MAANDAG 6 APRIL 1936 UIT DE GESCHIEDENIS VAN KRALINGEN. V oordracht van mr. H. C. Hazewinkel, directeur Gemeente-Archief. DE R. K. VAKTEEKENSCHOOL IN ZUID. ROTTERDAMSCHE DROOGDOK- INBRAAKJE. NIEUWS UIT DE DIERGAARDE. OPERA-AVOND CONSERVATORIUM HOLTHAUS. MIJ. TOT EXPL. VAN ONROERENDE GOEDEREN „CASTELLUM". Lagere winst over 1935. ,HOCAPOLIS". Belangrijke Engelsche deelname verwacht. SPORTVEREENIGING HERCOFA. MISHANDELING OP EEN VERGADERING. SPAARBANK TE ROTTERDAM. POTTENBAKKERS. BENZINE-OPSLAG. DIEFSTALLEN. BLINDEN-INSTITUUT. BURGERLIJKE STAND. MAILVERZENDING. apollo. Voor de Vereeniging „Het Oosten" heeft de heer mr. H. C. Hazewinkel, directeur van het Gemeente-Archief alhier dezer dagen in de Sociëteit „Eendragt maakt Magt" aan de Waterloostraat, gen voordracht gehouden over de geschiedenis van Kralingen. Mr. Hazewinkel begon met een citaat van Gerrit van Spaan, hetwelk weinig complimen teus is voor de Kralingers: een „stelletje steil- oorige kinkels", met wie niets te beginnen was He zeventiende eeuwsche geschiedschrijver vertelt dat een pastoor nadat alle civilisee- ringspogingen waren gestrand op de onwetend heid en ruwheid van de Kralingers, in. arren moede van den preekstoel de verwensching uitte: „Kralingen, Kralingen, je mogt er pijp kaneel op zaayen, maar daar zal gagel op gaan!" En elders: „...D'uitsporigheden welke een partij kanaalje op Hemelvaartsdag tot Kralingen en daaromtrent aanregt, zoude schandelijk zijn om te zeggen" Zoo oud als de weg van KralingenMet dien weg is, aldus spr., hoogstwaarschijnlijk de Qudedijk bedoeld. De mogelijkheid dat deze van Romeinschen oorsprong is, is niet uitgesloten. Mr. Hazewinkel ging de ver schillende hypothesen welke hieromtrent be staan, uitvoerig na en kwam tot de conclusie, dat de historicus eerst in de 13de eeuw grond onder de voeten krijgt. De thans Oudedjjk hee- tende weg (en de 's Gravenweg) zijn te be schouwen als een gedeelte van Schieland's oudste waterkeering. Spr. vertelde vervolgens een en ander over Oedgier van Cralinghen, den eersten ambachts heer die in de bronnen is te vinden en over Honingen. Hij stipte daarbij aan, dat een be vredigende verklaring van de namen Kralingen en Honingen tot nu toe niet gegeven is. Van de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten heeft Kralingen erg geleden. Het slot Honin gen zou gedurende dezen burgeroorlog zjjn verbrand, volgens de kroniekschrijvers, maar uit de stadsrekening van Rotterdam blijkt, dat de muren van het kasteel van stadswege zijn neergehaald om den vijand een observatiepost te ontnemen. Volgens de gangbare opvatting is de Sint Elbrechtskapel de voorloopster geweest van de omstreeks 1550 aan den Veenweg gebouwde kerk. De juiste ouderdom van de parochie Kralingen is niet bekend. De Krallngsche kerk wórdt al genoemd tussehen 1276 en 1280; In 1270 is er reeds sprake van een pastorie. De geheele bevolking van het ambacht Kralingen zal in de 15de eeuw ten hoogste driehonderd zielen hebben bedragen. Na de bewogen jaren van Jacoba van Beijeren volgde onder het be wind van Philips den Goede een periode van rust De inwoners hielden zich in dien tijd bezig met visscherij, veeteelt, turfgraven en een weinig landbouw. Aan fiscale moeilijkheden heeft het Kra lingen niet ontbroken in den loop der eeuwen. Spreker vertelde in bijzonderheden de ontwik keling van het vrij gecompliceerde nog al eens veranderde belastingstelsel. Het ambacht was, zooals de stads- en dorp beschrijver opmerkt, doorsneden dppr een aan- tttl „schoone wegen en paden", 'dié „aller aangenaamst zoo ter bewandeling al ter spéél- vaart met rijtuig" waren, Vele handen vonden w*rk in den aanleg en, het onderhoud van de riflnen der buitenplaatsen, die de rijke Rotter dammers zich in den loop van de 18de eeuw in Kralingen hadden laten bouwen. Ktalingen was een heerlijkheid; de heer bézat het recht er de regeermacht uit te oefe nen. In Kralingen hield hij dit recht in leen. Kralingen was een feodale heerlijkheid. Mr. Hazewinkel weidde in bijzonderheden uit over het Kralingsche bestuursapparaat tijdens de republiek. In 1811 ontving het gemeente bestuur bericht van het decreet, dat het onder worpen was aan de bij de Fransche wetten bepaalde reglementen en dat daarom de presi denten en schouten zouden Worden maires en leden der gemeentebesturen van de municipale raden der gemeenten. Een door het Fransche bestuur ingevoerde nieuwigheid was de scheiding tussehen ge meentelijke en waterschapszaken (tout ce qui est relatif a l'administration hydraulique"). Na de restauratie bleef de toestand eenige jaren gehandhaafd. Eerst de grondwet van 1848, vrucht van het veldwinnende