DE ROODE DWINGELANDIJ IN FRANKRIJK. Nieuwe excessen in Spanje. IN PALESTINA. De verjaardag van den H. Vader. De crisis in België. Strenge maatregelen van de regeering. DE PRAE-REVOLUTIE IN FRANKRIJK. ZATERDAG 30 MEI 1936 Slapte van regeering en pers. Moskou treedt steeds driester op. Waar de eischen worden ingewilligd. Werkhervatting bij Renault, de roode vlag wordt ingehaald. GERECHTELIJKE VERVOLGING VAN DR. TOWNSEND. Den man, die iederen Amerikaan een pensioen van 200 dollar per maand beloofde. 11 Vredesoproep en vermaan tot waakzaamheid tegen het communistisch gevaar. Een ware veldslag tusschen civiele garde en land arbeiders in 't Zuiden des lands. l\/rADRID, 30 Mei. (D.N.B.) In de vroege ochtenduren werd het hoofdbureau van het anarcho-syndica- listisch vakverbond, de „Confederación Nacional del Trabajo", in Madrid, door de politie gesloten. Communisten-leider bij den koning. Waarschijnlijk zal Dinsdag a.s. de kabinetsformateur ivorden aangewezen. ERNSTIGE SMOKKELZAAK IN JOEGO-SLAVIE. De staat voor een half millioen dinar benadeeld. BOUWVAKSTAKING TE BELGRADO DUURT VOORT. EEN FELLE PERS-OORLOG. SENSATIE TE LONDEN. De door Argentinië voorgestelde agenda der buitengewone volkenbondsvergadering. PARIJS, 29 Mei (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Terwijl de socialistische leider *t)n consulaties voortzet, verliezen de commu nisten geen tijd en voeren de bevelen van Moskou uit, Frankrijk in een sociale crisis werpend, waardoor alle herstelpolitiek wordt onmogelijk gemaakt Alle steun'beloften ten spijt, hebben de communisten deze week de meest formidabele spaak in het volksfrontwiel gestoken, die maar bedacht kon worden. Eenvoudig door de in den roes van de stembusoverwinning verkeerende werklieden der groote industrie centra tot een directe actie te brengen, waar zelfs de syndicaten'buiten staan, en die tot een dergelijke anarchie moet voeren, dat wat men ook zoü beproeven voor het economisch herstel, het zonder eenig resultaat moet Wijven. De bedoelingen van het communisme zijn daarmee blootgelegd. Maar dat wil niet zeg gen, dat zij door de publieke opinie worden begrepen. Deze wordt zoodanig misleid door een zwakke regeering en een door en door verworden pers, dat het weinig scheelt, of die bolscheviseering wordt nog als een wel daad aan het Fransche volk opgedrongen, en alle reactie daartegen gestraft. Tot welk een peil van lamlendigheid de Fransche pers gezakt is, kwam nog dezer dagen te voorschijn, toen de communisten Aankondigden, een milliard te zullen afdwin gen voor sportterreinen. Heel de Fransche sportpers, die zulk een ontzaglijk deel van de massa bestrijkt, zong toen in koor, dat zulk een voorstel toch wel een verbazend sympathiek. Idee was, want dat de gezond heid van het toekomstig geslacht niet ge noegzaam bevorderd kon worden. De kortzichtigen vergaten natuurlijk, dat de communisten lak hebben aan de volks gezondheid en dat waar het hun om te doen la met dat milliard voor de publieke sport terreinen, eenvoudig is, de jeugd te kunnen hiobillseeren en winnen. Wat wel het felst in de communistische Actie zijn schaduw vooruit werpt is de bezet- tlllg der fabrieken, waaraan de Fransche pers tlie morgen bjj de toekomstige regeering voor hiateiieelen steun moet aankloppen en daarom Peeds tegenover een Blum een te vleiende houding aan neemt, niet voldoende aandacht durft schenken. De fabrieksdirecteuren hebben zich met eens de moeite gegeven, de hulp der overheid in te roepen om baas te blijven in hun eigen fabrieken. Zij denken wellicht morgen de re geering dén kant der eischende werklie den te vfnden én de meest elementaire tactiek ■M^&akte de conflicten niet te verscherpen. r>e <S5inmunisten hebben de werklieden ^eten te ovértüigen, dat zij nu nadat het volksfront het heft in handen heeft, on verstaanbaar zijn