BIJ DE PLECHTIGE WIJDING VAN Z.H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS «sa as OP DEN VOORAVOND van de Bisschopswijding, OVERHEIDSTAAK IN DONKERE DAGEN. EEN HUEDE VAN „SINT ADELBERT". APOCALYPTISCH VISIOEN. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 59ste JAARGANG. MAANDAG 10 FEBRUARI 1936 No. 17478 I OP DEN FEESTDAG VAN DE VERSCHIJNING VAN MARIA 11 FEBRUARI 1936. s DEN BISSCHOP HEIL. BUREAU: KOEMARKT 4. SCHIEDAM' gggW TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS IN BISSCHOPSGEWAAD. Aengenent op 't h°ogteP"n nden ver vattende activiteit; na finds lend wachten op den man qv^- l-SVB-TWM-PRTlSIDlVMf 1936 RUIJS DE BEERENBROUCK. r>e ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by voorutbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.1'0. Per week 25 cent. Bü bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3.75, bii vooruitbetaling. Losse EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent Per «tukt POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. van de N.V. de Courant De Maasbode 0 botterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 cent. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. 1-, (Foto F. Ziegler.) «OO staan wij dan aan den voor- |H aV°n ^an den heugelijken wij dmgsdag van onzen nieuwen diocesan en bisschop, van den herder en CLCler ónzer zielen, Mgr. Huibers. Na diepe verslagenheid over Eet zoo plotselinge, z°° °nve^Wachte, haast tragische heengaan van den Mgr. «lenigheid, die zijn V^lüdschap begroete hemen'; na de me ken> priester in benoeming van Hoo™ s van dg hierg en been, die de z kent; haelZdfensU1plechtige aanvaarding van het bisschoppelijk bestuur zal Hem morgen met het indrukwekkend ceremonieel dei- kerk de volheid van het priesterschap wor den geschonken. Innig heeft het geheele diocees met zijn devoten bisschop meegebeden, vooral in üe Matste dagen, toen Hij zich in stille afzon- dering, tusschen twee Mariadagen in, onder leiding van den fijnen asceet, dien men als 't Ware den geestelijken vader mag noe men van meer dan een bisschop, voorbe reidde op de taak, door Hem aanvaard in nederige gehoorzaamheid, in gerechtvaar digden huiver voor de ontzettend zware verantwoordelijkheid, maar ook in blij ver trouwen op den bijstand van God en Zijn lieve Moeder. En morgen zullen wij, zijn diocesanen, ons nog inniger vereenigen met Hem en met onze moeder de H. Kerk, om Gods overvloedigen zegen af te smeeken over de graag aanvaarde leiding, die Hij aan onze zielen zal gaan geven. En één van geest met Hem in gebed vereenigd leggen wij de plechtige belofte af dat wij die leiding zullen volgen met geheel ons hart, nederig onderworpen aan Zijn wil en wensch, diep overtuigd, dat die algeheele onderwerping aan het gezag on zer bisschoppen een der hoeksteenen is van de kracht van Gods kerk. De Heer behoede onzen bisschop, geve Hem levenwekkende kracht, make Hem ge lukkig op aarde en levere Hem niet over aan den wil zijner vijanden. moge over ons staan in de kracht steSrlNeren en het licht uit den ho°ge- ge- lijkheidd°0r ons aller liefde en aanhanke" Het wapen van den nieuwen bisschop. AN harte verheug ik mij met de Katholieken der Haarlemsche Diocese in de benoeming van Mgr. Huibers tot Bisschop van Haarlem en ik ben ,,De Maasbode" dankbaar voor de gelegenheid mij geschonken, om den Kerkvorst ook te dezer plaatse mijn eerbiedige gelukwenschen aan te bieden. De moed en de kracht om den zwaren last, in deze sombere tijden op zijn schouders gelegd, onverschrokken en in opgewektheid te torsen, worden onzen Bisschop door God gegeven, op voorspraak van Haar, in Wier moederlijke hulp hij immer zijn vertrouwen stelde. Alle diocesanen, die oprecht het Bisschoppelijk gezag erken nen en eerbiedigen, zullen Mgr. Huibers steunen, door hun gebed en tot de eersten willen zij behooren, die bij ervaring de zwaarte kennen van der Overheid taak in donkere dagen. MR. dr. L. N. DECKERS, 11 Minister van Landbouw en Visscherij. -ET de leden der St. Adelbertsvereeniging in het Bisdom Haarlem verheugen de leden onzer jongste