NAZI-AAA KLACHT. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1936 NASLEEP FAILLISSEMENT NOTARIS MOLENAAR. Een strafzaak voor diverse verduisteringen. ERNSTIG GEDUPEERDE KLEINE BELEGGERS. INBRAAK VERIJDELD. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DE BRITSCIIE TRANS-GROENLAND- EXPEDITIE IN 1934. OM HET ZILVEREN NIEUWSBLAD BILJART. ROTTERDAMSCHE LLOYD. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 46 46 47 47 16 3.10 13 3.26 14 2.06 13 2.65 Van Hoek 143 NIEUWE ROTT. SCHAAKVEREEN- VLAARDINGEN. FEESTAVOND R. K. SPORTVEREENIGING VLAARDINGEN", 3ERKEL EN RODENRIJS. Katholieken zouden met communisten gecomplotteerd hebben. DE ARRESTATIE VAN MGR. WOLKER C.S. UITSPRAAK IN DEVIEZENPROCES Wederom kloosterlingen tot zware straffen veroordeeld, TREIN VERPLETTERT VOLEE TRAM. De financieele debacle van het notaris kantoor van J. M. Molenaar heeft groote be roering gewekt in het wereldje van de kleine beleggers, die zich ernstig gedupeerd zagen. Dat het op een faillissement moest uitloopen, was al spoedig te voorzien, maar bij het on derzoek van de boeken van den notaris, zoo wel als die van de mede-gefailleerde naam- looze vennootschap Grondcrediet, een schep ping van notaris Molenaar, bleek al spoedig, dat er onregelmatigheden waren gepleegd, waarvoor de procuratiehouder van notaris Molenaar, de 54-jarige J. W. B. die tevens het hoofd was van de N. V. Grondcrediet, aan sprakelijk moest worden gesteld. Uit het verdere onderzoek zijn tal van feiten aan het licht gekomen waarvan het O. M. bij de vervolging van B. slechts enkele heeft uit gekozen. Aan J. W. B., die gedetineerd is, zijn in de dagvaarding vier verduisteringen, waarvan één subsidiair gepaard gaande met oplichting, benevens valschheid in geschrifte, tweemaal gepleegd ten aanzien van royementsvoordrach ten van hypotheken, en gebruikmaking van de valsche geschriften, ten laste gelegd. De verduisteringen betreffen bedragen van 5000, 6627 en 3500, alle gestort ten kan tore van notaris Molenaar om daarmee een hypotheek af te lossen. Voorts is er nog een verduistering, groot 14.000, die eveneens ge stort is met de bedoeling, dat daarvan een hypotheek zou worden afgelost. Subsidiair is hier gesteld, dat verdachte den assuradeur A. P. S. heeft bewogen tot de afgifte van dit geld, door het te doen voorkomen, dat hij thans een geschikte hypotheek wist, doch dat het geld dan aanstonds gefourneerd moest worden. De valschheid in geschrifte betreft het op maken van twee volmachten tot royement van hypothecaire inschrijvingen, welke verdachte geteekend zou hebben met den naam van H. J. v. d. Loo-Hoogerbrugge en welke valsche volmachten hij als echt en onvervalscht heeft gebruikt. Van de zijde van het O. M. zjjn in deze zaak 22 getuigen gedagvaard, onder wie twee als deskundigen. Verklaringen van den curator. Na voorlezing van de dagvaarding wordt als eerste getuige gehoord Mr. J. Coert, curator in het failissement-Molenaar en in dat van de N.V. Grondcrediet. Uit zijn verklaringen blijkt, dat in Maart 1935 het nadeelig saldo in het eerste faillissement berekend werd op 325.226.—. Het totaal der vorderingen be liep 945.091.—. Daarvan zjjn erkend 128.757, pro memorie bleven 178.670 en voorloopig erkend werden 802.352. Het bedrag der nagekomen vorderingen bedroeg #'ïöö-9I6. Voor de N.V. Grondcrediet bedroeg het nadeelig saldo 580.723.De erkende vorderingen bedroegen 637.435. De pro me morie erkende beliepen 175.000, de nageko men 292.500 en de betwiste 257.000. i Over de oorzaken, die tot den ondergang van het notariskantoor-Molenaar hebben geleid, zeide getuige, dat de grootste oorzaak is de malaise van deze tjjden en de daling van de onroerende goederen. Het kantoor had zich, voordat men met het verleenen van hypothe ken veel te onvoorzichtig was geweest, vast gewerkt. Getuige's indruk is, dat het kantoor al 2 5, 3 jaren vastzat. In den zomer van 1934 heeft men groote bedragen moeten leenen. Er is toen een half millioen verkregen, en als er geen onregelmatigheden waren, gebeurd, dan zou dit bedrag voldoende z rj n geweest om de moeilijkheden te boven te komen. De laatste jaren had men op roekelooze wijze