NOOD IN WOLKENKRABBERS VAN NEW-YORK. maéêm nOEZOMDEN KOTUKKEM Tal van gezinnen als in een kerker opgesloten door de liftstaking. WOENSDAG 4 MAART 1936 DE FRACTIE-VOORZITTER AAN HET WOORD. GELUKWENSCH VAN RIJKS- EN STATENKRING. DE PROPAGANDACLUB OP HET PODIUM. DE KERN AAN BOD. WERKEN IN EENDRACHT. MOUWENS DANKT. DE N. S. B.-ERS. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. KETHEL. ONS OVERLADEN ONDERWIJS. WIJZIGINGEN IN BELGIE'S PARLEMENT. Saneering, voor wat betreft sommige leden. TRAGISCHE SPELING VAN HET LOT. Dertig personen gewond. Vliegende ploegenstakers door kruisen de stad. om de werkwil ligen te dwingen het werk neer te leggen. V 1 I ""W C- Na burgemeester van Haaren sprak mr. M. J. C. M. Kavelaars, als voorzitter van de R. K. Raadsfractie. Wanneer ik hier denk aan den vroegeren naam „Recht, Plicht en Orde" en aan den naam „De Grondwet", waarmede de feest vierende veréeniging in het leven is getreden, dan gevoel ik mij onmiddellijk juridisch ge stemd. Dan denk ik aan artikel 51 der Ge meentewet, hetwelk inhoudt: „De leden (d.w.z. van den Gemeenteraad) stemmen zonder last van of ruggespraak met hen, die benoemen". Als. Raadslid en als voorzitter der R. K. Raads fractie gevoel ik mij thans dan ook even vrij als een vogel in de lucht. Dit neemt echter niet weg, dat ik namens de R. K. Raadsfractie óók een lied wil laten hooren. Een lied van hulde, dank en gelukwensch. Ik spreek hier alleen daarom van een lied, omdat ik het zoo even over een vogel had. Hoewel dit diaman- tenfeest waard zou zijn, om in dichterlijke taal bezongen te worden, zal ik mij daaraan niet wagen. Wanneer ik hier dan hulde betuig, dan doe ik dit in de eerste plaats aan de feest vierende vereeniging zelf. Ik doe het voor al het goede, dat zij verricht en tot stand ge bracht heeft, voor al de successen, die zjj gezien de omstandigheden behaald heeft. Ik wil hier echter in de tweede plaats een spéciaal woord van hulde wijden aan een drietal personen, die nog niet lang geleden tot het bestuur der vereeniging behoorden, maar zich thans door anderen hebben laten ver vangen. Het zal ternauwernood dienstig zijn, dat ik U hier namen noem. Weet U ze niet, dan kimt U ze vinden in het jaarverslag der vereeniging over 1935, dat is opgenomen in het nieuws der Nieuwe Schiedamsche Courant van Zaterdag 25 Januari 1936. Op een, naar mijn meening, zeer verdienstelijke wijze, wer den daarin de groote verdiensten der heeren Mouwens, van Dorp en Steens geschilderd. Ik acht mij niet in staat om aan die woorden iets toe te voegen, maar wel kan ik hier zeggen, dat de R. K. Raadsfractie zich van ganscher harte aansluit bij de hulde, die in dit verslag aan de genoemde drie heeren werd gebracht. Wat de heeren van Dorp en Steens betreft, doet zij het des te liever, omdat zi) zelf, hen jaren lang onder haar leden mocht teHen en den heer van Dorp thans nog onder haar leden telt. Het is echter verre van mij, om hiermede iets te kort te willen doen aan de verdiensten van den heer Mouwens. Zijn 35-jarig bestuurslidmaatschap en zijn 15-jarig voorzitterschap waren zoo langdurig, zijn ijver ook in het bijwonen der vergaderingen van den heer van Dorp vernam ik, dat deze als onder-voorzitter, hem slechts een paar keeren behoefde te vervangen was zóó groot, zijn bekwaamheid als kapitein van het schip, dat hij volgens het genoemde verslag verliet, na het in een veilige haven gebracht te hebben, was zóó voortreffelijk, zijn andere werkzaamheden, ook op sociaal gebied waren zóó omvangrijk, dat zeker aan hem in de eer ste plaats een bijzonder woord van hulde toe komt. Dan een woord van dank. Dank aan alle leden der vereeniging van vroeger en nu, maar vooral aan de bestuursleden, de propa- biart