Het vlieg-ongeluk op Soesterberg. CONCENTRATIE VAN HET G.L.O. B-ONDERWIJS. mailverending. AANSLAG OP PRINS STARHEMBERG MGR. WOLKER VRIJ. MAANDAG 25 MEI 1936 Opheffing van zes der veertien scholen. ROTTERDAMSCHE VEREENIGING VOOR SPRAAKGEBREKKIGEN. ONTROUWE WERKSTER. DAT BELASTINGPLAATJE TOCH. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAMSCHE ZEILVEREEN. BERGSCHE PLASVEREENIGINGEN. ONDERWIJS. DE COMMUNISTISCHE RAADS- FRACTIE. GEMEENTERAAD. JEUGDKAMPIOENSCHAPPEN DISTRICT ROTTERDAM. RENNERSCLUB FEÏJENOOKD. De vlieger, die „veine'" liad. Het toestel is als een vonnlooze klomp in den grond geboord. WEENEN, 23 Mei. (R. O.) De gewapende overval op kasteel Waxenberg, de residentie van Star hemberg, heeft veel meer dan een plaatselijke beteekenis. De overrompelingspoging draagt alle kenmerken van een door een centraal commando georganiseerde en met beslistheid uitgevoerde actie. Het blijkt duidelijk, dat het doel der nalionaal-socialisten was, agitatie te verwekken bij den Heimatsehutz, door aan te toonen, dat de wettelijke macht niet in staat was, een aanval zoo al niet op den persoon van Starhemberg dan toch op zijn resi dentie te voorkomen. De waakzaamheid van de gendar merie, die lucht kreeg van deze affaire, heeft echter het bewijs ge leverd, dat de wettelijke macht wel degelijk in staat was, een overval af te slaan, zelfs in gebieden die als Opper-Oostemijk den naam hebben, de laatste bolwerken van het Oosten- rijksche nationaal-socialisme te zijn. Vijf vrachtwagens materiaal onder zocht, waaruit echter geen schuld bleek. Ten gevolge van de aanvaarding van het amendement-Thijssen is bij de wet van 22 Februari 1936, voor de scholen voor gewoon lager onderwijs, uitsluitend omvattende het 7e leerjaar of het 7e en hoogere leerjaren, mits deze scholen op 1 December 1935 reeds bestonden, de z.g. 30-schaal vastgesteld. Zoo dra het aantal leerlingen dier scholen dus 31 bedraagt, wordt het hoofd bijgestaan door tenminste één onderwijzer en voor elk dertig tal leerlingén boven de 31 wordt een onder wijzer meer vereischt. Intusschen is nog steeds geen datum van inwerkingtreding van het desbetreffende voor schrift bepaald. Gelijk uit de bjj de stukken overgelegde missive van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen d.d. 11 Februari j.l. blijkt, is oorzaak hiervan de om standigheid,. dat aan de invoering van deze nieuwe leerlingenschaal aanzienlijke kosten zijn verbonden. Met het oog hierop is door den Minister op ingrijpende concentratie, zoo mede"het zooveei mogelijk vormen van vol ledig bezette klassen, voor deze scholen aan gedrongen. Het onderricht, hetwelk voor een groot deel der betrokken leerlingen eindonderircht is, zal zooveel mogelijk op de practijk van het leven worden gericht. Dit brengt mede, dat het on derwijs voor jongens en meisjes niet in alle opzichten hetzelfde mag zijn. Een leerplan, waarbij met een en ander rekening wordt gehouden, is reeds vastgesteld. Invoering zal ten gevolge hebben, dat de jongens en de meisjes afzonderlijk onderwijs moeten ontvangen. B. en W. stellen zich dit zoo voor, dat de scholen wel door jongens en meisjes zullen worden bezocht, doch dat aan elke school zooveel mogelijk afzonderlijke jon gens- en meisjesklassen gevormd zullen wor den. -Met betrekking tot de mogelijkheid van concentratie worde opgemerkt, dat thans aan den Rechter-Maasoever 8, aan den Linker- Maasoever 6 scholen voor g.l.o. B gevestigd zijn, die gezamenlijk op 1 Maart j.l. 1779 (957: en 822) leerlingen telden. Het- komt B. en W. voor, dat de 8 scholen aan den Rechter Maasoever twee aan twee zouden kunnen worden samengevoegd, en wel door de tweede op te heffen en de leerlingen daarvan te doen overgaan naar de eerste. De 6 scholen aan den Linker-Maasoever laten zich niet zoo gemakkelijk twee aan twee samenvoegen. De oorzaak hiervan is o.a. de weinig centrale ligging van enkele dezer scho len. B. en W. zijn er van uitgegaan, dat ook aan den Linker-Maasoever 4 scholen voor g. 1. o. B beschikbaar moeten blijven en hebben omgezien naar een viertal centraal gelegen gebouwen voor deze scholen. Wat de personeelsbezetting aangaat, het aantal hoofden zal met 6 verminderen. Het aantal klasse-onderwijzers (essen) zal echter door de invoering van z.g. 30-schaal een niet ónbelanglijke uitbreiding, waarschijnlijk met één- 16-tal, ondergaan. en W. hebben omtrent de bovenomschre ven coheentratieplannen