ROTTERDAMS SCHEEPSBOUW. HITLER-INTERVIEW VAN DE „PARIS MIDI". Een binnenlandschepolitieke manoeuvre van dit blad: TOESTAND BLEEF IN 1935 ONGUNSTIG. ZATERDAG 29 FEBRUARI 1936 t Het einde van het jaar bracht groote bestellingen. COMM. VENNOOTSCHAP Wm. II. MULLER CO. rotterdamsche lloyd. KASGELDLEENINGEN ROTTERDAM "cineac. GEVALLEN VAN DIPHTERITIS. SERENADE. JUBILEUM. INBRAKEN. AANHOUDING. BURGERLIJKE STAND. OVERSCHIE. AFSLUITING VAN DE WILLEM DE ZWIJGERSTRAAT. HILLEGERSBERG, SCHIEBROEKSCHE BURGERWACHT. PASTOOR A. BEKKERING. SCHOONHOVEN. DE FILM VAN DE K XVIII. burgerlijke stand. SCHIEBROEK. DE ZIEKENHUISVERPLE GING. BERKEL EN RODENRIJS. DE RIJKSKANSELIER OVER HET SOVJET-PACT. De indruk in diplomatieke politieke kringen. en PARIJS, 28 Februari. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Bertrand de J0U- venel heeft voor „Paris Midi" den Duit- sehén Flihrer en rijkskanselier een inter view afgenomen, niet in de verwachting, dat Hitier iets nieuws zou vertellen, maar om, zooals hij zeide, van Hitler's gezicht te kunnen lezen, of hij in zijn toe naderingsdenkbeelden ten aanzien van Frankrijk ernstig is of niet. VLAARDINGEN. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN. maassluis. HOUDT DEN GOEDEN KOERS De toestand in de scheepsbouwngverheid in Rotterdam bleef gedurende het grootste deel van 1935 nog ongunstig volgens het jaarver slag van de Kamer van Koophandel. De pro ductie was slechts weinig grooter dan in 1934. Tegen het einde van het jaar zijn echter zoo wel in Nederland als elders een betrekkelijk groot aantal belangrijke bestellingen ge plaatst. De Nederlandsche scheepswerven bouwden op 31 December 1935 aan 36 zeeschepen, me tende 104.325 ton bruto, tegen 11 schepen, me tende 48.333 ton, op 31 December 1934. Hierbij waren 10 tankschepen van meer dan 1.000 ton bruto inhoud elk, samen metende 47.835 ton, tegen 6 tankschepen, metende 40.270 ton, op 31 December 1934. Van de tankschepen werden twee vaartuigen, samen metende 6.245 ton, en van de overige vaartuigen één groot schip van 33.250 ton voorzien van stoomma chines, alle overige worden uitgerust met olie motoren. Het aandeel van Nederland in de over de gèheele wereld onder handen zijnde scheeps- ruimte is van 3,86 pet. op 31 December 1934 gestegen tot 6,76 pet. op 31 December 1935; voor de onder handen zijnde motorschepen van 5,97 pet. tot 7,25 pet. Ons land komt onder de scheepsbouwende landen thans weer op de vierde plaats. De productie van de Nederlandsche werven gedurende 1935 omvatte 48 zeeschepen, me tende 57.133 registerton bruto, tegen 31 sche pen, metende 46.905 ton, in 1934. Van deze vaartuigen waren 41 motorschepen, metende 46.390 ton, en 7 stoomschepen, metende 10.743 ton. Nederland is, wat den aanbouw van zee schepen betreft, in 1935 nog op de zesde plaats gebleven, achter Groot-Britannië, Duitsch- land, Japan, Denemarken en Zweden; wat den bouw van motorschepen aangaat komt ons land eveneens op de zesde plaats, achter Groot-Britannië. Duitschland, Denemarken. Zweden en Japan. Het aandeel van Nederland in de over de geheele wereld te water gelatgn scheepsruimte is van 4,85 pet. in 1934 verder gedaald tot 4,39 pet. in 1935, en wat de te wa ter gelaten motorschepen betreft van 7,66 pet. tot 5,71 pet. Nieuwbouw RotterdamSchiedam. De verwachting, dat 1935 in Rotterdam wei nig opleving in den nieuwbouw zou brengen, is gelukkig niet geheel bewaarheid. In den loop van het jaar zijn in Rotterdam o.m. ver schillende opdrachten geplaatst voor vaar tuigen voor de Nederlandsche marine en een aantal tankschepen voor de Koninklijke Shell, terwijl aan het einde van 1935 nog de belang rijke opdrachten voor een gedeelte van den bouw van het nieuwe schip van de Holland- Amerika Lijn (de zoogenaamde tweede Sta tendam"), alsmede voor nog drie tankschepen voor de Koninklijke Shell, geplaatst werden. Er bestaat gegronde hoop, dat de werk loosheid in de scheepsbouwindustrie en aan verwante bedrijven in de komende maanden 