e HET NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR PARIJS. "f VAN ONZE KATHOLIEKE SPORTVELDEN. I.V.C.B.-WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. DE OLYMPISCHE SPELEN. LUCHTVAART. ZATERDAG 11 JANUARI 1926 L OM DE LEIDING IN HET OOSTEN. Moeilijke beurt voor Wilskracht. SELECTIE-WEDSTRIJDEN IN FINLAND. VOOR DE ZESDE MAAL TEGEN DE FRANSCHEN. AUTOMOBIELSPORT. DE LINCOLN-ZEPHYR V 12. De wedstrijd van Lagendaal in 1931. VAN HEEL'S VIJFTIGSTE. yan. Heel. DE RALLYE MONTE CARLO. SCHAAKSPEL. UIT HET TORNOOI H GS. BILJARTSPEL. KAMPIOENSCHAP NEDERLAND. VAN TORNOOI EERSTE KLASSE DRIE BANDEN. Gisterenavond te Rotterdam begonnen. HET BENZINE INNEMEN TIJDEN3 VLIEGEN. Het prof-spel in Frankrijk. ..NIEUW DUITSCH VERKEERS VLIEGTUIG. F ran Je r ij k: DE ELFTALLEN. LLENSE (Sète) MATTLER (Sochaux) MONSALLIER (Sète) CHEUVA (Fives) CALDENHOVE (D.W.S.) Nederland DE OLYMPISCHE KUNST WEDSTRIJDEN. I' Het Zuiden. De staartclub, die vorige week Valkenburg een punt afsnoepte, gaat morgen probeeren of ze met R. K. N. A. C., die nu aan de spits gaat, dit zelfde spelletje kan herhalen. De leiders kunnen er dus van op aan in R- K. V. V. L. een niet gemakkelijke tegenpartij te treffen, temeer nu de Maastrichtenaren ei alles op zullen zetten om van de laatste plaats af te komen. Daartegenover staat echter, dat men van de kopclub mag verwachten, dat ze de eenige tot nu toe geleden nederlaag zal trachten te wreken. Voor de minder sterke clubs in deze a - deeling is de ontmoeting Kerkrade—Caesar van het meeste belang. De keizerlijken forceer den 1.1. Zondag tegen Chevremont een geiijK spel; nu de reis echter naar Kerkrade gaa waar de club van dien naam nog met ver loor, geven we den bezoekers weinig kans. Valkenburg zien we ook nog zoo irec twee punten rijker worden, nu in Geleen moet worden gespeeld. In eigen omgeving zegevier den de Valken weliswaar met 20, doch Ge leen vormde thuis reeds voor verschillende clubs een struikelblok, zoodat we nieuwsgie rig zijn, of de gasten deze klip zullen kunnen omzeilen. Te Maastricht gaat het tusschen twee ge lijkwaardige ploegen, n.l. Kimbria en Chèvre- mont. Tot nu brachten de Kimbrren er op eigen terrein nog niet veel van terechtdrie van de vier keer werd daar verloren. Morgen bestaat er echter veel kans, dat 't tot een tweede overwinning komtook in Chèvre- mont bleven de Maastrichtenaren destijds de baas. Sittardsche Boys en R. K. O. N. S. ontloo- pen elkaar in kracht ook heel weinig zoo doende zou men een gelijk spel mogen ver- Wachten. De Boys spelen echter te Sittard, waar alleen maar van Valkenburg werd ver loren, zoodat thans een zege der thuisclub voor de hand ligt. Nu Best Vooruit morgen thuis speelt, mee- hen we na de successen der laatste weken, nu misschien ook wel een gelijk spel te mo gen verwachten, al wordt de tegenpartij dooy niemand minder dan Kolping gevormd. De gastheeren zullen een zoodanig zelfvertrou wen hebben bekomen, dat ze de Helmonders de handen vol werk zullen bezorgen. En mocht 't eventueel op een meerderheid 'der bezoekers uitloopen, dan zal deze stellig niet groot wor den. De Vealosche Boys, die 1.1. Zondag op de laitsta plaats terecht gekomen zijn, krijgen bezoek van Wilhelmina. Dat wordt reeds de laatste thuiswedstrijd der Boys (daargelaten een ontmoeting, die nog uitgespeeld moet worden). Er bestaat dus een kansje om op de geheele of gedeeltelijke winst beslag te leggen, want van de uitwedstrijden schijnt de staartclub niet te moeten hebben. We wach ten hier maar af. M. U. Ij. O. ontvangt S. V. B. De Helmon ders verloren reeds driemaal in successie, doch ®-s. Zondag achten we ze nog wel tot een overwinning op hun gasten in staat. Het Oosten. Aller