WAPENSCHOUW VAN LEGER EN VLOOT. D A ROTTERDAM ÉÉN DAG SOLDATENSTAD. ZATERDAG 13 JUNI 1936 De demonstraties onder over- groote belangstelling uit stekend verloopen. De taptoe voor het Stadhuis. AANRIJDING OP DE WILLEMSBRUG. VREEWIJK BOUWDE WEER. ROTTERDAMSCHE VOETBALBOND. JUBILEUM. KAMER VAN KOOPHANDEL TE VL AARDIN GEN. BUREAU VOOR BEROEPSKEUZE. HET UITBREIDINGSPLAN ZUID. BURGERLIJKE STAND. EINDEXAMEN GYMNASIUM. SCHOONHOVEN. CONTROLEUR. HILLEGERSBERG. MAASSLUIS. VLAARDINGEN. OPENBARE LES SCHOOL VOOR B. L. O. GROOTE OVERSTROOMING IN BEIEREN. DE STRIJD TEGEN DE KERK IN DUITSCHLAND. Scherp protest van Aarts bisschop Gröber van Freiburg. HET VICE-PRESIDENTSCHAP IN AMERIKA- Kolonel Knox candidaat der repuMikeinsche partij* R benne d'r al zóó veel", zei een straatjongen gisteravond laat op den Walenburgerweg, ,,'t is net hartstikke oorlog". Oorlog is het gelukkig niet. Er waren er ook niet veel. Maar het was toch wel te merken dat er iets bijzonders gaande was. Rotterdam kent de Ko ninklijke Landmacht enkel van solda ten die ergens anders opkomen of die met verlof naar huis teruggaan. Nu waren er al verschillende wapens ver tegenwoordigd en de manschappen liepen twee aan twee te passagieren in de stad. Paardevolk met wijd-stappende hüzarenbeenen en artilleristen met hun zware rijlaarzen stampende op de trottoirs. En ergens schoot een taxi langs met een officier erin: alles onge wone verschijnselen in de stad aan de Maas. De straatjongens hadden natuurlijk al lang uitgevonden waar de troepen gelegerd waren en zij zochten nog gauw een glimp op te van gen van het voor hun jonge verbeelding nog altrjd aantrekkelijk en romantisch-geheim- zinnig soldatenleven. Op de tribune begroetten elkander de autoriteiten: de Commandant van het veld leger, generaal Jhr. W. Röell, de burgemees ter, mr. P. Droogleever Fortuyn, gep. gene raal J. C. J. Snijders, oud-opperbevelhebber, oud-minister J. J. C. van Dijk, voorzitter van „Ons Leger", majoor E. T. C. T. Motké, gar- nizoens-eommandant, kolonel C. J. O. Dor ren, commandant der mariniers, vele opper- en hoofdofficieren, bestuursleden van „Ons Le ger" en van zuster-organisaties, leden van het Comité van Aanbeveling, velen vergezeld van hunne dames. Het veld van Woudestein lag nog verlaten, 'e'el in de verte, stonden de troepen opge steld, die straks zouden demonstreeren. Maar (.v^or het oogenblik was er op het zon-besche- ,rjen terrein niet meer te zien dan een rob- bengang van een persfotograaf, of het dek king zoeken achter een filmtoestel. Alleen hoog in de lucht kruisten een paar eskaders. Maar daar begon de muziek te spelen. De Koninklijke Militaire Kapel, het muziekcorps van het Regiment Wielrijders en al wat blazen of slaan kon van de andere troepenafdeelingen marcheerden op voor het appèl. Kapitein directeur C. L. Walther Boer nam de bonte schare onder zijn directie: de appèls klonken op, marschen werden ingezet en tot slot werd net „Wien Neêrlandsch Bloed" gespeeld, dat staande werd aangehoord. Toen kon de demonstratie een aanvang nemen. Het eerst waren de wielrijders aan de beurt, die kwamen opmarcheeren met hun muziek corps aan het. hoofd: het is het eenige ter wereld, dat op het rijwiel muziek kan maken. En hoe! Het wonder van dit ensemble lijkt ons de trommelslager, die met zijn twee stok jes geen handen meer overhoudt om zijn stuur te bedienen. Welk een aanwinst zou hij zijn voor een fietsend gezelschap op vacantie. Het zou niet meer noodig zijn om den tocht voor de lunch te onderbreken. Er is geen twijfel aan of deze trommelslager speelt het klaar om al fietsend op zijn rijwiel spiegeleieren te bakken. Dat de Bossche jongens kranig over het terrein manoeuveerden behoeft geen betoog. Het caroussel-rijden, het twee aan twee over de diagonalen rijden van een denkbeeldig vierkant, ten slotte de z.g. molen, alles werd perfect uitgevoerd en de zware mitrailleurs op de motoren draafden er om- en doorheen, dat het een lust was. Ten slotte een kort spiegelgevecht en afmarsch onder het luid applaus van de opgetogen menigte. Toen was het de beurt aan de Grenadiers en Jagers en zouden we de pantserwagens in actie zien, voor het eerst, want ze zijn nog niet lang bij ons leger aanwezig. De enkele gedrochtelijke toestellen, die vroeger wel bij