WOENSDAG 18 MEI 1936 UITSLAANDE BRAND. Bij N.V. Andriesse's Kinder- kleeding fabriek. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. GEVONDEN VOORWERPEN. BERKEL EN RODENRIJS. DE OVERBRENGING VAN PILSOEDSKI'S HART. MAASSLUIS. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. de overdekte bad- en zwem inrichting. KABINETSHERVORMING IN OOSTENRIJK. VLAARDINGEN. SPAARBANK TE VLAARDINGEN. BLOEDIGE SCHIETPARTIJ IN MEXICO. De plechtigheden te Wilna. Eindeloos défilé der zwijgend wachtende menigte. Woestelingen openen het vuur op vooi een kerk verzamelde menigte. DE VIJFLING VAN DIONNE. Bron van inkomsten en oneenigheid. GANGSTER VEROORDEELD TOT 60 JAAR GEVANGENIS. Gisterenmiddag te ongeveer half vier is een uitslaande brand uitgebroken in pand 205 aan de Leuvehaven W.Z. hoek Wijde Nieuwsteeg, waarin is gevestigd de N.V. Andriesse's Kin- derkleedingfabriek. Daar de vlammen reeds hoog uit het dak sloegen werd onmiddellijk midden-alarm gemaakt en de brandweer trok met groot materiaal uit. De brand, die woedde op de zolderverdieping, waar zich de maga zijnen bevonden en waar vele winterstoffen lagen opgeslagen, werd ontdekt door het per soneel, dat zich op de werkplaats bevond, die een verdieping lager lag. Op een gegeven mo ment puilden rook-wolkjes uit de naden van het plafond. Wel overhaast natuurlijk, doch zonder eenige paniekstemming heeft men zich langs de trappen naar beneden begeven. Door terstond een ontzaggelijke watermas sa in het vuur te werpen er is met negen stralen water gegeven is ongetwijfeld een catastrophe voorkomen en is de brand beperkt kunnen blijven tot alleen de bovenste ver dieping, die echter grootendeels is uitgebrand. Gewerkt hebben de slangenwagens 23 met twee stralen, 24 met twee stralen, 25 met één straal, 26 met één straal, motorspuit IV met twee stralen, waarvan er één werd geleid langs de machinale motorladder, die hoog tegen het pand stond opgesteld en één van den Ha vendienst I. Aanwezig waren verder de mo- torreservewagen I en de slangenwagens 17, 21, 22 en 27. De leiding van het blusschings- werk berustte aanvankelijk bij onderbrand meester van Es, brandmeester van Putten van slw. 24 en later onder hoofdman L. A. van Gunsteren. Op het terrein van den brand wa ren o.m. nog tegenwoordig verschillende an dere hoofdlieden, alsook de directeur van den Gem. Vervoer- Reinigings- en Motordienst, ir. de Bruyne. De brand was in wijden omtrek zichtbaar. Zoowel aan het Vasteland als aan de overzijde van de Leuvehaven sloeg een groote menigte den brand gade. De politie had voor een uit stekende afzetting zorg gedragen. Een goed half uur reeds na het uitbreken van den brand, was de brandweer het vuur meester en kon met de nablussching worden begonnen. Omtrent de oorzaak tast men in het duis ter. De lager gelegen verdiepingen hebben veel waterschade ondervonden. (Reeds geplaatst in een gedeelte van de vo rige oplaag). Zitting van 12 Mei Gevonden voorwerpen in de week van 1 tot en met 7 Mei, omtrent welke inlichtingen zijn te bekomen a.h. Hoofdbureau van Politie aan het Haagscheveer, iederen werkdag van 9 tot 15 uur. Aan het C. B.: R.B. merken, portemon- naies, sleutels, handschoenen, grijze regen mantel, zwarte mantel met waschgoed, en veloppe 6 foto's, schoenmakersgereedschap, dames- kinder- en actetasschen, knipmes, verm. zilv. vulpotlood, ceintuurs, jongens pull over, bruine koffer met inhoud, blauw kruikje, vloerkleedje, regenjas, handzaag, insigne, schoolétui, 2 kg. gewicht, autoslinger, fiets- - pomp, schoentje, sigarettenkoker, regenpijp, voetrust, zwart dameshoedje, leesboek Goethe, hamer, rozenkrans, R. K. medaille, pakje inh. handschoenen en heerendassen, bruine gum miregenpijpen, bril met en zonder etui, bruine jongensjas, pakje blanco zegeltjes, stofbril, bankschroefje, 1 pr. regenpijpen, hoorn met veter en sleutel, 1 pak schoolschriften, gulden, wagensleutel, Duitsch leesboek, damespara- pluie, boekje, boek, actetasch inh. 2 paar da messchoenen, handkoffertje, pakje heeren pantalon. Aan de bureaux: Post Parkhaven: Bruin dekzeil; Sandelingplein: Eenige stukken hout en kinderstoel. Bij vinders: Fantasie broche, mevr. van Beuningen, Westzeedijk 126; handfietspomp, Arts, Zoom straat 83; roode damestasch met inh. A. J. de Lange, Lange Weistr. 61, Schoonhoven; br. damesportem. met inh. L. Wielhouwer, Dijk- straat 44b; ring 2 sleutels o.a. 4874, A. Ba- saat, Verbraakstraat 24a; bril in etui, W. Molendijk, Zwaanshals 119; damesportem. met inh., G. J. Solinger, Schieweg 213a; bruin etui inh. 2 sleutels, F. Wery, Nolensstraat 29; Eenig waschgoed, Hollander, Herlaerstr. 