het oordeel gevraagd van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en mochten daarop het bericht ontvangen, dat, indien de raad dienovereen komstig mocht besluiten, zijnerzijds zal worden bevorderd, dat de in den aanhef genoemde be paling der Wet van 22 Februari 1936 met in gang van 1 September a.s. in werking treedt. DEN HAAGROTTERDAM. Rotterdam wint met 232 hout. Op de banen van Olympia in Den Haag werd Zondag de jaarlijksche ontmoeting gehouden tusschen 25 Haagsche en 25 Rotterdamsche Kegelaars. De Hagenaars wisten in het eer ste gedeelte een voorsprong van 197 hout te behalen, doch na de koffie waren de Rotter dammers sterker en ze eindigden den wed strijd met 232 winstpunten. Den Haag W. Hölsken 404, S. Smit 372, J. J. M, Meeuws 332, J. B. J. v. d. Waal 392 T, W. Boerman 430, L. Laverman 388, A. W. Vorst 390, P. Niesveld 399, H. W. v. Bijieveldt 389, P J. Vroom 427, J- F. Goddefrooy 459 en C. 'de Vries 443. Rotterdam A. v. Vliet 439, C. Mes 345, D. Lubeék 395, Westerman 359, Go Gelder 346, Van Olm 387, Jansen 394, De Hondt 411, Wolf 358, v. d. Kaay 411, Kooyman 432 en Derksen 351. Totaal Den Haag 4825 en Rotterdam 4628 hout. Middagpartijen: Den Haag Chr. Kusters 403, Dijkstra 411, Den Drijver 323, L. J. F. v. Beukering 349, P. J. Stoop 380, S. Roest 398, L. M. Schoots 380, J. B. Zalme 373, A. J. Ruygrok 358, M. J. Amerong 368, P. Oosterhuis 408, L. H. Intres 459 en D. Luksma 406. Rotterdam G. Koster 436, J. Sanders 436, G. Hendriksen 390, J. Franken 413, J. Burgers 366, N. Besselaar 438, J. de Willige 407, D. Martinot 425, C. Muller 340, O. Koster 450, Gamier 433, J. Borkus 470 en K. Strack van Schijndel 441 hout. Totaal R'dam 10.073 hout en Den Haag 9841 hout. De returnwedstrijd vindt plaats te Rotter dam, De jaarlijksche ontmoeting tusschen de bei de ploegen Rotterdam en Den Haag, zal dit jaar uitbreiding krijgen. Er wordt n.l. na de beide normale ontmoetingen, welke resp. gisteren in „Olympia" te Den Haag plaats had en 7 Juni in „The Corner House" te Schie. dam zal plaats vinden, een beslissingswed strijd gehouden worden tijdens de viering van het 40-jarig bestaan van den Bond in het a.s. najaar, waarvan de gegevens nader zullen volgen- Voor Rotterdam komen de volgende 25 ke gelaars op de banen: Strack van Schijndel, J. Borkus, Koster, Muller, Martinot en de Wil- Hgenv allen van „Alle Neune", Wolf, van der Kaaij, Jansen, de Hondt en Besselaar van N.H.R.V., Gamier en van Rijn van E.V.A., Korte en G. van Gelder van A.D.O., Kooiman van „de Woudsloopers", Willemse van „Tous les Neuf", van Olm van „Excelsior", Sanders en Franken van D.O.K., Mes van ,,'t Valt niet mee", Lubeck en Westerman van „No- veni", van Vliet van „Onder Ons", Burgers van „The Far West". Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wal noodig hebben om met 'die vaart te stoppenl Het aantal leerlingen liep terug. In het per 1 Mei j.l. geëindigde vereenigings- jaar der Rotterdamsche Vereeniging voor spraakgebrekkigen, zoo lezen wij in het jaar verslag, hadden we van den kant der leerlin gen niet over gebrek aan waardeering te kla gen, al mogen we ons niet ontveinzen, dat door verschillende omstandigheden hun aantal in de laatste jaren iets teruggeloopen is. Door maatregelen, twee jaar geleden door het gemeentebestuur genomen, worden name lijk onze Consultatiebureaux niet anders dan bij wijze van uitzondering, door schoolgaande kinderen bezocht. Dit feit openbaart zich dan ook duidelijk in den aard der spraakgebreken, die behandeld worden. De consultatiebureaux, die nog altijd en uit sluitend gevestigd zijn: 's-Gravendijkwal 26b (Museum voor Ouders en Opvoeders), Goud- sche Singel 49 (Zuigelingenkliniek) en Put schelaan 4345 (Zuiderpolikliniek) werden van 1 Mei 1935 tot 1 Mei 1936 door 150 leer lingen bezocht, aan wie 780 maandkaarten werden uitgereikt. De leeftijd der leerlingen varieerde tusschen 5 en 34 jaar. Dat er 27 leerlingen met vertraagde spraakontwikkeling waren- xLus_angeveer20. pct„. geeft eenjuis- ten kjjk op de duidelijk zich vormende groe pen, in verband met den leeftijd. Dit waren bijna allen kinderen van 5 of 6 jaar, die hoofd zakelijk moeite hadden met de uitspraak van sommige groepen medeklinkers. Brj een acht tal, dat in meerdere of mindere mate zwakzin nig was, werd bovendien zinstamelen vastge steld. Ook nu was het aantal stotteraars zeer groot: 65 van de 150; zij behoorden