gandisten en de leden der kern, voor al de - moeite, die zij in den loop der jaren hebben gedaan, voor al de offers, die zij zich hebben getroost. De R. K. Raadsfractie spreekt deze •cg.f woorden niet, omdat hare leden achter de bestuurstafel van de Gemeente worden ge bracht, maar omdat zij werkt in het belang van de Gemeente en in het belang van de Katholieke zaak, die haar dierbaar zijn, en omdat zij het daarom op zijn plaats acht een woord van dank te spreken tot hen, die haar daartoe in staat stelden en, zij het dan ook op andere wijze, voor dezelfde belangen werk zaam waren of werkzaam zijn. Tenslotte een woord van gelukwensch. De vereeniging heeft reeds een eerbiedwaardigen leeftijd bereikt. Zij is ongeveer even oud als Ik en dat wil wat zeggen! Maar zij heeft de eigenaardigheid, die ik niet heb, dat zij even oud kan worden als Methusalem, ja zelfs nog ouder, zóó oud als de wereld! Welnu, ik hoop dat zij, zoo lang de wereld bestaat, haar zegen rijken arbeid zal blijven voortzetten; dat zij gedurende al dien tijd van rampen en onheilen gespaard moge blijven; dat het, mits dien haar ook niet meer moge overkomen, dat zij binnen een zoo kort tijdsbestek een goeden secretaris, een goeden voorzitter en een goe den onder-voorzitter verliest of, indien haar dit wèl overkomt, spoedig andere goede krach ten in hun plaats moge zien, zooals, naar ik vertrouw, ook nu gebeurd is; dat zij moge bestaan en werken onder de opperste leiding en met den zegen van God. Mag ik hier met bet oog op de betrekking tusscheri de ver eeniging en de R. K. Raadsfractie dan nog een specialen wensch aan toevoegen, dan is het deze, dat de verhouding tusschen beiden, een verhouding, die ongeveer dezelfde is als die van een moeder tot haar kind, zij het dan ook meerderjarig kind, immers, was de vereeniging er niet, dan was ook de R. K. Raadsfractie er niet altijd uitstekend moge zijn en blijven! Na Mr. Kavelaars beklom wethouder van Rest uit Poeldijk het spreekgestoelte. Spr. zeide o.m., dat de besturen van de Rijks- kieskring Dordt en de Statenkring Delft hier gaarne tegenwoordig zijn. Spr. verontschul digde burgemeester Eisen van Naaldwijk we gens ongesteldheid. Hier herdenken wij het 60-jarig bestaan van de Kiesvereeniging. Een buitengewoon feit is hier volbracht. In 1 jaar verandert men tegen woordig wel 60 maal van organisatie, doch dat een organisatie 60 jaar bestaat, valt niet zoo vaak voor! Met vreugde constateer ik dit feit. In 1896, na de wet van v. Houten werden de kies- vereenigingen uit den grond gestampt. De afd. Schiedam echter had toen reeds een 20 jaar werk achter den rug! Hulde en dank voor al datgene, wat in die 60 jaar door de afdeeling is kunnen geschieden, is toen tot stand gebracht. In het bijzonder aan het be stuur, dat in die reeks van jaren het bewind heeft gevoerd. Spr. noemt een paar namen vanaf 1918. Toen was Lagerwejj voorzitter. Als voorzitter beider kringen heeft spr. het een genoegen gevonden te hebben mogen sa menwerken. Spr. kent de vele offers van Lagerweij z.g., evenals die van den pas over leden, goeden heer Jansen. Aan deze mannen hebben beide kringen veel te danken. Spr. wijst dan nog op de groote taak, die het tegenwoordige bestuur heeft te bewerken, volgens de richtlijnen, die in Amsterdam en In den Bosch j.l. Vrijdag en Zaterdag nog in het program der R. K. Staatspartij zijn uit gestippeld. Spr. wenscht Schiedam toe, dat gezien het geen de voorzitter dezer afdeeling gezegd heeft, Schiedam spoedig de grootste afdeeling, wat betreft het aantal leden, in de beide kringen zal mogen worden Met voldoening merkt spr. op hoe onder voorzitter Mouwens, gedurende een reeks van bijna 30 jaren, de samenwerking in deze krin gen voortreffelijk