burgerlijke stand. EEN AFGOD ONDER GLAS. VRIJDAG 17 JANUARI 1936 EEN, TWEE, DRIE KLAVERAAS Vier beruchte valsche spelers voor de rechtbank. ROTTERDAMSCHE TANDARTSEN VEREENIGING. HET TRAMVERKEER OP DE BRUG BIJ SPIJKENISSE. VLAARDINGEN. GEVEILDE EN VERKOCHTE GOEDEREN. MAASSLUIS. BERKEL EN RODENRIJS. BLEISWIJK. Het gebalsemde lijk van Lenin niet meer te zien. TWEE MANNEN MET EEN MES GESTOKEN. Droeve gevolgen van een grapje. EEN DER GETROFFENEN IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Voor de rechtbank hebben terecht gestaan He 52-jarige A. W. uit Den Haag, gedetineerd, de 43-jarige J. H. v. M. uit Rotterdam, de 57- jarige G. L. uit Den Haag en de 45-jarige J. J. L. uit Den Haag beiden gedetineerd, en allen koopman, die verdacht worden zich op ver schillende tijdstippen in 1935 te hebben schul dig gemaakt aan het uitoefenen van hazard spel als bedrijf, subs, het opzettelijk aan het publiek gelegenheid geven tot deelname aan hazardspel. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zij den melker L. W. Beekenkamp uit Loos duinen hebben bewogen tot afgifte van 200. In Juli was een der verdachten bij Beeken kamp gekomen, wien hij, in strijd met de waar heid vertelde, dat hij een paard wilde koopen. Hij had daarvan echter geen verstand en hij vroeg Beekenkamp nu met eenige andere landbouwers hem bij den koop bij te staan. Toen men op een bepaald aangewezen plaats was verschepen om het paard te keuren, wa ren daar reeds de andere verdachten bijeen, die in afwachting van de verschijning van het te koopen paard, een spel kaarten te voor schijn hadden gehaald, waarmee zij het be kende Eén, twee drie, klaveraas speelden. !N adat eenige spellen waren gedaan, heeft een der verdachten er de aandacht van Beeken kamp op gevestigd, dat het heel gemakkelijk was de wannende kaart in het oog te houden, omdat die kaart aan een der hoeken was om gevouwen. Beekenkamp werd op die manier verleid aan het spel deel te nemen en toen hg de omgevouwen kaart als de winnende aan wees bleek deze een andere te zijn. Aan verdachte W. wordt ten laste gelegd, dat hij op bedreiglijke wijze met de speel kaarten heeft gemanipuleerd. Aan de verdach ten G. L. en J. J. L. dat zij Beekenkamp naar de plaats hebben^geleid, waar W. reeds bezig was met het kaartspel en dat zij Beekenkamp op het vouwtje in de winnende kaart gewezen hadden; aan J. H. v. M. ten slotte, dat hij op den uitkijk gestaan heeft teneinde te waar schuwen indien er onraad kwam. De verdachten ontkenden zich aan het hun ten iaste gelegde te hebben schuldig gemaakt. Een groot aantal agenten van politie werd als getuige gehoord. Z;j verklaarden, dat de ver dachten bekend staan als kwartjesvinders. Heel dikwijls opereerden deze mensehen in den tuiri van een café aan de Oosterkade. Herhaal delijk hebben zij gezien, dat deze menschen met een buitenman den tuin waren binnen gegaan. Het eigenlijke spelen hadden de ge tuigen niet kunnen zien. Daarvoor werd wel op gepast. Daarom heeft een der agenten van politie zich als werkman verkleed. Hij is in den tuin gaan zitten op een punt waar hij kon zien in de box waarin de verdachten zich met den buitenman bevonden. Deze getuige heeft wel gezien, dat er gespeeld werd. Tevens was gebleken dat een der verdachten een paar keer buiten den tuin had gekeken of er soms onraad kwam. Toen de agenten tot aanhou ding waren overgegaan, bleek dat W. een bedrag van 455 bij zich had, benevens een spel kaarten en drie kaarten zaten apart in zijn zak. In twee daarvan was een klein sTOBSkje omgevouwen. Ook op de andere ver dachten werd tamelijk veel geid gevonden. Bij het verdere getuigenverhoor werden *!&¥ifibouwers uit Heiningen, Heenvliet, 's Gra- ven^ande, Bergambacht en Loosduinen ge hoord. Zij allen waren door een der verdachten aangesproken met het praatje, dat deze een paard wilde koopen en nu bijstand wilde heb ben. De belofte, dat die bijstand met 10 zou worden betaald, had allen er toe gebracht met dengene, die hen aansprak, mee te gaan naar het café, waar de boer zou komen, die het paard zou verkoopen. De boer kwam natuur lijk nooit, maar steeds kwam dan de W. die dan begon met horloges te koop aan te bieden. Voor dat artikel bestond nooit eenige belang stelling. De volgende phase was dat de ver dachten onder elkaar begonnen te spelen, waarbij winst en verlies elkaar afwisselden. Eerst nadat een der helpers een klein vouwtje gemaakt had in de kaaft, die als de winnende moest worden beschouwd, gingen de provin- cialen ertoe over om aan 't spel deel te nemen, in de stellige overtuiging dat zij nu zeker de winnende kaart zouden kunnen toonen. Maar het was in alle gevallen mis. Door het geani meerde spel der helpers was de inzet lang zamerhand opgcloopen en op den trjd, dat de boeren daaraan gingen meedoen bedroeg de inzet meestal 100.