SOVJET-RUSLAND KRIJGT EEN NIEUWE GRONDWET. ■m. ^mÊsm DE STAKING IN FRANKRIJK NEEMT AF. Een socialistische staat van arbeiders en boeren Een nieuw kabinet van Zeeland. Samenscholingen in Parijs zijn thans verboden. ZATERDAG 13 JUNI 1336 Een meer democratische geest Gewetensvrijheid, welke ook beteekent, dat men als particulier den godsdienst mag bestrijden. Irf' net Verder verloop van dit eerste hoofd stuk wordt dan uiteengezet, dat den polL tienen grondslag van de sovjet-unie vormen de raden (sovjets) der afgevaardigden van de arbeidende bevolking, aan wie de geheele macht in de sovjet-unie behoort. Heden de oplossing der crisis in België verwacht. Brussel, 12 Juni. (van onzen DE WANORDE IN SPANJE. Zelfs de links-republikeinsche regeeringspartij acht den toestand onhoudbaar. DE STAKING IN VENEZUELA- Protest tegen nieuwe volmachtenwet der regeering. de NEGUS NAAR ZWITSERLAND. üiy r jaJL ■■■MM— vit": mz<m LEVENDIGER BEELD IN DE HOOFDSTAD. In totaal hebben gisteren 199.000 stakers het werk weder hervat. 40-URENWEEK DOOR FRANSCHE KAMER GOEDGEKEURD. Paul Reynaud waarschuwt tegen Ioonsverhoogingen van 35 pet. en haar gevolgen. DE STRIJD IN CHINA ONTBRAND. DE STAKINGEN IN BELGIË. Tegen Maandag a.s. verdere uitbreiding verwacht. DE BEDREIGDE NEDERLANDERS IN ABESSYNIE. Details over hun persoonlijkheid- Zuidelijke troepen zijn met Nanking-troepen slaags geraakt. SHANGHAI, 12 Juni. (R.O.) De vertegenwoordiger van Kwangsi alhier heeft een telegram ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de Kanton-troepen ten Zuiden van Hengtsjau op de Nanking-troepen zijn gestooten. De vijandelijkheden zijn hierop ontbrand. Troepen trekken terug. Bevel tot ontruiming van de provincie Hoenan. SHANGHAI, 12 Juni. (R. O.) De dreiging van burgeroorlog in Zuid-China schijnt toch nog vermeden te zullen worden. De leiders van Kwantoeng en Kwangsi hebben hun troepen bevel gegeven, zich uit de pro vincie Hoenan terug te trekken. Wel blijkt, zooals gemeld, een treffen tusschen het Kwangsi-leger en de Nan king-troepen ten Zuiden van Hengtsjau te hebben plaats gehad, doch dit was, volgens latere berichten, slechts een schermutseling, waarbij het hoofdkwar tier van de troepen van Kwangsi en Kwantoeng niet betrokken was. HEVIGE MIJNGASONTPLOFFING IN JAPAN. 30 dooden, 28 gewonden. KARD HAYES ERFGENAAM VAN MILLIONNAIR. Reeds geruimen tijd geleden is bekend gemaakt, dat de hoogste instanties van sovjet-Rusland bezig waren een nieuwe grondwet voor het bolschewistische rijk te redigeeren. Herhaalde malen werd aange kondigd, dat de publicatie van het ontwerp- constitutie zeer binnenkort te wachten was, doch telkens weer werd het uitstel. Tot ein delek thans de telegrammen mededeelen, dat het presidium van het centrale execu tieve comité, hetwelk het rapport van Sta lin, den voorzitter van de met de opstelling van een grondwet belaste commissie, heeft bestudeerd, besloten heeft het ontwerp- grondwet aan te nemen, en het radencon gres der sovjet-unie tegen 25 November '36 voor de bestudeering van het ontwerp bijeen te roepen. Tevens is besloten het ontwerp te publiceeren, opdat geheel het volk er kennis van kunne nemen. Tegelijkertijd heeft het Tass-agentschap, het officieele sovjet-Russische persbureau, de groote lijnen van de nieuwe constitutie ■Wereldkundig gemaakt. Het is een docu ment van ongeveer zeven duizend woorden, over dertien hoofdstukken verdeeld. Het is natuurlijk ondoenlijk over een der gelijk belangrijk document, waarvan men bovendien slechts een telegrafische samen vatting, al is deze ongemeen uitvoerig, be zit, reeds nu een ook maar eenigszins gemo tiveerd oordeel te geven. Zelfs het weer geven van den eersten indruk moet met de uiterste gereserveerdheid geschieden. Wij zullen er ons dan ook voorloopig toe beper ken de groote lijnen, het geraamte, even te schetsen. Van