MAANDAG 8 JUNI 1936 KATHOLIEK ROTTERDAM. Notities bij een circulaire... ROTTERDAM—DEN HAAG. WEG LANGS HET VOORNSCHE- KANAAL EN BLAAKSCHENDIJK. COOP. INKOOP VEREEN. ST. HOMOBONUS". Stichting van een bouwfonds. AFSCHEID VAN DEN HEER H- MOONEN. GRONDVERKOOP. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. OM HET JOLLEN-KAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. ONGEVALLEN. EXAMEN ZIEKENVERPLEEGSTER. GEZELSCHAPSREIZEN NAAR DUITSCHLAND. Een „collectieve lijst" wordt alleen verstrekt voor bepaalde doeleinden. JUBILÉ TH. J. VAN DER WIEL. NAT. ATHLET1EKWEDSTRIJDEN. DE BINNENHAVENBRUG. BURGERLIJKE STAND. MAILVERZENDING. „ELK KIND 'N EIGEN PLANTJE". HILLEGERSBERG. OVERSCHIE. ONGELUKKIGE VAL. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. Jaren geleden is alhier overgegaan tot de stichting van het Comité „Katholiek Rotter dam", tegenwoordig Vereeniging „Katholiek Rotterdam", als centrale van het katholiek »ereenigingsleven op verschillend terrein. Via deze vereeniging kwamen organisaties tot stand, werden voor zekere doeleinden groepen van organisaties gevormd, hadden centraal georganiseerde avonden of gebeurte nissen plaats. Echter werd heiaas niet be reikt, wat men zich van dit instituut had voorgesteld. Voor een groot gedeelte moet dit tekort worden geweten aan het ontbreken van een doelmatig werkend Centraal Bureau. Met weet, hoe in de afgeloopen maanden de stichting van een dergelijk bureau weer is overwogen met op het oogenblik als resultaat de toezegging door meer dan tachtig ver- eenigingen van een jaarlijksche bijdrage. De tijden zijn echter slecht en alle besturen van vereenigingen ondervinden mede daarvan de ongunstige gevolgen en. zijn daardoor slechts in staat een bescheiden bijdrage toe te zeggen. Onder deze omstandigheden geldt meer dan ooit de waarheid van het spreekwoord: „Vele kleintjes maken één groot". De commissie van voorbereiding heeft daarom gemeend een beroep te moeten doen op de particulieren van Rotterdam om te willen behulpzaam zrjn bij de oprichting en de exploitatie van het Centraal Bureau, door hiervoor een jaarlijksche bijdrage van mini maal 1 te verleenen. Aan honderden stadgenooten is thans een circulaire verzonden. Enkele gegevens van bijzonder belang ontleenen we aan dat schrij ven. „Geenszins ligt het in het voornemen", al dus de circulaire, „om weer een nieuwe ver eeniging te gaan stichten, neen, dit bureau wordt verbonden aan de bestaande Katholieke Centrale en zoowel alle particulieren als alle Rotterdamsche Vereenigingen zullen van het werk van dit bureau kunnen profiteeren. In geen enkel opzicht zal dit bureau dan ook concurrentie aandoen aan bestaande vereeni gingen en instellingen; neen, het bureau zal enkel en alleen geëxploiteerd worden in het belang van geheel de Katholieke samenleving in deze stad. Het zal de administratieve cen trale zijn van de vereeniging „Katholiek Rot terdam" en derhalve binnen de grenzen harer statuten werkzaam zijn. Op de eerste plaats zal dit bureau moeten beschikken over een zoo goed mogelijk inge- richten en functioneerenden inlichtingen dienst; vervolgens zal dit bureau als admini stratieve instantie van de Vereeniging „Ka tholiek Rotterdam" een belangrijke taak heb ben te vervullen ter bereiking van het doel, dat deze Vereeniging nastreeft". Men begrijpt echter nu nog duidelijker, dat een dergelijk ambtelijk apparaat geld kost. Voor wie het na het reeds geschrevene nog niet duidleijk is geworden, zij hier nogmaals herhaald; bij de organisatie van een dergelijk min of meer ambtelijk secretariaat gaat het in grond om een perfectie van onze katholieke samenleving, om een hechten bouw van onze katholieke burcht van onze „Erkapoiis", om steun voor elkaar individueel en als vereeni ging, om eventueel via het bureau met tweeën of drieën te doen, wat we alleen niét kunnen, om i katholiek Rotterdam met behulp van de dynamische kracht van het Centraal Bureau, dat voedt en werkt, voorlicht, dient, seint en aankondigt, oproept en aanschrijft, in gods dienstig, cultureel, sociaal en politiek opzicht tot in de breedste ,lagen op te wekken. Via dit Bureau zal aan de hand van klach ten en aanvragen de Vereeniging Rotterdam weten, welke schakels in een volwaardig da- den-katholicisme nog ontbreken, kennis krij gen van groote gebeurtenissen en daarbij be hulpzaam