meest tot de groep „volwassenen". Verder waren er 12 leerlingen met open neusspraak, waarvan 10 tengevolge van een gehemelte-defect, 11 met heeschheid en 28 s-stamelaars. Enkelen van dezen konden behalve s, ook 1 of r (soms bei de) niet uitspreken. Van de 7 overblijvenden waren twee slechthoorenden, die ten gevolge van hun gebrek onduidelijk articuleerden, één leerling met onwelluidende en tevens onhygië nische spraak, één met een hinderlijk onbe schaafde stem en uitspraak en één met zinsta- melen. Mr. J. Leopold, voorzitter, mevr. dr. G. A. Lamaison van den Berg, penningmeesteresse, (postrek. Rotterdam 12452) en Mw. Branco van Dantzig, secretaresse, vormen het dage- lijksch bestuur. In de laatste maanden werden door de scholieren van de meisjes-H.B.S. aan de Mecklenburglaan te Rotterdam herhaaldelijk gelden vermist uit de taschjes, die zij in de kleedkamer achterlieten. Er rees verdenking tegen de werkster, die geregeld eenige da gen per week voor het schoonhouden in het schoolgebouw aanwezig is en men nam zijn toevlucht tot het merken van een:~e geld stukken. Toen deze wederom vermist wer den, werd de werkster, de 25-jarige M. L. ondervraagd. Het bleek, dat zij de weggeno men geldstukken in haar bezit had. Zij leg de een volledige bekentenis af en gaf toe, dat de diefstallen gedurende eenige maanden waren gepleegd. Het O.M. zeide in zijn requisitoir voor de rechtbank te Rotterdam, dat er al eens eer der iets met deze verdachte aan het handje was geweest. Zij heeft toen een voorwaarde lijke nietvervolging ontvangen, zoodat ver dachte het in haar hand had geheel uit han den van de justitie te blijven. In plaats daar na beter op te passen, is verdachte met deze diefstallen 'begonnen. Het O.M. wil echter in aanmerking nemen, dat er van het meisje, mits ze onder strenge leiding komt, nog wel iets te maken is en het eischte 8 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preven tieve hechtenis, doch met de bepaling, dat 4 maanden daarvan voorwaardelijk zullen wor den opgelegd met een proeftijd van 3 jaren. De verdediger, rar. G, de Bakker pleitte op legging van een straf, waarvan het onvoor waardelijke gedeelte gelijk zal zijn aan den tijd, dien verdachte reeds in preventieve hech tenis heeft doorgebracht. Uitspaak 2 Juni. Een 20-jarige mejuffrouw H. V., wonende Geervlietstraat, ging dezer dagen met haar fiets een visite maken in de omgeving van den Parallelweg. Teneinde haar gastvrouw geen overlast te bezorgen, stalde zij haar fiets op de openbare straat voor een winkel en toog te voet naar het bewuste adres. In den winkel stond toevallig een mijnheer, wiens aandacht plotseling werd gewekt door een tik tegen de ruiten. Hij zag een jongeman voorover gebukt bij de fiets staan en even later haastig ver trekken. t Kon wel eens een dief zijn" zoo dacht de mijnheer en hij liep naar buiten. Hij waar schuwde een agent, die een achtervolging be gon. Doch de jongeman die in de gaten had gekregen, dat men hem op de hielen zat, was den agent te vlug af en wist te ontkomen. Inmiddels werd het poliüebureau van een en ander op de hoogte gesteld en zoowaar zag een andere agent op den Hiiledijk een jongen, die beantwoordde aan het signalement. De jongeman werd gegrepen en bleek te zijn de 18-jarige garage-jongen P. p. Een procesver baal volgde. Een nijptang en het gestolen belastingmerk werden teruggevonden op een terrein van de Ned. Spoorwegen. Aangiften van 23 Mei 1936. BEVALLEN: F. H. J. v. d. Meulen geb. van Dort z. A. M. v. d. Meulen gèb. van Heusen z. G. Meulmeester geb. Ru(jgers d. B- van Bokhoven geb. Hoving Z. C. F. Stam geb. van Rooijen z. J. Langbroek geb. Prime d. l. v. d. Linden geb. Biommers d. J. C. Tie man geb. van Ee z. en d. A. van Ovost geb. Dolstra d. P. J. P. Caro geb. Kok d. J. Vinke geb. van Veen d. G. C. M. Knegtmans geb. Leeuwenburgh d. M. Wou terse geb. v. d. Meer d. G. Hortensius geb. Verstoep d. J. C. v. d. Have geb. Weyts d. M. C. P- Klein geb. v. d. Par d. M. P. van Nikkelen Kujjper geb. Dries d. G. A. Verzijden geb. van Amerongen d. H. B. Meeder gev. van Keulen z. J. R. Redelijkheid geb. Ryndertse dochter. OVERLEDEN, K. A. Verlind, wedr. van J. E. v. Eek 76 j. J. D. Wormeesters, Wede. van J. v. d. Belt 74 j. J. v. d. Vlugt, man van C. A. v. d. Plas 59 J. J. H. Slepman, doch ter 9 j. A. v. Oosterwqk ongeh. man 41 j. J. M. L. Ontrop; wede. van G. G. V". d. Mast 85 j. G. v. d. Domhof, wede. van