VATICAAN EN CfcggS». starhemberg in oppositie W' 1 ■P.' België. Rome is voor Moskou steeds de grootste vijand geweest - een antwoord aan de boersenzeitung. 'Aspirin De kabinetscrisis in Het roode bewind in Spanje. Staking in Parijsche auto-fabrieken. DONDERDAG 28 MÈI'Ï936 REORGANISATIE VAN DEN HEIMATSCHUTZ. Söhuschnïggs principieele verklaring en de nieuive wet op het vader landsche front buiten geding gelaten. EERSTE REIS VAN DE „QUEEN MARY". Jan boord bevinden zich meer dan 2000 passagiers. Seciilariseering van het bijz. onderwijs wordt met spoed doorgevoerd. Koning Leopold zet zijn consultaties voort. REBELLENWRAAK IN MEXICO. Dertien personen bij overval op autobus gedood. Radio- en gramof oon- muziek om den tijd te dooden. Devèze zal geen zitting nemen in de nieuwe regeering. Brussel, 27 Mei. (van onzen CORRESPONDENT.) Koning Leopold heeft zijn consultaties in ver band met het samenstellen eener nieu we regeering, waarmede hij heden morgen een aanvang heeft gemaakt, gedurende den middag onafgebroken voortgezet. HET ONGELUK OP DE THAYA. De veerman in hechtenis genomen. HET PROGRAM DER REXISTEN. Belangrijke rectificatie. J ,L.."!ia?i1TlilW WB'irwrr rr l Het „Derde" Rijk matigt zich gaarne do eer ®An, een bolwerk tegen het bolschewisme te Bij het fakkellicht van den brandenden Hksdagkoepel werd "dit aan de heele geschok te wereld verkondigd. Men beschouwt in Luitschland de anti-bolschewistische zending als een monopolie van het „Derde" Rijk- Van daar misschien, dat men er zenuwachtig werd bij de laatste scherpe artikelen in de „Osser- Vatore Romano" tegen het bolschewisme. Is men in Duitschland misschien bevreesd voor het ejgen anti-bolschewistische monopolie? Men zou het, de Berlijnsche „Börsen Zei- tung" van 24 April lezend, bijna denken. Dit geachte blad schrijft toch in zijn nummer van genoemde datum over „De waarschuwing van het Vaticaan": - - - - -- Het is teekenend, dat men in het Vati caan nu eigenlijk pas de noodzakelijkheid is £aan inzien, óm op het gevaar te wijzen, hetwelk door de snelle vorderingen, die' de sovjet-RusBische invloed in West-Europa heeft gemaakt, actueel geworden is. Nog nooit heeft het Pauselijk blad, de „Osser- vatore Romano", zoo duidelijk gesproken als gisteren, en het is in booge mafe opvallend, dat het orgaan van het Vaticaan in zijn alar- meerende verklaring opénljjk de ófficieele politiek van Moskou en de activiteit der Komintern als volledig fdentièk kenmerkt. Uitdrukkelijk komt hier naar voren, dat de bolsehewistische revolutie-taktiêk." vooral in Spanje, in Frankrijk en bij de gebeurtenis sen in Genève, van doorslaggevende betee- kenis is. De indirecte gevolgen van de op name van sovjet-Rusland in den volkenbond worden uitvoerig geschilderd. Vóór de hand liggend is de bezorgdheid van het Vaticaan ten aanzien van de ontwikkeling der gebeur tenissen in Spanje. Ook hqt verband tus- schen het wederaanknoopen dér diploma tieke betrekkingen tusschen Madrid en Mos kou, en de verklaring als zou Spanje het gezantschap bij den H. Stoel opheffen, is inderdaad van beteekenis. De verklaringen, waarvoor men den huldigen minister-pre sident verantwoordelijk kan achten, laten aan vriendschappelijkheid jegens sovjet-Rus land niets te wenschen over. Indien het sPaansche volk zich niet op duidelijke wijze hij de aanstaande verkiezingen tegen de bol sehewistische verovering van het land uit spreekt, zal men dé toekomst van Spanje niet anders dan duister kunnen inzien. Het gaat hier niet om dit éérre land op zich zelf, maar om een prestige-kwestie van het bol schewisme, om een zoowel symbolisch als praktisch beteekenisyplle .