1ÜÏTENLMDSCHE PÖITTIEK DER REGEERING-BLUM. m TREURREDE VAN SIR JOHN OVER DEN VOLKENBOND. M' B1 Vrede voor alle volken, vrede met alle volken". Het arbeidsconflict in België. „Zijn huidige positie is er eene, die veel verdriet geeft aan elk van zijn leden". Treinramp in een tunnel. WOENSDAG 24 JUNI 1936 ONTWAPENDE VREDE". Volkenbond en de collectieve veiligheid. HERVATTING VAN HET PLAN- briand. Critiek op het regeeringsbeleid. Belangrijke verklaringen in de kerkelijke weekbladen. DE MINISTER VERDEDIGT DE BRITSCHE MARINE. ACHT BEDRIJFSDIRECTEUREN IN SPANJE GEARRESTEERD. Zij weigerden hun werkplaatsen te heropenen. ABESSYNISCHE GEVANGENEN VRIJGELATEN. VERMIST CHILEENSCH VLIEG TUIG TERUGGEVONDEN. Expresstrein met een vaart van 90 K.M. op een goederen trein geloopen. VELE DOODEN EN GEWONDEN. Reeds 20 lijken geborgen. Te Brussel heeft de staking zich uitgebreid tot de bankinstellingen. DE NIEUWE SOCIALE WETS ONTWERPEN. DOODSTRAF OP KINDERROOF IN DUITSCHLAND. 99 99 PARIJS, 23 Juni. (R. O.) Er heerschte een levendige belang stelling op de tribunes en de publieke gaanderijen der kamer, toen heden- namiddag de aangekondigde debatten over de buitenlandsche politiek een aanvang namen. Onmiddellijk na de opening der ver gadering besteeg de minister van bui tenlandsche zaken, Delbos, de spre kerstribune, om aan de kamer het uit voerig document voor te lezen, waarin de regeering-Blum haar zienswijze ten aanzien van de politieke problemen uiteenzet. De regeeringsverklaring begon met een belijdenis vun vredesgezindheid. Frankrijk wil vrede. Vrede voor alle volken en vrede met alle volken. „Een volk, dat zoo talrijke blijken van zijn dapperheid gaf, als het Fran- sohe, kan zijn vredeswil betuigen, zonder vrees, dat die gesteldheid als een prijsgeven van zijn kracht en zijn recht wordt opgevat. Het kan het te veiliger doen, wijl de machts middelen, waarover het de beschikking heeft voor zijn verdediging, voor de naleving zijner verplichtingen, voor zijn medewerking aan de consolideering der collectieve veiligheid, nimmer grooter waren dan thans. Wij willen vrede voor alle volken, vrede met alle volken, omdat wij weten, dat de vre de ondeelbaar is. Geen vrede, gebaseerd op vrees streven wij na; noch een passieven egoistischen vrede. Onze vredeswil is te oprecht dan dat hij niet werkzaam zoude zijn. Daarom belijden wij trouif aan den volkenbond. Als grondslag voor de organisatie van de collectieve veilig heid eifchen wfl eerbiediging der internatiö- nalepfwetten en overeenkomsten en het her stel van het wederzijdsCh vertrouwen. In dezen geest heeft de regeering ook het probleem bestudeerd, dat zich al onmiddel lijk, bij haar optreden, voordeed: de kwestie der sancties tegen Italië. Frankrijk heeft zich indertijd bij de sancties aangesloten, ondanks de banden van vriendschap, welke het met het Italiaansche volk verbinden. Het is im mers een Fransehe traditie, dat het steeds de verplichtingen vervult, welke het op zich nam, en zijn plichten van rechtvaardigheid en hu maniteit nakomt. De volkenbond heeft destijds het feit der agressie geconstateerd, Frankrijk kon dus niet verzaken. Het moest zijn trouw toonen aan het pact van Genève, de wet der gemeenschappelijke bescherming der naties, die georganiseerd zijn voor de handhaving van den vrede. Rij den huidigen stand van zaken echter zou handhaving der sancties niet meer zijn dan een symbolisch gebaar zonder werkelijke doeltreffendheid. Waartoe zou het dienen maatregelen te continueeren, waarvan het karakter ernstiger zou worden alleen reeds door het feit, dat men er voortaan geen wel omlijnd doel meer aan zou kunnen toekennen? Onder deze omstandigheden hebben wij j.l. Vrijdag onze opvatting bekend gemaakt, wel ke overigens in overeenstemming is met die der bevriende volken, van wie wij ons in ons optreden niet willen afscheiden. De opheffing der