vlaardingen. meer duitsche troepen in het rijnland WOENSDAG 15 JULI 1936 KAMER VAN KOOPHANDEL Vergadering van Dinsdag. VOORZITTER W. A. ENGELII RECHT. MASSA-AFSCHEID BIJ HET GASBEDRIJF. MAASSLUIS. BORGSTELLINGSFONDS VOOR DE BENEDEN-MAAS. IN EEN PAKNAALD GEVALLEN. TREEDT GREISER AF? BURGERLIJKE STAND. I NIEUWE ROTTERDAMSCHE SCHAAK- VEREENÏGING. SCHIEBROEK. GEMEENTERAADSVERGADERING. FEESTAVOND PERSONEEL VEREEN VAN DEN T. O. D. BERKEL EN RODENRIJS. H1LLEGERSBERG. SCHOONHOVEN EXAMENS ACTE L. O. RUMOER IN DE BELGISCHE KAMER. Daai na verklaring van v. Zeeland over diensttijd. POLEN STELT ZIJN EISCHEN. NOODLOTTIGE BRAND IN BULGARIJE. 137 huizen verwoest, verscheiden dooden, 700 menschen dakloos, 15 millioen Iewa schade. i SOFIA, 14 Juli. (R.O.) Een ernstige brand is uitgebroken in Bansko. Honderd dertig huizen werden in de asch gelegd. Honderden menschen zjjn dakloos. VOETBALWEDSTRIJD MET BLOEDIGEN AFLOOP. ERNSTIG VLIEGONGELUK. Piloot, werktuigkundige en vy t passagiers gedood- Na Opening wordt overgegaan tot .de ling van de volgende agenda-punten: B orgs tellingsfonds. 1. Naar aanleiding van het door de afdee- ling Kleinbedrijf daartoe genomen intiatief, stelt het Bureau voor, dat de Kamer zal be sluiten tot oprichting van een borgstellings fonds voor haar gebied. De middenstandsvereeniging Handel en Nij verheid, heeft ter bestrijding van de alge- meene kosten 250 per jaar toegezegd en de R.K. Middenstandsvereeniging 150 per jaai, de Christelijke Middenstandsvereeniging heeft op een tot haar gericht verzoek nog niet geantwoord. Het Bureau is voornemens als voorzitter van de stichting aan te wijzen den heer J. H. Donner, en als verdere bestuursleden namens de Kamer de heeren L. J. A. van Doom, L. de Groot en mr. K. P. van der Mandele. De heer Van Doorn brengt de Kamer van Koophandel hulde en dank voor den steun, welke hierdoor aan den Middenstand wordt geboden. Ook dankt spr. het Crisis-Comité, in het bijzonder den heer de Jongh en zijn assistenten, waarmede de Kamer mocht samenwerken en welks arbeid thans een einde gaat nemen. De voorzitter sluit zich by die woorden aan en stelt onder applaus van de Kamer voor ook nog schriftelijk den dank aan de genoem de Commissie te brengen. ken, dat deze maatregel bij de Kamer ernstig bezwaar ontmoet. Stopplaatsen van den T.O.D.- dienst Innen van kleine vorderingen. 2. De Kamer heeft reeds herhaaldelijk steun verleend aan het streven van de Ka mer te Arnhem, om te geraken tot een snel lere en goedkoopere procedure voor 't innen van kleine geldvorderingen. Zij heeft met in stemming en erkentelijkheid kennis genomen van het op 5 October 1935 ingediende ont werp van wet, houdende maatregelen tot ver gemakkelijking van de inning van onbetwiste geldvorderingen, doch zij is teleurgesteld door 't voorloopig verslag van de vaste com missie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer. Zij sluit zich dan aan bij een adres van de Arnhemsche Kamer van 30 April 1936 en be sluit, dat zij niet overtuigd is door de critiek in de juridische vakliteratuur op het wets ontwerp uitgeoefend en die in het verslag der Tweede Kamer haar neerslag heeft gevon den. Zij kan aannemen, dat het ontwerp tech nisch kan worden verbeterd, doch niet, dat een instelling, die in het buitenland bevredi gende uitkomsten biedt, hier niet dezelfde ze genrijke uitwerking zou kunnen hebben. Slechter dan de volslagen onbevredigende re geling, welke thans geldt, zal zij zeker niet kunnen werken. De heer Borst wijst erop, dat er hier inder daad een misverstand bestaat. Spr. wijst op het hem bekende geval van een bakker, die in één jaar drieduizend gulden aan kleine be dragen moest afschrijven, omdat de ve; vol 3 gingskosten te hoog werden. Tegen die pu blieke oplichterij van overal borgende men- schen moet opgetreden worden. Ook- in ^guitschland is dat mogelijk gebleken. "De heer Koopmeiners wijst erop, dat het euvel, door den heer Borst genoemd, reeds strafbaar is gesteld bij art. 326 van het Wetb. v. Strafr. De heer de Groot ziet in het wetsontwerp een poging om in de goede richting te gaan. Maar we zijn er met deze wet nog lang niet, meende spr. 6. In overleg met den voorzitter van de commissie voor het land- en luchtverkeer heeft het bureau een conceptschrijven aan B. en W. van Rotterdam