DE AFLOSSING VAN DE WACHT IN ITALIË. DE STAKING IN FRANKRIJK STATIONNAIR. Bij Examens ïyoTOERDAG n jüni me Houdt zij met een orienteering naar Duitschland verband? Ondanks aceoor den, bijna geen hervatting van het werk. Zwitserlanu en de Sovjets. DE HAVENSTAKING TE ANTWERPEN. Strengere ordemaatregelen. i v. ZEELAND NOG NIET GESLAAGD. 'N MINISTER VAN RUITEN- LANDSCHE ZAKEN. Mussolini blijft bang voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. NOG MEER MUTATIES IN MUSSOLINI'S KABINET? De cluce zou enkel nog minister president blijven. SACRAMENTSPROCESSIES IN HET DERDE RIJK- Het meetrekken van katholieke vereenigingen in gesloten formaties- NAAISTERS TE PARIJS IN STAKING. Het personeel van de apotheken, begrafenisondernemingen en filmkantoren legt het iverk neer. GROOTE DUURTE IN HET VERSCHIET. DE BESTEMMING VAN KERKE- LIJKE GEBOUWEN IN DUITSCHLAND. Motta tegen hervatting der diplomatieke relaties. DE VOLKENBOND-CONTRIBUTIE. STAKING IN STEENKOOLMIJNEN BI.T LUIK. Moeilijkheden bij de verdeeling der portefeuilles. Brussel, 10 juni. (van onzen LEON DEGRELLE'S LEEGE BELOFTEN. „Oude partijen zijn steriel". „Regeering voor minstens 10 jaar". BEKENTENISSEN VAN EEN GESTAPO-AGENT. Complot tegen den vroegeren Duitschen rijkskanselier, dr. Brüning aan het licht gekomen. DE FRANSCHE KAMER. De laatste weken wordt heel veel over een Duitsch-Italiaansche toenadering geschre ven. Zij is als het ware de topic der inter nationale politiek en het is dan ook zeer begrijpelijk, dat elk evenement, waarvoor geen voor de hand liggende verklaring te vinden is, met hét contact tusschen Berlijn en Rome in verband wordt gebracht. Dat is geval geweest met de geheel onver- 1 achte reis van den Oostenrijkschen bonds kanselier Schuschnigg naar Italië, met de zeer drukke besprekingen tusschen de sta ten der kleine entente, welke in de bijeen komst hunner staatshoofden te Boekarest culmineerden. Dat is ook nu weer het geval met de kabinetswijziging in Italië, Deze ministerieele reorganisatie lijkt inder daad, door de omstandigheden, waaronder zij plaats heeft, iets bijzonders. Het blijft natuurlijk mogelijk, dat zij in werkelijkheid niet veel anders is dan de chronische „aflos sing van de wacht", welke in het fascistisch bewind met een zekere voorliefde beoefend wordt, met de motiveering, dat het noodza kelijk, Js, dat .steeds nieuwe jonge krachten in de regeerkunst getraind worden. Maar toch heeft die aflossing steeds op een zeer karakteristiek moment plaats, en daarom wordt op dit oogenblik algemeen gegist, wat juist nu de aard van dat moment is. By den huidigen stand der internationaal- politieke ontwikkeling moet het bij veron derstellingen blijven. In een parlementair- geregeerden staat weet men steeds zeer con creet, waarom ministers komen en gaan; in den autoritairen staat, waar de wil van één man beslist, tast men daaromtrent veelal in het duister, en er ontstaat dan ook veelal bij dergelijk gebeuren een complex 'van ge ruchten, dat helaas dikwijls de bestaande internationale onrust nog vergroot. Een groep dier geruchten, wil, dat Mus solini zijn schoonzoon, graaf Galeazzo Ciano, tot minister van buitenlandsche zaken ver heven heeft, wijl deze, in tegenstelling met Suvich, sterk Duitsch-georiënteerd zou zijn. Hij zou derhalve tot taak hebben, om, als de sancties tegen Italië op het einde dezer maand,,, niet opgeheven worden, met het aan< Gefnaansche rijk een soort bondgenoot schap te-sluiten» hetwelk- in elk -geval de moeilijkheden van het meest actueele oogen- "hf zou kunnen overbruggen. Voor deze lezing kan ingebracht worden, dat het contact tusschen Rome en Berlijn den laatste^j tijd zeer nauw scheen; voort durend zijn besprekingen gevoerd, maar tot dusverre wijst ten