AU' ■IENSTEN EN TRAM. KABOUTER AD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIE Het nieuwe drama der bushalten. 59sfe JAARGANG. 1 JULI 1936 No. 17597 Ds ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCH1EDAMSCHE CU URANT bedraagt, franco bij vooruitbetaling: Per dne maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden f 3,75, bij vooruitbetaling. losse EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar a 5 cent Per stuk. postcheque- en girodienst no. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. j> iSMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 been gebroken. SCHEEPVAART. Van goede WAT WIL EN DOET SCHIEDAM. Nieuw overleg noodzakelijk. VEILIGHEID. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. DE BUSSEN OP VLAARDINGEN EN SCHIEDAM. Zij blijven rijden tot de Passage. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHIEDAM, 1 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1k 1,10. HIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Eiefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadlg- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels f 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. n t snn i - holde lianden voeten en oo-en 250.— bij verlies van één hand, één voet of een oog150.- bij verlies van een duim; 75.— bij verlies Gratis-Ongevallenverzekering 500.— bij overlijden óoo een Ougcvii.; 500.— bij verlies van beide handen, voeten en ooDenj J Lan4s ƒ25- bii verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand m dit blad wordt afgedrukt, van een wijsvinger j 50.— bij verlies van twee vooimo naten van een hand J J CORN. SWARTTOUW'g WERKPLAATSEN EN MALriiiNhr ADiutk. Zilveren jubilé. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat werd opgericht de N.V. Corn. Swarttouw's Con structiewerkplaatsen en Machinefabriek te Schiedam, welk feit in intiemen kring werd herdacht. Dit laatste geschiedde op uitdruk kelijk verzoek van haar directeur, den lieer C. L,. Verpoorte, die gelijktijdig zijn 25-jarig directeursjubileum vierde. De vennootschap heeft in den loop der ja ren bekendheid verkregen door uitvoering van groote werken op ijzerconstructiegebied. BENOEMINGEN GEMEENTE-SECRETARIE J. C. S .Schoof opvolger van J. N. Post. De adjunct-commiezen J. C. A. Schoof, B. Loer en Drs. J. Buntjer zijn met ingang van heden benoemd tot commies. De heer J. C. A. Schoof is benoemd tot chef der afdeeling belastingen en schoolgeld regeling (vacature J. N. Post). M3RKEERSPAAE OMGEREDEN. Gisteravond omstreeks 6.30 uur is een zes- wielige vrachtauto, bestuurd door v. R. uit Rotterdam op den hoek van de |Lange Nieuwstraat en de Gerrit Verboonstraat te gen een verkeerspaal gereden. De paal werd geheel vernield en de wagen werd zwaar be schadigd. Na ter plaatse voorloopig nage zien tez ijn kon de auto na ongeveer een uur op eigen kracht verder rijden. In dien tijd heeft de politie het verkeer ter plaatse geregeld. ERNSTIGE AANRIJDING. Gistermiddag omstreeks 12,15 uur is op de hoek van de Oranjebrug en de Nieuwe Haven een ernstig ongeluk gebeurd, De 34- jarige wielrijder G. M. v. E. werd aldaar aangereden door een groote -melkauto van de firma J. uit Purmerend, v. E. raakte onder den wagen en bekwam een middenvoetfrac tuur en bloedende wonden aan nanden en gezicht, terwijl hij voorts over inwendige p'inen klaagde. Hij werd per brancard van de politiepost Buitenhavenweg naar het Gem. Ziekenhuis vervoerd. Het totaal vernielde rij wiel werd door de politie in beslag genomen. De bestuurder van de vrachtauto, die was doorgereden, werd later door de politie, die per motor op onderzoek was uitgegaan, in Vlaardingen aangetroffen. Deze bestuurder, de 33-jarige J. A. P. V. uit Zuid-Beemster; verklaarde niets van de aanrijding bemerkt te hebben. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag van deze aanrijding. RECHTS GAAT VOOR! Gisteren omstreeks 12 uur had op den hoek NoordvestKethelstraat een aanrij ding plaats tusschen een luxe auto, bestuurd door den 35-jarigen A. T. S. uit IJmuiden en een carrier, bestuurd door den 18-jarigen H. C. de W, uit Schiedam. De carrier die met groote snelheid uit de Kethelstraat kwam, verzuimde de van rechts komende auto de voorrang te verleenen en botste te gen de zijkant hiervan op, waardoor het por tier zwaar beschadigd werd. Ook de carrier werd aan de voorzijde zwaar gehavend. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Te gen den bestuurder van de carrier werd pro ces-verbaal opgemaakt. Gisteravond tijds de wedstrijd D. O. V.- H. B. S. (uit Schiedam) op het D V.- terrein te Vlaardingen, had de heer W. Scholte uit Overschie het ongeluk zijn been te breken. Het ongeluk geschiedde doordat deze speler in een put stapte die in het speelveld zat. Dr. de Wolf uit Vlaardingen verleende de eerste hulp^ waarna het slacht offer naar het ziekenhuis te Rotterdam ver voerd werd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Wilhelmina Th., dochter van P. J. Hanssen en E. J. van de Wal, van 't Hoff- piein 7. Hendrika J., dochter van P. M. H. A. M. Fredriks en J. Kiela, Laurens Cos terstraat 14. Frans, zoon van H. J. F. Din keiaar en M. L. Meijer, Paulus Potterstraat 54. Maria A., dochter van P. de Vries en E. van Waaijenburg, van Ruijsdaellaan 26. SCHIEDAM, 1 Juli. Gedurende de maand Juni kwamen alhier binnen 55 stoomschepen 1 motorschoener, 1 oorlogsschip en 3 zeesleep booten, tegen 78 stoomschepen, 1 zeilschip en 2 zeesleepbooten in Juni 1935. SCHIEDAM, 30 Juni. Aangekomen Let landsch s.s. Vizma, ledig van Rotterdam om te dokken in de Wiltonhaven; m.b. Erinna, '«dig van Vlissingen van proeftocht in de Wil- helminahaven. SCHIEDAM, 30 Juni. Vertrokken s.s. St. Philipsiand, ledig naar Rotterdam; s.s. Stad Haarlem, ledig naar Vlaardingen. 14—16 naar de de VOORZIET u HULP, HOUDT STEEDS EEN BIJ DE HAND. 3 Dezer dagen hebben wij kunnen lezen, dat de strijd tusschen bus en tram, liever ge zegd, tusschen tram eD bus, wederom een brandende kwestie geworden is. Rotterdam heeft zich niet kunnen tevreden stellen met haar tramtarieven-wijziging. Neen, het heeft het noodig geoordeeld om aan vier, behoorlijk verzorgde autobusdiensten, aan particulier initiatief ontsproten, groote moeilijkheden in den weg te leggen. Het betreft hier de stand plaatswijziging van de N.V. v. d. Ende s Auto Mij. te Schiedam, de Treindienst te Schiedam en de E.V.A.G. en de V.A.O.M. te Vlaardingen. Deze diensten, die sedert jaren tot aller genoegen, het publieke vervoer mede beoefenen, zouden per 1 Juli (heden) van den Coolsingel moeten verhuizen naar Westei- singel, Rochussenstraat. Het beroep door deze ondernemingen m- gesteld bij Ged. Staten is tot aller verwonde ring verworpen! Hoe kan een college, dat de toestand te Schiedam toch moet kennen, een dergelijke beslissing nemen? v. d. Ende's Auto Mij. Om nu eens bij v. d. Ende's Auto Mij. te blijven. Deze onderneming werd reeds in 1923 begonnen en vierde dus in Mei j.l. haar 121/,,- jarig feest. De heer v. d. Ende begon m 1923 met toestemming der Gemeente Rotter dam een autobusdienst met een Ford, ^zegge en schrijve één Ford-autobusje, van personen een dienst van Schiedam Jerichoiaan bij de Kralmgsche^plas ^:r0oeageS™.ak!' Oude