TANG ROND MADRID WELDRA GESLOTEN EEN INTERVIEW GEN. MOLA. MET D' mtui t dat s.tfA'iirs Typhoon in Japan Primo de Rivera uit gevangenis van Alicante bevrijd. -«ïffsa de katholieken in '.Vv-ri !®Ü31 sanjurgo. DANZIG. VRIJDAG 24 JULI 1936 Levensmiddelen te Madrid geconfisqueel hongersnood dreig, ook imlergehrek de hoofdstad. De bloedige strijd. mmm" HEEL NOORD-SPANJE IN HANDEN DER REBELLEN Opstandige troepen nog slechts 30 K.M. van Madrid .W',» -O.v. 'i 8- f VOORZICHTIGE TACTIEK. „De opstand kan niet meer onderdrukt worden. Spanje wil zich bevrijden". BIJZETTING van generaal STRIJD OM DE MACHT IN BARCELONA. DE FRANSCHE HULP AAN SPANJE. Levering van bombardementsvlieg' tuigen nog onzeker. Hevige gevechten tusschen socialis tische stormgardisten en communisten. SLOT VAN ALFONSO BEWAAKT. PROTEST VAN ENGELAND EN FRANKRIJK. Wegens het gebruik van Tanger als operatie-basis door Madrid. Honderden huizen ingestort; vele vermisten. Tokio, 23 juli. (D.n.b.) in het Bisschoppelijk protest inzake behandeling der jeugd. Greiser komt op tegen de Poolsche betoogingen. DE berichten, welke in den loop van den dag via den regeerings- zender Madrid, alsmede via den zen der. Sevilla en van particuliere zijde zijn verspreid, zijn zoo vol tegenstrij digheden, dat het uitermate moeilijk is, te constateeren, welke van de beide partijen momenteel de meeste vorde ringen maakt. Vast staat evenwel, dat de troepen van generaal Franco van drie zijden op Madrid aanrukken en wel de Marok- kaansche en geregelde troepen van het Zuiden en de monarchistische organisaties en de Carlisten van het Noorden uit. Deze laatste contingenten staan onder oppercommando van den gouverneur van de provincie Navarra. Tenslotte zijn er nog de troepen van generaal Mola, waarbij zich duizenden rechts georiënteerde boeren en fascis ten hebben aangesloten. Van den anderen kant heeft de volks, frontregeering de haar trouw gebleven politietroepen, civiele gardisten en leden der roode militie tegen de rebel- len-afdeelingen in het veld gebracht. Of rond Madrid reeds belangrijke ge- Vechten hebben plaats gehad, staat nog niet vast. Het schijnt evenwel, dat de beslissende slag om Spanje's hoofdstad nog niet is begonnen. MADRID, 23 Juli. (R.O.) De gemeenteraad van Madrid heeft alle voorraden levensmid- dalen en steenkool voor in beslag genomen verklaard. De Amerlkaansche ambassade te Madrid heeft medegedeeld, dat naar schatting de in de stad aanwezige levensmiddelen nog slechts voor twee dagen toereikend zullen Zijn. Ook zouden de opstandelingen de bewa- Madrid. De opstandelingen zijn hier aange komen en de gevechten zijn begonnen. Regeeringstroepen hebben de passen van de Sierra de Guadarrama bezet. In den loop van den dag slaagden trouw gebleven troepen, tezamen met roode militie erin, den Col Nava- cerrad op' de opstandelingen te veroveren. De rebellen trokken zich terug op Lagranja. Hedenochtend vielen de regeeringsgetrou- wen de opstandelingen aan, die zich hadden verschanst bij het dorp Quidarrama en den Col Leon. De rebellen verdedigden zich met twee kannonnen, doch richtten weinig schade aan. Te Madrid worden troepen van eenige dui zenden soldaten georganiseerd met artillerie, die ook naar dit gebied zullen vertrekken. De leider van de socialistische partij, Largo Caballero, heeft een bezoek gebracht aan het .front" en moedigde de strijders aan, hij ver zekerde hun, dat gezorgd wordt voor de proviandeering. Als ooit de term burgeroorlog in zijn volle beteekenis kon toegepast worden, dan is het zeker bij den bloedigen strijd, welke nu al een week lang in Spanje woedt, en nog steeds in hevigheid toeneemt. Heel scherp wordt die krijg gekarakteriseerd door den correspondent van de „Petite Gironde die bij het Noordelijk leger der rebellen ver toeft: het is een volksopstand, waarbij het geregelde leger de rol van kader speelt. Er zijn twee kampen. Het eene