m DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. STADSNIEUWS. ARBEID van ARBEIDS- LOOZEN. ROTTERDAM. 59ste JAARGANG. VRIJDAG 17 JULI 1936 No. 17611 BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' m TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 Een indrukwekkende tentoonstelling. Een verfraaid voorplein van het St. Jacobs-gasthuis. CENTRALE VOLKSBANK. SCHEEPVAART het verkeerde pedaal. burgerlijke stand. EINDEXAMENS H. B. S. botsing tusschen tram en AUTO. VAN EEN HOOIZOLDER GEVALLEN. MARIUS SPREE JR. f ERNSTIG ONGEVAL. N.S.B.-ER MISHANDELD. DE ROTTERDAMSCHE POLITIE EN DE VIERDAAGSCHE. DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25: per maand 1.10 Per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar 5 cent per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 16 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50: 10 regels 1.15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500.bij overlijden door een ongeval; 500.bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150.bij verlies van een duim; 75.bij verlies van een wijsvinger; 50.bij verlies van twee voorste ledematen van een hand: 25.bij verlies van eiken anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Hedenmorgen hebben Dr. J. W. Smit, alg. leider der O. C. W. en wethouder J. Dinke laar ons in de gelegenheid gesteld, de groote vak-tentoonstelling in het oude St. Jacobs- Gasthuis aan de Hoogstraat in oogenschouw te nemen. Wethouder Dinkelaar vestigde de bijzondere aandacht op de goede tentoonstellingsgele genheid, die dit gebouw biedt en in de toe- "omst nog zou kunnen bieden, wanneer de gemeente kans zou zien een en ander eens grondig te doen nazien. Het oude St. Jacobs- Gasthuia vertoont n.l. zoo hier en daar spo ren van ernstig verval. Wethouder Dinkelaar hoopte, dat de mi nister voor dit plan te vinden zou zijn en de financiën ter beschikking zou stellen om de hoogst noodige reparatiën aan het gebouw door de jeugdige werkloozen te doen verrich ten. Dr. J. W. Smit toonde zich hoogst tevreden over den gang van zaken en zeide dat er hard gewerkt is om deze tentoonstelling nog tijdig gereed te krijgen. De inrichting is geschied onder architectuur van de heeren v. Schel ven en van Gastel, die de indeelingsplannen ontwierpen, het timmerwerk staat onder lei- Ring van den heer Nauman, terwijl het schil derwerk verzorgd is door den heer Lutter- Ve!d. De electrische leidingen zijn ook gelegd door de werkloozen onder leiding van en heer Heltzel. De tentoonstelling. Het ruime voorplein van het St. Jaeobs- Gasthuis heeft zijn tot nog toe somber aan schijn verloren. De werkloozen van den tuinbouwcursus heb ben onder leiding van den heer Grudelbach het doodsche plein in een bloementuin her schapen. Groote perken met frissehe graszo den en de noodige bloemen uit den Gemeen telijken Plantentuin verkregen, sieren den entree. Ter rechterzijde treedt men het ge bouw binnen, waarbij men de controle-cassa het eerst ontmoet. Terloops dient gezegd, dat hier ook de zaai gelegen is waar de Gemeentelijke groen- tendistributie steeds plaats heeft. Er is echter voor gezorgd, dat deze distributie op^ dezelfde wijze als voorheen toch in deze zaal kan plaats hebben. De naakte muren zijn met jute bespannen afgezet door rooden biezen. Wat er te zien Is. Dan komt men op de afd. costuum- en lin- gerienaaien, waarbij wij o.a. vernamen, dat er door de werklooze vrouwen niet minder dan 1200 1400 japonnen gemaakt zijn, om daar maar bij te blijven, die ze allen gratis mee naar huis hebben mogen nemen. Verder ziet men dan reclame-schilderin gen décoratief en bouwkundig teekenen. er valt wel op de stedebouwkundige stu deren overCUSrcSMedZ W' Een zestal Platen^!