WAT WIL LEON BLUM? m meer parken, plantsoenen ZATERDAG 9 MEI 1936 KNOEIERIJ Bij WEGEN OP DE VEEMARKT. Door het handig optreden van een boer ontdekt. TWEE ARRESTANTEN WAT IS UITGEVEN. VLIEGVELD WAALHAVEN. WIELRIJDERS EN KREEKWEG. De kwestie van den Amerikaanschen roman in Canada. JUBILEUM HENK v. d. BERG. ZIJNS VRIEND'S INBOEDEL VERKOCHT. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN „SINT LODEWIJK". SPARTAAN—R.K.N.A.C. DE ROND-ROTTERDAM-MARSCHEN. LUNAPARK DER K. N .A. U. BIOSCOPEN. Captain Blood. HINDER DOOR RADIO- EN GRAMOPHOON-MUZIEK. SIMULTAAN VAN GASTEREN. BURGERLIJKE STAND. STOOMVAART MIJ. „DE MAAS". WERKZOEKENDEN. E. M. O. G. DE NEGUS LIjDENDE AAN GASVERGIFTIGING Eerlang zal hij, met klein gevolg, een bezoek aan Europa brengen. HILLEGERSBERG. HET OUDE NEST ONGEVALLEN. SCHOONHOVEN. HET BORGSTELLINGSFONDS. Donderdagavond had in het café van den heer Kavelaar een openbare vergadering plaats waarop een en ander zou worden mede gedeeld over het „Borgstellingsfonds". Tot dat doel waren uitgenoodigd de heer Ha- gendom secretaris van de K. v. K. te Gou da en omstreken; de heer v. Loon voorzitter van de Goudsche Middenst. Centrale en Mr. J. Slager, Juridisch adviseur. Vage verklaringen aan Sarraut. GEWELDIGE BRANDEN IN POLEN. OOK DE KEIZERLIJKE ADVISEUR VERLAAT ABESSYNIË. DE ARABIEREN houden vol. De staking wordt voortgezet en er zal geen belasting meer worden betaald. EN PLEINEN IN STOCKHOLM. De politie heeft twee personen gearres teerd, en in bewaring gesteld aan het bureau Meermansstraat, die zich geruimen tijd het staat nog niet vast hoe iang bij het wegen van varkens op de Veemarkt alhier, hebben schuldig gemaakt aan fraude. Door het handig optreden van een boer heeft men de twee bedriegers kunnen ontmaskeren. De 2l-jarige varkenskoopman H. B. uit Bergambacht kocht eenige weken terug van een boer V. P. uit Stolwijk elf varkens. De koopman deed een bod en men was het spoe dig eens over den prijs. Zooals ze doen ge- toruikelijk volgde eerst levering, nadat de varkens op de Veemarkt waren gewogen. De boer kreeg echter een tip, dat hij bij dit wegen goed moest opletten, want er werd den laatsten tijd nog al eens geknoeid. Al vorens naar de Veemarkt te gaan woog de boer eerst zrjn beestjes thuis en voorzag de varkens van een merk. Op de veemarkt gekomen met zijn elf var kens werden ze gewogen door een knecht van een particuliere wegerij. Het gewicht werd afgeroepen en de boer noteerde prompt de cjjfers, maar kwam al vlug tot de ont dekking, dat zijn beestjes plotseling veel lichter waren geworden. Daar de boer aan vankelijk dacht, dat de schaal wellicht niet goed was, ging hij zelf op de schaal staan en zjjn gewicht klopte precies. In de schaal zat 't dus niet. P. kreeg wantrouwen tegen den weger, nam een gemerkt varken bij de ooren en ging naar een andere wegerij en ziet zijn varken was plotseling weer tien kilogram zwaarder geworden. Nu had hij het bewijs in handen, dat er geknoeid werd en de boer zeide tegen den koopman H. B. naar de politie te zullen gaan. „Dat moet je niet doen" zeide deze. „De varkens zullen we nog eens overwegen en krijg je nog 50 gulden extra". Weer gingen de beesten op de weegschaal en de boer kon in totaal honderd kilogram meer noteeren. Wacht, dacht de slimme boer, ze" zijn nog niet van mg af en eischte duizend gulden extra, anders zou de politie in het geval worden gemengd. De koopman voelde daar niets voof en de politie kreeg de zaak in handen, waarna aangehouden werden de 21-jarige koopman H.B. en de 46-jarige wegersknecht G. J., die inmiddels een volledige bekentenis hebben afgelegd. De belde mannen speelden onder één hoedje. Voordat men met wegen begon deponeer de men een stuk ijzer van plus minus tien kilogram op de weegschaal en wel zoo, dat dit niet gemerkt werd. Toen de boer op de schaal was gaan staan had men het ijzer weten te verwijderen, zoodat zijn gewicht 'natuurlijk klopte. De bedriegers hebben zich door hun ge- Anoei vrij groote bedragen kunnen toeëigenen, wanneer men bedenkt, dat zoo ongeveer 2000 k 3000 varkens per veemarktdag door hen werden gewogen