„beslissing. Wij kunnen slechts constateeren, dat hét Vati caan wel zéér laat tot de erkenning is ge komen, die uit de verklaringen van gisteren it de .jOssjervatore RoiM,jiq'' ijJjjljL Qp .d, die het Duitschland van Adolf Hitler en Engels reeds noemden het atheïsme den grondslag van hun socialisme en Lenin heeft zich trouw aan deze opvattingen gehouden. Het bolschewisme heeft de Kerk dan ook niet vervolgd bij wijze van gril, doch uit beginsel. Kr bestaat geen grooterc tegenstelling dan die tusschen het materialisme van de Marxisten bet het katholiek geloof in de geheimen eener bovennatuurlijke wereld. Terwijl in de Sint Pieter in naam van Christus de zegen „urbi et orbi" wordt gegeven, vlamt in Moskou het daar ook heden nog - prijkende- opschrift: „Godsdienst is opium voor het volk". Het zal ook aan de redactie van de „Börsen Zeitung" bekend z'ijn, dat de anti-God-pr'opaganda van het bolschewisme zich van den beginne af aan het -sterkst tegen het. Christendom en in het bijzonder tegen de Katholieke Kerk en den Paus heeft gekeerd. Men beschouwe ten be wijzen maar eens de-oude jaöxgangèn van gen illustreerde bolsehewistische tijdschriften! Rome was 'voor Moskou' de Vijand vóór de naam van Hitier buiten het grensgebied van MüiichenSchwabing klonk. Rome was daarvan op de hoogte. In het jongste nummer van - de „Lettres de Rome geeft Joseph H. Ledit S.J. documenten, die getuigen van den strijd vain den Paus tegen het communisme. De verzameling begin me het jaar 1924, ofschoon er zulke documenten "reeds uit vróegereri tijd bestaan. Doch men wilde juist alleen de laatste tien jaren be schouwen' en dan blijkt', dat Rome waakte over Europa en over het Christendom. Terwijl de verschillende groote mogendheden ook het Duitsche Rijk haar ingenieurs naar Rus land stuurden, om 'aan dit land dèr wereld revolutie een militaire bewapening te verschaf- fen, ,heeft de Paus gewaarschuwd. De stem van den heèr Hitler had nog" niét het luchtruim met anti-bolschewistische radio-uitzendingen vervuld, of het woord van den Paus reikte reeds, tot aan de grenzen der bewoonde aarde, om tegen het ópkamend wereldgevaar te waar schuwen, Zoo is de Pausrede op den dag van de opening der wereldtentoonstelling van de Katholieke Pers, Waar'Duitschland ontbreekt, slechts een schakel in een lange keten, die verder in de geschiedenis teruggrijpt dan alle mogelijke monopolie-aanspraken van het „Derde" Rijk. w e r k f b i i h o o i d p j i» altijd Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets. Reel. 1151 DG VS 9 Het nieuwe paleis van de H.H. Congregaties op de terreinen van het Palazzo San Calisto, te Rome, rechts, waarvan de H. Vader dezer dagen de plechtige inwijding bijwoonde, links. ln het belang der Christelijke cultuur met groot succes tegen het bolschewisme heeft gevoerd heeft bij het Vaticaan nooit erken ning mogen vinden integendeel, wij heb ben maar al te vaak het Vaticaan gezien als bondgenoot van het marxisme tegen Duitschland. Dit artikel verdient werkelijk een nadere toelichting, vooral, nu. Paus Pius XI Zijn groote redevoering heeft gehouden bjj de opening van de Wereldtentoonstelling de Katholieke Pers, Voor de gelijkgeschakelde Duitsche pers is door de toespraak van den Heiligen Vader over het wereldgevaar van het communisme een Pijnlijke toestand ontstaan. Deze pers heeft sinds langen tijd alle moeite gedaan, de Duit sche katholieken op één lijn te stellen met het bolschewisme. Daarom werd mgr. Wolker met verscheidene jeugdleiders in hechtenis geno- hien. Men bekommerde er zich weinig om, dat juist mgr. Wolker en met hem alle katholieke organisaties sedert lang schérp tegen het bol schewisme gekant waren. Het ging er immers om< een monopolie, van Hitier en diens natio- naul-socialistische partij te besehermen: Precies zoo ging men tegen het Vaticaan jfcft. Onlangs kwam het „Schwarze Korps", et even beruchte als verspreide weekblad van tie §.g de politieke leidërsgroep der natiónaal- Socialistische partij, met een uitvoerig artikel over de houding' van het Vaticaan tegenover het communisme. De Paus en zijn „Roomsch" systeem