groote oefeningen voor pantserwagens door moesten gaan, mogen geen naam hebben. Zij wekten vooral den lachlust op. Nu, dat doen die nieuwe pantserwagens heelemaal niet. Zij zien er somber-dreigend uit, zij zijn van een naargeestigen ernst en als zij in actie komen worden zij één flikke rende hel, één knetterend braaksel van vuur. Onze brave 6-veld, het infanterie-kanon, brulde er zijn salvo's tegenin en de pantser wagens moesten de plaat poetsen. Het gevechtsbeeld van de Grenadiers, die een aanval deden op de Jagers in een verdedi gende stelling, beantwoordde geenszins aan de realiteit, dit is wel duidelijk geweest. Daar voor was er te weinig tjjd en te weinig plaats, maar het geheel gaf toch een vluchtigen in druk en leverde een aardig schouwspel op. De demonstratie van de Haagsche regimenten verliep keurig en vlot. Een persfotograaf, die zich in de voorste lijn had gewaagd, moest ten slotte door mili taire politie worden teruggehaald. Zoo ziet men: dergelijke heldenmoed wordt thans niet gewaardeerd en in oorlogstijd komt hij waarschijnlijk niet voor. Dan schetterde het koper van de Rijdende Artillerie, een nerveus hoorntje zong er be vend bovenuit. Dat werd een driftig galop- peeren van snuivende paarden, een spelend rondgaan met het zwaar geschut, een boeiend gewemel van de fraaie uniformen en de mar- tiaie kolbakken. Indrukwekkend was het in stelling komen van de batterij, het snel weghalen en in vei ligheid brengen van de paarden, waarbij één man vier van deze temperamentvolle dravers voor zijn rekening krijgt om er in galop mee vandoor te gaan. Wat neemt de motorlseering veel weg van de demonstratie als kijkspel! Een sectie 10-veld kwam haar kunsten vertoonen. Door een vernuftige vinding zijn de auto's, die de bedieningsmanschappen vervoeren, tegelijk de trekkracht voor de kanonnen. De munitie auto's worden naast de stukken ontladen en verdwijnen weer. Het gaat rustig en regel matig, na al de heisa van het paardenvolk. De mariniers kwamen vervolgens de oude compagnieschool beoefenen: beelden* uit ons aller militaire kinderjaren. Maar zóó vol maakt hebben de miliciens de bewegingen en handgrepen nooit leeren beheerschèn: onze populaire zeesoldaten kregen er eenige malen een „open doekje" voor. Hun salvo is er een van één kanon, inplaats van honderd geweren. Maar hoe lenig deze stramme marcheerders wel zijn, kwam een groepje geoefende turners bewijzen. In de verte hadden we ze al ongeduldig zien draaien en heen-en-weer draven. De hu zaren waren het laatst aan de beurt en zij hebben gegaloppeerd, dat de grond ervan dreunde, dat de stofwolken dwarrelden over het veld en het publiek opgetogen ging staan om te klappen. Onze wielrijders zijn geen kerels op een fiets, het zijn fietsen met kerels eraan. De rijwielen worden bij deze behendige accrobaten tot een soort bezielde wezens met eigen be- heerschten wil en vermogens. Zoo zijn onze huzaren ook paarden met kerels erop. Het is of de beesten het alles uit zichzelf zoo doen, het is niet te begrijpen, dat mannen dit door- eendwarrelend kluwen nog beheerschen, dat zij nog weten waar hun stijgbeugels hangen, welk paard eigenlijk tusschen hun beenen zit en wèèr zij nog ooit hun pelotonscommandant terug zullen vinden. Maar alles valt telkens terug in volmaakte orde en als spelenderwijs is de kranige demonstratie tot een goed einde gebracht. Dan komt het slot met het „Wilhelmus" en gaan de stroomen bezoekers, moe van het kijken, huis-toe. Met welke gedachten? Het is een nuttige middag geweest. Dui zenden moeten den indruk hebben meegeno men, dat er in ons leger met de beschikbare middelen hard en degelijk gewerkt wordt. Dat is het wat de burgerij moet weten. Want dan is er meteen de zekerheid, dat de kostbare vrucht daarvan niet zal ontbreken in de uren des gevaars: de paraatheid. Maar nu was het tijd voor de eten- halers De apotheose van dezen leger- en vlootdag was ongetwijfeld de taptoe, waaraan deel namen onze oude bekende jongens de „Mari niers" de onvergetelijke Koninklijke Militaire Kapel, de klaroenblazers van de Huzaren, en de muzikanten, wanneer we het zoo noemen mogen van de grenadiers en wielrijders. Voor dat zij hun concert in de openlucht gaven, hadden vele militaire- en burgerlijke autori teiten zich verzameld