JUBILEUM-WEDSTRIJD I ^■MODERN ES^B RUSLANDS VERWAARLOOSDE JEUGD. 565 prijzen van de FRANSCHE BAZAR PARTIJRAAD VAN DE R. K. STAATSPARTIJ. burgerlijke stand bandietenwezen op de DINSDAG 3 MAART 1936 15 fietsen met origineele torpedo terugtraprem met volle garantie en naar maat van de winnaar(es). 50 armbandhorloges metanker uurwerk en met garantie (dames of heeren). 500 „Kodak" phototoestellen VLAARDINGEN. Beginselprogram en Richtlijnen goedgekeurd. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. SCHIETWEDSTRIJDEN TE HOEK VAN HOLLAND SCHEEPVAARTVERKEER. SCHOLEN. De doodstraf reeds voor hinderen van 13 jaar. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. SCHOONHOVEN. SCHIEBROEK. HILLEGERSBERG. K- BOND VOOR GROOTE GEZINNEN. GEMEENTERAAD. AFSCHEID W. ROOS. MET BRUGDEELEN ER VAN DOOR. AANVARING. k Groote jubileums-wedstrijd! Kijk eens, wat een pracht idee! Niemand zal er zijn te vinden, Die zal zeggen: 'k doe niet mee. Heusch, U moet mee profiteeren, 't Is niet moeilijk, 't kost U niets, Ook de kinders hebben kansen, Op zoo'n schitterende fiets I Het is allemaal ter eere Van het groote jubilé. Leest de voorwaarden nauwkeurig En stuurt inl Succes er mee! CLINGE DOORENBOS. 6x9. I ilingen gemakkelijk, ook de kinderen kunnen meedoen. De wecmrijd bestaat eenvoudig uit het In volgorde rangschikken van 12 teekeningen, welke naar meening van de deelnemers het meest humoristisch zijn. Van deze teekeningen worden er van 16 Maart t/m 25 April twee tegelijkertijd per week uitgegevendeze zijn In onze magazijnen verkrijgbaar. Personen, welke niet in de gelegenheid zijn, in een bepaalde week de teekeningen af te halen, kunnen dit ook later doen. De teekeningen worden uitgegeven, zoolang de voorraad strekt. Aan personen bulten Rotterdam kunnen de teekeningen regelmatig worden toe gezonden op schriftelijke aanvrage. Bij aanvrage moeten 6 postzegels van 1 V2 cen' (of 9 cent in andere waarde) voor toezending worden ingesloten. Deze teekeningen moeten geplakt worden op het deelnameformulier, hetwelk van 4 tot 14 Maart aan alle kinderen van Rotterdam bij het uitgaan der scholen zal ter hand gesteld worden. Wij raden derhalve onze jeugdige vrienden aan, dit aldus verkregen formulier zorgvuldig te bewaren en in geval zij van „de Teekenaar van de „Fransche Bazar" die deze biljetten uitdeelt, er geen mochten ontvangen, dK aan hem vragen. Vanaf den 4den Maart tot een nader te bepalen datum zullen op aanvrage de deelnameformulieren beschikbaar gesteld worden voor Iedereen, hetzij door uit reiking daarvan in onze magazijnen, hetzij door toezending per post. in het laatste geval dienen bij aanvrage postzegels bijgevoegd te worden voor toezen ding van het formulier (1 '/2 cent). De rangschikking van de oplossingen zal geschieden als aangegeven is op het deelname formulier. Teneinde gelijke kansen te scheppen kan elke deelnemer slechts één antwoord inzenden. Aan hén, die daarvan nog niet op de hoogte mochten zijn, zij medegedeeld, dat de „Fransche Bazar" na de groote verbouwing van 2 jaar geleden de naam „Galeries Modernes" gekregen heeft. bers geb. van Laack z. J. Molendijk geb. Bernhard d. J. J. de Vliegh geb. Lesierse z. T. C. van Vliet geb. Markus d. A. T. den Burger geb. v. d. Heuvel d. A. M. Ver heul geb. IJitenbroek d. G. W. Westerveld geb. Stehouwer z. J. M. A. Ketting geb. Peters d. D. J. Nap geb. van Bergem z. T. van Ee geb. Egberts d. E. A. T. Kranenburg geb. Pot z. M. M. van Ballegooij geb. Dieleman d. T. A. HevJkoop geb. Taal d. J. C. J. Revet geb. Soetere d. C. Sitters geb. Jacobs d. A. van. Wijngaarden geb. Legerstee d. A. Brouwer geb. Bouman d. W. M. Wans geb. Bogaerts z. A. M. Serier geb. Schuurmans d. R. G. v. d. Steene-Muller d. D. Gel- kppf geb. Frenkiel d. C. v. d. Hoeven geb. Vet-wey z. H. W. P. Visser geb. Uieterau d. A. Lobe géb. 