geld uitgeleend. De president, mr. G. J. Huyser, vroeg dezen getuige wie nu eigenlijk aansprakelijk is voor de wijze waarop het kantoor beheerd is. Getuige mr. Coert: De laatste jaren had ver dachte B. het heft in handen. Notaris Molenaar had een buiten gekocht in HUvarenbeek. Daar verbleef hij eerst in de vacanties en het week eind, maar de laatste jaren be moeide hij zich heelemaal niet meer met de zaken en verscheen ook niet meer op kantoor. Het kantoor van notaris-Mole naar behoorde tot een der grootste van Rot- terdag. Er waren zeventien menschen op het kantoor. Verdachte merkt hierbij op, dat het onjuist is, dat hij den notaris buiten de zaak hield. Tot het laatste oogenblik was de heer Molenaar van alles op de hoogte. Getuige mr. Coert: Dat kon niet juist zijn. Verdachte: Het is wel juist. Het is jaren lang de gewoonte geweest, dat voor aflossing ge storte gelden in de kas bleven, totdat er nieuwe belegging voor gevonden was. Notaris Molenaar was daarvan volkomen op de hoogte, evenals hij alles geweten heeft van de in de dagvaarding genoemde gevallen. De gang van zaken op het kantoor De tweede getuige, notaris J. S. Mijs, heeft in 1934 toen notaris Molenaar ongevraagd ver lof verleend was, de zaken van het kantoor beheerd. Er waren toen al geruchten, dat het kantoor zwak stond. Getuige wist dat ver dachte een zeer bijzondere positie innam. Later had getuige bemerkt. <ut h» naam pro curatiehouder ook deelgenoot bo».n dien directeur van Grondcrediet. Getuige deel d? bet een «n ander mede over den gang van op kantoer, «..rui. b»k. zaken liepen over verdachte, die ook hield. Notaris C. X Vink was in 1933 op het kan toor van notaris Molenaar gekomen. Zijn be doeling was geweest zich later met hem e associeeren, maar de notaris had bijzondere eischen betreffende uitkeeringen aan de echt- genoote, de kinderen en de kleinkinderen van notaris Molenaar. Getuige had geen geruchten over het notariskantoor gehoord en uit niets was hem gebleken, gedurende de elf maanden, dat hij er werkzaam bleef, dat de zaak in moeilijkheden verkeerde. Wat zich dus voor deed werd buiten getuige om behandeld. Ge tuige heeft notaris Molenaar zelden op het kantoor gezien. Hij noemde zich zelf een ver mogend man en nooit heeft 'hij over moeilijk heden gesproken. Een paar keer, heef t getuige het meegemaakt dat er bij boedelscheidingen geen geld was, hoewel verdachte toch wist, dat het geld noodig zou zijn. Eens heeft ge tuige 20.000 bijgepast, en dit geld heeft hij later teruggekregen. Er kwamen wel eens telefonische klachten, maar men zorgde wel, dat getuige daar buiten bleef. Getuige had den indruk gekregen, dat het op het kantoor een sloffe boel was. De notarisklerk G. J. Veen is in October 1930 op het kantoor van notaris Molenaar ge komen. Getuige had dadelijk gemerkt» dat er een groote achterstand was in de administratie. De hypotheekzaken werden allen door ver dachte behandeld. In de latere jaren heeft getuige wel gemerkt, dat er groote kapitalen voor de zoogenaamde „stroppen"-maatschap- prjen vloeiden. Getuige heeft een3 een lijst moeten opmaken van de onafbetaalde hypo theken. Verdachte had naar aanleiding daarvan opgemerkt, dat als notaris Molenaar die lijst zou zien, hij zich misschien voor den kop zou schieten. Het kantoor verkeerde toen al in een wankele positie en naar getuige mededeelt, verscheen notaris Molenaar in de latere jaren zeer zelden op kantoor. Wanneer hij kwam, maakte hij een suffen indruk. Het was maar zelden, dat notaris Molenaar „goed bij" was. De boekhouder H. Ververs is in 1929 als boekhouder bij het notariskantoor gekomen. Er was een splitsing in de boekhouding van notariaat en Grondcrediet. Getuige H. Roosenbeek is in 1919 op het kantoor gekomen. In 1926 werd hij kassier. Getuige kan zich niet precies meer herinneren wanneer de moeilijkheden begonen zijn. In het begin waren het kasmoeiljjkheden die in 1 of 2 dagen konden worden opgelost. De gelden van het notariaat en van Grondcrediet liepen door elkaar. Onderzoek van den Rijks- accountant- De rijksaccountant C. J. Vis, lichtte het uitvoerige rapport, dat 169 pagina's beslaat, toe. Hierin is geconstateerd, dat