VRIJDAG 24 JANUARI 1936 HET NOODLIJDEND BEDRIJF DER R. T. M. Een laatste poging tot reorganisatie. DE REGEERING STELT ECHTER ZWARE EISCHEN. VLAARDINGEN. SCHOONHOVEN. opstel helpen?! HANS KINDLER. De werkzaamheid van onzen land genoot in Amerika. HALO-VERSCHIJNSELEN. FINANCIERING EN HANDEL-MIJ- „NEDERLAND—POLEN". 18de WERELDCONGRES INTERN. KATHOLIEKE ESPERANTO- UNIE. heid, dat het congres dit keer wordt gehouden geheel los van het algemeene congres der Zg. neutrale esperanto-beweging; dit laatste con gres zal immers zooals bekend, in de Oosten- rijksche hoofdstad, Weenen, van 8—15 Augus tus worden gehouden. 's Bosch. ROTTERDAMSCIIE RECHTBANK. Zitting van 23 Januari. Vee uit de weide gestolen. De 34-jarige landarbeider F. J. M. uit Oss, recidivist en gedetineerd, heeft zich te ver antwoorden gehad ter zake van eenige vee diefstallen. Op 22 October zou verdachte uit een weide van W. A. Vaandrager onder Ba- rendrecht een koe hebben weggenomen en op 10 November van een weide aan den Plein- weg te Rotterdam, ten nadeele van W. Baren- dregt nog twee koeien. Voorts zou hij op 31 October onder Kethel en Spaland uit een wei land een pink hebben weggenomen ten nadeele van den landbouwer H. v. d. Ende. Verdachte ontkende de diefstallen te heb ben gepleegd. Wel gaf hij toe, dat hij de die ren in kwestie op de markten te Rotterdam en Delft verhandeld had, doch hij beweerde ze gekocht te hebben van een hem onbekenden man. De veehouder W. A, Vaandrager verklaar de, dat de hem ontstolen koe een waarde had van 180. De veehouder P. v. d. Berg zeide op de vee markt te Rotterdam de bewuste koe gekocht te hebben van verdachte voor den prijs van 115. Verdachte beweerde dat de koe van hun hofstede afkomstig was. Verdachte had zich van der Wielen genoemd. Getuige had nog denzelfden dag de koe voor 145 verkocht aan J. Doelman, blijkens wiens verklaring de politie bij hem de koe gevonden heeft. De twee koeien van Barendregt waren te zamen 115 waard" geweest. Wegens deze twee diefstallen eischte het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbren- ninck, in aanmerking nemend, dat verdachte reeds tweemaal wegens veediefstallen is ver oordeeld, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verdediger, mr. J. ter Horst, pleitte op legging van een voorwaardelijke straf en vroeg subs, een clemente straf. Vervolgens werd over den diefstal van 31 October gesproken. Ook dezen ontkende ver dachte. Met deze pink zat de zaak eenigszins anders, want deze pink is door verdachte ver kocht aan den landbouwer P. Zonneveld te Schipluiden, die daarvoor een vaars in ruil gaf, met toebetaling van 10. Uit het getui genverhoor kwam vast te staan, dat verdachte deze vaars op de markt te Delft heeft verhan deld, terwijl de landbouwer Zonneveld ver dachte positief herkende als den man, van wien hij de pink had gekocht. De vrouw van Zon neveld, die ook bij den koop tegenwoordig is geweest herkende verdachte niet. Ook in dit geval den diefstal bewezen ach tend, heeft het O. M. hier eveneens anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Valsche bankbiljetten van 100. In Juni van het vorig jaar heeft de recht bank een aantal zaken behandeld van ver dachten, die eenige bankbiljetten van 100, die valsch waren en ingevoerd uit België als echt en onvervalscht hadden uitgegeven. Te gen drie van hen zijn veroordeelingen uitge sproken, doch in de zaak van den 40-jarigen koopman W. j. G. gedetineerd, achtte de rechtbank een nader onderzoek noodzakelijk, jfhans diende zijn zaak opnieuw en nadat '^jijhige getuigen waren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer, anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. 1 °"i>e verdediger, mr. H. W. A. van Toen, wees er op, dat het nadere onderzoek veel tijd ge vergd heeft buiten de schuld van verdachte, want de betreffende stukken waren naar een hoogere instantie gezonden, in verband met een verdenking, die tegen verdachte gerezen was inzake een opiumsmokkel. Pleiter ver zocht, dat de preventieve hechtenis zou wor den afgetrokken en dat verdachte thans in vrijheid zou worden gesteld. De rechtbank voldeed aan dit verzoek. Uitspraken 6 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: P. N. 30 jaar marskramer, gedetineerd, wegens brandstichting verdachte had uit wraak, dat de bewoonster niets van de door hem aangeboden kramerijen had willen koopen, brandgesticht in een schuur, die aan gebouwd was tegen de boerderij van P. v. Noort te Spflkenisse, met het gevolg, dat niet alleen die schuur doch ook het woonhuis in de vlammen was opgegaan tot 10 maan den gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis. C. van B.