opgesteld, waarin bezwaar tegen den maatregel, om het aantal stopplaat sen van den T.O.D. dienst tot vier terug te brengen, kenbaar wordt gemaakt. De heer Van Doorn vraagt het woord over beide bovengenoemde punten. Spr. wijst aller eerst op de geweigerde tariefsverlaging bij de T.O.D., tweedens op de gedwongen ophef fing van de U-lijn, derdens op het plan om de buslijnen alleen tot de grens van de ge meente toe te laten. Wat zou de D-lijn der R.E.T. beteakenen, als die ook bij de grens moest stoppen en niet meer mocht doorrijden naar de „Bijenkorf" Op de vierde plaats moesten de bussen van Schiedam weg van den Coolsingel, op de vijfde plaats moesten de bussen der T.O.D. weg van het Hofplein. Op de zesde plaats werden slechts vier halten aangewezen voor de particuliere bussen over het heele traject, terwijl de R.E.T. alleen in de Jonker Fransstraat er drie telt. Alles bij elkaar is dit niets dan plagerij. Het is een schande, dat zooiets van hooger hand geschiedt. Het is een belang van den han del, van den winkelstand m het bijzonder dat de bussen kunnen doordringen tot in het hart der gemeenten. Aan de T.O.D. dankt Rotter dam zeer comportabele en snelle verbindingen. Spr. hoopt, dat de Kamer met kracht zal blij ven strijden in het algemeen belang tegen dergelijke maatregelen als hier gesignaleerd De heer mr. R. Mees vraagt of het een alge meen handelsbelang is, dat de eindpunten der bussen niet worden verplaatst of dat de bus sen geen halten mogen hebben in de Jonker Fransstraat. Men moet bij deze zaak niet overdrijven en de zaak niet zoo dramatisch voorstellen. De heer Van der Lugt moet toegeven dat een halte meer of minder niet een algemeen handelsbelang is te noemen. Maar door de gemaakte maatregelen wordt het voortbe staan der genoemde busdiensten moeilijk, zoo niet onmogelijk gemaakt. En daarmede is wei een algemeen handelsbelang gemoeid. Naai Rotterdam moeten van uit de buitengemeen ten goede verbindingen bestaan, die de men sehen tot in het centrum der stad brengen. De voorzitter wijst erop, dat de buitenge meenten er ook zoo over denken en de Kamer is ook vertegenwoordigster van de buitenge meenten. De heer Van Gunsteren ziet in de verplaat sing der eindpunten der lijnen op Schiedam naar de Rochussenstraat niet zoo'n bezwaar. De heer Bos meent, dat de Kamer van Koop handel zich op dit terrein niet moet begeven. Verplaatsing der eindpunten brengt de men- schen weer naar andere middenstanders. Hel is niet te eischen, dat de bussen tot in het hart van de stad kunnen doordringen. De voorzitter herinnert er aan, dat de Kamer reeds in de vorige zitting heeft beslo ten tot afzending van een adres. In denzelf den geest moet thans gehandeld worden. Er zijn echter verschillende punten. Eerstens dat de Kamer haar bezwaren toe licht bij het beroep door de Sehiedamsche busdiensten ingesteld, tegen verplaatsing der eindpunten naar de Rochussenstraat. Tweedens, dat in gelijken geest gehandeld wordt tegen de Verplaatsing van de eindpun ten der T.O.D. Hiertoe wordt besloten met 5 stemmen tegen; (tegen: van Rhijn, Donner, Bos, van Gunsteren, Mees). Derdens ter zake van het adres van de Jon ker Fransstraatwinkeliers over de beperking der T.O.D.-halten. Hiertoe wordt besloten met slechts 2 stemmen tegen (Bos en Mees) de wachttijden (in het bijzonder te Gouda) worden bekort. Bij een reisduur van nog geen vier uur van Groningen naar Rotterdam b.v. verliest men in totaal een klein half uur met wachten. Wat de verbinding Rotterdam—Baren- drecht aangaat, vraagt de Kamer in het be lang van de bezoekers van de veiling te Ba- ren-drecht op Dinsdag, Donderdag en* Zater dag, in verband met het vroegere aanvangs- uur der veiling trein 1045 te Barendrecht te laten stoppen. Ten aanzien van de verbinding van Twente met Rotterdam, zegt het adres, het als een bezwaar te gevoelen, dat er in het bijzonder in den middag en den avond zoo weinig be hoorlijke sneltreinverbindingen bestaan tus- schen Twente en Rotterdam. Ten slotte herhaalt de Kamer haar betoog, om in plaats van of naast de achtdaagsche abonnementen beschikbaar te stellen abonne menten met een geldigheidsduur van twaall dagen tegen een prijs, welke in evenredigheid is met dien, welke voor achtdaagsche abonne menten geldt. De heer mr. Mees kan zich niet vereeni gen met de