'ëèjiigermate zal verminderen. Reparatie. De bezetting van de repartiewerven in Rot terdam is over 1935 minder geweest dan in het voorafgegane jaar. Ondanks de nog steeds toenemende groote moeilijkheden op de inter nationale markt zijn zij intusschen nog van een redelijke hoeveelheid werk voorzien, zij het ook tegen zeer lage prijzen. Zij zullen van elke kleine opleving onmiddellijk kunnen pro fiteered omdat zij, ondanks de moeilijke tij den, zijn voortgegaan haar inrichtingen te verbeteren en aan te passen aan hocge eischen. fJT WiltonFijenoord. t Gedurende 1935 werden afgeleverd: 1 tankmotorschip van ongeveer 12.100 ton draagvermogen, met een machinevermogen van 3.600 E. P. K. voor de R°yal Dutch Shell Group; 2 Fijenoord-M. A. N. Dieselmotoren, elk groot 1.600 E. P. K> voor de onderzee boot „O 16"; 8 torpedolanceerbuizen voor bovengenoemde onderzeeboot: het 8,8 cM. geschut voor de onderzeeboot „O 18"; 4 condensors voor de Bataafsche Petroleum. In den loop van het verslagjaar is deze on derneming welke reeds vroeger ten dee e tn Schiedam was gevestigd, uit het handelstegis- ter onzer Kamer verdwenen. j" Rotterdamsche Droogdok. Afgeleverd werden gedurende 1935: 1 motortankschip „Sunetta," groot onge veer 12.000 ton, voor de N.V. Petroleum Maat schappij „La Corona" te 's-Gravenhage 1 motortankschip „G. S. Walden", groot ongeveer 15.000 ton, voor Oriental Tankers Ltd., Hongkong; 1 cascó voor Congolichter; 1 motorschip „Minna" voor de Scheepvaart en Handel-Maatschappü N.V. (Shipping and Trading Co. Ltd.) te Rotterdam; 1 dubbelschroeftankschip „Benakat" voor de Ned. Kol. Petroleum Mij., 's-Gravenhage; de middenbrug van de brug Vianen-Vrees- yrijk; 2 ketels voor Wilton-Feijenoord. Onder handen bleven op 31 December 1935: 1 motorschip, groot ongeveer 9.000 ton, voor de Bataafsche Petroleum Maatschappij, 'a-Gravenhage; 1 dubbelschroefpassaglersschip voor de Holland-Amerika Lijn; 1 motorschip, groot ongeveer 9.000 ton, yoor de Bataafsche Petroleum Mij. Machinefabriek cn Schee pi leer f van P. Smit Jr. N.V. In 1935 werden afgeleverd: 2 motorvrachtschepen, waarvan een lang 114,30 M., breed 16,15 M., hol 8,92 M., en een lang 80,16 M„ breed 13,10 M., hol 5,84 M.; 1 tanklichter, lang 38 M., breed 6,30 M., bol 2,20 M.; 1 motorsleepboot, lang 18,90 M., breed jï,75 M., hol 2,35 M.; 1 motortrawler, lang 38,63 M., breed 7,01 M. bol 4,11 M.; 8 Dieselmotoren, systeem Smit/Burmeister gn Wain, te zamen 3,350 P.K. In aanbouw bleven op 31 December 1935: 2 mjjnvegers, elk lang 52,50 M., breed 7,80 M„ hol 3,90 M.; 1 motortankschip, lang 102,106 M., breed 17,07 M„ hol 4,50 M.; 4 motoren systeem Smit/Burmeister en Wain, te zamen 700 P.K.; 2 stoommachines, te zamen 2.200 P.K. N.V. Intermaas, Slikkerveer. Afgeleverd werden in 1935: het ijzerconstructiewerk voor een brug bij Vianen (rivieroverspanning). Dit werk werd in vereeniging met andere werven uitgevoerd voor het Bruggenbureau rijkswaterstaat te 's-Gravenhage; reservedeelen voor een kolentransport- en verlaadinrichting te Spitsbergen voor Russi sche rekening; reservedeelen voor een machineponton van de schipbrug „Koningin Emma der Nederlan den" te Curagao, voor rekening van het de partement van koloniën. Onder handen bleef: het aandeel der N. V. in het ijzerconstructie werk voor een brug bij Hedel, voor rekening van het Bruggenbureau rijkswaterstaat te 's-Gravenhage. N,V. C. van der Giessen cn Zonen's Scheepswerven. In 1935 werden te water gelaten: 6 elevatorbakken met een gezamenlijk draagvermogen van 3.000 ton. Op 31 December bleven nog onder handen: het motorschip „Amstelstroom", draagver mogen ongeveer 500 ton, in aanbouw voor de Hollandsche Stoomboot Mij. te Amsterdam; 1 zeegaand dubbelschroef motortankschip van 560 ton draagvermogen; 1 enkelschroef motortankschip van 9.200 ton draagvermogen; 1 motortanklichter voor de binnenvaart van ongeveer 550 ton draagvermogen voor Neder landsche rekening. Er wordt voor 200.000 3 pet. winst- deelende obligaties