MAANDAG 27 JANUARI 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. In wanhoopsstemraing brand gesticht. HET ROTTERDAMSCH TRIO. A. H. C. I—H. A. L. 11—5. CINEAC, ROTTERDAMSCHE R. K. SCHAAKVER. GRUWELIJKE KINDERMIS HANDELING TE MEGEN. GEVONDEN VOORWERPEN, JUBILEUMCONCERT GEMENGD KOOR. BURGERLIJKE STAND. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. ZIGEUNERS AAN DE GRENS Droef lot van een zwervend volk. DE ONDERHANDELINGEN MET POLEN. Verdachte tot zes maanden gevan genisstraf veroordeeld. TWEESTEMMIGHEID IN DEN AETHER. Misverstand op het postkantoor in Hilversum. HILLEGERSBERG. VLAARDINGEN. EEN AANRIJDING. NERGENS WELKOM DOCH OVERAL BARRE ELLENDE. Leden van de Poolsche delegatie j in ons land aangekomen. OVERMATIGE INVOER VAN PAARDEN. FILMREPORTAGE VAN DE GEBEURTENISSEN IN ENGELAND. KATHOLIEKE BUREAUX VAN HUWELIJKSVOORLICHTING. HEFFING OP VEEKOEKEN. Zitting van 24 Januari. Een avontuurlijk leven. De 35-jarige J. H. v. d. V. gedetineerd, die Zich wegens diefstal van een fiets, te Gouda gepleegd ten nadeele van juffrouw A. Marins Uit Reeuwijk, te verantwoorden heeft gehad, bekende het hem ten laste gelegde feit grif, zoodat er ten aanzien van het bewijs voor het O. M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke geenerlei moeilijkheid bestónd. Iets anders was Jiet echter bij de bepaling van de straf, die aan verdachte zou moeten worden opgelegd. Het O. M. toch herinnerde er aan, dat verdachte reeds zeventien malen veroordeeld is, ondanks zyn toch nog jeugdigen leeftijd, waaronder vonnissen zijn, wegens diefstal, verduistering, desertie en landlopperij. Verdachte heeft een heel avontuurlijk leven geleid. Nadat hij de lagere school verlaten had, heeft hö verschei dene patroons versleten. Hij heeft vervolgens voor den militairen dienst geteekend, doch Wegens ongenoegen met een superieur is hij gedeserteerd. Hij is aan het zwerven geraakt en wat later heeft hij voor het Vreemdelingen legioen geteekend. bolt het leven in Afrika scheen hem niet te bevallen, zoodat hij met twee kameraden van daar is gevlucht. Op den 800 K.M. verren tocht zijn de beide kamera den doodgeschoten, verdachte alleen heeft we- ten te ontkomen en in ellendigen toestand is hy m Europa aangekomen. Bij zijn zwerftoch- en is hij in Nederland teruggekomen en her haaldelijk kwam hij daarna in aanraking met den strafrechter. Hij is zelfs ter beschikking gesteld van de regeering en in Avereest ver- Plsegcj geworden. Daar zou men hem liever n'et terugzien, want verdachte moet ^de-verpleegden een slechten invloe e C*t er van verdachte wel invloed ui^aat blflkt hit het verhaal, dat het O. M. deed over den Milderden herdershond, die in de omgeving Van Avereest rondzwierf. Verdachte heeft kans S^ien dezen hond in anderhalven dag weer *eheel te temmen. Dat zou de vraag doen opkomen, of verdachte niet te gebruiken zou 2ün voor domteur in een of ander circus of Voor oppasser in de Diergaarde. Verdachte zelf wil liever ook niet meer naar Avereest terug. Met dit verlangen van ver dachte wil het O.M. rekening houden, maar tevens moet hij het belang van de maatschap pij In het oog houden. Het O. M. eischt dan 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der preventie ve hechtenis. De verdediger, mr. H. van Traa merkte op, dat het zwerven verdachte blijkbaar in het bloed zit. Een slechte inborst heeft ver dachte niet, want hoewel hö vele malen ver oordeeld is, het totale bedrag, da U „a.eele .nd,™ SSSST-2 hoogstens 1500 en dat heeft ve meer dan tien jaren £evang Pleiter voerde voorts aan, dat he- voor ver dachte van belang is, wanneer hy tegen den zomer weer vrij zou komen, omdat hg dan ten minste de kans heeft voor zijn onderhoud te kunnen zorgen, hetgeen met het geval is, als verdachte eerst over een jaar op vrije voe- tén zou komen en hg dus spoedig opnieuw tot misdrijf zou vervallen. pleiter vroeg daarom een kortere straf. 