V erkeers-openlucht- spel op 't Beursplein VRIJDAG 26 JUNI 1936 Spel in vier bedrijven onder regie van majoor D. G. Bovens. Enthousiaste medewerking. QUIRIJN VAN TIEL. ZIJN LANDSCHAP EN FIGUUR J. H. VEDER, t Op de tentoonstelling bij Unger en van Mens te Rotterdam. EXAMEN HUISHOUDONDERWIJS, JAN N. ONGEVAL VAN DE „KORTENAER' OP REIS NAAR ODENSE Klacht van den gewezen stuurman. NAAR SCHOTLAND. Onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. DE PARKEERGELDHEFFING. WERK VOOR MANNENKOOR. EXCELSIOR—LEONIDAS. Uitslag onderlinge wedstrijden. NED. HANDELSHOOGESCHOOL. DE SCHOONHEID VAN VREEWIJK. KONIJNEN TENTOONSTELLING „KO-BE-RO". KATHOLIEKE ESPERANTISTEN BIJEEN. BURGERLIJKE STAND. ONGEVALLEN. aangehouden. EXAMENS AKTE L. O. HILLEGERSBERG. GEMEENTERAAD. ongeval. Op het parkeerterrein aan het Beursplein, waar op gewone dagen in de week de auto's staan uit te puffen van de vermoeienissen langs den weg opgedaan, heeft men gisteren middag, naar aanleiding van de verkeersdagen die momenteel weer in onze stad worden ge houden, een verkeers-openluchtspel kunnen bijwonen. Het tooneel stelde voor een druk kruisverkeer in een denkbeeldige groote stad. Zeven jeugdige agentjes, waarom zullen we hun namen niet noemen, vooruit dan: Loek Pierot en zijn broertje Jacques, Fred Carp, Karei Vervloet, Michiel Passen, Henkjan Boevé en Hans 't Hooft net echte tooneel- namen waren de hoofdpersonen in dit blij spel vhn veilig verkeer. Waarom blijspel? We kunnen een spel over veilig verkeer toch moeilijk een treurspel noemen! Derhalve een blijspel en aan dit blijspel wa ren nog verschillende andere debutantjes de bet, n.l. een groot aantal jongens en meisjes van onze Rotterdamsche scholen, die zoo goed begrepen hebben, dat de jeugd ook moet wor den opgevoed in de grondbeginselen van veilig verkeer, 't Was een leuke, frissche, nette en ordentelijke entourage, dat jonge goedje uit gerust te zien met fietsjes, autopeds, vliegende hollanders, die anders uit den tijd zijn geraakt -en hos noemt men al die kinder-vehikels van tegenwoordig nog meer. De—regisseur, de majoor van de verkeers politie D. G. Bovens heeft zijn „jongens" keu rig opgeleid en dit in een betrekkelijk korte spanne tijds. In een echt heuselijk agenten uniform gestoken, men had maar een pakje laten maken, kwamen de agentjes-in-spe, die zich gingen omkleeden in het tramhuisje, een voor een hun proeven van bekwaamheid af leggen. Eerste bedrijf: aantreden voor den instruc teur. Keurig salueeren, met de rechterhand natuurlijk en niet met de linker, zooals een der agentjes het in zijn verbouwereerdheid deed. In de houding de'laatste orders opgevangen en dan 't tweede bedrijf precies volgens de regels van de verkeerskunst afgemarcheerd naar den verhoogden verkeerspost. Geen lachje teekent zich af op de gezichten van de verkeers-agenten-in-den-dop. Streng, zooals het 'n goed verkeersagent past, neemt men zijn plaats in, doelbewust als men is, van de taak, die wacht. Even de situatie overzien en het derde bedrijf begint: het verkeer wordt geleid en in bonte mengeling glijdt de jeugd voorbij. O wee, wanneer er een fout wordt ge maakt, kan de verkeersagent-in-spe, gezien de groote verantwoordelijkheid, welke op hem rust, zijn post niet verlaten, dan zorgen zijn collega's, die op de drukste punten hun al- Ziend oog laten gaan, wel voor een repriman- nijde?'ja er worden zelfs „bonnetjes gemaakt". n«rtri)e camera's leggen het spel van zulk een -groote opvoedkundige waarde op de gevoelige plaat, het publiek applaudisseert niet, doch Jedtaat in stomme verbazing te kijken naar hoe het mogelijk is de dartele jeugd zooveel orde en regelmaat bjj te brengen en dan het vierde en laatste bedrijf: de verkeersagent heeft zijn taak volbracht, meldt zich bij den instructeur, die tevreden zijn miniatuur-collega op de schouders tikt Na een kwartier reprise van hetzelfde spel, nu met een anderen verkeersagent en andere debutantjes, maar de opvoering is al even aardig enleerzaam. Het behoeft natuurlijk geen betoog, dat op de eere-staantribune, o.m. aanwezig waren de inspecteur van de Verkeerspolitie J. W. J. Moerman, op wiens instigatie dit spel werd op gevoerd alsmede vele vertegenwoordigers van de Vereeniging Veilig Verkeer en Uit de on derwijswereld. Voor alle leeftijden! Concert van Hermandad De „Hermandad"-mannen hebben gister avond bij gelegenheid van de Veilig Verkeer- dagen op het bordes van het stadhuis, onder leiding van den directeur, den heer Thom Adee, een concert gegeven. Heel veel publiek was naar den Coolsingel gekomen en heeft genoten van de vele nummers, die onberispelijk