geworden en de eischen maar te stellen hebben om ze ook ingewilligd te kragen. Op de stakingen met bezetting der fabrie ken in de metaalindustrie en de vliegtuigbouw in de onmiddellijke omgeving te Parijs zijn dan ook onmiddellijk eenige bouwvakstakingen te Parijs en een omvangrijke staking van land- bouwarbeiders in de Parijsche omgeving uit gebroken. En tevens is de beweging naar Tou louse overgeslagen. Weldra zullen natuurlijk de havenplaatsen en industriegebieden volgen en in minder dan geen tfjd zullen over het heele land de sociale troebelen zijn verspreid, waarbij de regeering genoodzaakt is, zich aan den kant der eischen- den te Stellen op gevaar af, anders nog hevige botsingen te zien ontstaan. De bezetting der fabrieken, geleid door comité's uit de meest militante leden van het personeel, door de arbeiders zelf aangewe- zer., i3 jjet niet de prachtigste vooroefening ^°°l' de organisatie der fabriekssovjets, die in j Seheim reeds bestaan, doch nu onder den °ed van het gemeenschappelijk belang, 'aar,( voren durven komen en sympathie en ertrouwen kunnen winnen? De militante krachten, die Frankrijk den Vg van het bolschewisme opsturen, zijn niet zeer bij de arbeiders te vinden, die veel Gezonden zin en ook veel nationalen zin heb- "tn overgehouden, en waarschijnlijk slechts 'tjdeljjk misleid zijn, maar in de anarchie van de intellectueelen, van de onderwijswereld, 2cifs de universiteit, waarin het communisme ^eel meer werkelijke vorderingen heeft ge- biaakt, dan in de arbeiderskringen. Moskou weet dat zoo goed, dat het zich het oogenblik nog veel meer toelegt op bet binnendringen door middel van periodie ken, tooneei, kunst, enz. dan door de arbei dersorganen, want het bolsjewisme beseft, dat daardoor de dubbele slag geslagen wordt: de kenners te vinden voor de revolutie en den tegenstand tegen het lanceeren der volks massa'a af te stompen. Men heeft gezien, waartoe dat vóór 1789 heeft geleid. Een pre- revolutionnaire toestand is in Frankrijk niet toeer te ontkennen en we gelooven niet, dat toen veel van een ministerie-Blum zal ver- Wachten om haar te bestrijden. De communis ten, die van de radicalen en socialisten den Wind in de zeilen hebben gekregen, zien rèeds den dageraad der revolutie gloren. Het Comin tern is ai zoo overmoedig, dat het zijn leden Publiek in Frankrijk de orders aan de com munisten laat uitdeelen. ^365* •Ben je nog sLeeds boos op me, Jan?" PARIJS, 29 Mei. (R. O.) De afge vaardigden van de verschillende metaalfabrieken zijn hedenmorgen te Parijs bijeengekomen. Na afloop van de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de stakers den strijd zullen voortzetten, totdat zij hun eischen inzake een collectief contract zien ingewilligd. De werkgevers van hun kant zijn niet voornemens, besprekingen te voeren, zoolang de werklieden de fabrieken bezet houden en niet werken. In den loop van den ochtend hebben ook de arbeiders van Salmson te Bilancourt, Chausson te Asnieres en Coudron te Vanves, in totaal bijna 4000 man, besloten in staking te gaan. Ook het personeel van de vliegtuigen- en motorenfabriek „Gnome et Rhone" is in sta king gegaan. Het schijnt bovendien, dat de stakingsbe weging in de metaal-industrie zich gaat uit breiden tot de fabrieken voor chemische pro ducten. Het personeel van tal van deze fabrie ken heeft namelijk zijn syndicaat medege deeld, dat het voornemens is in staking te gaan en de fabrieken te bezetten. Het personeel van verschillende andere firma's daarentegen zou niet voornemens zijn, de staking af te kondigen voor Dinsdagmor gen, dus eerst na de feestdagen. De werklieden van de rubberfabriek „Vigor" en die van de accumulatorenfabriek „Hydra" hebben inmiddels eveneens het werk neerge legd en maken zich gereed, den nacht in de fabriek door te brengen. In de omgeving van Marseille zijn de arbei