is geweest. Dat uwe ver eeniging moge groeien en bloeien is de wensch van beide Kringen. De heer Janse wenscht de vereeniging ge luk. Spr. kan niet vertellen van 60 jaar, maai wel van 20 jaar terug. Hij dankt den heer Mouwens voor de prettige samenwerking. Zijn pionierswerk werd gestaald door propaganda. In het kort wijst de heer Janse erop, dat men bij de Centrale propagandadienst terecht kan voor een generaal abonnement betref fende alle mogelijke uitgaven, brochures enz. betreffende het R. K. Staatspartij-program Spr. wenscht het bestuur en speciaal de heer Mouwens nogmaals geluk met dezen dag en met dezen avond, waarop „de bloemetjes eens buiten worden gezet". Wanneer op dezen avond gelukwenschen worden aangeboden, wil de heer ir. v. d. Toom als voorzitter van „De Kern", niet achterblijven. Namens de Kern brengt spr. welgemeende hulde en feliciteert de vereeni ging. De Opmarsch van vorige week noemt dit feit van zeer groote beteekenis. Spr. ziet de groote beteekenis daarin, omdat wij ge vestigd zijn op oude ervaringen. Zestig jaar ervaring, is een harde leertijd. Onze geschie denis is veel belovend. Het huidige bestuur en de samenstelling daarvan rechtvaardigt de gedachte, dat met Gods zegen, bereikt zal kunnen worden, dat Katholiek Schiedam in den geest van Quadragesimo Anno intens zal kunnen medewerken. Dit te bevorderen zal voor onze maatschappij voor den dag van vandaag, hard en hard noodig zijn. Na de pauze sprak mr. C. Goseling, voorzit ter van de R. K. Staatspartij: Mijnheer de voorzitter, Katholieken! aldus spreker. U waart zeer verstandig en voorzichtig in de zaal enkele opluisteringen aan te brengen. Ook o.a. de zang doet spr. denken en zeggen, dat men nooit moet verleeren te zingen! Spr. heeft ook enkele attributen meegebracht. Het is geen program „De volmaakte maatschappij". Er is geen maatschappij van volmaakte men- schen! Mouwens gehuldigd. Spreker uit dan allereerst een huidewoord. Iemand uwer heeft 35 jaar in uw midden ge werkt. Hij heeft een staat van dienst achter den rug, zoowel voor de maatschappij, als voor de kerk. De Staatspartij uit haar dank niet door voor de een of andere huisorde penningen te laten slaan, als een soort onpractische op lossing van het schijnbaar monetaire vraag stuk. Aan den heer Mouwens biedt spreker dan een oorkonde aan, namens de Staatspartij, waarop zijn verdiensten zijn vastgelegd. Een daverend applaus gaf de instemming te kennen. Hierna veroorloofde mr. Goseling zich na dit meer persoonlijk woord eenige woorden van meer algemeene strekking te zeggen: Spr. zeide o.m. getroffen te zijn door het program, dat het koor dezen avond ten beste gaf: Spr. leest daar o.m.: „Die Nacht" - „Laudate" „Toch zal de lente komen". Dat geeft moed. Dubbelen moed in dezen tijd. Zestig jaar is het geleden, dat die R. K. Kiesvereeniging is opgericht (1876). Wie van ons kan daarvan uit ervaring meespreken? Niemand in deze zaal! Het zou belangwekkend zijn die politiek van 1876 na te gaan. Vooral belangwekkend zou het zijn voor Schiedam. Voor het geheele land was het in die dagen zóó. In 1876 was het ministerie Heemskerk Azn.- Van Lynden v. Sandenberg. Dit waren voor aanstaande mannen onder de Anti-Revolution- nairen, terwijl de vader van Heemskerk uit een vroeger ministerie liberaal was. Merkwaardig is vooral te constateeren, dat toen defensie, spoorwegen, kieswet en onder wijs de bijzondere aandacht hadden. Oo 27 Sept 1877 is dit ministerie gevallen bij poging tot wijziging van de lager onderwijswet. Verder wees mr. Goseling op hetgeen Kappeijne om streeks 1875 zeide over de toenmalige staats instellingen mr. Goseling wees naar 1933 1935 Dan gaat mr. Goseling de vraag na: Hoe was de politiche positie in