WOENSDAG 18 MAART 1936 DE BANANEN-INVOER IN BELGIE Het standpunt der Belgische regeering. INRICHTING VOOR DOOFSTOMMEN ONDERWIJS ROTTERDAMSCHE DROOGDOK. Dividend-voorstel 3 (v. j. 3|) pet. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. „DE NATUUR". NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENIGING. DISTRIBUTIE VAN PEULVRUCHTEN. KON. ROEI- EN ZEILVEREENIGING DE MAAS. MAGAZIJN „NEDERLAND". ROTTERDAMMSCHE KEGELBOND. VIER INBREKERS AANGEHOUDEN. GROENTENDISTRIBUTIE. DOOR auto AANGEREDEN. KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM OM DEN VAN WOENSELBEKER. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. „LA ARGENTINA' VOORSTELLING GAAT NIET DOOR. ROTTERDAMSCH STUDENTENCORPS R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. MR. MARCHANT IN HILLEGERSBERG machinisten-examen. BERKEL EN RODENRIJS. STILLE OMGANG HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. BRUSSEL, 18 Maart 1S36 (Eigen Tel.). De kwestie van den eventueelen rechtstreekschen invoer in België van bananen heeft den laat- sten tjjd sommige kringen te Antwerpen en Rotterdam nogal in spanning gebracht. Zoo als men weet was er sprake van het oprich ten in België van een commissie, die ten doel zou hebben te onderzoeken op welke wijze het best bananen in België rechtstreeks zouden kunnen worden ingevoerd, zonder dat deze dan via de haven van Rotterdam ln transito In België zouden komen. Men zag hierin in Nederland een poging van Belgische zijde om de haven van Antwerpen door rechtstreekschen invoer te bevoordeelen ten koste van Rotter dam. Men voegde hieraan toe, dat België an derzijds met rechtstreeks bananen in den vreemde te koopen als compensatie hiervan zijn handel op die landen van herkomst zou willen uitbreiden. Te Antwerpen heeft men deze zaak aan een streng onderzoek onderworpen met het be kende gevolg, dat de Antwerp3che Kamer van Koophandel een paar dagen geleden een strenge motie aan de regeering heeft gezon den, waarin op krachtdadige wijze werd op gekomen tegen elke poging van regeerings- wege, die aan de vrijheid van den transito handel afbreuk zou doen. In deze motie werd bovendien gezegd, dat elke aanslag op den transitohandel van Nederland naar België van Nederlandsche zijde represailles zou kunnen uitlokken, die overwegend in het nadeel van Antwerpen zouden zijn. De motie eindigde met dringend beroep op de regeering geen gevolg te geven aan de eventueele voorstellen van bovengenoemde commissie. Wij hebben thans het standpunt van de Bel gische regeering willen vernemen en hebben ons zoojuist met dit doel tot het ministerie van buitenlandsche zaken gewend, waar men ons het volgende heeft verklaard: „Het is absoluut onjuist te beweren, dat België er aan denkt maatregelen te treffen om de haven van Antwerpen te bevoordeelen ten koste van de haven van Rotterdam in verband met den rechtstreekschen import van bananen." Tot zoover deze verklaring, die wij zonder commentaar weergeven omdat zij o.i. duide lijk is en de mogelijkheid van een verandering in den bestaanden toestand uitschakelt. Gisteravond heeft onder voorzitterschap van den heer Mr. G. H. Lambert in het ge bouw van de Inrichting voor Doofstommen- Onderwijs, Ammanstraat 22 alhier, de gewone jaarvergadering van die instelling plaats ge had. Door den penningmeester, den heer Mr. J Burgerhout, is de rekening over 1935 inge diend, sluitende met een tekort op de gewone rekening van 24.577.70. In den loop van het jaar was een totaal aan legaten en giften ont vangen 1.599.82. In verband hiermede moest per saldo 22.977.88 van het kapitaal worden afgeschreven. De rekening, die door een daartoe aange wezen commissie was nagezien, werd goedge keurd en de penningmeester werd gedechar geerd voor het gevoerd beheer. Vastgesteld werd het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag, hetwelk in druk zal verschijnen. Het aantal doofstomme kinderen, dat aan de inrichting onderwijs ontving, bedroeg op 31 December 1935, 152 waarvan 94 jongens en 58 meisjes. Van deze kinderen waren 79 woon achtig in de gemeente Rotterdam. In 1935 verlieten 6 leerlingen, waarvan 4 uit Rotterdam, na alle klasen te hebben door- loopen, de school. Kosteloos onderwijs genoten 128 leerlingen terwijl 54 nog bovendien geheel of gedeeltelijk voor rekening van de inrichting bij pleegouders waren ondergebracht Een deel der oudere jongens genoot am- bachtsonderwijs, een deel der meisjes