tentoonstelling en sportpark. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. 59ste JAARGANG. MAANDAG 20 JULI 1936 No. 17613 Under officieele belangstelling geopend. RIJK, GEMEENTE ARBEID. EN BUREAU: KOEMARKT 4, SCHIEDAM' TELEFOON INTERCOMM. No. 68085 hoofdzaak doorwaad" gT het Onderwijs, D, Naar de sportvelden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN. SCHIEDAMSCHE FAMILIE ERNSTIG GETROFFEN. PLECHTIGE H. MIS. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT bedraagt, franco by vooruitbetaling: Per drie maanden 3.25; per maand 1.10 per week 25 cent. Bij bezorging franco per post bedraagt de abonnementsprijs per drie maanden 3,75, bij vooruitbetaling. LOSSE EXEMPLAREN zijn steeds aan ons bureau Koemarkt 4 verkrijgbaar k 5 cent Per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt: Voor 1—6 regels 1.55, elke regel meer 25 ct. Bij contract aanzienlijke reductie. Geen prijsverhooging voor den Zaterdagavond. Reclames tusschen den tekst dubbel adv.tarief. Liefdadigheidsadv. half tarief. Voor liefdadig- heidsadv. worden geen contracten afgesloten. Kabouter-advertenties: 5 regels 0.50; 10 regels 1.—; 15 regels 1.50, bij vooruit betaling. Porto voor opzending van brieven gelieve men er bij te voegen. Gratis-Ongevallenverzekering: 500— bij overlijden door een ongeval; f 500— bij verlies van beide handen, voeten en oogen; 250.— bij verlies van één hand, één voet of één oog; 150— bij verlies van een duim; 75— bij verlies van een wijsvinder; 50— bij verlies van twee voorste ledematen van een hand: 25— hij verlies van elke» anderen vinger. De Verzekering op de voorwaarden als eenmaal per maand in dit blad wordt afgedrukt. Zaterdagmiddag verzamelden zich in 't voor malig st. Jacobs Gasthuis vele autoriteiten cn genoodigden om de officieele opening bij te Wonen van de Tentoonstelling van werk- stukken der werkloozencursussen. Deze ten toonstelling beschreven wij reeds in de Nieu- Schied. Crt. van Vrijdag 17 Juli j.l. Onder meer waren hier aanwezig', Jhr. Mr. Dr- H. a. van Kamebeek, Commissaris der Koningin, de directeur-generaal voor de Werkverschaffing en Steunverleening Mr. D. Uraaijer, als vertegenwoordiger van den Minister Van Sociale Zaken, vergezeld door den heer P. Van der Hout> ambtenaar van dit departement, de voorzitter van de Commissie van Advies V00r werkverschaffing in Zuid- Holland, de heeren Th. Heukels, lid van Ged. taten; P. de Bruin, lid van Ged. Staten; de burgemeester Van Overschie J. C. Baumann; Tin- gemeester van Kethel, Mr. J. J. v. d. Lip, burgemeester en wethouders van Schie- am; zeer vele raadsleden. De voltallige com missie vooi de werkloozencursussen en werk verschaffing voor jeugdwerkloozen en de Sporteommissie voor de gemeente Schiedam. Een welkom van den Burgemeester. De burgemeester, mr. dr. F- L' f' Haaren, heeft in een korte toespraak autoriteiten en belangstellenden wcciten en Deiangstenen«— Her hen welkom toegeroepen, omdat velen om dezen middag hadden bcschikbaa hier in Schiedam getuige t plechtig_ langnjke gebeurtems of tentoonstelling heden, n.l. de °Pe£et nieuwe Sportpark. Bij en de opening ()en commissaris der Ko- ZOnring en de vertegenwoordiger van den minister voor hun aanwezigheid. Het Gemeentebestuur van Schiedam stelt er prijs op U heden in ons midden te zien, om het mooie werk te bekijken. Weth. Dinkelaar spreekt. Weth. Dinkelaar sprak namens alle leera- ren en leeraressen en deelnemers aan de cur sussen, zijnde ruim 2600. Spr. dankte het Rijk en de Gemeente voor alles wat deze hebben gedaan om dezen arbeid mogelijk te maken. Het geld is goed besteed geworden. De in vloed der moreele inzinking, die de werkloos heid anders in nog sterke mate op deze men den zou doen gelden, wordt hierdoor geluk- f sterk beperkt. 