minste van Duitsche zijde, niets er op, dat eenig resultaat is bereikt. Heel vaak krijgt men den indruk, dat eep mogelijke Italiaansch—Duitsche toenadering vooral door Italië gebruikt wordt om een sterke pressie op Frankrijk uit te oefenen, maar dat de moeilijkheden om deze gedachte te verwezenlijken vooral van Duitsche zijde komen. Te Berlijn aarzelt men heel sterk tusschen Rome en Londen, en niet minder tusschen Rome en Belgrado. Te Berlijn blijft men ook aspiraties over Oostenrijk koeste ren- En over Oostenrijk loopt ook een schei dingslijn tusschen Engeland en Italië. In Londen laat men den laatsten tijd nog al duidelijk doorschemeren, nat een annexatie van Oostenrijk door Duitschland geen be lasting voor de Engelsche politiek zou zijn, veeleer een verlichting. Want als Duitsch land aan de Noordzijde aan den Brennerpas stond, zou de Italiaansche wacht aan de Zuidzijde 'zeer waakzaam moeten zjjn, en zou daardoor de aandacht van Rome zeker van de Middellandsche Zee-problemen af geleid worden. En dat Mussolini zich nog altijd, niettegenstaande zijn internationaal- politieke zorgen, sterk voor Oostenrijk inte resseert, blijkt uit aan inhoud gelijksoortige telegrammen uit Rome en Weenen, Waarin wordt medegedeeld, dat, hoezeer de duce van oordeel is, dat het herstel van normale betrekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk geen gevaren voor de onafhankelijk heid van laatstgenoemd land behoeft in te houden, hij nog altijd borg blijft voor de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het streven van Mussolini lijkt er heel sterk op gericht om eèn hecht blok tusschen Italië, Oostenrijk en Hongarije te vormen, waarbij Polen zich eventueel zóu kunnen aansluiten- Dat de duce ook aan Polen denkt, blijkt wel duidelijk uit het feit, dat de Italiaansche gezant te Warschau Bastia- nini als opvolger van Suvich tot onderstaats secretaris van buitenlandsche zaken is be noemd. De plaats van Duitschland in deze statengroepeering lijkt eenvoudig, in werke lijkheid is zij zeer ingewikkeld. Belangwekkend blijft deze aflossing van de wacht in elk geval. Zelfs als men erkent, dat men .er de volle beteekenis niet van kan vaststellen, wijl deze eerst uit het verder verloop van het politieke gebeuren kan blij ken, staat toch vast, dat een dergelijke reor ganisatie, al heeft zij niet den omvang, wel ken wij in Italië gewoon waren, met een bepaald doel wordt doorgevoerd. Het wach ten is en blijft intusschen op de vraag, of te Genève de sancties tegen Italië opgehe ven worden. ROME, 10 Juni. (R.O.) Volgens geruch ten zou Mussolini voornemens zijn, ook de door hem beheerde portefeuilles van oorlog, marine en luchtvaart af te staan, gelijk hij gisteren heeft gedaan met de portefeuilles van buitenlandsche zaken, koloniën en corpo raties. DfLtbans^in genoemde departementen werk zaam zijnde ondersecretarissen, generaal Fe- derico Baistrocchi, admiraal Domenico Cavag- nari en generaal Giuseppe Valle, zouden dan ministers worden, tenzij de departementen nog zouden worden samengevoegd tot één departement van nationale verdediging. Starace zou minister van binnenlandsche zaken worden, welke portefeuille eveneens door den duce wordt beheerd. Maar ook dit is nog slechts een onbevestigd gerucht. Mussolini, die gisteren nog persoonlijk acht ministeries onder zijn leiding had, zou slechts het minister-presidentschap willen behouden. Als secretaris der fascistische partij zou de tegenwoordige vice-secretaris, Adelchi Se rena, worden aangewezen, of wel Giuseppe Bottai of Alessandro Pavolini. Ook de reeds vaak tegengesproken geruch ten, dat baron Aloissi ambassadeur zou wor den te Parijs en dat Dino Grandi uit Londen naar Italië zou worden teruggehaald, doen weer de