OPRUIMING i c fg p* Bervoets NU JAPAN N.-CHINA BEHEERSCHT.... I Omm tUwetdaM*- mét al* BifaoHtU\e atUadie SNEL VERDWIJNEND PRESTIGE VAN DEN BLANKE HOUDT den goeden koers DONDERDAG 9 JANUARI 1936 HET ROTT. HOFST. TOONEEL VOOR DEN KATH. KRING. Een glas water. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DUURT NOG VOORT! Uitsluitend artikelen Yan dit seizoen. Spotkoopjes in alle afdeelingen I Op kleeding naar maat 15% KORTING TWEEDE KAMER. De opvolger van ir. Feber. NEDERLANDSCHE MUZIEK. KAMER VAN KOOPHANDEL. VOOR HET RIJKSMUSEUM. ,VREDE-TOT-IEDEREN-PRIJS"- POLITIEK. LE SACRE" IN ROTTERDAM. NIEUW TOONEELSPEL VAN BR. THEOPHILE. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. BRAND IN DE BANIERSTRAAT. Geschiedenissen, die de Europeanen en Amerikanen met de grootste schaamte vervullen. SCHOONHOVEN. DE B. 21 VLIEGT OM DE WERELD. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. MAASSLUIS. 4e LUSTRUM R. K. S. V. „CELER". 5&—4>A 5V& Mr. OSKAM OVER EUWE—ALJECH i MUZIEK IN ROTTERDAM. VLAARDINGEN. Zitting van 9 Januari. Brandstichting uit nood? Aan de Voorzienigheid die in Scribe's stuk een paar maai nog al familiair in den arm wordt genomen en aaneen glas water, was het te danken, dat in 1710 een einde kwam aan den oorlog tusschen Engeland en Frankrijk, zooals in dit „spel van politiek en liefde", hetwelk wij bereids uitvoeriger be spraken en dat gisteravond voor de leden van Rotterdams Katholieken Kring werd opge voerd, wordt veraanschouwelijkt. Wel wat naar den trant van Beaumarchais' romantiek, waarin het galante avontuur even onmisbaar is als het wisseien van briefjes, maar dan toch op een wijze, die de aandacht weet vast te hou den voor het gespinsel van hofintriges, waar van Queen Anne van de zijde harer opperhof- meesteres de dupe dreigde te worden, ware er niet een „drievoudig verbond" geweest, dat dit nog intijds wist te verhinderen. Een triple alliance overigens, waarvan één partij de meer passieve rol speelt, terwijl de beide an dere constant in het offensief zijn. De stuwende kracht dezer sluw berekende oppositie die de oppermachtige hertogin van Marlborough telkens den voet weet dwars te zetten, is Henry St. Jean graaf Bolingbroke aanvankelijk een berooid edelman, wien het J ola _iu_ I uitSDraaK Kan mcu lcü. aouoicu reu* geluk evenwel al even percentage van de menschen geven. natuurlijk talent om h g S Het q.M. vertegenwoordigd door mr, doen op het „politieke schaakbord, zoodat hg, De rechtbank heeft voortgezet de behan deling van de zaak tegen den 30-jarigen koopman P. N., geboortig uit Loon op Zand, verblijvende in een woonwagen, thans gede tineerd in het Huis van Bewaring, die ver dacht wordt op 23 Augustus te Spijkenisse opzettelijk brand te hebben gesticht in een landbouwschuur aangebouwd tegen de door den landbouwer P. v. Noort bewoonde boer derij, nadat de vrouw van Van Noort gewei gerd had iets van zijn kramergen te koopen, tengevolge waarvan niet alleen de schuur maar ook de geheele boerderij in vlammen is opgegaan. De rechtbank had op 28 November bij interlocutoir vonnis een psychiatrisch onder zoek van verdachte gelast en thans heeft dr. S. Weyl zijn rapport uitgebracht. De des kundige was tot de conclusie gekomen, dat verdachte volkomen toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Verdachte is iemand, die kort aangebonden is en een onheusche behandeling kan hem in een toestand hebben gebracht van prikkelbaarheid. Het is zelfs mogelijk, dat hij in dien toestand tot brand stichting zou kunnen komen, doch naar de getuige opmerkt, mag men daaraan niet te veel waarde hechten, want een dergelijke uitspraak kan men ten aanzien van een groot J. F. eenmaal van het juk der financieele verplich tingen tegenover zijn aartsvijandin bevrijd des te gemakkelijker het spel wint en daarmee niet alleen aan den oorlog een einde maakt maar tevens 'n paar minnende harten voor averij behoedt en de hooggeplaatste „belaag sters" van hun