rond den eerste magi straat van onze stad, burgemeester mr. P. Droogleever Fortuyn in de burgerzaal van het stadhuis, welke in een feestkleed van elec- trische verlichting was gestoken. De laatste jaren hebben we zeiden een zoo eclatant ge zelschap ontmoet in de groote ontvang-zaal van 'ons stadhuis. De militairen in gala-uni form en de burgerlijke autoriteiten gekleed in het stemmige zwart, maakten den avond tot één groot feest. De burgemeester noemde het een voorrecht de gasten te ontvangen en oud-minister van Dijk sprak de verwachting uit, dat Nederland in het algemeen en Rotterdam in het bijzon der zullen pleiten voor land- en zeemacht, die in staat zullen zijn en blijven de zelfstandig heid van Nederland op een redelijke wijze te waarborgen. Dan begaf men zich naar buiten, waar tien duizenden, één compacte menigte, stonden opgesteld, om te luisteren naar de muzikale prestaties van onze „jongens" die onder alge- meene leiding van kapitein C. L. Walther Boer, zich dapper geweerd hebben. Wat een menigte stond daar op den Cool- singel-boulevard! Het was te begrijpen, dat verscheidenen, na het lange wachten, onwel werden en moesten worden weggedragen door gedienstigen van de E.H.B.O. Het muzikale slot van deze zoo geslaagden leger- en vlootdag heeft hiervan echter geen hinder ondervonden. Het waren de Mariniers, die het openlucht-concert inluidden, weldra gevolgd door de Koninklijke Militaire Kapel. Ook de klaroen-blazers der Huzaren, alsmede de Grenadiers en Wielrijders lieten zich na tuurlijk niet onbetuigd en tot slot het Wilhelmus, waarin men werd bijgestaan door de duizenden, die uit volle borst him vader- landsche liefde wilden uitzingen. Het laatste bedrijf van den leger- en vloot dag heeft ongetwijfeld den kroon gezet op het werk, dat aan deze wapenschouw van ons Nederlandsche Leger is voorafgegaan. En vergeten we dan niet onze jongens, die zich zoo kranig hebben gedragen en die hun belooning vonden in een gezellige stavohd in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen, dan kunnen we zeggen, dat het militair vertoon binnen de Rotterdamsche wallen, een succes is geweest, dat door velen op hoogen prijs is gesteld. De zoeklichten van de mijnenleggei s, die gisterenavond hun spiedend oog over de stad hebben gericht, zullen weinig tegenstand heb ben gevonden, met uitschakeling dan van de sociaal-democraten en de communisten,die meenden, dat dit militair vertoon uit den booze was. Gistermiddag is de 34-jarige motorrijder J. L. de L., wonende aan de Rodenrijschelaan, op de Willemsbrug aangereden door een met sinaasappels beladen vrachtauto, bestuurd door den 23-jarigen W. O. uit Utrecht. De voorzijde van het motorrijwiel werd ge heel vernield, terwijl de motorrijder een hoofd wonde kreeg en een snijwonde aan het linker been. Na behandeling in het ziekenhuis aan den Coolsingel, kon hij weer huiswaarts gaan. Een goede completeering. Weer heeft de N.V. Mij. Vreewijk dit maal met medewerking van particulier geld nagenoeg een gedeelte van haar uitgestrekt tuindorp voltooid: Het tuindorp telt nu onge veer 4100 woningen, waarvan er een 30-tal niet zijn verhuurd. En dat, wijl de noodlge reparaties daaraan nog niet konden worden verricht. De Vreewijk-woningen zijn en blij ven derhalve wel in trek. Thans werden 77 woningen, in twee types, opgetrokken, op het voormalige „kerkter- rein", later officieus speel- en voetbalveld, ter grootte van iy2 H.A. en gelegen tusschen Lange Geer en Korte Dreef, met aan den voorkant aansluitend aan den Groene Zoom. De eerste bewoners zullen 22 Juni de nieuwe panden kunnen betrekken, de laatste op 20 Juli. In November werd door de firma Krijger uit Bergambacht, die al meer Vreedijk-deelen bouwde, begonnen en zonder stagnatie en op tijd zal zij weldra haar werkzaamheden kun nen beëindigen. Elk huis heeft door zekere omstandigheden voordeelen en nadeelen, maar voor wat den Vreewijkbouw betreft wordt met deze nieuwe types aan normale eischen en idealen toch wel zeer ver voldaan. Bezwaren tegen voor gaande woningen werden nogmaals critisch bekeken, ervaringen maakten enkele andere wijzigingen noodzakelijk, met het gelukkig resultaat, dat honderden zich als sollicitan ten voor de nieuwe serie kwamen melden. De woningen der nieuwe reeks