ders in de metaalfabrieken in staking gegaan, uit protest tegen het ontslag van drie hunner kameraden. Frossard, de minister van arbeid, wien in de wandelgangen van de kamer gevraagd werd naar den toestand in de metaalfabrieken, verklaarde o.a„ dat het aantal stakers reeds tot 90.000 was gestegen. PARIJS, 29 Mei. (R. O.) Naar later bekend werd, is inmiddels tusschen een delegatie van arbeiders en de directie van de „Renault" automobielfabrieken een accoord tot stand gekomen. Het aantal stakers, dat door minis ter Frossard was jgeschat op 90.000, is 'loor dit accoord teruggeloopen tot 50.000. Belde partijen zijn overeengekomen, dat een verhooging van de laagste loonen binnen kort zal worden bestudeerd, dat de arbeiders gedelegeerden, die belast zijn, voeling te hou den met de vakvereenigingen over de be spreking van een collectief contract, hiervoor den noodigen tijd zullen krijgen, dat de loonen van 28 Mei des morgens tot 29 Mei des mid dags zullen worden uitbetaald en dat de werkzaamheden voor verbetering van de kleedlokalen en toiletaangelegenheden zullen worden voortgezet. Zoodra het accoord geteekend is, zullen de arbeiders de fabrieken Verlaten. Het werk wordt op 2 Juni a.s. hervat Om 19.10 hedenmiddag werden de roode vlaggen, welke boven de Renault-fabrieken gewapperd hadden, neergehaald ten teeken, dat het accoord tusschen werkgevers en werk nemers was onderteekend en verlieten de sta kers rustig de fabrieken. Ook op de fabrieken „Gnome et Rhone" is inmiddels een accoord tot stand gekomen. Het. werk wordt hier op de volgende voorwaarden hervat: verhaaging van loonen, afschaffing van overuren, betaalde vacantie, erkenning van de gedelegeerden der arbeiders, recht tot vereeniging en bemaling van alle stakingsuren. Ten aanzien vaii de eischen der stakers in de omgeving van Toulouse, van wie er vele werkzaam zijn in de vliegtuigenfabriek „Dewoitine" is op alle essentieele punten overeenstemming bereikt. Verscheidene klei nere punten moeten echter nog geregeld worden. Het werk wordt morgen hervat. WASHINGTON, 29 Mei. (A.N.P.) Deft laat- sten tijd heeft men dr. Townsend, den man, die iederen Amerikaan een ouderdomspen sioen van 200 dollar per maand belooft, er van beschuldigd, dat hij de massa bedroog en geen boekhouding heeft gehouden over de door hem ontvangen bijdragen. Dit heeft er toe geleid, dat hij verleden week gehoord is door een commissie van onderzoek van het huis van afgevaardigden. Na twee dagen ver klaarde hü echter, dat hij geen verdere ver klaringen zou afleggen en slechts als gevan gene weer voor de commissie wilde verschij nen. Het huls van afgevaardigden heeft thans met 271 tegen 41 - stemmen-een besluit ge-, nomen, waarin gezegd wordt, dat een ge rechtelijke vervolging tegen Townsend wen- schelijk is, daar hij een congrescommissie heeft beleedigd. BOEKAREST, 29 Mei. (STEFANI). Een geweldige brand, welke twaalf uur duurde, heeft acht-en-dertig woningen in de gemeen te Radauzi in de asch gelegd. De schade loopt in de millioenen. illlllli IBÉMWH DE REVOLUTIONS AIRE STAKING TE PARIJS. Voor de ramen van de fabrieksgebouwen verdringen zich de stakers, die de fabriek bezet houden; voor de poort houden posten de wacht. VATICAANSCHE STAAT, 29 Mei. (UN. PRESS) De Heilige Vader zal op den eersten Pinksterdag bij gelegenheid van Zijn 79sten verjaar dag, opnieuw een vredesoproep tot de wereld richten alsmede een aansporing tot de menschheid om zich met ver hoogde waakzaamheid tegenover het communistisch gevaar te weer te stel len. In tegenstelling tot vroegere aankondigin gen, verluidt thans, dat Zijne Heiligheid deze rede in de Consistorie-zaal van het Vaticaan voor een groot aantal katholieke hoogwaar- digheidsbekleeders zal houden, die ter gele genheid van 's Pausen jaardag uit alle dee- len der wereld herwaarts zijn gekomen. Zooals