m m m U GE BRUIKT ONS COM- PLI- MENT! DINSDAG 26 MEI 1936 KOTTERDAMSCHE RECHTBANK. VERHURINGEN. AMERIKAANSCH CONSULAAT. BURGERLIJKE STAND. HET BLAUWE BLOEMPJE. HILLEGERSBERG. BERKEL EN RODENRIJS. 'N AVOND VAN PLEIZIER MET THOLEN EN VAN LIER. WINKEL1ERSVEREENIGING. VECHTPARTIJ. SCHOONHOVEN. baggering van de Groote Gracht, en de .'op hooging van de Beeregracht. Er mocht wor den verwacht, dat weer heel vlug de werk verschaffing zou beginnen. Maar Schoonho ven schijnt in dit opzicht niet erg gelukkig te zijn. Nadat de vergunning lang op zich liet wachten en eindelijk verkregen was, kwam weer een nieuwe ministerieele circulaire een „balk voor het wiel" liggen. Gemeenten, die noodlijdend zijn, moeten voortaan in een ge val als dit nog een toestemming van het departement van Binnenlandsche Zaken heb ben om het beschikbare crediet voor zijn doel te gebruiken. Zoodoende zal het nog wel even duren voordat de werkloozen weer kunnen gaan werken. Om tot spoedige oplossing te komen zal het gemeentebestuur dadelijk in overleg treden met Ged. Staten. HET BOUW- EN WONING PROBLEEM IN BELGIë. De gevolgen der devaluatie. OP HUREN, NIEUWBOUW, BOUW MAATSCHAPPIJEN, ETC. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. Een ernstig geval van steunfraude. De 40-jarige glazenwasscher J. H. van E. uit Maassluis, gedetineerd, heeft zich voorde rechtbank te verantwoorden gehad, ter zake van valschheid in geschrifte. Volgens de dag vaarding heeft hij in een week in April het formulier, dat hij ten behoeve van de steun- uitkeering aan werkloozen, moet invullen val- schelijk ingevuld, door te verzwijgen, dat hij in die week een bedrag van ongeveer 40 had verdiend. De dagvaarding heeft slechts een greep ge daan uit de vele gevallen, waarin verdachte zich aan valschheid in geschrifte heeft schul dig gemaakt, want reeds ongeveer negen jaren heeft verdachte het orgaan, dat met de steun- uitkeering belast is, verkeerd omtrent zijn gezinsinkomsten ingelicht. Verdachte is daar voor ai eens voorwaardelijk gestraft met drie maanden gevangenisstraf, doch dit heeft hem blijkbaar niet weerhouden zijn bedrijf voort te zetten. Verdachte legde een volledige bekentenis af en beweerde, dat het aan zijn zwakheid te wijten was, dat hij die inkomsten verzwegen had. De president, mr. G- J. Huyser, was van oordeel, dat het hier geen zwakte van ver dachte betrof, maar een opzettelijke oneer lijkheid, waarmee hij de gemeente en het rijk ernstig benadeeld heeft. In totaal moet ver dachte niet minder dan 1700 te veel aan on dersteuning hebben genoten. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdach te veel werkte in de gemeenten van het West- land en de groote verdienste, die hij daar maakte, gaf hij slechts ten deele op. Het O.M., waargenomen door mr. H. A. J. Reumer wees er op, dat de vele gevallen van steunfraude in den regel voor den politierech ter worden behandeld. Deze zaak was echter bij de volle kamer aangebracht, omdat het hier om zulke groote bedragen gaat. In een week, dat verdachte zelfs 40 had verdiend, heeft hij toch nog meer dan 10 steun ont vangen. Verdachte heeft al eens eerder een waarschuwing in den vorm van een voorwaar delijke veroordeeling gekregen, zoodat nu geen voorwaardelijke straf kan worden opgelegd, ook al heeft verdachte negen kinderen te ver zorgen. Uit een oogpunt van generale pre ventie zou dat ongewenscht zijn. Het O.M. eischte drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, mr. J. ter Horst pleitte in het belang van verdachte's gezin oplegging van een clemente straf. Verdachte zelf vroeg nog hem uit de pre ventieve hechtenis te ontslaan, doch dit ver zoek heeft de rechtbank, na raadkamer, af gewezen. Uitspraak 4 Juni. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: W. A. G. 23 jaar, electricien, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten heb ben, dat de door hem bestuurde auto, op den weg van Vierpolders naar Nieuw Heivoet tegen een boom was gereden, met het ge volg, dat het meisje P. Noordermeer, dat naast hem gezeten was, een schedelbasisfrac- - tuur, benevens een hersenschudding had be- Söttien, tot 6 weken hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be- --atucen voor den tijd van 1 jaar. i Ju de W. 22 jaar, koopman, wegens ver duistering van een bedrag van 100 ten na- deele van de Internationale Producten Com pagnie, tot 3 maanden