standsorganisatie in overig Nederland zich over de benoeming van den nieuwen Haar- lemschen Opperherder. Zij allen toch zijn er diep van overtuigd, dat evenals zijn Door luchtige Voorganger, die in zijn laatste levensmaanden meer dan eens de oprichting onzer Vereeniging ten zeerste toejuichte en het lidmaatschap aanbeval, Mgr. Huibers ,,St. Adelbert" zal steunen en beschermen. En dit zal des te eerder geschieden, indien geheel ,,St. Adelbert" zich beijvert de daarvoor aangegeven middelen te benutten ter behartiging van de godsdienstig-zedelijke belangen zijner leden. D® middelen zijn Uitbreiding en verdieping van de kennis der katholieke geloofs- en zedeleer en versterking van het leven daar naar, ook in huisgezin en maatschappij. Bevordering van het deel nemen aan retraiten, aan godsdienstige Vereenigingen en aan het liturgisch leven der Kerk. Medewerking aan de Pauselijke Katholieke Actie, de deelneming der leeken aan het hiërarchisch apostolaat en aan de verbetering der zeden naar de Encycliek Quadragesimo Anno. Aan den vooravond zijner Bisschopswijding biedt ,,St. Adelbert" Mgr. Huibers zijn eerbiedige gelukwenschen aan. Feb r u a r Wie de positie der Katholieke Kerk, en die der Katholieken in Nederland heden in oogenschouw neemt en wil beoordeeien, zal vooral niet mogen vergeten, dat het nog slechts ruim tachtig jaren geleden is, sedert de Bisschoppen ons hergeven werden, en wie dan rustig beziet, hoe de toestand was vóór dien, en hoe die heden is, zal daaruit begrijpen, van welke overwegende beteeke- nis voor een katholiek volksdeel is het be zitten van een naar kerkelijke regelen ge ordend Episcopaat zal daaruit ook begrij pen de belangrijkheid telkenmale van het feit, wanneer na vacant geworden zetel, door Rome een nieuwe functionaris wordt aange wezen om het heilzaam werk van den voor ganger voort te zetten. Groot was de verslagenheid enkele maan den terug, als de zoo innig geliefde Bisschop, mgi. Aengenent, door God opgeroepen werd. Morgen zal er vreugde, groote vreugde wezen nu de nieuw benoemde Bisschop. Mgr. Huibers, gaat ontvangen de volheid van het Priesterschap en een voorrecht reken ik het mij te mogen gevolg geven aan de uitnoodi- ging der Hoofdredactie aan dat feit enkele woorden te wijden. Zeker, wanneer we bedenken, met welke zorg, met welke waarborgen de Kerk de Bisschopsbenoeming omgeeft wanneer we bedenken, dat veel, vurig, hartelijk maanden lang is gebeden door priesters en geloovigen, en wanneer dan de Paus, Chris tus' Plaatsbekleeder, Hem gezonden heeft, dan staat het voor ons ontwijfelbaar vast, dat de nieuwbenoemde door Christus werd aangewezen in de rij van hen, die zouden opvolgen degenen, die eenmaal door Hem zelf werden gezonden, gelijk Hij door den Vader gezonden was. En toch mag het niet oneerbiedig heeten te treden in beoordeeling door uiting te ge ven aan speciale gevoelens van blijdschap gelijk het zoo spontaan, zoo hartelijk heeft plaats gehad wijl juist Hij werd uitverkoren, wijl het de Deken van Hoorn was, die tot den Bisschoppelijken zetel voor Haarlem geroepen werd. Waarom geschiedde dat? Omdat de Bisschoppelijke taak op maat schappelijk terrein dat in den ruimsten zin genomen - de laatste decenniën zoo ontzaggelijk werd uitgebreid, nog dagelijks uitbreiding ondergaat en men in Zijn per soon een grooten waarborg meent te ont vangen, dat die taak richtig gaat worden vervuld? Ongetwijfeld |ligt in het tot dusverre ver richte levenswerk die gegronde verwachting opgesloten. Toch is daarin de reden van die bijzondere blijdschap niet gelegen. Waarin dan wel? Wie op het vreedzaam, landelijk kerkhof van Maarssen een bezoek brengt aan het graf van den grooten Nederlander, die een zoo lange, reeks van jaren op zoo verschil lend terrein zoo veelzijdigen arbeid heeft verricht, vindt als grafschrift slechts: Ariëns, Priester. Welnu, openhartig moge ik het zeggen: toen op dien bewusten ochtend het zoo verblijdend bericht der be noeming mij bereikte, toen zag ik alleen voor me en ik ben overtuigd, dat het al len zoo gegaan is, die ook het voorrecht heb ben