principieel belang is natuurlijk het eerste hoofdstuk, dat als het ware den op bouw van den sovjet-staat uiteenzet. En het eerste artikel luidt dan ook: „De unie der socialistische sovjet-republieken is een so cialistische staat van arbeiders en boeren", een formule, welke niet afwijkt van die, Welke Lenin reeds in 1918 ontwierp, gelijk trouwens de geheele grondwet slechts be trekkelijk lichte nuances op de groote ge dachte van Lenin schijnt te bevatten, met dien verstande, dat'de geest wat „democra tischer" heet te zijn. Haar economischen grondslag vormen het socialistisch economisch stelsel en de socia listische eigendom aan productiemiddelen. De socialistische eigendom heeft den vorm fan staatsbezit of van bezit van collectieve organisaties. De bodem, bodemschatten, wateren, bos- schen, fabrieken, mijnen, verkeersmiddelen per spoor, te water en in de lucht, banken, P.T.T., groote landbouwbedrijven, machines en tractorstations, alsmede de meeste wo ningen in steden en industrie-centra zijn staatseigendom. Maatschappelijke bedrijven in de collec tieve organisaties met haar levende en doode inventaris, de productie der collectieve be drijven en hun inrichtingen van algemeen nut zijn maatschappelijk socialistisch eigen dom der collectieve organisaties. De bodem wordt den collectieven land bouwbedrijven voor onbepaalden tijd, d.w.z. voor eeuwig, toebedeeld. Het persoonlijk eigendom van staatsbur gers uit hun arbeidsinkomen en besparingen, woonhuis, huishoudelijke voorwerpen enz. worden bij de wet beschermd. Arbeid is in de sovjet-unie de plicht van eiken staatsburger, die tot werken in staat is, volgens het beginsel „wie niet werkt, zal ook niet eten". In de sovjet-unie wordt het socialistisch beginsel verwezenlijkt: „Ieder zal werken naar zijn capaciteiten en ieder zal betaald worden naar zijn werk". Iti dit hoofdstuk is bovendien van belang, dat in art. 9 bepaald wordt, dat naast den socialistischen, d.w.z. den domineerenden economischen vorm in Rusland ook de par ticuliere klein-economie van particuliere boeren en werkers, welke op persoonlijken arbeid berust en de uitbuiting van vreemden arbeid uitsluit, wettelijk wordt toegelaten. Dat is ongetwijfeld een concessie aan de mannen van „de nieuwe economische poli tiek", onder wie in zijn laatste levensjaren ook Lenin gerekend werd; een concessie aan de werkelijkheid van de menschelijke na tuur. In dien geest moet zeker ook de erkenning van den particulieren eigendom, uit arbeid verkregen, opgevat worden. Hoe op den duur het absolute staatskapitalisme met de ontwikkeling van den particulieren eigen dom in botsing kan en zal komen, is een kwestie van later zorg. Nadat dan vervolgens een uiteenzetting is gegeven van den opbouw van den staat uit elf, tot dusverre zeven, onafhankelijke republieken; en van de bevoegdheden der opperste machtsorganen en staatsregeerings- organen; en medegedeeld is, dat de opperste raad uit twee kamers: de unie-raad en den raad der nationaliteiten zal bestaan, interes seert ons natuurlijk het meest, wat over den godsdienst en de verhouding van Kerk en staat gezegd wordt. Juist oyer dit vraagstuk hebben wij, op het oogenblik, dat we dit schrijven, nog slechts een heel summiere samenvatting, welke wij hier geven: „Tot de fundamenteele rechten van den burger behoort de gewetens vrijheid, derhalve dat hij den eeredienst en den godsdienst van zijn keuze mag beoefe nen en ook, dat hij een particuliere anti godsdienstige propaganda mag. maken. Er bestaat een absolute scheiding van Kerk en Staat, en ook van Kerk en School". Zelfs in deze korte formuleering, waarvan wij kunnen aannemen, dat zij de hoofdge dachten der betreffende artikelen zuiver weergeeft, voelt men alle gevaren, welke ook onder de nieuwe grondwet, Kerk en godsdienst zullen blijven bedreigen. Trou wens, in