8; baal bloem, Blauwe Ster, Pelgrimdw.str.; zilv. vulpotlood, J. M. Strengholt, Steven Hogen- djjkstr. 11c; 8 sleutels aan touwtje, H. Mul der, Feijenoordstr. 8b; verm. doublé armband, P. v. d. Mout, Clemensstr. 18a; bruine portem. met inh., B. v. Herik, Kat. Lagedyk 433; bril met hoornen randen, E. v. 't Geloof, Wolph. bocht 31c; actetasch met gereedschap, L. v. Montfrooy, Disselstr. 25; portem. met inh., G. Niemansverdriet, JL, Hileweg 191; bontje, M. v. d. Dak, Beverstr. 130; damesportem. met inh., C. Berker, Bree 53; vulpotlood, P. Hoogstad, Bree 114; rozenkrans, M. Kisters, Bloemfonteinstr. 7; portem. met inh., A. Raaij- ens, Heer Amoldstr. 44; ring sleutels, W. Kok, Eemstein 11; Br. portem. plm. 40 cent, H. Feemekes, Utenhagestraat 212; taschje, inh. nihil, L. v. Pelt, Reepstr. 22; Unionsleutel, P. Rademaker, Jacominastr. 42; grijze kin- derportem. plm. 30 cent, J. Pendraad, Mau- ritsweg 26a; bankbiljet, H. Schinkelhoed, Bloemkweekerstr. 66a; goud oorring, A. M. Kooij, Nieuwehaven 9a; nieuw kinderschortje, L. Tichelman, Oosterstr. 29; damestaschje, C. Meijdam, Eegidiusstr. 34b; ring 4 sleutels met plaatje brandweer, J. v. Doodenwaard, Jaf fa 51-5;zwart dameshoedje, L. de Waal, Korte brantstr- 56b; gele schildersjas, A. C. Bennis, Kerkhoflaan 53; ruigharige foxterrier, S. v. Gelderen, Jonk. Fransstr. 50; ijzervijl, H. Kres Ruiistr. 17; Br. Sandalen, W. de Voogd, Spie- gelstr. 14b; IJzeren maatstok, L. Hollander, Overschieschedw.str. 8, Schiedam; 3 kl. jon. gelieden abonnement Nederl. Spoorw., - J. B. Teibergen, Josephlaan 20b; 2 studieboeken, A. J. C. Dekker, Zwart Janstr. 95; slingerbal, H. v. Wijlen, Claes de Vrieselaan 42b.; blauwe regenjas, F. Smits, Oostervantstr. 60; hand schoen, B. Mathijs, Nic. Zasstr. 3b.; bruine damesportem. met inh., A. P. v. Veen, v. Oos- terzeestr. 82b; doublé zegelring, mej. v. Grijp, Postkantoor, v. Alkemadestr. R.B. merken bij: P. Tielen, Hillegardisstr. 23; D. Meijer, Heijschedijk 1, Pernis; A. Jaars veld, Fuchiastr. 21; G. W. v. Prooijen, v. d. Palmstr. 29b; A. v. Arkel, Catharinastr. 55; J. P. Boerdam, Agniesestr. 136. Kostel. R.B.-merken bij: H. J. Lambooy, Rob. Fruinstr. 10b; H. Berkhout, 2e Wandel- oordstr. 13b; A. v. Bemmel, le Kiefhoek3tr. 28. fotoglaasje in etui, de Losne, Oosterkade 14; polshorloge en vulpotlood, Postkantoor, Cool- singel. Schilderij gekregen of gestolen. De rechtbank heeft het onderzoek heropend in de zaak tegen den 60-jarigen koopman E. F. tegen wien het O. M. waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman een gevangenisstraf had geëischt van 1 jaar wegens diefstal van een paar schilderijtjes uit het atelier van den kunstschilder M. B. J. Jungman te Noord- wijk en wegens verduistering van gelden die de opbrengst waren van in consignatie gegeven schilderijen. Bij hethernieuwde onderzoek is nog ge hoord de chauffeur H. J. Alphen, die volgens verdachte zou kunnen verklaren dat de twee schilderijtjes die verdachte zou hebben weg genomen, zelf door den schilder in de auto waren gebracht. De chauffeur wist zich echter niet meer te herinneren of de schilder zelf schilderijen in de auto had geplaatst, noch welke schilderijen dit zouden moeten geweest zijn. Het O. M. heeft daarna gepersisteerd bij zpn requisitoir. Betrapte inbrekers. In den avond van 5 October was J. G. de Kok in zijn woning aan den Mathenesserdijk gekomen op een oogenblik, dat twee mannen zich daar met minder goede bedoelingen toe gang verschaft hadden. De mannen wilden de vlucht nemen en om dat mogelijk te maken pleegde een van hen geweld tegen De Kok, door hem eenige slagen toe te brengen. Hier door schiep hij voor zich de gelegenheid om te ontkomen. De ander echter die van de trap sprong, om ook te ontkomen, viel daarbij en brak den enkel. De man deed een beroep op Kok hem niet aan de politie over te leveren, die zich door het hartroerende verhaal dat hem gedaan was, liet bewegen en den geval len inbreker naar het ziekenhuis liet vervoe ren. Het feit was echter toch uitgelekt en thans hadden de 38-jarige koopman J. G. en de 34-jarige kellner J. H. G. C. M. beiden gede tineerd zich te verantwoorden. Het bleek dat toen het geld niet gevonden werd, dat men in huis verwachtte, men den muntmeter had ge forceerd en de gaspenningen had weggenomen. In het voor-onderzoek had G. de man wiens enkel gebroken was, een volledige bekentenis afgelegd doch hij had den naam van zijn me dedader niet willen noemen. Ter zitting ech ter gaf hij toe dien avond in