ingekocht. Het Alg. Adm. en Trustkantoor deelt aan houders van 3 pCt. winstdeelende obligaties ten laste van de Comm. Venn. Wm. H. Muller Co. te Rotterdam o.m. mede, dat de C. V. bij haar als Trustee overeenkomstig de be palingen der Trustacte ter vervanging van eenige zekerheden een bedrag heeft gestort van twee honderd duizend gulden met ver zoek genoemd bedrag in overeenstemming met het bepaalde in Art. 16 van de Trustacte te besteden aan inkoop van bovengenoemde obli gaties. Daartoe heeft het Trustkantoor van heden af voor houders van genoemde obligaties de gelegenheid open gesteld om bij wijze van in schrijving obligaties aan te bieden. De overneming geschiedt voor alle inschrij vers tot gelijken koers en wel van die inschrij vers die op of beneden dien koers hebben ingeschreven. Indien slechts stukken worden aangenomen waarvoor tegen denzelfden koers is ingeschre ven, en het bovengenoemde bedrag niet toe laat, die alle aan te nemen, vindt voorzooVer mogelijk pondspondsgewijze aanneming plaats. Indien inschrijvingen worden aangenomen van inschrijvers, die tot verschillende koersen hebben ingeschreven, en het bovengenoemde bedrag niet toelaat alle obligaties, die tot den aangenomen koers en tot lageren koers zijn aangeboden, te aanvaarden, worden allereerst de stukken aangenomen, die tot den laagsten koers zijn aangeboden enz.; voor de overige tot den aangenomen koers aangeboden stuk ken vindt voorzoover mogelijk pondsponds gewijze aanneming plaats. Betaling van de aangenomen obligaties zal tegen inlevering der stukken, voorzien van alle niet vervallen halfjaarlijksche en jaarlijk- sche coupons en onder overlegging van het toewijzingsbiljet plaatsvinden van 1 April 1936 af onder bijbetaling van opgeloopen vaste rente tot en met 31 Maart 1936 ten bedrage van 3 per obligatie van 400 en van 0.75 per obligatie van 100. De Jacatra verkocht. Nadat wij de vorige week hebben gemeld, dat het ss. Djember van de Rotterdamsche Lloyd verkocht is, wordt thans medegedeeld, dat de Lloyd het ss. Jacatra verkocht heeft. Het schip mat 5883 ton bruto en 3708 netto en werd, evenals de Djember in 1914 gebouwd. Wederom op 35 millioen bepaald. N.a.v. het voorstel van B. en W. van Rotter dam van den 6en December 1935 besloot de gemeenteraad den 19en Dec. d.a.v. voor het tijdvak van 1 Januari tot en met 31 Maart 1936 kasgeldleeningen aan te gaan, tegen door B. en W. te bepalen rente, met dien verstande, dat de totale kasschuld op geen enkel tijdstip het bedrag van 35.000.000 zal te boven gaan. In verband met het verstrijken van den ter mijn stellen B. en W. voor het bedrag waar voor kasgeldleeningen zullen kunnen worden aangegaan voor het tijdvak van 1 April tot en met 30 Juni 1936 wederom op 35.000.000 de bepalen. In het Cineac-programma van deze week zien we Koning Edward VIII de Industrleele tentoonstelling te Londen openen, het eerste openbare optreden van den jongen vorst, na den dood zijns vaders; worden we herin nerd aan de groote politieke demonstrate in Spanje en worden we een tipje gewaar van de groote Italiaansche overwinning in Abes- synië. Verder zijn niet vergeten de twee verbeter de wereldrecords van Willy den Ouden en Rie Mastenbroek, terwijl Prins Camaval's intocht in ons land de uitgelaten feestvreugde de monstreert van de Vastenavondviering. Naast al deze actualiteiten „Cucaracha" het kleurenwonder, begeleid door muziek vol vuur en tempo en Betty Boop in de vroolijke teekenfilm „De lastige vlieg". Zondagmorgen en Woensdagmiddag een extra teekenfilm „Popeye wint het kampioen schap dansen", speciaal ingelascht voor de jeugd. Sluiting scholen Zinkerstraat. In verband met het opnieuw voorkomen van eenige gevallen van diphteritis onder de leer lingen van de openbare lagere scholen aan de Zinkerstraat heeft het gemeentebestuur, in overleg met de Rijksinspectie, besloten deze scholen tot nader bericht te sluiten. Het Muziekkorps „de Brandweer" .direc teur de heer Joh. J. Hoeffgen onderafdee- ling van