DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. QQQQQQQQQQ 59ste JAARGANG. WOENSDAG 17 JUNI 1936 No. 17585 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM.' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 ,DE HANZE". kegelen. Stationneeren verboden! KETHEL. ROTTERDAM. EEN GEDIENSTIG MANNETJE. ROTTERDAMSCHE rechtbank. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. GETALSTERKTE VAN DE POLITIE. GOUDEN BRUILOFT. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SOHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco bg vooruitbetaling: Cer drie maanden 3.25; per maand 1.10 Per week 25 cent. fiy bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, b|j Vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN z|jn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar ft 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. By contract aanzienlijke reductie. Geen prflsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tussehen den tekst dubbel adv.tarlef. Liefdadlgbeidsadv. half tarief. Voor liefdadig» heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.15 regels 1.50, bfl vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500.— bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen f 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.hij verjies van een duim; 75.— hij verlies van een wijsvinger50.— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand25.— hij -verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Een nieuwe voorzitter. Gisterenavond heeft de Hanze een vergade ring gehouden in den R. K. Volksbond, die Werd ingeleid door den heer de Leede, daar de vice-voorzitter de heer W. Janse wegens onge steldheid niet aanwezig kon zijn. De heer A. W. G. de Leede deelde mede, dat in de laatste bestuursvergadering met algemeene stemmen tot voorzitter der Hanze afd. Schiedam, in de vacature Joh. Brounts gekozen is de heer A. J. Vredebregt, vroeger secretaris der af- deeling. Tot voarloopige waarneming van het secretariaat heeft zich bereid verklaard de hoer A. M. Schoof. Spr. hoopt, dat de nieuwe voorzitter zijn functie evenzoo zal bekleed den zaoals hij jaren lang het secretariaat heeft gevoerd. Ook deelt spr. mede, dat de heer de Winter het penningmeesterschap zal blijven waarnemen. Hierna werd de voorzit tersplaats aan den nieuwen voorzitter afge staan. De heer Vredebregt dankte de leden, die via het bestuur invloed hebben uitgeoefend Om hem tot voorzitter te verkiezen. Spr. ziet de toekomst om de afd. te leiden niet al te pleizirig in. Toen echter 13 jaar geleden de afd. werd opgericht en geleid door den heer Joh. Brounts waren de tijden ook niet zoo gunstig. Spr. zal echter trachten, met hulp van God, naar beste vermogen de afd. te leiden. Spr. zal steeds bereid zijn te helpen daar waar te helpen is, in vereenigingsver- band. Ook aan het aantal leden, dat nu 153 bedraagt, zal getracht worden nog een ver meerdering teg even. De heer Schoof kon Wegens zaken niet aanwezig zijn, waarna door de heer de Winter de notulen van 11 Mei 1936 werden voorgelezen en door de vergade ring goedgekeurd. Herdacht met gebed werden nog de beide Overleden Hanze-leden, de heer C. Steens en de heer H. Steens. De eerste is 28 jaar lid ge feest, de laatste enkele jaren, vóór zijn laatst bekleedde functie. De Mica. Kennis genomen werd van een schrijven Van het Mica-Hoofdbestuur, dat de Mica 1936 in ieder geval doorgaat. De deelname van Schiedam is ook in de Permanente Com missie goedgekeurd. Binnenkort zullen ver dere mededeelingen hieromtrent^ worden ge- daan. - i Het