vraag naar 12 dagen geldende abonnementen. WTant dit houdt tariefsverla ging in en is hier niet op zrjn plaats. De heer Van Doorn herinnert er aan, dat er vijf jaren actie moesten worden gevoerd, eer we de 8-daagsche abonnementen kregen. Er wordt momenteel een zeer druk gebruik van gemaakt. Zoo zal het ook hiermede gaan. Die 12-daagsche abonnementen zullen ook weer meer vervoer trekken en dus kunnen ze niet als een inkomstenverlaging voor de spoorwegen worden beschouwd. De heer dr. Van Rossum acht het punt van de Spoorwegabonnementen in dit jaarlijksch adres over dienstregelingen niet op zijn plaats. De heer Van der Lugt waarschuwt om niet op het zelfde aambeeld te blijven hameren, want dan zal de indruk worden: die Kamer van Koophandel is nooit tevreden te stellen. De voorzitter acht het geen bezwaar op de 12-daagsche abonnementen terug te komen, doch dan met nieuwe argumenten. Beter is het echter om dit punt niet in dit adres te laten staan. Bij het Gemeente Gasbedrijf vond gister middag een, ondanks alle soberheid, treffen de bijeenkomst plaats. In verband met het afvloeiingsbesluit van de Gemeenteraad van 3 Mei jl. verlaten met ingang van 15 Juli 37 ambtenaren deze dienst, welk aantal in den loop van dit jaar tot 44 zal stijgen. De directeur, ir. J. p. Vader, heeft in een der gebouwen van de Gasfabriek Keileha- ven afscheid genomen van de vertrekkenden in tegenwoordigheid van een deel van het personeel. De heer Vader uitte zijn voldoening, dat bijna alle scheidenden samen waren gekomen in de b,ekende omgeving van het bedrijf, waar zij tenminste 30 jaar hun werk hadden verricht. Het besluit, dat tot vertrekken dwingt, is voor velen hard, zjj mogen echter troost putten uit het feit, dat voor 28 hun ner het vervullen van hun plaats aanleiding heeft gegeven tot opschuiving van jongere collega's; een bewijs dat hun werk niet ge mist kan worden. Hij betuigde allen zijn waardeering en dank voor alles, wat zij voor het bedrijf gedaan hebben, met den wensch, dat het hun in hun verdere leven wel moge gaan. In 't bijzonder nam hij afscheid van de heeren J. Sonneveld, boekhouder D. en W. Olthof, hoofdopzichter en verder van 2 ambtenaren, welke kort ge leden hun 40-jarig jubileum hadden herdacht, de le techn. opzichter W. A. Verstijnen en de hoofdbode Ph. Gros, terwijl hij aan de le technische opzichters J. de Vries en IJ. Schuitmaker, welke van de bouw af aan de gasfabriek Keilehaven verbonden zijn ge weest, een afzonderlijk woord wijdde. De heer Sonneveld betuigde den dank der vertrekkenden, door vertegenwoordigers van enkele organisaties Werden eveneens woor den van afscheid gesproken, waarna de tal rijke aanwezigen afscheid namen van hun heengaande collega's, aan wie een foto van het afscheid werd aangeboden. Door eenige vertrekkende heeren was reeds eerder afscheid genomen. ONTSLAG GENOMEN. De heer J. Gaasbeek heeft zijn ontslag ge nomen als lid van de spijscommissie. Vanaf de wederoprichting heeft genoemde heer deel dezer commissie uitgemaakt. GOUDEN RING IN ZWEMBAD. In een der kleedkamertjes van de gemeent. zweminrichting is een gouden zegelring met monogram gevonden. Inlichtingen te bekomen bij dén badmeester De heer Van Doorn heeft er ernstig be zwaar tegen, dat het punt er uitgelicht wordt. De heer Mees heeft niet den indruk ge kregen, dat de behoefte aan deze 12-daagsche abonnementen zoo sterk gevoeld wordt en stelt daarom voor het punt uit den brief te laten vervallen. Met 16 tegen 11 stemmen wordt echter be sloten het punt in het adres te handhaven. Makelaars. 11. Van de arrondissements-rechtbank al hier is bericht van beëediging ontvangen van: A. van Buèren Dzn., als makelaar in onroe rende goederen; A. Nederlof Lzn., als make laar in onroerende goederen: J. J. v. Oosten dorp, als makelaar in vezelstoffen, t.w. hen- nep-(touw) en borstelvezels en in gedroogde zuidvruchten, specerijen en aanverwante ar tikelen, waaronder noten, enz. De voorzitter sloot hierna de laatste open bare vergadering voor de vacantiemaand, allen een prettige vacantie toewenschend. Op de openbare vergadering volgde een vergadering met gesloten deuren. Gistermorgen had ten kantore van notaris P. C. W. Baron van der Feltz te Vlaardingen de oprichting plaats van het borgstellings fonds voor de Beneden-Maas. Als oprichters