m B1 GUERRILLA-KRIJG WOEDT IN N OORD-PALESTIN A. DE BELGISCHE VERKIEZINGEN. Belgische katholieke Blijft van Zeeland premier De negus incognito naar Londen. Nablus thans liet centrum van de bloedige woelingen. DINSDAG 26 MEI 1936 EEN WATERLOO VOOR DE STAATSPARTIJ. De socialisten zullen als sterkste fractie in de kamer hun ver- anttvoordelijkheid in regeering en parlement opeischen. Een accoord tusschen de regeerings- partijen vóór de verkiezingen getroffen. W FELLE OBSTRUCTIE VAN DE REXISTEN VERWACHT. Vrijdag a.s. te Gibraltar, Woensdag 3 Juni in Engeland verwacht. GEEN OFFICIEELE ONTVANGST. LONDEN, 25 Mei. (R. O.) Het be zoek van den negus aan Enge land zal incognito zijn, zoodat de moeilijkheden inzake het ceremonieel van zijn ontvangst worden vermeden. Ook zijn bezoek aan Gibraltar zal een particulier karakter hebben. Als er dan ook maar eenige mogelijkheid Van samenwerking bestond, zouden we, hoe der we de verdeeldheid der katholieken *°hden blijven betreuren, de toekomst niet al te somber tegemoet zien, vooral wijl het Belgische volk tamelijk wel stand heeft ge houden tegen den communistischen op- hiarsch: de twee marxistische partijen, Y(elke tot dusvere samen 76 (omgerekend zetels bezetten, hebben nu samen 79 atS®Vaardigden in de kamer, eer een verlies derhalve dan een winst, met een kleine op schuiving naar meer links. IN DE STEMBUS OPWINDING. Pastoor door jongelieden mishandeld. ankober bezet. De „Giornale di Addis Abeba". INTERVIEW MET REXISTEN- LEIDER. BONNER IN VRIJHEID GESTELD. Slachtoffer van een vergissing der Italianen. INTERN. MONETAIRE CONFERENTIE Blum zal pogen deze bijeen te roepen. DE DUMDUM-KOGELS. MGR. JAROSSEAU TE DIREDAWA AANGEKOMEN. EEN KOSTBAAR MUIZENNEST. Vertegenwoordigde een waarde van 2000 lires. Mandaatsregeering besloot tot scherpere maatregelen. TOENEMEND AANTAL BOMAANSLAGEN. STAALPRIJZEN VERDER VERHOOGD. Thans door de National Steel Company. DE RIJNSCHEEPVAART. De meening van de socialistische „Peu- ple", dat de Zondag in België gehouden verkiezingen voor de Belgische katholieke staatspartij een Waterloo beteekenen kun nen wij volkomen onderschrijven. Een verlies van 16 zetels, dat in werke lijkheid een verlies van 22 zetels is, dus bijna 25 procent van het zeteltal, dat de Partij had moeten behalen om zich te hand haven, is een verloren slag. Het heeft geen doel er met vergoelijkende beschouwingen omheen te draaien; men heeft het feit te aanvaarden, zooals het voor ons ligt, en er 'e conclusies uit te trekken, welke nood zakelijk zijn om uit deze debacle te redden, wat nog te redden valt. Ook de socialisten hebben een flinke veer moeten laten met een verlies van nominaal drie, in werkelijkheid negen zetels, terwijl de steeds meer aftakelende liberalen ver liescijfers van een en drie zetels hebben. De groote overwinnaar in dezen verkie zingsstrijd is ontegenzeggelijk de leider der rex-beweging Léon Degrelle, die na een kamp van ongeveer drie jaar met 21 vol gelingen in de Belgische kamer komt. On getwijfeld zijn zijn stoutste verwachtingen hog overtroffen; de hoogste optimisten had den hem hoogstens twintig zetels gegeven; m zijn eigen kringen onthield men zich van cijfers, maar voerde men slechts strijd. Men weet, waaraan de rexisten hun suc ces te danken hebben. Zij leidden een felle campagne tegen de parlementaire corrup tie, en konden zich daarbij dikwijls helaas! op feiten beroepen. Een program heeft De grelle tot dusverre niet afgekondigd, hij heeft dit bewust vermeden, wijl, volgens zijn eigen woord, zijn doel slechts is de zui vering van het parlementaire systeem van de uitwassen, welke er zijn ingeslopen. Her haaldelijk heeft hij verklaard, dat zijn be weging niets met wat men fascistische of ^tionaal-socialistische tendenzen pleegt te °etnen, te maken wil hebben- Hij streeft, ederom volgens zijn eigen woord, niet öaar een