den bond van Vereenigde Vrijwillige Brandweerlieden is voornemens Dinsdag avond 3 Maart, een ovatie te brengen aan den heer W. Manifarges, onderbrandmeester aan slangenwagen 33, waarvoor wordt aangetre den ten 8 uur aan den Oost-Kousdijk 13 b. Heden herdacht de heer C. F. de Valk, ver tegenwoordiger van de N.V. Unilever zijn 25- jarig jubileum. Hij werd hedenmorgen in een der versierde kantoorlocaliteiten feestelijk ontvangen en allereerst toegesproken door den adjunct-directeur den heer J. Dingemans, die den jubilaris prees als een hard werker. Na mens de N.V. werden hem een geschenk onder couvert en een gouden horloge met inscriptie aangeboden. Nadat de inspecteur van het verkoopkantoor de heer H. Honig den jubilaris had toegespro ken, voerde het woord de heer C. van Vliet, chef van de administratie, die namens het kantoorpersoneel een vulpenhouder aanbood. Tenslotte heeft de oudste collega van den jubilaris de heer J. W. Niessing onder aanbie ding van een gouden ketting den heer de Valk gehuldigd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft .men 'n étalagekast van de fr. S., aan den Nieuwen Binnenweg, opengebroken en daaruit overhemden, sjaals, dassen, man- chetknoopen en sokken gestolen. Gistermiddag heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor van de firma N., aan de Voorhaven. Er is een map met 60 gestolen. Aangehouden en in bewaring zijn ge:teld, de 26-jarige K. S., en de 23-jarige H. S„ die uit de automaat van den sigarenwinkelier M. B., aan de Middellandstraat, 5 pakjes si garetten hebben gestolen. Aangiften van 28 Februari. BEVALLEN: M. Low—Jansen z. M. Vriens de Groot d. G. H. Wytmans—Peters d. A. Bluijsv. d. Weijden z. N. F. Kaptelnv. d. Sluijs d. M. de Bondtv. d. Klooster z. E. C. Smid—v. d. Lee z. J. C. SprongAlbregts z. H. van VlietTeilekamp z. H. F. Pauwels Sehaaij z. S. Siesv. d. Leer z. L. F. van MerwiJk—v. Alphen d. J. de Heus—Gru^js d. E. D. Verhagen—Pellikaan z. C. W. Vermunt- Hoppe z. C. can Dam—Haring d. J. J. Bou- terse-van Broekhuijze d. T. van VeenHoek stra z. J. van Opijnen—VermeU d. N. van Puttenvan Horssen z. J. C. J. Erkelens Keereweer z. H. BrediusHoos d. J. M. GongoraPenla'gua v. d. Leest z. v. Sliedregt Blommers z. B. J. C. Cornelius—'i.1 W. G. van Duin—van Strien z. M. de Waarijr- Groeneweg d. N. de JangKnippel z. M. de PuiJ—Baron z. J. M. Kle(jnjan—Jans leveml. z. OVERLEDEN: M. F. Hartmann wed. v. A. Schumacher 78 j. P. Groeneveld wedr, v. W. v. Zwol 73 j. L. A. Waayers m. v. P. C. de Kever 21 j A. M. v. d. Avoort vr. v. C. J. Gerritsen 42 j.' W. Dunk z. 15 j. J. H. Verstappen o. m. 61 1. O. A. v. Suilichem m. v. J. M. Vermaak 74 j H. I. Gazan m. v. H. Vieyra 63 j. N. H. Beversluis wedr. v. M. S. Bongers 80 j. W. B. de Zeeuw m. v. M. J. v. Dier end onck 70 j. P- v. d. Welle wedr. v. M. Legomate 89 j. J. M. Lub- king m. v. A. F. C. v. Offeren 44 j. G. I. v. d. Berg m. v. I. Kramers 61 j. S. Duerlnck wed. v. E. van Puijmbroeck 86 j. J. Lueijendijk vr. v. A. Roodzand 58 J. J,. "V. d. Vaten d. 4 d. C. F. Spierenburg o. m. 55 j. W. de Koning wedr. v. M. Teeuw 71 j. Naar de A. N. W. B. beridht, hebben B. en W. besloten: le. in te trekken hun besluit van 8 Ja nuari 1934 tot gesloten-verklaring van stra ten in Sohiewijk; 2e. het gedeelte Willem de Zwijgerstraat, begrensd door het perceel Willem de Zwijger- straat no. 53a en den Parallelweg W.Z., ge sloten te verklaren voor het berijden in de richting Parallelweg, met rijtuigen. Het bestuur stelde voor, het gebruik van de operatiekamer- voortaan te vergoeden, doch voorloopig als proef voor 1936, en het be drag te bepalen op 15 als maximum. Reeds vroeger was hiervoor een verzoek ingediend. Gezien de flinke reserve meende het bestuur Iets extra's voor de leden te moeten doen, zoo dat besloten is dit voorstel in te dienen. By het le lustrum is de operatiekamer ge sticht. Gebleken is, dat het een goede daad was. Hoewel de kosten volgens het voorstel circa 500 zullen bedragen, roeent het