VERSTERKING DER LANDSVERDEDIGING. TOEZOMDEIÏ OTUKKÈM DE STRIJD TEGEN DE KERK IN HET DERDE RIJK. WOENSDAG 17 JUNI 1936 MAASSLUIS, VLAARDINGEN. NEDERLANDSCHE BANK. Goud-export ten bedrage van ca. 10 millioen. DE MOORD TE LEIDEN. Dekkingspercentage nog een kleine fractie gestegen. WIJZIGING AMBTENARENWET. DE VARKENSCENTRALE GEDAG VAARD. IN EEN SLUIS GEVALLEN. INVOERHEFFING OP PERZIKEN. WEGEN IN HET WESTLAND. ARABISCH—JOODSCH VERDRAG ONJUIST VERTAALD Zwart ais de Nacht! Protest van den Bisschop van Rottenburg. In denzelfden nacht werden op tal van plaatsen^de Kruisbeelden vernietigd. GEEN VLAGGEN VAN DUITSCHE STATEN, KERKEN ENZ- Krediet van 235 millioen franken bewilligd. Crisis in de socialistische partij. DE WEGEN-AANLEG IN ETHIOPIË HET BINNENSCHEEPVAART. CONGRES. ZONDER NUMMER. Tegen een vijftal huiseigenaren is proces verbaal opgemaakt voor het niet nakomen van de verordening op de nummering van huizen. Volgens de verordening moeten de nummers in zwart of rood ter grootte van minstens 3 c.M. op de posten van de deur staan. KOSTELOOS INENTEN. B. en W. maken bekend dat op Dinsdag 23 Juni a.s. des namiddags half 2 in het Wijk gebouw van het Groene Kruis gelegenheid zalworden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen die zich daar toe aanmelden. SCHOORSTEENBRANDJE. Ten huize van M. aan de Hellingkade heeft een schoorsteenbrand gewoed. Het vuur is met een snelblusscher door een paar brandweer lieden bedwongen. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het s.s. „Flensburg" met 10,175 ton erts. COLLECTE. Op Donderdag1 18, Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Juni a.s. zal de jaarlijksche collecte plaats hebben ten behoeve van het fonds voor oud- militairen. ZWEMWEDSTRIJDEN. De jaarlijksche zwemwedstrijden van de Vlaardingsche Zwemclub met de daaraan ver bonden schoolestafette zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 4 Juli a.s. in de Gele in richting. „SURSUM CORDA"-„ORPHEUS". Bovengenoemde vereenigingen zullen op Woensdag 1 Juli een gecombineerd concert geven in den tuin van de zaal Harmonie. Een mooi programma zal worden uitgevoerd. Sur8um Corda zal de concoursnummers ten gehoore brengen, waarmede zij op het met Hemelvaartsdag gehouden concours te Wasse naar zoo'n succes heeft gehad, terwijl Orpheus enkele fraaie zangnummers zal ten gehoore brengen, met begeleiding van een ensemble uit Sursum Corda. SPOORBRUG GESLOTEN. De spoorbrug zal in den nacht van Donder dag op Vrijdag en van Vrijdag op Zaterdag gesloten zijn wegens rijden van grindtreinen. MIMIKA-DWERG-PAPOEA-EXPEDITIE. Voordracht van dr. H. J. T. BijUmer. Over de mimika-dwerg-papoea-expeditie, welke van Augustus 1935 tot Maart 1936 op touw was gezet door de maatschappij ter be vordering van het natuurkundig onderzoek der Nederlandsche koloniën, en waarvan de leiding aan dr. H. J. T. Bijlmer was toe vertrouwd, heeft deze laatste op de jaarver gadering dier maatschappij die in Artis te Amsterdam werd gehouden, verslag uit gebracht. Het doel der expeditie was nader onder zoek der tapiro-dwergpapoea's, die door een Engeische expeditie in 1910 waren ontdekt. Er. was toen slechts een enkele kampong vluchtig bezocht. Deze dwergen bleken ge middeld 144,9 cm. lang en de Engeische anthropoloog prof. Haddon meende hier met zuivere negrito's te doen te hebben. Daar later gebleken was, dat overal in het achter land van de sedert 1926 onder direct bestuur gekomen mimika kust (Zuidwest N.Guinea) bergpapoea's moesten wonen, was opsporing daarvan een tweede doelstelling der expeditie, waarbij dan tevens de onderlinge samenhang der stammen zou worden nagegaan, even tueel die met het volk aan de andere zijde ;van de centrale keten. Gelukkig kon de leider mededeelën, dat de tocht geheel conform het opgemaakte plan was verloopen. Op drie plaaten was men van de kust uit het binnen land ingetrokken, resp. by de mondingsplaat sen der Oemar-, Jera- en Mimika-rlvieren en in al die gevallen was men by bergpapoea- kampongs terecht gekomen. In het bovenstroomgebied van de Mimika had men, dank zij missionaris Tlllemans, weldra een vriendschappelijk contact met de