dictatuur, maar naar een parle mentaire meerderheid, welke hem in staat Zal stellen de corruptie, waar deze ook te vinden is, uit te roeien. Daartoe zal voorloopig de parlementaire activiteit Van de rexisten beperkt blijven; zij zullen oppositie voeren en men weet, wat dit in rexistischen stijl beteekent om door voortdurende ontbindingen van het Parlement aan de meerderheid te geraken. ls oak de beteekenis van hun overwin- lng. Öp zich zelf is een fractie van een j-hnke twintig man, ruim tien procent van d® kamer, geen verschijnsel, dat een kabi- net> hetwelk ten slotte op 156 van de 202 afgevaardigden kan steunen, zorg behoeft te baren. Maar de rexisten hebben een geweldige dynamische kracht in zich, en als het hun doel is de katholieke staatspartij te vervangen, zooals velen meenen, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zij, daar zij vooral de jongeren opvangen, over een reeks van jaren de partij zullen wor den, waarin de Waalsche katholieken zich Zullen vereenigen. Want het is een zeer opmerkelijk feit, dat de rexisten bijna al hun successen in net Walenland behaald hebben; volgens de Sevens waarover wij beschikken achttien bun een en twintig zetels. In het aamsche land blijken zij veel minder aan- -kkingskracht te hebben uitgeoefend; daar gingen de verliezen der katholieken bijna geheel naar de Vlaamsche nationa listen, de fronters, die er nu 16 afgevaar digden hebben. Als men dan de 63 katholieken van de Belgische staatspartij, de 21 rexisten en de 16 fronters samentelt, komt men toch nog tot een honderd katholieke afgevaardigden op de 202 zetels. De debacle !s dan ook Vooral over de Belgische katholieke staats partij gekomen, meer dan over de partijen, ■Welke de katholieke bevolking vertegen woordigen. Bemoedigend zijn de verkiezingen in Bel gië derhalve niet uitgevallen. Slechts één lichtpunt is er: dat liberalen en socialisten samen geen regeering kunnen vormen, en dat de liberalen er wel voor zullen terug schrikken om met de communisten in één schuitje plaats te nemen. Dat is nog de kans voor de katholieken, mits zij het hoogste belang dat van den godsdienst, boven alle andere weten te stellen. Léon Degrelle, de leider der rexisten enoverwinnaar in den Belgischen verkiezings strijd, deponeert zijn biljet in de stembus. IRUSSEL, 25 Mei. (R. O.) Na af- loop vanr den ministerraad, morgen, zal minister-president van Zeeland het ontslag van het kabinet bij den koning indienen. Voor de verkiezingen zijn de drie par tijen in de regeering, de socialisten, katholieken en liberalen overeengeko men onder leiding van van Zeeland te blijven samenwerken, doch nu de socialisten zeven zetels meer hebben in de nieuwe kamer dan de katho lieke staatspartij en dus de grootste partij zijn geworden, moet de koning, overeenkomstig parlementair gebruik, de kabinetsformatie aan Vanderveldc aanbieden. Onder de socialisten bestaat echter sterke strooming, om van Zeeland, voor wien zij veel sympathie hebben, te handhaven. Het is derhalve nog niet mogelijk, te zeggen, Of van Zeeland, dan wel Vandervelde een nieuw kabinet zal vormen. In politieke krin gen gelooft men, dat inderdaad van Zeeland premier zal blijven. Zeker is, dat de regeering van de drie partijen zal gehandhaafd blijven. Dit blok heeft 156 stemmen van de 202 in de kamer. Men vreest mtusschen, dat de rexisten een felle obstructie in de kamer zullen voeren en dat zij zullen pogen gedeeltelijke verkiezin gen uit te lokken. Zoo legt men de woorden van den leider, Leon Degrelle uit, die heeft gezegd: „Dit is nog slechts een begin, voor ons, rexisten, begint de verkiezingscampagne eerst 25 Mei". Wat den uitslag der verkiezingen betreft wordt nader gemeld, dat in totaal zijn uit- uitgebracht 2.360.021 geldige stemmen tegen 2.335.203 in 1932. Hiervan behaalden: de katholieken 675.483 stemmen (in 1932 899.897); de liberalen 292.399 (in 1932 333.568); de socialisten 757.537 (in 1932 866.817); vlaamsch nationalen 166.427 (1932 126.113); communisten 143.234 (in 1932 65.905); rexisten 271.347; andere partijen 53.594 (in 1932 31.264). Hoe lang de negus in Engeland zal blijven, is niet bekend. Hij zal zich in ieder geval van alle politieke of officieele activiteit onthou den en er wordt voorts op gewezen, dat er een geen sprake zal zijn van gedachtenwisselin- gen van diplomatieken aard tusschen den ne> gus en de leidende Britsche instanties. Wat de mogelijkheid betreft, dat de keizer wellicht in openbare vergaderingen of door middel van de pers de Abessynische zaak zal willen bepleiten, wordt opgemerkt, dat het moeilijk zal zijn, den negus van officieele zijde te dien aanzien beperkingen op te leggen. Men heeft echter reden om aan te nemen, dat de hooge gast zal vermijden, aan zijn ver blijf in Engeland het karakter te geven van een soort „kruistocht" bij de Britsohe open bare meening. Tegengesproken wórdt, dat de Britsche re geering den keizer, officieel een residentie zal aanwijzen. Zijn ontvangst zal geen offi cieel karakter dragen, immers, zooals gezegd, de negus reist incognito. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat wellicht het Foreign Office zich, bij de aankomst van |den negus, door een van zijn leden zal laten vertegenwoordigen. Te Gibraltar wordt de aankomst van den keizer tegen Vrijdag a.s. tegemoet gezien. Hij zal zjjn intrek nemen in een hotel en vermoe delijk Zondag a.s. aan boord van het stoom schip „Oxford" de reis naar Engeland voort zetten, waar hij denkelijk Woensdag 3 Juni te Southampton voet aan wal zal zetten. Hedenmiddag heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, op een vraag in het lagerhuis verklaard, dat er bij de re- BRUSSEL, 25 Mei. (R.O.) Volgens het blad I geering geen enkel direct voornemen bestaat, Le Solr" is het mogelijk, dat de koning van om den Britschen gezant te Addis Abeba Zeeland, wanneer deze morgen het ontslag van terug te trekken, maar dat deze waarschijn- het kabinet zal aanbieden, verzoeken zal, nog spoedig voor een langdurig verlof naar Maar de drie katholieke fracties zullen hiet samenwerken; zij zullen elkaar veeleer bestrijden, en spelen daarmede in de kaart Van de socialisten. En dezen zullen, de '"Peuple" zegt het zonder omwegen, als Srootste fractie in de kamer de volle ver- antwoordelijkheid in regeering en parle ment opeischen. Of dit nu beteekent, dat z(j onmiddellijk zullen aanvangen, om den huidigen minister-president Paul van Zee- jand aan den dijk te zetten, kan voorloopig betwijfeld worden; maar minstens zullen ïij de belangrijkste en invloedrijkste porte feuilles in het kabinet opeischen voor zoo- Verre zij deze niet reeds bezitten), terwijl *i.j voorts, ook een zeer zwaren druk zullen bi toef enen om de marxistische ideeën door gevoerd te krijgen. En waar de Belgische socialisten, evenals ten Fransche en Spaansche collega's, fel ^Ui-religieus zijn, weet men, wat de ka- bolieken te wachten staat; ten slotte door .'Sen schuld, door hun verdeeldheid- Vooral e strijd om de katholieke school, welke de patste jaren in België, in de steden waar j'teialisten en liberalen, welke laatsten België even anti-godsdienstig zijn als de .^listen samen het bewind voeren, f j reeds verwoed gevoerd werd, zal nog «en oplaaien- en van een gemeentelijke tot staatszaak gemaakt worden. eenigen tijd, b.v. tot de provinciale verkiezin gen op 7 Juni a.s., de loopende zaken te blij ven afdoen. Zooals men weet hebben de provinciale raden tot taak 44 senaatsleden te kiezen. Een pastoor der St. Hubertus-parochie te Luik wilde verkiezingsplakkaten afrukken welke op den muur van een eigendom der kerk in de onmiddellijke nabijheid der pastorie Engeland zal terugkeeren. In antwoord op een vraag inzake het ge bruik van den spoorweg Djiboeti-Addis