liberalisme, schafte de heerlijke rechten af. In 1856 kwam het reglement voor het waterschap Kralingen tot stand. De polder Kralingen behoorde des tijds nog tot het gebied van den Rotteboezem. In 1553 kreeg het ambacht een bemaling, be staande uit drie watermolens aan de Slaak- vaart. In 1769 werd tot ontlasting van den gemeen teboezem de Rotte, een tweede boezem ge maakt in den polder Rubroek. Kort na de voltooiing van vele sluizen, dammen, molens e.d., die de overstroomingen moesten voor komen, doken er plannen op om eej|F aantal plassen onder Hillegersberg en Bleisvnjk droog te leggen. In Kralingen lagen vier plassen: de Zuidpias, de Midden plas, de Noordpias en de Achterpias. Slechts de Noordpias is ge spaard gebleven. De heer mr. Nauta, voorzitter van de Ver- eeniging „Het Oosten" heétt aan het einde van den avond den spreker hartelijk dank ge zegd voor zijn belangwekkende lezing, die een aandachtig gehoor had gevonden. Diploma- en prijsuitreiking. Gistermiddag had in het R. K. Vereenigings- gebouw Stampioenstraat de traditioneele jaar- lijksche bijeenkomst plaats van de R. K. Vakteekenschool voor Rotterdam-Zuid. Onder uitstekende belangstelling van den kant der ouders kreeg de directeur, de heer Keêsom allereerst het woord, om een reeks mededeelingen te doen. De gepasseerde cursus had een normaal verloop gehad, al waren enkele jongens, die veel verzuim hadden, aan te wijzen. De direc teur" legde daarom nog eens byzonderen na druk op het belang en den ernst van het onderwijs, dat hier hetzelfde program en peil heeft der andere vakteekenscholen. Van de gediplomeerden behaalden de heeren H. Kok (electricienj en C. Hokken (machine bankwerker) een getuigschrift vol lóf. Prijzen voor ijver, gedrag, en trouw school bezoek verwierwen de leerlingen Kramer (1ste klas), Verhardt (2de klas), Dries en Fr. Laf- feber (3de klas). Een eervolle vermelding voor hun ijver kregen de jongelui J. Laffeber en Merrëhboer. Met een felcitatiewoord aan gediplomeerden en bekroonden en een dankbetuiging aan den heer P. Peterse voor diens assistentie als waarnemend directeur besloot de heer Keesom zijn inleiding. De voorzitter van het bestuur, kap, J. Tes- selaar, reikte bi) verhindering van pastoor Dirken, diploma's en prijzen uit. Daarna sprak hij nog 'n krachtig propagandawoord ten bate van het vakonderwijs in het algemeen en voor dat van de katholieke vakteekenschool in het bijzonder. Vakonderwijs is geen tijdpassee- ring, doch een broódnoodige kennis vergaren, werken aan levenstoekomst en dan door con tact en milieu óp katholieken grondslag. Na afloop van deze bijeenkomst werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om de in het Vereenigingsgebouw ingerichte tentoonstelling van interessante werkstukken der smeden, timmerlieden, metselaars en schil ders te bezichtigen. De katholieke vakteekenschool heeft een uitstekende reputatie. Zijn voortbestaan zal echter van de volle medewerking der katholie ke Zuiderlingen afhangen. Gisteravond heeft men zich door middel van een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van J. S. aan de Robert Fruin straat. Uit een linnenkast in de tusschenka- mer zijn ontvreemd een bedrag ad 16.80, een gouden schakel-armband, gouden ring met diamant, gouden broche met paarse steen, gou den hanger met groenen steen en een paar gouden oorknopen. Vrij vliegende kolibries in orchideeënkas De leerlingen van de conservatorium opera klasse gaven Zaterdagavond onder regie en artistieke leiding van Jules Moes een opera- avond met een zeer gevarieerd program, dat bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak is gevallen. Behalve de tuin- en straatscène uit „Faust" en de 1ste acte met proloog uit „Paljas" wer den nog verschillende opera-aria's uitgevoerd in concertvorm. In beide opera-fragmenten waren zeer goede momenten te beluisteren. Alles verliep met een prijzenswaardige vlotheid, zang, uitspraak en spel waren over het algemeen te waardee- ren, al bracht wat vanzelfsprekend is de een het er beter af dan de ander. Ook in de aria's in concertvorm was goed stemmateriaal te genieten. Diny Hoithaus en Paul Messing zorgden voor een muzikale begeleiding. Alles bijeen was het een goedgeslaagde avond. Bloemen en hartelijk applaus vertolkten den dank der hoorders. --»• Al zijn er in de verzorging van gevangen kolibries de laatste jaren belangrijke vorde ringen gemaakt, zoodat men op bepaalde suc cessen kan bogen in enkele dierentuinen, toch blijven deze levende edelgesteenten uit de- vo gelwereld pleegkinderen, die uiterste zorg ver- eischeh wil men. althans kans hebben ze in hét leven te houden. Eerste voorwaarde is