gemeld, zal des avonds Z. H. Em. kardinaal Pacelli, 's Pausen staatssecretaris, een maaltijd aanbieden aan de bij het Vati caan geaccrediteerde buitenlandsche diploma ten. Een sterke politiemacht omsingelde het gebouw en arresteerde honderd tachtig personen. Inmiddels zijn in verschillende deelen van Spanje weder daden van terreur gepleegd. Zoo hebben b.v. in het nabij Albaceta ge legen plaatsje Yes te zeer ernstige incidenten plaats gehad. Een aantal landarbeiders hadden daar be zit genomen van een boerderij doch moesten deze op last van den gouverneur ontruimen. De civiele garde kwam tusschenbeide en arresteerde een vijftigtal personen. Tijdens het overbrengen van de gevangenen werden de civiele gardisten door de dorps bewoners aangevallen, waardoor een ware veldslag ontstond. In den strjjd werden veertien personen ge dood en ongeveer vijftig gewond. Twee der gewonde civiele gardisten zullen waarschijnlijk wel aan him verwondingen bezwijken, terwijl vijf andere ernstig werden gewond. Van de aanvallers werden er negen-en-dertig gewond, onder wie negen ernstig. Ook in Madrid zelf hebben extremisten zich weder aan excessen schuldig gemaakt. In verschillende café's werden bommen geworpen, welker explosie aanzienlijke schade in de gelagkamers aanrichtte cn onder de gasten een paniek veroorzaakte. In een café werd de zoon van den eigenaar levensgevaarlijk gewond. In de voorstad Cuatro Caminos drong een anarcho-syndicalist in een herberg binnen en loste uit een automatische pistool tal van schoten op de bezoekers, van wie er negen gewond werden, van wie eenige ernstig. In dezelfde stadswijk hadden nag andere schietpartijen tusschen politieke tegenstan ders plaats, over welker omvang evenwel nog geen nadere bizonderheden bekend zijn. Daar deze onlusten door de anarcho-syndi- calisten verwekt worden, heeft de politie ook de bestuursleden van den an&rcho-syndica- lisUschen bond van kellnera gearresteerd. BRUSSEL, 29 Mei. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De koning heeft heden zijn consultaties in verband met de vorming eener nieuwe regeering voortgezet. Ditmaal werden ten paleize ontboden oud-minister Devèze, verder de leider der comrtiunisten en andere politieke persoonlijkheden. De leider der communisten verscheen ten paleize met een goed gevulde boekentasch on der den arm en met een stroohoed op. Men vroeg hem, of het de eerste maal was, dat de communisten werden geraadpleegd, waar op hij bevestigend antwoordde. Na zijn bezoek aan het koninklijk paleis verklaarde oud-minister Devèze te gelooven aan den terugkeer van de regeering onder leiding van den heer van Zeeland. Nogmaals werd den heer Devèze gevraagd, of hij be slist een portefeuille zou weigeren in het nieuwe kabinet. Hij ontweek deze vraag éven wel en zeide: Ik ben herkozen en we zullen de gelegenheid hebben, elkander nog dikwijls terug te zien. Om twaalf uur morgen zal de koning zrjn consultaties beëindigen, om na de Pinksterda gen, vermoedelijk Dinsdag, den kabinetsfor mateur aan te wijzen. Op de heden gehouden vergadering van den socialistischen partij-raad bepleitte staats minister Vandervelde de voortzetting van de regeering van Zeeland op een programma van nationaal herstel. Volgens het blad „de Schelde" heeft de leider der Vlaamsche nationalisten, de Clerq, tijdens zijn onderhoud met den koning giste ren aan den vorst een ampele uiteenzetting ge geven van het streven en de aspiraties zijner partij. De Vlaamsche nationalisten willen het herstel van de verscheurde Nederlanden, heeft de Clerq aan den koning gezegd, omdat alleen in dat kader het Vlaamsche volk voor den ondergang kan worden behoed. Voorts eischen zij onmiddellijke afschaffing van het Fransch-Belgische militair accoord en moet Brussel Vlaamsch territorium wor den. Het is natuurlijk niet bekend, wat de