Borgstelllngsfonds. Medêdeeling wordt gedaan, dat in samen werking met de K. v. Koophandel voor de beneden Maas oprichtingspogingen worden gedaan om te komen tot een borgstellings- fonds voor den Middenstand. D. i. een door de Regeering gewenscht instituut, vooral nu het Crisiscomité A is opgeheven. A.s. Donderdag zal de heer Foek^s in de K. v. K. de organisatie toeliehten, alsdan zal ook de Middenstand mede moeten beslissen of ze haar financieele deelname in het fonds kan toezeggen. Alsdan zal ze ook een verte genwoordiger in het bestuur kunnen benoe- hien van het fonds, hetgeen van groot belang is, waar het toch gaat om middenstandssteun. De bedoeling zou zijn dat maximum 500 Voorschot zal worden verleend per borgstel- ling. Om niet vooruit te loopen op de inleiding Van den heer Foekes komen wij hier nader op terug. Verschillende leden hebben over dit fonds gesproken, waarbij de voorzitter de gestelde Vragen naar genoegen beantwoordde. In het bijzonder werd er nog op gewezen, flat het toch de bedoeling moet zijn van de bftgeering om alleen aan georganiseerde mid denstanders eventueel crediet te verschaffen. De heer Collignon vraagt, of door deze deelname contributieverhooging noodzakelijk Wordt. De voorzitter zegt, dat we toch iets moe ten doen om medezeggenschap in het fonds te verwerven. De heer de Leede vraagt, of men zich niet voor één jaar voorioopig kan verbinden. De voorzitter zegt, dat de vergadering zich Inaar moet uitspreken. heer C. Janse stelt zich op het stand_ Punt> dat het een mooi doei is. Er is zoo wemig risico en als men voor het risico over dragen aan het fonds eventueel geen cent per Week overheeft, is het beter er heelemaal niet zaken, dan uit te scheiden. De voorzitter dankt den heer Janse en vraagt machtiging voor mandaat ter op richtingsvergadering voor het fonds. De heer de Winter vraagt of het alleen Voor middenstanders is, of evenals in Leiden ook voor arbeiders. De heer Promes is het met den heer de Winter eens, dat het alleen voor georgani seerde middenstanders moet zijn. De voorzitter wijst er op, dat arbeiders, die in woekeraarshanden waren gevallen, ge holpen zijn geworden. Dit was in het belang Van de middenstandszaken, die het betreffen de geld nu konden ontvangen van het fonds, terwijl die de zaak met de betreffenden in afbetaling regelde. De heer C. Janse is het niet met den heer Promes eens. Spr. vindt het een schitteren de propaganda mogelijkheid om de ongeorga niseerden te laten zien, wat de georgani- seerden vermogen. De voorzitter zegt toe, dat op een en an der Donderdag gelet zal worden. Het man daat wordt verlefent om aan de oprichting Van het borgstellingsfonds mede te werken. Over de Quadragesimo Anno herdenking Wordt nog even de financieele zijde bij even tueel te kort, scherp naar voren gebracht. Na veel discussie zal men deelnemen, doch een eventueel te betalen bedrag bij een te kort, zal alvorens betaald wordt eerst in een ledenvergadering wordt gebracht. Het Bestuur 8egt dit toe. B|j of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van de N.V. Unie-winkelmaatschappij om vergunning tot uitbreiding van het grossiersbedrijf in levens middelen en pluimveevoeder in het pand Nw. Haven 105109, kadaster Sectie M no. 3369, door bijtrekking van den nieuwbouw op den hoek van de Schoolstraat en de Warande, dienende voor opslagplaatsen; door bijplaat sing van 3 electromotoren van resp. 9%, 2 en 1 p.k., voor het drijven van twee liften en een puddingmachine; zulks met opheffing van de koffiebranderij met 9 electromotoren van totaal 18 p.k. en de daardoor gedreven werktuigen. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 1 Juli, des voormiddags ten 11,30 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toe staan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 17 Juni 1936. Lodivo-loten. Het bestuur kondigde verder aan de uit gave van 30.000 Lodivo-loten ten bate van de diocesane voorschotkas en wekt de Hanze- leden op loten te koopen, daar zijdelings dit fonds weer van groote waarde zal blijken bij verstrekking van borgstellingen door het borg stellingsfonds. Een bezoek aan den kruiser ,,de Ruyter" kan voorioopig niet doorgaan, doch wel na 1 October, als het schip in Rotterdam ter be zichtiging zal worden gesteld. Politie en glas. Bij den rondvraag komt nog ter sprake de houding der onderlinge glasassurantie t. o. van eenige kinderen van leden, die nu voor waardelijk tot 1 maand tuchtschool werden veroordeeld. Gezien de weinig soepele houding der po litie den laatsten tijd, adviseeren enkele le den zelfs de instructie der directeur van de assurantie te wijzigen in dien zin, dat geen politiehulp voorioopig gevraagd wordt. Een lid vraagt hoe het staat met den uit- verkoopwet. Een zaak op de Hoogstraat heeft drie we ken uitverkocht en begint nu twintig huizen verder opnieuw. Een ander lid vraagt of de sluitingsuren in de pers beter gepubliceerd kunnen worden in den vervolge, wanneer zulks te pas komt. Verder wenscht dit lid dat het Hanzebe- stuur tegen z.g. feestweken en Lunaparken zal optreden bij B. en W., wanneer men die hier zou willen houden. Spr. acht deze fees telijkheden funest voor middenstandszaken. De heer v. Rest vraagt of er ook nog ver slag wordt uitgebracht door den afgevaardig de naar de vergadering van den Centralen Raad. De heer Joh. Brounts heeft bestuur en le den hartelijk dank gezegd voor de mede werking, die hij gedurende zijn 13-jarig voorzitterschap heeft ondervonden. Spr. zal als eerevoorzitter steeds zijn best blijven doen om de belangen te behartigen der Hanze. Over de glasassurantie ontstaat een flink debat omtrent de houding van den directeur t o. van de baldadige jeugd in het bijzonder bij het hier bedoelde geval. De heer C. Janse wijst er nog op, dat het de bedoeling moet zijn ten alle tijde de zaak civiel in het reine te brengen en niet straf rechtelijk. Verder wordt toegezegd, dat de heer Ver- wayen een volgende vergadering verslag zal uitbrengen over den Centrale Raadsvergade ring., Betreffende den uitverkoopstermijn van 3 weken en het weer opnieuw openen van een zaak wordt gezegd, dat de K. v. K. daar nota van zal nemen en dat in de toekomst de be treffende zaak wel moeilijkheden zal krijgen als iets dergelijks weer gebeurd. Een lid vestigt er ook nog de aandacht op, dat er al eenige maanden in een, zaak hier ter stede bordjes niet uitverkoopsprijzen ■n een etalage voorkomen. Spr. vraagt of dit mag. De voorzitter antwoordt ontkennend. Hierna wordt deze geanimeerde vergadering gesloten. H. HART HULDE. Vrijdag, den feestdag van het H. Hart, zal op het Kerkplein van de Singelkerk weder- om de jaarlijksche openbare hulde worden gebracht aan Christus Koning. 