Nederland? Het moeten toen voortreffelijke katholieken zijn geweest! Spr. noemt een v. Nispen tot Sevenaer. Zij hadden geen georganiseerd kie- zersleger achter zich, zooals we nu kennen. Waar was in 1876 Schaepman? In 1874 neemt zijn bedrijvigheid in de poli tiek toe. 15 Juli 1880 legt Schaepman in de Tweede Kamer den eed als afgevaardigde af. Het is niet ondienstig nu, die dingen in onze herinnering terug te roepen. Zóó was het 60 jaar geleden voor de R. k. in Nederland. Daarom moet men eerbied hebben voor de mannen, die in rond 1876 de kiesvereenigingen oprichtten. Zij hadden geen aantrekkingspunt. Geen groote partij. Geen zg. groep van voor mannen. Geen geestdrift van buiten. Him zuiver en onvervalscht ideaal heeft hen be zield. Hoe ver zulks ging, wenscht spr. niet te onderzoeken. Zoo moet het geweest zijn! Idealistisch Laten wij dat idealisme van toen overnemen. Dat teeken van dat ideaal is sterk en levenwekkend. Het moet ons voor beeld zijn. (Applaus). Sommigen vragen zich af: „Wat moet ik nu doen?" Mr. Goseling haalde eenige voorbeelden aan, hoe men met andere richtingen eens van gedachten kan wisselen, om eens onze denk beelden meer naar voren te brengen. Door gestadige bewerking van gedachten van ons heele volk komen we vooruit. Anders blijven we in een kleur. In dit licht moeten we ons staatkundig program bezien. Die gedachten uitbouwen. Er is daarvoor werk voor de pro- pagandaclubs! We zjjn dan gekomen op de nationale betee kenis van ons staatkundig werk. We moeten goed voorbereiden. Onderling overleg is altijd beter. In onze organisatie is daartoe ruim schoots gelegenheid. Voor alle zaken. Ook cri- tiek is goed en njittig. Docli niet werken met: Hoe kan en mag het nog net? We kunnen nog steeds de richtlijn van Schaepman volgen, waar onze emancipator het heeft over de eenheid. Onze eenheid wordt gebonden door het cement, dat geen ander bezit! Geen gelijkschakeling! Geen knechtschap! Men moet bereid zijn offers te brengen van zijn persoonlijke overtuiging, indien zulks voor de algemeene zaak van belang is. In het licht van de voorvaderen, in het licht van die wer kers, dient men de werkelijkheid van het heden te stellen. Zijn er gevaren? Die nieuwe stroomirfgen? Of ze nieuw zijn, weet spr. niet. Ze wenschen zich niet als politieke partij aan te kondigen. Neen, als een volle levens- en wereldbeschou wing. De totaliteit van den totalen staat. Ze willen den totalen mensch opslorpen! Men heeft het ons eerst willen laten zien in 1918, toen de roode golf in Zevenaar strandde. Nu zien we een bruine golf in het Oosten. Zal men ons nog een 3de maal de kans geven? Laten we zorgen, dat we op staatkundig terrein de totaliteit van het katholiek verband niet opgeven en het totaal der geesten niet laten vergiftigen. Vrijheid en gezag moeten gehandhaafd. Schaden wij onze eendracht, dan kan Neder land niet blijven! Naar binnen niet en naar buiten niet! In dien zin moet onze strijdleus zijn: „Onze eendracht 's lands kracht! De heer Mouwens heeft hierna allen spre kers, en het bestuur der kiesvereeniging dank gezegd voor de hulde, hem geboden. Spr. memoreert nog even zijn loopbaan van 1901 af, als vice-voorzitter en vanaf 1920 als voorzitter der kiesvereeniging. Spr. hoopte, dat het vernieuwde bestuur met succes zou mogen voortgaan, zooals de voorgangers zulks hebben gedaan tot heil van de R. K. Staatspartij. Ook de heer Mouwens wees nog op de nood zakelijke eendracht om succes te behalen in den strijd. De heer W. Rademakers heeft hierna alle gasten en aanwezigen, in het bijzonder de pro pagandisten en het K. K. G.