Abeba door de Italianen, verklaarde Eden, dat de Italianen bij zijn weten geen wapenen of mu nitie langs dezen weg mochten vervoeren. De Franschen staan alleen het vervoer van le vensmiddelen en kleeding toe. ADDIS ABEBA, 25 Mei, (STEFANI). Een Erythreesche colonne heeft Ankober, 150 K.M. ten Noord-Oosten van de hoofdstad be zet. Vandaag is te Addis Abeba het eerste nummer van het nieuwe Italiaansche dagblad „Giornale di Addis Abeba versohenen. De redactie bestaat geheel uit journalisten waren aangebracht, toen hjj plotseling over- die als vrijwilligers ten strijde zijn getrok- vallen werd door een twintigtal jongelingen, I ken. die met een vrachtauto ter plaatse waren verschenen. De priester werd door de aanvallers met stokken en knuppels afgeranseld, doch hij slaagde er in den stok van een der aanvallers te bemachtigen en sloeg dan op zijn beurt duchtig op de jongelui los, die daarop vlucht ten. De priester die over heel het lichaam ge kwetst werd, moest naar het gasthuis te Luik overgebracht worden. BRUSSEL, 25 Mel (R.O.) De leider der „Rex"-beweging, Leon Degrelle, heeft „Le Nation Beige" een interview toegestaan, waar in hij er op wees, dat de overwinning van zijn partij geenszins het begin van een dictatuur beteekent, doch het uitgangspunt is van een kruistocht, die een einde zal maken aan de dictatuur der partijen en het volk zijn vrij heid van beslissing en handelen zal hergeven. Ons programma, aldus Degrelle, beoogt een einde te maken aan de sociale twistpunten en aan de rivaliteit op taalgebied. De vorming van een krachtige verantwoor delijke regeering en medewerking aan de macht van de beroepsbelangen, het zal in orde en rust worden uitgevoerd. Wij hebben niets gemeen met de militaris tische oligarchieën, die in sommige landen be staan". Generaal Ruggero Santini is van Addis Abeba naar Mogadiscio vertrokken, waar hij de regeering van Somaliland op zich zal ne men. Uit Addis Abeba wordt voorts gemeld, dat sedert de aankomst van de Italiaansche troe pen in de Abessynische hoofdstad 53 Abes- syniërs zijn terechtgesteld. LONDEN, 24 Mei. (R.O.). Heden wordt .vernomen, dat de Italiaansche autoriteiten het lid van de Britsche ambulance in Abes- synië, Bonner, in vrijheid hebben gesteld. Men gelooft, dat het incident aan een ver gissing met de identiteit te wijten is. Bonner is thans te Djiboeti, waar hij ver pleegd wordt. Onlangs is hij n.l. door een dollen hond gebeten, zooals men weet. LONDEN, 25 Mei. (R.O.) In officieele kringen wordt thans verklaard, dat de En- gelschman Bonner, die door de Italiaansche autoriteiten gearresteerd werd, verdacht van spionnage, het slachtoffer is geweest van een vergissing. Hij werd aangezien voor den Oöstenrijk- sclien kapitein Brunner, die door de Italianen LONDEN, 25 Mei 1936 (A.N.P.) Naar de „Financial Times'1 uit Parijs meldt, zal Leon Blum, na zijn ambtsaanvaarding onmiddel lijk trachten een internationale monetaire conferentie bijeen te roepen, teneinde tot stabilisatie der munteenheden te geraken. Volgens Blum zijn twee problemen van bijzondere beteekenis, n.l. de stabilisatie van de twee voornaamste munteenheden, het pond sterling en de dollar, op goudbasis en de absolute noodzakelijkheid den internatio nalen handel op een meer liberale leest te schoeien, door het opheffen van de diverse contingenteering systemen. Frankrijk is, teneinde tot oplossing dezer problemen te komen, bereid vele stappen hiervoor te ondernemen, mits van de andere landen toezeggingen tot medewerking wor den ontvangen. werd gezocht wegens spionnage.. Bonner kende geen Italiaansch en de Italianen geen Engelsoh, zoodat hij zich niet verstaanbaar kon maken. Het incident is intusschen gesloten. Uit Londen wordt gemeld: Naar aanleiding van de Italiaansche nota aan Genève, betref fende het gebruik in Abessynië van dum-dum- kogels, afkomstig van een Engelsche