ronde. RF<fi>CiSSEL' 10 Juni- (VAN ONZEN COR- thanf T>ENT)- Antwerpen hebben ziin-. de arheiders uit de potasch-maga- het werk neergelegd. len an 'leden af ziJ'n strenge orde-maatrege- verbêetroffen' Zo° is het °-m- aan de stakers perso zich in groepen van meer dan vijf aen op straat te vertoonen. ANTWERPEN, 10 Juni. (A.N.P.) Er heeft h nog geen wijziging in den algenveenen oestand voorgedaan. Een met graan geladen schip is heden ge- °st onder bescherming van gendarmerie en Po itie. Het graan werd dadelijk naar de maalderijen vervoerd op vrachtwagens, welke onder politiegeleide stonden. Do stakers, die herhaaldelijk gepoogd heb ben het werk te doen onderbreken, werden hierin door de politie verhinderd. Tijdens een vergadering van de werkgevers werd besloten, dat men het eenmaal ingeno men standpunt op geen enkele wijze zou Wijzigen. Ook de staking in de diamantindustrie te Antwerpen blijft voortduren. Wel zijn heden eenige stakers weer aan het werk gegaan, doch daar staat tegenover, dat anderen zich bij de staking hebben aangesloten. Men schat het aantal stakende diamant bewerkers op 1000. De diamantslijperijen worden door .politie en gendarmerie bewaakt. Stakers, die samenschoolden voor het ge bouw van het syndicaat* van diamanthande- taren, werden door de politie verspreid. Ver dere incidenten hebben zich niet voorge daan. LUIK, 10 Juni. (A.N.P.) Zooals men weet, hebben Dinsdag stakende mijnwerkers de 'bijn „Batterie" by Luik bezet. Zij gijn door do gendarmerie verdreven. Hoewel men tot de regeling van het conflict meendè te zijn Sckomen, is het werk heden niet hervat. Verder wordt gemeld, dat wegens een loon- ieschü staking is uitgebroken in de drie ko- J®nmiinen Bellevue, Petite Bachure en Bonne- Foy-Harang. ANTWERPEN, io Juni. (R.O.). Edo Fim- nien, e Secretaris van den Internationalen Transportarbeidersbond, die op een bijeen- omsi van stakende havenarbeiders het woord voerde, deelde mede, dat de I.T.B. die in 1928 vijf millioen ter beschikking stelde van de stakers, ook dit keer het noodige zal doen tot steun van de stakende Antwerpsche havenarbeiders, totdat de overwinning zal zijn behaald. ANTWERPEN, 10 Juni. (R.O.). De sta kende diamantbewerkers besloten hedenavond, morgen in de diamantindustrie een algemeene staking af te kondigen. Het door de stakers gevormde stakings- comité wordt door den socialistischen vak bond niet erkend. Met het oog op de H. Sacramentsprocessies die, zooals gebruikelijk is, leder jaar in Duitschland met groote plechtigheid gehou den worden, hebben verschillende Duitsche bisschoppen aanwijzingen gegeven, dat katho lieke vereenigingen. die wegens het verbod van de geheime staatspolitie zich niet in ge sloten formaties met haar kerkelijk gewijde banieren in het openbaar yiagey vertoonen, toch als gesloten eenheid aan de Sacraments processies mogen deelnemen. In plaats van haar vlag zullen de organi saties een kruis meedragen in den stoet of zich scharen onder de kerkelijke banieren. Deze maatregel der Duitsche bisschoppen is uitgevaardigd, teneinde conflicten met de nationaal-socialisten te vermijden, die niet zuiver godsdienstige vereenigingen verboden hadden, om in gesloten formatie aan de pro cessies deel te nemen. De bisschoppen van Beieren hebben zelfs de katholieke organisaties uitgenoodigd, om met haar banieren aan de processies deel te nemen. Te Weenen vond op plechtige wijze de begrafenis plaats van den Oostenrijkschen vlieger Brumowski, die de vorige week met den heer van Hengel den dood vond bij hei neerstorten van het sporttoestel nabij Schiphol. De aankomst van den begrafenisstoet op het kerkhof. O PARIJS, 10 Juni. (R. O.) In geheel Frankrijk is vandaag de toe stand ten aanzien van de staking vrij wel ongewijzigd