van de regeering, dat weer in twee scherp geschei den parten uiteenvalt; een groep, welke een voudig en zonder meer trouw aan de hm~ dige regeering, aan het huidige bewind is; en de groep van socialisten en communisten, de roode militie, welke voor een commu nistisch volksfront vecht, bereid deze regee ring te steunen, indien zij ultra-rood ver kiest te zijn, bereid ook om de wapenen te gen de regeering op te nemen, indien deze niet onvoorwaardelijk aan Moskou wil ge hoorzamen. Tegenover dit leger van „regeermgsge- trouwen" staat het leger der rebellen, d.w.z. van allen, die willen voorkomen, dat Spanje een prooi van het bolschewisme wordt. In dit kamp treft men van uiterst recht? tot het linksche centrum; men vindt er een groot deel van het leger, monarchisten, Spaansche fascisten, conservatieven, recht- schen en ongetwijfeld de groote massa dei Katholieken. Wat zich momenteel in Spanje afspeelt, moest komen. Men voelde aan, dat het arme land den chaos tegemoet ging, en na de volksfront-zegepraal van Februari De correspondent van Havas zag verder, I een ^wmnm^^ hoe goed hrmr van Peemerinns niet is vernield VOOral toen de g t> dat de brug van Peguerinos niet is vernield, doch wel ondermijnd, zoodat men deze onmid- zij het misschien ook bedoeMe machteioos i bleek om de elementairste rechten der be- dellijk kan op blazen. De brug wordt bewaakt D^,. t beschermen, nauwelijks een an door roode militie, die bevel heeft, niemand ™K 8 om de orde te herstellen dan een6 grijpen naar Spanje voor het ergste willen r dat het sovjet-Spanje zou worden. Wijl dit universeel begrepen wordt; wijl men bovendien beseft, dat het lot van Span je van zoo groote beteekenis voor geheel West-Europa zal worden, gaan de sympa thieën algemeen naar de Spaansche rebel Men kan het diep betreuren, dat Spanje op zoo'n manier gered moet worden, dat daarbij zooveel bloed zal vloeien. Men heeft t v (UN. PRSS.) Volgens I echter te bedenken, dat er voor dit land LISSABON 'o ui. het hoofdkwartier maar twee mogelijkheden zijn: een regee- berichten, sjkom _nnntin. I »-<• itfAiVA Vi#\+ sfrckprit. van van het gevechtsveld naar Madrid te laten passeeren. *lr«mstie' van het nOOiUAwa,i Uiv. maai. wwte liiugcAijxviicLicix .chten, a houden de rebellen-contin- ring, welke met het communisme afrekent generaa '„rd-Snanie tot aan Sala- of een bolschewistisch Spanje. Zou dit laat- crpheel Noord-Span je genten g wegen van Salamanca naar ate triomfeeren, dan is een onoverzienbaar a Ml«.hp grens worden door de troe- bloedbad te verwachten, katho de Portugeescnc manca rte Portugeescne gra»» ----- oen der opstandelingen bewaakt. Overal ~«n machine-geweerposten opgesteld. In de Noordelijke provincies wordt de orde door afdeelingen der fascistische militie en mo narchistische troepen gehandhaafd. In Salamanca is op bevel van generaal Mola streng tegen de communisten opgetre den. Twee communistische afgevaardigden en 500 communistische partij-leden zijn gearresteerd terwijl zeven communistische burgers voor den krijgsraad moeBten verschijnen in verband met een door hen' gépleegden overval op een militaire patrouille. Alle zeven werden ter dood veroordeeld, welk vonnis onverwijld door den kogel werd voltrokken. Generaal de Llano meldt uit Zuid-Spanje] daj de aldaar opereerende troepen van gene raal Franco in den loop van den dag ander maal successen hebben geboekt. Met steun van het luchtwapen zijn zij erin geslaagd, eenige regeerings-oorlogsschepen, die in de wateren rond Gibraltar waren gestationneerd, door een bomaanval te beschadigen. Generaal de Llano verklaarde, dat de tang om Madrid weldra zal gesloten zfln. „Wij kunnen eerlang", aldus de generaal, „onzen waarin de katho lieke cultuur van dit land verdronken zou worden. Hoeveel menschenlevens, door de hand van het communisme afgesneden, reeds te betreuren zijn; hoeveel kerken en kloos ters reeds verwoest