mailverending. MAANDAG 20 APRIL 1936 ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. DWARS DOOR ROTTERDAM. HET RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. DE R. K. ZUIDER-TOONEELKR1NG. IPJSEUM BOIJMANS. BURGERLIJKE STAND. ONZE BURGERWACHT. De commandant bij zijn afscheid gehuldigd. NED. REIS VER. VOOR KATHOLIEKEN VAN DE TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. MAGAZIJN DE BIJENKORF. Netto winst 1935 946.319 (v.j. ƒ810.648). ONGEVALLEN. GEMEENTEMIDDELEN. CINEAC. MAASSLUIS. STORM-TOSSED. Jesuiet als tooneelschrijver. BRUENING'S „VLUCHT". Het „Schwarze Korps" begaat een felle vergissing. swi (Zitting van 17 April.) Een spiritusdrinker pleegt vernieling. Op 1 Januari van dit jaar heeft de 35-jarige teem an J. T., gedetineerd, van het café van U van ZandvUet aan de Boompjes 108, een deurruit ingegooid. Hij had zich nu wegens vernieling te verantwoorden. Het bleek, dat deze man een spiritusdrinker is, die reeds meermalen gedurende een jaar in de rijkswerkinrichting te Veenhuizen ver toefd heeft, na te voren reeds tien veroor deelingen wegens openbare dronkenschap te hebben ondergaan. Ook dit feit, was in dron kenschap gepleegd. Over verdachte was een psychiatrisch rap port uitgebracht, waarin dr. Zeckel tot de conclusie komt, dat verdachte niet toereken baar moet worden geacht. Op grond hiervan heeft het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke, geconcludeerd tot ontslag van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een krankzinnigengesticht voor den t£jd van 1 jaar. Een valsche aangifte. Voor de vierde maal in dit jaar heeft de rechtbank een zaak behandeld betreffende een valsche aangifte, die door een inwoner van Waddinxveen aan den burgemeester was ge daan. Thans betrof het den 33-jarigen land bouwer T. v. N., die op 31 Januari naar den burgemeester was gedaan om bij hem aangifte ervan te doen, dat zijn eer en goede naam werd aangetast door den melkhandelaar J. Hoogerbrugge, die in het dorp het praatje verspreidde, dat van N. betrokken was bij den suikerdiefstal ten nadeele van de Coöpe ratie Ons Voordeel. Die aangifte zou valsch geweest zijn, omdat van N., toen hij haar deed, wist, dat Hoogerbrugge het praatje niet ver spreid had. Verdachte beweerde, dat hij van Van Veen en zijn vrouw vernomen had, dat Hooger brugge het praatje rondverteld had. Van Veen en zijn vrouw werden als getuigen gehoord. Zij gaven toe, dat verdachte hen op 30 Januari bezocht had, doch ontkenden, dat er toen over den suikerdiefstal was gesproken en over het gerucht, dat Van N. daarbij be trokken zou zijn geweest. Een schoonzusje van Van Veen, die ook in de kamer was geweest, terwijl verdachte bij Van Veen op bezoek was, verklaarde, dat er zoolang zij in de tegenwoordigheid van Van Veen en zijn vrouw geweest was, deze niet over den suikerdiefstal of over Hoogerbrugge hadden gesproken. De melkhandelaar J. Hoogerbrugge ont kende pertinent, dat hij het praatje in de wereld gebracht zou hebben. Tegenover de verklaringen van Van Veen, diens vrouw en schoonzuster hield verdachte vol, dat zij hem wel degelijk gezegd hadden, dat Hoogerbrugge de zegsman was geweest. Er werden eenige getuigen décharge ge hoord, uit wier verklaringen ten duidelijkste bleek, dat het praatje in het dorp ging. Zij hadden het allen van iemand anders gehoord, doch geen van hen had het uit den mond van Hoogerbrugge. Het O. M. was van oordeel, dat verdachte het fantastische verhaal van b.et onderhoud, dat hij gehad had met Van Veen, heeft willen gébruiken om wraak te nemen op Hooger- bi-ugge, die er de oorzaak van geworden is, dat verdachte niet langer zijn melk in Wad dinxveen kan uitventen. De feiten bewezen achtend, eischte het O. M. een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger, mr. De WittWijnen uit Gouda verzocht de rechtbank de zaak naar de instructie terug te wijzen, nu gebleken is, dat verscheidene ingezetenen van het praatje heb ben kennis genomen, zonder het van Hooger brugge gehoord te hebben. Het moet toch mogelijk zijn uit te vinden, wie de geruchten in omloop heeft gebracht. Subsidiair pleitte pleiter vrijspraak, omdat niet gebleken is, dat verdachte het opzet gehad heeft een valsche klacht te doen. Meer subsidiair vroeg pleiter een lichte straf. Uitspraak 1 Mei. Op Dijkzigt, het voormalige land van Hobo ken, heeft Zaterdagmiddag de officieele ope ning plaats gehad van het Knau-Lunapark, waarvan de baten ten goede komen aan het trainingsfonds van de Kon. Nederl. Athle- tiek Unie. Na een inleidend woord van den heer Jac. van Peraren, voorzitter van de pers- en propagandacommissie van de K.N. A.U., heeft de voorzitter van de K.N.A-U., de heer A. J. G. Strengholt, in tegenwoordig heid van den heer L. Koning, gemeentelijk ambtenaar voor de lichamelijke opvoeding als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Rotterdam, van tal van officials van de K. N. A. U. en van den heer G. Leleu, ver tegenwoordiger van den Belgischen Athletlek- bond, de K.N.A.U.