gevangenisstraf. J. B. 34 jaar, teler en vrachtrijder te Oolt- gensplaat, wegens diefstal van een hoeveel heid aardappelen uit een kuil, ten nadeele van P. van Kempen, tot 25 boete subs 10 dagen hechtenis, benevens 1 maand gevangenisstraf, doch voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. A. P. 30 jaar, monteur-chauffeur, gede tineerd, wegens diefstal verdachte had, samen met den verdachte uit de volgende zaak in de maanden October November verscheide ne diefstallen van olie en benzine gepleegd uit plattelandsgarages in Moercapelle, Zevenhui zen, Nieuwerkerk a. d. IJssel en Moordrecht. In enkele van die plaatsen had hij ook andere dingen, o.a. fietslantaarns, een sleepkabel, duozittingen van motorfietsen, een accu en een fiets weggenomen tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. J. K. v. S. 35 jaar chauffeur, recidivist en gedetineerd, wegens medeplichtigheid aan de in de vorige zaak genoemde diefstallen, tot 2 jaren en 6 maanden gevangenisstraf. E. W. 27 jaar bakker, recidivist en gedeti neerd uit anderen hoofde in Deri Haag, we gens heling van eenige artikelen, die door de vorige verdachten waren weggenomen, tot 2 maanden gevangenisstraf. A. V. 22 jaar motor- en rijwielhersteller, eveneens wegens heling van dooi P. en Van S. ontvreemde voorwerpen, tot 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en bovendien 3 maanden gevangenisstraf voorwaardeiyk met een proef tijd van 3 jaren. C. W. 46 jaar melkhandelaar, wegens heling van een belastingplaatje, dat door van S. was weggenomen, tot 30 boete subs. 15 dagen hechtenis, benevens 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. M. B. 23 jaar expeditieknecht en H. W. W. 23 jaar loodgieter, beiden gedetineerd, wegens het plegen van drie inbraken te Hillegersberg, waar de verdachten tafelzilver, sieraden en geld hadden weggenomen, tot ieder 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. P. v. D. 22 jaar meubelmaker, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van eenige klee- ren ten nadeele van J. Ouwerkerk uit diens pension aan de Aert van Nesstraat, diefstal van een bedrag van 150 uit de lade van een bureau van V. Loosjes, secretaris van de A. M. J. V. en wegens verduistering van een be drag van 7, dat de pensionhouder H. Baren- «iregt hem had meegegeven om daarmee eeni ge panden uit de bank van leening te lossen, tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis. M. v. E. 41 jaar loswerkman, wegens heling verdachte had een partij penseelen en kwas ten, die door zijn zoon uit een auto waren weg genomen, in zijn woning verborgen gehouden tot 1 maand gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van 2 jaren. W. J. R. 26 jaar chauffeur, wegens heling van een stofzuiger en eenige kwasten, die van diefstal afkomstig waren, tot 30 boete subs. 15 dagen hechtenis en 3 maanden gevangenis straf voorwaardelijk met een proeftijd van 2 Jaren. C. van D. 45 jaar Rijnschipper, wegens he ling van eenige kwasten, tot 1 maand gevan genisstraf met een proeftijd van 2 jaren. B. G. v. G. 40 jaar bouwkundige, wegens het afleggen van een valsche verklaring in een NEDERLANDSCH FABRIKAAT BOUWMAATSCHAPPIJ „DE VRIENDSCHAP". voor de rechtbank gevoerde procedure, tot 1 maand gevangenisstraf. P. v. d. L. 44 jaar zonder beroep, gedetineerd wegens poging tot toebrengen van zwaar lichamelijk letsel verdachte had haar buur vrouw, met wie zij om begrijpelijke redenen in onmin leefde met zoutzuur geworpen, waar bij het gevaarlijke goedje gelukkig slechts de kleeren van de vrouw had geraakt tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis en met bepaling, dat 3 maanden voorwaardelijk worden opgelegd, met een proeftijd van 3 jaren. J. de B. 35 jaar koperslager, recidivist en gedetineerd, wegens het plegen van een groot aantal inbraken in woningen van het Tuin dorp Vreewijk, in Poortugaal en aan den Dordtschen straatweg, tot 2 jaren gevangenis straf met aftrek der preventieve hechtenis. M. H. T. 33 jaar zonder beroep, wegens he ling zij had van den vorigen verdachte een paar fleschjes eau de cologne en een polshorlo ge ten geschenke aangenomen, welke door dezen waren ontvreemd tot 2 maanden ge vangenisstraf. H. C. de B. 55 jaar losse havenarbeider, de vader van den koperslager, wegens heling verdachte h&d van zijn zoon een radiotoestel gekocht, dat deze ontvreemd had en een