FRANKRIJKS MOEILIJKHEDEN. geen omkeer in België. Vincent Auriol wijst op het begrootings- deficit en schuldenlast. den groeienden zaterdag 20 juni isbs BUITENLANDSCHE KRONIEK. ZWEEDSCH KABINET GEFORMEERD. Pehrsson premier. EDEN, BALDWIN EN DE OPPOSITIE. „het GROOTE VERRAAD". NAAR HET EINDE DER SANCTIES. Ook Delbos kondigt opheffing aan. AMERIKA EN DE KWESTIE DER EMBARGO'S. NOODLOTTIG UITSTAPJE. STAKINGEN IN POLEN BREIDEN ZICH UIT. Voorstel van den minister van DE DEFLATIE-POLITIEK VEROORDEELD. Wetsontwerpen om de kapitaal- vlucht te bestrijden. Financiën aangenomen. Verdediging der Zweedsche onafhankelijkheid. DE „GIRL PAT" EINDELIJK GEVANGEN. Het piratenschip is reeds te Georgetown gearriveerd. Nieuwe stakingen en nieuwe incidenten. BRAND OP EEN FRANSCHEN KRUISER. Voor de Engelsche regeering is de dag Van Donderdag zeer zwaar geweest. Niet alleen wijl zij openlijk moest erken nen, dat een politiek, een inderdaad onbe rispelijke volkenbondspolitiek, welke zij met bracht had willen doorvoeren, geen prac- tisch effect heeft opgeleverd. Maar ook, en waarschijnlijk nog ernstiger, wijl zij moest voelen, dat door de mislukking van haar actie haar positie in het land opnieuw een ...ernstigen schok heeft gekregen- -Striemend klonk het woord van den fel- kn Lloyd George, met een gebaar naar de regeeringsbank: „Daar zitten de lafaards!" Zoo'n woord blijft nawerken, heeft gewel diger invloed dan men op het eerste ge zicht zou zeggen- Geen interruptie, welke in een oceaan van woorden weg-ebt, maar een, die historie kan maken. Trouwens, tegenover de oppositie in, het parlement, welke betrekkelijk gering in sterkte is tegenover de tegen de nu aange kondigde regeeringspolitiek in het land zelf bestaande oppositie, heeft de regeering een bijna armzalige figuur geslagen. Eden stond minuten en minuten lang machteloos om zijn rede voort te zetten; op de zich voort durend herhalende interrupties wist hij geen pittig antwoord te vinden. En toen Baldwin, na meer dan zes maanden zwijgen over de buitenlandsche politiek, op de persoonlijk aan zijn adres gerichte uitdagingen ant woordde, maakte hij den indruk van een man, die niets te zeggen heeft, behalve dan, dat men voorloopig maar moet afwachten, wat de toekomst brengen kan en zal. Heel grandioos klinkt dit voor den leider van een wereldrijk niet. Al is het dan ook de volle waarheid, in volle oprechtheid uitge sproken. Maar het Engelsche volk had die waarheid graag wat eleganter weergege- Ven gezien, al begeert het allerminst de hoogdravende frases, welke andere leiders, die evenmin iets weten en evenmin pro fetische gaven bezitten, gebruiken om hun hulpeloosheid te versluieren. Wat nu de rede van den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken Eden betreft, deze was precies, wat men er van verwacht had; een tamelijk korte mededeeling over de hoofdkwestie, dat n.L de Engelsche re geering van meening is, dat de sancties moeten worden opgeheven; een wat bree der uiteenzetting van de noodzakelijkheid om den volkenbond te hervormen; en dan een zware accentueering van het Duitsche gevaar, zoodanig, dat daarop de volle aan dacht zou moeten vallen- ^e tactiek in dezen opzet is zeker niet onverdienstelijk; maar zij faalde evenals de sancties gefaald hebben, vooral wijl het eer ste deel van Edens zelfverdediging want daar komt de zaak ten slotte op neer door hooghartigheid te zwak was. De op positie kreeg daardoor kans elke zwakheid aan te grijpen, en zij heeft zich die gelegen heid niet laten ontgaan. Ook Baldwin volgde dezelfde tactiek; hij