geluk op hoogst derzelver num mer zet. Wat deze laatsten dan ook ten volle verdienen. Overigens is helaas de verwikkeling van staatszaken met amoureuze affaires geen zeld zaamheid in de historie, zoodat we er zelfs koningin Anna Stuart, die ook in dit opzicht haar zwak karakter, waarop haar opperhof- meesteres speculeert, niet verloochent, met extra op aanzien, te minder nu het geval enkel bij aanduidingen in den dialoog blijft. Aan de vertolking door het ensemble van Cor van der Lugt Melsert en de voorname mise-en-scène brachten we reeds een en an dermaal den tol onzer bewondering. We noe men dies enkel nog eens: Vera Bondam ais de weifelmoedige vorstin; Bets Ranucci-Beckman in de rol aer geniepige opper-hofmeesteres; Dirk Verbeek, lgraaf Bolingbroke), die zoo uitnemend als spil fungeert voor de intrige m de dubbele beteekeni3 van het woord; Joeki Broedelet en Paul Steenbergen als zijn as sistenten in het complot tegen de valsche en zelfzuchtige hertogin; Piet Bron, 'n juweel van 'n kamerdienaar aan het hof; en A. v. Zuylen Jr. in de rol van markies de Torcy, Fransch gezant. De invloed van den balanstrjd was aan de minder trouwe opkomst der Kring-leden stel lig niet vreemd; en Mengelberg zal ook wel •n beetje „schuld" hebben. De aanwezigen toonden intusschen alle waardeering voor het Hoeffelman, was door het rapport van den psychiater niet tot andere inzichten gekomen. Het O.M. persisteerde bij zijn eisch van 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, doch met aftrek van de preventieve hechtenis van 28 November af. De verdediger mr. M. de Groot persisteerde bij hetgeen hij in zijn vroeger gehouden plei dooi heeft aangevoerd. Nog een brandstichting. Vervolgens is voortgezet de behandeling van de zaak tegen de 61-jarige weduwe C. v. B.—v. d. V. gedetineerd, die terecht gestaan heeft als verdacht van opzettelijke brand stichting in een haar toebehoorend, leeg staand pand aan den Katendrechtschen La gendijk, gepleegd op 13 September, ten einde zich op die manier in het bezit te stellen van de assurantiepenningen. Ook te haren op zichte had de rechtbank een psychiatrisch onderzoek gelast, dat aan dr. W. N. Donker sloot was opgedragen. Deze was tot de conclusie gekomen, dat verdachte volkomen toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Het O.M., waargenomen door mr. E. M. Schutter, persisteerde bij zijn eisch van zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Rombach pleitte clementie. Verduistering door een penning- meesteresse. Op 22 Juli werd door een dameszangveree- niging aan den Linker-Maasoever een be- Reel. 8062 MVS 53 Na de afdoening van de Indische Begrooting zal de heer ir. L. J. M. Feber, wethouder te Den Haag, aftreden als lid van de Tweede Kamer. Zijn opvolger op de lijst is prof. mr. C. P. M. Romme. Deze heeft ons echter mede gedeeld, dat het in zijn voornemen ligt om op een eventueele vraag daartoe (n.l. ir. Feber op te volgen) ontkennend te zullen antwoor den. In dit geval zal dan de b^pr H. E. v. d. Brule lid van den gemeenteraad van Rotterdam, als Ud van de Tweede Kamer verkozen worden verklaard. In de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotterdam, welke op 7 Januari j.l. werd gehouden, is medege deeld, dat de Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zijn goedkeuring had gehecht aan de verleening door deze Kamer van ver schillende subsidies aan een aantal instellin gen, welke zfl meerendeels reeds enkele jaren heeft gesteund. Nader wordt thans medegedeeld, dat deze goedkeuring betrekking heeft op de volgende bedragen, bij de vaststelling waarvan de Ka mer van Koophandel zich voornamelijk laat leiden door de vraag, welke beteekenis de arbeid der verschillende lichamen heeft voor het bedrijfsleven van het land en van Rotter dam in het bijzonder en in welke mate de voor hun doel benoodigde geldmiddelen door dien arbeid in beslag worden genomen: aan de Nederlandsche Vereeniging voor Hooger