GEMETEN MIJL. De Ruytertoont ivat hij kan. DONDERDAG 11 JUNI 1936 OP VOLLE KRACHT DOOR DE SCHOTSCHE WATEREN. Proeftochten eindigen met prachtig succes. VEREENIGDE TOUW- FARRIEKEN. Winst 301.702 (v. j. verlies 376.421). REORGANISATIE-VOORSTELLEN. BURGERLIJKE STAND. SCHIEBROEK. GEMEENTERAAD. HILLEGERSBERG. BRAND OP DEN PLAS. SCHOONHOVEN. MAASSLUIS. COLLECTE GEWAPENDEN DIENST. VLAARDINGEN. GESLAAGD. Ti Ti Tl TN TT A T) XT" T) T~V "T~l }»ikeö,' éVeiïars de voorproeven, dezelfde YJ K II H. H Y' J\ K IV II K II p j overschrijding van de gecontracteerde 32 mijl, SINDS weken heeft de nieuwe kruiser Mr. Ms. „De Ruyter' proefgevaren. Allerlei beproevingen heeft dit kunststukje van onze scheeps- ingenieurs moeten doorstaan. En de boot deed het met eere. De trouwe chroniqueur van deze vaarten, de heer Mollema, laat ons thans voor het laatst den oorlogsbodem vergezellen op de groote krachtproef, de vaart op de gemeten mijl aan de Schotsche kust, een proef, welke evenals die andere van vollekracht-vooruit ineens op vollekracht-achteruit meer dan prach tig is geslaagd. Toen ik Donderdag den 7en Mei te Nieuwe- diep den kruiser verliet na de welgeslaagde proeven met den vliegtuigcatapult, zag het er naar uit, dat hij vóór het einde der week zijn eerste grootevaartproef onder ontwikkeling van 45.000 P.K. zou kunnen verricht hebben. Het is niet te wijten geweest aan een nei ging van dit hyper-moderne schip om lange week-ends te houden, dat van snelvaren toen niets gekomen is; het was de mist, die keer zijde van mooie, stille dagen op zee, welke het onverbiddelijk Vrijdag en Zaterdag op zijn veilige ankerplaats geboeid hield. Met een „blinkertje" (even optrekken van den nevel) is de De Ruyter tenslotte dien Maandag des morgens het Marsdiep uitgeloo- pen, maar tegen achten lag het al weer dik in de watten, zoodat men met 6 mijlsvaart naar het lichtschip Maas gesukkeld is. Een tweede blinkertje veroorloofde 's avonds 7 uur den Waterweg binnen te loopen en op stal te komen bij Wilton Fijenoord. De week van 11 tot 18 Mei is besteed aan het dokken van den bodem, welks flanken netjes schoon gepoetst moesten worden voor dyn grooten proeftocht naar diep water onder de Schotsche kust. Bovendien haalden de tech nici hun notitieboekje te voorschijn en ieder J^ej^telde of verbeterde de kleine mankement jes, die in de afgeloopen weken gebleken waren. Veel was dat niet; ik overdrijf niet, als ik zeg, dat de gemiddelde huismoeders meer last ondervinden van haar nieuwe gas fornuis, haar broodroosterapparaatje, haar föhn dan de fabrikanten van de De Ruyter met hun duizend en één machinetjes op dit geslaagde schip. Den 18en Mei, kant en klaar voor den zwaren proeftocht, voer de kruiser weer uit met ideaal weer en heldere lucht en men maakte van de gelegenheid gebruik, onmid dellijk den door den mist ondervonden achter stand in te halen, door hem op weg naar Schotland „een handje te geven", zoodat het schip reeds den eersten dag „op zijn sloffen" met een gangetje van omtrent 30 mijl de Noordzee doorkliefde. Dat is een dag vol schoone beloften voor de bouwheeren geworden, want alles sloot als een bus. Zeker, de theorie is tegenwoordig wel al zoover, dat men geen twijfel behoeft te koesteren aan voorspelde feiten, maar toch zijn er, zooals bij elk examen kansen op plus jes en minnetjes. Onze Hollandsche specialis ten deden met hun Hollandsche kennis dien Maandag als het ware een tentamen en zij haalden „cum laude". Zij haalden geen plusje, maar een heel cijfer hooger dan noodig was, want nu bleek van hoe groot voordeel een door Wilton-Fijenoord uitgepiekerde schroef- constructie was. Extra, specifiek Hollandsen was die constructie, want zij leverde vooral zuinigheid en economie op in het brandstol- gebruik, en dat doet een Hollandsch hart toch altijd deugd. Door die economie is de actie radius van het schip belangrijk vergroot, wat in tijd van oorlog zijn waarde vermeerdert. Wat men verkregen had, was op de ondiepe Noordzee bereikt; men had bij de ontwikkeling van 47.000 P.K. gezien, hoe belemmerend de zware zuiging hier werkte, een hekgolf (een golf gevormd door het door de schroeven op gezweepte water), zoo hoog als een duin, brulschte achter het schip. Vol verwachting van het diepe water onder Schotland stoomde men dan ook naar Greenock, de havenplaats van Glasgow, den Dinsdag en Woensdag ge bruikend voor het doen van brandstofmetingen bij vaarten tusschen 12 en 15 mijl, Donderdag morgen 21 Mei bracht de commandant zijn schip ter reede van Greenock in de Forth of Clyde ten anker. Ik had kalm in Den Haag afgewacht