er valsche rekeningen-courant en valsche balansen zijn ge maakt. Groote bedragen zijn er geleend om de onre ge 1 m a t i g- heden te bedekken. In 1932 was het kantoor al niet meer liquide. Het is getuige gebleken, dat verdachte alle financiëele trans acties zelfstandig verrichtte. De accoüntant H. F. Hueck had bij het on derzoek den indruk gekregen, dat notaris Molenaar zich in de laatste jaren niet bewust is geweest van de positie van zijn kantoor. Wat de onjuiste driemaand e- lijksche balansen betreft, ge looft getuige niet, dat ver dachte de vervalschingen heeft gepleegd om den notaris te sparen, maar meer om het pu bliek een rad voor de oogen te draaien. Getuige A. Noordermeer verklaarde, dat in 1920 aan den landbouwer D. Dijkshoorn, die in Schiedam een pand had gekocht, door be middeling van het notariskantoor een hypo theek werd verleend van ruim 5000. In De cember 1931 heeft Dijkshoorn de geheele hy potheek afgelost. Die aflossing is niet afge dragen aan de hypotheekhoudster, mej. Noest, doch het kantoor heeft tot verleden jaar de rente betaald aan mej. Noest. Eerst toen is gebleken, dat in 1931 de hypotheek was af gelost. De getuigen Dijkshoorn en mej. Noest be vestigen dit. Mej. Noest heeft nooit opdracht gegeven dat, als het geld van deze hypotheek vrijkwam, het kantoor een nieuwe belegging zou zoeken. Getuige M. Bogaards heeft in het laatst van 1934 een klacht gedaan bij den officier van justitie over het k dn toor-Molen aar, om dat een aflossing van 6627 van een hypo theek, welke in Augustus 1933 had plaats gehad niet aan den hypotheekgever M. G. M. yd. Vijver was uitbetaald. In Januari 1935 was verdachte aan getuige's woning ver schenen. Hjj had hem meegedeeld, dat de af lossing, vermeerderd met de achterstallige rente, bij een advocaat was gedeponeerd en dat getuige de beschikking daarover zou krij gen, indien hij zijn klacht zou intrekken. Uit het verdere verhoor bleek, dat deze af lossing wel betaald is ten kantore van notaris Molenaar, doch dat er in de boekhouding een bijzondere aanwijzing werd geconstateerd, die de bedoeling had voor verdachte aan te geven, dat er met dezen post iets was. Met den heer M. G. M. v. d. Vijver, die eveneens als getuige werd gehoord is nooit over herbelegging der gelden gesproken. Hetzelfde was het geval geweest met een aflossing van 3500, die de bakker W. Koorn- neef bij notaris Molenaar had gedeponeerd. Ook dit bedrag was niet doorgegeven aan de hypotheekhoudster de O.L.V.E.H. Verdachte heeft het gebeurde met de hier boven genoemde gevallen toegegeven. Dit zitting wordt daarop geschorst. In de middagzitting heeft de rechtbank voortgezet de behandeling van de zaak, waarbij zij nu kwam tot de beide door verdachte B. gepleegde vervalschingen, volmachten tot Royement van hypothecaire inschrijvingen. Hierbij bleek, dat ook in dit geval aflossingen van hypotheken, in totaal 32.000 niet waren afgedragen. De hypotheekhoudster, mevr. de Wed. H. J. v. d. Loo-Hoogerbrugge had nooit kennis gekregen van de aflossing die op de door haar verleende hypotheken hadden plaats gehad. De volmachten voor royement heeft getuige nooit geteekend. Verdachte geeft toe, dat hij de handteeke- ningen geplaatst heeft, verdachte heeft veel moeite gedaan om mevr. v. d. Loo te bereiken, die toen uitstedig bleek. Omdat de zaak drin gend was heeft verdachte toen de handtee' keningen geplaatst. Verdachte was er van overtuigd, dat indien mevr. v. d. Loo wel in de stad geweest was, zjj zeker zelf de volmach ten zou heben geteekend. Verdachte geeft op een vraag van het O. M. toe, dat hij nog eenmaal in een dergelijk geval een valsche handteekening heeft gezet. De accountants Vis en Hueck worden ge hoord over de particuliere zaken, die verdachte met verschillende bouwers dreef. De gelden voor de financiering van den bouw van die ondernemers verschafte verdachte zich op dezelfde wijze, waarop Gron dcrediet zich in o'e laatste jaren het geld verschafte, n.l. door het niet afdragen van afgeloste hypotheken. Verdachte paste hier een vernuftig ver schuivingssysteem toe, dat tot geen ernstige complicaties leidde wanneer de in aanbouw zijnde panden spoedig