sancties gaat intusschen gepaard met andere problemen, welker op lossing onderhandelingen vereischen, die moe ten leiden tot een consolidatie van den vrede. De vrede kan slechts worden geconsolideerd door de versterking van de veiligheid der na ties. Wijj zullen aan die versterking al onze krachten wijden. Wij gelooven niet, dat het onder de huidige omstandigheden passend zou zijn, een te uitgebreid en te veel-eischend plan op te stellen. De collectieve veiligheid moet op twee fac toren berusten: in de eerste plaats moet een groep mogendheden of die groepeering tot stand komt uit belangengemeenschap of geo grafische redenen doet niet ter zake, bereid gevonden worden al haar hulpmiddelen tegen een aanvaller in te zetten en daarbg moet dan de geheele volkenbond zich aansluiten met economische en financieele sancties. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche be trekkingen verklaart de regeering, dat in dien Duitschland zal antwoorden op de Brit- sche vragenlijst, Frankrijk de Duitsche plan nen zal bestudeeren met den oprechten wensch er de basis voor een overeenstemming in te vinden. Een dergelijk accoord zou evenwel Slechts kunnen worden verwezenlijkt, indien het beantwoordt aan het principe van den ondeelbaren vrede, zonder bedreiging tegen eeniS land. De regeering zou door een collectieve po ging den wapeningswedloop willen stopzetten en een geleidelijke algemeene ontwapening mogelijk willen maken, onder controle van de gemeenschap der naties. In de eerste plaats zou zij daartoe een pre ventieve publiciteit van en een controle op de fabrikatie van oorlogsmateriaal willen in gesteld zien vanwege een permanenteinter nationale commissie. De Fransehe regeering zou zich, met vol komen loyaliteit, willen verbinden tot lederen maatregel, "welke met algemeene stemmen zou worden genomen en tot doel zou hebben de bewapeningen te controleeren, te beper ken en te verminderen. De regeering zal ook de bijeenroeping vra gen van een commissie voor de bestudeering van een Europeesche unie, zooals deze inder tijd door Briand is gedacht en ontworpen; een unie, welke alle staten van Europa zou moe ten omvatten, met inbegrip van Duitschland en sovjet-Rusland. De partgen, welke thans vereenigd zijn in het volksfront' hebben steeds geijverd voor een goede verstandhouding tusschen Frank rijk en Duitschland. Wij zijn vastbesloten deze actie voort te zetten en tegelijkertijd de eer der beide landen te verzekeren. Herhaaldelijk heeft Hitler zg'n bereidheid uitgesproken, met Frankrijk tot overeen stemming te komen. Wij willen niet twijfelen aan zgn woord van oud-strgder, maar hoe innig onze wensch tot een goede verstand houding ook moge zgn, wjj zullen de lessen der ondervinding en der feiten niet kunnen vergeten. De Duitsche herbewapening ont wikkelt zich' met een tempo, dat dagelijks versneld wordt en sinds 7 Maart is de toe stand ernstig gebleven. De Fransehe regeering is unaniem over tuigd, dat 'n gewapende vrede tot catastrofen leiden moet en dat derhalve de tegenwoordige internationale situatie zoo spoedig mogelgk moet worden herschapen in een internationa len toestand van collectieve veiligheid. PARIJS, 23 Juni. (R.O.) Zooals aangekon digd, begonnen, onmiddellgk na de voorlezing der regeeringsverklaring, de debatten. Montigny, democraat-radicaal, was de eer ste spreker. „De toestand is ernstig", zeide hg, ,,wg' hebben jaren lang Frankrijks veilig heid gezocht in collectieve veiligheid. De kwestie is echter, of na de gebeurtenissen, waarvan wg den laatsten tijd getuigen zg'n geweest, de Fransehe politiek nog op dien grondslag te handhaven is. Het moreele ge zag van den volkenbond zal morgen even weinig te beteekenen hebben, als in het ver leden. Kan men een systeem van collectieve vei ligheid opbouwen op de samenwerking van slechts drie mogendheden: Engeland, Rus land en Frankrijk? Engeland