tot ik bericht kreeg, dat men Vrijdag 29 Mei klaar zou zijn voor de volle krachtproef in diep water langs de gemeten mijl. Dat bericht kwam Dinsdag; Woensdag met de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich. De Royal Scott voerde m\j binnen 8 uren naar Glasgow. Donderdagavond kon ik zoodoende aan boord stappen. JXaar de gemeten mijl Wij verlaten Vrijdag den 29en Mei de reede van Greenock. Ons schip glydt dicht langs den Oostoever der Clyde, langs frisch groene heuvels en bloeiende bremboschjes de lente is laat in Schotland langs stadjes van somber grijze steen, doch met wonderlijk mooie kerktorens. Over het heuvellandschap trekken losse buitjes; soms striemt my kille regen in het gezicht, maar dan weer speelt zonlicht in de dalen en op het groene watervlak, sterk be wogen door een frissche bries van wind kracht 4. W(j hebben een nogal lang traject af te leggen om ketels en turbines gelegenheid te geven zich aan te passen aan de zeer hooge temperatuur van den oververhitten stoom. Daarom stoomen wij eerst rondom het eiland Arran, waar de gemeten mijl op afgebakend is. Wij hebben ditmaal een specialen „mijl"- loods bij ons, wiens dagelijksch werk het is, mijlen te runnen. Een collega van hem is juist bezig met een nieuwen Engelschén torpedo jager, welken wrj in den loop van den dag dan ook herhaaldelijk in vliegende vaart pas- seeren. De wind valt .niet mee; windkracht 4 is niet heel sterk, maar wy maken zelf wind en deze gevoegd bij Aeolus' bries bereikt storm kracht; men moet zich op het onbeschutte dek werkelijk voortworstelen om den bak te bereiken. Hij snijdt mij zoo in het gezicht, dat het mij lijkt, of mijn wangen afbladderen, zoo als het laagje grondverf van den kruiser, dat in den loop der laatste weken er niet fraaier op geworden is. Wedren met de vogels. Den ons volgenden meeuvven kost het niet de minste inspanning ons by te houden, ik koesterde wel de illusie, toen ik ze bij 29 mijl zag afhouden, dat de kruiser hun te vlug af was, maar toen wij 32 liepen en de kok een balie afval door den stortkoker vrij zette, kwamen zij met rustigen vleugelslag weer terug; op hun gemak pikten zij hun graantje; met drie, vier slagen zweefden zij weer boven ons zog en dreven op hun wieken, seconden lang, met dezelfde vaart voort als het schip. „Dat komt, omdat zjj groote vliegtechnici zijn", vertelde mij een deskundige, „zjj pro- fiteeren van een door onze vaart opgewekten tegenstroom en zeilen daar lustig mee voort achter ons aan". Maar wij hebben toch een koppel wilde ganzen verslagen, het was een merkwaardig gezicht, deze toch ook snel vliegende vogels te zien achterraken. Om half tien zijn wij in de ruimte, de vaart wordt 25 mijl. Dat is al heel wat; de wind giert langs masten en torens, uit de ventila torschachten barst het geloei der ketelven tilatoren, rillingen varen door het schip. Tenminste achteruit. Vooruit, op den bak, merkt men vrijwel niets van de hartwerking van het schip; zelfs als men een blik buiten boord werpt, krijgt men geen indruk van de groote vaart. Maar kom eens mee, heelemaal achteruit. Speciaal daar, waar de schroefassen buiten boord treden, beeft en schudt hét schip. Evèn turen in het schuimende, voorby ijlende water geeft een gevoel van duizeligheid, maar een majestueus gezicht biedt de hekgolf. Zij is hier in diep water niet hoog, maar wel een ontzettend kokende geyser; het witte zog, breed als het schip, schijnt als een geplaveide straat weg te trekken in de zee en verliest zich eerst bij den horizon. Tegen half elf loopen wy 30, een kwartier later 32 knoopen. Als men nimmer zulk een vaart van een oorlogsschip heeft meegemaakt, komt men wel heel sterk onder den indruk van het eigenlijk surnormale van zulk een geweldige energie-ontwikkeling. In mijn hut op het pantserdek, precies boven de schroefaskokers gelegen, is het doodeenvoudig niet te harden. Ik bleef er maar even om een kop koffie te drinken en constateerde, dat mijn vergelijking van den kruiser met een renpaard heel ver doorge trokken kan worden, want op mijn stoel zat ik te hotsen als een jeckey op zijn Derbyren ner. Maar nog erger was het in de stuurkamer, een verdieping lager, een klein hol vol ma chines en reservemachines. Daar was het een kabaal als in een stoomdraaimolen, die aan zet; alleen het pierement ontbrak, ,,'t Is maar een dekplaatje, dat los is getrild", legde de man, die hier de wacht hield mij uit, „dat zetten wij na den proeftocht wel vast", zei hij gelaten en was alweer in de weer met zijn mallemolen. Als ik aan dek op een stapel zakken met aardappelen even in een