aandacht is hier gevestigd op het treffen tusschen de twee matadoren in Groes- beek. Wil de kopclub haar positie handhaven, dan moet er gewonnen of minstens gelijk ge speeld worden. tJ^agetW''ifelci heeft De Treffers de beste even in handen, doch van den anderen tant zal het niet meevallen de Emos-mannen in hun opmarsch der laatste weken te stui ten Men kan daarom een spannende partij tegemoet zien. Te Enschedé was de uitslag 1voor de Groesbekers. Na de groote zege, die de staartclub ver leden week op 'sHeerenberg boekte, zal het vertrouwen in eigen kunnen bij de Vosta- mannen wel teruggekeerd zijn. Van een zege van Quick, die morgen in Oldenzaal de tegen partij vormt, zijn we nog zoo heel zeker niet. Of S.D.O.U.C. in Nijverdal. De Zweef er onder zal kunnen houden, staat te bezien. De Ulftenaren werden 1.1. Zondag in eigen huis door Vogido geklopt, terwijl de gast heeren van morgen aan Emos zoodanig partij boden, dat slechts met een oneven goal werd verloren. De bezoekers zullen daarom uit een ander vaatje moeten tappen, willen ze hun kans op de kopplaats niet heelemaal verspe len. Nu 's Heerenberg vier maal in successie met groote cijfers verloor, kunen we voor a.s. Zon dag moeilijk iets anders dan een nederlaag voorspellen, vooral nu Vogido, de tegenpartij vormt, die ook S.D.O.U.C. in eigen omgeving klopte. V.D.Z. ontvangt Altior; van laatstgenoemde is op papier nog iets sterker, doch of zulks in het terrein tot uitdrukking zal komen, staat te bezien. We achten de Arnhemmers wel tot een gelijk spel in staat. Zeer lage temperatuur. Bij een „Siberische" koude, de thermo meter wees 25 graden onder nul, zijn Donder dag te Sotkamo de selectiewedstrijden be gonnen voor de Finsche afvaardiging naar de Winterspelen van Garmisch-Partenkir- chen. Voor den ski-wedstrijd over 18 K.M. kwamen 14 deelnemers uit. Bulo Nurmela maakte met 1 uur 12 min. en 50 sec. den besten tijd. Direct na dezen wedstrijd deelde het be stuur van den Finschen Slcibond mede, dat Bulo Nurmela, K. Jalkanen, M. Laehde en Klaes Karppinen Finland op de 18 K.M. te Garmisch Partenkirchen zullen vertegen woordigen. Zondag zal de estafette-ploeg worden sa mengesteld, terwijl dan tevens de namen der reserves zullen worden bekend gemaakt, wanneer de resultaten van den wedstrijd over 30 K.M. bekend zullen zijn. Het Westen. Van de drie leidende clubs heeft Volen- dam, die nu weer aan de spits gaat, 't morgen het minst moeilijk. De wijdbroeken hebben n.l. de staartclub als tegenpartij, bovendien spe len ze thuis, zoodat, verrassingen voorbehou den, H. M. S. al heel weinig kans op sucpes hêfift. Nummer twee Wilskracht wordt voor heel wat heetere vuren gezet. Het geldt n.l. een visite aan V.V.A., die in Nleuwendam tot nu toe voor alle clubs, met uitzondering van Onze Gezellen, een groot struikelblok vormde. We zjjn dan ook benieuwd of de bezoekers deze gevaarlijke klip zullen weten te omzei len. In ieder geval krijgt Wilskracht, die vier overwinningen in successie boekte, nu een mooie gelegenheid om te toonen wat ze waard is. Onze Gezellen zal zich terdege moeten in spannen om succes te boeken tegen V.V.Z. die in Zaandam nog niet verloor, hoewel er pas vier keer werd gespeeld. We zullen hopen, dat de Haarlemmers zich door de nederlaag van 1.1. Zondag niet zullen laten ontmoedigen; voorloopig houden we het dan ook op een kleine meerderheid der gasten. De Meer en V.V.IJ-, die elkaar in de hoofd stad bekampen, verschillen in kracht maar heel weinig. Het eerste treffen bracht een kleine zege der IJsselsteiners; een gelijk spel zou ons in dit geval niets verwonderen. Nu in afdeeling II de positie van Spartaan buitengewoon gunstig is, mag mep verwach ten, dat ze morgen geen steek zal laten val len en in eigen huis toch stellig over T.Y.B.B. de baas zal blijven. Wij zouden ons sterk ver gissen, wanneer de Rotterdammers zich niet superieur toonden. H.B.C., die de tweede plaats inneemt, trekt naar D.H.L. In uitwedstrijden vlot 't in den regel niet zoo met de H.B.C.