zijn, desnoods leiding geven, gele genheid krijgen vereenigingen aan elkander voor te stellen en met besparing van gelden en tijd nu en dan tot samenwerking brengen. Kortom dit Centraal Bureau, onder goede leiding, kan van ontzaglijke waarde blijken voor de katholieke en niet-katholieke samen werking. Als vereenigingen en particulieren met volle ambitie moreel en financieel steunen, dan kan binnenkort een belangrijk bolwerk worden tot stand gebracht, een uitkijkpost van benijdens waardig gehalte. Daarom zendt zoo spoedig mogelijk een in gevulde circulaire aan het secretariaat retour. Stelt daarmee een daad tot versterking van onze nu nog onafgebouwde „Erkapoiis". Zondag had op de banen van het „Corner House" te Schiedam de return-wedstrijd plaats van de jaarlijksche ontmoeting der 25 Hage naars met de 25 Rotterdammers. Rotterdam had de leiding met 240. De ver wachting was, dat deze voorsprong vergroot zou worden, doch de gasten liepen 60 houten in, zoodat Rotterdam leidt met 180 houten. Normaliter was de eerste maal de Corner- House-beker dus thuis gebleven, doch dit jaar wordt de wedstrijd tot een drie-voudige uit gebreid ter eere van het 40-jarig bestaan van den R. K- B. In October wordt op zuiver gevlakte banen de derde ronde gespeeld. In de diverse prestaties zal dan wel eenige wij ziging komen. Momenteel is de stand der Rotterdammers de volgende: 1. Borkus 889, 2. Sanders 867, 3. Strack van Schijndel 862, 4. Korte 854, 5. Koster 846, 6. Kooiman 844, 7. Martinot 835, 8. Franken 827, 9. Garnier 813, 10. V. d. Kaay 802, 11. Besselaar 795, 12. Van Vliet 794, 13- de Willigen 793, 14. Jansen 779, 15. Lubeek 774, 16. Hindrikeen 774, 17. Van Olm <52, 18. Wolf 723, 19. Mes 718, 20. Burgers 715, 21. v. Gelder 708, 22. Muller 704, 23. Westerman 697. In één serie wierpen: de Hondt 411, Willem- se 377, Scheffers Sr. 376. Derksen 351. De B.B.N. bericht ons: De Rjjks-bitumeweg langs de Westzijde van het Voornschekanaal tusschen Nieuwesluis en Hellevoetsluis is aangelegd als Ilde klasse, doch ingedeeld in de lilde. Het gevolg hier van is, dat de bestuurders van alle auto's, welke niet op lilde klasse mogen rijden en die zich op bedoelden weg begeven, worden bekeurd. Ditzelfde doet zich voor op den Blaakschen- djjk, van het Tramstation af tot de Suiker fabriek Puttershoek. De B.B.N. heeft zich nu tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gewend, met het verzoek, bovengenoemde wegen in de Ilde klasse te willen doen opnemen. 99 Dezer dagen hield de Coöp. Inkoop Ver. „St. Homobonus" alhier haar algemeene ver gadering. De vergadering had te 11 uur v.m. plaats in de groote bovenzaal van het gebouw der Vereeniging aan den Goudscheweg 55 en werd door circa 300 personen bijgewoond. De enorme bovenzaal bleek te klein, zoo dat er uit de vergadering stemmen opgingen, het bestuur verzoekend voor een ruimere be huizing, aan de groeiende behoefte der Ver eeniging aangepast, te willen zorg dragen. Met een hartelijke toespraak van den voor zitter, den heer J. Koets, vond de officieele installatie plaats der sedert de laatste alge meene ledenvergadering van 27 November 1935 toegetreden acht leden. Nadat onder „Ingekomen Stukken en Mede- deelingen" diverse zaken van commercieelen aard waren behandeld, bracht de 2e secretaris der vereeniging, de heer F. B. J. Ltibbers, zijn jaarverslag uit, dat met een hartelijk applaus der vergadering werd begroet. Daarna volg de het jaarverslag der directie. Na bespreking en toelichting der Balans en Exploitatie-reke ning over 1935, werden deze ongewijzigd en met algemeene stemmen goedgekeurd. Vervolgens besloot de Algemeene Leden vergadering tot de stichting van een St. Ho mobonus-bouwfonds, waarin om te beginnen een bedrag van 5000 werd gestort. Het omslag-percentage tot dekking dei exploitatie-kosten op dezelfde basis als ver leden jaar, werd goedgekeurd. Daarna herkoos de vergadering bij accla matie de aftredende bestuursleden, de heeren G. K. Doek te Utrecht en F. B. J. Lübbers te Delft. De le secretaris, de heer H. Moonen, Rot terdam, die reeds 23 jaar deze functie had vervuld, wenschte zich om gezondheidsrede nen niet meer beschikbaar te stellen. Deze mededeeling werd door de algemeene ledenvergadering met leedwezen ontvangen, doch waar de heer Moonen, ook na de door het bestuur gedane pogingen om hem van ge dachten te