111 193! werd de eerste proefcursus gehou den met 264 deelnemers. 1 Oct. 1931 ving het ontwikkelingswerk aan met 684 deelnemers. 1^3-1934 waren er 1700 deelnemers, '34- sisten nu in 1935-36 zijn re 2600 cur pn^TQ0111^1188611 2Ün verdeeld in 201 mannen vr°uwen leergangen, waarvan 44 leera- t en leeraressen, allen ook werkloos, les geven. zijn verdeeld in vier groepen. De 4e sloep ia voor jeugdige werkloozen, die ook nog een klein zakgeld ontvangen. ressen Pieren. Sp, dankt70~bestUUP van de Ambachtsschool en den directeur de heer Promes, alsmede het best houd- en industrieschool en de mej. v. d. Ven. Spr. wijst nog op het herboren st jacobs. gasthuis tot tentoonstellingshuis. schitterend resultaat. Spr. dankt ,en Commissaris der Koningin voor diens be e" willigheid om deze tentoonstelling te open1 Spr. hoopt dat dit soort tentoonsteuin Cn spoedig niet meer zal behoeven te w0r|^ gehouden. Rede mr. D. G. Draaye,. De dir. generaal voor de werkverschaf fing en steunverleening, vertegenwoordiger van den Min. van Sociale Zaken, zeide o.m dat het dep. van Sociale Zaken met groote belangstelling gadeslaat, hetgeen Schiedam dit gebied, onder leiding van den Gem. in specteur van het onderwijs dr. Smit, pres teert. Deze arbeid wordt met succes be kroond. Spr- wenscht Schiedam geluk met dit succes. Bovenal staat echter de normale ar beid van het vrije bedrijf. Spr. vestigt hier nog eens de aandacht op, het 2 op 1 stelsel, dat wordt aanbevolen. Indien noodig, zal het departement hier met raad en daad bijstaan. Spr. hoopt, dat de tijd spoedig zal aan breken, dat de straks te openen sportvelden, waar de geest en het lichaam worden opge- frischt hun doel niet zullen hebben gemist. In betere tijden kan dit gezonde lichaam en deze frissche geest dan weer vol moed aan den normalen arbeid. Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek aan het woord. Zonder aarzelen had spr. de uitnoodiging aanvaard. Het woord van den wethouder is echter juist, n.l. dat het niet benijdenswaar dig is deze soort tentoonstellingen te moeten openen. Ware men maar reeds zoo ver, dat de werkloozen aan den normalen arbeid kon den! Het is echter goed, dat deze menschen getroffen door den vloek der werkloosheid, moreel worden gesteund en hun toestand wordt verlicht. Deze tentoonstelling geeft ook op moreel gebied een zeker relief; omdat de werkloozen zien, dat de belangstelling van geheel de burgerij naar hun werk uitgaat. Spr. hoopt, dat deze tentoonstelling een succes zal mogen zijn en verklaart de ten toonstelling voor geopend. Hierna ging het groote gezelschap de ex positie in oogenschouw nemen. Na de thee te hebben gebruikt reed men per auto en per auto-bus van Van der Ende naar het te openen Sportpark Mathenesse. In de B. K. Laan hadden zich tijdens de officieele opening der tentoonstelling rfe deelnemers aan de gymnastiek-demonstratie, welke door de plaatselijke gymnastiekvereni gingen zou worden uitgevoerd, verzameld, om in optocht naar de velden te gaan. Om even over half 3 vertrok de stoet, die een fleurig schouwspel leverde door duizenden langs de straten werd gadegeslagen. De optocht ging langs de volgende route: B. K. Laan, Nieuwe Haven Oranjestraat, Gerrit Verboonstraat, hopmarkt Broersvest, Singel Overschiesche. weren Parallelweg, alwaar de 1200 gym nasten zich opstelden. Toen de auto's met de fficieele personen den Parallelweg opreden, werd door alle gymnasten den turngroet ge bracht. Hierna begaven alle deelnemers zich naar het Schiedam-terrein waar de stoet in elkaar werd gezet voor den opmarsch. Officieele opening. Allereerst had echter de officieele opening