-koor bedankt voor de medewerking tot het welslagen van den avond ondervonden. Spreker vertrouwde er op, dat alle aan wezigen op een volgende vergadering ook aan wezig zouden zijn. Met het zingen van het Wilhelmus en na het uitspreken van den Christelijken groet, werd deze feestvergadering gesloten. 4> Nu in dezen tijd: hebben wij, waarom men ons wel eens benijd, een machtige organisatie. Ja, men zegt wei eens overgeorganiseerd! Neen we zrjn niet overgeorganiseerd! Onder deze voorwaarde echter, dat wjj de vormen van samenwerking vullen met levende kernen. Wij mogen wijd vertakte organisaties naar voren brengen met onze werkers! Zooals het kemwerk hier wordt aangevat. Dat de menschen naar voren komen. Plaatselijk kunnen ze werken met vrucht in eigen kring. We zijn er nog lang niet. Gelukkig! We zijn vastgezogen in politieke verhoudingen, we maken politiek moeilijke tijden door, maar toch zeg ik u dit: Alléén door-onze eendracht kan de richting, g e v.o n d e n w o rden! Is dat een vage gemeenschappelijke basis, welke wjj als katholieken kunnen houden? Zonder dadelijk in bijzonderheden te wil len treden, konden wij met genoegen con stateeren, dat de H.H. N. S. B.-ers gisteren avond ook de vergadering van de R. K. Staatspartij, afd. Schiedam niet hadden vergeten. Het moet gezegd worden, dat ze ons wel in hunne vriendelijke belangstelling hebben opgenomen. Het is alleen maar jammer, dat ze zooveel tijd, moeite en pa pier aan ons besteden. Die buiten stonden waren zeker de mannen der N. S. B. te Schiedam, die in onze stad „de Raad van N. S. B. Katholieken" uitmaken? Het beste is echter, dat ze zich niet tot Pater de Greeve wenden, want dan komen deze N. S. B.-ers aan het verkeerde adres, daar ze misschien nog niet weten, dat er meerdere de Greeve's bestaan. Dit te hun ner oriënteering hoe het wèl zit! Je moet maar op de hoogte zijn door mid del b.v. van de Raad van Katholieken voor Schiedam. 4 Maart: Tivoli-schouwburg, Wien Wien, nur Du allein (Fritz Hirsch-Operette) 8,15 uur (boven 18 jaar). 4 Maart: De Doelen, Joseph Schmidt, 8,15 uur. BIOSCOPENGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 5 Maart, in: Grand: Krullekopje (boven 18 jaar); Luxor: De droomer (volw.); Thalia: De roos van de Rancho (boven 18 jaar); Rox: De roos van de rancho (boven 18 jaar); Capitol: Broadway melody 1936 (volw.); City: Broadway melody 1936 (volw.) Studio: Peter Ibbetson (volw.); Corso: Malle gevallen (volw.); Olympia: De vliegende duivels (volw.); Centraal: Het bandietenmeisje en Pa- rijsche straatzangers (volw.); Scala: Om het recht van het kind en Ik ben een dief (volw.); Colosseum: .Verraad en Op 't kantje af (boven 18 jaar); Victoria: De laatste voorpost en Een lied uit het verleden (volw.); Lumière: Ik was Jack Mortimer (volw.); Ooster: Brigadier Schwenke en Een paradijs op aarde (volw.) D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Lachende comedianten (Bouwmeester-revue) 8 uur (v. volw.) (Zondag ook om 2 uur); Stationsplein- schouwburg, Het teeken des Kruises (Spree- gezeischap), 8,15 uur (boven 18 jaar). Tentoonstellingen: Studio 32 Caricaturen van Cornells Veth Rotterdam- sche Kunstkring, werken J. J. P. Oud (tot 8 Maart). Schiedam. Passage theater: „Diamantssmokkelaars' en „Zoo de ouden zongenmet Martha Eggerth. (Goedgekeurd). SCHIEDAM, 4 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- nandei. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. ƒ10. Spoeling, Spoeling 1.— 11,10. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 3 Maart. Aangekomen Deensch m.b. Lalandia met stukgoed van Bangkok via Londen; Noorsch s.s. Foina, met ijzererts van Sagvaag in de Wilhelmi- nahaven; Ned. s.s. Maasburg, ledig van Viaardingen om.te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 3 Maart. Vertrokken Deensch m.b. Lalandia, met stukgoed naar Kopenha gen via Hamburg; Eng. s.s. Grantully Castle met stukgoed naar Hamburg; Noorsch s.s. Foina, ledig naar Amsterdam. DISTRICTS ARBEIDSBEURS. Op 31 Januari 1936 stonden ingeschreven 6109 werkzoekenden. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand Februari 1936 bedroeg 884; afge voerd werden in dezelfde maand 769 in schrijvingen; het aantal plaatsingen be droeg 350, zoodat op 29 Februari 1936 nog ingeschreven stonden 5874 werkzoekenden. (Onder dit aantal zijn begrepen 46 personen die tewerkgesteld zijn bij de Rijkswerkver schaffing te Staphorst en Sportvelden S. V. V. te Schiedam). SCHEEPSBOUW. Op de Nieuwe Maas is een gunstig ge slaagde proeftoch gehouden met een mo derne kruiserjacht, ontworpen door het Xng. Bureau P. Intveld te Delft en gebouwd op de scheepswerf „Zorg en Vlijt" firmt H. N. Meijster, alhier. Het vaartuig is lang 9.90 M. en breed 2,60 M., voorzien van een A.B.C. Dieselmotor, welke bij 650 omw. per minuut een capa citeit van 11 pk. ontwikkeld. De snelheid bedroeg 14 K.M. per uur. OPENBARE VERKOOPING. Door notaris A. Hoek werd heden in opbod gebracht: Een perceel weiland alsmede een perceel watering tezamen ter grootte van ongeveer 2 H.A. 80 A. 11 c.A., gelegen aan den Kande- laarweg te Kethel, Kad. Gemeente Kethel Sectie A nos. 352, 353 (gedeeltelijk) en 354. In veiling 3500. Een perceel weiland ter grootte van onge veer 3 H.A. 13 A. 59 c.A., gelegen nabij den Groeneweg en den Kandelaarweg te Kethel. Kad. Gem. Kethel. Sectie A nos. 978, 979, 351 en 353 (gedeeltelijk). In veiling 4000. Een perceel wei- en tuinland, met daarop staande groote tuindersschuur en kassen, als mede een perceel watering en weg, tezamen ter grootte van 1 H.A. 2 A. 30 c.A., gelegen aan den Groeneweg te Kethel. Kad. Gemeente Kethel. Cectie A nos. 785, 349 en 348. In vei ling 3900. Een perceel tuinland ter grootte van onge veer 1 H.A. 40 A. 93 v.A., gelegen aan den Schiedamscheweg te Kethel, met daarop staande tuinderswoning genommerd Schie damscheweg 95, schuur, kassen eu verdere opstallen. Kad. gemeente Kethel, Sectie B, no. 2273 (gedeeltelijk). In veiling 8500. Een perceel bouwterrein, ter grootte van ongeveer 1480 c.A., gelegen aan den Schiedam scheweg te Kethel, Kad. Gemeente Kethel, Sectie B no. 2273 (gedeeltelijk). In veiling 4700. (Buiten verantwoordelijkheid der Recfactie). Langs dezen weg betuig ik mijn instemming met de artikelen „Ouders, helpt ons uit de impasse", van Martin Bruyns. Zijn betoog is me uit 't hart gegrepen en reeds lang voelde ik behoefte in dien geest mijn ergernis te luchten. De vrees echter, dat ik 't odium van betweterij tegenover mijn oud-collega's op me zou laden, weerhield me. Nu uit hun midden een stem opgaat, pro testeer ik mee tegen 't gejakker en gejaag achter kinderen van elf en twaalf jaar. wier spel en slaap worden opgeofferd aan een illusie. E. W. VAN VEGCHEL Oud-hoofd der school. Breda. Onze Brusselsche correspondent meldt ons: Aan een hoofdstedelijk blad heeft burge meester Max verklaard, dat hij zich bij de a.s. verkiezingen niet meer zal voorstellen voor de functie van libAaal kamerlid. Hij wil, zeide hij. zich geheel aan het bestuur van de stad Brussel wijden en anderzijds in het parlement plaats maken voor jonge elementen. Ook van den liberalen staatsminister Lip pens, voorzitter van den senaat, wordt ge zegd, dat hij zich niet meer herkiesbaar zal stellen. B^j de socialisten zullen eveneens enkele bekende personen, waaronder Ansele, niet naar het parlement terugkeeren. Het betreft hier meer speciaal socialistische afgevaar digden, die destijds in de socialistische rangen een kapitalistische politiek hebben willen voeren, maar die geleid heeft tot de bekende débacle van de socialistische Bank van den arbeid. Het