-vlag aan den mast van de eerepoort geheschen en onder de tonen van het Wilhelmus het lint doorgeknipt. Daarna is een wedstrijd dwars door Rotter dam, over een afstand van ongeveer 18 k.m- gehouden. De uitslagen van dezen wedstrijd zijn: 1. A. van Damme R. F. C. Mechelen, 1 uur 8 min. 26,1 sec.; 2. A. Groeneweg, Sport club Rotterdam, 1 uur 9 min. 44,2 sec.; 3. G. Maes, R. F. C. Mechelen, 1 uur 9 min. 55,3 sec.4. J. v. d. Steen R. F. C. Mechelen, 1 uur 10 min. 11,4 sec.; 5. E. Talboom, R. F. C. Me chelen; 6. J. Stender, Gooische Athletiekclub, Hilversum;7. P. van Leenen, door Oefening Snel, Rotterdam, 8. J. Toorenburg (de natio nale kampioen lange afstand) Amsterdamsche Athl. Club, Amsterdam; 9. J. Walbeek, S.V.V,. Schiedam; 10- A. Sprong, D. O. S., Rotterdam; 12 F. Goosen, A. A. C., Amsterdam; 13 W. M. Stalman, D. H. C. Delft; 14. F. Sprong, D. O. S. Rotterdam; 15. J- Kneepkens, A. V. O- N., Heerlen. RENNERSVEREENIGING APOLLO. Gisteren heeft de Rotterdamsche Renners- vereeniging' Apollo een prestatierit van A en B-klassers gehouden op de route Rotterdam- Woerden, een afstand van 81 K.M. De C-klas- sers reden RotterdamGouda (41 K.M.) Jam mer was rhet dat na een tiental K.M. een val partij plaats had, waarvan de renners J. Groe neweg, N. van Tiggelen en M. I. Katan de du pe werden en door machinedefect moesten terugkeeren. De uitslagen luiden: A klas: 1. A. Nuyen, tijd 2 uur 29 min. 8.6 s. 2. C. A. Wynen, 3. P. Waterreus. B.-klas: L- J. Dansberg tijd 2 uur 44 min., 2. W. Schulze. 3. J. Brummelink. C-klas: 1. J. v. d. Kley tijd 1 uur 7 min. 12.8 sec., 2. A. v. d. Starren, 3. A. Habemelth. Laatste concert van liet abonnement. Het achtste en laatste van de abonnements concerten door het Residentieorkest gegeven werd geleid door Leo Ruygrok. Een program (voor de pauze Mozart en erna Mahlers 4e symphonic) van bekende werken, die men toch weer gaarne opnieuw hoort. Over Mahlers vierde symphonie schreven we veertien dagen geleden na de uitvoering door het Philharmoniscli orkest en nu we ze. zoo kort na elkaar voor de tweede maal hoorden, is ons nog te duidelijker gebleken, welk een bijzondere plaats dit opus onder Mahlers symphonieën inneemt. Over de uit voering zelf kunnen we niet erg roepen. Even als bij de eerste twee deelen van Mozarts „Eine kleine Nachtmusik" liet de verzorgd heid en fraseering nog al te wenschen over. Het was meermalen onbeheerscht op het slor dige af en het contact tusschen dirigent en orkest liet ook wel een en ander te wenschen over. To van der Sluys was de soliste op dit con cert. Zij zong voor de pauze een aria uit de dramatische cantate „II re pastore" van Mo zart en in Mahlers symphonie de sopraan solo „Das Himmlisehe Leben". Het is niet noodig haar groote verdiensten als zangeres weer opnieuw in het licht te stellen- In beide soli schonk ze met haar mooi geluid en door leefde voordracht groot genot. Van bijzondere bekoring was de cadens in Mozarts Aria, die zij, in samenspraak met de vioolsolo van Sam Swaap tot een verrukkelijk stukje muziek maakte. Ook „Das Himmlisehe Leben" zong ze met warme muzikaliteit en verzorgde stern- techniek. Alleen blrjven we het steeds betreu ren, dat haar uitgebreid en uitstekend gecul tiveerd register, in de hoogste noten door schrielheid van klank wordt ontsierd. G. Groote belangstelling voor een verrassend debuut. De overigens nog zwakke cultureele stam in Zuid is onlangs met een nieuwe loot ver rijkt. Gisteren was het met haar wasdom zoo ver, dat belangstellenden den nieuwen uitgroei mochten komen zien. We willen maar zeggen, dat gisteravond de R.K. Zuider-Tooneelkring in het R.K. Vereenigingsgebouw Afrikaander- plein debuteerde. Dit debuut had gelukkig groote belangstel ling getrokken, zoodat de voorzitter der jonge vereeniging, de heer J. v. Bastelaar, met vreugde aan