hem goed te kennen: Huibers den Priester. Zoo zagen stellig ook de duizenden, die jaarlijks het genot mochten smaken Hem te zien bidden en werken tijdens de bedevaart naar Lourdes, met name de zieken, zijn veelgeliefde zieken, die van Hem mochten ontvangen de tallooze geestelijke gaven, die God door Maria hun schenken wilde. En toen dan ook een dag bepaald moest worden voor de Consecratie kon die dag geen andere wezen dan 11 Februari, de ge denkdag der eerste verschijning te Lourdes. Morgen, wanneer met de overschoone, zin rijke, liturgische pracht, die alleen de Katho lieke Kerk ten toon kan spreiden, de wij ding plaats heeft, het H. Misoffer opgedra gen wordt, is het juist 78 jaar geleden, dat, op hetzelfde uur, Maria aan Bernadette ver scheen. En het is tot Haar, tot Maria, tot Wie de Bisschop, de groote, de vurige Maria-vereer- der met het meest ernstig streven Haar na te volgen, zich wendt bij de aanvaarding van zijn ambt, om Zijn persoon, om gansch Zijn werk, gansch Zijn streven te stellen onder Haar moederlijke bescherming: Sub tuum praesium. En wij mogen vertrouwen, dat een be scherming, dus afgesmeekt, blijvend afge smeekt getuige de wapenspreuk zal komen over de Haarlemsche Diocese, zal komen over ons Vaderland. Een Priester, een Maria-vereerder bestijgt den Bisschoppelijken zetel van Haarlem. Welk een grond voor blijdschap! Welk een blijde dag, de dag van morgen! Welk een heerlijke toekomst ligt open voor ons! Wij weten, dat de Bisschop, tot ons komt, volbrengend de opdracht aan Zijn Godde- lijken Meester: Gaat heen dan, onderwijst alle volken en leert ze onderhouden alles, wat ik U heb geboden. „L eere n" onderhouden hoe zal dat geschieden? Door woord, door geschrift? Zeer zeker, doch ook, ja vooral, gelijk hij het tot heden deed tot geestelijk heil voor zoovelen door voorbeeld, door stichtend voorbeeld, door uitstraling van inwendig Priesterleven. Te schrijven, te spreken over Eucharis tisch leven, daartoe krachtig aan te sporen, is uiterst heilzaam, en dankbaar moet ge waardeerd de arbeid van hen, die zich daar toe zetten, maar toch zal het zelf beleven van dat Eucharistisch leven anderen steeds veel dieper vermogen te treffen. Goed is het, zeer zeker in dezen tijd bekendheid te geven belangstelling te wekken voor de Katholieke Actie heel wat beter nog: de Katholieke Actie te verpersoonlijken. Begrijpen zal men, bij rustige overweging van dit alles, waarom juist deze benoeming zoo tot blijdschap stemmen moest, terwijl in de zoo diep treffende, zoo ontroerende af scheidsrede te Hoorn onbewust de meest afdoende bevestiging werd gegeven, dat het zoo juist was, wat aanstonds was gevoeld ge worden, dat deze benoeming als ik het zoo zeggen mag een prachtbenoeming is. Bij velen, bij o zoovelen ook buiten den katholieken kring, valt heden waar te nemen een drang naar hooger, godsdienstig, gees telijk, inwendig leven dat den profanen ar beid zoo heerlijk, zoo zegenrijk zal kunnen beïnvloeden. Kan men zich hierover slechts verheugen, vergeten worde niet, dat ook hier gevaren dreigen, vergeten worde niet, dat met de beste voornemens bezield, men ook op dit terrein op een dwaalweg geraken kan tot eigen schade, en allicht tot nadeel van anderen. Laat ons daarom God dankbaar zijn, dat deze Leider ons gegeven is, die met name op dit gebied, waar het zoo noodig is, stel lig het helder licht zoo hoog zal weten te dragen, dat het door allen, die willen, kun ne worden gezien en gevolgd Zoo strekke de vervulling van het Bis schopsambt tot heil van Katholiek Neder land en niet van Katholiek Nederland alleen. Gewichtig is het werk, dat morgen aange vangen wordt. Treffend was de laatste voor bereiding: het gezamenlijk gebed van den Bisschop met allen, tot wie hij zich richtte in een tijdvak afgesloten door twee Maria dagen. Met overgroot vertrouwen en met blijde opgewektheid nu de toekomst tegemoet. Den Bisschop heil! Ad muitos annos! God zegene rijkelijk op de voorspraak der lieve Moeder Maria tot in lengte van dagen het Bestuur van Haarlems nieuwen Bis schop, Monseigneur Huibers. A. VAN