onderwijs in het modevak. Ter vergadering werden nog herkozen als leden van het Bestuur de heeren R. Milders en Dr. A. van Rossem, die periodiek aan de beurt van aftreden waren. De bestuursvergadering van de Rotterdam- sche Droogdok-Maatschappij N.V. te Rotter dam heeft o.m. besloten in de a.s. jaarverga dering voor te stellen het dividend over 1935 te bepalen op 3 pCt. (v. j. 3% pCt.). lste klas competitie. Voor de lste klas competitie van den Rot- terdamschen Schaakbond, is gisteravond de ontmoeting gehouden tusschen 't eerste tien tal van Wilhelm Steinitz en het tweede tien tal van de N. R. S. V. Hieronder volgt de gedetailleerde uitslag: Wilhelm SteinitzN.R.S.V. H. 1. W. J. MühringP. Meijer 10 2. C. Fontein—P. A. Koetsheid Y2—V2 3. J. van DongenJ. Teunissen 10 4. G. BoersmaM. v. d. Sluis 10 5. C. T. de Rondo—M. de Wit 1—0 6. W. H. Ensing—W. J. H. Haag 7. C. J. F. Böttcher—J. Prudon 0—1 8. A. L. de GelderJ. H. v. Welsenes 0—1 9. H. KleingeldL. de Kwant 10. Jhr. J. H. v. Holthe tot Echten— I. Coltof 1—0 Voorloopige uitslag 6*—3* Moet nog worden gearbiteerd. Door deze overwinning is Wilhelm Steinitz kampioen. Vier van de vijf partijen, die gisteravond in de hoofdgroepen van den winterwedstryd der Nieuwe Rotterdamsche Schaakvereeni- ging werden gespeeld, kwamen ten einde. Broer verloor in een Weensche party aan Goris, na langen tijd zeer bevredigend spel te hebben gehad; J. F. W. Meyer won op krachtige wijze een Schotsch gambiet van De Boer, die de opening zeer zonderling be handelde'; Samelius stond in een Slavische verdediging tegen Van der Sluis aanvanke lijk op°winst, doch verloor door een grove vergissing een officier; de hangpartij Prudon ir. Van Weering eindigde in remise en een Siciliaan tusschen dr. Eergsma en E. Landau is na lang strijden onderbroken in een stel ling, die dr. Bergsma de beste kansen biedt. fii de overige groepen luiden de uitslagen: Van Tongeren—De Wijs 1—0 Van Hoff—Van Schie1—0 A. de Wit—Muysson Samuel—Van Doelen Y2-V2 Rieff—Boonstra 01 Stigter—Van Zutphen 10 SmitsHuet 01 Het miskroskoop In dienst van den aquarium-liefhebber. Een groot aantal belangstellenden was opgekomen naar de „Vereeniging" aan de Ged. Botersloot, waar de Mikroskopie-club, af deeling van de Aquariuifl- en Terrariumver. „De Natuur", een demonstratie gaf van het geen met een mikroskoop in het belang van de aquarium-liefhebberij te bereiken is. De leider der Mikroskopie-club, de heer C. van Duyn Jr. uit Schiedam, gaf eerst een uiteenzetting van de wijze, waarop een mikros koop gebruikt moet worden, hoe preparaten vervaardigd worden, enz. enz. Een aantal mikroskopen was opgesteld, varieerende van het eenvoudigste instrument, dat slechts 20 X vergroot, tot de groote, die ruim 700 X vergroot. Een groot aantal, door de leden vervaardigde, preparaten, daphnia's, cyclops, algen, insectenvleugels, enkele .bacte riën, en nog veel meer, werd onder de ver schillende instrumenten gelegd, en zoo kregen alle belangstellenden gelegenheid de wondere wereld van het kleine te zien. Van elk der getoonde preparaten vertelde de heer v. Duyn Jr. de bijzonderheden, zoowel wat betreft de levende organismen, als de methode waarop die geprepareerd zyn. Hierbij bleek dat de heer v. Duyn Jr. zijn onderwerp ten volle beheerschte, en op aan gename, begrijpelijke wijze ervan wist te ver tellen. Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot die organismen die voor aquariumliefhebbers van belang zijn, doch dit was zoo interessant en de talrijke aanwezigen hadden zooveel belang stelling ervoor, dat een deel van het mee' gebrachte materiaal buiten beschouwing moest blijven. Het doet van dezen avond, om in breedere kringen belangstelling te wekken voor de beoefening van de mikroskopie, is zeker be reikt. Het was een bijzonder goed geslaagde, leerzame avond. Met ingang van Donderdag 19 Maart a.s zullen de houders van legitimatiekaarten der groentendlstributie in de gemeentelijke distri butielokalen, zoo lang de voorraad strekt, groene erwten tegen 6 cent per pond kunnen verkrijgen. Een gezin van 1 tot en met 3 personen heeft recht op 1 pond, een gezin van 4 of 5 personen op 2 pond en een gezin van meer personen op 3 pond per week. Gedeelten van ponden worden niet ver strekt. Gisteravond heeft de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging de Maas te Rotterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. Het jaarverslag van den