zelf wil van dien driebond trouwens niet weten, het wil den universeelen volkenbond. Montigny vreest zeer, dat het mooie Fran sehe initiatief tot wapenbeperking geen weer klank zal vinden in de wereld. „En hoe staat het met het Fransehe leger?' vraagt spreker. Indien morgen het rta- liaansch-Duitsch accoord tot stand zou ko men, kan dan dat leger front maken tegen twee zoo machtige tegenstanders Frankrijk had het initiatief moeten nemen tot opheffing der sancties. De regeering heeft er echter de voorkeur aan gegeven, dit ini tiatief over te laten aan Eden en Litwinoff. Men zou nu een proef moeten nemen met onderhandelingen met Duitschland." Montigny verklaarde verder, het ten zeer ste te betreuren, dat buitenlandsche invloe den druk uitoefenen op Frankrijks buiten landsche politiek... Delbos, de minister van buitenlandsche za ken, sprong, bg het hooren van deze be schuldiging op. „De regeering protesteert", riep hij uit, „tegen deze insinuaties. Politieke passie moet nimmer doen vergeten, welk groot nadeel dergelijke beschuldigingen ons land kunnen berokkenen." Marcel Heraud, afgevaardigde van rechts, verklaarde niet vernomen te hebben met welke middelen de regeering de collectieve veilig heid denkt te verzekeren. Ook deze spreker wenschte rechtstreeksche onderhandelingen met Duitschland en Italië: „Laat zich de toe nadering tusschen Engeland en Italië niet vol trekken" waarschuwde hg, „terwgl gg zelf op den achtergrond blijft. Is dat Frankrgk en den vrede verdedigen?" De zitting werd toen geschorst. In den senaat heeft minister-president Blum de regeeringsverklaring over de bui tenlandsche politiek voorgelezen. Bijna alle kerkelijke weekbladen van de verschillende Fransehe bisdommen bevatten in het jongste nummer belangrijke verkla ringen omtrent de jongste stakingen. Wg laten hieronder de instructies volgen van mgr. Dubourg, bisschop van Marseille, die in alle kerken vanaf den kansel werden voorgelezen: In het laatste nummer van de „Echo de Notre Dame de la Garde" hebben wij den brief van Z. H. E. Kardinaal Verdier, de aartsbisschop van Parijs, gepubliceerd, wel ke Z. E. aan zijn diocesanen had gericht bg gelegenheid van de groote gebeurtenissen, die ons land in beroering hebben gebracht. Dit ontroerend document, dat door alle bla den werd opgenomen, is met blijdschap ont vangen door de katholieken, die voorlichting verlangden in de moeilijke omstandigheden, waarin wg ons thans bevinden. Met Kard. Verdier wijzen wg er op, hoe de H. Kerk bgna vijftig jaar geleden door de stem van Paus Leo XIII en onlangs nog door de stem van Pius XI de gebreken van onze maatschappeigke orde heeft aangekon digd, en hoe zg de wereld heeft herinnerd aan de eischen die de ware rechtvaardigheid en de gelijkheid stellen voor Tiet' welzgn van den arbeider. Wanneer men deze woorden beter had begrepen, dan zouden er veel kwa len waaraan wij nu te lgden hebben vermeden zg'n. Wat staat ons nu te doen? 1. Wg katholieken, moeten" ons verhef fen boven een partijdige oplossing; wij hebben den plicht, een atmosfeer van vrede en broe derschap te scheppen, wg moeten onze wre vel, onze politieke en sociale voorkeur, en in zekere mate ook onze eigen belangen op offeren aan den socialen vrede. Laat ons loyaal spreken over wat ons ge weten ons aangeeft als de beste oplossing van het grobleem, en vervolgens moeten EEN MERKWAARDIG ONGEVALEen Engelsche bommenwerper stortte ter hoogte van Wight op het van New-York komende Fransehe luxe passagiersschip „Normandie". Links: het verongelukte vliegtuig op het voorschip na aankomst van de „Normandie" te Le Havre, rechtsde ruines van het toestel worden opgeruimd. wij het aan onze gewone instanties overlaten, om rechtvaardige en afdoende maatregelen te nemen. 