werden, toonen de on weersproken statistieken, welke d°or Calvo Sotelo en Gil Robles aan de cortes zijn voor gelegd. De rebellie is in diepste wezen slechts een verweer, tegen de in Spanje steeds meer om zich heen grijpende tuchte loosheid en anarchie, een voorkomen van nog veel erger. kers van de waterreservoirs hebben gedood, vnndat thans de watervoorziening bedreigd is vandaag over het algemeen rustig broeders in het Noorden de hand reiken t de stad. De Llano heeft voorts een radio-bericht van gewees moriranigaties zijn er toe over- generaal Mola opgevangen, volgens hetwelk De voikb i nartii- en clublokalen de Noordelijke troepen nog slechts op der- gegaan verscnuienaB iJ J clublokalen tajl "„"„Hipn te bezetten. Verder van rechtsche p J schoone kunsten, werden o.a. het paleis der scho^ het paleis Lina, dat in van den den hertog van Alva en het p ^e_ hertog van Medinaceli door roode n Z°De bezitters van radiotoestellen in Madrid zijn uitgenoodigd, hun toestellen, wannce ficieele berichten worden uitgezonden, luid mogelijk aan te zetten. Bij weigering onmiddellijke arrestatie volgen. De kunstenares Maria Caballo en haar zoon zijn doodgeschoten, toen zij weigerden het bevel van de militie, om van het balkon te gaan, 0p te volgen. In de gelederen der volksfrontmilltie be vinden zich vele vrouwen, van wie reeds twaalf schijnen te zijn gesneuveld. De drukkerij van het katholieke blad „El Debate" is zooals men weet, door den staat in beslag genomen en wordt thans ge bruikt voor het drukken van een links-repu- bllkeinsch blad en het communistische blad „El mundo Curero", terwijl op de persen van het monarchistische blad „La Epoca" de tot een dagblad omgevormde „El ayndlcaiutv wordt gedrukt. Luitenant-kolonel Munoz Grande, de vroe_ gere commandant van de stormgarde, is ge~ arresteerd. Gisteren heeft de correspondent van Havas te Madrid den geheelen dag rond getrokken in het gebied Guadarrama, ten Noorden van f e f -L tig kilometer afstand van de hoofdstad zijn verwijderd. Verder wordt nog medegedeeld, dat Primo de Rivera uit de gevangenis van Alicante is bevrijd en aan het hoofd van een fas- cisten-afdeeling, welke met een stoot-troep van Mola is versterkt op Madrid aanrukt. Cordova zou zich nog steeds in handen van de rebellen bevinden. Ben Reuterbericht uit Gibraltar meldt, dat 10 000 Inwoners van Malaga naar de heuvels schijnen te zijn gevlucht. Naar verder te Gibraltar bekend werd, hpeft o-eneraal Franco een versterking van 500 man van het vreemdelingen legioen naar Alp-eciras gezonden. Deze manschappen zul- £n naar Malaga worden doorgestuurd «m Trlnieiens te bevechten. 20 000 roode milieu»» Te Gibraltar aangekomen vluchtelingen ver- hundeioteovergelaten huisdieren sterven in de ^Tijdens geveclüen in de streek van La Linea zijn ruim 100 personen gedood, terwijl talrij ke andere ^d Wfimen ontwricht. Het gewone leven s Een speciale correspo De Spaansche gezant te Den Haag, die om politieke redenen zijn ontslag had inge diend en verkregen, verlaat na het terug ontvangen van zijn geloofsbrieven, het ministerie van buitenlandsche zaken. PARIJS, 24 Juli. (D.NB.) Een speciale correspondent van de „Matin", die Donderdag kans gezien heeft, het hoofdkwartier van generaal Mola in Burgos te bereiken, werd aldaar in de gelegenheid gesteld» met den leider van de militaire groep in het Noorden een onderhoud te heb ben. In het verloop van dit onderhoud verklaarde generaal Mola, dat het plan van den opstand reeds lang door verscheiden generaals is uitgewerkt. De opwinding, die zich na de vermoor ding van den monarchistenleider Calvo Sotelo van geheel Spanje meester maakte, werd echter de aanleiding, om er op los te trekken. blad heeft een interview gehad „Vieie Marocame welke daarbij verklaar- met generaal Franco, wem J de, /at hij geenszins voornemens was com plicaties uit te lokken door een opmarsch naar