verder, dat de vogeltjes bi) aankomst in zeer goede conditie zjjn. Zijn ze merkbaar onder den indruk van de reis in een kleine kooi, dan wordt de zaak al direct veel moeilijker. Zoo Stond het er voor met een viertal kolibrietjes, die de Diergaarde dezer dagen geheel onver wachts ten geschenke ontving van den heer K, van Eek alhier, welke de vogeltjes van een zijner reizen naar Brazilië had meegebracht. Ten einde de diertjes een zoo groot mogelijke bewegingsvrijheid te geven en gelegenheid te b._den zooveel mogelijk insecten te vangen en honing te zuigen, zijn ze in de westelijke vleu gel van de Victoria-serre, de z.g. orchideeën- en varenkas losgelaten. Natuurlijk zijn op ver schillende plaatsen ook drinkbakjes opgehan gen met de vloeistof, die men den vogeltjes in gevangenschap met goed resultaat voedert, ten einde te voorkomen, dat ze op eenigerlei wijze tekort zouden komen. De eerste indruk van de genomen maatregel was heel gunstig. Alle exemplaren baadden zich in het vocht, dat op de varenbladeren lag en af en toe stond er een op de wiekjes in de lucht te drinken uit de prachtige bloemen der Cymbidiums en andere orchideeën, terwjji een enkele zich terstond op de insectenjacht, tus sehen de varens begaf. De directie vertrouwt, dat bezoekers zich in de kas rustig zullen gedragen en de teere vogeltjes vooral niet zullen trachten op te ja gen. Ze zijn van nature beweeglijk genoeg, zoodat men bij éenig geduld het fraaie vlie gen en de mooie kleuren voldoende ziet. Aan het jaarverslag der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen „Castellum" te Rotterdam, ontleenen wij het volgende: Aan- of verkoop vond dit jaar niet plaats. De boekwaarde bedroeg 993,024, zijnde de koopsom, vermeerderd met de kosten van transport, hypotheek en verbeteringskosten tot 31 December 1932, waarvan tot 31 De cember 1935 werd afgeschreven 123.636, zoodat de panden thans te boek staan voor 869.388. Totaal werd in 1935 aan hypothe ken afgelost 42.320 en werd aan nieuwe hypotheken ontvangen 21.500, zoodat onze hypotheekschuld is teruggeloopen met 20.820 gulden tegen 12.220 gulden in 1934. Van en kele hypotheken werd de rente verlaagd, ter wijl voor de nieuw gesloten posten billijke voorwaarden werden verkregen. Onverminderd hebben de tijdsomstandig heden een druk op ons bedrijf uitgeoefend. Het bruto winstsaldo bedraagt 18.831 tegen 28.817 over 1934. Commissarissen stellen voor tot verster king van de liquiditeitspositie van de winst, na uitkeering van het aan commissarissen toekomende, voor afschrijving aan te wenden 15.831. De balans per 31 December 1935 vermeldt als activa: panden 869.388, kas en" ban kiers 6.067, diverse debiteuren 338; en als passiva: kapitaal 318.000, sta tutaire res. 6.043, hypotheek o/g 539.940, waarborgen 332, diverse credit, 11.363, dividend 1933 115. De verlies- en winstrekening i Januari 193531 December 1935, vermeldt in het de bet: onkosten 957, hypotheekrente 23.837, afschrijving panden 15.831, interest 38, salaris commissarissen 3.000; en in het credit:- exploitatie panden 46,822, incasso provisie 1.157. Aan het jaarverslag van de Rotterdamsche Droogdok-Mij. over 1935 ontleenen wij het volgende: Het afgeloopen jaar heeft zich gekenmerkt door een groote onregelmatigheid in de toe vloeiing van het repratiewerk, waardoor over het geheele jaar gerekend het dokbedrrjf min der bezet was 'dan het jaar tevoren. Ook voor het nieuwbouwbedrijf was de be zetting eenige maanden lang weinig bevre digend. Tengevolge van een en ander bleef het financieele resultaat bij dat van het vo rige jaar ten, achter. Daartegenover is het nieuwe jaar met vrij Veel reparatiewerk ingezet, terwijl het te vens mogelijk was vóór het einde van 't boek jaar, en ook in het begin van het loopende jaar, eenige belangrijke nieuwbouworders bij te boeken. Zoolang echter de wereld nog niet op een meer overzichtelijke economische ba sis is teruggekomen, blijft het moeilijk, zoo niet onmogelijk, zich aan eenige voorspelling te wagen. De concurrentie uit de ons omringende lan den laat zich nog si eeds duchtig gelden, waardoor in vele gevuuen de verhouding tus sehen kosten en bouwprijzen nog zoodanig is, dat het niet gewenscht schijnt is veel meer werk bij te nemen, al blyft daardoor voor- loopig nog het grootste deel onzer hellingen onbezet. De Prinsendam. Onder het belangrijke werk, dat ons werd opgedragen, komt zeer in het bijzonder naar voren de bouw van het nieuwe mail- en pas sagiersschip voor de Hoüand-Amerika Lijn, groot ongeveer 33.000 ton. In verband met de afmetingen van dit schip moest onze hel ling rio. 7 verlengd en verbreed worden en het riviereind worden