2. De H. Kerk heeft meerdere malen er kend en bevestigd, dat zoowel de arbeiders als de patroons het recht hebben, om zich te vereenigen tot de verdediging van hun beroepsbelangen. Van Leo XIH met de En cycliek „Rerum Novarum" tot Pius XI met de Encycliek „Quadragesimo Anno" heeft zg dit recht niét alleen erkend, maar zij heeft de katholieke arbeiders ook uitgenoodigd, om van dit recht gebruik te maken, door zich in katholieke vakvereenigingen aaneen te sluiten. Had men dit maar beter begre pen en opgevolgd! Moge het Gods wil zg'n, dat de huidige situatie de oogen opent van hen, die zierfde blind waren. De katholieke arbeiders zgn verplicht zich aan te sluiten bg de C.F.T.C. (De katholieke Fransehe werkliedenbond) evenals de pa troons zich moeten aansluiten bij de C.F.P. (de Fransehe patroonsbond). De jeugdige katholieke arbeiders en bedienden, die deel uitmaken van de J.O.C. (De katholieke jonge werkman) kunnen er fier op gaan, dat zij tot deze beweging behooren, die niet alleen hun waardigheid als arbeiders wil hooghouden, maar die ook het arbeiders milieu opnieuw wil kerstenen. Zij moeten moedig en vol vertrouwen voortgaan met hun veroveringswerk. 3. Het huidige conclict en de gevolgen daarvan sporen ons aan, de aandacht onzer geloovigen te vestigen op het onderscheid, dat, wg noodzakelijk moeten maken tusschen het communisme en de communisten. Hoe het communisme zich ook voordoet, in den grond zijn zijn leerstellingen onvereenigbaar met het katholicisme. De communistische beginselen over gods dienst, huisgezin en eigendom zgn door de Kerk veroordeeld. Onlangs heeft de H. Vader ons hieraan nog zeer dringend herinnerd. Wg moeten het communisme bestrgden. Maar van den anderen kant zijn de com munisten evenals wg, kinderen van God; zij zgn onze broeders, en wg beminnen hen en wü verlangen hen van hun dwaling en hun kwaal te genezen. Bij het vervullen van deze taak moeten wg ons verstand en ons hart laten spreken. Nu wjj onze geloovigen aan deze waarheden hebben herinnerd, vragen wij hun gebed, om de weldaad van de sociale vrede van God te verkrijgen, w.g. Maurice bisschop van Marseille. MADRID, 24 Juni. (R.O.) Acht directeuren van ondernemingen, die geweigerd hebben, op bevel van den minister van binnenlandsche zaken hun werkplaatsen te heropenen, zg'n ge arresteerd. De vertegenwoordigers der werkgevers in de buitengewone gemengde jury, die belast is met het zoeken naar een oplossing voor het conflict in de bouwvakken, hebben zich teruggtrokken, zoodra zij van deze arrestaties hoorden. De jury zet evenwel haar arbeid voort. BILBAO, 24 Juni. (R.O.) In het dorp Qal- dacano hebben zich ongeregeldheden voorge daan. Een groep arbeiders, behoorende tot de Bas- kische „solidariteit" wilde verhinderen, dat landarbeiders hun werk verrichtten. Er werd van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Zes-en-twintig personen zijn gearresteerd. ADDIS ABEBA, 24 Juni. (UN. PRESS). Meer dan driehonderd Abessynische gevan genen zijn heden tgdens een plechtige cere monie op het hoofdplein van Addis Abeba in vrijheid gesteld. De plechtigheid werd bggewoond door leden van fascistische organisaties en militairen. Den krijgsgevangenen werden door de Ita liaansche regeering levensmiddelen voor den duur van drie dagen verstrekt, opdat zg zon der moeilgkheden naar hun haardsteden kun nen terugkeeren. Nog zevenhonderd andere krggsgevangenen zullen de komende dagen eveneens op vrije voeten worden gesteld. Gezien de ernstige gevaren, die ons om ringen, zou ik echter niet gaarne zien, dat ook maar een enkel schip zou vergaan zelfs bij een overwin ning ter zee voor de zaak van Abessynië". LONDEN, 23 Juni. (R. O.) De aan gekondigde zitting van het lager huis, waarin de oppositie een motie van wantrouwen tegen de "regeering zou indienen in verband met het be sluit tot opheffing van de sancties tegen Italië, werd heden geopend in een sfeer, welke minder drukkend was dan Donderdag. Verschillende afgevaardigden