i „ADRESSEN" Stuyvenberg's Triplex DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. CYCLOSTYLE f19 I 59ste JAARGANG. DONDERDAG 26 MAART 1936 No. 17517 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM; TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 R. K. STAATSPARTIJ. TENTOONSTELLING AMBACHTS SCHOOL. D A M 41 Dagelijksche Motorbootdienst op AMSTERDAM kethel. ROTTERDAM. het in den avond bezorgen van goederen. DE O. H. I. M.-ZAAK. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ELECTRISCHE ENERGIE GESTOLEN. ONEERLIJKE LOOPJONGEN. ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE s^HIEDAMSOHE COURANT bedraagt, franco bt! vooruitbetaling: ^er drie maanden f 3.25; per maand 1.10 Per weeK 25 cent. Ëtl bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprtjs per drie maanden 3,75, brj y°oruitbe taling. ^SSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons hlreau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent ®er stuk. Postcheque- en girodiensi no. 81440. Uigave van de N.V. de Courant De Maasbode '0 Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor Liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—, 15 regels 1.50, btj vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en oogen250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.— bij verlies van een duim; f 75. bij verlies van een" wijsvinger; 50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.— bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad wordt afgedrukt. In zijn rede op den landdag te Amsterdam zei Mgr. Poels o.a. het volgende: „Wat onze politieke leiders voortdurend voor den geest moet staan is het feit dat, wordt niet zondei dralen in vollen ernst thans een krachtig be gin gemaakt met werkelijk radicale hervor mingen, die de grondslagen zelf aantasten van de moderne heidensche maatschappij - ij ven in onze Europeesche landen de regee- i ingen nog lang talmen met een nieuwe orde ning op den grondslag van het Christelijk i echt wij dan zonder eenigen twijfel spoe dig zeer korte metten te lezen krijgen, en dat na heel korten tijd aan dezen chaos een einde Wordt gemaakt met revolutionair geweld De afdeeling moet paraat blijven en het be stuur, deze ernstige vermaningen overwegende acht het daarom noodzakelijk alle leden der afdeeling op te roepen tot een algemeene ver gadering op Donderdagavond 2 April in den R. K. Volksbond, 8,15 uur. Een toelichtend woord zal worden gesproken door den voor zitter wiens rede getiteld is „De vulkaan der zotheid". Na een korte pauze beantwoording van schriftelijke vragen die op het besprokene betrekking hebben. Daarna rondvraag. KINDERZANGHULDE OP DEN VER JAARDAG VAN H. K. H. PRINSES JULIANA. Twee duizend kinderen en vier muziek korpsen zullen deelnemen. 2ooals reeds gemeld, ligt het in de be doeling van de samenwerkende besturen van de Oranjevereeniging en van de vereeniging de Princevlag, op 30 April, den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, een kinderzang- hulde te organiseeren, 's avonds voor het stadhuis, van leerlingen van de hoogste klas sen van lagere scholen. Het comité, gevormd uit de besturen van beide genoemde vereeni- gingen tot het organiseeren van deze zang- hulde heeft gisteravond op het Stadhuis ver gaderd, met de hoofden van scholen. Het doel was, de volledige organisatie te bespreken. De burgemeester, mr. dr. F. L. J. van Haaren, heeft de besprekingen bijgewoond; de wet houder van onderwijs, de heer J. Dinkelaar, was verhinderd, tegenwoordig te zijn. Het comité heeft aan de vergadering mee gedeeld, dat het Sted. Muziekkorps bereid ge. vonden was, den kinderzang te begeleiden. Voorts kon gerekend worden op de medewer king van drie andere muziekkorpsen ter be-, geleiding van de kinderen, die aan de zang- hulde zullen