tapiro-pygmaeën, waarbij tenslotte in het tot op dat oogenblik geheel onbekende toeaba-dal werd doorgedrongen. De tocht bij de Jera-rivier was eveneens zeer belangrijk. Vooreerst voerde zij tot de ontdekking van een nieuwen dwergstam, die echter wat grooter, nl. 152 cm. lichaamslengte vertoonde. Maar tevens voerde zy naar het geheimzinnige Pania, een plaats, die het cen trum der berg-papoea's van deze streken bleek te zijn. Het kostte zeer veel moeite om gidsen naar Pania te krijgen, men raadde den tocht ernstig af en inderdaad hij viel niet mee. Gedurende vijf nachten moest tusschen 2.500 en 3000 M. hoogte op de kam van het Char les Louis-gebergte worden gekampeerd, aleer de expeditie in Pania, het vruchtbare dal van de boven-Oeta, kon afdalen. Maar de tocht werd beloond, 500 mannen kwamen tijdens het verblijf voor onderzoek beschikbaar. Men stroomde saam van heinde en ver en van twee stammen kon het contact met de Noord zijde van den niet ver meer verwijderde centrale kam onomstootelyk worden vast- gjpteld. Merkwaardig was, dat het dwerg element hier, in deze volkomen afgelegen hooggebergte-streek, niet zuiverder, zooals verwacht, maar minder zuiver bleek, er kwa men veel groote typen voor en de volkomen raszuivere hoofdman mat 169 cm..' Het aller merkwaardigste was het uit het Noorden komende „gezantschap" van den Mannekoe- stam, dat een zelfbewusten indruk maakte en door de andere stammen met ontzag behan deld werd. Deze mannekoe wilden geen cadeautjes aannemen en hoewel zij diep ont zag voor ons koesterden, voelden zy zich als onze broeders. Een loot van hun stam was blank en die was zoek geraakt, zij mee^-'m die in ons te hebben weergevonden! Gevangenhouding van verlengd. verdachte De Haagsche rechtbank heeft gisteren met dertig dagen verlengd de gevangenhouding van den 28-jarigen meesterknecht M. C. B. uit Leiden, die in den avond van 14 April j.l. te Leiden, in de hal van een bioscooptheater zijn gewezen meisje, de 22-jarige fabrieks arbeidster J. S- uit Zoeterwoude, mét een broodmes doodstak. Na de publicaties der beide vorige week staten, die tezamen een goud-export regis treerden van circa 85 millioen gulden, bestond er uiteraard veel belangstelling voor de publf catie van dezen weekstaat. Afgaande op het verloop der. wisselkoersen, rekening houdende vooral met de omstandigheid dat dollar en Belga de eenige valuta's waarvan het koers verloop momenteel tot export van goud aan leiding zou kunnen geven zich bij voort, during rond het goud-export-punt hebben bewogen, moest worden verwacht dat de bank opnieuw goud zou hebben moeten beschikbaar stellen om aan de bestaande behoeften te be antwoorden. Dat blijkt inderdaad ook het geval te zyn geweest, doch in overeenstemming met de bescheidenheid van de affaire op de valuta markt blijken die goudafgiften in totaal be. perkt te zijn gebleven tot een hoeveelheid ter waarde van nog niet ten volle tien millioen gulden. In vergelijking met de in de markt circuleerende taxaties die tot 15 millioen gulden liepen), is de goud-uitvoer derhalve reeds van bescheiden omvang gebleven. Doch in vergelijking met de hoeveelheden, die ge durende de beide vorige weken voor uitvoer werden beschikbaar gesteld, geven de cijfers blijk van een ontspanning op de valuta-markt. In de week, geëindigd op 2 Juni, stond de bank voor export een hoeveelheid goud ter waarde van 43 millioen gulden af, de week, geëindigd per 11 Juni sloot af met een vermindering van den zichtbaren goudvoorraad van 42 millioen. Die ontspanning blijkt bovendien duidelijk en onweerlegbaar uit een zeer opmerkelijk ver schijnsel, t.w. dat de afgifte van goud gedu rende de laatste maand nimmer aanleiding heeft gegeven tot een uitzetting der binnen lands verleende credieten. Integendeel, zij ging gepaard met een geleidelijke imkrimping der uitstaande credieten, zooals trouwens ook ge durende de afgeloopen week opniew het geval is geweest. Zelfs de disconto-portefeuille geeft een vermindering te zien van circa 1% millioen gulden, niettegenstaande het particuliere dis- conto zich toch bij voortduring fond het offi- cileele bankdisconto bewoog, het zelfs bij