-ers en dat we nu morgeii een sprekende overwinning der bezoekers zullen krijgen, staat te bezien. Tot een kleine meerderheid evenwel achten we de gasten in staat. In Den Haag belooft Graaf Willem—G.D.A. een spannend partijtje te worden. De Gra felijken leverden vorige week goed werk, doch G.D.A. niet minder door H.B.C. een punt af handig te maken. Veel krachtsverschil zal o.i. de uitslag niet te zien geven. Gezien het nagenoeg plaatselijke karakter, met alle wis selvalligheden daaraan verbonden, wagen we ons liever niet aan een voorspelling. De positie van D.E.M. begint zoo zoetjes aan kritiek te worden. Zondag a.s. is echter de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Beverwijkers één of twee punten rijker wor den. S.J.C., die op bezoek komt, is niet een der sterkste clubs, zoodat er voor de staart club wel een kansje op succes bestaat. Het nieuwe gecombineerde product der Lincoln- en Ford-fabrieken. Op 1 Februari opent de R. A. I. haar deu ren, vindt weer een show plaats in het ge weldige gebouw aan de Ferdinand Bolstraat te Amsterdam. Dat beteekent dat thans reeds de ondernemende Nederland3che automobiel- handelaren en -importeurs in volle actie zijn om te zorgen dat zij over drie weken op hun stands ook werkelijk wat nieuws wat goeds toonen kunnen, iets dat mooier en beter is dan vorige producten, als 't kan ook mooier en be ter en (in verhouding) goedkooper dan Andere producten. Dat onder degenen, die zich terdege voorbereiden voor de groote tentoonstelling, onze Nederlandsche Ford een eerste plaats innemen zal, bleek ons gisteren, toep we op uitnoodiging van direc teur Both van de Nederlandsche Ford-fabrie ken eep bezoek brachten aan de fabrieken aan da Hembrug (wapr alles nog op volle kiacht „draait" en men 't woord crisis nog niet kent teneinde daar de nieuwe Lincoln Ze phyr V 12 te bewonderen en er een proefrit mee te maken. Uiterlijk is de Lincoln Zephyr een automo biel van ver doorgevoerd stroomlijn-type. Men heeft bij de productie van den Lincoln Zephyr gebrpken piet de conventioneele chassis- pf chassis-raam-constructie, die vervangen is dpor een geheel stalen carrosserie, met een eveneens geheel stalen geraamte, waarin de motor gemonteerd is en waaraan de over brengingsorganen zijn bevestigd. De constructie van den V-12 motor is feite lijk ontleend aan die. van den Ford V-8 motor, natuurlijk met de noodige veranderingen aan details. De derde wedstrijd van het Oranje-elftal in 't sei zoen 1935-1936 belooft er een van zeer bijzondere beteekenis te worden voor het Nederlandsche voetbal. Na de gemakkelijk bevoch ten, doch niettemin eer volle 30 zege op de Denen in Amster dam, volgde in December de kranige 53 op Ierland in Dublin en daarmede is de glorieuze, niet onderbro ken reeks van prachtige overwinningen, welke onze ploeg op het veld der te genpartij behaalde, weer voortgezet. Maar nu de Fransehen op'eigen gebied! Zal ook deze partij door de onzen gewonnen werden cn daar mede het nieuwe het Olympische! jaar even hoopvol als fraai ingezet worden De cijfers der historie. Laten we eerst even stilstaan bij de tot dusverre tegen Frankrijk gespeelde wed strijden. Het zijn de volgende: 1908. 10 Jan. Nederland—Frankrijk te Rotterdam 1 1921- 13 Nov. FrankrijkNederland P3TÖ3 1923. 2 April Nederland—Frankrijk te Amsterdam. 8 1931. 29 Nov. FrankrijkNederland te Parijs 1934. 