secrejtaris, alsmede de rekening en verantwoording van den pen ningmeester werden goedgekeurd. Voorts werd de begrooting voor 1936 vastgesteld. Tot bestuursleden werden de heeren van Aalst, Blussé van Oud-Alblas en Chevalier, die aan de beurt van aftreding waren, her kozen. De voorzitter, de heer W. Ruys Bzn., heeft daarna den heer W. H. Hudig, die den wensch te kennen had gegeven zijn functie als be stuurslid neer te leggen, toegesproken, hem dank gebracht voor alles was hy voor de vereeniging gedaan had om tenslotte mede te deelen, dat men besloten had hem tot lid van verdienste te benoemen. Magazijn „Nederland", het bekende kleeding- magazijn aan de Hoogstraat, hoek Weste Wagenstraat, bestaat 55 jaar en de N. V. Goe derenhandel voorheen L. A. E. L. Katten burg Co., waarvan het een filiaal is, bestaat 80 jaar. Deze gelegenheid is door de tegen woordige directie aangegrepen om het groote winkelpand een verjonging te doen ondergaan en heden vond de heropening na deze verbou wing plaats in een bijeenkomst, waarbij vele genoodigden uit verschillende kringen aan wezig waren en waar de heer H. H. Katten burg, die de dagelijksche leiding thans in handen heeft, ln een korte toespraak de stich ters van de zaak en van het filiaal herdacht en aan zijn vreugde over het bereikte resultaat uiting gaf. De groote winkel heeft door deze interne verandering op allerlei wijze gewonen; er is meer ruimte voor de koopers, meer gelegen heid tot het etaleeren van de vele artikelen gekomen, terwijl het geheel door de strakke lijnen en de stalen meubelen een modem aan zien heeft gekregen. Ook de pui is onder handen genomen en ziet er met zyn frissche etalages aantrekkelijk uit. Ter gelegenheid van het feest is een aardige expositie gearrangeerd, waarop men kan zien, wat „the perfect gentleman" draagt. Er vallen fraaie, nieuwe dessins te bewonderen en een merkwaardigheid is zeker, dat de stroomlijn zelfs de heerenhoeden al heeft beïnvloed. Op de drukbezochte receptie, die vanmiddag is gehouden, is het woord gevoerd door den heer H. H. Kattenburg, den president-commis saris, den heer H. Lazard en door den perso neelschef, den heer N. Alter. De personeele stand in den rondgang langs de banen is de volgende: 1. Borkus, Alle Neune 485; 2. Garnier, E. V.A. 475; 3. Strack van Schyndel, Alle Neune 469; 4. Kooiman, Woudsloopers 446; 5. Van der Kaay, N.H.R.V. 437; 6. Willemse, Tous les Neuf 436; 7. Korte, A.D.O. 435; 8. Mevr. van 't Hoff, Schiebr. Dames 434; 9. Muller, Alle Neune 432; 10. Van Rijn, E.V.A. 431; 11. Koster, Alle Neune, 431; 12. Martinot, Alle Neune 430; 13. v. Esso, Pompenburg 430; 14. Mes, 't Valt niet mee 430; 15. Wolf, N.H.R.V. 427; 16. Langezaal, 't Valt niet mee 426; 17. v. d. Water, Poedelaars, 425; 18. de Wey, E. V.A. 423; 19- Besters, Ons les Neuf 422; 20. Olm, Excelsior 421; 21. Nieuwendijk, Poede laars 421; 22. Eyl W.: Pampenburg 421; 23. Burgers Th, Far West, 418; 24. Stensier, The Far°West 418; 25. Ph. Scheffer, Treffen Wint 416. In bewaring zijn gesteld de 17-jarlge P. R- de even oude W. S., de 20-jarige J. A. T. en de 19-j»rige W. v. W. die in wisselende combinaties zich hebben schuldig gemaakt aan een inbraak in het kantoor van de N.V. Simon's Metaalhandel aan de Keilehaven, en in het kantoor van de firma Nyman en Co. aan de Voorhaven. Voorts hebben zij nog twee fietsen gestolen. SLUITING KAPPERSZAKEN. De Nederlandsche Bond van Kappeisperso1 neel heeft adhaesie betuigd aan het verzoek tot invoering van een wettelijke sluiting op Dinsdagmiddag in het Kappersbedrijf. Met ingang van Zaterdag 21 Maart a.s. wordt het groentendistributielokaal aan de Roemer Visscherstraat 18/1 opgeheven. In de plaats daarvan wordt in gebruik ge nomen het lokaal Busken Huetstraat 110b In de St. Agathastraat is de 9-jarige J. H. R uit de Johan Idastraat door een vrachtauto aangereden. Met een gebroken linker boven arm en een wond aan de heup is de jongen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Voor de wedstrijden om het kampioenschap van Rotterdam werd de derde ronde gespeeld. De uitslag hiervan luidt: Ph. J. HamJ. v, d. Doe 11 D. Winkelman—H. Kinnegtn 02 D. H. Mollenkamp—K. F. de Haan Jr. 1—1 j CosterE. la Rondelle 02 C. JannemanN. de Haas uitgest. A. M. OlsenH. M. Levie afgebr. Voor de eerste klasse werd als volgt ge speeld: J. ElzeW. Kars 1—1 M v NoordenneA. v. Duyn 11 LLodewykx-H. H. Dammar 2_0 D. v. d. HeuvelM. den Houburg 2-0 Gisteravond