be stuur het voorstel toch te moeten doen, ook al z&l er, volgens de cijfers van 1935, een te kort van 350 ontstaan. Het voorstel, dat veel bijval vindt, is aange nomen. Evenals in het vorige jaar, wordt oók voor 1936 de contributie bepaald op 6 cents per lid, boven de 16 jaar. Bij de rondvraag zijn enkele vragen gesteld, die door den voorzitter zijn beantwoord. Woensdagavond heeft de Schiebroeksche Bur gerwacht in de bovenzaal van „Arcadia" een algemeene ledenvergadering gehouden, alwaar de heer ir. J. J. Cramer chef van den econo- mischen dienst der Haagsche Burgerwacht een voordracht heeft gehouden over de onge wapende burgerwacht, die de economische dienst wordt genoemd. Hierna werden de aftredende bestuursleden de heeren J. H. J. Jansen, C. B. Th. Vermeulen en Ph. H. Vrijman herkozen, Naar wij vernemen zal de Zeereerw. Heer A. Bekkering, pastoor van de St. Faulus- paroohie, die vóór eenigen tijd ter observatie was opgenomen in het St. Francisous-Gast- huis, vermoedelijk Maandag a.s. weder in zjn parochie terugkeeren. Z.Eerw. zal echter voorloopig nog minstens zes weken volkomen rust moeten nemen. Men verzoekt ons te melden, dat de vertoo ning van de film „20.000 mijlen over zee" bin nenkort zal worden hervat in Rotterdam en wel tegelijkertijd in het Scala- en het Colos- seum-theater. BEVALLENP. M. Kroese— Stieger z. C. M. W. Ratih—Songera d. ONDERTROUWD: G. A. F. van Putten 27 j. te Sohiebroek en E. D. M. A. H. Lerche 23 j. D. H. W. van Zuureta 24 j. te Rotterdam en E. J. H. de Smeth 25 J. P. Klapwijk 27 j. te Sohiebroek en J. Schipper 19 j. GETROUWD: G. Bertus 28 j. te Rotterdam en A. M. v. d. Berg 30 j. De vereeniging voor ziekenhuisverpleging hield Donderdagavond hare algemeene jaar vergadering in de zaal „De Harmonie aan den Kleiweg. De voorzitter, de heer A. J. van Lieshout merkte in zijn openingswoord o-* dat 1935 voor de vereeniging bevredigend was geweest. Aan 68 leden is uitkeering verleend we gens opname in het ziekenhuis. In 1934 aan 48. Het saldo der gelden bedraagt daardoor 153 hetgeen echter een bevredigend be drag is. Op 28 Oct. a.s. zal de vereen. 10 jaar be staan. Dien dag wil men niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Aangenomen is het bestuursvoorstel, om de functies van penningmeester en administra teur weder in een hand te vereenigen. De secretaris, de heer Joh. Krijgsman ver meldde in zijn jaarverslag, dat het ledental on 1 Jan. 1935 2337 bedroeg, verdeeld over 625 gezinnen, en op 1 Jan. 1936 2421 perso nen, uit 669 gezinnen. Aan 68 leden is een uitkeering gedaan voor een totaal van 1203 verpleegdagen, tegen 886 in 1934. De heer W. van der Kraan bracht het nnan- cieel rapport uit. Aan contributie is ontvan gen 4438.66 en andere inkomsten er bij ge rekend een bedrag van 4550.86. De aftredende bestuursleden, de heeren A. J. van Lieshout en W. Vitters, zijn met al gemeene stemmen herkozen. VOEDT U GOED. De „Voedt U Goed"-campagne, die in ons land veel succes heeft, zal volgende week in Schoonhoven worden gehouden. De zuivel- demonstraties van „Jan Welgemoed" zal Dinsdag, Woensdag en Donderdag in de Nuts- zaal worden gehouden. Dinsdagmiddag zal Burgemeester Nieuwenhuisen een openings woord spreken en daarna zal dokter Groesbeek het belang van het zuivelgebruik, uit medisch oogpunt, bespreken. Vrijdagavond volgt een z.g. „Bonte-avond" met vertooning van frag menten uit de revue „Van eigen land". De toegang.tot dezen avond is tegen lagen prijs gesteld. De bakkers zullen medewerken aan deze zuivel-reclame, door Dinsdag voor de geheele stad melk- inplaats van waterbrood te bakken. De winkeliersverenigingen De Hanze en Schoonhoven Vooruit zullen een reclame-wagen laten rijden, waarvan men naar het gewicht kan raden, en waarvoor 40 prijzen beschikbaar zijn gesteld. ROOILIJN OPWEG. Aan den heer N. Zij derlaan is thans ver gunning verleend tot het houwen van een wo- nin gaan den Opweg, waarbij aan heni is toegestaan af te wjjkên van het ontwerp besluit tot vaststelling van de rooilijn, welk besluit Dinsdag 1.1. in den gemeenteraad in beginsel is aangenomen. OPLICHTER AANGEHOUDEN Donderdagavond hébben rijks- en gemeente politie alhier aangehouden zekere J. van S. die in Bergambacht en Ammerstol en ook in andere gemeenten oplichtingen heeft ge pleegd. Hy werkte voor een Spaarkas en heeft zich op deze wijze onrechtmatig gelden toe geëigend. Hij Is in het politie-bureau opge sloten en gisteren op transport gesteld naar Rotterdam. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Simon, zoon van A. v, d. Dus- sen en G. Pols Nicolaas, zoon van T. J. Tronchet en H. v. Eeuwijk Arie, zoon van A. Verkerk en A. C. Fryn Christiaan M., zoon van A. Pardoel en J. E. Straver. GEHUWD: Comelis Goudriaan, oud 54 jaar en Johanna de Vries, 52 jaar. R. K. STAATSPARTIJ AFD. BERKEL EN RODENRIJS. Vrijdagavond werd in het Gezellengebouw de jaarvergadering gehouden van de R. K. Kiesvereeniging. De voorzitter, de heer A. C. v. Zwieten, her dacht iri zijn openingswoord de leden, die in het afgeloopen jaar zijn overleden. Voor hun zlelerust werd een kort gebed gebeden. De belangstelling van de leden werd ge vraagd voor het veertiendaagsch tijdschrift de Opmarsch. Wel zijn hier reeds een 50-tal abonné's, maar met wat propaganda kan dit aantal wel verdubbeld worden. Door den voorzitter werd het jaarverslag uitgebracht, waarin werd medegedeeld, dat het aantal leden thans 614 bedraagt. Een resumé werd verder gegeven, hoe in deze gemeente bij Prov. Staten en Raadsverkiezing is gestemd. Medegedeeld werd, dat de heer A. Th. Heydra al3 secretaris zal fungeeren, en dat in de maanden Maart en April oor de bestuursleden dezelfde contributie 5 an vorig jaar zal worden opgehaald. Het financieele verslag van den penning meester gaf een batig saldo van .f Le zien. Door de controlecommissie werd verslag uitgebracht, waarna de penningmeester onder dank voor zijn beheer werd gedechargeerd. Hierna werd door den voorzitter, als afge vaardigde verslag uitgebracht van de ge houden Kringvergadering, waarbij tevens een kort overzicht werd gegeven van de agenda van den Partijraad en de daarop voorkomende voorstellen. Bij de rondvraag werd verzocht de bro chure, inhoudende de redevoeringen van den Landdag, gratis onder de leden te verspreiden. Besloten werd deze brochure gratis te ver spreiden aan die leden, die er prjja op stellen ze te ontvangen. Men kan zich hiervoor bij de bestuursleden opgeven. De voorzitter sprak een kort slotwoord, aandringend om trouwe en actieve leden te blijven van de R. K. Staatspartij. VOETBAL. Zondag a.s. zullen door de elftallen van de R. K. voetbalvereeniging T.O.G. alhier, de vol gende wedstrijden worden gespeeld: thuis TOG 1—Activitas 1, 2,30 uur; TOG 2—Spar taan 4', 12,30 uur. Te Rhoon: RhoonTOG 3. Te Rotterdam: Aeolus aTOG a.. Als men het zeer lange vraaggesprek, waarbij Hitier vooral de vragen wist te voorkomen, van zijn litteratuur ontdoet, dan kan niet anders worden gezegd, dan dat Hitier heeft herhaald, wat hij in vroegere interviews en redevoeringen reeds heeft betoogd. Evenwel is een en ander zóó tenden tieus door „Paris Midi" gepubliceerd, dat geen der Fransche avondbladen van het interview notitie hebben genomen of commentaar hebben geleverd, behalve het „Journal des Débats", waarin Bemus onomwonden verklaart, de mededeeling van Hitier te wantrouwen, als met zijn daden in strijd. Hoe weinig beteekenis aan het interview wordt gehecht, blijkt wel uit het feit, dat de provinciale edities der vijf groote Pary- sche ochtendbladen, zoo juist zijn verschenen zonder commentaar en met doodzwijgen van het interview, uitgezonderd de „Matin", die het kort samenvat. Feitelijk komt in het vraaggesprek slechts een zin voor, die de aandacht moet trekken, namelijk waar Hitier verklaart, dat de aan vaarding van het verdrag met de sovjets door de Fransche kamer een nieuwen toestand schept. Vermoed wordt, dat het juist om die mededeeling is te doen geweest bij de