mm DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 68ste JAARGANG. WOENSDAG 8 JANUARI 1936 No. 17450 STADSNIEUWS. dit nummer bestaat uit DIPHTERIE-GEVALLEN. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ,DE HANZE". „DE EERSTE PAAL". DRIE BLADEN. ROTTERDAM. Geen reden tot ongerustheid. twee scholen voorloopig GESLOTEN. DOOR TREIN VERMORZELD. Veedrijver het slachtoffer. MUZIEK IN ROTTERDAM. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BUITENLANDSCHE SPREKERS GEWEIGERD. Op protestvergadering tegen de godsdienstvervolging in Rusland. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco hij vooruitbetaling: Pu arte maanden f 3.25; per maand f 1.10; per week 25 cents. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXAMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar k 5 cents per stuk. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Botterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ets. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties; 5 regels f 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; <5. bij verlies van een wijsvinger50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand 25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. De persoonlijkheid van den zakenman. Gisterenavond heeft de R. K. Middens tands- vereeniging voor hare leden een cursusavond gehouden, die gegeven werd door den heer L. J. A. van Doorn uit Rotterdam. Nadat de voorzitter der af deeling, de heer Joh. Brounts, den eerw. heer J. Beckers en de aanwezigen een welkom had toegesproken en zijn gelukwenschen voor het nieuwe jaar had aangeboden kreeg de heer van Doorn ge legenheid de Hanze-leden iets te vertellen over ,,De persoonlijkheid van den zakenman". In dezen eersten cursusavond heeft spr. mee gedeeld, dat hij de verkeerde eigenschappen en ideeën, die in den middenstand zg'n en leven, duidelijk zou aanwijzen, zonder daarbij eenig medelijden te betoonen, in het belang van den middenstand zelve. Spr. was er o.m. van overtuigd, dat dikwijls een groot deel der misère aan den winkelier zelve is te wijten. Het doel van deze cursus is de verkeerde dingen te belichten. De zaken zuiver materieel te bezien. Zakendoen is handel drijven. Transacties van koop en verkoop tot stand brengen. Ruil handel met gelijke rechten en gelijke plich ten. In duizenderlei vormen worden zaken ge daan, alles draait om het zakenleven. Niet alleen de koopman, de industrieel en de mid denstander, alles en allen hangen per saldo van den handel af. Zonder handel, zonder ver kooporganisatie, zonder reclame, gaat het beste fabrikaat van een of ander artikel niet! Zoodra het vrije handelsverkeer wordt be lemmerd, is er een groot mankement, zooals we dat dan ook tegenwoordig kunnen zien. Handel brengt welvaart, geluk en arbeid! Handel brengt brood voor allen. Wat is han del? Handel is elkaar diensten bewijzen. Degene, die dus alleen op eigen voordeel be dacht is", begrijpt slechts de helft van den grondregel van een goeden handel. Hij be grijpt zijn taak als zoodanig verkeerd. Er moet zrjn prestatie tegenover prestatie. Spr. ging verder meer of minder scherp in op sommige verkeerde stellingen, zooals hij noemde: het idee van „Hoe meer, hoe beter!" of hoe grooter omzet, hoe meer pro fijt. In de meeste gevallen is het juist het tegenovergestelde. „Handel is handel". Dit sluit echter niet de eerlijkheid uit. Door van z.g. handigheidjes gebruik te maken, bereikt men zeker zijn doel niet. Spr. verdedigde verder, dat een midden stander, de laagste inkoop moest stellen tegenover de hoogste verkoopprijs. Omzet noemde spreker bijzaak, hoofdzaak de juiste winstberekening. Vele kwamen in groote moeilijkheden