ONS EIGEN GROENTETUINTJE. PRIMAVERA". op een anders achterlicht ZONDER RECLAME DE DRUKINKT VRIJDAG 10 APRIL 1936 Aanstonds groote belangstelling voor de expositie. LIJST DER BEKRONINGEN. AUTONUMMERPLATEN- EXPOSITIE. ROTTERDAMSCHE SCHAAKBOND. SIMULTAAN PLETSER. BELGISCHE GRAFICI. R. K. S. V. LEONIDAS. DE DIERGAARDE EN HET VROEGE VOORJAAR. BURGERLIJKE STAND. 't Oogsten is het aangenaamste, maar er komt veel voor te zorgen. SCHOONHOVEN. eierveilingen MAASSLUIS. VLAARDINGEN. VLAARDINGSCHE OUDHEIDKAMER. 5? Van de uitnoodigingen om de officieele openingsplechtigheid bij te wonen, was een zeer druk gebruik gemaakt. Alle wethouders der gemeente Rotterdam en zeer vele Raads leden waren met hun dames verschenen. Ook van de Rotterdamsche voorsteden was dit het geval. Nadat Z.Exc. Minister Mr. Dr. L. N. Deckers de zesde Primavera had geopend, maakte deze in gezelschap van den voorzitter van de stichting, den heer B. C. D. Hane- graaff een rondgang over de expositie en liet zich door dezen uitvoerig inlichten over den aard en beteekenis der expositie. Ook Z.Exc. de Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kamebeek, toonde als gebruikelijk zijn zeer waardeerende belangstelling voor het jaarlijksch bloemenfestljn in de groote ha venstad. De honderden genoodigden zag men weldra over de tentoonstelling verspreid, telkens stil staand in bewondering voor de betooverende schoonheid, welke van zoo'n tentoonstelling uitgaat. In ons avondblad gaven wij reeds een vrij uitvoerige beschrijving van de voornaamste inzendingen. In de lijst van de bekroningen, voor wat de hoofdprijzen betreft, ook reeds in het avondblad gepubliceerd, vindt men een bevestiging van de woorden van lof, welke wij voor bepaalde inzendingen daarbij uitten. Wat bij deze tentoonstelling ook zoo bij zonder opvalt, is de buitengewone verzorging van de diverse inzendingen, zoodat men wer kelijk den indruk krijgt, hetgeen ook in derdaad het geval is dat bijna iedere plant en bloem zijn eigen, welgekozen plaats in de groote flora-show heeft gekregen. De groote bloemeninzending van de Westlandsche bloe menveiling verkreeg een bijzonder cachet door de medewerking der Kunstaardewerkfabriek „De Rijn" uit Leiderdorp, die hiertoe honder den groote en kleine pullen beschikbaar stel de. Ook de curiosa van de „Primavera", waar onder we zeker mogen rekenen den stand van de Westlandsche champignong-cultuur, trok ken aanstonds veel belangstelling. In aansluiting op de reeds in het avond blad opgenomen bekroningen volge dan hier de verdere uitslag van de uitspraak der Keu ringscommissie. Kleine gouden medaille (vervolg) 8. aan rotsconiferen en rotsplanten, inz. H. de Lange, Rotterdam; 9. aan groep afgesne den Amerik. Anjelieren, inz. Fa. L. J. van Deelen, Rijswijk; 10. aan vier Anthuriums Scherzerianum, inz. Fa. P. v. d. Dussen, 's-Gravenmoer; 11. aan decor, groep Horten sia's en Azalea's, inz. D. Baardse Dzn., Aals meer; 12. aan groep afgesneden Narcissen in nieuwe variëteiten, inz. Frylink en Zn., Sas- senheim. Verguld zilveren medaille. 1. (van den Bond van Plantenhandelaren, Den Haag), aan collectie bloeiende Anthu riums, inz. G. Oud, Aalsmeer; 2. (van Cen trale Aalsmeersche Veiling), inz. groep witte Hortensia's, inz. P. Hooftman Jzn., Boskoop; 3. (van Dagblad van Rotterdam), aan collec tie afesneden rozen, inz. Kweekerij „Semira- mis", Hillegersberg; 4. (van H. Ringers, Rotterdam), aan groep Calla-planten, inz. B. Lemkes en Zn., N.V., Alphen a. d. Rijn; 5. (v. d. Rotterdammer, R'dam) aan vaas Calla- bloemen, „Elzenhage", inz. C. van Schouwen, Poeldijk; 6. (van het Rotterdamsch Nieuws blad), aan decoratieve groep voornamelijk „Hugo Hardijzer", inz. W. Hardijzer en Co., Boskoop; 7. (van Veiling Utrecht en Omstr.), aan rotsplanten, inz. J. de Knijff, Alphen a. d. Rijn; 8. aan decor, groep bloeiende Hor tensia's, inz. Bond van Bloemenveilingen in Nederland, Naaldwijk; 9. aan inz. Champig nons, inz. Proeftuin, Naaldwijk; 10. aan de coratieve groep Cineraria's, inz. N.V. Han- delskweekerrj voorheen Firma J. C. Maarse, Aalsmeer; 11. aan groep Japansehe Azalea's in struik en stamvorm, inz. Venn. K. Hart- lieb, Rotterdam; 12. aan rotsplanten en rots heesters, inz. Anton Vooren, Sassenheim; 13. aan decor, groep bolgewassen, inz. R. H. Beer- horst N.V., Sassenheim; 14. aan decor, groep bolgewassen, inz. Ant. Vooren, Sassenheim. Zilveren medaille. 