HI! HEEFT U OP GEWACHT? i NIET TEVERGEEFS GEWACHT IN ALLi AFDELINGEr EN DE KOOPJES VOOR HET GRIJPEN NIEUWJAAR IN DEN SCHOUWBURG. HOUDT DEN GOEDEN KOERS DONDERDAG 2 JANUARI 1936 TE ROTTERDAM. DE ROTTERDAMSCHE VISCH- MARKT IN 1935. De belemmeringen voor den Rotterdamschen afslag. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE WET OP DE EVENREDIGE VRACIITVERDEELING. berkel en rodenrijs. ONPRETTIG UITEINDE. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. CF. SPOORWEGPENSIOENEN. Wjfe. "J. Marie v. EysdenVink weer op de planken. Na ruim twee en een halve maand is Scribe's ,,spel van politiek en liefde" door het Rotter- damsch-Hofstadtooneel eindelijk naar de Maas stad gebracht, waar het als Nieuwjaarsstuk dienst deed. We hebben tegen deze vertraging In zoover geen bezwaar, nu aldus voor de Rotterdamsche familie-reunle van den Nieuw jaarsavond de keuze niet zooals zoo vaak geschiedde viel op een vertooning, welke voor het katholieke deel der burgerij min of meer ernstige bedenkingen met zich bracht en laten we hopen, niet voor dat deel alleen. Albert van Dalcmn als Gijsbrmcki est Charlotte Kohier als Badeloch in de tra- ditioneele Gijsbrecht van Aemsteluitvoe- ring te Amsterdam. Dit keer gold het een met zorg in scène gezette en brillant gespeelde historische anec dote uit het leven van koningin Anna Stuart van Engeland in een voorname décor-omlijs ting en met werkelijk kostbare costuums; de geschiedenis eener hofintrigne, gesponnen door de voor alles op eigen baat zinnende opperhof- meesteres, de hertogin van Marlborough, die zich echter den weg ziet versperd door den niet minder ..diplomatiek" aangelegden graaf Balingbroke, wiens tegenzetten op het „poli tieke" schaakbord de altijd weifelende koningin tegen haar eigen natuurlijke goedhartigheid weten te beschermen. Zeer aannemelijk beeldde Vera Bondam de weinig-resolute goedige Queen Anne, terwijl het steekspel van geslepenheden tusschen her togin en graaf veilig vertrouwd was aan mevrouw Ranucci-Beckmann cn Dirk Verbeek. Voor de afwikkeling der amoureuze naast en door de politieke intrige zorgden bovendien verdienstelijk Joeki Broedelet en Paul Steen bergen. 'n Dicht bezette Groote Schouwburg be halve de burgemeester woonde ook de senaat van Rotterdams studentencorps de voorstelling bij heeft het romantische geval met groote waardeering ontvangen en het gullen bijval geschonken. Vrijdag en Zaterdag wordt de voorstelling herhaald. Om de ietwat precaire situatie blijve ze voo.' ouderen gereserveerd. De leden van den Kath. Kring, die Woensdag 8 dezer het stuk gaan zien, zouden hiermede rekening kunnen houden. N ieutvjaarsivensch. De clou van dezen Nieuwjaarsavond was intusschen het weder-optreden van mevrouw Marie van EijsdenVink, zij het dan slechts in haar oud emplooi van Pietemei, die met Thomasvaer (Piet Bron), de burgerij der Maas stad de gebruikelijke wenschen, ook ditmaal door Alb. van Waasdijk op rijm gezet, bij gelegenheid van de jaarwisseling aan kwam bieden. De rompslomp van Kloris' en Roosjes bruiloft bleef voor dezen keer achterwege en ons leek het een goed idee, hierin met de tradi tie te breken. Natuurlijk kreeg mevr. v. EijsdenVink een warme ovatie bij haar entree en even begrijpe lijk werd de gevierde actrice-in-ruste na afloop met bloemen en geschenken overladen onder aanhoudend geestdriftig applaus van het publiek, waarvoor zij, kennelijk zeer geëmotio neerd, haar dank beteekende. Wat den Nieuwjaarswensch zeiven betreft, hij liet aan actualiteit en humor weinig te „wenschen". Via de „aanpassing" van Colijn die Pie temei als een opwekking om zich in nieuwe spullen te steken (mis)verstaat en de dure margarine, die ons volk slikt om Engeland goedkoop aan beste boter te helpen, stevent het berijmde jaaroverzicht door de crisis