18-jarige slager W. A. A gedetineerd "OU in aen avond van 19 November opzette- mk braiia hebben gesticht In de door hem ge- f6106 slagerazaak aan den Hang 46, door.in kantoortje achter die slagerö een party- houtWoi benevens een vloerkleed in brand «teken Subsidiair was hem ten laste ge- eSd, Uat hij den brand gesticht had om zich ^ede]Techtelrjk in het hezit te stellen van de Ve^ekeringspenningen. "«rdachte bekende het feit. Na het sluiten an de zaak op 19 November was verdachte alleeh in het pand geweest, omdat zijn vader 611 moeder bij een kennis op visite waren. Verdachte had ook een uitnoodiging ontvan- ^eA doch die had hg afgeslagen, omdat hij liever den avond doorbracht by zijn meisje, dat in Dordrecht woont. Op de verdieping bo- ven den winkel heeft verdachte andere klee- rcn aangetrokken, doch terwijl hy daarmee bezie was, had zich een wanhoopsstemming Van hem meester gemaakt. De zaak toch marcheerde niet te best en verdachte zat op zware iaaten omdat hö nog een gedeelte van de koopsom 'moest afbetalen. Ten slotte zag hiJ geen gat meer en had hij het beetje benzine, dat hö m huis had uitge gooid over een doosje met houtwol en over een karpet. Toen hield hij er een lucifer by en nadat de vlam was opgeschoten vertrok hy Voordat hij naar Dordrecht was gereisd, had verdachte een cafe bezocht. Omstreeks half twaalf was hy dien avond weer thuis gekomen. De brandweer had intusschen het vuur gebluscht. Veel schade was er niet aan- gericht. De brandmeester M. de Gee verklaarde, dat de brandweer spoedig ter plaatse was ge- weeBt. Men was er in geslaagd het vuur in den aanvang te stuiten. Het O.M. was van oordeel, dat verdachte in zön wanhoopsstemming niet voldoende re kening gehouden heeft met de omstandigheid, dat zön daad in deze dicht bevolkte buurt tot een STcote ramp had kunnen leiden, &ls de brandweer niet zoo vlug ter plaatse was ge weest. Het over verdachte uitgebrachte re- classeeringsrapport is niet zoo heel erg gun- stig en voor een voorwaardelijke straf kan verdachte dan ook naar de meening van het O.M. met in aanmerking komen. Het o.M. reiuireerde 9 maanden gevangenisstraf, met aftrék der preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. A. Roest van Lim burg was van oordeel, dat uit alles blijkt dat verdachte in een opwelling gehandeld heeft. Er ia alle reden In dit geval een voorwaar- deiyke straf 0p te leggen. oetganger aangereden. De 44-jarige koopman H. j. B. uit Gouda ZOU op 13 November te Gouda hoogst roeke loos en onachtzaam met zyn auto hebben gereden, met het gevolg, dat hy den voetgan ger A. van Zijl had aangereden. Deze was gevallen en had inwendige kneuzingen beko men. Verdachte gaf de feiten toe, doch ontkende, dat hö onvoorzichtig was geweest. Verdachte had, nadat hy in de In een zijstraat gepar keerde auto was gestapt, eerst achteruit moe ten rijden en daarna had hij een zwenking ge maakt om het Regentesplantsoen in te rijden. Hy had den voetganger in het geheel niet ge zien. De pakhuisknecht A. van Zyi verklaarde ook verdachte niet te hebben zien aankomen. Plot seling werd hö aangereden, toen hy de straat al bijna had overgestoken. Daaruit bleek, dat verdachte de bocht naar links niet goed had genomen. G. N. J. v. d. Woude. Toen Van Zijl was aan gereden, was hij gevallen en een der wielen was hem op zijn arm blijven staan. Verdachte heeft den wagen nog achteruit moeten rijden om hem vrij te krijgen. Dadelijk daarop is verdachte doorgereden, zonder zich verder om den man te bekommeren. Maar getuige had zijn nummer opgeschreven en daarvan mede- deeling gedaan aan de politie. "Nadat nog twee getuigen waren gehoord, die eveneens van oordeel waren, dat de aan rijding te wijten was aan de wyze, waarop verdachte had gereden, heeft het O.M. tegen hem 50 boete subs. 10 dagen hechtenis, be nevens 14, dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren geëischt. Uitspraken 7 Februari. Het Rotterdamsche Trio (Poth, Eberle, Dusch)zal dit seizoen wederom drie abonne mentsconcerten geven in de groote Nutszaal en wel op 4 Februari, 31 Maart en 30 April. Wegens ziekte van Oscar Eberle zal het programma voor het eerste concert op 4 Febr. aanstaande bestaan uit: sonaten van Mozart en Brahms voor piano, viool en hoorn, met medewerking van Fiet Veenstra, eersten hoor nist van het Residentieorkest. Onzer Brusselsche correspondent meldt ons: Onze landgenoot, de heer Smidt—Van Gelder heeft aan de Kon. Musea van België, verschil lende schilderijen geschonken van I. de Brae- keleer, Em. Verboeckhoven, Vervloet, E. Wau- ters, J- Wildens, Bol en Van de Laenen. De Belgische regeering heeft hem hiervoor haar dank betuigd. In een niet bijster interessanten wedjtryd heeft het elftal uit Alkmaar in Rotterdam een verdiende 51 overwinning behaald op A. H. C. Het verband tusschen de linies in het Aeolus-elftal was nagenoeg verdwenen, ook het samenspel in de voorhoede was weg en de kwaliteit van de achterhoede stond 'n heel stuk lager dan in den vorlgen wedstrijd, het geen voor het grootste deel te wyten is aan het feit, dat gedurende 6 weken het elftai niet in ploegverband kon uitkomen. De H. A. L.