WAPENSCHOUW VAN LEGEREN VLOOT. Militair schouwspel van grootsche allure DE HAVENLASTEN OMLAAG. ZONDER RECLAME DE DRUKINKT VRIJDAG 12 JUNI 1936 Défilé voor autoriteiten langs het stadhuis. Tienduizenden toeschouwers stonden langs den iveg geschaard. POLITIE EN ESPERANTO. TEMPERATUUR VAN HET WATER. Tweede der drie desiderata verwezenlijkt. DRAVERIJEN OP WOUDESTEIN, R. K. BOND VAN HOTEL-, CAFE- REST. HOUDERS. Jaarvergadering op de Hocapolis. KON. ROEI- EN ZEILVEREENIGING DE MAAS. JUBILE. ONGELUKKEN. TWEE-UURS KOPPELWEDSTRIJD OP DE ALEXANDERBAAN. EXAMENS L. O. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBER G. PERSLEIDING IN DEN STRAATWEG. VERDUISTERING. MAASSLUIS. LEVERANTIE van tonnen. VLAARDINGEN. GEMEENTERAAD VLAARDINGER- ambacht. ROTTERDAM heeft vandaag een grootsch militair schouwspel beleefd, dank zij den leger- en vloot dag, die binnen onze muren is ge organiseerd door de Vereeniging „Ons Leger en Onze Vloot" in samenwer king met de Koninklijke Landmacht en de Koninklijke Marine. Een derge lijke wapenschouw heeft Rotterdam in het verleden niet dikwijls gezien. Zeer vele autoriteiten, onder wie oud minister J. J. C. van Dijk en tien duizenden belangstellenden hebben het défilé gadegeslagen, waarmede den leger- en vlootdaag werd ingeluid. Reeds vroeg van morgen waren er heel wat menschen op de been, teneinde zich op de trottoirs langs den weg, dien de troepen zouden volgen, een goed plaatsje te verzeke ren. In onze stad kennen we feitelijk alleen maar de blauwe uniformen van ons Rotter- damsche keurcorps de Mariniers en wanneer er dan eens een gelegenheid is een grootsch militair schouwspel te gaan zien, dan laten de Rotterdammers een zekere categorie uitgezonderd zich niet onbetuigd. De afmarsch. Om goed acht uur vanmorgen was het op het voormalige Nenijto-terrein in de nabijheid van. de Bentincklaan één groot militair ver toon. Daar toch was de verzamelplaats van de troepen. De grenadiers en jagers waren met automobielen van den in Haarlem on- dergebrachten motordienst uit de Residentie naar hier vervoerd. Hier kwamen ook teza men de wielrijders uit 's Hertogenbosch, een batterij rijdende artillerie, welke gisteren door het Corps Vrijwillige Vaartuigendienst naar Rotterdam was vervoerd. Op het appèl ontbraken natuurlijk niet de Rotterdamsche Mariniers, de Huzaren, de gele Rijders enz. enz. Wanneer alle deelnemende corpsen zoo langzamerhand zijn gearriveerd wordt het tijd de colonne op te stellen voor den afmarsch. Tietis „aantreden" geblazen en punctueel ként een ieder de plaats, welke hij heeft in -te nemen. Veel tijd gaat er niet mee verloren. De troep staat marschvaardig aangetreden. Commando's weerklinken, „rapport" wordt gevraagd en de Majoor der Grenadiers M. W. L. van Alphen, die met het commando over de gezamenlijke troepen is belast, geeft order af te marcheeren. Het is prachtig zomerweer en onder het enthousiasme van de duizenden, die van alle kanten naar het Nenijto-terrein zijn toege stroomd, zetten de troepen zich in beweging. Dank zij de uitstekende politiemaatregelen, die zijn getroffen, worden de belangstellen den op flinken afstand gehouden. Den weg, dien de troepen volgen is voor alle verkeer afgesloten en stagnaties doen zich dan ook niet voor. Gemarcheerd wordt langs Walenburger- weg, Stationssingel, Proveniersstraat, Schie- kade, naar den Coolsingel, waar het défilé plaats heeft voor de militaire- en burgerlijke autoriteiten, die op het bordes van het Stad huis staan opgesteld. Hier vooral heeft zich een compacte menigte verzameld, achter de hekken, die langs de trottoir-banden zijn opgesteld. Men staat op de daken en stoffeert de vele vensters, om de troepen goed te kunnen zien voorbij trek ken. De autoriteiten. Op het bordes van het stadhuis hebben zich intusschen vele autoriteiten opgesteld. Wij noemen Jhr. Röll, commandant van het Veldleger, generaal J. C. J. Snijders, mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemeester van Rot terdam, de soc. democratische wethouders ontbraken op het appél oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van „Ons Leger", N. van Kalinge, voorzitter van „Onze Vloot generaal-majoor H. A. C. Fabius, inspecteur der Cavalerie, kolonel A. R. v. d. Bent, com mandant van het Corps Grenadiers en Ja gers, (kolonel van Santen, sous-chef van den staf van den commandant van het Veldleger, majoor E. T. C. T. Motké, garnizoenscom