Handelsonderwijs te Rotterdam een subsidie van 5.000, ten behoeve van avond onderwijs; aan de Stichting Economisch Instituut voor den Middenstand te 's Gravenhage een sub sidie van 3.100; aan het Nationaal Technisch Scheepvaart- Nieuw werk van Willem Pijper en Sem Dresden. Samenvallend met de reeds aangekondigde tentoonstelling „Nederlandsche muziek van de laatste vijftig jaren" in de Kunstkring zaal heeft aldaar een uitvoering plaats van den Muziekkring te Rotterdam op 18 Januari Het programma bevat uitsluitend werken van Willem Pijper en Sem Dresden. Van den eerste o.m de sonate voor twee piano's en van den laatste sextet no. 3 voor blaasinstru menten en piano, en de pas-voltooide vier vocalises. Medewerkenden zijn de componis ten, de zangeressen Saar Bessem en Hans Gruys en het Kamerorkest van Piet Tiggers. De heer J. van Wel, architect te Dordrecht, heeft, met welwillende medewerking van de N.V. Brouwerij D'Oranjeboom, te Rotterdam, aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aangeboden een groot, met rijke versieringen in den stijl van Lodewijk XIII beschilderd pla fond, dateerend uit het midden der XVIIde eeuw, dat afkomstig is uit een pand aan de Wolwevershaven, te Dordrecht. Dit bouw- fragment past, wat stijl en afmetingen be treft, uitstekend in de Zilverzaal van het Rijksmuseum te Amsterdam. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft deze schenking dan ook gaarne aanvaard en den heer van Wel des wege den oprechten dank der regeering be tuigd. vlotte spel, door het kringbestuur gehonoreerd njngmeesteresse, de 27-jarige G. I. verant- /Ifio irrnll \X7 P1Iz f*. I .Clv.- stuursvergadering gehouden, waarin de pen- kunciig instituut te Rotterdam een subsidie met een' bloemenhulde aan de drie vrouwelijke executanten. L H Eerste uitvoering voor leden. de Harmonie- ROTTERDAM, 8 Jan. 1936. Als men Strawinsky's „Le sacre du Prin- temps" na acht jaar, terwijl de eerste In drukken nog niet geheel vervaagd zijn, op nieuw hoort in een uitvoering, die de vol maaktheid nabij komt, dan komt men opnieuw tot de overtuiging, dat hier een componist aan het woord is, die een muzikale taal spreekt, welke bovenal eerlijk en oprecht is. We geven toe, dat er ook nu nog, na een langzaam gegroeid begrip der moderne muziek-literatuur en de doorgemaakte evo lutie der hedendaagsche toonkunst, in dit werk van Strawinsky, dat bijna 25 jaar ge leden bij de eerste uitvoering met protesten en demonstraties werd ontvangen, nog wel iets voorkomt dat voor gevoel en gehoor nog geheel onbegrijpelijk is. Vast staat echter, dat het een werk is niet alleen van een ge niaal componist, maar ook een werk, dat als geheel getuigenis aflegt van eerlijkheid van bedoelen en waarachtigheid en daardoor niet nalaat te boeien en indruk te maken. Opvallend blijven in dit werk de zeer be slist op den voorgrond tredende eigen toe passingen ten opzichte van techniek, klank en toonkleur en vooral en bovenal de sterke individualiteit wat het aanwenden van het rhythme betreft. Strawinsky uit zijn hevig geëmotioneerde gedachten in even emotievolle klanken en sterke vormen, uit het wezen der muziek op gebouwd. Hoe vreemd en hard de taal soms moge klinken, men ontkomt niet aan den indruk, dat deze muziek gevoelsmuziek is, voortge komen uit het innerlijke van een sterke per soonlijkheid. Dat voor vele aanwezigen de kennisma king met le Sacre het was de eerste uit voering voor de Harmonie-leden geen aangename is geweest, was soms meer dan duidelijk te merken, maar eenparig zullen allen zijn in den lof voor het Concertgebouw orkest, dat onder van Beinums bewuste, strakke en expressieve leiding van het werk een grandiose reproductie gaf. Voor de pauze werd, na Brahms variaties op een thema van Haydn, een compositie, welke men steeds weer met belangstelling volgt, Mozarts Symphonie concertante voor viool, alt en orkest gespeeld, waarbij solisten waren de heeren Helmann en Denayer. We meenen niet mis