een uitverkocht huis het welkom kon toeroepen. In het bijzonder wendde spr. zich tot de talrijke geestelijken, wier mede werking was verzocht en verkregen, tot de af gevaardigden van charitatieve en sociale or ganisaties, voor wie de tooneelkring op pro- paganda-avonden wil optreden, tot de groep donateurs en donatrices, die de eerste werk zaamheden had mogelijk gemaakt. Dan verkreeg de geestelijke bestuurder dr. A. Olierook het woord, om het „waarom" van den nieuwen katholieken gemengden tooneel kring te karakteriseeren. In een fijn gestyleer- de, aan duidelijkheid niets te wenschen over latende speech, heeft kap. Olierook de gods dienstig cultureele beteekenis geschetst ten aanzien van het zieleproces en den bescha vingsfactor in de executanten bij moreel en artistiek verantwoorde onder deskundige regie staande stukken. Belangstellenden kunnen van dit alles mede profiteeren, terwijl de vereeniging bovendien een dienende taak wil vervullen. Spr. bracht overigens hulde aan de prestaties en offer zin van reeds bestaande tooneelorganisaties. Zuid moet echter met den nieuwen interpa- rochieelen tooneelkring nog hooger op. Na dit voortreffelijk woord, dat met oen oproep tot loyale medewerking werd besloten, kregen de executanten gelegenheid tot hun debuut, waarvoor o.a. om het gehalte der medewerkenden te leeren kennen door regis seur Berghegge „Vadertje Langbeen" was uitgekozen. Het debuut werd een verrassing. Bij goed tooneel spelen veel factoren mede en daarom is het meer dan een gelegenheidsfrase, wan neer we verklaren, dat in verschillend opzicht te apprecieeren resultaten werden bereikt. Zoo voor wat betreft de dictie, vrijheid en natuurlijkheid in optreden, levendigheid van spel, de verzorging van costuums en de aan kleeding van het tooneel. Er moet wel hard gestudeerd zijn om reeds aanstonds met zoo veel succes te kunnen uitkomen. De bezet ting der rollen en de vertolking toonden aan, dat de Zuider tooneelkring krachten bezit, welke beloften inhouden. Voor het volkomen beheerschen van het uit te beelden type zal natuurlijk nog heel wat ijverige studie noodig zijn. Er waren gave scènes, doch het span nende ontknoopingsmoment bijv. was zeer zwak. Het publiek, dat in het nu gerestaureerde Afrikaanderplein het verkregen comfort kon apprecieeren, heeft met voldoening kennis ge maakt met de nieuwe speelgroep. De kennis making wordt zeker hernieuwd, want op de donateurslijst werd druk ingeschreven. Tijdens de pauze en de reünie werd door „The Rhythm Kings" voor vlotte muziek ge zorgd. Voorgesteld wordt om in de verordening, regelende de voorwaarden voor het bezoek van het Museum Boijmans, den prijs van de jaarkaarten te verhoogen van 1 tot 2.50. Aangiften van 18 April 1936. BEVALLEN: E. Vermeulen geb. v. d. Meer tl. M. Philippi geb. Bijkerk z. C. J. W. Ekstijn geb. v. d. Boer d. G. Moritz geb. van Lange- veld d. M. A. van Helden geb. Vos d. C. J. Bitskes geb. van Maaren z. W. A. Wijss geb. Reedijk z. M. A. v. d. Velden geb. v. d. Berg z. M. C. A. van Antwerpen geb. Ver hoeven z. J. M. Visser geb. van Aalst z. A. Spijk geb. Bennik z. L, van Herk geb. de Kok d. N. Stok geb. Spek d. J. Pijl geb. Brandenburg d. C. v. d. Tooien geb. van Dam d. P. E. Quint geb. Schilt d. G. J. den Bidder geb. van Wolde z. M. C. Groeneveld geb. van Aken z. A. Bax geb. Willemstein z. OVERLEDEN: J. C. Mertens wede. v. J. H. Peters 67 j. J. A. v. d. Eshof m. van J. Rus- ques 57 j. J. C. v d. Waarden vr. v H. Palm 76 j. s. ten Oever wede. van J. Verwaai 77 j. A. Kersbergen m. van A. Pauw 80 j. N. Kooiman d. 14 j. A Zonneveld wedr. v. A. Zoutendijk 92 j. J. A. M. Rens ongeh. vr. 34 j. B. Ligthart wede. v. E. Hoogendijk 75 j. A. v, 't Zelfde wedr, van J. v. d. Does 54 j. A. J. Bolts m. van P. H. By 1 64 j. E. Smits vr. v. D. de Rooij 63 j A. H Kradolfer z. 3 j. SA. Hamburger m. van J. den Ouden 40 j. De Commandant van de Burgerwacht te dezer stede, generaal-majoor-tit. van het Kon. Oost-Indische-Leger Th. J. Veltman, heeft zjjn taak neergelegd en men heeft hem in den Grooten Schouwburg gehuldigd. Behalve het huldigings-comité met zijn voorzitter den heer B. C. D. Hanegraaff waren bij dit af scheid o.m. aanwezig de generaal-majoor tit. G. J. D. Bauduin, inspecteur dèr Burger wachten, de luitenant-generaal tit. R. G. Doorman namens den Ned. Bond van Vrijw. Burgerwachten, kolonel C. J. C. Dorren, chef van het Korps Mariniers, mr. L. Einthoven, hoofd-commissaris van politie te dezer stede, majoor E. T. C. T. Motké, garnizoens-com- mandant en verder verschillende andere autoriteiten. De burgemeester van onze stad mr. P. Droogleever Fortuyn was door ambts bezigheden verhindérd. Op een zeer te waardeeren wijze werd deze afscheidsmiddag geopend door Cor Ruys, die met zijn trilbeelden een dankbaar en hartelijk applaus oogstte. Daarna werd door de leden van het Mobiele Korps een colonne-geweer gegeven, welke ieders appreciatie afdwong. Hierna vond de huldiging plaats. De rij der sprekers werd geopend door gen.