Tanger. Hij wenschte echter, dat het regee- "dgs-eskader geen gebruik maakte van deze pr>; £en civiele gardist schietend op rebellen in een straat te Madrid, Staa als operatie-basis. pranoo legde er verder den nadruk op, dat m beweging zich niet ten doel stelt, Spanje de monarchie op te leggen, die het niet wil, noc een tyrannieke dictatuur, welke in strijd is me ae intieme gevoelens van het Spaan sche volk. „Wanneer de overwinning eenmaal behaald zal zijn, za et leger op zijn plaats weten terug te keeren," aldus Franco. LISSABON, 23 Juli. (R.O.). Te Eatoril heeft de plechtige bijzetting p aats gehad van den bij een vliegongeluk om et leven gekomen generaal Sanjurjo. De kist met het stoffelijk overschot, waar aan o.a. een krans van ex-koning Alfonso was gehecht, was geplaatst op de affuit van een kanon. Onder de duizenden, die de baar volgden, bevonden zich verscheidene Spaansche gran- des en een groot aantal Spaansche en Italiaan- sche fascisten in uniform. Het revolutionnaire bewind te Cordova heelt den wensch te kennen gegeven, dat het lijk gebalsemd en naar Cordova gezonden wordt, om door het „overwinnende leger" naar Ma drid te worden vervoerd. kE toestand te Madrid wordt hoogst ernstig en alle pogingen worden in het werk gesteld, om de zich in dte hoofdstad bevindende Amerikanen naar het gezantschaps- gebouw over te brengen, zoo luidt een telegram, dat heden op het staats- departement te W ashington van de ambassade der Vereenigde Staten te Madrid werd ontvangen. De reden van onze ongerustheid, zoo wordt aan dit bericht toegevoegd, is de ontvangst van de tijding, dat de regeeringstroepen ten Noorden van Madrid verslagen zijn en zich in wan orde naar de hoofdstad terugtrekken. Inmiddels heeft radio.Sevilla vannacht medegedeeld, dat de inneming van Madrid zeer binnenkort kan worden verwacht. De volksfrontleiders ver laten de hoofdstad per auto. Volgens een te Lissabon opgevangen draadloos bericht bevinden zich de troepen van generaal Mola nog slechts vijftien kilometer van Madrid ver wijderd. Zij wachten nog op verster kingen, alvorens den aanval op de stad te ondernemen PAMPELUNA, 24 Juli. (UN. PRESS). In het hoofdkwartier van het noordelijk leger hecht men aan de militaire operaties in Noord-Spanje vooral hierom groote beteeke nis, wijl men zich zoo spoedig mogelijk in den rug wil dekken, teneinde het grootscheep- sche omsingelingsplan van de belangrijkste steden geheel te kunnen doorvoeren. Vooral Madrid en Barcelona moeten geheel worden ingesloten en van allen toevoer wor den afgesneden. Zoo hoopt men den burger oorlog weliswaar niet sneller doch onbloediger te kunnen beëindigen. Op de wegen van Pampeluna naar Soria ziet men voortdurende groote files vracht auto's, bezet met vrijwilligers, die met hun Baskische mutsen vrouwen en meisjes toe wuiven en zich onder de uitroepen „Leve Spanje, leve de koning, leve de godsdienst!" in den strijd begeven. Vele plaatsen zijn geheel van mannen ver laten, daar allen zich bij de nationale troepen hebben aangesloten. Men ziet dan ook vele vrouwen mannen werk verrichten en zelfs de politiediensten waarnemen. Ondanks den vurigen wensch van de vrij willigers, om naar Madrid op te marcheeren, schijnt men hier in het hoofdkwartier voor- loopig nog geen beslissenden slag voor de poorten van Madrid te willen riskeeren, doch eerst alle beschikbare strijdkrachten te willen concentreeren. Te San Sebastian is het giseren, zooals be kend, weder tot hevige gevechten gekomen. Na een hevig artillerievuur bestormden vier duizend nationale vrijwilligers de stad. Door de neerstortende puinen en dichte rookv ken, veroorzaakt door de explosies van kxanater. trokken de troepen voorwaarts. Minstens vijf en zeventig stukken geschut namen aan het bombardement deel. Ook van de zee uit mengde zich een regee ringskruiser, die de stad met zware granaten bestrooide, in den