droegen hij gelegenheid van den verjaardag van koning Edward bloemen in het knoopsgat. Op de tribune voor de diplomaten hadden plaats genomen de vertegen woordigers van Italië. Sovjet-Rusland, Frankrijk, Berlgië en China. SANTIAGO DE CHILI, 24 Juni. (A.N.P.) Het drie-motorig Chileensch verkeersvlieg tuig, dat sedert Zondag vermist werd, is te ruggevonden tusschen Antofagasta en Iqui- que. Het toestel moest wegens motorschade een noodlanding maken. De piloot en de tien passagiers zijn onge deerd. Naar uit Georgetown aan de „Daily Chronicle" wordt gemeld, had de geheimzin nige reis van de „Girl Pat" ten doel, een nieuw model Diesel-motor te probeeren. Bij den aanvang der zitting diende de lei der der labour-oppositie, majoor Attlee, de motie van wantrouwen in, volgens welke de regeering „door gebrek aan vastberadenheid in de buitenlandsche politiek het prestige van Engeland heeft verminderd, den volkenbond heeft verzwakt, den vrede in gevaar heeft ge bracht en het vertrouwen van het huis heeft verloren". Attlee verklaarde vervólgens, dat minister president Baldwin geen steekhoudend ant woord had gegeven op de redevoeringen van Greenwood en van Lloyd George. Wg klagen niet één lid van de regeering aan, zoo zeide hij, doch de geheele regeering. Ditmaal zal de minister van buitenlandsche zaken niet over boord kunnen worden gezet. De labour-leider beschuldigde de regeering er van „het Abessynische volk te hebben ver raden en den volkenbond als doelmatig instru ment van den vrede te hebben vernietigd.' De regeering, die vgf jaar lang de absolute controle heeft gehad over de staatszaken, kan, naar zijn meening, niet beweren, dat zij door de ontwapeningspolitiek van de labourpartg in staat van inferioriteit is geraakt. Zeer sarcastisch stelde Attlee daarop de regeering de vraag, of zij Somaliland, den Soedan en Kenya zou afstaan, als Mussolini dat zou wenschen. Vervolgens wees hij op het verzet van de Unie van Zuid-Afrika tegen de opheffing van de sancties en vroeg verder, hoe nu eigenlijk de huidige positie der regeering is. Onder protesten van de meerderheid van het huis gaf Attlee zelf op deze vraag het antwoord: „in acht maanden tgd is de afgod geheel van zgn voetstuk gevallen". Hierna nam de minister van binnenlandsche zaken, sir John Simon, het woord, om de houding van de regeering te verdedigen. De positie, waarin de volkenbond zich op het oogenblik bevindt, zoo ving Sir Joihn zgn rede aan, is er eene, die veel verdriet geeft aan elk van zgri leden. De volkenbond heeft een ernstig échec ge leden en wg laten geen reoht wedervaren aan de gevoelens van een groot aantal menschen, wanneer wij dit échec eenvoudigweg beschou wen als een incident in de ontwikkeling van de geschiedenis. Men is van meening, dat aan de zaak van de internationale moraal tekort is gedaan en juist om deze reden ondervinden alle partgen ten aanzien hiervan een diep gevoelen van ellende. De labour-oppositie, zoo ging de minister voort, heeft waarlijk het recht niet, de re geering een verwijt te maken, omdat de vol kenbond niet verder is gegaan. In antwoord op de beschuldigingen, dat Groot Brittannië bang zou zg'n, verklaarde Sir John met kracht, dat hij er geenszins aan twgfelde, dat de Britsche marine in staat zou zijn, haar taak te vervullen, doch gezien den huidigen Europeeschen toestand en de ern stige gevaren, die ons omringen, aldus de minister, zou ik niet gaarne willen zien, dat ook maar een enkel schip zou vergaan, zelfs bg een overwinning ter zee, voor de zaak van Abessynië (applaus van de meerderheid). Gg zult den volkenbond een beteren dienst bewgzen, wanneer gg de werklgkheid onder de oogen ziet en nagaat, hoe de bond versterkt zou kunnen worden, teneinde in de toekomst ontgoochelingen te voorkomen. De minister van buitenlandsche zaken, Eden, staat reeds in formeel contact met de andere staten, die