ap>»ögde aller aandacht op de Europeesche fr:5tu'atie te vestigen met de verklaring, dat Hh het het hoogste belang achtte, dat l^hitschland, Frankrijk en Engeland hand in hand en zij aan zij voor den vrede in Europa zouden werken. „De geweldgedachte, meen- de hij, schijnt de tegenwoordige Duitsche Mentaliteit te beheerschen- Niettemin zegt Bitier ons, dat hij den vrede wenscht, en indien een man mij dat zegt, wil ik de proef nemen. Ik zie niet precies wanneer, maar ih hoop, dat zich de gelegenheid zal voor- doen, dat we Franschen, Duitschers en En- gelschen tot een conferentie zullen kunnen bréngen om over de toekomst van Europa te beraadslagen. Indien de gelegenheid zich voordoet, moeten wij haar aangrijpen". En over de verklaringen van Eden sprekend, zeide hij: „zijn standpunt heeft den vol- ledigen steun der regeering, en wij geloo- Vén niet, dat onze methode den volkenbond zal dooden. Wij zullen steeds al onze zorgen aan den vrede in Europa wijden". Dat i3 de volkomen loyale, eerlijke Bald win, die steeds en onvoorwaardelijk achter zijn medewerkers staat. Maar zelfs deze nobele karaktertrek kon niet verhinderen, dat zelfs bij de regeeringspartij slechts zwakke instemming werd gehoord, terwijl de-oppositie haar bittere ontstemming luide ?'5ed voelen. En het is voor het kabinet- Baidwin zeker geen reden tot vreugde, dat de beraadslagingen gisteren zonder eind- lemming afliepen. Die stemming zal eerst Binsdag gehouden worden, eh de labours hebben reeds een motie van afkeuring in gediend, welke als volgt luidt: „Door de afwezigheid van een vaste lijn in de buiten landsche politiek heeft de regeering het Prestige van het land verminderd, den vol kenbond verzwakt, den vrede in gevaar ge bracht; en daarom heeft zij het vertrouwen van het parlement verloren". Tegelijkertijd zal over het geheele land een manifest ver spreid worden, dat tot titel draagt: „het groote verraad". He regeeringspartij in het lagerhuis is sterk genoeg om deze motie van wantrou wen, welke in zeer krasse termen is opge steld, weg te stemmen, en er is geen enkele aanduiding, dat er in deze groep zoo'n ver deeldheid heerscht, dat een deel er van zich tegen de regeering zal uitspreken- Maar een andere kwestie, waarop wij dezer dagen reeds wezen, wordt, of de nationale regee- rmg deze crisis zal overleven. In breede kringen. wordt vermoed, dat liberalen, ^monisten en nationale labours van de 8roep MacDonald zich uit de regeering zullen terugtrekken en in de oppositie zullen gaan. 'L'ah krjjgt het kabinet een geheel andc-, zuiver conservatief karakter, op het gevaar at"> dat in dat geval de twee sterk uiteen dijkende conservatieve deelen der partij in Etee<Js feller conflict komen. Ook dat is een m°Seiijke consequentie van het falen der sanctie-pQiitiek. Sanctie-manifest van de labour-partij aan het Britsche volk. r Honden. 19 Juni (r.o.) „Het groote ver aldus luidt cte titel van een manifest jw be laboiirpartij aan ^et volk, waarin de jjj hachë regeering ervan "beschuldigd wordt, fjj. oobreke te zijn gebleven ten opzichte van kes^lecbtige belofte, den volkenbond te zullen r"ouwen als den sluitsteen van haar bui- landsni,- politiek. Het manifest noodigt alle andsche marmen en vrouwen van goeden wil en ïn het bijzonder de aanhangers van de labour- party uit, door tusschenkomst va.i nun or ganisaties, godsdienstige en andere, zich bij millioenen aaneen te sluiten, om de collectieve veiligheid, den vrede en de rechtvaardigheid onder het vaandel van den volkenbond te ver dedigen en duidelijk hun stem te doen hooren vóór