varieeren in prjjs van 6.75, 7.25 en 7.75. De wo ningen van de eerste twee prijzen zijn precies gelijk. Aleen de ligging maakt het onder scheid. De duurste serie verschilt alleen van de andere in grootte. Zij is per woning een halven meter dieper. Beneden hebben de woningen, onderheid en op staatfundeering opgetrokken een suite met gang en keuken. Over elk dezer onder- deelen, waarbij aan ventilatie, sponningen, stopcontacten, kasten, verf- en behangsel- kleuren veel aandacht is geschonken, kan men zeer tevreden zijn, hetgeen de honderden be zoekers van de De Klerk's modelwoningen zuilen beamen. Boven vind men drie slaap kamers benevens een badcel, alle van goede afmeting en afwerking. Boven deze eerste étage een zolder met groote kast. Een flink gezin zelfs zal hier zeer veel acco- modatie aantreffen. Bij elk huis behoort uiteraard een tuin, met den eersten aanleg-op-tijd waaraan het hard werken is geweest. De eerste gevarieerde be planting is echter gereed. Voorts biedt het nieuwe complex door zijn rustige ligging en ontvankelijkheid voor zon, licht en lucht wederom veel bekoorlijks. Een uitstekende gedachte is het geweest om aan den Enk het fraaie uitzicht op den Smeetlandsche dijk en den Zuidelijken hemel niet door woningen af te sluiten. Ook het groote binnenterrein krijgt daar door meer waarde. Wat de bestemming van dit gebied zal worden, staat nog niet vast. Er is inderdaad gedacht aan een hertenkamp; doch de mogelijkheden daarvan worden nog overwogen. In ieder geval ligt het wel in de bedoeling om bij dit allernieuwste binnenter rein een zekere herhaling te ve lijden en er iets bijzonders van te maken. Bij onzen rondgangdoor het complex is tenslotte deze gedachte sterk bijgebleven: Vreewijk heeft met dezen nieuwbouw 'n goede completeering gekregen, die aan het geheel van Europa's grootste tuindorp extra ver diensten zal toevoegen. Een opmerking: laat ook de gemeente, waar zij aandeel heeft in werkzaamheden van Vreewijk haar best doen voor een zoo fraai mogelijk geheel. De afsluiting van de tram baan aan den Groene Zoom bijv. demonstreert een tekort. Blijkens het jaarverslag van den R. V. B. bedroeg aan het einde van het verslagjaar het aantal aangesloten vereenigingen 166 (vorig jaar 156), het aantal bondsleden 14258 (13459), elftallen 414 (435), junior elftallen 185 (187). Ingrijpende gebeurtenissen vonden niet plaats. Verbetering in den toestand der ter reinen wordt dringend gewenscht. Het Za terdagvoetbal vordert; de teekenen wijzen erop dat het doorzettingsvermogen der ver eenigingen, spelend in deze afdeeling, zijn be looning zal gaan krijgen. De competitie had niet zoo'n vlot verloop als wel gewenscht. De penningmeester is tevreden maar niet voldaan. De winst- en verliesrekening toont een batig saido van 733.18. De bond beschikt over 267 scheidsrechters. Het Rotterdamsch elftal speelde vier wed strijden, waarvan er een werd gewonnen te gen Wisla, een gelijk gespeeld tegen Ant werpen in Rotterdam en twee zjjn verloren, in Rotterdam tegen het Ned. elftal en in Ant werpen tegen Antwerpen. De wedstrijd tegen Amsterdam op 1 Januari 1936 kon niet door gaan omdat geen behoorlijk vertegenwoor digend elftal kon worden samengesteld. Heden herdacht de heer L. H. Barkmeger, chef van de afdeeling Correspondentie der N.V. De Nederlandsche Staalindustrie en tevens belast met de leiding over den verkoop van geperforeerde platen en metaalgaas, den dag, dat hij 25 jaar bjj genoemde Vennoot schap in dienst was. 's-Morgens werd de jubilaris met vrouw en dochter per auto van zijn woning afge haald en ten kantore aangekomen naar het privékantoor geleid, alwaar de jubilaris werd ontvangen door den directeur der Vennoot schap den heer ir. H. J. Roosen, die den heer Barkmeyer namens directie en commissaris sen toesprak en de verdiensten van den jubi laris in het licht stelde, onder aanbieding van een encyclopedie, zoomede van een ge schenk onder couvert. Vervolgens heeft de heer P. Kersemaekers, procuratiehouder, namens het beambtenper- soneel, den jubilaris toegespróken en hem als een blijvende herinnering een fauteuil met leeslamp aangeboden. Daarna werd namens het fabriekepenso- neel het woord gevoerd door den heer C. de Roos, die eveneens deed blijken van de sym pathieke gevoelens