ZONDER RECLAME DE DRUKINKT VRIJDAG 31 JANUARI 1936 DIRECTEUR VAN EEN MEEL- FABRIEK VOOR DE RECHTBANK. Het O. M. eischt de max'mutn geldboete van 10.000. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR DE BENEDEN-MAAS. ALGEM. NEDERLANDSCII VERBOND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCH BELEGGINGS CONSORTIUM N.V. INRRAAK. DOOR AUTO AANGEREDEN. ERFENIS NEELTJE PATER. OVERSCHIE. GEMEENTERAAD. HILLEGERSBERG. EEN KOUD BAD. AANRIJDING. VLAARDINGEN. OVERBOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. 05 DE ACTIE VAN „NEDERLANDSCII FABRIKAAT". Hel standpunt van ir. Damme, den nieuwen voorzitter. GEEN OMZET, GEEN WINST (Vervolg) De heer W. Verbeek, directeur van Stolk's commissiehandel, die vervolgens als getuige werd gehoord, verklaarde', dat er op 11 Augus tus 1934 allerlei geruchten gingen over te nemen regeeringsmaatregelen, maar dat het zou uitloopen op de invoering van een mono polieheffing op buitenlandsche tarwe kon niemand vermoeden, omdat zooiets nog nim mer was voorgekomen. Er is in de kringen van den handel wel gehoopt, dat er restitutie zou komen, omdat dit als billijk werd gevoeld, maar of het inderdaad daartoe zou komen, was een vraagteeken. Getuige zegt verder nog, dat op Maandag volgende op den dag van de publicatie van de monopolieheffing door getuige voldaan werd aan een opdracht van de regeering, door aan de meelfabrieken om een opgave te verzoeken van de voorraden en van de voorverkoopen. Dat dit de beteekenis zou hebben, dat met een restitutie rekening gehouden kon worden, betwistte getuige. Verdachte merkt nog op, dat als hij iets geweten zou hebben van hetgeen in het voor nemen van de regeering had gelegen, hij juist tarwe gekocht zou hebben en geen meel ver kocht, als hij zich had willen bevoordeelen. Getuige bevestigt, dat dit dan inderdaad geboden zou zijn geweest. Vervolgens wordt gehoord de accountant E. J. Flipse, wien opgedragen werd in den loop van Mei 1934 om een onderzoek in te stellen, naar aanleiding van een brief, dien verdachte gericht had tot de Meelcentrale, waarin hij aanspraak maakte op een restitutie van 120.000. Het resultaat is geweest dat de administratieve fout is ontdekt. Het gevolg is geweest een bespreking met verdachte, die daarop het hooge bedrag heeft willen laten vallen. Hierop is niet ingegaan, doch het onderzoek is voortgezet, waarbij is gebleken, dat de voorverkoopen niet op 12 Augustus hebben plaats gehad, want toen zijn de afne mers niet in kennis gesteld van de reserveering van de hun toegewezen balen bloem. Wel is op 15 Augustus aan die afnemers een brief geschreven, waarin hun daarvan werd kennis gegeven, doch die brief is niet verzonden. In hoeverre reeds van den aanvang de bedoeling voorgezeten heeft gebruik te maken van de restitutie is niet uit te maken. Wel is zonder ling, dat de berekende prijzen niet aansloten bij de gevoerde verkoopscampagne. Verdachte brengt ter sprake, dat het met de rogge precies zoo gesteld is geweest, doch dat spreekt duidelijker, omdat hier de mono- poliehcffing 4 bedroeg, die dus wel in den prijs tot uiting zou komen. Hier heeft de fabriek de voorverkoopen wel tegen den ouden prijs laten doorgaan, hoewel van een restitutie van die heffing nooit sprake is geweest. Volgens getuige ligt de zaak van de rogge eenigszins anders en is een vergelijking niet mogelijk. jl)Re a<-C°untant H. G. Eolk heeft in Novem ber 1933 reeds een onderzoek ingesteld om na te gaan hoe groot het bedrag van de restitutie zou moeten zijn. In zijn rapport is getuige tot de conclusie gekomen om van het gevraagde bedrag wat af te doen, omdat de voorverkoopen alle op het laatste oogenblik tot stand waren gekomen. De procuratiehouder H. J. Kalt verklaarde, dat naar aanleiding van plaats gehad hebbende verhooging van den prijs de vriendenstaat is opgemaakt, waarop 100.000 balen voor de vaste afnemers werden gereserveerd. Dat was een usance. De reserveering had niet plaats, omdat men een prijsverhooging verwachtte. De Vriendenlijst heeft getuige aan een onder geschikte gegeven, die de boekingen op de gewone wijze heeft verricht. Op het oogenblik, dat men de afnemers bericht van de reser veering wilde sturen, was dat door een inzin king in de markt niet mogelijk. Men heeft daarom met de verzending gewacht, in de meening, dat de markt zich herstellen zou. Dat is niet gebeurd en toen in September en October de aanvragen om te leveren binnen kwamen, heeft men deze beschouwd als afle veringen op de voorverkoopen van Augustus. Dat was fout, maar werd noodig, omdat men by de berekening van de tarwepositie steeds met die voorverkoopen rekening gehouden had. De president, mr. G. J. van Oosten Sling'e- land, doet moeite getuige te doen begrijpen, dat hij toen geheel