munitie fabriek, wordt door de „Imperial Chemical Industries" medegedeeld, dat de door Italië gepubliceerde documenten en foto's uitwijzen, dat het hier etiketten "betreft, welke sinds 1913 niet meer in gebruik zijn, zoodat het Italiaansche document derhalve duidelijk be> trekking heeft op een zending uit het verre verleden, welke overigens bestemd was voor de jacht op wild. ROME, 25 Mei. (R. O.) De reis van Haile Selassie naar Engeland inspireert de „Tribu- na" tot de volgende beschouwingen: „Het is duidelijk, dat Londen, verondersteld dat het werkelijk .een ontspanning in de betrekkingen met Rome nastreeft, geen ondoordachter daad had kunnen stellen, dan zijn toestemming geven aan deze reis van een vorst-vluchte- ling". De „Giornale d'Italia" is van oordeel, dat de negus naar Engeland komt met de duide lijke bedoeling propaganda te maken voor zjjn zaak. Al die haarden van politieke passie welke gevoed worden door manifestaties, welke sanctionisten en anti-Italianen organ! seeren, zullen de Italiaansch-Engelsche be trekkingen niet verbeteren. ROME, 25 Mei. (D.N.B.) De reis van den negus naar Londen wordt door de Romein- sche avondpers uitvoerig besproken. Naar de meening van den Londenschen correspondent van de „Giornale d'Italia" wordt deze reis „steeds meer tot een onweerswolk", welke Engeland dreigt te vernietigen. Het blad ci teert een verklaring van de „Morning Post", volgens welke een ontvangst van den negus te Londen als keizer van Ethiopië een per soonlijke beleediging zou zjjn voor den koning van Italië. DJIBOETI, 25 Mei. (HAVAS). Z.H. Exc. mgr. Jarosseau, vicaris-apostolicus van Abes synië, is, van Harrar komende, te Diredawa gearriveerd. De Italiaansche regeering had, naar men weet, het bevel tot uitwijzing ingetrokken, doch mgr. Jarosseau had inmiddels Harrar reeds verlaten. TREVISO (Italië), 25 Mei. (UN, PRESS). Een slager te dezer stede constateerde dezer dagen, dat geregeld op onverklaarbare wijze geld uit de kassa van zjjn winkel verdiween. Hij verdacht dan ook zjjn knechts van dief stal en mengde tenslotte de politie in de zaak. In overleg met een politie-toeambte werd bij wijze van proef een bedrag van 800 lire in briefjes van honderd in de kassa gelegd en deze werd zorgvuldig afgesloten. Toen de slager den volgenden dag zijn geldla nakeek, ontdekte hij tot zijn niet ge ringe verbazing en schrik, dat nog slechts 600 lires aanwezig waren. H(j was reeds van plan zijn heele personeel te laten arresteeren, Joen de politieagent in het uiterste hoekje van de geldlade een mui zengat ontdekte. Bij verder onderzoek stiet hij op een muizennest met twintig jongen, dat uit stukgeknaagde stukjes van honderd-lire biljetten was samengesteld. Het nest verte genwoordigde een totale waarde van 2000 lires. Drie weken hadden de muizen noodig ge had om zich dit nest te bouwen. De Arabische stakingsleidèrss propa- geeren het stilleggen van het havenverkeer te Haifa. JERUSALEM, 25 Mei. (UN. PRESS) Het oproer der Arabieren tegen de door hen als pro-Joodsch ge kwalificeerde mandaatsregeering heeft in den loop van het week-end het karakter aangenomen van een regel rechten guerrilla-oorlog. In vele plaat sen vlamden de onlusten steeds weer op- Barricaden werden opgericht; de mili taire politie werd uit hinderlagen beschoten en met steenen bekogeld, terwijl voorts op huizen, bruggen en spoorwegtrajecten overvallen werden gepleegd. Het centrum op het oproer is thans Nablus, dat in Noord.Palestina is ge- legen. Reeds Zaterdagavond zijn daar tengevolge van relletjes drie personen om het leven gekomen. Hoewel er een verbod bestaat voor de Arabische agitatoren, zich na zonsonder gang op straat te vertoonen, verzamelden z(j zich toch bij het invallen van de duisternis in de voornaamste straten der stad en richtten daar metershooge barricaden op, waarachter zij, voorzien van hun vuurwa