DE GRAAL IN ENGELAND. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 59ste JAARGANG. WOENSDAG 25 MAART 1936 No. 17516 STADSNIEUWS. P. J. FORTANIER. BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 MILITANT, MOEDIG EN VOL VERTROUWEN. Eenige speciale trekken der Engelsckc beweging. (Van onzen Londenschen correspondent). SCHEEPVAART. ROTTERDAM. DE TOEGANGEN TOT HET STADION. Op 8 April wordt de doorgang onder het viaduct aanbesteed. ongelukken. De gemeente-ontvanger zal dit jaar zijn taak neerleggen. DE ROTTERDAMSCHE VACANTIE- SCHOOL IN 1935. Een verslag in majeur. TSJECHISCHE KUNSTNIJVERHEID Expositie bij de N.V. Gebr. Gerzon's modemagazijnen. DE KWESTIE VAN TERRASSEN. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NIEUWE POLITIEPOST AAN DE VONDELINGENPLAAT NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Ce ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE fc^fcLUSOAMSCHE COURANT bedraagt, franco - v°oruit be taling: er drie maanden 3.25; per maand f 1.10 Per Week 25 cent. J bezorging franco per post bedraagt de °nnerjientspriis per drie maanden 3,75, bi) y^tbetanng. EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bUresu Koemarkt 4 verkrijgbaar A 5 cent PStuk. PuSTCHECiUE. en GIRODIENST No. 81440. Uiteave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, br) vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-On-evallen verzekering t f 500- bij overlijden door een ongeval; 500- bij veriie. van beide handen, voeten en oogen 250- bij verlies van één band, één voet of één oog; 150- bij verlies van een do,m; 75. bij verltra van wijsvingerf50- bij verlie. van wee voorste loden,., van «en band, f25- bij veriie. van eiken anderen vinger. De Verzekering op de vnortv.arden al, eentnaai per .naand ,n dat blad word, a.gedrnnt. COJnié VOOR AUTO- EN BOOTTOCHT JES VOOR GEBREKKIGEN. Jaarverslag 1935, Het jaar 1935 was voor de C. A. B. weer een goed jaar. Niettegenstaande het getal ha ver gasten weer grooter werd, 90 tegen 76 in het vorig jaar, kon zij haar' werkzaamhe den op denzelfden voet voortzetten. Ja, zelfs nog eemngszins uitbreiden. Die uitbreiding are wellicht grooter geweest, als zij op sommige uitgaansdagen over meer auto's had kunnen beschikken. Nu moest tè vaak bij de zelfde stadgenooten-autobezitters worden aan geklopt. Vergrooting van het getal auto-adres- Sen zou in ieder opzicht wenschelijk genoemd n'°gen worden. Th 1935 werden aan de gasten 192 vreugde dagen bereid tegen 189 in het vorig jaar. Van dip 192 vreugdedagen kwamen er 94 voor re ining van de jongeren, 98 voor die der oude- reh. De jongeren mogen nog onderverdeeld borden in 18 meisjes en 24 jongens, de oude- reh in 24 vrouwen en 24 mannen. Voor het naar buiten brengen van de gas- kreeg de C. A. B. in 1935 de beschik- ki; hg over 65 auto's. Die 65 wagens vertegen- By of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele at- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Ingevolge het bepaalde in artikel 3 der Verordening op de invordering der belasting op de honden, gehouden in de gemeente Schie dam (Gem. Blad no. 12 van 1908) is de lijst, bevattende de namen van de houders van hon den binnen deze gemeente over het jaar 1936, vanaf heden voor een ieder gedurende acht dagen ter Gemeente-Secretarie (Afdeeling Belastingen) Nieuwstraat 30 ter inzage ne- dergelegd. Gedurende twaalf achtereenvolgende dagen na genoemd tijdstip kunnen schriftelijke be zwaren tegen den aanleg bij Burgemeester en Wethouders worden ingebracht. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25en Maart 1936. III (Slot). k'oordigden in totaal 22 eigenaars E>e le tocht vond plaats 11 April en wel baar de bloemvelden. Kinderen waren de gas- eh, is in totaal. Dp 9 Mei volgden de ouderen, ten getale Vah 29; zij maakten hetzelfde uitstapje. De derde tocht, 23 Mei naar „Raephorst", ZaS uit Schiedam weer 18 jongens en meisjes mee uittrekken. Naar dezelfde plaats reisden ouderen op 6 Juni. Toen waren er 26 te ff*; De boottocht naar het buitenboseh van I te Donck" vond plaats op 5 Juli. In .?,taal Waren 13 meisjes en 21 jongens, w.o. de jorigeng van de werkinrichting „Zwakzin- fugenzorg" Van de partij. De heer C. v- d. Ende stelde weer gratis twee bussen beschik bar om de jongens en meisjes naar de Spido- ponton aan het Willemsplein te brengen en s avonds van daar af te halen. De zesde tocht was met 21 ouderen naar Oostvoome. Voor de eerste maal in haar be staan maakte de G. A. B. derwaarts een uit stapje. Die Voornsche trip was zóó goed be vallen, dat op 12 September ook de jongere gasten naar Voorne's strand gebracht weiden. -M Schieclammertjes waren van de partij. Het seizoen werd besloten met een tocht, de acht ste, naar het Westland. Het Poeldijksche hotel herbergde dien dag 22 gasten der Schie- damsche C. A. B. Op Donderdag 27 Juni maakte onze C. A. B. een extra-tocht naar Ede. Dien dag wer den met drie auto's zes kinderen voor reke ning van de vereeniging „Vacantie-oord voor gebrekkigen" naar het fraaie koloniehuis "Zonneoord" te Ede vervoerd. Ook in 1935 hield Schiedam zijn winter nest. Daags vóór Kerstmis waren bijna al de gasten enkele waren door ziekte als an derszins verhinderd geflankeerd door tal va.n goede vrienden van het comité, in het Gereformeerde Jeugdhuis bijeen. De heer J. Dinkelaar, Wethouder van onderwijs, gaf wederom blijk van belangstelling. In een har telijk speeChje uitte hij warme woorden van waaicleering voor het C. A. B.-werk. R'dam wederom vertegenwoordigd door mevr. •°Ppert en den heer Maathuis. Dok nu waren weer veel geschenken aan geboden. Zang van het Gemengd Kwartet van Inej. v. Gorkum, een sprookje op de planken (Roodkapje) en komisch goochelen van Toto en zijn makker vulden het programma. De verloting verliep naar wensch, beter al- thans dan de verkoop van eenige fraaie ar tikelen. De stemming was als vanouds uit stekend. Dr. W. J. Smit huldigde het drieman schap Lub-Jurgens-Heijboer met hartelijke Woorden plus... een cake, vriendelijk beschik baar gesteld door een warme vriendin van de C. a. B. De met hulst versierde pakketten, inhoudende nuttige en aangename dingen, vonden aan het einde van den middag gretig aftrek. De heer v. d. Ende Zo d te bus, waarin de slechtst-ter wTA a B.-gasten werden gehaahi zijnde C. A. gladheid der straten was oorz ^bracht. De nogal lang onderweg was teiuS,-,' de bus stemming bleef goed! aar— de Het financieele verslag sluit, na afdracht van 240.80 aan den Rotterdamschen pen ningmeester, met een batig saldo van H2.66 SCHIED. VRIJW. BRIGADE TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op de Maandagavond in de overdekte aan bn Tuinderstraat te Rotterdam gehouden zWemwedstrijden, georganiseerd door e k'damsche Reddingsbrigade, wist de S. R- Verschillende successen te behalen. Persoon lijke prijzen werden behaald door: mej. Hoog stad 2en prijs, 25 M. vrije slag en 25 M. met drenkeling; de heer C. de Ronde 4en prijs idem mej. Hoogstad 2en prijs 20 M. schoolslag, pop- duiken en 20 M. met drenkeling; de heer B. Hoek len prijs idem; den heer C. de Ronde 4en prijs idem. Dames wisselslag estafette, bestaande uit 25 M. rug-, 25 M. school- en 25 M. vrije slag 2en prijs, bestaande uit de dames Gudden, Bosman en Hoogstad. Idem heeren 2en prijs met de heeren v. d. Krogt, Hoek en Gosens. DIERENBESCHERMING. De afd. Schiedam van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Dieren houdt 2 April haar jaarvergadering in gebouw Eendracht. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2224 Maart. GEBOREN: Kasparus G., zoon van A. Wit- berg en T. Lems, Cartesiusstraat 14 Al- phons M., zoon van C. Strookman en J. J. van Rest, Marconistraat 67. OVERLEDEN: M. Baron, 76 jaar, echtge- noote van J. L. Keij, Nassaulaan 75 B. A. Asmus, 43 jaar, echtgenoote van B. de Jonge, Nassaulaan 75. SCHIEDAM, 24 Maart. Aangekomen Ned. s.s. Ruurlo, ledig van Rotterdam; Ietaliaansch s.s. Honor, van Savona; Ned. m.s. Lndrapoe- ra, ledig van Rotterdam; s.s. Beemsterdijk, ledig van Rotterdam; s.s. Evgenia Chandris, van Londen; m.b. Angeja, van Grimsby, al len om te dokken in de Wiltonhaven; Zuid- Slavisch s.s. Recina, van Antwerpen; s.s. Algorab, van Huil, beide om te dokken in de Wilhelminahaven. PASSAGE THEATER. Vanaf Zaterdag 28 Maart zullen in het Passage Theater twee hoofdfilms in het pro gramma worden vertoond, n.l. „De Weggeloo- pen Bruid", gespeeld door Robert Young en Evelyn Venable en „De Blonde Carmen" met Martha Eggerth in de hoofdrol. Het geld is op tafel gekomen, het spel van den arbeid in het Stadiongebied kan beginnen. De proloog in dit stuk van verscheidene be- drijven zal worden gevormd door het maken van een onderdoorgang onder de Varkenoord' sche brug, het bekende viaduct. Achter het landhoofd wordt een betonnen koker opge' trokken in het verlengde van den Oostvar- kenoordscheweg en met een breedte van on geveer 12 M. De koker krijgt tweemaal de breedte van het tegenwoordige viaduct, ten einde deze brug later op dubbele breedte te kunnen brengen met een afrit naar de Slag- hekstraat. Deze betonnen onderdoorgang in 't verlengde van den Oostvarkenoordscheweg is bedoeld als een eerste doortrekken van dezen weg tus schen spoorbaan en viaduct tot aan de Oran jeboomstraat. Van het viaduct komt een trap naar den lager gelegen weg. De aanleg van den betonnen onderdoorgang houdt ook in, dat het viaduct te dezer plaatse wordt uitgehold. De trams zullen tijdens de uit voering van deze karwei, welke op Woensdag 8 April wordt aanbesteed, kunnen blijven rij den. Als een der volgende bestekken zal aan de beurt komen, het uitgebreide grondwerk in denzeifden hoek. De kop van den oprit zal horden Verbreed- Er komt daar eigenlijk een bii°d?eleeen £root plein, want de geheele put rii„Viït,>Ultspannin8 He Gouden Sleutel wordt r, unnen samenvatten onder het be- n 6en afrit naar de Gasfabriek, T nost VartTS' ri< btinS" Piet Smit en naar den Oost-Vaikenoordschewee Het is een van de uiterlijke kenmerken van de waarheid van het Katholicisme, dat het essentieel in alle deelen der wereld, onder alle volken en rassen, denzelfden eeredienst heeft, dezelfde dogma's en zedelijke beginselen hul digt, hetzelfde doel poogt te bereiken. Maar het is tevens een kenmerk van de katholiciteit van het katholicisme dat het zich in détails aanpast bij de eigenaardigheden der verschillende volken zonder hierdoor iets van zijn karakter in te boeten. Een katholieke „beweging", in een zeker land (i.e. Holland) ontstaan, en dus op de verhoudingen in en op de mentaliteit van dat land berekend, kan niet naar Engeland over geplant worden, of daar