fungeerden de heeren: J. H. van Linden van den Heuvell, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, Ir. C. Houtman en B. G. Hoogendam, Onder-Voorzitters en G. Th. J. Boezeman en A. P. Bot, leden dier Ka mer. Aan boord van het Portugeesche stoomschip Pero Alenquar, dat in de Merwehaven ligt, is gisteren de 29-jarige Portugeesche matroos F. A. gestruikeld en in een paknaald geval len. De groote naald drong den ongelukkige in de zijde en verwondde hem zoodanig, dat 's mans opneming in het ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk bleek. SALARIEERING GEMEENTEPERSONEEL. Op 19 Juni j.l. ontvingen B. en W. een Koninklijk Besluit, waarin de Raad wordt aangemaand, om, binnen drie maanden, de wedden van den directeur der gemeentebedrij ven, van den directeur der gemeentewerken en reiniging, van den ambtenaar der belas tingen, den chef-fitter, den deurwaarder, den havenbeambte le klasse, den kademeester en den magazijnmeester met 5 pet. te verlagen. En voorts, om de wedden van de agenten van politie met 50 te verlagen. De strekking van de tot den Raad gerichte aanmaning loopt vrijwel parallel met de wen- schen van den minister van Binnenl. Zaken, den Raad in het voorstel van 7 April j.l. medegedeeld. Slechts op één onderdeel be staat verschil; in het Kon. Besluit wordt n.l. niet aangemaand tot verlaging van de wedde van den hoofdbode-concierge. Wel dient te vervallen de dezen beambte toegekende per soonlijke toelage van 150 per jaar. B. en W. hebben him besluit van 15 Oct. 1935, waarbij die toelage werd toegekend, met ingang van 1 Augustus a.s. ingetrokken. Nu aan de twee bezwaren tegen de oor spronkelijke wenschen van den minister van Binnenl. Zaken is tegemoet gekomen, bestaat er uiteraard voor B. en W. geen aanleiding van standpunt te veranderen. B. en W. ver trouwen, dat ook de Raad thans zal inzien, dat een herhaalde afwijzende houding geen enkel gunstig resultaat zal kunnen hebben. WATERPOLO. Vrijdagavond a.s. worden in de Gele Bad inrichting de volgende waterpolowedstrijden gespeeld: VZC 1-ZPC 1 (Charlois) en VZC 2Maas 4 (Rotterdam). EEN MOOI STUKJE WERK. De heer Arie Hoogendijk, wonende Vette- oordskade 10 alhier, van beroep kraanmachi nist, heeft in zijn vrijen tijd een ijzeren zeil- logger gemaakt, lang 1,20 M., breed 28 c.M. en gemerkt VL. 146. Dit is een knap stukje huisvlijt, waaraan plm. een half jaar is ge werkt. Het is een volledig uitgeruste zeillog- ger met masten, zeilen, sloepen, tonnen breels, touwwerk, luiken, pompen enz. Niet het geringste ontbreekt. Tot zelfs de be manning ontbreekt niet bij de verschansing. Ook heeft de heer Hoogendijk een complete stoomboot vervaardigd als huisvlijt. De zeil- logger zal dezer dagen te bezichtigen zijn In de winkeletalage van den heer Spronkers. Naar een regeling tusschen Berlijn en Warschau van het Danzig- conflict. V ischconserveeringsindustrie. 3. Gelijk reeds in de dagbladen is vermeld, heeft de Kamer tezamen met al haar zuster- kamers in Zuid-Holland en Zeeland, op 15 Ju ni 1936 by den minister van landbouw en vis- scherij aangedrongen op uitbreiding van de commissie, welke advies zal moeten uitbren gen over de vraag of een vischconserveerings- industrie levensvatbaarheid zou bezitten en welke mogelijkheden er voor haar ontwikke ling liggen, met een vertegenwoordiger van het oeconomisch technologisch Instituut in Zuid-Holland en Zeeland. Deze aandrang is sindsdien in een audiëntie bij den minister mondeling herhaald. Bierbostel. 4. Bij schrijven van 22 Mei 1933 heeft de minister van landbouw en visscherij afwijzend beschikt op het door de Kamer gedane ver zoek óm de monopolieheffing bij invoer van gedroogde bierbostel af te schaffen, subsi diair te verlagen van 2 tot t 0.50 per .100 K.G. In overleg met de commissie voor crisis zaken wordt thans voorgesteld zich nog maals tot den minister te wenden. De tegenwoordige heffing heeft, in strijd met de klaarblijkelijke bedoeling van den mi nister, den invoer van droge bostel geheel te niet gedaan. Daar adressante op grond van de voorafgaande overwegingen aanneemt, dat de minister het niet tot dit uiterste heeft wil len laten komen, veroorlooft zij zich in aan sluiting aan haar brief van 3 Maart 1936, aan te dringen op het alsnog treffen van een rege ling, waarbij de monopoiieheffing niet zooda nig wordt vastgesteld, dat de invoer van bierbostel in ons land onmogelijk wordt ge maakt. Desnoods zou aan de nadere vaststel ling van het bedrag der heffing de bepaling kunnen worden verbonden, dat de betrokken monopolieovereenkomsten slechts voor be paalde hoeveelheden zullen mogen worden afgesloten. Autobusdiensten op Schiedam en Vlaardingen. 