-v. d. V. 61 jaar, gedetineerd, wegens brandstichting in een haar toebehoo- rende, leegstaande woning aan den Katen- drechtschen Lagedijk, met de bedoeling zich zoodoende in het bezit van de verzekerings penningen te stellen, tot 4 maanden gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. G. S. 27 jaar zonder beroep, wegens ver duistering van een bedrag van omstreeks 84 ten nadeele van een dameszangvereeni- ging, waarvan verdachte penningmeesteresse was geweest, tot 25 boete subs 10 dagen hechtenis. D. van Z. 36 jaar varensgezel, gedetineerd, wegens het Invoeren van valsche zegels voor sigarettenpapier uit België en wegens het voorhanden hebben van de cliché's, waarmee dergelijke zegels konden worden vervaardigd, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. 'Albert Sarraut, wien Lebrun de kabinets formatie heeft opgedragen. Gelijk algemeen bekend is de Rotterdamsche tram, die ongetwijfeld voorziet in een ver- keersbehoefte tusschen de Maasstad en de Zuid-Hollandsche- en Zeeuwsche eilanden, een zeer noodlijdend bedrijf, dat met groote verlie zen werkt en derhalve niet op eigen beenen kan staan. De eigenaardige situatie doet zich echter voor, dat de R. T. M„ althans voor de eerstvolgende jaren, moeilijk gemist kan worden, daar de wegen op de Zuid-Holland sche eilanden dermate slecht zijn, dat aan an dere verkeersmogelijkheden moeilijk kan wor den gedacht.. Ware dit niet het geval, de re geering, welke immers op het standpunt staat, dat het trambedrijf in het algemeen is voor bestemd tot algeheele verdwijning, zou zich voor bedoeld bedrijf niet hebben geïnteres seerd. Daarbij komt verder nog, dat het Rijk reeds in voorbije jaren door een millioenen-voor- schot in bedoelde onderneming is betrokken. Of dit verstandig is geweest is momenteel een open vraag maar de feiten liggen er en hier mede heeft men dan toch ook rekening te hou den. Immers zou de Rotterdamsche tram mo menteel verstoken blijven van subsidie, dan zullen met alle zekerheid ook de millioenen verloren gaan, die het Rijk reed3 voor deze onderneming heeft uitgetrokken. Om deze twee redenen dus: vooreerst omdat de Rotterdamsche tram in een behoefte voor ziet, vooral met betrekking ook tot het goe derenvervoer en tweedens omdat het Rijk reeds financieel geinteresseerde is, zal de re geering voorloopig nog voor een paar jaar een bijdrage verstrekken, aan welke bedrage echter zeer groote eischen zijn verbonden. Men heeft hier dus te doen met een laatste reorganisatie-poging! Wtf teekenen hierbij echter onmiddellijk aan, dat deze reorganisa tie-poging nog lang niet in kannen en krui ken is, daar op het oogenblik de kwestie nog van alle kanten bekeken wordt. Uit Welingelichte kringen vernemen wij, dat de regeering o.m. als eischen heeft gesteld, dat de Rotterdamsche tram zich bereid moet verklaren een aantal verbeteringen aan te brengen en dit niet alleen met betrekking tot de modemiseering van haar vervoermiddel, maar zoo zal het bedrijf ook genoodzaakt worden zich terug te trekken uit de verschil lende stoomvaartondememingen, die steeds voor haar een verliespost zijn geweest. Ook de kwestie der veerponten zal onder de oogen moeten worden gezien. De tegenwoor dige ponten immers zijn veel te klein en moeten beter voor het automobielverkeer ge schikt worden gemaakt. Door den grooten bruggenbouw van de laatste jaren, zijn overal ponten vrij gekomen. Deze ponten waren even tueel over te nemen. De vraag blijft natuurlijk of die ponten wel geschikt zijn voor de des betreffende havens. In ieder geval zal in deze richting een oplossing moeten worden gezocht. Immers de exploitatiemogelijkheden zullen op deze wijze zeer zeker mee* perspectief openen, daar het autoverkeer door grpotere ponten ongetwijfeld zal toenemen, mits ookde tarieven nader zullen worden bezien. Verder heeft de regeering nog een aantal kleinere eischen gesteld, die echter meer van organisatorischen aard zijn en hoofdzakelijk betrekking hebben op de leiding. Uit het bovenstaande blijkt dus overdui delijk, dat de regeering de Roterdamsche tram in ha-ar bestaansmogelijkheid wil blijven steunen, mits men op een meer economische wijze het kapitaal zal uitgeven en derhalve wat minder rekening zal houden met het uit betalen van de achterstallige schulden aan de obligatiehouders. DE BEGROOTING IN DEN RAAD. Donderdagavond ging de Raad wederom verder met behandeling der gemeentebegroo- ting 1936. Wethouder J. Buis (S.D.A.P.) wees er op, dat de behandeling Gemeentebegrooting 1936 spoedig afgehandeld zou zijn geweest, indien er niet waren geweest de verkiezingen, de wethoudersbenoeming en het Plan van den Arbeid. Betreffende de opmerkingen van den heer Rey over de Gemeentereiniging inzake ophalen privaattonnen te Vlaar.