penen, dekking zochten. De bewapende politie-troepen, die het af' breken der barricaden eischten, werden met pistoolschoten en steensalvo's ontvangen. Eerst toen de politie een verwoed geweer vuur op de insurgenten opende en dientenge volge twee Arabieren door de kogels werden gedood, gelukte het haar, de menigte uit elkaar te drijven en de barricaden af te bre ken. Bij botsingen .met andere gewapende Ara- bieren-groepen werden twee soldaten van de Schotsche Hooglanders gewond. In vlugschriften werd van de Britsche politie geëischt, zich niet in de straten te vertoonen. Deze vlugschriften waren onder teekend door: „Zwarte Hand". Karakteristiek voor den omvang, dien het oproer reeds heeft genomen, is een overval op klaarlichten dag op het politie-bureau van Tulkarem. Een menigte Arabieren ver zamelde zich voor het gebouw, wierp de ruiten in en trachtte het bureau zelfs in brand te steken. De mandaatsregeering heeft thans beslo ten, over te gaan tot nieuwe en scherpere maatregelen ter onderdrukking van de sta kingsonlusten. Deze maatregelen zjjn niet alleen van algemeenen aard, maar worden ook gericht tegen de afzonderlijke Arabische stakingsleiders, die naar andere steden of afgelegen dorpen verbannen worden dan wel onder politiecontróle worden geplaatst. Zoo is de bekende stakingsleider, advocaat Sidky Bey Dajani, voor den tijd van één jaar verbannen naar een klein plaatsje bij Hebron, terwjjl de Arabische leider Saleh Abdoh naar Khan Yunis, in de woestijn gelegen, en de correspondent van het Arabische blad „El Ahram", dat in Egypte verschijnt, naar Jericho is gezonden. Het bij de huidige stakingsbeweging zeer actieve lid van de op politiek gebied promi nente familie Nasjasjibi, Fakhri Nasjasjibi, heeft opdracht gekregen, zich een jaar lang drie maal per dag aan te melden bij de poli tie in Jerusalem. De Arabische leiding is voor beraadslagingen over den nieuwen toe stand bijeengekomen. Tusschen Jaffa en Haifa zijn de telefoon draden doorgesneden. Op de Engelsch-Palestijnsche bank le Jaffa en het districtsgebouw te Gaza zijn o.a. aanslagen gepleegd. JERUSALEM, 25 Mei. (D. N. B.) De Arabische burgemeesters van de steden in Palestina hebben gepro testeerd tegen het verbod van de man daatsregeering te Ramallah, een alge- meene vergadering van burgemeesters te houden. Zelfs dreigen zij met een staking van de stadsbesturen, indien voor 1 Juli de eiscben van de Arabie ren niet zijn ingewilligd. Het stadsbestuur van Nablus is reeds met de staking begonnen, terwijl de steden Jaffa, Gaza en verschillende andere dit voorbeeld op 1 Juni a.s. zullen volgen. Het Arabische dorp Al Zlb bij Haifa was in verband met de houding der bewoners een collectieve boete opgelegd, welke echter niet betaald werd. Britsche troepen hebben daar om op verschillende eigendommen van het dorp beslag gelegd. Ontelbare gewapende Arabieren hebben zich in de bergen tusschen Kalkylia, Tulkarm, Nablus, Dsjennin en Safed in Noord-Pales- tina teruggetrokken. Ondanks de bescherming van militairen worden vele autobussen, welke het stadsver keer in Jerusalem onderhouden, bedreigd. Verscheidene bussen moesten in verband hier mede naar de garage terugkeeren. De Arabische kooplieden hebben het wis- selverkeer stopgezet, zoodat feitelijk een wissel-moratoriuhi bestaat. JERUSALEM, 25 Mei. (UN. PRESS). In toenemend aantal komen hier uit heel Pales tina berichten binnen over botsingen en over vallen. Gedurende de laatste 24 uur zijn kleine af- deelingen politie-troepen uit hinderlagen be schoten, autobussen aangevallen, op vele plaatsen de telefoondraden doorgesneden, terwijl men bovendien heeft getracht, regee- ringsgebouwen te bombardeeren. Het blijkt, dat met name het werpen van bommen steeds meer voorkomt. Heden is b.v. in het gebouw van de En gels ch-Palestijnsche bank in Jaffa een bom tot explosie gebracht. In aansluiting