plaats. Als eerste spreker beklom de heer Dinkelaar, wethouder van onderwijs, het spreekgestoelte. Spr. heette alle aanwezigen welkom. Hierna vestigde hij de aandacht op hetgeen gepresteerd is door menschen, die zich uitgestooten voelden. Ons land doet echter veel om deze ramp te beperkeh. Schitterend wordt dit werk gesteund door den Minister van Sociale Zaken en de Gemeente. De men schen die hier hebben meegewerkt, hebben veel vakkennis opgedaan, want machines zyn hierbij niet gebruikt. Alles is handwerk. Verder herinnert spr. nog aan de werken, die reeds door de werkloozen zijn uitgevoerd, als de eetzaal op het terrein van de lighallen, het sportpark Boschhoek, de sportvelden aan den Havendijk en de veranderingen aan de Babberspolder welke in een tuin is herscha pen. Door de samenwerking in Schiedam is het steeds weer mogelijk geweest nieuwe werkobjecten te ontdekken. Hierna beschrijft spr. den aanleg van de sportvelden aan den Laanslootscheweg, welke reeds in de „Nieu we Schiedamsche Courant" van 9 Juli j.l. uit gebreid gestaan. Verder dankt spr. den di recteur van Gemeentewerken, die steeds de nieuwe werkobjecten weet te vinden. Ook den Minister van Sociale Zaken, dankt spr., daar deze het steeds mogelijk maakt dat de werken uitgevoerd kunnen worden. Schiedam is dankbaar voor de nieuwe sportvelden. Spr. dankt ook de S. B. L. O., die dwezen sport middag heeft georganiseerd. Hierna draagt spr. de velden over aan de S. B. L. O. On der het spelen van het Wilhelmus, door het Stedelijk Muziekcorps, wordt voor het sport gebouw de nationale driekleur geheschen. Dan beklimt de heer M. Stavinga, voor zitter van den S. B. L. O. het preekgestoelte. Hij zeide o.m. het volgende: Excellentie, dames en heeren, Uw tegenwoordigheid hier ter plaatse wijst er onmiskenbaar op, dat U de sport een hart toedraagt; op zijn minst belangstelling voor haar heeft. Het is ook een belangrijke dag voor den S. B. L. O., omdat thans naar buiten én voor ieder waarneembaar wordt gedemonstreerd de prettige samenwerking, die er bestaat tus schen de gemeentelijke autoriteiten eener- zijds en de sportbeweging in Schiedam ander zijds, die haar centraal punt heeft in den S. B. L. O. Wij herinneren ons nog heel goed de tijd, dat de verhouding tusschen overheid en sport niet zoo ideaal was. a WU beseffen dat er in de maatschappij nog vaneIe vraagstukken zijn, dan het scheppen tei, e sP°rtgelegenheid. Maar erkend zal moe- u *or,i - i Verwacht wordt: Matige, tijdelijk wellicht nog krachtige Zuid-Westelijke tot Noord-Westelijken wind, zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijn lijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Stormwaarschuwingsdienst. Geseind gisteravond te 20.45 uur aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland: „Stormsein neerhalen! Blijft op Uw hoede!" OPENING SPORTPARK MATHENESSE TE SCHIEDAM. Een overzicht van de gymnastiek-demonstratie, die niet minder dan 1200 turners en turnsters ter gelegenheid van de opening van het nieuwe sportpark gaven. De opening geschiedde door den com missaris der Koningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. H. A. v. Karnebeek, als vertegenwoordiger van den minister van Sociale Zaken. Tentoonstellingen: Museum Boy mans: Jeroen Bosch en de Noord-Nederland- sche Primitieven; Alg. Kunsthandel, Vis- schersdijk 111: Evert Moll; Studio '32, fo towerk van Gerrit Burg, Cas van Os en Steel Zoetmulder. Schiedam. Passage theater 8 uur, Shirley Temple in ,Om hun kind", (voor volw.). jongen1"0611' dat de sport, in het leven van den neemt. menschen een belangrijke plaats in door de o Schiedamsche sportbeweging wordt nark de van het Mathenesser Sport- 'ongeren o^Ieh^id