koning de Clerq daarop heeft geantwoord. BRUSSEL, 29 Mei, (A.N.P.) Jaspar hoeft na afloop van zijn ontvangst bij den koning verklaard, dat de Crisis naar zijn meening lang zal duren. De Koning zal morgen Theunis, de Broc- queville, yan.. Overberghe-en nog anderen ont vangen. De socialistische partijraad heeft zich in zijn vergadering van vanmorgen voor een driepartijerrregeering uitgesproken. Mem drong er echter op aan, dat de arbeiders ster ker in de regeering vertegenwoordigd zouden zijn. Ook de liberale partij ls van meening, dat een regeering van socialisten, katholieken en liberalen gevormd moet worden. BELGRADO, 29 Mei. (K.O.) Het blad „La Pravda" publiceert bijzonderheden over de verleden week ontdekte ernstige smokkel- zaak, waarbij misbruik is gemaakt van diplo matieke voorrechten, en waardoor twee hooge ambtenaren aan het ministerie van bui tenlandsche zaken, Novakowltsj en Bodi, met vervroegd pensioen zijn gegaan. Met medeplichtigheid van een buiteoland- schen legatie-secretaris, die daarna is terug geroepen, hebben beide ambtenaren met val- sche douaneverklaringen luxe meubelen in Joego Slavie ingevoerd. De staat is hierdoor voor een half millioen dinar benadeeld. Bodi zou naar Italië ontkomen zijn. BELGRADO, 29 Mei. (R.O.) De staking in de bouwvakken duurt voort. Niettegenstaan de de overeenstemming, welke gisteravond werd bereikt, is vanochtend het werk slechts gedeeltelijk hervat. Hedenochtend hebben onlusten plaats ge had tusschen stakers en politie, waarbij doo- den en gewonden zijn gevallen. Een aantal personen werd gearresteerd. JERUSALEM, 29 Mei. (UN. PRESS) Nu gisteren voor de eerste maal ook een Britsche politic-agent door Arabieren is neergeschoten, hebben de Britsche autoriteiten de maatregelen tot onderdrukking van het Arabisch verzet aanzienlijk verscherpt. De hooge commissaris heeft .de politie zelfs gemachtigd, om zoo noodig van traangassen gebruik te maken. Bovendien is de verordening inzake de toepassing van collectieve straffen aangevuld met nieuwe bepalingen, die de uitvoering ervan vergemakke lijken. De moordaanslag op den Britschen politie man wordt in Engelsche kringen opgevat als een bewust uitdagend antwoord van de Ara bieren op de Woensdag gepubliceerde officieele mededeeling, dat totdusver nergens een Brit sche soldaat gedood werd. Het belangrijkste incident, dat gisteren plaats vond, was wel de door de Arabische pers zelf toegegeven aanslagpoging tegen den plaatsvervangenden Bngelschen districtscom missaris mr. Foot in Nablus, in wiens werk kamer door de ruiten eenige schoten, werden gelost, die echter hun doel misten. In Jaffa werd een Joodsche autobus, die door politie geëscorteerd werd, hevig door door Arabieren beschoten. De politie-agenten beantwoordden het vuur en wondden tal van Arabieren. In het oude stadsdeel van Jerusalem pleeg den Arabieren een overval op Arabische poli- tie-mannen, namen hun de geweren af en gin gen er daarna vandoor. De spanning tusschen Joden en Arabieren is inmiddels weder verscherpt door de felle polemieken tusschen de bladen over het im migratie-vraagstuk. De Arabische pers had voorgesteld, dat de ml al acht en dertig dagen voortdurende alge- meene staking tijdens den duur van de onder handelingen over de hangende kwesties zou worden opgeheven, indien de Joden althans op hun beurt tijdens de periode der onderhan delingen zich bereid zouden verklaren de im migratie stop te zetten. De eenstemmige afwijzing van dit voorstel door de Joodsche pers heeft de Arabieren zeer verbitterd. Desondanks blijft aan Arabische zijde de bereidwilligheid tot het sluiten van een com promis nog steeds bestaan. Groote instemming vindt in Arabische krin gen een artikel van het Egyptische Wafd-blad „Al. Jihad'! (heilige oorlog) waarin den Ara bieren de raad wordt gegeven, het feit van het bestaan