-Ambacht, vindt hij het niet aardig, daar de diensten aan Vlaard-Ambacht nog een klein overschot hebben opgeleverd. Wat het regelen van het ophalen van het huishoudvuil aangaat, zou spr. niet gaarne zoo'n dienst hebben als in Amersfoort. 3 maal per week wordt hier het vuil opgehaald en de tarieven zijn goedkooper. Wat tarieven en behandeling aangaat staan we dus ver boven Amersfoort. Wat betreft de opmerkingen van den heer Rey inzake het overplaatsen van 3 R.K. arbeiders bij de ge meentereiniging, zegt spr. dat dit gebeurd is voor zijn optreden als wethouder. De heer Rey had toen zitting in de betreffende com missie en had toen voor deze zaak op den bok moeten springen. Spr. verklaart, dat hij altijd naar recht en eerlijkheid zal handelen, of de betrokkenen Roomseh of Christelijk georgani seerd zijn. Wat betreft steun aan kleine neringdoenden, zegt spr., dat iemand, die een nering drijft, al is deze nog zoo klein, niet in de steun regeling mag opgenomen worden. Verder hoopt spr. op verbetering der wachtgeldregeling. Inzake het feestterrein meent spr., dat niet moet worden overgegaan tot vermindering van onderhoud van het terrein. Spr. is wel van meening, dat de tarieven herzien moeten worden en zoo mogelijk verlaagd. Spr. voelt wel voor de gedachte om het terrein voor oefeningen open te stellen. Ook voelt spr. wel voor aanleg van een sintelbaan met het oog op het beoefenen der wielersport op 't terrein. Wat betreft het uitvoeren van werken uit het Werkfonds deelt spr. mede, dat in Februari zal worden aanbesteed het verbeteren van de havenbeschoeiïng vanaf Rijkestraat tot aan dé brug; aangelegd zullen worden de straten in den Vettenoordschen Polder tot een bedrag van plm. f 60.000.op het program staat verder het maken van een beschoeiing bij de opslagplaats voor Gemeentewerken. Verder is het voornemen om in werkverschaffing uit te voeren de oprit aar den Maassluischen Dijk en verbetering van den Julianasingel. In voor bereiding zijn voorts het verbeteren van den mond van de Nieuwe Haven en het stichten der Bad- en Zweminrichting. Al deze werken vindt spr. voor 19S6 voldoende. Spr. zal bij de uitvoering van de doorbraak naar het Wes ten heel rustig te werk gaan, zonder overijling. Voor 1936 komt er nog niets van. Spr. ontraadt het voorstel om op nog grooter schaal tot aanleg van straten in den Vettenoordschen Polder over te gaan. Spr. verklaart, dat bij zijn optreden als wethouder de meeste der genoemde werken reeds in voorbereiding waren. Spr. vreest dus geen conflict met den wethouder van financiën, in casu den Burge meester. Wat betreft de vraag van den heer Rey (R.K.) inzake het verstrekken van kolen- bonnen aan Kerkelijke Armbesturen, deelt spr. mede, dat M. H. suppletie geeft aan de Arm besturen tot een maximum van 50 cent per week en gelijk aan de suppletie welke aan de Armbesturen per bedeelingsgeval wordt ge geven. Wat aangaat het overnemen door Maat schappelijk Hulpbetoon van eenige bedeelden van het R.K. Armbestuur, deelt spr. mede dat van het R.vx. Armbestuur een verzoek was ingekomen om 75 pCt. suppletie in hun uit- keeringen. B. en W. hebben echter geen vrij moedigheid gevonden alleen aan de Roomsch- Katholieken dit percentage uit te keeren als suppletie. In het onderhoud is naar voren ge komen om de meest daartoe geëigenden dan van het R.K. Armbestuur over te hevelen naar Maatschappelijk Hulpbetoon. De keus is toen gevallen op de 65-jarige en oudere werk- loozen, welke-nog valide zijn. Spr. heeft de mpening, dat men met deze oplossing tevreden was. Spr. ontkent, dat de gevoerde verkiezings actie der S.D.A.P. minderwaardig is geweest. Uitvoerig gaat spr. hieromtrent in op de aanmerkingen van de Liberalen en Anti- Revolutionnairen. Tenslotte, na een verdedi ging van het optreden der S.D.A.P., houdt spr. een pleidooi voor het Plan van den