gebleven. De staking hij de verzekeringsmaat schappijen duurt voort, al is, blijkens een communiqué van het ministerie van arbeid, principieel overeenstemming bereikt tusschen de directies en 't personeel. De kantoren worden niettemin nog door de em ployé's bezet gehouden. De beweging is inmiddels ook overge slagen op verschillende mode-onder nemingen. In het centrum van de stad houden de naaisters de ateliers bezet. De mannequins hebben zich met haar solidair verklaard. Voorts is te Parijs staking uitgebroken hij de groote apotheken, die door het personeel bezet zijn, terwijl ook het personeel van de begrafenisonderne mingen en van filmkantoren in staking is gegaan. In de levensmiddelenbedrijven, in de me taalindustrie en bij de groote warenhuizen is alles onveranderd. In talrijke andere branches, zooals bij de ParijSche verkeersmaatschappij en bij de beursbedienden zyn onderhandelingen gaande, zoodat hier Waarschijnlijk een staking zal worden vermeden. In de haven van Rouaan ligt het werk vol komen stil. De havenarbeiders zetten de sta king voort, doch bezetten niet meer de sche pen. In totaal hebben 2500 arbeiders het werk neergelegd. In de kolenmijnen rond Rouaan is het werk hervat ,doch daarentegen is in tal van werk plaatsen in de buitenwijken der stad het werk gestaakt .terwijl tusschen werkgevers en -nemers onderhandelingen worden gevoerd. Tusschen vertegenwoordigers van patroons en werklieden in de kleedingindustrie van Bordeaux is overeenstemming bereikt. Het zelfde is geschied in de meubelindustrie. Daarentegen is nog geen overeenstemming bereikt tusschen de directies en het perso neel van de warenhuizen en eenheidsprijzen winkels. In alle industrieën van Bordeaux worden, nadat een voor het personeel gunstige over eenkomst is tot stand gekomen in de vlieg tuigfabrieken, door de arbeiders verschillen de eischen gesteld. Verschillende fabrieken zijn door het personeel „symbolisch" bezet. Te Boulogne sur Mer heeft het tramper soneel het werk gestaat. De employé's van de gasfabriek en het waterleidingsbedrijf heb ben een aantal eischen gesteld. De dienst is tot nog toe echter gehandhaafd. In het Noorden van Frankrijk is een ont spanning van den toestand merkbaar. Een in de wolindustrie tot stand gekomen regeling heeft totgevolg, dat 15.000 arbeiders het werk zullen hervatten. Te Valenciennes hebben 5000 arbeiders het werk hervat. Ook te Havre is de toestand beter. Men verwacht, dat morgen weer verscheidene fa brieken zullen kunn enworden geopend. Daarentegen wordt gemeld, dat het tech nische personeel van de Compagnie Generale Transatlantique vanmiddag in staking is ge gaan. 1100 arbeiders hebben de werkplaat sen bezet. In Melsen heeft de staking zich ook uit gebreid tot de bouwvakarbeiders in het de partement Seine et Mame. PARIJS, 10 Juni (R.O.) Het bureau van'de kamer heeft een speciale commissie benoemd, weike belast is met de beatudeering van de wetsontwerpen, die gisteren door de regee- ririg zijn ingediend. Deze commissie is hedenmiddag om vier Uur bijeengekomen en keurde allereerst ver scheidene bepalingen goed betreffende 'n her stel der vroegere verlichting van belasting ten gunste van de'verminkte oud-strijders, de be strijding van de cumulatie, enz. Een langdurig debat ontwikkelde zich ver volgens omtrent het ontwerp Inzake de veer- tigurige arbeidsweek- De commissie zal, zoo noodig, den geheelen nacht haar besprekingen voortzetten, zoodat de kamer morgen in ieder geval met de debatten zal kunnen beginnen. Onmogelijk, dat de productie in haar totaal de nieuwe lasten kan dragepmeer werkloosheid De achter de regeering staande-bladen stellen met genoegdoening de bereikte successen in het licht, waartegenover de rechtsche bladen trachten duide