-ploeg daarentegen vertoonde goeden sa menhang met open vleugelspel en kon zoo haat tegenstander verschillende malen met scherpe aanvallen overrompelen. De rust ging in mei een 1—0 achterstand van A. H. C. Kort na de hervatting liep zy dezen in door een wei- gericht schot van M. Peters. Direct hierna doelpuntte H. A. L. en de gasten wisten toen geleidelijk uit te loopen tot 1—5. Voor H. A. L. doelpuntten de linksbuiten A. Tuin 3 maai en de midvoor H. Lqhman 2 maal. Een voorname plaats in het Cineac-pro gramma neemt deze week 'n indrukwekkende reportage uit het leven van wijlen Koning George in. Actualiteiten uit het roerig wereldgebeuren zooals het onderzoek tegen den bankmagnaat Morgan en de verjaardag van het Saai-ple bisciet, bijzonderheden uit eigen land, zooals het jubileum van den Megenschen dokter en het bezoek van Prinses Juliana te Leeuwar den maken het journaal zooals steeds weer zeer interessant. Bij wyze van hors d'oeuvre en .dessert een film. uit het leven der water bewoners en een prachtige gekleurde film van Walt Disney. De winterwedstrijd in de Rotterdamsche R. K. Schaakvereeniging werd voortgezet met de volgende partijen: Groep A: RoemerKoetsheid was een Fransche partij met hardnekkigen strijd in hét middenspel. Roemer behield beide loopers, doch winst zat er niet in. Het punt werd broe- deriyk gedeeld. Groep B: Kouwenhoven speelde een dame gambiet, hetwelk door v. d. Weghe werd get- weigerd. Zwart wist zich te bevryden en kreeg het initiatief. Wit raakte door pionnenzwakte in moeilykhedcn, verloor een stuk en capitu leerde. Beter verging het Kouwenhoven vorige week tegen v. d. Holst. Laatstgenoemde kreeg een zwaar geschut-aanval op de d-iyn te ver duren, die met stuk- en partyverlies eindigde. Groep C: Leef behaalde 2 punten op Ley- ten. In de eerste party won hij na een be kende Siciiiaansche variant een stuk (1. e 4, c 5; 2. d 4 3. P f 3, e 5; 4. P e 5: D a 5 f enz). ïh de twee partij veroverde Zeef de dame en toen was de winst nog slechts een tijdkwestie. In groep D speelde H. Paap tegen Remken een keurig behandelde opening, de Tarasch verdediging van het damegambiet. Jammer dat Remken door een misrekening een offi cier verloor. Dit kostte hem de party. Loos was weer niet fortuiniyk tegen Veltmeyer. HÖ liet zyn dame in den steek en dit werd voor hem fnuikend. Veltmeyer won. In groep E. was de overwinning van Schnir- rvng op Sanders eeaigszins een verrassing. Een partij met veel afruil, waarin Schnlrring met binnendringende torens de winst tot een feit maakte. Tenslotte won Snelders van An- theunisse. De laatste overzag verlies der ko ningin en even Hater moest ook de koning er aan gelooven. Dat was ook de meening va» den getuigd, krans K Btval Rasestraat 284 Gevonden voorwerpen in de week van 17 t/m 23 Jan. .,6, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie alhier lederen werkdag van 9 uur tot 15 uur. Aan het Hoofdbureau van Politie: Porte- monnais; sleutels; R. B. merken; handschoe nen; rozenkrans met en zonder etui; bril met en zonder etui; fietspomp; nummerplaat 226; actetasch; 2 schoolboeken, dame- en kïnder- taschje; koper 5 H.G. gewicht; bruine portef. t/n J. Terlouw; damespolshorloge; honden- riem; werkbroek en krukhaak, bruine zak en 3 krukhaken; roode damesschoen; muts; kin derhoedje; eenige muziekstukken; 2 pakken reclamekaarten; tompouce; schooltasch; lampekapjes; 2 afsluitdoppen in kistje; Sweep stake ticket; blauwe ceintuur; kindercape; 1 pr zware gummiregenpijpen; wollen deken; - pr' zwarte regenpypen. Aan het bureau Oostervantstraat: melkbus en L. maat. Bö" vinders: grijze slappe hoed, de Ligt Bijl werffstr. 6; koffer kleeding, v. d. Wel Kruis kade 81/23; grijs kindertaschje, R. Snel Hon- diusstr. 65b; R- B- merk in etui, J. Wester- veld Waterloostr. 176; ring 2 sleutels, J. M, Spek Schaardijk 168, gryZe glacé dameshand schoen, G. A. Salomons Kortekade 32; ver pakte autoped, M. Blom Kral. kerklaan 6; ring met 2 sleutels, S. Huizer Nic. Zasstraat 5; blauw ketelpak, J- Breedyk Gr. v. Prinsterer- «traat 51a; R. M. merk, T. A. v. Noordwijk Schleweg 292 Schiebroek; gouden zegelring "D", a. A. Fitsch Vrifenbanschestr. 20; R. B merk, f v Leeuwen Rodenrijschestr. 20a; kostei. r. b. merk in etui, W. Gritsche Snelle- manstr. 6; kinderportem. met inh. N. Ouwehand Hiklegardisstr. 