1. (van de Boskoopsche Veiling) aan groep blauwe Hortensia's, inz. Fa. P- v- d. Dussen, 's-Gravenmoer; 2. (van de Alg- Ver- van Vreemdelingenverkeer, Den Haag) aan groep bloeiende Hortensia'3, inz. Gebrs. Guldemond, Boskoop; 3. (van de Maasbode, Rotterdam), inz. groep Cerasus Hysakura, inz. P. Boer Fzn., Boskoop; 4. (van Steenkolenhandels- verg., Rotterdam) aan groep diverse conife ren en heesters, inz. Gebr. Goudkade, Bos koop; 5. (van de V.V.V., Rotterdam) aan groep bijzondere planten als Hydrabgea te- nercifolia, Hydr. sargenti, Andromede specio- sa, Ligustrum Jap, cariosium enz., inz. Gebrs. Goudkade, Boskoop; 6. (van de V.V.V. Rot terdam) aan groep Azalea „Puik Treasure" inz. Fa. J. Blauw en Co., Boskoop; 7. (van de V.V.V. Rotterdam) aan rotsplanten, inz. Kweekerij „Rijnstroom" Alphen a. d. Rijn; 8. (van de V.V.V. Rotterdam) aan rotsplanten, inz. J. van Exter en Co., Hazerswoude; 9. (v. A. P. van Hoey-Smith), aan groep Anemonen en Ranonkels, inz. J. Rusman Hzn., Hillegom; 10. (van Middenst. Ver. Handel en Nijver heid, Rotterdam) aan rotsplanten en bolge wassen, inz. N. Beumer, Sassenheim; 11. (van Brouwerij d'Oranjeboom, Rotterdam) aan groep afgesneden Anjelieren, inz. Fa. Allwood Bross., Haywards Heath, Sussex, England. bronzen medaille. I. (van K.L.M., Den Haag) aan groep blauwe Hortensia's, inz. Utrechtsche Bloemen en Plantenveiling, Utrecht; 2. (van Veiling Z.H. Eilanden) aan Champignon-Cultuur en Champignon-broed, inz. wed. P. Eveleens Zn., Aalsmeer; 3. (van Middenstandsver. Han del en Nijverheid, Rotterdam) aan groep Ci neraria's, inz. Fa. D. J. van Brummelen, Rot terdam. Getuigschrift le klasse. 1. aan Narcis „Scarlet Leader", inz. G. Lub- be en Zn., Oegstgeest; 2. aan Narcis „Glo rious", inz. A. Frylink Zn., Sassenheim, kleur zwavelwit 1, bijkroontje ossengalsteen geel 4, binnenin oranje cad. nieuwgeel; 3. aan Polyantha-Roos „R.I.", inz. G. de Rui ter, Hazerswoude; 4. aan Klimm. Polyantha- Roos" „R. 5" inz. dezelfde; 5. aan Fresia „Climax", inz. N.V. C. G. van Tubergen, Haarlem. Getuigschrift van verdienste. 1. aan nieuwe Narcis „Chicago", inz. A. Frylink en Zn., Sassenheim. Kleur: barn- steengeel 1," met kanariegeel 1, bijkroon don ker oranje cadmiumgeel; 2. aan nieuwe Nar cis „Roxane", inz. dezelfde. Kleur: zwavel wit 1, bijkroon bamsteengeel 1; 3. aan nieuwe Narcis „Lord Wellington", inz. dezelfde. Kleur zwavelgeel 4, bijkroon guttegomgeel 2; 4. aan Statice profusa superba, inz. K. We zelenburg en Zn., Hazerswoude. De kleur is donkerpaarsblauw met blauw violetten gloed; 5. aan dubb. Narcis „Holland's Glory", inz. A. Frylink Zn., Sassenheim. Kleur: citroen geel 1, met gloed boterbloemgeel 2; 6. aan Narcis „Star of the East", inz. dezelfde. Kleur Zwavelgeel 4, bijkroon: roodachtig oranje 4; 7. aan Narcis „Blazing Sword", inz. dezelfde. Kleur: Kanariegeel 1, bijkroon: oranje cad miumgeel 1, binnen in: barnsteengeel 4; 8. aan Narcis „Holland's Glory", inz. G. Lubbe Zn., Oegstgeest; 9. aan Narcis „Scarlet perfection", inz. dezelfde. Kleur: Kanariegeel 1 met zwavelgele gloed, bijkroon: donker oranje cadmium geel, binnenin saffraan geel 4; 10. aan Narcis „Flaming Torch", inz. A. Frylink Zn., Sassenheim. Kleur: zwavel geel 4, bijkroon: cadmiumgeel 2; 11. aan Freesia „Marion", inz. N.V. C. G. van Tuber gen, aarlem. Kleur: anilineblauw met sneeuwwit centrum, dat blauw geaderd is; 12. aan Narcis „Youth", inz. dezelfde. Kleur: zwavelgeel 3, bijkroon, citroengeel 4; 13. aan Narcis „Irene Capelan", inz. dezelfde. Kleur: Zwavelwit 2, met kleinere citroengele bloem blaadjes er tusschen; vorm: dubbel; 14. aan Polyantha Roos „No. 1", inz. G. H. van Kers bergen", Boskoop. Kleur: Geranium lakrood 14, in 't hart wit; 15. aan Narcis „Lady Diana Manners", inz. G. Lubbe Zn., Oegst geest. Kleur: zwavelwit 1, bijkroon saffraan geel met breede Jap. gele rand; 16. aan Free sia „Marion", inz. K. v. Bourgondiën en Zn., Hillegom; 17. aan Polyantha Roos „R. 2" inz. G. de Ruiter, Hazerswoude. Kleur: granaat- rood 14; 18. aan Klim. Polyantha Roos „R. 6", inz. dezelfde. Kleur: vermiljoenrood 14; 19. aan Azalea „Bier's Glory", inz. G. J. Bier, Melle bij Gent. Kleur: helderrose 14, ho- ningmerk paarspurperen slippen; 20. aan Aza lea „Mme Bier", inz. G. J. Bier, Melle bij Gent. Kleur: frambozenrood 14; 21. aan. Freesia „Golden Wonder", inz. N.V. C. G. van Tubergen, Haarlem. Kleur: zonnebloem geel met barnsteengeel, honingnierk Indisch geel; 22. aan Freesia „Albatre", inz. dezelfde. Kleur: zwavelwit met iets lila-wit, honing- merk barnsteengeel 4; 23. aan Azalea mollis X A.. chinensis Kon. Emma, inz. K. Wezelen burg Zn., Hazerswoude. Kleur: Abrikoos- geel 14, met. peenkleurig oranje 4; 24. aan Freesia „Cote d'Azur", inz. N.V. C. G. van Tubergen, Haarlem. Kleur: Aniline-blauw