althans niet tot een voorspoedige ontwikkeling komen, indien zij zich niet aanpast bij het karakter van het katholieke leven in dit land. Het verschil tusschen het Hollandsche (W1J spreken opzettelijk van „Hollandsche", omdat de Graal uitsluitend in de beide Hollanden werkt) en het Engelsche katholicisme is zeer groot. Dit komt gedeeltelijk, doordat de katho lieke bevolking in Engeland procentsgewijs zooveel zwakker is, maar voor een veel groo ter deel, doordat de Engelsche mentaliteit een geheel andere is dan de Hollandsche. Enkele voorbeelden! Ofschoon de Engelschen ongetwijfeld verzot zijn op mooie, kleurige schouwspelen, vooral wanneer deze verband houden met hun oude tradities, voelen zij weinig of niets voor de monstratief paradeeren. Zij hebben een aan geboren zin voor zelfdiscipline, maar houden niet van georganiseerde discipline, en demon straties daarvan, buiten het leger. Zy zijn veel ongevoeliger voor het massale dan de Ger- maansche volken, en hebben er zelfs een afkeer van. Zij zijn verder niet wat wij vereenigings- menschen" zouden kunnen noemen. Ofschoon misschien in geen land meer „bewegingen" ge sticht zijl) dan hier, kunnen deze nergens op minder actieve belangstelling van haar nomi nale aanhangers rekenen. De in sommige andere landen zoo opvallende neiging om „ook" mee te doen, om „ook" lid te zijn een neiging welke het succes ver klaart van „freak"-bewegingen op velerlei gebied ontbreekt hier bijna volkomen. Er zijn nog tal van andere redenen waar om de taak der Graal in Engeland veel moei lijker zou zijn dan ten onzent. Zelfs in 't aller gunstigste geval zou de groei veel langzamer zijn, en men mag zeggen dat de beweging hier doodgeboren geweest zou zijn, wanneer zij niet van den beginne af in Engelsche banen gevoerd was. Klakkeloos-overnemen van datgene wat van andere landen uit opgedrongen of gelyk in dit geval met de mooiste bedoelingen ingevoerd wordt kent men in Engeland ge lukkig niet. Dat de Graal hier met takt en beleid te werk gegaan is, en een werkelijk Engelsche beweging gesticht heeft, blijkt uit het succes dat haar pogingen bekroond heeft. ^Maar terwijl er zekere dingen zijn die men in Engeland niet doen kan, zijn er andere din gen die men hier juist doen moét. Zoo ligt het vanzelf op den weg der Graal hier bijzondere aandacht te schenken aan al wat met 't missie wezen verband houdt. Eveneens zal zij reke ning ermede te houden hebben, dat juist op godsdienstig gebied Engelschen veeleer voor geestelijke dan voor georganiseerde actie te winnen zijn. Terwijl ten onzent eveneens de geestelijke waarde eener beweging het meest op prijs gesteld wordt, gaat in Engeland de belangstelling der meerderheid ook niet verder dan dat; het is buitengewoon moeilijk Engel schen te bewegen eenigszins geregeld bijeen komsten by te wonen; zij zijn evenmin „verga- derings"- als ,vereenigings"-menschen. Te Londen zijn het bovendien de onmetelijke af standen welke het houden van geregelde bij eenkomsten ten zeerste belemmeren. Maar neemt een Engelschman of een Engelsche op zich, in geestelijken zin voor een doel werk zaam te zijn, dan kan men ook volkomen op hem rekenen. De instelling van een „Prayer Membership", een „lidmaatschap van 't gebed" is dus zeer nuttig, en volkomen in overeenstemming met de Engelsche verhoudingen en de Engelsche mentaliteit geweest Hierdoor konden ontel- baren en in 't bijzonder gehuwde vrouwen en religieusen die om verschillende redenen geen „werkende leden"'konden worden, de be weging toch steunen. Zoo heeft