gezelschap te zijn geweest van M. die nu ook volledig bekende. Het O. M eischte tegen ieder 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, voor wat G. betreft met aftrek der preventieve hechtenis. .Met een auto uit rijden. Op 11 Maart hadden de 20-jarige monteur W. M., de 23-jarige motordrijver A. R. beiden gedetineerd en recidivist en de 22-jarige expeditieknecht J. S. een auto weggenomen die aan de Aelbrechtskade geparkeerd stond. Het contactsleuteltje had zich op het dashbord bevonden, maar het portier was gesloten. De jongens hadden echter de ruit naar beneden weten te duwen. Met de auto hadden zij een rit naar Zwijndrecht en terug gemaakt. Daar na waren zij aangehouden. De beide eerste verdachten hadden nog een voorwaardelijke straf loopen. Het .O. M. was van meening, dat die eerste bestraffing niet veel invloed heeft 'gehad. In verband daarmee eischte het O. M. tegen deze verdachten 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. Tegen J. S. eischte het O. M. 4 maanden hechtenis. Tegen J. S. eischte het O. M. 4 maanden gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. Uitspraken 26 Mei. Notaris opgelicht. In November van het vorig jaar verscheen ten kantore van den notaris F. W. A. J. van Peski de koopman A. V., die het verlangen te kennen gaf een testament te willen laten opmaken. De notaris kende de familie V. ai sedert lang en aan het verlangen werd vol daan. Eenige dagen later, toen V. het testa ment in ontvangst kwam nemen, haalde hij bij het betalen van het verschuldigde bedrag een bankbiljet van 100 te voorschijn, dat de notaris voor hem wisselde. Het bleek toen, dat V. over nog meer bankpapier beschikte. Nog een paar dagen later kwam V. andermaal ten kantore van den notaris en deed daar het verhaal, dat hij een bijzonder koopje kon hebben aan 'n tweedehandsch vrachtauto, die hij voor zijn bedrijf noodig had, doch dat hij voor den aankoop daarvan twee honderd gul den te kort kwam. V. vroeg den notaris hem dit bedrag te willen leenen, omdat er nogal haast bij den koop was. Binnen eenige dagen zou V. van eenige schuldenaren geld ontvan gen en dan kreeg de notariar dadelijk zijn geld terug. V. beweerde voor deze paar dagen een vergoeding van 35 te willen geven. De notaris sloeg de vergoeding af, ook toen V. tot een lager bedrag was overgegaan, doch verklaarde zich bereid V. het geld tegen schuldbekentenis te leenen. Zoo vertrok V.- van het kantoor van den notaris met twintig bankbiljetten van 10. Hij is echter nooit terug geweest om den notaris het verschul digde te betalen en dat was de oorzaak, waarom V. die gedetineerd is, zich voor de rechtbank wegens oplichting had te verant woorden. V. had een listig plan van verdediging. Hij beweerde, dat de notaris hem het geld had geleend, zonder dat hij hem had gezegd, waarvoor het dienen zou. De kwestie van de tweedehandsch auto was eerst ter sprake ge komen, toen V. het geld al in den zak had. Dat hij het vooruitzicht had, dat'hij van zijn schuldenaren geld zou ontvangen, was juist geweest. Hij had immers van een van zijn broers nog een bedrag van 1300 te goed als zijn aandeel in de nalatenschap van zijn,moe der. De notaris verklaarde, dat verdachte wel degelijk had gesproken over den aankoop van een auto, waarvoor hij geld tekort kwam. Het bleek, dat verdachte in het vooronder zoek ook mededeelingen over de betreffende auto had gedaan. Volgens hem zou die wagen voor 300 te koop zijn geweest en verdachte zou deze dadelijk weer van de hand hebben kunnen doen. Namen van degenen, die de wagen zouden koopen, kon verdachte echter niet opgeven. Dat het verhaal verzonnen was bleek xvel hieruit, dat de betreffende auto voor 35 is verkocht. Met het geld van den notaris had verdachte de wedrennen bezocht en daar had hrj het verspeeld, zooals hij reeds veel geld daar heeft verloren. Het O.M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, de oplichting bewezen achtend, eischte 1 jaar gevangenisstraf. Brandstichtingen uit wraak. De rechtbank heeft voorts twee gevallen van brandstichting behandeld, waarbij het niet te doen was, zich op wederrechtelijke wijze meester te maken van de verzekerings penningen, doch louter wraakneming betrof. In het eerste geval moest terechtstaan de 40-jarige vrouw W. D. uit Vlaardingen wier huwelijksleven niet al te gelukkig was ge weest en die gehandeld hkd uit een gevoel van wraak tegenover haar man, toen zjj op- 11 Maart in haar woning aan de Oranjestraat eenig beddegoed met petroleum overgoot en in brand stak. Het andere geval betrof den 