meest zullen echter oude parlements leden verdwijnen in de rangen van de Katho lieke Staatsparty. Dit naar aanleiding van het bekend besluit, dat voortaan voor R.K. parlementsleden het samengaan van politieke mandaten met de functie van lid van den raad van beheer van financieele of andere maatschappijen met economisch doel, werd Hyper-comfort wordt indirect oorzaak van koude en ellende. NEW-YORK, 3 Maart (UN. PRESS) De groote stakingsgolf slaat op het oogenblik om zoo te zeggen over van den Atlantischen naar den Stillen Oceaan. Immers niet alleen de wereldstad aan de Hudson wordt thans geteisterd door stakingen, welke het leven der burgers en het verkeer belemmeren, doch ook in Boston, Akron, Los Angeles en El Paso breken voort durend nieuwe stakingen uit of brei den de reeds aan den gang zijnde zich uit. De staking van het New Yorksche dienst personeel van huizen en hotels leidde tot dus ver tot de arrestatie van drie en twintig per sonen, die bij de talrijke botsingen, welke zich gisteren tusschen stakers en werkwilligen hebben voorgedaan, een leidende rol hadden gespeeld. Gelukkig werd bij deze vechtpartijen nie mand ernstig gewond, doch velen liepen toch een beschadigden neus of gezwollen oogen op. De onderhandelingen tot bijlegging van het conflict, welke Maandag zonder resultaat ver- loopen zijn, zouden vandaag weder worden hervat. Burgemeester Laguardia heeft althans van de leiders van de stakingsbeweging een be lofte in dien geest weten te verkrijgen, door hen met aandrang er op te wijzen, dat een langere voortzetting van de staking de vei ligheid en het leven van de zeven millioen New Yorkers in ge vaar zou brengen. Ook de afkondiging van den uitzonde ringstoestand moti- veerde hij met „de noodzakelijkheid, het leven van mannen, vrouwen en kinderen van deze stad te be schermen". De burgemeester kon zich hierbij tevens be roepen op het feit, dat bij de stedelijke sani taire instellingen reeds vertwijfelde verzoeken om hulp waren binnengekomen van tal van zieken, die door de staking der liftjongens in hun wolkenkrabber-appartementen geheel van de buitenwereld zijn afgesloten. In zeer vele gebouwen is de centrale ver warming stilgelegd. De menschen zitten dientengevolge stijf van de koude opgesloten in hun hooge woningen en aangezien het natuurlijk in vele gevallen ontzettend moeilijk is, voldoende hoeveelheden brandstoffen langs de honderden treden tel lende trappen naar boven te dragen, is men in tal van gezinnen reeds begonnen met de meubels stuk te hakken en te verbranden. Inmiddels is ook in andere steden, waar ge staakt wordt, de situatie verscherpt. In de groote Goodyearfabriek in Akron (Ohio) staken de arbeiders, zooals bekend, reeds verscheidene weken, om de weder-aan- stelling van tal van ontslagen employ6'3 af te dwingen. De toestand werd daar gisteren kritiek, toen de directeur van de onderneming, de beroem de luchtschipconstructeur Lichfield, uitdruk kelijk weigerde met de leden van de vrije vak- vereenigingen te onderhandelen. Sedert twee weken was Lichfield uit de door stakingsposten belegerde en daartegen gebarricadeerde fabriek niet te voorschijn ge komen, totdat hij zich gisteren plotseling onder de stakers vertoonde en mededeelde, dat hij slechts van pl»n was met de gedelegeerden van de fabrieks-vakvereeniging in onderhan deling te treden. Een zeker te verwachten poging van de fabrieksdirectie, om de werkwilligen me^ wapengeweld te beschermen en aldus naar het werk te brengen, zal door de stakers waar schijnlijk met de afkondiging van een a!