verzwaard. Daarnaast werd een hellingkruisbaan, lang 208 meter, met een raillengte van 30 meter, opgericht met kranen van niet minder dan 33 mieter vlucht bij 42 meter hijschhoogte, welke het schip over de geheele lengte en breedte be strijken en welke tijdig gereed moesten zijn om op 3 Januari 1936 de kiel te leggen van dit schip, voorloopig bekend als R.D.M. 200. In verband met het uitrusten na de te- waterlading, welke in het voorjaar 1937 moet plaats hebben, zal een soortgelijke kraanbaan van 178 M. lengte en 26 M. railhoogte langs de dokhaven worden opgesteld en de oever ter plaatse van een zwaren damwand wor den voorzien om direct naast deze kraan een groote waterdiepte te kunnen verkrijgen. Eenige aanvulling van reeds bestaande in richtingen zal mede noodig zijn, terwijl door ons wordt voortgegaan met het up-to-date houden van het geheele verdere bedrijf, O.m. werden de machinefabriek en de kopersla gerij met eenige moderne werktuigen uitge breid, terwijl de capaciteit voor het electriseh lasschen van scheepsonderdeelen meer dan verdubbeld werd. Tevens mogen wij releveeren, dat de cen trale zuurstofvoorziening en centrale acety- leeninstallatie gereed kwamen, alsmede de vergrooting van Prins Hendrik Dok No. 4. De in 1935 ontvangen en afgeleverde or ders hebben wij reeds eerder gepubliceerd. Als land, welks industrie een zoo belang rijke plaats inneemt in de productie van aller lei artikelen voor het hotelwezen en het café- restaurantbedrijf, mocht Engeland zeker niet ontbreken op de groote tentoonstelling op het gebied van het hotel-, café- en restaurant bedrijf, de van 29 Méi15 Juni in de Nenyto- hal te Rotterdam te houden „Hocapolis". Het tentoonsteUingscomité van de „Hoca polis" heeft dan ook tijdig contact gezocht met den Britschen handel en industrie. Naar van den specialen vertegenwoordiger van de „Hocépólis" in Engeland vernomen wordit, be staat er in Britsche kringen levendige belang stelling voor deze speciale tentoonstelling en mag men verwaohten, dat Engeland in de Nentjtohal, alwaar het ook in 1928 officieel vertegenwoordigd was, wederom door een be langrijke deelname vertegenwoordigd zal zijn. De zaak-v. d. Berge voor den Politierechter. Op 15 Januari heeft in café Centen een vergadering plaats gehad van leden van de N. S. B., waarop het zeer rumoerig is toe gegaan. Deze vergadering heette belegd te zijn door eenige lieden, die wel lid waren van de N. S. B., doch die tegen de leiding verschil lende bezwaren hadden. Zij hadden er den 32-jarigen assurantiebezorger W. v. d. Berge uit Schiebroek uitgenoodigd om er het woord te voeren. Deze v. d. Berge was vroeger groepsleider geweest van Schiebroek, doch hij had zooveel bezwaren tegen de leiders, dat hij was uitgetreden. Gesprekken met andere functionnarissen gaf hem de over tuiging, dat ook by dezen tal van klachten j 3 min. 2.2 sec.; 3. G.E.B., 3 min. 2.6 sec. Wedstrijden voor kantoor- en bedrijfs- personeeL Zaterdag heeft de sportvereeniging Hercofa in het Oostelijk Zwembad te Rotterdam haar jaarlijksche zwemwedstrijden voor kantoor- en bedrijfspersoneel gehouden. De door den heer E. Hertzberger uitgeloof de wisselbeker werd voor den derden achter eenvolgenden keer door de Bervo Girls gewon nen, zoodat hij nu definitief naar haar prijzen- kast verhuisde. De zilveren plaquette van het Oostelijk Zwembad was ditmaal voor de Na tionale. De resultaten waren: 50 meter vrije slag dames: 1. R. van Male (Bervo), 34.4 sec.; 2. N. Delwei (Hercofa), 37.8 sec. 50 meter vrije slag heeren: 1. B. Verweij (Nationale), 37 3ec.; 2. J. A. Goedings (Uni lever), 37.2 sec. 4 x 25 meter schoolslag-estafette dames: 1. Hercofa, 1 min. 24.2 sec.; 2. E. van Nelle, 1 min. 29.6 sec. 4 X 25 meter schoolslag-estafette hëeren: 1. Nationale, 1 min. 14.4 sec.; 2. Twentsche Bank, 1 min. 16.2 sec. 25 meter rugslag heeren: J. in 't Hout (R.B.V.), 19.8 sec.; 2. B. Verweij (Nationale), 20.4 sec. 25 meter rugslag dames: 1. R- van Male (Bervo), 19 sec.; 2. D. Knecht (E.v.N.j, 19.6 sec. 3 X 25 meter wisselslag-estafette heeren: 1. Nationale, 55 sec.; 2. R.B.V., 55.2 sec., na overzwemmen met E.v.N. 3 X 25 meter wisselslag-estafette dames: 1. Bervo Girls, 58.2 sec.; 2. Hercofa, 1 min. 18 sec. Touwtrekken heeren: 1. Twentsche Bank; 2. G.E.B.; 3. Spatero. 