q DE KERKSTRIJD IN HET DERDE RIJK. ^EER GEESTDRIFT OM DE SAAR. herdenking in vreugd en in zorg. i, Zr "nlïe LEGERKAMP van levende DOODEN". OP DE PUINHOOPEN VAN LA CHORRERA DE ZIEKE VLOOT. CONFERENTIE. REGEN EN SNEEUW IN DUITSCHLAND. TWEEDE INT. CONGRES DER KATHOLIEKE PERS. Z. H. DE PAUS ZIEK BOEBNOFF IN ONGENADE? DINSDAG 14 JANUARI Ï936 Moeilijkheden, die te over winnen WAREN. Problemen, die nog op oplossing wachten. Slechtfi t door kameraadschappelijkheid kon den de problemen der wederaansluiting op- «eiost worden. «r ™t „Wat 'gebeurt kerkf 300 arbeiders bij tunnelbouw gx Virginia gestorven; 2000 man door vreeselijke ziekte aangetast. DADER VAN DRIEVOUDIGEN moord gearresteerd. OP ZOEK NAAR PAUL REDFERN. Het zoeken naar de slachtoffers door de reddingsexpedities opgegeven OVERSTROOMING MAAKT 20 NIEUWE SLACHTOFFERS. VREDELIEVENDE OPLOSSING MOGELIJK DE RAMP VAN DE „CITY OF KHARTOUM". Verklaringen van piloot Wilson. Aanzienlijke schade en belangrijke verkeersstoringen veroorzaakt; overstroomingen en hoog water. TOESTAND IN ZUID-ENGELAND VERBETERD. Katholieke jeugdorganisaties en iverkliedenvereenigingen. HOOGE STAND VAN DEN RIJN. Stremming der scheepvaart. Het iverkprogram vastgesteld. Hij zou lijdende zijn aan bronchitis. Russische volkscommissaris voor opvoeding zou zijn post verlaten. SAARBRUECKEN, 13 Januari. (D.N.B.). Ter feestelijke herdenking van het feit, dat kcit thans een jaar geleden is, dat het Saar gebied weer bij het Duitsche rijk werd aan gesloten, is op den Wartburg een betooging gehouden, waarbij gouwleider Buerckel een redevoering heeft uitgesproken, die hijzelf in inleidende woorden het afleggen van rekenachap noemde. Achtereenvolgens behandelde hij de weder- hanaluiting van het gebied en de werkloos heid, den staatspolitieken opbouw, de uit voering van de overeenkomst van Rome. Spreker begon met uiteen te zetten, dat alle moeilijkheden, die zich in den aanvang hadden voorgedaan, eenvoudig werden vanaf het moment dat men alles ging afmeten aan de vraag. „Is dit optreden nuttig of schade- fcr tischen i "Ig is' 13 1,1 nationaal-socialis- chen zin juist, wat schadelijk is is niet hationaal-socialistisch. De moeilijkste problemen lagen op econo misch gebied. Het prijsniveau was in het Saargebied lager dan in het Duitsche rijk, evenals de loonen. De industrie verloor plot seling haar afzetgebied. Er moest dus hard ingegrepen worden. Het gelukte het aantal werkloozen niet te Het stadhuis te Saarbruecken. doen stijgen, doch integendeel reeds spoedig te doen dalen tot 25.000, tegenover vroeger 52.000. er een reeks territoriale grootste worden higevoerd, waarbij de kwamen weer aan Saarlouis gevoega' werd andere gemeenten samen- zich tot de'V°huRetïen^e Wendde spreker Woordigers tone- ndsche persvertegen- tem gericht weren 1Mr Seleae* 101 var. den statuB-qU0 met de aanhangers den zich wel zondek Zeide sPreker hevin- etatus-quo-contiri p- uitz°ndering onder het sent. Zij genieten de be scherming van het accoord van Rome op tweevoudige wijze: Als Joden en als status-quo-aanhangers. Vóór 1 Maart zullen wel meer dan 95 procent van alle Joden met de meest grondige uit buiting van het accoord van Rome en de daardoor geboden mogelijkheden in financieel en vermogens-rechtelijk opzicht, het Saarge bied hebbep verlaten. Wie dan nog hier blijft zal worden behan deld volgens de reeds geldende wetten. Het religieuze en kerkelijke leven is vol komen ongestoord gebleven. Rust en vrede heerschen. Wat de status-quo-aanhangers betreft kan niemand eischen, dat zij aan het hart worden gedrukt. De opruiers leiden nu een aange naam leven. Om