-maj. tlt. G. J. D. Bauduin, die als voorzitter van het eere-comité zijn bewondering uitsprak voor de militaire- en burgerlijke prestaties van den generaal-majoor tit. Th. J. Veltman. De voorzitter van het bestuur van de B. W. de heer C. Kolff memoreerde het vele, dat door den heer Veltman als commandant van de Burgerwacht in den loop der jaren is tot stand gebracht en hoopte dat de heer Velt man nog vele jaren van zijn zoo wel ver diende rust in goede gezondheid zal mogen genieten. De heer B. C. D. Hanegraaff, voorzitter van het Huldigings comité zeide o.m. het vol gende. Na gedanen arbeid is het goed rusten. Een mooie en wa,re spreuk. Hoe weinigen echter weten deze woorden te apprecieeren. Gij, generaal Veltman, hebt gemeend, dat dit tijdstip daar was. Het staat niet aan ons dit besluit te beoordeelen. Wij zien het 7.66, dat grj uw groote liefde voor het instituut der Burgerwacht, waarvan gij 18 jaren lei der waart, hooger schat, dan uw persoonlijk belang. En wij kunnen u slechts bewonderen voor dit moeilijke, doch wijze besluit. Een afscheid brengt steeds een gevoel van leegte. Maar dat behoeft het hier in dit ge val niet te zijn. Het is geen afscheid voor goed, het is slechts een afscheid van u als commandant, niet van u als vriend. En daarom hebben wij gemeend dit zelfs eenigs- zins feestelijk te moeten gedenken. En wij waren tevens verheugd* dat gij toestemdet een gedachtenis van ons te willen aanvaar den. Wij hopen, dat het u vereerde Perzische tapijt u lange jaren moge dienen en dat gij steeds in herinnering zult houden, dat te Rotterdam groote appreciatie en een hechte vriendschap zullen blrjven bestaan voor den geliefden commandant onzer Burgerwacht! Leve generaal Veltman! Hierna werd het woord verleend aan den heer P. J. C. Casteleyn, commandant Mobiele Korps R.V.B. die den scheidenden comman dant hartelijk dank bracht voor al hetgeen door hem in het belang der Rotterdamsche Burgerwacht is verricht. Dan verkreeg de scheidende commandant zelf het woord om dank te zeggen voor de hulde hem gebracht. Na het Nederiandsche volkslied volgde een hartelijk en spontaan: ,,Leve de commandant". Vervolgens werd de gelegenheid gegeven om in den foyer persoonlijk afscheid te ne men van den generaal, die als commandant zoovele jaren de Rotterdamsche Burgerwacht heeft gediend. Tijdens de receptie hebben nog het woord gevoerd de heeren C. v. d. Linden namens den Bond van de Burgerwacht-schtetvereeni- ging, D. J. Tijssen namens de Burgerwacht- revolverschietvereeniging „Veltman". Spr. bood den scheidenden commandant een porte feuille aan met het gouden insigne van de vereeniging erop.' Tenslotte heeft nog ge sproken de heer P. J. van Stralen namens den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren van Land- en Zeemacht In Nederland en Koloniën. Jaarvergadering der afd. Rotterdam. In de groote bovenzaal van Hotel Eden, Boerensteiger, werd dezer dagen onder voor zitterschap van den heer G. A. A. Chapel, de algemeene ledenvergadering gehouden. Bij de opening memoreerde de voorzitter de aan gename werkwijze in het tegenwoordig bestuur en den financieelen vooruitgang van de ver- eenigingskas, ondanks het terugloopen in ledental, zulks in tegenstelling met vorige jaren. Spr. spoorde aan de eventueele fouten aan het bestuur kenbaar te maken, opdat deze naar genoegen kunnen worden opgelost. Met aanhaling van cijfers toonde de voorzitter één en ander aan. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden hierna gelezen en en goedgekeurd. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen de heeren A. v. Gestel en J. van Aalst. Naar de bondsvergadering op 17 Mei a.s. te Tilburg te houden, werden door de vergadering aangewezen de heeren J. Pet- tinga en Jac. Thiel, tot plaatsvervangers de heeren J. v. Aalst en H. v. d. Meijden Jr. Hierna kwam de agenda van de bondsvergade ring in behandeling, waarbij de aanmerkingen daarop in handen werden gesteld van de af gevaardigden. Kascontrole 1936 zijn mej. Van Meijgaardep en de heeren Overmaat en v. d. Roer. Het geestelijk bestuurslid, rector C. M. Mol, had dezen avopd een grootere opkomst verwacht, doch concludeerde daaruit weder, dat de leden met de werkwijze van het bestuur accoord gaan. De eerw. spr. spoorde aan pro pagandisten te zijn voor reizen in Roomsch verband en vond de tegenwoordige samen stelling van het bestuur een zeer goede. Bij de rondvraag werden de gestelde vragen tot tevredenheid beantwoord. Zatedagavond is de 59-jarige F. G. Jansen, zonder beroep, in een logement aan de Breede- straat, van de trap gevallen. Korten tijd daarna is de man aan de gevolgen overleden. Aan het jaarverslag over 1935 der Bijen korf ontleenen wij het volgende: De netto-winst over 1935 bedraagt 946.319 tegen 810.648 in het vorig jaar. Tot de hoogere winst hebben bijgedragen naast de winstuitkeering van onze dochter maatschappij de Heraa, de mindere rentelast in het afgeloopen jaar tengevolge van de versterkte aflossingen op onze hypothecaire obiigatieschuld, benevens de uitwerking dei- in de laatste jaren genomen rationalisatie maatregelen. Na afschrijving van 1.319.318 (1.220.0G9) op onroerende goederen, winkei-, kantoor- en magazijninrichtingen en machines en toestel len en na een extra dotatie ad 100.000 aan het personeeifoncls, blijft een bedrag ad 1.009.695 (865.484) ter verdeeling. Een dividend wordt uitgekeerd van: 6 pet. (onv.) op de preferente aandeelen, 5 pet. (onv.) op de prioriteitsaandeelen, 7 V2 pet. (6% pet.) op de gewone aandeelen en 19 6) op de winstbewijzen. Wij hebben gemeend ook dit jaar op ons gebouw te Rotterdam in versterkte mate te moeten afschrijven. In totaal is thans hierop 2.508.512 afgeschreven. Het geplaatste kapitaal van de N.V. Hol- landsche Eenheidsprijzen Mij. „Hema" is in 1935 van 1.000.000 tot 1.825.000 verhoogd. De waardeering van den goederen-voorraad is geschied door de inkoopwaarde te vermin deren met afschrijvingen. Tegenover de uitstaande vorderingen op debiteuren zijn, voor zoover noodig, voorzie ningen getroffen. De waardeering der effecten is geschied tegen dagkoers. Voor zoover deze hooger was dan de kostprijs, is de koerswinst gereser veerd. Aangezien het nieuw te stichten gebouw aan de Warmoesstraat grooter wordt dan oorspronkelijk was voorzien, achten wij het gewenscht de bouwreserve te verhoogen tot 775.000 door toevoeging van de reserve voor diverse belangen, terwijl wij voorstellen het ontbrekende bedrag ad 39.419 uit de winst voor dit doel te bestemmen. Wij hopen in den loop van dit jaar in staat te zijn een pensioenregeling voor ons perso neel tot stand tc brengen. De voorloopige berekeningen hebben ech ter uitgewezen, dat het tot nu toe voor dit doel gevormde personeelfonds niet toereikend is. Behalve de gewone dotatie, die ten laste der onkostenrekening is geboekt, stellen wij voor dit jaar aan dit fonds een extra bedrag van 100.000 toe te voegen, teneinde in het ontbrekende gedeeltelijk te voorzien. Netto winst totaal 959.210, te verdeden als volgt: cum. pref. aandeelen 300.000 (onv.), prioriteits-aandeelen 125 (onv.), ge wone aandeelen 395.610 (342.862), winstbe wijzen 50.000 (30.000), statutaire tantièmes 51.295 (22.871), dividend- en tantième-be lasting 79.096 (62.975). Wjj stellen voor aan de bouwreserve toe te voegen 39.419 en het onverdeelde winst-saldo ad 53.664 (63.375) naar nieuwe rekening over te bren gen. Onze reserves bedragen, na bovenge noemde toevoegingen 2.102.308 (2.012.404). ZESTIG JAAR KLANT Faillissement volgt op faillissement, zaken komen en verdwijnen na enkele maanden, soms weken; vliegende winkels groeien uit den grond als champignons. En de klanten koopen niet meer omdat er geen geld is. of zij azen op uitverkoopjes, vormen queue's, omdat h.i. iets goedkoops te halen valt, men vecht zelfs. Het feit van een 60 jaar klant zijn bij een zaak doet bij al die zakelijke ongelukken en menschen-jachten weldadig-rustig aan. Het „jubileum" geldt den 94-jarigen heer S. v. Leeuwe, alhier, die volgens de annalen van de bekende affaire J. W. Bekker en Zoon- aan den Stationsweg gisteren 60 jaar vaste klant was. Is de zaak na 62 jaar bestaan te hebben nog een krachtig bedrijf, de heer van Leeuwe is eveneens nog kras. Hij bridget, kent