M'vUn'ii WOENSDAG 8 Af RTL 1936 „HOCAPOLIS". Opdracht voor den opbouw wordt deze week gegeven. CHRISTELIJK NIJVERHEIDS ONDERWIJS. ARCHITECT JAN P. LOGEMANN. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. Aan den Linker-Maasoever opende de Minister van Onderwijs een huishoud- en industrie school. TERRASSEN UITGEZET. WAAROM ENTING TEGEN DIPHTHERIE? UIT TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. ACTIE TEGEN HET BAKKEN OP 2en PAASCHDAG. INBRAAK JE. LASSCHEN VAN SPOOR- EN TRAMRAILS. PASSIEAVOND IN VREEWIJK. ALGEMEENE VENTERSBOND. ONGEVAL. SHIRLEY TEMPLE-PRIJSVRAAG. DE C, A. O. IN HET SCHILDERS. bedrijf. PAASCHTRIDUUM VOOR ITALIANEN aquarium en TERRARIÜMVEREEN. „DE NATUUR". r.K. bond van kappers patroons. RENNERSDAG OP WOUDESTEIN. BURGERLIJKE STAND. De „Hocapolis", de wereldtentoonstelling in het klein, die on3 een uitgebreid en interes sant beeld zal geven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantbedrijf en welke ex positie zal worden gehouden van 29 Mei tot en met 14 Juni a.s. in de groote hal van het voormalige Nenijto-terrein, belooft overeen komstig de plannen, grootsch van opzet te worden. Zeer vele moeilijkheden zijn natuur lijk overwonnen moeten worden, vooral de financiën hebben bij menig fabrikant een groote rol gespeeld, maar het is het uitvoe rend comité toch reeds mogen gelukken on geveer 2/3 van de stands te verkoopen. De Bond van Brouwerijen en de Centrale Vereeniging voor Gedistilleerd hebben hun medewerking aan de plannen van de vereeni ging „St. Josef" en „St. Antonius", vereeni- gingen van werkgevers en werknemers in het hotel-, café- en restaurantbedrijf toegezegd. Ook de medewerking uit het buitenland is van zeer bijzonderen aard. Vooral met betrek king tot Engeland heeft men groote verwach tingen. In verband met het feit, dat wij hier geweldig te kampen hebben met de clearing- maatregelen, zal de medewerking van Duitsch- land slechts zeer bescheiden zijn. De plannen van ir. J. de Ruyter inzake den opbouw van de tentoonstelling zullen voor het grootste deel zoo worden uitgevoerd als des tijds gepubliceerd. Einde van deze 'week zal het werk worden uitgegeven. Het draaiende restaurant in den vorm van een wereldbol van tien meter diameter zal ongetwijfeld de groot ste attractie zijn van deze expositie. Hierom heen zullen zich groepeeren de diverse attrac ties, die in onmiddellijk verband staan met het doel van deze tentoonstelling, een inzicht te geven op het gebied van het hotel-, café- en restaurantbedrijf. Oud-Holland, een Fransch wijnhuis, de Spaansche arena, waar stieren gevechten zullen worden geleverd en waar de diverse congressen zullen worden gehouden, omdat hier plaats is voor pl.m. 300 personen, het Moorsehe koffiehuis met zijn divans en kus sens, het Indisch Restaurant, waarvoor men de volle medewerking heeft verkregen van het Koloniaal Instituut te Amsterdam, het Chi- neesche theehuis, Ober-Bayem enz. enz., zul len in stijl worden opgebouwd en beloven schilderachtige plekjes te zullen worden. In goed zes weken zal dit alles moeten wor den opgebouwd en er is begrijpelijk dus nog veel werk aan den winkel. Aan deze tentoonstelling zullen ook natio nale wedstrijden worden verbonden t.w. kegel wedstrijden, biljart-wedstrijden, wedstrijden voor het personeel in het café- en restaurant bedrijf alsmede vakwedstrijden met betrek king tot de keuken. Binnenkort zullen ook de affiches verschij nen, die in het geheele land bekendheid zullen geven aan hetgeen in Rotterdam staat te ge beuren. Ook deze affiches zijn van de hand van ir. J. de Ruyter. Vrijdag 10 April a.s. herdenkt een bekend Rotterdammer, architect Jan P. Logemann, zijn 60sten verjaardag. Berst in den handel werkzaam als bediende op een exportkantoor, ging hij de dag- en avondcursussen aan de Academie volgen en in 1897 wist hij zich een plaats te veroveren als bouwkundig opzichter-teekenaar bij Plaatse lijke Werken. In die functie heeft hij een werkzaam aandeel gehad bij de uitbreiding van de Telefoon-Centrale aan de Botersloot bij den bouw van de Graanbeurs en bij dien van de Gasfabriek aan de Keilehaven. In 1917 zeide hij Plaatselijke Werken vaar wel en associeerde zich met Albert Otten, den het vorig jaar overleden architect. Volgens hun ontwerp en onder hun leiding verrezen in verschillende steden Heck's Lunchrooms, vele proeflokalen van Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Ruiter" en het pand „Hermes" aan de Glashaven. Buitenge woon veel succes oogstte hij met den bouw van de Mr. Fabius-school aan den Bergsingel en met dien van de Gereformeerde Kerk aan de Fahrenheitstraat te Den Haag (als resul taat van een prijsvraag). In 1903 werd hij benoemd tot leeraar aan de Academie, waaraan hij 32 jaren verbonden bleef. De laatste jaren kwam de heer Logemann handen te kort bij het bouwen en verbouwen van alle Rutten's en Heck's Cafetanas m Nederland: Dat hij zich hierbij een kundig, vindingrijk man getoond heeft, die zijn principalen goed begrijpt, toonen de feiten. J. P. Logemann was tweemaal voorzitter van .Houwkunst en Vriendschap", thans weer viee-voorzitter, en heeft in den loop der jaren verschillende andere bestuursfuncties bekleed. Hij was o.a. secretaris van den Ge westelijken Kring van den Bond van Nederl. Architecten, bestuurslid der Ver. van Leera ren a. d. Middelbaar Techn. School in Rotter dam, lid der commissie tot het afnemen van examens voor bouwkundig opzichter enz. Dat onze stadgenoot zich nog met hart en ziel aan zijn werk geeft, bewijst wel het feit, dat hij den lOen April dus op zijn verjaar dag niet thuis zal zijn, daar hem de ver bouwing tot „Bufetaria" is opgedragen van Heck's Lunchroom te Haarlem, die vóór Pa sohen nog open moet. In de Nieuwe Rotterdamsche Schaakver- eeniging zijn gisteravond de voorwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap der hoofd klasse van den Rotterdamschen Schaakbond ingezet met de partijen Buitenhuis—mevrouw Roodzant en dr. VlietstraD. Roodzant. i In een aangenomen koninginne-gambiet liet mevr. Roodzant zich in op de verovering van een pion, waaraan het nadeel verbonden was, dat haar koningin in gevaar kwam en wel verdedigde zij zich lang zeer hardnekkig, maar het eind was tóch, dat zij moest capi- tuleeren. Dr. Vlietstra overwon D. Roodzant door fraai en tegelijkertijd krachtig aanvalsspel in een vierpaardenspel met de Rubenstein-ver- dediging. Onder groote belangstelling heeft gisteren middag Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. R. Slote- maker de Bruine met een toepasselijk woord de nieuwe huishoud- en industrieschool aan het Ericaplein (Linker Maasoever), welke staat onder leiding van de Vereen, tot op richting en instandhouding van Christelijke Nijverheidsscholen voor jongens en meisjes voor Rotterdam en omstreken, officieel voor geopend verklaard. Z.Exc. was in gezelschap van de inspecteur-generaal ir. G. Hofstede de Groot en de inspectrice mej. M. M. A. Mi- chels. Verder waren aanwezig namens het gemeentebestuur van Rotterdam de wethou der van onderwijs de heer A. Ratté de oud- wethouder de heer F. L. D. Nivard, de bur gemeesters van Barendrecht, Maassluis, Nieu- werkerk en Vlaardingen, vertegenwoordigers van verschillende organisaties op het gebied van het Nijverheidsonderwijs en verder vele andere genoodlgden. Nadat ds. J. K. F. Mantz, al3 voorzitter van de Commissie Zuid in gebed was voor gegaan heeft Z.Exc. de Minister de school officieel voor geopend verklaard. De Minis ter noemde het een voortreffelijk ding in ons volkswezen om meisjes voor te bereiden voor de haar wachtende taak. Ofschoon bezuini ging ook hier gold, toch mag wat bereikt is, er zeker wezen. Z.Exc. prees het inzicht van de directrice, die meer het individueele dan wel het massale onderwijs voorstaat, een systeem, dat reeds vele vruchten heeft afge worpen. Ds. Mantz hield hierna een rede, waarin hij dank bracht aan alle instanties voor de royale medewerking. Hij schetste den vooruitgang van deze Christelijke huishoud- en industrie school en roemde het werk van de architec ten Meischke en Schmidt, welk werk keurig is uitgevoerd door de Gebr. Stapel. Spr. was tot de overtuiging gekomen, dat verbouwen toch altijd nog moeilüjker is dan geheel nieuw bouwen. Wethouder Ratté sprekende namens het gemeentebestuur huldigde het bestuur voor de wijze waarop men een oude openbare la gere school heeft weten om te zetten in een Nijverheidsschool voor meisjes, die er waar lijk zijn mag. Spr. zeide, dat het college het op hoogen prijs stelt, dat Rotterdam weder een dergelijke schooi was rijker geworden. Hierna werd een pauze gehouden teneinde de gasten in de gelegenheid te stellen de school te bezichtigen, welke bezichtiging werd gevolgd door een thee. Venschilende geschenken zijn het bestuur tenslotte aangeboden. De officieele plechtigheid werd besloten met eer. gebed van