deelnemen en die vanuit drie punten van de stad zullen mareheeren naar de Groote Markt, waar zij om ongeveer half 7 Uur zullen aankomen, waarna de zanghulde zal aanvangen onder leiding van den heer J. F. Hilberink, leider van de afd. Volkszang van de Princevlag. Radio Bob zal zorg dragen voor microfoon en luidsprekers. Alle hoofden van scholen hebben spontaan medewerking toegezegd, zoodat meer dan 2000 kinderen aan de zanghulde zullen deel nemen. Een generale repetitie zal vermoedelijk ge houden worden op 27 April 's middags op het feestterrein. R. K. S. V. EXCELSIOR. Voetbal. Programma voor a.s. Zaterdag: Spartaan aExcelsior a, 4 uur; Lodewgk dExcelsior d, 2.45 uur. Programma voor a.s. Zondag: Excelsior 1G.D.A. 2, 2 uur; Excelsior 3 S.G.V. 2, 12 uur; s.G.V. 3Excelsior 4, 12,30 uur; Spartaan 5—Excelsior 5, 12 uur; T.O.G. 4—Excelsior 6, 12,30 uur Wanneer Excelsior 1 gelijk 8peelt of wint is dit elftal definitief kampioen We rekenen stellig op een overwinnw de Loosduiners niet cadem. deze zoodat de zwart-witten voor gcgeven' in dit seizoen de knmptocrU3 ^ced® maal «viag kunnen hijschen. DE SPOOKTREIN. Morgen geeft het Ver. R'damsch Hofstad- tooneel, dir. Cor v. d. Lugt Melsert, m het Passage Theater alhier, een populaire voor stelling van het spannende sensatie- 'J®Pe e Spooktrein, in drie bedrijven van Arnold Rid ley, met Fie Carelsen, Enny Meunier, - Ranucci-Beckman, Joekie Broedelet, e° Frenkel, Dirk Verbeek, Paul Steenbergen, ie Bron, Eduard Palmers, Bob Oosthoek, Anton van Zuylen Jr. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 2425 Maart GEBOREN: Aartje, dochter van W. Groe nendijk en J. Schouten, Galileistr. 42 Jo hanna M„ dochter van H. Kies en W. M. Kloos, A. v. Solmsstraat 31 Dirk, zoon van A. C. Cupedo en E. Koudenburg, Rembrandtlaan 51 een als levenloos aangegeven kind van Th. H. Kreuger en J. J. A. van der Knaap, Westfrankei.straat 78. GEHUWD: F. Ie Pair, 31 jaar en B. M. Kalk 24 jaar L. van Gils, 24 jaar en J. H. Wijzenbroek 20 jaar Th. P. Verheij, 23 j. en F. van Schijndel, 22 jaar H. M. Krom- ftienhoek 22 jaar en C. E. van Steijn, 18 jaar J. Marks, 35 jaar en D. Kookje, 32 jaar. OVERLEDEN: A. Dijkshoorn, 66 j„ echt- genoote van G. van der Most, Damlaan 17. Een interessante reeks werkstukken. Gisteren heeft het bestuur der Vereeniging „de Ambachtsschool voor Schiedam en Om streken" een tentoonstelling geopend van werkstukken en teekeningen, door de leerlin gen in de laatste drie jaren vervaardigd. In zijn openingswoord zei de heer W. A. Hoek, dat het bestuur een groot genoegen deed zooveel belangstellenden, w.o. de burge meesters van Schiedam, Vlaardingen en Kethel en Spaland, de heeren mr.dr. F. L. 3. van Haaren, A. van Walsum en mr. J. J. v. d. Lip, welkom te kunnen heeten. Spr. was erkentelijk voor deze groote opkomst, waar uit een groote belangsstelling bleek voor het ambachtsschoolonderwijs. Wij leven, zei spr. in een somberen tijd, maar laten wij bedenken, dat achter de wol ken de zon schijnt. Daarom moeten wij voort gaan op den ingeslagen weg en trachten al les te doen wat mogelijk is om de jeuga voor te bereiden op den strijd van het bestaan. Wij moeten de school van een driejarigen, tot een twee-jarigen cursus terugbrengen. Wanneer wij goed blijven aanpakken, zullen wij er komen. De Ambachtsschool verkeert nog in een gelukkige situatie en begint een nieuwen cursus met 470 leerlingen of slechts enkelen minder dan waar het vorig jaar mee werd begonnen. Vervolgens verklaarde de heer Hoek de ten toonstelling voor geopend. Lang niet alles kon geëxposeerd worden, al was het alleen maar om overlading te voorkomen. Op overzichtelijke wijze zijn achtereenvol gens ter bezichtiging gesteld: in de timmerlokalen: een complete kap met dakvenster en schoorsteenlegering, ko zijnen met deuren