de beslissende bijeenkomst van volken bondsraad en assemblee. De motie van afkeuring van de labourpartij, die Dinsdag a.s. in het lagerhuis in behande ling zal komen, zegt, dat de regeering door haar gebrek aan een vastberaden en open hartige politiek het prestige van het land heeft omlaag gehaald, den volkenbond heeft ver zwakt, den vrede in gevaar heeft gebracht en dientengevolge het vertrouwen van het lager huis heeft verloren. PARIJS, 19 Juni. (R.O.) In den minister raad van vanmorgen heeft minister Delbos een exposé van den buitenlandschen toestand gegeven, in het- bijzonder van de problemen, die binnenkort te Genève zullen worden be sproken. De regeering aldus zeide hij die trouw blijft aan het beginsel van collectieve actie, zal zich aansluiten bij elke beslissing, die de volkenbond zal nemen. De minister zeide van meening te zijn, dat feitelijke overwegingen hebben geleid tot het berusten in de opheffing der sancties. Middelen tot versterking van het stelsel der collectieve veiligheid worden bestudeerd. LONDEN, 19 Juni. (R.O.) In haar heden morgen gehouden vergadering, heeft de libe rale partij een motie aangenomen, waarin zü uitdrukking geeft aan de diepe teleurstelling en verontwaardiging, waarmede hare leden het regeeringsbesluit hebben vernomen, om zich aan de zijde van den aanvaller te scharen, den volkenbond te verraden, en in het geheel geen rekening te houden met de beloften, ge daan bij de verkiezingen. De partij spreekt bovendien haar blijvende aanhankelijkheid uit aan het volkenbonds handvest en doet een beroep op alle liberale organisaties, haar invloed aan te wenden, om het geweten des lands wakker te schudden. PRETORIA, 19 Juni. (R.O.). De politiek der Zuid-Afrikaansche regeering betreffende de sancties tegen Italië, welke tot strekking heeft, Zuid-Afrika's verplichtingen jegens den volkenbond tot het uiterste te vervullen is niet veranderd, als gevolg van het besluit der Britsche regeerxng, verklaarde premier Hertzog heden. WASHINGTON, 10 Juni. (UN. PRESS). De Ver. Staten zijn voornemens, de tegen Italië afgekondigde embargo's op te heffen, zoodra wordt vastgesteld, dat de oorlog in Abessynië definitief geëindigd is en alle oor logsdaden zijn gestaakt. In verband met deze houding der Ver. Staten, welke van gezaghebbende zijde aan de „U.P." wordt uiteengezet, verluidt, dat bij het staatsdepartement berichten uit Abessynië zijn binnengekomen, waaruit blijkt, dat de Italianen ongeveer tweederde deel van het land bezet en gepacificeerd hebben. De Amerikaansche regeering zal waar schijnlijk de embargo's opheffen, wanneer het laatste derde deel van het land eveneens ge pacificeerd is en de gevechten overal ge staakt zy'n. Ierlands vertrouwen in den V. B. geschokt DUBLIN, 18 Juni (R.O.) In zijn in den Dail uitgesproken redevoering heeft de Valera o.m. gezegd, dat Ierland thans ook voorstander is van opheffing der sancties. „De sancties", zoo zeide hij, ,,zyn mislukt en moeten op houden. De volkenbond houdt op, het vertrou wen der volkeren te hebben". Dertien kinderen bij boodtoclit op het Gardiner-meer in Ohio verdronken- NEW YORK, 19 Juni. (D.N.B.) Bij een schooluitstapje der stedelijke school in Ma- chias in den staat Ohio werden de kinderen ook meegenomen op een motorboottocht over het Gardiner-meer, Door nog niet bekende oorzaak kanterde plotseling de motorboot, met het gevolg dat 15 kinderen in het water terecht kwamen. Een groot aantal hunner kon niet zwemmen. Ve len trachtten zich nog aan de boot vast, te klemmen en aldus boven water te blijven, maar