J. Lèmbsch 81 j. W. M. v. Daalhuizen dochter 9 m. W. v. Bommel, wede. van N. v. Dongen 84 j. G. Nettenbreyer, wedr. van M. Boeren 76 j. A. Luiting, man vaii G. Jonas 66 j. M. v. Leer, man van S. Friezer 77 j. A. J. de. Muti- nik, wede. van L. J. Rogier 74 j. J. M. Knij pers, vrouw van J, M Schpneveld 51 j. N. Lerps, wede. van A. Werner 85. j. Voorts als levenloos aangegeven: E. G. Chem- foer geb. Hoffmann z. M. Soek geb. de More d. Eerste onderlinge wedstrijden in dit seizoen. De Rotterdamsche Zeilvereeniging heeft Zaterdag de eerste onderlinge wedstrijden van dit seizoen gehouden. Zij had daarbij weinig medewerking van het weer. Met het naar het Noorden loopen heeft de wind ten slotte aan kracht ingeboet en zoo kon het gebeuren, dat, nadat het met Hemelvaarts dag op het water bijna niet te harden was, thans de wind zóó afgeflauwd was, dat men een goede drie kwartier noodig had om één ronde te varen. De uitslagen zijn: Sharpies: 1. Ronny 2 st. Frans Overmans in 1.54.46; 2. Sperwer at. G. A. S. Jongeneel in 1.55.24; 3. Crabbelcatte st C. van Muyden in 1.55.32; 4. Ravode st. H. H. Janssen in 1.55.43. Twaalfvoetsjollen: 1 Isis st. J. W. van den Berg Jr. in 2.17.27; 2. Ideaal II st. Els Karreman in 2.17.54; 3. Pinokkio st. J. Braun- berger in 2.20.18; 4. Nelly IV st. H. F. van 't Hoogerhuys in 2.21.33; 5. Cheerio st. C. Quispel in 2.24.34; 6. Dr. Knok st Rini Kag chelland in 2.24.49. B.M.-klasse: 1. Hjeljoun st. Piet Beetstra in 2.25.54; 2. Vraagteeken st. C. E. van Ker sen in 2.33.30; 3. Sabakoe st M. A. Zegers in 2.33.51. Gemengde klasse: 1. Kaper st. C. Haumer- sen; 2. Floep st. D. J. van Brummelen Jr.; 3. Piasjager st. C. Lath Jr.; 4. Corrie st. P. Burgerhout Jr.; 5. Twirke st F. Oly. De wind was op den tweeden dag van de onderlinge wedstrijden van de Rotterdamsche Zeilvereeniging nog wat verder door het Noor den geloopen, waardoor thans het derde rak in den wind kwam te liggen. 'Het was overigens een vreemd briesje: een labberkoelte, die dan weer wat sterker, dan weer wat zwakker was dan Zaterdag, doch die eigenlijk toch niet het juiste beeld kon geven van wat de zeilers presteerden, omdat er vaak het geluk van een vlaagje bijkwam en het was dan ook heele- maal niet verbazingwekkend, wanneer men dan aan den kop en even later weer aan den staart van het peloton voer. De uitslagen zijn: B. M.-klasse: ochtendrace: 1. Hjeljoun, st. W. Beetstra In 2.14.16; 2. Vraagteeken, st. C. E. van Kersen i'n 2.18.27; 3. st. A. Brus- saard in 2.21.33; 4. Sabakoe, st. M. A. Zegers in 2.22.52; middagrace: 1. Hjeljoun in 3.7.18; 2. Vraagteeken in 3.10.42; 3. Sabakoe in 3.15.53. Brussaard opgegeven. Twaalfvoetsjollen: ocbtendrace; 1. Isis, st. J. W. v. d. Berg Jr. in 2.26.-; 2. Ideaal II, st. Els Karreman in 2.3.33; 3. Piniokkio, st. J. Braunberger in 2.6.16; 4. Nelly IV, st. H. F. van 't Hoogerhuys in 2'.6.23; 5. dr. Knok, st. Rini Kagchelland in 2.7.1; 6. Cheerio, st. C. Quispel in 2.10.36; middagrace: 1. Pinokkio in 2.51.21; 2. Ideaal II in 2.57.40; 3. Nelly IV in 2.51.47; 4. dr. Knok in 3.6.-; 5. Cheerio in 3.9.44. Sharpies: ochtendrace: 1. Crabbelcatte, st. C. van Muyden in 1.43.52; 2. Sperwer, st, G. A. S. Jongeneel in 1.45.13; 3. Ravode, st. P. Stortenbeeker in 1.46.27; 4. Ronny II, st. F. Overmans in 1.52.38; 5. Jassana, st. B. L. Mesander in 1.59.21; middagrace: 1. Sperwer in 2.14.47; 2. Crabbelcatte in 2.21.21; 3. Ronny II in 2.22.54. Opgegeven: Jassana en Ravode. Gemengde klasse: ochtendrace: 1. Kaper, St. C. Haumersen, in 1.15.17; 2. H-6, st. Daan Kagchelland in 1.53.45; 3. Corrie, st. P. Bur gerhout Jr. in 1.54.8; 4. Twirke, st. F. Oly in 2.2.28; 5. Floep, st. D. J. van Brummelen Jr. in 2.18.56; middagrace: 1. H-6 in 2.33.50; 2. Kaper in 2.51.10; 3. Twirke in 2.57.13; 4. Cor rie in 3.6.43. Floep opgegeven. Totaal-uitslag van belde dagen: B. M.-klasse: 1. Hjeljoun, st. W. Beetstra, met 50 punten; 2. Vraagteeken, st. C. E. van Kersen, met 32 punten. Twaalfvoetsjollen: 1. Isis, st. J. W. van den Berg Jr. met 42 pnt.; 2. Pinokkio, st. J. Braun berger met 40 pnt.; 3. Ideaal II, st. Els Karre man met 40 pnt. Sharpies: 1. Sperwer, st. G. A. S. Jongeneel met 40 pnt.; 2. Crabbelcatte, st, C. van Muy den met 34 pnt. Gemengde klasse: 1. Kaper, st. C. Haumer sen met 48 pnt.; 2. H-6, st. Daan Kagchelland met 30 pnt. Vijfde oefenwedstrijd. De vijfde oefenwedstrijd uit de serie van tien, welke de Hillegersbergsche watersport verenigingen Rood-Wit-Rood, Aegir en Hil- legersberg dit seizoen hebben georganiseerd, had Zaterdag plaats. De uitslagen zjjn: Sharpies; 1. Hinde st. P. J. J, Huibers; 2. Strik Strak st, G. van Luyn; 3. Raket st. W. F. Leemans; 4. Pieternel st. B. van der Heyden; 5. Sabakoe II st. C. N. A. Loos Jr. B.M.