oppertje (schuil plaats) uitblaas, realiseer ik het kennelijk abnormale van het leven op een oorlogsschip, dat zijn toppraestaties levert. Alles, de leven den en ook het doodemateriaal, is in span ning en in ij lende haast; mysterieuze geesten, technische spoken zijn losgebroken en waren rond. Wanneer men op een mailboot, in een trein of in een vliegtuig gewaarwordingen zou ondergaan, als hier op een met oorlogs- praestaties varend oorlogsschip, waar égards voor den verwenden mensch ontbreken, zou den die transportvehikels niet veel passagiers krijgen. De eerste run. Tegen den middag zijn wij gereed voor onzen eersten run op contractcapaciteit. De autoriteiten hebben zich met stophor loges op de brug opgesteld, de roerganger, gecontroleerd door den loods, houdt stipt zijn De 3 bakens aan het beginpunt der miji naderen elkaar snel... opgepast!... daar zijn zij precies in elkaar... stop) Vijf waarnemers geven hun stoptijd op, de waarden worden gemiddeld, men staat weer klaar voor het tweede stel bakens aan het einde van de mijl. Nog eens: „Stop!" Wat gescharrel in tabel len en ik verneem het resultaat van den eer sten run: 32.6 mijl. Mooi! maar op dezen run hadden wij den wind mee en zoo'n briesje van windkracht 4 levert, als men het tegen heeft, een weerstand van 500 paardenkrachten op. Dus vol verwachting loopen wij den tweeden run in omgekeerde richting. Geen nood, on danks den tegenwind blijven wij ruim boven de 32 en de derde komt nog fraaier uit, zoodat de heeren verkoopers en koopers elkaar toe- glunderen, als zij zich in afwachting van den volgenden run op volle machinecapaciteit aan den middagdisch zetten. Tegen tweeën zijn wjj zoover; tusschen halt drie en vier loopen wjj de laatste runs en be- zonder dat iets is geforceerd. De laatste krachtproef. Dan varen wij met 30 mijl terug naar Gree nock en verrichten de laatste, zeer ingrijpende krachtproef. De machines moeten er namelijk tegen kunnen om, bij urgentie, ineens van voile kracht vooruit, op volle kracht achteruit te draaien. Stelt u zich eens voor, dat u uw versnei- lingshandle van uw auto, als u 55 km. rijdt, ineens op achteruit zou zetten? U zoudt ons de gevolgen niet na kunnen vertellen en ik kan het wel, want onze De Ruyter, met zijn ruim 6500 ton waterverplaatsing en een vaart van 30 mijl, ging van de voorste versnelling op de achterste en boerde al achteruit, toen ik, die de manoeuvre in de machinekamer bijwoonde, aan dek gejjld was om te zien ot wij er nog waren. Deze manoeuvre definieert volkomen, wat een modem oorlogsschip moet kunnen door staan. Geen commandant zal die manoeuvre uithalen voor sport; zij zal misschien één keer in het leven van den kruiser voorkomen, als daarvan zijn behoud afhangt in imminent ge vaar. En daarom moet hij vertoonen, dat hij het kan eer het zoover is. Standbeelden, die doofstommen- taal spreken. In vorige artikeen zei ik reeds, dat de ketels en turbo's van een modern oorlogs schip den leek niet imponeeren, hoewel zij deu technicus bijzonder boeien. Omdat ik hier maar niet in de ware stem ming kon komen, besloot ik de groot manoeu vre van volle kracht vooruit naar volle kracht achteruit bij te wonen en ik heb er geen spijt van gehad. Men wist dat ze komen zou; een eerste maal moest men voorzichtig zijn met surpri ses. Van wat er gebeurd is, heb ik weinig gesnapt, ik zal daarom volstaan met het weergeven van mijn indrukken. De chef van de wacht stond tusschen zijn wijzerplaten, een stuk ofhonderd; er scheen veel contact noodig te zijn tusschen de machinekamer en de ketelruimen, ik zag hem althans vingers opsteken, ze toeknijpen en afweerbewegingen maken en dan greep de korporaal naar een der vele telefonen en ver telde, voor mij hoorbaar, wat men bij de ke tels weten moest. Het respect van den chef van de wacht voor den chef der machinekamer scheen handgebaren niet te dulden, de baas werd ingelicht met alle teekenen, waartoe een levendig oog, een elastisch voorhoofd en wenkbrauwen in staat zijn en prompt kwam de aanwijzing of het bevel met een knikje of, een vingerwijzing. Door dit intermediair van gebaren en oogluiken scheen het mij, dat ook de wijzers der meetinstrumenten werden geïn fluenceerd; in de moderne techniek reageert alles zoo snel, dat het mij leek, of al die wijzers zelf ooren en oogen hadden. Daar rinkelden de telegrafen! Stop!Achteruit, volle kracht! Eén man schiet vooruit, hij draait het groo te handwiel van vooruit ijlings dicht en vrij wel tegelijk grijpt een maat het wiel voor achteruit en opent den stoom den toegang- tot de turbo's om dezen in hun snellen