'Bruins' z.' M. A. v.' d. Elburg geb. Schuddebuers d. M. P. Beljaars geb. Heffels d. C. H. de Ruijter geb. Hetjndijk z. J. Weeda geb, Keereweer z. L, Magito geb. van Putten z. W. F. C. Witlèmsen geb. Roos z. C, Willems geb. Gilbers z. J. M. Kinnegin geb. -Breugom i. W. Schouten geb. de Ruijter d. S. Troost geb. van Leeuwen z. W. van E(jk geh. Ringelberg d. C. G. Grip geb. van Upijnen z. H. P. Douma geb. Kroon z. S. J.Uyteründe geb. Schuurman Volker z. A. M. Winkel geb. van Zevenhuijzen d. B. Bijl geb. BierschShk z.. L. van Gorp geb. Jansen z, J. G. Bok geb. v. d. Eijk z. M. A. Bak geb. Aalberse z. I. Leeuwenburg geb. Malle- grom d.J, van Breemen geb. v. d. Graaf d. M. D. Louwers gteb. Dumee d. J. B. ten Voorde geb. Schweig z. J. H. Bravenboer geb. van Oostrom z. A. Barn ard geb. Eerman z. M. C. Goedkoop geb. Stokman d. G. C. van Hees geb. Terpstra z. G. F. Mooi geb. Smit z. C. C. Vlaskamp geb. van Hensbergen d. C. v. d. Blom geb. v. d. Heuvel z. M. H. F. Teuth geb. van Vugt z. OVERLEDEN: J. de Deken ongeh. vr. 19 j. J. E. v. Reijn wede. v. G. Diepenhorst 85 j. B. J. M. ten Dam z. 2 j. J. Altenburg m. v. A. P. v. d. Worf 34 j. C. de Bruin wedr. v. A. A. Fladderak 67 j. E. Montizaan wedr, v. G. Montizaan 72 j. J. W. Bakker m. van J. C. v. Baarlen 66 j. C. C. Vonk ongeh. vr. 37 j. J. M. Haselinghuis vr. v. J. F. Govers 60 j. K. A. Hessels m. van R. L. Cornaz 63 j. J. Guis wedr. v. A. Verheij 80 j. J. Schreuder z. 7 m. C. H. Roeteman wedr. v. E. Vossenaar 47 j. J. J. Witveld wede. v. J. Smaal 87 j. P. F. v. Willen wedr. v. D. Schoenmaker 65 j. C. Hekking ongeh. m. 25 j. J. P. Rijnberg wede. v. P. Mejjerink 62 j. J. M. de Beer vr. v. A. v. d. Vllst 55 j. H. J. v. Neijfenhof d. 10 m. L. C. v. d. Linde wede. v. W. de Ke(j- zer 31 jo. B. Slagboom wede. v. N. M. v. Dalen 69 j. J. Meininger ongeh. vr. 67 j. J. Schipper wede. v. W. Hoogenboom 80 j. E. A. Lauber wede. v. P. J. Lay 80 j. M. A. Lafeber vr. van J. P. Philipoom 77 j. F. C. Onnekink wedr. v. v. J. N. Spelbrink 81 j. H. Gouman wede. v. J. v. Loon 84 j. G. L. de Graaf wede. v. H. J. Schepens 67 j. S. J. Wys- hof wede. v. F. Fransen 68 j. C. Visser m. v. M. C. Grimvis 67 j. J. J. H. v. Duuren m. van J. Olman 69 j. K. Woldendorp m. van J. J. A. Schiperoort 65 j. J. Monster d. 7 m. A. J. Haagens m. v. R. A. Haagens 63 j. S. Goudsmit wedr. v. A. Bosman 84 j. Voorts als levenloos aangegeven: W. B. Kroon geb. v. Huuksloot z. R. K. gfiiq GALERIES HOOGSTRAAT ROTTEROAM Reel. 15132S 202 „Oostelijk Rotterdam", d.w.z. Gouda en Schoonhoven, vervolgden hun ondertogen rondgang op de banen te Schoonhoven. Ofschoon „Het Touwtje" de bescheiden ont vangende club er het beste voorstond, heeft zij wel een zeer „onbescheiden" gebruik van eigen terrein gemaakt. Waar zij twee series meer •wierpen dan de overigen, mogen de totalen niet vergeleken worden, maar de gemiddelden van de eerste vijftallen zijn resp. ca. 316, 270 en 269! Zij mogen dus nu wel reeds als over winnaars betiteld worden! Een hunner getrouwen staat met 434 in 6 beurten sterk favoriet voor het persoonlijk kampioenschap. Met ruim 72 is dat ook wel te verwachten! Dit mooie resultaat werd be reikt door E. G. de Jong. De resultaten in Bel védère waren als volgt: Klasse A: Touwtje I 316, 326, 312, 323 is 1277; G.K.C. I 291—243 is 534; O. O. I 249, 200 is 449. Klasse B: Touwtje n 268, 244, 262, 296 is "1070; G. K. C. II 223, 212 is 435; O. O. II 237, 247 is 484. De stand Is thans de volgende: Klasse A: „Het Touwtje" I, Schoonhoven 1907 (60 ballen) gem. 316; „Onder Ons" I, Gouda 1081 (40 ballen) gem. 270; „Goudsche Kegelelub" I, Gouda 1076 (40 ballen) gem. 269. Klasse B: „Het Touwtje" H 1573 (60 ballen) gem. 262; „Onder Ons" II 1563 (60 ballen), gem. 260,5; „G.K.C." H 1473 (60 ballen), gem. 242. De eindstrijd zal plaats hebben op de banen van de „Réunie" te Gouda, Donderdag 19 Maart a.s. Maandagavond waren de banen van „De Kroon" te Schiedam aan de beurt voor klasse B en C. De Woudsloopers faalden In eigen huis 295 is voor hen daar zeker 30 40 houten te wei nig. Onder Ons wist zich op de eerste plaats