te tasten als we con- stateeren, dat Mozart steeds meer begrepen en gewaardeerd wordt. Mozart zoo sierlijk, licht en soepel te hooren spelen als van Bei- nura het liet doen is een overheerlijk genot. Dan blijkt weer zoo overduidelijk, dat Mo zart behoort tot de allereerste genieën der toonkunst. In het ontroerende adagio kwam schoon tot haar recht de heerlijke klank- en kleurwisseling tusschen den helderen en blijen viooltoon en den melancholischen klank der alt. Beide solisten speelden met volbloed artlstentemperament, fraaie toongeving en brillante techniek, waarvoor ze een spontane huldiging hadden in ontvangst te nemen. Dirigent en orkest lieten zij daarin deelen. G. woording zou afleggen van het financieel be heer. In deze vergadering verscheen de pen- ningmeesteresse niet en op uitnoodlging van den voorzitter hebben toen twee bestuursle den zich naar de woning van de penningmees- teresse begeven, teneinde aldaar het onder zoek van de kas te doen. Nadat zij de be scheiden hadden gecontroleerd waren zij tot de conclusie gekomen, dat er een voordeelig saldo was van ruim 86. Toen zij daarop naar de kas vroegen, kregen zij van de penning- meesteresse te hooren, dat er geen geld in kas was. Als verdacht van verduistering heeft de penningmeesteresse thans terecht gestaan. Zij ontkende de verduistering te hebben gepleegd en beweerde dat de boekingen niet juist wa ren geweest en in het bijzonder was het na- deelig saldo van een uitvoering van het kin derkoor verzuimd te verantwoorden. Uit het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat de bewering van verdachte niet van 2000; aan de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel te 's Gravenhage een subsidie van 1500; aan de Vereeniging voor Vreemdelingenver'r keer Rotterdam te Rotterdam een subsidie van 600; aar, de Algemeene Nederlandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te 's Gra venhage een subsidie van 500; aan de Hoofdcommissie voor de normali satie in Nederland te 's Gravenhage een sub sidie van 200; aan het Nederlandsch Economisch Insti tuut te Rotterdamb een subsidie van 50; aan het Nederlandsch Economisch-Histo- risch Archief te 's Gravenhage een subsidie van 50; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Parijs een subsidie van 200; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Londen een subsidie van 200; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan- Br. Theophile, geen onbekende in de zang en tooneelkringen, voltooide een nieuw jeugd- spel: Gaspar de Zwarte. Dit Driekoningen- stuk zal Zondag in Tuindorp worden opge voerd door de knapen van 't bekende Celles koor. In tegenstelling met zijn vorige spelen is Br. Theophile in Gaspar de Zwarte terugge keerd tot het realistisch tooneel. Het Drie koningentafereel, vierde bedrijf, is doorweven met een kostelijken humor. juist was. Ook bleek, dat verdachte een bedrag del voor Duitschland te 's Gravenhage een sub' van 50 als uitgave had gehoekt wegens zaal- huur, terwjl dit bedreig nog niet betaald was. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be wezen en eischte 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. Winkel, refereerde zich ten aanzien van het bewijs aan het oor deel van de rechtbank en pleitte oplegging van een voorwaardelijke straf. Uitspraak 23 Januari. Hieronder laten wij de uitslagen volgen der derde ronde van de competitiewedstrijden van den Rotterdamschen Schaakbond Klasse I Pion IHillegersberg I 5%4% Westen ISteinitz I 2%7% Klasse II Rotterdam IPion n8%\Vz N. R. S. V. IIISpangen II 4%5% Messemaker I (Gouda)Centrum I 5%4% Eerste Schied. Schaakv. IDordt I 7%2% Klasse II B Eerste Schied. Schaakv. H-Charlois I 46 Krimpen a/d. IJssel I't Westen II 3%6% Onesimus IRotterdam II 55 Pion inVlaardingen I 4%5% Klasse n C Spangen niWesten ni 64 RobaroMessemaker II (Gouda)... 