tijd en wijle overtrof. Dat is trouwens ook momen teel wederom het geval. Gisteren noteerde het particuliere disconto van 4% tot 4% pCt., doch voor papier met niet meer dan twee handtee- keningen bleek weinig aanbod aan de markt, terwijl papier met drie handteekeningen nog gereedelijk door de particuliere markt werd opgenomen raison van 4% pCt. De geldmarkt blijkt derhalve nog niet zoo krap in haar middelen te zitten, of zij kan zich zeer wel financieren zonder de hulp der bank in te roepen. Bovendien, het tarief voor call-geld bedraagt nog steeds, de in totaal niet onbelangrijke goud-export en daaraan beant woordende circulatie van de laatste maand ten spijt, niet hooger te noteeren dan om en nabij lYz pCt., welke noteering niet bepaald een symptoom van geldschaarschte kan worden ge noemd. In totaal verminderde de credietuitzetting in het binnenland .met een bedrag van 514 mil lioen gulden. Tegenover het door de bank voor export beschikbaar gestelde goud werd een gelijk bedrag aan papier uit de circulatie ge nomen. In totaal onderging het obligo der bank een daling met ruim 14 millioen gulden, terwijl de goudvoorraad een vermindering met 9.6 mil lioen te zien gaf. In overeenstemming hiermede gaf het dekkingspercentage eerder een fractio- neele verbetering, dan verslechtering te zien; ook al is deze dan verder onbeteekenend ge bleven. Door goud alleen zijn de direct opeisch- bare verplichtingen der bank gedekt voor 72.37 pCt., door goud en zilver tezamen voor 74.92 pCt. Tenslotte blijkt uit de lichte stijging van de buitenlandsche wisselportefeuille, dat de bank de bewegingen der valutamarkt op den voet wenscht te volgen, teneinde onmiddellijk zoo- dra de koersen daartoe aanleiding geven, aan de vraag naar vreemde valuta te voldoen. Daardoor worden onnoodige, om haar psycho logisch effect ook minder gewenschte koers stijgingen Vborkomèn. JEUGDWERKLOOZENZORG. hans 20.000 jeugdigen te werk gesteld. Maandagmiddag had door den burgemees ter mr. J. C; Graaf van Randwyck de over dracht plaats van een clubgebouw aan de Zonnebloemstraat te Amersfoort, gebouwd door jeugdige werkloozen, aan de Speeltuin- vereeniging „Het Soesterkwartier". Ir. v. d. Tak gaf een overzicht van de werkzaamhe den, waarvan 112 jeugdige werkloozen heb ben medegewerkt Namens den minister van Sociale Zaken was aanwezig de heer Meijer de Vries, hoofd inspecteur van de Werkver schaffing, die in een korte toespraak zyn vreugde uitte over het feit, dat het idee van jeugdwerkloozenzorg van de jongeren zelf is uitgegaan. Vanzelfsprekend moest de over heid steun verleenen en zoo zijn van jaar tot jaar eenige millioenen voor dit doel beschik baar gesteld en zijn momenteel 20.000 jeug dige werkloozen te werk gesteld by werk- objecten voor jeugdige werkloozen. Er zyn echter 160.000 a 170.000 jeugdige werkloo zen zoodat nog zeer velen zich bij deze wer ken aan kunnen melden. Willen we komen tot betere tyden, aldus spr. dan moeten we samenwerken, de ouderen met de jongeren en moeten de laatsten beseffen dat lediggang uit den booze is. De zaak aangehoude tot 8 September. De Nederlandsche bond van groothande laren in varkensvleesch en groothandelaren, tevens producenten van spek en reuzel („Ne- prova"), heeft de Nederlandsche varkenscen trale gedagvaard daarby eischende schade vergoeding ten behoeve van zeven zijner leden, allen grossiers in varkensvleesch, die deze schade zouden hebben geleden ten gevolge van verschillende onrechtmatige daden, welke de varkenscentrale zou hebben begaan, en wel door in te grijpen in den handel in var kens en varkensvleesch, bestemd voor de bin nenlandsche markt. Gisteren diende deze- zaak voor de Haagsche rechtbank, waarbij voor den eischer optrad mr. A. E. J. Nysingh. Nadat zich voor de varkenscentrale mr. Ch. Telders had gesteld, concludeerde mr. Nysingh vooreisch, waarop de verdere behandeling der zaak werd aangehouden tot Dinsdag 8 September. De rechtsmacht van den ambtenarenrechter. In de Memorie van Antwoord op het voor- loopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Ambtena renwet 1929, deelt de Minister van Justitie mede, dat over dit ontwerp