met randje van Petunia violet binnenin sneeuw wit, citroengeel honingmerk: 25. aan Azalea mollis „Mme Hartlieb", inz. Venn. K. Hartlieb, Rotterdam. Kleur: Perzikrood 14, honing merk Isabellabruin met bruin-achtige olijf groene slippen; 26.'aan Amaryllis „1462", inz. W. S. Warmenhoven, Hillegom. Kleur: diep Karmozijnrood 4, met gloed van paarsbloed- rood 3; 27. aan Amaryllis „1527", inz. de zelfde. Kleur: diep Karmijnrose of meekrap- rose ondergrond; 28. aan Amaryllis „1421 inz. dezelfde. Kleur: granaatrood 2 op mee- kraplakrose, in 't hart bessenroode gloed; 29. aan Amaryllis „1505" inz. dezelfde. Kleur: Kersrood met Karmozijnrood centrum idem met gloed; 30. aan Amaryllis „1427" inz. de zelfde. Hoofdtint: Kersrood 3, gloed dof bloed rood, centrum idem; 31. aan Amaryllis „1482" inz. dezelfde. Kleur: Okerrood met dofbloed- rooden gloed; 32. aan Amaryllis „1543" inz. dezelfde. Kleur: aardbeien-saprood 4 met atlasrozengloed; in 't hart okerrood en oker- rood geaderd met gouden gloed. Getuigschrift voor cultuur. 1. (Met lof van de jury) aan groote bloeiende leiboom-perzik inz. Firma W. Kees- sen Jr. Zonen, Kon. Kwij. „Terra Nova", Aalsmeer. Eervolle vermelding. Aan groep afgesneden Anemonen de Caen, inzender C. Kapitein, te Hillegom. 'Groep 2 der hoofdklassespelers speelde in „Spangen". Moshutte, die winst in handen had tegen De Groot verloor door een bévue een toren en de partij; alle andere partijen, te we ten Boersma, Van Otterloo, Engelsman, Pru- don en KooisenbergIdzitga zijn verdaagd en vrij zeker gewonnen stellingen voor resp. Van Otterloo, Prudon en Idsinga. Dinsdagavond j.l. gaf de Heer Pletser een simultaan voorstelling tegen de Damveree- niging „Vooruitgang" (Zuid), Rotterdam. De Heer Pletser speelde tegen 15 borden, waarvan hij er 13 won. Winnaar was de Heer J. v. Pelt. De Heer K. Herwing speelde remise. Van 11 April tot 3 Mei is er in den Rotter- damschen Kunstkring een tentoonstelling van werken door Belgische grafici. Op Dinsdag 14 April organiseert „Leonidas", als besluit van het sportseizoen, een soirée in Palace, Botersloot. De muziek wordt verzorgd door de bekende Brighton Syncopaters, o.l.v. J. Vlietstra, terwijl het programma door tal rijke aardige attracties zal worden aangevuld. De naam Leonidas waarborgt een succesvollen avond. Hulp aan buitenlandsche automobilisten De amateurgidsenvereeniging, de „Bond ter Behartiging der Toeristische Belangen van Buitenlandsche Automobilisten" organiseert vanaf 9 April een kleine expositie van auto nummerplaten en ander propaganda-materiaal in de linker-etalage van het Reisbureau Lin deman, Noordblaak 13, om eens iets over de B.B.T.B.B.A. te laten zien aan de Rotterdam sche middelbare scholieren en studenten, op dat diegenen, die zich voor het werk van dezen bond interesseeren, zich nóg vóór het reissei- zoen kunnen aansluiten. Over het ontstaan van den Bond deelde men ons nog het volgende mede In 1929 verscheen van de hand van den heer Peppink, als uitgave van den A.N.W.B., de eerste druk van „Waar hoort deze auto thuis?", een handboekje waarin vermeld ston den de inheemsche kenteekens en de inter nationale letters van automobielen in de meeste landen van Europa. Dit boekje mocht zich, daar Nederland door zooveel buitenland sche automobilisten bezocht wordt, in een groote belangstelling verheugen. Zoo ook te Utrecht. Verscheidene jongelui middelbare scholieren schaften zich zoo'n boekje aan en gingen letten op de buitenlandsche auto's. Al spoedig bleek het hun, dat een enorm aan tal touristen 's zomers het Sticht bezocht en zij gingen er toe over de nummers van de bij zonderste (die van ver weg komen) auto's in een „dagboekje" te noteeren. Het grootste gedeelte van hun vrijen tijd kon men ze op de drukste verkeerspunten vinden en het duurde niet lang of ze deden de Ontdekking, dat -vele vreemdelingen den weg kwijt raakten en vast liepen of de bezienswaardigheden niet konden vinden. Weldra over hun verlegenheid heen, en daar ze toch al op school vreemde talen leerden, boden ze hun hulp aan. En deze-werd dankbaar aanvaard! In het seizoen- ging er bijna geen dag voorbij of aardige kennisma kingen werden gemaakt, dié dikwijls tot lang durige en hartelijke correspondenties aanlei ding gaven. Toen eens een Amerikaan uit Porto-Rico te Utrecht geholpen werd, bleek bij ook in Dor drecht kennis te hebben gemaakt met een anderen auto-letteraar. Er werd contact ge zocht en verkregen, er werden plannen ge maakt en zoo werd in 1933 te Utrecht de ,,Bond ter Behartiging der Toeristische Be langen van Buitenlandsche Automobilisten