49; R- B- merk in etui, A. W. Moller Zaagmolendrift 30; verchr. polshorloge ï1', S HeiJermans Abr. Kuijperlaan 15a, sleu tel 358884, c. F. v. d. Merwe Woelwijkstr. 48b zwarte regenpijpen, J. W. Timmermans Paarl- straat 22b; kostel. R. B. merk, G. H. Hilfronk Paul Krugerstr. 132b; 1 pr. zwarte dameslaar zen, J. Vogel Groene Zoom 37; lichtgroen dek zeil, A. Patijn Bonaventurastraat 42a; nikk. dameshorloge, j p gmeekens Paul Kruger- straat 143, r. b merki H de Jong Zuidhoek 163, zilveren damespolshorloge, H. Zwynen burg Oosterdarnstr. 117donkerblauwe dames portem. M. Peraie Beverstr. 6b; bruine acte tasch verz; papier, p, v d Berg Talmastr. 28 BTnc?Xl Z"v> heerenhorloge, J. H. Allar- nes Stokroosstr. 9a; blauw katoenen over hemd, C. 0teenhuizen Asterstr. 40a; eenige kwartjes en centen, N. de Man Noordzydeche- óijk zaming Hoogvliet; zak cokes, J. v. d. Wal Eben Haezerstr,^ 8Gb; r, b merk D. Vonk Dorpsweg 170, bruine damesportem., J. v. d. Menlen Slo.boomstr. i5; r. b merk in etuj L. Brusse Heinlantslr. 4i; R B merk_ A_ j Roelofs 2e Gijslngs^- .17 R. pr. Slot boom Schans 119> K- f0,n}tTk 'n etui E. J, H. Winter Heneg- plein 1-; beursje met inh., A v. d. Boogaart Bcatjijsstr. 8a; r. b. merk A. Slager v. Harenstr. 34a; rood gelaltto auto ped, H. J. Helden Lange Baanstr. 18b; zllve ren vingerhoed, mevr. Snel Essenb. singel 148b, roode autoped, J. v. Donkelaar Math, laan 423; schooletui, J. Schneider Ruilstr. 27; zakmesje in etui, G. H. Krediet Tidemanstr. 13; gekl. vulpen H. P., F. Boelhouwer Hr. Sorchstr. 55a; R. B. merg in etui, F. v. Rosse Ketting straat 19; Foxterrier, J. Pols Papegaaistr. 9; verm. zilveren dames polshorloge, C. M. v, Dijk Oudedijk 231a; R. B. merk in etui, C. Kales Weimanspad 1; gouden oorbel, A. van Brugge Oranjeboomstr. 369, zilveren rozen- APOLLO—D. O. S. Onder groote belangstelling heeft de Rotter damsche rennersvereenlging Apollo tegen DOS uit Den Haag een hometrainer-wedstryd over tweemaal 1 K.M. gehouden voor A en B-klassers. De C-klassers reden tweemaal 500 M. De snelste man van den dag was J, Dolstra, Apollo, welke de K.M. reed in 36 sec. Hg legde tevens hiermede beslag op de uitgeloofde snelheidsmedaille van de Magneet- rijwielfabrieken. De prgzen, welke voor dezen wedstrijd geschonken waren voor het R'damsch Nieuwsblad, Dagblad de Voorwaarts en de Heinekens Bierbrouwery kwamen allen in 't bezit van de leden van Apollo. De vereenigingsprgs viel eveneens aan Apollo ten deel met den tijd van 19 m. 20,2 sec. D.O.S. maakte een tgd van 19 m, 54,2 s. Na afloop van het jubileum-concert van „Gemengd Koor", dat Dinsdag 28 Januari in de Doelen wordt gegeven, bestaat gelegenheid directeur en bestuur te complimenteeren. Aangiften van 25 Januari 1936. BEVALLEN: J. H. Grandazzi geb. Tempels d. G. v. d. Wissel geb. den Ouden d. P. Zwaai geb. Hordijk z. c. den Besten geb. van Putten z. H. J. T. Soet geb. Koreman z. ir 9' TVos geb- Tobe z- A. M. v. d. Neut geb. Janssen z. C. Bergshoeff geb. Gras- ™f, z- J, C. Nugteren geb. Walraven d. a M. van Deelen geb. van Kessel z. j. c. de Witte geb. v. d. Eist z. -- C. Paling geb Vogelenzang de Jong z. C. W. Baard geb. dé Wit z. T. Aexeman geb. de Vries z. E Euser geb.- van Dalen z. P. Blanker geb. Vleg- haar z. C. Kors geb. Tersmitten z. C. M. Visser geb. Gelens d. W. Phielix geb. Klink z. C. J. Meijer geb. Froath d. OVERLEDEN: J. B. Bastiaansen wedr. v. M. L. van Opdorp 69 j. p, Doejaarsen vr. v. G. J. Koch 76 j. C. J. Mink wedr. v. E. J M. Castelejjn 76 J. j. j. j0iyt m. van J. v.' Boven 64 j. E. Voortmey'er wedr. v, M. C. de Mutzer 90 j. W. F. G. L. v. d. Bos wedr. v. C. M. Claset 70 j. B. Venraai wedr. v. M. Brouwer 74 j. N. Kagenaar vr. van J. Jansé 66 J. H. V. d. Wal wedr. v. E. A. Hansel- man 53 j. E. C. v. d. Berg wede. v. H. Pais 80 j. J. Teunissen wede. v. J. W. H. Hellen- doorn 74 j. Y. v. d Does gesch. vr. J. C. G. Tschirner 67 j. H. C. de Wette m. van E. Zonneveld 43 j. I, W. Degbel ongeh. vr. 24 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. C. Wesen- beek geb. Rens d. F. J. M. v. Mil geb. Kooy- mans z. GROOTE ORANJEAVOND. Abusievelijk werd vermeld, dat Woensdag avond in het gebouw van de bloemenveiling een Landstormavond wordt gehouden. Deze avond, alwaar kapelaan Drost van Rotterdam als spreker zal optreden, gaat uit van de Oranjevereeniging alhier en is toegankelijk voor alle gemeentenaren. Behalve door kapelaan Drost, zal het woord worden gevoerd door den burgemeester