^^ van de richting der Kf e,6n duidelijk beeld maakt heeft. 8tucüen' die ge- Kaart no. 1 stelt voor Schiedam in ca. 1550 Deze kaart is een reprori„r plattegrondteekening van d ®en keizerlijken aardrijks-beschrijVer j ™Cm en Deventer en stelt voor „Schie(jam ^.an thenesse en Spierinckshouck en n omstreeks den jare 1550". °mgevmg, „De platte gronden van den bekenden om zijn nauwkeurigheid beroemden jac 'veR Deventer, zijn op last van Karei V vervaa^ digd in het midden der 16e eeuw". Kaart no. 2 is een grenzenkaart. Deze kaart toont, hoe het grondgebied van ae Gemeente Schiedam zich in den loop der tijden heeft uitgebreid. Interessant is het, enkele jaartallen, die voor de ontwikkeling van Schiedam in vroeger jaren van beteekenls zijn geweest, te memoreeren: Schiedam was voor 1400 begrensd door. Vlaardingerdijk, Spieringshoek, Ouden dijk, Huis te Riviere, Laanslootsche weg, Singel, Kotterdamsche dijk. 24 Dec. 1257 komt van Aleida van He negouwen. 5 Dec. 1262 vergunning van den bisschop tot kerkbouw. 1264 Laanslootsche weg als grens tusschen de parochie Ouderschie-Nieuwendam. 1272 overgang van grensrechten Nieuw- landsche kade. Schie en Dam, 's-Gravenland van D. Wassenaar aan Aleid van Henegou wen. 1275 zelfbestuur van Schiedam door privi leges van Graaf Willem II. 1299 door Jan II, instelling van Grafelijke tolheffing en hoofdelijken aanslag. 1336 verlof van Willem III tot het door graven van Frankeland. 13461355 graven van de stadsgrachten in opdracht van Gravin Margaretha. 1355 stadsvrijheid tot aan de buitenzijde der grachten verleend door Willem V. Even eens in dat jaar, graving van de Broersvest. 1390 graven van de Nieuwe Haven, 1395 schutsluis in de Overtoom gemaakt. 1464 samenstelling der Woningkeur of Wo ningwet. 1475 uitbreiding daarvan (voorschrift tot pannen daken). of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 Juli 1936 de beslissing PP het verzoek van de N.V. Ameri can Petroleum Company om vergunning tot oprichting van een petroleum-installatie met een ondergrondsche tank, inhoudende 5000 L., in het open terrein achter het pand Lange Haven 60, en met een bovengrondsche hand- aftappomp voor het overtappen van de petroleum in 4-liter bussen in dit pand, verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet is geëindigd. SCHIEDAM, 17 Juli 1936. 1501 stadsregeering besloot openbare straatwerken uit te voeren. „Bovenstaande gegevens werden ontleend aan het boek van K. Heeringa: Beschrij ving van Schiedam (Schiedam vóói 16001 terwijl kaart 1 werd geteekend naar een re productie uit dit boek". Kaart no. 3 is de Bevolkingskaart. - Het aantal inwoners van Schiedam bedroeg op 1 Januari 1935: 61.038. Momenteel heeft dit aantal reeds de 63.000 overschreden. Op deze kaart is de bevolking van Schiedam verdeeld over het z.g. woongebied van de stad. Elke stip beteekent, dat het betreffende blok of groep woonhuizen 100 bewoners telt. B(j kaart no. 4 wordt gesproken over „city" hoewel Schiedam eigenlijk geen city kent. Zooals de Bevolkingskaart laat zien, is de bevolking in vrij groote gelijkmatigheid over het woongebied van de stad verdeeld. Merkwaardig is de dalende beteekenis van deze oude stadskern als woon wij k. Was vóór 1920 het inwoner-aantal vrijwel gelijk geble ven, sindsdien daalde bevolking van 28 pet. van de totale bevolking in 1920, tot 14 pet. van de totale bevolking in 1934. De Analyse-kaart no. 5, toont het levende organisme, dat het stadslichaam is n.l. het woon-, werk- en ontspanningsgebied. Door verschillende kleur en gebruikte ras ters maakte deze kaart de voorzieningen dui delijk en worden elk afzonderlijk naar hun beteekenis