door de groote omzet, terwijl zij de winst niet konden berekenen. Niet op de bruto, dpch op de netto winst komt het aan! Hierna ging spr. na of de rol van de mid denstand noodzakelijk is in het ma tschappe- lijk bestaan. Spr. zeide: Het is geen onmis bare schakel! In vroeger eeuwen moest een ieder zich zelf helpen. Eerst in de middel eeuwen werden de groepen erkend en be schermd, die bepaalde werkzaamheden in het leven gingen vervullen. Deze rol is echter niet belangrijk; zeker niet zóó, als dikwijls wordt verkondigd, als zou de middenstander onmisbaar zijn. Indien echter de middenstand in een zekere zaak, hare taak ten dienste van het algemeen be lang goed vervult, dan is ze duldbaar! Ze verliest echter haar bestaansrecht, indien ze dit niet doet! Thans, dus vandaag aan den dag, kan ze echter nog niet gemist worden. Kans om ge wipt te worden is er echter wel. Wie te veel is, wordt ten slotte uitgeworpen. Wanneer b.v. te veel kunstmatig in het leven zou wor den gehouden. Een goede toestand voor een gezonde groep is te verkrijgen door sanee ring. Alles wijst echter op ordening in de maatschappij. Het zal echter afhangen van de middenstand van vandaag, of de belangen vei lig gesteld worden in die aanstaande ordening. Steunt daarom uw stand- en Vakorganisatie. Doet er moeite voor: Zegt het tegen andere middenstanders! Helpt mede aan die opbouw van die nieuwe maatschappij, spr. waar schuwt uitdrukkelijk de lakschen. Er zal met hun groep in deze ordening geen rekening worden gehouden. De middenstand zal moe ten bewijzen, in ieder geval bekwaam te zijn voor haar taak. De werkers zullen slagen, de rest, de sjok-sjok middenstands worden als dan uitgeworpen. Het is nog niet te laat! Persoonlijkheid i3 de hoofdzaak. Slappelingen en middelmaat- menschen zijn er te veel. De persoonlijkheid is een der krachtigste wapens van den midden stand. Dit is een wapen, dat het grootbedrijf niet heeft. In een kleine middenstandszaak kunnen de talenten doorwerken. Het samen stel van persoonlijke eigenschappen geeft den middenstandszaak een geweldige voorsprong. Menschen-, vak- en warenkennis zijn de drie waarheden, waarom alles draait. De factor „geluk", die velen er ook bij halen, ontkent spreker, als zijnde voornaam Voor „geluk" moet de grond geploegd en 'ge- egd worden. Iedereen heeft veel pech en veel geluk! De menschen met de grootste bedrij ven, hadden dikwijls de meeste pech te over winnen! Geluk is ten slotte de belooning voor talent vol zwoegen! Sleur, onwil, lauw heid, vergooien het „geluk". Wérk! Stel daden, dan zult ge de invloed van het geluk ondervinden. Na de pauze heeft spreker de aanwezigen menige harde noot te kraken gegeven naar aanleiding van verschillende punten, die op te merken waren als groote fouten in het te merke middenstander, zakendoen van uen. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van: J. Rosenbaum (Zeepfabriek „de Schie") om vergunning tot het oprichten van een ;eepfabriek in het pand Schie 56, kadaster Sectie A. no. 1629 (ged.), met een electro motor van 2 P.K., een stoomketel van 2 M2. verwarmingsoppervlak en een kookke- tel. Dit verzoek is met de bijlagen op de se cretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 22 Januari 1936, des ■oormiddags ten 11.30 ure, zal ten Raad- huize gelegenheid worden gegeven om be zwaren tegen het toestaan van dit ver zoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 8 Januari 1936. By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Spr. wees nog even op de beschermende wetten, die bij onze Oosterburen reeds gel den om den goeden winkelier te beschermen. Spr. haalde eenige voorbeelden aan, waarbij daar in Duitschland 60 pet. der