eiken dag nog alle New Yorksche koersen van buiten en heeft blijkens zijn handelwijze als klant nog heelemaal geen plalnnen om uit te stappen. Het is begrijpelijk, dat de firma Bekker, bij wie de heer v. Leeuwen nu al drie geslach ten koopt, dezen dag niet ongemerkt liet voorbijgaan. De 13-jarige C. de Z. wonende Sophiastraat is Zaterdagmiddag op den Pompenburgsingel van een vrachtauto gevallen en overreden. Met inwendige kneuzingen is de jongen in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgeno men. Zaterdag is de 13-jarige D. v. d. H. uit de Josephs traat op den Diergaardesingel van een rijdenden wagen gevallen. Hij brak zijn rechterdij been, en is in het ziekenhuis aan den Cooisingel opgenomen. Op het voetbalveld Feyenoord is de 13- jarigen J. W. wonende aan den Groene Zoom bij het spelen komen te vallen. Hij brak zijn rechteronderbeen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Gisteren is op den Honingerdijk de 10-jarige W. V., wonende aan de Vlietkade, bij 't spelen komen te vallen. Met een hersenschudding is de jongen opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Gedurende de maand Maart wijst het vergelijkend overzicht van de opbrengst van de verschillende bronnen van inkoms en een totaal aan van 465.355.23 tegen 415.561.81 in 1935. Deze stijging houdt echter grooten- deels verband met een vroegere verrekening van de straatbelasting. Het havengeld voor zeevaartuigen was 268.236.64 tegen 245.606.81 in Maart '35. Het binnenhaven-geld 61.231.96 tegen 66.221.66 in Maart 1935. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich tingen resp. laatste aanbieding aangeteekende stukken aan het hoofdpostkantoor alhier: Ned. Indië: 22 April zeepost s. Baloeran s. Rotterdam gew. st. 11. j 21 April a an get. st. 20.23 April mail s. M. v. St. Aldegonde v. Genua gew. st. 7.30, 22 April aanget.. st. 20. 22 en 25 April luchtpost via Amsterdam—Ban doeng gew. st. 1.30, v. dag aanget. st. 20. 23 April luchtpost via Medan—Batavia gew, st. 7.30. v. dag aanget. st. 20.22 en 25 April lucht post via Londen—Singapore'gew. st. 6.50, V. dag aanget. st. 20.— 22 en 25 April luchtpost Lon denSingapore (aansluitng niet onder alle om standigheden verzekerd) gew st. 9.aanget. st. 9.—. In het programma van de Cineac, hetwelk deze week draait, ontmoeten we in het actua liteiten-journaal het bezoek van H. M. de Koningin aan de „Primavera", de trein-ont- sporing bij Woerden, de Regeeringscrisis in Spanje, de Duitsche luchtreus de „Hinden burg" na een gelukkigen overtocht te Rio de Janeiro, terwijl ook de sportrubriek veel interessants doet zien. Een bijzonder geestige teekenfilm geeft de moeilijkbeden van Mickey, die constant ver liefd blijft op de kleine Minnie. De overwin ning is natuurlijk aan Mickey's zijde. Tenslotte een documentaire uit het dieren rijk. Met langdurig en moeilijk camerawerk is men erin geslaagd eenige unieke opnamen te verkrijgen uit het vogelrijk en men heeft zelfs het leven van de sluwe vos en de schuwe das filmisch kunnen vastleggen. TENTOONSTELLING „ONS HUIS" Hedenavond acht uur zal in het gebouw Ons Huis de tentoonstelling geopend worden van de werkstukken, gemaakt door de leer lingen van de diverse clubs. Voor het bezichtigen van deze tentoonstel ling bestaat gelegenheid op Dinsdag, Woens dag en Donderdag. GYMNASTIEKVER. V. D. L. De gymnastiekvereniging V.D.L. hoopt a.s. Woensdagavond haar jaarlij ksche uitvoering te geven in het Vereenigingsgebouw. Het pro gram belooft weer een bijzonder mooien avond. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Door de politie alhier is een persoon in be waring gesteld, die zich aan valschheid in ge schriften heeft schuldig gemaakt. PUBLIEKE VERKOOPING. Door notaris A. I. Geelhoed zqn de volgende perceelen in veiling gebracht: St. Aagtenstraat 6 op 457; St. Aagten- straat 8 op 450; Sandeiynstraat 75 op 625 no. 73 op 500, no. 71 op 500; winkel- en woonhuis Zuidvliet 31 op 2200; Sandelijn- straat 25 op 850, no. 37 op 700; Noord- vliet 67 op 1160; Ankerstraat 18 op 2450; Kerkplein 19 op 500 en no. 19a op 490. ARBEIDERSBEWEGING EN N. S. B. Dinsdag 21 April a.s. houdt de R. K. Volks bond een ledenvergadering. Op deze bijeen komst zal de heer F. Keesen, Districtbestuur der van dezen Bond een lezing zal houden over het onderwerp: „Waarom wjj afkeerig staan tegenover de N. S. B." De vergadering word gehouden in de kleine bovenzaal