-klasse: 1. Dini st. J. Postma; 2. Dol- fyn st. C. Vial; 3. Baby st G. Mertens; 4- Charon st. E. A. Snoek. Olympiajollen: 1. My Hobby st. J. Dykers; 2. Gipsy st. A. Slee; 3. Astra st. J. Mentinck. Twaalfvpets jollen: 1. Zomerweelde J. H. H. J. de Jong; 2. Spirit st. W. Daniels; 3. Jolly Joker st. Th. Beaujean; 4. Kabouter st. Henny Sewing. Zesde oefenwedstrijd. Ook Zondag was de wind maar weinig in kracht toegenomen en in verband daarmede heeft de jury ook den zesden oefenwedstrijd afgekort tot op twee ronden. De uitslagen zijn: Sharpies: 1. Strik Strak st. G. van Luyn; 2. Pieternel, st. B. van der Hejjden; 3. Hinde, st. P. J. J. Huijbers; 4. Sabakoe, st. C. N. A. Loos Jr.; 5. Bonaventura, at. J. Hofland. Olympiajollen: 1. Gipsy, st. A. Slee; 2. My Hobby, St. .1. Dijkers; 3. Astra, st. Jac. Woud- richem. B. M.-klasse: Rini, st. D. Postma; 2. Ronny, ,st. H. Overmans; 3. Baby, st. H. Hoogenbos; 4. Comet, st. H. w. Brand; 5. Josine, st. J. Rademakers. Opgegeven: Rob, st. A. Klein. Twaalfvoetsjollen: i. Spirit, st. W. Daniels; 2. Zomerweelde, st. J. h. H. J. de Jong; 3. My Hobby, st. J. Lockhout; 4. Kabouter, st. Henny Sewing. B. en W. stellen voor na verhoor van den betrokken inspecteur op de aanbeveling voor de benoeming van een tijdelijk leeraar voor be paalde uren'in de Fransche taal en letterkunde aan de 4e H. B. S. met 5-jarigen cursus B, te plaatsen den heer A. de Vos. onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs alhier en voor de benoeming van ten tijdelijk leeraar voor be paalde uren in de wiskunde aan het Ly ceum voor Meisjes, den heer H. Mulder, .leeraar op wachtgeld. De heer Schaap wordt opgevolgd door den heer Kloet. Van het communistisch raadslid den heer J. R. Schaap is 'n schrijven ingekomen, waarin hij ontslag neemt als lid van den Gemeente raad. Zjjn opvolger zal zijn de heer D. Kloet. De leden van den Gemeenteraad zijn opge roepen tot het houden van een vergadering op Donderdag 28 Mei a.s. des namiddags te twee uur, zoo noodig voort te zetten des avonds te acht uur. Op de agenda staan o.m.: De benoeming van een directeur van het Vrij-Entrepöt; het voorstel tot wijziging van het waterlei dingtarief het voorstel tot vaststelling van een bebou wingsverordening voor het stadsdeel, begrensd door den Oostzeedijk, de Nieuwe Plantage, den Oudedijk en dé Hof laan; Het voorstel tot geleidelijke verbetering van het slachthuiscomplex; het voorstel tot reorganisatie van het g. 1. o. B-onderwijs. hert: voorstel tot herziening van de pensioen regeling voor de wethouders en hun weduwen en weezen. Onder de vlotte leiding van mej. J. D. Als- bach hebben deze week op de banen van „Kra lingen" te Rotterdam de jaarlijksche jeugd kampioenschappen van het district Rotterdam plaats gehad. Zooals wij reeds gemeld hebben, bestaan er in de enkelspelen twee afdeellngen A van 15—18, B van 14 en 15 jaar. De uitslagen waren: Meisjes enkelspel A: eerste ronde: K. Sthee- man Hesse slaat E. Bierehs 63 75;. tweede rondé: Stheeman Hesse slaat E. Uittenbo- gaardt 97 6-0; C. Pastor slaat L. van Gijn 63 86; G. van Ryssel slaat W. Lotsy 61 6i2; L. Penon slaat T. Zjjlstra 8—6 4—6 6—3. Halve eindstrijden: Stheeman Hesse slaat C. Pastor 6—3 64; G. van Ryssel slaat L. Pe non 6—1 62; eindstrijd: G. van Ryssel slaat Stheeman Hesse 63 60. Meisjes-enkelspel B.: ee? 3te ronde: B. Hint zen slaat C. Dutilh 63 6—0; J. van Vliet slaat C. Spiele 60 62; D. Zijlstra slaat M. Hudig 6- 2 60; halve eindstrijden: J. van Vliet slaat B. Hintzen 6—2 4—6 6—1; D. Zjjl- 3tra slaat H. Zijlstra 6—1 61; eindstrijd D. Zijlstra slaat J. van Vliet 6—0 61. Meisjes-dubbelspel eerste ronde: L. Penon en H. Rosingh slaan D. Zijlstra en J. van Vliet 5—7 6—3 6—2; G. van Ryssel en E. Uittenbogaardt slaan H. Zijlstra en B. Tuin- zing 62 61; halve eindstrijden: L. van Gyn en E. Bierens slaan L. Penon en H. Rosing 6—4 6—2; G. van Ryssel en E. Uittenbogaardt slaan M. Hudig en C. Dutilh 6—0 6—0; eind strijd: G. van Ryssel en E. Uittenbogaardt slaan L. van Gyn en E. Bierens 6—1 6—0. Jongens-enkelspel A eerste ronde: H. Klin- kert slaat