siga renaansteker ten geschenke aangenomen, wel ke zijn zoon bij een inbraak te Poortugaal had weggenomen tot 2 maanden gevangenis straf. W. B. 43 jaar havenarbeider, wegens heling. verdachte had van De B. een nikkelen hor loge ten geschenke aangenomen, dat deze ont vreemd had tot 1 maand gevangenisstraf. W. F. V. 27 jaar aannemer, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat aan de Waalhaven O. Z. de door hem bestuur- le auto in aanrijding was gekomen met een i andwagen, die voortgeduwd werd door F. C. vV. Maass, tengevolge waarvan deze een ge compliceerde beenbreuk en een bekkenfrac tuur had bekomen, tot 50 boete subs. 25 da gen hechtenis, benevens 14 dagen hechtenis en ontzegging van de bevoegdheid om motor rijtuigen te besturen voor den tijd van 6 maanden, doch de beide laatste straffen voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaren. J. C. B. 24 jaar, handelsreiziger, wegens het vervaardigen en gebruiken van valsche mar garinewikkels, tot 2 maanden gevangenisstraf met verbeurdverklaring van de in beslaggeno men wikkels en drukmachine. Geen dividend over 1935 (v. j. 4 °/o). Aan het verslag over 1935 der N. V. Bouw maatschappij „De Vriendschap" te Rotterdam ontleenen wij het volgende Vergeleken niet vorige jaren zijn de be reikte resultaten teleurstellend, doch het is aangenaam, te kunnen constateeren, dat een redelijke winst nog werd gemaakt, zij het dan dat deze ontoereikend was om daarvan een dividend uit te keeren, waar zij geheel moest worden aangewend om aan de op het bedrijf rustende zware verplichtingen te voldoen. In verhand met de onzekere tijdsomstandig heden werd ook thans weer krachtig op de re kening „Onroerende Goederen" afgeschreven. Bedrijfskapitaal van eenige beteekenis vloei de in het afgeloopen jaar aan de Vennoot schap niet toe. Na hernieuwde afschrijving met een bedrag van 40.600, sluit de rekening onroerende goe deren op 31 December 1935 met 1.549.000. De opbrengst van effecten ad 36.000, dat zooals bekend, in aandeelen eener Zustermaat schappij is belegd, was in het afgeloopen jaar bevredigend en behoeft voorshands voor ern stige waardevermindering dezer effecten geen vrees te bestaan. De reserve gaat onveranderd met 140.000 op nieuwe rekening over. De „Effectenbeleg ging ten behoeve der Reserve" werd met ƒ3.000 versterkt, zoodat deze rekening op 31 December 1935 sluit met een bedrag, groot 31.000. Tengevolge van huurverlaging en huurder- ving van onverhuurde perceelen, liep de reke ning Huren wederom terug en sluit zij op 31 December 1935 met ƒ150.613. B. en W. stellen voor tot verhuring aan den heer C. van der Slik en aan de heeren Gebrs. den Houdt van perceelen weiland in Laag Zestienhoven, resp. groot 1.58.84 H.A. en 1.97.57 H.A., zulks voor den tijd van een jaar, tegen jaarlijksche huurprijzen van onderschei denlijk 120 en 150 en op de verder over eengekomen voorwaarden en met gelijktijdige intrekking van het Raadsbesluit, waarbij be doelde perceelen aan den heer P. J. Boogaards zijn verhuurd; en tot verkoop aan den heer W. J. Lith van een perceel bouwgrond aan de Kortekade, op den hoek van den door te trek ken Vredehofweg, groot ca. 237 c.A., tegen 36 per M2.; aan de N.V. Vermeer en van den Arend's Han delmaatschappij van een gedeelte Handelster rein tusschen de Binnenhaven O.z. en de Rose- straat, groot 2035 c.A., zulks voor den tijd van drie jaren, tegen 3130 per jaar voor het ge heel. In verband met de „decoration or memorial day" zal het Amerikaansche consulaat Za terdag 30 Mei a.s. den geheelen dag gesloten zijn. BEVALLEN: M. H. Houtkamp—Martens d. M. MulderHUnen d. A. van HoutenBurg mans z. P. J. C. van Zwetv. d. Broek z. C. J. StigterKlaaijsen d. T. van WijkKra mer d. M. A. KempHarman d. S. v. d. Kleinv. d. Stam d. W. C. LagendijkGor- ree d. J. de Vosv. d. Oudenalder z. G. Alphenaar—van Lambaart z. W. v. d. Geer van Item z. A. Berkhout—de Reus z. L. C. BosHoogenboom d. G. Brands—de Ruiter z. N. C. van HoutKlomp d. T. Trouwter Weenie z. E. C. LuijkenaarVisseren z. A. H. van LoopikBens z. A. de HekLIP", denburg d. G. C. G. Eeriand—Bos d. H. van Horsen—Uitenbogaart z. G. van Luijk—Wie- lard d. C. v. d. VeldenCorbeau z. M. Ver maasHeuvelink z. A. LeeuwesteinVisser d. J. A. van Klaverenv. d. Klooster d. A. de OudeBloemberg z. S. de JagerWyers z. H. A. G. Ringelbergv. d. Wal z. H. J. M. den Daasvan Dam