35-jarigen bloemenkoopman J. P. S. uit Schiedam, die om soortgelijke ervaringen met zijn vrouw op 6 April in hun woning aan de Grofbaan te Schiedam een sohoorsteenlooper en een kinderbed in brand had gestoken. In geen van bejde gevallen was er ernstig gevaar ge weest. Het vuur was met behulp van em mers water gebluscht. Het O.M. waargenomen door mr. H. J. A. Reumer eischte tegen de vrouw 1 jaar ge vangenisstraf, waarvan 8 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaren en tegen den man 1 jaar gevangenisstraf. Mr. H. van Traa optredend voor verdachte D. drong er op aan, verdachte een onvoor waardelijke straf te geven gelijk aan de pre ventieve hechtenis en voorts bij de voorwaar delijke straf de eischen niet te streng te stellen. Mr. H. J. F. Heyrnan Vroeg ten aanzien van verdachte S. een gedeeltelijk voorwaar delijke straf. Een insluiper. De 28-jarige stoffeerder A. v. R. uit Schie dam heeft zich ter zake van twee gevallen van diefstal te verantwoorden gehad. Op 12 Februari had verdachte, ziende, dat juffrouw J. W. Deus-Van Houwelingen haar woning aan de Mr. Troelstrastraat verliet, met be hulp van een valschen sleutel zich toegang tot dat pand verschaft en daaruit een rijks daalder weggenomen. Verdachte kwam juist weer uit het pand, toen de juffrouw thuis kwam. Hij wendde nog voor de meter te hebben opgenomen, maar de juffrouw liep er niet in en wees verdachte aan een agent van politie aan. Toen hij eenmaal was 'gearres teerd, bleek verdachte nog meer op zijn kerf stok te hebben. Op 10 September was hij bin nengedrongen in de woning van den boek houder H. K. v. Minne aan den Hofsingel. Daar nam vérdachte uit een buffetlade eenig geld en uit een la van een schrijfbureau een blikken trommel met ruim 100, welke toe behoorde aan het orgelrestauratiefonds van de Ned. Herv. Gemeente, dat door van Minne beheerd werd. Verdachte, die beide diefstallen bekende, hoorde, in verband met een gunstig reclassee- ringsrapport, tegen zioh eischen 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en met de bepaling, dat 6 maan den van de straf voorwaardelijk worden op gelegd, met een proeftijd van 3 jaren. Uitspraken 26 Mei. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: P. v. A. 22 jaar loswerkman, gedetineerd, wegens diefstal van een fiets, die onbeheerd aan de Willem Buitewechstraat stond, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. A. H. B. 22 jaar expeditieknecht, gedetineerd eveneens wegens diefstal van fietsen, tot 8 maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. M. S. 46 jaar, chauffeur te Hillegersberg, wegens geweldpleging de verdachte had tijdens de staking bij de Purfina, toen de werkwillige schipper C. J. Vermey door posters naar huis werd gebracht, tegen dezen geweld gepleegd, door hem te slaan en te trappen tot 1 maand gevangenisstraf. De 45-jarige chauffeur W. V. te Overschie die zich ter zake van hetzelfde feit te verantwoorden heeft ge had, werd vrijgesproken. A. K. 26 jaar landarbeider te Oude Tonge, wegens valschheid in geschrifte verdachte had steunfraude gepleegd tot 1 maand ge vangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaren. H. W. M. v. V. 47 jaar zonder beroep, we gens diefstal van een blik speculaas, tot 2 maanden gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis, doch voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. A. N. V. 31 jaar varensgezel en J. V. 25 jaar koopman, beiden recidivist en gedeti neerd, wegens diefstal van rijwielonderdeelen uit een magazijn aan de Meermansstraat, ten nadeele van J. A. Kusse, tot respectievelijk 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf, voor bei den met aftrek der preventieve hechtenis. G. S. 32 jaar loswerkman, wegens heling van een gedeelte van de partij gestolen rijwielon derdeelen, tot 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. 21 J. M. Roojjens jm. 28 j. en W. C. Wijntjes jd. 30 j. J. v. d. Schoor jm. 25 j. en N. Boeter jd. 22 j. G. J. Seekles jm. 25 j. en D. Butjs jd. 27 j. A. A. Snoeok jm. 24 j. en B. L. E. Scheffer jd. 24 j. J. H. v. d. Tak jm. 21 j. en E. Viool jd. 22 j. D. v.' d. Stèeg jm. 21 j. en A. Verkaik jd. 21 j. W. F. H. Thèlmer jm. 29 j. en A. C. P. de Jongh jd. 29 j. J. Vermeulen jm. 25 j. en K. Brouwer jd. 29 j. B. K. Ververs jm. 40 j. en P. W. de Boer ges. 53 j. P. J. Visser jm. 29 j. en M. J. Krul wed. 31 j. F. A. W. Walop jm. 24 j. en J. M. Simonis jd. 20 j. J- 'Westphal jm. 24 j. en J. v. d. Kruk jd. 18 j. C. de Winter jm. 21 j. en W. J. Mussert jd. 2() j. J. A. Zwikstra jm. 22 