E. Hoette 62 60; tweede ronde: W. Reimers slaat H. Klinkert 60 60; F. Schut slaat H. Rutteman 64 61; L. Ak- kersdijk sl. K. Hjjmans 60 60; G. Spiele slaat J. Wolterbeek 64 64; halve eind strijden: W. Reimers slaat F. Schut 62 63; L. Akkersdijk slaat G. Spiele 61 63; eind strijd L. Akkersdijk slaat W. Reimers 06 7—5 6—3. Jongens enkelspel B, halve eindstrijden: G. Bosschaart slaat M. van Hoogstraten 62 61; W. Akkersdijk slaat P. Blom 6-2 60; eindstrijd C. Bosschaart slaat W. Akkersdijk 63 6-2. Jongens dubbelspel eerste ronde: G. Spiele en F. Schut slaan J. Wolterbeek en H. Rutte man 6—2 61; W. Akkersdijk en L. Akkers dijk slaan E. Heotte en F. Haentjens 6—1 6—2; halve eindstrijden; G. Spiele en F. Schut slaan M. van Hoogstraten en H. Klinkert 6—1 64; W. en L. Akkersdijk slaan J. Lips en P. Henry 62 60; eindstrijd; W. en L. Ak kersdijk slaan G. Spiele en F. Schut 62 46 6—3. Gemengd dubbelspel, eerste ronde: mej. E. Bierens en J. Lips slaan mej. L. Penon err H. Rutteman 63 6—4; mej. C. Pastor en R. Hijmans slaan mej. T. Zijlstra en E. Hoette 36 63 63; mej. W. Lotsy en W. Reimers slaan mej. H. Rosingh en J. Wolterbeek 6—0 60; kwart-eindstrijden: mej. L. van Gijn en G. Spiele slaan mej. E. Bierens en J. Lips 6r2 6—3; mej. G, van Ryssel en F. Schut slaan mej. C. Pastor en R. Hymans 6—16—3; mej. W. Lotsy en W. Reimers slaan mej. H, Zij 1 - st ra en M- van Hoogstraten 64 61; mej. K. Stheeman Hesse en L. Akkersdijk Slaan mej. E. Tuinzing en H. Klinkert 6—1 6—1; halve eindstrijden: mej. G. van Ryssel en F. Schut slaan mej. L. van Gyn en G.: Spiele 64 63; rnej. K. Stheeman Hesse en L. Ak kersdijk slaan nrej. W. Lotsy en W. Reimers 36 64 64. De eindstrijd wordt later gespeeld. RENNERSCLUB ROTTERDAM. De uitslag van de gisteren door de Ren nersclub Rotterdam gehouden wedstrijden zijn: Klasse A, 3 blokken Gouda, 82 K.M.: 1. Kamp in 2.19.40; 2. Veerdonk. Klas B, idem: 1. Smit in 2.27.32; 2. Pee- reboom. Klas C, 2 blokken, 57 K.M.: 1. Wezenbeek in 1.42.20; 2. Corbeau. Juniores; idem. 1. de Haas in 1.52,16, Heere. Gisteren startten de amateurs bij de nieu welingen voor een 55 K.M. trainingsrit. Amateurs: 1. Kees Pruisers 54 K.M. in 1 uur 30 min., 2. J. van Santen. Nieuwelingen; 1. Lood van Hal, veteraan, in 1 uur 30 min., 2. van Schijndel, 3. L. Kats, 4. K. Zuurland. Junioren: 1. Bernaards, n. g.wegens hinde ren, 2. van Bérkum, 3. G. Smit, 4. KouWér. VETERANEN- EN RENNERSCLUB VOORWAARTS. Gisteren heeft de veteranen- en rennersclub Voorwaarts een peletonrit gehouden naar Woerden, een afstand van ongeveer 80 K.M. De. uitslag was: Veteranen: 1. F. Akeleyen in 2 uur 17 min. 0,4 sec.; 2. G. Koopal in 2.18.39. 'Klas B: 1. B. Hartkamp in 2.32; 2. Veld kamp in 2.40.2. RENNERSVEREENIGING APOLLO Gisteren heeft de rennersvereeniging Apol lo een prestatierit gehouden voor de klassen A en B op de kleine toer van Zuid-Holland. De uitslag was; Klas A: 1, P. y. Vliet; 2. J. Dolstra. Klas B: 1. J. v. d. Kley; 2. W. Scljulfe. Klas C, Rotterdam—Bodegraven: L. L,. v. Doom; 2. X Gundlach. WE laten hieronder nog eenige bij zonderheden volgen over het vlieg-ongeluk, dat gistermorgen op Soesterberg heeft plaats gehad. Daar uit blijkt nog des te meer, hoe de vlieger, die wegens een armbreuk in het diaconessenhuis te Utrecht is op genomen, het aan zijn koelbloedig, heid te danken heft, dat hij aan den dood is ontkomen. Soesterberg, Zaterdagmiddag. Op de verlaten vlieghei van Soesterberg de Zaterdagmiddag maakt er meestal een woestijn van ,met in de verte de oase van hangars en casino groepen eenige meca niciens rond een vormlooze massa staal en splinters triplex, die diep in den rullen zand grond is geboord. Het wrak van een der mooiste machines, die de Luchtvaartafdeeling had, de D. 17, een één-zitter Fokkerjager van superieure kwaliteit. Eenige heeren van den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart onder zoeken de verwrongen restenen zullen waarschijnlijk wel niet vinden, waarnaar zij hier zoeken: de uiteindelijke oorzaak van het ongeval. Want uit de vormlooze massa, die hier gevonden wordt, zal men slechts weinig conclusies kunnen trekken. Li de bosschen aan den rand van het vlieg veld zoeken eenige militairen naar verloren „onderdeelen". Ze vinden splinters triplex, met de rood-blauwe kleuren, die er op wijzen dat dit de restanten van een vleugeltip moe ten zijn. Men heeft namelijk een stuk van een ondervleugel zien zwerven door de lucht en dit moet in de bosschen gevallen zijn. Maar hoe zij ook zoeken in en onder de boomen, de eenige vondst zjjn eenige kleine triplex-platen.