werden hier aangeduid als bondge- hooten van het bolschewisme in den strijd tegen het „Derde" Rijk. Nu echter breken de felle woorden van den Paus voor het aanschijn der geheele wereld, door deze demagogie. Men kan na deze redevoering niet meer ontkennen, dat het Vaticaan in scherpste tegenstelling staat tot het bolschewisme. Zoo rest nog sl«chts de armzalige bewering, dat het Vati- Caan wakker wordt, dat de heer Hitier den Paus aan zijn plicht herinnerd heeft en dat Paus en Kardinalen nu ook al op weg zijn bationaal-socialist te worden. Het „Derde" Rijk heeft niet alleen zijn quasi- monopolie te beschermen. Ook de „Kultur- kaïnpf'^ dien de heer Hitier ondanks het Con cordaat volgens de nieening van de „Osser- vatore Romano" tegen het Katholicisme Voert, moet gerechtvaardigd worden. Zoo'n cultuur strijd zou immers van alle logica zijn verstoken, als de katholieken geboren vijanden van het bolschewisme zouden zijn. Hoe kan Berlijn nu tegen een Kerk strijden, wier aartsvijand juist dkt Moskou ia, dat hetzelfde Berljjn ook als den aartsvijand van het eigen nationaal-socia- lisme heeft uitgeroepen? Reeds op dezen grond moest het Katholicisme in het bolsche Wistische front worden ingeschakeld. Met de „Börsen Zeitung" niet 4o de laatste plaats heeft men in Duitschland niets nagelaten, om de katholieken als heele of halve marxisten Voor te stellen. I Maar nu komt daar de Pausrede! En daar mede het niet te loochenen feit, dat het hoofd der Katholieke Kerk zelf het bolschewisme nog eens als zijn voornaamste tegenstander en als het grootste wereldgevaar voorstelt. Deze boodschap van Rome moet de gelijk geschakel de Duitsche pers blijkbaar waardeloos maken om den-slechten stand van de eigen cultuur- strijdaandeelen op te drijven. Zoo is 't door ons hier boven geciteerde zonderlinge artikel van de „Börsen Zeitung" verklaarbaar; het is een Zoet-zuur verlegen glimlach Helaas moeten wj) deze verlegenheid nog g'ooter maken. Feiten, die voor ieders oog bggon, logenstraffen de meenlng éls1 zou de fi,|ijd tegen het-bótóchewismfe -eerst -met het Aftreden van Hitier zijn aangevangen. Marx Daarbij dient één omstandigheid niet uit het oog te worden verloren, die welke in het Derde Rijk, misschien met wat schaamte, wordt ver zwegen. De heer Hitier heeft kans gezien, de wereld den schrik op het lijf te jagen. De nationaal - socialistische wereldbeschouwing, gebaseerd op het rassenverschil, begeleid door sterke regimentsmuziek, met nieuwe oorlogs schepen, kanonnen, vliegtuigen zeer concreet .geïllustreerd, was mede aanleiding, dat de Westersche Staten naar Moskou opzagen om hulp. Zonder Hitler's rassen-bewapeningspro gram zou Rusland nooit naar Genève zijn ge roepen; zou er waarschijnlijk nooit sprake zjjn geweest VjMi 'b FteaschsRq&siseh-m«trag(.)zou een LItwihoff hooit aan hef koninghof te Don- den- zijn ontvangen. Tegen de toenemende legerschaar van liet rassendenkbeeld heeft men heel Europa in naam van. het klassen- denkbeeld gemobiliseerd. Zoo is juist Hitier, ongetwijfeld zeer- tegen zjjn wil, baanbreker van het bolschewisme in den volkenbond en voornamelijk in Europa geworden. Werpen wij een blik op Duitschland, dan willen wij hier niet dé meeningen nagaan van degenen, die het nationaal-socialisme als den Duitschen vorm van het bolschewisme be schouwen. De gelijkenis van het terroristische systeem, van dé Gestapo met de G.P.U., van de collectivistische structuur der maatschap pij, van de idee omtrent den totalen staat en zoo meer in belde landen hebben daartoe aan leiding gegeven. Maar wel willen wij erop wyzen, dat men nérgens ter wfcreld .het bol- schewisme ernstig bestrijdt, als men tegelijker tijd de Katholieke Kerk en het Christendom -verzwakt. Waar is, héden ten dage de Katho lieke Pers van Duitschland, die den strijd tegen het bolschewisme zoo dapper heeft gevoerd? Waar zjjn de