aanstaande winkeliers werd afgewezen, wegens absolute, onvoldoende vakbekwaamheid voor het vak, waarin ze zich wilden gaan vestigen. Hier kan een ieder op het oogenblik een zaak beginnen, zooals hij zulks belieft! Verder gaf de heer van Doom eenige wen ken hoe wel en hoe niet met de klanten, de zaken en het personeel moet worden omge sprongen. Ook wees hij er op, hoe velen mee- nen, dat de crisis te zwaar is. Spr. wenschte dan, dat men de leefwijze van den midden stand van nu niet steeds moet vergelijken, met die van 1924, doch ook eens met 1912. Wanneer er steeds maar om regeerings- hulp gevraagd wordt, is dat ook niet steeds wenschelijk. We moeten eerst eens bij ons zelf beginnen. Verder heeft spr. nog even gesproken over het cachet van de zaak, de bouw en instal latie, de orde en netheid, het drukwerk, de reclame, de etalage en last not least, het humeur, waarmede de middenstander de klan ten moet tegemoet treden. Nadat enkele aanwezigen vragen hadden gesteld en de heer Verwayen, namens de aanwezigen alsmede de heer Joh. Brounts, namens de vereeniging, den heer van Doom hartelijk hadden dankgezegd voor dezen leerzamen cursusavond, werd de bijeenkomst gesloten. VEREENIGING „VERJAARDAG". Het jaarverslag over 1935. Gisterenmiddag heeft de Vereeniging „Ver jaardag" haar eerste vergadering gehouden in 1936, ten huize van de voorzitster mevr. S. HijmanStibbe. Deze opende de vergade ring met een hartelijk woord van welkom en wenschte de dames-bestuursleden heel veel goeds toe in 1936. Spreekster memoreerde 't vele werk door de dames-bestuursleden in 't afgeloopen jaar voor onze zieke stadgenooten verricht. Daarna werden de notulen der vorige- vergadering door de 2e secretaresse mevr. dr. v. d. Broekvan Tinteren voor gelezen en goedgekeurd. In deze vergadering heeft de 2e penningmeesteresse mevr. J. H. Evers, het financieele verslag over 1935 uit gebracht. Hieruit blijkt dat, dank zij de groote offervaardigheid van haar leden en de ijver der dames-bestuursleden, de inkomsten, zij '1. met een klein bedrag, de uitgaven hebben overschreden, zoodat geen bedrag van de re serve is noodig geweest, om aan hare aan gegane verplichtingen te voldoen. In 't afgeloopen jaar werd ontvangen in de gewone busjes 1000,12, de bonnen brach ten op 74.45; diversen 5.76 en gekweekte rente 59,24, totaal 1139.57. De uitgaven bedroegen in totaal 1107.07 Op 1 Jan. 1936 werd aan 16 patiënten, ver pleegd in verschillende sanatoria financieele hulp verleend. De voorzitster bracht mevr. Evers hartelijk dank voor het duidelijke ver slag, waarna aan mevr. Jonker Roelants Kleijpool décharge werd verleend. De inhoud der busjes was ook nu weer bevredigend en overtrof de opbrengst der vorige drie maan den. Aan drie patiënten, verpleegd resp. in 't sanatorium Dekkerswald en Berg en Bosch en in 't Zeehospitium Katwijk aan Zee werd financieele steun toegestaan. afdoening van eenige huishoudelijke zaken, werd de vergadering door de voor zitster onder dankzegging aan de dames bestuursleden voor de aanwezigheid, gesloten. SCHIEDAMSCHE ZWEMVEREENIGING „DE PELIKAAN". Ter herdenking van het 2-jarig bestaan organiseert bovengenoemde Veroeniging op Woensdag 22 Januari een Onderl. Wedstrijd in het Sportfondsenbad, waaraan medewer- *king verleenen de Schiedamsche Dames Zkemclub en de Schiedamsche Reddings Bri gade. De feestelijke herdenking en tevens de prijsuitreiking vindt plaats, op Zaterdag 25 Januari in „Musis Sacrum" met medewer king van de humorist L. de Bruin en de Hakkert Band. Getrokken, niet geslagen, toch geheid. Deezr dagen konden wij berichtten, dat de N.V. J. v. d. Valk Co.'s Distilleerderij had aanbesteed het maken van een fundeering