is in het clublokaal van de Maasstad te Rotterdam het tornooi om den van Woenselbeker begonnen, waaraan de vereenigingen Hillegersberg, du Nora, nee Zuiden, Royal, Caland en de Maasstad nemen. Het resultaat van den eersten avond va te maken pt. gem.pt. per0C_ 1. Hillegersberg 270 268 99-2a 2. du Nord 304 276 90.78 3. Caland 314 280 89.1 4. Royal 284 249 87.67 5. de Maasstad 290 239 82.41 6. het Zuiden 270 219 81.11 Vandaag worden de wedstrijden voortgezet met de ontmoetingen Caland—het Zuiden, MaasstadHillegersberg en du NordRoyal WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM Londen 7,26%, Berlijn 59,13, Parijs 9,70% België 24,80%, Zwitserland 47,97%, Amerika 1.46 1/16, Oostenrijk Denemarken 32,42% Zweden 37,44%, Noorwegen 36.50; Spanje 20,12, Italië Aangiften van 17 Maart 1936. BEVALLENA. Spiering—v. d. Hooven d_ J. J. Corveiejjn—van Houcke d. H. C. Kui persBurk d. P. Kersten—van Katwük d. P. Vos—van Kooten z. A. H. de Korte Petersen d. A. C. StuljtsJaspers d. J. van Dongen—Rozemond z. E. T. Knoop—Ros d. J. M. M. Hazelzetvan Irsen z. J. E. Stoops Zwijnenburg z. A. P. Koojj—Ott z. L. C. v. d. Schoor—Bruins d. H. de HoogeHellin- ga z. C. v. d. GiessenMichel z. N. G. WeisPlomp d. M. C. Westerterp—van Ges tel z. P. B. WaartsHejjmans z. OVERLEDEN: D. Spruit, vrouw v. D. dc Kwant 56 j. M. Kruidenier, ongeh. vrouw 24 j. M. H. v. d. Horst, ongeh. vrouw 77 j. C. M. v. Putten, ongah. man 19 j. A. J. in 't Veld, zoon 2 j. C. W. de Bruijn, ongeh. vrouw 24 j. A. Duijzer, vrouw v. C. A. Valk 70 j. M. Recourt, dochter IJ. R. H. A. Sweep, vrouw v. G. A. Sweep 45 J. M. Weve- laar, dochter 10 d. H. P. Petersen, man v. H. M. v. d. Ende 36 j. J. C. M. Joosten, man v. H. de Kok 69 J. S. J. v. Aalst, wede v. H. A. Nolden 49 j. J. Steunenberg, man v. M. Delfgaauw 62 j. C. v. 't Zant, wede v. J. S. Dahmen 87 j.— J. A. Posthoorn, dochter 7 m. W. Hendriks, wede v. D. Marsman 67 J. J. T. Huisman, dochter lj. A. M. Huisman, dochtei 9 m. Voorts als levenloos aangegeven P. F. v. MeggelenOptenkamp, dochter A. W. Schuurmansv. Wijngaarden, zoon. Aangiften van 18 Maart. GEHUWD: A. A, Markus jm. 51 j. en J. C. Sanders ges. 40 j. W. S. Arends jm. 26 j. en B. E. Swart Jd. 21 j. H. J. P. Aussems jm. 26 J. en A. Groeneveld jd. 21 j. G. A. Bongaards jm. 27 j. en A. v. Loon jd. 1? j. R. C. Dirks jm. 26 j. en A. Blaak jd. 28 j. C. Elvers jm. 23 j. en A. S. Dobbelaar jd. 22 j. M. v. d. Graaf jm. 26 j. en D. A. v. d. Velde jd. 22 j. 1. de Hartog jm. 26 j. en A. M. v. Geffen jd. 27 j. K. v. Heelsbergen jm. 20 j. en P. v. Dam jd. 17 j. A. T. v. d. Heiden jd. 31 j. en L. WUmans jd. 23 j. J. Kerkmans jm. 24 j. en A. Hoogendam jd. 21 J. L. Ketting jm. 22 j. en M. Kolenbran der jd. 21 j. J. G. de Kok jm. 22 j. en H. Prochaska jd. 23 j. C. Koppens jm. 32 j. en A. M. Junkers ges. 29 j. J. H. v. Meurs jm. 22 j. en W. T. Pesk jd. 17 j. T. Ooms jm. 29 j. en H. Verwater jd. 21 j. G. J. Post jm. 23 j. en M. M. de Reus jd. 22 j. W. A. Remkes jm. 25 j. en J. P. Wijgers jd. 23 j. C. T. Rietbergen jm. 25 j. en H. M. Kreemers jd. 24 j. P. Rog-1 man jm. 27 j. en W. v. Hemert jd. 27 j. J. Roos Jm. 25 j. en G. Raadsen jd. 23 j. J. C. Rühl jm. 21 j. en J. Oorvers jd. 17 j. J. Schipper jm. 31 j- en P. A. v. Steenbergen ges. 25 j. J. Sohreutelkamp jm. 21 j. en E. M. Berendrecht jg, 20 j. J. Steenbergen j,m. 28 j. en M. den Hartog jd. 27 j. L. v. d. Velde jm. 22 j. en P. J. Ignatius jd. 16 j. P. Vlot jm. 26 j. en M. J. v. Dijke jd. 23 j. J. de Wit jm. 27 j. en G. Vermeulen jd. 21 j. A. Zuiddam jm. 25 j. en W. C. Markestein jd. 27 j. F. M. v. Doorn jm. 23 j. en M. T. Sagius jd. 20 j. H. de Waard jm. 22 J. en P. v. Netten jd. 22 j. E. F. Cqr- beau jm. 27 j. en W. C. öhring jd. 27 j. F. Abbink jm. 23 j. en B. H. Schouten jd. 21 j. •J. Berkhout jm. 25 j. en A. de Reus Jd. 22 j. D. Boogerd jm. 23 j. en M. v. d. Hek jd. 21 j. J. F. J. Breda jm. 24 j. en C. Fisoher jd. 21 j. L. Dienaar jm. 25 j. en T. J. Wassen jd. 21 j. J- v. Dyk jm. 24 j. en P. S. Roukens jd. 24 j. R. Ferdjnandus jm. 29 j. en F. M. Hooghuis jd. 24 j. a. F. Groeneveld jm. 27 j. en N. M. Lievaart Jd. 23 j. H. de Jong jm. 20 j. en S. Bobbe jd. 21 j. h. C. Kalishoek jm. 19 j. en D. Allart jd. 20 j. F. j Kiesewetter jm. 25 j. en J. v. Tol jd. 18 j. w. F. Klok jm. 33 j. en M. Boerdam jd. 30 j. c. Kelenbeek jm. 20 j. en T. v. Nes jd. 23 j. G. v. d. Kruit jm. 35 j. en G. J. Basoski wed. 31 j. J. Meijer jm. 21 j. en E. Ruts