j. en P. Wendrich jd. 21 j. K. Apon jm. 24 j. en M. C. Tindal jd. 21 j. H. J. Emanuels jm. 25 j. en W. J. Vrpdag jd. 25 j. A Groen jm. 26 j. en L. J. Vijverberg jd. 27 j. J. Groenendijk jm. 29 j. en W. C. Brunold jd. 29 j. p. c. v. Ham jm. 28 j. en M. Boogh jd. 22 j. L. Kraijo jm. 25 j. en G. Venema jd. 24 j. N. Laheij jm. 23 j. en R. F. v. Bekkum jd. 21 j. P. G. v. Rijswijk jm. 23 j. en J. C. Stolk jd. 22 j. H. A. de Wilt jm. 27 j. en C. W. Reinking jd. 21 j. H. Visser jm. 29 j. en M. E. v. d. Veen jd. 30 j. M. H. Rubens jm. 30 j. en F. Weissmann jd. 21 j. J. A. v. d. Steenweg jm. 31 j. en J. T. Verver jd. 29 j. P. Schellen jm. 22 j. en H. v. d. Stoep jd. 23 j. J. J. A. jm. 21 j. en E. de Vries jd. 17 j. J. C. Lupgens jm. 21 j. en J. A. Driessen jd. 30 j. J. Behr jm. 31 j. en B. v. Baale jd. 28 j. W. Mulder jm. 28 j. en G. de Groot jd. 24 j. C. H. v. Toorn jd. 24 j. en A. C. de Fouw jd. 24 j. P. A. Bal jm. 33 j. en C. Brisban jd. 33 j. S. J. Komien jm. 22 j. en M. C. A. Boschman jd. 21 j. A. J. Lievense jm. 26 j. en C. v. d. Wielen jd. 19 j. A. W. Niël jm. 25 j. en C. Janssen jd. 26 j. L. Nijman jm. 23 j. en K. A. Berkelaar jd. 19 j. P. v. Rhee wed. 28 j. en X. Vedder jd. 20 j. J. L. v. Bueren jm. 25 j. en G. de Haan jd. 24 j. K. Burggraaf jm. 29 j. en M. A. Scheepmaker jd. 26 j. H. T. P. v. Wees jm. 28 j. en C. A. v. d. Wolff jd. 20 j. E. J. W. Paerels jm. 30 j. en P. de Melker jd. 22 j. A. Roos jm. 21 j. en J- Vijfvinkel jd. 22 j. J. Verhagen jm. 22 j. en N. A. v. Lammeren jd. 20 j. G. J. Meulenbroek jm. 23 J. en A. G. Westervoorde jd. 22 j. G. v. Hoek jm. 25 j. en A. v. Munster jd. 24 j. J. Kooijmans jm. 20 j. en M. C. Abelskamp jd. 22 j. J. H. Gerritsen ges. 57 j. en J. H. de Jager wed. 59 j. R. Maas jm. 38 j. en W. Tollenaars jd. 30 j. J- W. v. d. Arend wed. 39 j. en A. de Wijs jd. 30 j. H. G. Slik jm. 23 j. en H. Kuiper jd. 23 j. A. v. Oyen jm. 27 j. en B. L. Seghers jd. 25 j. J- de Ruiter jm. 31 j. en H. A. v. d. Lelij jd. 26 j. A. A. v. d. Graaf jm. 29 j. en J. J. Schrier jm. 35 j. p. J. L. v. Ette jm. 25 j. en G. A. Busman jd. 25 j. A. Mouwen jm. 24 j. en J. E. Witte jd. 21 j. J. Passchier jm. 23 j. en N. v. d. Staajj jd. 20 j- A. C. den Boer jm. 28 j. en P. F. de Jong jd. 28 j. A. Berkhout jm. 24 j. en C. A. v. d. Sterre jd. 22 j. J. J. A. v Haasteren jm. 25 j. en S. M. Nederhof jd. 26 j. p. Damsteegt jm. 24 j. en P. W. v. Veen jd. 27 j. G. Borkus wed. 55 j. en J. C. Middendorp jd. 41 j. R. Fbnnema jm. 24 j. en I. P. de Regt jd. 23 j. C. F. v. Merkerk jm. 28 j. en M. J. v. Varik jd. 24 J. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Johannes, zoon van G. Bes en M. Th. Smit Hendrikus J- M., zoon van J. C. van der Arend en M. B. M. Persoon. ONDERTROUWD: Aart van den Beng 29 j. te Capelle aan den IJssel en Cornelia A. van der Spek, 26 j. Hermanus P. Bakker, 22 j. te Bergschenhoek en Aaltje C. Koppert, 22 jaren. GEHUWD: Johannes C. Heinsbroek, 28 j. te Delft en Maria A. van der Burg, 22 j. Hendrik W. N. Pannekoek, 26 j. en Dingena Vlasblom, 25 j. te Hillegersberg. OVERLEDEN: Melis van der Breggen, 7 m., zoon van H. van der Breggen en N. Los Jannetje Verhoef, 54 j., echtgenoote van Krijn Vogelaar Maria Overmeer, 84 j., wonende te Ptjnacker. Aangiften van 12 Mei 1936. BEVALLENP. E. de Jonge geb. Beek d. G. Koenen geb. van Stein d. J. K. v. d. Welle geb. Don d. W. Smit geb. Hoogendijk d. A. H. van Ravestejjn geb. v. d. Sluijs z. N. v. d. Stad geb. v. d. Ham x. J. M. de Feij geb. Reiche d. G. M. Mühlenbruch geb. v. d. Stoep z. A. Dee geb. Visser d. F. Wijers geb. Koster d. W. Gubbels geb. v. d. Velden d. M. C. Lange geb. Hoffmann d. M. Rijn geb. de Rooi) d. A. K. Leurs geb. Stegers z. J. M. Kop geb. Oosterbroek z. J. Kievit geb. v. d. Graaf d. B. A. Dorre geb. Teters d. A. M. F. Janssen geb- Rolf von den Baumen z. A. Bontenbal geb. Koning z. M. J. Meijer geb. Cats d. C. A. M. van Look geb. Boeren d. C. A. Fortuin geb. Joosen z. J. C. Rutjs geb. v. d. Wal z. P. Louwerens geb. Smits z. W. H. Hesper geb. Renner z. A. Wijs geb. Wijkstra z. J. Roodnat geb. van Kooten d. OVERLEDEN: G. Verzijden vrv. B. Groe nendijk vr. 76 j. E. va. Baliegoie m.van C. Breedvetd 30 j. M. GF. A. Mooren ongeil, vr. 22 j. A. W. Urff wedr. v. G. Schman 86 j. K. v. d. Wel vr. van L. Koster 60 j. E. Mietes wedr. van M. Zonneveld 82 j. M. Klappe d. 1 j. H. J. Beuvens m. van M. A. C. Elzendooren 66 j. J. G. C. de Koning m. van M. W. van 't Hof 53 j. M. v. Noord wede. v. N. van Noord 75 j. J. H. van Gennep wedr. van C. Dekker 55 j. P. J. Dieleman d. 22 d. M. C. C. Haagmans