verklaard. De verkeerskaart no. 6 sluit direct aan op de voorgaande en laat de verschillende soorten wegen door het stadgebied zien. Op deze afdeeling is ook een maquette van het Sportpark „Mathenesse", dat a.s. Zater dag geopend moet worden en dat ook door werklooze jongens in 2 jaar tijd is. aange legd. Aan dit Sportpark werkten ruim 100 jongens. Bijzonder valt nog op het grafsteen-ont werp van du Crocq, dat deze voor het graf an zijn vader heeft gemaakt. Helaas mocht Dn;°,°le, g'edenkteeken niet op de R. K. Be- dendePbepalingenaatSt W°rden' de g61" r lTlr,dmIrilfen^e zalen men de afdee- KmSen' meubelmaken, timmeren, handenarbeid en letterschilderen Opvallend waren de keurig afgewerkte meu belen, waarbij het opvalt, dat men hier wel met volledige vaklieden te doen moet hebben, in plaats van met cursisten, die nog ontwik keld moeten worden. Naar wij vernamen, zijn er wel ruim honderd van die bedden door de cursisten vervaardigd en hebben de vervaar digers die cadeau gekregen. Verder valt hier op een model zeiljachtje, vervaardigd naar een teekening van Vermaat. Dan treft het ook, hoe bijzonder goed de werklooze cursisten de laatste snufjes op schildergebied toe kunnen passen. Men ziet hier gelakte meubelen, die zoo glad zijn als gepolijst metaal. Op de afdeeling teekenen vindt men het op schaal geteekend jeugdhuis, Lange Ha ven 79, waarvan zoowel de gevel, als het interieur der zalen, die geheel in hout be timmerd zijn, versierd met kolonnades en beeldhouwwerk getrouw zijn weergegeven. ®en minitieuze studie, waarvoor alle respect. a ®en afdeeling houten en marmeren laat k»n' dab men met de kwast „hout" kan ma- ddt menwil! heer p,cursus staat onder leiding van den heid tent7, die hierin wel zijn vakbekwaam- tegen de °p°r" sPreid. Ze telt niet minder dan Via den CUrsisten. cobs-Gasthuis0lonnade-gaanderij van het Ja- deren vleugel. Wandelt men dan naar den an- Allereerst komt cursus, waar een 11011 dan in de chauffeurs- oude Zeppelin-motor Ptr0ef"automobiel en een feurs ook het binnen^dat den chauf" worden getoond. e der motoren kan De electriciteit en ral. vanzelf alle mogelijke elect,^'80''11^ geeft weer. Er is ook een schema vIo !f en en economische wijze om een huis tp :,u'ste leeren, wat betreft dan den leidingaame De waterververs onder leiding Van mJ?' Gelderen, hebben hun en haar kunde neergj legd in aardige schilderstukjes enz., terwijl ook het goedverven een onderdeel hiervan uitmaakt. De meubelmakers hebben een 25 baby-ie. dikanten vervaardigd, die ook al gratis wor den, utgegeven 'en waarvan .hier een exem plaar tentoongesteld staat. Het is de jeugd groep Franssen, de zich hiermede heeft be zig gehouden. Een dochter van wethouder Dinkelaar heeft de pitriet- en raffia-cursus onder haar be heer. De afd. plaatwerk en constructieteekenen en vliegtuigkunde toont pok haar kunnen. Een getrouwe copie van een curtiss-hawk jachtvliegtuig is door den heer de Jong ver vaardigd. De heer J. H. Schyff toont hoe men een kraan kan bouwen. Hier staat een exem plaar, dat werk kan verrichten tot 250 kg. hefvermogen, compleet opgesteld. Voorwaar een keurig stukje werk. Electrisch en autogenisch lasschen, staat onder leiding van den heer v. d. Lee. Hier ziet men de groote vooruitgang der laschtechniek. Zelfs is er een collectie ge- laschte kapsspanten verder een draagbaar voor E. H. B. O., waarvan op het Mathe nesse en in Boschhoek Sportpark in totaal een drietal exemplaren aanwezig zijn. Ook zijn met diverse metalen, die gelascht zijn proe ven genomen, door bijzondere medewerking van W. A. Hoek's Machinefabriek. Een minia tuur zandstorter voor het lossen op den wal in voertuigen is van een eigen vinding