jd. 24 j. H. L. T. v. Munster jm. 24 1 en A. E. Hennink jd. 25 j. A. C. Piket T rv^y. Wirv, iH i TT A Zitting; van 17 Maart. Zonderlinge capriolen van een auto. In den nacht van 10 op 11 October kwam een luxe auto over de Kruiskade van de rich ting Coolsingel. Ter hoogte van de Kruis straat maakte deze auto een plotselinge zwenking naar rechts reed over het trottóir, boog vervolgens naar links, kruiste den rijweg, velde een halte-paal van de tram en kwam tegen de pui van 'n huis tot stilstand. Naast de haltepaal van de tram hac] de agent van politie H. de Leeuw gestaan, die door de auto tegen den straat geslingerd werd. Deze had enkele verwondingen aan de rechterzijde van het lichaam bekomen, zoodat hy in het zie kenhuis behandeld moest worden. Wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld heeft de 25-jarige koopman W. de H. zich voor de rechtbank te verant woorden gehad, omdat aangenomen werd dat hy de auto had bestuurd. Bij het politieonder zoek toch had de M. die zich met zijn ver loofde in de auto bevond, toegegeven, dat hij het stuur in handen had gehad. Doordat uit de Kruisstraat plotseling een postauto was gereden was hij de macht over het stuur kwyt geraakt. De chauffeur van de postauto G. Twiss, die thans als getuige was gehoord, verklaarde met zeer kalme vaart uit de Kruis straat te zyn gekomen. Hij kwam van rechts en had dus voorrang, zoodat hij nog voor de auto van verdachte het kruispunt was gepas seerd. De auto's hadden elkaar niet geraakt, doch even later had getuige het geraas van een botsing gehoord. Hij was gestopt en be vond toen, dat de auto van verdachte tegen den winkel van de Kruiskade stond. Een agent van politie lag in de nabijheid op den grond. Verdachte, wien thans gelegenheid werd ge geven zyn lezing van het ongeluk te geven, verklaarde, dat niet hij maar zijn verloofde aan het stuur had gezeten. Zij had wel geen rijbewijs, maar ze kon heel goed rijden, merkte verdachte op. Ja, dat is wel gebleken, zei de presi dent mr. G. J. Heuper. Zy heeft de halve Kruiskade afgebroken. De president gaf verdachte een ernstige reprimande, dat hy zoowel de politie als de justitie had misleid. De verdediger, mr. H. W. A. v. Toen: Ik heb hem aangeraden zoodra ik in deze zaak gemengd werd, de waarheid te spreken. De rechtbank schorste daarop de behande ling en verwees de zaak terug naar den rech- ter-commissaris ter nadere instructie. Onvoorzichtig chauffeur. De 20-jarige automonteur C. K. uit IJssel- monde heeft terecht gestaan terzake dat hij op 28 December met de door hem bestuurde auto hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden over den Barendrechtschenweg, waar door hij in botsing was gekomen met den rei- zieer C. Hardenbol, die aan den kant van den weg stond, tengevolge waarvan deze zijn iin kerpols had gebroken. Verdachte beriep er zich op, dat hy zyn groote lichten had moeten dempen doordat er twee fietsers aankwamen. De stadslichten hadden niet voldoende licht verspreid. Toch had verdachte Hardenbol wel zien staan. Deze bevond zich ongeveer één meter uit de baan Verdachte had geen signaal gegeven. Hardenbol verklaarde, dat hij dicht tegen den grasberm had gestaan. De auto van vex dachte had hij niet zien aankomen. Het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck was van meening, dat de aan rijding te wyten is geweest aan de slechte verlichting van de auto van verdachte. Dat hy doorgereden is, zonder signaal te geven is hoogst roekeloos geweest. Het ten laste ge legde bewezen achtend, elschte het O. M. 2>i boete subs. 10 dagen hechtenis, benevens IJ dagen hechtenis voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren. Meineed. op die kaart geschreven staat, wilde de pre sident van verdachte weten. Ik vind het verschrikkelijk, moest ver dachte toegeven. Hij had er dan ook ergen spijt van. et O. M., waargenomen door mr. S. J. Loke, wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte zoowel bij de politie als bij den rechter com missaris bekend had, dat het zijn bedoeling was, dat de briefkaart gepost zou worden. Hij komt daar thans op terug, maar een ont kenning is allerdwaast. Het delict is, naar het oordeel van den offi cier buitengewoon ernstig. Er staat een maxi mum-straf op van 5 jaren. Indien de officier de overtuiging had, dat verdachte werkelijk de behoefte had gehad, Hare Majesteit te belee- digen, dan zou hij een straf eischen, die zeker niet ver