verkocht werden, maar dat in gevallen waarin die panden niet zoo vlug verkocht werden, tot ernstige conse quenties moest leiden. De president merkt op, dat in 1934, dus toen de financieele moeilijkheden reeds zoo groot waren, dat er een half millioen geleend moest worden, nog 700.000 aan bouwcredieten zijn verleend. Verdachte zegt hierop, dat de leening van een half millioen werd aangegaan op onder panden. Hieruit mag dus niet worden afgeleid, dat er financieele moeilijkheden waren. Er waren alleen kasmoeilijkheden, omdat som mige uitstaande gelden niet dadelijk reali seerbaar waren. In korten tijd verwachtte men echter belangrijke ontvangsten. De president: De accountants zijn tot de conclusie gekomen, dat er 92.000 zoek is. Dit bedrag moet ontstaan zijn uit kastekorten die in den loop der jaren zich hebben voorgedaan. Verdachte spreekt tegen dat er 92.000 zoek zou zijn. Er waren eenige kasverschillen, die bij het kantoor bekend waren. Ten onrechte hebben de accountants die kasverschillen als kastekorten beschouwd. Ten slotte komt de rechtbank tot de ver duistering van 14.000 waarbij subsidiair op lichting ten laste is gelegd. De assuradeur A. P. Stolk verklaarde aan verdachte den wensch te hebben te kennen ge geven tot vervroegde aflossing van 14.000 van een door P. J. Cokart verleende hypotheek, Volgens getuige had verdachte aangedrongen op dadelijke storting van het geld, waarte genover getuige zou worden ontslagen van de betaling van 3 maanden extra rente. Verdachte spreekt dit tegen. Bij de betaling heeft getuige Stolk d:-n eisch gesteld, dat hij van de extra-rentebetaling zou worden vrij gesteld. Verdachte heeft toegezegd, dat dit alleen zou kunnen wanneer dadelijk een nieuwe hypotheek zou kunnen worden gevonden. Als laatste getuige werd de tabaksmake laar P. J. Cokart gehoord, die verklaarde nooit de aflossing van 14.000 te hebben ont vangen. Het requisitoir. Het O.M. waargenomen door mr. J. C. V. Meischke zeide in zijn requisitoir, dat het ten kantore van notaris Molenaar een zeldzame chaos was. Om den duur van het vooronder zoek zooveel mogelijk te bespoedigen, hebben de accountants hun onderzoek over de laat ste jaren uitgestrekt. Als zrj nog verder terug waren gegaan, zouden er ongetwijfeld nog meer strafbare feiten zijn ontdekt. Spreker herinnerde er voorts aan, dat in 1927 een kassier van het notariskantoor van Molenaar heeft terechtgestaan ter zake van verduiste ring van ƒ50.000. Door dezen kassier zijn nu verschillende beschuldigingen aan het adres van verdachte geuit, waaruit blijkt, dat reeds in 1923 een tekort in de kas was van 30.000, welk bedrag later is gesteld op ƒ90.000. Vol gens dezen kassier was notaris Molenaar volkomen op de hoogte van de handeling-en van verdachte, maar hoe dit zij, verdachte heeft het tekort in de kas gestort en er is verder niet over gesproken. Indien men toen meer op verdachte gelet had, dan zou het zoo ver niet met hem zijn gekomen, als nu het geval is. Spr, meent, dat alle vier ten laste gelegde verduisteringen bewezen zijn. De valschheid in geschrifte heeft verdachte eerst toegegeven, toen het rapport van den schriftkundige, den heer Alberti hem geen kans meer gaf te ontkennen. Ook het ge bruik maken van het vervalschte geschrift acht spr. bewezen. Spr. wijdde vervolgens eenige woorden aan de positie, die verdachte op het kantoor van den notaris heeft kun nen verkrijgen en aan dat kantoor zelf, dat veel weg had van een voorschotbank, in ver band daarmee noemt spr. den accountant van het kantoor, over wien geldt het gezegde, dat wie het meest daarvan zwijgt, het méést daarvan gezegd heeft. Voor verdachte, die op een uitgebreide schaal geknoeid heelt achtte spr. geen verzachtende omstandigheden aanwezig. Het O.M. requireerde een gevan genisstraf van 2 jaar en 6 maanden met af trek van de preventieve hechtenis. Door flink optreden van den veilig heidsdienst. De verdediging- Mr. J. Duyvendjjk, die de verdediging van verdachte voert, begon met er op te wijzen, dat verdachte tot het personeel van den no taris behoorde en geenszins diens compagnon was. Wanneer verdachte dan ook gelden in ontvangst genomen heeft, dan