de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken is gehoord. Met de door die com missie gemaakte opmerkingen is ten voile rekening gehouden. Op de toepassing van artikel 126 der Amb tenarenwet 1929 kan de minister bezwaarlijk ingaan, omdat dat een aangelegenheid is, welke is toevertrouwd aan de zorg van zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken. De uitspraak van den centralen raad van beroep, welke zou wyzen op het bestaan van een leemte in de geldende regeling van de rechtsmacht van den ambtenarenrechter heeft van meet af de belangstelling van den minister gehad, maar hij is van oordeel, dat een enkele uitspraak van den hoogsten rech ter, waarvan bovendien betwijfeld mag wor den of zij als een principieele beslissing mag gelden, geen voldoende aanleiding is reeds thans een aanvulling van de wet te overwe gen. Daartoe kan men eerst overgaan, wan neer een constante jurisprudentie, die aan duideiykheid niet te wenschen overlaat, de aanwezigheid van een leemte buiten twyfel heeft gesteld. Ook de minister is van oordeel, dat het aan tal leden van de ambtenarengerechten over het algemeen te groot is genomen, daarom zyn reeds herhaaldeiyk ontstane vacatures onvervuld gelaten. Er wordt dus een gelei- deiyke vermindering nagestreefd. Inderdaad is de regeering van oordeel, dat het niet redelijk is te achten, dat van pen sioenen de eerste 800 in het geheel niet voor beslag, inhouding en korting vatbaar zyn. Waarom zou een pensioen van niet meer dan 800 'sjaars voor beslag, inhouding en kor ting onvatbaar moeten zyn, terwijl dit toch niet het geval is met een tractement of met arbeidsloon tot datzelfde bedrag? Van het voorgestelde nieuwe artikel 120 zou de minister alsnog willen schrappen het derde lid. Deze bepaling thans tweede lid van artikel 120 is nooit van groot belang geweest en sedert de wet van 16 Mei 1934 heeft zij, ingevolge het bepaalde in artikel 479c van het wetboek van burgerlijke rechts vordering, har gelding practisch verloren. Timmerman verdronken. Te Vreeswijk is gistermiddag te half vier bij de sluiswerken een doodeiyk ongeval ge beurd. De 27-jarige timmerman J. van Veen, is tydens het werk men was bezig met het opvullen met zand van de ruimte tusschen de sluisdeuren in de sluis gevallen en verdron ken. Na een half uur dreggen werd zyn ïyk opgehaald. Van V. was gehuwd. De minister van Landbouw en Vissehery heeft in afwyking van het daaromtrent be paalde in de Grisis-Tuinbouwbeschikking- 1933 het prijsverschil voor versehe perziken, waarvan de invoer plaats heeft binnen het tijdvak, aanvangende *15 Juni 1936 en eindi gende met ingang van 16 September 1936. en waarvan ten genoegen van de Ned. groen ten- en fruitcentrale wordt aangetoond, dat zy zgn voortgebracht in en in Nederland in gevoerd uit Italië of landen, die ten aanzien hunner producten krachtens gesloten over eenkomsten op het stuk der heffingen recht hebben op behandeling als meestbegunstigde natie, of landen, welke ten aanzien hunner producten op het stuk der heffingen voor- loopig de facto een behandeling als meest begunstigde natie genieten, vastgesteld op 3% cent per K.G. bruto. Ged. Staten van Zuidholland hebben afge kondigd een besluit tot geslotenverklaring voor het verkeer met rijwielen in beide rich tingen van den rijweg Westerlee's-Graven- zande van Westerlee tot den Zuidweg in de gemeenten 's-Gravenzande en Naaldwijk. LONDEN, 16 Juni. (R.O.) De „News Chro nicle" bevat een sensationeel bericht uit Je rusalem, volgens hetwelk wylen kolonel Law rence indertijd opzettelyk een onjuiste verta ling van het Joodsch-Arabische vriendschaps verdrag van 1919 heeft gegeven. Dit verdrag is door Emir Feisal geteekend en deze zou zich hebben uitgesproken voor een Joodsch nationaal tehuis in Palestina. De Arabieren beschuldigen thans de Joden er van, het verdrag geheel vervalscht te heb ben, maar volgens het blad heeft Feisal aan den Arabischen tekst van het verdrag een noot toegevoegd, waarin hij het van kracht worden van het verdrag afhankelijk stelde van de stichting van een groot Arabisch rijk. Lawrence heeft toen by de vertaling in het Engelsch de