50 meter schoolslag dames: 1. N. Delwei (Hercofa), 42 sec.; 2. J. Zuidam (Bervo Girls), 46.8 sec. 50 meter schoolslag heeren: 1. A. J. Ber kenbosch (Nationale), 40.4 sec.; 2. B. Schoon (R.B.V.), 42.8 sec. 250 meter estafette vrije slag heeren: 1. Unilever, 2 min. 59 sec.; 2. Twentsche Bank, Onderhanden werken. Aan het einde van het jaar waren nog on derhanden: een motortanksehip „Etrema't; 9100 tons D.W.; eeri motórtankBchip. „Efikls'-', 9100 tons D.W.; een dubbelsehroef turbine mail- en passagiersschip, ongeveer 33.000 bruto registerton; twee installaties voor die selmotoren van 2800 A.P.K. elk; drie Schot- sche ketels, 7680 vierk. voet V.O.; verschil lende apparat voor de groote kraakinstal latie en raffinaderij te Pemis van De Ba- taafsche Petroleum Mij; terwijl in het begin van het nieuwe boekjaar nog werd gecon tracteerd voor: een onderzeeboot voor de Poolsche marine; een motortankschip van 15.000 tons D.W. voor de Standard Vacuum Oil Company; reservoirs en pijpleidingen voor de kraakinstallatie te Pemis van de Bataaf- sche Petroleum Mij.. Gerepareerd werden: 555 schepen, waar van gedokt in onze eigen dokken 314 sche pen, met 1.417.407 bruto registerton, gedu rende 1242 dokdagen.. Het aantal werknemers met een diensttijd van minstens 25 jaar heeft zich intusschen tot 123 man uitgebreid. Het aantal pensioen- trekkenden, incl. de weduwen, bedroeg op het einde van het jaar 138. Het Tuindorp Hey- plaat onderging ook dit jaar geen uitbrei ding. Het fonds ter behartiging van de Be langen der nagelaten betrekkingen van werk nemers stond op 31 Dec. j.l. voor 246.089 te goed, terwijl de Vereeniging tot beharti ging van de belangen van het personeel van de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij be schikte over een kapitaal van ƒ834.454. Nadat het totale winstbedrag ad 306.347 (403.289) is verminderd met het voor afschrij vingen bestemde bedrag 141.347 (210.789) blijft als te verdeelen winst over 165.000 (192.500), waaruit 3 pet. (v.j. 3%) dividend kan worden uitgekeerd. De verlies- en winstrekening over 1935 vermeldt in het debet: voordeelig saldo 306.347 (403.289), te bestemmen als volgt: afschrijving op Bouw-Mij. Heyplaat 4.080 (3.140), afschr. op gebouwen en vaste ge reedschappen 27.895 (104.954), afschr. op P. H. Dok no. 4 50.000 (52.100), afschr. op losse gereedschappen 33.534 (30.038), af schrijving op vaar- en voertuigen 20.706 afschr. op sleepbooten Dockyards XV en XVI 5.000 (17.721), totaal afschrijving 141.347 (210.789), te verdeelen winst 165.000 (192.500); en in het credit: per winst op orders etc. 306.347 (403.289). De balans per 31 December 1935 vermeldt als activa: ongepl. aandeelen 4.500.000 (onv.), kas en kassiers 1.445.629 (607.158), effecten 2.034.696 (2.232.489), deelneming in andere ondernemingen 1.073.100 (v. j. 1.036.900), interest 26.455 (28.334), debi teuren 775.758 (585.758), Bouwmaatschap pij „Heyplaat" ƒ1.— (onv.), terr. ƒ400.000 (onv,), gebouwen en vaste gereedschappen 674.801 (618.932), Prins Hendrik Dokken nos. 1, 2 en 3 1.(onv.), Prins Hendrik Dok no. 4 1.300.000 (1.350.000), losse ge reedschappen 1.(onv.), vaar- en voertui gen 1. (onv.), Sleepboot Dokyards XV en XVI 135.000 (140.000), magazijnvoorraad en steenkolen 516.266 (434.742), werken on derhanden 1.023.005 (1.408.167), vooruit betaalde assurantiën, etc. 15.738 (24 887) erfpacht 18.648 (18.684); en als passiva: kapitaal 10.000.000 (onv.), statutaire reserve ïoo.OOO (onv.), buitengewone reserve 827.500 (onv.), cre diteuren 610.525 (575.057), Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" 76.796 (58.704), voorschotten op werken onderhan den 1.908.546 (1,360.031), dividend aandeel houders (vorige jaren) 4.405-(6.020), di vidend aandeelhouders 1935 165.000 (v. j. 192.500), fonds ter behartiging belangen nagelaten betrekkingen van werknemers 246.089 (265.282). bestonden en zoo verklaarde hij zich bereid in de bovengenoemde vergadering het woord te voeren. Zoodwra v. d. Berge in de vergadering was verschenen, was het rumoer ontstaan. Het bleek, dat men het er op toegelegd had zich van de bescheiden, die hij bij zich had, meester te maken. Toen dat niet op een zachtzinnige wijze kon geschieden, heeft een der vergade- ringbezoekers hem een klap in het gelaat gegeven en van de consternatie, die daardoor ontstond, gebruik gemaakt om die bescheiden weg te nemen. De stukken zijn v. d. Berge later teruggegeven. Thans had de 25-jarige B. V. die v. d. Berge den klap had gegeven, zich wegens mishandeling voor den politierechter, mr. B. F. Verveen te verantwoorden. Hij gaf de feiten toe en zeide ook, dat de aanleiding was geweest een herrie om zekere papieren. De politierechter: De zaak is heel eenvou dig. We zullen er niet diep op ingaan. Als eerste getuige stond op de rol B. A. v. Waardhuizen, doch de politierechter achtte het niet noodig dezen te hooren. Het O. M. waargenomen door mr. J. C, V. Melschke; Ik heb dezen getuige vborge- fc>ra-clxt, omdat deze zóu kunnen verklaren^ dat v.' d. "Bergé naar de Vergadering is gelókt! De politierechter: Ach, dat is niet noodig. De verdachte bekent. Getuige W. v. d. Berge verklaarde een uit- noodiging te hebben ontvangen om op deze vergadering het woord te voeren. Tijdens een herrie die er ontstaan was. had hij van ver dachte plotseling een klap gekregen. He politierechter: En die heeft u pijn ge daan? Getuige: Ja. De politierechter: Gaat u dan maar zitten. Het O.M. meende, dat het optredt.. van verdachte niet toelaatbaar geacht kan wor den. Wegens mishandeling eischte het O. M. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. De verdediger, mr. W. Vermaas dankte hét O. M. voor het mild requisitoir. Om tot een goed oordeel te komen, moeten wij de om standigheden bekijken, waaronder het feit gepleegd is. De politierechter: Is dat wel verstandig? De verdediger: Met het oog op het requi sitoir is het niet noodig. Pleiter wijst er dan op, dat ook een geldboete als het O. M. gerequireerd heeft niet door verdachte be taald kan worden. Pleiter dringt aan op dé mentie en vraagt zoo mogelijk een voor waardelijke straf. De politierechter vonnis wijzend, veroor deelt verdachte tot ƒ10 boete subs. 4 dagen hechtenis. Hinderniszwemmen dames: 1. R. va-n Male (Bervo), 27.8 sec.; 2. I. Martin (R.B.V.), 28 sec. Vereenigingsprijs heeren: 1. Nationale, 28 pnt.; 2. R.B.V., 16 pnt.; 3. Twentsche Bank, 14 pnt. Vereenigingsprijs dames: 1. Bervo Girls, 28 pnt.; 2. Hercofa, 22 pnt.; 3. E.v.N., 10 pnt. Van 425 April zal in het Kunstnijverheids- huis „de Distel", Schiedamsche Singel 65b, Rotterdam, een tentoonstelling gehouden wor den van: pottenbakkerskunst op eigen bodem, vervaardigd door: Gerrit de Blanken, N.V. Brouers' aardewerk, Chris Lanooy, Hofstede Crull, Het Kruikje, Bert Nienhuys, C. Sluyter, Verrijn Stuart, Vier paddestoelen en Zaalberg. Er zijn verder handweefsels door Kees Moser. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de N. V. Wm. H, Müller en Co., te Rotterdam, tegen het besluit van B. en W. dier gemeente, waarbij aan de N. V. Deutz' Oliehandel en haar rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend tot het Uitbreiden van de inrich- ting tot liet bergen en verwerken van smeer- oliën óp het" terrein aan de Galileisfraat nó. 41, uitkomende aan de Benzinehaven, met een opslag van ten hoogste 150.000 liter benzine, 100.000 liter petroleum en 100.000 liter gas- olie, alsmede met een opslag van ten hoogste 1000 liter benzine in bussen en vaten en voorts met een pomphuisje, heeft de Kroon, met handhaving voor het overige van het bestre den besluit van B, en W. de daarbij gestelde voorwaarden vervangen door andere. ijlt de Gemeente-Bibliotheek aan de Blok makersstraat is ten nadeele van L. van L. wonende Spangenschestraat een winterjas ontvreemd. Ten nadeele van den melkhandelaar J. V zijn op de Boompjes uit een auto 20 kilogram margarine en braadvet gestolen. De werkinrichting voor hulpbehoevende blin den alhier ontving ëen legaat, groot 10.000, uit de nalatenschap van wijlen mej. M. A. Jansonius de Vries, gewoond hebbende te Warffum. Aangiften van 4 April 1936. BEVALLENC. J. Schols geb. Huis d. A. Koetsier geb. Bos z. G. A. Koopman geb. Ne[i33® z. J. T. L. Morsel geb. van Wouw d. 1. B. Witkamp geb. Tilders d. A. W. Brink- huljsen geb. Fringe z. C. P. J. van Riet geb. Pierot 2 zns. J. Welfing geb. de Vries z. H. Benninghof geb. Geveke z. C. Vischschraper geb. Stolk z. N. van Santen geb. Boelen z. W. J. A. de Vos geb. Eerland d. A. C. Kouwen- hoven geb. Mac Lean z. L. M. Peteroff geb. Akkermans d. OVERLEDENK. S. v. Ooijen wede. van O Schelling 72 j. G. A. Bijkerk m. van A. Crebel 40 j. J. Maaskant wede. van J. v. d. Bie 72 j. J. J. Bensdorp vr. van W. Koekke- bakker 62 j. G. de Munnik wedr. van J. v. Caaelen 84 j. J. A. de Waaij m. van M. R. v. Vuuren 62 j. J. E. Bos d. 4 J. J. R- C. v. d. Hee vr. van J. W. Solleveld 43 j. J. v. Brenk wedr. v. H. Boon 63 j. R- Stutvoet m. van M. de Vries 43 J. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus lichtingen resp. laatste aanbieding aangetee- kende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier. Ned. Indie. 0 April mail s. Indrapoera v. Mar seille gew. st. 15.—, aanget. st. 10.—; 10 April zeepost s. Kota Tjandi v. Rotterdam gew. st. 11.—, 9 April aanget. st. 20.— 8 en 11 April lucht post via AmsterdamBandoeng gew. st, 1.30, v. dag aanget. st. 20.— 9 April luchtpost vla MedanBatavia gew. st. 15.aanget. st. 14.30; 8 en 11 April luchtpost via MedanBatavia gew. st. 15.—, aanget. st. 14.30; 8 en 11 April luchtpost via Londen—Singapore gew. st. 1.30, v- dag aanget. st. 20.8 en 11 April luchtpost Londen— Singapore aansluiting niet onher alle omstan digheden verzekerd) gew. st. 11.40, aanget. st. 11.40. Suriname: 9 April mail s. Flandre v. Bordeaux gew. st. 10.