strijd. Vliegtuigen van de opstandelingen bombar deerden een benzinedepót van de regeerings troepen, dat in brand vloog. In den namiddag verscheen een Fransche kruiser voor de kust, om de te San Sebastian verblijvende Fransche staatsonderdanen in veiligheid te brengen. LISSABON, 24 Juli (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft de leider van de nationale troepen in Zuid-Spanje, generaal Queipo de Llano, een rede gehouden, waarin hij o.a. mededeelde, dat men te Sevilla erin geslaagd is, radiogrammen van de Marxisten uit Valencia, Barcelona, Biscaye en Badajoz op te vanen, waarin aan Madrid dringend om hulp wordt gevraagd. In Badajoz heeft zich een infanterie-regi ment aan de zijde van de opstandelingen ge schaard, die tnhans bijna de geheele provin cie in handen hebben. Nog slechts enkele afdeelingen van een ander regiment staan in Badajoz aan de zijde van de regeering. Het Parijsche blad „Le Figaro" meldt uit Cadiz, dat deze stad weer in handen van de opstandelingen is. De in de haven liggende Spaansche kruiser heeft zich moeten overge ven. De geheele bemanning is wegens muiterij en de vermoording van haar officieren gefu- sillccrcL Drie andere regeeringschepen zijn door vlieg tuig-bommen zwaar beschadigd. Volgens een uit Perpignan afkomstig be richt van de „Hmi du Peuple" zouden de beide generaals Goded en Batet in Barcelona stand- rechtelk zijn neergeschoten. .Goded was de leider van de nationale bewe ging op de Balearen en in Barcelona, terwijl Batet de chef van het militaire kabinet van den president der republiek was, die in 1934 de proclamatie van e enonafhankelijk Cata- lonië in Barcelona verhinderde. Het verzet tegen het volksfront, zoo ging Mola voort, heeft thans reeds in het geheele Spaansche volk wortel geschoten en de militaire strijdkrachten geven dit verzet alleen een strategischen ruggesteun. De opstand kan niet meer onderdrukt wor den. Spanje wil zich bevrijden. Het vertrou wen, dat de bevolking den militairen schenkt, waarborgt ons succes. In den strjjd tegen de verraders, die geld van Moskou hebben aangenomen, trachten wfl onder alle omstandigheden bloedvergieten te vermijden. Madrid had reeds lang omsingeld kunnen worden, doch wij zijn voorzichtig. De troepen blijven telkens zoo lang in hun stellingen, tot dat de materiaal-voorziening verzekerd is. De moed ontbreekt ons niet. Het komt alleen aan op het veilig stellen van den wa pen- en munitietoevoer. Inmiddels versterken de troepen hun stel lingen in het noorden. Voornamelijk in San Sebastian, Iron en Bilbao moet het gezag van het leger nog her- steld worden, doch ook hier werkt de tg voor de anti-marxistische beweging. Wat Madrid betreft, de hoofdstad is door het om haar gespannen net reeds volkomen geïsoleerd. Een millioen menschen zullen bin nenkort noch vleesch noch groenten noch ben zine noch toevoer van andere onontbeerlijke levensmiddelen en brandstoffen meer krijgen. Sedert gisteren is er in Madrid ook waterge- brek. Men moet dus nog een weinig geduld heb- ben. De vertegenwoordiger van de „Figaro die eveneens tot de noordelijke legergroep is doorgedrongen, meldt aan zijn blad. Ik heb vernomen, dat de vroegere minister-president Casares Quiroga bij een poging, om de Spaansch-Fransche grens te overschrijden, den dood gevonden heeft. De correspondent van „Le Jour meldt, dat hjj naar alle waarschijnlijkheid in den loop van Vrijdag den intocht van de nationale troepen In de Spaansche hoofdstad zal bij wonen". Donderdag heeft hij een ontmoeting gehad met den commandant van de Carlistische militie, Juliz Arrelano. Deze verklaarde, dat "*.ich op het oogenbllk alle nationale krachten win Spanje tegen de Moskovische verraders hebben aaneengesloten. De orde zal in ieder geval zegevieren over de wanorde en de natio nale gedachte over de internationale. De Carlisten, zoo zeide Arrelano verder, streven naar het herstel van