de domme verleiden bekom meren zij zich niet meer. Tot deze verleiden richtte spreker den oproep, alles in het werk te stellen om hun domheid weer goed te maken. Zich tenslotte tot rijksminister Frick wen dende, zeide Buerckel: Ik meld u, minister, dat de wederaansluiting voltrokken is als het gemeenschappelijke werk van alie Saarlander3. Er is nog veel te doen. Ons helpt God, als wij ons zelf helpen. Wij weten eigenlijk niet, wat materieel nog ontbreekt om alle wantrouwen op zij te zetten. Hoop stellen op nogmaals binnenlandsche Duitsche oneenigheid zal een verkeerde specu latie blijken. Wij wenschen den Franschen geen binnenlandsche onrust, den Engelschen geen opstanden. Ons kan men niet meer met tanks en kanonnen imponeeren. Ons kan men impo- neeren slechts met één ding: wanneer anderen het als hun voornaamste eer beschouwen onze eer niet aan te tasten, opdat wij in vrede met allen voor de toekomst van onze kinderen kunnen zorgen. Ons grootste innerlijke geluk echter is, dat wij Duitschers zijn en een Hitier hebben. Redevoering van Frick. Rijksminister dr. Frick, daarna het woord voerend, ving aan met een schildering van de stemming en den strijd van 'n jaar geleden. De aansluiting van het Saargebied is vol trokken. Thans kan nog niet gezegd worden, wanneer het Saargebied in een grootere be- stuurseenheid zal worden opgenomen. Nadruk kelijk wees spr. er op, dat de latere rijksindee- llng in gouwen zich aansluiten zal bij de econo mische ontwikkeling en de voornaamste ver- keersrichting van het Saargebied, die onmis kenbaar van het Westen naar het Oosten gaat. Juridisch is de aansluiting bij het rijk zoo goed als beëindigd. Wat de economische erfenis betreft, wachten nog de volgende taken op oplossing: Het overbrengen van den afzet van het Saargebied van de Fransche naar de Duitsche markt; het aanpassen van loonen en prijzen aan het rijksgemiddelde en tenslotte de reor ganisatie en vernieuwing van de Saarlandsche economie door groote werkverschaffingen. Eerste principe was en is zooveel werk loozen aan het werk te zetten als met de aanwezige middelen economisch mogelijk is. Spreker besloot zijn réde met de woorden:' Tusschen vandaag en 13 Januari 1935 ligt voor het Saargebied en voor ons allen een jaar van harden en met succes bekroonden arbeid. Uw Heimat is weer geheel in het groote Duitsche vaderland ingegroeid. Niets kan ons wegtrekken van den gemeenschappe- lijken en onveranderlijken wil, ons volk groot, vrij en gelukkig te maken en te houden. Een hoogeschool te Saarbriichen. BERLIJN, 13 Januari. (D. N. B.) Ter gele genheid van de herdenking der bevrijding van het Saargebied maakt de rijksminister van opvoeding bekend, dat Saarbruecken in den herfst van 1936 een hoogeschool voor leeraars- opleiding zal krijgen. De nieuwe hoogeschool moet een middelpunt van het cultureele leven In het Saargebied worden en Duitschland in het uiterste Westen van het rijk vertegen' woordigen. GAUlev -et,,— a*iuari. (Um (West-Virginia), 14 sterfgevallen Het groote aantal zaahi zijn aan de arbeiders, die werk- orhgeving van Ga^°Uw van een tunnel in de geworden tot een inuf(, Bridge, is aanleiding "terfgevallen zijn e<,£f:Uatie in het congres, waardige ziekte, welke n^fVolg van een merk- flaar zij blijkbaar veroorzaakt'11 cosis" noemt, Inademen van silieaat-stof. öWordt door het voor onder de arbeiders die ee® fekte komt *°°r een krachtinstallatie. SedenJ1®1 boren arbeid» b°ringen in 1930 z«n one<4er Vm aan de vreeselijke ziekte o^rl 'J ter\tin°bderclcn zÜn momenteel ernstig zl®£ J alle arbeiders ten getale van 2000 ma„' aan °f mindere mate