's Morgens om 10.30 uur en 's middags om 3 uur heeft de kinderhulde plaats. De huldi ging door de volwassenen heeft 's avonds om 7 uur plaats, daarna wordt een Lof ge celebreerd, waaronder de WelEhrw. Heer van Alphen een feestpredicatie zal houden. BURGERLIJKE STAND. Aangifte van 1516 Juni. GEBOREN: Geertruida J., dochter van A. de Bruijn en W. C. van Schrevendijk, Nas- saulaan 75 Maria M., dochter van G. Ver biest en C. van Bommel, Gordonstraat 7 Willem S., zoon van A. Noordijk en J. J. van Kempen, Dr. Noletstraat 1. OVERLEDEN: C. de Zanger, 72 jaar, echtgenoote van F. W. Roetman, L. Nieuw- straat 149. DE WAALBRUG OFFICIEEL GEOPEND. Links: H. M. de Koningin en H. K. H, Prinses Juliana luisterend naar de rede van den minister van Waterstaat. Rechts: door het doorknippen van het lint verricht H. M. de Koningin de opening van den belangrijken verkeersschakcl over de Waal te Nijmegen. QUADRAGESIMO ANNO. Groote meeting op Zondag 5 Juli. Ter gelegenheid van het eerste lustrum der Pauselijke Encycliek „Quadragesimo Anno", heeft het bestuur van de K. S. A. te Schie dam voor Zondag 5 Juli een grootsche her denkingsdag georganiseerd. Voor onze lezers geven wij hieronder reeds een geheel overzicht van hetgeen op dien dag zal geschieden. Het aanbevelingsconiité. In het aanbevelingcomité hebben zitting genomen hoogeerw. heer A. J. C. Schraag; zeereerw. heer G. L. Binkhorst O.P., zeer- eerw. heer L. H. Meijer O.P., zeereerw. heer T. A. Vis, mr dr. F. L. J. van Haaren, mr. M. M. van Velzen, B. A. i. Wittkampff, R. J. Kleipool, J-J. S. Engering, Bestuur aer K. S. A.: Th. J. H. Mouwens, voorzitter; W. v. d. Weijden, secr.-penningm., W. Th. A. Janse, W. Janse, J. A. Nijssen, weleerw. heer J. A. M. Bekkers, geest. adv. Predikatie in de H.H. Missen. Des morgen wordt in alle kerken in alle H.H .Missen een predikatie gehouden met be trekking tot de Encycliek. Van alle Katho lieken wordt verwacht, dat zij dien morgen ter intentie van den dag tot de H. Tafel zullen naderen. Bijeenkomst in het Volkspark, Des middags twee uur precies groote bijeenkomst in het Volkspark. Alle Katholieke vereenigingen van socialen en godsdienstigen aard ter plaatse, hebben haar medewerking toegezegd. I. Opening. II. Tu es Petrus. Palestrina. III. Domme salvam fac. Giesen. IV Rede van den zeereerw. heer J. B. W. Möller, pastoor te Voorburg, oud-pastoor der H. llartkerk. V Opstelling van den optocht: 1. Muziek St. Ambrosius; 2. Graal; 3. Francisca Romana; 4. Meisjescongregatie St. Jan; 5. idem O. L. Vrouw Rozenkrans; 6. idem St. Liduina; 7. idem H. Hart; 8. R. K. Vrouwenbond; 9. Vrouwencongregatie H. Hart; 10. idem St. Jan; 11 idem O. L. Vr. Rozenkrans; 12. K.J.C. H. Hart; 13. idem St. Liduina; 14. idem St. Jan; 15. idem O. L. V. Rozenkrans; 16. St. Jozefgezellen; 17. Muziek St. Lau- rentius; 18. Ned. R. K. Volksbond; 19. St. Eloy; 20. St. Antonius; 21. St. Jozef: 22. St. Willibrordus; 23. St. Laurentius; 24. St. Bonifacius; 25. Werkmeesters; 26. Technici; -27. Bakkersgezellen; 28 Grafische Bond, 29. Overheidspersoneel, 30 Kappers St. Cosmas, 31. St. Barbara, 32. Eerbied in Gouds Huis, 33. Werknemende Middenstand 34. Muziek St. Hildegardis, 35. St. Chris- toffel, 36. Handels- en Kantoorbedienden, 37. Hanze, 38. Slagersgezellen, 39 K.J.M.V. 40. Kath. Kring Gorzen, 41. Alg. R. K. Propagandaclub, 42. Mannencongregatie H. Hart, 43 idem St. Liduina, 44 idem O. L. Vrouw Rozenkrans, 45. Bond v. groote gezinnen, 46. Excelsior, 47. R. K. E.H.B.O. De te volgen weg is (behoudens wijzigin gen) Stadhouderslaan, Penninglaari, Alei- dastraat, Vlaardingerdijk, Vlaardingerstr., Dam, Korte Dam, Grootoe Markt, Lange Kerkstraat, Emmaplein, Singel, Oostsingel, Snelliusstraat, Rotterd. dijk, Koemarkt, G. Verboonstraat, Lange Nieuwstraat, Hoofd straat, Lekstraat, Nieuwe Maasstraat, Geer- vlietsche straat, Havendijk, Volkspark. VI Laudate Dominum Palestrina. VII Die Nacht Fr. Schubert. VIII Sluitingstoespraak. IX Aan U o Koning der Eeuwen. De nummers 2, 3, 6 en 7 worden door het Gemengde Koor van den Kath. Kring