— of 200.—. Eerst als het geld verloren was, ging den boeren een licht op. Zij dreigden naar de politie te gaan, maar steeds werd dit door een der verdachten be zworen, door de opmerking, dat zij dan zelf een procesverbaal zouden oploopen. Over het in- „timideerende optreden van de verdachten ver telde een d:r getuigen nog een sterk staaltje. Toen de boer bleef weigeren mee te spelen werd hem gevraagd of hg 100 kon wisselen. Daaraan wilde de boer wel voldoen. Hij legde het wisselgeld op tafel, maar vóór dat hij het bankbiljet van 100 had kunnen oprapen, had een ander het al weggepikt. '"„Ga maar niet naar de politie, want hg is een gevaarlijk man. Hij steekt je beslist een mes in je buik". Het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schutter bracht in zijn requisitoir hulde aan de doortastendheid van het optreden der po litie, waaraan het te danken is, dat het euvel van de kwartjesvinderij thans den kop is inge drukt. In een uitvoerig requisitoir zette spr. uiteen, dat hier oplichting is gepleegd, omdat de verdachten een valsch spel speelden en dat ieder der verdachten een rol had in het gepleegde bedrog. Spr. wees er verder op dat in 1914 reeds van twee dezer verdachten op last van de procureur-generaal te Amsterdam de abonnementen op de spoorwagen zijn af- .genomen, omdat deze menschen zich aan kwartjesvinderij schuldig maakten. De feiten bewezen achtend, eisohte het O. M. tegen ieder der verdachten anderhalf jaar gevangenis straf. Uitspraak 30 Januari. EEN NIEUW SPEELVELD VOOIt CELER? Het bestuur der R. K. V. V. „Celer" heeft zich in verbinding gesteld met den Rott. Bond va nLichamelijke Opvoeding teneinde te trachten de beschikking te krijgen over 'n speelveld, wat voor haar loden beter te be reiken is. Deze club bezit momenteel een veld in de onmiddellijke nabijheid van het vlieg veld Waalhaven, terwijl bijna alle leden aan den Rechter Maasoever wonen. De kans is groot, dat zij een der terreinen aan de Abra- ha mv. Stolkweg tot haar beschikking krijgt, of indien dit op moeilijkheden stuit, ih de om geving van Woudestegn. Dit seizoen zullen de Celerianen echter hoogstwaarschijnlijk het terrein aan de Waalhaven blijvön bespclert. Woensdag heeft de Rotterdamsche Tand- artsen-Vereeniging haar 35ste jaarvergade ring gehouden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: J. D. Toose, voorzitter; H. E. Ekker, vice- voorzitter, H. C. Kranenburg, le secretaris; A. H. A. v. d. Meyde de Bie, penningmeester en A. Jappe Alberts, 2e secretaris. In het jaar 1935 werden op de vier polikli nieken der R. T. V. totaal 22.100 (waarvan 12.877 kostelooze) patiënten behandeld met in het geheel 46.625 bezoeken. In navolging van polikliniek I (Aert van Nesstraat) zgn in het afgeloopen jaar ook op polikliniek II (Boezemsingel) middagspreek uren vastgesteld. De overeenkomst met de gemeente Rotter dam voor de tandheelkundige behandeling van de armlastigen is dit jaar geprolongeerd. Door bezuiniging dreigde stopzetting van de schooltandverzorging in Rotterdam. Het is de R. T. V. mogen gelukken door welwillende en groote medewerking van gemeentebestuur en schoolhoofden deze schooltandverzorging door particulier initiatief in standi te houden. In den afgeloopen zomer is het middenspoor van de tram op de brug over de Oude Maas, tusschen Hoogvliet en Spijkenisse, vervangen door een rechter en linker spoor, waardoor het gewone verkeer, dat vóór dien trjd door een op de brug passeerende tram werd opge houden, thans ongestoord kan doorgaan. Een bezwaar is, dat het tramverkeer uit beide richtingen slechts gebruik maakt van het aan de noordwestelijke zgde gelegen spoor, zoodat de trams in de richting Rotterdam aan de linkerzijde van de brug rijden. Dit levert, vooral des avonds, gevaar op voor het verkeer, omdat de locomotief van den tram trein van sterke electrische lampen is voor zien, welke niet worden gedimd. De A.N.W.B. beeft nu aan den inspecteur- generaal der spoor- en tramwegen verzocht, te willen bevorderen, dat de tram in de rich ting Rotterdam daar steeds het rechter spoor zal volgen: voorts werd de plaatsing verzocht van de gebruikelijke waarschuwings borden bij de tramkruisingen aan weerszijden van de brug. SERENADE IN DE HAVENSTRAAT. Het Muziekkorps „de Brandweer", directeur de heer Joh. J- Hoeffgen; onderaf deeling van den Bond van Vereenigde Vrijwillige Brand weerlieden; is voornemens Maandagavond 20 Januari een Serenade te brengen aan den heer C. van Dolder, onderbrandmeester aan slangenwagen 35, en wel-ter gelegenheid van het openen van zijn nieuwe zaak aan de Havenstraat. Aantreden halfaeht Catharina Beersman- straat, hoek Rosier Faassenstraat. Aangiften van 16 Januari. BEVALLENG. Schot—Schot