en men met deze knoeierijen reeds geruimen tijd bezig is. De wegerij zelf heeft met deze fraude niets uitstaande, want de particuliere firma was in het geheel niet op de hoogte van de practijken van haar we gersknecht. Intusschen is deze wegerij toch de dupe, want de boeren weigeren thans hun varkens te laten wegen, hetgeen echter ten onrechte is. Zooals gezegd zijn de twee arrestanten ingesloten en zij zullen worden overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter beschik king van de justitie worden gesteld. Hoogteschattingswedstrijd. De Hoogteschattingswedstrijd, welke zoo als reeds gepubliceerd oorspronkelijk op 26 April LI zou worden gehouden, werd in ver band met de slechte weersgesteldheid uitge steld tot 10 Mei a.s. Aan dezen hoogteschattingswedstrijd, welke bij gunstig weer nu op 10 Mei zal worden gehouden, kan door een ieder, die de per manente luchtvaarttentoonstelling in hangar A op het luchtvaartterrein Waalhaven be zoekt, gratis worden deelgenomen. Te circa 16.00 uur zal boven het vliegveld Waalhaven een K.L.M.-vliegtuig op een be paalde hoogte vliegen. Op het terrein worden aan de bezoekers, die aan deze hoogte-schatting wenschen deel te nemen, formulieren verstrekt, waarop de naam en de geschatte hoogte kunnen wor den ingevuld. Daar nog denzelfden dag de hoogte waar op het vliegtuig heeft gevlogen, wordt be kend gemaakt, behooren de ingevulde formu lieren voor 17.00 in een daarvoor bestemde bus te zijn gedeponeerd. Bij meerdere goede oplossingen beslist het lot. Door de K.L.M. zijn zeer fraaie prijzen beschikbaar gesteld; bestaande uit retour- en rondvluchten, plus eenige troostprijzen. Door middel van een luidspreker-installa tie zullen nadere bijzonderheden worden medegedeeld, terwijl tevens na 17.00 uur de juiste hoogte waarop het vliegtuig heeft ge vlogen zal worden bekend gemaakt. De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland, deelt mede, dat, blijkens be sluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, gesloten is verklaard voor het verkeer met rijwielen in beide richtingen het voor het algemeen rijverkeer bestemde gedeel te van den Kreekweg in de gemeente IJssel- monde. Dit bericht houdt in, zooals ons bij infor matie bleek dat tusschen dijk en Kreekweg, waar ter weerszijden van den rijweg een spe ciale fietsgelegenheid is evenals op den rijks weg IJsselmondeZwjjndrecht, de wielrijders op straffe van proces-verbaal het fietspad hebben te houden Op het Rotterdamsche gedeelte van den Kreekweg is men nog vrij. Het in orde maken van dit wegvak wordt, gelijk gemeld, op Vrijdag 29 Mei pas aanbesteed. Voor den Hoogen Raad zijn pleidooien ge houden over een auteursrechtkwestie. De uitgeversmaatschappij „De .Combinatie" had, zonder goedkeuring van den uitgever, een roman vertaald en uitgegeven, welken roman een Amerikaansche' uitgeversfirma gelijktijdig in de Vereenigde Staten en in Canada had doen verschijnen. De Vereenigde Staten zijn niet, doch Canada is wel aangesloten bij de Bemer Conventie, zoodat een boek, dat alleen in de Vereenigde Staten wordt uitgegeven, niet door de Berner Conventie wordt be schermd. Wel zou die bescherming aanwezig zijn,, wanneer een Amerikaansch boek gelijk tijdig ook in Canada werd uitgegeven. En nu gaat het in de onderhavige procedure om de vraag, of de verschijning van het boek in Canada als een „uitgeven" ervan in dat land moet worden aangemerkt. De Amerikaansche firma had namelijk wegens overtreding der auteursrechten ,,De Combinatie" gedagvaard voor den kantonrechter te Rotterdam, die de firma in het gelijk stelde. In hooger beroep, zag zij zich haar vordering echter door dt Rotterdamsche rechtbank ontzegd. In cassatie werd thans voor de firma ge pleit door jhr. mr. de Ranitz, die aan de hand •van de geschiedenis der Berner Conventie en van de bëteekenis der woorden: „Editer" en „publier", daarin genoemd, betoogde, dat hier wel degelijk het boek in Canada werd „uitge geven" en dus beschermd was. Volgens ver schillende door pleiter aangehaalde citaten is van uitgeven sprake, wanneer een boek, als in het onderhavige geval