geschapen voor vele Wij zijn het geniV°etbalsPel te beoefenen, zeer dankbaar, datC1^ebestuur van Schiedam gemeentelijke sportcomlj^'f ^dV!fS van en de plannen voor c^16, heeft gevolgd ,i Qnnvtnarir aanleg van het Ma thenesser SP° tPark heeft Wil zijn de regeering Zee J galden beschikbaar leg. Al was het dan om niet t de sport, dat een belangr^ uitvoering van dit object voor .1eugjjRe wprk ioozen werd beschikbaar gesteld, de Schie- damsche sportbeweging trekt toch profijt van de beslissing van de regeering. Aan de gemeentelijke sporteommissie en haar voorzitter en de heer J. Dinkelaar, bren gen wij dank voor het vertrouwen, dat zij in het bestuur van den S. B. L. O. stelt. Het bestuur van den S. B. L. O. meent er in geslaagd te zijn voor dezen middag een af wisselend programma te hebben saamgesteld. Wij danken dit aan de spontane medewerking van vele zijden. Eén man verdient echter nog een bijzonde re vermelding, dat is de heer A. van Schie, die als secretaris van de gemeentelijke sport eommissie en tevens als secretaris van den S. B. L, O. ongelooflijk veel werk heeft ver zet, vooral de laatste maanden bij het orga- niseeren van deze feestelijkheden. Zonder hen als secretaris van de gemeentelijke sporteommissie en van den S. B. L. O. zou den wij niet zoo ver zijn als thans het ge val is. Vandaag is het precies zes jaar geleden, dat de S. B. L. O. opgericht werd; gisteren was het vijf jaar geleden, dat de gemeente lijke sporteommissie werd samengesteld. Aan deze gedenkdata wordt een derde toege voegd: 18 Juli 1936 opening Mathenesser Sportpark. Moge dit Sportpark lang dienen om een een gelukkige jeugd, uren van genot te ver schaffen door na gedanen arbeid zich te verpoozen, de spieren te oefenen, den geest te scherpen, gezondheid op te doen en ka meraadschap te vinden en te schenken. En daardoor gelukkiger en beter menschen te worden. Hierna werd het woord gevoerd door den heer A. H. W. Weekenstroo, voorzitter van den R. V. B. Spr. feliciteert Schiedam en de S. B. L. O. met de aanwinst van deze sportvelden en vermoedt, dat de S. B. L. O. in de toekomst wel geen gebrek aan huurders zal hebben. Spr. memoreert nog even de aangename sa menwerking tusschen S. B. L. .O en den R. V. B. en verzekert dat in het vervolg beiden hun taak zullen blijven vervullen. Direct hierop marcheeren onder pittige marschmuziek van „St. Ambrosius" de ruim 1000 gymnasten het terrein op. Nadat de deelnemers de turners een vaandelgroet ge bracht hebben, wordt onder leiding van den heer J- de Kok een massale vrije oefening op muziek uitgevoerd wat keurig geschied de. Hierna marcheerden de deelnemers het veld weer af. Dan vangen op de verschillende velden wedstrijden aan o.a., korfbal tusschen Odi en een combinatie van Schiedam en Lenig en Vlug. Handbal tusschen Thor en Olympia uit Den Haag. Gymnastiek van Dok, Odo, Excelsior en Thor. Krachtsport tusschen Sandow en het Rotterdamsche D. O. S. Athletiek van de Rotterdamsche Athletiek Kring en Wiel rennen tusschen „De Zwaluwen", „De Pijn" en „Schiedam". De laatste vereenigingen verreden onder leiding van den heer J. A. v. d. Hurck een koppelachtervolging, een persoonlijke achtervolging, een afvalwedstrijd voor junioren en een klassementswedstrijd voor nieuwelingen. De wedstrijden werden met belangstelling door de vele toeschouwers gadegeslagen, die zeker van goede sport ge noten hebben. De clou van de middag was evenwel de voetbalwedstrijd tusschen het Zwaluwenelftal en een Schiedamsch elftal. De Schiedammers hadden Bochove van S.' V. V. in hun gelede ren voor Borrani van H. D. V. S., terwijl de Zwaluwen invallers hadden voor Kammeyer en van Vliet, die resp. werden vervangen door van