mr. A. A. M. Gründemann, terwijl door Vin cent Berghegge gedeclameerd zal worden. Ook zal worden vertoond de Oranjeklankfilm, DIE WAS ER GLOEIEND BIJ. Aangehouden werd alhier de koopman A H., die een procesverbaal opliep voor het venten zonder vergunning en het opgeven van een valsehen naam. Daar hg gesignaleerd stond in het Algem. Politieblad tot het ondergaan van een twee tal vonnissen is hg op transport gesteld naar Rotterdam en ingesloten in het Huis van Be waring aldaar. NIEUWE BOEKHOUDERS. Geslaagd zijn voor het Mercuriusdiploma boekhouden onze stadgenooten de heeren J. de Pagter, D. Pons en D. v. Berkel. DE TAANSCHUURPOLDER. B. en W. dezer gemeente maken bekend, dat vanaf heden tot en met 24 Febr. a.s. ter secretarie der gemeente voor belanghebben den ter inzage' ligt een ontwerpbesluit van de Staten van Zuid-Holland strékkende: Ie. tot intrekking van het bgzonder regle ment voor den Taanschuurpolder; 2e. tot be paling, dat op c|e to tdien polder behoorende landen en wateren het algemeen polderregle ment niet meer van toepassing zal zyn. Gedurende dien termön kunnen bezwaar schriften tegen deti voorgenomen maatregel gericht aan Ged. Staten van Zuid-Holland bij hiiu college woTden ingediend. Vandaag is te 's-Hertogenbosch door den politierechter behandeld de gruwelijke kin dermishandeling, waaraan een vrouw te Me- gen zich ten opzichte van voogdijkinderen heeft schuldig gemaakt en waaromtrent aan dén minister vragen zijn gesteld. De verdachte is een 61-jarige vrouw, M. W. uit Megen, en haar wordt ten laste gelegd, dat zö in de eerste helft van December 1935 opzetteiyk en herhaaldelijk Anna Hollaar en Dierytje Hollaar gewelddadig met een stok en een ander hard voorwerp en met de handen heeft geslagen en eenmaal D. H. met de handjes tegen een brandende kachel heeft ge drukt. De belde kleine meisjes waren bg de vrouw in gezinsvoogdij. Op school heeft de klasonderwijzer by de kinderen de mishande ling geconstateerd. Gebleken is verder, dat de kinderen ern stig waren verwaarloosd en o.m. met een gloeiende pook zyn geslagen. De politierechter mr. Schröder vraagt aan verdachte of het haar bekend is waarvoor ze terecht staat en deze bevestigt dit. Gemeenteveldwachter Quax deed mededee- ling uit het onderzoek. De kinderen van 5 en 8 jaar trof hy aan in een koude keuken, ter wijl verdachte in een warme kamer by de kachel zat. Uit het rapport van den geneeskundige dr. Baptist blijkt, dat op het lichaam der kinde ren verscheidene blauwe plekken zyn gecon stateerd. Verdachte beweert een der kinderen een maal te hebben geslagen. Zy ontkent Anny met een matteklopper op het hoofd tè hebben geslagen, zooals zou biyken uit haar verkla ringen aan den veldwachter gedaan. Volgens het rapport van den veldwachter zou een der kinderen met de handjes tegen een brandende kachel zyn geduwd. Ook dit ontkent verdach te, doch de veldwachter handhaaft zyn rap port. De achtjarige Anny verklaart, dat „tante" haar met eèn matteklopper op het hoofd heeft geslagen en Dientje met de handjes tegen de kachel gehouden en deze ook met de pook heeft geslagen. Haar echter niet. Verdachte ontkent heftig. De vyfjarige Dientje bevestigt, dat „tante" haar met de handjes J;egen de kachel heeft ge houden en toont den politierechter haar han den. v Verdachte ontkent opnieuw. Dr. Baptist uit Megen bevestigt zijn rapport. Hij heeft brandwonden geconstateerd aan de voeten van een der kinderen, die kunnen toe gebracht zijrt met een gloeiende pook. Op de vraag van den politierechter aan ver dachte hoe de wonden aan de voetèn komen zegt verdachte: „Och dat kunnen ze zelf wel gedaan hebben. Ik heb ze niet tegen de kachel gedrukt". Dr. Baptist zegt nog, dat de vrouw wel eens verklaard heeft, geen kinderliefde te kennen. De officier van Justitie mr. v. d. Burg zegt, dat een dergelyk feit, waarvan hij het gru welijke in het licht stelt, gelukkig zelden voor komt. Aan deze vroutv mochten geen kinde ren worden toevertrouwd, omdat zij zelf ver- iöaard heteft er niet van te houden. Spr. eischte de maximumstraf 6 maanden gevangenis. De politierechter vroeg hoeveel verdachte voor de kinderen ontving. Verdachte weet het niet precies, zooiets van 78 per jaar voor beide kinderen. De verdediger mr. Jansen uit Eindhoven meent dat de zaak schromelyk overdreven is. Volgens de vrouw zijn de kinderen tegen de kachel gevallen. Pleiter voerde verzachtende omstandigheden aan. De politierechter veroordeelde daarop ver dachte tot zes maanden gevangenisstraf we gens mishandeling. Zaterdagmiddag tegen 2 uur hoorden de radio-luisteraars op de korte golf, die naar de K.R.O.