lijk te maken, dat de feiten niet in overeenstemming zijn met het uitge geven parool van ontspanning. Voorts zetten deze rechtsche bladen uiteen, dat een algemeene prijs verhooging en een duurder worden van alle levensbehoeften onvermijdelijk is, terwijl de linksche bladen verzet aanteekenen tegen pogingen om door opdraven van prijzen den arbeiders de vruch ten van de overwinning weer te ontnemen. De werkgevers schijnen echter niet ge neigd te zjjn, de kosten der grootere loons- uitgaven zelf te dragen. De benzineprijzen zijn, vergeleken met de vorige week, reeds met 6 tot 8 procent verhoogd. De textielindustrie heeft zich reeds tot de regeering gewend, met het verzoek om com pensatie, teneinde in staat te blijven te ex porteer en, - De „Journee Industrielle" berekent, dat bij een werktijdsverkorting van 48 tot 40 uur per week en bij doorbetaling van loon tijdens vacantie de loonsverhoogingen gemiddeld niet 12 procent, maar 35 procent bedragen. Het is Onmogelijk, dat de productie in haar totaal deze nieuwe belasting kan dragen. Wanneer de producenten echter zelf niet deze meerdere kosten kunnen dragen, moe ten zij ze afwentelen op de verbruikers en zoo dat niet mogelijk is moeten zij hun deu ren sluiten, waardoor de werkloosheid zal toenemen. Bij afwenteling der kosten op de verbrui kers worden de prijzen steeds hooger. Frank rijk zou zjjn beschermende rechten moeten opvoeren, hetgeen wederom tot een stijging der prijzen zou leiden. De eenig mogelijke compensatie, aldus het blad, ligt in een daling van de algemeene lasten, zooals belastingen en renten. In de verklaringen van Blum zijn onge twijfeld aanwijzingen in die richting te vin den. Het is echter moeilijk er aan te geloo- ven, vooral omdat iede s dag nieuwe plan nen voor verdere uitgaven brengt, die de staatsbegrooting in een impasse moeten brengen. Het kerkblad der Evangelische kerkprovin cie Silezië publiceert een verordening van den rijksminister voor kerkelijke aangelegenheden, volgens wélke kerkelijke gebouwen voortaan door de geheime staatspolitie niet meer ais „profane gebouwen" zullen worden be schouwd, doch als kerkelijke gebouwen zullen worden behandeld. Krachtens deze verordening zullen voortaan verboden voor louter kerkelijk-religieuse bij eenkomsten, die in dergelijke gebouwen plaats vinden, niet meer worden gemotiveerd, met de bewering dat het bijeenkomsten van ker- kelijk-religieus karakter geldt, gehouden in profane gebouwen. Men hoopt, dat deze lichte verzachting der politioneele maatregelen ook op het katho lieke vereenigingsleven een gunstigen invioed zal uitoefenen. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 cent. Bij Apothekers en Drogisten. Reel. 2187 DGVS 5 Bondsraad Motta. „De Derde Internationale zwaait den brandfakkel in het Westen van Europa." BERN, 10 Juni. (D. N. B.) In den nationalen raad begonnen heden de debatten over het voorstel tot her vatting van de diplomatieke betrek- kingen tusschen Zwitserland en sovjet- Rusland. Nadat de indieners van het voorstel hun ontwerp hadden toegelicht, hield bondsraad Motta een rede, waarin hij opkwam tegen de bewering, als zoude de officieele erkenning van de sovjet unie werkelijk tastbare gevolgen kun nen hebben op het wezen en de betee kenis van het wederzijdsche handels verkeer. Het aandeel van Rusland aan den wereld handel is uitermate gering, aldus Motta, en neemt nog steeds af. De buitenlandsche handel van de sovjets bedroeg in 1935 slechts 1650 millioen goud franken, terwijl de buitenland sche handel van Zwitserland nog een cijfer aanwijst, hooger dan 2 milliard. België heeft de sovjet-unie verle den jaar erkend. De resultaten, wat den handel betreft, zijn te leurstellend ge weest. Nederland heeft evenmin als