en met ramen, serrebetim mering, lambrizeering met kasten en trappen met hoofdbalusters en balusters met leunin gen in moderne stijl, huishoudelijke voorwer pen enz. Rondom dit praktische werk zijn tegen de wanden teekeningen aangebracht van dezelf de of bijkomende werkstukken. Theorie en praktijk dus hand in hand. Verlichte richtingaanwijzers duiden de weg aan die gevolgd moet worden om achtereen volgens alle 12 tentoonstellingszalen te be zoeker. en door geen tegenstroom van mede bezoekers gehinderd te worden. Allereerst vindt men dan op de eerste ver dieping een teekenzaal met bouwkundige teekeningen, de constructiecahiers waarin de constructieleer en de materialenleer als huis werk door de leerlingen uitgewerkt worden. Tevens zijn hier nog werkstukken tentoon gesteld, waaronder een slaapkamerameuble ment en een tuinameublement bjjzondere aan dacht verdienen. Nu volgt een zaal met werktuigkundige teekeningen, stoomwerktuigkunde en smeed-, bank- en draaiwerk. Men lette op de afwerking van dit zeei ingewikkelde werk. Ook hier zijn geschilderde gebruiksvoor- voorwerpen toegevoegd. Is 't Goedkoopste en 't beste Alle soorten hulsvlijtartlkelen Reel 106S 6 TELEFOON 68646 GEBR B1JLOO Zuid-Holl. Kantoorboekhandel Passage 7, Schiedam. Tel. 68254 Reel. 835S 4 Volgt men de richtingwijzers dan is het eerst de meubelmakerij aan de beurt. Zagen wij zooeven het weerbarstige ijzer en staal vervormd tot machinedeelen, hier is het stug ge eikenhout en het voorname mahoniehout tot solide en elegante meubels en meubeltjes verwerkt. Boekenkastjes, theemeubels, wandkastjes, Roemen taf eitjes, dressoirs, schrijf bureaux, al- J'" getuigt hier van prima handwerk en WHitf Smaak- Modellen voor gietwerk, door werk van°ielmakers vervaardigd en het het smaakvolleenge2heejrarSleerUng'en VOlt°°ien D8,3.1113.&St ig i 1 T-. schildersafdeeling". De wamt 11 ona het vakteekenen der oudere leeri^a' waarbij de tegenwoordig Z00 in eere ztjnde reclamekunst een voorname plaats inneemt. Middenin en rondom gaan dé oogen aan fraai geschilderde tuinmeubelen, kinderameublementen, serretafeltjes enz. te ^Verderop weer een timmerafdeeling, doch nu voor de le jaarsleerlingen hoewel ook hier werk van oudere leerlingen is bijgevoegd. De moeilijke beginselen en het stelselmatig op klimmen kan men hier behooripkvolgcn. Een tuin- en een kinderameublement, prak tische keukenkasten en trapstoelen wat dezelfde leerlingen moeten maken, den zijn behangen met de teekemnge le jaarsafdeelingen. Daarnaast is de afdeeling electrieiens. a we in een werkplaats zijn, toonen ons de draaibanken en boormachines, die niet verwij derd konden worden. Een radiotoestel (in mm Op den herdenkingsdag van de oprichting r/er Fasciowerden in Milaan 1000 postduiven losgelaten, die de huldebetuigingen der stad naar Mussolini in Rome moesten brengen. glas, zoodat alles zichtbaar is), geheel op school vervaardigd bevestigen dat ook hier al les in het teeken van den modernen tijd ge schiedt. Tallooze electrische apparaten en instru menten voor natuurkundige en electrotechni- sche doeleinden, meetinstrumenten, oefenstuk jes, theelichtjes, hang-, wand- en tafellamp jes, wijzen op het veelzijdige karakter van dit onderwijs. Een wand is geheel ingenomen door zwak- en sterkstroommontage. Tele foons, schellen en nummerborden aan de eene ei' een complete huisverplichting aan de an dere zijde. Aan de overige wanden de keurige werlcteekeningen der leerlingen. De weg leidt nu weer hoogerop. Op de 2e verdieping komt men eerst in een zaal met leermiddelen. Hier kan men een overzicht krijgen van de vele hulpmiddelen, die dit on derwijs noodig heeft om bij de leerlingen een juiste indruk van vorm en afmetingen der te behandelen voorwerpen te vestigen. Een zeer instructieve automobielmotor, voorbeel den