Katholieke vereeriigingen, die onloochenbaar een bolwerk tegen het bolsehe wistische gevaar tot stand brachten? Het Christendom, door het bolschewisme zelf als zijn aartsvijand beschouwd, is meer en meer uit het openbare leven van het Duitsche volk uitgeschakeld. Juist -daardoor is het „Derde" Rijk- van de waardevolste hulp in dezen belis- senden strijd beroofd. Kort geleden is in de „Civiltè. Cattolica" een artikel verschenen van den gezaghebben- den pater Rosa, die op grond van feiten, be toogde, dat het nationaal-socialisme in vijan digheden tegen de Kerk niets onderdoet voor het bolschewismë. Daarom is het nationaal- socialisme ook in het geheel niet in staat, het bolschewisme van binnen uit te overwin nen. Dit kan slechts door dien godsdienst ge schieden, die het middelpunt der Europeesche cultuur ia; door het Christendom, en door de Katholieke Kerk in het bijzonder. Handelde men in Duitschland niet onredelijk maar rede lijk, dan moest de regeering zich met deze Kerk verbinden, haar program op waarlik christelijke grondslagen vaststellen, zich ten minste aan het plechtig onderteekende Con cordaat houden en zoo aan de krachten van het Christendom vrije ontplooiing geven. Dan kon men hopen, dat zieh midden in Europa een betrouwbaar anti-bolschewistisch front vorm de. Is de angst voor het communisme, ook nu nog ln Duitschland, niet het beate bewijs, dat. het nationaal-socialisme het niet overwin nen kan. De waarheid is, dat Rome den strijd tegen het bolschewisme om godsdienstige redenen voert. Rome bestreed Lenin en bestrijdt Sta lin,- -omdat Lenin -en -Stalin -God bestrijden. Rome lonkt niet naai' politieke machtsposities, denkt aan geen petroleumbronnen in Turke stan, sluit in het geheim geen leeningen met een macht, die men openlijk bestrijdt. Neen, Rome strijdt 'als strijder Gods, als pleitbe zorger der ware humaniteit, als beschermer der Europeesche moraal en beschaving. Daar om is er slechts ééne die in de wereld het monopolie voor zich zou kunnen opeischen, lei der in den strijd tegen het bolschewisme te zijn, en dat is Rome. Weliswaar denkt de Paus niet aan aanspraken op een dergelijk alleen recht. Overeenkomstig de. godsdienstig-cultu- reele traditie van den Heiligen Stoel wenscht hij slechts voor dezen strijd tegen het com munisme in Europa en in de geheele wereld alle krachten te verzamelen, .die niet willen, dat wij -iri anarchie eft barbaai'schheid verzin ken. Zoo is er ook een katholiek! „Duitsch* land, ontwaak!" EENEN, 26 Mei (D. TSf. B.) Hedenavond laat heeft de Heimatschutz een communiqué ge publiceerd, waarin met geen woord kennis genomen wordt van de instel ling der frontmilitie, of van den oproep van vice-kanselier Baar Bahrenfels tot de leden van de vrij willige afweerorganisaties toe te treden tot dc militie. Het communiqué maakt in het geheel geen mel ding van het Vaderlandsche front, maar spreekt over een reorganisatie van den Heimatscliutz op een wijze, die de prmciuieele verklaringen van bqmhkimsejier Schuschnigg en de nieuwe wet op het vaderlandsche front eenvoudig buiten geding laat. Er wordt "een nieuwe staf leiding in Linz gevormd Het zwaartepunt van den Heimatschutz moet dus blijkbaar weer naar de provincie Worden verplaatst, gelijk dit reeds eenmaal het geval is geweest. Alleen de zetel van den bondsleider zal in Weenen blijven. Tót chef van de stafleiding wordt de als voor vechter van de fascistische gedachte bekende landsleider van den Heimatschutz van Opper- Oostenrijk, Wenninger, benoemd. De mededeeling heeft den volgenden tekst: „Onder voorzitterschap van den bondsleider, Starhemberg, is Dinsdag de bespreking ge houden Van de landsleiders in den Oostenrijk sehen Heimatschutz. De bondsleider Starhemberg gaf een over zicht van den huldigen politieken toestand, waarop zich een diepgaande bespreking aan sloot. De volgende organisatorische