opgericht. Deze Bond, die nog steeds geleid wordt en alleen werkt met studeerende jon gelui, stelt zich ten doel, de vreemdelingen op alle mogelijke manieren ter zijde te staan bij het bezichtigen van ons land, schriftelijk pro paganda te maken voor Nederland in het bui tenland en zoodoende het toeristenverkeer in het algemeen te bevorderen. Door de leden wordt natuurlijk nooit eenige geldelijke ver goeding voor het helpen aangenomen. Boven dien propageert de Bond het veilige verkeer Onder leiding van een afdeelingsvertegen- woordiger werden afdeelingen gesticht te Utrecht, Gorkum, Dordrecht, Rotterdam, 's-Gravenhage, Breda, Arnhem, Nijmegen en Brussel. De B.B.T.B.B.A. ondervond reeds spoedig de grootste medewerking van de Vereenigingen voor Vreemdelingen Verkeer, zoowel de plaat selijke als de A.N.V.V. en de KN.A.C. Door de Bondsleden werden reeds geholpen meer dan 2250 buitenlandsche auto's uit on geveer 50 verschillende landen, en hoe deze hulp op prijs werd gesteld, bleek wel uit de vele dankbrieven, die ze mochten ontvangen. De Afdeelingsvertegenwoordiger voor Rot terdam is gevestigd: Mathenesserdijk nr. 78a. zich heeft aangesloten bij een kauwtje en tracht daarmee een gezin op te zetten. Hoewel nog verschillende aanwinsten te wachten zijn, kan reeds vermeld worden de aankomst van een f raaien Yakstier en een dito Chapman-zebrahengst die beide een lacune zijn komen aanvullen, welke door het op hoogen leeftijd sterven van hun voor gangers waren ontstaan. De mooie zebra collectie is nu weer compleet en men mag het volgend jaar weer op aangroei hopen. In ruime mate is dit jaar, gezien de moei lijke tijden, voor vermeerdering der gelegen heid tot ontspanning gezorgd. De speelplaats, sinds jaren een trekpleister van het jonge volkje werd uitgebreid met meerdere attrac ties, waaronder een absoluut niet natuurge trouw model van de K. 18. Zij kan nu met de beste en grootste speelterreinen in en om Rotterdam wedijveren. En ook de groote feestzaal in het Societeitgebouw, die voor bals en partijen zoo gezocht is en waar zoo veel congressen en vergaderingen gehouden worden, verschijnt binnenkort in een nieuw gewaad, dat haar onder de auspiciën van den heer P. G. den Besten wordt aangetrokken. Zoo tracht de Diergaarde ook in 1936 weer haar roep als aloude Rotterdamsche instel ling te handhaven. Tal van bezienswaardigheden trekken de aandacht. De wonderzachte maand Maart heeft het plantenleven in de Diergaarde sterk beïnvloed en overal is de voorjaarsbloei dan ook 'in vollen gang. Met koortsachtige haast wordt voortgewerkt aan de vernieuwing van aller lei heestergroepen, die reeds lang om ver jonging riepen. De toewijzingen door de Sierteelt-Centrale gedaan stellen thans de Diergaarde in staat verschillende gedeelten van het uitgestrekte terrein, waarvan de beplanting een verouderd, eentonig karakter droeg, door aanplant van een fraaie ver scheidenheid van Boskoopsche gewassen te verlevendigen. Duizenden rhododendrons, azalea's, seringen, sierkersen, dwergconiferen en groenblijvende heesters werken er toe mede, dat voortaan b.v. het terrein langs de Kruiskade en langs het spoorwegemplace ment in de voorjaarsmaanden een groote bloemenweelde zal vertoonen, terwijl ook tal van andere plekjes in den tuin opmerkelijk hebben gewonnen. Nu de tegenstelling tusschen de planten in de kassen en in den vollen grond niet zoo groot meer is als anders vaak in het begin van April, zal de jaarlijksche bloementen toonstelling in de Floraserre, die ook reeds in de schaduw komt te staan door de grootsch opgezette voorjaarsdemonstratie van de kweekers elders in de stad, misschien minder de aandacht trekken. Toch verdient zij, ook dit jaar een bezoek ten volle, want de hor- tulanus de heer Schoonderbeek heeft op nieuw getoond, wat hij in een beperkte ruimte vermag tot stand te brengen. De dierenwereld trekt zich van het vroege voorjaar niet zooveel aan, in zooverre als de jonge zoogdieren er geen dag eerder om ge boren worden. Voorloopig blijft het hier dus bij een paar aardige pikzwarte Paaschlam- metjes. Maar de vogels zijn allerwegen druk in de weer met bouwen, leggen en broeden. Ieder jaar ljjkt het weer of de reigerkolonie zich zal gaan uitbreiden en telkens worden pogingen in die richting ter wille van het wandelend publiek kraehtig gebreideld. Kort na de oprichting van de groote Vliegkooi tegenover den ingang aan de Kruiskade in 1870 zijn de reigers zich in de boomen daar naast gaan vestigen en de oudsten onder de leden vertellen, dat de kolonie dit jaar juist zestig jaar onafgebroken