5. In verband met het verzoek van B. en W. van Rotterdam aan Ged. Staten om de concessievoorwaarden van de autobusdiensten op Schiedam en Vlaardingen aldus te wijzigen, dat de eindpunten van die diensten te Rotter dam van den Coolsingel en de Diergaardelaan naar de Rochussenstraat verplaatst worden, heeft de Kamer besloten een adres tot Ged. Staten te richten, waarin erop werd aange drongen dit verzoek niet in te willigen. In tusschen zijn 'sedertdien beschikkingen van Ged. Staten ingekomen, waaruit blijkt, dat het verzoek wèl is ingewilligd. Het bureau, deze beslissing betreurende, stelt thans voor bij de behandeling van deze zaak in hooger beroep bij den Raad van State de bezwaren van de Kamer mondeling te doen toelichten. Bovendien is intusschen door B. en W. bij Ged. Staten een verzoek van dezelfde strekking aanhangig gemaakt ten aanzien van T.O.D.- diensten op Hillegersberg en Schiebroek. Het bureau verzoekt de. Kamer machtiging het noodige te verrichten, teneinde te doen blij- Postkantoor te Overschie. 7. Naar aanleiding van een op 2 Juni 1936 door de Kamer gedaan verzoek, deelt de dir.- gen. der P.T.T. mede, dat het niet mogelijk zal zal zijn het postkantoor te Overschie ruimer open te stellen, doch dat het genoemde kan toor voor het plaatsen van drie postzegelauto maten in aanmerking is gebracht. Geen locaalport Overschie, Pernis en Hoogvliet. 8. De door de Kamer uitgeoefende aan drang om ook Overschie, Pernis en Hoog vliet, gelijk reeds is geschied met Hillegers- berg en Schiebroek, op te nemen in den be- stelkring Rotterdam, hetgeen zou willen zeg-, gen, dat tegen betaling van een locaalport met deze gebieden zou kunnen worden ge correspondeerd, is door de dir.-gen. P.T.T. afgewezen. Er is met deze gebieden geen aaneengesloten bebouwing en de begrenzing van de burgerlijke gemeenten ligt buiten het terrein van den postdienst. Telegram-tarief Nederland Nederl.-lndi'é. 9. Mede naar aanleiding van door de Ka mer b(j herhaling naar voren gebrachte be zwaren tegen het hooge telegrammentarief tusschen Nederland en Nederlandsoh-Indie wordt nagj de dir.-gen. der P.T.T. bericht, met ingang van 1 October 1936 een nieuwe verlaging met 20 pet. toegepast. De ongelijk heid ten aanzien van de telegramtarieven tusschen eenerzij cis Nederland en Neder- landsch-Indië en anderzijds sommige landen met gedevalueerde munt en Nederlandsoh- Indië, wordt hiermede nagenoeg geheel weg genomen. Namens de Kamer brengt de voorzitter den Directeur-Generaal der P.T.T. hulde voor de stappen, door hem op zoo energieke wijze genomen en thans met zoo gunstig resultaat bekroond. Deze verheugende tijding wekt intusschen mede de herinnering aan de ongelijkheid, welke nog bestaat in de P.T.T.-tarieven ter zake van het verkeer van ons land met ver schillende der bedoelde landen met gedepre- cieerde valuta. Het spreekt vanzelf, dat de Kamer er dqorloopend op zal blijven wijzen, dat ook te dien aanzien aanpassing noociza- zakelijk zal zijn en geen gelegemieid laat voorbij gaan om aandrang tot wegneming van dezen achterstand voor handel en nijverheid van Nederland uit te oefenen. Dienstregeling Spoorwegen. 10. Het bureau stelt voor tot den Spoor- wegraad met betrekking tot de dienstrege ling der Nederlandsehe Spoorwegen een schrijven te richten. Aan de te maken opmer kingen laat de Kamer echter een woord van waardeering voorafgaan voor de voortreffe lijke inrichting van de dienstregeling, in het bijzonder sedert den vorigen zomerdienst. Wat de opmerkingen betreft, zegt de Ka mer ten eerste het van belang te achten, dat Aangiften van 13 Juli. BEVALLENN. Groenewoud geb. Buitendijk z. G. Brandwijk geb. Bekkers z. A A van Assendelft geb. Geleijnse z. J p v d Velden geb. Eijs z. - C. A. Korten geb. Dane z. N. A. Koppelaar geb. v. d. Reest d. J. v. d. Pluym geb. Tieleman d. E. Zijlstra geb. v" Meeberg z. F. Noordzij geb. Brusse d. M. E. Emons geb. v. d. Tempel z. A. Es- huis