voor zien, waardoor het zand steeds uit het mid den in het vervoer middel valt. Ook een miniatuur, zelf vervaardigd autogeengas ont- wikkel-apparaat is hier als demonstratie toestel aanwezig. Op het voorplein staat verder een houten gevaarte opgesteld, dat men klimkooi noemt. Deze kooi is bestemd voor de kinderva- cantiespelen. Er zijn er twee van gemaakt. Het initiatief voor het maken van deze kooien is uitgegaan van het Comité der R. K. "Indervacantiespelen, terwijl de minister een bedrag van ƒ2600 heeft toegestaan voor he^ vervaardigen van diverse speelwerktul- gen door de Schiedamsche werkloozencursus- sen. Een gedeeltelijk resultaat is dus reeds zichtbaar aan het worden. Het doet ons een genoegen, dat wethouder Dinkelaar en dr. Smit ons in de gelegenheid stelden kennis te maken met al dat geen wat er zoo al vervaardigd wordt op de Schie damsche cursussen voor werkloozen. De tentoonstelling wordt geopend a.s. Za terdag 18 Juli en gesloten 25 Juli. Ze is ge opend dagelijksch van 912, van 25 en van 710 uur. De eerste dag is ze alleen geopend van 710 uur n.m. JAARVERGADERING R. K. S. V. EXCELSIOR. Donderdagavond j.l. hield bovengenoemde vereeniging haar algemeene jaarvergade ring. Deze goed bezochte bijeenkomst werd door den voorzitter, den heer E. Leenderts ge opend met een rede, waarin vooral gerele veerd werd het behalen van het eerste klas- serschap door het eerste elftal. Verder wer den eenige Bestuifrsmededeelingen gedaan, aangaande de invoering van lidmaatschaps kaarten. Uit de jaarverslagen. Van de voetbalafdeeling werd gememo reerd het succesvolle seizoen bekroond met het kampioenschap van 5 elftallen en het eerste klasserschap van het eerste elftal. Excelsior bracht 6 senior- en 4 junior-elf tallen in het veld. In het verslag van de Tumafdeeling werd herinnerd aan de demonstratie op het veld in Sept. 1935, aan de geslaagde tumuitvoe- ring en onderlinge wedstrijden. De zwemafdeeling is groeiende, Reeds wer den onderlinge wedstrijden gehouden en de dual meet tusschen ExcelsiorLeonidas bracht twee wisselbekers en een tiental eerste prij zen binnen. De verslagen der verschillende commissies werden onder dankzegging aan vaard. Excelsior is thans aangesloten bij I.V.C.B., N.C.B., R.C.B. en D.H.VB Het financieeele verslag, toegelicht door den voorzitter, gaf geen aanleiding tot op merkingen. De voorzitter bracht bijzonderen dank aan den heer Vollebregt Sr. voor het buitengewoon vele werk dat hij gedurende zoovele jaren voor Excelsior heeft gedaan. Het bestuur werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature Vollebregt werd voor zien door de benoeming van den heer P. Verwayen als penningmeester. De financieele commissie werd herkozen. De elftalcommissie werd als volgt samengesteld: J. Kloos, C. Wuisman, B. Janse, C. Witberg en A. Volle bregt Jr. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze prettige vergadering. Netto vooruitgang van het spaarsaldo 445.400 (166.900). Aan het jaarverslag der N.V. de Centrale Volksbank is het volgende ontleend: De resultaten van het afgeloopen jaar stem men tot tevredenheid. De inlagen en terugbe talingen behaalden een aanmerkelijk hoogere omzet dan het jaar tevoren, de toename der in omloop zijnde spaarboekjes was aanmerke lijk hooger dan in 1934, terwijl het aantal posten van inleg en terugbetaling eveneens ver boven dat van 1934 uitging. De spaarbank van den R. K. Volksbond te Schiedam is per 15 Mei '35 overgenomen met een saldo van 420.630. Per saldo vermeerderde het totaal der in omloop zijnde spaarboekjes met 4222 tegen een vermeerdering van 2371 in 1934. In totaal werd ingelegd 2.438.408. Uitbe taald werd ƒ1.992.922. De netto-vooruitgang