WIJNBERGEN. Het ontwerp voor den ring van den nieuwen bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Hoog steken de torens der Haarlemsche Kathedraal hun grauwe koppen op in de nog gure voorjaarslucht. Hoog wapperen de vlaggen in den fris- schen kustwind die strijkt over de duin streek. Hooggestemd is de feestvreugde van de drommen die met blije gezichten komen op zetten gaande ter feestmisse: de jeugd in fleurige dracht met breed uitwaaiende kleu ren van vlaggen; jongens van de Altaar- wacht en de kruisvaart; meisjes van de Graal; mannen en vrouwen uit de bisschops stad en van heinde en verre in feestkleedij; priesters en kloosterlingen in statig gewaad. Ter feestmisse, waarin de Liturgie de glo- rieuse Verschijning viert van de Onbevlekt Ontvangene in de grot van Massabielle. Ter feestmisse, waarin de nieuwe Bisschop van Haarlem gaat geconsacreerd worden tot Hoogepriester. Ter feestmisse, waarvan de gebeden en gezangen voor aller aandacht plaatsen het Apocalyptisch Visioen, dat zoo sterk herinnert aan het visioen, <Jat de H. Bernadette mocht schouwen aan den oever van de Gave, maar dat op dezen zoo opzet telijk uitgekozen dag moge geduid worden tot een profetisch gezicht in betrekking tot den wijdeling, die er groot op gaat een trouwe en vurige paladijn te zijn van de Onbevlekte Moedermaagd. „De Heilige Stad, het nieuw Jerusalem (zoo luidt de Introitus) zag ik neerdalen van God uit den hemel; toegerust als eene Bruid die voor haar man is getooid" (Apoc. 21,2). In dit nieuw Jerusalem mogen wij zien niet alleen het genade-rijk door Maria van Lour des op aarde gebracht, maar thans tevens de Kerk van Haarlem in blijde spanning wachtende op den nieuwen Bisschop. Zij heeft haar schoonste feestgewaad aangetrok ken en ontvangt hem zooals de Bruid haren Bruidegom, om heden met Hem voor het altaar het geestelijk huwelijk aan te gaan, dat Herder en Kudde in onverbrekelijken band van trouw aan elkander bindt. Het Epistel zet van dit visioen de con touren krachtiger aan: „En de tempel van God in den hemel ging open; en in den tempel verscheen Zijn ark des verbonds. Bliksemstralen braken los, geraas en don derslagen, aardbeving en geweldige hagel. Toen verscheen er een groot Teelcen aan den Hemel: een vrouw bekleed met de zon, de maan aan hare voeten, en op haar hoofd een kroon van twaalf sterren; en ik hoorde een machtige stem uit den hemel die zeide: Thans is gekomen het heil en de macht, Het koningschap van onzen God, De heerschappij van zijn Gezalfde. Apoc. 11,19; 12, 1 en 10. De toepassing van dit gezicht op hetgeen de H. Zienster van Lourdes aanschouwde is duidelijk. Doch op heden mogen wij het ook verstaan als een zalige en bemoedigende profetie voor onzen nieuwen Bisschop. Wanneer de Vertegenwoordiger van den Bisschop der Bisschoppen, Paus Pius XI, hem de handen oplegt en de heilige zalfolie uit stort over zijn hoofd en handen, gaat boven hem de hemel open en wordt het eeuwig durend verbond tusschen den goddelijken Stichter en Zijn Kerk opnieuw bekrachtigd: zoodat Hij zijn kudde nooit verlaat, maar deze altijd onder de hoede blijft van de zelfde herders: de apostelen, die Hij als zijn plaatsbekleeders heeft aangesteld en die voortleven in hunne wettige opvolgers. De schrikwekkende natuurverschijnselen zijn het majestueuse voorspel en inleiding van het onmiddellijk naar voren tredend vredesvisioen: de vrouw omkleed met de zon, de maan aan hare voeten en op haar hoofd een kroon van twaalf sterren. Het hooge en verantwoordelijke bisschopsambt heeft gevaren en moeilijkheden te onder staan erger dan stormen en onweer. Moge deze Bisschop onvervaard en zonder wan kelen stand houden bij eiken tegenslag, ge dekt door de machtige voorspraak en be scherming van Maria. Sub tuum praesidium. Moge op haar gebed en dOor hare tusschen- komst volkomen vervuld worden in lengte van dagen de profetie: Thans is gekomen het heil en de macht, Het koningschap van onzen God, De heerschappij van zijn Gezalfde. H. J. M. TASKIN. President. Warmond, 10 Febr. 1936.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1