betreffende termen verzacht, daar hy zeker meende te weten, dat een Ara bisch ryk slechts verwézenlykt zou worden, indien de Joden voldoening zouden krijgen. geen drie meter zicht en dan nog zonder achterlicht? t Is n poging tot zelfmoord om zonder achterlicht te rijden (om van stilstaan heelemèèl niet te spreken!) Alleen reeds het transport naar een ziekenhuis is heel wat duurder dan de aan schaffing van een veilig achter licht! In het bisdom Rottenburg zijn op éénzelfde tydstip op tal van plaatsen de kruisbeelden langs den weg beschadigd of vernield. Uit het feit, dat in hetzelfde bisdom in denzelf den nacht verschillende kruisbeelden werden stuk geslagen, kan men concludeeren, dat hier van een georganiseerde actie sprake moet zijn. Naar aanleiding van deze vernielingen heeft de bisschop van Rottenburg een ner- derlijk schryven uitgevaardigd, waaraan wij het volgende ontleenen: „In den nacht van 8 op 9 Mei J.L werden op den straatweg tusschen Hohenmühringen en Nordstetten in den kring Horb door wilde mannen drie kruisbeelden, die langs den weg stonden omvergeworpen, vernield en op den verkeersweg gesleept. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd op den rijksweg BühlKibingen een heili genbeeld, dat op een meter hoog voetstuk stond omvergeworpen, en stukgeslagen, ter- wyl men ook een kruis langs den weg, dat in de nabijheid stond, had trachten te ver nielen. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd een steenen kruisbeeld, dat op de grens van Det- tingen staat van het voetstuk geslagen en totaal vernield. Men moet aannemen, dat hier niet een persoon maar een groot aantal vandalen aan het werk is geweest om deze schanddaad te plegen. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei heeft men getracht om het beeld van den H. Joan nes Nepomucemus, dat aan den ingang van het stadje Hemmendorf staat, met touwen naar beneden te halen. In denzelfden nacht van 8 op 9 Mei werd ook in verschillende andere gemeenten buiten ons diocees (het aartsbisdom Frei burg) dergelyk vandalen werk verricht, zoo dat 'er niet aan getwyfeld kan worden, dat niet een bepaald misdadig individu aan het werk is geweest, maar dat er een heele sa menzwering tegen den gekruisigden Chris tus is gesmeed. Dat alles gebeurde in den nacht van 8 op 9 Mei en in den daaropvolgenden nacht werd een Christusbeeld, dat door soldaten uit den wereldoorlog was opgericht, en dat van ge wapend beton was en in een meter diepe rots kloof was ingemetseld, omvergeworpen en vernield". Versiering van' openbare ge bouwen bij de Sacraments processie. De bisschop van Munster', Z.H. H!xc. mgr. Clemens August graaf von Galen publiceert in hèt jongste nummer van het „Kirchliches Amtsblatt" de volgende verklaring: „Wij zien ons genoodzaakt de volgende ver ordening van de ryksregeering te publicee- ren: 1 Ryks en Pruisisch Ministerie van Binnenlandsche Zaken. I.A, 7709/4013. Berlyn, N.W. 40, 29 Mei 1936. Onderwerp: Versiering van openbare ge- gebouwen, het uitsteken van vlaggen, als mede het deelnemen van ambtenaren aan de Sacramentsprocessie. Volgens mijn verordening over voorschrif ten betreffende het uitsteken van de vlag op dienstgebouwen, van 8 Jüni 1935 I.A. 4781/4015 (R.M.B1. blz. 545 en M.Bl.i.V. blz. 775) mogen vlaggen vanuit openbare ge bouwen by gelegenheid van plaatselyke feesten slechts worden uitgestoken, wanneer de byzondere beteekenis van een dergelyk geval een dusdanige officieele deelneming rechtvaardigt. In overeenstemming met den heer minister voor kerkelyke aangelegenheden in het Rijk en Pruisen zie ik een dergeiyke voorwaarde niet aanwezig op Sacraments dag. Derhalve kan er geen sprake van zyn om op dien dag de vlag uit te steken op de openbare gebouwen. Ook het versieren van openbare gebouwen bij gelegenheid van de processie op Sacramentsdag beschouw ik niet noodzakelijk evenmin gewenscht. Tegen de particuliere deelneming van amb tenaren aan de godsdienstoefeningen en de daarby aansluitende processie op Sacraments dag of een der daaropvolgende dagen kan geen bezwaar gemaakt worden. De minister van eeredienst heeft den voorzitter der bis schopsconferentie