d. C. de KortKloots z. J. v. d. Voordtvan Geel z. M. van Herpen Kloppert d. C. F. v. d. HaveKrijgsman d. P. W. v. d. GiessenKranendonk d. J. Kooiman—Hubers d. A. P. EdenburgSchreu- der d. w. BoerRitstier d. A. C. M. Schwantjev. d. Dool z. M. ScholtenRuiten berg z. J. H. KroonenburgTukker d. M. H. PaukKrijgsman z. B. Mörlingde Groot d. E. CohenOssendrijver d. A. K. Strek manMees z. J. v. d. Kroefde Snoo z. S. M. Verhagenvan Klooster z. A. van Ommen Reijnart d. H. J. E. VisserToornvliet d. A. J. v. d. WildenbergArnold d. A. Lamping Grootenboer z. G. M. KatsTrommels d. L. F. van LeeuwenSmit z. W. van Ommering —van Helden z. E. Maasv. d. Berg d. A. RotteveelMuller z. C. S. Kwinkelenberg— Cevering z. OVERLEDENJ. W. Goosens m. v. A. Hen driks 63 j. S. H. Muntz m. v. C. v. Dam 71 j. K. Dijkema m. v. J. M. Lugthart 78 j. L. v. Dalen ongeh. m. 57 j. H. Vrjjhof wedr. v. A. Nieuwburg 92 j. H. R. Lauwaars m. v. M. v. Anker v. d. Linden 63 j. G. Montenij vr. v. J. K. Rietdijk 58 j. J. W. Verhagen ongeh. m. 66 j. H. M. Bijl wedr. v. P. J. Zuijtwijlc 83 j. T. Groeneveld wede. v. J. Spanjaard 68 j. C. Uitenbroek m. v. H. Buren 83 j. J. J. de Vries wede. v. J. C. P. Doorsehodt 90 j. J Roos wede. v. P. Pons 79 j. P. C. Snellens vr. v N. D Poppelier 47 j. C. J. de Vries m. V. W. A. den Dekker 40 j. D. W. Recourt m. v. M. C. Versluijs 58 j. C. Schelling wedr. v. J. v. Gameren 81 j. J. T. A. Franssen ongeh. m. 56 j. C v. Gemerden vr. v. H. v. d. Schoor 54 j. L. J. Kornet m. v. D. C. Kornet 40 j. H. Vieyra wede. v. H. I. Gazan 63 j. De collecte, welke Zaterdag j.l. gehouden is door het Rotterdamsch Drankweer Comité, het Centraal Comité voor Prot. Chr. Drank bestrijding en de Rotterd. Roomsche Drank- weer Federatie heeft in totaal opgebracht 1031,24 het kanovaren, doch maakten daarmede, vol gens den heer van E. zooveel vreemde ma noeuvres, dat de andere booten er door wer den beschadigd. De heer van E. maakte hierover enkele op merkingen, die heer v. K. zich zoo aantrok, dat hy van E. te lijf ging. Direct ontstond er een formeele vechtpartij, waarbij van E. eeni ge verwondingen aan het gelaat bekwam, ter wijl K. met een bloedneus en een gescheurde pantalon den strijd moest staken, toen de po litie verscheen om de vechtenden te scheiden. Tholen en Van Lier komen Donderdag avond te half negen in de groote zaal van Lommerrijk.. Het bestuur van de Katholieke Kinderuit zending van HillegersbergSchiebroek heeft de goede gedachte gehad om een beroep te doen op het bekende duo voor 'n gezelligen feestavond, welke bij een ieder in den smaak zou vallen. Toen de twee artisten hoorden, voor welk sympathiek doel hun medewerking werd gevraagd, zegden ze die aanstonds toe. Dit wordt hun eerste optreden voor de Rot terdammers sinds hun tournée door Indië. Van die interessante reis zullen ze natuurlijk op hun bekende komische wijze wel het een en ander vertellen. Behalve Tholen en Van Lier vermeldt het programma ook het optreden van de zan geres Jane Poldermans. Het bestuur verzoekt ons te melden, dat dezen avond voor de Kath. Kinderuitzending op geenerlei wyze een beroep zal worden ge daan op de aanwezigen. Kaarten zijn des avonds aan de zaal verkrijgbaar. De winkeliersvereeniging „Hillegersberg" hield gisteravond in „Zomerlust" hare derde jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. van Es, zeide, dat in het afgeloopen jaar weer veel tot stand was gebracht. Dank bracht spr. aan het gemeente bestuur, dat krachtig medewerkt om den druk waaronder ook de winkeliers gebukt gaan, zooveel mogelijk te verlichten. Spr. wees hier bij o.m. op de raadscommissie, tot onderzoek naar den toestand in het winkeliersbedrijf en op de voorstellen die zij indiende. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het ledental der vereeniging 124 bedraagt. Zes leden werden afgeschreven, wegens ophef fing van hun bedrijf. Op verzoek van de vereeniging is de toe stand van den Keiweg door het gemeente bestuur veel verbeterd. Het jaarverslag van den penningmeester gewaagde van een voordeelig saldo van 20.6ö. De ontvangsten waren 928.08 en de uitgaven 907.42. De contributie voor het nieuwe ver- eeniging3jaar is vastgesteld op 3.50 per lid. Bij de bestuursverkiezing zijn vervolgens de voorzitter en de secretaris met bijna algemeene stemmen herkozen. Herkozen is ook de heer Muus, terwijl in de plaats van den heer