door de ziekte zijn enk aSt' vermageren binnen den tijd van slott maanden tot een skelet en sterven teit- e aan algeheele lichaamszwakte. e cragiek van het gebeurde is, dat men borin* de vondst van silicaat bij de Waa gen als een geluk beschouwde. Dit dat Volle mineraal kwam zoo rijkelijk voor, oe kosten van den tunnelbouw daardoor «rden gedekt. lrik kamP der arbeiders levert een vreese- etl aanblik op. Het ziet er uit als een £erkamp van levende dooden". Gevreesd 0rdt, dat alle zieken reddeloos verloren zijn. De interpellaties in net congres zullen leiden tot een nauwkeurig onderzoek in deze aan gelegenheid. PARIJS, 13 Januari (R.o.) De dader van den dnevoudjgen moord, die verleden week te Bellenot (departement Cote d'Or) is ee_ pleegd, is gearresteerd. Op een afgelegen boerderij heeft hij de eigenaars, twee broers, benevens hun, knecht, gedood. De moordenaar, een zekere Góezoe- Jiakov, heeft reeds een bekentenis afgelegd. Een uitlooper van het stormweer, welke West Duitschland heeft geteisterd, heeft ook de Duitsche hoofdstad getroffen, waar in een der straten een stelling ineen stortte. De brandweer is aan het werk om de personen, die bedolven geraakten. te redden. TOKIO, 13 Januari (R.O.) Het agentschap Domei meldt, dat na afloop van den kabinets raad van gisteren, waarin de aan Admiraal Nagano te zenden instructies werden goed gekeurd, minister-president .Okada zich naar het paleis van den keizer begaf, om ook diens goedkeuring te verkregen. De minister van buitenlandsche zaken Hi- rota, heeft daarop den tekst der instructies aan de Japansche delegatie te Londen ge seind. Anderzijds hebben de vertegenwoordigers van de marine in den oorlogsraad gistermor gen een conferentie gehouden, waar zij het ontwapeningsvraagstuk en de andere hierop betrekking hebbende kwesties bespraken. LONDEN. 13 Januari. (R.o,). De op morgen voormiddag vastgestelde bijeen komst der vlootconferentie is opnieuw uit gesteld als gevo g van een bespreking van twee uren, die de Japansche en Britsche ge delegeerden in hct gebouw der admiraliteit gehouden hebben. De Japanners wenschen nameigk omtrent of twee punten nadere instructies aan Tokio te vragen. Door deze verdaging zullen de delegaties bovendien |n de gelegenheid worden gesteld nieuwe beraadslaging®11 te ,houden. Naar men in conferentie-kringen meent blflft de situatie zeer netelig. Japan verlaat de conferentie LONDEN, 14 Januari: (RO.). De Japan sche delegatie heeft thans definitief besloten de vlootconferentie te verlaten. CRISTOBAL, 13 Januari (A.N.P.). James Ryan en Arthur Farrel hebben zich inge scheept aan boord van het Nederlandsche s.s. „Venezuela", dat hen naar Paramaribo zal brengen. Van daaruit zullen zjj hun expeditie naar de binnenlanden beginnen, waarbij zy zullen trachten, den sedert 1927 vermisten vlieger Paul Redfern op te sporen. Zij ge- looveir namelijk, dat Redfern bij Indiaanschè stammen in het Noorden van Brazilië leeft. BOGOTO, 13 Januari (R.O.) Het totaal aan tal slachtoffers der aardbeving in het depar tement Narino bedraagt 250 A 300, waarvan 200 alleen in het dorp La Chorrera, gelegen op twintig. K.M. afstand van Tuquerres. Donderdag te middernacht werden aldaar door een lawine veertig huizen onder een twaalf mteer dikke aardmassa bedolven. Zondag werd het dorpje Iquag, dat door zijn bewoners verlaten was, onder een nieuwe lawine bedolven. In drie andere plaatses, die geheel werden vernield, werden vijftig bewoners gedood. Een groot aantal kinderen, die hun ouders ver loren bij de ramp, dwalen op de ruines rond en zijn geheel aan de liefdadigheid overgele verd. Daar