verzocht alles in het werk te willen stellen om te bereiken, dat by de voorbereiding en voltrekking der godsdienst oefeningen en processie een indeeling der ambtenaren volgens hun vak of stand ach terwege zal blyven. In opdracht (w.g.) PFUNDTNER. Wy publiceeren deze verordening opdat de geloovigen zouden weten, dat niet de stede- lyke autoriteiten, maar de rijksregeering verantwoordelyk is voor het feit, dat, terwyl het sinds onheuglyke tijden gebruikelyk was om alle gebouwen, waarlangs de processie trok, te versieren, thans de openbare ge bouwen en zelfs de katholieke scholen by de jongste Sacramentsprocessie op geen enkele wyze versierd waren". BERLIJN, 16 Juni. (HAVAS). Het is, aldus een circulaire van den minister van binnen landsche zaken, Wilhelm Frick, in stryd met den geest van de wet op de nationale vlag en het gemeenschapsgevoel, wanneer particu lieren andere vlaggen uithangen dan de hakenkruisvlag. Particulieren mogen dus by plechtigheden niet meer de kleuren uithangen van de Duit- sche staten of kerken, of de vroegere keizer- ïyke oorlogsvlag, of de zwart-wit-roode oorlogsvlag met het yzeren kruis. (Van onzen correspondent). G e n v e, 10 Juni 1936. De Zwitsersche kamer heeft gisteren het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan de regeering een crediet van 235 millioen fran ken in het belang van de versterking der Zwitsersche landsverdediging is verleend. De aanneming van dit wetsontwerp is geenszins een verrassing. Alle burgerlijke partijen had den van de indiening van het ontwerp af een stemmig haar instemming ermede uitgespro ken, zoodat zelfs een eensgezinde oppositie der sociaal-democratische, .party onmogelyk de aanneming zou hebben kunnen verhinde ren. Verrassend was echter, dat het aange vraagde crediet met niet minder dan 139 te gen slechts 10 stemmen werd. verleend. Na de onverwachte beslissing van het socialis tische partycongres verleden Zondag te Zürich, dat zich tegen de militaire credieten uitsprak, had men niet meer gerekend met de mogelijkheid, dat nog 22 socialistische kamer leden hun stem bij die van de burgerlyke af gevaardigden ten gunste van het regeerings- voorstel zouden voegen! De regeering had reeds een paar jaar ge leden, toen aan een succes der ontwapenings conferentie niet langer te denken viel, beslo ten aan de volksvertegenwoordiging voorstel len tot versterking der landsverdediging te doen. Het begin werd het vorige jaar ge maakt, toen de minister voor militaire aan gelegenheden Minger zyn wetsontwerp tot grondiger militaire opleiding der dienstplich tigen met succes, ook tydens het steeds zoo gevaarlijke volksreferendum erover, wist te verdedigen. Nadat aldus voor een betere weerbaarheid van het personeel van het Zwit sersche leger was gezorgd, kwam thans het materiaal aan de beurt van versterking. Een wetsontwerp van deze strekking was reeds in een vergevorderden staat van voorberei ding, toen Hitler's daad van 7 Maart de in ternationale spanning nog verhoogde. Dit ■bewoog de regeering ertoe de voorbereiding van het wetsvoorstel in een versneld tempo te voleindigen, ook al kon daardoor voor alle financieele kwesties, die met deze nieuwe millioenen-uitgave verband hielden, nog geen regeling worden in overweging gegeven. Het in April bij het parlement ingediende ontwerp, dat gisteren de goedkeuring van de overgroote kamermeerderheid verkregen heeft en zonder twyfel nog deze week ook door den senaat, waarschijnlyk zelfs eenstemmig, zal worden aangenomen, houdt een crediet-aan- vrage van 235 millioen Zwitsersche franken in. Volgens de memorie van toelichting is de regeering voornemens dit geld voomamelyk voor drie doeleinden te besteden: 1. voor de luchtbescherming (116 millioen franken), eenerzyds door den aankoop van nieuwe mi litaire vliegtuigen (voor 56 millioen franken), anderzijds door verbetering der afweermoge- lykheden tegen buitenlandsche luchtaanval len (waarvoor 60 millioen frcs. besteed zullen worden)2. voor grensbescherming (46 mil lioen franken, waarvan 25 millioen voor ves tingwerken gebruikt zullen worden en 21 millioen voor nieuwe wapenen en munitie) 3. voor uitbreiding