heen die al aanstonds wordt losgelaten voor de Brusselsche tentoonstelling, een schimpscheut op Italië, waar alles op de flesch gaat, dank zij de politiek van Caesar Mussolini, die in Abessynië Ras Cassa zoekt en een bitter sar castisch „leve de beschaving, de cultuur en het christendom", culmineerend in 't gasmasker. Ook de rassen-politiek van Hitler die op den armen jood sancties toepast, krijgt een veeg uit de pan met de verzekering, dat geloofs vervolging niets is voor Nederland. Na een hulde aan dr. Euwe, komt Rotter dam aan de beurt, waar ondanks alle malaise druk is en wordt gebouwd aan allen kant; ook de tweede Statendam is niet vergeten. Een sympathiek in memoriam volgt voor koningin Astrid en de Nederlandsche vliege niers, die verongelukten. Tot slot de gebruikelijke wenschen: voor H. M. de Koningin (door de zaal spontaan met een helaas te laag ingezet „Wilhelmus" be antwoord), H. K. H. de Prinses en den burge meester van „geteisterd Rotterdam", welks burgerfl ten laatste dan nog een hart onder den riem wordt gestoken, om niet te ver sagen maar door eensgezindheid de stad er weer boven op te helpen. Op menig poëtisch knal-effect werd door de zaal met instemming gereageerd. L. H. In het overzicht van het jaar 1935, schre ven wij reeds, dat de treurige toestand, the nu geschapen is, waarbij zoo goed als alle in voer van versche visch van het buitenlaud door een contingenteering onmogelijk ge maakt is, het gevolg was van den naijver der reeders van visschersvaartuigen te IJmui- den, die wisten dat de Rotterdamsche veiling geheel onafhankelijk van den aanvoer van IJjnuiden met succes kon werken. Dit oordeel is nog niet veranderd, maar wel de hoop dat aan den beperkten invoer van versche zeevisch, die door Nederlandsche vis- schers niet gevangen wordt, in afzienbaren tijd een einde zou komen. Tot op heden is de beperking, vooral van Noorwegen, het land van de groote visch bij uitnemendheid, eer versterkt dan verzwakt en behept met deze wetenschap, is het zelfs bemoedigend te weten, dat de totale aanvoer eer toe- dan afgenomen is. De directe aanvoer uit zee is steeds het zwakke punt van de Rotterdamsche veiling geweest. De weg van en naar zee, is veel langer dan die naar andere visschershaven- plaatsen, waar markten zijn. Er moeten dus andere voordeelen aan het komen naar de Rotterdamsche markt verbonden zijn en één dezer i3 de goede prijs, die voor de bakviseh gemaakt wordt. Een groot gedeelte onzer in woners en vooral zij, die onder de midden klasse hulzen, hebben een groote voorliefde voor een gebakken vischje. Zooals genoeg zaam bekend is, heeft deze klasse zwaar te lijden aan de mindere werkgelegenheid en kan zich de meerdere uitgaven, ingevolge de verhoogde belasting op de bakolie, niet ge troosten. Het gevolg van één en ander was, dat de groote afnemer van de bakviseh nood gedwongen van zijn versnapering, die tevens een goede maagvulling is, meermalen moest afzien, zeer ten nadeele van den koopman, maar ook van den vlsscher. Dit was de reden, dat gedurende de zomermaanden vele kust- visschers, vaste klanten van onze markt, hun geluk elders zoohten en de Scheveningscbe haven binnenliepen. De afwezigheid gedu rende deze maanden heeft evenwel het om zetcijfer gedrukt en dit cijfer was toch reeds ingevolge den lagen prijs van tong, tarbot, heilbot en zalm, de fijne vischsoorten, gevoe lig getroffen. Een achteruitgang van rond 14.000.is er het gevolg van. Kon in 1934 nog fl. 683.000.