de monarchie, de fascisten naar de handhaving van de repu bliek met den zoon van den vroegeren dictator Primo de Rivera als president en de generaals willen in ieder geval voor de naaste toekomst een militaire dictatuur onder Franco of Mola. De tijd zal daarover evenwel beslissen moeten. PARIJS, 23 Juli. (VAN ONZEN CORRES PONDENT). Het Parijsche kamerlid Dom- mange heeft een interpellatie aangekondigd, om te weten of wapenen, munitie en leger-ravi- tailleering inderdaad ter beschikking van de Spaansche regeering zijn gesteld en indien dit waar is, op grond van welke conventie inzake hulpverleening dit is geschied. Onder voorwendsel dat Delbos in Londen is, zoekt mén deze interpellatie tot de volgende week uit te stellen. In de Spaansche anti-volksfrontkringen wordt hedenavond verzekerd dat de Vier bom bardementsvliegtuigen morgenochtend uit Villacoublai zullen vertrekken, bestuurd door Fransche burgervliegers. Of de vliegtuigen inderdaad zullen vertrek ken moet nog worden afgewacht, aangezien reeds heden de nationalistische pers hevig protesteert tegen elke hulp, aan de volks- frontregeering van Madrid te verleencn. BARCELONA, 23 Juli. (R. O.) Heden is het te Barcelona „betrekkelijk" kalm. Op straal is het zeer druk. De autoriteiten organiseeren zoo spoedig mogelijk de verschillende diensten de voedselvoorziening verloopt reeds weer nor maal en op verscheidene plaatsen in de stad ztjn gaarkeukens ingericht voor de voedsel voorziening. Aangezien enkele rooverijen hebben plaats gehad, deelde de regeering mede, dat deze met kracht zullen worden onderdrukt. Uit Granollers wordt gemeld, dat de volks menigte generaal Gay heeft vermoord. De generaal was in 1933 voorzitter van den krijgs raad, die de kapiteins Galan en Garcia Fer nandez ter dood veroordeelde. De kleine expeditie, welke gisteren uit Bar celona nat..- .Saragossa vertrok, is in een door de opstandelingen gelegde hinderlaag gevallen. Hierbij is de bekende syndicalist Manuel Prieto, die in 1932 de werklieden van de mijnen van Figols aanvoerde, gedood. De Spaansche torpedojager no. 17 is van de Balearen de haven van Barcelona binnen- gestoomd onder commando van den eersten stuurman, aangezien de commandant te Mahon gevangen wordt gehouden wegens een poging aan den opstand deel te nemen. De Carabinieri hebben in het clubhuis van de watersportvereeniging in de haven van Bar celona een waar arsenaal van 1000 handgra naten en 150 bommen ontdekt. Het gebouw van de club werd door de menigte in brand gestoken. Verder zijn de huizen van de opstandige offi cieren doorzocht. Hier zijn documenten met instructies voor den opstand gevonden, we e het zegel van den generalen staf droegen. Hier in werd aangeraden in het geheim te wer en, teneinde geen wantrouwen op te wekken bij hen, die niet met den opstand sympathiseer den. Ook werd aangeraden, de soldaten aan den vooravond van den opstand op hun vader landsliefde te werken. Bovendien moesten hun promotie en betrekkingen in de regeerings- departementen worden beloofd voor het geva de opstand mocht slagen. PRAAG, 22 Juli. (A.N.P.). Volgens berich ten in de 'bladen wordt het slot Koenigswart in Bohemen, waar de ex-koning van Spanje vertoeft, bewaakt door de politie, opdat geen vreemdelingen het kasteel kunnen binnenko- men. Het plaatselijk telegraafbureau werkt met meer personeel, daar telegrammen voor Al fonso binnenkomen uit alle deelen van de wereld. Naar verluidt, zou de ex-konin'g vertrouwe lijke rapporten over de gebeurtenissen in Spanje krijgen. LONDEN, 23 Juli (R.O.) De Britsche am bassade te Madrid heeft van haar regeering op dracht gekregen, in contact te treden met de Fransche ambassade, teneinde te protestee ren tegen het feit,dat de Spaansche regee- ringsgetrouwe oorlogsbodems Tanger ge bruiken als basis voor het optreden tegen de rebellen. Tengevolge hiervan dreigden de Marok- kaansche rebellen