van het spaarsaldo bedroeg 445.486 tegen 166.908 in 1934. Na vermindering van dezen vooruitgang met het bedrag dat in Schiedam per 31 December uitstond, dat was 387.566, is de netto-vooruitgang 57.919, hetgeen aan- i*-"'kslijk lager is dan vorig jaar. SCHIEDAM, 16 Juli. Aangekomen: Eng. s.s. Pine Court, ledig van Rotterdam; Ned. •s- redenburg, ledig van Vlaardingen, beide 1 doklten in de Wilhelminahaven; s.s. va °C1Ï1U Rott. Lloyd, van Liverpool om L n™TCT„'atien 'n de Wilhelminahaven. tv 16 Juli. Vertrokken: Ned. Elusa nieuw, ledig naar St. Kitts voor order; Duitsch s.s. Borbeck ledig naar Narvik. EEN VROUWELIJKE VREDESBETOOGING. Een deputatie van den Intern. Vrouwenbond voor vrede en vrijheid bracht Woensdag een adres met 100.000 handteekeningen naar het ministerie van buitenlandsche zaken, ter overhandiging aan minister De Graeff. Hedenmiddag ca. 6 uur heeft in de Oranje straat een aanrijding plaats gehad tusschen 2 luxe auto's. Een in genoemde straat stil staande wagen, bestuurd door zekeren D. Z. werd aan de achterzijde aangereden door een auto, bestuurd door A. B. Laatstgenoemde wilde remmen, doch in plaats van op de voet- rem te trappen, drukte hij den gaspedaal in, waardoor de wagen vooruitschoot en de stil staande wagen aanreed. Hiervan werd de achterbumper en de nummerplaat ontzet, ter wijl de door B. bestuurde wagen schade aan de voorspatschermen kreeg en de nummer plaat eveneens ontzet werd. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. OPENBARE VERKOOPING. Door notaris A. Hoek werd hedenmorgen in veiling gebracht het heerenhuis met tuin en erf aan de Graaf Florisstraat 64. In veiling 5000. Daarvoor verkocht. JEUGDIG DIEFJE. Door de politie is een 7-jarige jongen aan- gehouden, die verdacht wordt in een tuin van een perceel aan de B. K. Laan gepoogd heeft pèrziken te stelen. Aangift evan 14—16 Juli. GEBOREN: Maaike N., dochter van H. P. Robart en M. N. Vos, van Beverenstraat 8 Aart, zoon van J. van Maaren en J. M. Gol, L. Kerkstraat 3 Lena, dochter van D. L. Bakker en L. Bergsen, Westfr.straat 117. ONDERTROUWD: T. J. J. Etman 28 jaar en A. H. J. Peitsman 28 jaar B. J. M. van Baaren 27 jaar en E. van der Kooij 26 j. H. van Schie 26 jaar en M. Kooimans 23 j. J. J. Scholte 29 jaar en P. Herkelman 26 jaar II. van Dijk 23 jaar en J. Ver biest 21 jaar G. M. Klijn 22 jaar en C. J. Beukers 24 jaar S. Houtman 63 jaar en M. van Wamelen 57 jaar J. Muijlwijk 29 jaar en C. van Dijk 28 jaar M. Dronkers 30 jaar en A. W. Walters 24 jaar A. A. Mulder 30 jaar en S. de Vries 27 jaar L. J. Friedrich 23 jaar en W. L. Kruining 18 jaar GEHUWD: J. J. Schuurmans 27 jaar en A. W. B. Brounts 27 jaar A. A. van der Heiden 23 jaar en M. H. Harreman 22 jaar H. den Hollander 25 jaar en F. H. Hermsen 17 jaar j. t. 't Hoen 26 jaar en C. E. den Bleeker 24 jaar M. Hollenga 25 jaar en W. Smit 21 jaar. SCHIEDAM, 16 Juli. (R. H. B. S. afd. B). Ge slaagd R. Boot, H. Breederveld, D. Durrer, mej. E. Houtman, A. J. Jacobsen, R. v. Krevelen, A. c. Möhring, L. v. d. Most, mej. J. Pelle, W. Pelt, W- Vervoort, C. Vogelezang, A. Wagenaar. Af gewezen 2. V Doordat de bestuurder geen voldoende uit zicht had en daardoor het teeken van den verkeersagent verkeerd begreep, is heden middag op den Coolsingel bij de Aert van Nesstraat motorwagen 477 van lijn 2 tegen een autobus der N.V. V.A.O.M., van den dienst RotterdamVlaardingen, gereden. De autobus werd tegen een paal van de ver lichting gedrukt. Er zaten achterin geen pas sagiers. Hierdoor vonden geen persoonlijke ongelukken plaats. De trambestuurder J. K. geheeten, bekwam door glasscherven snijwon- den aan het gelaat. In een stal aan den Zwaanshals is gister avond de 