mandant te Rotterdam, kolonel C. J. O. Dor ren, commandant der Mariniers, kapitein F. Lugt, commandant van de afdeeling Rotter dam van de Mariniers, majoor Diepenrijk, attaché van de Belgische legatie, kolonel Fonsegrive, militaire attaché van Frankrijk, de leden van het Comité van belangstelling uit de burgerij voor den leger- en vlootdag, de meeste heeren vergezeld van hun dames, vele gemeenteraadsleden, met uitzondering dan van de soc. democraten en de communis ten, en verder nog vele andere vooraan staande militaire- en burgerlijke persoonlijk heden. Het défilé een grootsch schouwspel. Tegen kwart over tien zijn de troepen de oude Delftsche poort genaderd. In de verte hooren we de tambours en pijpers van onze Rotterdamsche Marniers en de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van kapitein C. L. Walther Boer. Zij gaan de troepen vooraf en gekomen voor het stadhuis, stellen zij zich aan de overzijde op. De tambours, hoornblazers en pijpers slaan en blazen het appél en terwijl de Koninklijke Militaire Kapel marsch-muziek doet hooren, marcheert de troep voorbij. Aan den kop van den troep rijdt de alge- meene troepen-commandant met zijn staf. Zoodra hij de autoriteiten is gepasseerd, stelt majoor van Alphen zich op naast het stad- -huis, om. de -troepen te laten passeeren. Dan trekken, de hoofden gericht naar de autoriteiten, in marsehtempo stram en stijf de detachementen voorbij, die uit de garni zoensplaatsen in noord en oost, in zuid en west naar hier zijn gekomen, om in de Rotterdam sche straten een luisterrijk schouwspel te ge ven. Allereerst de Mariniers in hun blauwe uniformen. Dan een tirailleur-compagnie en een sectie zware mitrailleurs en mortieren van de grenadiers met de tamboers aan den kop. De klaroenblazers van de jagers gaan vooraf aan het corps jachthoomblazers van datzelfde regiment, dat eveneens een tirail leur-compagnie en een sectie zware mitrail leurs naar de Maasstad gezonden. Vervol gens een sectie zes-veld, ons traditioneele stuk veldgeschut. Deze sectie gaat weer vooraf aan een eskadron huzaren, met hun zware mitrailleurs. De trompetters blazen er lustig op los. Aan de beurt is dan de rij dende artillerie. De clou van het défilé vor men ongetwijfeld de gele rijders, die in hun schilderachtige uniformen in de felle zon een bijzonder cachet geven aan dezen wapen schouw. Nog is men niet aan het einde! Want nu volgen de snellere eenheden: het peleton pantserwagens, bestaande uit prachtig ma teriaal de compagnie wielrijders, die ook haar hoornblazers en haar muziek heeft meege bracht het is verwonderlijk te zien, hoe gemakkelijk men zich beweegt verder nog een sectie mitrailleurs op rijwielen, gevolgd door een sectie tien-veld, de nieuwe aanwinst van ons leger en tenslotte een sectie van den motordienst, waarmede de lange stoet wordt gesloten. Vliegtuigen cirkelen boven de stad. Tijdens dit machtig leger-schouwspel mengde het geronk van de motoren in de lucht een eskader van driemaal vijf vlieg tuigen van de Militaire Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, voerde vluchten uit boven de stad zich met den parade-stap van onze militairen, die stuk voor stuk hun bestje beentje voorzetten en met het geratel over de Rotterdamsche keien van de gemotoriseerde gevechtseenheden. De Rotterdammers hebben genoten van dezen militairen wapenschouw, waarvan de regie voortreffelijk is geweest. Nadat de commandant van de gezamenlijke troepen de majoor der grenadiers M. W. L. van Alphen zijn opwachting had gemaakt bg de autoriteiten, stelde hij zich weer aan den kop van den troep, welke nagestaard door de duizenden en nog eens duizenden, zijn weg vervolgde langs Karresteeg, Noord- Blaak, Beursplein, Middensteiger, Boeren- steiger, Oostplein, Oostzeedrjk en Honinger- dijk naar Woudestein. Koffie-maaltijd op Woudestein. Op Woudestein, waar het troepenverband werd verbroken en alwaar des middags tal- looze demonstraties zijn gegeven werd den militairen een koffie-maaltijd aangeboden door het uit de burgerij gevormde comité. Ook de vloot gaf acte de presence. Ook de Koninklijke Marine heeft haar medewerking verleend aan dezen leger- en vlootdag, al moest zij zich dan beperken tot twee mijnenleggers, die gisteren in onze haven zijn aangekomen en ligplaats hebben geno men aan de Parkkade. Deze beperking is een gevolg van het feit, dat verschillende onder deden van onze vloot