geb. Heusseveldt z. A. J. Mohr geb. „paan z. W. C. van Dipte geb. Gagesteijn Ti J' v" d' Ham 8eb- Streefkerk d. M. L. Kriste geb. van Tol z. E. H. Wentinck geb. Roelofse d. D. Hoogmoed geb. Schaap d. A. K. Neumann geb. Heijtink d. G. v. d. Vet geb Maarsen z. J. p. v. d. Hurk geb. Goudswaard z. M. A. Brockhus geb. Maer- t »,Z' 9 Kras geb. Broeksmit 2 drs. N- J. Mout geb v. d. Waal d. C. M. C. van Haasteren geb. v. d. Berg d. - E. C. van Aart geb. Brinkhof z. E. Risse geb. Eibers z. L. F. van Santen geb. Bouman d. M. E v. d. Velden geb. Folmer d. W. A. Ooms geb. Visser z. E. W. Nederveen geb. Scheringa d. L. M. Petit geb. van Baarlen z. E A. Verschoor geb. Schenk z. G. C. M. Geurtz geb. van Dijk z. A. E. Brehm geb. Schell d. A. A. Deurwater geb. Smaling d. A. A. van Wolde geb. Phylipsen z. H. A. van Wiln- gaarden geb. Dekker d. J. Billet geb. Brach- feld z. P. J. Spieker geb. Janssen z. H. W. J. Visschers geb. Lucassen z. B. Borman geb. Bakker d. S. M. Former geb. Rutteman z. S. M. Verhagen geb. Otto z. P J Antis geb. Oosthoek d. G. Nesse geb. Bak ker d. J. van Heusden geb. Marris d. C. Gregoor geb. Lage waard z. N. Visser geb. van Rijn z. A. C. Addicks geb. Tangermann d. C. A. A. Behr geb. Delfgauw d. C. S. Verspoor geb. Koert z. A. Essebaggers geb. Versluis z. J. H. Kloos geb. Poots d. W van Maarscholkerwaard geb. Jansen z. C. F. de Graaff geb. Nieman 2 zns. C. M. Bïoe- mers geb. Heine d. J. van Dijk geb. Erke- lens a. A. Spek geb. van Arnhem z. OVERLEDENA. de Bruin, vrouw van J. Slagboom 54 j. p. Abel, vrouw van H. Q. Pak 72 j. D. Poolen, man van C. v. Putten 71 j. N. Pels, wedr. van M. E. v. d. Wal 67 J. C. Ribbens, man van N. Gebuis 40 j C. W. Houberg, wede. van J. P. v. Bergen oo ri. den Hertog, vrouw van G. Teeler 63 j. T. de Ries, vrouw van J. Beket 64 j. L I Terwelp, vrouw van F. H. Blom 56 j. p' Halkes, vrouw Van J. Hinke 70 J. J. C. Mer- ceij, vrouw van J. de Leeuwe 48 j. A. A. v. Geffen, man van A. Kromme 76 j. A. Hen derson, zoon 2 m. S. C. Rodenberg, vrouw van C. Hille 58 j. E. de Ruiter, vrouw van T. de Frel 42 j. F. Glaubitz, ongeh. man 36 j- H- Moll, gesch. man van T. J. v. d. Berg 3' Cé M' Haazer> vrouw van S. v. 't Hof 04 J- L. B. Kloet ongeh. vrouw 22 j. Voorts als levenloos aangegeven: J. v. Oven geb. de Vries dochter. Aangiften van 14 Juli. BEVALLEN A. L. Schoonmale—Ridderhof, d- J- w- de Jong—Eibers, z. H. M G. van Gent—Meulenbelt, z. J. J. Groen-Macken- bach, z. F. C.. VroonSchoonakker, d. M. F. Troost—de Leeuw, z. C. Me(jnckens- Wendrich, z. L. Vink—Kleijwegt, z. M. A. de MunnikScheepsbouwer, jz. M. J van Roest—Goudewaard, d. A. B. van Luiik —Jung, z. T. P. Sas—Mittertreiner, d. J M. StuifzandMeinttsma, d. T. A. van Gee- nenKiesman, d. M. Haaringv. d. Berg, d. C. BrandtGrund, d. E. M. v. d. Gaag— Bouman, z M. G. de Winter-- Keijzer, d R. v. d. Veen—Hogeterp, d. A. J. M. Holthuij- sen—y. d. Pol, z. T. Amsterdamvan Beeknm, z M A. Kleingeld—van Someren, d J M Overmeer—Moens, d. J. J. Bijleveld-Molewijk, J- G. Remmig—Smit, z. J. c. de Jong van Dam, d. L. C. Bood enDorsman, z. L. C, Booden—Dorsman, z. A. Hulst—van 't Hof, z. J. G. Coppens— Ladage, d. OVERLEDEN C. J. Versijde, man v. J. M. Witkam, 46 j. J. v. Meurs, wede v. A Telleman 78 j. B. v. Kralingen, man v. D. C. .1. v. Raamsdonk, 45 j. G. Ferwerda, vrouw v. J, G Goudriaan, 56 j. E. G. v. Walsum, wede. v. A, C. Gilyamse, 80 j. J. v. d. Engel, zoon, 4 M. Jansen, wede. v. H. J. v. d Heem 72 J B. Hess, vrouw, v. J. v. d. Heérik, 64 J. -1 M. J. v. d. Brom, zoon, 8 j. - A, T. Rademakers, vrouw v. W. Schermer, 27 J. W. A. A. B. ZH- nen, man v. F. Heriger, 83 j. J. M. v. Gor- sel, man v. H. J. Coenen, 50 j. B. Hoogendijk, dochter, 4 j. R. C. J. P. Wefers Bettink, vrouw v. J. A. L. Roder, 60 j. M. Klej), wede. v. C. Chel, 79 j. L. Vlasbloem, wedr. v. J. M. de Hoog, 33 j. G. A. H. Kortryk, zoon, 4 d. J. den Ouden, man v. H. Loeve, 55 j. Voorts als levenloos aangegeven C. M. E. v. Mastrigtden Haan, dochter A. L. Schoon- madeRidderhof, dochter B. Eichhorn Appels, zoon. In de gisteravond gespeelde partijen van den bekerwedstrijd waren de uitslagen: Treurniet 01 Koetsheid; Van Welzenes 10 Lutkie. Goris 01 Tennissen; dr. Berge nia 01 Haalebos. De waarnemend burgemeester van Schie broek, de wethouder J. v. d. Eijk, heeft een vergadering belegd van den gemeenteraad te houden op Vrijdag 17 Juli a.s. des avonds kwart voor acht. De Personeelvereeniging van den T.O.D. gaf Maandagavond in de bovenzaal van café „Arcadia" een feestavond in verband met het vijfjarig bestaan der vereeniging en de opening van de nieuwe en eigen garage van den T.O.D. aan den Kleiweg. De directeur -van den T.O.D. en zijn edht- genoote waren mede aanwezig. Toen het soherm omhoog ging stonden daar op het tooneel de leden van den T.O.D.