te° nestelen, zij het met een voorsprong van slechts 2 houten. Ook zien wij de club wel als eerste eindigen en zoodoende naar klasse a promoveeren. „Treffen Wint" doet ook weer gewoon en ■werd no. 3. De Schiebroeksche heeren hebben de dames achter zioh gelaten. Dit zal verder wel zoo IbRjven, nu het geschokte moreel hersteld schijnt te zijn. .De resultaten waren de volgende 't Valt niet mee 324, Onder Ons 300, E. V. A. II 289, D. O. P. 300, Excelsior 272, Prins Hendrik 297, A. D. O. II 288, Pompenburg II 307, Treffen Wint 308, Schiebroeksche Dames 279, Pompenburg; I 271, Alle Neune II 250, Woudsloopers 295. De stand in B is de volgende 1. Onder Ons 1749. 2. Woudsloopers 1747, 3. Treffen Wint 1732, 4. 't Valt niet mee 1726, 5. D.'o. P 1706, 6. Pompenburg 1706. 7. Schie broeksche Dames 1704, 8. Excelsior 1688, 9. Prins Hendrik 1646. C 1. Pompenburg II 1763, 2. E. V. A. II 1719, 3. Alle Neune II 1660, 4. A. D. O. II 1611. De volgende ontmoeting is voor klasse A, Woensdag 4 Maart, op de banen van „Musls Sacrum" te Scjiiedam. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". De afdeeling alhier van de R. K. Midden, standsvereeniging De Hanze heeft haar jaar vergadering gehouden, waar belangrijke vraag stukken zijn besproken. Nadat diverse inge komen stukken waren behandeld, werden de uitvoerige jaarverslagen van secretaris en penningmeester goedgekeurd. Uit het jaar verslag van den secretaris bleek, dat de con- tributieverhooging nu niet direct gunstig heeft gewerkt, daar enkele leden als lid bedankten. Nu is het weliswaar geen gunstige tijd om de leden extra uitgaven op te leggen, maar wil men wat bereiken, dan moet men toch over voldoende geldmiddelen beschikken. Het bestuur is dan ook actief en zal diverse leden een bezoek brengen en trachten, tot een min- ditnst nelrjke schikking te komen. Het afgeloopen jaar heeft de Santos-commissie een belangrijk bedrag kunnen opzenden, hetgeen verkregen werd door vaste bijdragen en de opbrengst van een speldjesdag. De aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl de heer E. Post uit Vlaardinger- Altiid 'üi Voor de afdeclingen al, a 2 en a 3 buks, waren geen korpsen opgekomen. De uitslag voor afd. a 4, jubileumwedstrijd I Ambacht zich niet meer beschikbaar stelde, buks, maximum 50 punten, luidt als volgt: omdat Vlaardinger- Ambacht zelf een af dee' 1 J. de Bruin, De Dier, 48 punten; 2 A. v. d. !ing oprichten, ingaande 1 April a.s. Wilde, H. van Holl. 47 (49 steun;; 3 J. A. in de vacature-E. Post werd als bestuurslid v. d. Lans, Loosduinen, 47; 4 J. Vermeer, Loos- gekozen de heer G. W. Suyker. De voorzitter N de onder leiding van mr. C. Goseling gistermiddag té 'e.ïïer- togenbosch voortgezette vergadering heeft de Partijraad het beginsel program der R. K. Staatspartij als mede de Algemeene Richtlijnen zon der hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het program was afgehandeld om drie uur, de algemeene richtlijnen tegen vijf uur. Aan de discussie over het program namen o.a. deel de professoren Mulder van „Rijsen- burg", v. d. Eerenbeemt van Haaren, Barge van Leiden, Romme van Tilburg en Kors van Nijmegen. Een tweede lezing in overweging gegeven door mgr. dr. Verhoeven en in beperkten vorm door prof. Romme verdedigd, ontraadden de voorzitter der Commissie van voorberei ding prof. Aalberse, alsmede mr. Goseling. Wel zullen enkele redactioneele verbeteringen alsnog worden aangebracht o.a. in de huwe- lijksparagraaf, terwijl uitteraard met de op merkingen der aanwezige leden, o.w. prof. Mulder van „Rijsenburg" en prof. Romme van Tilburg op den voorgrond traden, in de toelichting worden opgenomen. In de Richtlijnen zijn uog eenige verbete ringen opgenomen, meestal verdedigd door Prof. Romme, Hierna maakte de onderwijsparagraaf een onderwerp van discussie uit tusschen Mgr. Verhoeven en prof. Romme eenerzijds en prof. Kors en dr. Moller anderzijds, doch de para graaf verdedigd door de commissie van voor