10 Mei Nederland—Frankrijk .te Amsterdanl De stand luidt derhalve komen en volledig succes. „Siegreich wollen wir Frankreich schlagen Doch toen kwam de Marne. Zoo gemakkelijk als in luttel spanne tijds dat Fransche front door Generaal Lagendaal was opgerold, zoo onverwacht kwam de venijnige taaie, specifiek Fransche tegenstand. De pauze zag onzen 41 voorsprong nog gehandhaafd doch in de twee de helft demonstreerden de Franschen een tempo, waaraan de Nederlanders niet kon den tippen, een enthousiasme dat verbijste rend was en een spel-opvatting, die evenmin iets te wensöhen overliet. Het werd 24 en 34 en nog een kwartier was er toen nog te spelen. In die periode heeft onze defensie het haar toevertrouwde gebied krachtdadig verdedigd tegen een zeer beduidende overmacht. Onge looflijk talrijk warep al die Fransche aanval len, die elkaar steeds sneller opvolgden maar met hun ruggen tegen den muur hebben de Nederlandsche knapen het gewonnen terrein weten te behouden en een nieuwen triomf ver overd. De Fransche revanche. 0—5 3—4 4—5 Nederland Frankrijk gesp. gew. gel. verl. doelp. pnt 5 4 0 25—10 8 .5 1 0 4 10—25 2 De geschiedenis van deze zeer ver uiteen- lio-mn4e wedstrijden (want 5 wedstrijden in 2g0jaren is niet veel!) is gauw verteld. Tn de eerste periode van het voetbalspel m .puropa was het geen kunst van Frank een eleggmten indfuk en is daarbij, ondanks de sterk doorgevoerde stroomlijn uiterst comfor tabel. De wagen ligt rustig op den weg, masikrf j. rjjK te winnen en hoezeer zij bijdraBen de mooie balans van. het Nederlandsche in ternationale voetbal; toch kunnen wij er niet pp komen de overwinningen van 1908, 1921 n 1923, met tezamen 17 tegen 2 doelpun ten, tot de groote gebeurtenissen in de ge schiedenis van het Nederlandsche voetbal te rekenen. Anders is dat echter met de laatste twee ontmoetingen. De ivedstrijd van Lagendaal. De wedstrijd van 1931 te Parijs was inder daad een van de meest sensationeele landen- wedstrljden, die oojt gespeeld zijn. 1 kamp zal geboekt blijven als „de wed 1 van Lagendaal. Dank zij een schitterend- bui van den Xerxes- Ir. Bakker Schut, die, zooals men weet, met Ford V 8 deelneemt aan den Sterrit naar Mon te Carlo en hiervoor Tallinn als startplaats heeft gekozen, zal Maandagavond 13 Januari te 8 uur van het K. N. A. C. secretariaat te 's-Gravenhage, naar Tallinn vertrekken. Gisteravond zijn in het clublokaal B. V. Rotterdam (Gouden Hoofd) de wedstrii- den begonnen om den titel van Nederiandsch kampioen le klas driebandenspel. Daar de voorzitter van Rotterdam zelf moest spelen, sprak de vice-voorzitter, de heer j. van Santen een kort welkomstwoord, waarna be gonnen werd met de partijen De Foeljaeger Sengers en GeestmanPetersen. FoeljaegerSengers. De belangstelling ging hier wel hoofdzake lijk uit naar de partij van den Rotterdammer, die in dit tornooi favoriet is. Immers de kam pioen, de heer C. Koopman, is door ziekte van zijn echtgenoote verhinde» -rl deel te nemen en den vorigen keer te Tilburg eindigde Sen gers als uitstekende tweede. In deze partij had hij, dank zij eenige fraaie stooten, aanvankelijk het meeste succes en na 11 beurten eep voorsprong van 62. De Haar lemmer kwam nu ook beter op stoot en eer men 5 beurten verder was, had hij den stand op 86 in zijn voordeel gebracht. De volgende 28 beurten leverden hem evenwel slechts 7. punten op en dit stelde Sengers in staat het verloren terrein te herwinnen: 15.31, De score steeg uiterst langzaam en de Rotterdammer had 67 beurten noodig om 43 caramboles te maken tegen De Foeljaeger 29. Voor de nog resteerende 7 punten moest hij nog 11 keer aan stoot komen en toen was de uitslag: GeestmanPetersen. Aan het tweede biljart speelden