onder dit maximum zou liggen. Maar gelukkig is dat niet het geval. Er is een psy chiatrisch rapport over verdachte uitgebracht, dat tot de conclusie komt, dat verdachte een dom mensch is, maar niét achterlijk, geen querulant, maar plomp en onbehouwen, doch in de kern niet zoo kwaad. Daarbij komt dan, dat verdachte berouw heeft over zijn daad. Het O. M. eischt dan 1 jaar gevangenis straf, doch met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk zullen worden op gelegd, met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger, mr. J. A. Rombach, achtte het verhaal van verdachte, dat hij met iemand aan boord van de Bommelsche boot over zijn geval heeft gesproken en dat hij toen de brief kaart heeft laten lezen, zonder dat het zijn bedoeling zou zyn, dat deze man de kaart zou posten, niet zoo onwaarschijnlijk. Overigens meent pleiter, dat men hier met een poging te doen heeft, die door de ondeugdelijkheid van het object tot mislukking gedoemd was. Er bestaan toch eenige barrières in den weg, die een brief heeft af te leggen, alvorens deze Hare Majesteit bereikt. Het is ondenkbaar, dat al die instanties, een briefkaart als die van verdachte, zouden doorlaten. Pleiter meent, dat verdachte van rechtsvervolging zal moe ten worden ontslagen. Subsidiair vroeg plei ter oplegging van een clemente straf. Tevens vroeg pleiter de onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte. De raadkamer van de rechtbank heeft in dertijd, toen pleiter bij een der verlengingen hetzelfde gevraagd heeft, daarop toestem mend beschikt. De officier is echter van deze beslissing in hooger beroep gegaan, en het Gerechtshof heeft de detineering van verdach te weer gelast, op grond, dat de verwachting was, dat men hier met een psychopaath te doen had. Door het psychiatrisch rapport is die vrees wel afdoend weerlegd, zoodat er volgens pleiter geen aanleiding bestaat, ver dachte nog langer in voorarrest te houden. Het O. M. verzette zich tegen de in vrij heides telling. De rechtbank heeft, na raadkamer, het ver zoek van den verdediger afgewezen, op grone van vrees voor herhaling, want het schijnt, dat verdachte vele van dergelijke briefkaarten neeft geschreven. De uitspraak werd bepaald op 31 Maart. Een ladelichter. Zij brengt de bloemen, waarmee zij gehuldigd is, naar het beeld van Onze Lieve Vrouw. Het Haagsche parochieblad „De Boschkant" (kerk van de H.H. Antonius en Lodewyk van de paters Franciscanen) citeert hetgeen de Haagsche muziek-verslaggever van „De Maas bode" over de Spaansche danseres La Argen tina schreef en laat dan volgen: ,,'t Is jammer, dat deze recensent niet getuige geweest is van 't ontroerend voor val in de sacristie van onze kerk op Dins dagochtend 10 Maart. Daar kwam beladen met bloemen een hotelboy binnenstappen, die triomfantelijk zei „van Argentina". We begrepen er niet veel van, maar het raadsel was spoedig opgelost. Onmiddellijk na hem kwamen een dame en heer binnen met prachtige bouquetten. Bij kennismaking bleken zij te zijn, de beroemde „La Argentina" en haar uitmun tende begeleider Luiz Galvé. Met enkele eenvoudige woorden kwam de danseres vragen of ze haar bloemen bij O. L. Vr. mocht brengen en toen aan haar kinderlijken wensch met ontroering voldaan was, knielde zij met haar begeleider neer en bleef zeer devoot geruimen tijd ln gebed verzonken. La Argentina, begenadigde kunstenares, nu begrijpen wij beter het edele, bezielende, reine van uw kunst." Mad. Argentina zal by haar optreden te Rotterdam in den Grooten Schouwburg op Maandag 23 Maart eenige nieuwe dansen brengen en wel „Suite Andalouse" naar popu laire melodieën, La Fregona van A. Vives, Suite Argentine ook naar populaire melodieën. Verder zal z^j dansen de bekende „Danse du feu" uit het ballet „Sorcier" van M. de Falla, en Danse de la Meuniere uit „Le Tricorne" van de Falla, Polo Gitano van Breton, Madrid 1890, la Chula van Granados e.a. Men verzocht ons te berichten, dat de voor stelling van „Betjeregeert" door het de Boer van Rijk-ensemble hedenavond in den Grooten Schouwburg te geven niet door gaat wegens ziekte van mevr. Flink-Ver- straete. lm 25 i en J. Ter Wiei jd. 29 j. F. A. Priem j£: 20 J. en M. J. B. v. Ree jd. 23 j. - - - J. C. Ras m 23 1 en M. C. v. Oort jd. 19 j. C. de Rid der im 31 J. en K. Happé jd. 22 j. - M. Scheer lm 27 1 en A. J. V. Eneglsdorp Gastelaars jd. 24 j G A Soheltens jm. 25 j. en M. Boer jd. 19 4 - B. Tap jm. 25 j. en H. A. M. Sibum jd. 28 j. S. v. Thij-n jm. 41 J. en E. Philips jd. 30 j. C. Ameling jm. 32 j. en E\ K?