— bereikt worden, gedurende het afgeloopen jaar was dit 668.000.De achteruitgang in hoeveelheid, kwaliteit en prijs is wel opvallend, wanneer de vergelij king met het jaar 1918 gemaaakt wordt. In dat jaar toch was het omzetcijfer 1.550.000, terwijl er tevens zeevisch eif haring tegen een vasten prijs gedistribueerd werd en de2e distributie wees een cijfer van 900.000. aan, alzoo een totaal van 2.450.000.Het omzetcijfer van het afgeloopen jaar steekt er wel schril tegen af. Toen waren er wel moeilijkheden, maar de visch in de Noordzee was ongeveer 4 jaar met rust gelaten. Een treilvisscherij, die niets spaart, al is het nog zoo klein en van geen waarde, is door zuik een uitkomst reeds veroordeeld. Er waren 88 treilschepen en 925 kustvaar tuigen aan de markt. Deze schepen werden steeds met vreugde begroet en de vangsten, meestal de zeer kleine schol ten spijt, ge waardeerd, maar het gebeurde in de warme zomermaanden, vooral toen de bakolie inge volge de heffing in prijs verdubbelde, dat de zeer kleine schol aan de stok bleef hangen, wat de uitdrukking is, voor onverkoopbaar zijn. Omgerekend in Kisten met een inhoud van 50 K.G., kwamen ei 49.100 aan de markt, die de kooplieden grootendeels met vrachtauto's van IJmulden brachten, van Nieuwediep waren het er 2 765, van Texel, Scheveningen en andere plaatsen uit het binnenland 12.500. Dan nog brachten de gezamenlijke visschers van Moerdijk 130.800 stuks finten en eenige zalmen ten laatste 3900 kistjes met paling en 60.300 kistjes versche bokking en Noordzee- haring. Dit kwantum bokking-lifSPsde haring, werd onder de groote belangstelling van Jan en alleman op de ouderwetsche manier, waar de stok, in de Gemeentelijke kleuren geschilderd, aan te pas komt, geveild. De veel gesmade zendingen van het buiten land, die steeds voor onze vischmarkt van zulk een groot belang zijn geweest en nog Zijn, omdat deze zendingen, vooral die van Noorwegen, bestaan uit groote visch, die de Nederlandsche visschers niet vangen, bedroe gen van Noorwegen 6.200 kisten met zee visch en 1015 stuks zalmen, 77.400 was daarvan de totaal-opbrengst. Van Dene marken waren dit slechts 2.025 kleine kisten met een opbrengst van 9.500. De financieele kracht van een groot gedeel te der kooplieden is er lang niet sterker op geworden, maar dit is een onderwerp van zulk een teeren aard, dat het zwijgen geboden is. Wellicht brengt dit jaar, nu een weinig verbetering te bespeuren is, uitkomst. Zitting van 31 December. Ontevreden over zijn overplaatsing. De 42-jarige fabrieksarbeider J. K. was al eenigen tijd Werkzaam aan de Stearine kaar senfabriek te Schiedam toen hij werd overge plaatst naar de fabriek te Gouda. Over die overplaatsing was K. heel slecht te spreken en hij stak dat niet onder stoelen of banken. Op 25 September had hij zich inmiddels zoo op gewonden dat hij de kamer van den adjunct directeur ih. F. Knape binnenstapte. Aanvan kelijk droeg K. zijn wenschen op behoorlijke wijze voor, doch toen hij bemerkte dat hij geen resultaat zou bereiken, greep drift hem aan en plotseling, trok hij een mes en zwaai de daarmee boven zyn hoofd, intusschen een bedreiging uitend. Ter zake van bedreiging met doodslja- heeft K., die gedetineerd is zich voor de Rot- teraamsche rechtbank te verantwoorden ge had. Verdachte gaf de feiten toe, doch beweerde niet de bedoeling gehad te hebben ir. Knape te steken. Hij had hem slechts schrik willen aanjagen. De president mr. G. J. Huyser merkt op dat verdachte toch niet kon verwachten dat de overplaatsing nadat hij den adjunct-directeur had bedreigd, ongedaan zou kunnen gemaakt worden. Verdachte gaf ook toe, toen hjj het mes trok gezegd te hebben: Als deze week de over plaatsing niet ongedaan gemaakt wordt dan gaat u er aan. Ir. Knape verklaarde des morgens al ge waarschuwd te zijn, dat verdachte zwaar gela den was en dat hij voor hem moest oppassen. Toen verdachte getuige's kantoor binnenstapte begreep getuige wel dat hij een wapen by zich zou hebben. Verdachte begon dadeljjk zijn beklag over de overplaatsing, waarop getui ge hem uiteengezet had, dat het in het