deed hij dit uit naam van den notaris. Om de verduiste ring bewezen te kunnen achten, zal moeten worden aangetoond, op welke wijze de gel den zijn besteed. Daarbij zal dan tevens moe ten worden uitgemaakt hoe het tekort in de kas was ontstaan. Pleiter heeft vervolgens uitvoerig betoogd, dat de gang van zaken op het kantoor van notaris Molenaar zoo was, dat de afgeloste hypotheken eenigen tijd in de kas bleven. In den regel zond men aan de hypotheekhouders eerst bericht daar van, wanneer men tevens een andere beleg ging kon adviseeren. Het was misschien een gevaarlijk systeem, maar verdachte is daar voor niet verantwoordelijk. Pleiter zette voorts uiteen, dat het niet de bedoeling van verdachte geweest kan zijn opzettelijk een valsche handteekening te plaatsen onder de volmacht tot royement. De kwestie was dat verdachte voorkomen wilde, dat naar buiten zou uitlekken, dat het kantoor niet dadelijk de hypotheekhouders in kennis stelde van de plaats gehad hebbende aflossingen. Pleiter meende, dat voor hetgeen verdachte misdre ven heeft, de voorloopige hechtenis reeds straf genoeg is geweest. Desnoods legge de rechtbank nog een voorwaardelijke straf op. Uitspraak 25 Februari. jDe daders spoedig ingerekend. Dinsdagnacht heeft men getracht een goeden slag te slaan bij den kolenhandel van de firma A. H. A. de Man, aan de Rechter Rottekade, hoek Oranje Nassaustraat te Hillegersberg. Drie Inbrekers, allen woonachtig te Rotter dam, klommen over een muur van den kolen handel en wisten vervolgens, door het verbre ken van een ruit, het kantoor binnen te drin gen. Alles werd overhoop gehaald. Het schijnt, dat de inbrekers de brandkast niet spoedig hebben gezien. Toen de daders dë brand kast opmerkten, werd deze met vereende krachten van haar plaats gehaald en onderst boven gekanteld. Werktuigen om het slot te forceeren, hadden de inbrekers blijkbaar niet. Zij begaven zich daarom naar het terrein, waar zij een zwaren moker vonden, waarna zij vervolgens de kast trachtten te openen, het geen echter niet gelukte. Tijdens deze pogingen werden de daders evenwel opgeschrikt. Een nachtwaker van den Gecontr. particulieren Nachtveiligheidsdienst verscheen op het terrein en bemerkte, dat er iets niet in orde wa3. Doch de inbrekers had den de komst van den waker gehoord. In allerijl verlieten zij het kantoor, klommen over den muur en bereikten via de Oranje Nassaustraat en de Rottebrug de Linker Rotte kade, waarlangs zij vluchtten in de richting van Rotterdam. De nachtwaker waarschuwde onmiddellijk de politie. De op het bureau aanwezige agent Hoppezak, aarzelde geen oogenblik, sprong op een fiets en... wist nog een der daders bij de Ceintuurbaan te grijpen. De inbreker nam een dreigende houding aan, doch kalmeerde terstond, toen de agent hem de revolver voor hield en hem gebood om mede te gaan. De nachtwaker deed nog een poging om de anderen te achterhalen, doch zonder resultaat. De gearresteerde werd onmiddellijk in het verhoor genomen. Het bleek te zijn de 22-jarige H. A. de G., wonende te Rotterdam. Wel poogde hij te ontkennen, doch het bewijsmate riaal maakte deze pogingen onmogelijk. Ook de namen van de medeplichtigen werden be kend. Slechts weinige minuten later tufte de poli- tie-auto, bemand met den inspecteur en eenige rechercheurs naar de Crooswijkbuurt te Rot terdam en daar zijn de beide metgezellen van den arrestant van hun bed gelicht. Het waren de 19-jarige F. S. en de 18-jarige J. C. K. De drie arrestanten zijn werkloozen. Bij het verhoor hebben zij een volledige be kentenis afgelegd. Spoedig worden zij over gebracht naar het Huis van Bewaring te Rot terdam. In het kantoor, waar de inbrekers zijn bin nengedrongen, wordt niets vermist, doch de verschillende pogingen om kasten enz. te for ceeren, hebben een aanzienlijke schade ver oorzaakt. inmiddels kan hierbij worden aangeteekend, dat de Hillegersbergsche politie sinds 1 Januari al de daders van te zamen 13 diefstallen met braak achter slot en grendel wist te zetten. Het jaarljjksche tomooi om het Zilveren Nieuwsblad-biljart is in een der zalen van Lommerrijk onder leiding van de Biljart- vereeniging Hillegersberg, begonnen. Rotterdam nam den strijd tegen de Maas stad op, het Zuiden tegen Caland en tot slot van den avond speelden 't Zuid en Hillegers berg tegen elkaar. Wij laten hieronder de uitslagen volgen: RotterdamMaasstad. Sdheffer 124 34 14 3.64 v. d. Reds 175 34 48 5.14 Opdenbrauw 175 42 18 4.16 Frenks 171 42 21 4.07 Molendjjk 96 48 16 2. Rood 150 48 18 3,12 Van Gelderen 125 42 14 2.97 Van Gelderen 74 42 10 1.76 De Maasstad heeft 570, Rotterdam 520 pun ten behaald. 