bedoe ling, die achter het interview zat. „Parijs Midi" behoort namelijk tot de te genstanders van het betreffende verdrag, waartegen ook de rechterkamerhelft zich blijft verzetten. De Hitler-verheerlijking in het interview is zóó opvallend, dat men ook in de parle mentaire kringen en voornemelijk bij cle lin kerzijde van meening Is, dat men met het interview stemming heeft willen maken, om de aanvaarding van het verdrag door den senaat te verhinderen. In diplomatieke kringen geeft men te ken nen, dat het interview niets tastbaars geeft Dat Hitler van toenadering spreekt, acht men niets nieuws, doch men constateert op nieuw, dat hy niets positiefs voorstelt en men herinnert er aan, dat telkens wanneer hem voorstellen worden gedaan, die tot een toenadering kunnen leiden, ze door hem wor den van de hand gewezen. Toen bijv. op 13 en 22 December van het vorig jaar door de gezanten van Londen en Parijs werd voorgesteld, Locarno uit te brei den met een luchtpact, heeft Hitier laten antwoorden, dat daar niet aan kon worden gedacht, zoolang het ItaliaanachAbessy- nisch conflict nog niet was opgelost. Ook in die kringen acht men het inter view een manoeuvre van binnenlandsch-po- litieken aard. Dit laatste wordt eveneens ver ondersteld door de „Information", welker po litieke kroniekschrijver, de Brinon, Hitier meermalen heeft geïnterviewd. Bovenstaande verklaart dus, waarom men kan zeggen, dat het interview hier in het luchtledige is gevallen en verklaart tevens bepaalde heftige afwijziglngen van de „De- bats", dat er aan herinnert, dat, als Hitier onderscheid tril maken tusschen het oude Duitsehe formalisme en de gemoedelijkheid der nazi's, die gemoedelijkheid er blijkens de geloofsvervolging, het buiten de wet stellen van de niet-Ariërs, de moordpartijen van 30 Juni en den moord op Dollfuss, er toch wel raar uitziet. Het blad riet in de vredelievende uitlatin gen van Hitier niets anders dan een middel, om de bewapeningen te vertragen, die in sommige landen plaats hebben tegen een mogelijk invalsgevaar. Het blad hoopt, dat Frankrijk ér niet zal invliegen. In het vraaggesprek heeft Bertrand de Jouvenel ook aan Hitier de vraag gesteld, of hij „Mein Kampf" zou wijzigen. De Führer antwoordde, dat hij dat niet zou doen zooals een schrijver, die by een nieuwen druk zijn werk herziet, doch door de daad. Als het hem gelukte, Frankrijk en Duitschland tot vrien den te maken, naar zijn vredelievende bedoe ling, dan zou dat de beste herziening van „Mein Kampf" zijn, dat geschreven werd, toen hij in de gevangenis zat en het Rynland nog werd bezet, dus onder omstandigheden, die het patriottisme toescherpen. Dit deel van het vraaggesprek heeft na- tuuriyk véél aandacht getrokken, aangezien „Mein Kampf" den Franschen nog steeds zwaar op het hart ligt wegens de woorden op bladzijde 766 geuit, waar Hitier zegt, dat slechts de vernietiging van Frankrijk Duitsch land de vrije hand voor expansie naar het Oosten kan verzekeren. In diplomatieke en politieke kringen wyst men de verontschuldiging van Hitler van de hand, zéggend, dat „Mein Kampt- niet lil eens is géschreven en dat het geïncrimineer de deel eerst tot stand kwam in den tyd, dat Frankrijk reeds herhaaldelijk zyn toenade- ringsgezinde toegeeflijkheid jegens Duitsch land had getoond. Door de politie alhier is proces-verbaal opge.maakt wegens valschheid in geschrifte tegen 5 steuntrekkenden, die op verschillen de tydën 's nachts hadden gewerkt en de verdiensten daarvan niet aan Maatschappe lijk Hulpbetoon hadden opgegeven. DE ACCURATE POST. Een patiënt uit het Ziekenhuis alhier ver zond dezer dagen een drukwerkje, In open en veloppe, waarin door toeval een dubbeltje bleek te zitten. Het verloren 10-centstukje werd keurig verpakt met een aanwijzing van de herkomst door de post terugbezorgd. DAMWEDSTRIJD. Een 14-tal Schiedamsche Chr. werkloozen speelden 'tegen een 14-tal Vlaardingsehe Chr. werkloozen een damwedstry.d, welke ein digde in den uitslag 16—12 voor de Vlaar- dingers. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Van der Lee, Jb. van Heemskerkstraat 10, dameehandschoen; Van Muyen, Vleersteeg 10A, vulpotlood; Raadhuis volaard. Ambacht, een paar wollen kinderhaüd- ichoenen; Begoniastraat 22, Vlaardinger Ambacht, een. gouden ring; van Veen, Nieu- welaan 90, damesringetje; Ensel, WëstniCuw- land, hondje; Maat, van Riebeeckstraat 10, kleerborstel; Liebrechts, Baljuwstraat, hon- denricm; Onderdelinden, Wm. Beukelsz.str 19, dameshandschoen; van Schoor, Oostha- venkade 7, jongensfiets. AANBESTEDING. Bij de Vrijdagmiddag ten Stadhuize ge houden aanbesteding voor het verrichten van baggerwerk in de Óude Haven waren inge komen twee biljetten, n.l. van: Firma Vol kers te Sliedrecht, voor ƒ3435; J. p. de Ko ning, te Medemblik, voor 4959. Gunning aangehouden. OVERGEPLAATST. De Rijksklerk bij de directe belastingen, de heer G. van Asperen, is met ingang van 1 Maart a.s. verplaatst van de inspectie Vlaar- dingen naar Dordrecht. Met 1 Maart a.s. is benoemd tot tijdelijk klerk bij de directe belastingen afdeellng inspectie alhier, de heer B. Pettinga, ie Schiedam, MET PENSIOEN. De heer E. J. Visser, hoofd van de open bare school B. alhier, zal met ingang van 1 Juni a.s. het onderwijs met pensioen verlaten. De heer Visser is bijna *4 jaar als hoofd aan genoemde school verbonden. Eveneens heeft de heer T. van der Kooy, hoofd der Dr. Abr. Kuyperschool alhier, in gevolge de Wet op de vervroegde pensionee ring met ingang van 1 Juni a.s. als zoodanig eervol ontslag aangevraagd. Ruim 21 jaar was de heer van der Kooy in Vlaardingen werkzaam als hoofd der school; eerst in de Emmastraat en daarna in de Boschlaan. Ir. zijn plaats is door bet Bestuur der school voor L. O. en U. L. O. te Middelstum (Gron.), die 1 Juni a.s. in dienst hoopt te treden, KON. SUBSIDIE AAN JONGE SCHILDERS. Be commissie voor de Koninklijke subsi dies aan jeugdige schilders heeft een sub sidie toegekend o.a. aan den heer W. Brink man alhier. DREIGEMENT AAN DEN HEER SPEELMAN. Een revolverpatroon met briefje. Vrydagmorgen is door den heer Speelman op de Kon. Wilhelmihalaan een brief ontvan gen, waarin een gave revolverpatroon zai- De brief welke niet tvas onderteekend, bevatte de volgende mededeeling: Afgewacht zou worden de uitspraak om trent de straf, welke de gebroeders W. op 10 Maart kouden krijgen. Het kóu er dan voor den heer Speelman niet zoo goed uitzien. Eeh en ander houdt verband met de inbraak bij bovengenoémden heer Speelman, waarby de gebroeders W. door den rechercheur Heijmans langs de spoorbaan onder Vlaardingen wer den gearresteerd. NIEUWE GERIDDERDEN In de gehouden vergadering van den Nat. Bond het Mobilisatiekruls afd. Rotterdam, waar deze gemeente ook onder behoort, is aan een zestal onzer medeburgers het mobilisatie- kruis met brevet uitgereikt. COMMISSIE TOEZICHT G. L. O. In de plaatf van den heer S. Blom is be noemd tot secretaris van de commissie van toezicht op het lager onderwys, den heer J. de Kneoht, hoofd van een openbare school alhier. DË „BAAN" BOUWT WEER. B. en W. maken bekend, dat het verzoek va nde N.V. Vereenigde Touwfabrieken om m het perceel kadastraal no. 5891 (terrein van de touwfabrfek alhier) een bovengrond- ache bewaarplaats voor aardolie in een tank van een inhoud van 300 ton te mogen oprich ten door hen voorwaardelijk ls toegestaan. DE ST. ELISABETH-VEREENIGING Het is allen bekend, welk goed werk bo vengenoemde vereeniging in onze gemeente verricht, doch om veel goed te «loen, is ook veel noodig, en in zonderheid komt geld altyd van pas. Dit heeft onze tooneelvereeniging „Eensgezindheid" mede aangevoeld en zij zal doen wat zij kan. Hiervoor is het besluit ge vallen om een uit- of opvoering te geven van „Mijnheer Klaproos". De rollen zyn reeds in studie genomen. Vermoedeiyk 28 April, zal de uitvoeringsavond daar zijn. De zaal moet dan overvol zijn. PLAATST REGELMATIG UW KABOUTERTJEII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2