HAILE SELASSIE'S PLEIDOOI -TE GENEVE. BLUM VOOR DE ASSEMBLEE. Harde waarheden, door den Afrikaan uitgesproken. het onwaardige „Geen Franschen vrede wil Frankrijk, maar den wereldvrede". Geneve, i juli. (van onzen fV0°'' O»-' Insiantine öüd-afgevaardigde VERMOORD. DE VOLKENBONDS CRISIS. ZEELIEDEN-STAKING IN ANTWERPEN. DE LUCHTMACHT DER SOVJETS. DONDERDAG 2 JULI 1936 INCIDENT. Dergelijke gebeurtenissen mogen nooit voor komen. HET INCIDENT IN DE ZITTING VAN DINSDAG De Italiaansche journalisten voorloopig vrijgelaten. Uit Genève uitgewezen. GENEVE, 1 Juli. (R.O.). De acht Italiaan sche journalisten, die gisteren in de assem blee rumoer verwekten, toen de negus zich naar het spreekgestoelte begaf, zullen mor genochtend uit het Kanton Genève worden hitgewezen. FRANSCHE STAKERS BEZETTEN EEN KERK. MILITAIR VLIEGTUIG NEER- GESTORT. WAAROM HEEFT MEN ONS GEDECLASSIFICEERD Was het een teeken van zwakheid, dat wij 7 Maart slechts gre pen naar de wapenen van het recht Verklaring van de zeven neutralen. INZAKE TOEPASSING VAN HET COVENANT. Ook het trampersoneel dreigt het werk neer te leggen. Antwerpen, i juli. (van onzen „Laat de Duitschers geen ij dele hoop voeden" HET STRIJDBONDENDEBAT IN FRANKRIJK. Dat de volkenbondszitting, waarin negus Haile Selassie het woord zou voeren, een zeer pijnlijk moment in de geschiedenis van het vredesorganisme zou worden, werd door nie mand betwijfeld. Men wist, dat zijn rede tegelijk een klacht en een aanklacht zou be- teekenen en dat elk van de bondsleden indi vidueel, zoowel als de gemeenschap der vol ken een mea culpa zou moeten uitspreken. De negus heeft destijds zijn volle vertrouwen in den volkenbond gesteld; tegen alle hoop in, tegen de duidelijke ontwikkeling der feiten, is hij hulp en heil van Genève blijven ver wachten. En nu als keizer zonder rijk, als vluchteling doet hij nog een laatste beroep op het recht, zeker innerlijk Overtuigd, dat dit beroep vruchteloos zal zijn. Voor allen een pijnlijk, een tragisch oogenblik, indrukwek kend besloten met de woorden: „Vertegen woordigers van de wereld, ik kwam naar Genève om een plicht te vervullen, welke voor een staatshoofd zeer smartelijk is. Welk antwoord zal ik mijn volk kunnen brengen'" Niet alleen van de tribunes, ook uit de rijen der gedelegeerden klonk een diep waardeerend applaus. Warmer dan verwacht was Want toen de negus de vergaderzaal V, neng i.d' geschiedde dit zonder U1 ei e Praal- Toen was Eden juist aan het vooid, opdat geen toejuichingen zouden los- aisten. De ensceneering was eenvoudig vol maakt: de eerste maal, dat een keizer de ver gadering van den volkenbond bijwoonde, werd deze zonder plechtig ceremonieel ont vangen. Het was een keizer, die een verloren zaak kwam bepleiten. Maar toch ook een kei zer, die zijn zaak waardig verdedigde en die dingen dorst zeggen, de volle waarheid overi gens, welke andere gedelegeerden liever ver bloemen: alleen het eigen belang gaf den doorslag. Het trof wel ongelukkig, zeide de negus, dat in de eerste periode van het conflict er een zekere regeering was, welke van meenmg was, dat de Europeesche toestand haar dwong de vriendschap van Italië tegen eiken prijs te koopen. De koopsom was: de annexatie van Afcessynië door Italië. "Harde woorden. Maar het is goed, dat ze uitgesproken zijn. Ze zullen geen wijziging in dén toestand brengen; ze zullen den loop der gebeurtenissen niet veranderen. Zij zijn en blijven het vonnis van een, die op het recht gebouwd had, over „het heilige egoïsme", niet alleen van den aanvaller, maar evenzeer van de naties, die te Genève beloofd hadden den aangevallene te beschermen. En daarom klonk zoo vlijmend scherp het oordeel van den Afrikaan over Europa: „Men wil de sancties opheffen en den volkenbond hervormen. Hoe kunnen sancties, welke met moedwil slecht werden toegepast en welke in