lid zgn van den volkenbond. Een nieuw langdurig applaus van de meer derheid onderstreepte Simon's woorden, toen deze zeide, dat de labour-oppositie nog on langs gestemd had tegen het verleenen van aanvullende credieten voor de strg'dkrachten in de Middellandsche zee. Ik verzoek daarom, zoo besloot Sir John, dat de motie van wantrouwen verworpen zal worden, zg is gebaseerd op een teleurstelling, die wg allen ondervinden en zg is een geens zins te rechtvaardigen poging, om de blaam op de regeering te werpen. Deze poging is afkomstig van lieden en partg'en, die zelf nooit bereid geweest zgn, om het hoofd te bieden aan de gevolgen van een actie, die zg nu ondernemen (applaus op de regeeringsbanken). *-v. [ADRID, 23 Juni. (R. O.) In de provincie Leon, in de nabijheid van Monferrada, heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een personentrein is in een tunnel botsing gekomen met een goederen trein. Hulpexpedities zijn onmiddel lijk naar de plaats van de ramp ver trokken. Volgens berichten uit particuliere bron zijn reeds acht lgken uit de wrakstukken van den trein te voorschijn gehaald. De redders zouden nog minstens vgf andere dooden hebben ge zien. Meer dan 20 personen zgn gewond. MADRID, 23 Juni (D. N. B.) Bij de trein botsing in de tunnel, nabij Monferrada, moe ten verscheiden wagons in brand zg'n geraakt. Volgens nadere berichten zijn dertien pas sagiers gedood en dertig gewond. LEON, 23 Juni (UN. PRESS). Midden in de tunnel van het berggebied van Monferrada is de Gaiicia-express met een vaart van 90 Kilometer op een goederentrein geloopen. Beide treinen schoven in elkaar en zgn grootendeels vernield. Reeds zijn dertien dooden geborgen, men vreest echter, dat zich nog talrijke slachtoffers onder de wrakstuk ken zullen bevinden en volgens niet-officieele schatting zou het aantal dooden wel vgftig bedragen. Het ongeluk is te wgten aan een verzuim van den baanwachter van San Miguel, het laatste station voor de tunnel, die den snel trein niet deed stoppen, om den machinist op de aanwezigheid van den goederentrein in de tunnel opmerkzaam te maken. MADRID, 23 Juni (D.N.B.) Volgens de tot dusver ontvangen berichten over de treinbot sing in een tunnel tusschen de stations Mon ferrada en San Miguel de Luenas, zgn bg het ongeluk 18 menschen om het leven gekomen en 36 gewond. Van sommige gewonden is toestand ernstig. MADRID, 24 Juni. (R.O.) Tot op het oogen blik zijn de lijken van twintig menschen ge borgen, die bg het spoorwegongeluk bg Mon ferrada in Leon om het leven zijn gekomen. Er zgn meer dan veertig gewonden. De wisselwachter is gearresteerd. Herriot is lichtelijk lijdende. Het volgend bulletin ia over zgn toestand gepu bliceerd: ,,Een hevige aanval van gewrichts- rheumatiek, gevolg van ingespannen arbeid, noodzaken, thans den kamervoorzitter tot eenige dagen volkomen rust." CJ i RUSSEL, 23 Juni. (VAN ONZEN CORRESPONDENT)Over Hen huidigen stand van het arbeidsconflict in België kunnen nog de volgende ge gevens worden verstrekt. Te Brussel heeft de staking zich heden uitgebreid tot de bankinstellingen. Ook het personeel van het filiaal der Banque de Bruxelles te Antwerpen is in verstandhouding met het perso neel van het hoofdkantoor te Brussel hedenmiddag in staking gegaan. Men vreest dat de staking zich te Antwer pen tot nog meer banken zal uit breiden. In de provincies Henegouwen, Namen en Luik is men vrij optimistisch voor wat betreft algemeene werkhervatting. In het Kortrijksche zgn een vijftigtal kleine bedrgven in staking gegaan met in totaal vier duizend arbeiders. Te Anderlecht-Brussel hebben zich Dinsdag nieuwe incidenten voorgedaan. Twee politie agenten werden mishandeld. In de Staatscourant van morgen zal een decreet verschijnen, waarbg de provinciale gouverneurs, de arrondissementscommissaris sen, de ministers en afgevaardigden van mi nisters machtiging