ds. J. Schoonhoven, voor zitter van het bestuur. t Ofschoon door het gemeentebestuur nog geen beslissing is genomen met betrekking tot het verzoek van de drie organisaties om de precario rechten met 50 pet. te verlagen, is men toch bij voorbaat reeds begonnen op onzen Coolsingel de terrassen van onderschei dene café's uit te zetten, hetgeen vooral ver hand h"»dt natuurlijk met de komende feest dagen. De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst verzoekt ons het onderstaande op te nemen. In aansluiting aan de vorige mèdedeeling gaan wij thans na, hoe het beloop der ziekte is op verschillenden leeftijd. De ddphtheriegevallen zijn in twee groote groepen te verdeelen, n.l. zij, die herstellen en zij, die overlijden. In de periode 1930 tot en met 1934 stierven van de 4112 zieken 196 patiënten, d.i. bijna op iedere 20 één. Van elke 10 doodeltjk verloopende gevallen waren er ongeveer 6 op den leeftijd tusschen één en zes jaar en 3 tusschen zes en tien jaar. Letten we dus op den ernst der gevallen, dan zien we, dat ook weer de kleuter met diphtherie meer gevaar loopt dan het oudere kind. In den loop der jaren neèmt dus, be halve de kans op de ziekte ook nog de kans op een ernstig beloop, daarvan af. Diphtherie blijkt dus een kinder- en vooral een kleuter ziekte te zijn. Hoewel nu de enting niet in staat is om alle goed geente personen voor hun verdere leven voor deze ziekte te vrijwaren, zoo geeft zij toch wel een zeer groote beschutting, die van des te meer belang is, naarmate het kind jonger is en dus gevoeliger voor de be smetting. Niet alleen wordt door de enting de ziektekans belangrijk geringer, maar ook bljjkt de kans op een emstigen afloop der ziekte in sterke mate af te nemen Voor de voorbehoedende behandeling ko men dus in de eerste plaats de kleuters en verder de kinderen tot ongeveer 10 jaar in aanmerking, tenzij zij reeds de ziekte door stonden of volledig geïmmuniseerd werden. Van gemeentewege zal de Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst op Woens dagmiddag 8 April a.s. tuschen half drie en vier uur gelegenheid geven tot kostelooze enting tegen diphtherie in de openbare school voor voorbereidend onderwijs Meidoomstraat 47. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvat baarheid te kunnen geven, zal de tweede zit ting plaats hebben op Woensdagmiddag 29 April a.s. ter zelf der plaats en op hetzelfde uur. De noodige circulaires zullen worden uitgereikt aan de leerlingen der verschillende scholen voor voorbereidend en lager onder wijs, gelegen in het stadsgedeelte begrensd door: Rotte, Zaagmolendrift, Zaagmolen straat, le Pijnackerstraat, Bloklandstraat, Bergweg en Heer Vrankenstraat. Echter zijn ook andere kinderen dan zij, die in de bedoelde stadswijk wonen of school gaan, welkom. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het Bureau van den Gemeentelijken Geneeskun digen en Gezondheidsdienst, Lage Oostzeedijk 197 (telefoon 55515). Om kwart voor tien hedenmorgen is de 18-jarige schildersknecht R. A. wonende Veld- straat in de van der Sluysstraat, terwijl hij bezig was met het schilderen van een keuken raam in pand 56 uit de tweede étage gevallen. De knecht kwam terecht in een tuin en is met inwendige kneuzingen overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Den afgeToopen nacht .heeft men zich door het verbreken van een ruitje toegang verschaft tot de woning van- J. E. aan de Sehoonderloo- straat. Ontvreemd werd een-grijze winterjas. Toezeggingen van allen kant. De besturen der bakkersgezellenorganisa- ties, t.w. de Alg., Chr., R.K. en Neutrale, hebben in een gemeenschappelijke vergade ring de vraag besproken wat er gedaan kan worden om den 2en Paaschdag als vrijen dag voor het Rotterdamsche Bakkersbedrijf te behouden. Met voldoening werd kennis genomen van de persberichten van het comité „Goedkoop Brood", Waaruit gebleken is dat de groep bakkers, die lange jaren op 2e feestdagen heeft gewerkt en heeft doen werken, thans besloten heeft een andere gedragslijn te volgen. Naar de meening van de besturen der ar beidersorganisaties is daarmee tegelijkertijd de aanleiding weggenomen, die vele andere bedrijven tot het doen werken op 2e Feest dagen heette te nopen. Ter vergadering kon worden medegedeeld dat de besturen der bakkerspatroonsbonden en de beide hier ter stede gevestigde Coöpe raties gelijke meening waren toegedaan, waar om men, via de plaatselijke