zich ondoel treffend waren, ooit een aanval tegenhouden? En welke hervorming van het convenant zal eenig nut afwerpen, als de wil niet aanwezig is om de aangegane verplichtingen na te komen. De internationale moraal heeft ge faald, niet de tekst van het volkenbondsver drag". De rede van den negus was waar en waar dig. Dan kan men van meening verschillen over de vraag, of het opportuum was hem te Genève persoonlijk het woord te laten voeren; of het niet beter geweest ware die stem van een roepende in de woestijn niet in de ver gaderzaal te doen weerklinken. Waarschijn lijk is Haile Selassie dat advies ook wel ge geven, doch heeft hij zijn volk willen toonen, dat zijn vlucht uit Abessynië bedoeld was om zijn land voor dit wereldforum te kunnen verdedigen en heeft hij aldus zijn geschokt prestige bij de Abessyniërs willen herstellen. Maar als hij sprak, had hij het recht der rid derlijkheid om minstens zwijgend aanhoord te worden. Het „vae victis" kon in heidensche tijden opgang doen; sindsdien heeft men steeds een menschelijken eerbied voor den overwon nene getoond. Het werd als een triomf dei- christelijke beschaving beschouwd, dat de ver- slagene, die voor zijn land of voor zijn ideaal gestreden had, onaantastbaar was voor phy- sieke of moreele krenking. Daarom is het incident, dat zich daarbij te Genève heeft afgespeeld, niet alleen pijn lijk, maar onwaardig. Een volk, als het Ita- liaansche volkomen onwaardig. En we hadden ons niet kunnen voorstellen, dat Italiaansche journalisten zich tot een dergelijke minder waardige en laffe betooging zouden organi- seeren. Indien zij van oordeel waren geweest, na een stilzwijgend aanhooren van de rede van den negus, dat een machtig protest moest weerklinken, dan hadden zij zich tot den vol kenbond kunnen wenden. Dat zou het prestige van Italië verhoogd hebben. Nu weerklinkt door de geheele internationale pers slechts één stem van verontwaardiging en afschuw over het gebeurde. Bovascopa, de officieele vertegenwoordiger van de Italiaansche regeering bij den volken bond heeft verklaard: „deze incidenten waren onvermijdelijk". Men kan hem slechts ant woorden: „dergelijke incidenten mogen nooit voorkomen". Als men ze, zooals de Italiaan vroeg, objectief beoordeelt, kan men slechts zeggen, dat ze Italië een bijna onherstelbaar kwaad doen. Men kan zich tenslotte indenken, dat een land in den uitersten nood den laat- sten uitweg aangrijpt. Maar dat het den over wonnene dan nog hoont, zooals gisteren ge beurd is, gaat onze elementaire opvattingen van christelijke beschaving te boven. En we kunnen begrijpen, dat in een moment van de bitterste verontwaardiging de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken uitriep: „Mijnheer de voorzitter, in naam van de ge rechtigheid: laat die wilden zwijgen". Uit Genève wordt nog gemeld, dat na ver hoor door den commissaris van politie twee der gearresteerde Italiaansche journalisten, die tijdens de rede van den negus op de ge schetste wijze zijn opgetreden, Marchini, de vertegenwoordiger van het agentschap Stefani en Fascetti van de „Gazette del Popoio'op vrije voeten zijn gesteld. De andere journalisten, Ciucci van de „Corriera della Sera", Caprin van hetzelfde blad, Monelli van de „Gazetta del Popoio", Signoretti, directeur van de „Stampa", Mor- reale van de „Popoio d'Italia", Cassuto van de „Piccolo", Angeli van de „Lavore fascista" en Caini van de „Popold d'Italia", zijn over gebracht naar de gevangenis Saint-Antoine, waar zij ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Besloten werd, dat het hechtenisbevei voorloopig van kracht zou blijven. Intusschen is nog geen aanklacht tegen de ordeverstoor ders ingediend. GENEVE, 1 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De Italiaansche gezant te Bern heeft vandaag stappen by de Zwitaer- sche