verkeerd gehandeld heeft. Getuige geeft dat nu wel toe, maar heeft dat toen niet zoo ingezien. De president: Ik begrijp niet hoe de meel fabrieken zoo'n vlucht hebben kunnen nemen met een medewerker als u! Requisitoir. Nadat nog eenige getuigen verklaringen hebben afgelegd omtrent de verrichte admi nistratieve handelingen, heeft het O. M., waar genomen door mr. E. D. H. Schutter, requi sitoir genomen. Spreker begon met een woord van hulde aan de lv.de accountants voor hun lijvig rap port en aan de politie-inspecteurs Krans en Eontebal voor de wijze, waarop zij in deze moeilijke zaak de verhooren hebben geleid. Wat de zaak zelf betreft, meent spr. op het juridische gedeelte niet diep te behoeven in te gaan. Vast staat, dat de stukken, waarin de valschheid is gepleegd, bestemd waren om tot bewijs te dienen en zoowel de valschheid als do gebruikmaking daarvan zijn bewezen. Zeer lang heeft spr. gedubieerd over de op te leggen straf. Voor een dergelijk feit past eigenlijk alleen gevangenisstraf en dat spr. niet tot een dergelijke straf zal komen dankt verdachte aan de omstandigheid, dat hij reeds voor den tuchtraad is geweest en daar een bestraffing heeft gehad, die niet zuinig was. Daarbij doet zich hier de omstandigheid voor, dat verdachte de feiten niet pleegde om zich zelf te bevoordeelen en dat hij meermalen adviezen heeft gegeven, die ten voordeele van het Rijk kwamen. Verdachte heeft een vlek keloos verleden en daarbij heeft de staat ge lukkig geen schade geleden door de manipu laties van verdachte. Spr. hoopt, dat de recht bank zal meegaan met de straf, die het O. M. zal eischen en die niet minder zal zijn, dan de maximum geldboete van 10.000 subs. 180 «lagen hechtems. Geen opzet tot benadeeling van het Rijk. In een uitvoerig pleidooi h.eeft de verdediger, mr. W. M. E. van Rossem, uiteengezet, dat nooit de bedoeling heeft voorgezeten het Rijk te benadeelen. Dat de voorverkoopen als reëel werden aangemerkt vloeit voort uit de usance, die bjj de N.V bestaat Indien h'er vsrkeljpt de bedoeling had voorgezeten om fraude te plegen, dan zouden de valsche boekingen wel op slimmere manier zijn aangebracht, maar niet zoo openlijk, dat ze dadelijk als valsch- heden te herkennen waren. Aanvankelijk heeft verdachte de kwestie te licht ingezien en ge meend, dat het datumverschil er niet toe deed. Zelfs nadat verdachte ingezien heeft, dat er ernstige moeilijkheden dreigden, heeft hg' geen moeite genomen om de fraude te camouflseren, hetgeen nog heei goed mogelijk was geweest. Pleiter verzocht een uiterst lichte straf op te leggen. Uitspraak 13 Februari. In de vergadering van de Kamer van Koop handel voor de Beneden-Maas te Vlaardingen werd tot voorzitter der kamer herbenoemd de heer Joh. van Linden-van den Heuvell, en tot ondervoorzitter, tevens voorzitter der afd. Kleinbedrijf, de heer E. G. Hoogendam. Dé verschillende vaste commissies werden sa mengesteld. Tot plaatsvervangend advisee- rend curator van het Economisch Technolo gisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland werd benoemd de heer G. H. Boezeman (Maas sluis.) De heer Jonckheer wees op de nieuw jaarsrede van den heer Engelbrecht, voorzit ter der Kamer van Koophandel te Rotter dam, waarin gesproken wordt over verlaging der havenkosten met steun der Regecring. Daar het geheele district der Beneden-Maas omgeven is door de Rotterdamsche havens, vroeg spr. aan het bureau, in dezen wel ac tief te zijn, daar eventueele steun der Re geering voor de Rotterdamsche havens schade zou beteekenen voor de havens van de Be neden-Maas. Volgens spr. kan het niet, dat de Rotterdamsche havens in eenig opzicht zouden bevoordeeld worden. De voorzitter zegde toe, dat hieraan de volle aandacht zal geschonken worden. Een dezer dagen heeft onder voorzitter schap van Prof. Dr. Z. W. Sneller de alge- meene ledenvergadering plaats gehad. Uit het jaarverslag der secretaresse bleek, dat het aantal leden was toegenomen. De lezingen en voordrachten, in het afgeloopen jaar ge houden, waren over het algemeen goed be zocht. De aftredende bestuursleden Dra. W. G. Schrijner en Mr. N. J. Brink werden her kozen. In de vacatures van Pater Dr. B. Kruitwagen, O.F.M. en Mr. Ch. J. J. M. Petit werden Pater Hyacinth Hermans, O.P. en Mej. J. A. M. Gleichman gekozen. Het bestuur heeft voor het aanstaande seizoen het volgende programma opgemaakt: Dirk Coster, Anton van Duinkerken en Mr. Roel Houwink zullen een serie voordrachten geven over „Hedendaagsche Letterkunde" m Januari en Februari. Prof. Dr. B. H. Molken- boer, O.P. zal 30 Maart een rede houden ter Aangiften van 30 Januari. BEVALLENW. A. Staalenburg—Brussé z. M. MuddeHartman z. A. F. van Haa. teren— van Hees d. J. SandeeHorstinlc z. A. L. ten Noever—Gebuijs