dit opzicht was geen verbetering te wachten, daar het bolschewisme essentieel materialistisch, derhalve godsdienstbestrij- dend is. Ook tot dusverre bestond er op pa pier godsdienstvrijheid, wat daarvan echter in de practijk is terecht gekomen, bewijst niet alleen Rusland zelf, maar de geheele bolschewistische propaganda, zooals zij over al ter wereld gevoerd wordt. m CORRESPONDENT.) De heer van Zeeland heeft thans formeel van den Koning opdracht gekregen tot kabinetsformatie en hij heeft deze °Pdracht aanvaard. In de» namiddag had v. Zeeland zijn con sultaties voortgezet en o.m. een delegatie ontvangen van christen-democraten en van socialisten, met wie hij van gedachten wis selde over het regeeringsPr°oram' Na afloop van dit onderhoud met de socia listen werd van Zeeland door den koning ont vangen, oim verslag uit te brengen over het resultaat z(jner besprekingen. De kabinetsformateur, die rond acht uur vanavond het koninklijk palels verliet, beves tigde ons thans persoonlijk, dat hij inderdaad Van den koning een nieuwe opdracht tot ka binetsformatie had ontvangen. Hij voegde hieraan toe, dat hij al het mo gelijke zou doen, om reeds morgen met de Samenstelling der nieuwe regeering gereed te zijn. Naar verluidt, zou de heer van Zeeland in overleg met den koning zijn oorspronkelijk Programma hebben gewijzigd. Het ia niet uitgesloten, dat hij tot nieuwe Pariementsontblnding zou overgaan, indien de socialisten onhandelbaar blijven, doch men Verwacht, dat dezen, wijl zij van nieuwe herkiezingen, in de huidige omstandigheden, d'les te duchten hebben, het niet zoo ver zul- *en laten komen. Het Is vooral de uiterst gespannen situatie Antwerpen en in andere plaatsen, waar Gestaakt wordt, die een spoedig einde der re geringscrisis dringend noodzakelijk maakt. ÖRUSSEL, 12 Juni. (R.O.) De unie van ^d-strjjders-organlsaties heeft een dagorder J'gevaardigd, waarin zij zich met algemeene ^temmen uitspreekt ten gunste van een in- ^graie landsverdediging, teneinde het land vrijwaren van een onverhoedschen aanval. MADRID, 12 Juni. (D.N.B.). De voorzitter van de links-republikeinsohe regeeringspartij, Marcelino Domingo, heeft gisteren een be zoek gebracht aan den minister-president, ten einde hem in kennis te stellen van de besluiten der fractie van de links-republi- keinsche partij en de republikeinsche unie. De links-burgerlijke afgevaardigden ach ten den tegenwoordigen toestand in Spanje inhoudbaar en eischen van de regeering energieke stappen tot herstel van de orde en veiligheid in het openbare leven. De minister-president heeft op grond van de bloedige gebeurtenissen in Malaga den gouverneur aldaar gemachtigd, over te gaan tot een ontwapening van de revolutionnaire groepen. In openbare en politieke kringen hecht men weinig waarde aan dezen maat regel. Caracas (Venezuela), 12 Juni. (R.O.) al£emeene staking in Venezuela heeft zich gisterenmiddag ook uitgebreid tot de olievelden van Maracalbo. Het scheepvaart verkeer ligt stil. De toestand vandaag is ongewijzigd ge bleven. Slechts hier en daar kwamen onge regeldheden voor. De staking, welke Woensdag j.l. Is afgekon digd, is een protest tegen de nieuwe wet, krachtens welke de regeering grootere vol machten krijgt om op te treden tegen ver storingen van de publieke orde, welke een gevolg zijn van diverse politieke acties en van de oommunlstlsche propaganda. LONDEN, 12 Juni. (R.O.). De keizer van Ethiopië, Halle Selassie, heeft regelingen ge troffen, om 17 Juni a.s. uit Londen te ver trekken naar Vevey, in Zwitserland, waai- hij een chalet heeft. Bij het plaatsje Bufola derailleerde de trein van Napels naar Nola, waarbij 15 dooden en 200 gewonden vielen te betreuren. Een overzicht van de plaats van het ongeval. PARIJS, 12 Juni. (D.N.B.) Behalve in het hotel- en restaurant bedrijf, is vandaag in verscheidene andere