Geestman en Petersen. He£ spel verliep hier sneller, doch de score steeg tot de 26stq beurt eveneens langzaam. Toen viel de eerste mooie serie van den avond te noteeren, n.l. een 5 van Petersen en ook daarna liep deze vrij regel matig op zijn tegenstander uit. Na 52 beurten noteerde men 1628. Toen antwoordde Geest man met een 4, waardoor hij weer wat op zijn achterstand inliep. Veel baatte dit overi gens niet, want geleidelijk begon Petersen weer uit te loopen en na 70 beurten boekte hij 41 tegen Geestman 30. Een drie bracht hem weer wat dichter bij het doel en in de 85ste beurt maakte hij de partij uit. De uitslag was: Petersen Geestman pnt. 50 36 brt. 85 85 h.s. 5 4 gem. 0.588 0.423 Sengers Foeljaeger pnt. 50 37 brt. 78 78 h.s. 3 3 gem. 0.641 0.474 JJe vlieger Alan Cobbam, die momenteel proeven neemt met een nog geheim gehou den nieuw systeem van benzine bijvullen on der het vliegen, heeft een contract gemaakt met Imperial Airways, om op kosten van deze verkeersmaatschappn de proeven voort te zetten. Volgens „Evening News" heeft Imperial Airways tevens financieele belangen bij nieuwe experimenten met amphibieën en ook nog bij den bouw van grópte vlifegbooten.' De proeven worden genomen op het Ford vliegveld bij Yapton. Hoe Flohr van Fine verloor. Zooals men weet, heeft Flohr in de eerste ronde van Hastings zijn partij tegen Reuben Fine verloren. Men verzoekt ons die partij een heel slechte van Flohr te pubüceeren, een verzoek waaraan wij wel willen voldoen. Hier is ze: Wit: Salo Flohr, zwart: Reuben Fine. 1. d2d4, e7—e6; 2. c2 c4, Pg8—f6; 3. Pbl—c3, d7—dö; 4. Lel—g5, Pb8—d7; 5. e2 e3, Lf8e76. Pgl—f3, 0—0; 7. Ddl—c2, c7cj68. a2a3, Tf8—e8; 9. Tal—dl, d5xc4; 10. Lflxc4, Pfoxdü; 11. Lg5xe7, Dd8xe7; 12. 0—0, Pd5xc3; 13. Dc2xc3, c6—c5; 14. d4—d5, e6xd5; 15. TdlxdS, b7—b6; 16. Tfl—dl, Te8— f8; 17. b2b4, c5xb4; 18. a3xb4, Pd7—f6; 19: Td5—e5, De7c720. Pf3—g5, Lc8—b7; 21. Pg5—e6, Dc7c6; 22. f2—f3, Lb7—a6; 23.Tdl d4, Tf8c8; 24. Pe6—d8 Dc6—c7; 25. Td4g4, Dc7Xd8; 26. Te5—g5, Dd8dit; 27. Kgl—f2, Pf6Xg4t; 28. Tg5Xg4, g7—g6; 29. Lc4Xf7t, Kg8Xf7; 30. Tg4—f4j-, Kf7— g8; 31. Dc3—f6, Ddl—d7. En wit gaf op. Maar drie jaren later, op 10 Mei 1934, na men de Franschen in Amsterdam revanche. Het Nederiandsch elftal kwam in 't veld met invallers voor Anderiesen en Mijnders, wier plaatsen door Oprinsen en Mol werden ingenomen. Het begin van den strijd was voor de onzen zeer gunstig. Drie en een halve minuut na den eersten aftrap opende Vente de score, drie minuten later schoot Bakhuys langs The- pot en de kamp was nauwelijks 12 minuten oud of onze middenvoor bracht den stand op 30, zoodat Nederland in een tijdsbestek van 9 minuten drie maal had gedoelpunt. Toen evenwel was het de beurt der Fran schen. Ze liepen in twaalf minuten tijd den achterstand geheel in en toen de wedstrijd 25 minuten oud was, was het 33. Wel her overde het Nederiandsch elftal na 6 minuten opnieuw de leiding door Smit, doch 8 minuten later waren de partijen op het scoringbord weer in evenwicht, zoodat de rust kwam met 4—4* De tweede helft zou de beslissing brengen. Gelijkwaardig in krachten gingen de ploegen tegen elkaar op en langen tijd wisten beider verdedigingen de wederzjjdsche aanvalslinies terug te slaan, tot in de 28ste minuut de Franschen hun vjjfde doelpunt maakten, waar de Nederlandsche combinatie niets meer te genover kon stellen. De nederlaag van Parijs was door de Fran schen in Amsterdam gewroken. Hoewel onder normaler omstandigheden ook de vijfde ontmpeing niet verloren zou zijn, hebben zoowel de wedstrijd van 1931 te Parijs als die van 1934 te Amsterdam duidelijk aangetoond, dat het Fransche voetbal niet meer onderschat kan worden, doch tevens