momenteel op oefen tocht zijn in het buitenland. Wanneer er oorlogsbodems in onze haven zijn, dan legt het Rotterdamsche publiek steeds een groote belangstelling aan den dag en zeker wanneer het betreft onze eigen „Jantjes". Daarbij kwam nog, dat men van daag in de gelegenheid was, om onder des kundige leiding van onze -eigen Marine-men- schen de mijnenleggers te bezichtigen. Hier van is dan ook een groot gebruik gemaakt. Hedenavond zullen de schepen demonstra ties met hun zoeklichten geven, zoodra de duisternis is ingevallen. Een taptoe. De tot nu toe zoo uitstekend geslaagde leger- en vlootdag zal hedenavond besloten worden met een feestavond voor de militai ren in het gebouw voor Kunsten- en Weten schappen, terwijl de officieren en vele bur gerlijke autoriteiten om kwart vóór tien zijn uitgenoodigd in de groote burgerzaal ten stadhuize, alwaar zij door den burgemeester zullen worden ontvangen. Om kwart over tien zullen de grenadiers en jagers een taptoe blazen, tot besluit van dezen leger- en vlootdag, die zoo voortref felijk is georganiseerd en waarvan het kleu rige schouwspel ons gegeven tijdens het défilé, in de herinnering van de Rotterdam mers zal blijven voortleven. Alhier werd opgericht de eerste politie- Eaperanto-vereaniging „Nia Espero" met aanvankelijk 15 leden. De vereeniging stelt zich ten doel door het houden van tentoonstellingen en het organi- seeren van cursussen de wereldhulptaal Espe ranto te verbreiden onder de leden van het politiecorps, alsmede het bevorderen van in ternationaal contact door middel van cor respondentie e.d. Op de oprichtingsvergadering werd besloten tot het houden van een groote Esperanto-ten- toonstelling in het Oude Raadhuis op 13 t.m. 16 Juli a.s., toegankelijk voor politiepersoneel met hun huisgenooten. Er wordt tevens gere kend op belangstelling van politiepersoneel uit de omgeving van Rotterdam. Tot besluit van de tentoonstelling zal op 16 Juli des avonds 8 uur een bijeenkomst worden gehouden van a.s. cursisten met de leden der vereeniging. Het secretariaat van „Nia Espero" is ge vestigd bij: J. Th. de Goeij, Lusackstraat 21a, Rotterdam. De temperatuur van het water in de open bare zweminrichtingen bedroeg heden 61 gr. Fahrenheit. Op drie punten heeft zich de actie voor de Rotterdamsche haven saamgetrokken: 1. verlaging der loodsgelden; 2. verlaging der havenkosten; 3. invoering van Rijnvaartpremies. Met deze maatregelen zou nog wel niet alles bereikt zijn, wat er gedaan moet worden om Rotterdam er weer bovenop te brengen na den zwaren slag der Belgische devaluatie te vorigen jare, maar, heel verstandig, heeft men gezorgd, dat de overheid in de veelheid der verlangens geen motief zou kunnen vinden om lijdelijk te blijven toezien. Op 1 November 1935 kwam de aanpassing in de loodsgelden. Op 15 Juni 1936 (Maandag a.s.) komt de aanpassing in de havenlasten. In de raadszitting van gisteren werd daar toe besloten. Eenstemmig, want de aanteéke- ning van den tegenstem van den R. S. A. P.'er Menist de eenige, die het bestond den maat regel te becritiseeren accentueerde slechts de eenheid van den Rotterdamschen raad van uiterst rechts tot uiterst links. Er is zeker reden om verheugd te zijn over het bereikte resultaat, al ware het misschien mogelijk geweest deze medewerking der regeering reeds eerder te verkrijgen. Immers reeds op het einde van 1935 lag daar de toe zegging van de regeering, dat zij genegen was de financieele gevolgen der verlaging voor haar rekening te nemen, indien de ge meente Rotterdam met doortastendheid in haar huishoudelijk beheer de zuinigheid toe paste. Doch laat ons daar nu maar niet langer over redetwisten, doch liever gezamenlijk deelen in de voldoening over deze medewerking der regeering. Want, inderdaad, met deze verlaging van 28 pet. op het zeehaven- en kadegeld, van 28 pet. op de huren der haventerreinen, van 15 pet. op de loodshuren en andere tarieven, kan de Rotterdamsehe haven zeggen, dat de voorsprong van Antwerpen weer voor een groot gedeelte is verdwenen. Nochtans is daarmede in Rotterdam de eb nog niet veranderd in vloed. Voor overdreven optimisme is er zeker geen aanleiding. Alleen kunnen we verwachten, dat geleidelijk aan de toestand weer zal komen, welke er bestond vóór de Belgische devaluatie plotseling de langzame verbetering in onze scheepvaart beweging kwam verstoren. Niet alleen financieel, maar ook moreel achten