gang te remmen en andersom te laten draaien. Aan hoeveel kranen en wielen verder ge draaid is, ik weet het niet, maar de leiders bleven standbeelden, al rolden -hun pogen j. en, al dafesten tun vingers een Indianendans,"7 Ik lette speciaal op de wijzeis der .slagen tellers, die den ganschen dag „met zon" ge draaid hadden en nu even weifelden en toen dapper „tegen zon" gingen wentelen. Op dat moment rende ik naar dek, naar het achter schip. Daar striemden de schroeven de zee in omgekeerde richting, het groene met wit schuim bedekte zog werd nu naar voren ge worpen; het schip lag al stil en voer spoedig achteruit. De proef is schitterend geslaagd. Een „gehoben" stemming. Het behoeft wel geen betoog, dat de stem ming aan den spontaan gearrangeerden feest- disch een „gehobene" werd. Ook de koks en de hofmeesters zijn onmis bare raderen in het drijfwerk van den moder nen kruiser, ook zij reageeren als de wijzers der technische instrumenten. Lieve Hollandsche huismoeders, doet het hun maar eens na om met twee uren optie een feestmaal van 50 gasten te arrangeeren en dat klaar te stoomen in een kombuis, die niet grooter is dan de keuken van een bovenhuisje. Er is aan tafel gesproken op de klassieke marinewijze, zonder hiep-hiephoera-geestdrift, zonder pluimstrijkerij, zonder wederzijdsche adoratie. Ik hoorde slechts, klanken, zoo uit het hart wellend, van wederzijdsche waardee ring, van dank en van gelukwenschen en van vreugde, dat Nederland iets zeer belangrijks gewonnen had, een echt Nederlandsch schip, waarop het dienen een lust zal zijn. Niet in een speech, maar bij den avond groet drukte de opperschipper jegens mij het zelfde uit, op een wrjze, die ieder marineman uit het hart gegrepen is. „Mijnheer" zei hij, „het is toch fijn, dat wij eiken meelegger achter ons gelaten hebben, het is wel eens heel anders geweest". Na den zeer vermoeienden Vrijdag is er niet druk gepassagierd, maar des te langer nagepraat, of „nageschreeuwd", zooals het in de marine heet, over de mooie belevingen van den dag. Zaterdag den 30sten Mei rijn wij, goed uit gerust, ten 12 uur 's middags ankerop gegaan, door de Iersche Zee, via Landsend en Wight naar huis toe. Op dien dag is de vaarproef van 6 uur stoomen met 30 mijl begrijpelijkerwijs ook volkomen geslaagd en zeer tot mijn per soonlijk genoegen en ten bate der rust van het marchinekamerpersoneel is ten 8 uur 's avonds de vaart op 15 mijl gesteld. Tijdens deze laat ste krachtproef kreeg ik nog gelegenheid te zien, hoe een modern oorlogsschip verstop pertje met zijn tegenstander kan spelen. Wij hebben namelijk een neveloefening ge houden. Uit een batterij achter op het schip werd uit vier straalpijpjes, die sterk aan pneumatische verfspuiten doen denken, een zuur spul uitgedreven, dat in de lucht ver dampt tot zware nevelwolken. Het merkwaar dige van dezen nevel is, dat hij voor de vuur leiding van het eigen schip doorzichtig is, maar voor den vijand niet. De nevel is als het ware het tule gordijntje voor onze ramen, dat ons niet hindert in het naar buiten kijken, maar onbescheiden oogen van de straat bui tensluit. Deze nevel hecht zich zoo stevig op liet zeeoppervlak, dat hij heel lang hangen blijft, zoo lang, dat wjj bijvoorbeeld na het uitstooten van een wolk er ons achter verstoppen konden en in een mist raakten, welke ons vóór alle schepen in de buurt onzichtbaar maakte. Nu zijn de proeftochten afgeloopen. De De Ruyter is weer thuis en men zal nu vier maanden lang weinig of niets van den kruiser Aan het verslag over 1935 van de Veree- nigde Touwfabrieken ontleenen wij het vol gende: De bescheiden over 1935 wijzen een gunsti ger resultaat aan dan in vorige jaren, toen aanzienlijke afschrijvingen moesten worden verricht op den kostprijs van den voorraad grondstoffen, heel- en halffabrikaat. De winst over het boekjaar 1935 bedraagt n.l. 678.124 (v.j. verlies 376.421), vóór afschrijvingen op de vaste bezittingen der vennootschap. In de laatste vier maanden van het afge loopen jaar zijn de prijzen der grondstoffen sterk gestegen, doch deze stijging, die na be ëindiging van het voor ons belangrijkste ver koopseizoen intrad, is nog slechts in zeer be scheiden mate van invloed geweest op het ver kregen resultaat. Anderzyds heeft o.m. het herstel van onze normale productie, die tengevolge van den brand in onze fabriek te Edam aanzienlijk was gedaald, tot de meer bevredigende be- drijfsuitkomst medegewerkt. De op 31 December 1935 in voorraad zynde heel- en halffabrikaten werden door ons ge waardeerd tegen prijzen die niet hooger zijn dan de inventarisprijzen