Maren (ADO) en de Boek (Bloemen- daal) verder verschenen de elftallen in de opstelling reeds gepubliceerd in ons blad van 15 Juli j.l. Over den wedstrijd het volgende: In den aanvang zijn de partijen goed aan elkaar gewaagd. Na ongeveer -25 minuten spelen krijgt van Bochove den bal te pakken zet goed voor en v. d. Bout kopt keurig in 10). Van lange duur is deze stand echter niet, want even later knalt Dumortier den ge lijkmaker in de touwen (11). Even later is het van Walsum die in plaats van voor te zetten, zelf schiet, welk schot doel treft (1—2). Hierna is het rusten. Direct na de rust zien wij een keurige kopbal van v. d. Bout en een keihard geno men vrije schop van Bakhuijs, welke beide bal- >en echter gestopt worden. Dan komen de Zwaluwen geducht opzetten en door toedoen van Dumortier, de Bock, Bakhuijs en de Bock brengen zij in -weinig tijd de stand op 16. Dan weten de Schiedammers zich weer los te werken wat beloond wordt met twee doel punten resp. van v. d. Bout en Eembergen. Wij zien de Bock Beun nog eens passeeren, maar dit doelpunt wordt wegens buitenspel geannuleerd. Kort hierop blaast de heer A. C. Wey voor de laatste maal en hebben de Zwaluwen verdiend gewonnen. Bij Schiedam blonken Jansen, v. d. Ende en v. d. Bout uit, terwijl Dumortier en We ber bij de Zwaluwen de beste waren. X>e s. B. L. O. kan verzekerd zijn, dat vele stadgenooten van hetgeen deze middag te zien werd gegeven hebben genoten. Onder de vele aanwezigen merkten wij op Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Koningin, Burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren, den heer H. P. Clasie, commis saris van politie, Mr. M. M. van Velzen, ver- er vertegenwoordigers van de bij de S. p. L. o. aangesloten vereenigingen, den heer E. Mundt van de Technische Commissie, en de heeren Mutters en Haan van de Zwalu wen- Wat ons nog opgevallen is, is wel, dat het publiek zóó enthousiast was, dat het er regel van maakte, de speelvelden te betre den, wat voor de spelers buitengewoon las tig was. Vooral toen het Hollandsche kanon Bakhuijs verscheen, waren er velen, die zijn voetbalbeenen eens van nabij wilden bewonde ren. Gisterenochtend heeft in de Dekenale Kerk een zoon van dr. Geerdes, father Ant. Geer- des van de missionarissen van Mill-Hili (Roo sendaal), zijn eerste H. Mis opgedragen. Voor deze H. Mis bestond groote belang stelling en was de Frankelandsche Kerk tot in alle hoeken gevuld. Het koor zong allereerst het Veni Creator, en verder de Mis van Van Kalmt- hout op verdienstelijke wijze, na af loop Hac. Dies. De Hoogeerw. heer peken A. J. C. Schraag, fungeerde voor presb.-assistens, Kapelaan Koopman, diaken en Pater Em. Jansen O.P. als sub-diaken, terwijl een oud studiegenoot van father Geerdes, rev. B. Kuypers als ceremoniarius fungeerde. Dr. H. Ahaus van Mill Hill (Til burg) heeft de indrukwekkende preek gehou den. Ook was aanwezig Père Kerstens, Pro vinciaal der Witte Paters. Na de H. Mis was er een druk bezochte receptie in de Frankelandsche pastorie. 's Avonds droeg father Geerdes een plech tig Lof op met Te Deum, waarbij Kapelaan Leesberg uit Amsterdam, oud-kapelaan van de Gorzen assisteerde. Father Geerdes vertrekt 21 October naar de missie van Punjab (Britsch Indië) van uit Marseille. DE VIEKDAAGSCHE EN SCHIEDAM Het vertrek. Hedenmorgen zijn 70 Schiedamsche deel nemers met de Nrjmeegsche boot van de Prins Hendrikkade te Rotterdam naar de Keizers- stad vertrokken. Onder hen bevonden zich 7 agenten van politie onder leiding van inspec teur Kloezeman, en een 40-tal werkloozen, die voor het vertrek toegesproken werden door dr. Smit. Verder waren er de leden van de Schiedamsche Wandelaar, Naar Buiten en