van Joodsche nederzettingen in Palestina te erkennen als basis voor onder handelingen, waarop wellicht met of zonder deelneming van de Engelschen een accoord met de Joden tot stand zou kunnen komen. De Joden daarentegen toonen zich veel in- transigenter, in het vertrouwen, dat de man- daats-regeering vastbesloten is, de orde zoo spoedig mogelijk te herstellen, en dat de re geering er ook van overtuigd is, dat zjj daar in weldra zal slagen. Het te Damascus verschijnende blad „Alifba" is onder beschuldiging van het voeren van anti-Engelsche propaganda in Palestina ver boden. Tegen het verbod van het in Jaffa verschij nende blad „Islamia" hebben de Arabische journalisten protest aangeteekend in een reso lutie, welke den Britschen autoriteiten ver wijt, dat zij de Arabische pers vervolgen. JERUSALEM, 29 Mei (UN. PRESS). De uitermate ernstige situatie in Palestina vorm de heden het onderwerp van een langdurige conferentie tusschen den Britschen hoógen commissaris, sir Arthur Wauchope, hooge of ficieren van marine en leger en vertegenwoor digers van de burgerlijke autoriteiten. Algemeen is men van meening, dat het resultaat van deze bespx-eking zijn zal, dat de Britsche mandaatsrégeering nog aanmer kelijk scherpere maatregelen tot onderdruk king van de actie der Arabieren zal nemen. In vele kringen wil men refeds weten, dat de afkondiging van den staat van beleg over het geheele land ieder oogenblik kan worden verwacht. Ter bestrijding van de guerrilla-groepen, die de bergachtige streken van den Carmel en van Noord-Palestina onveilig maken, zijn eskaders jachtvliegtuigen erop uitgezonden. Mirailleurpelotons hebben bevel ontvangen, het vuur te openen op de Arabische benden, die voor de overvallen op de Britsche politie en militaire strijdkrachten verantwoordelijk zijn én op verscheidene plaatsen uit hinder lagen op de Schotsche Hooglanders hebben ge schoten. Naar verluidt, hebben de Engelsche autori teiten aan drie Joodsche schepen „Tel Aviv", „Herzion" en „Atid" verboden, in de proviso rische haven van Tel Aviv het anker te laten, vallen. Dit bevel zou zijn gegeven met de bedoe ling, alles wat door de Arabieren als een uit daging kan worden geïnterpreteerd, te ver mijden. JERUSALEM, 28 Mei (R. O.) De secre taris van den oppersten Arabischen i*aad heeft het volgend antwoord gegeven op den oproep van het Joodsche nationale comité: „Het land is te klein en niet in staat de Joodsche immi gratie op te nemen. Het nationaal tehuis be- teekent een aanslag op de Arabische auto nomie". Het Joodsche uitvoerend comité en de op- pei'ste Arabische raad voeren op het oogen blik besprekingen. CAIRO, 28 Mei (R. O.) Een regiment uit Alexandrie en een uit Cairo zouden ter ver sterking der troepen naar Palestina worden gezonden, doch de hooge commissaris van Palestina heeft verklaard, dat er geen nieuwe troepen noodzakelijk waren. Er zullen thans slechts detachementen der hulpdiensten worden gezonden. JERUSALEM, 29 Mei. (R. O.) Op Ver scheidene plaatsen in Palestina kjjft weder bommen ontploft. Doch slechts één doode is hierbij te betreuren. Eén Arabier werd voorts gedood door een bom, welke hij bij zich droeg. Een aantal dagbladen is verboden wegens het verspreiden van onjuiste berichten. In Joodsche kringen zijn de gebeurtenis sen der laatste weken aanleiding tot groote bezorgdheid. De Joodsche uitvoerende raad heeft beslo ten, éen campagne te openen voor de stich ting van een hulpfonds van 50.000 pond sterling. In Joodsche kringen in Palestina wordt de benoeming van Ormsby Gore tot Engeland's minister van koloniën met voldoening ont vangen, daar men hem als een vriend van het Zionisme beschouwt. Ovér het algemeen is de toestand in Pa lestina thans weer kalm. GENÊVE, 28 Mei. (R. O.) Avenol, de secretaris-generaal van den volkenbond, is, komende uit Parijs, te