wij den getroffen maatregel van groote beteekenis, wijl de Rotterdamsche ondernemer, thans weer konkurrenzfahig geworden, zijn activiteit en initiatief met vrucht kan gaan ontplooien. Ongetwijfeld zal dit zijn terugslag hebben niet alleen op de haven, doch óp heel Rotterdam. Want zoolang in de haven de vlag halfstok hangt, kan men in de stad zelve ook niets aanpakken. Edoch zullen er zijn, die, evenals de heer Vismans in de raadszitting van gisteren, van dezen maatregel, hoe noodig overigens ook, geen al te hooge verwachtingen koesteren, zoolang de regeeringspolitiek op agrarisch en ander terrein geen anderen koers gaat volgen. Wij zouden dezulken alleen willen vragen om te bedenken, dat, hoe meer banden de Rotterdamsche haven en de regeering binden, des te eerder kans bestaat op hetgeen zy hopen. En de financieele band, die door dezen maatregel Rotterdam aan de Rijksschatkist verbindt, is toch niet zoo onbelangrijk. Misschien had bij het opzetten van de te voeren politiek in de achter ons liggende jaren de regeering meer met Rotterdam rekening gehouden, indien zij meer direct financieel bij den gang van zaken in de Rot terdamsche haven was betrokken geweest. Bij fiscale maatregelen bestaat nu eenmaal de neiging om alleen fiscale belangen in het oog te houden. Er waren er in de raadszitting van gisteren ook, die voor de naaste toekomst al weer donkere wolken zich zagen samenpakken boven den Rotterdamschen hemel. Daartoe zou inderdaad reden bestaan, indien waar mocht zijn, dat de gevolgen van deze verlaging te eeniger tijd toch weer op den rug der ge meente zouden worden afgewenteld. Brj een goede verhouding tusschen rijks- en gemeentebestuur zal dit wel losloopen, doch indien de zeer fatale spanning van einde 1935 mocht terugkeeren ja, dan heeft de gemeente in dezen maatregel inderdaad niet alleen een stok achter de deur, doch zelfs een knuppel op den rug. Dit is zeker, dat gebiedender dan ooit, het belang van Rotterdam thans vereischt een vlotte en cordiale samenwerking met de ryks- regeering. Als ook dit er mee wordt bereikt, is daar mede veel gewonnen. Voor de draverijen, welke Paardensport- vereeniging Houtrust Zondag a.s. op het sportterrein Woudestein te Rotterdam zal hou den, zijn 56 paarden ingeschreven. De afstanden zijn als volgt: I. Dalilaprijs. Prijzendraverij le klasse 2010 M. 1. Robert E. Lee 2000 M., 2. Weidlooper 2000 M., 3. Prinses, 4. Flora Mc. Elwyn, 5. Se nator Bedell, alle 2020 M., 6. Clansman, 7. Lillian W. Axworthy, 8. Frances May, alle 2040 M., 9. Fatima 2060 M., 10. The Glenner 2080 M., 11. Senator Madden 2080 M. H. Ella Rossprijs. Heatprijzendraverij 4e kl. 1610 M. 1. Zonnestraal 1570 M., 2. Achilles 1590 M., 3. Woudduifje G, 4. Wojoca, 5. Ad miraal Bonnie, alle 610 M., 6. Zoo Doorloo- Per, 7. Xerxes, 8. Uniform, 9. Young Henriot, 10. Welkom, 11. Wilhelm, alle 1630 M., 12 X. Smiling 1650 M. III. Tweede Heerrydersprijs, handicap, le kl. 2520 M. 1. Up to date 2520 M., 2. Xilandra G.i 3. Willy Belwin, 5. Quitewell St. L., alle 2580 M., 5. Lillian W. Axworthy 2600 M„ 6. Fan fare 2620 M., 7. Calumet Bastle 2620 M. 8. The Gleaner 2640 M. IV. Draverij A. Kortebaandraverij voor alle geregistreerde paarden. 1. Zonnestraal, 2. Zonnebloem, 3. Zola, 4. Wojoca, alle 700 M„ 5. Idylle 710 M., 6. Aura V, 7. Xantippe, 8. Ylidesovn, 9. Welkom, 10. Konora, 11. X. Doorlooper, alle 720 M., 12. Willy Scott, 13. Catabora T, beide 730 M., 14. Zoo Door looper, 15. Xerxes, 16. Wilhelm, 17. Robert E. Lee, alle 740 M., 18. Oberstleutnant, 19. Xi landra G., 20. Sister Patrick H., 21. Amun, alle 750 M., 22. Edzard .760 M., 23, Fatima 24. Johanna M., 25. Fanfare, alle 77Q M. Draver^ B. Dezelfde paarden behalveden winner van A. Op de „Hocapolis" te Rotterdam hield de Ned. R. K. bond van Hotel-, Café- en Restau ranthouders en Slyters „St. Joseph" giste ren zijn jaarvergadering onder voorzitter schap van den heer P. J. van Dijk uit Hel mond. In zijn openingsrede wees de heer van Dijk erop, dat hgt bestuur niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor den droevigen toe-" stand van het bedrijf. De regeering blijkt nog altjjd niet overtuigd te zijn, dat hulp noodig is. Noch verlaging van de accijnzen, noch verlaging van vaste lasten werden toegestaan Ook aan de drankwetgeving zijn nog vele ver beteringen noodig. De heer J. A. Engels, als voorzitter van de afdeeling Rotterdam, sprak vervolgens een