welke aan het einde van 1934, na afschrijving op den voorraad, hebben gegolden, terwijl de per 31 December 1935 aanwezige partijen grondstoffen werden gewaardeerd tegen haar kostprijzen. Wij stellen voor het winstsaldo, dat na af boeking van het verlies ad 376.421, overge bracht uit 't voorafgaande boekjaar ƒ301.702 bedraagt, aan te wenden voor afschrijving op de boekwaarde der vaste goederen. Mede als gevolg van de uitbreiding onzer fabrieken te Leiderdorp en te Maassluis, ver band houdende met den brand te Edam, steeg de- boekwaarde der vaste goederen tot ƒ4.855.287 (v.j. 4.074.933) en na afschrijving van 301.702 zullen deze met een bedrag van 4.553.584 in onze boeken voorkomen. Aan onderhoud en verbetering der techni sche installatie onzer fabrieken werd in het afgeloopen boekjaar 148.063 (134.824) ten koste gelegd en ten laste der Exploitatie rekening gebracht. Onze vorderingen op onderhoorige maat schappijen waren gedekt door de voorraden en vorderingen dier ondernemingen, behou dens een som van 460201 die door de be trokken maatschappijen is vastgelegd in Ge bouwen en Machines boven het bedrag van haar aandeelenkapitaal zooals dat in onze Ba lans is opgenomen. Op de vaste bezittingen wordt door deze ondernemingen zelve afge schreven. Het restant der Obligatieleening werd per 1 Juli j.l. aflosbaar gesteld. Ten laste der Winst- en Verliesrekening brachten wjj een bedrag van 20.939 (5.000) ter aanvulling van de Reserve Dubieuse De biteuren. De balans per 31 December 1935 vermeldt als activa: Terreinen, Gebouwen, Arbeiders woningen, Machines, Inventaris en Lichters 4.855.287 (4.074.933), Aandeelen in onder hoorige Mijen met eigen Exploitatie 188.000 (orïv.-Kas en Giro 30.690 (34.059), Debi teuren 602.215 (703.279), Vorderingen op onderhoorige- Mijen. 1.126.180 (1.215.115), Effecten niet genoteerd ƒ6.823 (onv,), Reser ve Centrale Werkgevers Risico Bank 10.977 (13.206), Vooruitbetaalde kosten en tegoed aan inkomsten 71.912 (61.342), Voorraden 4,259.165 (3.794.883), Saldo verlies (376.421), en als passiva: Kapitaal: Cum. pref. aand. 4.500.000 (onv.), Gewone aand. 4.500.000 (onv.), Reserve Dubieuse Debiteu ren ƒ107.548 (122.680), 6 pCt. obligatielee ning (238.000), Uitgelote obligaties (8.000), Obligatierente (6.997), Crediteu ren 491.800 (674.364), Nederlandsche Bank 35.538 (361.450), Amsterdamsche Bank 1.058.301 Te betalen kosten 57.615 (57.717), Saldo Liquidatierekening N.V. van der Lely's Touwfabrieken ƒ48.745 (50.670), Winst boekjaar 1935 301.702 De winst- en Verliesrekening per 31 Decem ber 1935 staat debet voor: Verkoopkosten 248.858 (238.170), Onkosten 295.232 (307.851), Interest 12.835 (42.343), Reserve Dubieuse Debiteuren 20.939 (5.000), Saldo Winst 1935, vóór afschrijving 678.124 en credit voor: Saldo Exploitatierekening 1.247.903 (209.668), Huren en Diversen 6.713 5.640), Afboeking Reserve Liquidatie- rekening N.V. van der Lely's Touwfabrieken 1.375 (1.634), Saldo verlies(376.421). Afschrijving gewone aandeelen tot 121 pet., uitkeering voor achterstallig dividend. Hoewel de resultaten van één jaar uiter aard nog niet het bewijs leveren, dat de om standigheden voor onze vennootschap thans blijvend ten goede zijn gekeerd ook al zijn de vooruitzichten voor het loopende jaar be moedigend zoo meenen wij toch, met het indienen van reorganisatie-voorstellen niet te moeten wachten. In dit verband is het dan ook naar ons oor deel noodzakelijk, op de balanswaarde van onze „Terreinen, Gebouwen, Arbeidswoningen, Machines, Inventaris en Lichters" een extra- afschrijving toe te passen van 1.803.584, waardoor deze bezittingen na afschrijving per 31 December 1935 ad 301.702 in onze boeken zullen voorkomen met een bedrag van 2,750.000. Voorts meenen wij op de hoofden „Aandee len in onderhoorige Maatschappijen met eigen exploitatie" en „Vorderingen op onderhoorige Maatschappijen" een bedrag te moeten af schrijven van 338.065. Ten einde de vennootschap te bevrijden van de verplichting nog gedurende zes jaren uit de winst 30 per stuk uit te keeren op de 3639 restantbewijzen, waarvoor jaarlijks een bedrag van 109.170 noodig zou zijn alvorens dividend op de aandeelen zou kunnen worden betaald, stellen wij ons voor, den houders der restantbewijzen de gelegenheid te bieden, tegen inlevering hunner stukken, naar keuze óf f 105 in contanten, óf 150.nominaal in nieuwe gewone aandeelen te ontvangen. Houders van 2084 restantbewijzen hebben bereids toegezegd t.z.t. van dit aanbod ge bruik te zullen maken door omwisseling hun ner stukken tegen nieuwe gewone aandeelen, op voorwaarde dat hot thans ontworpen