EDEN LAAKT HITLER'S DAAD. GEEN PERMANENTE VREDE, ZEGT BALDWIN. Britsche houding hij eventueele Duitsche agressie. M TT DE A.S. ZITTING VAN DEN V.B.-RAAD frankrijks militaire Zoolang de eeuwenoude verdenking tusschen Duitschland en Frankrijk blijft bestaan. „DIE WACHT AM RHEIN" HERSTELD. DINSDAG 10 MAART 1936 Engeland zal de duitsche duitsche geestdrift in den poolschen corridor en GROOTE SLAG AAN HET NOORDFRONT MAATREGELEN. FELLE WOORDEN VAN SIR SAMUEL HOARE. BERLIJNS REPLIEK AAN SARRAUT. «n Belg». 1» POOLSCH SILEZIE. H RAS MOELOEGETA DOOD. HOE DUSSELDORF DE TROEPEN ONTVING. ting, doch^ïr*8 Van rijkSda8Zf was, werd pfc kiennede n°8 beZig f mS het donderen van ver scheidene vliegtuigmotoren vernomen De menschen vlogen uit de huizen zagen bo. ven hun hoofden een escadrille ïee-prviiprtui- gèn, dat na ee"lg® k®^en b°ven de stad te hebben gecirkeld, op het vuegveltj daalde. WEER EEN MILITAIRE AANWINST VOORSTELLEN OBJECTIEF BESTUDEEREN. Bij aanval op Frankrijk of België zal Engeland hen bijstaan, TN de gisteren in het lagerhuis door Eden afgelegde verklaringen over Duitschlands memorandum waarbij het verdrag van Locarno wo'rdt opge- zegd, wordt gewezen op de eomplicee- o n verergering van den inter nationalen toestand door dien stap. die het vertrouwen in iedere toe komstige verplichting, welke Duitsch- land op zich zou nemen, diep schokt. Eden oordeelde het noodig te ver- Haren, dat indien tijdens de periode Van bestudeering van den nu ge schapen internationalen toestand een aanval zon worden gedaan op Frank rijk of België, die een schending zou heteekenen van artikel 2 van het Locarno-pact, de Britsche regeering zich verplicht zou achten, het aan gevallen land te hulp te komen. Overigens verklaarde spreker zich bereid, de nieuwe Duitsche voorstel- len met open blik en objectief te be- etudeeren. Londen. 9 Maart (R.O.) Onder groote be langstelling van de vertegenwoordigers der buitenlandsche regeeringen heeft de minister van buitenlandsche zaken, mr. Anthony Eden. hedenmiddag in het lagerhuis de met zooveel spanning verwachte verklaring over het be kende Duitsche memorandum, waarin Berlijn het verdrag van Locamo opzegde, en over de bezetting van het Rijnland door de Duitsche troepen, afgelegd, ik heb den Duitschen ambassadeur gezegd, begon Eden, dat het Duitsche optreden in ^AiQRijnland gelijk stond met een eenzijdige lottgwerping van een verdrag, waarover vrijwil- "■•"Wg ia onderhandeld en dat vrijwillig is onder tekend (applaus) en ik heb hieraan toege voegd, dat dit optreden op de Britsche publieke opinie een betreurenswaardige uitwerking zou hebben. Laten wij ons geen illusies maken: de weg, dien Duitschland heeft ingeslagen, compliceert verergert den internationalen toestand. Le opzegging van het verdrag van Locamo en de bezetting van de gedemilitariseerde zone hebben het vertrouwen in iedere verplichting, ^elke de Duitsche regeering in de toekomst °P zich zou kunnen nemen, diep geschokt (luid aPPlaus). Kan er in het lagerhuis of in Groot-Brittan- nië iemand gevonden worden, die een dersre- 1 ijken maatregel, welke een toebrengt aan het beginsel van tlgen 8 van de verdragen dat tv. eerbiediging de geheele Ugt digen (applaus)!11 °f verontschul" «eÜf'' mij echter genoegen, te kunnen ct5? er geen reden 13 om te veronder stellen, dat het huidige optreden van Duitsch land een bedreiging met vijandelijkheden in zich sluit. De Duitsche regeering spreekt in haar me morandum over haar verlangen naar pacifi catie van Europa en geeft te kennen, dat zij bereid is, een non-agressiepact te sluiten