Van Ettinger, die zich niet herkiesbaar stelde, ge kozen is de heer C. W. de Kleijn. Van de rondvraag ls verder een druk ge bruik gemaakt. Algemeen kwam hierbij de wensch ter sprake, dat er in de maand Augus tus weder een groote optocht zal worden ge organiseerd. Verder is in overweging genomen het voor stel, dat behalve winkeliers ook handel- drijvenden als lid kunnen worden opgenomen, waardoor statutenwijziging noodig zou zijn. Op den aanlegsteiger van roei- en zeilboo- ten aan de Emmalaan, toebehoorende aan den heer Klok, ontstond gisteren een hevige vechtpartij tusschen den 60-jarigen van E„ wonende alhier en den 37-jarigen heer J. K., wonende te Rotterdam. Eenige zoontjes van den heer K. waren aan SUCCES. Op het Groot Nationaal Solistenconcours der R. K. harmonie St. Michael te Rotterdam, behaalde de heer Jac. P. v. d. Burg, lid van de R. K. muziekvereeniging Godsdienst en Kunstzin alhier, een 2en prijs in de 3e a/d. TOONEELUITVOERING. In het R. K. Gezellengebouw had Zondag avond een uitstekend geslaagde tooneel- en muziekuitvoering plaats. Vooraf werden door den zeereerw. heer pastoor op piëteitsvolle wijze eenige woorden gewijd aan het Overlijden van den heer J. v. d. Bulk, lid van den Raad van Bestuur en werkend lid van de muziek vereeniging. Mede in verband met dit over lijden, werden door de muziekvereeniging Godsdienst en Kunstzin geen marschen, doch enkel muzieknummers ten gehoore gebracht, waarmede een dankbaar en verdiend applaus geoogst werd. Onder leiding van den heer v. d. Spek zong het zangkoortje van de Graal op fijne wijze eenige liederen, terwijl door eenige meisjes op keurige wijze de Boodschap des Engels aan Maria werd uitgebeeld. Hierna werd opgevoerd een spel in drie be drijven voor gemengd tooneel. Er werd door alle speelsters en spelers keurig spel te zien gegeven en met groote spanning werd het stuk gevolgd. Vooral de dames rollen vonden een uitnemende vertolking. Aan de drie dames werden bloemen aangeboden, terwijl kapelaan v. Duyvenvoorde namens alle aanwezigen 'n hartelijk dankwoord richtte tot allen, die aan dezen avond hadden meegewerkt. BURGERLIJKE STAND GEBORENGijsberta H., dochter van R. van Mil en J. M. G. van Buren Maria E. C., dochter vail H. M. Hendrikse en C. C. Hijdra Jan, zoon van W. de Gelder en J. Klapwijk Adriana P. M., dochter van A. Bes en C. C. van Balkom Petrus G. M., zoon van G. P. Stigt en P. M. Noordermeer. ONDERTROUWD: Comelis Neeleman, 25 j„ en Dirkje de Ruiter 24 j., te Pijnacker. Jacobus Valkenburg 26 j., te Pijnacker en Alida C. Post, 29 j. GEHUWD: Lucas Bloom, 28 j. en Gerarda M. Stigt, 28 j. Michaël Gouweleeuw 25 j. en Geertruida M. H. Brand, 22 j. Aart van den Berg 29 j. te Capelle aan den IJssel en Cornelia A. van der Spek 26 j. Hermanus P. Bakker, 22 j., te Bergschenhoek en Aaltje C. Koppert 22 jaren. WERKVERSCHAFFING. Van het departement van financiën was goedkeuring verkregen op de aanvrage om een aanvullend crediet voor de verdere uit-. Ook zal ten aanzien van de uitbreiding der begraafplaats nog eens krachtig worden aangedrongen, om de reeds in uitzicht gestel de vergunning zoo spoedig mogelijk af te zenden. Menigeen zal zich hebben afgevraagd, wel ke gevolgen de devaluatie van den Belgischen frank daar te lande heeft opgeleverd voor de huishuren de rendabiliteit van het huizenbezit, de winstkansen voor het bouwbedrijf, dus in in het algemeen, wat de resultaten zijn ge weest voor alle bij genoemd soort bezit, het zij direct, hetzij indirect financieel geïnteres seerden. Hiervan tracht de heer A. J. w. Renaut in 't jongste nummer van de Ned. Mercuur in grove trekken, een beeld te verschaffen, het welk de aandacht verdient. Gelijk bekend, zijn in Eelgië de huishuren langen tijd in sterke mate kunstmatig laag gehouden door middel van speciale huur wetten. Vooral hieraan was het toe te schrij ven, dat b.v- in 1921 voor de arbeidersgezin nen der 3e categorie (wat inkomsten betreft de groote middengroep) slechts rond 6.2 pet. van het totale budget werd besteed voor huis huur en onderhoud van meubilair. Huren. Geleidelijk, naarmate de Belgische arbei dersbevolking weer méér koopkrachtig werd, werden ook de huishuren meer en meer van den wettelijken druk bevrijd, hetgeen tot re sultaat had, dat Juni 1930 genoemde kosten voor „woning en bemeubeling" een hoogte punt bereikten door een stijging tot 410.56 