maatregelen werden door den bondsleider genomen en door de aanwezigen aangehoord: De zetel van de staf leiding van den Oosten rijksehen Heimatschutz wordt van Weenen naar Linz verplaatst. Aangezien de ex-minister Berger Waldenegg binnenkort zijn functie van gezant te Rome zal Aanvaarden, zal hij voor den duur van zijn afwezigheid vérlof krijgen voor wat betreft zijn functies als bondsleider-plaatsvervanger, benevens als landsleider van den Oostenrjjk- schen Heimatschutz in Stiermarken. De landsstadhouder Berthold Stuergkh zal den post bekleeden van landsleider van den Oostenrijksehen Heimatschutz in Stiermarken. Landsstadhouder Wenninger, landsleider van den Oostenrijksehen Heimatschutz in Opper- Oostenrjjk, zal naast bondsleider-plaatsvervan ger vice-kanselier Baar Bahrenfels belast wor den met het bevel over de stafleiding als bondsleider-plaatsvervangen. Als resultant van de besprekingen, die ver scheidene uren geduurd hebben, is de door niets te sèhokken wil van de leiders van den geheelen Oostenrjjkschen Heimatschutz tot uiting gekomen, ook in den vervolge voor de doelstelling van den Oostenrijksehen Heimat schutz te strijden en in gesloten eenheid den bondsleider Starhemberg' onvoorwaardelijk te volgen en trouw te Zjjn. De zetel van den bondsleider Starhemberg bljjft ook in den vervolge ln Weenen". WEENEN, 26 Mei (R.O.) Starhemberg hééft definitief besloten, in de oppositie te gaan tegen Schuschnigg. WEENEN, 26 Mei (D. N. B.) Naar eerst thans bekend wordt, is het Zondag j.l. in Al- tenmarkt in het Zuiden van Neder-Oostenrjjk bjj een betooging van het vaderlandsche front tot botsingen gekomen tusschen aanhangers van het vaderlandsche front en geüniformeer de leden van den Heimatschutz, die steeds weer uiting gaven aan hun misnoegen, hoofd zakelijk tegen bondskanselier Schuschnigg. In Gosal, in Opper-Oostenrijk, moest zelfs een vergadering van het vaderlandsche front door de gendarmerie worden ontbonden, aan gezien de vergadering kreten tegen de regee ring uitschreeuwde. In Vorarlberg heeft de landsleider der Heim- wehren, Ulmer, een oproep uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat de Heimatschutz zich nooit laat ontwapenen en dat hij geen patro nen en geen geweren en machinegeweren zal afgeven. De Heimatschutz zal gesloten in de nieuwe frontmilitie treden en daar verder strijden voor zijn idealen: de instelling van een Heimat- schutz-Oostenrijk. WEENEN 26 Mei (R.O.) De politie heeft een inval gedaan in een propaganda centrale der nationaal-soclallsten in het der Weensche arrondissement. Zij nam daarbij belangrijk materiaal ln beslag. Tien personen werden ge arresteerd. £f/' LONDEN, 27 Mei. (R.O.) De „Queen Mary" is hedenmiddag om 16.34 uur vertrokken voor den eersten tocht naar de Vereenigde State. Het schip werd door zes sleepbooten bui tengaats gesleept. Aan boord bevinden zich meer dan 2000 passagiers en een bemanning van 1000 kop pen. De commandant, kapitein Britten, zal zelf beslissen of het schip op deze eerste reis reed* zal trachten het „Blauwe Lint" te veroverei»! Het schip vervoert een 50-tal bneven van de burgemeesters van Britsche plaa sen aan de burgemeesters van gelijknamige p aa sen in de Vereenigde Staten. Zoo schreef de Lord Mayor van Londen een brief aan den burgemeester van Londen in Ontario. Het laatste half uur vóór het vertrek bood gen levendig schouwspel van laatkomende passagiers, afscheidstooneeltjes en een onaf ebroken heen en weer loopen van stewards, kruiers en matrozen. Klokslag half vijf moesten allen, die met meegingen, het schip verlaten en de familie leden en vrienden van de meer dan 2000 passagiers verlieten de hutten, salons en dek ken. Zij voegden zich bij de velen, die op de kade het vertrek van den Oceaanreus gade sloegen. Eindelijk werden de loopplanken in getrokken, terwijl op de brug en de dekken officieren en