der lichte en zware artil lerie (40 millien frcs.) Ten aanzien van de vraag, hoe de regee ring aan deze 235 millioen franken daoht te komen, verklaarde de regeering, dat zy het geheele bedrag door een nieuwe staatsleening hoopt te kunnen byeenbrengen. Zij vertrouwt daarbij, dat de bevolking ook harerzijds de noodige geldelyke offers voor de landsverde diging zal willen brengen door in ruime mate op deze leening in te teekenen, ook ai zal de rentevoet zeer laag zijn. De regeering hoopt, dat met een rente van op zyn hoogst 3 pet. zal kunnen worden volstaan. Een andere financieele kwestie is de dekking van de door het 235-millioen-crediet veroor zaakte jaarlijksche stijging der staatsuitga ven. De regeering heeft geschat, dat voor de jaarlijksche rentebetaling en de aflossing der staatsleening binnen redelyken tyd ongeveer 20 millioen franken per jaar noodig zal zijn' Bovendien zal het onderhoud der nieuwe ves tingwerken en van het aan te koopen oorlogs materiaal eveneens ongeveer 20 millioen frcs. jaarlijks kosten. In het geheel zullen dus voor 40 millioen frcs. nieuwe jaarlijksche inkom sten moeten gevonden worden. Men begrijpt, dat dit geen gemakkelyk op te lossen vraag stuk is, waar juist in Januari het nieuwe .fi nancieele hei-vormingsprogramma no. II" tot stand gebracht is waarhij een jaarlyksch be- grootingstekort van 140 millioen franken moest gedekt worden! De regeering is er nog niet in geslaagd de oplossing van dit finan cieele raadsel te vinden. Zy heeft echter bfe- loofd nog in den loop van dit jaar de noodige financieele voorstellen hieromtrent te zul len indienen. Verhooging der bierbelasting, verdubbeling der militaire belasting van hen die geen militairen dienstplicht te verrichten hebben, een extra-belasting op de groote ver mogens en hooge inkomsten, nieuwe belas tingen op weeide-uitgaven, dit zyn zoo de voornaamste richtingen, waarin de regeering de oplossing van dit financieele vraagstuk zoeken zal. Bij de parlementaire behandeling van het aangevraagde militaire crediet ging de be langstelling vooral uit naar de sociaal-demo cratische kamerfractie. Zou deze, ondanks het in 1935 te Luzem genomen besluit van het socialistische partycongres, om het strikt afwijzende standpunt ten aanzien van de mili taire landsverdediging niet langer te hand haven, toch weder tegen dit wetsvoorstel tot versterking der landsverdediging stemmen, zooals de socialistische party by het referen dum over de versterking der weerkracht van het legerpersoneel dit voorstel van Minger bestreden had? Zou het prijsgeven van het negatieve standpunt in zake de landsverdedi ging slechts theorie blijven en zou de socia listische partij ondanks het congresbesluit van Luzem blijken in de praktijk toch met haar verzet tegen uitgaven in het belang der landsverdediging voort te gaan? De algemeene debatten in de kamer over de strekking van dit nieuwe wetsontwerp- Minger leerden weldra, dat de groote meer- derheid der socialistische kamerfractie thanfl inderdaad bereid was ook harerzijds tot de versterking der Zwitsersche landsverdediging mede te werken. Weliswaar betoogden de sociaal-democratische woordvoerders, dat regeering en parlement niet slechts voor da versterking der militaire, doch ook voor die der economische en geestelijke landsverdedi ging hadden te zorgen, 'doch zij maakten hun stem ten gunste van het militaire crediet toch niet afhankelyk van de aanneming der socia listische amendementen, die ten doel hadden, dat eveneens ongeveer een kwart millioen franken zou worden uitgegeven voor de eco nomische landsverdediging door een groot- sche politiek van werkloosheidsbestrijding en dat een verbod van alle fascistische organi saties in Z wits eiland de geestelijke landsver dediging zou versterken. Na slot der alge meene debatten sprak de kamer met 15911 stemmen haar instemming uit met de strek king van het regeeringsvoorstel. Slechts g socialistische kamerleden uit Fransch-Zwit- serland, 1 communist en 1 ex-communist stemden tegen. Na aldus de vorige week Vrijdag ongeveef 4/5 der socialistische kamerfractie haar goed keuring aan de strekking van het regeerings