—, aanget. st. 9.30; 17 April zeepost s. van Rensselaer v. Amsterdam gew. st. 1,80, 16 April aanget. st. 20, Aruba, Bonair, Curasao: 7 April mail s. Aquita- nia v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. st 9 7 April mail s. Aquitania v. Cherbourg eew 'st' 19.45, aanget. stc. 19.15; 8 April mail I. Man hattan n. Southampton agew. st. 9.30. aanget. st.. 9—; 15 April zeepost s. Baarn v. Amsterdam gew. st. 1.30, 14 April aanget. st 20 Saba, St. Eustatius, St. Martin: 7 April mail s; Aquitama v. Southampton gew. st. 9.30, aanget. 9.—; 7 April mail s. Aquitania v. Cherbourg gew. at. 20.30, aanget. at. 20.—4 15 AprU aeepoat s. «aam v. Amsterdam gew. st. 1.30, 14 AprU aanget st 20 RENNERSCLUB ROTTERDAM. Gisteren heeft dé Rennersclub Rotterdam een teamwedstrijd voor A en B klassers ge houden, de C klassers en juniores reden pe- leton. De uitslag van het 1ste team was: Suiker, Bloem, Duyvebode, Dijkstra, Kamp, Langhorst en Koekkoek. Tijd over 56 KM. 1 uur 35 min. Koekkoek gaf op wegens ziekte. 2de team: Gillet, Weeda, v. d. Wal, Vrees- wijk, Oudenaarde, Fafie 1 uur 37 Injn_ 30 sec. Oudenaarde en Fafie gaven op. lste B team. Demmenie, Spierenburg, Veerdonk, Boon, Bogeert, Overbeek, van Vliet en Wemering. Tijd 1 uur 38 min. 14 sec. van Vliet en Wemering moesten door een valpartijtje opgeven; 2de B team: W. Cooy, W. de Ruit, Seel- bach, J. Snijders, Venema, van Es, C. Kooy en de Reyer in 1 uur 41 min. 1° sec-> C. Kooy en de Reyer gaven op- C Klas: 28 K.M. peleton: 1- Smit, 52 min, 2. Dubbels, 3. Corbou, 4. v. d. Ven, 5. Trys- burg. Juniores: 28 K.M- peleton: 1. Heere 52 min., 2. de Haas, 3. Raatgever, 4. Bakker, 5. Jensen. ROTTERDAMSCHE rennersver. Ter voorbereiding van de komende natio nale teamwedstrijden heeft bovengenoemde vereeniging gisteren haar eerste teamtrai ning gehouden voor de klassen A en B over de route tweemaal Gouda. Klas C reed deze route eenmaal. Hoewel er in een onbehage lijke koude en met een hinderlijken wind ge start werd, mogen de tijden toch niet slecht worden genoemd. Eerste werd het A-team met P. v. Vliet, J. Dolstra, B. Kamerbeek en H. Aartsen in 1 uur 55 min. 14 sec.; 2. P. Waterreus, N. v. Tiggelen en A. Nuyen in 1.56.15.4. In dit team kwam A. W. Coenradie te vallen en T. v. Noord kréég een lékken band. In klas. B werd eerste het team bestaande uit H. Castenie, G. Lauck, J. Meekeren, J. Dansberg in 2.2.13,2. kihr C: 1. V- d. Starren, Habermehl, a. Hallenlebeu en A. de Vries in 1.8.5.2; 2 v. Santen, Lesgever en v. Oort in 1.15.1,6. Bedrijfsoverscliot 542.229 (1.734.728). Aan het verslag over het jaar 1935 van de Spaarbank te Rotterdam ontleenen wy het volgende: De devaluatie van de Belgische valuta en de korte ministerieele crisis hier te lande in den zomer, veroorzaa n een verhoogde op vraging van spaar;. en er verliep een geruimen tijd, voovua. oet vertrouwen weer geheel was teruggekeerd. Dientengevolge werd in de maanden Augustus/October, in tegenstel ling met het vorige jaar, meer terugbetaald dan ingelegd. De ffnancièele resultaten zijn ook thans gunstig te noemen. Het aantal spaarrekeningen aan het eind van 1935 bedroeg 178043 tegen 172866 op uit. December 1934, alzoo een vermeerdering van 5177. Hierbij moet rekening gehouden worden, dat op het saldo van 70 spaarders de verjaring werd toegepast, daar zij gedurende 30 jaren hun spaarbankboekje ongebruikt lieten. Fei telijk is dan ook het aantal rekeningen met 5247 vermeerderd. Ook het kapitaal aan inleggers verschuldigd steeg eenigszins. Op 31 December 1934 be droeg het 44.377.312, terwijl eind 1935 het tegoed was 44.454.011, alzoo een vermeerde ring van ƒ76.699. Aan rente werd op 31 De cember 1935 bijgeschreven 1.256.329, zoodat er 1.179.630 minder werd ingelegd dan terug betaald. In het boekjaar 1935 werd ingelegd ƒ22.659.382 (23.291.943); de terugbetaling was 23.839.012 (23.717.992). In de maanden April, Juni, Juli, Augustus, Septembe^, October en December werd meer terugbetaald dan ingelegd. De omzet in 1935 bedroeg totaal 46.498.394 (47.009.936). Het aantal uitstaande hypotheken is 521 tegen 543 in het vorige jaar, terwijl het to taal der hypothecaire vorderingen ƒ9.934.653 bedroeg tegen 10.505.633 op het eind van 1934. Executies hebben dit jaar niet plaats gehad. Evenals in 1934 werd ook nu aan ver schillende hypothecire debiteuren uitstel van periodieke aflossing verleend, terwtjl iri enkele gevallen betaling der rente in gedeelten werd toegestaan. Aan het eind van 1935 was bij 20 posten achterstand in de rentebetaling tot een