ongeh. vr. 81 j. E. Bruijsschaart vr. P. cijs 72 J. Aangiften van 13 Mei. GEHUWD: A. Zoeteweij jm. 23 j. en E. Veen- man jd. 19 j. J. Bakkers jm. 26 j. en J. Boon jd. 21 j. M. de Boer jm. 25 j. en M. E. de Bruijn jd. 22 j. W. v. Buren jm. 28 j. en C. W. v. Saltbomme! jd. 19 j. J. A. Cornet jm 28 j. en L. C. Boiijn jd. 24 j. J. P. C. v. Dongpn jm. 23 j. en J. G. Hertogs jd. 22 j. J. Dijksman jm. 24 j. en M. M. de Lange jd. 21 j- M. F. Fiolet jm. 21 j. en C. de Moor jd. 19 j P. J. Heijmans jm. 29 j. en E. Musters jd. 26 j. M. Holierhoek jm. 25 j. en A. M. J. de Weijer jd. 25 j. J. M. Kemner jm. 26 j. en M P. A. v. Raak jd.' 25 j. H. A. Klattien jm. 24 j. en T. Bijl jd. 20 j. G. F. Kloot jm. 27 j. en A. M. Cremer jd. 20 J. A. Kok jm. 25 j. en A Scheele jd. 21 j. W. J. v. d. Kooij jm. 26 j. en M. W. F. v. d. Linden jd. 23 j. D. Leenhouts jm. 28 j. en C. Hendriks jd. 20 j. A. F. H. Möller jm. 21 j. en C. Smit jd. 26 j. W. A, v, Ooijen jm. 26 j. en M. E. Braemer jd. 22 j. A C. v. Overbeek jm. 23 J. en J. Janse jd. 25 j. C. J. Oxener jm. 30 j. en D. C. Smit jd. 20 j. L. de Reus jm. 26 j. en H. J. Ketting jd. 26 j. J. P. Roedoe jm. 23 j. en B. W. de Graaf jd. De commissie van voorbereiding, voor de stichting van een overdekte bad- en zwem inrichting aan de Julianalaan, vergaderde gistermiddag. Hoewel het benoodigde kapitaal nog niet ten volle bijeen is, besloot men toch den bouw te beginnen. De heer Th. Holsken, wonende te Haarlem, is tot algemeen bedrijfsleider benoemd. Deze heer is lid van de gemeentelijke com missie in zake lichamelijke opvoeding te Haar lem, bestuurslid van de afd. Noord-Holland van den Kon. Ned. Zwembond en verder kamp rechter en scheidsrechter bij polowedstrijden. Is het zwembad gesticht, dan is er nog voldoende grond beschikbaar om eventueel tot uitbreiding over te gaan. GOUDEN JUBILEUM. Onze stadgenoot, de heer Arie van Baaien, hoopt op 24 Mei a.s. den dag te herdenken dat hij vóór 50 jaar in dienst trad bjj de de van der Lely's touwfabriek, thans de N.V. Ver. Touwfabrieken. Meer dan 25 jaar is hij als baas in deze fabriek werkzaam. Ongetwijfeld zal deze dag niet onopgemerkt voorbijgaan. T. P. Zondag a.s. zal de R. K. dameswandelclub T.I.P. deel nemen aan den 25 K.M. marsch, uitgeschreven door de R. K. wandelsport - vereeniging Spartaan te Delft. De afstand moet in 6 uur afgelegd worden. VOOR AQUARIUMLIEFHEBBERS. Op verzoek van enkele aquarium-liefheb bers worden pogingen in het werk gesteld al hier een vereenaging van aquarium-liefheb bers op te richten. Daartoe zal Maandag 18 Mei a.s. 's avonds 8 uur in een der zalen van „Sursurn CQrda" aan de Fenacoliuslaan 8, een vergadering ge houden worden. De heeren P. H. van Roon en C. van Duijn, leden van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Aquarium-vereenigingen, zullen een uiteenzetting geven van de voordeelen verbon den aan het lidmaatschap van een aquarium- vereeniging. Ter opluistering zal de heer C. van Duijn Jr. uit Schiedam, aan de hand van een serie lichtbeelden een voordracht houden over: „De broedgewoonten van den stekelbaars, dier- psychologisch beschouwd". Als bijzondere attractie zullen een aantal visschen onder de aanwezigen verloot wor den. Iedere aquarium-liefhebber is welkom, de toegang is vrij. In het jaarverslag van de Spaarbank te Vlaardingen wordt gemeld, dat in 1935 de te rugbetalingen de inlagen overtroffen. Terug betaald werd in 1935 ƒ1.649.963 (1.274.283). De inlagen bedroegen in 1935 1.608.468 (v. j. 1.307.297). De inlagen bedroegen dus ƒ74.508 minder dan de terugbetalingen, terwijl de in lagen in 1934 de terugbetalingen met ƒ33.013 overtroffen. WATERSPORTVEREENIGING „VLAARDINGEN". De uitslag van den gehouden onderlingen zeilwedstrijd der Watersportvereen. „Vlaar dingen", gehouden op de Vlieten, is als volgt: Klasse 1: Ren jollen, 1 Jo, stm. D. v. d. Vlies. Klasse 2: Sharpies: 1 Lena, stm. H. v. Zelm; 2 Ary, stm. M. Kroos. Klasse 3, smalle B. M.: 1 Marie, stm. C. Smit; 2 Favo- nius, stm. P. Wapenaar. Klasse 4, verbreede B. M.: 1 Mies, stm. G. B. H. Niestadt. Klasse 5, Jollen: 1 Alva, stm. C. van ÏJperen. Klasse 6, gem. klasse: 1 Watergeus, stm. L. Hooger- werf. De wedstrijd had een vlot verloop. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG. De Zaterdag j.l. gehouden speldjesdag met inbegrip van twee inteekenlijsten ten bate van de Reclasseering heeft opgebracht 400,24%, waarvan uit Vlaardinger-Ambacht 40.97%. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de s.s. Katvaldis, Kingisepp, Tchubar en Bere- sina om te bunkeren; Argonne om 28Ó0 ton kolen te laden; Driebergen met 9100 ton erts; Groenlo met 3400 ton erts. KONIJNEN ONTVREEMD Ten nadeele van K. aan den Parallelweg zijn zes jonge konijnen ontvreemd. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Gisteren herdacht het echtpaar Borsboom de Kok, Emmazijstraat zijn 50-jarige echt- vereeniging. SCHEEPSBOUW. De N.V. Vlaardingsche Machinefabriek I. A. Kreber alhier ontving voor binnenlandsche rekening opdracht voor de levering van een Stalen stoomsleepboot, met een vermogen van 170 I.P.K. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: Dijkshoorn, Nieuwelaan 66, grijze muts; Roest, Westnieuwland 1, pad- vindersriem; Storm, le Maasboschstraat 6, rij wielplaatje; Stuifzand, 8e Bierslootsteeg 14, ceintuur; Mosterd, Markgraafstraat 26, por- temorinaie; van der Hoek, Jac. van Dijkstr. 32, sleutel; Clements, Oosthavenkade 78, uniformpet; van Rees, le Maasboschstraat 74 rijwielplaatje; van der Linden-, X' t K. Dros- saartstraat 158, blauwe broek en 2 boorden; Vis, 2e van Leyden Goelstraat 22, heeren rijwiel; Seecles, Politiebureau, portemonnale met inhoud. Nog deze week te verwachten WEENEN, 12 Mei (R.O.). De kabinetswij ziging, waarvan zoo druk sprake was eenige weken geleden, is thans opnieuw aan de orde en wordt nog deze week verwacht. De mutaties zullen evenwel slechts betrek king hebben op de z.g. „technische porte feuilles". De politieke oriënteering van het kabinet blijft onveranderd; zelfs zal in de nieuwe samenstelling van het kabinet, meer nog dan voorheen, tot uiting komen de nau we samenwerking tusschen Schuschnigg en Starhemberg. Naar het heet, zijn de incidenten van j.l. Zondag oorzaak, dat spoediger dan aanvan kelijk in de bedoeling lag, de voorgenomen kabinetshervorming zal worden doorgezet. WEENEN, 12 Mei (R.O.) In verband met de incidenten, welke Zondag hebben plaats gehad tusschen leden van de Heimwehr en den Freiheitsbund, heeft Fey in een schrij ven aan bondskanselier Schuschnigg getracht de verantwoordelijkheid, welke hem werd ver weten, van de hand te wijzen. Van den anderen kant wijst men er op, dat een twaalftal personen, vroeger behoorende tot de nationaal socialistische partij, of uit gesloten buiten de Oostenrijksche para-militai re organisaties wegens anti-Oostenrijksche agitatie, werd gearresteerd wegens het orga- niseeren van contra-manifestaties. In de omgeving van Starhemberg bevestigt men, dat de nauwe samenwerking tussc en Schuschnigg en den vice-kanselier kunnen worden versterkt door de welke de incidenten van gisteren no t j hebben gemaakt. WILNA, 12 Mei. (D.N.B.) Uit alle deelen van het land waren hier menschen samen gestroomd, om den verjaardag van den sterf dag van maarschalk Pilsoedski te herden ken. Reeds in den vroegen morgen kwamen de extra-treinen aan, die den president der re publiek, de leden van regeering en senaat, de afgevaardigden van den sejm, en groot aan tal andere autoriteiten, de rectoren der hooge- scholen en de hooge geestelijkheid naar Wilna brachten. Slechts een klein aantal genoodigden woon de den rouwdienst bij in de St. Theresia-kerk. Na de rouwplechtigheid, onder het gelui der klokken, zette zich de stoet in beweging, welke het hart van den Poolschen nationalen held naar het heldenkerkhof zou geleiden, waar het aan de voeten van het stoffelijk hulsel van zijn moeder zou worden bijgezet. De straten, waarlangs de stoet trok, wa ren rijkelijk versierd met lang afhangende vlaggen. Vereenigingen met haar vaandels, schoolkinderen en militairen hadden zich en haie opgesteld. Aan den kop van den stoet marcheerden afdeelingen van alle legerformaties. Een groot aantal kransen werd eveneens medegevoerd. Onmiddellijk voor de urn met het hart van Pilsoedski en de doodkist van diens moeder schreed de hooge geestelijkheid in haar prach tige gewaden. De urn werd afwisselend door vertegen woordigers der nationale organisaties ge dragen. Achter de urn schreden president Mosciecki en de familie en verwanten van den overleden maarschalk, de opperbevelhebber van leger en vloot, generaal RydzSmigly en de voor malige minister-president, kolonel Slowek. Daarachter volgden de vertegenwoordigers van sociale en religieuse organisaties. In de naaste omgeving van het kerkhof, waar men een nieuw mausoleum heeft op gericht, hadden de vertegenwoordigers der pers en talrijke in den vreemde gevestigde Polen een plaats gevonden. Op het kerkhof zelf kon slechts een be trekkelijk klein aantal personen worden toe gelaten. Terwijl vliegtuigen de lucht met hun ge dreun