doen veranderen, bij zijn besluit bleef, nam de vergadering met een warm ge voelde toespraak bij monde van den voorzit ter, afscheid van den scheidenden len secre taris, die gedurende zoo lange jaren in zijne notulen der bestuursvergaderingen en alge meene jaarvergaderingen, benevens in zijne jaarverslagen, de historie van St. Homobonus in zijn geheele ontwikkeling heeft geboek staafd. De vergadering besloot den heer Moonen, als tastbaar bewijs van dankbaarheid en sym pathie, een blijvend souvenir aan te bieden. De heer Moonen dankte ontroerd voor de spontane uitingen van sympathie en erkente lijkheid. Ter vervulling van de in het bestuur ont stane vacature, werd op voorstel van het be stuur gekozen de heer H. Ey i/ Firma Kuypers van den Heuvel te Eindhoven. Vervolgens'werd besloten tot opheffing der Risicofondsen, welke verouderd zijn en thans niet meer aan hun doel beantwoorden. In het risico voor de uitstaande credieten is op andere, geheel afdoende wijze voorzien. Als gevolg van de opheffing der Risico fondsen besloot de algemeene ledenvergade ring tevens tot: le. restitutie van het credit saldo in de Risicofondsen aan de betreffende leden; 2e. restitutie van de over het jaar 1933 gereserveerde en op de rekeningen der leden afgeschreven aandeelen in de Risicofondsen. Door dit besluit zal een kapitaal van 21.417.58 aan de desbetreffende leden en oud-leden worden terugbetaald. De traditie getrouw werd tot slot der ver gadering besloten tot een schenking in het Santos-fönds, groot 250. B. en W. legen den Raad over de ontwerp besluiten tot verkoop aan de navolgende per sonen van de achter hunne namen vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer A. F. Klaasse een per ceel aan de Delfgaauwstraat, op den hoek van en aan de Ackersdijkstraat, groot 256 c.A., tegen ƒ29 per M2.; b. aan de heeren Gebrs. B. W. en A. B. Schapers een perceel aan de Weteringstraat, de Vlietlaan en de Slachtstraat, groot 1100 c.A., tegen ƒ34 per M2,; c. aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „V.I.O.S." negen perceelen aan de Donker Curtiusstraat, op den hoek van en aan de Tak van Poortodietstraat, te zamen groot 1098 c.A., tegen ƒ23 per M2., zoomede tot uitgifte in erfpacht van voor voortuin be stemden grond tegen een jaarlijkschen canon van ƒ1 per afzonderlijken voortuin; d. aan mevrouw de wed. J. Bongers- Scheepbouwer en den heer J. W. J- Moerman twee perceelen aan den 's-Gravenweg, op den hoek van en aan de Laan van Woude- stein, te zamen groot 958 c.A., tegen 16,50 per M2.; de voorstellen om in beginsel te besluiten tot verkoop: a. aan de heeren J. Boer en B. Both een perceel aan de 's-Gravendëelstraat, groot 795 c.A., tegen 10.000 voor het geheel; b. aan den heer M. van der Wouden Sr. een perceel aan de Ploegstraat, groot 410 c.A., tegen 7200 voor het geheel. De kegelwedstrijden op de „Hocapolis" ver heugen zich buiten verwachting in een drukke belangstelling. De wedstrijden voor drietallen loopen reeds goed en volgende week zal de drukte hiervoor nog wel grooter worden. Er zijn reeds goede cjjfer.s geworpen, zoodat de spanning er reeds is. De stand voor de 12 hoogsten is: Excelsior 202, Vol l 191, shell II 187, Prins Hendrik I 186, Treffen Wint II 183, Prins Hendrik I 182, Vol II 175, Val Om 172, Shell I 170, Tavenu I 168, Pompenburg H 163, V.V.V. II 152. De vrijebaan-Wedstrijden gaven praehtsport te zien. Veel strijd wordt om de 6 prijzen ge leverd, welke iederen dag beschikbaar zijn. Voor Donderdag en Vrijdag was een fruit mand voor de hoogste 20 kaarten bestemd. Het pracht-resultaat hiervan was een tita nen-strijd tusschen de heeren W. van Eyck en J. Borkus, die alle liefhebbers in verruk king bracht. De heer Van Eyck, die Vrijdag niet minder dan 5 X 45 wierp, werd de win naar. Van der Valk wint den titel. In afwijking van de gebruikelijke gewoonte om de Rotterdamsche kampioenschapszeil- wedstrrjden in de standaardklassen laat of vrij laat soms zelfs wei té laat in het seizoen te houden heeft de Rotterdamsche Zeilvereeniging dit jaar het tijdstip eens naar eén vroeger datum verschoven, zoodat wij het jollenkampioenschap ditmaal reeds kregen, vóórdat op den Kraltngschen Plas ook nog maar één nationale wedstrijd V.Z.O.D. heeft daar a.s.Zondag de primeur van is verzeild geworden. En zoowel Oly c.s. als de zeilers hebben er de vruchten, die