be lang van het bedrijf noodzakelijk was. Ver dachte gedroeg zich aanvankelijk heel be hoorlijk, maar plotseling scheen hij zich niet meer te kunnen bedwingen. Hij trok een mes uit zijn broekzak en stond daarmee dreigend tegenover getuige. Eerst had getuige zich wel bedreigd gevoeld, doch hjj herstelde zich spoedig en sommeerde verdachte dadelijk de kamer uit te gaan. Als verzachtende om standigheid kon getuige verklaren dat ver dachte reeds bij de eerste sommatie daaraan gevolg gaf. Op desbetreffende vragen van den president zeide getuige, dat verdachte door zijn ge drag automatisch ontslagen is. Van een weer in dienst nemen van verdachte kan geen sprake zyn. Het O.M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke heeft in zijn requisitoir medege deeld, dat over verdachte een zeer gunstig reclasseeringsrapport is uitgebracht. De be dreiging bewezen achtend, eischte het O.M. 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, met last tot onmiddellijke invryheidsstelllng van ver dachte. De verdediger, mr. J. Coert Jr. voerde aan, dat uit het onderzoek wel gebleken is, dat deze zaak veel minder ernstig is, dan zich aanvankelijk liet aanzien. Verdachte bevindt zich reeds drie maanden in preventieve hech tenis en pleiter verzocht verdachte een straf op te leggen, die gelijk is aan de preventieve hechtenis. De rechtbank dadelijk uitspraak doende veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch van het O.M. en gelastte de invrijheid stelling van verdachte. Aanrijding in den Tunnel. Tegen den 32-jarigen chauffeur J. M., die op 14 October in den Tunnel een aanrijding had veroorzaakt met den fietsenden glazen- wasscher L. H. Palm, dien hij gepasseerd had ten gevolge waarvan Palm lichamelijk letsel had bekomen, heeft het O.M. geëischt 14 dagen hechtenis, met ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden. Het O.M. motiveerde de strenge straf door te wijzen op het toe nemend aantal ongelukken op dezen ver keersweg Uitspraken 14 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. B. A. 52 jaar gedetineerd wegens dief stal van ruim 9000 ten nadeele van een in gezetene van Klundert, gepleegd op 12 Augus tus in een pand aan den Open Rjjstuin, tot 3 jaren gevangenistraf. Geeske S. 35 jaar zonder beroep, eveneens gedetineerd, wegens medeplichtigheid aan dezen diefstal, tot 6 maanden gevangenistraf. H. A. v. G. 46 jaar koopman die terecht gestaan had terzake van heling van een ge deelte van de geroofde 9000, werd vrijgespro ken. G. B. 23 Jaar "rijwielhersteller, gedetineerd, wegens poging tot oplichting van een verze keringsmaatschappij verdachte had twee vrienden bewogen bij hem in te breken, waar na hij van die inbraak aangifte had gedaan en een schade van 120 gereclameerd had tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. A. C. K. 30 jaar slager en H. v. d. K. 34 jaar expeditieknecht, wegens medeplichtigheid aan poging tot oplichting zij hadden voor den vorigen verdachte de inbraak in diens rijwiel zaak aan de Paul Krugerstraat geënsceneerd tot ieder 6 maanden met aftrek der pre ventieve hechtenis. P. V. 18 jaar bankwerker, J. C. F. D. 21 jaar bankwerker en K. v. D. 20 Jaar timmer man, allen recidivist en gedetineerd, wegens een serie van inbraken in woningen op het Tuindorp Vreewijk, tot ieder 9 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. A. D. 38 jaar werkster, die terecht gestaan had terzake van meineed in een echtschei dingsprocedure, werd vrij gesproken. C. v. d. H. 53 jaar scheepsbouwkundige te Nieuw Lekkerland, gedetineerd, wegens be dreiging en wegens brandstichting verdach te had aan den directeur ir. J. C. L. Smit van de N.V. L. Smit Zoon's Scheep- en Werk tuigbouw te Kinderdijk, bij welke hij als be drijfsleider in dienst was, een aantal dreig brieven