vervulden, meldden de klokken het oogenblik, dat de kop van den stoet het kerk hof naderde. Het gelui bleef aanhouden, tot dat 101 kanonschoten het einde der plechtig heid aankondigden. WILNA, 12 Mei (D.N.B.) Vroeger dan ver wacht werd, bereikte de kop van den stoet, welke het hart van maarschalk Pilsoedski begeleidde, het schilderachtig gelegen kerk hof van Rassa. Onder eenvoudige grafsteenen van groen graniet rusten hier 160 gevallen Poolsche strijders van alle rangen en temidden van deze helden bevindt zich het graf voor het hart van den maarschalk, aan de voeten van het stoffelijk overschot Van zijn moeder. De rectoren der Pooische hoogescholen droegen de urn het laatste gedeelte van den weg tot aan het graf. En terwijl de muziek het lied der „Eerste Brigade" speelt, terwijl rondom de militaire afdeelingen het geweer presenteeren en de menigte in diep zwijgen ontroerd wacht wordt de reusachtige plaat, gehouwen uit zwart gra niet, op het graf neergelaten. Nadat 101 saluutschoten van de artillerie hadden weerklonken, nam de president der republiek het woord, om de gedachtenis van maarschalk Pilsoedski te huldigen. Wederom presenteerden vervolgens de troe pen het geweer. De president, de voornaam ste regeeringsleden en de militairen verlieten het kerkhof en teiwijl eskaders vliegtuigen steeds weer over het graf vlogen, begon het eindelooze défilé der zwijgend wachtende menigte. MEXICO STAD, 12 Mei (D.N.B.) In het plaatsje San Juan del Rio in. den staat Quere- taro hebben aanhangers van den vroegeren staatsgouverneur, Saturnïno Osornio, het vuur geopend op een menigte, die zich voor de kerk verzameld had. V(jf menschen werden ernstig gewond, een zesde werd gedood. Een vrachtauto met sol daten, die door de autoriteiten naar San Juan del Ri° was gezonden om de orde te herstel len, sloeg door onvoorzichtig rijden van den chauffeur om, waarbij zeventien soldaten ver wondingen opliepen. Ontzettende bratid te Navolato MEXICO STAD, 12 Mei (R.O.) Meer dan duizend arbeiders en hun gezinhen zijn dak loos geworden tengevolge van een ontzetten- den brand in het dorp Navolato in de provin cie Sonora. De brand ontstond in een suikerrafinadery en sloeg met razende snelheid over op de huizen in het dorp, welke alle uit hout zijn opgetrokken. De daklooze menschen ontvluchtten zonder voedsel en bijna zonder kleeding het tooneel van de ramp. Tot nog toe is niet bekend, of bjj den brand menschen om het leven zjjn gekomen. WASHINGTON, 12 Mei (R.O.) President Roosevelt heeft het te Londen gesloten nieuwe vlootaccoord ter goedkeuring voorgelegd aan den senaat. LONDEN, 11 Mei. (A.N.P-' De ..Daily Tele graph" meldt uit Caliender (Ontario), naar aanleiding van den tweeden verjaardag vaiv den vjjfling der f ami he Dionne, 0p 28 Mei a.s., dat de oneenigheid tusschen de ouders en de regeering van Ontario voortduurt. De laatste moeilijkheid is gerezen over de kwestie van het dieet. De ouders beweren, dat de kinderen niet voldoende eten krjjgen. pr. Allan Roy Dafoe daarentegen verklaart, dat de physieke toestand der kinderen bijna volmaakt is, dat zij iedere maand in gewicht toenemen en dat alle dokters, die het zieken huis bezoeken, hun bewondering uitspreken voor de uitstekende gezondheid der kleintjes. De heer en mevrouw Dionne beklagen zich er voorts over, dat de kinderen nog geen woord Fransch of Engelsch spreken, maar dat betwist dr. Dafoe eveneens. Hij zegt, dat de kinderen reeds eenige Fransche woorden „be- heerschen", zooals „docteur" en „au revoir". Zij zullen echter niet eerder Engelsch leeren dan nadat zij het Fransch, de voertaal hunner ouders, „onder de knie" hebben. Zij zullen op het terrein van het ziekenhuis een nieuw gebouwtje krijgen, waar hun ver zorgers en bewakers zullen worden onderge bracht. NEW YORK, 11 Mei (R.O.). De rechtbank van Tacoma in den staat Washington heeft den gangster William Mahon veroordeeld tot 60 jaar gevangenisstraf. Mahon was betrokken bij de ontvoering van den kleinen George Weyerhauser, den negen jarigen erfgenaam van vele milüoenen. Ma hon vroeg een losprijs van 200.000 dollar voor het knaapje. Sedert de arrestatie van Alvin Karpis werd Mahon „publieke vjjand nummer 1" genoemd. Hij heeft dezen titel dus een week gedragen. Hij werd Donderdag te San Francisco ge arresteerd en bekende schuld, waarna de ver oordeeling onmiddellijk volgde. Dit is een voorbeeld van de poging van de autoriteiten, het recht sneller toe te paaaeilr teneinde het land van de gangsters te var- lossen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2