4.08 7— 2.57 3.72 Het ZuidenCaland. Veentjer 102 25 12 Sdhoonheyt 175 25 28 Van 't Hof 121 47 10 Van Dam 175 47 17 Maohielsem. 99 46 15 2.15 Reuter 125 46 12 2.71 Goemans 150 41 16 3.65 Kreyns 120 41 18 2.92 Galand heeft in totaal 595 en Het Zuiden 472 punten. Het ZuidHillegersberg. 175 21 47 8.33 101 21 12 4.80 33 11 2.21 150 33 23 4.54 39 13 3.10 39 18 4.47 47 12 2.44 47 9 2.65 'tZuid heeft 484 punten, Hillegersberg .551 punten behaald. Vanavond worden de wedstrijden voortge zet. De tweede dag. Gisteravond zijn de wedstrijden om het Zilveren Nieuwsbladlbiljart in Plaats Lommer rijk voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: 'tZuidHet Zuiden. Uitspraken. De 53-jarige huisschilder A. A. A. G., die terechtgestaan had ter zake van meineed, is door de rechtbank vrijgesproken. De 42-jarige bode J. S., die terechtgestaan heeft terzake van het veroorzaken van dood door schuld het zou aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten zijn geweest, dat op den Nieu wen Provincialen weg te Gouda op 21 Novem ber de fiets rijdster E. M. van Doom werd aangereden, tengevolge waarvan de vrouw was overleden werd vrijgesproken. De rechtbank heeft haar vonnis tegen den 44-jarigen schipper M. A. W., die wegens huis vredebreuk verdachte was binnengedrongen in het pension aan de Parkstraat, waarin zijn vrouw woonde en blijkens een houten hamer, die later op den zolder is gevonden, moet hij met dat bezoek niet veel goeds in den zin hebben gehad was veroordeeld tot 3 weken gevangenisstraf, bekrachtigd. s.s. Dj ember naar Engeland verkocht. Naar wij vernemen is het reeds in 1914 ge bouwde s.s. Djember, metende 10315 ton dwt. van den Rotterdamsche Lloyd naar Engeland verkocht. Onder leiding van Martin Lindsay. Daartoe uitgenoodigd door het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap hield de leider van de Engelsche Trans-Groen land Expeditie in 1934, Lieutenant Martin Lindsay van de Royal Scots Fusiliers, gister avond in de aula der Nederlandsche Handels- Hoogeschool te Rotterdam een lezing. De heer Lindsay, die reeds eerder deelge nomen had in twee andere expedities door Centraal-Afrika in 1929 en in Groenland m 1930'31 ontmoette, toen hij zjjn plannen be treffende de nieuwe expeditie dwars door Groenland aanhangig maakte, weinig vertrou wen. De Royal Geographical Society te Lon den vond ze te gevaarlijk en weigerde steun! De medeleden, die gekozen werden, waren mr. A. Croft en de luitenant A. S. T. Godfrey, die geen van beiden te voren in de arctische streken waren geweest. Eerstgenoemde werd in September 1933 vooruitgezonden om in West-Groenland te overwinteren en toebereid selen te maken. Lindsay en Godfrey voegden zich bij hem in Mei 1934 en daarop had het vertrek onmiddellijk plaats. De mannen door kruisten het inlandijs op een breedte van 70° N.B., een afstand van 750 K.M., in vijf weken. Eenmaal Lij hun doel aangekomen, de ontoe gankelijke westelijke rand van het gebergte aan de Oostkust, trokken zij langzaam in Zuidelijke richting, zoodat zij eerst op 66° N.B. de kust bereikten. Dit randgebergte van de Oostkust te exploreeren, zou onmogelijk geweest zijn, daar de kust door het drijvende pakijs geblokkeerd, slechts toegankelijk is ge durende enkele weken van het jaar. Daarom is het noodzakelijk, eerst de ijskap van het Westen uit te overschrijden. Deze tocht van 1800 I?.M. dwars over het ijs, dat het binnenland van Groenland bedekt, was de langste, die ooit in het hooge Noorden door een expeditie werd gedaan, die gefteci zelfstandig opereerde, zonder voor den ocit steun te ontvangen van eenig wetenschappe lijk lichaam. Zij duurde 103 dagen en leidde tot het in kaart brengen van 560 K.M. nieuw