pet. van het niveau in 1921. Toch werd voor de betreffende arbeiders ook toen dus nog slechts rond 11% pet. van het budget gevor derd voor huishuur en bemeubeüng. Na dit hoogtepunt daalden deze kosten weer langzaam, tot Maart 1935, vlak vóór de devaluatie van den frank, een niveau werd bereikt, 396.32 pet. van dat in 1921. Tijdens de depressieperiode, toen de groothandels- prijzen bijna waren gehalveerd, vertoonden genoemde huren dus slechts, een daling van rond 3 pst-, wat de „aanpassing/' betreft dus wel een uiterst poover resultaat. Geen wonder, dat de devaluatie van den frank met 28 pet. zijner öüdè goudwaarde per 1 April 1935, welke sommige kringen ernstig deed vreezen, dat de huishuren nu plotseling in sterke mate zouden omhoog schieten, in werkelijkheid vrijwel geen huurstijging ten gevolge had. Slechts de ingetreden daling werd n.l. gestuit, terwijl hier en daar een niet noemenswaardige verhooging plaats vond. December 1935 bedroegen dan oók de kosten van „Woning en bemeubeling" voor de reeds genoemde 3e categorie arbeidersgezinnen slechts 397.99 pet. van het niveau in 1921. Ten opzichte van Maart 1935, vlak vóór de deva luatie bedroeg de stijging dus nog geen pet. terwijl er per saldo, ondanks de devaluatie nog een daling bleef van rond 3 pet. t.o-v. het topniveau in 1930. Bouwkosten. De bouwkosten ingeval van nieuwbouw wa ren, wat den post bouwmaterialen betreft, sedert April 1930 voortdurend gedaald. De indexcijfers van groothandelsprijzen van een 13 a 14-tal belangrijke bouwmaterialen waren na een hoogtepunt van 900 in April 1930 (April 1914 100) teruggeloopen tot 562 in Maart 1935, vlak vóór de devaluatie, dus met rond 37% pet. gedaald en de loonen der Ant- werpsche bouwvakarbeiders sedert eind 1930 van frs. 7.35 tot frs. 5.60 of rond 24 pet. On geacht de kosten van den grond waren in 1932 gedeeltelijk door deze beide oorzaken, de bouwkosten voor bepaalde woningtypen der Nationale Maatschappij voor goedkoope wo ningen in België ongeveer 35 pet. goedkoo- per te bouwen dan in 1929 in dezen het top jaar. in de goede jaren werd door de verschil lende bouwers normaal bij hun calculaties ge rekend met een onkostenopslag op de loonen van 35.45 pet., namelijk Rechtstreeksche kos ten voor de arbeidskrachten 6.80, Algemeene bedrijfskosten 18.65, Bezoldiging van den aan nemer 10. Totaal-percentage van de betaalde loonen 35.45. De inmiddels ingetreden depressie wierp reeds spoedig elke normale calculatie omver. Zou men, oppervlakkig redeneerende, wel licht tot de conclusie komen, dat de zoozeer gedaalde loon- en materiaalkosten den bou wers slechts een verruiming van winst zou hebben gebracht, het verloop der uitgereikte aantallen bouwvergunningen voor nieuwbouw geeft intusschen, althans voor de jaren na 1932 aanleiding tot het trekken van geheel andere conclusies. Van 1930 tot 1932, toen er klaarblijkelijk nog een vrij groote achterstand viel in te ha len, steeg het aantal bouwvergunningen voor de agglomeratie Brussel, Antwerpen, Gent en Luik van 2,338 in 1930 tot 3.115 in 1931 en 3.544 in 1932. Sedertdien legde de vrij scherpe inzinking van genoemd aantal bouwvergunningen getui genis af van het feit, dat klaarblijkelijk de resultaten, met nieuwbouw te bereiken, door de sterk gedaalde opbrengstprijzen, bij ver koop te bedingen, allesbehalve aanlokkelijk waren geworden. Voor totaad 114 a 115 ge meenten daalde het aantal uitgereikte vergun ningen van 12.785 in 1932 tot 10.954 in 1933 en slechts 7.034 in 1934. De resultaten van een groot aantal naam- looze vennootschappen, bouwmaatschappijen of aannemers van constructiewerken op bouw technisch gebied, welke de Belgische Natio nale Bank haar maandstatistiek heeft vast gelegd, waren als volgt: Hoe het verloop der uitgereikte bouwver gunningen vóór en na de devaluatie is ge weest ziet men uit onderstaand overzichtje, eveneens ontleend aan de gegevens, door de Nationale Bank van België in haar halfmaan- delijksch Bulletin verstrekt. TOTAAL DER IN BELGIë UI^?rfwBOU\V BOUWVERGUNNINGEN VOOR NIEUWLUUw. -1934 1930 Juli 653 1.407 Aug. 512 1.200 Sept. 519 I.i 1934 1935 1936 Jan. 487 481 793 Febr. 677 608 Maart 869 950 April 787 1.630 get. 393 1.037 Mel 693 1.667 Nov. 348 795 Juni 740 1-567 le half j. 4.253 6.903 Dec. 356 562 Totaal 7.034 12.996 Ondanks een stijging der groothandelsprijzen van bouwmaterialen (het betreffende