Zwitserland de sovjet-unie er kend en is ook niet van zins, tot die erkenning over te gaan. De Vereenigde Staten hebben, onder pressie van de banken en an dere handelskringen, den sovjet-staat in 1933 erkent en de diplomatieke relaties met Moskou hervat. Het doel, dat men daarbij na streefde, is niet bereikt. Het is natuurlijk niet ondenkbaar, dat ook Zwitserland te eeniger tijd besluiten zal, den staat der sovjets officieel te erkennen. Aan een dergelijk besluit zou echter een grondige gedragswijziging te Moskou vooraf moeten gaas. - - De sovjet-regeering zou onmogelijk kunnen verzaken aan de door haar gevoerde commu nistische propaganda; zelfs indien zij zich daartoe bereid verklaarde, zou ze het niet kunnen. Die propaganda is echter een moreele mis daad, een weliswaar nog niet door de wet geving als zoodanig erkende en omschreven misdaad, maar niettemin een echte misdaad. De derde Internationale zwaait met den brandfakkel in het Westen van Europa en viert er den triomf van het samengaan van het communisme en de anarchie. Zij vormt zoogenaamde volksfronten, smeedt plannen voor- revoluties in Brazilië, Argentinië en Uruguay, zoodat nog onlangs Russische af gezanten uit Montevideo moesten werden weggejaagd. Zwitserland staat niet alleen in zijn verzet tegen erkenning der sovjets. Nederland, Por tugal en Joego Slavië en twintig republieken van Zuid- en Midden-Amerika volgen een zelfde politiek. Overigens vindt de weigering van den bondsraad, om het Zwitsersche bondsland door Moskou te laten inrichten tot een pro paganda-centrum der derde Internationale en een haard van onrust, een afdoende moti veering in de gebeurtenissen, welke zich sinds eenigen tyd in sommige landen van Europa afspelen. Waarlijk, een officieele erkenning van den bolschewistischen staat door Zwitserland zou voor sovjet-Rusland niets anders beteeke- nen dan een aanmoediging, om de communis tische propaganda nog verder en feller uit te breiden. Spreker bepleit derhalve verwerping van het voorstel. Een voorstel, om de communis tische partij te verbieden. Naar uit Bern vernomen wordt, heeft de voormalige bondspresident en lid van den nationalen raad, dr. Musy, bij den nationa len raad een voorstel ingediend, door acht tien andere leden mede onderteekend, waar in gevraagd wordt, om de communistische partij in Zwitserland te verbieden. Het voorstel wordt gemotiveerd met de verklaring, dat de communistische partij een afdeeling vormt van de Derde Internationale te Moskou, en dientengevolge een doel na streeft, dat niet in overenstemming is met de nationale belangen, wfll deze ondergeschikt gemaakt worden aan de doelstelling van de Internationale. GENEVE, 9 Juni. (A.N.P.) De volkenbond had op 31 Mei j.l. 46.33 pet. ontvangen van het verschuldigde bedrag over het jaar 1936. Dit percentage is ongeveer gelijk aan dat van dezelfde periode van het vorig jaar. Het totale bedrag, dat de volkenbond moet ontvangen over 1936, bedraagt 28.279.901 goudfrancs. Hiervan kwam tot nu toe slechts 13.102.576 francs binnen. BRUSSEL, 10 Juni. (R. O.) De werklieden van drie steenkoolmijnen bij Luik zijn in sta king gegaan. Zij eischen loonsverhooging. De m\jnen worden door hen niet bezet gehouden. CORRESPONDENT). Van Zee land is er heden-nog niet in geslaagd, een regeering samen te stellen. Bij de heden door den formateur ge voerde besprekingen deden zich vooral moeilijkheden voor in verband met de verdeeling der portefeuille, waarover weer druk wordt gemarchandeerd door sommige partijen, die blijkbaar niets van de jongste uitspraak van het kie zerscorps hebben geleerd. Intusschen meldt nader een Reuter-tele- gram uit Brussel, dat van Zeeland na zjjn consultaties hedenavond aan de journalisten verklaard heeft, dat