bestaat. In bijzondere mate geniet de Diergaarde dit voorjaar het voorrecht de verzamelplaats te zijn van de Rotterdamsche spreeuwen. Tegen den avond treft men ze in het midden van den tuin stellig by tienduizenden aan. Met de roeken, die meer langs den Dier gaarde nestelen, de talrijke kauwtjes en de gestadig af en aan zeilende reigers vormen zij het meest opvallende vogelvertier. Voor vogelliefhebbers interessant is voorts het feit, dat een ekster, het vrijgezellenleven moe, Aangiften van 9 April. BEVALLENK. v. d. ZeeWesthoeve z. T. NotenboomBartsch z. J. den Aantrekker —Slootmaker z. H. A. SohipperaGroen eve ld z. P. Kruithofv. Meurs z. M. M. v. Pelt Hogeveen d. J. S. Berwald- Hage d. J. F. van BorgeijkSluimer d. J. J. van Duyn van Dijk d. E. A. de Neef—Ho-lleboom d. J. W. W(jnKnook z. A. J. Leentvaarv. d. Horst d. C. W. Barendregt—Rood d. J. C. Verschurende Ruyter d. A. Sc.hurinkVre- denborg z. E. M. Vink—Moreel z. F. van Dijk—Wiliems d. A. MejjerToen z. G. M Hellov. d. Kubhe d. C. A. de Kruykvan Heiteren z. M. van WünsbergeGordon d. J. C. Brouwer—van Luyk d. P. J- Boichei— Stor mde Grave z. Cr. Schoutenden Beider z. J. van Eijk—Vente d. G. P. Tijssen— den Brasem z. A. M. H. van Gemonden—v. d. Meer d. S. JE. GutlicihVoogd d. A. Storm —van Gemerden z. F. Rietdijk—Vlaspolder z. R. L. G. Wijnbergen—Cornelius d. M. W. SchumannJelkma.n z. P. J. T. Broedersde Jager d. M. C. van ZjjderveldPont z. ONDERTROUWD- J. de Koning jm. 31 j. en I. H. Denner jd. 29 j., Hr. Kerstantstraat 83c 28 j.. Terneuzen; M. W. Haan gesch. m. 43 j. en F. Nachtweh jm. 28 j. en G. A. It 't Velt jd. W. v. Opijnen jd. 34 j., Insulindestraat 289b. L. Allart jm. 23 j. en PJ. Tielen jd. 37 j., Voge lenzang 4a J. Biesheuvel jm. 23 j. enW. H. Hooft jd. 28 j., Bruijnstraat 46d. J. Boot jm. 32 j. en S. Pors jd. 28 j„ Schiewe'g 156d. H. A. Diepet ink jm. 31 j en G v der Kuij jd 26 j., s-Gravenhage D. P. Doolaard jm. 25 j. en E. Nu ia jd. 21 j., 2 e Carnissestraat 12a A. van Gameren jm. 30 j. en A. J. de. Korte jd. 24 j., Wolphaertsstraat 47a H. B. v. Haasteren jm. 21 j. en M. C. Jongen jd. 20 j„ Maashaven 5b. A. den Hoedt jm. 23 j. én S. Cool jd. 20 j.. Breede- straat 7a G. J. v. den Hoek jm. 21 j. en S. Sla jd 39 j., Vriendenlaan 31c J. H. Hol- dermans jm. 25 j. en IJ. D. J. Hoekstra jd. 23 j., Strevelsweg 164a S. Jouwsma jm. 27 j. en a' AR. Plomp jd. 21 j.. Dordrecht A. Kalk man jm. 25 j. en J. M. Selireuder jd. 21 j., Twee- boschstraat 81 C. Kievit jm. 22 j. en K. West- strate jd. 21 j., Smeetlandschedijk 74 K. van der Kooi jm. 24 j. en G. C. van Gelder jd. 24 j., Overstraat 22a G. J. Kryet jm. 27 j. en A. C. M. Reitsma jd. 26 j., Meidoornstraat 61b. H. C. van Krimpen jm. 26 j. en A. J. Berrevoets jd. 22 j„ v. der Werffstraat 47b. F. Krijgsman jm. 25 j. en B. Loeve jd. 22 j„ 's-Gravenhage J. A. v. der Lee jm. 29 j. en H. P. Goos jd. 25 j„ Mathenesserweg 134a. W. C. Mervel jm. 23 j. en J. P. H. Tempelman jd. 23 j„ Blokweg 13a A. B. Nederlof jm. 28 j. en C. C. J. Lans jd. 27 j., Cl. de Vrieselaan 318b G. Schaarman jm. 21 j. en D. van Galeb jd. 27 j„ Ebenhaezer- straat 51b. D. H. Speksnijder jm. 25 j. en J. A. Roos jd. 20 3-. Dahlia-straat 50b. M. C. de Bot jm. 26 J: en C. van Hoewijk jd. 21 J., Gen. v. d. Heydenstraat 43b. -J. Burgerhout, jm, 25 j. en M. E. Würtz jd. 27 j., Mr. Willemstraat 36b. J. Oosten jm. 29 j. en S. M. van Rijswijk jd. 21 J., p/a. Geraniumstraat 30a J. B. M. J. Eekhoud jm. 26 j. en C. S. van Dam jd. 22 j., Kabeljauwschestraat 33b. F. J. Gonzen jm. 23 j. en M. C. Visser jd. 21 j-, Bergweg 343a J. B. Daeter jm. 29 j. en J. E. L. Kerkhofs jd. 29 j., V. Oosterzeestraat 70a A. Blomhert wedr. 59 j. en J. O. Knottnerus jd. 46 j., Dordrecht - A. N. van Kaam jm. 27 j. en L. Quist jd. 29 j Slaghekstraat 180a J. van Klooster jm. 21 j. en N. de Melker jd. 22 j., Zegwaardstraat 24b G. C. E. Maat jm. 22 j. en M. M. van Steenpaal jd. 36 j„ Herin. Costerstraat 71a G. H. Pes- man jm. 30 j. en H. H. Quispel jd 25 j., Am sterdam A. Rondberg jm. 27 j. en H. Sprangers jd. 21 j., v. der Takstraat 25c P. M. Roovers jm. 25 j. en M. M. v. Gasteren jd. 19 j„ Bt. Laurensstraat 5a P. J. C. de Rooij jm. 24 j. en C. G. Diepenbroek jd. 26 j„ Vasteland 35a W. van Schaik jm. 27 j. en C. M. v. Dijk jd. 28 j„ Gordelweg 125a H. A. Schenk jm. 23 j. en L. L. v. der Waal jd. 22 J., Kruiskade 45b. J. Schot jm. 22 j. en H. M. van Meusden jd. 26 j., Amsterdam A. van Smaalen jm. 30 j. en J. A. de Weger jd. 26 j., Vinkenstraat 115b P. Teeboom jm. 26 j. en L. de Jager jd. 18 j., Breede- straat 51a J. van der Valk jm. 27 j. en