krggen, personen en goe deren te requireeren, om het bevoorraden en het openbaar leven van het land te verzeke ren. Niettegenstaande de besprekingen, welke hebben plaats gehad tusschen werkgevers en personeel van de sleepbooten en van de bin nenschepen, hebben deze laatste het werk Dinsdag nog niet hervat. Hierdoor worden te Gent ongeveer vgf honderd schepen opgehou den. Nieuwe besprekingen zgn in het voor uitzicht gesteld. Men hoopt, dat deze de ge- wenschte resultaten zullen opleveren. Anders zullen Woensdag ook te Gent de noodige re- quisities plaats vinden. Te Antwerpen werd de grootste inspanning gedaan voor het lossen van graan. Dinsdag werden 7.800 ton tarwe ontscheept, terwijl men .anders slechts ongeveer 2.500 ton per dag loste. Er is ook 1100 ton gerst en 1500 ton rogge ontscheept, wat meer is dan het ge wone dagelgksche gemiddelde. Het overladen van mais en meelwaren was eveneens zeer be langrijk. In de paritaire commissie voor de brouwe rijen is men het eens geworden over de be taalde vacanties, de aanpassing van de loonen, de vrijheid van vakvereeniging en de toepas sing van de veertig uren-week. Niettemin is in een groote brouwerij te Brussel Dinsdag het werk neergelegd. De staking duurt voort in de cokesfabrie- ken te Zandvoorde. Zoo noodig zullen requi sites worden verricht, om de stad Ostende van gas te voorzien. In het algemeen is de voorraad steenkolen in de gasfabrieken nog voldoende voor een tiental dagen. Men verwacht, dat de stakingen in het al gemeen in het land zullen afnemen naar aan leiding van tal van beloften, welke de regee ring heeft gedaan, zoo veel zelfs, dat de commercieele en industrieele kringen alsmede de middenstand en ook de kleine burgerg zich met angst afvragen, hoe zij het dan klaar zullen spelen, ook weer dit reusachtige gelag te betalen. De talrijke vèrgaderingen, die plaats hadden onder leiding van de regeering tusschen werk gevers en arbeiders, hebben yan nu af aan de volgende principieele besluiten opgeleverd: betaalde vacanties, minimum-loonen van twee en dertig francs per dag voor volwassen man nelijke arbeiders en vrgheid van vakvereeni ging- Wat de kwestie van de veertiguren-week betreft hebben verschillende paritaire com missies eveneens een principieel accoord be reikt. De regeering is voornemens, de volgende wetsontwerpen in te dienen: een wetsontwerp op de betaalde vacanties. een wetsontwerp, waardoor de veertiguren-week in de takken van ngverheid, waar gewerkt wordt onder ge vaarlijke, ongezonde en lastige omstandig heden, wordt ingevoerd, terwgl den koning machtiging wordt verleend, om in alle tak ken van de nationale bedrgvigheid deze maat regelen uit te breiden na accoord in de pa ritaire commissies; vervolgens ook nog een wetsontwerp, waardoor de wet van 16 Augus tus 1887 wordt gewijzigd, die betrekking had op het regelen van de uitkeering van de ar- beidsloonen. Over de stakingsbeweging werd in den loop van den dag nog het volgende vernomen. De Katholieke mijnwerkers gaan accoord met het bekende voorstel van de nationale mgncommissie, maar het werk zal wel eerst hervat worden, als de leden van de andere vakvereenigingen weer aan het werk zul len gaan. Het nationale comité van de vakvereeni- gingscommissies heeft in het socialistische volkshuls te Brussel een vergadering gehou den, waarna het aan de arbeiders te kennen heeft gegeven, dat zij de overwinning hadden behaald en dat zij, nu het doel der staking was bereikt, weer aan het werk zouden moe ten gaan. in denzelfden geest hebben zich van avond ook Katholieke en liberale arbeiders organisaties uitgesproken. Volgens 'n Berlijnsch telegram heeft da rijksregeering een wet uitgevaardigd, waarbij de doodstraf gesteld wordt op kin derroof met afpersing als doel. Als kind wor- den minderjarigen onder 18 jaar beschouwd*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3