Saneeringscom- missde aan de geheele Rotterdamsche bakkerij het advies gegeven had n i e t te bakken op 2ert Paaschdag. Het is evenwel gebleken, dat een deel der bakkers naar het advies der organisatiebe- sturen niet heeft willen luisteren of handelen. Onder deze omstandigheden meenden de besturen der bakkersgezellenbonden tot daad werkelijke actie te moeten overgaan. Intusschen kwam bij de gezeilenbonden het bericht binnen, dat de Coöperaties „Vooruit gang" en „Voorwaarts", de N.V. v. d. Meer Schoep, firma Ulrich, T. den Hartogh, op 2e Paaschdag niet zullen bakken of be zorgen. Soortgelijke mededeelingen werden heden ontvangen van: de firma Ewald Behle, de Mij. ,,De Korenschoof", de firma Jansse, firma Scholten, fa. Ebling, v. d. Heijden en Spijker, van Spronsen, van Gilst's bakkerijen, van Velsen's bakkerijen en den heer J. v. d.'Graaf. Eveneens gaf de R. K. Coöperatie „De Ster" de toezegging, dat niet gebakken zal worden. De Rotterdamsche bakkerspatroonsvereeni- ging heeft hierin aanleiding gevonden per circulaire aan hear leden te adviseeren niet te doen bakken of te bezorgen. De R.K. Bakkerspatroonsvereeniging „St. Clemens" vergadert hedenmiddag, in welke bijeenkomst door het bestuur eveneens ge adviseerd zal worden niet te bakken en niet te bezorgen. De afd. Zuid-Holland der Nederl. Vereeni ging voor Laschteohniek organiseerde op Za terdag 28 Maart te Rotterdam een zeer goed geslaagde demonstratie in het autogeen lasschen van tram- en spoorrails. Tot dit doel was door de Gemeente welwillend de 'beschikking gegeven over de noodige ruimte in de Vakschool voor werklooze vakarbeiders, Katshook 7, waar ook van dén laschleerasjd^ zer school belangeloos daadwerkelijke mede werking werd ondervonden. Ook op deze plaats moet daarvoor bij herhaling de dank der afdeeling uitgesproken worden. Bij de demonstratie werden door twee op dit speciale vak-gebied gespecialiseerde las setters een spoorrail en een tramrail in stuk ken gesneden en daarna, na de noodige voor bewerking, bestaande uit afschuinen der laschvoegen, weer tot één stuk aan elkaar gelasoht, zonder toepassing van versterkings platen of strippen. Daarna werd nog een begin gemaakt met het herstellen van de uitgesle ten groef in een tram-kruisstuk Al deze en andere soortgelijke werkzaamheden worden tegenwoordig vooral in het buitenland, maar in den laatsten tijd ook in Nederland uitge voerd en wel tot volle tevredenheid Men maakt daarbij gebruik van speciaal gelegeerd laschmateriaal, verschillend in taaiheid en hardheid voor de bovenste laag van den rail- kop en voor de rest van den rail. Voor het opdikken van uitgesloten groeven dient ook weer het harde laschmateriaal. De belangstelling, ook van vertegenwoordi gers van de tram- en spoorwegen was zeer groot, zoodat gedurende eenige uren zonder pauze gedemonstreerd kon worden. Tijdens en na afloop der praktische demonstratie werden de noodige verklaringen gegeven en vragen beantwoord. GEM. VAKTEEKENSCHOOL ROEMER VISSCHER. Uitreiking diploma's. Aan de Gemeentelijke Vakteekenschool Roemer Visscherstra&t-v. Lennepstraat heb ben onderstaande leerlingen een diploma ontvangen: Afd. Werktuigbouwkunde: B. Bakker, C. Blaas, L. Bouwens, L. Buytendijk, C. A. v. Dalsen, W. F. Esser, C. Grijsen, P. Goedhart, R. v. d. Graaf, T. Harzing, J. L. v. Helle mond, J. Hoegee, G. Hollander, F. Keiler, J- de Keyzer, A. Kooyman, A. H. de Leur, J. D. Markensteyn, C. Prins, KL v. Rosevelt, V Schippers, A. L. v. Staveren, H. Visser en J. Visser. Afd. Bouwkunde: C. Aleman, J. Bijl, H. den Dunnen, H. a. v. Krimpen, C. Oosthoek, W. Raadgeep, L. v Toer, G. Venijp en T. J. de Winter. Afd. Meubelmakers: W. Beljaars, W. A. Criellaard, P. Demmens, W. de Jong, P. Maaten en P. Schollaart. Afd. Schilders: P. C. Bijloo, H. v. Hulst, P. Lodders, J. v. d. Molen, W. Oosterwïjk, M. Polak, J. H. v. d. Struyt en G. W. Suy- kers. Afd. Electrotechniek: P. J. Bakker, C, H. Bak, J. T. Fabrie, A. de Groot, W. Ju, W, Kemua, D. Knoester, A. Kuypers, J.Nijl- hoff, A. J. M. Royers, A. Schimmer, C. Sie gers en W. de Vree. MACHINISTEN-EXAMEN. 's-GRAVENHAGE, 6 April. Geslaagd voor diploma A de heeren J. M. Stoopman en A. S. Wegbrands, alhier. 's-GRAVENHAGE, 7 April. Geslaagd voor diploma A de heer L. Noordegraaf, alhier. P. V. DE NOORDERPOST. In bovengenoemde vereeniging zal a.s. Donderdag 9 April een vlucht gehouden wor den op vracht van uit Gouda, inkorven he denavond van 7 lot 10 uur en Donderdag mor gen tot li,30, duiven, los 12 HUT,. Noordsingel 121i23. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. Zitting van 7 April. Flesschentrekkerij. De rechtbank heeft behandeld een uitgestel de zaak tegen den 25-jarigen monteur A. G., gedetineerd, die zich aan flesschentrekkerij zou hebben schuldig gemaakt door bij ver schillende handelaren smeerolie te betrekken, met het vooropgezette doel deze zonder beta ling te verkrijgen. In deze zaak was een reclasseeringsrapport ingewonnen. Het O. M., waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninck, eischte 6 maanden gevangenis straf met aftrek van 5 maanden preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J- Coert Jr., vroeg ver dachte een gedeeltelijk voorwaardelijke, straf op te leggen. De rechtbank, dadelijk uitspraak doende, veroordeelde verdachte tot 5 maanden ge vangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en bevel tot invrijheidstelling. De handteekening van zijn vader geplaatst. In de uitgestelde zaak van den 36-jarigen paardenkoopman Beek uit Sommelsdijk en zijn 31-jarige echtgenoote, die verdacht wer den onder een borgtocht voor een huurcontract valschelijk den naam van den vader van De R. te hebben geplaatst, hoorde de rechtbank, in verband met een door verdachte'overgelegd briefje, onderteekend door zijn vader, dat hij verlof gegeven had zijn handteekening onder de borgtocht te zetten, den ouden vader, die thans ontkende ooit zijn toestemming te heb ben gegeven. Het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte nog getracht heeft de rechtbank te misleiden, door de overlegging van een briefje, dat gebleken is valsch te zijn. Het ten laste gelegde bewezen achtend, eischte het O M. tegen De R. 6 maanden gevangenisstraf en tegen zijn vrouw 3 maanden. Inbraak aan den Heemraadssingel. De 39-jarige smid-vuurwerker W. K. en de 36-jarige koopman A. F. v. B-, beiden recidi vist en gedetineerd, hadden in den avond van 1 Maart ingebroken in pand 311 aan den Heemraadssingel, bewoond door den koffie- makelaar J. G. Bijdend(jk, nadat zij zich over tuigd hadden, dat de bewonern afwezig waren. De buitendeur hadden zij met behulp van een breekijzer opengebroken. Daarna hadden zij in de kamers van het huis een grondig onder zoek ingesteld. De kasten en verschillende meubelstukken hadden zij opengebroken en de inhoud lag over den grond verspreid. Ter wijl de heeren nog met hun onderzoek bezig waren, traden drie agenten van politie, met de revolver in de hand, binnen. Zij waren door omwonenden gewaarschuwd. Zwaar geboeid zijn beiden toen naar het politiebureau over gebracht. Aanvankelijk werd geconstateerd, dat een platina en een gouden ketting ont vreemd waren, doch later zijn die sieraden teruggevonden. Geld was niet in huis. De beide verdachten die zich nu wegens poging tot diefstal met braak te verantwoor den hadden, bekenden. Het bleek, dat de ver dachten, die reeds herhaaldelijk veroordeeld Zijn, juist veertien dagen te vonen de gevange nis badden verlaten. Het O. M. eischte tegen ieder 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Poging tot inbraak. De 27-jarige metselaar J. v. d. H. en diens 22-jarige neef A. P. v. d. H., beiden recidivist en gedetineerd, zouden op 15 Februari ge tracht hebben hun slag te slaan in het huis van mej. P. Bosma op den hoek van Berglaan en Bergsingel te Hillegersberg. Er was een broodbezorger in de buurt geweest, wien het opgevallen was dat de beide mannen zich op verdachte wijze in de omgeving van het pand hadden opgehouden. Die broodbezorger en nog ©en ander hadden hen uit den tuin van dat huis zien komen. De broodbezorger had de politie gewaarschuwd, en een politie-ageht had ook gezien, dat de verdachten uit den tuin van het pand waren gekomen. Zij werden aange houden en toen bleek, dat zij in het bezit waren van verschillende inbrekerswerktuigen. Tevens bleek, dat uit de keukendeur van het pand van mej. Bosma, die afwezig was, een ruit was verbroken, terwijl tevens gepoogd was met behulp van een breekijzer de deur te openen. Het O. M., waargenomen door mr. A. A. J. Reumer, achtte bewezen, dat de beide verdach ten getracht hebben in dat pand in te breken. Beide verdachten zijn ondanks hun jeugdigen leeftijd reeds drie maal wegens diefstallen ver oordeeld. Het maatschappelijk belang zal er mee gebaat zijn, dat deze lieden geruimen tijd worden opgesloten. Het O. M. eischte tegen ieder der verdachten 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. Mr. G. de Bakker en mr. M. J. Pool waren van oordeel, dat het bewijs niet geleverd was en concludeerden tot vrijspraak. Zij vroegen de invrijheidstelling der verdachten, welk ver zoek de rechtbank afwees. Uitspraken 21 April. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: E. S. 24 jaar, chauffeur te Oud Betjerland, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op den Maurltsweg tegen een zich daar bevin dende paal van de bovenleiding van de tram was gebotst, bij welke botsing twee meisjes, die verdachte in de autq vervoerde vrij ernstig letsel hadden bekomen, tot 3 weken hechtenis, en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 3 maan den. J. T., 46 jaar, koopman, en J- B., 25 jaar, loswerkman, beiden recidivist en gedetineerd, wegens diefstal met braak in het kantoor van den tabakshandel van C. Brugeman aan den Vogelenzang, waar uit een geldkistje een bedrag van 350 was ontvreemd, tot leder 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf. S. M. W., 49 jaar zonder beroep, gedeti neerd, wegens diefstal tot 8 maanden gevange nisstraf. De algemeene ventersbond in Nederland houdt 13 April zijn jaarlrjksch congres in ge bouw „Boulevard" alhier. Inleidingen zullen worden gehouden over „ordening van den straathandel" en over „het Belgische vergunningsstelsel." Gistermiddag is 4e 12-jarige N. J., wonen de Sint Mariastraat op den Nieuwe Binnenweg met zijn fiets gevallen. De jongen brak zijn linker pols en is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeiiömen. Opvoering van „Koning zonder troon". Een menigte belangstellenden had het R.K. Vereenigingsgabouw „Spes Bona" aan den Enk Maandagavond weer stampvol bezet, ten einde te kunnen genieten van een nieuw pas siespel van Br. Theophile „Koning zonder troon". Een „stil" genieten is het door het woelen niet geworden. Naar dergelijke avonden gaat men niet, alsof het amusementsuitvoeringen zijn. Door de combinatie van tekst, spel en decor heersebte onder de onderscheiden too- neelen een prachtig meeleven, doch in de pauze verloren zich o.i. aanwezigen in teveel uitbundigheid. Br. Theophile hield vooraf onder den titel: het drie-jaren plan van den armen Christus een inleiding over het ontstaan van het spel, waarbij hij gelegenheid kreeg de moderne overgevoeligheid en de nog altijd levende fi guren van Herodes, Caiphas en Pilatus aan te duiden. Tegenover het aantrekken van de jeugd door Christus stelde spr. de pogingen van hen om de kinderen van Christus af te trekken. Dan werkte Br. Theophile een ander probleem uit hoe heeft de jeugd ge staan tegenover Jesus' openbaar leven en de martelie van Calvarië. Deze jeugdreactie werd in een serie too- neelen volgens vrije fantasie en op basis van kennis van jeugdpsyche ten tooneele gebracht. In het bjjzonder al een meditatie voor de jon gens in dezen passietija en tot mogelijke stich ting van volwassenen. In een zestal scènes voltrokken leerlingen der broedersseholen dit passiespel. Jongens voeren met Jesus als knaap een gesprek te Nazareth en we krijgen daar de foutieve meeningen omtrent den Messias en Zijn Koningschap te hooien. We maken de reactie mede op den intocht te Jerusalem, we vernemen de jongenswoede over het proces tegen een Onschuldige en Weldoener. In angst en vrees ziet de jeugd de Kruisiging op Gol gotha voltrekken. Christus verschijnt als de Verrezen Rabboni. Een der vurigsten Jacob is vol van de gebeurtenissen. Hij heeft een onder houd met Philippua. Deze onderwijst dan te Jerusalem de kinderen in liet H. Geloof. Het spel besluit met de eerste H. Communie van enkele jongens. Uit dezen korten inhoud reeds kan blijken, dat Br. Theophile een serie stoffen had ver zameld, die het ook in tooneelvorm zouden kunnen doen. Sommige scènes waren wat kort, hadden met uitwerking van enkele ge dachten meer nog grootere bevrediging kunnen schenken. Het geheel ging overigens cres cendo en wat de jongens hier onder en met elkander bespraken en voordroegen moet on getwijfeld hun zieleleven later prachtig be vruchten. Belichting, costumeering en decors waren wederom factoren, die het geheel fraaier, maar ook dieper en levendiger cachet gaven De meeste jongens, dank zij den natuurlij ken en vlotten dialoog, gaven een uitstekende vertolking. Stijfheid van houding of gebaar is ongeveer allen vreemd. Verscheidene tooneeltjes waren om alles