d. C. C. Naayen—van Rijn z. H. H. M. Boogert—van Avendonk d. H. van KesselSteenken z. J. P. Endenburg—van Tilunrg d. W. Treur— v. d. Steenhoven z. j. v. d. Berg—v. d. Zant z. J. A. Bosselaar—Arnold z. D. Kalkman —Dirkzwager d. H. Lip3Bek z. p. Duiven- man—Zonruiter d. M. C. M. de Wolf—Barne- veld z. L. v. d. Andel—de Vries z. G. M. van Dijk—Polderman d. R._ C. v. d. Leek— Arnoldt z. W. van Eedenv. d. Giessen d. K. H. CommijnsRoos z. B. RuysBos d. J. van Toledo—Schonenberg d. E. Barendse Spetter z. W. H. E. WetsemaBrokmeier d. A. J. Huysrnansde Bruyn z. OVERLEDEN: W. J. Delwel ong. man 74 j. J. P. de Hond man v, E. Sohepen 58 j. B. M. ■L Spijkers man v. J. b. Broeckx 58 j. G. v. Leest man va J. P. Heerkens 58 j. P- Mud ges. man v. S. de Haan 84 j. J. H. ten Berge vrouw v. A. A. Jansen 54 j. M. J. v. Eijlc wede. v. P. Pennet 66 J. H. v. Straten man v. H. N. W. Bouman 55 j. P. v. d. Graaf wedr. v. W. J. Smits 62 j. K. Kettenis man v. M. Dubbeldam 32 j- A. Punt man v. J. v, <j. Perk 57 j. F- v. d. Berg vrouw v. B. T. J. P. IJsendoorn 409 j. Voorts, als levenloos aangegeven kind v. R- J. van ReesCijs z- ONDEKTROUWLi: G. Beekman Jm. 24 j en G. E. Kooiman jd. 22 j.. Onstwedde N, v "lei Borden jm. 29 j. en M. L. J. Verstrepen jd. 30 j.. s-Uravenhage J. J. Roos jm. 25 j. én R. D. v. de VVinckel jd 20 j., Huismanstraat 29 X'. A. van Balgoojj wedr. 49 j- e" C. C. A. v. den Elabout jd. 38 j„ Zevenhuizen w. 'van Balle- gooijen jm. 23 j. en M. Boellaard jd. 21 j„ Nesser- dijk 49 A. Cooinian jm. 27 j. en H. Sterk jd. 21 jj„ Kerkhoflaan 38 L. van Gameren jm. 32 j. en C. J- de Wit jd. 29 j.. Tarwestraat 4 N. Gordijn gesch. m. '31 j. en M. C. Visser jd. 21 j., Baan 130/10 Dp. Hoornweg jm. 24 j. en G. van Oostende jd. 22 j., Burg. v. Esstraat 76 A. Huisman" jm. 30 j. en L. de Deugd jd. 29 Gouwstraat 63 M. Kattenburg jm. 23 j. en S. Jurgens jd. 25 j., Schiebaanlaan 63a A. Keljzer jm 28 j. en W. R. v. Blitterswijk jd. 26 j.. Saft- levenstraat 36a M. Kooijman Jm. 22 j. en A. A. Reuijl jd. 21 j., Brabantschestraat 49b M. Korver jm. 23 j. en T. van Hulst jd. 22 j„ Oostplein 14 J. Kruizinga jm. 27 j. en F. Antis jd. 22 jBexerstraat 165c c. J. H. de Leeuw jm. 29 j. en M. van Bommel jd. 28 j., Hilledijk 190e J. H. v. d. Linden jm. 22 j. en E. Voge laar jd. 19 j., Pootstraat 25b A. Maaien jm. 28 j. en K Huninck jd. 27 j.. Mathenesserlaan 396a H. N. Thoonsen jm. 26 j. en c. J. Vogelaar jd. 21 j., Rubroekstraat 169a w. Vermijn Jm. 22 j. en J. L. Reuijl jd. 23 j., Immobilialaan 7 A. H. de Visser jm 28 j. en A. S. L. Hagethorn jd. 24 j., Maashaven 30a L. Been jm. 25 j. en H. Lagendaal jd. 25 j., Lange Hilleweg 105d C. L. v. den Broek jm. 22 j- en E. A. H. Leune jd 22 j., Bloemkweekerstraat 56b J. van E(jkel jm. 28 J. en A. P. W. den Dunnen jd. 22 j., Opperj 130a H. v. der Haar jm. 22 j. en B. Fetter jd. 20 j„ v. Alkemadestraat 2Sb. J- van Nooijen jm. 23 j en P. J. Sleliakus jd. 23 j.. Enschede J. G. A. Nijenhuizen jm. 33 j en E. G. Hut- macher jd. 34 j., p/a. Maaskade 51b. A. M. Koppendaa! jm. 29 j. en A. Jonas jd. 23 J., Rhoon J, C. W. V. d. Meer Jm. 30 j. en J. B M. v. Haasteren jd. 24 j., Oudewater O. Baardman jm 27 j. en I van Krimpen jd. 27 j., Dordtschestr. weg 627 .J. de Boer jm. 26 j. en C. J. van As jd. 21 j.. Eindhoven H. P. van Dijk jm. 2a j. en J. Erkelens jd. 20 j.. Beverstraat 143a L. van de Griend jm. 19 j. en A. Klein jd, 20 j., Boer- goensehevliet 41 H, Maas geseh. nr. 48 j. en J. F. Verhuist gesch, vr. 46 j.. Halvemaanstraat 12a A. Mühlenbruch jm. 2-5 j. en G. M. v. d. Stoep jd. 19 j, Lanere Baanstraat 49b G. J. v. Oosten jm. 21 j. en M .P. v. der Beek jd. 19 j.. Hotstede straat 71a C van Oudgaarden jm. 29 j. en C. H. P. Muller' jd. 27 j.. Lijnbaanstraat ICa J. Perdon Jm. 22 j. en W. H. Heins ld. 18 j., Sopbiastraat 85a. J. J. Poortvliet jrn. 2b j. en A M v. d. Heerik gesch. vr. 20 j., Midde.burg A. Fótuent Jm. 22 j. 'en M. de Koning jd. 21 j., Crispünlaan 85b - - A. Redelijkheid jm. 20 J- e*J RL Docters van Leeuwen jd. 19 j-, Gouwstraat 23b A. H. Roepius jm. 23 j, en M. C. G. de Jonge jd. 20 j., Anthoniestraat 7b. M. van Rijsewijk wedr. 55 j. en D. Koppelaar gesch. vr. 36 j.. Schippersstraat 52b. G. v. der Sluijs jm. 24 j. en A A. Gronenenboom jd. 24 j., Fr. Bekker- straa.t 30'o. M. Spaan jm. 26 j. en D. Gerritsen van der Hoop jd. 24 j.. Zoutziederslvaat 25a A. Voorwinde jm. 24 j. en J. M. Schoenmeijer jd. 22 j., Josephstraat 158b. A. L de Vreese jm. 27 i. en D. A. Eijkmans jd. 23 J-, Gr. Vis- scherilstraat 17b. C. Vrijthof jm. 26 j. en P. Bouman Jd. 19 j., Schulpweg 218 C A. van Weelden jm. 27 j. en C. Masson jd. 23 J., Heems kerkstraat 100b. P. J. Wismetjer jm. 21 j. en H. Pop jd. 18 j., Hiilegersberg J. Hoogvliet jm. 29 j. en A Stubbe jd. 25 j., Capelle a. d. IJssel