er groote scheuren in de wegen zijn ontstaan, wordt het reddingswerk uiter- mate bemoeilijkt. De vulkaan Manzano werkt en vogels, die erover vliegen, vallen bedwe md omlaag. BOGOTA, 14 Januari. (UN. PRESS.) Voor het eerst zijn reddingsexpedities er in geslaagd, tot het door de aardbeving vernietigde dorp La Chorrera door te dringen, of liever tot de plaats, waar vroeger het dorp zich bevond, doch waar thans niets anders te zien is dan een reusachtige krater, omgeven door ver warde puinhoopen. De leden van de expeditie melden, dat men geen spoor van eenig menschelijk leven meer heeft kunnen vinden. De militairen begonnen terstond in de puin hoopen naar de bedolvenen te graven, doch moesten spoedig hun werk weder staken, daar iedere kans op eenig succes bleek uitgeslo ten, niet alleen bij La Chorrera, doch in het geheele door vernietiging getroffen gebied, dat een straal heeft van twintig kilometer. Zelfs na de opruiming van de duizenden tonnen puin, waarónder de slachtoffers bedolven liggen, is het uitgesloten, dat men nog iemand levend aantreft. Drie overlevenden van de ramp schatten, dat in La Chorrera niet slechts 220, doch meer dan 300 personen om liet leven zjjn gekomen. Deze ontzettende aardbeving blijkt reeds honderd jaar geleden door den beroemden ge leerden Duitschen ontdekkingsreiziger, Alexan der von Humboldt, den pionier van de physieke aardbeschrijving te zijn voorspeld. Toen Von Humboldt op zijn historische reis naar Zuid- Amerika' La Chorrera^bezocht, constateerde hij er het bestaan van een slapende vulcaan en spoorspelde dat zij over honderd jaar in wer king zou kotnen. Naar uit Tuquerres wordt gemeld, is het aantal dooden gisteren nogmaals met twintig gestegen, daar de Gualaquizan-rivier in het aardbevingsgebied door aardverschuivingen in haar loop is gestremd. Een groote opper vlakte landbouwgebied is dientengevolge over stroomd en verwoest. Het water heeft heele huizen met alle bewoners meegesleurd. Ook uit Tuqurres wordt gemeld, dat het ber gingswerk in La Chorrera is gestaakt, hoewel men vermoedt, dat zich onder de puinhoopen nog 140 levend begravenen bevinden. De troepen dwingen de boeren, die naar hun bedolven bloedverwanten zoeken, het aardbe vingsgebied te verlaten in verband met de voortdurende werkzaamheid der vulcaan en met het oog op het overstroomingsgevaar. ALEXANDRIë, 13 Januari (R.O.). Bij het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk van de „City öf Khartoum" verklaarde de piloot, Wilson, dat hij het toestel, toen de snel heid nog 130 K.M. per uur bedroeg, de juiste helling gaf, om te kunnen dalen, doch plotse ling staakten de motoren hun werk. Het duurde slechts korten tijd, of de machine had daarna weder de juisten stand voor de glijvlucht aan genomen, en ruw geschat had htj 30 meter hoogte verloren, voordat de goede helling ver kregen was. De glijvlucht was normaal, slechts een wei nig steiler, daar de motoren niet draaiden. Hij kwam toen binnen 15 seconden met een slag op het water neer, zoodat de hoop, die hg tot dusver gekoesterd had, om nog behou den te kunnen landen", niet verwezenlijkt werd. Het medisch onderzoek heeft uitgewezen, dat acht der slachtoffers door schedelbreuken op slag gedood zijn, terwijl drie inzittenden den verdrinkingsdood stierven. ALEXANDRIE, 13 JanUari. (R.O.). De inspecteur van het ministerie van luchtvaart heeft verklaard, dat pas over drie A vier weken eenig inzicht zou zyn verkregen in de omstandigheden, die tot het verongelukken van de „City of Khartoum" hebben geleid. STUTTGART, 13 Januari (D.N.B.). De zware regenval, die hier tot hedenmorgen