werden gespeeld. Het was een waardig slot van een opvoeden- den dag. Gisteren is te zijnen huize aan de Wester kade in den ouderdom van 90 jaar overleden de heer J. H. Veder, oud-president-directeur van de Bijbank der Nederlandsche Bank te dezer stede. Jan Hoyte Veder was een Rotter dammer van geboorte en immer is hjj met nauwe banden aan zijn vaderstad verbonden geweest. Na zijn studies in Rotterdam te hebben ge maakt, kwam hij als volontair bij de firma van der Hoeven en Co. Later associeerde hij zich met de fima Gebr. Sutorius en daarna richtte hij op de firma Burlage en Veder. In 1894 werd wijlen de heer Veder benoemd tot secretaris van de Bijbank van de Nederland sche Bank. In 1904 werd hij president-direc teur, van welke functie hij in 1922 afscheid nam. De heer Veder is ook een der oprichters ge weest van de Vereeniging voor den Goederen handel en van de termijnmarkt voor de koffie. Aan vele andere functies en commissariaten heeft de heer Veder in den loop der jaren zijn beste krachten gegeven. O.m. is hij Ook viee- voorzitter geweest van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel en wel in de jaren 1898 tot 1907 in welk jaar de regeering zijn verdiensten heeft erkend door hem te benoe men tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Ook op maatschappelijk terrein heeft de heer Veder tot op verren ouderdom veel van zijn krachten gevraagd. Zijn herinnering zal dan ook bij velen In dankbaarheid blijven voortleven. De teraardebestelling heeft plaats Maandag middag a.s. om 12 uur op de begraafplaats Oud- Kralingen, waar zijn stoffelijk overschot in het familiegraf zal worden bijgezet. Al eerder was er gelegenheid op te mer ken, hoezeer Quirijn van Tiel de laatste jaren vooruit is gegaan. Deze jonge Rotterdamsche schilder heeft zich binnen korten tijd in de voorste rij geplaatst en op deze tentoonstel ling kan men een treffenden indruk krijgen van zjjn snelle vorderingen door het zelfpor tret van 1934 in zijn valsche uitbundigheid te vergelijken met het nieuwe van dit jaar, dat uitmuntende kwaliteiten heeft zoowel van kleur als van voordracht. Op de tentoonstelling van „R '33" in Boy mans is het al gebleken: de schilder is aan den sterken druk van Permeke, waar b.v. de oudere Chabot nog altijd mee worstelt, ge lukkig ontkomen. Hij zocht niet naar een gedroomd Vlaanderen, maar ging delven in eigen grond en vond zichzelf op de Zuid-Hol- landsche eilanden. Daar schiep h\j zich een wereld die velerlei trekken vertoont, maar toch allereerst de zijne is. Die wereld van Van Tiel is somber en on herbergzaam, evenwel zonder de geweldda digheid en het krampachtige waartoe zoove- len zich laten verleiden en waaraan we bij ROTTERDAM, 25 Juni. (Rotterdamsche Huls houdechoon. Geslaagd voor theoretisch gedeelte van de akte N VII de dames: A. E. de Bel, JP. C. Bezemer, J. de Jonge, B. H. Landwehr, H. E. Schuitemaker, C. E. Smak, A. P. Vermeer, J. J. van der Zee. Quirijn van Tiel. Zelfportret 1936. Van Tiel nog reminiscenties vinden in zijn teekeningen. Zijn geschilderd landschap is rij per, meer bezonken, van een meer gebonden kracht. We hebben er bij een vorige gelegen heid reeds uitvoeriger over geschreven. Op deze tentoonstelling hebben wij geen schilde rijen aangetroffen die het Dorpsgezicht met sneeuw overtreffen, maar er zijn er wel die daarmee op één hoogte staan als: „Land schap met kerkje", ,,Stille Dag" en vooral de stemmingsvolle „Wintermiddag", schoone, mannelijke verbeeldingen van een melancho- lieken ernst. Er zijn ook zwakkere momenten en men kan zelfs zeggen, dat de ontwikkeling van den schilder niet onbedreigd "is. Hij dient op zjjn hoede te zijn tegen de verleiding van rhe- torische herhalingen, van goedkoope schrille effecten, die een soort spookachtige sfeer scheppen, van een lichtverdeeling met ge zochte tegenstellingen, die een weinig thea traal aandoen. Maar Van Tiel is genoeg ge vorderd om zich tijdig van ongewenschte in vloeden los te maken. Ook zijn figuur begint op te bloeien. Hij heeft op zijn beurt geofferd aan den waan van ijdele vergrootingen, die de kracht van uitdrukking zouden moeten opvoeren, maar in dit opzicht niet weinig in gebreke blijven (no. 18). De Zeeuwsche boeren echter en het zelfportret hebben aan natuurlijke mensche- lijkheid overtuigend gewonnen. Toch mag men hopen, dat de visie van Van Tiel zich ziel kundig nog verrijken zal en dat hij niet zal blijven staan bij de beperkte eenkennigheid van zoovele boerenschilders. Over de „Bespotting van Christus", een werk, dat ons bij het weerzien geen grooter voldoening schonk, lazen wij in een