Gorzen gezongen; nummer 9 door allen. De volgende muziekkorpsen hebben hun medewerking toegezegd: St. Ambrosius van Schiedam, St. Laurentius van Rotterdam, St. Hildegardis van Rotterdam. Alle vereeni gingen worden uitgenoodigd hun vaandels en emblemen mede te brengen. Ordemaatregelen. Ter bevordering van een vlugge opstelling van den stoet begeve ieder zich terstond na de rede van pastoor Möller naar het voor zijn organisatie bestemde nummer. Het koopen van een speldje ter bestrijding der kosten wordt aanbevolen. Voor een luidsprekers-installatie wordt ge zorgd. SCHIEDAM VAART WEER OVER DE W'ERELDZEEëN. Reeds gedurende een vijftigtal jaren was er op het ruime sop geen boot meer te be kennen die de naam onzer stad droeg. He laatste boot, die de naam „Schiedam" droeg was van de Holl. Am. Lijn, deze on derging echter reeds lang het lot van zijn voorgangers. De oudste „Schiedam" was een pl.m. 600 tons bark van de firma Prins Co., carga doors te Schiedam. Deze voer regelmatig op Indië. Vijf en zeventig jaar ge,leden werd deze boot gesloopt. Thans heeft de Halcyon Lijn aangekocht bet s.s_ Wimborne, dat de naam „Stad Schie dam" kreeg. Het gaat de „Stad Schiedam" echter blijk baar niet voor de wind, want bij het ma- noevreeren in Roath Basin is zij tegen de kade aangevaren en heeft vrij aanzienlijke scluyie Hpgeloopen. Het schip is in het droog dok ge2et om de schade te herstellen. Moge de „Stad Schiedam" in het vervolg minder pech hebben ëij, nog lang de we reldzeeën kruisen. RECHTSPOSITIE POLITIEPERSONEEL. Naar wij vernemen zal binnenkort in den Raad en in de Commissie van Georgani seerd Overleg, een nieuw concept-reglement worden behandeld over den rechtstoestand van het politiepersoneel. Ingrijpende wijzigingen komen er niet in voor. Het Sehiedamsch Kegelcomité heeft we derom een kgelconcours georganiseerd. Het concours zal gehouden worden op de 4 banen van het Corner House van Donderdag 18 tot en met Zondag 21 Juni a.s. Behalve de korpswedstrijd om den N. O. T.-beker, zullen er wedstrijden zijn om het kampioenschap van Schiedam, om den Cor ner House-beker, alsmede vaste-baanwed- strijden voor dames en heeren volgens ge wone- en Hamburger telling. De opening heeft Donderdagavond te 8 uur plaats, waarna direct de wedstrijden een aanvang nemen, welke tot Zondagavond 10 uur duren. Aan de vaste baanwedstrijden kan door een ie^er worden deelgenomen- GESLAAGD. Bij de te Reuver gehouden examens slaag den voor de acte L. O. de dames: N. Beu- mers, T. Elshof, A. Kloos en A. Peitsman, allen van hier. MARTINET 1—V.F.C. 1. Hedenavond om 7,15 speelt Martinit 1 een liefdadigheidswedstrijd tegen V.F.C. 1, terrein Boschhoek, ten bate van de Schiedamsche werklooze cursisten, deelnemend aan de a.s. Nijmeegsehe 4-daagsche. Beide ploegen ko rren op zijn sterkst uit onder leiding van den heer J. H. v. d. Zanden en daar V.F.C. onder de sterke 3e klassers wordt gerekend, be looft deze wedstrijd een spannende en goede krachtmeeting voor de nieuwe 3e klasser te worden. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 16 Juni. Aangekomen Ned. mo torschoener Corect, kapt. A. Boer ma, ledig van Rotterdam om balen te laden uit het Eng. s.s. Peter Bogen, bij N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 16 Juni. Aangekomen Ned. s. Tapanoeli, Rotterd. Lloyd, ledig van Rot terdam; Zweedsch s. Wasaborg, ledig van Roterdam, beide om te dokken in de Wil tonhaven. SCHIEDAM, 16 Juni. Vertrokken Duitsch s. Pollux, ledig naar Archangel. (Niet langer stil staan dan noo- dig voor on middellijk in- en uitstappen) OVERPLAATSING