ditmaal zoet zijn geweest, van geplukt, want voor zoover het den eersten dag betreft zijn de wedstrijden succesvol verloopen. Een vroolijk-blauwe hemel, een heerlijk- zomersch zonnetje, een behoorlijk briesje uit het Noordwesten en een deelneming, die na den anderhalven-man-en-een-paardekop van verleden jaar werkelijk erg meeviel elf deelnemers verschenen aan den start zijn Van der Valk, winnaar van het 12 voets- jollenkampioenschap van Rotterdam, bij het ronden van een boei. overigens wel de juiste factoren om een zoo goed voorbereide zeilrace als dit jollenkam pioenschap over de geheele linie te doen sla gen. De sterkste zeilers uit de jollenklasse zijn opgekomen en het is een open strijd ge worden. De resultaten van Zaterdag zijn: Eerste race: 1. P. P. Moerman Jr. met 24 punten; 2. J. W. v. d. Berg Jr. met 18 pnt.; 3. Jac. Barzilay Jr. met 15 pnt.; 4. H. F. van 't Hoogerhuys met 11 pnt.; 5. J. Dijkers met 10 pnt.; 6. W. v. d. Valk Jr. met 9 pnt.; 7. W. Daniels met 8 pnt.; 9. C. Quispel Czn. met 6 pnt.; 10. D. J. van Brummelen met 5 pnt.; 11. J. H. H. J. de Jong met 4 pnt. Tweede race: (zelfde puntentelling): 1. Van der Valk; 2. Moerman; 3. Van den Berg,; 4. De Jong; 5. Van 't Hoogerhuys; 6. Daniels; 7. Van Brummelen; 8. Braunberger; 9. Qui spel; 10 Dijkers; 11. Barzilay. De resultaten van Zondag zijn: Derde race: 1. de Jong; 2. Moerman; 3. van der Valk; 4. Dijkers; 5. van den Berg; 6 Da niels; 7. van Brummelen; 8. Barzilay; 9. Quispel; 10. Braunberger; 11. van 't Hoo gerhuys. Vierde race: 1. van der Valk; 2. de Jong; 3. van den Berg; 4. Braunberger; 5. Moer man; 6. Daniels; 7. van 't Hoogerhuys; 8. Barzilay; 9. van Brummelen; 10. Quispel; 11. Dijkers. Vijfde race; 1. van der Valk; 2. Moerman; 3. van Brummelen; 4. van den Berg; 5. van 't Hoogerhuys; 7. van den Berg; 8. Dijkers; .9. Daniels; 10.Barzilay; 11. Braunberger. Eindklassement: 1. van der Valk met 106 punten; 2. Moerman met 106 pnt.; 3. de Jong met 89 pnt.; 4. van den Berg met 77 pnt.; 5. var Brummelen met 57 pnt.; 6. van 't Hooger huys met 57 pnt.; 7. Daniels met 50 pnt.; 8. Barzilay met 44 pnt.; 9. Dijkers met 44 pnt.; 10. Quispel met 39 pnt.; 11. Braunberger met 37 pnt. Zaterdagmiddag is de 37-jarige wielrijder M. van D., wonende Van Heusdestraat, op den hoek van de Aert van Nesstraat en den Een- drachtsweg tegen een auto opgereden. Met een hersenschudding en een wond boven het linker oog is de man opgenomen in het zie kenhuis aan den Coolsingel. Om kwart over 7 Zaterdagavond is dè 14-jarige fietsjongen B. de W., uit de Wandel- oordstraat, doordat een andere wielrijder plot seling stopte, in de Schie geraakt. Door hand reiking van een onbekend gebleven burger werd de jongen uit zijn benarde positie gered. Op 't bureau aan de Galerij werd hij van andere kleeren voorzien. De 27-jarige metaaldraaier C. A. P. wo nende Gordelweg reed Zaterdagavond om kwart over negen met zijn motor op den Cool singel. Doordat hij moest uitwijken voor een voetganger, kwam de motorrijder te vallen en zijn motor vloog in brand, terwijl de motor rijder zelf ook vlam vatte. Juist kwam een motorwagen van lijn 6 voorbij en de bestuur der sprong van den wagen en bluschte met zand de kleeren van den motorrijder. Inmid dels waren ook voorbijgangers gearriveerd met een brandbluschapparaat, waarmee het motorrijwiel werd gebluscht. De motorrijder heeft geen letsel bekomen. Zaterdagavond is de 7i-jarige bakkers knecht G. R. op de Gedempte Slaak door een motorrijder, die voor een juffrouw moest uit wijken, aangereden. Met een groote wonde aan het achterhoofd is de man opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. Bij het op 2 en 3 Juni j.l. in het Gemeente- Ziekenhuis aan den Bergweg te Rotterdam gehouden examen voor ziekenverpleegster (diploma A) ten overstaan van de gedele geerden der Staatscommissie, dr. J. Th. Ter- burgh, dr. H. L. W. van Beuningen van Hels- dingen, dr. S. A. Westra en dr. B. C. van der Nagel, zijn geslaagd de zusters: B. H. van de Waal, J. van Hettinga Tromp, A. Bosch, H. M. Oosterveen, M. E. Tuinzing, S. Klijn, M. H. Ruttink, M. J. Schillemans, M. H. Trouw, F. Kiers, J, de Boom, A. N. Visser, M. Storm, E. E. Thomas, C. J. M. Jansen, P. A. Kozijn, W. B. Onnes, J-. G. I. Rietema, L. C. van der Heijden. A_. E. vas DrieL Meermalen wordt ten behoeve van een groep personen, die een reis