B. M. Wouters jd. 26 j„ Kerkhoflaan 61 C. J. Verver jm. 23 j. en(j W. F. J. v. der Wiel jd. 20 j., Bokclstraat 2Pa C. van Vulpen jm. 30 j. en J. Kramp jd. 36 j„ Wassenaar F. Winkels jm. 29 j. en B. J. v. de Wijngaart jd. 25 j., Ruiven- straat 33a M. C. de Wit jm. 24 j. en L. J. Schoei jd. 22 j., Ruilstraat 25a W. de Wit jm. 25 j. en C. Koster jd. 28 j., Cl. de Vriese laan 112a M. Grabijn wedr. 32 j. en E. de Waard jd. 20 j., Damstraat 12b. A. Kok Jm. 27 j. en P. N. Koolmees jd. 26 j., Mathnesserdijk 387a J. de Winter jm. 27 j. en W. Hordijk jd. 23 j.. Murraystraat 27. GEHUWD: P. L. J. v. d. R(fk jm. 35 j. en P. J. v. d. Water jd. 34 j. C. E. v. Kersen jm. 27 j. en S. M. de Roo jd. 27 J. OVERILEDENT. G. Bax d. 7 j. G. M. Ver meulen vrouw v. L. Hogerbrugge 52 j. J. M. Bazujjnen man v. T. Smouter 47 j. L. v. Doorn wfcdr. v. W. L. Smit 57 j. W. Stolwijk wede. v. H. Dissel 92 j. J. v. Donkelaar man v, A. Kleij 49 j. N. v. Caimeren wede. v. D. v. Woerkom 74 J. A. Zwart vrouw v. A. v. Tdenhoven 75 j. S. F. A. v. d. Linde man v. T. H. J. v. Blitterswijk 36 j. L. J. Davies vrouw v. A. G. v. Noortwjjk 54 j. C. P. Roo senburg wedr. v. T. C. Hanagraaff 76 j. J. P. Ejjke vrouw v. W. Thiele 65 j. A. H. Niewen- huis man v. N. de Keijzer 51 J. H. Nobel z- 9m. P. A. Happal ongeh. man 71 j. A. A. M. Barendrecht vrouw V. G. v. Harten 41 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. Scihepen- Berkelaar d. Er zijn tegenwoordig vele menschen, die hun gedwongen vrijen t(jd gaarne productief maken en er zijn vele menschen, die rond moe ten komen van een bescheiden beurs. Die allen trachten vaak er een eigen groentetuintje op na te houden. En heel dikwijls met succes. De vraag is echter gewettigd, of van een stukje grond, dat als groentetuin dienst doet, voldoende wordt geprofiteerd en of de ver schillende werkzaamheden zóó worden uitge voerd, dat de oogst in evenredigheid is met de gemaakte kosten. Het Is daarom niet over bodig een en ander eens na te gaan. Het allereerste werk in de moestuin zal het spitten moeten zijn, want zonder deze grond bewerking is zaaien ten eenenmale onmoge lijk. Tegelijk met het spitten kan met stalmest bemest worden, daar de natuurlijke mest in tegenstelling met de kunstmest onder den grond moet worden gebracht. Heel eenvoudig dus de stalmest uitstrooien en tegelijk met de schuim (zoo noemt men het bovenste laagje der aarde) onder in het hei (zoo noemt men de vore vóór het spitten gemaakt, die telkens weer vol wordt gegooid en waardoor telkens weer een nieuwe groeve ontstaat) te gooien. Een gedeelte stalmest is weer een van die uitgaven, die oploopen, maar die toch nood zakelijk zijn op humus-arme (zand-) gronden. En het is toch heel wat beter die kosten niet te sparen, als we te voren weten, dat zonder deze de voorgestelde oogst een mislukking wordt. Wie zich voorstelt van zijn groentetuin te gaan inmaken, moet voorzichtig z(jn met het geven van stalmest. Weck-flesschen gaan door een overvloed ervan spoedig open en luisteren nog veel nauwer dan potten, waarin met zout als bederfwerendmiddel wordt gewerkt. Vooral veel stikstof heeft invloed op het opengaan der fiesschen en ook beer en zure stoffen, waarom op zure gronden een kalkbemesting in het na jaar zeer wenschelijk is. Na het spitten kan de kunstmest over den grond heengestrooid worden; Eén ons patent- kali (of kaliezout) en één ons superfosfaat per M2 is ruim voldoende. Na het zaaien volgt dan op de bladgroenten een half ons chilisalpeter en op de andere een half ons zwavelzure ammoniak. Vooral met vlinderbloemige gewassen, erwten, boonen e.a. (die de stikstof uit dé lucht halen) zijn we voorzichtig in het geven van zwavelzure am moniak; die is daarom alleen noodig om de kleine plantjes door den moeilijken tijd heen te helpen. Zijn de grondslagen goed gelegd, dan volgt het zaaien. Een groote fout wordt meermalen gemaakt, door vele groentezaden veel te vroeg 1 aan den schoot der aarde toe te vertrouwen. Elk zaad heeft een minimum-tijd en die moet nauwkeurig in acht genomen worden. Wie b.v. vóór half Mei boonen zaait (snij- en spercie- boonen) heeft kans, dat ze óf in het geheel niet opkomen, óf opkomen en dan weer af vriezen. Vraagt U zich altijd zorgvuldig af, wanneer de juiste zaaitijd daar is, of koopt bij een firma, die nauwkeurige aanwijzingen op de zakjes geeft. Trouwens wordt zaad koo- pen nog al te zeer verwaarloosd en wordt niet de stelregel gehuldigd: beter wat minder, dat goed Is, dan een massa, die niet deugt, in dien u de uitgave te hoog wordt, waarom gaat u er dan eigenlijk een groente-tuin