branches en ondernemingen een accoord tot stand gekomen, zoo dat in ongeveer 60 Parijsche fabrieken het werk vandaag weer zal worden hervat. In Dury bij Amiens is het tot een al zeer merkwaardige staking gekomen. Daar hebben n.l. de employés en ziekenverplegers van het provinciale krankzinnigengesticht het werk neer gelegd. De 800 patiënten worden door de dokters en de afdeelingschefs ver zorgd. In Parijs heerscht nog steeds groote spanning. Gistermiddag trokken weer stoeten stakers door de binnenstad met roode vlaggen en opgeheven vuist. Niet alleen de rechtsche bladen wijzen bezorgd op deze gespannen stemming; ook de „Ere Nouvelle" verklaart, dat de gebeurtenissen van Donderdag tot ernstig nadenken manen. Men begrijpt, dat de regeering gedold heeft, maar het moet duidelijk gezegd worden, dat geduld hebben niet hetzelfde is als onverschillig blijven tegenover uit breiding van de wanorde. PARIJS, 12 Juni. (R. O.) Vandaag is op steeds meer plaatsen het werk hervat en in totaal zijn 199.000 stakers weder aan den arbeid gegaan. De meeste café's en restaurants te Parijs zijn heropend. In het algemeen kan gezegd worden, dat ook in de provincie de stakings beweging ten einde loopt. Te Rijssel zijn vanmorgen 15.000 arbei ders, behoorende tot 60 fabrieken, weder aan het werk gegaan. Uit Douai wordt gemeld, dat de mijn staking in het arrondissement geheel is geëindigd. Te Valenciennes zijn 50.000 arbeiders weder aan het werk gegaan. De minister van binnenlandsche zaken, Salengo, heeft een onderhoud gehad met Blum en vervolgens besprekingen gevoerd met den prefect van politie. Er is thans een aantal maatregelen ger troffen. Samenscholingen op den open baren weg zijn o.a. verboden. De staking; van het personeel der gas- en electrlciteitsbedrijven te Belfort is ten einde. In de metaal- en textlel-industrie van Lou- viers is het werk eveneens hervat. Verwacht wordt, dat morgenochtend in de geheele Fransche staalindustrie de arbeiders weer aan het werk-zullen gaan. Te Parijs is voorts overeenstemming be reikt b(j de algemeene maatschappij van brandverzekering. Verder is het werk hervat bij de „Magasins Réunis". Verschillende fabrieken worden weer In bedrijf genomen, terwijl ook het levens- middelenbedrijf van Felix Potin zal worden heropend. De slagersknechts hebben eveneens besloten morgen het werk weer te hervatten. Daarentegen heeft de stakingsbeweging zich uitgebreid tot Sedan, waar 4000 en tot Montbeliard, waar 2000 arbeiders in staking zijn gegaan. Te St. Nazaire en Nantes heb ben de havenarbeiders het werk neergelegd. PARIJS, 12 Juni. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Het uitgebreide politie- vertoon te Parijs heeft kalmeerend gewerkt, evenals de heropening van de café's en res taurants, welke, alhoewel nog niet algemeen, in den namiddag toch in vele gevalleri*hun deuren weer openden. Daardoor kreeg de stad weer een levendiger aanzien. Hoezeer de beweging door revolutionnaire agitatie is opgeschroefd, bleek wel uit het ge mak, waarmede het café- en restaurantper- soneel, ziah weinig bekommerend om de voor waarden, weder het werk heeft hervat, zoo dra de vakvereeniging maar haar toestem ming daartoe gaf. De patroons, die zich door de algemeene staking hadden laten intimideeren en de hooge eischen der agitatoren hadden inge willigd, waren natuurlijk zeer verbolgen' en het gevolg was, dat weder moeilijkheden ont stonden, zoodat vandaag juist een aantal ca- ré's en restaurants gesloten bleef, welker directies eerst aan de gestelde eischen had den toegegeven, doch die nu beproefden, zich slechts aan de algemeene regeling te houden. Dat was o.a. het geval met het café „De la Paix", dat eerst om vier uur openging. Sommige communistische kamerleden zoe ken eveneens olie op de golven te werpen en zoo beeft dé leider der kamerfractie Thorez, dié