bereiding, met name door de professoren Aal berse en Kors, werd ongewijzigd z.h.s. aan vaard. De gedachtenwisseling stond op hoog peil en speciaal de priester-hoogleeraren in de theologische vakken bleken nauwgezet mede toe te zien op een zoo secuur mogelijke for muleering. Dank zij vooral de goede leiding van prof. Aalberse en mr. Goseling, die ieder in eigen kwaliteit de gedachtenwisseling leidden, konden tenslotte program en richt lijnen afgewerkt worden. Dit was helaas niet het geval met de schriftelijk ingediende vragen. Verschillende leden hadden blijkbaar voor de avondtreinen de vergadering verlaten. Zoo zag mr. Goseling af van zijn voor nemen, om de vragen mondeling te beant woorden. Hij verklaarde, dat dit agenda-punt voort aan niet meer op de valreep zou staan en dat dezen keer de beantwoording schriftelijk zou geschieden, waarmee de vergadering In stemde. Met een woord van hartelijken dank aan alle aanwezigen, alsmede een verzoek om steun en gebed voor party en fractie sloot mr. Goseling klokslag 5 uur de vergadering van den zestienden Partijraad met den Chris- telijken groet. Do«r misverstand is dit slotstuk der zit ting van de Partijraad gisteren blijven over staan. duinen, 45; 5 W. J. H. Rijkhoek, De Lier 45; 6 F. Hollanders, Delft, 43; 7 G. J. IJperlaan, Voorschoten, 36 p. Afd. 5 a, personeele wedstrijd buks, max. 50 p.: 1 J. A. v. d. Lans, Loosduinen 48 p., 2 W. H. Rijkhoek, De Lier, 46 (45 steun); 3 J. Vermeer, Loosduinen 46; 4 G. J- IJperlaan, Voorschoten, 45; 5 F. v. d. Bergh, Hoek van Holland 44; 6 K. F. Benard, Hoek van Holl. 44; 7 A. v. d. Wilde, Hoek van Holl. 43; 8 F. Hollander, Delft 43. Afd. a 6, -<-aste baanwedstrijd buks, max. 150 p. 1 J. A. v. d. Lans, Loosduinen 144 p.; 2 W. H. Rijkhoek, De Lier 139; 3 A. v. d. Wilde, Hoek van Holland 137; 4 J. Leerdam (Hoek van Holland, 135; 5 F. v. d. Bergh, H. van Holl. 133; 6 K. F. Benard, Hoek van Holl. 132; 7 G. J. IJperlaan, Voorschoten 131; 8 J. Vermeer, Loosduinen 129; 9 J. de Bruin, De Lier 123; 10 F. Hollanders, Delft 116 p. Afd. a 7, vrije "baan wedstrijd buks, max. 90 p. 1 J. A. v. d. Lans, Loosduinen 90 p.; 2 W. H. Rijkhoek, Loosduinen 89 p., 3 J. Ver meer, Loosduinen 89 p.; 4 A. v. d. Wilde, Hoek van Holl. 88; 5 A. Landa, Hoek van Holl. 88; 6 J. Leerdam, Hoek van Holl. 88; 7 F. v. d. Bergh, Hoek van Holland 87 p.; 8 gaf een overzicht van de gehouden St. Nico- laas-actie 'en besprak het vele werk, dat aan deze actie was voorafgegaan, in een kort tijdsbestek. Het resultaat is dan ook beloond geworden door het overschot van plm. 100, welk bedrag in de Centrale kas is gestort. De gehouden feestavond op 19 Februari j.l. is wederom een waar succes geworden. Zoo'n feestavond brengt de leden altijd nader tot elkander, hetgeen bevorderlijk Is voor de be langen van den middenstand. Bij de rondvraag ontspint zich een leven dige bespreking naar aanleiding van een vraag over de vestigingseischen. Het blijkt, dat aan dit plan zeer veel moeilijkheden en tegenstrijdigheden verbonden zijn. De vraag is, hoe komt de kleine middenstand te staan tegenover het grootbedrijf en de groote waren huizen? Veie leden waren van meening, dat de middenstand hierbij geen voordeel ziet, enkele uitzonderingen daargelaten. Over dit onderwerp zal met het centraal bestuur een nadere bespreking plaats hebben. Ook wer den belangrijke besprekingen gevoerd om te komen tot oprichting van een commissie van bijstand, die vooral in dezen tijd zeer nuttig werk kan verrichten. De moeilijkheid is voor- J. de Bruin, De Lier 84 9 J. Dekker, Hoek a] geiegen in het feit, dat het grondkapitaal van Holland 82; 10 J. Boel, Hoek van Hotl. verkregen moet worden uit vrijwillige bijdra- 82; 11 F. Hollanders, Delft 81; 12 G. H. Bon- gen_ eerst dan ls het mogelijk, eenzelfde be- gaards, De Lier 79; 13 H. Rijkhoek, De Lier drag van net steunfonds te ontvangen. Toch 79 punten. zai het bestuur deze zaak op korten termijn Afd. b, kamerschietoefeningen. In