van Hotel „De Moriaan" en vangt aan om 7.30 uur. Het bestuur rekent uiteraard op een groote belangstelling der leden. Wijdden wij zoo pa,s onze aandacht aan een tooneelwerk, waarvan de handeling zich rond de Jesuletenorde beweegt, als tegen hanger moge thaiis dienen ëert dramatisch oeuvre, dat een Jesuiet tot auteur heeft. „Stonn-Tossed" is de titel van een too- neelstuk, waarin Pater Lord S.J., een Ame- rikaansch priester getracht heeft, aan de sociale Idealen van de Pauselijke encyclieken vorm en gestalte te geven op een manier, die een eenvoudig publiek boeit. Zijn be doeling was, een tegenwicht te geven tegen de communistische propaganda, die in de Vereenigde Staten speciaal onder de mijn werkers steeds grooteren omvang aanneemt. In „Storm-Tossed" wordt de Inhoud van „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" slechts terloops ter sprake gebracht. Maar door heel het stuk domineert de gedachte aan sociale rechtvaardigheid, zooals deze door twee groote Pausen aan de wereld voor oogen werd gehouden. Er wordt alles behalve in gepreekt, nog minder wljdloopig geredeneerd. Het stuk is een en al actie, speelt onder de mijnwerkers en is een weer spiegeling van den meedoogenloozen strijd, die gevoerd wordt tusschen de werkgevers aan den eenen kant en de onderling ver deelde vakorganisaties der arbeiders aan den anderen kant. De moraal van „Storni- Tossed" is, dat de sociale revolutie, waar van Christus de Leider is, zoo rood is, dat men haar tot dusver niet heeft durven be ginnen. Er wordt in „Storm-Tossed" flink gevochten, revolverschoten weerklinken, een paar minnenden krijgen elkander, er ont ploft een bom, kortom, het is een stuk vol spanning en actie, waarin de eigenlijke strekking handig verwerkt is, zulks vooral met het oog op de mentaliteit en apprecia-tie van een arbeiderspubliek en dit dan nog vol gens Amerikaanschen standaard. „Storm-Tossed" is Pater Lord's tweeën twintigste tooheelstuk en een der meest geslaagde van zijn poging6^ orh de Pause lijke encyclieken te dramatiseeren. Het doet in de industrie-centra uitstekend werk en is in groote steden als St. Louis vele malen achtereen gegeven. In die stad leverden <3e voorstellingen een overschot van l300 dollar op, dat werd benut, om het stuk in plaatsen te geven, waar de bevolking buitengewoon arm is* Zoo is „Storm-Tossed" dezer dagen ook gegaan in het mijnwerkersstadje Gil lespie, zulks op verzoek van den mijnwer kerspriester John Goff, die zlch daar onder scheidt door zijn bestrijding van de commu nistische agitatie en kort geleden bij de ontploffing van een bom, die men voor zijn pastorie had neergelegd, gewond werd. Wat Pater Lord S.J. aangaat, hij behoort tot Axnerika's populairste priesters en kan op een buitengewoon zegenrijk werk terug zien. Hij is pas 47 jaar, maar heeft reeds buitengewoon veel gepresteerd. Hij stichtte o.a. in 1925 de „Sodality of Öur Lady", een vereeniging van Katholieke jongelieden, wier ledental thans tegen het millioen loopt. Voorts is hjj hoofdredacteur van een Katho liek weekblad ,,The Queen's Work", welks oplage hy van 12.000 op 83.000 heeft weten te brengen. Van zyn hand zyn talryke po pulaire brochures, waarvan er in totaal tot dusver drie-en-een-half millioen verkocht zijn. Pater Lord is een der oprichters en tevens een der voornaamste krachten van het „Le gion of Decency", de Katholieke vereeniging tot bestrijding van de immoreele fibn. Hy stelde indertijd de code op, die in 1930 door den filmtsaar Will Hays werd aanvaard en thans nog in groote Ujnen als richtsnoer voor de officieele censuur van Hollywood dient. Het is. vooral aan zijn rijveren te dan ken, dat de actie van het „Legion" zooveel succes had en nog heeft. Sinds dr. Brüning de Wilhelmstrasse ver liet, is over en om dezen grooten Duitscher de stilte neergedaald; een respectvolle stilte, die zelfs zijn luidruchtige nazi-tegenstanders niet al te vaak geschonden hebben. In zijn innige vroomheid en zijn rotsvast Godsver trouwen vond deze man, van wien eens getuigd werd, dat hij ,,na Bismarck Duitsch- lands grootste kanselier was", de kracht, te zwijgen en te dragen, en in alles en overal trouw te blijven aan zijn Duitschland. „Trouw aan Duitschland"; zelfs Brüning's vijanden moeten het erkennen, dat dit het onbesmette devies gebleven is, óók in bal lingschap, van dezen waarlijk grooten leider, ook nadat, misleid door kwade raadgevers, een