matrozen druk bezig waien. De laatste trossen worden losgesmeten en het water achter den hoogen achtersteven be gint te kolken. Langzaam komt het schip in beweging. Een jubel breekt los op de kade en paart zich aan het geloei van de sirenes, terwijl de marinekapel op de kade het „Rule Brittan- nia" speelt. Getrokken door zes sleepbooten verlaat het schip de haven van Southampton voor zijn maidentrip. Vliegtuigen van alle types bege leiden hert schip nog een eindweegs. Verscheidene passagiers hebben hun plaats op het schip reeds jaren geleden besproken. Te New York zijn de noodige maatregelen getroffen om het schip waardig te ontvan gen. LONDEN, 27 Mei. (R.O.) Naar een spe ciale correspondent van Reuter aan boord van de „Queen Mary" meldt, is het reuzen- schip 4 uur, twintig minuten na zijn vertrek uit Southampton in Cherbourg aangekomen. ADRID, 27 Mei. (UN. PRESS) De door de nieuwe linksche re- geering gelaste verandering van alle religieuse onderw ijs-instellingen in staatsscholen wordt in alle deelen des lands doorgevoerd met een ijver een betere zaak waardig. In Madrid zelf zijn twee voorname meisjes-colleges aan de zusters, die, ze sedert eeuwen bestuurden, ont nomen en in eigendom van den staat overgegaan. Hetzelfde geschiedde reeds in La Coruna, Tortosa, Logrono, Valencia, Palma de Mallorca en andere plaat- - sen. Niet in alle gevallen werd deze maatregel evenwel zonder hardheid doorgevoerd. Zoo werden in La Coruna de „Dochters der Barmhartigheid", die daar als onderwij zeresaen werkzaam waren, eenvoudigweg uit de stad verbannen. In Logrono werd den nonnen een ultima tum gesteld, dat zij binnen twee maanden het schoolgebouw moesten ontruimen. Mocht dit seculariseeringsproces met de zelfde snelheid als tot dusver worden door gevoerd, dan zal spoedig het geheele bijzon der onderwijs in Spanje gelaiciseerd zijn. „Kijk Jan, daar heb je die groote, die we verleden jaar verspeelden!" MEXICO (Stad), 27 Mei. (R.O.) Nabij Guadalajara in den staat Jalisco hebben op standelingen geschoten op een autobus waar door 13 personen werden gedood en 7 gewond. Men vermoedt, dat men hier met een wraakneming te doen heeft. De moordenaars worden door federale troepen achtervolgd. Terzelfdertjjd zijn 20 opstandelingen ge dood door regeeringstroepen nabij Guana juato. Zij werden door regeeringstroepen om singeld in-een bergpas en met behulp .van mitrailleurs neergeschoten. PARIJS, 27 Mei. (D.N.B.) In ver scheiden fabrieken in de Parijsche voorsteden, met name in de vliegtuig en" automobielfabrieken Lavalette Newport en Hotchkrss, is eert staking uitgebroken. De arbeiders waren 's morgens als ge woon op hun post verschenen en niets deed aanvankelijk vermoeden, dat het tot een staking zou komen. Om negen uur legden echter alle arbeiders het werk neer en bleven bij de machines. De ingangen werden met posters be. zet, die den toegang tot de'fabrieken moesten verhinderen, en communis tische vertrouwensmannen werden aan gewezen om met de directies te onder handelen over invoering van de veertigurenweek en verhooging van de looncn. Om den tijd te verdrijven, hadden voor uitziende kameraden" gramofoons, radio's en kaarten meegebracht. Met dansen en met het zingen van de In ternationale werd de stakingsdag in feeste lijke" stemming doorgebracht. De directie van de Hotchkiss-fabrieken heeft zich bereid verklaard, in den loop van heden een arbeidersdelegatie te ontvangen, om de eischen van het personeel te bespre ken. Terwijl de bladen der tweede en derde In ternationale, „Humanité" en „Populaire" als ook het vakvereenigingsblad „Le Peuple" de staking als een ..voorbeeld van klassengeest' prijzen, toonen de rechtsche bladen zich be drukt en pessimistisch. Zij verklaren, dat beroepsagitators in Frankrijk soortgelijke toestanden verwekken als in Spanje. De liberale voorzitter van den senaat, graaf Lippens, de