afdeeling behandelen, b 1 en 2 k. s. o. zijn geen korpsen afgeschoten. De uitslagen voor afdeeling b 3. jubileumwed- strijw k. s. o., maximum 60 p., luidt als volgt: 1 J. A. Houweling, Loosduinen 60 p.; 2 C. v. d. Lans, Loosduinen 60; 3 J. Dekker, Hoek v. Holl. 59- 4 A. H. v. d. Lans, Loosduinen 59; 5 G. J. IJperlaan, Voorschoten 58; 6 A. v. d. Wilde, Hoek van Holland 54 p. Afd. b 4, vastebaanwedstriid (k.s.o.), max. 180 p. 1 a. Breedijk, Loosduinen 180 p.; 2 J. A. Houweling, Loosduinen 178; 3 J. Dekker, Hoek van Holland 177; 4 C. v. d. Lans, Loos duinen 176; 5 A. v. d. Wilde, Hoek van Holl. 175 p.; 6 A. H. v. d. Lans, Loosduinen 174; 7 G. J- IJperlaan, Voorschoten 174 p. Afdeeling b 5, vrije baanwedstrijd k.s.o., max. 108 p. 1 G. J. IJperlaan, Voorschoten; 2 j Dekker, 3 A. Landa; 4 J. Boel, alle H. v. Hon., met allen 108 p.; 5 C. v. d. Hoeven; 6 A v.' d. Wilde, beide H. v. Holl. 107 p.; 7 J. Leerdam, H. van Holl.; 8 C. v. d. Lans, Loos duinen- 9 J- Houweling, Loosduinen; 10 F. Hollanders, Delft, 11 A. H. v. d. Lans, Loos duinen, alle 106 p.; 12 B. Klerjwegt, Hoek v. Holland 105; 13 A. Breedijk, Loosduinen 104; 14 J J de Jong. Hoek van Holland 100 p. Ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de schietvereeniging „Immer vaardig" te Hoek van Holland, hebben in het lokaal der vereeniging aan de Rietdijkstraat te Hoek van Holland, schietwedstrijden plaats gehad. Aangiften van 2 Maart 1936. BEVALLEN: M. J. Beek geb. 8clireuder d. C. P. van Schadewijk geb. van Ochten d. F. M. van Jole geb. Klouwens z. A. J. M. Jans geb. Sauer z. M. A. E. van Kempen geb. Hewitt d J. J. M. Stulj geb. Smeehuijzen d. M. A. van Heek geb. Ruijgrok z. C. van Klaveren geb. Kampman d. T. L. v. cl. Hel geb. Guys d. N. v. d. Bas geb. v. d. Voet d. T. Kxouwel geb. Botman d. W. K. Lub- r 9 BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen „Sund" om te bunkeren; „Medjerda" met 7600 ton erts; „Maasburg" met 10.100 ton erts; „Stad Haarlem" met 7900 ton erts en „Jonge Jacobus" om 2800 ton kolen te laden. BENOEMD. De heer B. F. Bersma, ambtenaar belast met de werkloozenzorg te Vlaardinger-Am- bacht, is in gelijke betrekking benoemd te Zandvoort. In diens plaats is benoemd de heer J. P. Terlaak, thans volontair ter ge meente-secretarie te Vlaardinger Ambacht. Gedurende de maand Februari 1936 zijn al hier aangekomen 49 stoomschepen, waarvan 10 bunkerschepen, tegen in Februari 1935 aan gekomen 59 stoomschepen, waarvan 12 bun kerschepen. KEURING VAN TREKHONDEN. In den loop van de maand Maart 1936 zal in deze gemeente een algemeene keuring worden gehouden van trekhonden en honden karren. Belanghebbenden worden opgeroepen op de dagen, welke persoonlijk vanwege de politie aan hen zullen worden medegedeeld, hun trekhonden, met de kar of de karren, waar voor of waaronder de honden als trekdier worden gebruikt, aan de keuring in het lokaal tje achter het Handelsgebouw, te doen on- WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden, ingeschreven by de Arbeidsbeurs alhier, bedroeg Zaterdag j.l. 2547. VLAARDINGSCHE SPIJSKOKERIJ. Door de Vlaardingsche Spijskokerij wer den vorige week 14848 porties warme soep verstrekt en 132 brooden. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Ruigrok, Hoogstraat 25. halsketting met broche; Van Toor, Vetten- oordskade 36, handschoen; Politiebureau, heerenrijwiel; Oostveen, Vettenöordstraat 19, rozenkrans; Batelaan, Com. Houtman straat 13, spons; Vastenhout, Baauwstraat 10, Vlaard. Ambacht,paar handschoenen. VLAARDINGSCHE SPAARBANK. Maandcijfers Februari 1936. Ingelegd ƒ135.556,81 Terugbetaald ƒ139,919.85. Der halve meer terugbetaald dan ingelegd ƒ4.363,04. lu Februari werden 99 bujes ter lediging aangeboden; dit Leverde in totaal f 1014,81 op aan kleine besparingen. In Februari werden 132 belastingaan slagen voor de spaarders betaald tot een bedrag van ƒ7599,13. BOORD. Door het stoomschip „Maasburg" werden aangebracht twee verstekelingen, Noren, die by eerste gelegenheid weer naar hun land teruggezonden zullen worden. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 27 Febr.2 Maart. GEBOREN: Cornells, z. van A. van Jer Struys en A. van Stryen, Maassim830;13" dijk 98. Johannes H. P., z. van A. Kuy pers en M. van Dorp, Aert van Nesstraat 27. Gerrit z. van A. van Embden en J W. van der Borden, Barendszstraat 3. Jacob, z. van J. van Bommel en J E. van Stee, Van Riebeekstraat 56. Durrefina, d. van P. Bos en J- M- van der Linden, Van Kindsbergeuplaats 18. Cornelis M., z. v. P. de Goede en E. A. T. van Erven, Emma- straat 53. Alida, d. van P. Dijkshoorn en j. Hoekveen, Wilhelminastraat 22. OVERLEDEN: G. Westerdijk 75 j. wed. van J. van Minne, Pr. Hendrikstraat 22. In de Russische bladen wordt telkens op nieuw beweerd, dat het jonge geslacht, dat thans in sovjet-Rusland opgroeit, aan de jeugd van de geheele wereld ten toonbeeld gesteld kan worden. In- Rusland leeft een gelukkige jeugd, zoo wordt in alle toonaarden herhaald, en het jonge geslacht is in de sovjet-Republie ken veel blijer dan waar ter wereld ook. in de communistische tijdschriften zooals b.v. in „La Russie Nouvelle" dat te Parijs verschijnt, ziet men steeds afbeeldingen van lachende gezichten van Russische kinderen. In propa gandafilms wordt het voorgesteld, alsof de kinderen in de sovjet-republieken tot dè geluk kigste jeugd van heel de wereld gerekend kunnen worden. De werkelijkheid ziet er echter geheel an ders uit, en de „Osservatore Romano" heeft thans een lange lijst van tragische bijzonder heden verzameld uit Russische bladen, onver dachte bronnen dus, waaruit men gemakkelijk een totaal overzicht kan construeeren, hoe de jeugd in het moderne Rusland in werkelijkheid leeft. Als men aan de Russische autoriteiten de vraag zou stellen, uit welke elementen de verwaarloosde Russische jeugd bestaat, die als bandietenbenden door het onmetelijke rijk zwerven, dan wordt de schuld van deze ramp steeds aan de vijanden van het bolschewisme toegeschreven. Deze voorstelling van zaken is echter ge heel in strijd met de waarheid der werkelijke feiten. We laten hieronder een ooggetuigever- slag volgen uit de „Prawda", waarin beschre ven wordt, hoe een communistische school jongen in Odessa zijn vrijen dag doorbrengt. „Reeds vroeg in den morgen kwamen een twintigtal jongens op een hoek van een straat bijeen; zij zagen er allen verwaarloosd uit. De jongens rooken, spelen mét koperen geldstuk ken en veroorzaken veel last aan de auto's, die voorbijrijden. Leerlingen van de 21ste, 61ste en 64ste school van Odessa zijn een ban dietenspel begonnen. Men kan zich hiervan een goede voorstelling vormen, wanneer fnen slechts even bedenkt, dat deze jongens met messen, sabels en andere gevaarlijke voorwer pen zijn uitgerust. De strijd duurde ongeveer een uur, terwijl 'n lid van de komsomol toe zicht hield. Later vermaakte de jeugd zioh met vuurtje-stoken, ruiten inwerpen van een naburige arbeiderswoning, terwijl zij tenslotte schietoefeningen gingen houden met gestolen revolvers. Deze gevechten, die in den beginne slechts kinderspel waren, werden later bloedige ernst, In de maand April van het vorig jaar werden in Odessa formeele straatgevechten geleverd tusschen verschillende groepen schooljongens. De „Prawda" vermeldt dat het centrale comité tot bestrijding van de misdaden ónder de ver waarloosde kinderen en jeugdige bandieten bijna iederen dag de hulp van de politie moet Inroepen, om zich tegen de aanvallen dezer jeugdige boefjes te verdedigen. In de tehuizen voor verwaarloosde kinderen in Odessa heerscht gebrek aan de allernood zakelijkste levensbehoeften: voedsel en ver warming zijn absoluut onvoldoende, daar het bestuur der inrichting niet over voldoende geldmiddelen beschikt. Hetgeen ziéh in Odessa heeft afgespeeld mag niet als een uitzonderingsgeval beschouwd VERSTEKELINGEN AAN worden, want de Russische bladen bevatten ook berichten uit andere plaatsen, zooals