d. D. Lausbsrg—Glas bergen d. M. A. v. d. Leurdo Man d. A. KlompOtten d. M. Rencs—de Heer z. A. M. de Rooij—van Lente z. M. M. Van Leeuwen Pauls z. A. BolRaapKlatten z. E. M. GrashoffWestermann z. M. W. Jansende Klerk d. A. G. M. BekkorBeekera d. A. H. E. v, d. Wijst—Scova—Rtghini d. H. P. Dekker—Hkring z. M. J. Snelleman—Maas kamp d. G. T. M. van Megen—Wildenbeest 2 z. J. C. Hersbach—Muller z. ONDERTROUWD: VV. C. Bastijn jm. 25 j. en M. Sude 25 j., Hugo Molenaarsstraat 26a B. A. van Ueshout jm. 31 j. en M. J. de Waardt jd. 23 j., Eindhoven M. van Bokkum jm. 26 j. en N. G. van Zijl jd. 23 j., Wolphartsbocht 62a L. H. ten Bosch jm. 23 j. en J. Korporaal jd. 23 j., Achterhaven 28a R. van Buuren jm. 22 j. en P. van K'eef jd. IS j., Beukclaarstraat 50b. L. W. van Doorn jm. 27 j. en C. Kragt jd. 23 .1., Jan Kobellstraat 9a G J. van Druenen jm. 23 j. on A. Kop Jansen jd. 21 j., Born B. C. van Duljn jm. 25 j. en P. Vissers jd. 25 j., Ruchussenstraat 169b. J. van Eersel jm. 24 j. en M. Harder jd. 24 j., Mathenes3erstraat 99b. A. van Egmond jm. 24 j. en M. A. Mak jd. 21 j...„ Bergweg 147b. J. P. van Eunen jm. 26 j. en W. J. Surber jd. 23 j., Binnenweg 14/40 G. C. Eykenbroek jm. 28 j. en P. A. Filius jd. 2o j., Schiedam F. van Hemert Jm. 24 j. en L. de Leeuwe jd. 18 j., Aleidisstraat 25b. H. Hoogendoorn jm. 21 j. en M. J. Simons jd. 21 j., Hamolslraat 33 K. Huisman jm. 22 j. en A. Blonk jd. 25 j., p/a. Westerbeek straat 74 A. C. van Iperen jm. 28 j. en F. G. H. Groot- hoff jd. 24 j., Bergweg 64 A. C. de Jong jm. 30 j. en E. Degitz jd. 26 j„ Feijenoordstraat 27 J. W. v. de Kamp jm. 32 j. en J. de Werk jd. 23 J., Davidsstraat 8a G. van der Kolk jm. 29 j. en M. E. Slij-k jd. 32 j., Rodcn- ryscheiaan 33h. H. P. Kooijman jm. 25 j. en J. M. C. Bolier jd. 26 j., Chr. de Wetstraat 103b. A. W. Kuhrij jm. 29 i. en J. M. B. van IJperen jd. 21 j., Hlllevliet 142b. J. C. Kuijt jni. 28 j. en P. A. Kramer jd. 25 j.. Stations weg 61a M. D. v. der Linden jm. 22 j. en J. Romann jd. 26 j., Schinkelstraat 3b. J. Lut- teken jm. 29 j. on H. van Heiningen jd. 24 j., blaghekstraat 233b. O. Oosthoek jm. 24 j. en A. J. c. Kersbergen jd. 25 j., Hillegersberg H. koos jm. 26 j. en W. Verhagen jd. 19 j., Meer mansstraat 79a D. J. Schaap jm. 21 j en J. M. H. ter Steege jd. 19 j., Nadorststraat 21b. Al yer Schoor jm. 40 j. en M. H. de Klerk 3 V, s,chnlpwog 729 A. P. Tonnon jm. 19 j. en P. Muiier jd. 19 Hooidrift 134b. A. van der Voort jm. 27 j. en G. M. H. Mulkens jd. 23 j.. Slachthuiskade 14a J. M. de Werk jm. 23 J. en L. M. den Ouden jd. 24 j., Bosch- polderp.ein 20a j. van Dyk 2g cn M Lagendijk ja. 21 j., Naarden F. 9. van Koutrilc jm. 23 j. en H. W. Lippke Jd. 20 j„ Mathenesser- dijk 40 a M. D hooghe Jm. 32 j en J. A. van Nyenhoff Jd. 33 j., p/a. Maaskade 94a C. van den Berg jm 31 J. en F. H. Kamp jd. 24 j., Marnix straat 29a M. van den Berg jm 26 j. en M. J. van Deursen jd. 23 j„ Nesserdijk 116 L. den Boer j.... 30 j. en A. M. Kentson jd. 21 j., Maar land 10 J. H. M/ Maertens gescli. 35 j. en J. W. Migchielscn jd. 24 j.. Jonker Fransstraat 124b J. M. J. Meulenkamj w-edr. 48 j. en J. M. Smits jd./ 41 j...., Heerlen F. H. Nieuwenhuizen jm. 27 j. en E. Lebbing jd. 26 j., Boerenvisch- marlct 20b. F. T. Op Hen Kelder jm. 28 j. cn M. J. Heijdra jd. 23 Fijnackerplein 42b. a van Ofjen jm. 27 j. en H. Tftubman jd/ 21 jeili siusstraat lb. H. P. Robart jm. 24 j. en w. de Gast jd 21 j., Dr. de Visserstraat 84b. J. w. Siebbeles jm. 25 j. en M. A. Kroes jd. 22 j., Berg- potedstraat 36a J. F. Sohns jm. 24 j. en J, Visser jd. 18 j.. Oranjeboomstraat 150b. J. Sparreboom jm. 39 j. en J. G. van Ovost jd. 26 j., Bajonetstraat 15a P. J. van der Stel jm. 28 J. en M. J. Renirie jd. 23 j., Utrecht T. Terlouw jm. 26 j. en T. E. van Neutegem jd. 26 j„ Ruben straat 123b. M. A. van de Velde jm. 24 j. en P. Smits jd. 20 j., Nieuwehaven 161a J- Ver- hoeff jm. 25 j. on J. Wijfje jd. 19 j., van Ooster zeestraat 91a P. J. Vermaas jm. 23 j. en D. Prins jd. 25 j„ Havenstraat 113b J. Visser jm. 41 J. en W. C. Kemerlings gesch. vr. 46 j„ Molenstee* 24 J. G, Visser jm. 23 .1. en G. J. L. Broker Jd. 20 J„ Balonetstraat S6a P. Vrijmoet jm. 30 j.... en M. Cis jd. 23 j., Paradijs- laan 103b. F. de Waart jm. 24 j. en C. den Hertog jd. 25 J., Touwslagerstraat 25a J. Zijl stra gesch. m. 31 j. en A. A. den Haan gesch. vr. 30 j., Brabur.tschestraat 0b. H. van Alphen wedr, 74 J. en A. Vermey wede. 68 j., Pieretstraat 21a P. van Andel jm. 27 j. en A. I. de Deugd jd. 22 j., Bloemstraat 74a C. Hnogerhuis jm. 25 J. en W. Alblas jd. 20 j., p/a. Haringpakkers- straat, 13a J. J. Huurman jm. 27 j. en L. M. Soulimans jd. 24 j Almondestraat 65c W. Kiijn jm. 21 J. en J. de Lijster jd. 18 j., Wilge- weerd 46. GEHUWD: G. J. H. de Leeuw jm. 29 j. en M. V. Bommel jd. 28 j. J. de Boer jm. 26 j. en C. J. v. As Jd. 81 j. J. H. Kuijpers jm. 24 j. en E. C. v Oosten jd. 21 j. OVERLEDEN: J. Martinus wedr. v. H. Gout- beek 53 j. S. Petersen vr. v. A. Pilon 35 j. A. P. Pieters wede. v. G. Verkaik 68 j. M. J. Lensen z. 21 d. M. v. d. Schee ongeh. vr. 73 j. H. Breemerkamp wede. v. C. Schilders 76 j. A. de Vogel wedr v. A. Boertje 80 j. J. Bette vr. v. s. v. Vliet 73 j. L. A. v. Munster wedr. v. M. E. Vosman 77 j. L. Serier m. v. M. Bos 62 j. W. Dalmeijer m. V. J. Plazier 43 J. A. I i-rse d. 1 i L. w v. Eoo(jen c8 i j. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: A. W. 52 jaar, koopman te Den Haag, gede tineerd, J. H. van M., 43 jaar, koopman alhier, G. L. 57 jaar, en J. J. L. 45 jaar, beiden koopman te Den Haag en beiden gedetineerd, wegens oplichting van eenige boeren, die zij door middel van het beruchte één, twee, drie, klaveraas belangrijke bedragen afhandig had den gemaakt, tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. J. A. v. O., 32 jaar, behanger, recidivist, wegens diefstal van 15 uit een handtaschje tot 1 jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis. C. y. d. P., 23 jaar, chauffeur te Zwijndrecht, wegens liet aan zijn roekeloos rijden te wijten hebben, dat op den Provincialen weg Te Gouda de fietsrijdater W. Hoogendijk-Lagerwaard werd aangereden, tengevolge waarvan een 4-jarig dochtertje, dat op de fiets werd mee gevoerd, was gevallen en zoodanige ernstige verwondingen had bekomen, dat zij korten tijd later was overlsc'. 1, tot 1 maand hechte nis, benevens ontzegg.' g van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden. J. A. D., 30 jaar, reiziger, wegens verduis tering van 128 ten nadeele van J. Verwey tot 4 maanden gevangenisstraf. L. E. v. A., 44 jaar, havenarbeider en G. S. 33- jaar, werkman, wegens diefstal van 300 K.G. aardappelen uit een kuil op het land van M. P. de Koning, tot 4 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd yan 3 jaren. P. S. 22 jaar bakker, wegens mishandeling van een kostkindje, tot 6 maanden gevange nisstraf. J. K., 31 jaar, eigenaar van een nachtveilig heidsdienst te Vlaardingen, gedetineerd, we gens brandstichting in een hooiberg, staande op het erf van D. Dijkshoorn, welke brand vc-rdachte gesticht had uit reclameoverwegin gen, omdat hij nu op snelle wijze van de ont dekking kennis kon geven, tot 1 jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De 35-jarige kellner P. J., die verdacht was van diefstal of heling van een schilderij, dat ontvreemd was uit het atelier van een schilder te New York, werd vrijgesproken. Aan het verslag over 1935 van het Rotter- damsch Beleggingsconsortium N.V. ontleenen wü het volgende: De ingrijpende wijzigingen, die het econo mische leven in verschillende landen heeft on dergaan, hebben den belegger ln 1935 voor be langrijke vraagstukken gesteld. In zooverre van herstel sprake was, voltrok dit zich in vrijwel ieder land op een andere wijze. Alge meen hebben daarbij regeeringsmaatregelen een belangrijken invloed op het conjunctuur verloop gehad, waarbij het valuta-vraagstuk veelal de overheerschende factor was. De zich in snel tempo opvolgende gebeurtenissen heb ben zich op de effectenbeurzen gemanifesteerd in aanzienlijke koersfluctuaties en koersver anderingen. Ons beleid in het afgeloopen jaar was er in de eerste plaats opgericht, het effectenbezit voor kapitaalverliezen te bewaren en niet om te trachten een zoo hoog mogelijk rendement te maken. Evenals vorige jaren hebben Wij daarbij ter verkrijging van ee ngóede rlsie verdeeling onze beleggingen over verschillende landen verdeeld. De verdeeling der portefeuille over diverse valuta's blijkt uit de volgende opgave: Guldens 780.200, 69.2 pCt.; ponden sterling 98.254, 8.7 pCt.; dollars 214.223, 19.0 pCt. Fransche franc,3 21.150, 1.9 pCt.; Belgische francs 11.401, 1.0 pCt.; Zwitsersche frs. 1.950, 0.2 pCt.; totaal 1.127.180, 100.0 pCt. Hoewel, zoowel door den val van den Bel gischen franc als door politieke en budgetairc moeilijkheden in Nederland en Frankrijk, op ons obligatlebezit een vrij aanzienlijk verlies werd geleden, hebben w;j uit een beleggings oogpunt toch prijs gesteld op het behoud van een betrekkelijk groot bedrag aan obligaties, terwijl wg ons bij de keuze onzer beleggingen in hoofdzaak hebben bepaald tot de courante beleggingspapieren in de verschillende landen. Het verloop van de aandeelenkoersen heeft het geleden verlies op obligaties meer dan goed ge maakt. In het afgeloopen jaar was het gewenscht verschillende wijzigingen in de portefeuille aan te brengen, teneinde in verband met den loop der gebeurtenissen deze te allen tijde een zoo gunstig mogelijke samenstelling te doen be houden. De