zich de heele gemeenschap van Benedictijnsche nonnen te East Berghold in Suffolk als „Prayer Mem bers" bij de Graal aangesloten, evenals de gemeenschap der Fransche Annunciades te Dover. In vele scholen, waar dé leerlingen geen tijd hebben werkend lid te worden, vormen de oudere meisjes, met toestemming van het schoolhoofd, datgene wat zij een „Power Sta tion" noemen. Evenals de gebedsleden dragen zijn hun gebeden en offers ter intentie van de Graal op, en aldus bereiden zij zich voor om na het verlaten der school actieve leden te worden. Zulke „Power Stations" zijn thans op vele kloosterscholen in Engeland gevormd, en haar aantal neemt voortdurend toe. Het is natuurlijk niet de Graal als „beweging" op zichzelf, doch haar doel, de bekeering der wereld, waarvoor gebeden en geofferd wordt. De gebedsleden nemen deel aan de van tijd tijd door de Graal georganiseerde geeste lijke campagnes ter eere, of tot voorbereiding, van een of andere bijzondere gebeurtenis. Zulk een campagne werd gevoerd in de maanden, voorafgaande aan de heiligverklaring der En gelsche martelaren, de H.H. John Fisher en Thomas More. De deugden der beide hei- Rgen werden geëerd en bijzondere devoties beoefend met het doel navolging dier deugden te bevorderen. Zoo had er een „Independance Campaign", een onafhankelijkheidscampagne plaats, ter eere Van de onafhankelijkheid van wereldsche zaken, waardoor zich de beide martelaren onderscheiden hebben. Zij, die er aan deelna men, mediteerden op praktische wijze over de bef" kkelijke onbelangrijkheid van de genie tingen en smarten van dit leven, bezien in het licht dér eeuwigheid, waarbij de deelneemsters zich den tekst „Wij hebben hier geen duur zame stad" voor oogen stelden. Dergelijke campagnes van gebed en zelf verloochening worden gevoerd voor elke Graal-uitvoering, waarvan zij den geestelijken grondslag vormen, terwijl zij bovendien groote beteekenis hebben voor de karaktervorming van elk der leden individueel. „DE BLAUWE DOFFER". Deze vereeniging organiseert a.s. Zondag 29 Maart een wedvlucht vanuit Gouda, waar aan alle Schiedamsche liefhebbers kunnen deelnemen. Er wordt gevlogen onder het reglement van „De Blauwe Doffer". Poulen vrij. Het inkorven geschiedt a.s. Zondag v.m. van 8—9.30 uur in het lokaal Lange Kerk straat 11. Doch van deze werkzaamheden is gelijk ge zegd, het bestek nog niet uitgegeven. Lang zal daarop echter met meer behoeven gewacht te worden. De 31-iarige H. de V. uit de Schiebroeksche- straat is op den Heemraadssingel door een vrachtauto aangereden. Met een hoofdwond eil aan den Coolsingel opgenomen. - Zekere J. B„ wonende aan den Breedyk is in Barendrecht door een auto overit e een hoofdwond, een gebroken rechter arm en inwendige kneuzingen, is hij in het zieke ui aan Coolsingel opgenomen. De 35-jarige mej. M. A. de B. uit Raams- donksveer, is op den Kreekweg door 'n fietser omver gereden. Met een hersenschudding is zij in het ziekenhuis aan den Coolsingel op genomen. Naar wij vernemen, zal de gemeente-ont vanger, de heer P. J. Fortanier, dit jaar zijn ontslag aanvragen wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd op 3 Mei a.s. Den eer sten April 1908 werd de heer Fortanier be noemd tot directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon te dezer stede, welke functie hij heeft vervuld tot 1 April 1931, op welken datum hij door den gemeenteraad werd be noemd tot gemeente-ontvanger. Precies 28 jaren dus heeft de heer Fortanier op twee be langrijke posten onze gemeente