dijk. Jerichoiaan, eindpunt. De dienst ging per 1uur! Toen in 1926 de gemeente Rotterdam de tram, die tot dan toe particulier geëxploi teerd werd, overnam, begon voor de autobus sen de misère. Zoo moest v. d. Ende met zijn Fords, die inmiddels om de 20 minuten 'waren gaan rijden, deze van 16 zitplaatsen tot 12 zit plaatsen reduceeren. Binnen enkele maanden werd dit materiaal door de Rotterdamsche gemeentelijke politie te licht bevonden en af gekeurd. Zoo moest binnen enkele weken ge heel nieuw materiaal worden aangeschaft, anders zou de gemeentelijke vergunning auto matisch. toen reeds, vervallen zijn verklaard! Toen kwam v. d. Ende met zijn Latil-bussen te voorschijn, zoodat dit gevaar moest wij ken. De dienst was inmiddels tot de Cool singel ingekrompen. In hetzelfde jaar kwa men de Dion Bouton-wagens erbij. In 1927 werd het officieele vergunnings stelsel in handen gelegd door den wetgever bij Ged. Staten der provincies. Weldra kwam de bepaling, dat de autobussen geen passa giers meer in Rotterdam mochten opnemen, om ze verder binnen die stad af te leveren. Hetgeen uit zeker oogpunt nog te verklaren is. v d. Ende's Auto Mij. echter, zag zich in grooten nood door dezen maatregel. Niette min wist de energieke directeur van het be drijf beslag te leggen op de inkomsten van het toenmalige C.A.O.M.-bedrijf te Rotter dam, die een dienst had van den Oude Dijk naar de Allard Piersonstraat. Hierdoor werd dus het verkeer in Rotterdam gebaat. Toen kwam de tram over den Beukelsdijk en de C A O M verdween weldra. Inmiddels voerde v. d. Ende's Auto Mij. den harden strijd om bestaan. Nieuwe Mercédes-bussen deden haar entrée, de lijn Schiedam—Rotterdam bleek voldoende levensvatbaarheid te hebben gekregen. Door de groote stadsuitbreiding van Schiedam word het eindpunt achtereenvolgens verlegd van 't Liduinaplein, naar het Fabriplein en vandaar naar Vlaardimgerdijk hoek Aleidastraat om vervolgens te komen waar het nu nog is, n.l. het Frans Halsplein. Ondertusschen was de gele trambus hier haar intrede komen doen, daar de gemeente Schieuam toen ter tijd gaarne een tramlijn verder door had willen trekken, v. d. Ende's Auto Mij., die de oudste brieven had, moest toen bijna verdwijnen, terwijl deze SchiedanT sche onderneming met eere haar taak ver vulde. Gelukkig is het toen zoo ver niet ge komen, want dan hadden de Schiedammers a) heel wat meer te betalen gekregen. Reke- nen we alleen maar de kosten en ongemakken van het aanbrengen van rails in bruggen en in de straten. Deze hadden of op de reizigers tarieven gedrukt, of op de gemeentelijke be lastingen. Verder zouden de verkeersopstop pingen legio zijn geweest. Dat de tram toentertijd haar zin hier niet heeft kunnen doorvoeren, is te zoeken in de omstandigheid, dat de gemeente Rotterdam toen meende het bedrijf van v. d. Ende te kunnen koopen tegen een uiterst laag prijsje, v. d. Ende's Auto Mij. is daarop met inge gaan en de concurrentie door de gele bus toen begonnen, heeft het niet zoover kunnen brengen, om v. d. Ende's Auto Mij. tot over gave te .dwingen. Geen fraaie zaak overigens dit hoofdstuk in den langen lijdensweg Het heden. Het geheele Westen van Schiedam, zooals het de laatste jaren uitgebreid is, verlangt op geen enkele andere wijze bediend te worden dan thans het geval is. v. d. Ende's Auto Mij. heeft zich getoond een bedrijf, dat het publiek vervoer kan ver werken. Vele stemmen zijn nu opgegaan tegen de onbillijke bejegening van de zijde der ge meente Rotterdam. Immers, kon de gemeente Schiedam een zelfde star standpunt innemen, dan zou B. en W. hier evengoed aan