toe heeft aangehouden, heeft groote schade aan gericht en belangrijke verkeersstoringen ver oorzaakt. Het tramverkeer was deels gedu rende verscheidene uren gestagneerd. Ook het telefoonverkeer heeft ernstige storing onder vonden. Terwijl de middelmatig hooge en lage deelen van Baden door een dikke sneeuwvacht zjjn bedekt, komen uit Wiirtemberg berichten over groote overstroomingen binnen, evenals uit het Hohenzollernsche Oberland. Deze over stroomingen zijn veroorzaakt door het smelten van sneeuw en de onophoudelijke regens der laatste dagen. Bij Sigmaringen is het geheele Donau-dal onder water geloopen. De kelders zijn voor het grootste gedeelte overstroomd. Sedert 1919 is in dit gebied niet een zoo hoog waterpeil geconstateerd als gisteren. Daar het nog steeds blijft regenen, kan een verder stijgen van het water worden verwacht. gy Ravensburg is de Schussen buiten haar oevers getreden, zoodat alle hulpkrachten moesten worden opgeroepen, om dijken te ver sterken en afweennaatregelen te nemen. In den loop van Zondagavond moesten verschei dene boerenhofsteden wegens gevaar van dijk doorbraak worden ontruimd en moest het vee iijit de overstroomde landen naar veiliger plaatsen worden overgebracht. Ook bjj Ulm is de Donau buiten de oevers getreden. De electrische centrale der stad Biblingen moest worden omgeschakeld. Een sneeuwstorm heeft in Stuttgart boven dien een aantal geweldige boomen ontworteld en dwars over de straatwegen geworpen. In de bosschen, op de weiden en in de tuinen is veel schade aangericht. MUENCHEN, 13 Januari (D.N.B.) In den loop van den nacht is men er met behulp van sneeuwploegen, in geslaagd de rijwegen in en om de stad Muenchen, weer vrij te maken, doch te trottoirs kunnen slechts geleidelijk van sneeuw bevrijd worden. In de parken en plantsoenen zijn verscheidene boomen door de sneeuwvracht ontworteld. 4n Allgau heeft het daarentegen den ge- heelen Zondag geregend en is het eerst van- dchtend beginnen te sneeuwen, terwijl het te Oberstdorf en Immenstadt hedenochtend nog regende. De zware regenval heeft een stijgen van de Iller ten gevolge gehad, waardoor overstroo mingen werden veroorzaakt. Te Kempten zijn maatregelen genomen, om het water te kee- ren. Ook in Fuessen stroomde het hedenochtend van den hemel en de Lech is anderhalve meter gestegen. Ook in Augsburg heeft het gisteren lievig gesneeuwd, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. In het telefoonnet kwamen meer dan driehonderd storingsgevallen voor, terwijl vele radio-antennes onder de sneeuw bezwe ken. Ook het meldingsnet van de brandweer werd gestoord en in den avond is het Noorden van de stad een uur in het duister geweest ten gevolge van een storing in het lichtttet. In het Siebentichwald zijn vele boomtakken afgerukt. mETZ, 13 Januari (R.O.) De Moezel is sterk gewassen en heeft beneden Metz aan- zieniyue landerijen overstroomd. Het peil van de rivier wordt steeds hooger en men ver wacht, dat het in den loop van den nacht een meter zal stijgen. LONDEN, 13 Januari (R.O.) Gedurende het weekeinde is het weer zeer droog en stil ge weest. Daardoor is de toestand in de over stroomde gebieden aanzienlijk beter geworden. Met name is de situatie bij Windsor en Eton gunstiger. TURxjn, 13 Januari (A.N-P-) Het plaatsje Claviere in de Fransche AJpen is door een aantal lawines afgesloten van Frankrijk, wes halve hulp werd gevraagd aan Italië. Onmiddellijk werden levensmiddelen gezon den naar Claviere, hoewel de Fransch-Itali- aansche grens is gesloten in verband met het toepassen van sancties door Frankrijk. De vroegere Amerikaansche