geschreven, waarin de afgiftiê van _f 40.000 werd geëischt en tevens had hij 7 Augustus In een hem toebehoorende schuur te Alblasserdam brand gesticht, waardoor die schuur in vlammen was opgegaan tot resp 9 maanden gevangenistraf met aftrek der pre ventieve hechtenis en 6 maanden gevange nisstraf. G. H. 46 jaar betonwerker en C. B. 44 jaar loswerkman, beiden recidivist en gedetineerd, wegens diefstal met braak, gepleegd in den nacht van 26 op 27 October in eenige panden aan de Gedempte Binnenrotte de beide ver dachten werden bij hun daad ontdekt en ter plaatse aangehouden tot ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. R. L. 22 jaar Duitsch reiziger, gedetineerd wegens diefstal van een bedrag van 70 uit de slagerij van F. W. v. d. Velde aan den Oude Dijk, nadat hfl zich door het tuimelraam toe gang had verschaft, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. R. B. 31 jaar kamerverhuurster, A. A. 44 jaar naaister en S. van N. 43 jaar varensge zel, allen gedetineerd, wegens berooving van een buitenman, gepleegd op 24 October in een pand aan de Tuinderstraat, tot ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. J. J. de J. 36 jaar en G. J. de J. 25 jaar mosselenvischers te Bruinisse, wegens diefstal van mosselen, die zy hadden gevischt op een aan C. Schot toebehoorend perceel, tot ieder 3 maanden gevangenisstraf. De rechtbank heeft in hooger beroep von nis gewezen in de zaken van den 35-jarigen bedrijfsleider F. H. en van den 53-jarigen wal kapitein P. van H., die zich zouden hebben schuldig gemaakt aan overtreding van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling, door zon der tusschenkomst van de Bevrachtingscom missie goederen van Rotterdam naar Zaan dam en Leiden te doen vervoeren in schepen. De kantonrechter, voor wien zij in eersten aanleg hadden terechtgestaan had hen ont slagen van rechtsvervolging. Daarbij was over wogen, dat de goederen ingeladen waren in de Maashaven, welke daad ingevolge de Rijn- vaartacte geen overtreding van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling inhield. Vol gens den kantonrechter legt deze wet den na druk op het in lading nemen, hetgeen in dit geval straffeloos kon geschieden zonder tus schenkomst van de bevrachtingscommissie. Volgens de opvatting van den kantonrechter konden de aldus in lading genomen goederen ook vrij vervoerd worden buiten de wateren, waarop de Rijnvaartacte van kracht is. De ambtenaar van het O. M. was van dit vonnis in appèl gekomen en het O. M. bij de rechtbank, mr. E. D. H. Schutter, beriep er zich op, dat de wet naast de inlading ook het vervoer strafbaar stelt. Was de inlading in dit geval vrij, hetzelfde kon van het vervoer niet gezegd worden en dus achtte het O. M. de ovei'treding bewezen en eischte met ver nietiging van het vonnis van den kantonrech ter tegen elk der verdachten een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis. De verdediger, mr. J. Postma, voerde aan. dat na het bekende arrest van den Hoogen Raad, dat uitmaakte, dat de Rijnvaartacte in PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE!! BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Margaretha A., dochter van F. Kennepohl en C. M. van den IJssel. Adrianus J., zoon van A. J. Jansen en E. A. van der Burg. Johannes, zoon van A. Mo lenaar en J. M. Bos. OVERLEDEN: A. J. J. 2 dagen, zoon van j. janson en E. A. van der Burg. „Ik ben benieuwd of het nu eb of vloed is". vollen omvang moest worden geëerbiedigd, de wet op de evenredige vrachtverdeeling voor het gebied, waarop de Rijnvaartacte van kracht is, feitelijk niet meer bestaat, en dat de circulaire van den minister, waarin naast een vrij gebied, ook een onvrij gebied wordt onderscheiden, geen effect kan sorteeren voor die goederen, welke in het