met Frankrijk en België. v°or het geval er evenwel eenig misverstand zou bestaan omtrent onze houding als onder teekenaar van het verdrag van Locamo, oor deelt de Britsche regeering het noodig, te ver klaren, dat, indien gedurende de periode, welke noodzakelijk zijn zal voor de bestudeering van den nieuwen toestand, die zich heeft voorge- van het verdrag van L kenen van artikel 2 geering zich, ondanks d^a^no' de Britsche re- verdrag door Duitschland, vermiTlng van het zooals het dit trouwens aan^2011 achten gehuldigd is het aangevallen iand eter ^er* te komen op de in het verdrag voorZienee hulP Een van de belangrijke fondamenten van den vrede in West Europa, zoo voegde Eden hieraan toe, is weggenomen en indien wij cien vrede willen erlangen, is het onze duidelijke plicht, hem weer opnieuw op te bouwen. in dezen geest moeten wij de nieuwe voorstellen van den Ditschen rijkskanselier gaan bespre ken (applaus). De Britsche regeering zal deze voorstellen dan ook bestudeeren met een open blik en objectief, teneinde na te gaan, in welke mate zij middelen vormen, waardoor de struc tuur van den vrede opnieuw versterkt kan worden. Bij de huidige ernstige situatie van de bui tenlandsche aangelegenheden ziet de Britsche regeering in, dat zij niet alle gunstige gelegen heden, welke eenlge hoop op verbetering bie den, moet laten voorbijgaan. Onder de zorgwekkende omstandigheden van dit oogenblik voel ik mij gerechtvaardigd, ^annfer, &hen in het lagerhuis vertegen- oordigde richtingen haar steun vraag bij de moeilijke taak, die een wereldomvattend re geringsbeleid en regeerkennis vereischt. WARSCHAU, 9 Maart. (UN. PRESS.) Vol gens hier binnengekomen particuliere berich- zou het in verschillende steden van het vroegere Duitsch Opper-Silezië en ln den Pool schen Corridor tot manifestaties van de Duit sche bevolking zijn gekomen naar aanleiding van de rede van Hitier voor den rijksdag en de bezetting door Duitsche troepen van de gedemilitariseerde Rijnlandzóne. In Thom, Kattowitz en Posen zouden op tochten zijn georganiseerd, waaraan werd deelgenomen door geüniformeerde S.A.-troe- pen, die Hakenkruisvlaggen meevoerden en Heil-roepen op Hitier uitbrachten. De Poolsche regeering heeft alle berichten omtrent deze betoogingen tegengehouden. De politie heeft bovendien alle te Warschau ver schijnende middagbladen, waarin berichten daarover waren gepubliceerd, in beslag geno men. De algemeene politieke spanning kwam eveneens tot uiting in een voorstel van sena tor Sliwinsky, waarbij de regeering werd uit- genoodigd om een leening van 500 millioen zloty aan te gaan, teneinde ten spoedigste het bewapeningsprogram uit te voeren. Als motief voor dit voorstel werd de „gespannen inter nationale toestand" genoemd. Naar verluidt is de regeering tegen een dergelijke leening gekant, wijl naar haar mee ning ook zonder dezen maatregel de veilig heid van Polen voldoende beschermd is. De diplomatieke besprekingen in verschillende hoofdsteden. HET PARIJSCHE CONSULT OP HEDEN. GENèVE, 9 Maart (R.O.) Voor de op Vrij dag te houden zitting van den volkenbonds raad staat slechts één punt op de agenda: Het wederzijdsche garantieverdrag tusschen Duitschland, Frankrijk, België, Engeland en Italië, gesloten te Locarno op 16 October 1925, en de mededeeling der regeeringen van Frank rijk en België. In het telegram, waarin hij de Duitsche re geering in kennis stelt van den tekst der Fransche nota aan Genève over de bijeenroe- ping van den V. B.