-uitzending luisterden van den heer F. Verlaan, die in het halfuurtje voor de rij pere jeugd sprak, een merkwaardig verschijn sel. Het scheen, dat een andere stem het noo dig vond, de rypere juegd vooral te willen wijzen op de waarde van de moderne muziek van Ravel en van meening was, dat vooral bet muziekleven en de belangstelling daar voor de rijpere jeugd moest worden opge drongen. Deze stem was niet tot zwijgen te brengen en uit het door elkaar praten bleek spoedig, dat deze tweestemmigheid zeker niet de vooropgezette bedoeling van de program leiding van den K.R.O. was, want terwijl het verschijnsel precies één minuut na twee- en begon, hoorde men vier minuten later een derde stem, die verklaarde, dat deze vorm van „samenwerking" in den aether al te innig was en ontstond door een storing, die spoe dig opgeheven zou worden en inderdaad na enkele minuten verdween. By informatie bleek ons, dat tengevolge van een misverstand in de meetkamer van P. T. T, op het postkantoor te Hilversum, waarheen de zendkabels uit de studio's der omroepver- eenigingen voeren om vandaar de programma's verder te leiden naar de zenders, de uitzeu ding van de V.A.R.A., voor welker microfoon de heer P. Tiggers sprak over het onderwerp „Hoe de toonkunst groeide", op dezelfde kabel was geschakeld, waarlangs het K.R.O.- programma naar den korte golfzender wordt doorgezonden. Met een enkele schakeling kon het misverstand dan ook hersteld worden. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is hinnengekomen het stoomschip „Oreon" om te bunkeren. ESTHER DE BOER VAN RIJK-ENSEMBLE. In verband met de terugreis van het gezel schap naar Amsterdam is het aanvangsuur voor de tooneelvoorstelling van „Betje Re geert", dat morgen in de zaal „Harmonie" wordt opgevoerd, gesteld op uur precies. Men zorge dan ook vroegtijdig aanwezig te zyn, daar tydens het spel niemand teft de zasj Jsan we~*«a toegelatem Halverwege den Straatweg, naby het open gebroken gedeelte, is gisteravond de 25-jarige J. v. L„ wonende Joost van Geèlstraat te Rot- I terdam, die aldaar per rywiel reed, aangere den door een bestelauto, bestuurd door B. D. De autobestuurder moest, remmen voor een luxe auto, komende van tegenovergestelde zyde. De auto remde echter langzaam en hier door werd het rywiel aan de achterzyde ge raakt, terwöl de berijder tegen den grond werd geworpen. De wielryder bekwam eenige bloe dende wonden aan het hoofd, terwijl zijn rech terarm uit de kom geraakte. De geneesheeren dr. v. Dyk en dr. Santman verleenden spoedig de eerste hulp. Per bran card is de getroffen^ naar fcat ziekenhuis Bergweg ewgebrachti Geregeld duikt het bericht op in de pers, vooral in de provinciale: „Zigeuners aan de grens". En dat beduidt dat in België en Ne derland meestal in Brabant marechaus see, veldwacht en militairen in actie komen om de ongewenschte gasten te weren. Elk gaatje van de grens wordt zorgvuldig dicht gestopt en 't wordt een soort spel van list en vlugheid om de tegenparty te verschalken en hem de bruine zwervers op zyn dak te schuiven, in casu ergens een punt van de grens vinden waar men de stumperds in buur- mans land kan loozen. Beziet men het geval uitsluitend van deze zijde, men zou het humoristisch kunnen op vatten, maar overziet men dan het geweldig tragische, dat erin besloten ligt voor de onge lukkige uitgeworpenen, die als een speelbal heen en weer worden gekaatst over de denk beeldige iyn. Kapitein H. G. van Everdingen, comman- fant van het depot der Kon. Marechaussee te Apeldoorn, die lange jaren commandant is geweest in een der zuidelijke districten, be licht nu in de N. R. ,C. deze keerzyde der medaille.' „De strijd, welke daar gestreden wordt tus schen bovengenoemde politiekorpsen, om elkander de zigeuners op het dak te schuiven, bestaat jaren. De buitenstaander beseft mo gelijk niet wat die personen te ïyden hebben. „Het zijn maar zigeuners". Een enkel staaltje mag misschien duideiyk maken, wat die men- schen zonder vaderland, overal opgejaagd en behandeld als vee, soms hebben te verduren. In den strengen winter van 1928 op '29 werd ik opgebeld door den brigadecommandant te Valkenswaard, die mij meldde, dat een twaalf tal zigeuners was aangetroffen op Neder- iandsch gebied aan de Belgische grens. Daar dezen by uitzondering