37 Trianon IExcelsior I 6M>3% Ivoren TorenKrallngen II 28 Klasse III A Spangen IVExcelsior n 1%8% Charlois II—G. E. B. I 5^—4% Twentsche BankPion IV 73 O. D. L I.Witte Paard 4%5% Klasse m B Vlaardingen n—Usselmonde 5%4% ,G.E.B. n-Messemaker III (Gouda) 3—7 Trianon HCentrum II 5%4V2 Onesimus IIA. S. C.Gouda 4%5% Klasse m C Kralingen HlSpangen V 7 Yz2% Dordt S. C. H—Wester Toren I 2—8 Trianon III—O. D. I. II lVi—8% Excelsior inHillegersberg II 73 Klasse IV MoordrechtWester Toren II AmbaroTwentsche Bank II Centrum IIIExcelsior IV Vermoedelijk doordat vonken uit een kachel zijn gevallen is gisterenavond om half acht brand ontstaan in het sousterrain van pand 41 aan de Banierstraat bij den boekbinder H. Neubauer. Het sousterrain en een daarachter gelegen tusschenkamer zijn geheel uitgebrand. Gasten van slw. 20 hebben onder leiding van hoofd man Kruis het vuur met twee stralen op de waterleiding en de gummislang gebluscht Mede waren aanwezig de slw.'s 30, 29, 54, 19 13 en de reserve-auto. Er Is een tijd geweest, dat de zonen van het Hemelsche Rijk eerbiedig plaats maakten en vol bewondering bleven staan gapen, als een blanke man door de straten schreed en, bewust van zijn eigen gewichtigheid, den neus in de lucht stak. Dat deden de oude „China- menschen" dertig en veertig jaar geleden in het volle bewustzijn van hun meerderheid en zij werden er om hooggeacht. De nieuwe generatie der buitenlanders In China heeft deze grandioze, grootsche manie ren vrijwillig laten varen en tracht de Chi- neezen van gelijken stand als huns gelijken te behandelen. Overal in China is het thans zoo de gewoonte en beide partijen zijn er te vreden mee. De Europeaan wordt geacht, zon der precies vereerd te worden. In Noord-China verdwijnt evenwel, naar de „United Press" meldt, het traditioneele pres tige van den blanken man buitengewoon snel: blijkbaar door den invloed der Japansche mili tairen. En dit verdwijnen van het Europeesche prestige is zoo opvallend, dat vele buitenlan ders gelooven aan een weloverwogen poging der Japanners, om de Europeanen in de oogen van de Chineezen in discrediet te brengen en hen zooveel mogelijk „hun gezicht te doen verliezen", terwijl anderzijds het „aanzien" der Japanners steeds meer stijgt, zoodat op het oogenblik „iedere Japanner een koning" is. Alle Europeanen en Amerikanen in dit deel van China, die veel met de Chineezen en Japanners te maken hebben, kunnen thans ge schiedenissen vertellen, die hen met de groot ste schaamte vervuld hebben en hen van machtelooze woede hebben doen beven. De „Honourable" E. H. H. Ward, zoon van een Britsche graaf en journalist in Tientsin, heeft een dergelijke geschiedenis beleefd, toen hem een Chineesche politie-agent in de Japan sche concessie in het gelaat spuwde, terwijl een bende koelies en bedelaars hoonlachend toezag, enkel omdat de chauffeur van Ward een bocht niet geheel overeenkomstig de voorschriften „genomen" had. Had de zoo diep beleedigde Engelschman zich verzet, dan was hij ongetwijfeld door de menigte in stukken gescheurd. Hij beklaagde zich natuurlijk bij den Britschen consul-generaal, doch er ge beurde Verder niets, zooals er nooit iets ge beurt. „O, dat is niets anders dan een oude Chi neesche gewoonte". Dit was het eenige ant woord, dat Ward van de Japansche superieu ren van den schuldigen agent ontving. Op een dergelijke wijze, hoewel niet zoo erg, verging het den Amerikaanschen piloot der „China National Aviation Company", Hewitt F. Mitchell, toen hij een Japanschen soldaat verbieden wilde, op zijn machine rond te klau teren. Een Japansche officier rukte hem aan zijn kleeren, trok en duwde hem in het rond en wie weet wat gebeurd zou zijn, als niet een Japansch sprekende Europeaan vrede had pogen te stichten. Terwijl hij met den Japan ner aan het onderhandelen was, startte Mit chell zijn machine en verdween. Majoor G. A. Herbert, de Britsche consul in Tientsin, werd door de Japanners met be hulp' van de punten hunner bajonnetten van Engelsch gebied verdreven, toen hij zich naar Tangkoe begeven