J. A. G. Koppelman jm. 35 j. en L. A. Kleij- wegt gesch. vr. 37 j., Is. Hubertstraat 33a P. Mus jm. 23 j. en J. W. van Dongen jd. 17 j., Brielschelaan 264a P. Nijdam Jm. 27 j. en H. L. C. van Roon jd. 30 j., Jaffakade 18b. T. R. Strijker jm. 29 j. en W. Veerman jd. 20 j„ Aster straat 35a A. C. Verweij jm. 27 J. en J. Jonker jd. 23 j„ p/a. Westerkade 2 P. Alphenaar jm. 30 j. en G van Lambaart jd. 20 j., le Gijsingstraat 25a L. Binnenweg jm 25 j. en M. Gerritr.e jd. 20 j., le Middellandstraat' 97a 1. J. Hooggeboren jm. 25 j. en J. C. Hozee jd; 20 j.. Lange Bideweg 4b A. R. Bouwmeester jm. 29 j. en R. Korink jd. 18 j., W. Varkehoord.weg 3b. J. de Bruin Jm. 26 j en C. Littel jd. 28 j„ Parallelweg £f ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 16 Januari. De trambotsing bij Middelharnis. De Rotterdamsche rechtbank heeft voort gezet de behandeling van de zaak tegen den 26-jarigen machinist M. B. uit Middelharnis, aan wiens schuld het te wijten zou zijn geweest, dat te Middelharnis de tram, komende van Ouddorp, waarvan verdachte de bestuurder was, in botsing was gekomen met de tram uit Ooltgensplaat. Beide trams waren kort na elkaar van 't station Middelharnis vertrokken. Dicht bij het station buigen de beide lijnen, die aan weerszijden van het perron loopen, naast elkaar tot zij bij een wissel bijeen komen. Deze zaak was indertijd aangehouden op verzoek van den verdediger mr. J. H. Dom- brink uit Utrecht, die wegens ziekte niet aan wezig had kunnen zijn. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, achtte het feit van de botsing zeer ernstig. Verdachte is zeer onvoorzichtig te werk gegaan, door niet te wachten tot dat de vroeger vertrokken trein het wissel zou zijn gepasseerd. Bij de oplegging van straf wilde het O. M. er rekening mee houden, dat ver dachte disciplinair gestraft is door zgn Ontslag. Het O. M. eischte 3 maanden hechtenis voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Mr. Dombrink heeft vervolgens in een uit voerig pleidooi uiteengezet, dat het de gewoon te is, dat de Ouddorptrein het eerst door het wissel gaat. Verdachte had er dan ook op mogen rekenen, dat de machinist van de OoltgenSplaattrein vóór de vrije-ruimtebalk zou stoppen. Pleiter concludeerde tot vrij spraak. Het schilderij uit Amerika. Ongeveer een jaar geleden heeft de 35-jarige kellner P. J. terecht gestaan wegens diefstal subs, heling van een schilderij. Deze P. J. Is de avontuurlijke jongeman, die op jeugdigen leeftijd naar Amerika was gegaan Toen hij weer in Rotterdam terug kwam, leek het alsof het hem In de nieuwe wereld goed gegaan was. Zijn vroegere patroon, een restaurateur bij wien J. bordenwasscher was geweest, was verheugd geweest over den welstand van zijn vroegeren bediende. Deze was er eenigen tijd in huis geweest, maar tenslotte was hij met een belangrijk geldsbedrag ten nadeele van den restaurateur verdwenen. J. was weer naar Amerika gevlucht, doch werd aldaar op ver zoek van de Rotterdamsche politie aange houden. Hij wist nog een keer te ontvluchten, maar zijn vrijheid was van korten duur ge weest. Het was gebleken, dat J. bij zijn eerste bezoek aan Nederland ook bij zijn broer, een winkelier te Ermelo, was geweest, aan wien hij een schilderij in pand had gegeven. Dit schilderij was ontvreemd uit een studio in New-York. Ais verdacht van diefstal subs, heling heeft de kellner zich daarop nogmaais voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Hij had ontleend en beweerd, dat hij dit schil derij op regelmatige wijze in handen gekregen had, want een Amerikaanschen vriend, van wien hij eenig geld kreeg, had hem daarvoor een requ gegeven vari een bewaarplaats, waar in dat schilderij was geborgen De rechtbank heeft indertijd deze zaak teruggewezen naar den rechter-commissaris teneinde een onderzoek in New-York te doen instellen omtrent de wijze, waarop verdachte in het bezit kon zijn gekomen van het schilderij. Het onderzoek heeft niets opgeleverd. Thans hoorde de rechtbank nog den broer van verdachte, den winkelier uit Ermelo, die verdachte 500 had geleend en het schilderij in onderpand daarvoor had gekregen. Ver dachte had getuige gezegd, dat hij het schilderij gekocht had van iemand in Amerika, die hem nog geld schuldig was. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, herinnerde aan het vreemde verhaal dat verdachte gedaan heeft van de wijze, waarop hij in het bezit was gekomen van het schilderij, dat uit het atelier van den schilder Percy Munzy was ontvreemd. Van een schilder Martin Williams of William Martins, van wien verdachte het regu ontvangen zou hebben, is niets gevonden kunnen worden. Het O. M. meende dan ook, dat verdachte terzake van diefstal of heling zal moeten worden veroor deeld. Spr. persisteerde bij zijn eisch van 1 maand gevangenisstraf en vroeg tevens ver beurd-verklaring van het schilderij. Dit toch 3teit voor het portret van den filmartist Junior Durkan die een paar weken geleden bij een auto-ongeluk om het leven is gekomen, waar door dit schilderij voor zijn ouders van groote waarde is geworden. De verdediger, mr. J. A. Roest van Limburg, achtte het bewijs niet geleverd en concludeerde tot vrijspraak. Een geluige bewerkt. In hooger beroep heeft terecht gestaan de 36-jarige tandtechniker J. W. S., die wegens het onbevoegd uitoefenen van de tandheel kunde door den kantonrechter was veroordeeld tot 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. Reeds eerder had deze zaak gediend, doch toen heeft de getuige, die door verdachte behandeld was, zoo staan draaien, dat de rechtbank een nader onderzoek gewenscht achtte. Thans werd deze getuige opnieuw gehoord. Nu was hij zeer positief ln zijn verklaring, dat verdachte bg hem een tand getrokken had. Te voren had hij verklaard zich niet meer te herinneren of deze handeling was geschied door verdachte dan wel door den tandarts P. J. Engelman. Getuige zeide, dat verdachte hem verzocht had voor de rechtbank te doen of hij zich ai les niet meer precies kon her-* inneren. Aanvankelijk had getuige dat gedaan maar na de eerste behandeling voor de recht bank had getuige bezoek gehad van een recher cheur tegenover wien hij zich uitgesproken had Het o. M.„ waargenomen door mr. E. D. H. Schutter: u hebt den kantonrechter leeirjk bedrogen. t Getuige: Daar vraag ik excuus voor Het O M: t) hebt veel kans geloopen wegens meineed vervolgd te worden Daar staat een maximum van 4 jaar op. Weet u dat? Getuige: 00 Het O M, requisitoir nemend, zeide het te betreuren, dat de ambtenaar van het O. M. niet tevens in appél was gekomen, omdat spr. dan een zwaardere straf zou hebben geëischt Thans eischte het O M. bevestiging van het vonnis. Verdachte kan er op rekenen, dat tegen hem een vervolging zal worden ingesteld wegens uitlokken van meineed. Een doodelijk verkeers-ongeluk te Gouda. Op 17 October had op den nieuwen provin cialen weg te Gouda een ernstig ongeluk plaats. De wielrijdster W. Hogendgk-Lagewaard werd door een zware vrachtauto, bestuurd door den 23-jarigen chauffeur C. v. d. P. uit Zwgndrecht aangereden. Zij bekwam een hersenschudding, doch ernstiger was' het 4-jarig dochtertje, dat de fletsrgdster achterop had, er aan toe. Het was zoo zwaar gekwetst, dat het op slag dood was geweest. Van der P. had zich nu wegens het veroor zaken van-dood door schuld te verantwoorden. Verdachte gaf te feiten toe, doch beweerde, dat het ongeluk niet aan zijn onvoorzichtig heid te wijten was geweest. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de wiel rijdster aanvankelijk op een links van den weg gelegen fietspad had gereden. Toen zij den Parallelweg moest volgen, omdat de brug .over den IJssel voor het verkeer was afgesloten, had zij een teeken gegeven, dat zij nadr rechts zou afslaan om den 25 meter breeden provin cialen weg over te steken. Juist naderde van tegenovergestelde richting de auto van ver dachte. Volgens de wielrijdster was er nog alle gelegenheid om over te steken, doch verdachte zou de bocht hebben afgesneden Om nog te trachten voor haar langs voorbij te komen. Het resultaat was, dat zrj tegen den zijkant van de auto was gereden en gevallen was. Het O M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke wees in zijn requisitoir op het hand over hand toenemen van ernstige verkeers ongevallen. Van verdachte zijn inlichtingen be komen, waaruit blijkt, dat hij als een woeste rijder bekend staat. Het O. M. eischte drie maanden hechtenis en ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden. De verdediger, mr. J, van Andel uit Dor drecht heeft in een uitvoerig pleidooi betoogd, dat een groot gedeelte van de schuld voor het doodelijk ongeluk terugvalt op de wielrijdster, omdat het onverantwoordelijk moet worden geacht, dat kleine kinderen op de fiets wor den meegenomen over snelverkeerswegen. Pleiter drong aan op een voorwaardelijke straf. Even op het taschje gepast. Op 31 Augustus bevonden de heer Beerman en zgn vrouw zich in een café, waar gelegen heid tot dansen was. Terwijl de vrouw met haar man naar de dansvloer ging, zou de 32-jarige behanger J. A. v. O., die bij hen aan het tafeltje zat, wel even op haar handtaschje passen. Van O. had daar een vreemde opvat ting van, want hij begaf zich met het taschje naar de garderobe en nam daar uit de porte- monnaie, die zich in het taschje bevond een bedrag van ƒ15.