Arbeid. Den Burgemeester wil het voorkomen, dat de Algemeene Beschouwingen meer en meer ontaarden. Zij zijn goed om financieele be schouwingen te geven, maar niet om politieke dingen te bespreken, die met het gemeente belang niets te maken hebben. Er moeten echter geen hatelijkheden naar eikaars hoofd worden geslingerd. Spr. vindt dit vermorsen van den gemeentetijd. Als men nog politiek wil bespreken, moet men zich bepalen tot een bespreking der strooibiljetten. Verder geeft spr. een overzicht van de financiën. Het streven van het College der laatste jaren is geweest om zoo weinig moge lijk te leenen, zoodat er minder rente betaald behoeft te worden. Er wordt thans f 23.000 minder aan rente betaald dan in 1933. Er wordt echter f 28.000.meer afgelost, terwijl de gemeente jaarlijks f 18.000.minder krijgt uit de Gemeentefondsbelasting. De wet voor de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten is voor Vlaardingen steeds gunstig geweest. Spr. vindt het onverantwoordelijk om thans bij het Rijk aan te dringen, ook de Armenzorg voor rekenin; van het Rijk te willen nemen. Dat de wet financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeenten thans niet zoo gunstig werkt, komt door dat de uitkee- ringen minder geworden zijn, door de instelling van het Werkloozensubsidiefonds. Dank zij het Werkfonds krijgt de gemeente echter 99 pCt. uitkeering voor werkloozenzorg. Verder heeft spr. een plan ontworpen voor financiering van de Bad- en Zweminrichting. Spr. meent een sluitende exploitatie te kunnen maken met verbod van gemengde baden en sluiting op den Zondag. Deze inrichting zou uit het Werk fonds gefinancierd kunnen worden. Er is dan geen rente verschuldigd doch alleen aflossing. De gemeente moet dan de schuld der oude inrichting overnemen. Spr. rekent er dan op, dat aangesteld worden een badmeester, 2 assi stenten en 1 controleur. Verder verklaart zich tegen aanleg van een tuindorp bij den Groeneweg, gezien den slechten grond aldaar, wat- zeker kosten mee zou brengen voor rio- leering enz. Ook geldt het bezwaar voor een tuindorp aan den Broekweg, dat dan een ge deelte van den Burgemeester Pruissingel moet worden aangelegd; men zou dan echter gronden moeten onteigenen, wat alles veel te duur zou uitkomen. Of de oprit naar den Maassluischen Dijk zal gefinancierd worden uit 't Werkfonds moet spr. nog afwachten, daar hiervoor 2 hui zen moeten aangekocht worden. Spr. komt dan tot het tuindorp der gemeente Vlaardinger- Ambacht. Natuurlijk heeft dit de aandacht van B. en W. Het lijkt spr. dan ook het meest gewenscht, te komen tot een grenswijziging. Deze behoeft geen annexatie te zijn. Hiervoor zij moeilijkheden in verband met de boeren bevolking van Vlaardinger-Ambacht, waarvan een gedeelte Kerkelijk reeds bij Schipluiden behoort. Bovendien zou Schiedam aanspraak maken op den driehoek bij den Schiedamschen Dijk, welke aan de Vulcaan behoort. Deze heele zaak moet met beleid eerst bekeken worden. In den Babberspolder moet de ge meente natuurlijk geen tuindorp stichten. Zoolang er geen grenswijziging is, moet dus de gemeente daar geen grond in exploitatie nemen. Desnoods kunnen enkele kleine stukjes verkocht worden. Voor al de genoemde werken zal in totaal f 107.000.noodig zijn, hiervan ip noodig f 60.000.voor materiaal; f 36.000.arbeids loon en 11.000.voor aankoop van huizen enz. Wanneer een en ander gefinancierd wordt uit het Werkfonds, dan is geen rente noodig, alleen jaarlijks f 2.500.— voor aflossing. Indien het niet uit het Werkfonds kan, dan zal ge tracht worden het in werkverschaffing te doen. Indien ook dit niet lukt, dan zullen er werken af moeten vallen. De doorbraak naar het Westen is thans niet verantwoord. Het is uitgesloten, dat deze zaak gefinancierd wordt uit het Werkfonds. Met aankoop van panden zou de gemeente jaarijks met f 17.000.