onder de reeds bestaande complexen van bovengenoemde distilleerderij, annex woning blok, aan de Hoofdstraat. Het werk wordt uitgevoerd onder toezicht van architect J. v. d. Vlis uit Vlaardingen, terwijl de aannemers zijn de bouwers Kuypers en Kloppers uit Schiedam. Het betreft hier een bijzonder werk, daar de panden reeds geheel bewoond zijn en de diverse ruimten, waarin „geheid" moet wor den, dikwijls niet meer dan slechts 1,8 M. hoog. Hiervoor heeft architect v. d. Vlis zijn aandacht laten vallen op het betonpaal- fundeering systeem de Waal. Betonpalen systeem de Waal zijn holle, gewapend beton buizen. Deze worden door middel van lieren en takels, met behulp van contra-gewichten in den grond getrokken, dus niet geheid. De takels kunnen een trekkracht ontwikke len van ongeveer 50 ton, dus eventjes 50.000 k.g. Deze palen worden vervaardigd in lengten van 3,25 M. af tot 1,25 M. toe. Ze worden op elkaar geschoven met behulp van kokers, teneinde de vereischte lengte te kunnen krij gen, tot dat men op een vaste laag stuit. Bij dit bouwwerk zullen vermoedelijk 42 van die palen systeem de Waal van 18 tot 20 meter diepte worden gebracht. Een bijzonderheid is ook nog, dat men, wanneer de paal op de vaste laag is gestuit, er busjes van plaatijzer gevuld met versch aangemaakt beton in laat zakken. Met een stamper worden nu deze bussen stuk ge stampt, zoodat onderaan den paal een soort betonnen kegel ontstaat, waardoor de paal een verbreed voetstuk krijgt. Dit geeft natuur lijk een nog grootere draagkracht aan het geheel. Gisterenmiddag heeft men nu de eerste paal voor dit werk „getrokken". Eerst blijft men aan de straatzijde werken, daarna wor den er een zelfde rij palen onder de kelders aangebracht. Deze beide rijen worden door ijzeren binten en beton-verbindingen aan el kaar verbonden. Op deze fundeering komt dan het geheele complex, dat tot op heden aan ernstige verzakkingen bloot stond, te rusten. Een mooi werk! ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND AFDEELING SCHIEDAM. SCHOORSTEENBRANDJE. Vanmorgen heeft de brandweer een schoorscheenbrandje, gebluscht ten huize van B. aan de Nassaulaan. Verschaeve-herdenking. Op Donderdag 16 Januari, 's avonds om 8 uur zal in Musis Sacrum de dichter Ver- knocke uit Ostende, een veelbelovende jon ge figuur in de Zuid-Nederlandsche letter kunde, die warme belangstelling voor het Noorden heeft, voor de afdeeling Schiedam van het Algemeen Nederlandsch Verbond een rede houden over Cyriël Verschaeve. In de Gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek zal gedurend eenige dagen een vrijwel volledige verzameling van Verschae- ve's werken te bezichtigen zijn. HOOGSTRAATBEL ANGEN In ons verslag van de laatste vergadering van Hoogstraatbelangen is een fout geslopen. De laatste alinea moet luiden: Enkele win keliers voelden de moreele plicht om toch een bijdrage aan de t. b. c.-vereeniging te ver strekken, zij zijn voor dit doel met lijsten bij de deelnemers geweest en hebben een bedrag van ƒ65 ingezameld, dat overgemaakt zal worden. DERDE ORDE VAN ST. DOMINICUS. Op 7 Januari 's avonds kwart over acht zal P. Dom. Terstegen in Musis Sacrum een le zing met lichtbeelden houden over het ont staan en het werk van de Derde Orde. Deze avond is niet bedoeld om leden te win nen, doch op de eerste plaats om kennis t e maken met een instituut dat ofwel niet of wel geheel verkeerd bekend is. Onze be doeling is vooroordeelen en die zich lang zamerhand gevormd hebben uit de weg te ruimen. Er zullen zooveel mogelijk uitnoodigings- kaarten rondgestuurd worden, doch mocht iemand die zich voor de zaak interesseerd vergeten zijn, dan is hij of zij van harte wel kom de toegang is gratis. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Jan, z. van J. van den Bosch en C. A. Löke, Zalmstraat 34. Teunls, z. van W. van Eijk en A. van Wassenaar, Geervlietstraat 24. OVERLEDEN: A. Geuman 87 j., weduwe van J. Swenger, Rotterd.dijk 88. -J. P. A. Vermeulen 41 j., Nassaulaan 75. SCHEEPVAART SCHIEDAM, 7 Jan. Aangekomen s.s. Nit- sa, van Calais om te dokken in de Wilhel- minahaven. SCHIEDAM,- 7 Jan. Vertrokken; Let landsch s.s. Everalda, Ledig naar San Do mingo. Verwacht wordt: Matige, later weer toenemende Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer betrokken met regen, aanvanke lijk iets kouder. De Bergbrug over het Noorderkanaal, die een nieuwe verbinding tot stand zal brengen tusschen Rotterdam en Hillegersberg, nadert haar voltooiing. De slangenbezweerder vindt zijn zoekge raakte bretels terug. In verband met voorgekomen diphterie- gevallen in tic omgeving van de scholen aan de Zinkerstraat deelen B. en W. het navol gende mede. Als voorloopige maatregel, met het oog op de bij de ouders bestaande onge rustheid, heeft het college, hoewel zulks op medische gronden nog niet direct geboden was, de beide aan de Zinkerstraat gevestigde openbare lagere scholen tot nadere aankon diging gesloten. Vervolgens is deze aange legenheid door den Wethouder van Onderwijs efc Volksontwikkeling met den directeur van cas. Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst en de betrokken artsen besproken, hetgeen tot de navolgende conclusies heeft geleid: De klassen zullen een week gesloten blijven, teneinde bij alle kinderen een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van ziektekie men; zij, die daarvan vrij blijken te zijn, zullen na afloop van de sluitingsperiode wederom worden toegelaten. Bacillendragers zullen door den Geneeskundigen dienst verder ge controleerd worden en eerst worden toege laten, wanneer daartegen geen bezwaren meer zijn. De Directeur van den Geneeskun digen dienst meent, gezien den aard van de in de genoemde buurt heerschende diphterie, thans nog niet tot inenting van de kinderen te moeten overgaan, aangezien er aanwij zingen zijn, dat onder dergelijke omstandig heden de bezwaren, aan de inenting verbon den, voorshands wellicht grooter zijn dan de voordeelen. Bovendien zou zulks eerst over drie maanden effect kunnen hebben. Overi gens kunnen ouders, die spoedige inenting mochten wenschen, dit op eigen verantwoor delijkheid doen geschieden en zich daartoe aanmelden bij den Geneeskundigen Dienst (tel. 55515). Aangezien het gebleken is, dat bij de ver breiding van diphterie niet de levenlooze voorwerpen als schoolbanken enz. de ver spreiding in de hand werken, maar dat dit geschiedt door het contact tusschen de levende personen, is het ontsmetten bij be strijding van deze ziekte, ingevolge overleg met het Staatstoezicht op de Volksgezond heid en directeuren van andere gezondheids diensten, geheel prijs gegeven. Het is zeer opvallend, dat sinds dit standpunt is doorge voerd, het aantal der jaarlijks voorkomende diphterie- en roodvonk-gevallen veeleer ge daald, dan gestegen is. Ten slotte mag er nog met nadruk op ge wezen worden, dat naar de meening der des kundigen voor bijzondere onrust hier geen grond bestaat; in het winterseizoen toch neemt steeds het aantal diphteriegevallen tijdelijk toe en daarmee ook het aantal ernstig verloopende gevallen; herhaaldelijk komen daarbij meerdere gevallen in één wijk voor. Gisteravond is de 54-jarige veedrijver A. Meijnstra, die in een logement aan de 2e Lombardstraat heeft gewoond op den Gusto- weg onder een rangeerenden trein gevallen. De ongelukkige kreeg de laatste twee wa gons over het lichaam en werd totaal vermor zeld. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Het 7e abonnementsconcert van het Rot- terdamsch Philh. Orkest op Zaterdag 11 Jan. brengt een programma, dat bijzondere aan dacht verdient. Solisten zijn: Sam Swaap. viool, en Charie3 van Isterdael, cello, die het Doppelkonzert van Brahms zulien speien. Het orkest speelt de derde Leonore Ouver ture van Beethoven, het Poème Symphonique Psyché, van Cesar Franck en de Ouverture en Fragmenten van Diepenbrocks Elektra- muziek, waarbij Joanna Diepenbrock, doch ter van den componist zal declameeren. SCHIEDAM, 8 Januari. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 110. Spoeling. Spoeling 1.— a 1 1,10. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: P. C. H., 25 jaar, los-werkman en A. H„ 22 jaar, meubelmaker, beiden uit Capelle a/d. IJssel, beiden gedetineerd, wegens diefstal van. lood van het terrein van de Kunstmest- en Zwavelzuurfabriek te Capelle a'd. IJssel, tet ieder 3 maanden gevangenisstraf. In de zaak van A. G„ 24 jaar, monteur, gedetineerd, die terecht gestaan heeft terzake van flesschentrekkerij verdachte had er een gewoonte van gemaakt bij verschillende olie- handelaren olie te betrekken zonder te betalen heeft de rechtbank een psychiatrlscn onder zoek van verdachte gelast. M. C. v. d. B. 25 jaar, ankerwikkelaar, die terechtgestaan had terzake van heling ver dachte had medegedeeld van de opbrengst van de olie, die G. door misdrijf had verkregen werd vrijgesproken. G. den O., 35 jaar, koopman te Heinenoord, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat te Barendrecht de door hem bestuurde auto in botsing was gekomen met de motorfiets van W. Eefsting, tengevolge waarvan deze lichamelijk letsel had bekomen, tot 1 maand hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maanden, doch beide straf fen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. H. J. D., 36 jaar, dokwerker, gedetineerd, wegens een misdrijf tegen de zeden, tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, en daarna ter be schikking stelling der regeering. H. J. H., 22 jaar, los-werkman, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal door middel van inklimming in een filiaal van de Unie aan de Groenelaan te Schiedam, tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. A. S. W„ 39 jaar, zonder beroep, gedeti neerd, wegens diefstal van een groot aantal artikelen uit de Bijenkorf en de Hema, tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, waarvan 5 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. K. F. W. B., 44 jaar, koopman, gedetineerd, wegens het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht van een vrouw, tot 12 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van 2 jaren. Het Russisch-Baltisch genootschap „Dr. Sehabert" had gisterenavond in de Groote kerk een protestvergadering belegd tegen de geloofsvervolging in Rusland, waarop behalve de voorzitter van het genootschap ds. F. .1. Krop een zestal buitenlandsc.he sprekers het woord zou voeren. Op het laatste moment hebben gecommitteerden van de Ned. Herv. gemeente echter besloten, dat deze vergade ring niet zou doorgaan, waarna men de Doe lenzaal heeft afgehuurd. Daar zijn echter ook de buitenlandsche sprekers niet aan het woord kunnen komen, wijl dit ingevolge een be schikking van den minister van Justitie ver boden was. Enkele Nederlandsche sprekers hebben toen de spreekbeurten vervuld en tot slot is een telegram aan den volkenbond gezonden. Op den Coolsingel is het den geheelen avond door nogal rumoerig geweest en de politie heeft menschen. die met communistische lec tuur colporteerden, verspreid. lederen woensdagavond om half 9 repetitie Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Haul V. d. Futten). Groote zaal van den R. K_ Volks bond. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. v. Beethoven (dir. J. C. M. Feitzer) in Musts Sacrum. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. ledereD woensdagavond van naif 9 tot nalt 11 repetitie Kon. Zangvereenigtng Schie dam's Mannenkoor „Urpneus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht- lederen Donderdagavond van 810 uur repetite Foiyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van nair 9 lot nalt 10 sociale ontwikkehngslezing voor lecen der Scbiedamscne locale Gezellen vereeniging, on der leiding van den eerw. Fraeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K. J. M. V.-gebouw, R. K. Volksbond. lederen vrijdagmiddag van o tot b uur repetitie voor de meisjes van net kinderkoor van den K. K. Gorzen in net Farocmenuis. lederen tweeden Vnjdag der maand be stuursvergadering van de aid. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van Uverneidspeisonee» ,,St. Fauius". msscnen S en 8.30 uur „kiacn- leu voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. K. K Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Anthonius" van 7,308,30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. Dinsdag 21 Januari. Vergadering K. S.A. R. K. Volksbond 8 uur, H. de Greeve spreekt over „De gevaren van het nationaal socialisme voor den Gods dienst. 8 Jan.: Doelen Sociëteit, Harmonie Con certgebouw-orkest. 10 Jan.: Groote Schouwburg, Wien, Wien nur du allein (Fritz Hirsch-operette, 8 uur, boven 18 jaar. 11 Jan.: Groote Schouwburg, Wien. Wien nur du allein (Fritz Hirsch-operette, 8 uur, boven 18 jaar. 11 Jan.: Doelen 3.30 uur. Concert Phil- harmonisch Orkest. 12 Jan.: Doelen 2.30 uur. Concert Residen tie-orkest. 12 Jan.: Groote Schouwburg. De B 21 vliegt over de wereld (Amsterd. Tooneelver-) 8 uur. t 13 Jan.: Nutszaal, Ned. Kamerorkest (2e abonnementsconcert). Medewerking Kralfhg- sche Vrouwenkoor. BIOSCOPENGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 9 Januari, in: Grand, In 't witte paard (voor volw.); Thalia, Op de planken (voor volw.)Luxor, Eén te veel aan boord (voor volw.); Sludio, De crisis is voorb(i (voor volw.); City, Tarzan's gevaarlijkste avonturen en Brand in hotel Albion; Olympia, Ik ben een dief en De wreker (boven 18 jaar); Corso, De Rozenkrans (voor volw.); Scala, De verloren vrouw en Hemel op aarde (voor volw Victoria, Een vrouw van de wereld en Broeder strijd (voor volw.); Lumière, Love me for ever (boven 18 jaar); Centraal, Juffertje Blauwbaard en Misdaad zonder hartstocht (voor volw.); Oos- ter, Amphitryon en Moskousche nachten (voor volw.); Colosseum, Folies bergère en Patrouille wagen 99 (voor volw.). D a g e 1 ij k s: Roxy-theater, Lachen is troef (Henriëtte Davids-revue) 8.15; Zaterdag-, Zondag- en Woensdagmiddag ook 2,15 uur; Zondagavond half 7 en half 10 uur (voor vol wassenen). Stationsplein, De Witte Non (Spreegezelschap) 8,15 uur, Tivoti- SchQUwburg, 'n Reuzenmeiddie Peggy (Rott. Operette Gezelschap) 8.30 uui (Zon dag ook 2 uur (voor volw.). Tentoonstellingen: Museum Boymans, collecties KröllerMiiller en Ko- nigs (tot 31 Jan.). Rotterdamsche Kunst kring, Japansche kunst (tot 13 Jan.) Studio '32, werken van Math. Wiegman (tot 18 Jan.) Gebr. Gerzon, werken van P. van Stuivenberg (tot 12 Jan. Alg. Kunsthandel, Visschersdijk 111, werken van G. Altmann (tot 13 Jan.). Diergaarde tentoonstelling De Mensch (tot 20 Jan.). Schiedam. Passage theater 8.15 uur. Het leven is niet zoo kwaad (met Lou Bandy) en Hup Joe Brown (voor volwassenen). 9 Jan.; „Boefje",

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1