£e" rneene staking voor geheel Akron beantwoord worden. Ook in Boston, waar zesduizend arbeiders in de bekleedingsindustrie staken, dreigt het conflict zich te verscherpen. Bovendien dreigen er onlusten in Los Ange los, waar drieduizend arbeiders, te werk ge steld door de „Works Progress Administra tion" het werk hebben neergelegd, om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Verder werd de groote krachtcentrale aan den Rio Grande door een staking stilgelegd, tengevolge waarvan de grensstad El Paso (New Mexico) zonder stroom kwam. Laguardia. NEW-YORK, 3 Maart (R.O.) In verband met de staking van het huispersoneel zijn on geveer 100 arrestaties verricht. Tijdens gevechten tusschen stakers en werk willigen zijn 30 personen gewond, van wie verscheidene ernstig. De politie schat het aantal stakers op 25.000 en het aantal gebouwen, dat door de staking getroffen is voor 1000. Tal van huizen moeten Het Chrysler.building in New-York, waar het dienstpersoneel eveneens in staking is gegaan. het zonder verwarming stellen. De moeilijk heden worden nog vergroot door de sneeuw, die opnieuw is beginnen te .vallen. De stakers hebben „vliegende ploegen" ge organiseerd, welke de geheele stad doorkrui sen, om de werkwilligen te dwingen het werk neer te leggen. De politie, gewaarschuwd door de radio brigade, was gedwongen naar tal van bedreig de punten uit te rukken. Bij haar aankomst vond zij de deuren en vensters van tal van gebouwen vernield, terwijl de liftkabels waren stukgesneden. De daders waren evenwel reeds verdwenen. In het Central Park West-kwartier draaiden stakers de kranen der centrale verwarmings installaties open, waardoor een gebouw van vijftien verdiepingen door kokend heet water werd overstroomd. Bambrick, de voorzitter van het stakings comité, heeft gewezen op de mogelijkheid, dat ook de liftjongens van de allergrootste ge bouwen, zooals bet Empire State-, Chrysler- en Rockefeller Center Building zich vandaag bij de staking aansluiten. DE REGEERING ZENDT EEN BEMIDDELAAR.1 r - NEW-YORK, 4 Maart. (R.O,,) De besprekingen tussclihn burge meester Laguardia en de afgevaardig den van de stakende liftjongens zijn op niets uitgeloopen. Nog steeds vinden gewelddaden plaaté tegen de niet bij een vakvereeni- ging aangesloten liftjongens, die de met scheermesjes cn hamers gewapende stakers voor hun zaak trachten te winnen. In de Park Avenue schijnen tal van huizen in staat van beleg te zijn. Ver. geefs trachten de werkwilligen deze huizen te verlaten. De politie doet al het mogelijke om de stakers, die de huizen belegeren, terug te dringen. Talrijke brievenbussen in de zaken- wijk zijn door kwaadwilligen met water gevuld. Inmiddels is Eduard Macgrady, de plaats vervangende minister van arbeid en stakings- deskundige der regeering, hier aangekomen, om te trachten de staking van het huisperso neel te regelen. Macgrady bevond zich te Akron in Ohio, waar het personeel van de Goodyear Rubber staakt, toen Miss Perkins, de minister van arbeid, hem naar New-York zond. Ondanks den ernst van den toestand te Akron. NEW-YORK, 4 Maart (R. O.). Vijfduizend stakers zijn te middernacht Park Avenue binnengedrongen, waar zij de puiten der hui zen stuk sloegen en in gevechten werden ge wikkeld met werkwilligen. Zii drongen even eens de huizen binnen. De politie verspreidde de demonstranten. Talrijke w e ricwi 11gendie van Cleveland, Pittsburgh, Buffalo en andere afgelegen plaat sen waren gekomen, hebben verzocht de sta kers te mogen vervangen. Bambrick heeft verklaard bereid te zijn, een algemeene staking af te kondigen, waar door het leven in geheel New-York zal worden geparalyseerd. Telegrambestellers zijn in sommige gebou wen op iedere zesde etage gestationneerd, om telegrammen te bezorgen. „Maar edelachtbare, ik moest wel 100 K.M. rijden, want ik had een gestolen auto."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2