op na houden De maximum-zaaitijd is lang ge rekt en het is daarom, dat we beter te laat kunnen, zijn met zaaien, dan te vroeg. Een domme fout is den grond niet inten sief te benutten. De groote groentekweekers houden er z.g.n. tusschenteelten op na of z.g.n. voorteelten. Een prachtige tusschenteelt is bladgroente (bijv. spinazie, raapstelen en der gelijke), die gezaaid kan worden tusschen de erwten. De bladgroénte is vroeg weggesneden, de erwten groeien pas veel later uit en alles wat ertusschen gestaan heeft, is gewonnen. Dan kunnen we erwten ook zoo ruim zet ten, dat ze gemakkelijker te plukken zijn en dat de zon de regels lean blijven beschijnen. De minimumruimte tusschen twee regeis erwten moet 2% voet zijn. Onder een voorteelt ver staat men bijv. sla, die weggestoken wordt, voordat een tweede teelt (een hoofdgewas) wordt uitgezaaid. Dezelfde grond wordt dan tweemaal benut. Er zijn vele tusschen- en voorteelten moge lijk. Het zou mij te ver voeren u alle moge lijkheden op te noemen, maar het is heel goed mogelijk dat u zelf combinaties bedenkt, als u weet hoe lang ongeveer de verschillende ge wassen in den grond staan. Eén goede com binatie is echter nog de volgende: Erwten of peulen (regels op 2% voet onderlingen af-) stand), daartusschen naar behoefte: sla, spi nazie, raapstelen, radijs. Wanneer die weg zijn, netjes schoffelen tusschen de regels, de erwten aanaarden. Wanneer die geplukt zijn (Juni) de koolpanten uitzetten, waar de blad groenten gestaan hebben. Desnoods de kool- pianten nog eens wat bemesten. De erwten zakken af (verdorren) en de koolplan ten gaan sterk uitgroeien. Het oude erwtenlof wordt weggeschoffeld en weggehaald en de kool- planten staan nu op de plaats, waar de an dere teelten reeds hun dienst deden. Het onderhoud van den groentetuin zal in hoofdzaak bestaan in het verwijderen van het onkruid, dus schoffelen, harken, wieden. Het oogsten tenslotte zal wel het aange naamste werk zijn. Vele moeilijkheden staan ons daarbij niet in den weg. Weck-groente wordt jong geplukt, wintergroenten worden in den pot bewaard. G. P. BRONKHORST. CONCOURS. Het Schoonh. Dilettanten Strijkorkest heeft voor Tweeden Paaschdag en den daaropvol- genden Zaterdag een concours uitgeschreven. Er zijn reeds vele deelnemers ingeschreven, zoodat het te verwachten is, dat er gedurende die dagen een gezellige drukte zal zijn. Het concours op den 2en Paaschdag wordt be ëindigd met een concert van het Dilettanten Strijkorkest. SPIEGELRUIT VERNIELD. bode Een stilstaande vrachtauto van den van E., is vermoedelijk doordat de renll^n niet vast genoeg waren gezet, van het e lende Kerkplein achteruit geloop®11 en eêen het bloemenmagazijn „Flora" terecht ge -.omen waarvan de groote etalageruit ge ee werd vernield. Toen van E. naar buiten snelde, was het reeds te laat. De politie heeft de zaak in onderzoek. Waaggebouw: aanvoer 6230 eieren; kipeieren ƒ2,352,95, Lopikerstraat: kipeieren ƒ2,40 3,10; eendeieren 1,90—2,15. ARBEIDSBEMIDDELING; Op 4 April stond ingeschreven op de lijst van werkzoekenden bij de Arbeidsbemiddeling een totaal van 244 werkzoekenden (corig Jaar op hetzelfde tijdstip 204). GEVONDEN VOORWERPEN. Als gevonden zijn aangegeven de onderstaan de voorwerpen waaromtrent bij de politie na dere inlichtingen zijn te bekomen: duimstok, heerenrywiel, r\jwielmerk en een dameshand- tasch; komen aanloopen een zwarte hond. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Eliza, zoon van J. van tpen burg en C. Woudenberg, OVERLEDEN: L. v. Gelderen, 66 jaar, echtgenoot van S. M. van Os. DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Nu het onderwijs aan de Ambachtsteeken- sehool voor ntat seizoen weer geëindigd is, is op de gebruikelijke wijze een tentoonstel ling gehouden van de werken door de leerlin gen vervaardigd. Het was een genoegen de diverse zalen door te wandelen. Er waren bewijzen te over van de ernstige studies. Wij vonden het alleen jammer, dat zoo weinig werkgevers op het terrein van de bouwkunde belang stelden in dit onderwijs. Bij het beëindigen van de tentoonstelling nam de Burgemeester het woord. Hij noemde het een voorrecht, dat er in dezen afgeloopen cursus zoo velen zijn geweest welke de lessen bezocht hebben. Bestond er voorheen eenige zorg, door het toetreden van een grooter aan tal leerlingen zal het mogelijk zijn dit zoo nuttige onderwijs voort te zetten. Spreker vroeg een ieders belangstelling voor de Maas- sluische Ambachtsteekenschool, welke steeds een goeden naam heeft gehad, zoowel in als buiten de gemeente. Een woord van dank werd uitgesproken