De eerw. pater A. Lansbergen O.S.B., die sedert enkele jaren als novicemeester in Frankrijk is werkzaam geweest, is door zijn overheid naar ons land teruggeroepen. Z.Eerw. die momenteel voor nekele dagen bij zijn ouders op de hoeve „Groenoord" ver blijft, zal dezer dagen naar Egmond ver trekken waar hij met het secretariaat der nieuwe benedictijner abdij aldaar zal wor den belast. SCHIETWEDSTRIJD BURGERWACHT. De uitslag der voortgezette schietwedstrijd der Kethelsche Burgerwacht is in Klasse A Jan Verspeek 48 p.; H. de Lange 48 p.; A. H. W. de Bruijn 47 p. In klasse B: Q.van Lindt 48 p„ F. Olsthoorn Qz. 48 p.; C. de Bruijn 47 p., C. Lansbergen Az. 47 p. Klas se C: C. A. de Lange 48 p., J. Fransen 46 p., H. Nootenboom 45 p. De totaa 1 uitkomsten der verschillende schutters belooft een spannende eindstrijd, daar meerdere schutters met gelijke pun ten boven aan staan Ging er met tien gulden van door. In bewaring is gesteld de 26-jarige D. van Z., die, wanneer hij in Rotterdam is, pleegt te wonen in logementen. De vorige week liep hij over de Hoogstraat en passeerde een koopman met bosjes vette paling. Deze stond in druk gesprek met een schipper, die een bosje paling had gekocht, maar geen kleingeld had en alleen een briefje van tien gulden. De koop man kon niet wisselen en hierover ging ver moedelijk het praatje. De schipper wilde zijn paling, de koopman zijn geld. Hoe moesten nu de beide wenschen tevreden worden gesteld? Er stond volgens de bescheiden meening van Van Z. niets anders op, dan zijn diensten aan te bieden. De koopman kon niet weg van zijn paling en de schipper was in de stad niet zoo bekend. De bereidwillig toegestoken hulpvaardige hand werd gegrepen en de „gedienstige" ver trok met het briefje van tien gulden, naar een magazijn om het briefje in klinkende munt om te zetten. Het toeval wilde, dat het be wuste magazijn een achteruitgang heeft en hiervan maakte van Z. gebruik, om met de Noorderzon te vertrekken. Begrijpelijk deed de schipper aangifte van dit allesbehalve goedkoope palyigtje. En dank zij een beschrijving, die men van den oplichter kon geven, is het gisteren aan een recher cheur gelukt van Z. in zijn kraag te grijpen. Hij bekende er met het tientje vandoor te zijn gegaan en het te hebben omgezet in biertjes, die hij had gedronken op Katendrecht. De schipper was inmiddels naar Roermona vertrokken, maar de koopman heeft den menschlievenden bedrieger herkend. Zitting van 16 Juni. Een nachtelijke rit. In den nacht van 10 op 11 October reed een auto over de Kruiskade, komende uit de rich ting van den Coolsingel. Bij de Kruisstraat gekomen, maakte de auto plotseling een zwen king naar rechts ten einde een aanrijding met een postauto die uit die straat kwam te ver mijden. De auto reed het trottoir op, doch wist nog juist een botsing met den gevel te voorkomen, schoot toen naar de overzijde van de Kruiskade, ramde daar een haltepaal van de tram en kwam tegen den gevel van een huis tot stilstand. Bij dien zonderlingen rit had de auto den agent van politie H. de Leeuw, die op den hoek van Kruiskade en Kruisstraat stond aangereden en voorts den kantoorbediende P. Versnel, die bij den halte- paal stond. De agent van politie had dienten gevolge eenige kneuzingen en schaafwonden bekomen, de kantoorbediende had eenige lichte verwondingen opgeloopen. In verband met de schuldvraag werd een Verwacht wordt: Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Ooste lijken wind, helder tot licht of half bewolkt, droog, behoudens in het Zuid-Westen geringe kans op onweer, warm. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 18 Juni, in: Grand, De overwinnaar (voor volw.); Tha lia, De onzichtbare macht (boven 18 jaar); Studio, Olie voor China's lampen (boven 18 jaar)Corso, HartediefPrinses, Mazurka (voor volw.); City, Moeder Perrin; Lumière, Let us live tot night (boven 18 jaar); Roxy, Uit de wereld van het onbewuste (boven 18 jaar); Colosseum), De spionne van Staboul en Haar grootste schat (voor volw.)Victo ria, Het Carnavalskind en De groene domi no (voor volw.); Olympia, Het raadsel der schaduwen (boven 18 jaar)Scala, Duivels van het verkeer (boven 18 jaar); Ooster, Sa- voy-hotel 217 en Dokter Socrates (voor volw.) Centraal, De schrik der pampas en Met volle muziek (voor volw.)Luxor, Spektakel om Jolanthe (boven 18 jaar)Capitol, De verlei der en Het meisje uit de onderwereld (voor volwassenen). Tentoonstellingen: Studio '32 kinderteekeningen van Cizek (Weenen). SCHIEDAM, 17 Juni. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10, Spoeling. Spoeling ƒ1. a 1,10. vervolging ingesteld tegen den 26-jarigen koopman W. de H„ die de auto zou hebben bestuurd. Toen de zaak in de openbare be handeling kwam, beweerde de H. echter dat niet hij de auto bestuurd had, doch zijn ver loofde, de artiste C. P. W. v. W. De zaak werd naar de instructie terug gewezen. Thans moest de 29-jarige artiste terecht staan terzake, dat zij hoogst roekeloos en on achtzaam had gereden. Zij verklaarde met kalme vaart gereden te hebben gereden. Bij de Kruisstraat gekomen, had zij de postauto gezien maar doordat deze sterk vaart ver minderde, had z|j den indruk gekregen, dat de postauto haar den voorrang gaf. Zij had dadrom niet gestopt, doch de postauto was plotseling weer aan het r|jden gegaan en zij was toen zoo geschrokken, dat zij het stuur had losgelaten. De naast haar zittende W. de H„ onder wiens toezicht zij reed, had toen het stuur gegrepen en de auto naar rechts gestuurd en de manoeuvre gemaakt, waarbij de beide personen ware aangereden. Nadat eenige getuigen waren gehoord, heeft het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman verdachte's schuld aan de aan rijding bewezen achtend, geëischt 1 maand hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaren, benevens 50.boete subs. 10 da gen hechtenis. De verdediger mr. H. W. A. v. Toen voerde in zijn pleidooi aan, dat het aan nemelijk is, dat verdachte den indruk had, dat de postauto haar voorrang zou verlee- nen. Toen bleek, dat de auto toch doorreed heeft verdachte het stuur los gelaten. Op dat oogenblik greep De H. in en dus was ver dachte van de verantwoordelijkheid ontslagen. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Vervolgens heeft W. de H. terzake van het zelfde feit terecht gestaan. Nadat dezelfde getuigen waren gehoord heeft het O. M. tegen dezen verdachte, die in de gegeven omstandigheden gehandeld heeft, zooals hem het best voorkwam, vrij spraak geëischt. De verdediger, mr. H. W. A. V. Toen sloot zich bij dezen eisch aan. Uitspraak 30 Juni. Volgens gegevens van bet Gemeentelijk Bureau voor de Statistiek waren op 31 De cember 1935 b|j de politie werkzaam 1559 personen tegen 1541 op 31 Dec. 1934. Het corps bestond uit een hoofdcommissaris, een plaatsverv. hoofdcommissaris, 6 commissaris sen, 10 hoofdinspecteurs, 42 inspecteurs le en 47 inspecteurs 2e klasse,, 98 hoofdagenten, 180 agenten le klasse en 1064 agenten 2e klasse en veldwachters. Op Zondag 28 Juni hoopt het echtpaar Kip pingGadri, Oranjeboomstraat 45b, zijn vijf tigjarige echtvereeniging te herdenken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1