en dat is vooral van belang dat het Fran sche speltype ons Hollanders niet goed ligt! De Fransche») speelden eigenlijk geen be paald systeem en stellig niet in die laatste twee wedstrijden (thans is dan ook de W- formatie troef) maar hun spel is het snelste dat in het laatste tijdperk tegen ons elftal gespeeld werd. Het best zjjn de Franschen te vergelijken met de Italianen in 1928 te Amsterdam en voorts met de Belgen met de Roode Duivels in hun beste jaren. gegeven. Thans behooren de- Fransche prof clubs als Sochaux, Racing Club Paris Sête enz. tot de beste van Europa en technisch en tactisch is het spel van uitstekend gehalte Daarbij blijft de Fransche geest, blijft het enorm snelle in denken en doen, waardoor, als het den Franschen even mee zit, deze als ge duchte tegenstanders te beschouwen zijn, te genstanders die tot alles in staat zijn. Nu is er echter één ding, dat voor onze tegenstanders van morgen eer» handicap ;s. Het groote land, de enorme spelerskeuze, de verre afstanden, dat maakt het onmogelijk het spe lersmateriaal goed te overzien en zoolang men niet een vaste kern heeft, zal het moeilijk zjjn te zeggen dat de sterkste ploeg gekozen is. Vandaar dan ook, dat de ploeg, die nu gekozen is, niet allerwegen instemming ontmoet heeft, vandaar ook dat eenige ongerustheid in het Fransche kamp is en men daarom bij voorbaat naar een zondebok zoekt. En wie zou dat beter kunnen zijn dan de elftal-commissie! Als echter 't elftal achteraf goed blijkt, dan heeft niemand tevoren iets kwaads van de commissie gezegd. Het lijkt ons van zelf sprekend dat er ver schillende plaatsen verschillend Jjezet konden worden, doch of de ploeg sterkCT had samen gesteld kunnen worden, dat blijft een gissen. Uit zulk een spelersarsenaal is toch onder alle omstandigheden een prima ploeg, die volkomen representatief moet zijn, te kiezen en 't zou dwaasheid zijn aan te nemen, dat de elftal-commissie het juist bij het verkeerde eind heeft. Overigens verschilt de ploeg maar op 4 plaatsen van die, welke de Scandinaafsche kampioenen, de Zweden, onlangs gedecideerd klopte en toen een uitstekenden indruk maak ten De nieuw gekozenen zijn spelers van erkende reputatie, die men niet opstellen zou, al3 men niet wiet dat zij het elftal nog ver sterken zouden. De zekerheid bestaat dat dit het sterkste Fransche elftal is, waar Nederland ooit tegen speelde, een sterker team dan dat in Amster dam won, een sterkere ploeg vooral dan 't elftal dat in 1931 met de grootste moeite, en slechts dank zij een buitengewone bui van Lagendaal met 43 overwonnen werd. Het kan niet anders, dit moet bij den geweldigen vooruitgang van het Fransche voetbal sedert de invoering van het professionalisme, een zéér sterk elftal zijn. Lagendaal. 4. Ter gelegenheid van het 10-jarige bestaan van de Dultscne Lufthansa heeft dr. Ernst Heinkel, een snel verkeersvliegtuig ontwor pen. Dit vliegtuig, dat in de fabriek van dr. Heinkel te Rostock is vervaardigd, heet Hi 111. Met 10 passagiers en lading zou de machine een uursnelheid van 400 K.M. kun nen bereiken. Indien dit vliegtuig tot deze praestatie ln staat zou zjjn, zou Duitschland het snelste verkeersvliegtuig in deze klasse bezitten. Het nagerecht van het feestdiner der soldaten van de regimenten te Bergen op Zoom, welke gisteren hun 122-jarig bestaan herdachten, wordt gereedgemaakt. man, won het Nederlandsche elftal toen met 43 en sedert dien bleef Ne- dgrland op het veld der tegen partij (de wed strijd tegen Zwitserland te Milaan was op neutraal ter rein) in alle verdere wed strijden over winnaar. Die laatste ontmoeting in Parijs zal ieder die er bij tegenwoordig was, nog lang heu gen. Op dien bewusten 29 November