had, om een onderzoek in te stellen naar de confiscatie van dit gebied door de Japanners. Later erkenden de Japan ners de Britsche rechten, doch boden gelijk tijdig aan, het betrokken terrein te koopen tegen hun eigen prijs. De correspondent van de „United Press" te Tientsin, Earl Leaf en een Amerikaansche regeeringsbeambte werden van het perron van den Peking-Liaoning-spoorweg verdreven door een Japanschen officier, omdat juist een trein met troepen van het Kwantoeng-leger arri veerde. Bij het verlaten van het station wer den zij aangehouden en uitvoerig naar hun antecedenten, plannen en doeleinden onder vraagd. Een andermaal trachtte de correspondent van de „United Press" door een in een Japan sche artillerie-colonne ontstane gaping de straat over te steken. Hij werd door een kor poraal opgepakt, teruggedragen en met ge weld tegen den grond gesmakt. Een protest bij de militaire autoriteiten leverde 3lechts het weinig troostende antwoord op, dat de soldaat zijn instructies ijverig was nagekomen, welke luiden, dat burgers hun weg niet door troepen colonnes mogen nemen. Den meesten journalisten in Tientsin, wier plicht hen ertoe dwingt, de bewegingen der Japansche troepen nauwkeurig gade te slaan, zijn reeds zoovele Japansche bajonetten onder den neus geduwd, dat zij scheel beginnen te kijken. Niettemin blijven hun betrekkingen tot den generalen staf en de Japansche comman danten uiterst hartelijk en zijn zij gezamen lijk de gasten van generaal-majoor Tada en van andere stafofficieren geweest. Drie dronken Japansche marinesoldaten, die door een straat laveerden, ontmoetten dezer dagen een Amerikaanschen marinier en een burger. De Amerikanen gingen achter elkaar loopen, om de tegemoetkomers door te laten. De Japanners echter eischten de geheele breedte van het trottoir voor zich op en be hielden die ook: de Amerikaansche marinier trok zijn metgezel van het trottoir, toen de Japanners lawaai begonnen te maken en on aangenaam dreigden te worden. „Wij hebben strikt bevel", aldus zeide hg verontschuldi gend, „niet in conflict te komen met Japan ners. Wij mogen zelfs geen geweld gebruiken, als zij ons zonder reden aanvallen". Dat is de les, welke de blanken ln Noord- China tegenwoordig leeren moeten. Protesten zijn erger dan nutteloos en het beantwoorden van geweld met geweld heeft slechts kwade gevolgen. De boven vermelde, typische incidenten mogen menschen, die nooit in China geleefd hebben,triviaal voorkomen, zij maken den on der de Chineezen levenden buitenlanders, die naar hun houding in dergelijke gevallen be oordeeld worden, het leven buitengewoon moei lijk. De meeste Amerikanen in Noord-China zgn ervan overtuigd, dat de „vrede-tot-iede- ren-prijs"-polltiek van het staatsdepartement hen zonder eenige bescherming laat en dat de Japanners hen beleedigen mogen, zooveel zij willen, zonder dat deswege een Amerikaan sche beambte iets onderneemt. De Engelschen dachten er precies eender over, zoolang Sir John Simon minister van buitenlandsche zaken was. Aldus gebeurt het, dat de Amerikaan of de Brit, als een Japanner hem gebiedt, plaats te maken of een openbare gelegenheid te ver laten, vuurrood wordt, zijn trots inslikt -en gehoorzaamt. Dat is er geworden van het eens zoo hooge aanzien van den blanken man in Noord-China. sidie van 100; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del ln België te Brussel een subsidie van 200; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del te Ziirich een subsidie van 100; aan de Nederlandsche Kamer van Koophan del in Italië te Milaan een subsidie van 100; aan de Nederlandsche Kamer van Koop handel te Buenos Aires een subsidie van 50; aan de Italiaansch-Nederlandsche Kamer van Koophandel te Amsterdam een subsidie van 50. aan de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel te Amsterdam een sub sidie van 100; aan de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" te 's Gravenhage een subsidie van 100; aan