—. Toen ging hij weer terug naar zijn plaats, legde daar de tasch neer en verdween. Van O. legde een volledige bekentenis af. Het bleek, dat hij al eens eerder was gestraft. In verband met een over verdachte uit gebracht psychiatrisch rapport heeft het O. M. geëischt 1 maand gevangenisstraf en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. Uitspraken 30 Januari. Ten overstaan van notaris van der Feltz werden de volgende goederen geveild: 1. Een woon- en winkelhuis met aparte bovenwoning aan de Hoogstraat 14, 16 en 18 en een woonhuis aan de Kwakelsteeg 2. Ge veild voor ƒ3000. 2. Een woon- en winkelhuis aan de Hoog straat 20 en een pakhuis aan de Kwakelsteeg Geveild voor 2000. 3. Een woonhuis aan de Hoogstraat 22. Geveild voor 550. Gecombineerd afgemijnd op 5950. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werd geveild Een woon- en winkelhuis met bakkerij aan de Hoogstraat 59. Geveild voor 4000. Ten overstaan van de notarissen N. P. van Prooye te Rotterdam en H. P. Dolk alhier werden geveild: 28 Woonhuizen met erven en grond aan de Ged. Biersloot nrs. 67 en 69 en aan de 8e Bierslootsteeg nrs. 1 tot en met 26. Ge veild in 15 pereeeien. 1. Ged. Biersloot nr. 67 geveild voor ƒ1050; 2. Ged. Biersloot nr. 69, geveild voor ƒ1075; 3. 8e Bierslootsteeg nrs. 2. en 4, geveild voor ƒ1250; nrs. 6 en 8 voor 1000; nrs. 10 en 12 voor ƒ1000; nrs. 14 en 16 voor ƒ900; nrs. 18 en 20 voor ƒ675; nrs. 22 en 24 voor ƒ700; nrs. 25 en 26 voor ƒ600; nrs. 1 en 3 voor ƒ1100; nrs. 5 en 7 voor ƒ1000; nrs. 9 en ii voor ƒ1000; nrs. 13 en 15 voor ƒ800; nrs. 17 en 19 voor ƒ700; nrs. 21 en 23 voor 700. FOSFORZUURFABRIEK. B. en W. ste\len den Raad voor, aan de E. N. C. SCunstmestfabriek vergunning te verleenen tot het stichten van een fosfor- zuurfabriek op het perceel aan den Parallel weg 21. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 11—15 Januari. GEBOREN: Jan J., z. van J. Smits en J- de Veld, Landstraat 106. Marijtje, d. van A. Sonneveld en T. Dobbelstein, Mr. Troelstrastraat 48. Cornelia d. van H. Sluimer, en M. Wijnhorst, 2e Maasboschstr. 55. Sophia, d. van M. van der Vlis en S. Vogel, Stationstraat 51. Petronella, d. van J. A. Hoogstad, en A. Voogt, Struijkstr. 8. ONDERTROUWD: K. Buisman 26 j. VI. Schied.weg 10 d. en G. Vietsch 25 j., VI. Vettenoordskade 303, P. A. Groenewegen 27 j. VI. Pr. Hendrikstraat 77 en J. van der Pluijm, 24 j„ VI. 6e Bierslootsteeg S. J. Schouten 24 j. VI. Ambacht, Rozenlaan 46 en N. M. Schenkel 27 j. VI. Dwarssteeg 12. GEHUWD: W. J. van der Vliet 21 j. en A. van der Pligt 21 j. WEER AAN DEN ARBEID. Dezer dage nheeft het personeel van de stoomkistenmakerij van de firma van Toor weder het voorrecht gehad om aan het werk te gaan. Deze fabriek heeft eenige weken stil gestaan. Voorts kunnen wij vermelden, dat bij de N.V. Bataafsche Petroleum Mij. te Pemis, weder eenige personen uit deze gemeente aan genomen zijn. EEN ZILVEREN „POST". Op 1 Februari zal het 21 jaar geleden zijn, dat de heer J. Mooldrjk, brievenbesteller alhier, bij de posterijen als zoodanig werd aangesteld. WERKZOEKENDEN. Het aantal werkzoekenden bij de gemeente lijke arbeidsbeurs ingeschreven, bedroeg deze week 680 personen. A.N.W.B.-FILM. Er bestaan hier ter stede plannen om in het Vereenigingsgebouw de film van de A.N.W.B. te gaan vertoonen, welke onder den naam van „Zoo is 't goed", zal worden aan gekondigd. In het bijzonder zal er getracht worden alle schoolkinderen deze film te laten hijwonen. De datum van deze vertooning zal zijn 22 Januari a.s. R.K. VOETBALVEREENIGING T.O.G. Op het terrein van de R.K. Voetbalvereeni- ging T.O.G. alhier, zullen a.s. Zondag worden gespeeld de wedstrijden-T.O.G. IVlaardin- g enl, aanvang 2.30 uur; T.OO.G. 3C.V.C. I, aanvang 12.30 uur. DE MISSIE-FILM „RIA RAGO". Dezer dagen heeft een Missionaris van het Missiehuis Steijl, alhier vertoond de boeiende Missie-film „Ria Rago". De zaal van hotel „De Zwaan", waar de vertooning plaats had, was tot in alle hoeken bezet, zoowel 's middags voor de kinderen als 's avonds voor volwasse nen. De opbrengst aan kaartenverkoop bedroeg ruim f 57.De Zeereerw. heer Pastoor sprak een dankwoord. Bij de uitgang der zaal had de Missionaris nog een flink bedrag aan vrij willige offertjes in ontvangst te nemen. BURGERLIJKE STAND. Geboren Lena, d. v. P. Boer en E. G. den Boer; Maria, d. v. A. de Koning en W. H. v. d. Mast. Overleden Johanna Baars, 81 j., echtgen. v. P. v. d. Sman; Adriaan Jacobus Bolder, 1 jaar. LOOP DER BEVOLKING OVER 1935. Op 1 Jan. 1935 bedroeg het aantal inwoners dezer gemeente 2341. Dit getal vermeerderde in den loop van dit jaar door geboorten met 72 en door vestiging met 116. Het verminderde door overlijden met 28 en door vertrek met 93. Intotaal een vermeerdering va n67, zoodat het inwonersaantal op 1 Jan. 1936 bedroeg 2408, te weten 1206 mannen en 1202 vrouwen. Er werden 11 huwelijken voltrokken. NIEUWE MILICIENS. Het aantal ingeschrevenen voor den dienst plicht lichting 