van het ja-ar 1931 was Lagendaal onze middenvoor, rechts door Adam en Wels, links door Mol en Van Nellen geflankeerd. Frankrijk nam ha 7 minuten onverwacht de leiding, maar lagendaal maakte 8 minuten later gelijk. En toen ging het gebeuren! We citeeren even ons verslag van dien wedstrijd: „Toen kwam de avalanche de goal lawine. Vlugger dan wij het beschrijven kon den, verdween het leder in het Fransche net. Er was 20 minuten in totaal gespeeld, toen Van Nellen, die steeds gevaarlijk was het leder opbracht en voorzette en na wat gecenter in het binnentrio kwam de bal voor 4e vonten van Mol, die toen iets meer rechts georiënteerd stond. En de Koog Zaandijker deed wat slechts geroutineerde internationaals zouden doen, hij mikte kalm, maar vooral kalm, in het doel, inplaats van heel zijn li chaam te kronkelen om een knal te lossen, die zelden zoo juist kon zijn geplaatst. De leans die Mol -hier kreeg, was een koninklijke kans, de wijze, waarop hij haar benutte, was kei zerlijk Zoo leidde eensklaps Nederland met 21 Wij hadden blijkbaar niet genoeg genoten, want van den hernieuwden aftrap na»n Lagen daal het leder mee, hij stevende als de Pa- rijsche taxi door alles heen, en toen hij dertig meter vpor doel genaderd was, kwam er zoo'n óuderwetsche kogel, eigenlijk van waanzin nig ver. Doch de Fransche keeper stond me ters voor zijn doel, het boogschot kon hij niet bespringen en de bal vloog in den uiter sten bovenhoek van de goal. Een wondeimooi derde doelpunt Van den nieuwen aftrap nam Lagendaal het leder mee ja, lezer, ik weet dat ik eentonig ben hij passeerde naar Van Nellen, die' werkelijk prachtig voorzette. De Fransche keeper kon dien voorzet niet onderscheppen en Lagendaal's lange lenige lichaam sprong op en met een gracieuzen knik verdween nummer vier in de Fransche touwen. 'Zoo leek na 25 minuten spelen het lot der gastheeren bezegeld. Onze troepen hadden in snel tempo voortgang gemaakt naar een vól- Maar tenslotte kunnen we thans ook niet meer afgaan op de indrukkerj van 1931 en 1934, want we hebben thans te doen met een volledig gereorganiseerd Fransch voetbal, met een profstaat en dus met spelers die een harde school hebben en voor wie het spel een broodwinning is geworden. Dat beteekent, dat de vroeger ontbrekende ernst thans in elk opzicht aanwezig js. Men weet hoe de Fransche clubs circa 100 bekende profs uit diverse landen, de meesten tevens als trainer, in haar gelederen opgeno men hebben en deze vreemdelingen hebben het Fransche spel een geheel nieuw cachet De Nederlandsche ploeg. Dat wij desondanks niet wanhopen en zelfs op een voor het Nederiandsch elftal gunstig resultaat durven hopen, .dat is alleen omdat het Nederiandsch elftal bewezen heeft, dat het ook van zeer sterke tegenstanders win nen kan. En dan behooren niet alleen de se rie overwinningen op vreemden bodem tot die bewijzen, doch ook drie nederlagen met slechts één doelpunt verschil in Amsterdam geboekt, resp. tegen Oostenrijk (met het zoo genaamde Wunderteam!), Engeland en Duitschland. Het vertrouwen in de oranjeploeg baseert op daden, baseert op de overtuiging, dat de geest ook nu goed zal zijn en op de zekerheid, dat ons allersterkste team van het oogenblik in de beste conditie den strijd aanvaarden zal. Het blijft natuurlijk spel. Onze amateurs zijn geen machines. Zij kunnen ook wel eens minder goed gedisponeerd zijn. Allerlei bij komende factoren kunnen van grooten invloed zrjijhet kan onzen vertegenwoordigers wel eens leelijk tegen zitten! Maar als het een volkomen normale krachtmeting wordt, dan durven we ondanks de zekerheid dat de tegenpartij héél sterk zal blijken te zjjn op een kleine overwinning hopen, omdat we vertrouwen