juweeltjes. De poging, om de jeugd haar kijk op het Verlossingswerk te laten weergeven, slaagde avond zijn medewerkers dank gezegd. Een verdiend compliment ongetwijfeld kreeg voor zijn vele bemoeiingen de heer Antonissen. Aan de vertooning van de laatste Shirley Temple-film „Curley Top" in het Grand Theatre was door de directie van Tuschinski een wedstrijd verbonden voor de jeugd in bet maken van. een kort versje op het kleine film sterretje. Niet minder dan 883 inzendingen kwamen hierop in. De leeftijd der inzenders varieerde van 2 tot 16 jaar, terwijl nog een vrij bejaarde dame van 72 lentes het ook maar gewaagd heeft om mee te dingen naar de zeven prijzen, bestaande- uit de fraaie Amerikaansche Shirley Temple-póppen. De jury heeft gisteren de honderden proe ven van rijm- en dichtkunst .gekeurd en kwam er tenslotte toe de zeven poppen toe te kennen aan de navolgende deelnemers en deelneemsters: Annie Bakkers, Strevelsweg 89, B. Pool, Slaghekstraat 57b, Wa. J. Mengelkamp, Zwart Janstraat 40, J. Bruggers, Provenier straat 25, Mie v. d. Graaf, Van Oosterzeestr 81, W. Noest, Van Oldenbarneveltstraat en Jan den Outer, Schinkelstraat 4o. Een eervolle vermelding verwiervan nog E. Alexander, Groote visschenjstraat 34, Riek Heykoop, Eendrachtstraat 62, Yvonne van Asten, Rotterdamsche Dijk 2(0 Schiedam en Annie Koster, Aert van Nesstraat 123c. De prijzen zullen Zaterdagmiddag in „Thalia" tijdens de voorstelling van „Krulle- kopje" de fihn gaat in de Paaschweek daar weer loopen aan de gelukkige win naars en winaressen worden uitgereikt. In verband met het feit, dat de Collectieve Arbeidsovereenkomst voor het schildersbedrijf zooals deze uit de gevoerde onderhandelingen geboren is, door den Bond van Nederlandsche sehilderspatroons onder 't voorbehoud is aan vaard, dat voor Rotterdam, Schiedam, Dor drecht en nog een aantal andere plaatsen la gere loonen moesten worden bepaald, heeft op Dinsdag 7 April in Rotterdam een druk be zochte gecombineerde besturenvergadering van de drie gezeilenbonden partijen in de Landelijke Collectieve Overeenkomst plaats gevonden. In deze vergadering, waar ook de bestu ren uit Dordrecht en Schiedam aanwezig wa ren werd verslag gedaan van een conferentie, welke op 6 April plaats had gevonden. Hieruit bleek, dat de Bond van Nederlandsche schil derspatroons nog deze week zal berichten, of deze de in 't voorbehoud verlangde extra-loons verlagingen bereid is in te trekken. Tevens werd kennis genomen van het feit, dat de Roomsch Katholieke Bond van schilders patroons en de christelijke schilderspa troonsbond, de C. A. O. in haar geheel heb ben aanvaard. De vergadering besloot in het begin der vol gende week ledenvergaderingen te houden, teneinde de dan geschapen situatie nader on der de oogen te zien, en al die maatregelen te nemen, welke in verband daarmede noodzake lijk moeten worden geacht. Men verzoekt ons er de aandacht op te ves tigen, dat er ook dit jaar voor de Italianen wonende te Rotterdam een triduum zal ge preekt worden ter voorbereiding voor de ge meenschappelijke Paaschcommunie op a.s. Zondag. De predikaties worden gehouden door een pater Salesiaan van Turijn. Het triduum heeft plaats in de kapel van het Apostolaat ter Zee (Willemsplein 16) op Witten Donderdag, Goeden Vrijdag en Paasch- Zaterdag des avonds acht uur, terwijl er Za terdagavond van zeven uur af gelegenheid zal zijn om te biechten. De H. Mis zal aanvangen Zondagmorgen kwart voor acht. Ieder, die Italiaansche families kent, wordt vriendelijk verzocht hen tot deelneming aan deze oefeningen uit te noodigen. In de zaal van het Gebouw „De Vereeni ging" heeft de Aquar.vereen. „De Natuur" een vergadering gehouden waarvoor groote belangstelling was. Als eerste spreker voerde het woord de heer A. W. Keyzer die op onderhoudende wijze ver telde van zijn ervaringen met het kweeken van tropische visschen. In het bijzonder wees spreker cr op dat men, om met het kweeken goede resultaten te bereiken, moet beschik ken over een groote dosis geduld. Van verschillende visschen besprak spreker de kweekwijze waarna de aanwezigen geler genheid kregen vragen te stellen, waarvaitt ruimschoots gfetorüilc genaastlct werd. Na de pauze besprak de heer G. Houtzffgnr den bodemgrond in ons aquarium, waarbij spr. zich bepaalde tot het inlandsche en net tro pische aquarium en het zeewateraquarium ditmaal buiten beschouwing liet. De bodemgrond is in ons aquarium van