hy den indruk had, vor deringen te hebben gemaakt. Hij hoopt mor gen in staat te zijn, nauwkeuriger mededee- lingen te verstrekken. In ieder geval zal de dag van morgen de oplossing brengen in den eenen of in den anderen zin. By zijn onderhandelingen met de partij leiders en politici heeft hy er ook naar ge streefd, de houding van de nieuwe regeering vast te stellen ten aanzien van een aantal voorname vraagstukken, o.a. de talenkwestia en de nationale defensie. Vanavond heeft van Zeeland den koning rapport uitgebracht over het verloop zijner onderhandelingen. LONDEN, 10 Juni. (A.N.P.) De Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft een onderhoud gehad met den leider der „Rexlsten", Léon Degrelle. Deze verklaarde hem o.m. het volgende: „Ik streef er naar, een nationale en sociale verzoening tot stand te brengen door middel van mijn nieuwe partij. De oude partijen zyn steriel en hebben niets opbouwends aan te bieden. Wij willen een regeering vormen, die op zijn minst 10 jaar zal kunnen bestaan. Teneinde den noodigen steun te verkrygen voor onze partij, willen wij een intensieve propaganda-actie openen en zal ik een popu lair dagblad oprichten, dat in het Fra*»ch en het Vlaamsch zal verschijnen, met het doel, de arbeidersklasse te bereiken. Wat de functies van het parlement aangaat, zyn taak behoort strikt te worden beperkt tot een contröle over de begrooting. Een zitting van twee maanden is daarvoor voldoende. De regeering moet alle macht gegeven worden, noodig voor het uitvoeren van haar plannen. Wy willen ook kiesrechthervorming, met inbegrip van vrouwenkiesrecht. Ons doel zal zyn, politici te vervolgen, die betrokken zijn geweest bij schandalen. Wjj zullen ook wetten invoeren voor sociale her vormingen. BERN, 10 Juni. (HAVAS). Het Zwitsersch telegraafagentschap meldt, dat men onlangs te Zürich een agent van de Gestapo heeft ge arresteerd en dat vandaag Officieel is mede gedeeld, dat men hier te doen heeft met Hugo Romer uit Dortmund, die er van beschuldigd wordt, een poging te hebben gedaan, een actie op touw te zetten tegen een hooge persoonlijk heid van het vorig regiem in Duitschland, die indertijd te Zürich in een kliniek werd ver pleegd. Romer werkte samen met een anderen, eveneens uit Dortmund afkomstigen Duit- scher, Eduard Muller. Deze werd in Nederland gearresteerd. Thans werd hij te Zürich door den met het onderzoek belasten rechter on dervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te ?yn geweest en tezelfdertijd vertrouwensman van de Katholieke Actie, zich in Frankrijk aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en militaire inlichtingen naar Duitschland te hebben gezonden. Tenslotte bekende hy, dat zyn inlichtingendienst zich uitstrekte tot de persoonlijkheid waarvan hierboven sprake was en dien hy onschadelyk wilde maken. Men bevestigt, dat deze persoonlykheid dr. Brüning zou zyn, de vroegere rykskanselier. PARIJS, 10 Juni. (A.N.P.) Volgens de door het staatsblad gepubliceerde partypolitieke indeeling der nieuwe afgevaardigden, omvat de regeeringsmeerderheid met 387 afgevaar digden vyf kamerfracties met de volgends sterkte-verhoudingen: 72 communisten, 149 socialisten, 29 leden der republikeinsch-so- cialistische unie, 109 radicaal-socialisten en 28 leden der onafhankeiyk-lihksche party. De oppositie omvat 222 afgevaardigden en wel van links naar rechts: 39 links-democra ten, 44 links-republikeinen, 13 katholieks volksdemocraten, 16 leden der onaflianikelyk groep der volksactie, 39 onafhankelyk-repu- biikeinen en agrarische party, 59 leden der republikeinsche unie en 12 onafhahkelyk-re- publikeinen. Negen afgevaardigden zyn volkomen onaf hankelijk gebleven..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3