staatssecreta ris' van binnenlandsche zaken, Albert B. Fall, is naar Kipa meldt, te El Paso (Texas) in de katholieke kerk opgenomen. Het K. W. P. meldt Naar wtj van welingelichte zijde vernemen, zal de ontbinding van de KatnoUeke jeugd organisaties en van de Katholieke werklieden bonden, wier bestaan in het concordaat van 1934 gewaarborgd werd, weldra een voldon gen feit zijn, tenzij nog in het laatste oogen- blik een bevredigende oplossing wordt gevon den. In den afgeloopen zomer wilde de Duitsche Katholieke mannelijke jeugdorganisatie 'n con gres houden in Dresden. Maar het hoofdbe stuur kon er niet in slagen om een congres zaal te huren. In Dusseldorf werden dezelfde pogingen in het werk gesteld, doch ook daar zonder resultaat. Een laatste poging scheen te zullen slagen, in een groot hotel te Berlijn waren de ttoodige zalen en vertrekken reeds gehuurd, toen de geheime staatspolitie den eisch stelde, dat een lijst zou worden overge legd van alle personen die aan het congres zouden deelnemen. Daarmee zou de gestapo ineens alle namen van de leiders der Katholieke jeugdorganisa ties in haar „album" bijeen hebben. Het con gres heeft geen doorgang gevonden. De ge heime staatspolitie vreesde toen, dat de jeugd leiders in kleinere groepen zouden bijeen komen. Daarom werd bevel gegeven, dat alle bijeenkomsten en vergaderingen van de Katho lieke jeugdorganisaties voortaan verboden zouden zijn, terwijl aan mgr. Wolker, de direc teur-generaal van het D. J. K. (die (1.300.000 leden telt) een spreekverbod werd opgelegd. Daarna volgde de bekende huiszoeking in de D. J. K.-centraie te Dusseldorf. De politie heeft de kantoren gedurende veertien dagen onderzocht; de verkoop-centrale mocht nadien haar deuren weer openen; de kantoren van het bondsbestuur bieven verzegeld. De geheime staatspolitie tracht thans te weten te komen, wie haar geheime bevelen verraden heeft, want het bondsbestuur was van verschillende zijden op de hoogte gesteld van de maatregelen, die de politie voornemens was te treffen bq de bezetting van de D. J. K.-centrale. In verband daarmee werd de secretaris generaal mgr. dr. Jacob Clemens gevangen genomen, later weer vrijgelaten, om in Dus seldorf opnieuw te worden gearresteerd, en naar Berlijn overgebracht, waar hij zich thans nog in arrest bevindt. Ook het congres van de Katholieke Duit sche Verkenners, de „Sankt Georg Padfinders" dat in Mainz gehouden zou worden en waar de rijks-aalmoezenier het woord zou voeren, werd verboden. De bisschop van Trier, dr. Franz Rudolf Bornewasser, die op de bisschopsconferentie te Fulda steeds rapport uitbrengt over alle zaken betreffende de jeugdorganisaties, heeft een concept uitgewerkt, waarbij de activiteit van het jeugdwerk wordt omschreven en waar over de Duitsche bisschoppen in den kortst mogelijken tijd zullen beraadslagen. We meenen echter te weten, dat de Duitsche bisschoppen geen wezenlijke veranderingen in de positie der Katholieke jeugdorganisaties zullen aanbrengen. Want ook in het bedoelde concept van mgr. Bornewasser zyn de doel stelling en de middelen om dit doel te berei ken ongewijzigd gebleven. Dit concept zal ook een onderwerp van be spreking uitmaken bij de onderhandelingen, die binnen enkele dagen weer tusschen Kerk en Staat zullen aanvangen. De hoop op een vredelievende oplossing is weliswaar zeer ge ring, maar men gelooft toch nog aan de moge lijkheid van een minnelijke schikking. In dien zin heeft zich ook mgr. Berntng van Osna- briick uitgelaten, terwijl dr. David, vicaris- generaal van het aartsbisdom Keulen aan het Vaticaan verzocht heeft vooralsnog geen maatregelen