vrije gebied zijn in geladen, omdat de wet uitdrukkelijk het ver voer verbiedt van goederen, die in strijd met de wet in lading zijn genomen. De rechtbank heeft het vonnis van den kan tonrechter vernietigd en opnieuw rechtdoende een boete van 1 subs. 1 dag hechtenis op gelegd. Met valsche sleutels heeft men zich op Oude jaarsavond toegang verschaft tot de woning van mej. P. v. d. B. aan de 2e Middelland straat. Uit een regenjas, die' in de gang hing, is een portefeuille gestolen, waarin zich een bedrag van 285 bevond. MET PENSIOEN. Wegens pensioengerechtigden leeftijd zal de heer J. C. Snoek, commies bij de Ned. Spoorwegen alhier, den dienst met ingang van 3 Januari 1936 met pensioen verlaten. Zooals men weet, wat de heer Snoek op 1 Juli j.l. 40 jaar aan het station alhier werk zaam, by welke gelegenheid velen blijken van sympathie gaven. GOUDEN JUBILEUM. In Januari 1886 is de heer H. A. Schreu- der in de Koestraat met een verfwinkel be gonnen, die zoo in omvang toenam dat vier jaar later een uitbreiding noodig was. De heer Schreuder liet toen aan de Voorhaven een woonhuis met pakhuis bouwen. Van een verfhandel werd overgegaan tot verffabri cage en in 1900 werd het terrein van de oude gasfabriek gekocht waar het eerste fabrieks- lokaal werd gebouwd. Gaande weg heeft de zaak zich verder uitgebreid en werd er een vemisfabriek bijgezet. Toen de heer H. A. Schreuder de 70 jaren was gepasseerd, zijn de beide zonen H. en J. Schreuder als leider opgetreden. Het is dus nu 50 jaar geleden, dat begonnen is met hetgeen er thans is, de N.V. verf-, vernis- en lakfabriek H. A. Schreuder cn Co, Wegens de tijdsomstandig heden zal di feit niet feestelijk worden her dacht. E. VAN WAGENINGEN f Te Leeuwarden is op 57-jarigen leeftijd over leden de heer E. van Wageningen, die in 1908 alhier heeft opgericht de thans nog zoo popu laire muziekvereeniging T.A.V.E.N.U. de regecring overgenomen .mandement niet in het TENTOONSTELLING. Zondag werd in eenige lokalen der Zuster school aan de Hoflaan de jaar'lijksche ten toonstelling gehouden van goederen, welke in bet afgeloocen Jaar door de dames der St. Elisabethvereeniging zijn vervaardigd foor de R. K. Armen. Tegelijk werden tentoongesteld de Misgewaden en Altaarbenoodigdheden, gemaakt door de dames der Sacramentsver- eeniging, welke paramenten bestemd zijn voor eigen parochie en arme kerken. Het geheel maakte een keurig verzorgden Indruk en gaf een goed overzicht van het groote nut dezer beide vereenigingen. De tentoonstelling mocht zich in een groote belangstelling verheugen. Vooral de Kerstboom en de Kribbe trokken ook veler belangstelling. 'Zondagavond had de ultdeeling der ge maakte goederen der St. Elisabethvereeniging plaats. Deze ultdeeling droeg in verband met het 60-jarlg Jubilé dezer vereenlging een meer feestelijk karakter. De ultdeeling werd ook gehouden in eenige lokalen der school. Een zeventigtal gezinnen was vertegenwoor digd en een zestigtal kinderen aanwezig. On geveer driehonderd stuks goederen, kleeren en beddengoed, werden door den zeereerw. heer Pastoor Maas uitgereikt. De kinderen rondom Kribbe en Kerstboom geschaard zon gen aardige kerstliederen. Zij werden ont haald op lekkernij en speelgoed. CRISIS CCI/tïTé VLAARDINGEN. Een royale gift. Van de directie der N.V. M. en A. Fabr. alhier kwam bij den secretaris van het Crisis- Comité Vlaardingen juist vóór het jaar-einde weder de jaarlijksche bijdrage, thans groot f 250 binnen. Het Crisis-Comité, dat nog een aantal zeer moeilijke maanden voor zich heeft, stelt deze royale bijdrage vanzelf op hoogen prijs. De jaarwisseling biedt een by uitstek gun stige gelegenheid nog goed te maken, wat ver zuimd werd en om het nieuwe jaar in te gaan met een goede daad. Stort Uw bydrage Markt 13, of op postreke ning 205.530 van het Crisis-Comité Vlaardin gen. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 2529 December 1935. GEBOREN: Jeanette Hendrika, d. v. H. Groeneveld en J. van Es, Hoogstraat 206 Huibert, z. v. C. Sprong en G. Lievaart. Hoog- steeg 9 Hendrika, d. v. J. I. Mennema en P. L. van der Vlies, Diepenbrockstraat 63 Maria Magdalena, d. v. J. Hofman en A. D. van Saus, Diepenbrockstraat 89 Johanna, d. v. W. Visser en E. M. Hoogendyk, Eendr.- straat 43 Adrianus, z. van J. de Wilt en M. P. van Opstal, K. Dr. str. 77 Cornelis, z. van W. Roon en G. G. Bakker, Parallelweg 26 Wilheimina Geertruida, d. v. N- van der Lugt en A. M. van Dartelen, 2 Maasbosch- straat 72 Jacoba Aukje, d- v- J- Kamp horst en A. van der Meer, Schied. weg 121. OVERLEDEN: Hendrika Oversluizen, 71 j. echtgen. van C. Spanjersberg; Van Leydens- hofje 9 Petronella van der Ster, oud 67 j. wed. van J. van den Berg, Callenburgstr. 64 Wilheimina de Willigen, oud. 78 j. wed. van W. van Hees, Oranjestraat 3. ontwerp verwerkt. Blhkona het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wy«i- g-lng van de Pensioenwet voor de Spoorweg ambtenaren 1925 hadden verscheidene leden onoverkomelijke bezwaren tegen de ontwor pen regeling, dewelke zö in stryd achtten met artikel 177 van de Grondwet en met de recht vaardigheid in het algemeen, al werd toege geven, dat het gemeen overleg tusschen de Regeering en de Tweede Kamer tot niet on belangrijke verbeteringen m het aanvanke- lrjk ontwerp heeft geleid. De leden, hier aan het woord, beschouwden pensioen als uitgesteld loon, als een by over eenkomst, althans quasi-contract, vastge legde, vertraagde contra-prestatie voor reeds geleverden arbeid, alzoo een verkregen recht, dat op onaantastbaren grondslag rust. Sommige leden betoogden, dat men, ook al achtte men aanvankelijk een pensioen onaan tastbaar, niettemin met de, in dit wetsont werp voorgestelde regeling kan instemmen, omdat steeds meer, als gevolg van de sterke verlaging van loonen en salarissen by het spoorwegbedrijf, het verschil tusschen deze en de pensioenen is verminderd, zoo niet opge heven, welk verschil uiteraard dient te wor den gehandhaafd. Deze leden waren evenwel van oordeel, dat niet is aangetoond, waarom de voorgestelde verlaging voor het spoorweg personeel een andere zou moeten zijn dan die voor het Rijkspersoneel. Noch in den finan- cieelen toestand der Nederlandsche Spoorwe gen met hunne aanzienlijke Jaarlijksche te korten, noch in dien van het pensioenfonds achtten zij daartoe een reden gelegen. Vele leden verklaarden zich met de aange voerde bezwaren niet te kunnen vereenigen. Deze leden stonden op het standpunt, dat het te dezer zake een publiekrechtelijke in stede van een privaatrechteiyke verhouding geldt. Verscheidene leden zouden gaarne verne men, waarom het amendement, op 15 Novem ber 1.1. door de leden van de Tweede Kamer, de heeren Amelink en Smeenk ingediend en denzelfden dag door de Regeering overgeno men niet in het wetsontwerp, zoodanig als de Tweede Kamer het heeft aangenomen, is ver werkt. Zulks betreurden zij, naardien dat amendement de h. i- volkomen juiste strek king had, op pensioenen van 500 of minder geen korting toe tc passen en voor pensioenen tot een hooger bedrag dan 500, welke door de korting tot beneden dit bedrag zouden dalen, de korting te beperken tot het bedrag, ver- eischt om de bedoelde pensioenen tot 500 terug te brengen. De leden, hier aan het woord bepleitten de indiening van een ontwerp van wet, houdende een bepaling om het door de belde genoemde afgevaardigden nagestreef de doel te verwezeniyken. Andere leden gin gen verder en vroegen zich af, of het voor stel, zooals het hier ligt, voor behandeling door de Eerste Kamer vatbaar ia.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2