gediend, onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden. Wanneer precies de heer Fortanier den ge meentedienst zal verlaten, is nog niet met zekerheid bekend, dit zal afhangen van zijn aanvrage om ontslag. De heer Fortanier zal zich na het neerleg gen van zijn functie, buiten Rotterdam ves tigen. Er is nog meer te vertellen van de werk zaamheid en de ontwikkeling der Graal-bewe- ging in Engeland; haar bemoeiingen te Clea- tor, en het aandeel dat zij gehad heeft in de vorming van den nationalen katholieken raad, zijn oorzaak geweest dat wij het de moeite waard achten een en ander te vertellen om trent wat de „beweging" hier in enkele jaren tijds bereikt heeft. Op het Cleator werk gaan wij voor 't oogenblik niet nader in; wij hopen hieromtrent later een en ander mede te dee len. Maar er is nog een bijzondere reden waarom wij wat veel plaats ingeruimd hebben aan de Engelsche Graal. Zij „voorziet" (gelijk het in voorberichten van leerboeken heet) „in een behoefte". Zij is militant, moedig en vol ver trouwen. Juist daarom is zij een prachtig ver schijnsel in een tijd, waarin al wat gelooft in moraal, geweten en humaniteit, geneigd schijnt te zijn een zelf-verontschuldigende houding aan te nemen tegenover de paradee- rende en brallende machten van zedeloosheid, gewetenloosheid en brutaliteit. Men mag al van oordeel zijn, dat de Graal dit of dat eigen lijk anders moest doen; niemand kan haar ervan beschuldigen dat zij de dingen niet doet. Niemand kan tegen haar inbrengen dat zij niet midden in onzen tijd staat; zij is zelfs een kenmerkend verschijnsel van onzen tijd. En vooral doet zij datgene waarvoor in een tijd van individueele lafheid welke zich ver steekt achter georganiseerde massa-dapper heid, de meerderheid schijnt terug te schrik ken, n.l. er openlijk, trotsch en uitdagend voor uitkomen, dat zij staat aan de zijde van het goede. Aan het jaarverslag van de Rotterdamsche Vacantieschool over 't jaar 1935, dat Vrijdag avond is uitgebracht op de jaarlijksche alge- meene vergadering is ontleend, dat dit jaar n&- 3' jaren van. een telkensverminderende uitzending weer het eerste jaar is, waarin een kleine groei reden tot groote verheugenis geeft Men zal echter al heel blij zijn ais in 1936 dezelfde resultaten worden bereikt. Met vol doening wordt gewezen op het resultaat van de actie van het comité „Duit in 't zakje". 537 kinderen konden een week worden uitge zonden terwijl 47 kinderen van werkloozen die aanvankelijk niet met de R. V. S. hadden kun nen meegaan nu wel konden worden uitge zonden. Van de 2549 kinderen die door de R. v. C. werden uitgezonden waren er 1229 leerlingen van openbare, 691 van Protestantsche en 629 van R. K. Scholen. In totaal vermeerderde het aantal uitgezonden kinderen met 326 nj. 28 leerlingen van openbare, 218 van Protestant sche- en 80 van R. K. scholen. Voor de „trekkers" bedroeg de gemiddelde bijdrage der ouders 2.28, voor de blijvers 7.18. Dit jaar werd voor het eerst een proef ge nomen met de uitzending van 37 zwakke kin deren. De rekening en verantwoording wijst een nadeelig saldo aan van 1.409,70. Bij een totaal uitgavencijfer van 28.000.is dit niet verontrustend en het bestuur vertrouwt dat de vrienden van de R. V. S. dit tekort wel weer zullen wegwerken. Gememoreerd wordt het werk dat 8 jonge werkloozen van 22 April tot 1 Augustus op het kampeerterrein hebben verricht en de drukte in de Pinksterweek toen ruim 300 kin deren van de Commissie „Duit in 't zakje' een ongekend vroeg leven in het R. V. S.