re organisatieplan tot uitvoering zal komen. Daar de restantbewijzen niet in de balans als verplichting zijn opgenomen en er dus geen actief tegenover staat, moet ook het Schrijvirig worden Verkregen. HiérVö'ór zal ten hoogste 545.850 vereischt zijn. Hierbij komt nog een voorziening tegen de kosten en fiscale lasten aan de reorganisatie verbonden, waarvoor onder het hoofd „Credi teuren" een bedrag zal worden opgenomen van 125.000. Een en ander zal in totaal vorderen 2.812.500, welk bedrag slechts door kapi taalsafschrijving kan worden gevonden. Nadat dit in mindering is gebracht van het gewone aandeelenkapitaal, thans groot 4.500.000, resteert een saldo van 1.687.500. Wij zijn tot de slotsom gekomen, dat bij afstand aan de houders der preferente aan deelen van 1.125.000 nom. nieuwe gewone aandeelen, d.i. dus 25 pCt. van het nominale bedrag van het preferente aandeelenkapitaal, zoowel met de belangen van de preferente als met die der gewone aandeelhouders op bil lijke wijze rekening zal zijn gehouden. Hieruit volgt, dat de houders der gewone aandeelen zich een reductie van de nominale waarde hunner stukken tot 12% pCt. zullen moeten getroosten. Wij zouden deze regeling echter alleen dan willen doorvoeren, indien hiermede gepaard gaat een wijziging van de rechten der pre ferente en der gewone aandeelen. In de eerste plaats achten wij het noodzake lijk, dat het cumulatief karakter van het pre ferent dividend komt te vervallen. Wij zijn van meening, dat men bij de tegen woordige verhoudingen de belangen van alle partijen het beste dient door de preferente aandeelen recht te geven op een redelijk pri mair dividend en hen daarboven te doen dee- len in de overwinst, nadat ook op de gewone aandeelen een normale uitkeering zal hebben plaats gevonden. Derhalve moeten wjj den preferenten aan- deelhoudèrs verder verzoeken toe te stemmen in een verlaging van het preferente dividend van 7 pCt. tot 6 pCt. Als compensatie worde dan de verdere winstverdeeling in dier voege gewijzigd, dat nadat ook op de gewone aandeelen een divi dend van 6 pet. zal zijn uitgekeerd het uit de overwinst voor aandeelhouders resteerende saldo verdeeld zal worden tusschen preferente en gewone aandeelen op zoodanige wijze, dat een preferent aandeel hieruit steeds de helft zal ontvangen van hetgeen op een gelijk no minaal bedrag gewone aandeelen zal worden uitgekeerd. Ten slotte stellen wy voor, het gedeelte van de overwinst, dat in den vorm van tantièmes aan commissarissen ter onderlinge verdeeling zal toekomen, en dat thans 15 pCt. bedraagt, terug te brengen tot 10 pet. en het aandeel in de overwinst, dat aan directeuren en onder directeuren toekomt, van ten hoogste 15 pCt. tot ten hoogste 10 pCt. Na uitvoering van het bovengeschetste plan zal de kapitalisatie onzer vennootschap het volgende beeld, vertoonen 6 pet. niet-cumulatief preferent aandeelen kapitaal ƒ4.500.000; gewoon aandeelenkapi taal ƒ2.000.100. (Van het gewone aandeelen kapitaal zullen de preferente aandeelhouders bezitten 1.125.000; en de tegenwoordige houders van gewone aandeelen ƒ562.500; voorts zullen tegen intrekking van restant bewijzen worden uitgegeven nieuwe gewone aandeelen tot minstens 312.600, totaal ƒ2.000.100.welk bedrag eventueel kan stij gen tot 2.233,350 indien alle houders van restantbewijzen gebruik maken van het bo venvermelde aanbod tot inwisseling hunner stukken tegen nieuwe gewone aandeelen.) Op deze wijze zal dan de weg vrij zijn tot uitkeering van bedrijfswinst, na voorziening in de normale afschrijvingen. hooren, want nu wordt hij afgetimmerd, dat is geheel gereed gemaakt voor de bewoning van zijn 450 koppen tellende bemanning. En dan zal het schip officieel worden over genomen en als Harer Majesteits „De Ruyter" in dienst gesteld worden, bedrag, noodig voor hun intrekking, uit af- Aangiften van 10 Juni 1930, BEVALLENJ. Lips geb, Philipoom d. J. M. H. L. Snoek geb. Koenen z. M. A. Boertje geb Roos z. N. E. Meijer geb. van Sandijk d. P. Bloem geb. van Vliet d. P. v. d. Ber geb. Vunderink d. A. M. van Steenis geb. Kremers d. R. v. d. Kruk geb. Oostveen z. A. Laden geb. Fierlier z. J. Uitermarkt geb. Vermeule z. V. Vermeu! geb. Akkersdijk d. G. Gevaerts geb. van Velzen z. H. Remeyer geb. Rouw d. A. C. Alberts geb. Geenen d. G. J. L. Visser geb. Bröker z. G. Hoek geb. Slingerland d. L. Bots geb. van Helden d. M. C. Vermeer geb. Roosen z. J. W. van Klaveren geb. Lankhorst z. J. v. d. Linden geb. Tuinenburg d. E. M. Schreu- telkamp geb. Berendrecht d. iW P- van Kleef geb Huizinga z. H. Vrolijk geb. van Ettinger z. J. C. Sluijter geb. van Wees z. GEHUWD: K. W. Rühle jm. 30 j. en J. Leent- vaar jd. 30 j. I. Bobbe jm. 22 j. en M. Hart jd. 21 j. J. Bos jm. 23 j. en H. A. v d. Barse laar jd. 22 j. H. v. Buuren jm. 23 j. en J. Dekkers jd. 20 j. M. H. Consenheim jm. 23 j. en G. v. d. Windt jd. 25 j. T. J. v. d. Driesche jm. 23 j. en A. Kranendonk jd. 20 j. J D. v. d. End jm. 22 j. en L. C. Ederzeél jd. 22 j. J. Geeve jm. 22 j. en A. J. Winters jd 20 j. H. v. Gelderen jm. 25 i. en A. Gerritset jd. 26 j. W. A. v. d. Graat jm. 23 j. en J. Heljkoop jd. 18 j. J. J. GruijtUuijsen jm. 27 j. en W. M. Scholte jd. 23 j. J v. Helvoirt jm. 27 j. en A. Vermeij jd. 21 j. L. v. 