verdeeling van ons effectenbezit blijkt uit bijlagen 1 en 2 van dit verslag. In 1935 werd onderhands een bedrag: van nominaal 61.000 aandeelen onzer vennoot schap geplaatst. Zooals uit de balans en winst- en verlies rekening blijkt, bedraagt het netto-winstsaldo 94.290 hetgeen vermeerderd met het saldo Ao. Po. ad 935 een bedrag oplevert van 05.225 (Het vorig jaar resteerde na afschrij ving van 3756 oprichtingskosten 935 winst) Wij stellen u voor hieruit allereerst het nog resteerende bedrag der oprichtingskosten ad. 25.000 geheel af te schrijven en vervolgens een bedrag van 30.607 te reserveeren, waar na het mogelijk is, aan aandeelhouders een dividend van 3 pCt. (nihil) over het nomi nale bedrag hunner aandeelen uit te keeren. De winst- en verliesrekening per 31 Decem ber 1935 staat debet voor onkosten 5.513 (5.382)afschrijving oprichtingskosten 25.000 (3.756)reserve 30.607 dividend 3 pCt. (nihil) 36.000 dividend en tantième be lasting 3.618 Koersverlies effecten nihil (12.986); koersverlies op gerealiseerde effecten nihil (30.033); en credit voor: Saldo Ao. Po. 935 (22); Interest 47.072 (49.000); winst op gerealiseerde effecten 11.952 koerswinst effecten 40.778; koersverschil op vreemde valuta nihil 4.072) De balans per 1 Januari 1936 vermeldt als activa: effecten 1.127.180 (1.102.471) bankiers 137.316 (5.107); interest 5.729 (6.789); koersverschil op vreemde valuta's nihil (568); oprichtingskosten nihil (25.000) en als passiva aandeelenkapitaal 1.200.000 (1.139.000); reserve 30.607 dividend 3 pCt. 36.000 dividend- en tan tièmebelasting 3.618 saldowinst nihil (935) In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft men zich door inklimming toegang ver schaft tot de kantoren van de rijstpellerij der firma v. S. aan den Honingerdijk. Een lesse naar is opengebroken en daaruit is een be drag van 80 ontvreemd. Aan de Maashaven O.Z. is gisteren de 49-ja- rige G. W. uit de Violierstraat door een auto aangereden. Met enkele gebroken ribben, is hij in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen Ook te Rotterdam is namens de voorloo- pige commissie eene bijeenkomst belegd van de erfgenamen van Neeltje Pater. Op deze bijeenkomst, welke hedenavond ln het Ge bouw „Het Oosten", Dijkstraat 3 zal worden gehouden, zal als spreker optreden de heer J. M. Heek uit Amsterdam. Gisteravond vergaderde de gemeennteraad voor het eerst in het jaar 1936. In zijn openingswoord besprak burgemeester Bau- mann de vooruitzichten voor de gemeente in het nieuwe jaar. Na een bespreking van den algemeenen toestand des land3, ging de voor zitter over op de speciaal gemeentelijke aan gelegenheden. Met voldoening mocht hg con- stateeren, dat de positie van Overschie, ver geleken met vele andere gemeenten, goed is te noemen, dank zg de krachtige financieele positie, die in vorige jaren Is geschapen en ook dank zij de gestadige toeneming der gemeente lijke bevolking, waardoor de belasting op brengst, alsmede de saldi der bedrijven op peil zijn gebleven. Wat dit laatste betreft, kan spr. wel zeggen, hoewel de definitieve cijfers nog niet bekend zijn, dat de resultaten van 1935 niet bij die van 1934 zullen achterblijven. Met vertrouwen mag ook in dit opzicht 1936 worden tegemoet gezien. Tot tevredenheid stemt het ook, dat de totstandkoming van#de rioleering en bemaling van het uitbreidings plan Kleinpolder verzekerd is, waardoor vele Overschiesche arbeiders werk zullen vinden. Voorts deelde spr. mede, dat momenteel plan nen aanhangig zjjn om de bebouwing van het Z.-Westelijk deel van Kleinpolder ter hand te nemen. Na dte raadsleden God3 zegen in hét nieuwe jaar hebben toegewenscht, besloot spr. Als oudste raadslid dankt de heer Lansber gen (R.K.) voor de goede wenschen en weder- keerig wenschte hjj den burgemeester alle goeds toe. Met algemeene stemmen werd tot voorzitter van het gemeentelijk scheidsgerecht gekozen de heer M. S. Speelman, terwijl als waarn. voorzitter werd aangewezen de heer L. Hoo- gerbrugge- Het presentie-geld voor de bijwo ning der vergaderingen van het scheidsgerecht wer.d vastgesteld. Besloten werd tot aanstel ling van een kweekeiing met akte aan de 2e openbare lagere school. Een langdurig debat ontspon zich naar aan leiding van het voorstel tot het verleenen van een aanvullingscrediet voor het uitvoeren van den aanleg van een begraafplaats in werkver schaffing in den polder Schieveen. De heeren v. d. Kooy en Hegge kwamen er tegen op, dat van de oorspronkelijke plannen is afge weken. Wethouder Scholte kwam hier tegen op. Ten slotte werd de gevraagde 10.000 zonder hoofdelijke stemming toegestaan. De voorschotten ex artikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 1936 werden als volgt vastgesteld: R.K. Pariochialer School 2318,63; de