voor handteekenen, machinedeelen om op te meten, bouwmaterialen, houtsoorten, mine ralen, motoronderdeelen, telefoons, indica- teurs, controllers en natuurkundige instru menten, alles met smaak geëxposeerd too nen den bezoeker de veelzijdigheid der moder ne techniek en de hulpmiddelen, die het tech nische onderwijs behoeft. Aan de wanden werktuigkundige teekeningen. Voortgaande vindt men eerst de handtee- kenzaal, waar terstond opvalt, dat van de vroegere opvatting „kunst in het ambacht" is afgeweken. Alle handteeken is direct op net vak gericht en dient om de leerlingen op juiste wijze vormen uit de praktijk te leeren zien en weer te geven. Hierbij is ook de perspectivische wijze van weergeven achterwege gelaten. Daarna volgt wat we zouden kunnen noe men het rijk der metaalbewerkers. Vanaf duimpjes en krammen, langs ringen, bou ten, smeedtangen en ijzeren beitelvormen voert de smid U tot ingewikkelde smeed- stukkeiu Met plaat- en laschwerk evenzoo. Beginnend met zuiver bewerkte blokjes ijzer komt men tenslotte tot ingewikkelde machine deelen. Aan de wanden vinden we hier de lijnteekeningen der schilders, meubelmakers electrieiens der le klasse. Een aardige stand is in deze zaal opgezet van eenvoudig laschwerk, waarbij opvalt dat het alle prakische gebruiksvoorwerpen zijn. In 2 zalen kan men deze volgorde nagaan. In de 1ste zaal hoofdzakelijk werk der le klassen, in de 2de zaal dat der 2e en 3e klas sen. In de laatste zaal treffen wij twee zaag machines voor ijzer, een slijptoestel voor car- borundumschijven, loopkatten aan. Rondom allerlei machinedeelen als: drijf stangen, kruiskoppen, excentrieken met stangen, copieerpers enz. In het midden smeed- en plaatwerk. De reeds genoemde richtingwijzers leiden ons dan naar de trap, die naar buiten voert. Alle voorwerpen die daarvoor in aanmer king komen (bijna 1000) worden verloot. Vermelden wij tenslotte nog dat in een der schoollakalen een collectie vliegtuigmodellen te zien is, die door de leerlingen in hun vrije tijd vervaardigd is. DE K XVIII. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren, het voorzitter schap aanvaard van het Plaatselijk Comité van Aanbeveling voor de film K XVIII. AANGEHOUDEN. De politie heeft als verdacht van oplichting en verduistering van een groot geldbedrag aangehouden de rechtkundig adviseur H. K. alhier. De man wordt ter beschikking van den Officier van Justitie te Rotterdam ge steld. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 25 Maart. Aangekomen s.s. eemsterdijk, ledig van Rotterdam; m.s. Alm- kerk, ledig van Rotterdam, beiden om te dok ken in de Wiltonhaven; Noorsch tankboot Varg, met traan van Antarctic Zuideliike IJszee voor N.V. Schieveem in de Wilhelmina- havcn. SCHIEDAM, 25 Maart. Vertrokken Zuid- Slavisch s.s. Recina, ledig naar Rotterdam. KIJK UIT! - RIJDT VEILIG! Onder dezen titel heeft de A. N. W. B. een handig, beknopt overzicht uitgegeven van de rogels voor verkeer en veiligheid, welke, zoo als iedereen eiken dag kan zien, nog op groote schaal worden verwaarloosd. De automobilist en de fietser, de voetgan ger, karrevoerder, koetsier, ieder die aan het verkeer deelneemt, zal er nimmer spijt van hebben, eens een uurtje te spendeeren aan dat nieuwe boekje, omdat, ook al meent hij de Verkeersregels wel te kennen, er toch altijd nog voorschriften en wenken zijn, die over het hoofd gezien worden. „Kijk uit! Rijdt veilig!" zal door den A. N. W. B. op zéér groote schaal verspreid worden; het is voor ieder, ook voor niet-leden, aan de A.N.W.B.-bureaux gratis verkrijgbaar. Ook i,De Nieuwe Schiedamsche Courant" zat /wenals voorheen, deze boekjes gratis ver krijgbaar stellen. Iedereen kan ze 'aan ons bureau Koemarkt 4, afhalen. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Kethel en Spaland waarschuwt de ingezetenen van zijne gemeen te, geen giften te verstrekken aan de stich ting „Het Nederlandsche Leger des Heils", (niet te verwarren met de stichting „Het Le ger des Heils", stichter William Booth) aan gezien de giften voor een belangrijk gedeel te worden aangewend voor doeleinden, die in geenen deele met liefdadigheid verband hou den. VOOR DE BOEREN. Vrijdagavond om half acht houdt de vroe gere R. k. Jonge Boerenbond, thans K. J. M- V. een buitengewone vergadering in het r. K. Vereenigingsgebouw. Spreker ir. Ja cobs, directeur der R. K. Landbouwschool uit Voorhout met als onderwerp: Bedrijfsvoor lichting. Toegang voor alle leden van den L T. B. AUTO-BOTSING. Gistermiddag heeft op het Dorpsplein een aanrijding plaats gehad doordat J. G. uit Schiedam met z'n auto van den Harre weg komende in de richting Schiedam juist op dit punt in de flank werd aangereden door de vrachtauto van A. de B. uit Maassluis, die van de Kerkweg komende in de richting Vlaardingen wilde gaan. Beide chauffeurs be weerde signalen te hebben gegeven. Van de Schiedamsche auto waren de spatschermen vernield en moest een band het ontgelden, persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Ver zekering dekt de schade. Men verzoekt ons opname van het volgende: De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft in overleg het een aantal van zijn af- deelingen besloten in diverse plaatsen van ons land een agitatie te gaan voeren voor het niet meer bezorgen van goederen in de avond uren. De arbeidstijd van loop- en expeditieperso- neel wordt geheel onnoodig gerekt, doordat tal van winkeliers en handelaars de avond uren als de meest geschikte beschouwen om de goederen te doen thuis bezorgen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat het publiek gaarne medewerking zal verleenen wanneer de bezorging van goederen op een vroeger uur zal plaats vinden dan thans pleegt te geschieden. Het ligt in het voornemen van den Cen- tralen Bond v. Transportarbeiders de mede werking te verzoeken van winkeliers- en handelarenorganisaties, teneinde de vroege bezorging te verkrijgen. Ook is men van voornemen de medewer king van verschillende vrouwenorganisaties in te roepen en het publiek op te wekken bij het koopen-van goederen den wensch te kennen te geven, dat de bezorging daarvan in de ochtenduren zal plaats vinden. Directeur en commissarissen hebben zich te verantwoorden wegens het op maken van valsche balansen. Voor de Rotterdamsche rechtbank is he den begonnen de behandeling van de zaak te gen den 56-jarigen koopman G. B. uit Was senaar die directeur is geweest van de Over- zeesche Hardhout Import Maatschappij., en den 61-jarigen W. J. H. uit den Haag, die ge delegeerd commissaris was van deze naamloo- ze vennootschap. Hun wordt ten laste gelegd, dat zij in 1927, 1928 en 1929 in de algemeene aandeelhouders vergadering dezer naamlooze vennootschap balansen en winst en verliesrekeningen ter vaststelling hebben overgelegd, wetende dat op die stukken opzettelijk valsche bedragen waren vermeld. Zoo heeft men in 1927 in to taal de exploitatiewinst met 135.000 ver hoogd door de boekwaarde van den houtvoor- raad met 50.000 op te voeren de waarde van het kantoor te Antwerpen met 50.000 te verhoogen en voorts het exploitatie-saldo van de zagerij met 35.000 te verhoogen. In 1928 verhoogde men de boekwaarde van een loods aan de Maashaven met 50.000. Door de balansen en winst- en verliesreke ningen zoodanig op te stellen werd het mo gelijk winst te toonen en het gevolg is dan ook geweest, dat er over de jaren 1928 een di vidend van 8 pet. en over 1927 een dividend van 10 pet. kon worden uitgekeerd. De beweegredenen van het bestuur der naamlooze vennootschap waren af te komen van de drukkende lasten van een 7 pet. obli- gatieleening van 900.000. Van