der bla den iets, dat in dit verband te denken geeft. Van Tiel zou tot dit werk gekomen zijn door de aanraking met de landlieden, die „ondanks hun kerkschheid zondigen tegen den geest van het christendom, dat ze heeten te be lijden". Dat zij zondigen tegen den geest van het christendom is het eeuwig verdriet van alle oprechte geloovigen, al is het voor hen niet aangenaam daarover steeds gekapitteld te worden door menschen, bij wie van het chris tendom slechts eenige vage begrippen en ge- voelsaandoeningen zjjn overgebleven, men schen, die zelf geen confiteor bidden, die niet biechten en die meenen geen boetvaardigheid van noode te hebben. Maar om tot den schilder terug te keeren: men mag over dit zelfbewust en ietwat opge blazen rechterschap denken zoo men wil, het is niet de manier om in hét dieper wezen van onze medemenschen door te dringen en daar van de geheimen te leeren verstaan. Quirijn van Tiel zal er niet verder mee komen dan de lichtelijk gezwollen gewichtigheid van zijn „Bespotting". Wijsheid zij hem dan ook toe- gewenscht, een open en onvertroebelde blik, zonder hooghartigheid, om te leeren zien in het leven als in het opengeslagen boek van God, vol schoonheid, waarheid en barmhartig heid. De Rotterdamsche Lloyd organiseert in de maand Augustus voor leerlingen van Middel- bare Meisjesscholen een drietal reizen naar Schotland per stoomschip „Slamat". De derde reis, n.l. van 15 tot en met 22 Augustus, is speciaal uitgeschreven voor R.K. meisjes en staat onder leiding van mevr. S. Nuwenhuisvan der Rijst, secretaresse van den R.K. Vrouwenbond en leidster van het kinderuur van den K.R.O. De deelname hieraan is opengesteld voor leerlingen van Middelbare Meisjesscholen of daarmee gelijkgestelden van 12 tot en met 20 jaar. In geval een groep van één school groot genoeg is, gaat een van de eigen leeraressen als leidster mede. In totaal is er plaats voor 440 deelneemsters, waarbij zich 30 leidsters zullen aansluiten. Verder maakt een pater de reis mede, benevens dr. M. Schilte en een tweetal verpleegsters. Deze massale zeereis gaat naar Rothesay, een bekend en geliefd vacantie-oord in Schot land op het eiland Bute, gelegen ln het mooi ste gedeelte van de Firth of Clyde, De raad voor de scheepvaart stelde giste ren 'n onderzoek in naar de oorzaak van het aan den grond varen van het motorschip „Kortenaer" behoorende aan J. Vermaas' scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Op een reis van Rotterdam naar Odense, tijdens mist is dit schip metende 300 bruto reg. ton nabij het eiland Omö in de Groote Belt op 18 Fe bruari vastgeloopen. Ook werd nog de gezag voerder gehoord op een klacht van den ge wezen stuurman en wel over de Volgende punten: le, Dat aangeklaagde op 14 Februari met het m.s. „Kortenaer" van Rotterdam naar zee is vertrokken, terwijl de ballast (centri fugaal) pomp niet behoorlijk functioneerde. 2e. dat aangeklaagde op of omstreeks 19 Februari d.a.v. te Odense aan eenige leden der bemanning last heeft gegeven het vaar tuig opzettelijk te beschadigen (lek te ma ken) door een stuik in het vlak los te slaan. 3e. dat aangeklaagde op 27 Februari met z(jn schip van Neustadt naar zee is vertrok ken, terwijl wederom de sub. le genoemde pomp niet behoorlijk functionneerde. Wat het vastloopen van het schip betreft verklaarde de gezagvoerder o.m. dat het dik van mist was, om kwart voor vijf raakte het schip den grond en bleef zitten. Zooals later bleek op het eilandje (Omö). Een uur later kwam het schip op eigen kracht weer vlot. In het ruim werd 45 cM. water gepeild. De pomp kon het water gemakkelijk bijhouden en 's middags werd behouden Odense bereikt. Toen de lading was gelost bleek een gedeelte daarvan, aan den achterkant van het ruim, nat te zijn. Vermoedelijk zou het water, dat zout was, reeds te Rotterdam in het schip zijn geweest. Het schip bleek niet te lekken. Het schip is daarna van Odense naar Neu stadt vertrokken, alwaar de havenmeester een certificaat van zeewaardigheid hefeft af gegeven om lading in te nemen voor Rot terdam. Op 3 Maart is het schip te Rotter dam op de werf onderzocht. Er is toen geen lekkage geconstateerd. Voor het vertrek op 14 Februari was de centrifugaalpomp gere pareerd en beproefd. Nadat nog een paar leden der bemanning waren gehoord zeide de inspecteur generaal van de scheepvaart dat deze kapitein, we tende dat de Groote Belt gevaarlijk is nog meer had moeten looden. Te meer omdat men daar niet zeker is van den stroom. Het ware beter geweest voor anker te gaan. De klacht. Hierna kwam in behandeling de klacht. De klager was niet verschenen