Genève teruggekeerd, waar hij zijn werkzaamheden onmiddellijk heeft hervat. Heden heeft de Argentijnsche regee ring een démarche bij Avenol onder nomen in den vorm van een verzoek, om de volkenbondsassembïée in bui tengewone zitting bijeen te roepen tegelijk met den volkenbondsraad, of onmiddellijk na de raadszitting van 16 Juni. De Argentijnsche regeering stelt als agenda-punten van de assemblée de volgende kwesties voor: 1). De sancties tegen Italië; 2). De kwestie van de erkenning van de annexatie van Abessynië door Italië 3)De hervorming van het volken bondspact. Nader wordt uit Genève gemeld: Argenti nië, dat de ontwikkeling van het Italiaansch- Ethiopisch conflict nauwlettend gevolgd heeft, heeft het opportuun geacht, tegen 16 Juni of omstreeks dien datum de bijeenroeping van de volkenbonds-assemblee voor te stellen. Daar de algemeene vergadering van den vol kenbond reeds in October van het afgeloopen jaar met hetzelfde doel werd bijeengeroepen en eigenlijk, theoretisch althans, nog steed3 zitting houdt, i« het verzoek van Argentinië, krachtens het reglement, practisch gemakke lijk te verwezenlijken, daar slechts een prae- advies van vijf dagen voor een dergelijke bij eenroeping' noodig is. Ruiz Guinazu, de vertegenwoordiger van Argentinië te Genève, heeft het verzoek zijner regeering mondeling big Avenol toege licht: „De Argentijnsche regeering", zoo verklaar» de hij, „is van oordeel, dat de problemen, welke door de verovering van Abessynië aan den bond der volken worden gesteld, te be langrijk zijn, dan dat het onderzoek er van alleen aan den valkenbondsraad kan worden overgelaten, om dan wederom verdaagd te worden tot de buitengewone zitting der as semblee, in September a.s. Dé regeering van Argentinië meent, n.L. dat een uitstel van dit onderzoek gevolgen zod kunnen hebben, welke geheel tegenover gesteld zijn aan de doeleinden, welke de vol kenbondsvrienden nastreven. Vooral wat Zuid-Amerika betreft, is het dringend noodzakelijk, dat de politiek van Genève definitief wordt vastgesteld voor de conferentie der Amerikaansche Staten, welke op initiatief van Roosevelt voor den a.s. herfat is bijeengeroepen." LONDEN, 29 Mei. (R. O.) Het bericht uit Genève, dat de vertegenwoordiger van Ar gentinië bijeenroeping van de assemblee tegen half Juni heeft aangevraagd, heeft een enor me sensatie veroorzaakt in diplomatieke kringen te Londen, waar men van dit initiatief het einde verwacht van de politiek van tal men en toezien, door den volkenbond tot dus ver ten aanzien van de Ethiopische kwestie gevoerd. Daar de bureaux van het Foreign Office tot Dinsdag gesloten zijn in verband met het Pinksterfeest was te bevoegder plaatse geen enkele inlichting te verkrijgen over het stand punt der regeering ten aanzien van het Ar- gentijnsch initiatief. Eden is reeds met Pinkstervacantie en zal eerst in het begin der volgende week te Lon den terugkeeren. Naar .intusschen van invloedrijke personen vernomen wordt, heeft Argentinië voor zijn demarche te Genève geen overleg gepleegd met Londen, dat door dit optreden ten zeer ste verrast is. Men krijgt te Londen den indruk, dat men zich daar verzoende met de gedachte, dat de volkenbondsraad in zjjn zitting van 16 Juni zou besluiten tot handhaving der sancties gedurende één trimester, teneinde in dien tijd den loop der dingen af te wachten en de pu blieke opinie te laten evolueeren in de rich ting van een oplossing, welke voor de voor naamste belanghebbende regeeringen aanne melijk of gewenscht zou zijn. Het voorstel van Argentinië heeft dan ook ln Britsche kringen, ofschoon het tenslotte wel overeenstemt met het verlangen van Lon den om een einde te maken aan de diploma tieke passiviteit, den indruk gewekt, wel eenigszins op de gebeurtenissen vooruit t» loopert. -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3