tegenover dé leerlingen en de ouders. Geroemd werd de samenwerking tusschen school en gezin, omdat dit in het belang is van den leerling. Tenslotte sprak hij den wensch uit, dat zij die de school voor het eerst hadden bezocht, ook de volgende leerjaren zullen blijven komen in hun eigen belang en dat der school. Bijzonderen dank moest spr. nog richten tot het onderwijzerit' eprsoneel, In het bijzonder tot den heer S. Blom, die thans de school gaat verlat®11- 'J stellen uw werk op groote waarde, aldus e Burgemeester (applaus). De heer van Ettinga sprak namens c com missie voor het Nijverheidsonderwijs en de heer Poot namens de leeraren van 11onder wijs, onder aanbieding aan c en u ei Blom van een ets. Hierop bracht de heer Blom zijn dank aan de sprekers. Hij liet "^omen, dat deze school steeds een groote liefde van hem was ge weest. Ruim 20 J33-1" heeft hij hier gewerkt. De Burgemeester reikte daarop de prijzen uit: le leerjaar: P. Pang een boekwerk; L Oosterman, eervolle vermelding; 2e leerjaar: A. da Groot, boek; 3e leerjaar: D. de Heer en P. v. d. Koojj, eervolle vermelding; 4e leerjaar: P. J. Vermeulen, boek; 5e leerjaar: J. v. d. Berg en D. Pieterse een einddiploma. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Als werkzoekenden stonden ingeschreven op 9 April 1936 in totaal 548 personen. Voor gaande week 555. LOOP DER BEVOKLING. Op 1 Januari 1936 bedroeg het aantal in woners dezer gemeente 29791. Het vermeer derde door geboorte met 148, door ves ïgmg met 260. Totale vermeerdering 408. Het verminderde door overlijden met 43, door vertrek met 212. Totale vermindering 255. Vermeerdering over de 3 eerste maanden van dit jaar is dus 153. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg alzoo op 1 April j.l. 29944. Het aan tal huwelijken bedroeg in Maart 9. Vermeer dering over de maand Maart 27. DB HARINGVISSCHERIJ. Het ligt in de bedoeling van de Reedertten tien Haringhandel, op 11 Mei a.s. een kwart deel van de Ned. Haringvloot zee te doen kiezen, uitgerust met een vleet van 40 netten, zul lts behoudens goedkeuring van den Min. van Landbouw en Visscherij. Verder ligt het in de bedoeling, een kwart deel van de vloot uit te zenden begin Juni, het derde kwart ge deelte eind Juni en het laatste kwart in de tweede helft van Juli, telkens uitgerust met een beperkt aantal netten. Het ligt niet in het voornemen, beperking van den aanvoer voor te schrijven. Het museum in het Handelsgebouw, dat 1 April j-1. werd geopend, is te bezichtigen des Woensdag en Zaterdagsmiddags van 35 uur. Schoolklassen kunnen het op andere dagen be zoeken, waartoe men overleg kan plegen met den concierge D. J. van Berg, Markt 45. A's geschenk werd dezer dagen ontvangen Je koperen pan met de daarbij behoorende lamp (vormtrechter), waarin in vroeger jaren dé bruidsuikers gevormd werden in de bakkerij van Raait op de'Hoogstraat, welke pan enz. meer dan een eeuw door genoemde firma ge bruikt werd voor dit doel. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 79 April GEBOREN: Bast laan, zoon van P. van Krimpen en K. v. d. Lugt, Dr. Abr. Kui perstraat 65 Wilhelmina P„ dochter van J. van Minnen en W. P. y. d. Borden, West- r.ieuwland 72. ONDERTR Anthonie Boogaard 30 jaar, Steijnstraat 53 en Geertje van Vliet, 24 jaar, Ambacht Irisstraat 11 Arie Roest, 23 jaar, v. d. Driftstraat 39 en Martina M. van Bokhoven, Ig jaar> Krugerstraat 25 Jan Zier Goedknegt 21 jaar, Spoorsingel 35 en Catharina Visser, 22 jaar, Wilhelminastr. 8 Pieter L. Zonruiter, 29 jaar, J. van Heems- kerkstraat 9 en Wilhelmina Baden, 22 jaar, Dljklaan 13 Meeuwis de Vries, 31 jaar, Huijgensstraat 41 en Elizabeth de Heer, 30 Jaar, Catsstraat 27 Pieter L. Kornaat 25 jaar, Emmastraat 81 en Berta R. Raurn 27 jaar, Emmastraat 81 Fieter van der Lely, 25 jaar, Callenburgstraat 107 en Helena van Noord, 25 jaar, VI. Ambacht, Merellaan 21 Karei N. van Minnen, 28 jaar, Amersfoort, Amhemscheweg I74 611 Elizabeth Michielsen, 27 jaar, Landstraat 81 Dirk Hofman, 27 jaar, Emmastraat 123 en Juliana Toth, 27 J. Emmastraat 123. GEHUWDJonkheer Carel Nicolaas Storm van 's-Gravesande, 27 jaar en Wilhelmina H. F, baronesse van der Feltz, 23 jaar Kor- nelis van Dijk 36 jaar en Johanna. Hofman 36 jaar Willem C. Westerdijk 24 jaar en Elizabeth P. van Leeuwen 23 jaar Jacob N'. Berg 28 jaar en Jacoba van der Windt, 23 jaar Jan Verheul, 21 jaar en Martina J. de Witte 17 ja^ OVERLEDEN: Kornelis van der Ster, 5 maanden. Markt 28 - Gerardus C. Voorend, jaar, P. Verkadestraat 2. GEEN OMZET, GEEN WINST IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2