de tram zekere con cessies kunnen gaan ontnemen. Wij denken hier b.v. aan het intrekken van de stand plaatse der trambussen. Past men dan ver der hetzelfde systeem toe, dan verleene men aan v. d. Ende, of een andere onderneming, wèl deze concessie met alle mogelijke facili teiten erbij. Waarom mocht b.v. v. d. Ende's Auto Mij. toentertijd geen standplaats innemen op het Rubensplein of aan het eind der Burg. Knap- pertlaan, hoek Vlaardingerdijk? Dat zou jaren geleden in het zuivere belang der bewoners van het uiterste Westen zijn geweest. Dat is het nu nog! Waarom rekende de trambus eerst 10 ct. per rit en daarna 5, terwijl v. d. Ende's Auto Mij. dit niet mocht doen? Was dit geen onge< lijkwaardige bevoordeeling van de tram in onze stad? v. d. Ende's Auto Mij. meest 10 ct. blijven berekenen voor een stadsritje tot aan de tramhalte! En nu, bij de Invoering van het nieuwe tarief kan de trambus zich permitteeren om 6 ets. te gaan berekenen. Het tarief gaat dus omhoog van een openbaar vervoermiddel. Ja, wanneer een Gorzenbewoner naar het Schie- damsche station moet, moet hij overstappen en zal dan geen 10 ct., doch 12 ct. moeten gaan betalen. Op aanpassen gelijkt dit met. Zien we dus de zaak uit stadsbelang voor de Schiedammers, dan zou het mooiste zijn dat als compensatie aan v. d. Ende's Auto Mij. verleend wordt een stedelijke autobus exploitatie en de vergunning om ook tot aan de tramhalte een lager tarief dan 10 ct. te gaan berekenen. Wij meenen, dat het rijden dan nog wel iets goedkooper zal worden, wan neer we rekenen, dat v. d. Ende's bedrijf nog over betere outillage beschikt dan de tram, wat vervoermogelijkheid betreft. Dat zou aan passen zijn. De ondergang van een bedr\jf, Daarnaast staat dan de bange werkelijk heid, dat, wanneer de Kroon het besluit van Ged. Staten niet vernietigt, v. d. Ende's Auto Mij. ten doode is opgeschreven. Wie zal er op den langen duur in Rotter dam naar het land van Hoboken (Rochussen straat) wandelen om op een bus te stappen? De Treindienst noemen wij hier nog, die dan van de Diergaardelaan ook daar naar toe ver huist en dan voor 10 ets. tot nog toe, de Schiedammers in de buurt van het D. P.- station bracht, terwijl men dan minstens 12 A ct., doch tot vóór het station D.P. 15 ct. zal moeten gaan betalen! De laatste klap, En dan moet men de laatsten klap op den vuurpijl nog hooren. B. en W. van Rotterdam hebben goed gunstig toegestaan, dat de v. d. Ende's bussen op 4 plaatsen buiten het eindpunt te R'dam passagiers mogen uitlaten! De borden worden welwillend door Rotter dam verstrekt. Ze zouden dan moeten komen bij het Marconiplein; bij de Schipperstraat (Schied.weg; bij de Schoonenbergerweg)N. Binnenweg en bij de Mathenesserlaan (Nw, Binnenweg). Een ieder, die regelmatig van de bus. diensten van v. d. Ende gebruik maakt, weet, dat de uitstap- en instapplaatsen der meeste passagiers juist ligt voorbij de hierboven toe' gestane stopplaatsen. Hoe men de zaak ook bekijkt. Hier is .een publiek belang mee gediend, het is trair poli tiek van den eersten rang om de kas oeter te vullen dan voorheen, zulks ten kost van alles, ook van zelfs 21 huisgezinnen, waar bi niet minder dan 67 gezinsleden, direct b 'trok ken zijn! Niet vergeten dient ook, dat heel wat Schie. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van mej. M. Schneider om vergunning tot oprichting van een lompenbewaarplaats in het achterge deelte van het benedenhuis Mariastraat 69b> kadaster Sectie M. no. 5624. Dit erzoek is met de bijlagen op de secret- rie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag den 15 Juli 1936 des voor middags ten 11.30 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te bren gen er die mondeling of schriftelijk toe te lichten. SCHIEDAM, 1 Juli 1936. De ingang van het hocfdki var tier der ,,Parti Social Francais", Ie partij welke de la Rocque oprichtte te vervanging van de ontbonden Croix de Feu-beweging. dams' he werkplaatsen grootere en kleinere reparaties, die in een dergelijk omvangrijk bedrjjf voorkomen, zullen moeten missen, in dien ooit dit floreerend bedrijf zou moeten verdwijnen. Het belang van Schiedam is zeker goed verdedigd door ons Gemeentebestuur bij mon de an den gemeente-secretaris Mr. V. Sicken- ga, (zie verslag van 30 Mei j.l.). Mr. Sickenga zeide toen o.m. Wel heeft Schiedam vroeger medegewerkt om de autobussen weg te krijgen) maar na het Koninklijk besluit^ waarin de Kroon het behoud der bussen voorschreef, heeft Schie dam erkend zich te dezer zake vergist te hebben en heeft het dit ook aan Rotterdam medegedeeld. Er is thans een snelle, door het publiek gewaardeerde, en een rendabele autobus dienst van Van der Ende, en er is volgens spreker geen enkele reden, om het eindpunt van deze verbinding te verleggen, hetgeen de nekslag voor dit bedrijf zou beteekenen. Naar spr's oordeel is hier weder in het spel de tarievenkwestie, waarbij de tram wil heerschcn over het publiek en het maximum- tarief wil rekenen voor ritten, niet verder clan 'net hartje der stad. En daarom moet het eindpunt der bussen op een afstand blij ven teneinde het publiek voor het gemak gebruik te doen maken van de tram. Uit bovenstaand blijkt dus duidelijk, dat de gt meente Schiedam geen prijs stelt op verdf a traminvasie ten koste van autobuson- de'nemingen. Wij vertrouwen er daarom op, dat in het belang van het Schiedamsch politiek, de Kroon, de beslissing van Ged. SCtaten zal ver nietigen. Vooral ook op grond van het feit, dat de gemeente Schiedam toch zeer zeker beter weet welk vervoer hier gewervscht is, dan de directie van een tramonderneming van een naburige gemeente. Waarom zouden hier vier goed geleide be drijven, niettegenstaande alle mogelijke con currentie en bemoeilijking van de zijde der tram, moeten verdwijnen? Proces-verbaal Hedenmorgen heeft de Rotterdamsche ver- weerspolitie proces-verbaal opgemaakt tegen de directie van de N.V. v. d. Ende's Auto Mij alhier, omdat zij heden haar wagens niet naar het nieuwe eindpunt heeft doen rijden, maar naar het oude a. d. Coolsingel. Het vreemde van het geval is, dat het pu bliek Per openbare kennisgeving acht dagen van te voren moet worden in kennis gesteld Door de gemeente Rotterdam is de N.V. v, d. Ende eerst Zaterdag 27 Juni in kennis ge steld met de wijziging. Ten tweede is de standplaatsbelasting voor de oude plaats zoo juist geheel betaald en voor de nieuwe nog niets. Ten derde is nog niet aangewezen de nieu we definitieve standplaats. De bussen kunnen dus op de Coolsingel niet staan, doch wel op een willekeurige plaats ergens op de Rochussenstraat bij de Westersin gel! Of, stelt men daar op die plaats geen be lang meer in hen? De ordening is dus zoek geraakt, nu men meende de bussen van de Coolsingel verwijderd te hebben. De rechter zal over dit proces-verbaal binnen enkele da gen hebben te beslissen. Onze Rotterdamsche collega van de Maas bode schrjjft o.a. hedenavond in zijn blad: Het was onjuist om aan de autobusdiensten op Schiedam-Vlaardingen en op Hillegersberg- Schiebroek de vrijheid te laten overal langs den weg zonder vaste halten de passagiers op te nemen of af te zetten. Van dit eene uiterste schijnt men per se in het andere te moeten vervallen. Dit