voordat hulp ter plaatse was aange komen, waren reeds dertien kinderen onder water verdwenen. Toen eindelijk met het reddingswerk kon worden ondernomen, duurde het slechts kort, voor dat alle drenkelingen aan land waren gebracht. De dertien kinderen, die reeds gezonken waren, bleken reeds te zijn overleden. Bij de beide anderen hadden de pogingen, om de levensgeesten weer op te wekken, succes. Op verschillende provincie plaatsen overgeslagen. KOWNO, 20 Juni. (D. N. B.) Na de Invoe ring van den uitzonderingstoestand is de sta kingsbeweging vandaag zonder noemenswaar dige incidenten verloopen. Intusschen slaat de beweging ook over op de provincie-plaatsen, zooals Jahova, Schau- len, Alkomir en Mariampol, waar reeds uit gebreide gedeeltelijke stakingen zijn uitgebro ken. De officieele gebouwen, bruggen en de elec- trische centrale worden door militairen be waakt. De autobussen hebben den dienst hervat. Leden van rechtsche partijen kimmen tijdens een demonstratie-tocht door de straten van Marseille in botsing met de politie, welke het houden van optochten verboden had. het gevaarlijk zou zijn tot éen kapitaalsheffing ever te gaan. Een wet tegen de verspreiding van valsche geruchten zal worden ingediend. Op de binnen- landsche markt zullen maatregelen worden ge nomen, om de spaarders en beleggers te be schermen. Om den Staat te hulp te komen en de schatkist te verlichten, zal een liquidatie- en consolidatieleening noodig zijn. De minister stemt dan in met de opmer king van den Franschen bisschop Verdi er om alle zelfzuchtigheid te laten varen in het belang van het algemeen welzijn en alle rancune te laten rusten. Van de zijde van het volksfront kreeg de minister een ovatie. Na de redevoering van Auriol werd de zit ting van de kamer geschorst. B(j de hervatting der zitting nam de vroe gere minister van financiën, Paul Reynaud 'het woord. Hij beantwoorde den minister en zeide o.a. het volgende: „Het vorige ministerie heeft slechts de helft gedaan van wat de alge- meene situatie eischte. De oppositie zal niet komen van de personen, doch van de feiten. Gy wilt de pryzen doen stygen en de munt handhaven, en dat is de quadratuur van den cirkel". Hy sprak ais zyn meening uit dat de re- geeringsmaatregelen het deficit op de begroo ting zullen doen toenemen. Gy zult met politie- en douanemaatregelen niet verhinderen, dat de kapitalen terugvloeien. Hiermede was het debat afgeloopen, en nam de Kamer andere zaken onder handen, tot dat eindeiyk de verrassing kwam, dat er een nachtziting gehouden zou worden om een nieuwe overeenkomst met de Banque de France af te sluiten. Nieuwe overeenkomst met de Banque de France. 'Aan het einde der Kamerzitting diende de minister van financiën plotseling een wets ontwerp in, inhoudend een nieuwe overeen komst met de Banque de France voor de re geling van de voorsdhotten aan den Staat. GEEN DEVALUATIE; RUIMERE LEENINGSPOLITIEK. PARIJS, 19 Juni 1936. (EIGEN TEL). De minister van finan ciën, de heer Vincent Auriol, heeft hedenmiddag in de kamer een rede voering gehouden, waarop in span ning werd gewacht, welke een over zicht moest geven van den finaneieelen toestand. De minister heeft inderdaad een rede gehouden, doch dat hij een overzicht van den toestand heeft gegeven kan niet worden gezegd. Hoogstens was de rede een overzicht van de zeer moei lijke schatkist-omstandigheden. Voor het overgróote deel was zijn redevoering politiek, en met be schouwingen doorspekt, welke niet bij een minister van financiën gezocht zouden worden. De minister trachtte aan te toonen, dat