be drag van 26.992, en wel voor 14 posten met 19.028 op landerijen en 6 posten met 7.963 op huizen. Het zal vermoedelijk noodig zijn in den loop van 1936 voor een gedeelte dezer posten, hetzij tot vrijwillige afwikkeling, het zij tot executie van het onderpand over te gaan. Wij achten het raadzaam reeds nu een be drag van 143.403 tegenover mogelijke ver liezen op deze hypotheken over te brengen naar de Reserve voor verlies op Hypotheken en koersverschillen op Effecten. In dit bedrag is de achterstallige rente inbegrepen. In 1935 werd een regeling aangegaan met een hypothecairen debiteur, waardoor execu tie werd vermeden en vermoedelijk een veel grooter verlies werd voorkomen. Het hierdoor ontstane verlies ad 13.200 is ten laste van de Verlies- en Winstrekening afgeboekt. De in 1934 begonnen conversies zijn ook in het begin van 1935 voortgezet en brachten veranderingen in ons effectenbezit. Verschil lende obligaties werden vervangen door fond sen van lager rentetype. Evenals vorige jaren werden de effecten tegen dè beurskoersen van 30 December op de balans aangenomen. Na afschrijving van het koersverlies 1.234.654, dat ten laste van de daarvoor i e- stemde Reaerverekoning ia gebracht, StcLctt ons effectenbezit te boek voor ,r 2e.321.7w, welk cijfer 2.075.792 minder is dan op 31 Dflf. cember 1934. De geldleeningen, gesloten met openbare lichamen en met instellingen, wier richtlge betaling door Rijk of Gemeente is gegaran deerd, bedragen in totaal 12.055.914. Dit ia 2.577.374 meer dan het vorige jaar. Ons bezit aan schatkistbiljetten, rentende 3% pCt., bedraagt thans 4.000.000. Aan prolongatiën was 160.000 en aan beleenin gen en voorschotten 61.960 verstrekt. Betreffende de onroerende goederen wordt o.m. het volgende medegedeeld: In het begin van 1935 waren wij in de gelegenheid het in het jaarverslag over 1932 vermelde perceel land te Waddinxveen te verkoopen en wei voor den prijs van 6.500, dit is 1.500 meer dan de boekwaarde. De verbouwing en nieuwbouw van het Hoofdgebouw kostte 244.655, met welk be drag de post onroerende goederen werd ver hoogd. Aangezien de werkzaamheden, behou dens enkele inwendige verbeteringen, welke in het begin van 1936 zullen uitgevoerd wor den, thans achter den rug zijn, kan nu het Fonds voor verbouwing en nieuwbouw, groot 250.000, geheel gebruikt worden ais afschrij ving op de onroerende goederen. Deze staan dan te boek voor 538.155. Tot meerdere ze kerheid meenen wij goed te doen U voor te stellen nog ƒ48.155 ten laste der Verlies- en Winstrekening af te schrijven, waarna dan de onroerende goederen op de balans zullen voor komen met 490.000.—. De reserve voor waardevermindering der Panden blijft onverminderd op 200.000. Het totaal-bezit der Spaarbank bedroeg 54.239.225 (55.227.355) en was als volgt be- legd: kas, postgiro, enz. 2.24 pCt., effecten 48,53 pCt., schatkistbiljetten 7,37 pCt., pro longatiën 0,30 pCt., beleeningen en voorschot ten 0,11 pCt., leeningen op schuldbekentenis 22,23 pCt., hypotheken 18,32 pCt., onroerende goederen 0,90 pCt. De gekweekte rente bedroeg in totaal 2.238.871 (2.151.586). Door de verjaringsbe paling kwam 793 aan de Verlies- en Winst rekening ten goede. Tegenover het totaal van f 2.239.665 staan de volgende posten: Inleg gers tegoed geschreven aan rente 1.256.329, Onkosten 174.769, Salarissen 266.336, in to taal ƒ1.697.435. Er is dan een beUrijfsover- schot van ƒ542.229 (1.734.728). Voorgesteld wordt hieraan de volgende be stemming te geven: af te schrijven: op Debi teuren voor verlies op hypotheek 13.200 op onroerende goederen 48.155 op meubilair ƒ16.679 te verhoogen: Fonds voor eenige niet verzekerde pensioenen 7.386, te versterken: Reserve voor koersverschillen op effecten en verlies op hypotheken, resp. met 291.2-®n 143.403, in totaal met ƒ434.654 (1..'00.000), waardoor deze reserve dan te boek staat voor ƒ3.000.000 (3.800.000), by te voegen: gewone Reserve het restant 22.152 (384.728), waardoor deze reserve stijgt tot 6.253.566 (6.231.414), zijnde 14,06 pCt. van de som aan Inleggers verschuldigd. RENNERSCLUB „FEIJENQORD". Gisteren werd een peleton-rit gehouden over een afstand van 98 K.M. voor ama- eurs. Er stond een krachtige wind hetgeen e ter voor Jaap Saarlooa geen beletsel was om met ruim 5 minuten voorsprong het eerst over de streep teg aan in den tijd van 2 uur 36 minuten. Nieuwelingen 76 K.M. A. Sandee wist zich hier met een feilen eindspurt als eerste te. klasseeren in den tijd van 2 uur 11 min. Junioren 44 K.M. Met grooten voorsprong kwamen Smits en Bernaards over de finish, tijd van eerstgenoemde 1 uur 15 min.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2