1937, bedraagt 24. Door 13 personen is vrijstelling wegens broederdienst aangevraagd. VERLOREN. Een zilveren heerenpolshorloge en een gou den halsketting. Sinds maanden wordt op het beroemde Roode Plein te Moskou menige diepe zucht van teleurstelling geslaakt. En niet uitslui tend, omdat de toegang tot het Kremlin met zijn schatten en schitterende zalen en impo sante kathedralen verboden is, maar vooral, wijl de groote, in imposante uniformen ge- kleede en met bebajonette geweren gewa pende soldaten kort maar resoluut den toe gang weigeren tot het mausoleum van Wla- dimir Iljitsj Uljanoff, bijgenaamd Nicolai Lenin, den vader der Russische revolutie. Duizenden gaan op naar Moskou, met als voornaamste verlangen, den afgod der prole tarische massa's te zien, zooals hij daar ligt opgebaard In een glazen kist. Voor vele een- voudigen in het land van Stalin is deze afgod een soort god geworden, wiens vereering bij hen de plaats van die der oude ikonen heeft ingenomen. Ook talrijke toeristen uit zoowat alle landen der aarde trekken naar Moskou, met het doel, het gebalsemde lijk van den myste- rieuzen leider te zien, om wiens hoofd het aureool zweeft van communistische heilig heid. Maar allen worden teleurgesteld. Nie mand mag het mausoleum binnentreden. Het staat daar indrukwekkend tegen tic.: ub. van het Kremlin, het tsaren pa! j:;. ..i; ec-n geweldige geschiedenis langs zie.i c.cj z'-ln gaan en thans het middelpunt ts van het grootste economische experiment, ooit door menschsn ondernomen. Het is vierhoekig, dit mausoleum en uit roodachtig en zwart graniet opgetrokken. En het doet aan als een stel op cn in elkan der geplaatste kubussen. Op het reusachtige Roóde Plein lijkt het, wanneer men b.v. van den kant van het sombere gebouw der Gepeoe afkomt, betrek kelijk klein. Maar wie er voor staat, wordt getroffen door dit staal van stoere en zake lijke bouwkunst, waarmede de bouwmeester Shstjoesev zich in 1930 een bijna onsterfe- lijken naam verwierf. In den muur van het Kremlin, juist achter het Lenin-mausoleum, liggen bekende revolutionnairen begraven. De Amerikaan John Reed, de Pool Dzerzhins- ki, Sverdlov, Krassin en vele anderen. Maar de blikken van hen, die over het Roode Plein passeeren, gaan bijna alleen uit naar de steenmassa, die het stoffelijk overschot van Lenin in haar stroeve lijnen omvat. De gelukkigen, die het mausoleum vroeger konden betreden, zagen in een groote, vier kante kamer op een groot blok graniet en onder een tentvormige, glazen overkapping het gebalsemde lichaam Ugëen van Uljanoff, gekleed in het uniform van een officier van het Roode Leger en met een lijkwade over de beenen. Het kale, Slavische hoofd met den dunnen baard en snor rustte op een zijden kussen. Uit de hoeken der glazen over kapping viel het licht van verborgen elec trische lampen op het wasachtige gelaat van den man, die de wereldrevolutie van het wereidproletariaat uitriep. Er was geen andere verlichting in de kamer en er heerschte een soort schemering. In deze schemering stonden de wachten, die er voor zorg moesten dragen, dat er niet gesproken werd. Acht mil- lioen menschen hebben tot dusver langs Nico lai Lenin gedefileerd. Maar in September werd de tombe onver wacht gesloten. Geen mensch mocht er meer ln. Officieel werd medegedeeld, dat de me der talrijke bezoekers de atmosfeer bedorven had, waardoor het werk der geleerden, te Lenin's lrjk hadden gebalsemd, gedeeltelijk ongedaan was gemaakt, zoodat hier een nader onderzoek moest worden lngesteld Bovendien zou een behoorlijke installatie voor geregelden toevoer van versche lucht woiden aangelegd. Kort te voren hadden de geleerden, die het balsemen verrichtten, de orde van Lenin ge kregen, de hoogste orde van sovjet-Rusland. Zij waren het geweest, die in 1924, toen Lenin gestorven was. het stelligst geantwoord had den op een informatie der nieuwe machtheb bers, of het mogelijk zou zijn, het stoffelijk overschot zoodanig te bewerken, dat het publiek tentoongesteld kon worden. Lenin's lijk bleef achttien maanden in het Kremlin, tot het mausoleum klaar was, nadat het eenigen tjjd in een voorloopige tombe op het Roode Plein had vertoefd. Vier maanden lang hadden de twee geleerden aan de balse- In de Achterwillens onder de gemeente Reeuwijk bij Gouda heeft een vechtpartij plaats gehad, waarbij twee personen met een mes in het hoofd zijn gestoken. De 39-jarige gehuwde J. Zorg uit de Wilhel- minastraat te Gouda was met zijn 19-jarigen zoon en een neef erop uitgetrokken om plant jes te verzamelen voor een aquarium. In de Achterwillens zat de werklooze G. J. van Nif- terink, wonende Bilderdijkstrgat 11 te Gouda, met een hengel te visschen. Het passeerend drietal maakte een grapje en zei tegen den hengelaar, dat hij wel naar