10-jarige K. v. D. uit de Blokland straat bij het spelen van een hooizolder ge vallen en met het hoofd op een drie meter lager gelegen steenen vloer terecht gekomen. De jongen bekwam een hersenschudding en werd in het ziekenhuis aan den Bergweg ter verpleging opgenomen. Hedenmorgen is in het St. Franciscus- Gasthuis na het ondergaan van een zeer zware operatie, welke helaas niet meer mocht baten, in den nog jeugdigen leeftijd van 34 jaar overleden de heer Marius Spree Jr., de bekende Rotterdamsche ka pelmeester, zoon van den voor een zevental jaren ge storven tooneel- acteur Marius Spree Sr. Reeds vroegtij dig trad de jonge Spree in kinder- rollen bij het ge zelschap van zijn vader op. Toch was het niet de too- neel-, maar de muziekkunst, wel- M. Spree Jr. ke hem aantrok. Zijn eerste lessen liep hij op de muziekschool van Jos Dado Sr., waarna hij leerling werd van de muziekschool van de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst en bij Julius Röntgen en wijlen Willem Feltzer zich ver der bekwaamde in het vioolspel, waarin hij al uitmuntte. Als violist kwam hij in het orkest van den Circus-Schouwburg, waarvan hij naderhand de gevierde kapelmeester werd. Door zijn be kende solistisch optreden gedurende de voor stellingen deelde hij al spoedig in de popu lariteit, welke Spree bij de Rotterdammers genoot. Niet alleen als dirigent maar ook als com ponist van muziekstukken en operettes ge noot hij onder de collega's eene zeer goede reputatie. Na den dood van zijn vader, welke tot het verdwijnen van het Spree-gezelschap leidde, heeft de jonge Marius op verschillende plaat sen als kapelmeester gewerkt. In December jl. ging hij over tot herop richting van het Spree-gezelschap, dat met stijgend succes verschillende populaire stuk ken uit het repertoire van zijn vader ten tooneele bracht. Van dit gezelschap was h(j zoowel de directeur als de kapelmeester. On danks de hem langzaam besluipende kwaal, waartegen hjj zich met groote energie en wilskracht verzette, hebben de laatste maan den van zijn leven zich gekenmerkt door een geweldige werkzaamheid om in zjjn opzet te slagen. Reeds lang vol belangstelling voor het Katholieke geloof, is de heer Marius Spree Jr., eenige dagen voor zijn dood in de schoot der Moederkerk opgenomen, Wier zoo hoop- en troostvolle leer en wier genadenbrengen- de Sacramenten de laatste dagen van zijn leven en bij zijn ingaan in het Hiernamaals voor hem een groote troost zijn geweest. Het is op uitdrukkelijk verlangen van den overledene, ons overgebracht door zijn zwaar- getroffen weduwe, dat wij hier nog melding maken van de liefderijke verzorging, welke hij van de zijde der doktoren en zusters van het Gasthuis heeft ondervonden. Dinsdag a.s. te negen uur zal in de St. Hil- degardis-kerk (Blommerdijkschelaan) de Uit vaart worden gehouden, waarna de begra fenis op het R. K. Kerkhof in C roos wijk. Hedenmorgen is brj den nieuwbouw van het hoofdbureau van politie aan het Haagsche- veer de 44-jarige opperman F. v. B., van een ladder gevallen. Hij bekwam een hals wervelfractuur en werd in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis aan den Coolsin gel overgebracht. Toen de 42-jarige veevoederhandelaar J. de V., uit West iJsselmonde, gisteravond laat een vischwinkel aan den Groenen Hilledijk in ging, werd hij daar door twee andere klan ten lastig gevallen, omdat hij een N. S. B.