zoodat hij later zal worden gehoord. De gezagvoerder geeft toe, dat de pomp bij vertrek uit Rotterdam niet geheel in orde was, maar wel te gebrui ken. Wat het tweede gedeelte van de klacht betreft, ohtkent de gezagvoerder. Hij zou niet aan den stuurman hebben opgedragen schade aan het schip toe te brengen omdat men anders geen schadevergoeding zou uit gekeerd krijgen. De gezagvoerder had bij den raad een stuk ingezonden waarin hij een aantal beschuldi gingen richt tot den stuurman, die zich zou misdragen hebben. Deze beschuldigingen zijn Onderteèkend door een paar léden der beman ning. Uit het verder verhoor bleek, dat de stuurman, die de klacht indiende bij den raad tegen den gezagvoerder, ontslagen was toen het schip te Rotterdam was terugge keerd. Uit verdere verklaringen van de getuigen bleek, dat te Odense, toen het ruim leeg was met een hamer is geslagen op den bodem op bevel van den stuurman. Het zou gebeurd zijn om naar een eventueel lek te zoeken. De zaak werd geschorst, om ook nog den klager te hooren, zoo mogelijk met den be klaagde. De K.N.A.C. heeft zich tot de Ministers van BinnènlandsChe Zaken en Waterstaat gewend, met een adres inzake de Rotterdamsche par- keèrgeldhèffing, welke sedert Juli 1935 van kracht is. In dit adres wordt er op gewezen, dat deze belasting is ingevoerd zonder medewerking van den raad der gemeente en zonder vooraf gaande goedkeuring van de Kroon doch en dit in strijd met de hiervoor bestaande wette lijke voorschriften bij" besluit van B. en W. Weliswaar wordt bij dit besluit uitvoering gegeven aan artikel 71 van de Rotterdamsche verordening op de straat-politie, volgens wel ke vergunning wordt vereischt voor het regel matig innemen van hetzelfde Of nagenoeg hetzelfde gedeelte van de straat, maar tevens wordt een heffing vastgesteld, die met de straatpolltie niets heeft uit te staan. Immers de automobilisten, die thans een vergunning tot parkeeren aanvragen krach tens de politieverordening, blijken, na het ver- leenen van deze vergunning te worden, aan geslagen op het kohier der precario-rechten van de gemeente Rotterdam voor „het in ge bruik nemen van openbaren gemeentegrond met een personenauto". Hierdoor worden zij, die een parkeervergunning hebben verkregen, aangeslagen naar mate van de door hun auto's ingenomen ruimte tot bedragen van gemid deld 24 per jaar. De K.N.A.C. is van oordeel, dat deze be lastingheffing in strjjd is met de gemeente wet, waarbij immers wordt voorgeschreven, dat het invoeren van een plaatselijke belas ting wordt bepaald bij besluit van den raad, hetgeen blijkens de hierboven gegeven uiteen zetting, in Rotterdam niet het geval is ge weest. In het adres wijst de K.N.A.C. er voorts op, dat deze belastingheffing in strijd is met het algemeen belang, terwijl de Uitvoering van het hierboven geschetste systeem van belas tingheffing tot grove onbillijkheid leidt. Im mers, men wordt uitgenoodigd door de po litie een parkeervergunning aan te vragen bij B. en W., doch op het niet-aanvragen is geenerlei sanctie gesteld, zóodat zij, die wei geren de vergunning aan te vragen, verder ongemoeid worden gelaten. De K.N.A.C. is daarom van meening, dat het onderhavige besluit van B. en W. behoort te worden vernietigd. Deelt concoursgeest de lakens uit Ook in ons blad heeft men kunnen lezen, dat voor den wedstrijd van „Rotte's Mannen koor" als verplicht nummer een werk geko zen is van den Duitscher Joseph Haas. Aan een aantal componisten van naam in Neder land was verzocht een werk ter beschikking te stellen, dat kon voldoen aan de eischen voor een hoogste eere-afdeeling. Hoewel een zeer voldoend aantal werken werd ingezon den, waarvan verschillende zeker een aan winst voor den mannenzang bleken, kon geen der ingezonden composities aan de eischen, die men meende te moeten stellen, voldoen. Noodgedwongen moesten de dirigenten der deelnemende veréenigingen, aan wie de be oordeeling was opgedragen, hun keuze be palen op een werk van vreemden bodem. De redactie van het „Alg. Hdbl." teekent bij dit communiqué het volgende aap: „Wjj kunnen niet nalaten, even op te merken, dat deze mededeeling in vele op zichten een zeer bevreemdenden indruk maakt. In de eerste plaats is het al heel zonder ling, dat de beoordeeling van het verplichte koor is toevertrouwd aan-de dirigenten der vereenigingen, die zelf aan dezen wedstrijd deelnemen. Dit wil natuurlijk volstrekt geen twijfel te kennen geven aan do oor- deelsbevoegdheid én de eerlijkheid der be treffende dirigenten, maar het lijkt toch een vreemde methode de keuze van een werk over te dragen aan hen, voor wier