-raad, welke op a.s. Vrijdag zal geschieden, schrijft de secretaris-generaal van den volkenbond; „ingeval de Duitsche regeering als contracteerende partij tot het Locamoverdrag aan de bestudeering van deze kwestie door den raad zou willen deelnemen, zou lk u verplicht zijn, indien u mij dit wilde mededeelen. (w.g.) Avenol". GENèVE, 9 Maart (Havas) Gemeld wordt, dat de groote mogendheden zich op de Vrij dag te houden zitting van den volkenbonds raad door hun ministers van buitenlandsche zaken zullen laten vertegenwoordigen. Zoo zullen Eden, Flandin, Litwinoff, Beek e.a. ook tegenwoordig zijn, en het is niet onmogelijk, dat Mussolini, naast Aloisi en Suvich, even eens naar Genève zal komen. Men rekent voorts op de aanwezigheid van Van Zeeland, omdat België als mede-ondertee kenaar van het Locarnopact aan de raads tafel zal plaats nemen. WARSCHAU, 9 Maart. (R.O.) De staking in de textielindustrie te Lodz en omgeving is thans algemeen geworden. 115.000 arbeiders hebben het werk neergelegd. Bovendien sta ken in dezelfde streek sedert twee weken ook nog 12.000 arbeiders uit de schoenen- en leer industrie. De Duitsche troepen trekken langs den Dom de straten van Keulen binnen. ADDIS ABEBA, 9 Maart. (R.O.) Men ver nam hedenmiddag in Abessynische kringen, dat een groote slag bleef voortwoeden aan het Noordfront. ADDIS ABEBA, 9 Maart. (R.O.) Over het jongste luchtalarm wordt nog gemeld: Van morgen werd hier bericht ontvangen, dat Ita- liaansche vliegtuigen Irga Olem, de hoofdstad van Sidamo, hadden gebombardeerd. Onze stad werd gealarmeerd, daar men vreesde dat de vliegtuigen er ook toe zouden overgaan, de hoofdstad te bombardeeren. Er ontstond een geweldige paniek. Om half elf achtte men het echter onwaarschijnlijk, dat over Addis Abeba zou worden gevlogen. Paleis van negus ontruimd. ADDIS ABEBA, 9 Maart (R.o.). De ont ruiming van het paleis van den negus werd gistermorgen voltooid. De regeeringsambte- naren zijn naar een geheim gebleven plaats in de stad vertrokken, wegens de mogelijk heid van een lucht-bombardement. In de stad heerscht een kalme stemming en men treft toebereidselen om zich tegen het bombarde ment te beschennen. De regeering heeft alle auto's gerequireerd voor het vervoer van de gewonden, indien de stad door vliegtuigen wordt aangevallen. Men is er van overtuigd, dat het embleem van het Roode Kruis eerder een gevaar met zich mee brengt dan veiligheid. De ambulance van het Britsche Roode Kruis is verplaatst naar een plek, waar zij tegen de vliegtuigen door de Abessynische autoriteiten kan worden be schermd. Overleden aan de gevolgen van een longontsteking. ADDIS ABEBA, 8 Maart (R.O.). De Abes synische minister van oorlog, Ras Moeloegeta, is overleden. Volgens een officiëel bulletin is de ras over leden aan longontsteking, welke hij tijdens de militaire campagne heeft opgeloopen. Bezetting der vestingwerken, geen troepenbeweging in de rest van het land. PARIJS, 8 Maart. (R.O.) In de omgeving' van den minister van oorlog wordt betreffende de berichten over de reeds genomen militaire veiligheidsmaatregelen opgemerkt, dat alleen de in de omgeving van de vestingwerken, ge- stationneerde troepen bevel hebben gekregen, deze vestingwerken te betrekken, welker be waking hun normale taak is. Er is op 't oogenblik geen sprake van wel ke troepenbewegingen ook in de rest van het land. Een lid van het ministerie van oorlog heeft tegenover een vertegenwoordiger van „Paris Soir" verklaard, dat de aan de grenzen ten uit voer gelegde maatregelen zuiver van plaatse lijken aard zrjn en reeds sedert eenige dagen in het voornemen hebben gelegen. Het betreft de bezetting der grensverster- kingen