groot belang om de planten het noodige voed sel te verstrekken voor hun groei. Groeien de planten goed en is voldoende licht aanwe zig, dan komt door assimilatie zuurstof vrij, wat weer van groot belang is voor onze vis schen. Als alles dan goed functioneert heerscht in ons aquarium biologisch evenwicht. Ook na deze causerie werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot vragen stel len. De voorzitter van „De Natuur" heeft beiden sprekers dank gebracht voor hetgeen zij den aanwezigen lieten hooren, waarna de verga dering gesloten werd. Maandagavond had in de bovenzaal der St. Jozefs Gezellen Vereeniging, Stations plein 10, een groote propaganda-vergadering plaats j voor Rotterdam en omstreken. Doel was om te komen tot uitbreiding in ledental voor stands- en vakorganisatie in principieel verband. De heer J. Krijnen open de de vergadering op de gebruikelijke wjjze en heette allen welkom in bijzonder den heer J. L. Heuskens uit Amsterdam, als spreker van dezen avond hem direct het woord ge vende. De heer Heuskens sprak met grooten lof over de standsorganisatie, den Ned. R.K. Middenstandsbond, waarvan de bovenge noemde bond deel uitmaakt, en waaraan het ten slotte te danken is, dat de R.K. Kappers- bond in een bostaanstijd van amper drie jaar nu reeds 700 leden telt en zeer binnenkort de duizend zal overschrijden. Spreker gaf nog tot slot een breedvoerige uiteenzetting over den Bedrqfsraad, ingesteld voor het Kappers- bedrijf, maar niet voor groepsbelangen. De voorzitter dankte den spreker en gaf de vergadering gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan gretig gebruik gemaakt werd. Onder de aanwezigen merkten we. op den geestelijk adviseur kapelaan A. Simons, den heer J. v. d. Linden, bondspropagandilst, als mede de bestuurders van deafd. Schiedam van den R.K. Kappers Patroons Bond, De Federatie van Wielerclubs Rotterdam, houdt Maandag wedstrijden op Woudestein, waarbij 300 renners, onderverdeeld in junio ren, nieuwelingen, amateurs en onafhankelij- hen uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Delft, Dordrecht en Gouda aan den start ko nten. Het programma is veelzijdig. Voor de junioren en de nieuwelingen wordt een klas sement- .en afvalrace verreden. Verder is er een ploeg-achtervolging tusschen een tiental ploegen jeugdige renners van de diverse bij de Wieler-federatie aangesloten clubs. Voorts zal een team-wedstrijd plaats vin den tusschen ploegen van „Rotterdam", „Rott. Leeuw", „Feijenoord" en een gemengde ploeg, waarin'de beste renners zullen worden ge- plaatst. pe amateurs en onafhankelijken rijden een koers van 50 ronden met 5 klassementen. Het programma vermeldt voorts een wed strijd voor veteranen met levende gangma- king. Aangiften van April. BEVALLEN: A. E. M. Ulrioh—Hekelaar d. N. v. d. Lee—v. d. H°ut z' J- van Dijk— Barendrecht d. - H' U,, VeldmanW(J- brands d. A- de Hoop-Nijveen z. H. A. Westerveld—Spoor z. - i M. Warnaar—Huis- zoon d. A. T. Uittenbroek—van Gelder z. - A. RHneveldB0®r, z' A.' van DatenJanssen d. M. Hogenbirk Bennis d. P. Brantsv. d. Rhee d. J- M' Rome(jnSpeelman z. C. Jaspers—Festen d. N. Oostendorp—Elkelen- boom SimonsJacobs d. J. M. Tomasso ter Weijden d. M. C. van VugtVissers d. A. IV. Labrie—Hansen z. J- E- Swart— Escabache z. E. M.. Freling—Maas z. jj. Grootenboer—Siuqmers z. l. van Wessem— Bui)3 z- A- den Hartog—Haagoort z. a. M. Witjens—Schaat'sma d. C. A. v. d. Water— 5prln! 'Si ^Yel,d w.A' Dahghorst—Quist d. A. M. OckeloenWiegmink z. J Lageweg -van Heften d. - B. J. Oskam-Goudriaan d® A" p "?7 T k z' H. Spruit—van Wijk z' van Leeuwen—Lieshout z. P. T. Peter? v ri 6 V~lTW^alfh0Ven Z E' W" M' T Rnitor to T' Langerak-Blok z. T. Ruiter-Wagemaker d. - Mj J. de Waal—v. d. Stoep levenl. 2. M' c- J- Sparnaatj wede. v. H/ Koffijberg 86 j. j. M. H. Blom vr. v. M. Kik l- A- A.. v. d. Tuin ongeh. m. 26 j. J. Stam ongeh. m. 32 J. L. Krouwel ongeh. m. J. J. v. Wagtendonk z. 2 J. F. A. Kuiper v- C. H. L. Thielemann 69 J. J. P. A. Breur d. 2 J. T. Schell gesch. vr. v. J. Bezemer 87 j. S. Slof vr. v. J. H. V. v. Hoogendaalen 64 j. A. E. de Winter ongeh. vr. 76 J H. J. v. l>(jlc tn. v. G. J. Klop 49 J. C. J. v. d. Drlesche vr. v. A. Hofwegen 56 j. P. A. Klop ongeh. n\. 24 j. P. J. Vuttk m. v. A. A. Cits 42 j. J. Ewaid m. v. M. .Repër 68 J.' P. Verhaar m. v. M. Geleijnse 59 J. J. Aarts wedr. V. F. M. de Cock 80 J.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2