capaciteiten als koorleider, dat werk tevens als toetssteen moet dienen. Men kon even goed examinandi de keuze hunner examen opgaven laten bepalen. Onder déze omstan digheden klinkt het wel eeniguzins eigen aardig, dat geen der ingezonden Nederland sche oomposities voldeed aan de eischen, die men dat wil zeggen: de dirigenten der mededingende koren meende te moe ten stellen. Men heeft zich gewend tot „een aantal vooraanstaande componisten in Ne derland"; maar wie heeft men als zoodanig in aanmerking laten komen? En hoe mo gen die „gestelde eischen" toch luiden, dat niet alleen geen enkele van de verscheidene composities (van „vooraanstaande" com ponisten), die „Zeker" een „aanwinst" voor den mannenzang bleken, aan die eischen konden voldoen, doch dat ook in de ge publiceerde Nederlandsche mannenkoorlite ratuur geen enkel werk schijnt te bestaan, dat aan die eischen beantwoordt. Men wordt er werkelijk nieuwsgierig naar, wat die eischen toch mogen inhouden. De kennismaking met het werk van Josef Haas zal dat misschien openbaren. Maar dan zou wellicht ook eens kunnen blijken, dat de gestelde eischen voor dat concoursnummer geen artistieke criteria zijn èri de veroordeeling der te licht bevon den cvomposities juist een compliment be- teekent voor hun artistiek gehalte. Zeer zeker is met een sterkere belangstelling van onze jonge componisten voor den man nenzang een ,,oultureel" belang gediend. Doch niet, wanneer op een wjjze als deze, concoursgeest daarbij de lakens uitdeelt". V TTï De uitslag van de onderlinge wedstrijden ExcelsiorLeonidas, gehouden op Woensdag j.l. in het Sportfondsenbad te Schiedam luidt als volgt: Dames 50 meter schoolslag: 1. M. Berkel (Exc.) 45,6 sec.; 2. M. Groenewegen (Exc.) 48,6 sec.; 3. mevr. KleisseBlom (Exc.) 49,4 sec. Heeren 50 M. schoolslag: 1. J. Hoefsmit (L.) 46,8 sec.; 2. Walbeek Jr. (E.) 47 sec.; 3. Wal beek Sr. (E.) 48 sec. Dames 25 meter vrije slag: 1. J. Allard (E.) 24 sec.; 2. M. Haanappel (L.) 29 sec.; 3. C. Verzijl (L.) 29,8 sec. Heeren 25 meter vrije slag: 1. H. v. Keme- nade (E.) 20 sec.; 2. B. Haanappel (L.) 21,2 sec.; 3. Walbeek Jr. (E.) 21,4 sec. Dames 3 maal 25 meter estafette (wissel slag): 1, Excelsior 1 1 min. 2 sec.; 2. Leonidas 1 1 min. 4 sec.; 3. Leonidas 2 1 min. 19 sec. Heeren 3 maal 25 meter estafette (wissel slag): 1. Excelsior 1 T min. 4,6 sec.; 2. Leoni das 1 1 min. 9 sec.; 3. Excelsior 2 1 min. 10 sec. Dames 25 meter schoolslag: 1, J. Steen bergen (L.) 24,8 sec.; 2. M. Haanappel (L.) sec.; 3. C. Verzijl (L.) 26 sec. Heeren 25 meter schoolslag: '1. H. Bakker (E.) 22,6 sec.; 2. A. Vester 23 sec,; 3. Walbeek Sr. (E.) 24 sec. Dames 50 meter vrije slag: 1 M. Berkel (E.) 35 sec.; 2. M. Groenewegen (E.) 39,6 sec.; 3. F. Heinrich (L.) 42 sec, Heeren 50 meter vrije slag: 1. P. Verwaayen (E.) 37,2 sec. Dames 25 meter rugslag 1. M. Berkel (E.) 20 sec.; 2. F. Heinrich (L.) 23 sec.; 3. Th. Groenewegen (E.) 23,2 sec. Heeren 25 meter rugslag: 1. J. Carlier (L.) 23,8 sec.; 2. A. Vester (E.) 24 sec.; 3. Walbeek Jr. (E.) 25,4 sec. ROTTERDAM, 25 Juni. Geslaagd voor docto raal examen in de Handelswetenschap ge hee ren: H. W. C. Tupker, en ,W. Koster (ir 401), De roem van tuindorp Vreewijk als oord van aesthetisch genot en natuurrijkdom is tot ver buiten de stad en zelfs ver in buiten land doorgedrongen. Wandelingen in dit Zuidelijkst stadsdeel kunnen ook op het oogenblik weer uren van genieten bezorgen, want in omlijstingen van hoog en laag geboomte en heesters is Vree wijk, doorlicht en doorzond een groote bloe mengarve van een geweldige variatie in kleuren, grootte en soorten. .Het gaat er echter bij dit alles ook om, die schoonheid te handhaven, te veredelen en op te voeren. En daarom maken we gaarne gewag van een tweetal boekjes, door de reeds 11 jaren bestaande tuinenkeuringscommissie, aan de tuindorpbewoners geschonken. De keuringscommisie, wier werkzaamhe den we trouwens al meer releveerden, die ver scheidene malen per jaar de tuinen keurt en met medewerking van de directie van „Vree wijk" prijzen uitlooft het aantal tuinen groeide in 10 jaar tijd van 1900 tot 3489 - biedt den bewoners allereerst een werkje waarin de vragen worden beantwoord wat Tuindorp offreert, waardoor het zijn eigen karakter bewaart, welk aandeel hierbij heb ben de tuinen en de beplanting, terwijl ten slotte de arbeid der keuringscommissie wordt gekarakteriseerd en terecht steun aan dit 'comité wordt verzocht. Niet minder interessant is het tweede bpekje van de hand van den heer E. M. Man- dersloot, dat in verhaalvorm een uitgebreide reeks wenken geeft bij den aanleg van een tuin