Kieff, waar een verbitterde strijd werd ge leverd tusschen leerlingen van 'n school, die tot de beste der stad gerekend werd. In Sa mara hebben de leerlingen van de 29ste school dén voorzitter van de vereeniging van leeraren den leider van de roode pionieren en een on derwijzeres vermoord. In het Don-bekken wordt de bevolking door jeugdige bandieten geterroriseerd; de com munistische leiders en de leerlingen der scho len, die niet met hen sympathiseeren, worden eenvoudig neergeslagen. In Stalinport plun derden enkele groepen schooljongens een ma gazijn waar alcohol-houdende dranken lagen opgeslagen; de herdenkingsfeesten van de be vrijding van Noord-Ru3land werden door de schooljeugd onmogelijk gemaakt. De leerlin gen der 7de school hebben hun onderwijzer gedood en richtten in de lokalen een schade aan, die meer dari 300 roebel bedroeg. In Oost-Rusland is de toestand al niet veel beter. Uit Wladiwostok wordt bericht, dat de jeugdige bandieten hier met zulk een onbe schaamdheid optreden, dat de autoriteiten machteloos zijn om aan deze uitspattingen der jeugdige bandieten een eind te maken. Wat er van de opvoeding der Russische jeugd, die onder dergelijke omstandigheden opgroeit, terecht moet komen, kan men ge makkelijk begrijpen. In de 5de klas van een der middelbare scholen had de jonge. Orloff verklapt, wie de grootste bandieten van de heele school waren. Naar aanleiding van dit verraad werd hem op 11 April medegedeeld, dat men hem zou vermoorden. Vier dagen lang leefden de kinderen'in een vreeselijke spanning, waarvan de leeraren zelfs geen vaag vermoeden hadden, totdat op een ge geven oogenblik, tijdens de les het gruwzame vonnis door een van de scholieren aan den kleinen Orloff werd voltrokken. Aan de uni versiteit van Wladiwostok werd onlangs met medewerking van de komsomol en de com munistische partijorganisatie een wedstrijd uitgeschreven, waarbij een prijs werd toege kend aan den student, die in één adem 135 keer kon vloeken. Tegenover deze bandeloosheid staat de re geering machteloos. Weliswaar hebben de autoriteiten zich genoodzaakt gezien om zelfs de doodstraf toe te passen op kinderen, die den 13-jarigen leeftijd hebben bereikt, ten einde verandering in dezen toestand te bren gen. Ook worden de jeugdige bandieten ver oordeeld tot dwangarbeid en dergelijke zware straffen, maar tot nog toe zonder eenig re sultaat. Men is er thans in regeeringskringen wel van overtuigd, dat het vraagstuk der ver waarloosd. jeugd niet tot oplossing gebracht kan worden, wanneer men aan de kinderen geen positieve zedelijke opvoeding geeft; maar welke waarde en maatstaf kan men aan een jeugd voorhouden, uit wier harten men niet alleen het geloof, maar ook al wat schoon en edel i3, reeds jarenlang systematisch heeft trachten uit te roeien. Het siantal verwaarloosde kinderen, gat zich weet te onttrekken aan den dwangarbei^ en opsluiting in de regeeringsgestichten, groeit met den dag, waardoor het aantal bandieten, die op kosten van anderen leven, steeds grooter wordt. Er zijn reeds zes maan den voorbijgegaan, sinds iedere bandiet plech tig vervloekt werd als een „vijand der arbei ders", maar de Russische bladen kunnen nog niet getuigen dat er eenige verbetering m den toestand is te bespeuren. Integendeel op alle scholen is een groeiende toeneming van het bandietenwezen waar te nemen. eenheid en de macht in de R. K. arbeiders beweging". Deze bekende figuur, die klare taal spreekt, zal ongetwijfeld een groot gehoor aanwezig vinden. BURGERLIJKE stand., GEBOREN: Helena A., d. van M. M. Groo- tendorst en J. Rensen. Mafia P., d. van T. Hoekema en M. Kegel. GEHUWD: A. Klapwijk 32 j. en N s- Y.ei" meer 27 j. beiden te Berkel en Rodenrijs. OVERLEDEN: C. Lamens 72 j- weduwe van A. van Rija J. van Leü'den 8- j., we duwe van J. B. Noss. DE BURGEMEESTER ALS KAMERLID rE-EEDIGD. Onze burgemeester, de heer mr. P. A. Schwartz Is heden (Dinsdag) middag als Tweede Kamerlid der Staten-Generaal