Savornin Lohmanschool 2855,72; Groen van Prinsterer School 3307,39 en school aan den Bovendijk 1468,66. Tot lid der schoonheidscommissie werd geko zen de heer P. Graafland. Voor verlichting van de onderdoorgangen van het in aanbouw zjinde viaduct over de Schie werd een credlet van 4300 verleend. Bij het voorstel tót het aangaan van een driel/al geldleenihgeii rt.l. van' 'f 105.000 a 4% pet. met de Hollandsche Sociëteit van Levens verzekering te Amsterdam, 42.000 4% pet. met de Eerste Hólt. Levensverzekerings-Mij. te Amsterdam en 60.000 h 4% pet. met de Alg- Levensverzekering Bank te Rotterdam, maak te de heer Bertou (S.D.A.P.) bezwaar tegen de eerste leening, die niet voor 1947 aflosbaar zal zijn. De wethouder voor de financiën, de heer Rodenburg, deelde mede intusschen van de O.L.V.E.H. een aanbieding te hebben ontvan gen, die genoemde bezwarende bepaling niet bevat. Besloten werd de aanbieding van de O.L.V.E.H. te accepteeren en die van de Holl. Sociëteit van Levensverzekering niet. Besloten werd tot plaatsing van een urinoir bij de R. K. Kerk, waarvoor het gevraagde credlet werd toegestaan. Aan de agenda werd toegevoegd een voor stel van B. en W. om met een aantal om liggende gemeenten een overeenkomst aan te gae.n omtrent de vleeschkeuring, zulks naar aanleiding van een onderhoud van het college met Ged Staten, waarbij een dringend be roep op Overschie werd gedaan tot die over eenkomst toe te treden. De raad meende, dat dit een zaak van zoo groot gewicht voor Over schie is, dat de zaak eerst in de bestaande commissie ad hoe behandeld diende te worden, waarna ten spoedigste advies aan den raad moet worden uitgebracht. Bij de ingekomen stukken was een aanvrage van een aantal werkloozen om de verplichting om tweemaal daags te stempelen voor werk loozen tot één maal terug te brengen. In ver band daarmede woonde een aantal werkloozen de vergadering op de publieke tribune bij. Het verzoek werd in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. De 32-jarige mej. J. V., wonende te Rot terdam, reed gisteren per rijwiel langs de Rotte, op de Linker Rottekade. Bij het nade ren van een auto, week zij te ver naar rechts uit, gleed van den berm en ging in de Rotte kopje onder. Gelukkig kon de juffrouw zich vastgrijpen aan een meerpaaltje en op deze wijze gelukte het haar weder op den wal te klauteren. Per auto is de onfortuinlijke wielrjjdster naar haar woning vervoerd. Een auto, bestuurd door den heer S. uit Rotterdam, en een auto der posterijen, be stuurd door den heer N. uit Rotterdam, ge raakten gisteravond op den nieuwen weg bij de Ceintuurbaan met elkander in botsing. Beide wagens zijn ernstig beschadigd. YLAARDINGSCHE OUDHEIDKAMER. Reeds eenige malen kwam het voor, dat be zoekers zich aanmeldden voor bezichtiging van het museum, waarom er hier nogmaals de aandacht op wordt gevestigd, dat na de verhuizing en wederopstelling der verzamelin gen het museum in het Handelsgebouw nog niet heropend en te bezichtigen is. Wij dee- len dit mede, omdat naar ons bleek bezoekers van elders een vergeefsche tocht naar Vlaar dingen maakten. Opening en bezoekuren zul len t.z.t. in de dagbladen worden bekend ge maakt BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven Is binnengekomen het stoomschip „Elsa Essberger" met 800 ton soja-olie. OVERGEPLAATST De heer H. K. Bennink, verificateur der in voerrechten en accijnzen en chef der ambte naren alhier, is met ingang van 1 Februari a.s. overgeplaatst naar Zevenaar. FOTO'S ONTVREEMD. Woensdagavond of -nacht zijn uit de foto- kast van het agentschap van het Rotter- damsch Nieuwsblad alhier een zestal foto's ontvreemd. Vermoedelijk heeft men met een valschen sleutel de kast geopend. De familie alhier heeft bericht ontvangen, dat bij het verrichten van werkzaamheden aan boord van het stoomschip „Zeeland" lig gende te Kopenhagen, de 34-jarige onge huwde matroos K.( Assenberg, gewoond heb bende Boschlaan alhier, overboord is gesla gen en verdronken. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2730 Januari GEBORENJan, zoon van J. Buisman en W. Assenberg, P. K. Dr .straat 80 Arie, zoon van J. Goedknegt en G. de Ridder, Nic. Beetsstraat 21 Cornells, zoon van C. Goed knegt en M. V. Hamerslag, Vleersteeg 39 Aart A., zoon van A. A. van der Giessen en M. van Nes, Schoutstraat 14. ONDERTROUWD: Maarten Hoogendam, 31 jaar, Rotterdam, 2 Gijsingstraat 18b en Maria Verbeek, 32 jaar, Vondelstraat 24 Jasper Schouten 26 jaar, P. K. Dr.straat 158 en Wilhelmina Wapenaar, 23 jaar, Vetteoords- kade 101 Govert Sluijter, 30 jaar, West- havenkade 53a en Jacoba Both, 29 jaar, 3 Spoorstraat 13 Pieter de Bloeme, 27 j„ Schiedamsclieweg 29 en Gerritjp Bos, 26 j., 1 Maasboschstraat 56 Hugo Struis, 35 jaar Emmazijstraat 15 en