in verband ligging, zonnestand, inhoud aan groen ën bloemen. Voor oude en nieuwe bewoners zijn beide uitgaven welkome gidsen Men verzoekt ons mede te deelen dat Za terdag en Zondag a.s. de Konijnfokkers Be- langeravereeniging „Ko-Be-Ro" het 2de ge deelte van haar groote Propaganda Tentoon stelling houdt in de zaal van den heer S. J. Vos, Veemarkt I, alhier. Thans staan inge schreven 82 nesten konijnen van minstens 3 stuks en niet ouder dan 3 maanden. De toegang is geheel gratis, en wederom is deskundige leiding aanwezig om eventueel aan liefhebbers en dierenvrienden de noodige voorlichting te verschaffen. Gisteravond hield de Zuiderstadsche R.K. Esperantistenclub „la Katolika Steleto" in het R.K. Vereenigingsgebouw, Afrikaander- plein een bijeenkomst. Ruim honderd aanwezigen telde deze club avond, want niet alleen de eigen leden waren opgekomen, doch present waren ook groepen van Katólika Steio uit de stad, van Inter Paco Kaj Arno uit Den Haag en van „D.E.K." uit Dordrecht. De stemming onder'de esperantisten was uitstekend, waaruit voldaanheid kan gecon cludeerd worden over het gebodene. Aangiften van 25 Juni 1936. BEVALLENH. S. Janssen geb. Becker 7- D. Veerman geb. Verseijden z. P. A. Kramer geb. Penninkx z. H. M. Bakker geb. Blom d. A. H. Kievits geb. van Wijgerclen z. R. F. M. Rubnau geb. Heindorf z. M. C. F. Ver meulen geb. van Rosmalen z. A. M. Wild schut geb. Kloot z. T. Uyl geb. Valster d. T, Vijver geb. Duimstra d. H. H. van Rens- woude geb. van (Jangelen d. P. Siebkes geb. Gerritsen v. d. Hoop z. J. A. Kievit geb. van Vliet z. H. C, E. Groeneweg geb. Koopmans d. E. T. Lekeman geb. Hoek z. J. C. Meijers' geb. Canters d. C. W. J. Herwijnen geb. van Róssum z. P. C. J. M. Lussenburg geb. v.. d. Berg d. M. J. T-. Carati geb. V. d. Berg z. A. P. Quartel geb, van Eek d. J. M. Huizer geb. Engelman z. P. Noordzij geb. Dubbeling z. M. C. de Rotte geb. v. d. Houten d. A. Dieleman geb. det Groot z. E. A. D. Davenne geb. Versteeg z. C. M. Bloemen geb. van Kruinïng d. P. Breevoort geb. den Hengst, d. L. Schrier geb. van Vuuren d. J. Ber- wald geb. Eekman d. ONDERTROUWD: F. M. A. v. Kujjk jm. 31 j. en E. Swagten jd. 26 j., Brielschelaan 80a J. van Vuuren jm. 25 j. en M. A. D. Siebert jd. 25 J., Kat. Lagedijk 314/13 H. H. Baggerman jm. 31 j. en N. van Woenzel jd. 24 j„ Jan Sonjé- straat 11a J. D. Boer ges. 64 j. en M. W. Maasland wed. 57 j„ Zwaanshalskade w.sch. H 3912 J. C. A. Breusers jm. 26 j. én J. C. M. de Gruitêr jd. 27 j., Fasserel straat 4a P. Cornelisae jm. 23 j. en W. H. Lissenberg jd. 25 j., Vredenoordlaan 27b P. M. van Dael jm. 27 j. en A. Schouten jd. 25 J„ J. Porcellisstraat 18b W. van Doorn jm. 25 j. en C. de Melker jd. 26 j„ Delftzchestraat 16b A. van Dijck jm. 26 j. en J. C. v. Velzen Scheenloop jd. 26 j„ Nieuwe Boezemstraat lib W. C. Gerlagh jm. 23 j. en J. D. Kint jd. 18 j., Mathenessorstraat 115b J. Grevel jm. 26 j. en J. W. P. Mees jd. 22 j., Assendelftstraat 33a M. Groenendijk jm. 22 j. en A. M. v. Gelderen jd. 25 j., Zuidhoek 145b W. H. Groenendijk jm. 25 j. en P. B. van Pelt jd. 25 j„ Millinxstraat 178b H. J. de Gruiter jm. 26 j. en M. E. Voortman jd. 25 j;, H. Sorchstraat 69c B. Van Haaren jm. 19 j. en W. P. Poulus jd. 18 j., Groote Visscherljstraat 67a W. F. van Helden jm. 25 j. en F. C. Urbanus jd. 26 j., Bergweg 123b M. Hoogen- doom jm. 25 j. en ,T. V. d. Wel Jd. 22 j., Joseph- laan 39 H. J. Houtgraaf jm. 24 j. en W. M. Peereboom jd. 24 j., InsUÜndestraat 245b Ij. M.- HuUsdens jm. 25 j. en. M. A. Vergouwe jd. 24 j., Breeweg 77 C. J. Jansou Jm. 24 j. en H. Koopman Jd. 26 j., Brielschelaan 352a W- J- de Jeii -jm. 23 .1. ,n AKvan Baltegooilen jd. 24 j„ Beezemlaan- 2a-— J. H. Knol jm. 29 j. en E. Kuijpers jd. 24 j„ Insulindestraat 222a A. de Koning jm. 23 j. en A. T. Boom jd. 22 j„ Sionstraat 57a D. Krijgsman jm. 26 j. en C. L. v. Nimwegen jd. 26 j., Groote Visscherljstraat 25b A. Kunst Jm. 31 j. en L. Franken ges. 40 J., 2e Lombardstraat 63b B. W. Matthijs jm. 28 j. en H. Hijgemann jd. 28 j., Nic. Zasstr. 