welke ten opzichte van den heer Barkmeijer bestaan en den jubilaris een ets offreerde. Nadat ververschingen waren rondgediend, dankte den jubilaris voor de hem gebrachte hulde. Woensdagmiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas te Vlaardingen onder voorzitterschap van den heer J. H. van Lindenvan dien Heuvell. In eenige trekken zette de voorzitter het rapport uiteen, inzake het Noordzee- haringvisscherijbedrijf, samengesteld- door drs. J. J. J- Dalmulder te Rotterdam, waarna het onder een woord van dank aan den samen steller en de medewerkers werd vastgesteld en besloten, het rapport te zenden aan den Minister van Landbouw en Visscherij. Bij de Prov. Staten van Zuid-Holland is adhaesie betuigd aan het adres van de ge meente Rozenburg, waarin wordt aange drongen op herziening van de tarieven der Brielsche Veren. Door de Kamer is eveneens aan Gedep. Staten geschreven, dat ernstig bezwaar wordt gemaakt tegen het door B. en W. van Rotterdam ingediende verzoek om het eindpunt van de particuliere autobusdiensten uit Schiedam en Vlaardingen op Rotterdam te verplaatsen van Coolsingel—Diergaardelaan naar de Rochussenstraat nabij het kruispunt Nieuwe BinnenwegWestersingel, aldaar. Op advies van de commissie voor handels- en nijverheidsbelangen werd besloten, aan den Minister te adresseeren inzake de distributie van goedkoope groenten en te verzoeken, de kleine groentenhandelaren in te schakelen in het distributieproces. Bij het punt vestigingswet kleinbedrijf, had de commissie voor handels- en nijverheids belangen, afd. kleinbedrijf, geadviseerd, aan de Tweede Kamer te berichten, dat de Kamer van Koophandel met instemming had kennis genomen van het bedoelde wetsontwerp. Na eenige discussie werd met 7 tegen 6 stemmen en 1 blanco besloten, het woord „instemming" uit het adres te doen vervallen, en zich met een adres tot de Tweede Kamer te richten, waarin op verschillende verbeteringen van het wetsontwerp wordt aangedrongen. Gedurende de maand Mei werd het bureau bezocht door 170-jongens en 21 meisjes w.o. resp. 85 en 10 nieuw ingeschrevenen. Voorts werd ten behoeve van 53 jongens en 2 meisjes een medisch-psycho-technisch onderzoek ingesteld en werden aan 44 jon gens en 5 meisjes beroepsadviezen en aan 41 jongens en 5 meisjes studieadviezen ver strekt. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat het.plan tot herziening van het uitbreidings plan Zuid, omvattende de terreinen ten oos ten van den Boergoenschevliet, tusschen de Gruttostraat en den Arendsweg, door Gede puteerde Staten der provincie Zuid-Holland is goedgekeurd en ter gemeentesecretarie in het Raadhuis, afdeeling Technische Zaken (Bureau Eigendommen), kamer 204, voor een ieder ter inzage ligt. Aangiften van 12 Juni 1936. BEVALLEN: M. H. A. den Hartigh geb. Biisterveld d. W. C. M. J. Slieker geb. Paarde- koooer z. W. A. Bul geb. Ticman z. T. Bakker geb. Blom dL. B. Bijl geb. Houben z. G. van Leeuwen geb. Brinkhuijsen d. D. J. Duffener geb. Helsloot z. J. J. M. Davids geb. de Kort z. A. den Hertog geb. Koj d. E. M. Swart geb. Heusdens z. A- Soeters geb. Sclioonderbeek d. S. M. Mes man geb. Beugelink d. J. C. Mikkers geb. Fonhof z. A. Wuisman geb. Schenk z. G. E. Siermans geb. Hene:rik.s d. K. Brouwer geb. Kuüper d. L. M. M. den Hollander geb. de Wit z. J- M. Reijmers geb. Keiler d. A. F. Keijzer geb. Ketelaar d. Cf. M. Aalbers geb. Schuil d. B. Kron geb. Lange z. H. v. d. Velde geb. Moonen z. W. J. J. Kem- peneers geb. Verwijs z. OVERLEDEN: D. Hekel m. v. J. W. Flendrle 67 j. A. Schuijf m. van J. M. D. Bourguignon 71 j. J. Mastik vr. van J. Schipper 73 j. T. Hejjkoop wedr. van J. H. Hagerop v. Eijs'79 j. J. Adams vr. van C. Risseuw 65 j. M. J. C. v. Dijck ongeh. m. 61 j. W. v. Beek ongeh. m. 49 j. C. Groen ongeh. vr. 64 j. H. J. Borcherts ongeh. m. 50 J. M. Apon vr. van H. Buurmans 56 j. J. J. v. Dalen wedr. van H. A. C. Roosenschoon 74 j. A. C. Diepen- broek man van K. Schumacher 51 J. L. Ligten- berg wedr. v. H. Jongeneel 64 j. J. Dorst m. van C. H. Nieuwland 43 j. D. v. Gelderen m. van S. L. de Jong 44 j. D. Stok wede. van T. v. Amen 80 j. C. Stofregen m. van M. J. Breeman 56 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. Hopman geb. Hartmann d. ROTTERDAM, 12 Juni. (Gymnasium