Annetje M. de Jong, 26 jaar, Ged. Biersloot 57. GEHUWD: Jasper Schouten, 24 jaar en Neeltje M. Schenkel, 27 jaar Klaas Buis man 26 jaar en Gerrigje Vietseh, 25 jaar. OVERLEDENKlaas van der Linden, 73 j. wed. van M. H. K. Brand, Wilhelminahaven 24 Willem C. Wildenboer, 73 jaar, echtgen. van D. Haddeman, Maassluisschendijk 68. ORANJE-AVOND. Woensdagavond had in het gebouw van de Bloemenveiling alhier namens de alhier be staande Oranjevcreeniging een groote Oranje avond plaats. De groote hal was geheel met belangstellenden gevuld. De burgemeester, mr. A. A. M. Gründe- mann, onder wiens leiding deze avond stond, sprak een kort openings- en welkomstwoord, waarin spr. de bedoeling van dezen avond uiteenzette; niet. omdat in deze gemeente de oranjeliefde zou tanen, integendeel, maar om nog eens onomwonden van onze verknocht heid en liefde voor het Huis van Oranje blijk te geven. Nadat door de Chr. Muziekvereeniging eenige nummers was ten beste gegeven, hield do weieerw. heer kapelaan Drost van R'dam de feestrede. In een enthousiaste,hoogstaande en fijne) rede, zette de eerw. feestredenaar uiteen, hoe ons volk en Oranje bijeen hoort. De liefde voor ons Vorstenhuis is diep en vast gewor teld in het hart van elk goed vaderlander. Spr. ging na, wat ons land en volk aan het Huis van Oranje te danken heeft, maar voor al ook wat onze geëerbiedigde Koningin Wil helmina voor land en volk heeft gedaan en beteekent. Vooral in den grooten oorlog is Zij voor ons mede de groote steun geweest; on der handhaving van haar gezag wist zij ons land buiten den oorlog te houden. Spr. gaat dan na, hoe het in andere landen gegaan Is en nog gaat. Het communistische Rusland, zoowel ais het dictatoriale Italië en Duitschland, zoowel als de republikeinsche regeeringsvormen in weer andere landen, kunnen spr. niet bekoren. Laat ons maar het Koningschap t behouden, met onze geliefde Koningin en Prinses. In een gloedvolle, heer lijke peroratie wekte spr. zijn aandachtig enthousiast gehoor op naast onze Vorstin te blijven staan en alle aanvallen op het Koning schap met kracht af te wijzen. Meermalen werd de mooie rede onderbro ken door een daverend applaus, terwijl aan het eind de meer dan duizend aanwezigen ontroerd het Wilhelmus aanhieven. Burgemeester Gründemann bedankte den eerw. spreker voor zijn mooie rede. Door den heer Vincent Berghegge werderi hierna op keurige wijze eenige gedichten en voordrachten gedeclameerd. Het vertoonen van de Oranjefilm, de Lucht vaartfilm en een teekenfilmpje, benevens mu zieknummers door de Muziekvereeniging, vul den op aangename wijze den avond, waarna de Burgemeester met enkele dankwoorden den avond sioot. R. K. VOETBALVEREENIGING T.O.G. Zondag .s. zullen worden gespeeld de vol gende wedstrijden: TOG 1 gaat naar HVC. TOG 2 speelt hier tegen Spartan 4 om 2,30: TOG 3 speelt hier tegen CVC om 12,30; TOG 4 gaat naar Duiven 2. KRING BERKEL L.T.B- Hedenavond heeft alhier in Het Gezellen- gebouw een belangrijke bijeenkomst plaats voor alle leden van den Kring". Br za een be- spreking plaats hebben van de voorstellen voor de tuinders en boerenvakbondsvergade ring. Ais sprekers rijn uitgenoodigd de heeren J. de Kok, A. P. L. v. d. Burg en B. Michielse. DE ROEP OM ARBEID. Het aantal werkzoekenden blijft gelukkig nog een aardig stukje beneden het cijfer van het voorgande jaar. Door elkaar gerekend is dit wel ongeveer 100 man. Deze week was 't aantal ingeschréVenen op de Gem. Arbeids beurs 664 personen. VALSCHE OPGAVEN. Tengevolge van het verzwijgen van gezins inkomsten waardoor valsche aangiften ge schiedden bij de Arbeidsbeurs, werd alhier tegen W. procesverbaal opgemaakt. Het ge volg van deze verkeerde of verzwegen in komsten is, dat het Rijk en de Gemeente vooi 218 zijn benadeeld. KWAJ ONGENSSTREKEN. De politie heeft een tiental jongelui aange houden wegens het uithalen van baldadig heden ln het Veerhuis aan de Burg. v. d. Lelykade. BESTRIJDING WERKLOOSHEID. Woensdagmiddag is ten stadhuize, door den Burgemeester, den heer A. M. Nieuwenhuisen, een commissie geïnstalleerd ter bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. In deze com missie hebben zitting de heeren Deerenberg, Bron, P. J. v. d. Bergh en Peerbolte, als ver tegenwoordigers van den Gemeenteraad; de heeren Gietema, Hooijkaas en T. Visser als werkgevers en de heeren den Hartog, J. Koppenol, en A. P. Lensen als werknemers. De burgemeester zette het doel dezer com missie uiteen; deze beoogt jonge werkloozen van 14 tot 25 jaar in het bedrijfsleven op te nemen. Do mogelijkheid daartoe schijnt aan wezig nu als vaststaande mag worden aange nomen dat in verschillende ondernemingen, zoowel van particulieren als van de overheid, arbeid, welke in normale omstandigheden zou worden