- Van de ribben en den metalen rand vindt men geen spoor. Hoe het ongeval plaats had. De vlieger, die, dank zij zijn koelbloedigheid zoo aan den dood ontkomen is, ligt ter ver pleging in het Diaconessenhuis te Utrecht en mag de eerste dagen geen bezoek ontvangen. Hij heeft een armbreuk bekomen juist bij de kom. Maar deze kwetsuur is niet de hoofd oorzaak, waarom dr. Brouwer, chef van den vliegmedischen dienst, het bezoek verboden neeft. Deze jonge vlieger, de res. 2e lt. Bodaan, heeft getoond, moreel te bezitten en dat wil de vliegerarts tot eiken prijs behouden. En dan zou het alsmaar herhalen van het verloop van het ongeluk weinig bevorderlijk werken. Maar de vliegerarts zelf, dr. Brouwer, dien we in het Casino bij het vliegkamp aantreffen, li» afwachting van den Rijksstudiedienst, is wel zoo vriéndelijk, de gevraagde inlichtingen te verschaffen. Den fotograaf, die gaarne een plaatje wilde maken van het wrak, moet hij teleurstellen, want de overste wil zelfs van noodlandingen liefst geen foto's zien verschij nen. Er is voor den fotograaf maar één zij het schrale! troost, het „spul" zit diep in den grond en er is niets te fotografeeren. Uit het omstandig verhaal, dat de luitenant aan den vliegerarts heeft gedaan, blijkt wel, noe moedig deze jonge man is geweest. Hij had met de D. 17, dien formidabel- snellen jager, reeds geruimen tijd allerlei manoeuvres gemaakt op ruim 2000 meter hoogte. Bij een dezer oefeningen, het was een tonneau, is er „Iets" gebeurd. Wat dat „Iets" is geweest, is moeilijk te achterhalen. In ieder geval is er iets gebroken, een ondervleugel, een montant of spandraad misschien. Van dat wegvliegend onderdeel heeft ltfit. Bodaan een slag gekregen op zijn bovenarm, waardoor deze is gebroken. Onmiddellijk dook de machine met razende snelheid weg, met den neus naar beneden. Er was maar één weg, om aan den zekeren dood te ontkomen: de parachute. Daar de machine verticaal naar beneden schoot, was een klein zetje voldoende, om uit de cockpit te geraken, nadat hij met zijn niet gekwetsten arm de riemen had losgemaakt. Toen de luitenant eenmaal buiten-het toe stel was de machine schoot door haar zwaarder gewicht snel onder hem uit heeft hij met behulp ook van zjjn gekwetsten arm, de parachute opengetrokken. Zelf was de vlieger nog op zeer groote hoogte, toen de mooie machine diep onder hem zich reeds in de vlieghei had geboord. Hoewel de daling vrij snel geschiedde, bracht de parachute hem verder ongedeeru op het vliegveld. Er stond op dat oogenblik weinig wind, zoodat hij in staat was, van die groote hoogte nog binnen het terrein te dalen. Ter plaatse is hem de eerste hulp verleend! waarna dr. Brouwer hem heeft overgebracht naar het Diaconessenhuis te Utrecht. Van het toestel zelf is niets bruikbaars over. De wielen en een deel van den staart steken nog boven het zand uit. Het midden gedeelte van den vleugel is nog herkenbaat en een halve ondervleugel ligt ongeschonden naast het toestel. De vlieger zeil ts ontsnapt aan een zekeren dood, omdat h(j de tegenwoordigheid van gecs: heeft gehad en vooral den moed, om zich tri dit noodgeval toe te vertrouwen aan het instrument, waarvan nij werking of deugde lijkheid nooit heeft kunnen probeeren, dé parachute. Eerstvolgende verzendingen en laatste bus- nemingen resp. laatste aanbieding aangeteeken- ae stukken aan het hoofdpostkantoor te Rot terdam Ned. Indië: 27 Mei zeepost, s. J. v. Oldenbar- nevelt v. Amsterdam 26 Mei 23/- gew. st., 20.- agt. st..27 Mei mail s. Poelau Teilo v. Marseille 4.- gew. st., 26 Mei 20.- agt. st.27 Mei idem (nazending alleen br. en bk./ 19.45 gew. st., 19.15 agt. st.; 27 en 30 Mei luchtpost via Amsterdam —Bandoeng 1.30 v. dag 20.-; 27 en 30 Mei lucht post via Londen—Singapore 11.- gew. st., 11" agt. st.; 27 Mei luchtpost via Medan—-Batavia 19.45 gew. st., 19.15 agt. st. Suriname 29 Mei zeepost/mail s. stüyvesant V. Amsterdam 1.30 gew. st., 28 Mei 20.- agt. st. Aruba, Bonaire, Curagao.: 26 Me! zeepost/mail s. Bennekom v. Amsterdam 1.30 gew. st., 25 Mei 20.- agt. st.29 Mei zeepost/mail s. Slmon Bolivar y. Amsterdam 1.30 gew. St., 28 Mel 25.- agt. st. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique: 25 Mei s. Guilis Cesare v. Maraeille 16- gew. st,., 9.30 agt. gt.28 Mei e. Windsor Castle y. Southainp- ton 21.40 gew. st., 20.