de stad binnen te trekken. Aangezien de verbinding met Madrid moei lijk is, weet men niet, of deze instructies de ambassade reeds hebben bereikt. Tot nu toe is nog geen antwoord ontvangen op het verzoek aan de Spaansche regeering, de oorlogsschepen uit de haven van Tanger terug te trekken. De Spaansche gezant te Tanger, Rogas y Moreno, heeft een toevlucht gezocht op de Fransche legatie. Het schijnt, dat hij zoowel door Madrid als door generaal Franco wordt bedreigd. Deze laatste verwijt hem, de oorlogsbodems van levensmiddelen te hebben voorzien. GIBRALTAR, 23 Juli (D.N.B.) Officieel wordt medegedeeld, dat Spaansche vliegtui gen ter hoogte van Tarifa een aantal bommen hebben geworpen naar den Britschen torpedo jager „Wildsman". Hoewel de bommen nabij het Britsche schip ontploften, werd het toch niet getroffen. De jager vuurde enkele waarschuwings schoten af en keerde vervolgens naar Gi braltar terug. PARIJS, 23 Juli (R.O.) De socialistische kamerfractie heeft hedenmorgen vergaderd en met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin uiting wordt gegeven aan de „volkomen solidariteit met de Spaansche re publikeinen" en de hoop wordt uitgesproken, dat „de republiek zegevierend uit den bloe digen burgeroorlog zal treden, die uitgelokt is door militaire, clericale en fascistische ele menten". Een delegatie der linksche partijen heeft voorts den Spaanschen republikeinen een sym pathie-betuiging gezonden, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat z(j overwinnend uit den burgeroorlog te voorschijn zullen treden. WASHINGTON, 23 Juli (R.O.) Het staats- departement heeft een dringend verzoek ont vangen van den Amerikaanschen consul in Bilbao, een oorlogsschip te zenden voor de evacuatie van Amerikaansche vrouwen en kinderen. Er bevinden zich ongeveer 150 Amerikanen in Bilbao. Westen van Japan heeft een zware typhoon gewoed. Te Kioesjoe ia het geheele verkeen stilgelegd. Over groote afstanden zijn straten, spoorwegwerken en bovengrondsche leidingen vernield. Honderden huizen zijn ingestort. Tot dusver maken de berichten mei- ding van 5 dooden en 46 vermisten. Onder de vermisten bevinden zich 30 schoolmeisjes. Verscheidene plaatsjes staan geheel onder water. Ook het scheepvaart verkeer heeft het zwaar te verduren gehad. Twee vrachtschepen zijn ge. zonken, terwijl men omtrent het lot van tal van andere schepen in het onzekere verkeert. De typhoon beweegt zich in Westelijke richting voort en heeft reeds Korea bereikt, waar eveneens reeds groote schade is aangericht. TOKIO 23 Juli. (R.O.) Gisteravond is de Vulcaan Asami tot uitbarsting gekomen. Het Is nog niet bekend, hoe groot de schade is en of er ook slachtoffers zijn. DANZIG, 22 Juli. (R.O.). De bisschop van Danzig, Z.H. Exc. mgr. O'Rourke, keert zich in een herderlijk schrijven in felle bewoor dingen tegen den senaat, dien hij ervan be schuldigt, de katholieke jeugd met represail les te dreigen, wanneer zij lid blijft van Ka tholieke organisaties. DANZIG, 23 Juli. (A.N.P.). De president van den senaat van Danzig, Greiser, heeft bij den commissaris-generaal van Polen, Papee, geprotesteerd tegen de betoogingen, die on langs in Polen hebben plaats gehad tegen Danzig. Greiser verklaarde tevens, dat de vnje staa goede betrekkingen met Polen wenseht te onderhouden. Papee antwoordde, dat in verband met zekere verklaringen van de zijde van Danzig een reactie van de Poolsche openbare mee ning, welke de kwestie van Danzig nauwlet tend gade slaat, begrijpelijk was. De commissaris zeide nota te hebben geno men van Greiser's verzekering, in goede ver standhouding met Polen te willen leven. Uit Warschau wordt gemeld, dat gisteren in verscheidene Poolsche steden vergaderingen zijn belegd in verband met de jongste gebeur tenissen in Danzig. Te Lodz waren 60.000 menschen in vergade ring bijeen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3