andere uiterste is de bepaling van B. eu W., waarbij deze autobusdiensten zegge en schrijve vier halten binnen het gebied der gemeente hebben toegewezen gekregen. Dit is een maatregel, welke o.i. te ver gaat en geen maatregel van een gemeentelijke over heid, doch van een gemeentelijk vervoerbedrijf, dat zijn concurrenten vleuggellam wil slaan, moet worden genoemd. Niet alleen de busdiensten worden hierdoor zeer ernstig gehandicapt in hun verkeers functie, doch ook voor het publiek beteekent het een zeer ernstig ongerief. Wil men het buspubliek overhevelen naar dat van de tram, dan dient o.i. op een meer tactische wijze te worden opgetreden. Zelfs personen, die geen enkele voorkeur hebben voor de bus en trouwe trampassagiers zijn, neemt men door dergelijke maatregelen tegen zich in. De R. E. T, heeft in hooge mate de publieke Het arbeidsveld van Hermandad Wordt steeds meer uitgebreid. Van alle diensten die 't omvat Is thans de veiligheid Van 't veelomvattend straatverkeer Toch wel de zwaarste taak. Die taak vergt daag'lijks meer en meer. En 's weggebruikers zaak Is, dat een ieder voert zijn plicht; Elk voorschrift neemt in acht. Want door verzuim wordt toch zoo licht Aan and'ren leed gebracht. En met aan anderen alléén, Neen!j ook aan eigen lijf 't Gevaar bedreigt toch iedereen. Het roekeloos bedrijf Der overtreders van de Wet, Bracht leed en rouw, vaak dood. Wie tegen reeg'ling zich verzet; Aan voorschriften zich stoot Waart te laat, né 't ongeluk Dat 't ook was zijn belang, Dat reeg'ling niet is last of druk, Of iets 't welk lijkt op dwang, Doch noodgedwongen ingesteld, Ten bate van 't gemeen. Voor rijken en voor armen geldt, Tot heil van iedereen. Dus weggebruikers, opgelet! Bij 't zoo intens verkeer. Niet tegen voorschrift zich verzet, Doch meegewerkt veeleer Om te voorkomen scha en leed; Proces-verbaal en straf. Dat niemand toch zijn plicht vergeet; Hermandad eere gaf. Want die voorkomt zoo menigmaal Door inzicht en beleid. Iets waarvan 't einde scheen fataal. Wacht voor elks veiligheid. opinie noodig. Die tegen zich in te nemen, is zeer ontactisch. Wij begrijpen niet, op welke gronden deze beperking in het aantal bushalten is te moti- veeren. Op grond van verkeersbelemmering kan men den maatregel zeker niet motivee- ren, want in dit opzicht veroorzaakt de tram veel meer stagnatie. Bovendien lijkt ons deze maatregel ook daar om onverstandig, omdat men op deze wijze den busdienstondememers in hun beroep bij de Kroon juist een motief in de handen geeft om met recht en reden zich over het optreden van het gemeentebestuur te beklagen. Wie in deze de adviseur van het gemeente bestuur is geweest, is ons niet bekend. Doch dat hem schort aan takt, lijkt ons niet twijfelachtig. Verwacht wordt: Zwakke tot matigen Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken regenbuien met kans op onweer, iets koeler. Met ingang van heden is het eindpunt voor de bussen op Vlaardingen en Schiedam, welke hun beginpunt hadden op de Coolvest bij de ingang van de Passage, verlegd naar de Ro chussenstraat. Van dit besluit van Ged. Staten zijn de ondernemers evenwel in beroep gegaan, ter wijl zij besloten om hangende dit beroep naar het oude eindpunt te blijven rijden. Naar wij vernemen, zijn van de zijde der politie geen bijzondere orders gegeven om den ondernemers dit te beletten. Wel is door middel van verbaal vastgesteld, dat de bussen hun oude route zijn blijven rijden. Moeilijkheden zijn den chauffeurs overigens niet in den weg gelegd. In verband met de nieuwe verkeersregeling op den Coolsingel, konden de bussen natuurlijk niet van den Goolsingel de Van Oldenbameveltstraat in slaan, doch moesten via het verkeerspunt bij de Meent, door de Aert van Nesstraat, op hun gebruikelijke route komen. Bij de Passage zijn ook de borden met de dienstregeling voor deze busdiensten blijven staan. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereen. „Alberdingk Thym", R. K. Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Eekstraat 55. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", café De Sein» post. Eiken Woensdagavond indoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. lederen Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest E. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Eange Haven 55. lederen Donderdagavond van 8—10 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van halt 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedaxnsche Locale Gezellenvereeniging, onder leiding van den eerw. Praeses in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H.B.O. in het Gymnastieklokaal naast -da St. Jozef gezellenvereeniging. lederen Vrijdagmiddag van 6 tot 6 uur repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Pauius". Tusschen 8 en 8,30 uur „klach ten voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antomus", van 7.308.30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 3 Juli. Vrijdag a.s. 3 Juli van 7.30 tot 8.30 uur, zal er zitting gehouden worden, voor het in leveren der vacantiebonnen voor de R. K. Bouwvakarb.bond St. Joseph, gebouw R. K, Volksbond, Lange Haven 71. Ook voor niet- georganiseerden. R. K. VROUWENBOND EN QUADRAGE- SIMO ANNOHERDENKING. Men schrijft ons: Het spreekt haast vanzelf, dat bij de eer ste lustrumviering van de uitvaardiging van Quadragesimo Anno, de R. K. Vrouwenbond niet mag ontbreken. Het Bestuur verwacht dan ook, dat alle leden prompt op post zullen zijn. Waar bjj demonstraties of tochten van andere aard steeds sprake is van een groote opkomst der leden, is het bestuur ervan overtuigd, dat ook nu vele leden aan zijn oproep gehoor zullen geven. Het volgnummer in de stoet is nr. 8. Ge makshalve echter zal de groep van te vo ren opgesteld worden en wel vóór het Ge bouw v. d. R. K. Volksbond, waar dus alle leden worden venvacht. Vandaar wordt om 1.15 uur naar het Volkspark gemarcheerd. KATHOLIEKE KRING GORZEN. Het bestuur verzoekt den leden van de K. K. G. Zondag half t.wee bij de H. Hart- kerk aanwezig te zijn, alsdan zullen allen ge zamenlijk naar het feestterrein marcheeren om deel te nemen aan de lustrumviering van Quadragesimo Anno. Iedere automobiliit kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilómeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meter ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I 3 Juli: Groote Kerk, Derde Bach-concert 8.30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 2 Juli in: Grand, Ver zwegen zonde (boven 18 jaar); Studio, Ons dagelijksch brood (voor volw.); Lumière, Mas kerade (voor volw.); City, De roode Pimper nel (boven 18 jaar); Colosseum, Vergeet mij niet en Schipbreuk (voor volw.); Capitol, De geheime agent (voor volw.)Corso, Verraad (boven 18 jaar); Prinses, Dr. Socrates en Evergreen (voor volw.); Olympia, Tie fa brieksbaas en Zij kreeg een man (voor volw.); Ooster, Vergeet mij niet en De laatste vier van Santa Cruz (voor volw.); Luxor, Herfst- manoeuvres; Thalia en- Roxy, Metropolitan. Tentoonstellingen: Studio '32 groep „Les artistes misucalistes Paris. Schiedam. Passage-theater, 8,15 uur; De bruid van Frankenstein en Brigadier Schwenke. (volw.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1