te nemen tegen het nationaal- socialisme, omdat er alüjd nog kans bestaat op een minnelijke schikking van het conflict, dat weliswaar reeds groote afmetingen heeft aangenomen, zoodat de klove moeilijk te over bruggen valt. Ondanks het Concordaat hebben duizenden Katholieke jonge mannen en meisjes hun be trekking verloren, omdat ze trouw bleven aan hun geloof. Ondanks het Concordaat hebben duizenden Katholieke jongens en meisjes geen plaats gevonden om hun vak of ambacht te leeren, daar zij niet tot de Hitlerjeugd behoor den. Desondanks moeten de nationaal-soclalis- ten zelf toegeven, dat de Katholieke jeugd nog steeds met een ongewoon sterken geloofs moed bezield is. Rome-bedevaart onmogelijk gemaakt. Men heeft thans ook dusdanige maatregelen genomen tegen de Katholieke jeugdorganisa ties, dat zij zelfB niet meer in staat zyn om een'bedevaart naar Rome te ondernemen. Want in de toekomst zullen slechts aan de Hitlerjeugd deviezen beschikbaar gesteld wor den voor de reizen naar het buitenland van de jeugdorganisaties. Voor iedere reis van een of andere jeugd groep is steeds toestemming noodig van de rijksjeugdleider, ook al zouden de reizigers geen vreemde valuta mee naar het buiten land nemen. Het conflict tusschen staat en evangelische kerk. BERLIJN, 12 Januari. (R.O.) Het conflict tusschen staat en evangelische kerk heeft zich heden opnieuw toegespitst. In alle evangelische kerken van Pruisen is van de kansels een boodschap van den broe- derraad voorgelezen, waarin o.m. gezegd wordt: „De staat heeft een kerkcommissie inge steld, belast met de leiding van de kerk. De broederraad van de oud-Pruisische unie acht deze instelling funest. Bijgevolg erkent de broederraad de door den staat ingestelde kerkregeering, vertegen woordigd door de commissies, niet. De raad gaat voort, in de kerk als voor heen zijn hiërarchieke functies uit te oefenen. Hij herinnert de predikanten aan de verplich ting, die zij voor God, voor de gemeenschap der geloovigen op zich hebben genomen en geeft hun de opdracht, de hierarchièke func ties in heel haar uitgestrektheid uit te oefe nen". Verder wordt in deze boodschap gezegd, dat de broederraad aan de leden" der Beljjde- nis-kerk .die benoemd werden in de door den staat ingestelde kerkcommissie verzocht heeft, af te treden. De boodschap van den broederraad heeft diepen indruk gemaakt op de broederschap pen. STRAATSBURG, 14 Januari. (R.O.) Tal rijke landerijen zijn overstroomd en verschei dene wegen in dit gebied zij onbegaanbaar ge worden. De schade is echter niet aanzienlijk. Gisteravond zakte het water, maar vandaag verwacht mene en sterke stijging van den Rijn en het peil zal ongetwijfeld hooger komen dan vijf meter. Dientengevolge zal de scheepvaart tusschen Straatsburg en Bazel en tusschen Straatsburg en Mannheim gestremd zijn. Zooals wij reeds hadden medegedeeld, had den in de afgeloopen week onder voorzitter schap van graaf Dalla Torre te Parijs studie vergaderingen plaats ter voorbereiding van het a.s. Congres der Katholieke Pers te Rome ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van den „Osservatore Romano" en de opening van de Wereldtentoonstelling van de R.K. Pers. Aan deze studievergaderingen werd deelgeno men door het internationale comité van ka tholieke directeuren en hoofdredacteuren van katholieke dagbladen en het Internationaal R.K. Journalistenbureau resp. onder voorzit terschap van abbé Merklen voorzitter en Ageorges, secretaris en plaatsvervangend voor zitter. Tijdens deze studievergaderingen zijn de statuten van de Internationale Unie van de Katholieke Pers opgesteld, welke