index cijfer steeg van 562 in Maart 1935 vlak voorde devaluatie, tot 620 in December 1935, of ruim 10.3 pCt.) er. eveneens eenigszins hoogere loo nen, viel er dus een uitgesproken herstel der winstmogelijkheden te constateeren. Een ze kere „koopersstaklng" welke het gevolg was geweest van de steeds lager en lager zakkende kosten van nieuwbouw vóór de devaluatie, was RESULTATEN VAN BOUWMAATSCHAPPIJEN IN BELGIë. Volgens de resp. in 1934, 1935 en begin 1936 gepubliceerde Jaarverslagen Totaal nom. Netto Gedeclareerd Netto Bruto- Periode Jaar 1934 Aantal maatsch. waarvan Totaal Met Met kapitaal winst verlies: dividdend- winst verlies (in mill, frans) 1172 105 67 533 59.6 Jaar 1935 177 103 74 533 47.5 29 17 12 39.4 1.560 26 17 9 33.6 2.134 Aug 1934 t/m. Febr. 1935 Aug. 1935 t/m. Febr. 1936 11 19 1.007 0.852 bedrag: 88.7 39 0.841 1.159 aanvankelijk zelfs tijdelijk omgeslagen in- een ongemotiveerde „hausse". Een gedeelte der be volking, dank zij een vaak ondeskundige en daardoor niet zelden misleidende persvoorlich ting, ernstig bevreesd voor een nieuwe „in flatie", vluchtte namelijk, zoodra. de devaluatie een feit werd, uit den frank in allerlei goederen o.a. huizenbezit. Dat angst ook in dezen een slechte raadsman zou blijken te zijn. trad ook hier weer duidelijk naar voren uit hetgeen nu gebeurde. Reeds spoedig vielen de verkoopprij. zen van heel wat huizen, nadat de erste „run" was gepasseerd, vrijwel terug °P'het niveau, waarop zij in Maart 1935, vlak vóór cle deva luatie, stonden. Hetzelfde beeld vertoonde ook het koersverloop van bijvoorbeeld de aandeelen „Immobilière Bruxelloise De huiseigenaren in het algemeen, welke vóór de devaluatie ten deele door de staag, zy het zeer langzaam doorwoekerende huur- datingen, maar veel meer nog door de voort durende verkoop waardedaling van hun bezit, werden geruïneerd, zagen nu die daling plotse ling door de devaluatie en de daarmede weer eenigszins stijgende kosten van nieuwbouw, gestuit. De risico's, in het algemeen aan hui zenbezit verbonden, werden weer geringer aan geslagen. Practisch, in absolute cyfers, gelijk- gebieven huuropbrengsten konden nu, verdis conteerd tegen een lager percentage in ver band met het algemen veel geringer geachte risico-element eener toekomstige waardedaling ook worden gekapitaliseerd op een hoogere onderpandswaarde voor de hierop verstrekte hypothecaire geldleeningen. De ook in België tijdens de aan de deva luatie voorafgaande deflatieperiode scherp naar voren getreden „uitholling" van genoem de onderpandswaarde der hypothecaire geld leeningen, had ook daar te lande aanleiding gegeven tot verschillende vrij ingrypende wet telijke maatregelen ten opzichte van de te bedingen rente- en aflossingsbedragen ter „be scherming" van de tallooze in ernstige moei- lykheden geraakte debiteuren-huiseigenaren. Geen wonder, dat het publiek in dezen wan trouwend geworden en bevreesd voor nieuwe wetteiyke regelingen, welke hun eenmaal ver kregen en contractueel vastgelegde rechten zouden kunnen beknotten, ook na de devaluatie by het verstrekken van nieuwe hypothecaire geldleeningen een zekere gereserveerdheid in acht nam en o.a. een heel wat hoogere sur- pluswaarde eischten dan te voren gebruikelijk was. Toch gaf de periode April 1935 t.m. Februari 1936 nog In totaal een bedrag aan hypothcaife inschrijvingen van 2.115 millióen francs tegen April 1934 t.m. Februari 1935 2.298 millioen francs. ETALAGE VERNIELD. - De heer van V. uit Gouda wilde met zijn vrachtauto, een truck met oplegger, beladen met stellingmaterialen de Veerstraat uitry- den. Met dien wagen die 10 meter lang was, waaruit nog bovendien een paal van ongeveer 7% meter stuk, gelukte het den bestuurder niet zonder ongelukken de Tol op te draaien. Bij het draaien om den hoek ging met groot geraas de etalageruit alsmede een raam van de voorkamer van het sigarenma gazijn van den heer Seton aan gruis. De po litie heeft de zaak in onderzoek. JUBILEUM A. VAN BAALEN. Onder groote belangstelling is het jubileum van den heer A. v. Baaien, n.l. 50 jaren in dienst bij de N.V. Ver. Touwfabrieken alhier, gevierd. Op de fabriek in de directiekamer ontvangen, werd cle jubilaris door den presi dent-commissaris, den heer Hoos, en den fa- brieksleider, den heer v. Vuuren, toegespro ken en hem een gouden horloge aangeboden. In den middag werd hij per auto afgehaald