regeering gedaan, om de invrijheidstel ling van de Italiaansche journalisten, die gisteren by het incident in de volkenbonds vergadering in hechtenis genomen zyn. te verkrygen. Vanavond heeft de Zwitsersche regeerin"- op aanbevelng van den procureur-generaal, besloten, de journalisten voorloopig op vrye voeten te stellen. Vrydag zal de Zwitsersche regeering be sluiten, wat voor andere maatregelen kunnen genomen worden. ROME, 1 Juli. (STEFANI). De minister van pers en propaganda, Alfieri, heeft den te Genève gearresteerden Italiaanschen jour- nalieten een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie voor hun optreden en zyn solidariteit met hun hou ding betuigt. Rome, 2 Juli. (R.O.) In officieuze kringen geeft men uiting aan de verwachting, dat het incident, dat Dinsdag in den volkenbondsver- gacierlng is voorgevallen, zoo spoedig moge lijk zal kunnen worden geregeld, opdat Italië de samenwerking met de andere mogendhe den zal kunnen hervatten en geen vyandige stemmipg den terugkeer van dat land hl de Vergaderzaal der volken zal beletten. Zooals gemeld, werdden acht Italiaansche journalisten die naar aanleiding van het in cident in de volkenbondavergadering werden gearresteerd, verzocht het grondgebied van de stad en het Ka-nton Genève Woensdagavond te verlaten. De journalisten zyn dan ook vannacht ver trokken, zij willen zich voorloopig te Coppet vestigen, dat op enkele kilometers afstand van Genève in het Kanton Waadt is gelegen, teneinde aldaar het verder verloop der ge beurtenissen af te wachten. In auto's had de exodus plaats, vannacht om 23 uur 50. Onder de Inzittenden dezer auto-colonne merkte men op, behalve de ver bannen journalisten, den Italiaanschen gezant te Bern en den consul-generaal van Italië te Genève, alsmede talryke vrienden van de uitgewezen journalisten. Intusschen hebben de acht Italiaansche journalisten aan twee advocaten opdracht ge geven, by den Geneefschen staatsraad beroep aan te teekenen tegen het te hunnen opzichte getroffen besluit van het kantonnale departe ment van justitie en politie. In het dorp Saint Cézaire, dicht bij Cannes, hefobcn de stakers een kerk bezet. De arbei ders, die bezig waren herstelwerken uit te voeren in de parochiekerk, hebben het werk neergelegd, daar zij met den aannemer geen overeenkomst konden treffen voor het afslui- C?, van een collectief arbeidscontract. Zy e en de kerk ln bezit genomen en zich ge ms aiieerjj in de biechtstoelen en de sacris- ïe, eiwyi zy hun maaltyden gebruiken in de ban «n. clie voor fje geloovigen bestemd zijn. De pas oor heeft tegen deze profanatie een scherp p10 est aangeteekend, doch tevergeefs. De stakers wallen van geen wijken weten. Alleen hebben ze de verzekering gegeven, dat zü op geen enkele wyze de godsdienstoefenin gen zullen verstoren. BRUSSEL, 1 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Naby Fooz is een Belgisch militair vliegtuig neergestort. De luitenant piloot en de luitenant-waarnemer werden gedood. BELGRADO, 1 Juli. (STEFANI). Van nacht hebben bandieten den oud-afgevaar digde Uroscevitsj, terwijl deze lag te slapen, gedood om zich vervolgens met een bedrag van byna een millioen dinars, dat zich in de brandkast van het slachtoffer bevond, uit de voeten te maken. De Italiaansche journalisten, die tijdens de rede van Haile Selassie in den volken- bond te Genève het fluitconcert aanhieven, worden ondanks het feit, dat zij heftigen tegenstand boden, door gendarmen meegevoerd. CORRESPONDENT). De vol- kenbontlsvergadering kwam heden ochtend, om half elf, andermaal bijeen onder presidium van Van Zeeland. Alles wees er op, dat het wederom een belangrijke zitting zou worden. In en om het volkenbonds paleis hcerschte een buitengewone drukte. De toevloed van belangstel lenden was zeker niet minder dan gisteren. Onder de ingeschreven