Eras- mianum.) Geëxamineerd 12 candidaten. Geslaagd voor getuigschrift B de heeren F. H. Bonjer, E. van Handel, J. Lindemans, H. de Meel en V. LA. van der Willigen. Afgewezen 1 candidaat. Het examen wordt met 6 candidaten voortgezet. ROTTERDAM, 13 Juni. (Gem. Lyceum voor meisjes, Witte de Withstraat.) Vierde groep afd. A. Geslaagd de dames: E. Edenburg, H." L. D. G. Krippendorff, S. James. Met 1 candidaat werd het examen voortgezet. Afgewezen 3. Na voort gezet examen zijn geslaagd voor afd. A de da mes: A. van Westrienen en D. M. van Randwijk. JEUGDWERK. Maandagmiddag half vijf zullen de lessen worden hervat in het „Jeugdwerk", welke lessen worden gegeven door een voor dat doel samengestelde commissie. Nu de zaal boven de Veerpoort door den gemeenteraad is toe gewezen, is waterleiding, electriciteit enz. aan gelegd. Als voorzitter van de commissie zal optreden de heer T. A. Tepe. VEILING „SCHOONHOVEN". De veilingvereeniging „Schoonhoven en Om streken", zal met ingang van Maandag 15 Juni a.s. op Maandag, Woensdag en Vrijdag weer de aangevoerde aardappelen, groenten en fruit in veiling brengen. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. De 15-jarige J. R. was met een vriendje per fiets een tochtje gaan maken en wilde in de Spoorstraat de spoorwegovergang over steken, toen juist de trein uit Gouda aan kwam. Beide jongens wilden nog vóór den locomotief heen rijden. J. R. kwam met zijn fiets te vallen terwijl de locomotief nog slechts ongeveer 10 meter van hem was verwijderd. Door vlug opzij te kruipen, ging de trein op nog geen meter van hem verwijderd, voorbij. Hij heeft bij zijn val nog eenige verwondingen opgeloopen, waardoor hij zich onder behande ling van een geneesheer heeft moeten stellen. Dit ongeval is- echter wel buitengewoon goed afgeioopen. TOEZICHT BIJ HET WERK. B. en W. hebben hun bedoeling kenbaar ge maakt om den heer G. v. d. Sijde te belasten met het toezicht op de werkzaamheden bjj de uitvoering van werkverschaffingsobjecten. EERVOL ONTSLAG. Aan den heer D. Onderweegs, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. als zoodanig eervol ontslag verleend, in verband met zijn benoeming tot adjunct-commies ter secretarie te Zandvoort. De heer C. J. Kommer, die met ingang van 1 Juni 1.1. was benoemd als controleur der steunverleening en werkverschaffing is thans ook belast met de controle op de uitkeeringen van het Burgerlijk Armbestuur,4 omdat een en ander in het nauwste verband tot elkaar staan. BENOEMD. De heer W. Ova, onderwijzer aan de Chr. U.L.O.-school alhier, is benoemd tot hoofd van de Chr. Ulo-school te Alblasserdam. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Theodorus J. M., zoon van A. G. H. Ponsioen en A. J. J. Meijer Cornelia, dochter van J. G. Saveur en K. Molenaar Jacobus, zoon van W. van der Horst en C. Spinhoven. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: C. J. Bos geb. van Weerdt z.; J. Seholten geb. Doeschot z.J. C. E. Datema geb. Zeemeijer d. GETROUWD: J. F. Nesselaar 23 j. Den Hel der en S. de Koning 19 j., alhier; J. A. J. Gro- becker 24 j. Rotterdam en H. D. Vermeijs 27 j., alhier; J. W. van Brero 26 j. en J. Schenk 21 J., belden alhier; J. M. Weiter 25 j., Schie- broek en J. C. Moonen 24 j., alhier; A. F. Hage, 34 j. alhier en D. J. A. Stolk 29 j., Rot terdam. OVERLEDEN: L. Verhoeven 36 J., echtg. v. E. M. P. van Gelder; J. C. Harmeijer 43 j., echtgen. van E. G. Luca. POSTZEGELLIEFHEBBERS. Op Woensdag 17 Juni a.s. des avonds 8 uur zal in het gebouw „Sursum Corda" een openbare vergadering gehouden worden van de vereeniging van postzegelverzamelaars. Buiten de gebruikelijke vergaderingspun- ten zal er een veiling plaats hebben.. Ten slotte zal er een prijsvraag worden gesteld welke toegelicht zal worden door den heer J. Wemmers. AFKONDIGING WARENWET. B. en W. hebben afgekondigd de verorde ning op de keuring van waren in deze ge meente. De verschillende wijzigingen hebben we reeds gepubliceerd. t VLAARDINGEN NAAR DE 30.000. Binnenkort is de 30.000ste inwoners van Vlaardingen te verwachten. Mevr. Wed. Bracco—Gartner, specialiste in baby-uitzet- ten, stelt voor deze 30.000ste ingeschrevene bg den Burgerlijken Stand alhier een mo derne complete wieg beschikbaar. De wieg is nu in de etalage, Hoogstraat 173, te