de Koninklijke Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland te Utrecht een subsidie van 100; aan den A. N. W. B. Toeristenbond voor Ne derland te 's Gravenhage een subsidie van 25; aan de Koninklijke Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtvaart te 's Gravenhage een subsidie van 25; aan de Vereeniging Binnenscheepvaartcon- gres te Amsterdam een subsidie van 25; aan het Nederlandsch Zuid-Amerikaansch Instituut te 's Gravenhage een subsidie van 100; aan de Schippersvereeniging „Schuttevaêr te Amsterdam een subsidie van 25; aan het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Verkeer te Utrecht een subsidie van f 25; aan de Vereeniging Comité voor IJsbestri)- ding te Rotterdam een subsidie van 10 pet. in de te maken kosten, tot een maximum van 2.000, mits Rijk en de gemeente bijdragen van onderscheidenlijk 50 en 25 pet. in de ge zamenlijke kosten toezeggen; aan het Economisch-Hist/risch Boekenfonds te Rotterdam een subsidie van 50; aan de Stichting „Havenbelangen" te Rot terdam een subsidie van 3.000; aan het Internationaal Juridisch Instituut te 's Gravenhage een subsidie van 50; aan het Rotterdamsch Crisiscomité een subsidie tot een maximum van 13.000, ten behoeve van de steunverleening aan klei.":*- middenstandsondememingen, die zich in delijke moeilijkheden bevinden. N De Amsterdamsche Tooneelvereeniging (art. leiding: A. van Dalsum en A. Defresne) zal Zondagavond om 8 uur in den Grooten Schouw burg te Rotterdam een voorstelling geven van „De B 21 Vliegt om de wereld" door M. H. M. Planten, onder regie van A. Defresne en in de Décors van Koen Limperg. Woensdagavond wierpen klasse B en C voor den rondgang. De volgende resultaten werden bereikt Onder Ons 272 E. V. A. n 293 D. O. 297 Excelsior 311 Prins Hendrik 275 A. D. O. n 250 Pompenburg II 261 Treffen Wint *289 Schiebroeksche Damesclub 251 Woudsloopers 290 Pompenburg I 293 Alle Neune II 298 't Valt niet mee 241 D. O. P- II 297 Op 9 Juli van dit jaar hoopt de R. K. S. V. „Celer" haar 20-jarig bestaan te herdenken. Ondanks crisis en materieelen nood heeft zij gemeend dit feit toch niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan maar op bescheiden wijze uiting te geven aan haar gevoelens van dank en blijdschap over dit jubileum. De lustrumcommissie hiervoor benoemd heeft haar werkzaamheden bereids aangevangen en organiseert op 22, 23, 24 en 25 Februari een fancy fair in he St. Laurenshuis, Nieuwe Haven 133 ter versteviging van haar kas om zoodoende in staat te zijn dezen zomer over de noodige geldmiddelen te beschikken om een beseheiden jubileum te vieren. 4—6 7—3 6—4 Dooven S. C.Onesimus Hl Zy26% Rectificatie 2de ronde Spangen IICentrum II en NIET Woensdag 15 dezer zal mr. G. C. A. Oska' voorzitter van den Rotterdamschen Schaak bond, op uitnoodlging van de Rotterdamsch Sportpers in een der zalen van het Zuid-Hol landsch Koffiehuis een nabeschouwing gever, over den wedstrijd om het wereldkampioen schap Schaken tusschen Euwe en Aljechin, Het vierde abonnementsconcert te geven ■loor het Residentie-Orkest op Zondagavond 12 Januari a.s. zal onder leiding staan van ntonino Votto. Solist is de twaalfjarige violist heo Olof. Het programma luidt als volgt: uverture „Willem Tell", Rossini, vioolconcert schaikowsky; Concerto dell' estate, Pizecti le uitvoering), Symphonie No. 5, Beethoven PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJE!! BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria H., dochter van B. de Heer en N. Stuurman Adrianus, zoon van H. M. Murk en C. de Wit. TENTOONSTELLING WERKLOOZEN. Aan het bericht omtrent het houden van een huisvlijttentoonstelling voor werkloozen, kan nog worden toegevoegd, dat het in de bedoeling ligt, dat aan deze tentoonstelling allen, die bij de Arbeidsbeurs zijn ingeschre ven, kunnen meedoen, hetzij met werkstukken in hun eigen vak als anderszins. Er zal ge tracht worden voor elke inzending een prijs beschikbaar te stellen. De commissie rekent daarbij op aller medewerking. Tevens zou 't comité nog gaarne een beroep doen op de ingezetenen, om fraaie luxe artikelen, als schilderstukken enz. ter opluistering van deze tentoonstelling, tijdelijk af te staan; men kan verzekerd zijn van een zorgvuldige be handeling van deze geleende bijdragen. De opbrengst van den verkoop van de werkstukken zal o.a. dienen voor het houden van een z.g. bonte-avond of slotavond voor de werkloozen; voor deze te houden bonte- avond is men reeds bezig met het instudeeren van een tooneelatuk. 