— belast worden, terwijl er weinig arbeidsloon in zit. Bovendien zou er een winkelstraat moeten komen, waaraan geen behoefte is. Spr. vindt het verder verkeerd, dat thans weer voor gesteld wordt een ton uit te trekken voor straataanleg in den Vettenoordschen Polder. In de volgende vergadering komt een voorstel tot straataanleg tot f 60.000.Verder gaan is onverantwoordelijk. Wel zullen B. en W. alles doen om te komen tot doorbraak in omgeving Fransenstraat—Kuiperstraat. Aan koop van grond is geschat op f 75.000.Dit kost de gemeente waarschijnlijk f 3.150.per jaar. Bij uitgifte dezer gronden in erfpacht teg en50 cent per M2, wordt jaarlijks ontvan gen f 1.650, zoodat het de gemeente blijft kosten f 1.500.per jaar. Mogelijk kan hier voor met het Rijk een gunstige regeling getroffen worden. Wat betreft het Ziekenhuis, heeft spr. lof voor verpleging der patiënten. Nooit is een Wacht ingekomen, ook niet van doctoren van het O.B.Z. Dat een der dokters van het O.B.Z. veel patiënten zendt naar elders, komt door de wanverhouding tusschen de dokters van het O.B.Z. en het Maatschappij-Ziekenfonds. Spr. ontraadt de motie tot instelling van een commissie ad hoe', daar het bestuur van het Ziekenhuis deze commissie niet hoeft toe te laten. Spr. is tegen gemeente-exploitatie van het Ziekenhuis alhier. In het gemeentebestuur is geen der leden technisch met het Ziekenhuis op -de hoogte. Het Ziekenhuis heeft thans f 2.000.jaarlijks aan eigen middelen. Betreffende Luchtbescherming Is spr. van meening, dat door beid<i kjfJilSfc sterk wordt overdreven. Spr. vraagt echter of het ver antwoord is, dat door de overheid niets gedaan wordt tegen eventueele luchtaanvallen. Uit den wereldoorlog toont spr. met eenige cijfers aan, dat het "nemen van voorzichtigheids maatregelen groot succes had, daar er minder dooden en gewonden te betreuren waren. Komende tot het onderwijs deelt spr. mede, dat in Vlaardingen 2 maal zooveel kinderen het Bjjzonder Onderwijs bezoeken als het Openbaar Onderwijs. Hoewel de Raad de schoolgelden heeft verhoogd, is de daling 'der schoolgelden te wijten aan daling der inkomens. Hierna wordt overgegaan tot het houden der replieken. Een voorstel om geer. replieken te houden, wordt verworpen. De Burgemeester staat daarna aan iedere spreker een spreektijd toe van 5 minuten en aan de wethouders 10 minuten. De'heer de Bruin (S.D.A.P.) dient een voor stel in, om in beginsel te besluiten zoo spoedig mogelijk over te gaan tot het instellen van een schoolartsendienst. De heer Rey (R.K.) zal een voorstel in dienen met betrekking tot de doorbraak naar het Westen. De heer Bos (S.D.A.P.) trekt zijn voorstel in om een commissie ad hoe naar toestanden in het Ziekenhuis in te stellen. Wethouder van Rijn (A.R.) zegt, dat 8 van de 11 sprekers bij de replieken hem in het debat gebracht hebben. Zij hebben tezamen 8 maal 5 minuten gesproken. Hij ziet geen kans al dezen in 10 minuten behoorlijk van antwoord te dienen en zal daarom geen replie ken houden. Tr ruim 11 uur wordt dan de vergadering geschorst tot Vrijdagavond, wanneer met be handeling der volgnummers zal begonnen worden. VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk werd verkocht: Een Woon- en Winkelhuis met Bakkerij aan de Hoogstraat 59, te Vlaardigen. Geveild voor f 4.000.Afgemijnd op f 5.600. Ten overstaan van de notarissen N. P. van Prooyen te Rotterdam en H. P. Dolk te Vlaar dingen werd verkocht: Een complex van 28 woonhuizen met erven en grond aan de Ged. Biersloot 67 en 69 »n aan de 8e Bierslootsteeg nrs. 1 tot en met 26. Afzonderlijk en in combinatie geveild voor f 13.550.In combinatie gemijnd voor f 25.000.-—. IN HET WATER GEVALLEN. Woensdagavond half zeven viel de 7-jarige M. Droge, wonende v. Kinsbergenplein alhier, die met een vriendje achter de Vischbank in de haven zat te visschen, in het water. Het vriendje liep hard weg, doch gelukkig wist de knaap zichzelf te redden en op den kant te komen. Hij werd van droge kleeren voorzien en daarna naar huis gebracht. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Serafin Topic" om 2700 ton fos faat te lossen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Sala, 6e Bierslootsteeg 8, paar slobkousen; IJdo, Ruyterstraat 54, rjjwiel- plaatje; Lens, van Riebeeckstraat 32, rijwiel plaatje; Kalkman, Steinstraat 12, glacé hand schoenen; Olyrook, Vettenoordskade 31, hand schoen; van der Velden, Cronjéstraat 34, wamt; PoUtiebureau, huissleutel; Koppenaal, Hoog straat 4, rijwielplaatje Wl. WATERPOLO. In het Sportfondsenbad te Schiedam speelde V.Z.C. II tegen S.Z.C., welke wedstrijd door de Vlaardingers werd gewonnen met 31. GESLAAGD. Op het te Rotterdam onder leiding van den ontwerper afgenomen examen in stenografie en machineschrijven zijn geslaagd de heeren J- M. Rijke voor kantoorstenograaf (130) en D. de Boorder voor typist en Mej. C. M. Kaan voor kantoorstenografie (130 lettergrepen per minuut) met lof. Voor het Mercurius-diploma Boekhouden slaagde de heer Blum, alhier en 'e