hij een grooten post schuld had gevonden als erf deel van de vorige regeering, hetwelk een der radicalen den uitroep ontlokte: „Waarom hebben dan de socialisten niet de regeerings- verantwoordeiykheid met ons willen deelen toen wy lien daarom vroegen?" De rede van den minister was slecht opge bouwd, en zeer duigter, waardoor de Kamer zeer rumoerig werd, Steeds kwam de minis ter er op peer, dat wanneer de gevluchte en opgepotte kapitalen in de circulatie terug zouden keeren, de economische toestand wel zou verbeteren. De minister diende vervolgens een aantal wetsontwerpen in om de kapitaalvlucht te bestrijden, doch zag geheel over het hoofd, dat dwangmaatregelen om zulk een vlucht of zulk een oppotting te beletten een terugkeer juist verhinderen, door een daardoor in het leven geroepen angstpsychose. De lange rede van den minister werd ge volgd, door enkele korte opmerkingen van den heer Reynaud, die door zyn bondige cri- tiek het zoo weinige effect van de rede van den minister geheel wegvaagde. Begrootingstekort en schuldenlast, De minister van financiën was zijn rede be gonnen met te verklaren dat de begrootings- tekorten van de laatste vier jaren de grootste zorg hebben uitgemaakt van de regeering. Drastische bezuinigingen zijn doorgevoerd, zoodat een deflatie zonder precedent door- gevoerd is. Al deze bezuinigingen hebben het jaarlijk- sche tekort niet kunnen opheffen, waar het tekort voor 1936 op 1 Juni nog 6 4 7 milliard zal bedragen. Dit tekort drukt zwaar op de schatkist, te meer daar er voor dit jaar nog ongeveer acht milliard zal moeten worden gevonden ongeacht de doorvoering van de sociale wetten, welke aangenomen zyn, de drie milliard francs welke in Engeland geleend zijn en welke terugbetaald moeten worden en ten slotte de vlottende schuld, welke is opge nomen tot een bedrag van frs, 65 milliard. Ook het tekort op de spoorwegen komt nog hierbij. In totaal ongeveer vyftien milliard. Aan verschillende ondernemingen is de staat voorts nog een bedrag van ongeveer een mil liard schuldig voor de uitvoering van open bare werken. Over welke middelen beschikt de schatkist hiertegenover nu? Per 15 Juni waren ruim 21 milliard aan bons uitgegeven, terwpl het „plafond" 22% milliard bedraagt. De vrees voor devaluatie heeft gemaakt, dat per 9 Juni een bedrag van 14 milliard van deze bons geherdisconteérd was bij de Fransche bank. „Dergeiyke dingen zyn nu uit!" sprak de minister met verheffing van stem. De deflatie veroordeeld. De staatsschuld is in de afgeloopen vier jaar aangegroeid tot 75 milliard. De schuld op middelmatig korten termyn is tnet 16 milliard toegenomen en bedraagt thans 32% milliard. De vlottende schuld is met 20 milliard toegenomen en bedraagt thans 66 milliard. Auriol is van meening, dat deze cyfers niet ontdaan kunnen worden van de economische evolutie van de vier afgeloopen jaren, waartoe de begrootingspolltiek zelve heeft bygedragen. De militaire uitgaven zijn toegenomen tus- schen 1930 en 1936 met 1.400 millioen. De poging deze bedragen te „drukken" be trof in hoofdzaak de uitgaven aan traktemen ten, pensioenen en sociale uitkeeringen. Terwql de groothandelsprijzen daalden met 75 pet., namen de kleinhandelsprijzen slechts toet 30 pet. af, en de steeds grooter wordende toarge tusschen deze twee soorten pryzen kan slechts worden uitgelegd, door te hooge fis cale rechten, te hooge transportprijzen en het dure geld. Dit prijsverschil heeft de binnen- landsche crisis en de werkloosheid veroor zaakt. De economische verlamming heeft de kapitalen doen vluchten