de B. V. L. W\j hopen dat alle. deelnemers Vrijdag a.s. met de behaalde eereteekenen getooid gezond en wel in onze stad mogen terugkeeren. SCHEEPVAART. SCHIEDAM, 18 Juli. Aangekomen: Dan- ziger s.s. Marie Siedler, van Southampton om kolen te bunkeren: Noorsch m.s. Toureoing, van Kobé via Rotterdam met olie voor N.V. Schieveem in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 18 Juli. Vertrokken: Noorsch m.s. Brattdal, naar Geraldton; Noorsch m.s. Toureoing, met olie naar Hamburg; Danziger s.s. Marie Siedler, naar Stettin. Men meldt ons uit Den Haag: Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat, toen hij twee fietsers, die voor zijn wagen reden, wilde ontwijken, iets naai- rechts uithalen. Vermoedelijk drukte hij daarbij op het gas pedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van den bakkerswinkel der firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 19-jarig meisje M. van Dorp, dat door met een jon ger zusje en een broertje voor den etalage stond, meegesleurd en in de étalage gewor pen. Een broertje was juist in den betref fende winkel een boodschap aan het doen. Met een verbrijzeld onderbeen, dat vermoedelijk geamputeerd zal moeten worden, is het meis je naar het R. K. ziekenhuis gebracht. Ook beide andere kinderen werden door de auto getroffen, gelukkig echter minder ern stig. Het 16-jarig meisje kreeg een kneuzing van den rechterenkel en schaafwonden, ter wijl het 9-jarig broertje een gapende hoofd wonde had en de glasscherf boven het oog. De moeder der kinderen, die het ongeluk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Ook zij werd aan de beenen gewond. Verder werden nog getroffen de 49-jarige mevrouw Van R. L., uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd gewond en de 67-jarige mevrouw M. A. J. K„ van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. Nader vernemen wij, dat de bestuurder geen rijbevoegdheid bezat. Het was een 16- jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. Hiermede is reeds een strafbaar feit gepleegd, aangezien men volgens de wet ook voor het onder toezicht rijden den 18- jarigen leeftijd moet hebben bereikt. De familie van Dorp, waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont in Schiedam, doch logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's-Graven- hage. OVERGANGSKLASSE. ExcelsiorR. C. H. Excelsior wordt het eerst naar de mat ge stuurd. Reeds bij een stand van 10 wordt A Hoenderop gebowled door L. Kuyt, kort hier op gevolgd door C. Wuisman, die door C Kamoen op schitterende wijze wordt gevan gen op het bowlen van L. Kuijt. Na dit on gunstig begin gaat de score snel omhoog. Pas brj 96 komt de scheiding tusschen J. Ooster- holt en R. v. Lingen als eerstgenoemde me' 42 waaronder vier zessen en een vier runt out gaat. Met A. Walbeek en R. v. Lingen op de mat gaat de score nog sneller omhoog. Op een stand van 163 moet wegens regen gestaakt worden. R. v. Lingen heeft dan 64 runs w.o. twee zessen en tien vieren en A. Walbeek 37 met drie zessen en vier vieren. Als het weer opklaart, besluit de aanvoerder der Schiedam mers te sluiten. De bowlingcijfers van R.C.H. zijn: L. Kuyt 492; H. Zonneveld 450; J. Hellingman 22—0; C. Kamoen 180; en E. v. Mus- scher 120. G. v. Musscher en J. Siegerlst openen voor RCH. Op 17 wordt eerstgenoem de (12) op het bowlen van G. Oosterholt door R. van Lingen gevangen, gevolgd door H. Zonneveld met 1 run die run out gaat. Ook J. Hellingman, die hierna inkomt, verdwijnt snel. Hij wordt, na 2 runs gescoord te hebben gebowled door J. posterholt. Even gaat het er nu gunstiger voor de gasten uitzien, doch nadat J. Siegerlst (16) door J. Oosterholt ge bowled wordt, is de tegenstand gebroken. Van 454 wordt het 70 all out. L. Kuyt (0) wordt gevangen door A. v. d. Horst op het bowlen van J. Oosterholt, terwijl C. Kamoen (0) op dezelfde bowled l.b.w. g out. J. Kedde (5) wordt gebowled door G. Oosterholt cn G. SCHIEDAM, 20 Juli. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn per E. D. ad 46 pet. 10. Spoeling. Spoeling 1h 1,10. BURGERLIJKE STAND GEBOREN, 18 Juli: Pieter, zoon van L. Stam en A. van der Plaat, van Dijckstr. 11 Scheffer (0) door J. Oosterholt. Als II. Kuyt (1) run out gaat, blijft J. Paape met 17 runs w.o. een zes en een vier not out. Bowlingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 34 6 en G. Oosterholt 32—2. Excelsior tracht nu door de Haarlemmers nogmaals in te stu ren, een inningsoverwinning te behalen. Het verschil bedraagt 93 runs. De vier eerste batsman worden alle op het bowlen van J. Oosterholt gevangen t.w. G. v. Musscher met 8 door M. Groenhorst, J. Paape met 5 door C. Wuisman, J. Siegerist met 6 door A. Hoen derop en C. Hellingman met 11 runs caught and bowled J. Oosterholt. Deze bowler heeft in deze innings zeer veel succes. J. Helling man (2) wordt door hem gebowled alsmede H. Kuyt (1) terwijl ook L. Kuyt door hem gevangen wordt op z'n eigen bowlen. Nadat H. Zonneveld (bowled) en C. Kamoen (l.b.w.) door dezelfde bowler van de mat verdreven zijn, weet G. Oosterholt C. Scheffer (6) te bowlen, waardoor het totaal van RCD 73 be draagt met inbegrip van 13 extra's. Bowlingcijfers Excelsior: J. Oosterholt 20 9 en G. Oosterholt 40—1. Excelsior wint dus met innings, 20 runs en 7 wickets. TWEEDE KLASSE. AjaxExcelsior 2. Deze wedstrijd had voor de gasten een on gelukkig begin. Direct na den aanvang raakte A. Roovers boven zijn rechteroog geblesseerd door zelf een bal in het gezicht te spelen. Hij moest zich onder doktersbehandeling stellen en kon zoodoende verder niet mee spelen. J. Oranje en A. Janse werden beide door E. v. d. Smit gebowled, terwijl F. Bakker op de zelfde bowler door v. Breen gevangen werd. Er was toen pas 9 runs gescoord voor het verlies van 4 wickets, doch hierna ging het iets beter. H. Schaeffer met 17 en W. Peters met 7 runs werdén beide door v. Breen ge vangen op het bowlen van resp. v. d. Smit en Versteeg. A. Zoetmulder (14) werd op het bowlen van Versteeg gestumped. Nadat van Deursen door'Rutgers op het bowlen van v. Breen gevangen was, kwam pas de tegenstand der gasten. M. Gerards scoorde 8 runs, waar na hij door Rutgers op het bowlen van Ver steeg gevangen werd. Erkenbroek was met 39 runs topscorer. Hij werd tenslotte door Versteeg gebowled, zoodat Th. Wielemans met 6 runs not out bleef. Bowlingcijfers Ajax: E. Versteeg 304, E. v. d. Smit 364, v. Breen 161 en J. Rutgers 170. Ajax was reeds voor 25 runs uit. F. Ermers (3) en E. v. d. Smit gingen l.b.w., terwijl H. den Holder door Gerards gevangen werd. De overige batsmen werden allen gebowled, waarvan al leen L. Jansen met 16 runs in de dubbele cij fers kwam. Bowlingcijfers Excelsior: H. Schaeffer 125 en A. Zoetmulder 115. Ajax werd nogmaals ingestuurd. Van het oper.ings- paar stond vooral Dozy verdienstelijk te bat ten. Na het scoren van 40 runs werd hij door A. Zoetmulder gebowled, nadat eerst L. Jan sen (17) op het bowlen van M. Gerards door A. Jansen gevangen was. E. Versteeg met 11 runs werd door H. Schaeffer gebowled, ter wijl H. v. Breen plaid on ging. Hierna zagen F. Ermers (11( en G. v. Ommen (3) door het scoren van de resteerende 14 runs kans de inningsnederlaag te ontgaan, zoodat Excel sior won met 83 runs op de eerste innings. Bowlingcijfers Excelsior: H. Schaeffer 27-2, A. Zoetmulder 211 en M. Gerards 341.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 1