in Canada, een ruime openbaarmaking heeft en als het aan het publiek aangeboden wordt. De beperkte opvatting van het begrip uit geven,, waarbij een tegenstelling wordt ge maakt tusschen uitgeven en verspreiden, kan pleiter dan ook niet als juist aanvaarden. Mr. J. S. Hoek uit Rotterdam voor ,,De Combinatie" optredend, constateerde, dat de rechtbank geenszins zoodanige tegenstelling schept. Immers, zij heeft beslist, dat versprei den ook onder uitgeven kan vallen, maar dat verspreiding in het onderhavige geval geen uitgeven is. Alle uitgevershandelingen zijn uitgevoerd in Amerika en het feit, dat de firma daar exemplaren verspreidt, maakt daardoor die Canadeesche firma niet tot uit geefster, terwijl de Amerikaansche firma door die distributie alleen niet uitgeefster in Canada wordt gemaakt. In dit geval is verspreiden door een distri- butiefirma-niet-uitgeefster niet een handeling, welke valt onder de Berner Conventie. De procureur-generaal zal op 14 Mei conclu sie nemen. De opbrengt in drank omgezet. De 37-jarige loswerkman C. C. v. d. V. zonder vaste woonplaats, had een vriend, ge naamd J. F., die op het oogenblik een tijdje doorbrengt in het Huis van Bewaring. Als een „goed vriend" zou v. d. V. tijdens de afwezigheid van F., op diens inboedel passen. Maar op zekeren dag kreeg v. d. V. honger en daar hij geen steun kon krijgen en toch geld wenschte te zien, verkocht hij den heelen inboedel van zijn vriend voor de somma var drie en een halven gulden. En omdat v. d. V. zoo'n „honger" had, ging hij met het geld naar een café en dronk zijn heele vermogen op. De man kreeg echter be rouw en ging zich zelf melden bij de politie, met -het gevolg, dat hij heden voor den Officier van Justitie zal worden geleid. Op Zondag 6 Juni a.s. worden door „Sint Bodewijk" te Rotterdam op Duivesteijn natio nale atletiekwedstrijden georganiseerd. Er wordt een groote deelname verwacht, daar deze wedstrijden tevens als proef zullen gelden voor de deelname van juniores. Het programma omvat o.a. 100, 400, 800, 1500, 3000 Meter, 4 - x 100 Meter estafette, hoog- verspringen, kogelstooten, speerwerpen, olympische en Zweedsche estafette. Voor de juniores 60, 80 Meter, hoog en verspringen. Voor inlichtingen gelieve men zich te wen den tot het secretariaat van „St. Lodewijk", Linker Rottekade 127, Rotterdam. Voor den a.s. Zondag te spelen kampioens wedstrijd Spartaan—R.K.N.A.C. is de opstel ling als volgt: Spartaan: C. v. Venrooy d.; A. Vleij en W. Pols a.; B. v. Dongen, C. Martinot, A. Kechnen m.; A. Wagemakers, F. Mentink, Th. Mentink, A. Mentink, A. v. d. Geer v. R.K.N.A.C.: L. Schmetz d.; G. Hoenen en W. Koonen a.; W. Aretz, P. Stitzinger, H. Schings m.; j. Sehings, W. Chermien, J. L. Quadvlieg, H. Gielkens, Joh Quadvlieg v. Scheidsrechter: H. v. Hol.' Voor deze marschen, die heden en Zondag worden gehouden, waren ca. 300 inschrijvingen binnengekomen. Hedenmiddag om half drie vertrokken de wandelaars voor den 40 K.M.-marsch van „Het Witte Paard" aan den Groene Zoom, voor den marsch over 60 K.M., die dit jaar voor het eerst naast de traditioneele 40 K.M. is ingevoegd, zijn ca. 70 inschrijvin gen binnengekomen. Deze marsch wordt al leen Zondag gehouden; nakomende inschrij vingen hiervoor moeten uiterlijk heden avond bij het startbureau in het „Witte Paard" zijn ingekomen; het vertrek heeft Zondagmorgen 8 uur plaats. Het Lunapark van de Kon. Ned. Athletiek Unie is door ruim honderd duizend personen bezocht geworden. Over de resultaten waren ook de exploitanten der vermakelijkheden zeer tevreden. Uitvoering van het Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust". Het Rotterdamsch Mannenkoor „Zanglust" heeft ter herdenking van het zilveren jubileum als toonkunstenaar van zijn directeur Henk van den Berg een feestconcert gegeven in de Doelen, dat in het teeken stond van goeden mannenzang en groote hartelijkheid. Het program bevatte „Das Meer" van Ni- codé, „Les Esprits de la Nuit" van Riga en „Hollands Glorie" van Richard Hol, drie wer ken van uitgesproken liedertafelstijl, maar welke we willen „Das Meer" uitzonderen, dat ons