en de fondsennotee- ring gedrukt. Hoe moedig de deflatie ook doorgezet is, ze is veroordeeld en als er op het oogenblik 15 milliard gevonden moet wor den, dan is dit ook gemakkeiyk te bereiken ■mits de „natie dit wil". Reynaud en anderen zyn openiyke voor standers van devaluatie. De minister wil van devaluatie niets weten, alhoewel hy ze als noodzakelqk had kunnen voorstellen als ge volg van de politiek van hen die hem voor afgingen, doch hy wil geen devaluatie, om dat die op het oogenblik ongehoorde voordee- len zou opleveren voor hen die tegen de nationale munt hebben gespeculeerd. Een eenzijdige devaluatie is te onzeker bij de hui dige munt-situatie. Geen devaluatie. Vervolgens hield de minister een langdurige beschouwing over devaluatie, zonder dat hy evenwel eenig nieuw gezichtpunt opende. „Geen devaluatie, doch den wil, om het eco nomisch leven wederom op gang te brengen" wil de minister. Sinds Januari 1935 is een bedrag ad 26 mil liard francs aan kapitalen uit Fransche han den naar het buitenland gezonden. De opge kochte baren goud bereiken een bedrag ad 4 milliard francs, en de opgepotte biljetten on geveer 30 milliard. Het aan de circulatie ont trokken kapitaal bedraagt dus in totaal 60 milliard francs. De minister trachtte aan te toonen, dat degenen die op die manier hun kapitalen ln eüigheid trachten te brengen, nog wel eens bedrogen zouden uitkomen. De gevluchte kapitalen moeten terugkeeren. Om de gevluchte kapitalen terug te doen keeren dient de minister een wetsontwerp in, dat amnestie voor de gevluchte kapitalen (mits vóór 15 Juli) in het buitenland verleenen zal. By de ontdekkingen van ontduiking hiervan zullen de straffen voor hen, die hun buiten- landsch bezit niet hebben opgegeven zeer be- langryk zijn, en tot confisquatie van het niet aangegeven bedrag toe kunnen overgaan. Onderhandelingen worden gevoerd met andere landen om zoodoende de belastingont duiking en kapitaalvlucht tegen te gaan. Ook een economische opleving zal den terugkeer van kapitaal bevorderen. Auriol kondigde vervolgens aan, dat nadat maatregelen zpn genomen ter verdediging van de aandeelenmarkt hij over enkele dagen een beroep zal dóen op de spaarders voor bons op korten termyn en in k'-ine coupures om ze in het geheele land te plaatsen. Hij zal daar toe niet alleen gebruik maken van de crediet- instellingen, doch ook de bemiddeling inge roepen der ambtenaren van financiën en der posterijen. In afwachting daarvan zal hy van de Banque de France vragen een blanco ere- diet„Openlijk, direct, zonder schaamte en zonder- huichelarij". Indien de bons gunstig zullen worden ont vangen, zal hij geen gebruik maken van een crediet. De leeningverstrekkers zullen 't recht hebben op een openiyke en loyale controle.. Daarom dient de regeering een wetsontwerp in tot organisatie van de openbare comptabiliteit daarna zal kunnen worden overgegaan tot een hervorming van het belastingstelsel. Het is niet de bedoeling de Banque de France afhan kelijk te maken van den Staat, maar om de economische belangen des lands te bevorderen. De particuliere banken zullen niet genationali seerd worden, maar de noodzakeiyke controle daarop zal worden georganiseerd, evenals die op de naamlooze vennootschappen. De regee ring zal eenige orde stellen op de verschillen de credietinstellingen. Zij zal zich bezig houden met een verlaging van den rentevoet en het gebruik van-chèques in den buitenlandschen handel. De onjuiste verhouding tusschen de belas tingen op verbruik en de belastingen op het inkomen zal eveneens worden