- band, iji een keurige nieuwe uniform, in de kleuren geel en blauw, de kleuren van de Hillegersbergsche vlag. De conferencier Jan v. d. Horst zorgde voor een varfeerend prograirtma, terwijl de band de pauzes vulde. Na afloop verzamelden de feestgangers zich aan een weiverzorgden disch. OPBRENGST K.R.O.-SPELDJESDAG. De opbrengst van den verkoop van de speldjes voor den K. R. O. heeft alhier op gebracht 46.80. MOOI SUCCES. De zangafdeeling van de Graal alhier, die Zondag j.l, heeft deelgenomen aan het zang concours te Warmond, heeft onder leiding van den heer H. J. v. d. Spek den tweeden prijs met speciale gelukwensch van de jury bekomen. RIJWIELPLAATJES. De dienstgeleider van de directe belastingen alhier, maakt bekend dat in het tijdvak 15 Juli tot en met 6 Augustus Dinsdag en Don derdags van 7 tot 9 uur 's avonds, in het stempellokaal de gelegenheid zal worden ge geven tot het aanvragen en afhalen van gratis rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1936—1937. BENOEMD. Tot kweekeling met akte is benoemd aan de R. K. Jongensschool alhier, de heer P. v. Haaren te Delft. BURGERLIJKE STAND. Aangiften van 14 Juli. BEVALLEN J. Hoftjjzer—Hörzer, z. J. W. Verlaan—v. d. Goes, z. S. H. de Waard— Draayer, d. W. K. Kelle—Staude, z. OVERLEDEN Johannes Hendrikus Zelle, 57 jaar, echtgenoot van S. M. van Daelen Evert van Doornik, 62 jaar, echtgenoot van P. Pley- sier Huiberdina Sprayt, 78 jaar, echtgenoote van F. Engel, 1 SiHr,°mHOVEf Gteslaagd de heeren J. van Os van den Abeelen, Schoonhoven, C'. Riemens, Lange Ruige Weide, N. H. van Schel- van, G. J Straver, H. K. de Waal, W. Tybout, allen Gouda. De examens zyn afgeloopen. BRUSSEL, 14 Juli (VAN ONZEN COR RESPONDENT). In de parlementszitting van Dinsdagnamiddag is het andermaal tot hevige incidenten gekomen naar aanleiding van een woordenwisseling tusschen den Rexist Sindic en den voorzitter van de kamer, Camille Huysmans, welke het gevolg was van het feit, dat, zooals men weet, de heer Huysmans de vorige week de kamerzitting ophief, ter wijl Sindic juist een belangrijke interpellatie moest houden over de finaneieel-politieke schandalen en omdat deze enkele minuten te iaat ter zitting was verschenen. Na zijn verontschuldigingen te hebben aangeboden voor dit telaat komen, verweet Sindic den socialistischen voorzitter, misbruik te hebben gemaakt van zijn macht, met alle traditie te hebben gebroken en de op parle mentair gebied nog onervaren Rexleden op onmiskenbare wijze bedrogen te hebben. Op deze woorden volgde groot tumult, waarbij vooral de communist Jacquemotte zich weerde. Nadat er weer wat kalmte was ingetreden, betrad minister-president van Zeeland de tri bune, om een korte verklaring af te leggen betreffende het langer onder de wapenen houden van een zeker aantal dienstplichtigen. Hoewel de minister-president zeide, door de internationale situatie aan een volledige dis cretie gebonden te zijn, wilde hij toch ant woorden op de vragen, welke hem onlangs in dit verband werden gesteld. Zekere infanterie-afdeelingen zullen nog voor het einde dezer maand naar huis gezon den worden, om vervangen te worden door troepen, die reeds zijn opgeleid. Aan andere elementen wordt een dienatver- lenging opgelegd, die de drie maanden met overschrijden zal. Tenslotte zal aan andere categorieën, die niet vervangen kunnen wor den, verzocht worden tot 1 Januari a.s. onder de wapenen te blijven. Deze maatregelen zijn echter slechts van voorloopigen aard en een nieuwe regeling moet zeer binnenkort getroffen worden. Van socialistische zijde werden eenige re serves gemaakt en werd gevraagd, of de re geering voornemens was, de soldaten, die aldus onder de wapenen zullen worden gehou den, schadeloos te stelle*1- WARSCHAU, 14 Juli. (R. O.) Het conflict rond Danzig, veroorzaakt door het optreden en de