hierop is door de politie een aantal huiszoekingen verricht in woningen, waar verdachte per sonen huizen. Bij deze huiszoekingen heeft men een groote hoeveelheid springstof ont dekt en in beslag genomen. Het districtsgebouw der regeering in Gaza is eveneens door Arabieren overvallen en met bommen bestrooid. De ergste schade werd echter in het aangrenzende gebouw aange richt. De politie trachtte de manifestanten uiteen te drijven, doch dit gelukte haar eerst, toen ze het vuur op de menigte opende. Een Ara bier is dientengevolge om het leven gekomen. In de Noord-Pal es tjjnsche Jood3che kolo nie „Emekhefer" zouden Arabische saboteurs meer dan 1000 boomen ontworteld en vernield hebben. Van Arabische zijde verneemt de „United Press" nog dat in enkele Arabische dorpen de bewoners hun huizen hebben verlaten en de bergen zijn ingevlucht, om daar de auto mobieltransporten te overvallen, welke door Britsche troepen worden geëscorteerd. In vele Arabische dorpen zjjn huiszoekin gen verricht. Bij een dergelijke huiszoeking in Kafrkenna in Noord-Palestina zijn politie agenten van de daken af met steenen beko geld. Nadat een agent ernstig werd gewond, opende de politie het vuur. Een Arabisch -meisje werd door een verdwaalden kogel ge wond. Niet alleen in Jerusalem, doch ook in Na blus en Jaffa is de toestand tengevolge van de Arabische guerrilla hoogst ernstig. De autoriteiten doen al het mogelijke, «m de si tuatie meester te bljjven. Vanmorgen heeft men op den Scopus-berg, nabij het Britsche militaire kerkhof, het ljjk gevonden van een jood, die als een lector van 'n bibliotheek werd geïdentificeerd. Men neemt aan, dat hjj gisteren op weg naar Jerusalem is overvallen en gesteenigd. Dit is het zesde slachtoffer der onlusten in een week tjjds. De telefonische verbinding tusschen Jeru salem en Cairo zou sedert hedenmorgen zijn verbroken. Teneinde het bevel der regeering, dat de stakingsleiders hun woonsteden niet mogen verlaten, te omzeilen, heeft het Arabische stakingscomité plaatsvervangers gekozen. Britsche gezinnen in Gaza ont, ruimen hun woningen. JERUSALEM, 25 Mei. (R.O.) De toestand te Gaza is vandaag zoo ernstig geworden, dat de Britsche gezinnen hun woningen moesten ontruimen en in de centrale politie-kazern» een toevlucht moesten zoeken. Tijdens de evacuatie der huizen werd een soldaat door een kogel gewond. Een aantal Arabieren wierp barricades op en wierp de politie met steenen, terwijl zij de telefoon- en telegraaflijnen trachtten door te snijden. De politie loste een salvo op de rebellen, waarbij een Arabier werd gedood. NEW-YORK, 25 Mei 1936. (Eigen Tel.) In ons ochtendblad van gisteren hebben wij melding gemaakt van de verhooging van staalprijzen door een dochtermaatschappij van de U. S. Steel Corp. De verwachting, dat andere maatschappijen deze verhooging zouden volgen, wordt reeds thans bewaarheid. Gemeld wordt n.l., dat de National Steel de staalprijzen ook met 2 per ton heeft verhoogd. Slechte toestand. DUISBURG, 25 Mei 1936 (A.N.P.) Thans hebben ook de maatschappijen, die de verze keringen hebben gesloten voor Rijnschepen, zich gedwongen gezien haar standpunt mede te deelen. Deze maatschappijen bestaan ge middeld langer dan 50 jaar. Zij wijzen er op, dat bij hen 865 aken van particuliere schip pers zijn verzekerd, welke een totale tonnage van 875.000 ton hebben en verzekerd zijn voor meer dan 39 millioen R.M. Het vrachtverdee- lingsverdrag heeft niet alleen niet dp gehoop te verbetering gebracht in de situatie der par ticuliere schippers, maar het heeft .toestan den geschapen, welke indien zij zouden voort duren, de Rijnscheepvaart naar den afgrond zouden voeren. De particuliere schippers streven naar een spoedige herziening van de gesloten overeen komst, waarbij de verzekeringsvereenigingea hen zuljen moeten steunen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3