secretaris-generaal is van de communis- tirche partij, verklaard, dat men ook een sta king moet weten op te heffen, als de essen tieels eischen zijn ingewilligd en dat men een compromis' moet weten te aanvaarden, om geen kracht te verspillen. Bij sommige stakingen doet ach ook eenige vermoeidheid van den kant der arbeiders voor. De weerslag van de stakingsbeweging op de politiek is vandaag goed te bemerken ge weest in de bijeenkomsten van de verschil lende politieke fracties. De radicalen hebben een motie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat zij achter de regeering staan bij de bemiddelende actie en waarin zij consta- teeren, dat de vakvereenigingsleiding en de regeering het eens zijn, maar de bezorgd heid bij hen schijnt toch ook nog zeer groot en zij hebben daarom voora] getracht op den voorgrond te stellen, dat de regeering de vrijheid van arbeid zal verzekeren. Daladier had gevraagd, vooral niets te doen wat onaangenaam kon zijn voor de re geering. Salengro en hij zouden zorgen, dat de orde gehandhaafd bleef. Over het algemeen had men vanavond den indruk, dat de kalmte langzazmerhand terug keert en men hoopt, dat daarvan het gevolg zal zijn, dat de stakers zelf gaan overwegen, welke gevolgen de inwilliging van de eischen, die zij stellen, op de levensduurte moet heb ben en dat zij daardoor tot meer gematigd heid zullen worden gebracht. PARIJS, 12 Juni (R.O.) In de kamer heeft vandaag Paul Reynaud, oud-minister van fi nanciën, een rede gehouden, waarin hij zeide, dat de regeering een loonsverhooging van 35 procent voorstelt, terwijl overal elders de loonen verlaagd worden. Frankrijk zal daar door volgens hem gedwongen zijn, in een ge sloten economisch stelsel ie leven. De regee ring heeft in den nacht van 7 Juni slechts met de vertegenwoordigers der groote onderne mingen onderhandeld. De kleine geïsoleerde bedrijven zullen echter door de concurrentie ten gronde gaan. Tenslotte zèide Reynaud, dat de arbeiders van de voorgestelde wet geen voordeel zul len hebben en dat de autarkie het land zal vermoorden. In zijn antwoord aan Reynaud verklaarde Blum, dat Reynaud, evenals de dokters van Molière, zijn best deed, om het aantal namen der ziekte te vermeerderen, ten einde den zieke daarmee angst aan te jagen. Volgens Blum bestond er geen verband tus- sohen de prijzen der levensmiddelen en de sa larissen. Het bewijs hiervan is, dat sedert een jaar de salarissen naar heneden zijn gegaan de levensmlddelenprijzen toch zjjn blijven stijgen. Volgens Blum worden de prijzen der levens middelen verhoogd door de algemeene onkos ten. Wanneer de regeering er in zal slagen, het eeonomische leven te verbeteren, zullen de algemeene onkosten In verhouding minder groot zijn. Blum verklaarde geenszins van plan te zijn, zich in het dilemma van de au tarkie te begeven of in dat van een devaluatie. Blum wees er nog eens op, dat de invloed der buitenlandsche elementen op de vakver- eenïgingen nog was vergemakkelijkt door den geringen weerstand van de menschen in ver band met de lange regeeringscrisis. Blum vroeg den leden van de kamer zich tegen dezen toestand te verzetten en zeide, vastbe sloten te zijn de orde in de straten te hand haven. Hij eindigde zijn rede met te zeggen: „Ik dank de pers voor haar pogingen om het land een voorbeeld van koelbloedigheid te geven. De regeering zal haar plicht niet ver zaken. De kamer zal haar niet kunnen verwij ten, dat zij den toestand niet meester kan blijven." De kamer heeft met 385 tegen 175 stemmen het wetsontwerp inzake <je instelilng eener 40-urige arbeidsweek in zijn geheel aange nomen. In de volgende kamerzitting, die Dinsdag zal worden gehouden, zullen de groote com missies worden ingesteld. Blum spreekt in den senaat. PARIJS, 12 Juni (R.O.) Leon Blum heeft zich vandaag in den senaat in de debatten