in het zesde en het twintigste district. De troepen, die op eenige kilometers afstand van de fortificaties waren gekazerneerd, om daar te worden afgericht, hebben automatisch de fortificaties betrokken. Het betreft infanterie, welke speciaal voor dit doel is opgeleid. Zaterdagavond en Zon dagochtend zrjn in het ministerie van oorlog de berichten ontvangen over de bezetting der fortificaties. Het betreft evenwel niet een be zetting, zooals voorzien is voor het geval van oorlog. De intrekking van het weekeinde-verlof in eenige militaire districten is geen algemeene maatregel. De „Intransigeant" meldt uit Naney, dat in EIzas-Lotharingen de opzegging van het verdrag van Locamo niet als een bom is inge slagen, aangezien zij daar verwacht werd. De veiligheidsmaatregelen zijn binnen kor ten termijn getroffen. Binnen zeer korten tijd zijn de strategische punten langs de grens bezet. De minister van luchtvaart heeft de te Metz en Nancy gedetacheerde vliegtuigeskaders ge ïnspecteerd en zijn voldoening erover uitge sproken. „Ik geloof dat het optreden van Duitschland een domme zet is, ik wilde bijna zeggen, een misdaad LONDEN, 9 Maart. (R.O.) Nadat Eden zijn verklaring over de jongste gebeurtenissen in Duitschland had afgelegd, werden hedennamiddag in het lagerhuis de aangekondigde debatten over 't bewapenings-witboek geopend door minister-president Bald win, die den afgevaardigden verzocht, de plannen der regeering goed te keuren. De herziening van de defensie-midde len, welke gerechtvaardigd wordt door den huidigen internationalen toestand, zeide Baldwin, heeft de minimum maatregelen ten gevolge gehad, die in het witboek zijn aangegeven. Niettemin zal de Britsche regeering iedere gelegenheid voor een beperking van de wereldbewapening aangrijpen. Daarna overgaande tot een bespreking van de collectieve veiligheid, zeide Baldwin: Men zal den oorlog niet verhinderen, tenzij de aanvaller weet, dat hij het hoofd zal moe ten bieden aan ge wapend verzet. Europa echter Is nog lang niet in staat, gewapenden tegenstand te bie den. Opdat het zulks doen kan, moeten de Europee- sche landen veel meer gereed zijn voor een oorlog Aan deze conclusie, hoe verschrikkelijk zjj ook zijn moge, kan men niet ont komen. Een permanente vrede Is ln Europa nooit mogelijk, zoolang de eeuwenoude verdenking tusschen Frankrijk en Duitschland zal blijven voortbestaan. Er is niets in onze geschiedenis, dat het ons mogelijk maakt, den oorsprong van deze verdenking, welke in de afgeloopen eeuwen reeds zooveel verwoesting in Europa heeft aangericht, met ons verstand te begrijpen, we kunnen er ons alleen met onze verbeelding een voorstelling van maken. Wij hebben onze eigen moeilijkheden en las ten, doch in Europa hebben wij geen vuriger verlangen, dan te blijven trachten, Frankrijk en Duitschland in vriendschap met ons zelf dichter tot elkander te brengen. Onze eenige hoop, voegde Baldwin hieraan nog toe is, deze driezijdige vriendschap te verwezenlijken, doch voordat die dag aan breekt, zullen er in meerdere of mindere mate in Europa oogenblikken zijn van onrust, crisis en paniek en op dit oogenb'ik, waarop onze Baldwin. Feestelijke marsch door de stad. (Van een bijzonderen medewerker). 