sprekers van deteen dag figureerde de naam van Blum, den nieuwen Franschen pre mier, en Genève scheen vol belang stelling, om den socialistischen staats man te ho<*en. By de opening der zitting wydde de voor zitter, van Zeeland, enkele ernstige woorden aan het incident van gisternamiddag. „Er is niemand onder ons", aldus spreker, „die een dergeljjk optreden niet betreurt en veroor deelt. Voor dergeiyke ongeregeldheden kan zeker de Vergadering der volken niet ver- antwoordelyk worden gesteld. Geen enkele manifestatie zal ik dulden. De meest elemen taire orderegelen moeten en zullen hier wor den geëerbiedigd". Nadat nog enkele sprekers het woord had den gevoerd, was Léon Blum aan de beurt. Hy las een uitvoerige verklaring voor, waar aan het volgende is ontleend: „Gy zult als gedelegeerde van Frankryik vandaag een man hoóren, die nieuweling is in deze vergadering, zooals hij ook, een „homo -novus" is in den Franschen ïegeeringsraad. Ik zal zonder omwegen tot u spreken, openhartig; ik hoop, dat gij aan die open hartigheid uw sympathie niet. zult onthouden. Veroorlooft my. derhalve, alvorens ik het standpunt uiteenzet van de Fransche regee ring en van het Fransche volk, zekere duis terheden op te klaren, welke vrij zwaar druk ken op de internationale situatie. Ik heb gehoord en ik heb gelezen, dat, se dert eenige weken, de invloed van Frankrijk in Europa en zyn actie-vermogen in de Euro peesche aangelegenheden in dalende richting zyn gegaan. Het zou een mogendheid gewor den zyn, incapabel, om nog krachtlgen weer stand te bieden aan schendingen der inter nationale wet, of effectieven steun te bieden by de uitvoering van internationale verdra gen,... een mogendheid naar buiten geneu traliseerd door binnenlandsche moeilykheden een mogendheid thans van den tweeden rang. Die woorden en het uitspreken ervan hier voor deze vergadering doen my pyn, maar men zegt het en men schrijft het en het zal u derhalve niet verwonderen, indien ilk deze kwestie hier aanvat, openlyk, zooals ik doen zal met alle andere kwesties. Maar waarop grondt men dan de vermoe dens of de zekerheid van de devaiorisatie van den factor Frankrijk in de Europeesche aan gelegenheden? Men steunt daarbij biykbaar op twee verschillende feiten: de anbeiders- eischen ln het land zelf en de crisis, welke 7 Maart j.l. geopend werd, door de militaire bezetting van het Rynland. In de eerste fei ten ziet men den aanvang van een burger oorlog in het andere het Inluiden van een periode van Fransche machteloosheid, rechts- verzaking. In beide gevallen vergist men zich ernstig. Wat de feiten van 7 Maart betreft: Men had biykbaar in Europa verwacht, dat de militaire bezetting van Rynland van den kant van Frankryk eveneens een militaire repliek zou hebben gekregen. Frankrijk heeft dat niet gedaan, het heeft de oplossing van een zoo gevaarlijke crisis willen zoeken in een internationale procedure. In plaats van te mobiliseeren heeft het den Locamo-mogend- heden en den volkenbond de zaak te regelen gegeven. Was dat een teeken van zwakheid? Zijn wij zóó" ver reeds in Europa gekomen, dat een volk zwak heet en gedeclassificeerd wordt, als het zijn toevlucht neemt tot de wapenen van het recht, en niet tot de kanonnen? Wat de arbeidersbeweging betreft in Frankrijk ze^> ik behoef wel niet te zeggen, dat het hier betreft de sociale politiek, waar toe zich Frankrijks nieuwe meerderheid en zyn nieuwe regeering verbonden hebben. De Fransche delegatie voelt zich dus nog best in staat met krachtige stem hier te spre ken, rustig, overtuigd, den wil te vertolken der natie. Die wil is duidelyk: het Fransche volk wil den vrede; het wenscht dien eenstemmig. Het wil dien ondeelbaar. Geen Franschen vrede wil Frankryk, doch een wereldvrede. De tegenwoordige wereld is helaas geen vrederwereld. Blum wilde niet