uitgevoerd, onverricht blijft, omdat de ondernemers de daaraan verbonden kosten in het bijzonder de loonen niet kunnen betalen. Als secretaris dezer commissie zal fungeeren de agent der Arbeidsbemiddeling. De jonge werkloozen, voor wie deze commis sie is ingesteld, zullen worden gekozen uit de bij de arbeidsbemiddeling ingeschrevenen; het is daarem zeer gewenscht dat zij, die nog niet zijn ingeschreven, die alsnog doen. De Burgemeester verzocht hierna den heer Dee renberg, weth. van sociale zaken, het voor zitterschap der commissie te aanvaarden. Deze zeide hieraan gaarne te voldoen, en verklaar de steeds bereid te zijn zijn tijd te geven in het belang van de werkloozen. De Commissie zal de volgende week reeds met haar werkzaamheden beginnen. R. K. TOONEELVEREEN. E. M. O. G. Zondag 2 Febr. a.s. zal de R. K. Tooneel- yereeniging E. M. o. g. voor de leden van de St. Jozefvereeniging in het R. K. Ver- ëenigingsgebouw een uitvoering geven. Opge voerd zal worden „Vlammende Vleugels", een spel uit het vlieger3leven van Willy v. d. Berg Om ook. anderen in de gelegenheid te stel len van dit boeiende stuk te genieten, zal Dinsdag 4 Febr. dit stuk voor het publiek worden gespeeld. STEUNCOMMISSIE De heeren T. Visser en Joh. Seton zijn in hun kwaliteit van werkgever, benoemd tot lid der steuncommissie alhier. In verband met de aanvaarding door ir. M. H. Damme van het voorzitterschap der Vereerd ging Nederlandsch Fabrikaat had een redacteur zan het A. N. P. Den Haag, een onderhoud met den nieuwen voorzitter. Ir. Damme ,die als directeur-generaal der P.T.T. een veéiomvatt'ehden werkkring heeft, verklaarde, toen hij was aangezocht om het presidium van de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat op zich te willen nemen, dat hy zich daaraan niet heeft meenen te moeten onttrekken, nu ln dezo tijden op het gebied van de economische verhoudlngërf" zóö""f?fêr aandacht wordt gevorderd. De Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat vooral heeft- met moeilijkheden te kampen, omdat zooveel grooter verband wordt gelegd tusschen ex port en Import dan in normale tyden. Menigeen, die belang heeft by den uitvoer, ziet ongaarne den invoer dalen. De leuze „Nederlandsch fabrikaat voor de Nederlan ders", welke totnutoo de tendenz van do ders", welke totnutoe de tendenz van de actie der Vereeniging heeft gevormd, moet worden beschouwd in verband met de overige tfactoren, welke zich op economisch en commercieel gebied doen gelden. Nederlandsch Fabrikaat Is döor de economische omstandigheden op een hooger plan gekomen. Men heeft mij aldus ir. Damme er op gewezen, dat „Ne derlandsch Fabrikaat" over een voorzitter dient te beschikken, die uit hoofde van zijn ambt relaties heeft met allerlei bedrijven en die daardoor kan bevorderen, dat conflic ten tusschen import en export worden terug gebracht tot de kleinst mogelijke afmetin gen. Toen de situatie mij duidelijk was gewor den, heb ik mij voor het voorzitterschap be schikbaar gesteld, zeide ir. Damme, en ik stel mg voor, dat wg zoowel met den minis ter van handel, nijverheid en scheepvaart als met de commissie werkverruiming en den nijverheidsraad voor de verzorg ng van de geschetste belangen geregeld overleg zullen kunnen plegen. Streven naar autarkie? Op een door den redacteur gestelde vraag, of er geen vrees behoeft te bestaan voor een te sterken aandrang naar autarkie, ant- woorde ir- Damme, dat inderdaad de actie van Nederlandsch Fabrikaat wel een zeker streven heeft om autarkie in de hand te wer ken, doch dat het ook daarom goed is, dat men iemand als voorzitter heeft genomen, cüe deze actie in breed verband kan beoor- deelen. Destijds bestond minder gevaar voor een te sterk naar voren brengen van de leuze van Nederlandsch Fabrikaat en kon men wel ietwat overdrgven, maar tegenwoordig moet men op dit punt groote voorzichtigheid be trachten. Gelukkig, r.00 ging ir. Damme voort, ben ik ten deze met aan eenige tradi tie of opvatting gebonden, en ik zai dan ook er naar streven, rekening te houden met alle belangen en zoo min mogelijk schade te bezorgen. Nog vroeg de redacteur of èn in hoeverre bet werk van de Vereeniging kan leiden tot bevordering van het verbruik van Neder landsch fabrikaat in den vreemde. Hierop was het antwoord van ir. Damme, dat reeds met de Vereeniging Nederlandsch- Indisch Fabrikaat wordt samengewerkt om wederkeerig het verbruik van elkanders pro ducten te stimuleeren en dat uitbreiding van zoodanige wederkeerigheid gewenscht moet worden geacht. Voor het overige zal ik. mg) zoo besloot ir. Damme, nog hebben te oriënteeren, nadat ik voor' de eerste maal een bestuursvergade ring van „Nederlandsch Fabrikaat" zal heb ben bijgewoond. IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2