naar Duitschland wen- schen te maken, aan den burgemeester af gifte verzocht van een z.g. „collectieve lijst", welke dan in de plaats van individueele pas poorten treedt. Ter voorkoming van teleurstelling wordt de aandacht van belanghebbenden er op geves tigd. dat ingevolge ministerieel voorschrift de burgemeester alleen bevoegd is tot die af gifte, wanneer er sprake is van een gezel- schapsreis van ten minste 15 personen en dan nog slechts als het betreft oen studiereis, be devaart, processie, bezoek of deelname aan een muziekwedstrijd, -uitvoering, tentoonstel ling, markt, sportdemonstratie of -wedstrijd. Voorts moeten de deelnemers Nederlanders, hetzij Nederlanders en Duitschers zijn, en zoo wel op de heen- als op de terugreis gezamen lijk de grens overschrijden. Arbeiderstrans porten zijn uitgesloten. Voor zoover Rotterdam betreft moet een zoodanige lijst eventueel ten minste vier da gen tevoren worden aangevraagd aan de se- cretarie-afdeeling „Bevolking", loket 27 ten stadhuize. In de aanvraag moet het doel der reis uitvoerig worden omschreven, terwijl te vens de naam, voornamen, geboortedatum en woonplaats van elk der deelnemers moet wor den vermeld. In verband met het in te stellen onderzoek en ter bespoediging van de afdoening der aan vrage is het geraden daarbij eventueele be wijsstukken over te leggen. Wonen de deelnemers van het gezelschap in meerdere gemeenten van de provincie Zuid- Holland, dan wende men zich tot den Com missaris der Koningin in die provincie, ter wijl ingeval van woonplaats in meerdere pro vinciën de lijsten provinciegewijs moeten wor den aangevraagd aan de betrokken Commis sarissen der Koningin. Bij herhaling wordt er op gewezen, dat col lectieve lijsten, die individueele paspoorten vervangen, alleen verstrekt kunnen wordfen voor reizen naar Duitschland. De heer Th. J. van der Wiel zal op Woens dag 10 Juni den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de firma Reese in betrekking is gekomen. Aanvankelijk slechts als avond-boekhouder bij de drie kleine zaken, die de heer Reese toondertijd exploiteerde, aangesteld, heeft hrj reeds spoedig daarna de geheele administra tieve leiding van het zakeneoncem Reese op zich genomen. Op het oogenblik omvat dit 12 zeer belangrijke café-, hotel-, restaurant- en dancing-exploitaties en de heer Van der Wiel heeft dus vrijwel de geheele ontwikkeling van de zaken van den heer Reese meegemaakt. Zijn jubileum zal dan ook voor den heer Van der Wiel ongetwijfeld niet ongemerkt voorbij gaan. Een ieder, die met hem in zakencontact kwam, apprecieerde hem om zijn prettigen en jovialen omgang en ongetwijfeld zullen ve len van de gelegenheid om den jubilaris te complimënteeren, gebruik maken en Woens dagmiddag 10 Juni, tusschen 3 en 5 uur, in den daktuin van hotel-café-restaurant „At lanta" te Rotterdam present zijn. De heer Van der Wiel is naast zijn functie bij den heer Reese, ook nog commissaris van de N.V. Mij. tot Exploitatie van Heck's Lunch rooms. Zondag 7 Juni worden de groote nationale atletiekwedstrijden gehouden op het sport terrein „Duivesteyn" te Hillegersberg, geor ganiseerd door de R.K. Sportver. „St- Lodë- wijk" Verschillende van de beste athleten van het land hebben ingeschreven waardoor de wedstrijd zeer belangrijk belooft te worden. De wedstrijden zullen te 1 uur aanvangen, prijsuitreiking na afloop circa half vijf. Het terrein is te bereiken met tramlijn 14 en T. O. B.-bus T. Voor de eerste maal in Rotterdam zal ook de K. J. C. aan een dergelijke wedstrijd deel nemen. Het is te hopen, dat zeer velen deze wed strijden zullen gaan zien, omdat ze zeer inter- ressant zuil enzijn, maar vooral ook om de belangstelling In de Roomsche Sport gaande te houden. B. en W. doen den Raad het voorstel tot het toestaan op de begrooting 1936 van 288.000 voor vernieuwing van de brug over de Binnenhaven. Aangiften van. 6 Juni 1936. BEVALLEN: H. Timmer geb. Ouwerkerk z. J. M. Metzelaar geb. Jansen d. E. 