3 C. P. J. v. d. Meijden jm. 24 j. en J. C. Voormolen jd. 28 j., 's-Gravenhage W. Mostert jm. 24 j. en D. van Beusekom Jd. 21 j., Hoek van Holland C. Nijs jm. 28 j. en M. Boonstra jd. 19 j„ Millinxstraat 148a A. J. Ophof jm. 24 j. en A. P. Fonhof jd. 23 j., Paul Krugerstraat 113b A. M. Otte jm. 22 J. en R. C. Paasse jd. 25 j„ De Kempenaerstraat lb M. Pama Jm. 21 j. en C. de Groot jd. 19 j„ Alb. Thymstraat 9 J. P. C. de Ries jm. 26 J. en A. D. van Buren jd. 21 j., Gaffëldwarsstraat 6a B. Roelse jm. 29 j. en E. A. Iïuppen jd. 30 j„ Hofstedestraat 49b F. de Rootj jm. 25 j. en E. Bouter jd. 24 j„ Is. Hubertstraat 35a M. v. d. Spek jm. 29 j. èn N. Twigt jd. 23 j„ LambertuSstraat 191b W. P. den Turk jm. 28 j. enen A. Dekker jd. 28 j., Valkeniersweg 3 J. v. d. Linde jm. 38 j. en M. Slegtenhorst jd. 19 j., v. d. Poelstraat 5b G. Honcoop jm. 22 j. en J. Mus jd. 19 J„ Pleretstraat 22 P. J. Provily jm. 25 j. en A. G. Kervezee jd, 21 j„ Kat. Lagedijk 384a J. P. de Pilper jm. 29 j. en J. de Regt jül. 25 j„ Paul Krugerstraat 146b A. H. M. A. de Groot jm. 24 j. en M. H. J. v. Alidel Jd. 25 j., p/a. Banierstr. llféb C. W. Admiraal jm. 27 j. en N. de Boon jd. 25 J., Dorpsweg .243 J. P. v. d. Berg Jm, 20 J. én J. Bouter jd. 20 Berkelstraat 40b J. Boon jm. 23 j. en M. L. A. Schneclt jd. 28 j„ Watergeusstraat 83b H. van Es jm. 23 j. en W. van Eenenaam Jd. 21 j., Ruilstraat 43b B. G. Gelderblom jm. 26 J. en A. Mout jd. 21 j„ Carnlssesingel 241a J. Groenenboom jm. 22 j. en C. van Dgk jd. 19 j., Strijenschestraat 69a G. Hendriks jm. 26 j. en S. J. van Estrik jd. 23 j., Öranjeboomstraat 39b N. Hoogmoed jm. 26 j; en A. van der Linden jd. 27 j„ Entrepótstr. 13b C. van Oost Jm. 26 j. en J. Zwilclens jd. 20 j„ Zwaanshals 305b P. den Otter jm. 21 J. en A. Jansen jd. 19 j., Vredenoordstraat 27b G. A. Peelen jm. 25 j. en A. J. Dirkzwager jd. 23 j., Gaesbeekstraat 86b A. Robbe wed. 38 j. en A, J. Molenaar jd. 40 J., Slotschedijk 155 J. Rommelse jm. 24 j. en M. C. G. v. Bokhoven jd. 22 j., Tollensstraat 19b J. de Roode Jm. 28 j. en J. T. Kerkhoff jd. 22 j„ Adrianastraat 82 C. P. Schimmer jm. 22 j. en M. C, Wensing jd. 26 j., Pleretstraat 74a W. F. Schols jm. 25 j. en M. van Roon jd. 25 j., Dordtschestraatweg 198b M. Schop jm. 31 J. en T. Maliepaard jd. 31 j„ Schooterboschstraat 37a A. Siep jm. 19 j- en H. 't Lam jd. 16 j„ Josephlaan 9a N. A. Tempelman Wed. 60 j. en D. Eikelenboom wed. 52 j., Schiedam P. Theijn jm. 25 j. en N. J. Wat-naar jd. 22 j., Wijnhaven 53 J- M. luns jm. 31 j. én J. Visker jd. 26 j., Oostvoornschestr. 21b J. J. Top jm. 24 j. en P. V- Vall jd 25 J„ Fabriekstraat 7b J- C. Verbrugge jm. 23 j. en A. Edixhoven jd. 20 j„ PutBchelaan 138c P. H. Verhoeff jm. 32 j. en A. Wagenaar jd.' 30 j., Korenaarstraat 55b B A. de Vette jm. 22- j. en N. v. d. Hoeven jd. 19 j., Putschebocht 101a - c. vilijn jm. 50 j, en M. Rimkus ,wed, 43 j., Ruilstraat 55a H. Vnesema im. 28 i. en M' ér6 M"waiter 1 "K Boerenvischmarkt 12 A. H. M. Walter jm. 34 j. en C van Wiik ;P- J' van IJperen ar\ TT T u> XCJ- awttttu jm. J- t a jd. 29 j., Ebenhaezerstraat 61b J. Ames jm. 27 j. en G. J. Vrijhof jd. 23 j„ Nfeuwerkerk a/d. IJssel - H. C. v. d. Bosch jm. 27 j. en C. P. Vis jd. 22 j„ Warmoezierstraat v' Engelenburg Jm. 19 j. en C. E. v. 't Slot jd. 21 j., Benthemstraat 35b J. L, Lange- weg jm. 26 j. en J. Eringaard jd: 25 J., Goud- scherijweg 176b J. Harteveld jm. 19 j. en M. Hübers jd. 19 j., Overijsselschestraat 20b W. L. Meijer Jm. 21 j. en A. Hoogendoorn jd. 19 j., Hofdijk 18b A. Verkerk Jm. 48 j. en J. Gort jd. 45 j., Oranjeboomstraat 282b. GEHUWDJ. C. M, v. Rhee jm. 25 j. en M. Rademakers jd. 22 j. J. H. v. d. Vloodt jm. 28 j. en A. L. Wessels Jd. 28 j. D. Scheffer wedr. 58 j. en J. Groenendijk jd. 46 j. A. den Boer jm. 28 j. en A. Hoogstad jd. 26 j. OVERLEDENP. F. Engelse m. van E. Cracau 71 j. J. T. W. Peters z. 6 m- T. v.. Vugt m. van W. Lieveridag 51 j. G. Pons ongeh. m. 24 J. M-. v. d. Nieuwendijk vr. van A. v. Wöerkom 28 j. N. Boele vr. van A. v. Gooi 29 j. T. V. Dijk wede. v. K. Sleeuwenhóek 77 j. M. v. d.. Pot vr. V. M. den Harder 58 J. H. Bezemer vr. van J. Baan 60 J. A. v. Winkelhoff z. 6 j. M. Kats wede. v. M. V. Dijk 77 j. B. Polak vf. van M. J. Kets de Vries 58 j. M. Brodsky wede. v. J. Pöverenaa 73 jaar. - Vqorfs als levenloos aangegeven: M. E.. Diete- rteh' geb. Meijster d. K. C. HOOgénbOOm geb. I.rsage z. A. Oosten brug geb. Schmidt d. De 84-jarige J. Z., wonende Mauritsstraat, is op de West-Kruiskade aangereden door een auto- De man brak eenige ribben en is opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. In de Wattierstraat, waar het meisje woont, is de 10-jarige M. J. B. bij het spelen gevallen. Met een gebroken linker onderbeen is het meisje opgenomen in het ziekenhuis aan den Coolsingel. In bewaring is gesteld de 19-jarige zeeman C. P., die Woensdagavond 51 stammetjes hout uit de Maashaven heeft opgevischt, welke stammetjes over boord waren gevallen van een schip, dat werd gelost. Al zwemmende heeft de man het hout uit het water gehaald en daarna opgeborgen in 'n tank. Gisternacht probeerde hij het hout naar huis te brengen, doch is toen aangehouden. ROTTERDAM, 25 Jutll (Kon. Wilh.