zonder wagens waren, was het de gendarmerie gelukt, dit partytje langs een der vele binnenwegen op Hollandsch gebied te brengen. De geheele bagage bestond uit één koffer. Hg deelde my verder mede, dat enkele boeren uit de buurt hen per kar naar Borkel en Schaft zouden brengen, daar de bevolking ze altyd liever kwyt dan rijk is Ik begaf mö -haar genoemde plaats en trof aldaar in een dennenboschje de verkleumde stumperds aan. zy hadden eerst van 3 uur des nachts tot 8 uur in de hei gezeten (het vroor een graad of tien), waren op open karren ver voerd en zaten nu weer, iets meer beschut, te wachten wat er verder met hen zou gebeuren, Ik moest ze kwyt zien te raken, hoe ook. Vanzelfsprekend had de gendarmerie alle ga ten in de buurt gestopt, dus maar ver weg brengen. Eerst een telefoontje naar mön col lega in Den Bosch, met verzoek te mogen weten of de kunstweg TilburgPoppel vrij was. Antwoord: ja. Toen gevraagd of hg wat zigeuners daar over de grens wilde zetten, die per vrachtauto zouden komen; antwoord: stuur ze maar. Een gesloten vrachtauto te Eindhoven besteld, welke na ongeveer 1% uur arriveerde. De burgemeester van Borkel was zoo vriendelijk wat brood en melk be schikbaar te stellen, daar deze zigeuners niets eetbaars by zich hadden. Toen ik by het gezelschap ging praten, zag ik een zuigeliyg met een bloedend linkerhandje Bö informatie hoe dat kwam, bleek, dat des nachts, toen ze zoo goed en zoo kwaad als het ging getracht hadden te slapen, hieraan een beest, waarschynlijk een rat, had geknaagd Na aankomst van de vrachtauto, die geluk kig vry goed dicht was, werd ingeladen en via EindhovenBestTilburg werd koers gezet naar de grens. v~Ömstreeks vier uur ontving ik bericht, dat het gelukt was en zy ons grondgebied hadden verlaten. Zij zaten nu een dikke 100 K.M. meer Westwaarts, wederom in de hei met dezelfde temperatuur. Ik had gedaan wat ik doen moest, maar toen ik 's avonds met myn voe ten bij de kachel zat en ik aan deze stumpers dacht, was ik verre van voldaan. Vanzelfspre kend had myn collega de grens achter hen dicht gezet. De gendarmerie heeft ze waarschyn lijk spoedig ontdekt en hetzelfde grapje uit gehaald, want enkele dagen later werden ze ca. 80 K.M. verder Westwaarts, ten W. van Zundert, weer op Nederlandsch gebied gebracht. De winter was in strengheid toege nomen en toen de districtscommandant uit Breda ter plaatse kwam, zeide de oudste tegen hem; „Wfe weten, dat we er weer over moeten, maar doet u het niet nu, want dan vriezen er enkelen dood". Naar ik later hoorde, hebben deze menschen aldaar gedurende de felle vorstperiode verblijf gehouden in een ledigen varkensstal, natuurlijk steeds onder bewaking, en zyn zij na inval van den dooi wederom over de grens gezet, Verder heb ik dit groepje niet kunnen volgen Ik zou meer voorbeelden uit de practijk kun nen aanhalen, welke zouden duidelijk maken, hoe hóóg noodig het is, dat het zigeunervraag- stuk tot oplossing wordt gebracht. Dat er velen zoo over denken biykt uit het feit, dat er plannen hebben bestaan, het zigeunervraag- stuk by den Volkenbond aanhangig te maken. Dat de zigeuner een rare klant is, geen idee van myn en dyn heeft, een overlast is voor de bevolking, waar hij zich toevallig ophoudt, maakt de oplossing van de zaak niet minder urgent. Nu nog iets over dien strijd. Beseft men wel, hoeveel uren werk er gaan zitten enkel en alleen in het survellleeren van de grens, het afsluiten van wegen, enz.? Hiervoor zyn noodig detacheeringen met de daaraan ver bonden kosten. Ik heb enkele maanden een groot detachement politietroepen in myn dis trict gehad, omdat ik de afzetting onmogeiyk met myn menschen afkon. Het geld hiervoor en de tyd, hieraan besteed, konden beter worden gebruikt. Meestal is die strijd een stille stryd, voornamelyk een wedstryd in het uit denken van listigheldjes. Toch heb ik het persooniyk meegemaakj, dat by een geval aan de grens, waarby een wagen half op Belgisch en half op Nederlandsch gebied stond, er aan weerszijden onaangename woorden vielen en er zelfs aan beide zyden aan de pistooltjasch werd gepeuterd. Teneinde ellende te voorkomen heb ik toen de achterwielen ook maar op Neder landsch gebied gehaald. Vaak moeten onze menschen samenwerken met de Belgische gendarmerie en het is niet in het belang van de zaak, dat de goede sa menwerking door dergeiyke dingen -verstoord wordt". Gisteravond zyn eenige leden van de Pool sche delegatie, die in ons