heer M. v. d. Werf, te Vlaardinger-Ambacht, alsmede de heer L. Koedijk, te Vlaardingen. Bij het te 's-Hage gehouden machinisten examen slaagde voor 't theoretisch gedeelte diploma B, de heer S. L. de Jong, alhier. HANDELSREGISTER. Uitgetreden als beheerend vennoot van het cafébedrijf L. de Rave, Broekweg 82, alhier, L. van der Valk, alhier en als zoodanig treedt voortaan op J. Rijnbende, alhier. Opgeheven de paardenslagerij van L. de Neef, Eendrachtsstraat 54, alhier. DIENSTPLICHT. Voor den dienstplicht lichting 1937, hebben zich tot heden 41 jongelieden aangemeld. Hiervan hebben 16 personen vrijstelling we gens broederdienst aangevraagd, terwijl 1 dienstplichtige een vrijwillige verbintenis heeft aangegaan bij de Zeemacht. BOUWVERGUNNING GEWEIGERD. B. en W. hebben geweigerd een vergunning te verleenen tot verbouwing van het per ceel Lange Weistraat hoek Carmelieteristraat, zlks it weulstandsoverwegingen. Naar wij thans vernemen, is de eigenaar, de heer A. Klip, van dit besluit in beroep ge komen bij den gemeenteraad. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: A. Burggraaf 20 j- E- Elsenaar 3 maanden A. J. Driesen 9 j. Opakunt u uw zoon niet met dat Toen twintig jaar geleden Leopold Sto- kowski te Philadelphia het Philharmonisch orkest aldaar reorganiseerde, merkte hij on der de medewerkenden speciaal een jongen Nederlander op, Hans Kindier genaamd, die zijn vaderland had verlaten, op zoek naar het geluk in het belogfde land. Kindier was cellist. In den loop der jaren arbeidde hij, onder Stokowsky's leiding, naarstig aan zijn verdere muzikale ontwikkeling en kort ge leden verscheen hij als gast-dirigent te Phi ladelphia. Hij kwam van Washington, waar hjj er in geslaagd is, gedurende de depressie jaren een eigen orkest te stichten, dat thans zulk een artistiek peil heeft bereikt, dat het orkest .aanvankelijk voornamelijk uit werk- looze musici samengesteld, zTch in Amerika's hoofdstad als de National Symphony kan doen hooren. In een tijdsverloop van vijf jaar slaagde Kindier er in, het getal van 87 on dersteunende leden op 1600 te brengen en het voortbestaan van zijn orkest is nu verze kerd. Hei gaat zelfs een groot tournée door de Staten maken en zet het seizoen in Washington in met een Brahms-festival, waaraan o.a. de pianiste Myra Hess zal me dewerken. Hans Kindier heeft het woord gevoerd op de nationale conventie van muziekleeraren te Philadelphia. Daar nam hij stelling tegen het euvel van de gemechaniseerde muziek en riep hij de Amerikanen op, zooveel mogelijk zelf aandeel te nemen in het muzikale leven van hun land. Hij wees hierbij op ons land, zijn vaderland, dat volgens hem, ten spijt van zijn kleine oppervlakte, toch op een twaalftal orkesten bogen kan, waarvan drie eerste-rangs. Hans Kidler wekte vooral de kleinere ste den op tot het stichten van orkesten, in den beginne desnoods hoofdzakelijk met strijk instrumenten, op coöperatieven grondslag. Als voorbeeld gaf hij zijn eigen orkest aan, dat zijn oorsprong en zijn succes mede te danken heeft aan het verlangen van de men- schen, met door de radio gehoorde muziek in nader contact te komen. Dat er moge lijkheden te over zjjn, concludeerde Kindier uit het feit, dat ondanks de depressie het aantal groote orkesten in de Vereenigde Sta ten is toegenomen, terwijl er thans niet min der dan 83 kleinere bestaan. Op een vergadering van de afd. 's-Graven- hage en omstreken van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkunde» heeft dr. A. H. Bor- gesius een voordracht gehouden over halo- verschijnselen. Spreker begon met eenige alge meene opmerkingen te maken, over den damp kring, beter atmosfeer, van onze aarde. Als er geen dampkring was zouden de sterren op aarde even goed altijd zichtbaar zijn, als van de maan af. Daarna ging hij over tot de halo's met een verklaring van dit woord. Halos beteekent in het Grieksch „dorschvloer". De kringen werden veroorzaakt, doordat het dier dat dorschen moest, 1n het rond moest loopen. Bij zon en maan zijn het de lichte kringen met een donker gedeelte tusschen de zon en den kring. Oude afbeeldingen werden vertoond, gemaakt op de reis van Willem Barentsz naar Spitsbergen. Ook een zeer recente, n.l. van de groote halo in Maart 1935, in teekening ge bracht door den heer H. P. v. Lohuizen, lid van de afdeeling. Rood is aan den binnen- en blauw aan den buitenkant, doordat deze kleur de meest breking vertoont. De