'Droomer geb. Boekbinder d. J. W. Andriessen geb. Bouwman d. M. W. Janssen geb. van Bergen z. A. van Rosse geb. Kabbedjjk z. H. Ba- rendse geb. David z. N. P. Euser geb. Moer land d. C. Seip geb. v. d. Klooster z. H. Postma geb. Kloot z. A. A. Zijlstra geb. den Haan z. J. Mosmans geb. Koster z. F. C. V. d. Ven geb. Doliën z. G. Idserda geb. v. d. Rol d. J. H. Legerstee geb. de Wolft z. J. Breddels geb. Mouldijk z. B. Rath geb. van Winsen z. OVERLEDENW. J. v. Zuylekom, vrouw van W. L. Zappeij 72 j. J. G. J. Elvers, man van C. M. Snijders 80 j. P. Visser, man van M. Ruijsbroek 39 j. W. Keesmaat, wede. van R. den Ouden 87 j. A. J. Hoogenboom, ongeh. man 35 j. F. F. F. Negri, man van C. M. Zinsmeister 75 j. J. Dortmundt, man van N. Masereeuw 68 J. G. Groen, dochter, 4 j. W. Kleingeld, man van M. v. d. Tholen 75 j- Luijten, ongeh. man 41 j. C. v. d. Leeden, vrouw van E. W. Brink 31 j. Eerstvolgende verzendingen en laatste buslich- timren reso taatste aanbieding aangeteekende stukken aan'het hoofdpostkantoor te Rotterdam. Ned. Indië11 Juni mail s.s. Dempo v. Marseille 15 - eew st., 10.- agt. st,; 12 Juni zeepost s.s. Dianfbi V. Rotterdam 11.- gew st., 11 Juni 20.-; 10 en 13 Juni luchtpost via Amsterdam—Bandoeng 130 gew St., V. dag 20.-; 10 en 13 Juni luchtpost via Londen—Singapore 10.- gew. st., 10.- agt. st.11 Juni luchtpost vla Medan—Batavia 15.- gew. st., 14.30 agt. st. Suriname; 12 Juni zeepost/mail s.s. Cottica v. Amsterdam 1.30 gew. st.. 11 Juni 20.-. agt. st. Aruba, Bonaire, Curacao; 10 Juni mail s.s. Alcaroa v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.13 Juni zeepost/mail s.s. Barneveld v. Am sterdam 1.30 gew. st., 12 Jufti 20.- agt. st. Saba, St. Eustatius, St. Martin; 9 Juni mail •s.s. Normandie v. Southampton 10.30 gew. st., 10.- agt. st.; 9 Juni mail s.s. Normandie v. Le Havre 20.30 gew. st., 20.- agt. st.13 Juni zee post s. Barneveld v. Amsterdam 1.30 gew. st., 12 Juni 20.- agt. st. Unie van Zuid-Afrika, Mozambique; 11 Juni s.s. Stirling Castlé v. Southampton 21.40 gew. st., 20.- -agt. st.11 Juni luchtpost via KaapstadDurban 21.40 gew. st,,. 20.- agt.. st. Gedurende de maand Juni zal in „De Bijen korf" aan ieder kind, dat in de lunchroom of in den daktuin een kinderbloemen-complet gebruikt, een klein plantje in pot worden uit gereikt. Deze actie onder het motto ,,Elk kind 'n eigen plantje" heeft ten doel de belangstelling van de jeugd voor de natuur op te wekken door aan ieder kind een plantje te geven, dat het dan naar de speciale voorschriften, welke men daarbij ontvangt, zoo goed mogelijk moet zien te verzorgen. Als de zomer dan weer voorbij is en Sep tember heeft zijn intocht gedaan, zal een wedstrijd worden gehouden, wie het best z'n plantje heeft verzorgd. Een jury uit Boskoop- sche kweekers en Rotterdamsche bloemisten zal het beoordeelen. Zoowel in den lunchroom als in den dak tuin is een uitgebreide collectie van deze bloempotjes opgesteld, waaruit de kinderen vrij een keuze kunnen doen. Elk plantje is voorzien van een loodje om de zekerheid te hebben, dat hetzelfde plantje weer terugkomt. Tegelijk met deze actie, welke ongetwijfeld opvoedkundige waarde heeft, worden in alle afdeelingen van „De Bijenkorf" speciaal de artikelen voor de jeugd naar voren gebracht. Zoowel in de lichthal als in de buiten-éta lages wordt bovendien op een bijzonder at tractieve en zeer geslaagde wijze de aan dacht op deze actie gevestigd. Zjj, die hun plantjes goed hebben verzorgd en in September voor een prijs in aanmerking komen, ontvangen dan weer grooter planten om deze in de wintermaanden onder hun hoede te nemen. 'n Initiatief, dat zeker bij de jeugd zal in slaan. ROTTERDAMSCHE RENNERS VEREEN. AFOLLO. Gisteren heeft bovengenoemde vereeniging voor de klassen A en B een koppelprestatierit over e—i afstand van 91 K.M. gehouden. Klas C legde tweemaal den afstand Rotterdam Gouda, 75 K.M., af. Dc uitslagen zijn: Klas A: 1. A. Nuijen en P. Vliet; 2. P. Watterreus en N. v. Tiggelen; 3. C. A. Wijnen en T. v. Noord; 4. J. Dansberg en J. v. Riel; 5. J. Groeneweg en J. Dolstra. Klas B; J. v. d. Kleij en H. Castenie; 2. W. Schulze en J. Melkers; 3. A. Habermehl en P. Leenderst. Klas C: 1. A. de Vries en J. Gundlach; 2. W. de Koning en J. Meijler; 3. A. Hallensleben en J. v. Santen; 4. B. Lesger en J. Zandvliet; 5. L. v. Doorn en A. v. d. Starre; 6. J. Dijksman en L. Bokking. RENNERSCLUB FEIJEN OORD De uitslagen van de Zondag gehouden trainingsritten luiden als volgt: Amateurs en Nieuwelingen, 65 K.M.: 1. A. Sandee, amateur, in 2 uur 10 min., 2. H. Nak, in de sprint geklopt, 3. van den Hoek, amateur, 's-Gravendeel, 4. K. Suurland, 5. G. Pruissens. BEVALLEN: M. Strotmann geb. Wiersma z. A. van Mastrigt. geb. Havinga, d. ONDERTROUWD: Arie van der Meer 25 J., te De Lier en Rookje Elizaseth Cornelia de Ruiter 23 J-, alhier Pieter Hagers 25 j., alhier en Neeltje Maan, 27 j., te Rotterdam Gysbnrtus Metz'29 j.. en Maria Wervers, 21 j., beiden alhier Hendriks JoTiannës Jacobus Lodders25 j.. te Rottetrdam en Johanna Maria Jaeoba van Eijk, 22 j., alhier Willem Cornells Schroder, 25 j., te Schiebroek en Josephina van Tol 20 j., alhier. Gisteravond omstreeks 9 uur is mevr. J. v. D.v. d. K., te Rotterdam, die met haar echtgenoot op den Delftweg fietste, bij het watergemaal komen te vallen. Dien dag was zij door een auto aangereden, waarbij zij haar enkel had gekneusd, tengevolge waarvan zij niet erg zeker op haar fiets was. Thans kwam zij zoo ongelukkig terecht, dat zjj haar rech terbeen brak en haar rechter elleboog, terwijl zij aan den schouder werd gekneusd. Na voorloopig verbonden te zijn, is het slachtoffer door de auto van het Roode Kiuis naar het Sint Franciscusgasthuis te Rotter dam overgebracht. GEMEENTEBEDRIJVEN IN 1935. B. en W. hebben den raad ter vaststelling aangeboden de rekeningen van de gemeente bedrijven over 1935. Daaruit blijkt dat de uit komsten in het algemeen verre onder de be- grootingscijfers gebleven zijn. Zoo sluit het ge- meente-veerbedrijf met een verliespost van ƒ7209,36. De opbrengst van het vervoer liep aanzienlijk terug, naar B. en W. meenen in het bijzonder door de onbegaanbare wegen die naar Schoonhoven leiden. Ook de verlaging der tarieven deed de inkomsten dalen. Over gezet werden in 1935: 265.077 personen (294.941 in 1934), 13.002 personenauto's (15.377), 17.722 vrachtauto's (19.007). De totale opbrengst verminderde tot ƒ35.859,42 tegen ƒ40.203,67 in 1934. De retributie aan de gemeente voor de uitoefening van het veerrecht bleef gehandhaafd op f 12.000. De opbrengst van de gasfabriek beliep 33.786,72 (v. j. ƒ41.352,74) en gaf een ver lies van 1457,48 tegenover ten geraamde winst van ƒ3071,12. De afgeleverde hoeveel heid daalde met 27.972 M3. Bij het electrl- citeitsbedrijf verminderde het aantal ver kochte K.w.u. tot 320.483 (v. j. 332.534, De opbrengst was ƒ48.325,39 (v. j. ƒ51.337,34) en leverde een winst van ƒ11.651,19. De waterleiding gaf eveneens een voordee- lig slot, gioot ƒ9200,35 bij een opbrengst van ƒ24.286,10 (v. j. ƒ24.504,02). KIND GERED. Mej. Harsma bemerkte van uit haar woning op de Prinsekade, dat een kind in het water van den Noordvliet lag. Zij waarschuwde haar man, die terstond in een boot sprong en de kleine nog te pakken kon krijgen. Het slachtoffer bleek te zijn J. Molenaar, ongeveer drie jaar oud. De oplettendheid van mej. H. behield een menschenleven- ALWEER SUCCES VOOR DE R. K. WANDELCLUB T.I.P. Zondag j.l. heeft de R.K. Dameswandelclub T.I.P. wederom deelgenomen aan een Marsch- wedstrijd. Zij hebben medegeloopen aan den Residentie- marsch, waarvan het parcours liep over 30 K.M., ter gelegenheid van de Residentieweek te Den Haag. Aan dezen marsch werd deelgenomen door 150 wandelvereenigingen, met gezamenlijk 2350deelnemers sters T.I.P. verwierf daarvan den lsten prijs voor de best marcheerende damesgroep. Deze prijs bestond uit een groot zilveren medaille. Tevens werd een zilveren medaille behaald, omdat de marsch volbracht was zonder uitvallers. Elke deelneemster ontving een persoonlijken prijs, bestaande uit een gedenktegel van de Residen- tiemarschen op 6 en 7 Juni. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Buis, Hoogstraat 146, rij wielplaatje; Verhey, Weteringstraat 20, pakje handdoeken; Moerman, van Lermepsplaats 32, kindertaschje; Hartog, Weteringstraat 4, Psalmboekje; van Spijk, Kuiperstraat 90, fietsvlaggetje; Stad, 8e Bierslootsteeg 21, worst: Post, Waalstraat 27, muts; Politie bureau, rijwielplaatje WL en rentekaart; Borsboom, Eendrachtstraat 96, drinkflesch; Zoutendijk, Nieuwelaan 45, jongensjasje; de Vries, Zomersteeg 27, huissleutel; van der Bie, Bleekstraat 21, muts. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven zijn binnengekomen de stoomschepen Stad Amsterdam met 6092 ton erts en Mecanicien Principal Carvin om te bunkeren. NEDERLAAGSERIE FORTUNA. Voor bovengenoemde serie speelt Fortuna Woensdagavond tegen O.D.S. uit Dordrecht. Iedere automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilometer per uur rijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen! - EERSTE PLECHTIGE H. MIS. lil de parochiekerk van O. L. Vr. Geboorte alhier werd gistermorgen door den weleerw. heer Fr. v. d. Burg de eerste plechtige H. Mis opgedragen. Zaterdagavond was de neomist op luister rijke en feestelijke wijze ingehaald. Aan da grens van de parochie had zich een feeste lijke stoet opgesteld, bestaande uit een groote groep in wit-gele kleuren gestoken ruiters, een achttal auto's, een groot aantal leden van de K.J.C. en van de St. Jozefgezellen met veel kleurige vlaggen en wimpels. Toen de neomist met diens familie aankwam werd door de R. K. Muziekvereeniging, onder leiding van haar directeur, den heer v. d. Spek, een kort welkomstnummer gespeeld. Het comité van ontvangst had zich inmiddels opgesteld en de voorzitter van „Katholiek B. en R.", de heer A. C. van Zwieten, richtte zich in een hartelijk begroetingswoord tot den neomist, dezen namens allen de eerste gelukwenschen toesprekend. In het bijzonder wenschte spr. den neomist en diens moeder geluk, daar het ditmaal de derde keer is, dat een zoon uit dit gezin als priester mag worden verwelkomd. Onder de blijde toonen van de muziek werd de plm. een uur lange tocht naar het ke$t- gebouw aangevangen. Van vrijwel alle huizen der parochianen wapperde de driekleur met pauselijken wimpel en velen brachten langs den weg den Neomist een eerbiedigen groet.. Op het kerkplein stond een groote stoet bruidjes opgesteld, benevens de Graalleden, te midden waarvan de Zeereerv». Heer Pastoor den Neomist afwachtte en verwelkomde. De Pastoor geleidde dan den jongen Priester naar het Altaar, waarna hij in een blijde toe spraak den Neomist verwelkomde, geluk- wenschte en hem verzocht zijn eersten Priester zegen te willen schenken. Hierna had een kort Lof plaats, waarvoor en waarna den Neomist 'n door alle geloovigen gezongen feestlied werd toegezongen. Met denzelfden stoet werd hierna de jongs Priester naar de ouderlijke woning gebracht. Zondagmorgen droeg de Neomist aan het feestelijk versierde Altaar zijn eerste Plechtige H. Mis op, met assistentie van den zeereerw. Heer Pastoor Th. Vlek als presbyter assistens, den Zeereerw. Heer dr. J. v. d- Burg, Pastoor in Noorwegen, als Diaken en de Eerw. Heer L. v. d. Burg als subdiaken, beide broeders vah den Neomist en Kapelaan v. Duivenvoorde hls ceremoniarius. In het Priesterkoor hadden mede plaats genomen de Zeereerw. Heer A. v. d. Burg en de Weleerw. Heeren Kapelaan Schinkel en Pater Kennepohi. De predikatie werd gehouden door den Wel eerw. Heer Kapelaan Schinkel, eveneens een Priesterzoon van deze parochie en vriend van den Neomist. De gewijde spr. had tot tekst gekozen de eerste strophe van het Magnificat. Op heerlijk-schoone wijze schetste spr. de groote vreugde van den dag, de hooge waarde van het Priesterschap, vooral ook het moeilijke van het Priesterambt, in dezen t\jd vooral en wenschte Neomist en diens Moeder, die hier haar derden Priesterzoon aan het Altaar zag en nog dit jaar haar vierden priesterzoon za' bezitten, en de verdere familie, ja de geheele Parochie van harte geluk. Het was wederom een ontroerend schoon en aangrijpend moment, toen de jonge Priester zijn broer, die hier als sub-diaken fungeerde en eveneens dit jaar nog het H. Priesterschap hoopt te ontvangen, zijn gelukkige Moeder en zijn broers en zuster de H. Communie mocht uitdeelen. Door het zangkoor werd op eminente wijze onder leiding van den heer v. d. Spek uitge voerd de Missa Ponticalis van Perosi voor Mannen- en Knapenkoor. Voor de H. Mis was gezongen het Veni Creator van ranken, terwijl na de H. Mis op schoone wijze werd ten gehoore gebracht d® Priestercantate van Haagh. 's Middags werd een zeer druk bezochte receptie ten huize van de Moeder van den Neomist gehouden, terwijl des avonds een plechtig Lof door den jongen Priester werd gecelebreerd, waaronder de Neomist allen har telijk bedankte die deze dagen voor hem tot onvergeetelijke hadden gemaakt. Door de muziekvereeniging' werd na het Lof een serenade gebrcht. H. PRIESTERWIJDING. In de kapel van het Groot Seminarie te Hoeven werd Zaterdag tot Priester gewijd de Weleerw. Frater Robertus Greeve, zoon dezer Parochie, van de Orde der Trappisten. Zéér waarschijnlijk zal de Weleerw. Pater Greève volgende maand alhier zijn eerst* Plechtiee H. Mis komen opdragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2