7 Maart 1936 zal een historische dag blijven in de geschiedenis van Dusseldorf. Op dien dag immers werd de mooiste stad van het RÜnland weer garnizoensplaats, nadat de ka- serne's 18 jaar lang hadden leeggestaan iieToen Vrydag bekend werd, dat rg-kskanse- wlatHiUer den rijksdag bijeen had geroepen, in ri«Tn in Dusseldorf, dat er iets bijzonders too te hÜÏ hing' doch wat zou dlt zijn? Met na Tl- de ~ü^8telUnS luisterde men allerwege Tegelijkertijd verkondigde de stem van Hit- Ier voor de radio, dat Duitschland het verdrag van Locarno had opgezegd en dat de demiii- tariseering van het Rijnland werd opgeheven. De militaire vliegers bleken de eersten te zijn van de talrijke soldaten, die den „Wacht am Rhein" zullen herstellen. Dit escadrille bleek uit Munster afkomstig ie zijn. Spoedig arriveerden nu opk de bodemtroepen der v le gers met talrijke vrachtauto's, veldkeukens en verder militaire benoodigdheden op het veld. Inmiddels waren in de stad al talrijke hakenkruisvlaggen uitgestoken. Het duurde maar een oogenblik, geheel Dusseldorf ver keerde in een feeststemming. Van alle open bare gebouwen werd gevlagd en dit voorbeeld werd al dra door vele particulieren gevolgd, zoodat sommige straten als het ware rood van het dundoek zagen. Men kreeg den indruk, dat de Dusseldorfers eigenlijk het liefst had den gezien, dat in deze voor hen zoo belang rijke oogenblikken alle verkeer werd stilge legd en de winkels gesloten. Er was stralen de lente-zon boven de bevlagde straten, waar in een vroolijke menschenmenigte zich voort bewoog. De vreugde, over het feit, dat het Duitsche leger weer den Rijn bezet, werd niet onder stoelen of banken gestoken. Vracht auto's, bezet met militairen en officieren, de kwartiermakers van het leger, reden reeds door de stad en werden luide toegejuicht. Eigenlijk waren zjj niet de eerste troepen van den nieuwen „Wacht am Rhein", die Dussel dorf binnenrukten, want later Is bekend ge worden, dat in den nacht van Vrijdag op Za terdag reeds gemotoriseerde afdeelingen de stad zijn binnengetrokken. De Dusseldorfers wilden echter volledige troepenformaties zien en togen daarom naar de stations en het parkhotel, waarvoor een militaire post was geplaatst, ten teeken, dat de commandant van het garnizoen, generaal- majoor Ktihne er zijn intrek had genomen. Nergens viel echter een spoor van troepen te bekennen, doch tenslotte werd officieel be kend gemaakt, dat den volgenden morgen de staf van het 16de regiment cavalerie en de eerste afdeeling van dit regiment, tegelijk met de vliegergroep 1/114 de stad zouden binnenmarscheeren. Des avonds vond er op het vliegveld een korte plechtigheid plaats. Daar hield de com mandant. der vliegers een korte toespraak tot rijn mannen, waarna voor de eerste maal in usse dorf de oorlogsvlag geheschen werd. Vervolgens werd medegedeeld, dat het vlieg veld Dusseldorf thans veranderd Is in een militaire „Fliegerhorst". Verder vond in het gemeente-huis een offi cieels ontvangst plaats van den militairen staf door de stedelijke autoriteiten. Een fleurige stoet in Dusseldorf's straten. Zondagmorgen heerschte er reeds vroeg nabij het hoofdstation van Dusseldorf groote bedrijvigheid. Hier zou de opmarsch der cava leristen en vliegers een aanvang nemen. Links van het station stond reeds een gedeel te van het cavalerie-regiment, dat vroeger ook in Dusseldorf lag, doch na den wereldoorlog in Hamm kwartier had, opgesteld. De Dus seldorfers genoten van het prachtige schouw spel, dat een afdeeling cavalerie biedt. Het werd op het groote stationsplein drukker en drukker. Een keurige groep Hitlermeisjes kwam aangemarcheerd en stelde zich over een groote lengte langs de trottoirs op. In de han den hielden de meisjes bouquetjes, waarmede straits den binnenrukkendeii militairen hulde zou worden gebracht. Plotseling verscheen aan den stralenden hemel een luchtballon, die voor een oogenblik aller aandacht