-kamp brachten. Een nieuwigheid was de proef met de groep van blijvers bestaande uit leerlingen van een U. L. O.-jongensschool, welke proef uitste kend slaagde. Over het eigenlijk vacantiewerk m de maand Augustus is men zeer tevreden. Thans liggen de plannen voor uitzending van 2500 kinderen weer gereed. Het bestuur eindigt het verslag met een beroep op iederen stadgenoot om een klein bedrag voor het mooie R. V. S.-werk te willen bestemmen. In navolging van Amsterdam en Den Haag heeft de N.V. Gebr. Gerzon's Modemaga zijnen ook haar Rotterdamsche clientèle in de gelegenheid willen stellen kennis te maken met de Tsjechische Kunstnijverheid, door het organiseeren van een tentoonstelling in haar mode-huis aan de Leuvehaven, welke expo sitie gistermiddag officieel is geopend door den consul-generaal mr. J. Dutilh. Na ingeleid te zijn door den heer J. Gerzon uit Amsterdam, zeide de heer mr. Dutilh, dat het wel algemeen bekend is, dat in Tsjecho- Slowakije veel aan huis-industrie wordt ge daan, dat er menige fabriek staat van kunst nijverheid, maar deze zelfde bekendheid brengt nog niet met zich, dat ieder voorwerp wordt gekend. Hij roemde het initiatief voor het houden van een tentoonstelling en hoopte, dat het publiek met genoegen zal kennis nemen van de vele voortbrengselen. Hierna werd een rondgang gemaakt langs de expositie, die op een elegante en keurige wijze in ingericht en welke den bezoekers een duidelijk overzicht geeft van de duizend en een voortbrengselen van de Tsjechische Kunst nijverheid, bestaande uit fraaie met de hand vervaardigde kantwerken, garnituren, kristal, blouses etc. etc. Een Tsjechische schoone demonstreert hoe de kantwerken worden vervaardigd. Voor dit seizoen zeker geen verlaging der tarieven te verwachten. Gelijk bekend, hebben een paar weken ge leden de drie organisaties „Horecaf", „Sint Josef" en de Vereeniging van Koffiehuishou ders en Slijters aan het gemeentebestuur ge zamenlijk een adres gezonden, waarin werd verzocht in verband met de hooge lasten, waaronder het café-restaurantbedrijf gebukt gaat, het tarief voor het plaatsen van terras sen in het komende seizoen met minstens 50 procent te verlagen. Mocht het gemeente bestuur hiertoe niet kunnen besluiten, dan zou men zich verplicht achten dezen zomer geen terrassen uit te zetten,, met het gevolg, dat het stadsbestuur een groot bedrag aan inkomsten zou derven. Bij informatie ten stadhuize werd ons mede gedeeld, dat al zou het gemeentebestuur in principe ook bereid zijn in het verzoek van de organisaties te treden, de gevraagde verlaging zeker dit seizoen niet kan worden doorgevoerd, daar de „Precario-verordening" zal moeten worden gewijzigd, welke wijziging zeker eenige maanden van voorbereiding zal vragen. Dan moet de gewijzigde verordening nog alle in stanties hebben doorloopen, voordat de Kroon goedkeuring kan verleenen. Omtrent het bovenstaande is mededeeling gedaan aan de betreffende organisaties, die naar men ons mededeelt, intusschen nog geen beslissing hebben genomen over het al of niet uitzetten van de terrassen. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Oostelijke tot Zuid- Oostelijken wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, mogelijk iets zachter. lederen Maandagavond repetitie Harmo niegezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen ln het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. i'ooneelvereen. „Alberdingk Thym", R. K_ Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. (dir. G. Vredebregt) van 7 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. iederen Dinsdag 8.30 uur repetitie man- nenzangvereeniging „Inter Nos", café De Seinpost. Eiken Woensdagavond lndoortralning S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. iederen woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van net afdelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen woensdagavond van halt 9 tot nalf 11 repetitie Kon. Zangvereeniglng Schie dam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. Iederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Felzer) in Klankstudio Lan ge Haven 55. iederen Donderdagavond van 8—10 uur repetite Polyhymnia. R. K. Volksbond. iederen Donderdagavond van nait 9 tot halt 10 sociale ontwikkeüngslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezellen vereeniging, on der leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Donderdag 8.30 uur bijeenkomst K, j. M. V.-gebouw, R. K. Voiksbona. Iederen Vrijdag cursusavond 8.30 uur R, K. E. H. B. O. in het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellen vereeniging. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen ln het Parocmehuis. leaeren tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. K. K. Bond van uverneidspersoneel „St. Pauius". Tusscüen 8 en 8.30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Neo. R. K. tsona van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Anthonius" van 7,30—8,30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot Aanmelding van leden. Door commissaris Kok geopend. Zooals we destijds meldden, was door de toenemende industrie en bevolking in het uiterste Westen van het uitgestrekte com missariaat van Zuid, politie-voorziening nood zakelijk geworden. Ingevolge deze noodzakelijkheid is than3 tot uitbreiding overgegaan. Gisteren is de openingsplechtigheid, zij het zonder veel uiter lijk vertoon, door commissaris J. A. Kok ver richt. De bezetting van den post Vondelingenplaat bestaat uit vier man, die binnenkort nog zal worden aangevuld met vier man rivierpolitie. De politie-menschen zijn ondergebracht in een fraai gebouwtje, dat nabij het veer Von-, delingenplaat-Vlaardingen is opgetrokken. In dit pand zullen ook nog afdeelingen van den Havendienst alsmede van de accijnzen en invoerrechten worden gehuisvest. EXAMEN GODSDIENSTDIPLOMA. MOERDIJK, 24 Maart. (R. K. Kweekschool) Geslaagd mej. J. Verbraeken, alhier. VEGHEL, 24 Maart. (R. K. Kweekschool H, Hart) mej. B. M. Möhlmann, alhier. BIOSCOPENGoedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Maart, in: Grand: Hartewensch (volw.) Luxor. Madame de Pompadour (volw.); Lumière: Loberta (volw.) Studio: Schuld en boete (boven 18 jaar) Capitol: De koning der verdoemden en Een nacht ln Boedapest (volwassenen) City: De koning der verdoemden en Wij zijn niet bang (volwassenen) Ooster: Zwarte rozen en De Tunnel (volwassenen) Scala: De moordzaak Prentice en Plankenkoorts (volwassenen) Corso: De vroolijke vagebonden Colosseum: Helden van onzen tijd en Robert en Bertram op ski's (volwassenen) Olympia: Fluisterend goud en De mooiste dag van mijn leven (boven 18 jaar) Centraal: In de catacomben van Parijs en Volk in nood (boven 18 jaar) D a g e 1 ij k s: Stationsplein-Schouwburg, Janus Tulp (Spree-gezelschap) 8,15 uur. Tentoonstellingen: Studio '32, Finsche volksnijverheid en klein industrie. Schiedam. Passage-theater: „Mazurka" van Willy Forst met Pola Negri (volwassenen). SCHIEDAM, 25 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.a 1,10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1