die leening moest jaarlijks 40.000 worden afgelost. Dit had tot gevolg, dat de naamlooze vennootschap voortdurend in geld nood verkeerde. Met den heer P. J. F. Kloppenburg, die ein de 1925 als commissaris aftrad werd in den loop van 1926 een contract gemaakt, waarin deze, als leider van een syndicaat op zich nam om een conversie tot stand te brengen van de obligatieleening in aandeelen op voet van 1 op 1, indien de O. H. I. M. over 1926 en 1927 dividend zou uitkeeren. De dividend-uitkeeringen in 1926 en 1927 leidden er toe, dat de beurskoers tot 130 a 140 pet. steeg, wat voor hen, die tot de conver sie toetraden een geldwinst van 200 k f 300 kon maken. Desniettemin mislukte de conversie groo- ten deels, zoodat de O. H. I. M. dus niet uit haar kasmoeilijkheden geraakte. In het eind van 1931 werd door de N. V. surséance van be taling aangevraagd en in 1932 volgde het fail lissement. De dagvaarding die 34 getypte foliovellen groot is legt aan de verdachten ten laste de vervalsching der balansen en winst- en verlies rekeningen over de jaren 1926'27 en '28 en gebruikmaking van die vervalschte stukken.. Nietigheid der dagvaarding bepleit. Na voorlezing van de dagvaarding door het O. M. waargenomen door mr. E. D. H. Schut ter, heeft een der verdedigers, mr. W. M. Nathans uit Den Haag de exceptie van nietig heid der dagvaarding bepleit. Pleiter voerde aan dat de dagvaarding ten aanzien van verdachte H. is uitgebracht, heb bende hij de feiten gepleegd tezamen en in vereeniging met prof. F. die inmiddels is over leden. De redactie is daardoor onduidelijk en er is niet voldoende scherp omschreven wat verdachte H. nu ten laste wordt gelegd, zoo dat hij belemmerd is in zijn verdediging. Sub sidiair werpt pleiter nog de kwestie op van de bevoegdheid dezer rechtbank. Het plan van de samenzwering" als men het zoo noemen mag is in Den Haag uitgewerkt. Alle instruc ties voor het opmaken van de balansen zijn doorgegeven. Terloops wijst pleiter er nog op dat indien volgens art. 36 zou worden vervolgd, de zaak ten deele zou zijn verjaard. Het O. M. is er verwonderd over, dat de ver dediging nu met deze verweren komt. Zij heeft alle moeite gedaan deze zaak niet tot de open bare zitting te laten komen. Daarvoor is eerst al in raadkamer bezwaar gemaakt tegen de kennisgeving van verdere vervolging, doch die actie is mislukt, ook voor het Hof. Ten aan zien van de leesbaarheid van de dagvaarding verwijst spr. naar de dagvaarding, die uitge bracht is in de zaak Lieberman. Als de verde diging deze kent, dan zal zij moeten toegeven dat de dagvaarding in deze zaak zeer leesbaar is, alles sluit logisch in elkaar. Van eenige duisterheid is geen sprake. Ook de kwestie van de bevoegdheid kan niet opgaan, want twee der algemeene vergaderingen zijn in Rot terdam gehouden en slechts één in Den Haag. Spr. bestrijdt voorts de opmerkingen ten aan zien van de verjaring. De rechtbank besliste na raadkamer, dat de uitgebrachte dagvaarding alle elementen van het strafbare feit bevatte en dat het zinsver band voldoende duidelijk is. Ook achtte de rechtbank zich volkomen bevoegd van de zaak kennis te nemen. Evenmin aanvaardde zij het verweer van de verjaring. Het verhoor der verdachten. De behandeling van de zaak werd daarop vervolgd met het verhoor der verdachten. De verdachten ontkennen, dat men hier te doen zou hebben met geflatteerde balansen. Het saldo vermogen is niet opgevoerd gewor den. Indien men al zou aannemen, dat hier een geflatteerde balans zou zijn dan geeft de ze nog geen beeld van een mooie zaak. Verdachte B. zegt dat de wijzigingen in de balans zijn gemaakt op aanwijzing van den president-commissaris, prof. F. (inmiddels overleden) die een virtuoos was in het uitvin den voor die posten. De president, mr. G. L. Oosten Slingeland