hebben in de kracht van ons eigen elftal, dat vergezeld door vele duizenden landgenooten (die zich stellig niet onbetuigd zullen laten!) vol goeden moed den strijd tegen den Gallischen haan aanvaarden zal. Het jubileum van Van Heel. Onze ploeg heeft op de tegenpartij voor, dat ze goed ingespeeld is. Het zjjn zonder uitzon dering ervaren internationals die op elkaar ingesteld zijn, en ze worden aangevoerd door Puck van Heel, die morgen zijn vijftigsten of- ficieelen interlandwedstrijd speelt. Fijner half back heeft Nederland nooit gehad en we mo gen wel verzekeren, dat de overige tien spe lers er naar hunkeren dezen jubileumwedstrijd van hun sympathieken aanvoerder luister bij te zetten door een overwinning. Als er nog een stimulans noodig was, dit is stellig een stimulans! De wedstrijd begint om 2.15 uur (Fr. tijd), dus 2.35 tïur Ned. tijd. DIA. GNU (Racing) GABRILRARGUES (Sète) VERR 5EST (Rou iiaix) CQURYQIS (Sochaux) DELFOUR (Racing) SCHEIDSRECHTER VAN NELLEN SMIT (D.H.C.) (Haarlem) VAN HEEL (aanv.) (Feijenoord) BAKHUIJS (H.B.S.) ANDERIESEN Ajax) VEIN ANTE (Racing) RUDP (Engeland) DROK (R.F.C.) NUIC (Metz) WELS (Unitas) WEBER (AG.O.V.V.) PAAUWE (Feijenoord) HALLE (Go-A head) Hel programma voor «le letterkunde verschenen. Inzake den internationalen wedstrijd voor letterkunde, behoorende bij de Spelen der Xle Olympiade, Berlijn 1936, is thans net programma voor de Nederlandsche inzending verschenen. Tot den internationalen wedstrijd tusschen werken van levende letterkundigen, behooren de tot de landen, welke zijn uitgenoodigd tot de Spelen der Xle Olympiade, zullen kunnen worden toegelaten: a. lyrische werken (b.v. lied, ode, hymne, ballade, lyrisch proza, essay, enz.); b. dramatische werken (b.v.. treurspel, tooneelspel, blijspel, klucht, libretto, openluchtspel, koorspel, dialoog, scenario, enz.); c. epische werken (b.v. roman, novelle, epos, verhaal, enz.). Er zullen alleen werken of deelen van werken worden toegelaten, welker inhoud verband houdt met sport, en welke niet meer dan 20.000 woorden omvatten. De werken moeten tijdens de Xe Olympiade, d. i. na 1 Januari 1932, zijn ontstaan en mogen niet hebben deelgenomen aan den wedstrijd van de Spelen der Xe Olympiade te Los Angeles, 1932. De werken van Nederlandsche schrijvers moeten vóór 1 Februari 1936, door de auteurs zelf, aangeteekend worden gezonden aan de Kunst-Commissie van het Nederiandsch Olym pisch Comité, p. a. Lange Vijverberg 3, Den Haag. Daar het aantal werken, dat uit elk der deelnemende landen mag worden ingezonden, niet meer bedraagt dan negen, (drie voor elk der hooger genoemde groepen a, b en c), zal door pen Nederlandsche commissie een vóór keuring worden gehouden en voor elke groep de drie beste werken worden uitgezocht. De bedoelde commissie van toelating zal bestaan uit: mevrouw J. van Ammers-Kiiller en de heeren dr. P. C. Boutens en Henri van Booven. Een internationale jury, welker samenstel ling nader zal worden bekend gemaakt, zal de bekroningen toekennen. De beoordeeling van de letterkundige waar de zal geschieden op grond van den tekst in de oorspronkelijke taal. Bij de inzending moet echter een korte samenvatting in de Duitsche taal worden gevoegd, waaruit blijkt dat het onderwerp voldoet aaji den eisch omtrent het verband met sport. De bekroningen zullen bestaan uit eere penningen met diploma. Van de ingezonden werken blijft het auteurs recht bewaard. De volledige reglementen zullen ter inzage worden gelegd bij het N. O. C en zooveel mogelijk bjj de kunstgenootschappen, Het programma is verkrijgbaar bij de Kunst-Com missie van het N. O. C., Lange Vijverberg 3, Den Haag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3