-kweek school. Geslaagd de dames P. GroenedUk, H. Spilker en H, v. Weelden, Rotterdam en S. Zijl stra, Nieuwerkerlc a. d. IJsel en de heeren C. W, Smit en C. Ketting, Rotterdam. ROTTERDAM, 25 Juni. (Kweekschool m. d. Bijbel). Geslaagd de dames W. van Doornik, Delft, W. L. Groenewegen, Maassluis, S. Heins, Rotterdam, P. Ilmer, Schiedam, N. van Luijk, Hoogvliet, H. Segaar, Rotterdam. ROTTERDAM, 25 Juni. (Gemeentelijke Kweek school). Geslaagd de heeren E. Klootwijk, J. G. V. d. Spek, J. de Groot, P. C. Daane, A. W. Levering, allen Rotterdam, A. Sluijters, Schie dam. Tram en bne; Loonkorting gemeente- personeel. In de openbare zitting van gisteravond! kwam naar aanleiding van ingekomen vragen de tram-bus-kwestie weer aan de orde. De voorzitter, burgemeester F. van Kempen, gaf een uiteenzetting over de tramconcessie lijn 14 en de toegestane wijziging van lijn 23, waarvoor de raad eigenlijk nooit concessie heeft verleend. In verband met de aangeno men, gedeeltelijk verlaagde tramtarieven te Rotterdam en de eischen van Gedeputeerde Staten ten opzichte van de T.O.D.-onderne- ming, deelde de voorzitter mee, dat daarover door B. en W. bij Ged. Staten een conferentie is aangevraagd, waarop niet is vooruit te loo- pen. De heer Onder de Linden (N.H.) verwacht van Rotterdam in deze aangelegenheid niet veel goeds. Spr. staaft z(jn vermoeden met de letterlijke tekst van een rede, gehouden door wethouder de Zeeuw. De heer Spronkers (S.D.A.P.) wijst er op, dat er twee kwesties zjjn, die men hierbij uit elkaar moet houden, n.l. de halten-kwestie, die onder B. en W. van Rotterdam ressorteert en de tarieven-kwestie, waarover alleen Ged. Staten hebben te beslissen. Wat de eerste be treft, zegt spr., moet men niet beginnen met verdachtmakingen, hetgeen .voor een vrucht bare samenwerking niet aanbevelenswaardig is. De tarievenpolitiek van Ged. Staten is in flagranten strijd met de algemeene pólïfiek van <1- regeertng-. Aldus oordeelde ook de heer van der Have (A.R.), die bovendien wees op de onbillijke bevoorrechting van een overheidsbedrijf ten opzichte van een gelijksoortig particulier be drijf. Waarom de bus ook geen goedkoope sectie-tarieven toegestaan? De voorgestelde straatbelasting voor alle gebouwde en ongebouwde eigendommen ten Oosten van de Rotte leverde den heer Dijks hoorn (C.H.) eenige bezwaren op, daar de eene weg met watervoorziening, een andere met gas- en electriciteitsaanleg, een derde met 't ophalen van huisvuil stiefmoederlijk behan deld werd. Wethouder Daniels (R.K.) wees er op, dat deze straatbelasting bij de algemeene beschou wingen van de vorige begrooting gekoppeld is aan de inwilliging van het verzoek om den Terbregschenweg te reconstrueeren. Riool belasting wordt daar niet geheven; het is zui ver een bestemmingsheffing. In 'n volgend voorstel werd de Terbregsche tocht gekocht van den polder „Prins Alexan der" voor 2 per M2. onder beding, dat de koopsom bij gedeelten wordt voldaan. Deze zijn afhankelijk gesteld van de bouwaanvra- gen, die demping eischen. Zoodoende zijn de achter de tocht gelegen eigendommen ontslo ten, hetgeen door de eigenaars zeer op prijs gesteld wordt die er dan ook graag de koop som voor terugbetalen aan de gemeente. De aanpassing van wedden en loonen bij Rijkspersoneel maakte volgens den minister een korting van 5 pet. noodzakelijk. Dit van bovenaf opgelegde voorstel gaf aanleiding tot heele beschouwingen over loontheorleën enz., maar men bukte voor het hooger gezag. Op den Kleiweg, in de nabijheid van het bekende „Paadje van Duizend Treden", reed Woensdagavond omstreeks 7 uur de heer D. K. wonende te Monster, op zijn motorrijwiel, gaande in de richting van Overschie. Op het genoemde Paadje reed een jongen groote snelheid op zijn fiets, in de rich ting van den Kleiweg. De jongen verleende den motorrijder geen voorrang en de motor rijder moest sterk naar rechts uithalen om den jongen niet aan te rijden. De2e beweging werd den motorrijder noodlottig- Hij botste tegen de steenen brug, viel van zijn. motor en liep behalve eenige kneuzingen een vrij ernstige hoofdwonde op. De motorrijder is naar het ziekenhuis aan den Bergweg overgebracht en na verbonden te zijn per auto naar zijn woonplaats ver voerd. BURGERLUKE STAND. BEVALLEN: N. van Dorp geb. Rensink d-1 J. Peeman ge\ fa,:aPeI d.; c. J. Moerman geb. Schipper Leenstra geb. Knoop z. OVERLEDEN: M. A. de Jonge 82 j., wed. van G. van Leeuwen; H. Vrijhof, 29 j. ongeh. p, van Relt, weduwnaar van S. de Bes, 83 j. Heer des huizes: „Be-be-be-beweegt niet oü ik s-s-s-chiet!"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2