herzien. Zich tot de communisten wendende zeide Auriol, dat PARIJS, 20 Juni 1936. (Eigen Tel.) In de nachtzitting van de Kamer zijn met 340 tegen 208 stemmen de voorstellen van den minister van financiën aangenomen, om met de Banque de France een conventie te sluiten, waarby het aantal schatkistbona op 20 mil liard werd gesteld. In de tweede plaats de frs 14 milliard van de disconto-portefeuille, door den staat op genomen, in een voorschot op langen termyn om te entten. In de derde plaats voor de schatkist een nieuwe mogelijkheid te openen tot het op nemen van frs 10 milliard by de Banque de France. De kabinetsformateur Pehrson is gisteren met de formatie van een kabinet gereed gekomen. De nieuwe regeering, welke reeds in eerste zitting is byeenge- komen is definitief als volgt samen gesteld: Pehrsson: pre mier en landbouw; Prof. West man: buitenland sche zaken; Be r g q v i s t: ju stitie; Janne Nils- s o n: defensie; Vllmar Ljungdahl: financiën; Gerhard Strindlund: sociale zaken; Gus tav Nei- ding: verkeer; Bisschop Tor Andrea: onder- wys; Elof Ericsson: handel. Ministers zonder portefeuille zyn: Sture Canterwall, Tage Gynnerstedt en Nils Quensel. STOCKHOLM, 20 Juni. (R. O.) In de regee- ringsverklaring van het nieuwe kabinet, dat zich gisteren aan den koning heeft voorgesteld, luidt het o.m.: „De politieke toestand, waarin de wereld zich bevindt, evenals de verontrustende staat van de wereldhuishouding, hebben het Zweed sche volk ertoe gebracht, de krachten aaneen te sluiten, teneinde de welvaart te behouden en tot ontwikkling te brengen en de nationale souvereiniteit te beschermen. De regeering bereidt er zich derhalve op voor, de beslissing ten uitvoer tebrengen, welke kortgeleden in den rijksdag is genomen betreffende de versterking der landsverdedi ging, een beslissing, welke de regeering be schouwt als de uitdrukking van den krach- tigen wil van het Zweedsche volk, zqn onaf- hankeiykheid te verdedigen". Min.-pres. Pehrsson GEORGETOWN (Britsch Guyana), 19 Juni. (R.O.). Politiebeambten, die zich aan boord van het gouvernementsvaartuig ,,Po- meroon" hadden begeven, hebben na een dra matische achtervolging op het piratenschip „Girl Pat" beslag gelegd. GEORGETOWN, 19 Juni. (R.O.). De „Po- meroon", het gouvemementsvaartuig, dat de „Gifl Pat" heeft aangehouden, is hiér aan gekomen met het pii-atenschip, waarop een wacht was geplaatst, op sleeptouw. Dé - naam van het schip was nergens te lezen, doch een der iedeft van de bemanning heeft toegegeven, dat het de „Girl pat" is, Hoe Gent en Antwerpen er vóór staan. Brussel, 19 juni. (R.o.) Te Quaregnon zijn thans alle barri cades opgeruimd, evenals te Jemappes. Talrijke arrestaties zijn verricht te Jemappes, Quaregnon en Cuesmes. In de Borinage en in de omgeving van Luik worden meermalen groepen wielrijdende stakers gesignaleerd, die werkwilligen molesteeren. Nieuwe stakingen zijn uitgebroken te Aalst en te Leuven. In de haven van Brussel is het werk gedeeltelijk neergelegd. Ook in vele fabrieken wordt gestaakt. Te Namen zijn de groote winkels ge- sloten, terwijl de tram niet rijdt. Te Cuesmes moest men tot Iaat in den morgen werken, daar brievenbussen, palen van het electrische net enz. waren omvergeworpen* In Henegouwen Is alles rustig, doch gros* pen stakers blijven trachten de andere werls- lieden tot staking aan te zetten. Dit is niet alleen het geval in Henegouwen, doch ook in de provincie Luik, waar men on der bedreiging de landbouwers tot staking aanspoort. Te Deynze staken der arbeiders van drie fabrieken. De minister van