onderzoeken sinds wanneer en waarom de we reld geen vrederwereld meer is. Hij wilde echter op dit weersohikkelyk feit met nadruk wijzen. Voor het eerst sinds 1918 is een Euro peesche oorlog weer een mogelijkheid ge worden, vooral omdat men overal een nieu wen oorlog voor mogelijk houdt. De. oorlog zal''ónvermydeiyk worden, indien men hem algemeen voor onvermydelijk zal gaan hou den. De volkenbond heeft dit jaar een ernstig echec geleden. Iedereen moet dit erkennen. De volkenbond was onmachtig den oorlog te ver hoeden, de volkenbond was onmachtig den oorlog stop te zetten. De fout ligt echter niet by het volkenbondsverdrag, de fout is geweest een te late en te aarzelende toepassing van de bepalingen van het volkenbondsverdrag. De les moet dus zyn een versterking van het volkenbondsverdrag. De Fransche regeering zal daarom naar progressieve bewapeningsvermindering stre ven. Blum eindigde met de volgende woorden: „In dit jaar zijn twee ernstige overtredingen van internationale verdragen begaan. Het volkenbondsverdrag is geschonden en het verdrag van Löcamo. De Fransche regeering hoopt dat het ge beurde een bydrage sal worden voor een meer duurzamen vrede en dat de twee staten, die de overtredingen hebben begaan, zich be reid zullen verklaren mede te werken tot de schepping van i een betere internationale samenleving in een wereld van ontwapenden vrede. Het Italiaansche memorandum, dat gigteren by den volkenbond is ingediend, is een bijdrage in de goede richting". (T ENÊVE, 1 Juli. (VAN ONZEN y CORRESPONDENT). Zeven sprekers hebben vandaag in de volken bondsvergadering het woord gevoerd bij de algemeene beschouwingen over de gevolgen, die voor den volken bond uit de verovering van Abessynië door Italië moeten voortvloeien. De sprekers waren de gedelegeerden van het drietal groote mogendheden, dat in de volkenbondsvergadering nog vertegenwoordigd is, namelijk Enge land, Frankrijk en Sovjet-Rusland, de vertegenwoordigers van twee Zuid- Amerikaansche staten, Columbia en Panama, en de gedelegeerden van twee Britsche Dominions, Zuid-Afrika en Canada. Van deze sprekers heeft alleen de gedele geerde van Zuid-Afrika, Te Water, zien tegen de opheffing der sancties verzet. Hy verklaarde, dat de volkenbondsstaten, toen zy In October besloten, hun sanctie verplichtingen na te komen, daarbij geens zins als voorwaarde hadden gesteld, dat Abessynië zich met succes tegen den Ita liaanschen aanvaller zou kunnen verdedigen. Integendeel, juist de vernietiging van Abes synië maakt de volkenbondshulp des temeer nóodzakeiyk. Te Water gaf te verstaah,dat de kleine staten zullen moeten gaan overleggen, of verdere samenwerking met de groote mo gendheden in den volkenbond van nut blijft, indien de groote mogendheden de toelaat baarheid van daden van geweld naar het militaire succes ervan blyven beoordeelen. Dit was echter de eenige spreker, die het nut van een voortzetting van de sancties uitsprak, doch ook Te Water bleek wel te beseffen, dat hij voor een verloren zaak pleitte. Dit werd dan ook bevestigd door de andere redevoeringen. Vooral Eden, Litwinoff en de gedelegeerde van Canada lieten geen twyfel erover bestaan, dat naar hun meening Abes synië toch niet meer te redden is, tenzij door militaire maatregelen, waartoe echter geen enkele staat wil overgaan. Zij meenden dus, dat de sancties thans moesten worden opgeheven. Doch deze harde werkeiykheid, zooals Eden zelde, mag niet tengevolge hebben, dat de vijftig staten hun in October uitgesproken oordeel over de Italiaansche gedragslyn op eenigerlei wyze zouden herzien. Ook verklaarde Eden, dat de volkenbonds vergadering de erkenning van de verovering van Abessynië door Italië op geenerlei wyze zal mogen uitspreken. Ook de Zuid-Amerikaansche staten spraken zich tegen de erkenning van de verovering van Abessynië uit. Ook