aan het Congres te Rome zullen voorgelegd worden. Vervolgens werd een reglement van orde opge steld voor het a.s. Congres te Rome, alsmede het program en de data van bovengenoemd congres. Behoudens de approbatie van Z.H. den Paus zijn omtrent het program en de data van het Congres de volgende besluiten geno men: Het Congres zal officieel door een Legaat van Z. H. den Paus geopend worden op 18 Mei, terwyl de sluitingsvergadering zal plaats hebben op 's Heeren Hemelvaart met een plechtig Te Deum voor Z.H. den Paus in een der zalen van het Vaticaan. Er zullen sectie vergaderingen gehouden worden voor de ver- eeniging der R.K. Directeuren en Hoofdredac teuren en voor het bureau der Katholieke Journalisten. Drie hoofdvergaderingen zullen plaats heb ben in den loop van 19 en 20 Mei, waarbij de volgende onderwerpen ter sprake zullen komen: Alfred Michelin, redacteur van de „Croix" zal een inleiding houden over „De geestelijke groei der katholieke journalisten"; abbé Pauchard, redacteur van de „Freiburger Nachrichten" in Zwitserland zal spreken over „De zending van de R.K. Pers ten aanzien van de verheidensching van het moderne leven", terwijl Manzini, directeur van de „Avvenire d'Italia" een derde inleiding zal houden over „De katholieke pers en de verspreiding van de Pauselijke Brieven en Encyclieken". Behoudens de slotvergadering zullen alle sa menkomsten in Rome, dus niet in de Vaticaan- sche Stad plaats vinden. In de openingsver gadering zal aan iedere natie gelegenheid ge geven worden eenige woorden te spreken over den toestand van de Katholieke Pers in zijn land. De slotvergadering zal voorafgegaan wor den door een plechtige H. Mis opgedragen door Z. H. den Paus in een der zalen van het Va ticaan. Een particulier telegram uit Londen meldt ons: Volgens een Exchange-telegram uit Rome zou Z.H. de Paus'lijdende zijn aan bronchitis. Zijn medische raadgevers zouden hem absolute rust hebben voorgeschreven. In tegenstelling met vroegere berichten zal de wereldtentoonstelling van de Katholieke Pers niet in de week voorafgaande aan Pa- schen geopend worden, doch eerst op 14 Mei, den naamdag van Z.H. den Paus. Deze ver traagde opening houdt verband met de werk zaamheden, welke ten behoeve van de wereld tentoonstelling moeten verricht worden en die, naar het schijnt, niet voor Mei gereed kunnen zijn. Bovendien wil men de opening doen plaats vinden in het volle Zomersche jaargetijde ten einde geen gebruik te hoeven maken van kunstlicht. In verband met het brandgevaar heeft men rt.l. van den beginne af besloten op de terreinen van de Wereldtentoonstelling geen lichtinstallaties aan te leggen. Een brand n.l. op deze tentoonstelling zou geheel het Va ticaan in vlammen doen opgaan. De opening zal dus plaats vinden op het feest van den H. Achilles, door den legaat van den H. Vader. KOPENHAGEN, 11 Januari. (R.O.) Vol gens hardnekkige geruchten zou de sovjet- Russische volkscommissaris voor opvoeding, Boebnoff, in ongenade zijn gevallen en zal hij zijn post, welke hij sedert 1919 bekleedt, ver laten. Boebnoff zou niet die resultaten heb ben bereikt, welke men van hem verwachtte. Naar verluidt, zou hg worden opgevolgd door Postychef, die deel uitmaakt van het centraal uitvoerend comité van de Oekraine. WASHINGTON, 13 Januari. (A.N.P.) Om onregelmatigheden bij den steun van werk loozen te voorkomen, is bepaald, dat werk loozen, die steun genieten, arbeid in het par ticuliere bedrijf, hetzg permanent of tijdelijk, moeten aanvaarden, indien die hun wordt aangeboden tegen de standaardloonen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3