om zijn langdradigheid en gebrek aan inhoud nooit heeft kunnen bekoren altijd nog hun goede kwaliteit bljjvendemonstree ren, ai mogen ze dan „uit den tijd" zijn. Vooral in Riga's werk heeft het koor zijn goede hoedanigheden volop getoond. De ma nier waarop Henk v. d. Berg met zijn zangers werkt en de wijze waarop hij ze laat zingen, bewijzen, dat hij een mannenkoordirigent is van erkende reputatie en bovendien, dat hij paedagoog is, voor een koordirigent een al lereerste eisch. Riga's compositie vergt niet alleen een technische geschooldheid, een vastheid van in zetten en toonhouden, maar ook muzikaal aan voelen. Het koor zong dit werk met een frisch- heid, een animo en gezonde voordracht die aangenaam aandeden, rond en soepel in de piano's en massaal van klank in de fortissi mo's. De verschillende partijen passen zich goed aan, zijn mooi evenwichtig afgestemd. „Zanglust" is in het gelukkig bezit van mooie, heldere tenoren, die het geheel glans geven. Ze moeten zich wel hoeden voor te abrupte inzetten, waardoor de klank nu en dan wel wat ruw werd. Wat niet wegneemt, dat de totaal indruk van dit mannenkoor zeer goed is en het gepresteerde allen lof verdient. Maartje Offers, die behalve de soli in „Das Meer" nog zong de „Cavatine de la Reine de Saba" van Gounod heeft met haar warme alt stem en doorvoelde voordracht haar mooie kwa liteiten als zangeres weer overduidelijk ge toond. Ze is een zangkunstenares van groote gaven. Het Haagsch toonkunstenaars Orkest zorgde voor de begeleiding. Vóór de pauze had de huldiging van den di rigent plaats. Kransen, bloemenmanden en een geschenk in enveloppe werden met allerhar telijkste woorden van hulde en dank aange boden, door den voorzitter van „Zanglust", de voorzitster van het damescomité, het Haag sche toonkunstenaarsorkest, leden van Caeci- lia, eenige bewonderaars en Rotte's Mannen koor. Het publiek toonde door hartelijk ap plaus en ovaties zijn volle medeleven. De heer v. d. Berg dankte voor de gebrachte hulde. In de pauze had in intiemen kring nog een huldiging plaats, waarbij jhr. F. W. B. de Beaufort, voorzitter van het eere-comité na mens de burgerij en een onbekenden vriend een geschenk in couvert aanbood, terwijl verder nog het woord werd gevoerd door den voor zitter van het jubilé-comité en namens de Rotterdamsche orkestvereeniging. G- Een waarschuwing. In verband met de vele klachten over hin der door radio- en gramophone-muziek, welke weder bij de politie inkomen, doet de Hoofd commissaris van Politie nogmaals een beroep op de burgerij om zoo min mogelijk hinder te veroorzaken. Laat iedereen bedenken, dat, wat voor hem zelf een bron van genot is, voor zijn buren een voortdurende kwelling kan zijn. Daarom dienen de bepalingen der verordening, welke verbieden dat het geluid door open staande deuren, vensters of andere afsluitin gen enz. de buitenlucht kan bereiken zoo nauwlettend mogelijk te worden nagekomen in het belang van iedereen. De Hoofd-Commis- saris vertrouwt dat iedereen ter bereiking van dit doel zal willen medewerken. Elke gegronde klacht, welke de Politie bereikt, zal met den meesten ernst worden onderzocht en zoo moge lijk zal tegen den overtreder proces-verbaal worden opgemaakt. In de damvereeniging Onder Vrienden, Rot terdam, heeft de heer M. v. Gasteren een simul- taanvoorstelling gegeven. Hij speelde 17 par tijen, verloor er 2 tegen Th. J. Riedfeld en J. W. Konings, maakte er 5 remise en won er 10.. Duur ongeveer 2 uur. BEVALLENA. M. C. Berger geb. Hillebrands z. J. M. de Weerd geb. Bakker z. W. Heu- gens geb. van Meer z. M. v. d. Ham geb. Bijl z. A. M. Vlasveld geb. v. d. Berge z. A. P. de Kort geb. van Esch z. J. E. van Winsen geb. Buring z. M. E. van Staveren geb. Laich z. J. P. van Ringelenstyn geb. Willemse d. S. Gruteke geb. v. d. Marei d. J. Hoogendjjk geb. v. d. Breggen z. G. W. den Dekker geb. Verheul z. H. v. d. Pol geb. Bek z. H. G. Brand geb. de Boer z. N. Spek geb. Sonneveld d. P. Mutjlaert geb. Wis- sekerke d. J. Zweistra geb. Bukman d. M. M, Kok geb. Jansen z. C. H. M. van Dillen geb. van Weerelt z. A. Kleingeld