minimum afwij king is 22 gr. Deze straal van de halo ontstaat in de meestal zeszijdige ijskristallen van de cirrus of cirrostratuswolk, waarin de breking van het zon- of maanlicht optreedt, bij een invalshoek van 60 gr. Bij een invalshoek van 90 gr. ontstaat de groote boog van 46 gr. Terecht beschouwt men van ouds de halo's als voorboden van slecht weer. Immers de cirruswolken waarin ze optreden zijn dikwijls voorteekenen van een naderende depressie. De zonnehalo's worden gevaarlijker geacht, dan die om de maan, omdat de eerste veel minder worden gezien dan de laatste. Dit komt ook uit in het rijmpje: Een kring om de maan, dat zal nog gaan Maar een kring om de zon brengt vrouw en kind om! Halo's werden nu gevormd met behulp van een prisma en door de proef van Cornu, met een oplossing van water, aluin en alcohol- Vallende lichamen nemen de houding aan van den grootsten weerstand; dus ijsplaatjes va en met den onderkant naar beneden en ösStaa J^s met de zijvlakken. Door de plaatjes wor en vooral de bijzonnen gemaakt. Bijzonnen of bijmanen zün st®rk ot zwak, al naar de lucht rustig is of onrus ig, dus al naar de brekingen gericht of verstrooid zijn. De tegenzon of maan ontstaan door dubbele spiegeling en is daardoor ecl sterker dan de halo. De invalshoek van het zon- of maanlicht doet er niet toe. 't Wordt steeds onder een hoek van 18° %Tm teruggekaatst. De verticale liehtzuilen kan men verklaren door terugkaat sing op de horizontale vlakjes v. d. ijskristallen. Ook de bogen van Lowitz werden door den spreker verklaard, en het feit dat de bijzonnen door hoogen stand van de zon buiten de halo liggen. Dat de halo's van de zon minder opgemerkt worden, komt door de sterkere verlichting van den hemel overdag. Verder werden als staande in nauw verband met het onderwerp nog behandeld, de kransen om het zonne- of maanlichaam heen, corona's of kransen genoemd, welke meer overeenkomst hebben met de heiligenkrans dan de halo's- Ze ontstaan op geheel andere wijze. 't R<#d is aan de buitenzijde, dit is ®en buigingsverschijnsel, 't Rood is het meest gc bogen, recht evenredig met de golflengte- s de droppels van de wolk onregelmatig zijn, is er een witte krans. Bij buiging door 8r°ote droppels ontstaat er een kleine krans om ae zon of maan, in het omgekeerde geval een groote. Vandaar de weersvoorspelling. Kleiner Hof, groszer Regen, Groszer Hof, kleiner Regen. Spreker verklaarde nog het Broeken ge- spenst. Het is een teruggekaatste lichtkring, rondom het oog van den waarnemer, aan den top van de eigen Schaduw. De groene straal is een refractie-verschijnsel dat het meest voorkomt bi) zeer heldere lucht. In Zuid- Frankrijk vertoont het zich overdag, bij het kijken naar dé zon langs een heuvel. Door verscheidene goed geslaagde proeven werden deze en dergelijke verschijnselen op interessante wjjze toegelicht. We maakte melding van onderhandelingen over een order voor de groote Nederlandsche wer ven van twee Poolsche onderzeebooten. Hier bij was als tussehenpersoon opgetreden de N. V. Financiering en Handel Mij. „Nederland Polen". Omtrent de oprichting van deze maatschappij vernemen wij thans nog de vol gende bijzonderheden De vennootschap werd opgericht met een kapitaal van 250.000, waarvan geplaatst en volgestort 50.000 en stelt zich ten doel de financiering van openbare werken en indus- triëele ondernemingen in Polen, import en ex port met Polen, Nederland en koloniën als mede naar andere overzeesche landen ver tegenwoordigingen, compensatietransacties, discontosehuldbrieven, wissels en andere finan- tieele transacties, behartiging van belangen in Polen en Nederland. In den raad van toezicht zijn opgenomen de heeren Th. H. Bernsen, consul van Polen te Arnhem, oud-directeur van de H. K. I. als gedelegeerd commissaris, mr. A. van der Deure, voorzitter van de N. C. R. V., te Ben- nekom, mr. Th. A. Fruin, advocaat, mr. H. C. Hintzen, firmant van de firma R. Mees Zoonen te Rotterdam, dr. W. Kresin, directeur van 'het Internationaal Handelsconsortium te Den Haag, Th. Ligthart, president-commissa ris van het Internationaal Handelsconsortium, oud-directeur van de Javasche Bank, mr. K. P. van der Mandele, directeur van de Rotter damsche Bankvereeniging te Rotterdam. Tot directeur werd benoemd de heer Th. Sa- ryuslBielski, correspondent voor Nederland van het Poolsche staatsexportinstituut P. I. E. en van de Poolsche Maatschappij voor