woord van welkom aan de gasten. De meer huishoudelijke zaken werden daar na afgedaan. Uit de jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat het vereenigingsleven In het afgeloopen jaar gezond is geweest. Het aantal leden bleef vrijwel constant. Vele besprekingen" werden door het bestuur ge houden in verband met allerlei regeerings- maatregelen, o.a. de wijziging van de drank wet. Teleurstellend was het feit, dat de accijns belasting niet verlaagd kon worden. Uit de vergadering werd aangedrongen op krachti ger maatregelen tegen de hooge lasten en de kwestie der patronaatszalen, desnoods door een boycot. De begrooting voor 1937 sluit met een sal do van 10.591.28. Besloten werd aan het hoofdbestuur over te laten, waar de volgende jaarvergadering gehouden zal worden. Het bestuursvoorstel om voor één keer een vrijwillige bijdrage van 1 per lid te geven ter voorziening in de kosten, die de vele acties van den bond met zich brengen, werd na eenige discussie goedgekeurd. De voorstellen, die van de afdeelingen wa ren binnengekomen, bewogen zich vrijwel alle op het gebied der „ordening". Gevraagd 'werd van het hoofdbestuur uit te ageeren tegen de verschillende misstanden in het bedrijf, desnoods buiten de C. V. G. om, of in samenwerking met andere klemhandels organisaties. In hoofdzaak gold dit voor de prijsregeling en de actie van verbindendver klaring van ondernemersovereenkomsten. De critiek op de C. V. G. en de distilla teurs beantwoordde de voorzitter, die tevens voorzitter is van deze centrale vereeniging, met er op te wijzen, dat zoo de C. V. G. wei nig bereikt heeft, dit dan toch voor een groot deel de schuld is van de leden zelf, die de C. V. G. niet ten volle steunen. Hij gaf overigens de verzekering dat hij niet van plan was zich door de distillateurs in de een of andere richting te laten drijven. Voorts werd aangenomen een voorstel van de afdeeling Helmond, om er bij den minis ter op aan te dringen, dat er bij het verlee- nen van verloven ex art. 41 meer rekening gehouden zal worden met de belangen van bona fide bedrijfsgenooten. Dit is bedoeld als een protest tegen de "exploitanten van buffetten op feestelijkhe den door niet-bedrijfsgenooten. Na behandeling van een aantal schriftelij ke vragen werd de vergadering gesloten. Roeitocht door de Biesbosch. Zondag 14 Juni zullen de leden van de Ko ninklijke Roei- en Zeilvereeniging De Maas een roeitocht maken van Geertruidenberg door de Biesbosch naar Dordrecht c.q. Rot terdam. De booten worden tevoren per schip per naar Geertruidenberg gebracht, waarheen de leden zich per trein begeven om 8.15, van 't station Beurs. De heer J. van Vollenhoven, die vermaardheid geniet als Biesboschkenner, zal den tocht leiden. Heden herdacht de heer D. P. Klaassen, werkzaam als klinker bij De Nederlandsche Staalindustrie N.V. alhier, den dag, dat hij 25 jaren bij genoemde Vennootschap in dienst was. 's Morgens werd de jubilaris per auto van zijn woning afgehaald en in het privékan- toor ontvangen door den Directeur der Ven nootschap den heer Ir. H. J. Roosen, die den jubilaris namens Directie en Commissarissen toesprak en hem aanbood een gouden hor loge met inscriptie alsmede een geschenk onder couvert. Vervolgens werd de heer Klaassen toege sproken door den heer H. J. Huygen, procu ratiehouder namens het Beambtenpersoneel. Onder aanbieding van een geschenk van huis- houdelijken aard. Nadat de Heer P. Kersemaekers, eveneens procuratiehouder den jubilaris had toegespro ken als oud-chef, onder aanbieding van een afzonderlijke cadeau, werd namens het geza menlijk fabriekspersoneel het woord gevoerd door den heer C. de Roos, die den jubilaris een dressoir als cadeau offreerde. Daarna begaf de heer Klaassen zich in de fabriek, waar collega's gelegenheid hadden hem en zijne familie te complimenteeren. De 19-jarjge C. K., wonende aan de Koning»- veldestraat, had gisteravond het ongeluk, met zijn rijwiel op den 's Gravenweg te vallen. Hij brak het linker sleutelbeen en liep een hersenschudding op. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Een dame uit Breda, de 63-jange mevr. M. E. Verbunt, kwam gistermiddag in de hal van cïe Hocapolis-expositie zoodanig te vallen, dat zij het rechterdijbeen brak. Ze is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. GEEN OMZET. GEEN WINST IS DE KRACHT VAN HET HUIDIGE ZAKENLEVEN A Op de wielerbaan Alexander aan den Ter- bregschenweg by Rotterdam is Woensdag avond een twee-uurs koppelwedstrijd verre den. Aan dezen wedstrijd nam 7 koppels deel. De rit was ingedeeld in 8 klassementen. Het resultaat was: 1. de Korver-Overweel, afgelegd 69 K.M. 400 M., 19 pnt.; op 1 ronde: 2. Demmenie Vreeswijk 24 pnt.; 3. Dijkstravan Gelderen 11 pnt.; 4. BloemWeeda 8 pnt.; op 2 ron den; 5. van TiggeleVellheuer 11 pnt.; 6. KampLanghorst 7 pnt.; op 4 ronden: 7. Mullerv. d. Meer. ROTTERDAM, 11 Juni. (Gem. Kweekschool). Geslaagd de dames C. Valk, J. Lodder, F. A. Emek, C. Jongbloed en A. v. d. Zalm, alilen Rot terdam en C. v. d. Tempel, Vlaardingen. ROTTERDAM, 11 Juni. (Kweekschool St. Lucia). Geëx. 6 candidaten. Geslaagd J. B. M. F. Berendsen, T. Braams, J. A. Brouwer,A. Bleff en H. M. Schleedoorn, allen Rotterdam. Aangiften van 9 Juni 1936. BEVALLEN: A. Bussching geb. Vreeswijk d. D. M. Meijer geb. Goudriaan d. A. de Graad geb. Pleit z. G. Boogers geb. Kingma d. M. Groenewegen geb. Luiten z. W. de Jong geb. Lieshout d. J. Mahn geb. Meijer z. A. C. de Leeuw geb. van Oevelen d. J. M. Urbanus geb. Eekman z. G. C. E. Beer geb. Daniels d. H. do Graaff geb. van Eek z. M. W. Meinen geb. Brummelhuis z. M. S. Eggermont geb. Zandstra d. K. M. Heindijk geb. Krooswijk d. E. van Over- meire geb. Schnittker d. J. van As geb. van Koetsveld z. M. A. Storm geb. Vrucht d. S. Hermenet geb. van Rumpn z O. Bunk geb. v. d. Leedeu z. M. I. de Vries geb. Leeman d. - L. 4. van Eek geb. van Krim pen d. - J. M. van Vliet geb. Bras d - H. Schmidt geb. van Dijk z. -- E. P. Bastijn geb. Oudenbroek d. M. Maaten gob. Damme d. OVERLEDEN: J. de Jeu vrouw van K. de Winter 69 j. E. J. Groeneveld wede. van S. P. Tulling 78 J. A. Knudsen wede. van D.- Wijnbergen 85 j. L. voor der Mark, wed. van J. de Zwart 78 j. J. Groen wedr. van J. Dijks hoorn 78 j- J. C. Keereweer, dochter 4 mnd. P. Brons, wedr. van K. Oostvoorn 80 j. G. v. d. Heuvel, wede. van J. Versluis 71 j. H C. Wolgen zoon 2 mnd. C. Agthoven, man van M. de With 75 j. G. A. Foots ongeh. vr. 45 j. K. Dekker wede. van G. Meijer 89 J. N Clausing wede. van J. c. v. d. Noordt 81 j N. v. Vliet vrouw van J. van Staveren 72 j J. Stroet wedr. van M. de Winter 76 i _1 C Hoogeboom, vrouw van L. Krijgs man 44 j. C. Schïebergen, vrouw van M. Hoppema 38 j. Aangiften van 11 Juni 1936. BEVALLEN: S. Wolfert geb. Meier 6. P. Meeusen geb. Bondewel d. M. van Dijk geb. v. d. Schete z. - F. Hager geb. v. d. By d. M. C. van Zwam geb. Rond d. H. C. Harms geb. Breve z. A. M. Smol geb. van Toorn z. <5 Beijen geb. Verzijden d. A. Groeneweegen geb de Boefed. - J. Kerver geb Moldenhauer z M. J. v. d. Getin geb. van Gvjzen d. r- A. Indorp geb. Kat d. J. S. Poutsma geb- Meteuwsen z. F. Geens geb. Lavooy d. H- Elnsel geb. Drielma d. A. M. Houtbraken geb. Bogaards z. - E. G. Langeler geb. Leijdekker 2 ,nsf E v. d. Henk geb. Pons d. J. Klans geb'. van Vulpen z. - H. Brand geb. Teeuw z. J. G. Bestevaar geb. Baartman cl. G. B. Kehrmann geb. Janzen d. H. Monsrna geb. Hilgers d. G. in 't Hout geb. Herssenberg d. D. v. d. Knaap geb. Verschoor z. A. M. Herl'kens geb. de Vreede z. E. Poppelaars geb. Tertoole z. J. C. Maas geb. de Graaf z. A. M. Hilgers geb. Nachtsheim d. I. M- Breemer geb. Schmidt z. C. F. van Schie geb. Klein z. D. Bouwmeester geb. Wessels z. B. G. A. van Es geb. van Meel d. B. Korsten geb. Lehermeier z. C. v. d. Merwe geb. de Kievit z. C. Grooters geb. den Drijver z. M. A. Wiedemann geb. de Jong d. M. Kuijl geb. Endeveld d. J. P. Koers geb. v. d. Werff d. J.' B. de Vos geb. van Eijk z. J. M. van 't Hoft geb. Verbaas z. ONDERTROUWD: C. Lagerwaard jm. 32 j. en J. Marechal jd. 22 j., Hofdijk 20/lb J. Verkerk 53 j. en L. Caiserman 33 j.. Oostmaas straat 84b H. Faber 31 j. en G. G. Hornstra 25 j., Wonseradeel Th. G. van den Berg 27 j. en W. N. M. van der List 24 j., Oostzeedijk 288b M. van Berghem 23 j. en M. E. de Vos 19 j., p/a. Laurerstraat 15a A. den Boer 28 j. en A. Hoogstad 26 j., Zuidhoek 174 F. D. van den Brand 22 J. en T. van der Burg 21 j., Rosestraat 106c P. Brus 31 j. en D. J. Streef kerk 18 j., Herman Costerstraat 61c G. J. de Bruijn 39 j. en A. Lange 30 j., le Jerichostraat 83a J. A. Coster 25 j. en T. Buijtendijk 21 j.. Schooterboschstraat 23b W. H. van den Dool 26 j. en A. Benschop 25 j., v- d. Duynstr. 