rijkspresident, die hem zijn uitverkiezing te danken had, hèm ontrouw werd. Het „Schwarze Korps", een geïllustreerd weekblad van de S.S. Schutz-staffeln)ver mag de eerbiedige stilte, welke In nazi-land rond den voormaligen kanselier en centrums leider heerscht, blijkbaar niet langer te dra gen. Mogelyk ook is de bewondering, waar van de Amerikanen getuigen voor de knappe vertoogen van den oud-kanselier, die thans, zooals men weet, in de V. Staten en Canada een reeks voordrachten houdt over econo mische problemen, een ergernis. Wat er van zij, het blad gaat, in zjjn jongste nummer fel te keer tegen den voormaligen ryks-re- Oud-hanselier dr. Brüning. geerder, die „op het oogenblik dat Hitier aan de macht kwam, naar het buitenland vluchtte „Die vlucht", aldus triomfantelijk het nazi orgaan, „Is ze niet een stilzwijgende schuld bekentenis. De politieke tegenstander van het Hitler-systeem, hoe absoluut onbekwaam hjy ook mocht zijn, behoefde' niets te vreeaen van het zegevierend nationaal-socialisme, indien hij zich niet van schuld bewust was; Brüning voelde zich schuldig on door hals over kop de vlucht te nemen bekende hij, dat zyn geweten niet geheel zuiver was Het „Schwarze Korps" moge voor zich de, eer opeischen, over een volkomen zuiver nazi-geweten te beschikken, zijn kermis van de recente geschiedenis van Duitschland is zeer zeker niet zoo zuiver. Het moet immers, óók in Duitschland bekend zijn, dat dr. Brü ning niet naar het buitenland is gevlucht, toen Hitier aan de macht kwam. Eerst in Juni 1934, dus bijna anderhalf jaar later is dr. Brüning, met behulp van den Engelschen gezant naar het buitenland vertrokken, op den vooravond „van den nacht der lange messen", toen dr. Klausener, de leider van de Katholieke Actie te Berlin en dr. Probst de leider der Katholieke Jeugdorganisaties en vele anderen in Duitschland vermoord wer den. In de 18 maanden dat Brüning, nadat Hitier aan de macht kwam, nog ln Duitsch land was, had men hem zeer Wel weten te vinden, indien de oud-rijkskanselier schuldig ware geweest. Men Wist hem immers te vin den, toen men gebruik wilde maken van het prestige dat dr. Brüning in het buitenland genoot, om hem naar Ger>èv<3 af te vaardigen ais leider van de Duitsche delegatie ter ont wapeningsconferentie- En toen Hitier zfln eerste groote redevoe ring hield over de buitenlandsche politiek, is toen niet aan Briining om advies gevraagd en is dat advies niet zóó stipt opgevolgd, dat men zelfs Brüning's opvattingen beluisteren k°xn de fractie-vergadering van het Centrum, die aan de rijksdagzittiiig voorafging, waarin over de „volmachten-wet" gestemd zou wor den, zijn uiterlijk heftige woorden gevallen. Er bestond een tegenstellling tusschen mgr. Kaas en dr. Brüning. De laatste stond op het standpunt, dat de belofte van dr. Frick, den üationaal-socialistischen minister van binnen- landsche zaken, waarin den Katholieken be paalde toezeggingen werden gedaan, indien zy voor de volmachten-wet zouden stemmen, (o. m. zouden Katholieke ambtenaren niet ontslagen worden) schriftelijk diende beves tigd te worden. Mgr. Kaas deelde mede, dat dr. Fricl: te lefonisch had medegedeeld, dat deze schrif telijke bevestiging' .onderweg was. Dr. Brüning vertrouwde deze toezegging, den brief heeft hij echter nooit ontvangen. Het standpunt van dr. Brüning is ïntusschen wel juist gebleken: met duizenden zijn de Katholieke ambtenaren ontslagen. Deze en tallooze andere blijken van trouweloosheid en schending van het gegeven woord hebben de klove tusschen den voormaligen rijks-kan- seller en het Hitler-regime onoverbrugbaar gemaakt. Dat dr. Brüning naar Amerika is gegaan, om voordrachten te houden over economische onderwerpen, vindt zijn reden in zijn beperkte middelen, die hem niet in staat stelden langer in Holland, Zwitserland of Engeland te ver blijven. Het is algemeen bekend, dat dr. Brüning zijn machtige en invloedrijke poli tieke loopbaan niet heeft te baat genomen, om zich fortuin te verwerven, maar dat hij in zeer behoeftige omstandigheden verkeerde. In Amerika wekt het bewondering, dat deze Duitscher geen enkel woord uitbrengt tot zelfverdediging of ten nadeele van Duitsch land en nergens en nimmer handelt tn stryd met de belangen van zijn vaderland. Het „Schwarze Korps" echter schijnt het groot- sehe van zielenadel en karaktergrootheid niet aan te voelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2