- insigne droeg. Het tweetal ging tot handtastelijkheden over, waarop J. de V. den winkel verliet. Terwijl hij in zijn auto stapte, kwamen de anderen hem achterop en een hunner sloeg hem zoodanig, dat zijn bril ver nield werd en hij een bloedende hoofdwonde bekwam. Men heeft hem in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. De politie wist de aanvallers te arresteeren. Het waren de los-werkman A. F. K. en de havenarbeider A. P. L., Ze zijn in verzekerde bewaring ge steld. Het detachement van dfe Rotterdamsche politie, dat aan den Vierdaagschen zal deel nemen, vertrekt Maandagmorgen te 9 uur van het hoofdbureau van politie. Het keert Zaterdag te half een terug en wordt dan op den Lagen Oostzeedijk met muziek ingehaald. Verwacht wordt: Matige, later wellicht toenemende "Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, toene mende bewolking met veel kans op regen of onweer, later koeler. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind van De Bilt hedenmorgen te 9,20 uur aan alle posten: Attentiesein neer! lederen Maandagavond repetitie Harmonie- gezelschap St. Ambrosius, R. K. Volksbond, 8 uur. lederen Maandagavond van 9 tot half 11 repetitie van het gemengd koor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen Dinsdag bestuursvergadering R. K. Metaalbewerkersbond „St. Eloy", gebouw R. K. Volksbond. lederen Dinsdag repetitie der R. K. Gem. Tooneelvereen. „Aiberdingk Thym", R. K. Volksbond, half 9. lederen Dinsdag repetitie Jongenskoor K. K. G. (dir. C. Vredebregt) van 67 uur, Parochiehuis Lekstraat 55. lederen Dinsdag 8,30 uur repetitie mannen- zangvereeniging „Inter Nos", cafe De Sein post. Eiken Woensdagavond indoortraining S.G.V. Gymnastieklokaal naast Gezellenhuis. lederen Woensdagavond om half 9 repetitie „Schiedam's Mannenkoor" (dirigent Paul v. d. Putten). Groote zaal van den R. K. Volks bond. lederen Woensdag om half 9 bestuursver gadering van het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond. ledpren Woensdagavond van half 9 tot half 11 repetitie Kon. Zangvereeniging Schiedam's Mannenkoor „Orpheus", onder Leiding van Ed. Flipse, Gebouw Eendracht. lederen Woensdagavond te 8 uur repetitie van het Symphonie-orkest L. van Beethoven (dir. J. C. M. Feltzer) in Klankstudio Lange Haven 55. lederen Donderdagavond van 810 uur repetitie Polyhymnia. R. K. Volksbond. lederen Donderdagavond van halt 9 tot half 10 sociale ontwikkelingslezing voor leden der Schiedamsche locale Gezelienvereenlging, onder leiding van den eerw. Praesea in gebouw Nieuwe Haven 121. lederen Vrijdag cursusavond 8,30 uur R. K. E.H.B.O. ln het Gymnastieklokaal naast de St. Jozefgezellenvereeniging. lederen Vrijdagmiddag van 5 tot 6 uür repetitie voor de meisjes van het kinderkoor van den K. K. Gorzen in het Parochiehuis. lederen tweeden Vrijdag der maand be stuursvergadering van de afd. Schiedam van den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus". Tusschen 8 en 8,30 uur „klach- teb voor de leden". lederen Zaterdagavond: Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behan gers en aanverwante vakken „St. Antomus' van 7.308.30 uur zitting van het bestuur. Gelegenheid tot aanmelding van leden. 19 Juli: Diergaarde, concert Rott. Philh. Gen. en Mannenzangvereeniging „Apollo", 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 Juli, in: Grand: La vie Parisienne (voor volw.); Studio: Een vreemdeling kwam (voor volw.): Lumière: Wereld in wording (boven 18 jaar); Corso: De graaf van Monte Christo (boven 18 jaar); Colosseum: Broadway-melody 1936 en Een liefde aan den Donau (voor volw.; Prinses: Zwarte Rozen en Agent van den geheimen dienst (voor volw.); Capitol en City; In de penarie en Stereofilm. Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland- sche Primitieven; Alg. Kunsthandel, Vis- schersdijk 111: Evert Moll. SCHIEDAM, 17 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10, Spoeling. Spoeling ƒ1ƒ1,10.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1