land komt onder handelen over economische aangelegenheden, in Den Haag aangekomen. Deze onderhande lingen vormen een voortzetting van die, wel ke reeds in December j.l. zyn begonnen en toen met het oog op de feestdagen werden afgebroken. De thans aangekomen onderhan delaars zyn de heeren: Stoga en FrenkowSki, van het Poolsche ministerie van handel en nyverheid; Zoltowski, van het Poolsche mi nisterie van Landbouw en Trepka, van het Poolsche departement van tractaten. Gevaar voor Jjet type paard, in Nederland gefokt. Ingediend is een wetsontwerp, waarby wet telijke regeling wordt gegeven aan het Kon. besluit tot contingenteering van den invoer van paarden gedurende een tijdvak van 12 maan den. Blijkens de Memorie van Toelichting werden in 1931 ingevoerd 853 paarden; tn 1932 621; in 1933 1120 en in 1934 6033 stuks. Deze cöfers toonen aan, dat de invoer een sterk overmatig karakter draagt, terwyi die overmatige invoer welke voornamelyk plaats vindt uit enkele Oost Europeesche landen uit rassenoogpunt een gevaar vormt voor het type paard, gefokt op Nederlandschen bodem. Een schade, toege bracht aan dit ras, zou slechts na tal van jaren kunnen worden hersteld. Met deze fei ten werd rekening gehouden by de bepaling van basisjaren (1931, 1932 en 1933) en con- tingenteeringspercentage (100). Deze contingenteering is ook van belang in verband met de mogelykheid, die zy biedt om de ontduiking van de contingenteering van slachtpaarden tegen te gaan; het is namelyk gebleken, dat in vele gevallen invoer van slachtpaarden plaats vond onder de benaming werkpaarden, aangezien in het laatste geval geen invoervergunning noodig was. Voor den invoer van paarden, ingeschreven in een stamboek, rijpaarden en paarden be stemd voor legerdocleinden zullen zoo noodig bijzondere toewijzingen worden verleend. Profilti brengt een speciale reportage van de jongste gebeurtenissen in Engeland. Kort na het overlijden van Koning George V van Engeland heeft de filmfabriek Profilti een deel van haar reportagedienst naar En geland gezonden. Hierdoor is het gelukt, een uitgebreide film te brengen van het uitroepen van den Prins van Wales tot Koning Edward ym van Engeland, benevens de overbrenging van het stoffelijk overschot van Koning George V naar Londen. Men ziet in het eerste gedeelte den „King of arms" op het balcon van het St. James- PalCis en vervolgens de merkwaardige tradi tioneels versperring van de city, waar de „King of arms" toestemming moet vragen, om te worden toegelaten. Ook bti het over brengen van Sandringham naar Londen vallen alle details van die gebeurtenis op. Ter uitvoering van de bepalingen, vervat in het schrijven mgr. A. F. Diepen d.d. 6 Januari 1936 over de Diocesane Commissie van Huwe lijksvoorlichting zyn door den bisschop van •s-Bosch, naar in „St. Janski" wordt mede gedeeld, de hierna volgende priesters aan gewezen voor da» verschillende Katholieke bureaux van Huweiyksvoorlichting: te Eindhoven: A. N. M. J. v. Dyk, pastoor te Eindhoven (Gestel H. Lambertus)te Hel mond; J. H. M. Knegtel, pastoor te Helmond (H. Hart); te 'sHertogenbosch: H. J. F. M. Bless, rector „Voorburg" te Vught; te Nijme genprof. dr. F. A. M. v. Welie, rector-magni- ficus R. K. Universiteit, rector Piusconvict Nymegen; te Tilburg: pater Gervasius O. M. Cap., te Tilburg. Gelet op de ministerieele beschikking van den 30sten Augustus 1935 deelt de stichting Ned. meelcentrale mede, dat behalve het sub I van bedoelde beschikking genoemde bedrag ad 0.50 per 100 K.G. veevoeder, de prijsver schillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehoudende zaden, pitten en noten als volgt zijn vastgesteld: Inklaring v. Inklaring v. 27 Jan. af t.m. 1 Mrt. af t.m. 29 Febr. 1936 30 April 1936 voor lijnkoeken 1-30 1.30 voor soyaschroot 0.90 0.90 voor grondnootkoeken 0.35 0.35 voor gr.nootschilfers100 1.10 voor cocoslcoeken 0.90 0.90 voor Ned. Oost Indische cocoskoeken 0.45 0.55 voor palrapitkoeken 0.75 0.75 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte olieh. zaden pitten en noten 0.50 0-50 Indien men zijn import op verderen termijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bovenge noemde prysverschillen dient men zich daar over met de Ned. Meelcentrale té 's Graven- hage in verbinding te stellen. r. De bedeesde minnaar: „Heb je het koud Annie; zal ik myn jas om je heen doen?." ^Bnie. „Een mouw is ai voldoende"* ,..j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3