land. Twee onbekende bergketens werden ont dekt, de een naar den Prins van Wales ge noemd, de ander naar Kroonprins Fredcrik van Denemarken. Door dezen tocht wfrd"\„_ laatste ontbrekende omtrekken van ste deelen van de Groenlandsche ijskap vast Seïogen ten slotte het voedseidepöt aan de kust werd bereikt, had men nog slechts een voor raad voor 2H dag bij zich! Een Schotsehe trawler bracht hen weer naar het vaderland terug. Aan het slot bracht de heer W. A. Engel brecht, voorzitter van de Plaatselijke Com missie van het K.N.A.G., die als inleiding van de voordracht ook gewezen had op de prac- tische belangen aan de bestudeering van de ijskap van Groenland verbonden, o.a. in ver band met de kennis van algemeene weers gesteldheid, aan den heer Lindsay hulde na mens de aanwezigen voor diens buitengewone prestatie. De voordracht werd toegelicht door een uit gebreide verzameling fraaie lantaarnplaatjes Londen 7,28%, Berlijn 59,29; Parijs 9,73: België 24,81%, Zwitserland 48,12; Amerika 1.45%, Oostenrijk Denemarken 32.32%; Zweden 37.56; Noorwegen 36.60; Spanje 20,16, Italië pnt. bet. h. s. gem. 250 30 41 8.33 Vaandrager 30 40 7.93 32 21 5.46 72 32 13 2.25 42 14 3.57 Van Helvert 42 19 3.47 38 18 3.28 Kok 95 38 11 2.50 Het totaal van 't Zuid werd 700 en dat van het Zuiden 551 punten. HillegersbergRotterdam. 41 24 3.21 41 27 6.09 Van PoMHet 175 39 19 4.48 39 13 4.02 Van Santen 150 Haasnoot 99 Van 't Hooft 125 Rotterdam heeft 682 punten gescoord en Hillegersiberg 549 plus 60 punten die Kroese als voorgift heeft, dus totaal 609 punten. MaasstadCaland. De Vogel 179 37 34 4.83 Van Buren 250 37 29 6.75 Barzilay 124 45 12 2.75 Klinge 175 45 23 3.66 De Arend 150 28 33 5.35 Proos Hoogendijk 71 28 15 2.53 Soesman 52 47 9 1.10 Oversioot 125 47 11 -65 Maasstad heeft 505, Caland 621 caramboles gemaakt. De wedstrijden worden vandaag- voortgezet. In de hoofdgroepen van den win terwedstrijd der Nieuwe Rotterdamsche schaakvereeniging kwamen gisteravond de partijen Haalebos- Mannee en J. F. W. Meyen-Goris tot een be slissing. Haalebos toonde in een eindspel van raadsheer en pionnen tegenover paard en ge lijk aantal pionnen, de grootere kracht van den raadsheer aan en won. Meyer vergiste zich reeds op den achtsten zet in een Spaansche partij, verloor daardoor een figuur en gaf toen meteen op. In een Siciliaan tusschen van den Tol en Teunissen bracht eerstgenoemde een welbe rekend figuuroffer. Deze partij is gevorderd tot een stand die voor Teunissen moeilijk zal zijn te houden. In de overige groepen waren de uitslagen: De KwantConfurius 0L Rekker—A. de Wit 1—0 Muysson—M. de Wit 0—1' van Hoff—Klein 0—1. Göbbels—Rief 1—0, De Jeu- Van Zutphen 0—1- BIJZ. VRIJWILLIGE LANDSTORM. De promotie- en degradatiewedstrijden van den B. V. L., afd. Vlaardingen, Vlaar- dinger-Ambacht, zal gehouden worden van 12 Februari t.n\ 6 Mei a.s. Hedenavond wordt in het R. K. Vereeni- gingsgebouw, Markgraaflaan, een feestavond gegeven voor leden en donateurs der R. K. Sportvereeniging „Vlaardingen". Kapelaan P. J. van Steyn houdt een propaganda-rede. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Neeltje C., dochter van A. van der Windt en A. Janson, Steynstraat 62. Rudolf R., zoon van A. A. Kreber en P. A. Pas, Parkweg L. OVERLEDEN: H. Drop 6 maanden, Van Riebeeckstraat 7. GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente is in openbare ver-' gadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 14 Fe bruari a.s. des voormiddags 10 uur. De agenda vermeldt slechts één punt: Besluit inzake zwembad. IJSBAAN. Dinsdagmiddag werd de ijsbaan van het R, K. Jeugdwerk achter de R. K. Kerk voor het publiek opengesteld. Er werd reeds da delijk druk gebruik van gemaakt en daar het ijs in goeden staat verkeerde was het voor de echte schaatsenliefhebbers een middag van ware ijsvreugde. GEEN RICHTING AANGEGEVEN. De politie heeft tegen 13 wielrijders pro ces-verbaal opgemaakt .Wegens het niet aan geven van de richting.' BRANDJES. Bij de wed. de Jong in de Havenstraat ontstond Maandagavond een brandje op den zolder, doordat de planken, waardoor de kachelpijp loopt, vlam hadden gevat. De po litie brak een paar planken weg en kon toen het vuur blusschen. Maandag ontstond bij T. in de Cornells Houtmanstraat een schoorsteenbrand. Door afdekking van den schoorsteen brandde deze uit, zonder verdere schade aan te richten. Z. A. C. De uitslagen der voor deze onderlinge competitie gespeelde wedstrijden zijn als volgt: NFC—Nima 4—1; VSC—-FSV 1—0; DVO —Excelsior 1—2, onder protestPW—HVV 32; HVOHollywood 3—2; P W2Zwa luwen 42; KVCHollywood 2 2; GL W 2—Hercules 3—5; HVO 2—VSC 2 2—2. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Stad Vlaardingen" met 11750 ton erts. DUSSELDORF, 11 Februari. (R.O.) Na der wordt gemeld, dat met mgr. H. Wolker, den leider der Katholieke jeugd in Duitsch- ïand, ongeveer 150 geestelijken en jongelieden door de politieke politie gearresteerd zijn. Zij worden beschuldigd van samenzwering tegen de veiligheid van den staat. De arres taties duren overal In het land voort. De politieke politie meent op het spoor te zijn va een uitgebrèid complot. Katholieke Organisaties en jeugdvereenigingen zouden met communistische elementen betrekkingen hebben aangeknoopt, met het doel den natio- naal-socialistischen staat omver te werpen. Aanleiding tot deze arrestaties is geweest een huiszoeking bij pater Rosser te Diissel- dorf, leider van Katholieke patronaten. Er zou beslag gelegd zijn op een lijst van adressen en op correspondentie met elementen, ver dacht van vijandigheid jegens het regime. Mgr. H. Wolker is gearresteerd als de ver antwoordelijke superieur van Rosser. Hem wordt ten laste gelegd, kennis te hebben ge dragen van de actie van den Pater. De arrestaties hebben in Katholieke krin gen levendige beroering gewekt. Kardinaal Schulte, de aartsbisschop van Keulen, heeft aan Hitier een protesttelegram gezonden. BERLIJN," 11 Februari. (TJN. PRESS). Het grootste aantal der arrestaties van per sonen, die tot de Katholieke jeugdbeweging in betrekking staan, werd te Diisseldorf en in andere plaatsen van het Rijnland uitge voerd. Echter werden ook in het Berlijnsche district Neukölln personen in verband met dezelfde aangelegenheid aangehouden. Gelijk bekend, verluidt, dat de kardinaal aartsbisschop van Keulen aan Hitier een tele gram heeft gezonden, om tegen de arrestatie van priesters te protesteeren. Men gelooft, dat dit telegram aan Hitier nog niet is over handigd, wijl de Filhrer, in verband met de Olympische spelen, te Garmisch of Mtinchen vertoeft. De omstandigheden, waaronder zich do arrestaties afspelen, schenen er op te wijzen, dat dit de eerste phase is van den beslissen- den slag tegen de Katholieke jeugdbeweging. Men schijnt de Katholieke jeugdorganisa ties in de oogen van het Duitsche publiek daardoor te willen corapromitteeren, dat men haar leiders beschuldigt van een activiteit, die met de communisten contact zou houden. Gelijk bekend, zou de inleiding tot deze actie van de geheime staatspolitie de arre statie geweest zijn van Pater Rosser, di- strictslelder der Katholieke jeugdorganisaties te Diisseldorf. Volgens sommigen zou de Pater niet Rosser, maar Rossaint heeten. Pater Rosser zou volgens de nazis een excentriek zijn met communistische neigin gen. BERLIJN, 11 Februari. (D.N.B.) Heden is vonnis geveld in het proces tegen eenige kloosterzusters, die op ongeoorloofde wijze in het buitenland uitgegeven obligaties heb ben teruggekocht met gesmokkelde deviezen, waartoe een speciaal conto was geopend bq een bank te Amsterdam. De voornaamste beklaagde werd veroor deeld tot drie jaar en 6 maanden tuchthuis straf, vijf jaar eerverlies en 56.000 mark boete. Twee andere beklaagden werden ver oordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf met 11.000 mark boeten en 1 jaar en 33 maanden met 10.000 mark boete. MADRID, 10 Februari. (D.N.B.) In Va lencia is op een spoorwegoverweg een ern stig ongeluk gebeurd. Een volle tram reed daar tengevolge van het weigeren van de rem men door de spoorboomen en werd door een electrischen trein gegrepen. De tram werd een eindweegs meegesleurd en vernield. Uit de pulnen heeft men vier lijken en 15 zwaar gewonden geborgen. De conducteur van de tram is in arrest gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2