de kwestie van de volkenbondshervor ming werd vandaag weder druk besproken. Litwinoff kwam vanmiddag echter met kracht tegen een dergelyke verzwakking van' de volkenbondsverplichtingen in verzet. Hy betoogde, dat artikel 16 van het volkenbonds verdrag ongewijzigd moet blyven en dat alle volkenbondsstaten zonder onderscheid tot sanctie-maatregelen moeten verplicht bly ven. De kwestie van de volkenlbondshervormlng zal, zooals ook Eden vanmiddag uitdrukke- lyk aanbeval, tot September worden uitge steld. Voor de opheffing van de sancties zal de coördinatie-commissie waarschijnlijk nog deze week byeenkomen, om in een korte verga dering een datum voor de opheffing van de sancties te overwegen. GENEVE, 1 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). De ministers van buiten landsche zaken van de zeven neutrale mo gendheden hebben vanochtend de volgende verklaring openbaar gemaakt. De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken, Spanje, Finland, Noor wegen, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben een gedachtenwisseling gehouden over de gevolgen van de tegenwoordige ge beurtenissen op de grganisatie en de werk- wyze van den volkenbond. Zy hebben vast gesteld, dat overeenstemming tusschen hen bestaat, o.a. op de volgende punten: De verscherping van den internationalen toestand en de gevallen, waarin toevlucht is genomen tot internationaal geweld, welke zich deze laatste jaren hebben voorgedaan, in strijd met het volkenbondsverdrag, heb ben in onze staten twyfel doen ontstaan over de kwestie, of de voorwaarden, waar onder zy de verplichtingen van het volken bondsverdrag zyn aangegaan, nog in vol doende mate bestaan. Volgens onze meening is het niet toelaat baar, dat zekere artikelen van het volken bondsverdrag en in het byzonder het arti kel over de bewapeningsvermindering doode letter blyven, terwyl andere worden toegepast. Hoewel de gebeurtenissen er toe leiden, dat men zich afvraagt, of de beginselen van het volken bonds verdrag in voldoende mate worden toegepast, zyn zy van meening, dat alles in het werk gesteld moet worden, om de by de stichting van den volkenbond on dernomen poging tot een goed einde te bren gen, teneinde een internationale organisatie in te stellen, die op het recht gegrond Is. Gezien de ernst van den toestand, waar mede de volkenbond te kampen heeft, erken nen wy, dat het noodzakelyk is, te onderzot ken, of het mogeiyk is tot wyzigingen in he' volkenbondsverdrag over te gaan, of zyn toe passing zoo te veranderen, dat men tot een versterking van de veiligheid kan komen, welke het volkenbondsverdrag aan alle staten moet verzekeren. Voor het geval, dat voorstellen gedaan zou den worden voor wijziging van het volken bondsverdrag, zyn wy bereid ze zorgvuldig te bestudeeren. Maar wij geven ons rekenschap van de moeilykheden, welke deze methode in de prac- tyk zou kunnen hebben. wy gelooven dus onder het voorbehoud var onverwachte gebeurtenissen, dat het goed zou zyn, zich te houden aan een procedure, waar- by de volkenbondsvergadering de richtiynen van toepassing zou vaststellen. In de eerste plaats moet men zich verstaan, teneinde te komen tot een preciese voorberei ding van de toepassing van de regels van het volkenbondsverdrag en die ten doel hebben de schending van zyn beginselen te verhinderen door de preventieve actie van den volkenbond te versterken. Er aan herinnerend, dat in 1021 richtiynen zyn aangenomen, om artikel 16 in werking t» stellen, verklaren wy, dat zoolang het volken bondsverdrag in zyn geheel slechts op onvol ledige en inconsequente wijze wordt toege past, wy gedwongen zyn daarmee rekening te houden by de toepassing van dat artikel. In de tweede plaats is het van belang, op alle economische en politieke gebieden de activiteit van den volkenbond weer ln handen te nemen, die