gemengd en o.m. verklaard: „Het is te hopen dat het werk zeer spoedig zal worden hervat. Sinds gisteren zijn de con flicten, althans uiterlijk, veranderd. De re geering is vastbesloten de openbare orde te handhaven (applaus van links; van rechts wordt de opmerking gemaakt: „Republikein sche orde"). De regeering is een regeering van orde en niet een regeering van anarchie". De zitting van den senaat was van korten duur. De regeering heeft vijf wetsontwerpen van economische en sociale strekking, welke door de kamer zijn goedgekeurd, bij het bu reau van den senaat ingediend. Deze wetsont werpen zullen den bevoegden commissies wor den toegezonden. Op verzoek van Blum is de senaat tot Dinsdag uiteengegaan. BRUSSEL, 12 Juni. (R. O.) Gezaghebbende kringen voorzien een verdere uitbreiding van de stakingsbeweging tegen a.s. Maandag. De minister van Binnenlandsche Zaken, du Bus de Warnaffe, heeft in overeenstemming met Van Zeeland verklaard, dat hij zich tegen iedere bezetting der fabrieken zal verzetten. De situatie in de haven te Antwerpen is ongewijzigd. Te Luik is de stakingsbeweging uitgebreid tot het kolenbekken. De gendarmerie heeft opdracht gekregen, de door de mijnwerkers bezette mijnen te ontruimen. De kolenmijnen van Bois d'Avroy en Grachetrigny zijn bezet. Er wordt geen enkel incident gemeld. In het algemeen eischen de arbeiders een loonsverhooging van 20 pet., een 40-urige werkweek en pensioen op 50-jarigen leeftijd. De arbeiders in de metaal-industrie staan voor een staking. LUIK, 12 Juni. (R. O.) De mijnwerkerssta king in het Luiksche heeft zich vanmorgen nog uitgebreid. In de bekkens van Luik, Her stal en Seraing is de staking algemeen. Op het plateau van Hervé wordt nog ge werkt. BRUSSEL, 12 Juni. (A.N.P.) Vanmiddag om half vier werd vernomen, dat ook de ar beiders van de „nationale fabriek" van Her stal het werk hadden neergelegd en de fa brieken hadden bezet. Later bleek echter, dat het slechts een groep vrouwelijk personeel betrof, welke zich naar de binnenplaats van de fabriek had be geven en er den verderen middag met zingen en dansen doorbracht. Sinds gistermiddag zyn te Terneuzen nog binnengeloopen de Deensche stoomschepen „Belgien" en „Paris", de Noorsche stoomsche- pe,n „Viola", „Torfinn. Jarl" en „Bör", het Duitsche stoomschip „Chronos", het Belgische stoomschip „Espagne" en het Iersche stoom schip „Lanarhone". Momenteel worden te Terneuzen aan de kaden en in de kanaalhaven en op het ka naal tusschen de Hoeksche brug en de nieuwe sluis een twintigtal schepen gelost en geladen, waaronder eenige van 10.000 ton inhoud. De werkzaamheden ondervinden geen stagnatie. Wij hebben bericht, dat op een plantage te Assala nabij Addis Abeba vier planters door inlandsche bandieten werden belegerd, zoodat hun levensmiddelenvoorraad thans uitgeput is en dat onder deze planters zich ook bevonden de twee Nederlanders Leenaers. Deze twee heeren zijn, naar wij nader ver nemen, te Maastricht geboren. De heer J. E. M. Leenaers werd 30 October 1898 geboren en zjjn jongere broer J. A. M. Leenaers op 13 Juli 1900. De oudste van de twee broers promoveerde jaren geleden aan de Rotterdamsche Handels- hoogeschool tot doctor in de handelsweten schappen. In het jaar 1930 vatte hij het plan op, om als pionier naai- Abessynië te gaan en daar land te ontginnen. Hij vertrok dèn eersten November 1930 van Amsterdam naar Abessynië. Aldaar trad hij in onderhandeling met den negus en huur de een uitgestrekt gebied. De jongste van de broers is op 18 Mei 1934 naar Abessynië vertrokken, om zich bij zijn broer te voegen. De nederzetting der gebroeders bevindt zich op twee dagreizen van Addis Abeba. Het volgend jaar, in 1937, zou de eerste koffie- oogst van het land zijn gehaald, waartoe on langs nog de machines waren besteld. In hun laatsten brief schreven zij aan familie te