verklaringen van Greiser te Genève, schijnt op weg naar een oplossing. Het blijkt nu, dat Beek, de Poolsche minis ter van buitenlandsche zaken, op zijn terug reis van Genève naar Warschau, Beriijn heeft aangedaan en diar een langdurig onderhoud heeft gehad met Goering. Duitschland schijnt besloten, teneinde de goede betrekkingen met Polen niet in gevaar te brengen, een gematigde politiek ten aanzien van Danzig te willen volgen, terwijl men zich anderzijds in de officieele verklaringen van Poolsche zijde niet verzet tegen het voeren van besprekingen. De Poolsche commissaris te Danzig, Papee, heeft uit naam van zijn regeering aan Greiser medegedeeld, dat Polen zich wel zou verzet ten tegen een unilaterale wijziging van het statuut van Danzig, hetgeen eigenlijk betee- kent, dat Poien wel zou toestemmen in wijzi gingen, die aanmerkelijke 'compensaties voor dat land zouden opleveren. Volgend te Danzig verstrekte inlichtingen hebben de wenschen van Polen betrekking op de volgende punten: le. De posterijen en het toezicht op de ha ven van Danzig zouden geheel onder Poolsche contróle moeten komen; 2e. de Poolsche politie zou- vrij toegang heb ben tot in de stad; 3e. Polen zou bij de verkiezing van een voor zitter voor den senaat van Danzig het recht van veto hebben; 4e. Polen zou het recht hebben, contróle uit te oefenen op de gestie der bank van Danzig. In politieke kringen te Danzig is men van oordeel, dat eenige dezer wenschen niet voor vervulling in aanmerking komen. Vrij alge meen gelooft men, dat Greiser er toe zal wor den bewogen, af te treden als voorzitter van den senaat. Deze oplossing zou echter afhan kelijk worden gesteld van een met langdurig verlof zenden van Lester, den volkenbonds commissaris. De groote brand, die de Macedonische stad Bansiko heeft geteisterd en tot in den nacht voortduurde, heeft veel ernstiger gevolgen gehad dan aanvankelijk gemeld is. Tot dusverre zijn van onder de puinhoopen zes dooden geborgen, bovendien worden nog eenige kinderen vermist, die, naar men vreest, eveneens omgekomen zijn. Talrijke loodsen en schuren en 137 woon huizen zy'n vernield. Meer dan 700 menschen zijn dakloos ge worden. De schade wordt geschat op 15 millioen lewa. Reeds tn den afgeloopen nacht heeft de regeering een hulpexpeditie naar Bansko doen vertrekken, om den slachtoffers onder dak te verschaffen, terwijl voor het oprui- mingswerk vijf brandweerwagens uit de hoofdstad en de omliggende steden en 1300 arbeidsspldaten derwaarts werdengediri geerd. ANKARA, 15 Juli. (D.N.B.) Ook in West- Anatolië woedt een hevige brand. Daar staat het dorp Gokschedag, bij Balikesir, sedert twee dagen in vlammen. Tot dusver zijn twee honderd huizen door het vuur vernield. Hon derden stuks vee zijn omgekomen. Gebrek aan water bemoeilijkt ernstig het blus- schingswerk. Militairen zijn gerequireerd, om hulp te bieden. TIRANA, 14 Juli, (A.N.P.). Tijdens den wedstrijd om het voetbalkampioenschap te Valona hebben zich incidenten voorgedaan, die de gendarmes noodzaakten in te grijpen. Zij moesten van de vuurwapens gebruik ma ken om de menigte te verspreiden, als ge volg waarvan één persoon gedood en drie gewond werden. De autoriteiten stellen een onderzoek in. BELGRADO, 15 Juli. (K-°-L Een vliegtuig is te pletter gevallen. De Pi'oot^ de mecani cien en vyf passagier6' °'w* twee Dultschers, zijn gedood. Het verongelul<'"e ^hegtujg was vanmor- gen te 6 uur 40 van Ljoebliana naar Belgrado vertrokken- Het viel bij het dorp Hroesice, kort na de opstijging. De oorzaak van de ramp zou gelegen zijn in pet feit, dat de bestuurder door den mist de heuvels, waarover hij vloog, niet heeft kunnen zien. LONDEN, 14 Juli. (A.N.P.). De diploma tieke correspondent van de „Daily Herald" zegt vernomen te hebben, dat Hitier besloten heeft, de „symbolische" bezetting van het Rijnland in een werkelijke om te zetten. In gewoonlijk welingelichte kringen wordt gezegd, dat de garnizoenen versterkt zullen worden tot het peil der garnizoenen aan de Framsche zijde van de grens. In Saarbrueckem b.v., waar sinds de be zetting slechts 800 man waren, zal een troe penmacht van 15.000 man komen. Tevens zou, volgens inlichtingen uit betrouwbare bron, de versterking van het Rijnland ia snel tempo worden uitgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2