huis kon gaan, omdat hg toch niets vangen zou. De man, die geestelijk niet normaal is en aan achtervol gingswaanzin lijdt, wond zich hierover vreese- lijk op en bedreigde de drie personen, die even wel zoo verstandig waren om door te loopen. Toen ze ongeveer 20 meter verder waren, kwam v. N. hen achterop met een dik stuk van zijn hengel en hiermede ging hij de man nen te lijf. Deze hadden geen wapens om zich te verdedigen en kregen met den hengelstok gevoelige klappen. Na op deze wijze zijn woede te hebben ge koeld, keerde de aanvaller terug en het Goud- sche drietal dacht, dat hiermede de zaak zou zijn geëindigd. zy vervolgden hun weg, totdat zij den henge laar plotseling per fiets met een mes in zijn hand op zich zagen afkomen. De dolgeworden man stak eerst den gehuwden Z. in het hoofd; deze kreeg een groote snede over het gelaat, vlak onder het oog. De zoon probeerde zijn vader, die gevallen was, te beschermen, waarbij de hengelaar ook hem aanviel en een ernstige diepe snede over het gezicht toebracht. De neef had zich uit de voeten weten te maken. Na zijn daad is v. N. weggegaan. Hij werd later door de Reeuwijksche politie ge arresteerd. De slachtoffers, die hevig bloedden, zijn naar het v. Itterson-ziekenhuis te Gouda vervoerd. De vader kon, na verbonden te zijn, naar huls worden gebracht, doch de 19-jarige zoon moest in het*ziekenhuis worden opgenomen. Hij bleek ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. v. N. is door de politie opgesloten en zal morgen ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. nüng gewerkt. Het balsemen was geen nieuwigheid. Het is bekend, dat Enrico Ca ruso, die in 1921 stierf, in een mausoleum bg Napels ligt opgebaard, eveneens in een glazen overdekking. Bezoekers, die in den laatsten tgd werden toegelaten, onder wie Tito Schipa, deelden mede, slechts een verandering in de gelaatskleur van den grooten zanger te hebben kunnen opmerken. De twee geleerden waren de biochemist Iljitsj Zbarsky en de anatomist Wladimir Petrovitsj Vorobev. Ze werden, nadat hun werk met succes bekroond leek, met het geregelde toezicht belast en ze maakten geen bezwaar tegen de eindelooze rgen, die langs het stoffelijk overschot defileerden. De be zoekers gingen het mausoleum door een naar omlaag Ioopende gang binnen en kwa men aldus in de eigenlijke grafkamer, die heel sober gedecoreerd is. Toen het mausoleum gesloten werd, be gonnen natuurlijk allerlei geruchten de ronde te doen. Niemand geloofde de officieele mede- deeiingen. Algemeen werd verteld, dat het lichaam was gaan krimpen en Lenin er als een dwerg ging uitzien. De een was van nieening, dat het gelaat niet voldoende ge prepareerd was geweest en erg aan het in vallen was, zoodat het totaal onherkenbaar werd. Ten 'slotte ging men er zelfs aan twij felen, of het wel ooit Lenin's lijk was ge weest, dat daar onder het glas gelegen had. Van officieele zijde werd weinig gedaan, om al die geruchten te ontzenuwen en het gesloten mausoleum was weken lang in Mos kou het gesprek van den dag. Er werd ook niets gedaan, om de vreemdelingen op de hoogte te brengen. Wie het mausoleum wilde binnengaan, werd door de wachten onver biddelijk teruggewezen en als men geen Russisch kende, viel het niet mee. achter de oorzaak te komen. Velen meenden, dat vreemdelingen niet binnen mochten gaan, maar zagen dan, dat ook de Russen werden teruggewezen en langen tgd verbaasd rede neeren bleven. Het sluiten van ue tombe viel juist samen met de jaarlijksche theater feesten, wanneer tal van vreemdelingen naar Moskou komen. De teleurstelling was alge meen. Toen werd bekend gemaakt, dat Zbarsky en Vorobev gezorgd hadden, dat Lenin's lichaam tot het jaar 2035 intact zou blijven. Bovendien zouden ze een boek schrijven, waarin hun heel bijzondere methode zou worden beschreven. Maar kort daarop ver klaarden ze, hun geheim nog een tien of twaalf jaar voor zich te zullen houden. En de bronzen deuren van Lenin's mauso leum zijn nog steeds gesloten. B°y®n deuren hangt een blok porfier van vgftig ton. Er in staat slechts „Lenin" gebeiteld. Foto's van het inwendige zijn nooit ge maakt. De regeering heeft steeds den toe gang aan fotografen geweigerd, zoodat er van het inwendige alleen teekeningen be staan. Eerlang wellicht zal de tombe weer geopend worden. En dan begint opnieuw het defi'é van de duizenden en de duizenden langs den god onder glas. Althans, indien Zbarsky en Vorobev hun taak werkelijk tot een goed einde hebben gebracht en Lenin's stoffelijk overschot inderdaad tot het jaar 2035 goed blijft, zooals ze plechtig hebben vergekerd C. H. „Jammer, dat we geen papier en potlood hebben. Ik hoop maar, dat die papegaai ont houden kan wat we hem. voorzeggen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2