ln zekere mate door de crisis van de laatste tyden verlamd Ls en te zoeken naar een geleidelijke oplossing van de groote problemen, die opgeworpen zijn. GENEVE, 1 Juli. (R.Q.) Tenzy het volken bondshandvest hervormd wordt en sancties doelmatiger worden gemaakt, zullen de neu trale mogendheden weigeren deel te nemen aan welke andere sancties ook aldus ie men de beteekenis uit van het officieele com munlqué, dat vandaag na de bijeenkomst der neutrale staten is uitgegeven. Onthoudt den naam INSTANTINEt ''Weni dt> k"<ilt L 0tr« i 50 cis: stilt en voorkomt pijnen! Reel. 913 DGVS 18 CORRESPONDENT) Alhier zijn heden ook de zeelieden van de koop vaardijvloot in staking gegaan. Vanmorgen weigerden zoowel officieren als manschappen aan te monsteren voor Belgische schepen. Zij eischen loonsverhooging en betere arbeidsvoorwaarden. BRUSSEL, 1 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Terwyi op verschillende plaatsen in België de stakingen verminderen, doen zich op andere plaatsen weer nieuwe voor. Thans dreigt ook het Antwerpsche tram personeel met staking, indien het niet on- middeliyk belangrijke loonsverhooging en betere arbeidsvoorwaarden verkrijgt. ANTWERPEN, 1 Juli (Particulier). Terwyl een afvaardiging van het Antwerpsche tram wegpersoneel te Brussel besprekingen voerde met de regeering, is hier plotseling de tram- staking uitgebroken, tot groot ongerief van de duizenden, die op tramvervoer zyn aange wezen. Er had hedenavond om 8 uur een vergade ring plaats van het personeel. Tydens de ver gadering kwamen de personeelsafgevaardigden uit Brussel terug. Het bestuur der organisatie achtte de handel wyze van het personeel on wettig en adviseerde Donderdag aan het werk te gaan. De vergadering besloot echter met algemee ne stemmen de staking voort te zetten tot de eischen zijn ingewilligd, welke zijn: loonsver hooging van 9 frs. 50 per dag,. 40-urige werk week en pensioen. LONDEN, 1 Juli. (A.N.P.) De Moskousche correspondent van de „Daily Telegraph" seint aan zyn blad: Het totaal aantal vliegtuigen in sovjet-Rusland in Juni was 72 procent grooter dan het in het begin van het jaar daaromtrent gegeven cyfer. In „fabriek no. 24", welke voorheen de eenige werkelyk goede Russische vliegma chine vervaardigde, had men vroeger voor den bouw van één machine 1.120 uren ma- chinewerk en 1.612 uren handwerk noodig. Deze cyfers bedragen thans nog slecht» 520 en 1066. Deze byzonderheden zyn Maandag LL be kend gemaakt door Michael Kaganovitsj, die de leiding heeft over de luchtvaartindustrie, in een redevoering voor het industrieele con gres der unie. „Laat de Duitschers geen ydele hoop voe den", aldus voegde hy hieraan toe", wy zul len altyd vliegtuigen genoeg hebben, om on* vaderland te verdedigen. Onze toestellen kun nen hooger en verder vliegen en onze vijan den vernietigen, wanneer dit noodig mocht zyn. Onze vliegtuigfabrieken zyn thans grooter dan alle andere ln Europa of Amerika. wy behoeven niet naar het Westen te ky- ken". Motie van vertrouwen in de regeering aangenomen. De Fransche kamer heeft haar vertrouwen in de regeering uitgesproken door met 375 tegen 192 van de 567 uitgebrachte stemmen de volgende motie aan te nemen: „De kamer, de verklaringen der regeering goedkeurend, spreekt in haar het vertrouwen uit voor de handhaving van de republikein- sche orde door het met vastberadenheid toe passen van de wetten voor de verdediging van de republiek en gaat, elk amendement verwerpend, over tot de orde van den dag". BRUSSEL, 1 Juli. (VAN ONZEN COR RESPONDENT). Tot voorzitter van den senaat werd de katholieke oud-minister mr. Moyérsoen benoemd ter vervanging van den liberaal, graaf Maurice Lippens. Weet Je zeker, dat die bank voor 10 uur droog ts??üwant ik wou van avond vroeg naar bed!?

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3