7b* P. M. van der Dussen 28 j. en A. van Baarlc 24 j., v. d. Werffstraat SOa W. van der Eist 25 j. en C. M. Smaling 25 j., Rosenveldtstraat 42a W. de Groot 22 j. en M. van der Winden 18 j., Aleidisstraat 74b A. van Haaren 32 j. en M. S. van Meer 23 j-, Jacobusstraat 21a D. Hoekstra 29 j. en G. Visser 21 j., Bergsin- gel 228 R. A. Jans ges. 33 j. en H. R. A. van Meir ges. 32 j., Walravenstraat 53 Chr. Kaale 26 j., en D. G. Corpeleijn 24 Schie- damseheweg 245c A. P. Keukelaar 22 j. en A. van Veen 22 j., Snellemanstraat 74b J. van der Klein 37 j. en I. Samuel 34 j., Zomer hofstraat 36b C. van Klposter 24 j. en J. J. Willems 21 j., Pijperstraat 52c J. Kuipers 26 j. en J. A. Noordermeer 25 j.. Tamboerstraat 38a A. van Maarschalkerwaard 23 j- en fc>. L. F. Lensen 26 j., Atjehstraat 38cP. Pors 20 j. en J. M. Noordzij 20 j., Wolphaerts bocht 59a J. Rebel. 23 j. en B. Spilt 24 j., Wm. Beukelszstraat 9b D. Scheffer wedr. a» _J* en J. Groenendijk 46 j„ Mathenneserweg 8oc P. Spoormaker 22 j. en G. van OovJen Zb j., RuilXaat 31a - B. Timmers 23 j. en K. Schel levis 22 j., Vinkenstraat 26a J- cl* ldl" Vos 24 j. en A. Roestenburg 22 F G.Vellema 23 J. e^.23 Verachuierstraat lSb - G* ielschelaan 264b k.envaAn Egm'oiuf" 24 f. Vn S. deKnegt 23 J Korfmajtersstraa^ 45a - J. J* - AH. Glimmerveen 27 J. en A. W. Vugts 23 j„ Loofdakstraat 11b - F Haijemaije 23 j. en M Steine 23 j-, Schildersteeg 4 A. Huizer •V) i en B C. de Goede 21 j., van Haranstraat 30b M. van Leeuwen 28 j. en W. W. de Geus 26 j-, J- van Avennestraat 47b A. P. Luij- ten 28 j. en A. van Krimpen 28 j., Rosespoor- straat 6a A. van der Maas 26 j. en H. de Krei) 26 j., H. Sorchstraat 34b J. P. Macken- bach 28 j. en C. Kretz 25 j., Troelstrastraat 5 W. Mast 26 j. en H. van Vliet 21 j„ PU1)" acker G. Mes 23 j. en M. Koedoot 21 J-, diusstraat 157a C. J. van Muiden 25 j- e" J. Hugens 23 j.. Oost Zeedijk 5 J ,Pa5te ,u(, j. en M. C. Bakker 21 j F. Kmgeratraat J. H. van Pinxteren 32 j. en H- J* r, v„,. 30 j., Schiedam J. du Pree 23 Roijen 18 j., J. Kobellstraat 60 v j. en J. Brusse 25 j., R'etdUk 2 - B* van Schel ven 25 j. en P. van Rüsselberg 17 1-, Ee Stam- Cgn33 TSenajat M 'der Valk 31 j'„ 'vorden H B van Someren 34 j. en A. M. van der Wpi i Harddraverstraat 44a p. Verlaan wedr 273']. en B. Ven te 26 j„ J. Poreellisstraat ■nit J. is. van IJsseldyk 26 j. en H. M. Cremer o« i sieephellingstraat 28 M. P. de Zeeuw 24 j.' en A. W. Fial 22 j.Gaffelstraat 93c B. A- Zom 25 j. en C. Kalksma 25 j., Oudaen- straat 56a A. J. C. Zwamborn 27 j. en A- M. C. Vermeulen 23 j., Zeilmakersstraat 30a F. va.n der Brugge 21 j. en M. Maasland 21 \i, Spanjaardstraat 93b D. Hoogendijk 28 j. en B. E. Chr. de Koning 21 j., Oostenda.mst.raat 94 A. M. de Klerk 24 j, en M. Balen 23 j., Slaghekstraat 61c D. Koeleman 22 j. en M. C. A. Heindijk 20 j., Berkelstraat 34b P. J. Baard 24 j. en C. M. Bos 21 j., Zw. Paarden straat 100a Chr. Kruijs wedr. 48 j. en V. K. A. Bakker 38 j., Veemarktstraat 26a M. J. Meijer 26 j. en J. H. Kempers 21 j., Schiedam B. J. de Witte 25 j. en N. de Geus 22 j., a/b. p/a. v. Oosterzeestraat 59c P- Stout 20 j. en J. Roomeijer 18 j., Honingerdijk 425. GEHUWD: J. C. Musly jm. 26 j. en B. B- D. v. Beckum jd. 25 j. J- Verschoor 32 en H. E. van Meer 33 j. J. J. de Jong 28 3- en C. W. v. Beek 23 j. OVERLEDEN: J. L. Lengkeek ongeh. man 59 j. J. Baars, man van C. v. Oversteeg 8Uj- M. Krjjthe, wedr. van J. v. Altena 74 Kros, wede. van G. v. d. Vlies 74 J- v. Dijk, man van G. M. H, Paaschens4ZJ. - C. Kraatjenbrink dochter 1 j. cnWjjSwe™a vrouw van E, Doornbos 35 j. H* at,hB.h,' wedr. van A. M. Schmidt 70 j. E- IiLScTlia(ï^" schabel, man van K. de Reus 65ij. M. J. Oos- teriaan. ongeh. vrouw 48 j. r w mis 11 m. C. v. Vliet, man van J. W. Hebster 48 j. F. J. Leijdekkers, man van J.. Streppel 64 j 3 Been, vrouw van W. ae Dooper 36 J. J. J. Rooduijn, wedr. van J. C. Jonker 80 jaar. Dezer df&gen is de fa. De Geer Stuifzand, uit Leiden begonnen met de werkzaamheden voor het leggen van de 900 M lange perslei ding in den Straatweg. Als alles meeloopt hoopt men per dag 12 meter buis te kun nen leggen. Reeds een jaar lang is men bezig met de voorbereidende werkzaamheden, die in verband met het leggen van de persbuis noodig bleken. Ten eerste moesten een drie tal duikers worden geplaatst, een op den hoek StraatwegHillegondastraat, een op den hoek HillegondastraatWillem van Hille- gaersbergstraat en een nabij Vredeatein, aan den Straatweg. De beide eerste zijn ge reed, met het plaatsen van de derde, zal