bezich tigen. AANGEREDEN. Donderdagavond kwart over zes werd ze kere B. uit Haarlem, tijdelijk hier woon achtig, op den Schied. Dijk, terwijl hij een pijp wilde aansteken, aan de linkerzijde aan gereden door een vrachtauto uit Rotterdam, waarbij hij tegen de straat werd gesmakt. De man, die niet meer loopen kon, werd naar zijn tijdelijk adres gebracht, waar Dr. Jacobson hem onderzocht. Het bleek, dat het slachtoffer een rib had gebroken, die ver moedelijk fri de longen was gedrongen. EINDEXAMEN KENNIS IS MACHT. Bij het eindexamen Middelbare Handels schol met 5-jarige cursus „Kermis is Macht" slaagden de heerenC. Goenknegt, H. Groene- veld, G. F. Herlaar, A. Maat, J. Nuyt, C. van Roon, A. Voois, A. Wapenaar, J. van Zanten en W. van Zeyl allen te Vlaardingen, de heer H. Kalfsbeek te Schiedam en de dames 3. Komaat, A. den Otter, J. Rabou, A. Sterk, allen uit Vlaardingen; afgewezen 1 manne lijk candidaat. Het examen werd afgenomen door de hee ren Dr. Messing, Dr. Jansonius en drs. Jon kers. De officieele sluitingsavond wordt ge houden op Maandag 15 Juni a.s. VOETBAL. Naar wij vernemen, komen de oud-inter nationals een wedstrijd in Vlaardingen spelen tegen De Hollandiaan. De datum wordt na der vastgesteld. GESLAAGD. Mej. C. v. d. Tempel alhier slaagde aan de Gem. Kweekschool te Rotterdam voor onderwijzeres. Te Utrecht slaagde voor coupeuse mej. T. v. d. Berghe, alhier. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Dingenouts, Nieuwe Kerk straat 9, portemonnaie met inhoud; De Bruin Westhavenplaats 6, portemonnaie met inhoud, Dorp, Am. Hoogvlietstraat 49, portemonnaie met inhoud; De Boorder, Da Costastraat vulpotlood; Dijkshoorn, Kom. speelmanstraat 41, rijwielplaatje WL.; van der Lee en, Drossaartstraat 244, rijwielplaatje, en oo- gert, Waalstraat 47a, een hond; Mulder, Sweelinckstraat 25, kindeisc oen je, Politie bureau, sleutel; van Zanten, Mesdagstraat 19 kinderportemonnaie met inhoud; Vlaard. Am bacht, Ketheiweg 3, snelbinder en hangslot; Voorstraat 52, passer; Raadhuis, een sleu tel; Rozenlaan 98, pakhuissleutel; Dijkzlcht- zijstraat 3, kinderportemonnaie met inhoud; Kethelweg 18, ceintuur. Woensdag 17 Juni a.s., 's morgens van 9,30 tot 10.30 uur zal op de school voor B. L. O. aan de Zomerstraat een openbare les worden gegeven, toegankelijk voor ouders en belang stellenden. BERLIJN, 12 Juni. (R.O.) In het district Staubing, Beieren, is de Donau buitenhaar oevers getreden, tengevolge waarvan over een uitgestrektheid van 40.000 K-M. het ter rein is overstroomd. Talrijke dorpen zijn geheel van de buiten wereld afgesloten, en oogsten vernield. Motorbooten zorgen voor de levensmidde lenvoorziening in de overstroomde gebieden. Door de leiders van het nationaal-soeialis- me wordt alles in het werk gesteld om de activiteit van de katholieke instellingen van liefdadigheid langzamerhand totaal onmoge lijk te maken. Tot voor korten tijd werden dan het „Caritas-Verband", een organisatie die tientallen jaren geleden door prelaat Werth- mann werd opgericht en die op charitatief gebied zeer veel zegenrijk werk verrichtte, betrekkelijk weinig moeilijkheden in den weg gelegd, al werden zeer bezwarende voorwaar den gesteld voor het houden van collecten en werd de opbrengst, van hetgeen door de katholieken werd ingezameld, vaak meege rekend bij de publicatie van het resultaat der inzamelingen die door de nationaal-soclalisti- sche partij werden gehouden. In de laatste jaren heeft het Caritas-verband duizenden menschen, die broodeloos geworden waren, voor den ondergang gespaard. Onlangs werd door de N. S. D. A. P. een organisatie gesticht, die den weidschen naam draagt ..Reichszusammenschlusz für öffent- liehe und freie Wohlfarthspflege und Jugend- hilfe". Deze organisatie stelt zfch ten doel een sociale voorzorg te garandeeren volgens uni forme nationaal-socialistische beginselen, daar het nationaal-socialisme slechts een uniforme nationaal-socialistische verzorging der volkswelvaart kent. Tegelijkertijd werd een felle actie onderno men tegen de katholieke liefdadige instellin gen. Vooral het Caritas-Verband werd ver dacht gemaakt en belasterd, zóó zelfs, dat de aartsbisschop van Freiburg, mgr. dr. Konrad Gröber, die beschermheer is van het katho lieke Caritas-Verband zich genoodzaakt