geb. v. d. Pols z. M. A. Op den Brouw geb. Dunk d. C. W. Storm geb. van Beest z. J. P. Hoef nagel geb. Borsje d. C. Vrijenhoek geb. van Luik d. G. Blok geb. van Leeuwen d. F. E. van Stapels geb. van Werven z. E. H. de Wilde geb. Langerak z. J. P. v. d. Aa geb. Willemsen z. H. M. A. Melnster geb. van Nunen z. C. M. Morssink geb. Stoopman zoon. OVERLEDEN: H. Geerinck, vrouw van M. A. Hermus 41 j. j. j. v. Jeveren, ongeh. man 22 j. G. J. Ackerstaff, man van J. E. P. M. Pompe 52 j. F. M. Berkhout, man van S. de Vos 59 j. W. v. Driel, wedr. van E. Ru- beling 76 j. M. de Boer, ongeh. man 23 j. J. v. Leeuwen, ongeh. vrouw 44 j. H. C. Land heer, man van P. Jongenburger 74 J. c. S. J. Heimig, wedr. van V. v. d. Berg 81 j. D. M. Kraan, vrouw van T. v. d. Poll 60 j. H. A. J. Homberg, man van M, J. Smit 43 j. P. Bergshoeff, ongeh. man 62 j. J. Jonkman, zoon 16 j. J. F. v. Brunschot, man van J. M. Smits 70 j. J. v. d. Zande, man van M. Sart Jl J- J. P. J. Bugter, man van M. H. Remie 57 Jaar. Voorts als levenloos aangegeven: L». G. M. -erkBrocaar zoon. „Als ik bij je kon komen, 30 u ik je een pak slaag geven! 1" De spannende avonturenfilm naar Rafaël Sabatini's verhaal, zal deze week in Grand Théatre de aandacht trekken. Want het ge geven mag met zijn hyper-sensationeelen in slag erg naar den ouden stijl rieken, de mo derne bewerking en voorname ensceneering door Michael Curtiz zijn frisch en vlot, zoo dat de lotgevallen van den jongen Ierschen geneesheer (Erroi Flynn) die, tegen zijn wil tot rebel gepromoveerd, zich in die lijn ont wikkelt tot een volslagen kaperkapitein en die, eens zelf als slaaf door een lieftallige vrouw (Olivia de Havilland) gekocht, op zijn beurt zijn weldoenster gelijken wederdienst bewijst, als ze na de ups ook de downs des levens te verwerken krijgt; zoodat, zeggen wij, deze lotgevallen van het begin tot het eind boeien. Dank zij mede het zeer passabele spel der beide hoofdfiguren uit dit avontuurlijke zee- rooversdrama met happy-end. SLOTAVOND VOOR WERKLOOZEN. Op Donderdag a.s. zal aan de werkloozen een z.g. slotavond worden gegeven in het Nutsgebouw, bestaande uit een tooneeluitvoe- ring, muziek en zang. Alle ingeschreven werkloozen kunnen op Maandagavond tus schen 6 en 7 uur in het voormalig .Heeren logement, ook voor hun vrouwen, toegangs kaarten bekomen; zonder bewijs van toegang wordt niemand toegelaten. De verschillende autoriteiten zullen schriftelijk worden uitge- noodigd. Op JAN HOOYKAAS f 72-jarige leeftijd is in het Rusthuis Belangrijke verbetering in 1935. Aan het verslag over 1935 der N.V. Stoom vaart-Maatschappij „De Maas", is het vol gende ontleend: In vergelijking tot de vorige jaren toont het resultaat, al mag dit nog lang niet gun stig worden genoemd, een belangrijke ver betering. Inderdaad werd de tankvrachten- markt gedurende 't afgeloopen boekjaar zon der belangrijke schommelingen langzamerhand iets vaster, voornamelijk wel ten gevolge van de geleidelijke toeneming van het vervoer. Voorts ontstond in het najaar, ten gevolge van het ItaliaanschAbessijnsche conflict, nog een kleine verdere stijging in de vrach ten, welke echter niet van langen duur was. Dat zulk een betrekkelijk vasté markt mo gelijk was, terwijl nog steeds een belangrijk deel van de wereld-tankvloot opgelegd bleef, kan slechts aan de werking van de Tanker- pool worden toegeschreven. In den loop van 1935 kwam ten slotte de Regeerings-steunregeling tot stand, welke in de plaats is gekomen van de bestaande gage- credietregeling. Het op grond van deze rege ling ontvangen bedrag ad 132.319 werd ten gunste der bedrijfsrekening gebracht. Niette min kon ook hiermede dit jaar de afschrij ving op de schepen nog niet ten volle gedekt worden. Ten gevolge van het streven van enkele import-staten om het raffineeren van de ruwe olie meer in eigen land te doen plaats vinden, nam de vraag naar tonnage voor het vervoer van ruwe olie geleidelijk toe. Deze transpor ten vinden echter hoofdzakelijk plaats in schepen van grootere tonnage dan waarover wij de beschikking hebben. Wilden wij onze relaties in deze vaart behouden, dan zou