binnenlandsche zaken heeft den gouverneur verzocht, alle samenscholin gen te doen verbieden. Te Gent breidt de staking zich meer en meer uit. Er staken 50.000 man. Een groep stakers, ongeveer 200 man sterk, is de ver schillende werkplaatsen der bouwondernemin gen afgeloopen en heeft de arbeiders genood zaakt te staken. Een 3-tal vrachtauto's werd door de sta kers overvallen en de vervoerde koopwaar afgeladen. Een groep stakers is voorts een groot wa renhuis binnengedrongen en heeft daar het werkzame personeel gedwongen, den arbeid neer te leggen. Er hadden verschillende ar restaties plaats. De staking heeft zich verder uitgebreid m de textiel- en de metaalindustrie. Tal van fabrieken en werkplaatsen hebben hun poor ten gesloten. De bedienden van verscheidene dezer ondernemingen hebben zich by de sta king aangesloten. Ook by verschillende taxi-bedrijven werd het werk stilgelegd en men vreest dat het trampersoneel dit voorbeeld zal volgen. Naar uit Antwerpen wordt gemeld, is men algemeen van meening, dat een oplossing in de staking der dokwerkers nabp is. De onderhandelingen by den gouverneur der provincie tusschen werkgevers en de leiders der transportarbeiders gaan voort. Aan den anderen kant zijn echter de kolen lossers en kolenvervoerders in staking gegaan voor loonsverhooging. Tevens is een beweging aan den gang onder de in loondienst varende schippers en de metaalbewerkers. ANTWERPEN, 19 Juni (A. N. P.). De onderhandelingen, die tusschen de Antwerp- sche stakers en de werkgevers gevoerd werden onder leiding van den gouverneur der provin cie Antwerpen, Baron Holvoet, en waarvan verwacht werd, dat zij tot. een spoedige over eenstemming zouden leiden, zijn tot nog toe afgesprongen. De werkgevers willen niet verder gaan dan een loonsverhooging van 7 francs; de arbei ders houden vast aan hun eisch van 14 francs. Een door baron Holvoet voorgestelde tus- schen-oplossing, n.l. een loonsverhooging van 10 francs, werd verworpen. De gedelegeerden der werkgevers zyn nog in den loop van vanavond telegrafisch door mi nister-president Van Zeeland naar Brussel ontboden voor het plegen van nader overleg. BRUSSEL, 19 Juni (A. N. P.). Onder de voornaamste feiten, die zich heden in de ont wikkeling der stakingsbeweging hebben voor gedaan, moet wel in de eerste plaats genoemd worden het uitbreiden der staking in de pro vincie Oost-Vlaanderen. Groepen stakers verspreidden zich door de provincie en slaagden er in de fabrieken te doen sluiten te Lookeren, Hamme, Aalst, Veerle, St. Niklaas. In West-Vlaanderen is de beweging over geslagen op de glasfabrieken in Roesselaere en Havelghem. Te Quaregnon heeft minister Vandervelde vandaag de stakers toegesproken van uit het venster van het gemeentehuis. Hy maande de arbeiders tot kalmte aan. Desondanks begonnen de stakers na zyn vertrek de straten weer op te breken. Te Verviers, waar zich ernstige spanningen hebben voorgedaan, lykt de toestand iets kalmer. PARIJS, 20 Juni. (D.N.B.) Op de Fransche kruiser „Georges Leygues", die voltooid wordt op de werf van Denhoet, is Vrijdag brand uitgebroken. Het vuur ontstond in een der onderste ruimen, waarin groote voorraden kurk waren opgeslagen. Zes arbeiders kon den niet méér langs den gewonen weg naar buiten komen, zy moesten bevryd worden dóór het uitsnijden van een deel van de- wand. Het vuur was weldra gëbluscht. LONDEN, 19 Juni (A.N.P.). Vandaag was het de tot nu toe warmste dag van dit jaar. Te Londen is een temperatuur van 78 graden F. genoteerd óm 3 uur n.m,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3