ge zien heeft om in een Herderlijk Schrijven op scherpe wijze stelling te nemen tegen be schuldigingen, die aan het adres van het Cari tas-Verband zijn gericht. Aartsbisschop Gröber, constateert in be doeld Herderlijk Schrijven het pijnlijke feit, dat men de katholieke liefdadigheid zoodanig tracht te beperken, dat zij haar beteekenis geheel zou moeten verliezen. „Onder het voorwendsel dat de katholieke liefdadigheid door haar werkdadigheid onder katholieken afbreuk zou doen aan de volksge meenschap, wil men o.m. de zegenrijk wer kende organisatie der katholieke wijkver pleegsters totaal uitschakelen. Een dergelijke maatregel is niet alleen in strijd met de wettelijke bepalingen en de dankbaarheid, die men aan deze zusters ver schuldigd is, maar zij is ook strijdig wel de algemeene economische toenadering. Laat men ons dan zeggen wat deze zusters tegen over het Duitsche volk hebben misdaan of op welke wijze zij afbreuk doen aan de volks gemeenschap Het zijn slechts holle leuzen en groote woorden, wanneer men beweert, dat de weinig hartelijke Christelijke naastenlief de het Germaansch leven onmogelijk maakt. Men heeft reeds gesmaald dat de katholie ke liefdadigheid niets anders was dan heerschzucht der priesters, die weliswaar den schijn aannemen dat ze onbaatzuchtig zijn, maar die praktiseti alles in het werlc stellen om over alles te heerschen en misbruik te maken van hun positie. Wie den heldenmoed dér katholieke zusters niet verstaat of hun leven beschouwt als een verspillen van men- sc-helijke energie, geeft blijkt geen begrip te hebben voor het diepste wezen der volksge meenschap, die zich niet beperkt tot hetgeen gezor.d en krachtig is, maar die ook de noo- den en ellenden des levens in den kring van haar activiteit opneemt. Wanneer zij-dat niet zou doen, dan zou zij de menschheid verlagen tot den laagsten trap der onbeschaafdheid en dierlijke ruwheid. Moge O. L. Heer ons volk voor een dergelijke ijzingwekkende koude liefde be hoeden, daar dit nog tegennatuurlijker is als het oog om oog, tand om tand. Dit zou nog hardvochtiger zijn dan het egoïsme van den Joodschen leviet, die den ongelukkigen man die op den weg naar Jericho door roovers overvallen was en halfdood langs den weg lag, hulpeloos liet liggen en in een grooten boog langs hem heenging, als ware hij besmet en afschuwwekkend. De Christelijke liefdadigheid benadeelt de hulpactie der regeering in geenen deeie; zij steunt haar zelfs juist door de Christelijke drijfveer, die veel dieper wortelt en veel hech ter is dan de beweegredenen, die uitsluitend aan de natuur of aan de volksgemeenschap hun motieven ontleenen, daar de christelijke drijfveer in God zeiven haar oorsprong vindt en zoodoende de ongeiegelde zelfzucht der menschen veel eerder en doelmatiger bestrijdt dan de verwijzing naar het gelijksoortige bloed en den gemeenschappelijken vaderland- sche bodem, waarmee w(j de hooge beteekenis en de groote natuurlijke waarde daarvan geenszins willen ontkennen of kwaadwillig verkleinen." In verband met het zeden-delicten-proces te Coblenz, wijst aartsbisschop Gröber nog op den laster, waarmee de katholieke instellin gen beklad worden en herinnert de aartsbis schop aan de wetten der katholieke zedeieer, waaraan geen afbreuk wordt gedaan door eventueels misdragingen van enkeling®"' Tenslotte dringt de bisschop er op aan om openlijk het geloof te belijden door mede te werken aan het welslagen van de collecte voor het Caritas-Verband. CLEVELAND, 12 J^j, (UN. PRESS). Kolonel Knox, de eigenaar en uitgever van de „Chicago Daily News", is door de con ventie der repubükeinsche partij 'tot candi daat voor het vice-presidentschap benoemd. Knox begon zijn loopbaan als schrijver voör verschillende periodieken, doch wist allengs invloed te krijgen op de redactie-bureaux der vooraanstaande groote bladen, totdat hij een belangrijke positie verkreeg in het Hearst- ooncern. Momenteel is hü eigenaar van een der grootste bladen van de Vereenigde Sta ten van Amerika. Hij wordt beschouwd als een voorvechter van een krachtige economische politiek en heeft vooral de aandacht op zich gevestigd van politieke kringen door zijn scherpe critiefc op den „New-Deal". Knox ia 62 jaar oud.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2