een schip van grooter type vereischt zijn. Een nieuw schip, van circa 14 booten, hetwelk in aanbouw is bij de Odense Staalskibsvaerft, zal in Augustus van het loopende jaar gereed komen en wij vertrouwen, dat het de winst mogelijkheden van ons bedrijf in gunstige mate zal beïnvloeden. Onze vloot is vrijwel het geiheele jaar in bedrijf geweest, mét Uitzondering van de mo torschepen „Sliedrecht" en „Woensdrecht", welke eenigen tijd waren opgelegd. Het voordeelig saldo der bedrijfsrekening bedraagt ƒ456.041 (v.j. 118.438). Na toevoe ging van het voordeelig saldo verkochte schepen, koerswinst, ontvangen dividenden en interest enz., totaal bedragende 78.624 en na aftrek van te betalen interest en onkos ten, te zamen 74.350, blijft een netto winst van 460.315. Wij stellen voor, na bijboe king van het saldo gagecrediet 1934 ad 71.034, een bedrag van 526.000 op sche pen af te schrijven, zoodat het saldo verlies vermindert tot 550.934, welk bedrag op nieuwe rekening overgaat. „Siloan" te Vlaardingen overleden onze vroe gere stadgenoot de heer J. Hooykaas, die ge durende 45 jaren alhier als onderwijzer aan de openbare school is werkzaam geweest. In April 1928 is de bekende Jan Hooijkaas ge- pensionneerd. Ook aan de jongelingen van de destijds hier gevestigde Instructie Compagnie gaf hij les in schoolvakken. Hij leefde har telijk mede met de gebeurtenissen in de stad, waar hij veel vrienden had. Op de lijst van werkzoekenden np 5 Mei waren bij de Gem. Arbeidsbemiddeling inge schreven in totaal 242 personen. De R. K. tooneelvereeniging E. M. O. G. heeft ook Woensdagavond bij de opvoering van „Ik ben maar een Paria", wederom veel succes gehad. De zaal was weder goed bezet er evenals Zondagavond is weer uitstekend spel geleverd. Op dezen avond was de attractie nog verhoogd door het optreden van, de Schoonh. Band, die haar medewerking gratis had verleend. De door dit uitstekende muziek gezelschap ten gehoore gebrachte muziek heeft dan ook zeer goed voldaan. De voorzitter van de St. Jozefvereeniging de heer J. Ponsioen, heeft dezen avond met een welkomstwoord geopend en na afloop van de uitvoering spelers en muziek hartelijk be dankt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Paulus J., zoon van Kapoen en D. B. Natzijl. J. G. Gistermiddag is de 26-jarige mevr. C. van D.j., wonende Nieuwe Boezenisingel, bij het ramen schoonmaken door een ru|t gevallen. Met een rechterbovenarmfractuur is zij in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. Om half acht gisteravond is de 11-jarige H. v. L., wonende Kleine Visscherijstraat, op den Mathenesserweg, toen hij achter een st.il- staanden tramwagen de straat wilde overste ken, tegen een rijdenden auto opgeloopen, be stuurd door H. H. K. uit de Samuel Muller- straat. Met een lichte hersenschudding en een rechteronderbeenfractuur is de jongen opge nomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Verscheidene leden van de R. K. Middenst. Vereen. „De Hanze" en van de Wlnkeliers- vereeniging „Schoonhoven Vooruit" waren aanwezig. Nadat de heer A. v. Baaren, voorzitter van de Afd. Schoonhoven van „De Hanze" het welkom had toegesproken heeft de heer Hagendorn op duidelijke wijze een uiteen zetting gegeven van het werken van het Borgstellingsfonds. Daarna heeft de heer v. Loon met verschil lende voorbeelden duidelijk gemaakt op welke wijze zaken weer zijn opgebeurd, die anders ten gronde waren. Van de 80 aanvragen zijn reeds 60 zaken geholpen waarvan slechts 15 met geld. In verscheidene gevallen is overleg gepleegd met crediteuren, waardoor faillisse ment is voorkomen. Mr. J. Slager heeft ten slotte ook eenige inlichtingen verstrekt over oude gevestigde zaken, die anders waren te niet gegaan doch door de hulp van het Borgstellingsfonds weer opleven. Van de rondvraag werd druk ge bruik gemaakt. Deze vergadering, die tot stand is gekomen op verzoek van de Afd. Schoonhoven van den K. Middensctands Bond, heeft veel succes gehad. BEDANKT ALS RAADSLID. De heer P. J. v. d. Bergh, lid van den ge meenteraad alhier, heeft om gezondheidsre denen als zoodanig bedankt. Als opvolger op de candidatenlijst der A. R.