't Hoff Jm. 25 J. en A. M. C. Keiler jd. 24 j. H. J. Hutters jm. 23 j en P. A. v. Eük jd. 21 j. F. PI. Kooiman jm. 22 j. en R. de Koning jd. 17 j. N. Lank horst jm. 21 j. en P. Selser jd. 22 j. A. J- W- v. d. Meulen jm. 26 j en W. H. de Ron jd. 26 j. C. A. Meijer gesh. m. 37 j. en H. H. C. Content jd. 24 j. P. v. d. Net jm. 22 j en M. Horstink jd. 21 j. W. Paszehr jm. 29 j. en L. Kneger jd. 35 j. F. M. J. de Prez jm. 37 j. en D. P. v. Hassel jd. 32 j. H. L. Rietveld jm. 33 j. en Ai v. d. Horst jd. 30 j. K Roest jm. 30 j. «n J. de Gelder jd. 24 j. - D. A. Schilperoort jm. 28 j. en A. C. de Keijzer jd. 26 j. D. v. 't Slot jm. 27 j. en E. M. L. de Klerk jd. 21 j. L. Stok jm. 24 j. en J. H. Heyermans jd. 22 I. j, H. H. Strater jm. 29 j. en A. C. v. d. Spek gesch. vr. 35 j. - G. Verhoeven jm 21 j. en E. A. Broere jd. 18 j. H. de Vrij jm. 35 j. en E. Wetsch Jd. 25 j. H. Wannst jm. 26 j. en J. Verweil jd. 21 J. H. G. Blok jm. 26 j. en M. Verhoek jd. 23 j. M. A. Broekmans jm. 25 j. en A. Buising jd. 20 j. J M, A. v. Elswiik jm. 28 j. en C. A. Kilhne jd. 25 j. L. de Held jm. 30 j. en M. M: de Waal jd. 19 j. j. Heij- mans jm. 26 j. en J. Verburg jd 28 i P «L Heystek jm 25 j. en A. F. Baer id.' 24 j.' M. Kerkhof jm. 26 j. en U. Nijding jd. 22 j. - M. Koppenol jm. 29 j. en F. H. A. v. Weelden ,27 L ,T W- v- Leijden jm 23 j. en G- v. Berkum jd. 24 j. p. c. Lucas jm- 29 j en A. J. Klootwijk jd. 26 j. J. W. Smeehuijzen jm. 30 j. en W. Beer jd. 24 j. H. SpeUers Jm. 27 j. en D. M. Veldhoen jd. 23 j- f: f jm. 25 j. en J. Bijl jd. 22 j. J- Vogel jm. 30 j. en P. A. Ie Grand jd. 23 J. G- Aarnoudse jm. 29 j. en A. M. Ouwerkerk jd. 28 c. Bliek jm. 33 j. en H. Walvoort jd. 37 j. c. v_ d Boom jm. 23 J. en B. v. i-Haak jd. 19 j. W. H. Buijel jm. 25 j..en D. W. Groenendijk O-I -i ~WA- J* ten Cate jm. 24 1 en r M. J. A. Vos jd. 19 j. B. Doddema jm. 27 j. en H. Vissers Jd. 18 J. P. H. v. Ee jm. 33 j. en A. C. V. Deursen jd. 27 j. W. E. Evers wedr. 55 j. en J. J. Michels jd. 47 j. p, W. v. Geest jm. 21 j. en A. Hoornweg jd. 21 j F. de Jong en G. Buitenhuis wede. 34 j. H. de Jongh jm. do j. en B. Roelofse jd. 30 j. P. H Kern jm. 25 j. en J. c. Vermeulen jd. 22 V 1 Kervezee jm. 23 j. en M. W. Arts jd. 24 i' 7" -A- Kroos wijk jm. 30 j. en A. J. v. d. Meter jd 26 j. G. Lafeber jm. 37 j. en A. Hout man jd. 27 j. M. Nootenboom jm. 24 j. en M. Elderbroelc jd. 17 j.W. P. de Pater jm. 24 j. en J. Zevenbergen jd. 22 j. J. C. Ritman jm. 23 j. en M. Rijshouwer 1d. 20 j. H. Sanders gesch. m. 41 j. en G. Querido gesch. vr. 40 j. J. Scheffer jm. 29 j. en C. P. Tenholter jd. 25 j. L. A. Eiermans jm. 24 j. en F. Ducardas Jd. 24 j. L. C. Tiggelman jm. 26 j. en J. E. San ders jd. 22 j. R. Verhei) jm. 26 j en M W v d Schoor jd. 22 j. H. Vissers gesch. m. 26 j- en W. B. v. Emmerik jd. 21 j. J. de Vries jm. 24. j. en A. C. Petersen jd. 23 j. D- A. Werkhoven jm. 25 j. en T. Schalk jd. 22 j- ~r D. A. Wiegmans jm. 26 j. en H. Klapwijk jd- -> j. T. N. C. Bakker jm. 29 j. en H. RruU jd. 22 j P. A. Brusse jm. 28 j. en M. v. Welsenis jd. 33 j. Aa den Outer jm. 27 J. en A. M. Geerlof jd. 26 j. D. Overkleeft jm. 32 j. en C. Edelschaap jd. 34 j. P. Spek Jm 23 j. en P. H. Röhrs jd. 29 j. 3. W. v. d. Stolpe jm. 26 j. en I. C. Vilijn jd 28 j. A. Verhey jm. 22 j. en G. M. v. Eldijk jd. 20 j. A. v. d. Windt jm. 22 j. en B. Mudde jd. 19 j J. Ztjdeman Jm. 28 j. en E. J- 3d- 24 j. H. v. d. Gouwe lm. 27 j. en A M. v. d. Mey jd. 23 j. W. Koote jm. 27 j. en J. Koolhaas jd. 27 j. OVERLEDEN: C. Kelnemans vr. van J. H. v. d. Sloot 70 j. E. F. Vink ongeh. vr. S3 j. P. 