en in het groote schaftlokaal gebracht. Op hartelyke wijze werd hij daar namens het per soneel door den heer J. v. Luipen toegespro ken en gecomplimenteerd. Namens het kan toorpersoneel en de chefs der fabriek werd hem aangeboden een tafel met pendule. Door het personeel een viertal stoelen met twee fauteuils. Onder de diverse sprekers waren de heeren P. Commijs, J. Hermevanger, J. Henne- vanger Jr. en C. Lub. De heer J. v. Luipen sprak een woord van dank tot allen namens den jubilaris. Gisteravond bracht de muziekvereeniging Kunst Na Arbeid hem een serenade. Voorts is aan baas van Baaien bij Kon. Besluit de eeremedaille in zilver der Orde van Oranje Nassau verleend. DE VERKEERSVOORSCHRIFTEN Wij brengen onze lezers nogmaals in her innering goed te letten bij het veranderen van richting op het aangeven van richting. Een groot aantal bekeuringen is reeds geval len. TONNEN NAAR HET BUITENLAND In de haven heeft ligplaats genomen het stoomschip „Dwarssee" bestemd voor de N.V. Stoomkistenfabriek A. de Neef. Het schip zal een lading tonnen innemen voor een buiten- landsche haven. V. D. L. GAAT EXTRA TRAINEN Het bestuur van de voetbalvereeniging V. D. L. heeft besloten wekelijks een avond de leden bij elkaar te laten komen tot het houden van een oefenavond. De heer Muns zal voor deze training de leiding op zich nemen. SCHOORSTEENBRAND In het huis aan de Korte Boonestraat 13, heeft gisterenavond een ernstige schoorsteen brand gewoed, welke door politie en een brandweerman kon worden gebluscht. AANRIJDING. Maandagmorgen tegen half negen kwam de 15-jarige Kaatje van Elk, wonende Spoor- singel, op de fiets de le Spoorstraat uitrijden, toen juist een auto, bestuurd door H. uit Rotterdam, de van Leyden Gaelstraat door reed. De bestuurder zag het gevaar en remde uit alle macht, maar een botsing was niet meer te voorkomen. Hij raakte de fiets en het meisje sloeg over het stuur van het rij wiel op straat. Zij bekwam daarby schaafwon den aan het gelaat en rechterbeen, maar kwam er verder vry goed af. Het rijwiel werd ver nield. BEKROOND. Op de 9e internationale Hondententoonstel ling te Delft behaalde de heer A. Deegeling met zij», gestroomde Duitsche dog een len prys, zeer goed, terwijl hij ook met zyn ge- vlekten Duitschen dog een eersten prijs, zeer goed, verwierf, alsmede eenige speciale pry- zen. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip Stad Vlaardingen met 12021 ton erts. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen by: de Koning, Oosterstraat HO, japonstrik; Broek, van Riebeeckstraat 72, portemonnaie; van Linden, 2e Maasbosch- straat 6, polshorloge; van der Struys, Maas- sluische Dyk 98, tasch u>et -tabak; Politie bureau, trekstang voor rem, handschoen; Hoozemans, Joubertstraat 14, postduif; Kooy, Willemstraat 4, ketelpak, Veen, P. C. Hooft- straat 22 portemonnaie met inhoud; Schon- bacher Gr. van Prinstererstraat 55, radio lamp; Poldervaart, P. Verkadestraat 18, bril; van der Struys, Rijkestraat 22, ceintuur. UIT HET HANDELSREGISTER Nieuw ingeschreven handelszaak: H. van Toor en Zoon, zuiveraars van gebouwen, schepen enz., Twee Vriendenstraat 1. Ven- nooten H. van Toor en A. van Toor, beiden alhier. Uit den graan- en kaashandel: D. en J. Dorsman, Markt 49 alhier, is uitgetreden do eigenaar D. A. Dorsman. Nieuwe eigenaar is J. Dorsman. 50-JARIG JUBILEUM. Zaterdag 23 Mei J.l. herdacht de heer W. G. Kop alhier, het heuglijk feit, da,t hy 50 jaar in dienst was van de Hollandiafabriek te Vlaardingen. De jubilaris werd met zyn echt- genoote per auto van zyn woning afgehaald en op het kantoor welkom geheeten door clen heer G. W. Fokkena, die hem na eenige harte lijke woorden een cadeau onder couvert over handigde. Namens de directie werd daarna het woord gevoerd door den heer A. C. Couvée, die den jubilaris schetste als Iemand, die steeds met lust en ijver zijn werk verricht. Namens het fabrlekspersoneel werd de jubilaris toegespro ken door den heer A. de Lang, waarby hem een dressoir werd aangeboden. Verder mocht de heer Kop nog enkele bloemstukken ont vangen. De jubilaris dankte hierna de verschillende sprekers en alle geefsters en gevers, die dezen dag voor hem tot een onvergetelijken hadden gemaakt. Maandag kwam bij de directie van de Hol- landia bericht tn, .dat de heer Kop begiftigd is met de eere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2