opeischte. Een oogenblik later was het een handige foto graaf, die bezield met heilig beroepsvuur en gebaren, die een fimster hem nauwelijks zou kunnen verbeteren, de schare wachtenden eenigen tijd vermaakte. Eindelijk, het was inmiddels half elf ge worden, was het groote moment aangebroken. Het muziekcorps te paard zette een cava- lerie-marsch in en daar zette de lange stoet van cavaleristen en vliegers zich in beweging Voorop gingen twee auto's met de officieren van den staf, daarachter reed het muziekcorps, waarop het regiment met tenslotte de vliegers volgde. In den stoet werden vele veldkeukens, stukken licht veldgeschut en caissons meege voerd. Het was een bijzonder fleurige stoet, die daar door de met duizenden belangstellen den omzoomde straten trok. Overal werden de militairen met luide toejuichingen en „Heil"- geroep ontvangen, terwijl er druk met zakdoe ken en hakenkruisvlaggetjes gewuifd werd. Het spreekt bijna vanzelf, dat de straten, waardoor de stoet trok, kwistig met haken kruisdundoek versierd waren. De Hitlermeisjes weerden zich dapper en wierpen de militairen het eene ruikkertje na het andere toe, die triomfantelijk aan het tuig van de paarden werden bevestigd! Aan het, De nieuwe „Wacht am Rhein".. einde van den tocht door de stad vond b(j het prachtige Ulanengedenkteeken aan den Rjjn een parade plaats, welke werd afgenomen door generaal-majoor Kühne. Aan den voet van dit Ulanenmonument was ter gelegenheid van dezen historischen dag een groote krans ge legd, terwijl twee ulanen in hun fraaie oude parade-uniformen de wacht hielden. De parade zelf bood een schitterenden aanblik. Onder het spelen van den eenen marsch na den anderen trokken de cavaleristen langs hun commandant die glimlachend zijn troepen, die zulk een uit stekenden indruk maakten, keurde Indruk wekkend was het voorbijmarcheeren van de vliegers, die den ouderwetschen strammen parade-pas demohsteerden. Dit was het einde van den intocht van de nieuwe wacht aan den Rjjn. invloed almachtig zou kunnen zijn, moet Groot-Brittannië voor de laatste maal beslui ten, dat het zwak geweest is. Ik geloof, dat dit optreden een domme zet is, verklaarde Sir Samuel. Ik wilde bijna zeggen, een misdaad, doch ik wil geen brute termen gebruiken. Mij dunkt, dat dit optreden het geheele fundament van de internationale verdragen aan het wankelen brengt en in dit opzicht ga ik geheel accoord met de door den minister van buitenlandschen zaken afgelegde verklaringen. Niemand kan ontkennen, zelfs de beste vrienden van Duitschland niet, dat de centrale factor in het Europeesche probleem thans de Duitsche herbewapening is. En het centrale probleem in ons defensieprogram, dat heden avond in dit huis behandeld wordt, is, denk ik, eveneens de Duitsche herbewapening. Sir Samuel zeide ervan overtuigd te zijn, dat het niet om een herhaling van de gebeu- tenissen voor 1914 ging noch om een poging, Duitschland in een kring van bewapeningen in te sluiten, doch om een oprechte poging van de zijde der Britsche regeering, haar volle aandeel te nemen in het collectieve systeem tot uitban ning van den oorlog. BERLIJN, 9 Maart. (R.O.)' In een offlfc cieuse verklaring van de Wilhelmstrasse wordt gezegd, dat de Fransche minister-pre sident, Sarraut, in zijn Zondag voor de radio uitgesproken rede heeft te kennen gegeven* dat Frankrijk de Duitsche voorstellen niet in overweging zal nemen. Sarraut meent, aldus gaat de verklaring voort, te kunnen spreken van een door Duitschland op brutale wijze gesteld fait ac compli. De Fransche premier vergeet even