voorzitter van de federatie van Roomsch Katholieke vereenigingen, graaf d'Aspremont Lynden, de heer Pierlot, voorzitter van de Katholieke Unie en een aantal voormalige ministers werden achter eenvolgens door den koning in audiën tie ontvangen. Door journalisten ondervraagd, gaf de heer van Isackér, oud-minister van economische zaken, als zjjn meening te kennen, dat de oplossing der kabinetscrisis spoedig te wach ten is en wel in den vorm van een drie-partij- ige regeering, zooals de vorige met als pre mier den heer van Zeeland, wiens persoon boven en buiten de verkiezingscampagne is geble ven. Nog andere oud-ministers bleken van een zelfde oordeel te zijn en o.a. vernam men, dat er goede hoop bestaat, dat de regeerings- crisis binnen een week zal zjjn opgelost. Woensdagmiddag1 had voorts de aangekon digde bjjeenkomst plaats van het bestuur van de Katholieke Unie. In deze vergadering werd overgegaan tot de samensteling van een co mité van negen leden, welke belast zal zjjn met de taak, de gezichtspunten van de Katho lieke Unie bjj de onderhandelingen, welke zullen worden gevoerd met den nieuwen pre- mier naar voren te brengen. Een eventueele reorganisatie der R. K. Staatspartij zal eerst ter sprake komen bjj de algemeen vergadering der Unie, te houden op 3 Juni a.s. Van hun kant hebben ook de dagelijksche besturen van de socialistische en liberale par- tjj hedenmiddag vergaderd. De socialisten stel den, evenals de katholieken een comité samen, dat, zoodra een kabinets-formateur zal zjjn aangewezen, de onderhandelingen zal voeren en de kwestie van het regeeringsprogram zal bespreken. Vrjjdag a.s. zal een vergadering van den socialistischen partij-raad worden gehouden, terwjjl tegen Maandag een congres wordt bij eengeroepen. Onderwijl zullen de socialistische federaties zich over de politieke situatie heb ben uit te sprekeri. Bjj de liberalen kwam eenzelfde standpunt tot uiting. De oud-minister van landsverdediging, De vèze, deelde ter vergadering mede, dat hij geen deel meer wenscht uit te maken van het nieuwe kabinet. PARIJS, 27 Mei. (R.O.) De radicaal-socia listische kamergroep heeft eenstemmig be sloten, aan de nieuwe kamermeerderheid de verkiezing .van Herriottot kamervoorzitter te vragen. PRAAg, 27 Mei. (D.N.B.) De ochtendbla den melden, dat Schuster, de veerman van de Thaya. met wiens pont het verschrüïkeljjke ongeluk is gebeurd, dat een zoo groot aantal schoolkinderen het leven heeft gekost, in hechtenis is genomen. Bjj het overzetten van de kinderen moet alle voorzichtigheid uit het oog zjjn verloren. Er bestaan geen exploitatievoorwaarden voor het veer en evenmin een toezicht op het ma teriaal. Uit het voorloopig onderzoek is ge bleken, dat de veerschuit oud en vermolmd was. Uit de wrakstukken bljjkt, dat ze door midden is gebroken. Waarsehjjnljjk was de pont overbelast, daar behalve de kinderen ook een wagen was medegenomen. Het on derzoek wordt voortgezet. Een afdeeling pioniers en de brandweer van Brünn hebben ondanks het slechte weer den geheelen nacht met zoeklichten naar de verdronken kinderen gezocht. Tot dusver zjjn slechts de ljjken van een scholier en den koet sier gevonden. In het bericht uit Brussel „Het program der rexisten" is een onjuistheid geslopen, die aan den inhoud een belangrijk andere betee kenis geeft. Er staat„verder hechten de rexisten waarde aan de vorming van een cor poratie, belast met de regeling van econo- misch-nationale problemen en opheffing van de bestaande vakbonden". Deze passage moet luiden „verder hech ten de rexisten in het bjjzonder belang aan de vorming van een net van corporaties, dat tot taak zal hebben de problemen der natio» nale huishouding te regelen, daarbij uitgaan de van de bestaande organismen, vakbonden, beroepsorganisaties en eoö£eratieve. .vereen!- gingen".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3