Maastricht: „De Italianen zijn 75 K.M. van ons verwijderd". Nadien heeft men niets meer van hen ge hoord, totdat het bericht over de belegering door inlandsche bandieten kwam. Het ministerie van buitenlandsche zaken te Den Haag heeft zich telegrafisch met de Fransche regeering in verbinding gesteld en verzocht om bericht te mogen ontvangen, zoo dra iets naders omtrent de heeren Leenaers bekend is. WARSCHAU, 12 Juni. (A.N.P.) In ver band met de botsingen tusschen stakers en politie te Thorn en Gdingen zijn daar 41 per sonen gearresteerd. De Noordelijken zouden Lei Yang ten Zuiden van Hengtsjau hebben bezet, terwijl de Kantonneezen zich zouden hebben teruggetrokken naar een plaats tusschen Lei Yang en Tsjantsjau. SJANGHAI, 11 Juni. (A.N.P.) Naar ver luidt, zouden de Kantonneezen, die naar het schijnt over een troepenmacht van 400.000 man en over 400 vliegtuigen beschikken, de provincies Foekien en Kiangsi zijn binnen gevallen. Twee Engelsche kanonneerbooten hebben opdracht gekregen, zich terstond naar Kan ton te begeven. De Japansche consul te Kanton heeft de autoriteiten gewaarschuwd tegen de ernstige gevolgen eener anti-Japansche agitatie. HANKOU, 12 Juni. (R.O.) Er zijn teeke nen, die erop wijzen, dat de centrale regee ring plotseling besloten heeft, het initiatief tot den strijd tegen Kanton te nemen, door eenige troepen naar het gebied ten zuiden, van Hengtsjau te dirigeeren in plaats van alle troepen naar Tsjang Tsja terug te trek ken, ten einde een botsing te vermijden. KANTON, 12 Juni. (R.O.). Alle dienst plichtigen in de zuidelijke provincies Kwang si en Kwantoeng zijn onder de wapenen ge roepen, terwijl ook de personen, die den dienstplichtigen leeftijd nog niet bereikt heb ben, gewaarschuwd zijn, dat zij zich gereed moeten houden, om naar het front te vsr- trekken. De vrouwen nemen dienst als verpleegsters. In de straten van Kanton davert het van rumoer van oorlogsmateriaal. Het fort Boccatigris, dat de monding van de Hsi-Kiang bewaakt, en het fort Pearl zijn in allerijl versterkt voor het geval Nanking oorlogsschepen zou sturen, om Kanton te bombardeeren. Het Duitsche nieuwsbureau meldt intus- schen uit Shanghai, dat de Nanking-troepen de tot dusver ten Noorden van Tsjangsja in genomen defensieve stellingen verlaten heb ber en in Zuidelijke richting over Hoengtsjau tot Lelyang zijn opgerukt. Uit het telegram van generaal Tsjen Tsji Tang aan president Lin-Sen, alsmede uit een aantal berichten uit Kanton, blijkt, dat inder daad de geestdrift in Kanton voor deze mili taire wandeling naar het Noorden verflauwt. Een der voornaamste oorzaken van deze be zinning zal wel z(jn de geweldige prijsstijging, welke zich alreeds in dat gebied openbaart, als gevolg van de ernstige koersdaling van het geld. Naar Reuter uit Shanghai meldt, wordt al gemeen aangenomen, dat Tsjeng Tsji Tang, de opperbevelhebber der Kwantoeng-troepen, het initiatief heeft genomen bij de ontruiming van Hoenan en dat zijn bondgenoot van Kwangsi, generaal Li Tsjoeng Jen, dus wel genoodzaakt was, hetzelfde te doen. De houding, van een aantal andere militaire chefs van Kwangsi blijft intusschen nog twij felachtig, De tweedracht, welke zich nu reeds onder de Zuidelijke commandanten openbaart, zal wel niet vreemd zijn aan de onverwachte beslissing van het opperbevel, om terug te trekken. Wat er van zij, feit is, dat de terugtocht der Kanton-troepen uit Hoenan hedenvoor middag begonnen is. Volgens bericht uit Tokio zijn 30 mijnwer kers gedood en 28 gewond, tengevolge van 'n gasontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn te Ohtani (provincie Foekoeo- ka). NEW ÏORK, 11 Juni. (A.N.P.) Wijlen de bankier John Whalen heeft de helft van zijn fortuin, dat geschat wordt op 1.346.252 dol lar, nagelaten aan kardinaal Hayes.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3