binnenkort een begin worden gemaakt. Voorts moesten terwille van de nieuwe persleiding alle gas- en waterleidingbuizen worden verijl terwijl er aan de oostzijde van den Straatweg tevens een nieuwe riolee- ring moest bijkomen. De geul waarin de buis komt de liggen moet tot 3.50 meter worden uitgegraven. Het is dan oók noodig steeds een damwand te slaan, hetgeen veel tijd in beslag neemt. Gelukkig heeft men bij den bouw van de Tivoübrug rekening gehouden met de mo gelijke plaatsing van een persleiding, zoodat daaronder destijds reeds een duiker is gelegd. Nadat het werk gereed is zal de geheele Straatweg wat de bestrating betreft nog eens worden onder handen genomen, waarmede het werk haar beslag zal hebben gekregen. Dan komt nog de bouw van het gemaal aan de Burgemeester Lefère de Montigny- laan, waarbij alle afvalstoffen uit de rio- leeringen worden verzameld om vandaar door de persleiding naar het gemaal aan het Noordplein te worden gestuwd, vanwaar het verder naar de Maas wordt getransporteerd. Gisteren is het politiebureau Hille gondastraat ingesloten een 23-jarige Oosten- rijksche dienstbode, werkzaam bij mevr. J., aan de Berglustlaan alhier, verdacht van verduistering van een aantal sieraden. Het motorzeeschip Joia, uit Delfzijl, hetwelk in deze haven afgeladen werd met tonnen voor rekening van de N.V. Machinale kuiperij v.h. A. de Neef heeft de haven weer verlaten met bestemming naar buiten. I DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden bedroeg deze week 557 personen. De vorige week was dit aantal 555. TWEE VERBALEN GELIJK. Een persoon, die in deze gemeente zonder vergunning van den Burgemeester zijn koop waar aanbood, was zoo vrij bij zijn aanhouding een valschen naam op te geven. De man werd naar het bureau overgebracht en toen kwam al heel spoedig vast te staan wat zijn juiste naam was. Hg bleek te zijn A. B., gedomicilieerd te Hilversum. Twee procesverbalen Vrerden opgvmaaKt. HET KOSTELOOZE BELASTINGPLA^TJE Een juffrouw bereed den openbare weg per rijwiel waarop een kosteloos rijwielbelasting- merk was bevestigd. Uit het onderzoek bleek, dat zij niet bevoegd was tot gebruik van dusdanig belastingmerk. Rijwiel en belasting- merk werden in beslag genomen, terwijl pro cesverbaal wegens overtreding van de belas- tingrijwielwet tegen haar werd opgemaakt. In de hedenavond te houden Raadsverga dering van Vlaardinger-Ambacht komt als aanvullingspunt op de agenda een voorstel van B. en W. tot uitgifte in erfpacht aan de nieuw aan te leggen straten voor den bouw van 40 eengezinswoningen aan de N.V. „Miji- tibo" te Rotterdam, zoodat in totaal pi m. 24.520 centiare uitgegeven zal worden, voor den bouw van 160 eengezinswoningen. onderscheiding Aan den heer J. Oosthoek alhier is een diploma uitgereikt als bewijs, dat hem bij de bedrijfsinspectie gehouden in den winter 1935- 1936 de hoogste premie van de Nederlandsche Zuivelcentrale werd toegekend voor den bij- zonderen zorg aan den stal, het vee, het melk- gereedschap en het melken besteed. NEDERLAAGSERIE FORTUNA. Voor deze serie speelde Fortuna tegen O. D. S. uit Dordrecht. Uitslag 43. Rust 21. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 710 Juni. GEBOREN: Maria G., dochter van B. Brus- sard en G. van Heere, Markgraaflaan 69 Anna M., dochter van H. J. W. Oostert>erg ca G. J. van Beers, de Ruijterstraat 50 nelis J., zoon van M. Struijs en J* Janson> P. K. Dr.straat 43 Adriana, dochter van G. v. d. Schee en P. F. L. Overveld, Groen v. Prinstererstraat 15 Annetje, dochter van M. van Eenennaam en C. L- Visser, Schepen straat 39. ONDERTROUWD: Pieter van der Meer, 61 jaar, Cronjéstraat 54 en Uiltje van Bode- gom 47 jaar, 6 Bierslootsteeg 25 Jan Oos terman! 28 jaar, Burg*. PniissLngel 1 en Eli sabeth. Brouwer, 26 5 Bierslootsteeg 14. GEHUWD: p* van 1 Wout 23 j. en J. van Dorp 24 j- J* Va'E 26 j. en M. A. van Hegningen 25 j. W. C. Schilder 22 j. en F. Brendel 23 j. OVERLEDEN: G. C. van Vliet 1 j., OoS- terstraat 37. jj. Laroog 88 j. wed. van El- Krijt, Fransenstraat 23. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het stoomschip „Niobé" om 2100 ton kolen te laden; „stad. Vlaardingen" met 12.055 ton erts; „Ostrevent" om 2200 ton kolen te la den en Sirrah" met 6000 ton erts. Ieders automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wei noodig hebben om met die vaart te stoppen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2