Verwacht wordt: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Zuide lijken wind, betrokken tot zwaar of half be wolkt, mogelijk eenige regen in het Zuiden, iti het Noorden weinig of geen regen, iets zachter des nachts, overdag weinig verande ring in temperatuur. BIOSCOPEN: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 25 Maart, in: Grand: Hartewensch (volw.) Luxor; Madame de Pompadour (volw.I; Dumière: Roberta (volw.) Studio: Schuld en boete (boven 18 jaar) Capitol: De koning der verdoemden en Een nacht in Boedapest (volwassenen) City: De koning der verdoemden en Wij zijn niet bang (volwassenen) Ooster: Zwarte rozen en De Tunnel (volwassenen) Scala: De moordzaak Prentice en Plankenkoorts (volwassenen) Corso: De vroolijke vagebonden Colosseum: Helden van onzen tijd en Robert en Bertram op ski's (volwassenen) Olympia: Fluisterend goud en De mooiste dag van mijn leven (boven 18 jaar) Centraal: In de catacomben van Parijs en Volk in nood (boven 18 jaar) D a g e 1 ij k s: Stationsplein-Schouwburg, Janus Tulp (Spree-gezelschap) 8,15 uur. Tentoonstellingen: Studio '32, Finsche volksnijverheid en klein industrie, Schiedam. Passage-theater: „Mazurka" van Willy Forst met Pola Negri (volwassenen). SCHIEDAM, 26 Maart. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1.— a 1,10. ging vervolgens de verschillende punten na van de dagvaarding. Verdachte B. moet toegeven, dat in 1926 van de reserve een bedrag van 25.000 is over geboekt naar winst. Verdachte H. zegt, dat tegenover dien post een bedrag dat grooter was op disagio is af geschreven. Daardoor kreeg men een juistere voorstelling der zaken. Dat de reserve op de dubieuse debiteuren eveneens naar de winst is overgebracht, is een boekhoudkundige kwestie, die de verdachten niet beoordeelen kunnen. Ten aanzien van een verhooging met 50.000 van den kantoorvoor- raad voert verdachte H. aan, dat dit bedrag de winst was, welke men mocht verwachten op houtaankoopen, die nog geleverd moesten wor den. Bij het verdere verhoor brengt de president het contract ter sprake dat is aangegaan met den heer Kloppenburg, waarin de verplichting wordt aangegaan om voor 1926 en 1927 een winst te creëeren op boete van 150.000, waaruit dus de prikkel zou kunnen voort vloeien om den gang van zaken gunstiger voor te stellen, dan hij in werkelijkheid was. Getuigenverhoor. Als getuige-deskundige wordt gehoord de accountant W. H. Posthumus uit Amsterdam, die van 1919 tot 1923 de balansen voor de O. H. I. M. heeft opgemaakt. In 1927 heeft ge tuige aan de directie van de O. H. I. M. een rapport uitgebracht over de balans van 1926, waarin zooals men weet 25.000 van de re serve in de winstrekening is opgenomen, 11.976 van de reserve dubieuze debiteuren is weggewerkt en de winst van het kantoor Antwerpen met 50.000 werd verhoogd. Ge tuige had die boekingen niet begrepen. Van de bijboeking van 50.000 had getuige zelfs gesproken van een „non-valeur". Door die boekingen is een winst ontstaan, die in werke- lijkheid niet gemaakt is. Getuige heeft de mo tieven niet geweten van hen die de balans heb ben samengesteld en die op zichzelf plausibel kunnen zijn. Volgens getuige geeft deze ba lans den vermogenstoestand der N.V. niet juist weer. De zitting wordt geschorst. Proces-verbaal is opgemaakt tegen de ge broeders B., electro-technici, die op een ingenieuse wijze gedurende enkele maanden electriciteit hebben gebruikt buiten den meter om. Proces-verbaal is opgemaakt tegen den 23-jarigen loopjongen J. C., die ten nadeele van de filir.a E. aan den Oppert electrische apparaten heeft gestolen. Zijn broer, de 18-jarige D. C., heeft de apparaten verkocht aan den 27-jarigen opkooper J. v. E. Tegen C. en van E. is proces-verbaal wegens heling opgemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1