voorstel had geschonken, volgde toen Zondag plotseling de veroordeeling dezer houding door het te Zürich gehouden socialistische partij-congres. Dit sprak zich mét 263255 stemmen tegen de militaire credieten uitf: Het gevolg van dit besluit was, dat het dage- lijksche bestuur der party aftrad, tot groote vreugde van Nicole en zijn extreme aanhan gers. Men verwachtte thans, dat de ongeveer 40 socialistische kamerleden, die op Vrydag hun stem ten gunste van de strekking van het regeeringsvoorstel hadden uitgebracht, by de eindstemming zich van stemming onthouden zouden, zooals het congres van Zürich hun had toegestaan. Doch de afgetreden party voorzitter Reinhard schreef den volgenden dag in zyn blad „Berner Tagwaoht" een fel artikel tegen Nicole, waarby hy dezen ervan beschuldigde op het congres een „stemming s- terrorisme" te hebben uitgeoefend, waardoof niet van een vrije wilsuiting van het congres kon woi'den gesproken. Bovendien was Nicole's afdeeling Genève reeds twee jaren lang de party-contributie schuldig gebleven, hetgeen hem niet verhin derd had met liefst 36 gedelegeerden de reis naar Zürich te maken. Andere afdeelingen daarentegen, die trouw hun contributie aan de partijkas betaalden en daarom geen geld voor de reds naar Zürich hadden, waren in het geheel niet vertegenwoordigd geweest. Voor zitter Reinhard vond dus, dat het congres- besluit niet als bindend mocht worden be schouwd. Gisteren bleek het, dat nog 20 andere Duitsch-Zwitsersche kamerleden een soort gelijke verachting voor het congres-besluit hadden. Van de 42 aanwezige socialistische kamerleden stemden slechts 8 overeenkomstig het congresbesluit tegen, 12 maakten vail d® gelegenheid gebruik zich van stemming te onthouden en 22 vonden het gevaar van fas cistische aanvallen tegen Zwitserland" zoo groot, dat zij ten spyt van hun eigen congres besluit aan de regeering toch him stem schon ken voor het doen van militaire uitgaven ten bedrage van 235 millioen ter versterking der landsverdediging! In den boezem der socialis tische party zal echter het laatste woord over dit gebrek aap discipline der kamerfractie nog wel niet zijn gezegd. ROME, 16 Juni. (STEFANI). Het voor de vorming van een wegennet in Abessynië ont worpen plan, dat in twee jaar moet worden uitgevoerd, omvat den aanleg van 2800 K.JL wegen en zal een uitgave medebrengen van 114 milliard lire. Er zuilen 125.000 arbeiders aan werken, t.w. 50.000 Italianen, 50.000 inboorlingen ®fl 25.000 gemengde arbeiders voor het meeren- deel Italianen, die transportwerkzaamheden zullen verrichten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Met belangstelling hebben wij de verschil lende besprekingen gevolgd die gehouden zyn op bovengenoemde samenkomst van personen wien de belangen van scheepvaart en scheeps bouw ter harte gaan. De ideeën van sommige sprekers om door opruiming van verouderde en on-economischs schepen de overtallige scheepsruimte te ver minderen, zyn niet nieuw, want wij hebben meer dan eens door middel van de pers en in concreto bij de Regeering plannen ingediend om door vrijwilligen in- en verkoop hiertoe te geraken. Voor scheepvaart en scheepsbouw met haar vele nevenbedrijven moet van Regeeringsweg® zoo spoedig mogelyk geld beschikbaar worden gesteld en wel a. Voor den bouw van nieuwe economisch® schepen; b. Voor reparatie van vaartuigen die hief nog voor in aanmerking komen; c. Voor verkoop van schepen naar het bui tenland die economisch niet meer rendabel zyn en voor een toeslagpremie in aanmerking' komen; d. Voor slooping van vaartuigen die een zekere leeftijdgrens hebben bereikt. Wanneer de zaak zoo wordt aangepakt, zul len weer duizenden werkloozen en intellectu- eelen in het bedrijfsleven geplaatst kunne11 worden en krijgen we weer een moderne vloo' die zich door buitenlandsche concurrentie niet laat verdringen. Het geld door de Regeering hiervoor besteed verbant de werkloosheid vo°r meerdere jaren en bezorgt Nederland weer een plaats in de wereld waarop het vroeger al» scheepsbouw- en scheepvaartnatie zoo trotsch was. BERNARD F1KKÉRS. Hoogezand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2