beëecligd en toegelaten. EENHEID EN MACHT IN DE R. K. ARBEIDERSBEWEGING Lezing voor den R. K. Volksbond Op Dinsdag 10 Maart a.s., des avonds acht uur, zai de heer J. van Abbevé, hoofdbestuur der van den R. K. Metaalbewerkersbond, een lezing houden voor de afdeeling Maassluis van den Ned. R. K. Volksbond. Als onderwerp heeft spreker gekozen „De LEZING WERKLOOZEN. De eerstvolgende le^g van den heer de Haas, als vervolg °P zyn gehouden lezing over ItaliëAbessmië zal> mpiaats van Donderdag 5 op Maandag 9 Maart a.s. in het voormalig Heeren-i°SemCnt worclen gehouden. De lezing zal dan met „plaatjes" worden verduidelijkt, waardoor deze avond nog aantrekkelijker zal zyn dan deze reeds was. KEGELEN. Op de kegelbanen van den heer v. Asperen alhier, heeft de tweede ontmoeting plaats ge had tusschen de kegelclubs „Je hebt ze niet aan een touwtje" I en II, alhier, met de kegelclubs uit Gouda G.K.C. I en II en O. O. 1 en n, om den Scheffer-wisselbeker. De stand ie thans als volgt: Touwtje 1 316—326, Touwtje 1 312—323; Touwtje 2 26824;4 Touwtje 2 262296, G-K.C, 1 291—243; O.O. 1 249—200; G.K.C. 2 223—212; O. O. 2 237—247. De laatste ont moeting zal plaats hebben op Donderdag 19 Maart a.s. HUIS VLIJT-TENTOON STELLIN G. De huisvlijttentoonstelling van werkstukken gemaakt door werkloozen, is thans vastge steld op 24, 25 en 26 Maart a.s. en zal worden gehouden in het voormalig Heerenlogement. Het aantal inzendingen overtreft alle vorige tentoonstellingen. Niet minder dan ruim 200 inzendingen zullen worden geplaatst, waar onder er zyn, die bewondering vrhgen voor het geduld daaraan besteed. Afd. Hillegersberg- -Scliieliroek. De burgemeester heeft den gemeenteraad in openbare vergadering bijeen geroepen tegen Donderdag 5 Maart a.s. des avonds te kwart voor acht uur, zoonoodig voort te zetten Vrijdagavond te kwart voor acht. In de groote zaal van het Parochiehuis „Christus Koning", Adriaan Pauwlaan 5 te Hillegersberg, zal het bestuur van de R.K. Bond voor Groote Gezinnen, afd. Hillegers- berg-Schiebroek, op Vrijdag 6 Maart, des avonds om half negen een ledenvergadering houden, waarbij als spreker zal optreden de zeereerw. heer F. C. Beukering uit Haarlem over het onderwerp: „Christelijke Gezinsge bruiken", Tevens zal het bestuur de plannen (zwem en speelgeiegenheid voor de kinderen) bekend n.aken voor de komende zomermaanden. Voor de leden van den Vrouwenbond is deze vergadering eveneens toegankelijk. Zaterdagmiddag hebben verschillende per sonen, betrokken bij den handel en de industrie, zich op het stationsemplacement alhier ver- eenigd, om afscheid te nemen van den heer W. Roos den bekenden stations-assistent. De heer Roos die den dienst bij de Ned. Spoorwe gen met pensioen verlaat, is sinds 1902 hier werkzaam geweest en heeft zich, door zijn hulpvaardigheid, in genoemde kringen vele vx-ienden verwoiven- Namens het huldigingscomité werd de heer Roos, die vergezeld wa3 van zyn echtgenoote, toegesproken door den heer G. Watson G.H.zn. lie den scheidenden ambtenaar een radiotoe stel offreerde. De heer Ulrich, stationschef alhier, die met den heer Roos aangenaam samenwerkte, schonk hem een ets, voorstel lende het station te Hillegersberg. Ten nadeele van den smid F. Theuns uit Bergschenhoek zijn twee bewerkte ijzeren brugleuningen van de Splintersche brug, die hij in rePara-tie had, gestolen. Vermoedelijk hebben eenige personen de palen, die naast de brug waren neergelegd voor oud ijzer aan gezien en ze medegenomen. Bekend is althans dat de brugleuningen op een carrier in de richting van Rotterdam zijn vervoerd. De politje verzoekt den personen, die de palen hebben vervoerd, zich bij haar aan te meiden en deze terug te bezorgen. Gisteren is een sleepboot, die een aantal vletten vervoerde, met een der houtvlotten in botsing gekomen met twee pijlers van de Oranje Nassaubrug, over de Rotte. De brug is vrij ernstig beschadigd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2