Com- pensatiehandeï. Onder de aandeelhouders van de Financie ring en Handelmaatschappij komen tal van in vloedrijke personen en lichamen voor uit de finantieele wereld. Op het gebied van openbare yerken in Polen werkt de vennootschap samen met het Internationaal Handelsconsortium te Den Haag, in welk consortium een reeks van in ternationale aannemingsbedrijven vereenigd zijn. Tot vertegenwoordiger van de Financiering en Handel Maatschappij „Nederland-Polen" te Warschau werd benoemd de heer S. Grabinski, wiens adres is Nowogrodwka no. 46 M.3 Warschau. Hoewel de Financiering en Handel Mij. „Nederland—Polen" N.V. reeds in September 1935 werd opgericht en ook de ministerieele verklaring van geen bezwaar inmiddels op de statuten werd verleend, zijn deze toch nog niet in de St.Crt. verschenen. Het adres der maatschappij is Javastraat 36 te 's Graven- hage. In BRNO, de hoofdstad van Tsjechisch- Moravië, zal van 4—8 Augustus in dit jaar het 18e Wereldcongres der „Internationale Katholieke Esperanto-Unie" gehouden wórden. Zooals men weet, vindt elk jaar zoo'n con gres plaats; het vorige jaar was Rome de uit verkoren stede, dit jaar is het oog der katho lieke esperantisten gevallen op de merkwaar dige stad BRNO in Tsjecho-Slowakije. Om meer dan één reden heeft het komende congres onze afzonderlijke aandacht. Daar is op de eerste plaats de omstnnaij. Gelijk hierboven reeds geschreven, was dit het vorige jaar niet het geval, en werd toen het katholieke congres gehouden In het kader van het algemeene congres, hetgeen achteraf niet in het voordeel van het katholieke congres bleek te zijn. Zoo we deze overweging dus laten mede- spreken, kunnen we het feit, dat de katho lieke esperantisten dit jaar weer hun geheel eigen congres zullen hebben, niet anders dan met instemming begroeten. In het officieel orgaan van de „Katholieke Esperantisten-Liga in Tsjecho-Slowakije" van deze maand (Januari) is het voorloopig pro gramma reeds verschenen. Op Woensdag 5 Augustus, zal de plechtige openingsbijeenkomst plaats vinden, in tegen woordigheid van beschermheeren, leden van het eere-comité etc.; deze eerste bijeenkomst zal door Radio-BRNO worden uitgezonden het Tsjechische radio-station, dat den laatsten tijd speciale faam heeft behaald door zijn her haalde en keurig verzorgde esperanto-uitzen- dlngen, die 't den eere-titel „het groene radio station" hebben bezorgd. Als tweede voorname punt van het congres programma valt in het oog de officieele ont vangst ten stadhuize op Donderdag, 6 Augus tus. Tenslotte staan meerdere interessanto excursus, zoo o.m. naar Moravisch Karsto en Macocha vermeld, waardoor de congressisten de gelegenheid zullen hebben, eenige der meest karakteristieke plekjes van Tsjechisch-Morf.- vië in oogenschouw te nemen. Zoo de realiteit met de voorteekenen zal strooken, kunnen de katholieke esperantisten, die het BRNO-congres zullen bezoeken, er op rekenen, dat het 18e werldcongres der Inter nationale Kath. Esperanto-Unie in alle opzich ten een succes zal worden. Hiervoor vmtren wij zekerheid in het élan en het enthousiasme, waarmee de katholieke esperantisten Van BRNO de voorbereidingen voor het congres treffen en in de v0°rze^r, S'UWende en wèl- overwogen kracht, die van het nieuwe bestuur van I. K. U. n^ernationale Katiio- lieke Esperanto-Unie, in de vervulling van z(ja taak vei wacht mag worden. pe dagen van BRNO, gedurende welke het hierboven genoemde congres zal plaats vinden, heioven van groote beteekenis te worden voor het katholiek esperantisme; zij zullen ook voor de outsiders van belang zijn, daar zij opnieuw zullen aantoonen, dat de katholieke esperanto- beweging in de huidige wereldgemeenschap niet gemist kan worden, doch zelfs een speci fiek eigen en voorname taak heeft te vervul len. Deze taak, diè in het kort zou kunnen wor den samengevat in de woorden: het behartigen der katholieke belangen in den ruimsten zin van het woord door middel van het esperanto, Willen de katholieke esperantisten van de geheele wereld in BRNO met klem in eeu duidelijk daglicht gaan stellen. Zoo stelt het esperanto zich dus in dienst van het Katholieke geloof. Zoo bekomt het komende wereldcongres der katholieke espe rantisten een meer algemeene en breedere be teekenis ook voor dat deel der katholieken, dat zich tot op heden van het esperanto nog afzijdig hièld. NICO HOEN Jr.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2