- agt.' st.28 Mei luchtpost via Kaapstad—Durban 21/40 gew. st„ -26.agt. stukken. j WEENEN, 23 Mei. (R. O.) Twee feiten heb ben in regeeringskringen de aandacht ge trokken: ten eerste bezitten de nationaal- socialisten wapenen, en ten tweede heeft de ovèrval op Waxenberg aangetoond, dat de Oostenrijksche nazi's wanhopig trachten zich nog meer wapens te verschaffen. Men vreest een wederopleving van de natlo- naal-socialistische activiteit. WEENEN, 23 Mei. (R. O.) Uit Innsbruck wordt gemeld, dat de leider van de Heim- wehren in Vorarlbei'g, Toni Ulmer, een procla matie heeft uitgevaardigd, waarin hij ver klaart, dat de Hejmatschutz een overwegende plaats moet hebben in de organisatie van de militie. De Heimwehr van Vorarlberg zal onder de wapenen blijven, zoolang de militie niet is georganiseerd en het Heimwehr-program niet geheel is toegepast. WEENEN, 23 Mei. (R. O.) Sedert eergiste ren werd de leiding van den Heimatsehutz tc Weenen herhaalde malen opgebeld om inlich tingen over de verblijfplaats van prins Star hemberg. De organisatoren van den aanslag wilden weten of de prins het weekeind op zijn buiten Waxenberg zou doorbrengen en of een lijf wacht aanwezig was, dan wel dat het kasteel alleen door het personeel bewoond zou zijn. De aanval had plaats des nachts om 1 uur. Twee patrouilles gendarmen, in totaal twaalf man sterk, bezetten -het kasteel en sommeer den de aanvallers de wapens neer te leggeil, doch deze openden het vuur, hetgeen door dft gendarmen werd beantwoord. Toen zij twee van de hunnen zagen vallen, trokken zij langzaam terug, om hunleider gelegenheid te geven te ontsnappen. Verschei dene aanvallers vielen in handen van de politie. De aanval is een openlijke daad van rebellie en ressorteert onder de buitengewone recht bank. Ijl de andere deelen des lands hebben geen nationaal-socialistische extremiteiten plaats gehad, behalve het strooien van hakenkruisen in Stiermarken. In verband met de vrijlating van Mgr. VVolker en van een aantal zijner trouwe medewerkers welke dezer dagen Heeft plaats gehad, worden de volgende bijzonderheden gemeld: ondanks een langdurig en uitgebreid on derzoek, waarbij vijf vrachtwagens mate riaal, archiefetukken, brieven en documenten aan een nauwkeurige inspectie werden onder worpen, heeft de geheime staatspolitie geen voldoende gronden kunnen aanvoeren, waar uit zou kunnen blijken, dat de leiders der katholieke jeugdorganisaties jn verbinding zouden hebben gestaan met illegale commu nistische organisaties. Op het oogenblik is het nog met bekend, of er wellicht niet voor den vorm een proces te„en mgr- Wolker zal worden gevoerd. Xn verband met de belastering van kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders in het derde ryic, herinneren wij nog aan de woorden van den onverschrokken bisschop van Münster, graaf von Galen, die in Xanten openlijk ge tuigenis aflegde van de onschuld van mgr. Banasch (die intusschen ook in vrijheid is gesteld) en van mgr. Wolker, die thans ook uit de gevangenis is ontslagen. Enkele dagen later kwam de minister van Eeredienst, Kerrl, in Xanten om graaf von Galen van repliek te dienen. Minister Kerrl zei toen woordelijk: „Ik betreur het ten zeerste, dat graaf von Galen er blijkbaar naar streeft, om mjjnheer Banasch uit Berlijn tot martelaar te maken, die onschuldig gevangen genomen zou zijn. Graaf von Galen mag bjj mij kómen, dan zal ik het hem wel eens vertellen wat hij uitge voerd heeft. Ik kan het van graaf von Galen slechts betreuren, dat hij ook van prelaat Wolker gesproken heeft en daarmee ingegrepen in een strafzaak, die nog aanhangig is. Mijn heer Wolker, dat verklaar ik hier nogmaals, openlijk, is, zooals de bladen reeds gemeld hebben, gearresteerd, niet omdat hij een goed Katholiek is, maar, nadat is komen vast te staan, dat tegen hem ernstige verdenkingen bestaan, dat hjj een samenzwering heeft ge smeed met 'n soort lieden, die thans in Spanje de kerken in brand steken". 'Intusschen is komen vast te staan, dat 'beide prelaten zoowel mgr. Banasch als mgr. Wolker, absoluut onschuldig zijn, aan het geen hun tert laste werd gelegd. Of hun ook eerherstel zal gegeven wórden voor deri smaad, die aan deze beide katho- liekë priesters en daarmee aan det)uitsch« Katholieken werd aangedaan

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2