'Do'üss vrl "v. J. Breda 77 j." e 's'chneider wede. van L. A. Weller 74 j. P. F. v. Klaveren z. 5 m. IJ. Zondervan m. van J. A. Klop 50 j. H. Gouverneur ongeh. m. 68 j. Voorts als levenloos aangegeven kind van: N. Israel geb. Trijtel z. In de gisterenavond gehouden zitting van den gemeenteraad is het verzoek van den kappersbond, inzake de toepassing van art. 6 der Winkelsluitingswet in handen gesteld van B. en W. ter fine van praeadvies. Goed gekeurd werd het voorstel van B. en W. om aan den heer P. Winterswijk een schadever goeding toe te kennen, daar meer dan een derde gedeelte van zijn grond in het uitbrei dingsplan is aangewezen voor plantsoen. Het voorstel om met den wenk van den minis ter, om bij aanbestedingen deelneming van elders niet uit te schakelen, rekening te hou den werd na eenig debat aangenomen. Goed gekeurd werd ook het voorstel, om een ver zoek in te dienen, dat de gemeente Schie- broek zal worden geplaatst in de 2de klasse met betrekking tot de salarieering van het onderwijzend personeel. Aangenomen en goedgekeurd werden o.m. de verordening op de keuring van waren, het voorstel tot aangaan van een kasgeldleening van 25.000, tegen 4pet. bij de Amster damsche Spaarkas, voor den tijd van drie mnd., het voorstel om een overeenkomst aah te gaan met het destructiebedrijf Gekro te Overschie, het voorstel tot het toevoegen van eenige bepalingen aan het ambtenaren-regle ment, inzake het ontslag van de benoemde ambtenaren en tot vaststelling van het ge lijktijdig genot van belooning krachtens biir- gelijken of militairen dienst, door ambtenaren te vervullen. Bewoners van de Emmalaan bemerkten Dinsdagavond dat er een boot in brand stond op den Bergschen Achterpias. De politie werd gewaarschuwd en deze verscheen onmiddel lijk. Spoedig bleek het, dat er kwajongens aan het werk waren geweest. De lading was brandbaar en bestond uit houtwol, krullen, enz. Benige jongens hadden die lading in brand gestoken, waarna zjj de boot losmaak ten en lieten drijven. Toen de politie verscheen, gebruikte deze een eenvoudig middel. Men liet de boot zin ken, om die daarna weder te lichten en naar den wal te brengen. BOTERMARKT. Op de Woensdag gehouden botermarkt werd besteed voor Goeboter 0.75 en voor Weibo- ter 0.65 per pond. Handel zeer vlug. EIER VEILINGEN. Waaggebouw: Aanvoer 5000 stuks. Kip eieren ƒ2,50—2,85; eendeieren ƒ2,50 per 100 LopikerstraatKipeieren 2,502,85eend eieren ƒ2,10—2,30, beiden per 100 stuks. GEVONDEN VOORWERPEN Op het bureau van politie zijn in!}#itm|en te bekomen betreffende onderstaande gevon den voorwerpen: een portemonnaie en eeo heerenrijwiel. BRIGADIER BIJ DE RIJKSVELDWACHT. Tot Rijksveldwachter-brigadier in de Bri gade Schoonhoven, met als standplaats Schoonhoven, is benoemd de heer A. Tiele- mans, Rvjksveldwachter-brig.-titulair te Nieu- wenhom (Voome). KINDERUITZENDING In de volgende week zal het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacan- tiekolonies een collecte houden. Aangezien van de 20 kinderen die voor uitzending in aan merking komen er slechts 5 kunnen worden uitgezonden in verband met de aanwezig0 geldmiddelen en personen van alle gezindten van deze uitzending kunnen profiteeren, word deze collecte gaarne aanbevolen. VOETGANGERS EN WAGENBRUG. B. en W. maken bekend, dat ia bepaald- dat voetgangers op de Wagenbrug de rechtei- zijde der brug moeten houden. Overtreding van deze bepaling is strafbaar gesteld met een geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste zes dagen. B en W- maken bekend, dat op Donder dak 18 Juni a-s- 111 deze gemeente de collecte voor den gewapenden dienst zal worden ge houden. ZÜ hevelen deze collecte waarvan de opbrengst is bestemd voor behoeftige en verminkte oud-militairen. SCHEEPSBOUW. Door de N.V. Vlaardingsche Machine fabriek I. A. Kreber alhier werd scheepswerf De Nieuwe Maas N-V- opdraai gegeven voor den houw van e®11 casco v0° een stoomsleepboot met een vermogen van 200 I.P.K. BENOEMD- De heer A. C. van Leeuwen, onderkapel meester van de Kon- Militaire kapel, dir. der Chr. Harmonievereeniging Sursum Corda al hier, is met ingang van 1 Juli a.s, bevorderd tot kapelmeester en geplaatst bij het zesd® regiment infanterie te Breda. Be heer D. de Bruyn, alhier, slaagde de kweekschool „De Klokkenberg" te Nljiue' gen voor de onderwijzersacte. UIT HET HANDELSREGISTER Uitgetreden als vennoot van de Banket-' Chocolade- en Suikerwerkfabriek „De Valk le van Leyden Gaelstraat alhier, de heer R* C. Noordegraaf alhier. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen bij: van Leeuwen, Markgraat* laan 31, jasje; Politiebureau, bos sleutel»! Fousert, Markgraaflaan 33, rozenkrans! Smits, Rijkestraat 7, huissleutel; Kuit, Dijk" laan 59, taschje; Bruggeman, Bilderdykstr. rijwielplaatje WL; Huizer, Vondelstraat E*» sleuteltje; Starrenburg, Oosterstraat 29, W* wielplaatje; Hoftijzer, le Maassteeg' 7, rywi plaatje.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2