25-JARIG JUBILEUM. Gisteren heeft de heer J. Dubbeldam, marktmeester alhier, als zoodanig zijn 25-jarig jubileum herdacht. De heer Dubbeldam heeft in deze 25 jaren heel wat meegemaakt; dan was het bijna gedaan met het heele markt wezen en dan bloeide het weer op, naar ge lang van de omstandigheden. Zoo druk als hg het in den laatsten t$d heeft gehad, heeft hij nog niet dikwijls meegemaakt en ook de verscheidenheid van de artikelen nam gaande weg toe. De dag is voor den marktmeester niet onopgemerkt voorbij gegaan. BOTERMARKT. Op de Woensdagmorgen gehouden boter markt werd besteed voor goeboter 80 ct. per pond; weiboter geen aanvoer. Handel vlug. EIER VEILINGEN Waaggebouw: aanvoer 4870 stuks, kipeieren 4.50; heneieren 3.40—3.60 per 100 stuks. Lopikerstraat: kipeieren 3.954.35; hen eieren 3.804 per 100 stuks. DE LITURGIE DER H. MIS. Kapelaan L. v. Terjlingen heeft Maandag avond in het St. Jozefgebouw, voor de leden van de St. Jozefvereeniging, de aangekon digde lezing gehouden met als onderwerp: „De Liturgie der H. Mis". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. De heer A. Ponsioen, voorzitter van de St. Jozef vereeniging, heeft spreker dank gebracht voor zijn interessante en leerzame lezing. Hg hoopte dat de belangstelling volgende lezingen even groot mag zg'n. bg DE EERSTE SOEP. Zoo is dan deze week weder voor het eerst in dit seizoen de spijscommissie met het uit reiken van soep aan tal van behoeftige ge zinnen begonnen. De commissie rekende op 700 liter, daar er 696 kaarten waren in omloop. Er zijn echter maar 571 porties uitgegeven. Mogelijk is het nu, dat er onder de bur gers, welke kaarten hebben gekocht, deze nog niet hebben uitgegeven. Mogen zij deze ten spoedigste uitgeven, daar er dan weder eenige gezinnen mee geholpen zijn. NAAR DE BATAAFSCHE. Naar wij vernemen hebben een tiental per sonen uit onze gemeente, welke werkloos wa ren, plaatsing gekregen bij de N.V. Bataafsche petroleum Mg. te Pernis. De verwachting is, dat zij daar voor gerui- men tijd hun eigen brood zullen verdienen. STAAT VAN GEMEENTE-EIGENDOM. B. en W. maken bekend, dat een afschrift van den staat van hetgeen naar het burger lijk recht eigendom der gemeente is tegen be taling der kosten ter gemeente-secretarie ver krijgbaar is. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg °P 1 Januari 1935 29329. Het vermeer derde door geboorten met 612, door vestiging met 1038, totale vermeerdering 1650. Het verminderde door overlijden met 198, door vertrek met 990, totale vermindering 1188. Totale vermeerdering over het jaar 1935 462. Aantal inwoners dezer gemeente op 1 Jan. 1936 29791. Aantal huwelijken in Dec. 12. Vermeerdering in Dec. 39. BEVOLKING DER GEMEENTE VL.-AMBACHT IN 1935. Op 31 December 1934 bedroeg het aantal inwoners der gemeente Vlaardinger-Ambacht 3463. Gedurende het jaar 1935 kwamen zich in die gemeente vestigen 721 personen, terwijl het aantal geboorten 89 bedroeg. Naar elders vertrokken 297 personen, terwijl 13 personen overleden. Op 31 Dec. 1935 bedroeg het aan tal inwoners dus 3963, een vermeerdering dus over het jaar 1935 van 500. In 1935 werden 27 huwelijken gesloten. 25-JARIG JUBILé. Op 15 Januari a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. Zonneveld, hoofdopzichter der gemeente licht- en waterbedrijven, tg dienst kwam bij de gemeente.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2