-partij komt in aanmerking de heer N. K. Kok, die in de vorige raadsperiode reeds zitting had. In de ruine van Freericks. Een paar wilde eenden gebruikten in het vorige jaar het koepeldak van het voormalige café Freericks als broedplaats. Toen de jon gen groot genoeg waren, werden zij een voor een naar beneden gedragen door de moeder eend om daarna naar den Plas te wandelen. Ditzelfde eendenpaar is dit jaar terugge komen naar het oude nest. De woerd liep onrustig heen en weder. Er waren weer kui kens in het nest en er werden aanstalten ge maakt voor de verhuizing naar de wijde vlakte. Weldra verscheen moeder-eend op den rand van het nest, om vervolgens een der jongen behoedzaam naar beneden te werpen, waar zij op het grasperk terecht kwam. Moe der-eend veranderde van tactiek. Zij ging naar teeneden en met haar gekwaak noodigde zij de 'andêre kuikens uit om denzelfden weg te volgen. Een voor een waagden zij den sprong. Beneden werden zij door moeder op de vleugels opgevangen.. Het duurde drie uren eer de 14 kuikens beneden waren. PARIJS, 8 Mei. (R.O.). In tegenwoordig heid van den leider der radicalen, Daladier, heeft Léon Blum heden een onderhoud ge had met minister-president Sarraut, die den leider van de sterkste kamergroep, die de aangewezen persoon schijnt, om de toekom stige regeering te presideeren, loyaal op de hoogte wilde stellen van den toestand. Voor de conferentie met Sarraut was Blum eerst ontvangen -door president Le brun. Sarraut zette Blum en Daladier de finan- cieele situatie uiteen en bracht daarbij alle daden van zjjn regeering in herinnering tei verdediging van den franc en al haar pogin gen om op de markt de onrust weg ue nemen, welke het gevolg is van e onzeker heid der publieke opinie met betrekking tot de bedoelingen van de toekomstige regee- riSgarraut besloot zijn uiteenzetting met de verklaring dat niets in de .openbare finan ciën een gerechtvaardigd motief zou kunnen ,rtT. onrust of paniek, leveren voor viLi Blum deelde daarop Sarraut en Daladier mede, dat hij voornemens was, zich nader uit te spreken, over het program, dat de socialistische partij in overleg met de andere groepen van het Volksfront aan de regeering zou voorleggen. Hij zeide hieromtrent zeer duidelijke toe lichtingen te zullen geven in de zitting van den nationalen raad der S.F.I.O., welke spe ciaal hiervoor tegen a s. Zondag te Parijs ig bijeengeroepen. Blum gaf de algemeene richting aan van de verklaringen, die hij bij die gelegenheid van plan is af te leggen. Zij zullen in wezen geïnspireerd worden door het verlangen, om het vertrouwen in het land, in zijn eindelooze hulpbronnen, in zijn crediet en zijn productie mogelijkheden te verlevendigen. Voor Blum zal de taak van de toekom stige regeering allereerst bestaan in het met alle kracht stimuleeren van de economische activiteit, d.w.z. dat hij voornemens is, geen enkel initiatief te nemen, dat een opdroging van de reserves van het nationale crediet en van de bronnen voor de economische activi teit, d.w.z. dat hij voornemens is, geen enkel initiatief te nemen, dat een opdroging van de reserves van het nationale crediet en van de bronnen voor de economische wederopleving des lands tengevolge zou kunnen hebben. WARSCHAU, 8 Mei. (R.O.) Nadat onlangs te Zamosao 200 huizen, bewoond door 1500 personen, in de asch waren gelegd, zijn gis teren te Davidrodek eveneens 100 huizen in vlammen opgegaan, waarbij een vrouw en twee kinderen om het leven kwamen. Te Laszow, nabij Lodz, zijn drie vrouwen levend verbrand. LONDEN, 9 Mei (D.N.B.) Naar een speciale verslaggever van de „Daily Express" uit Jeru salem seint, heeft de negus hem medegedeeld, dat hij, bij zijn strijd tegen de Italianen in de buurt van Magdala, een gasvergiftiging heeft opgeloopen, waarvan hij nog steeds niet genezen is. „Inderdaad", aldus de „Daily Expréss"-cor- respondent, „maakt de keizer een ziekelijke11 indruk". Zoodra de negus voldoende hersteld zal zijn, zal hij, naar in zijn omgeving vernomen wordt, met klein gevolg een bezoek aan Europa brengen. Volgens