wel, dat op 7 Maart 1.1. slechts een punt is gezet achter een lange reeks van voldongen feiten van de zjjde van Frankrijk. Frankrijk miskent zijn eigen verplichtingen, welke elke agressieve actie en derhalve een toespitsing van de mogelijkheid tot een conflict verbieden. Frankrijk vermeerderde de mogelijkheden tot een conflict door te beweren, dat het zelf wel kon beslissen, dat deze politiek vereenig- baar was met het pact van Locarno en vast te stellen, wie de vermoedelijke aanvaller was. Het verwijt aan Duitschland, dat het zich aanmatigde rechter in eigen zaak te zijn, komt dus op Frankrijk neer. Frankrijk ma tigde zich zelf dit recht aan met het Fransch- Russische verdrag van wederzijdschén bij stand. De handelwijzen van Frankrijk hebben de onveiligheid in de gedemilitariseerde Rijn- landzöne ondragelijk gemaakt. In zijn rede heeft Sarraut de woorden ge sproken, dat „Frankrijk niet bereid is, Straats burg onder h«t vuur der Duitsche kanonnen te laten". Ongetwijfeld vindt Sarraut het dan wel voor een groote mogendheid dragelijk, dat Freiburg, Karlsruhe, Mannheim, Saarbruec- ksn en nog vele andere Duitsche steden zijn blootgesteld aan de Fransche kanonnen. Het is buitengewoon jammer, dat Sarraut zich op dit punt zóó heeft opgewonden en de con structieve Duitsche voorstellen van de baan heeft geschoven, daarmede de deur sluitend voor de concrete mogelijkheden om te komen tot een verzoening zonder voorbehoud tus- schen Fr&nkrijk en Duitschland. De Fransche premier heeft voorts ver klaard, dat Duitschland het moment voor de opzegging van het verdrag van Locamo goed gekozen heeft op het uur namelijk van de Fransche verkiezingen. Hierbij moet evenwel worden opgemerkt, dat Duitschland nooit eenig voordeel heeft getrokken uit de wan orde in Frankrijk, doch dat mén het bestaan van een vereenigd en onverdeeld Frankrijk als een klaarblijkelijke noodzakelijkheid be schouwt voor den vrede van Europa. Iedere soldaat zijn draadlooze telefoon. SPOKANE, 9 Maart. (R.O.) Als gevolg van geslaagde proefnemingen met een draagbaar radiotoestel, dat slechts 15 K.G. weegt, voor spellen de Amerikaansche militaire deskundi gen, dat binnenkort ieder soldaat zal worden uitgerust met een draadlooze telefoon, die he min staat zal stellen, zich onmiddellijk met het hoofdkwartier in verbinding te stellen, waarnemingen te rapporteeren en bevelen in ontvangst te nemen. Deze toestellen zijn eerst beproefd door de boschwachters, die er in geval van boschbrand een nuttig gebruik van hopen te maken. Het aoofddoel is echter het gebruik voor het leger. Een draai aan de schijf van het toestel geeft en belsignaal in het hoofdkwartier, waarna met niet meer moeite dim bij een gewoon te lefoongesprek, een gesprek kan worden ge voerd. Het hoofdkwartier kan op zijn beurt den man met het toestel opbellen, indien dit noo dig is. De radius van deze toestellen is echter op het oogenblik nog beperkt tot eenige mijlen, maar de uitvinders, Lawson en Simpson, ho pen deze bij de komende proefnemingen te vergrooten. Bij gedane proefnemingen is het mogelijk gebleken, van den grond af met een vliegtuig, dat zich op 4000 voet hoogte bevindt, een ge sprek te voeren. Het apparaat bestaat uit diverse deelen, die snel te vervangen zjjn, indien er een defect zou ontstaan. Militaire deskundigen hopen bij het vuren der artillerie, van deze toestellen een nuttig gebruik te maken, doordat de waarnemers direct na het vuren de artillerie op de hoogte kunnen stellen van de juistheid van het schot.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3