°y W- 35 j. F. J. B. J. Bosch jm. 27 j. en F. P. Tak jd. 24 j. G. v. Kleef jm. 32 j. en F. de Ruyter jd. 28 j. J. Knegtmans Jm. 26 j. en J. M. v. Wattum jd. 25 j. N. R. Lalleman jm. 29 j. en G. C. Ibufg jd. 32 j. M. Timmermans jm. 25 j. en M. S. Bakker jd. 27 j. L. Winterswijk jm. 21 j. en A. C. Kiele jd. 19 j. De 62-jarige landbouwer C. J. de W. uit Oude Tonge was in verzet gekomen van een bij verstek gewezen vonnis van de rechtbank alhier, waarbij hij wegens meineed was veroor deeld. Verdachte toch zou in een civiel proces met J. Pollfftnans onder eede hebben verklaard, dat. hij op verschillende dagen gedurende 5 jaren een aardappelsorteermachine aan Polie mans had verhuurd. Er werden eenige getuigen gehoord, die verklaarden, dat 't gebruik is, dat dergelijke eenvoudige landbouwwerktuigen niet worden verhuurd, doeh om niet worden geleend. Eenige getuigen a décharge verklaarden, dat het ook wel voorkomt, dat de eenvoudige landbouwmachines, waartoe men ook een aardappelsorteermachine mag rekenen, wor den verhuurd. Een bedrag van 15 per jaar werd als huur normaal geacht. Het O. M. achtte het bewijs geleverd en het vonnis juist gewezen. Het O. M. eischte be krachtiging daarvan. Uitspraken 31 Maart. Beleediginrr van H. M. de Koningin. De 48-jarige sjouwerman I. A. L., gedeti neerd heeft zich voor het gelukkig zeldzaam voorkomende feit van beleediging van H. M. de Koningin te verantwoorden gehad. Op November had verdachte een briefkaar aan H. M. gezonden, waarvan niet alleen e in houd, maar ook het adres beleedigend moest worden geacht. De briefkaart was in de brievenbus van het postkantoor te Middelhamis gepost en de kan toorbediende, mej. M. E. Joppe, had des mor gens bij het nazien van de uit die bus ko mende poststukken de kaart in handen ge kregen. Zij had bemerkt, dat de inhoud zeer ongepast was en daarom had zij, zooals haar plicht het haar voorschrijft, de kaart aan den directeur ter hand gesteld, die er de politie mee in kennis stelde. Verdachte gaf bij zijn verhoor toe, dat hij de kaart geschreven had. Hy had dit thuis gedaan in de lange Warande. Toen hy zyn in den Bommel wonende moeder een bezoek ging brengen, had hij de kaart meegenomen. Op de Bommelsche boot was verdachte in gespr°n geraakt met een hem onbekenden man, a wien hij het een en ander mededeelde ove ongunstige beslissing in de zaak, briefkaart het gevolg was geweest. Verdachte had dien onbekende toen de brie aart laten lezen, met de bedoeling, dat hy hem er over zou inlichten. De president, mr. G- J- Huyser wees ver dachte er op, dat hij bij het onderzoek door de politie, zoowel als bij den rechter-commissaris had verklaard, dat het de bedoeling van ver dachte was geweest, dat die man de briefkaart zou posten. Verdachte ontkende, dat hij die bedoeling had gehad. Intusschen valt niet te ontkennen, dat de kaart inderdaad gepost is te Middelharnia. Vindt je het niet meer dan erg, wat er De Surinaamsche stoker E. J. F. B., oud 26 jaar, gedetineerd en recidivist, had op 27 Januari een bedrag van 7 weggenomen uit de winkellade van den sigarenwinkelier F. j; Heek. Verdachte had in dien winkel om een pakje cigaretten gevraagd, voor de betaling waarvan hij een kwartje op de toonbank had gelegd. De winkelier had een dubbeltje terug moeten geven. Hij schoof daartoe zijn toon banklade open, maar verdachte gaf daarbij een duwtje tegen den arm van den winkelier, waardoor de lade verder open schoof, dan in de bedoeling van den winkelier had gelegen. Toen kwam het bakje te voor schijn waarin de guldens bewaard blijven en verdachte had uit dat bakje een greep ge daan. Verdachte bekende het feit. Het was, om dat hy in het geheel geen geld meer had ge had voor zijn onderhoud. Op het zien van de guldens, had verdachte de verleiding niet kun nen weerstaan. Het O. M. was van oordeel, dat verdachte een brutaal staaltje heeft uitgehaald, vooral als men weet, dat hij dit feit gepleegd heeft, toen er juist een voorwaardelijke straf tegen hem geëischt was. Veel vertrouwen m de woorden van verdachte behoeft men niet te hebben, want waartoe diende dan het zakje peper, dat in zijn zak werd gevonden Het O. M. eischte 10 maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Uitspraak 31 Maart. De Senaat van het Rotterdamsch Studen tencorps is als volgt samengesteld: H. J. Blee- ker, president; J. W. Janssen, secretaris; R. A. Thiadens, penningmeester; W. R. Visser, vice-president; B. G. Cromhoff, 2e secretaris. P. V. DE NOORDERPOST. Morgen, Donderdagavond, zal de R. K. Middenstandsvereeniging eene buitengewone spoedeischende ledenvergadering houden in de Daktuin van Atlanta. De agenda vermeldt o.m. bespreking van de electriciteitstarieven, regee- ringssteun aan den kleinen middenstand, en van de vraag: hoe te komen tot werkverrui ming, speciaal bij de industrieele groepen. Op uitnoodiging van de R. K. prop^chant club Christus Koning, heeft mr- Marcnant in de stampvolle groote zaal van T 11J gesproken over zijn overgang 0 a lieke Kerk. De voorzitter van de Propt heer L. H. Ideler heeftden heer Marchant ingeleid en aan het enue van zyn rede den dank van het geboeide en enthousiaste audi torium vertolkt. Wedvlucht Barendrecht. In bovengenoemde vereeniging wordt a.s. Zondag 22 Maart een wedvlucht gehouden vaii- uitBarenïïrècïït. Toegang vóór alreuxféh "fan een erkende vereeniging en wonende ^binnen de grenslijn als volgt: Ceintuurbaan, Berg- polder, Nenijto, Diergaardesingel, Kruiskade N.Z., Hofplein, Pompenburgsingel, Jonker- fransstraat, Crooswijksche singel, Boezem singel, Boezemstraat en verder het Noorden. EXAMEN APOTHEKERSASSISTENT. LEIDEN, 17 Maart. Geslaagd mej. H. C. v. d. Meeberg alhier. 's-GRAVENHAGE, 17 Maart. Geslaagd voor het practisch gedeelte van diploma b, de heer T. Mulder, alhier. Zondag heeft het Gezelschap van den Stillen Omgmig, afd. Hillegersberg en omstreken, waartoe behooren, Schiebroek, Bergschenlioek en Bleiswijk, den bedetocht naar Amsterdam ondernomen. Zaterdagavond half elf was er lof in de St. Liduinakerk, te Hillegersberg, de zetelkerk van het gezelschap, waarna de deelnemers, 175 personen, gezamenlijk per extra trams zich naar station D.P. begaven om zich aan te sluiten bij den extra-trein van de groep Dordrecht. Doordat' deze trein een vertraging had bij Kethel, kwam de groep bijna een half uur te laat te Amsterdam aan. Eerst werd de omgang gehouden, waarna in de Kapel van het Maagdenhuis, door den Z. E. Heer Pastoor J- Filbry, Geestelijk Directeur van de afd. Hillegersberg, een H. Mis opgedra gen werd, waaronder alle deelnemers ter H. Tafel naderden. Met den extra trein van 6.22 vertrok Tnen weer naar huis terug. R. K. BEGRAFENISVEREENIGING. Dezer dagen had de jaarvergadering plaats van de alhier bestaande R. K. Begrafenis- vereeniging. Door den Zeereerw. Heer Pastoor werd de vergadering als voorzitter geopend, waarna de jaarverslagen werden uitgebracht. Het vijfde boekjaar sloot met een batig sal do van 1462,29. In deze vijf jaar zijn 37 volwassenen, en 7 kinderen door de vereeniging begraven. Na afbetaling van alle schulden en leenin gen blijft een batig saldo over van 622,29. Door de kaseontroleecommissie werd verslag uitgebracht, waarna de penningmeester werd gedechargeerd- Tot leden voor bet nazien der boeken werden benoemd voor dit jaar de heeren R. c soeterhroek en A. T. Heijdra. Het bestuur werd aangevuld met twee le den n.l. de heeren D. v. Rutten en L. Toua- saint. Daar in verband met de tijdsomstandighe den het betalen der contributies in het ge drang komt, werden verschillende voorstel len gedaan tot vermindering van uitgaven te komen. Besluiten dienaangaande werden niet genomen; daar nog getracht zal worden door vermeerdering van het aantal leden de financieele positie te verstevigen; hiervoor zullen de heeren Th. v. Es en L. Toussaint air. propagandisten rondgaan. DE NOORDDIJK. Nu de provinciale weg over den Maasdijk ln een zeer vergevorderd stadium is geko men, moet ook onze gemeente de laatste hand gaan leggen aan de afwerking van den dyk voor zoover het Maassluis betreft. Geruimen tijd hebben de bewoners van den Noqrddijk in den rommel gezeten. Gemeen tewerken is echter thans begonnen. Langs de huizen wordt een betegeld trot toir aangelegd en de nog openliggende straat wordt opnieuw bestraat. HET VEER MAASSLUIS—ROZENBURG. Er is thans een actie gaande om een goed- kooper tariefregeling te verkrijgen op het veer MaassluisRozenburg. Deze actie wordt geheel dwoor den A. N. W. B. en de K.,N. A. C. welke krachtige pogingen in het werk stellen om bovenstaan de te verkrijgen. Ook de Raad van Rozenburg, welk eiland zeer veel belang heeft bij een lager tarief, heeft aan adres aan de Provinciale Staten gericht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2