mededeeling van een lid van het keizerlijk gevolg, zou de negus reeds binnen 'n dag of drie naar Londen willen reizen. De keizerin zou te Jerusalem blijven. JERUSALEM, 8 Mei. (UN. PRESS). De negus is heden per specialen trein in Jerusa lem aangekomen. Hij heeft met zijn gezin en gevolg zijn in trek genomen in hotel „Koning David". Aan het station werd Haile Selassie door den Britschen districtscommissaris, Campbell en adjudant van den Britschen hoogen com missaris voor Palestina, den Ethiopischen consul-generaal, lima Walda Gabriel en ver tegenwoordigers der Grieksche- en Russisch- orthodoxe kerk begroet. Onder de autoriteiten bevonden zich ook de overste van het Koptische klooster van Je rusalem en de burgemeester van de stad. De verslaggevers merkten op, dat de negus voor het eerst weer lachte, hetgeen hij sedert zijp vertrek uit Djiboeti niet meer zou hebben gedaan. JERUSALEM, 8 Mei. (R.O.) Langs den weg van het station naar het hotel stonden 3000 menschen, die den negus toejuichten. Het station was sterk bewaakt door politie. De negus dankte treurig glimlachend voor de toejuichingen. Het Arabische stakings-comité stelde 10 automobielen voor den negus en zrjn gevolg ter beschikking, opdat zij niet lastig gevallen zouden worden. De Abessynische consul te Jerusalem heeft uit Londen een telegram ontvangen, waarin hem verzocht wordt, den negus er toe te be wegen, een korte verklaring voor de radio af te leggen voor Amerikaansche luisteraars. Hiervoor is den negus een zeer belangrijke som gelds geboden. uit Haifa, valt nog aanvullend te berichten, dat men twéé uur, nadat de negus daar van boord was gegaan, nog steeds bezig was met het uitladen van rijkdommen, die uit Abessy- nië waren medegenomen, o.a. bestaande uit tapijtstoffen en een groot aantal met goud gevulde koffers. De gezamenlijke op de kade opgestapelde koffers stonden op een rij ter lengte van 4 meter en reikten tot manshoogte. Zij werden streng door de politie bewaakt. JERUSALEM, 8 Mei. (R.O.) Alvorens zich vroeg ter ruste te begeven, aangezien irij vermoeid was, heeft de negus een delegatie van priesters en zijn minister van buitenland- sche zaken ontvangen. Voor het hotel, waar hij logeert, staat een Brltsche schildwacht met het bajonet op het geweer. De negus heeft verklaard, dat hij heden nie mand kon ontvangen, doch morgen zal hij de journalisten ontvangen. Het gevolg van den negus woont in een hotel dicht bij „Hotel David", waar de negus zijn intrek heeft ge nomen. Uit Caïro wordt nog gemeld, dat een offi cieel persoon, die tijdens de doorvaart door het Suez-kanaal op het schip van den r.eguS moest zpn en zijn opwachting maakte, bij deze gelegenheid zün droefheid uitsprak over het treurig lot van ^en monarch. De negus ant woordde met een gebaar van onderwerping: „Voortaan is alles nutteloos". Dit waren de eenige woorden, die de negus sprak. Hij houdt zich vrijwel geheel afge zonderd en alleen zijn dochter kan bij hem komen. JERUZALEM, 8 Mei. (R.O.) De opperste Arabische raad heeft besloten: ten eerste de staking voort te zetten; ten tweede met ingang van 15 Mei geen belasting meer te betalen en ten derde, ondanks de waarschu wingen van den hoogen commissaris een pro- paganda-tocht door het geheele land te on dernemen. CAIRO, 8 Mei (UN. PRESS). In allerijl zijn gisteren Engeische troepen per vliegtuig van Cairo naar Palestina getransporteerd wegens de vrees, dat nieuwe Arabisch-Joodache on lusten zullen uitbreken. STOCKHOLM, 7 Mei. (R.O.) Dit jaar zul len te Stockholm nieuwe parken worden aan gelegd, in het geheel met een oppervlakte van 162.500 vierk. meter. Dit is de voortzetting van het streven, om in de hoofdstad van Zweden een behoorlijke open ruimte te behouden. In de afgeloopen tien jaren is het opper vlak van parken, plantsoenen en pleinen van 1.260.000 vierk. meter uitgebreid tot 4.450.000 vierk. meter. Wanneer men daarbij dan nog rekening houdt met het feit, dat zeer veel gebruik wordt gemaakt van electrische energie, kan men daaruit opmaken, dat Stockholm zui vere lucht heeft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2