tien duizend man troepen naar s& 1-ï z w r Ds- HET GUADARRAMA-FRONT. OP DE GRENS VAN HET SPAANSCHE OPROER GEBIED. ai DUITSCHLAND EN IIET KATHOLICISME. DINSDAG 28 JULI 1936 Waarom de operaties ten Noorden van Madrid vertraagd worden. MAROKKANEN RUKKEN OP NAAR MALAGA. DE BENEDENSTAD LIJKEN. LIGT VOL Hoe de anarchisten in de Sint- Annakerk huishielden. DE „OSSERVATORE" OVER DEN BURGEROORLOG. „In Catalonië staat Europa voor den tweesprong''. BISSCHOPSCONFERENTIE TE FULDA. Van 18-22 Augustus a.s. VLIEGONGELUK BIJ AANKOMST VAN DE „QUEEN MARY". VOOR DE WESTELIJKE POORT VAN SPANJE. Een korte ontmoeting met Gil Robles. deHWd?rt? 7ndh°Uden' want ai hangen de bordjes van tijdens den oorlog niet in de Pog in gen tot verbetering der betrekkingen BRAND TE MASSAOEA. Berichten, waarin sprake was van een catastrofe, tegengesproken. HONDERD DAGEN STAKING IN PALESTINA. Tien Arabieren bij botsing met Britsche troepen gedood. JAPANSCHE VISSCHERSSCHEPEN GESTRAND. SPOORWEGRAMP IN HET VERRE OOSTEN. VLIEGTUIG NEERGESTORT TIJDENS DEMONSTRATIE. De rooden trekken terug in het Zuiden. DE Un. Press-correspondent Rey nolds Packard meldt d.d. giste ren uit het ten Zuiden van Burgos gelegen hoofdkwartier der Spaansche nationalisten Tien duizend man geregelde troepen, die <le laatste dagen uit verschillende deelen van Navarra alhier verzameld waren, zijn heden naar het Guadai- rama-front vertrokken, waar zij zich zullen voegen bij de afdeelingen, die sedert Vrijdag in verwoede gevechten met de volksfront-militie verwikkeld zijn. Alvorens zij in vrachtauto's vertrok ken» defileerden de troepen voor generaal Cabanellas, die over hun uit rusting zichtbaar voldaan was. De soldaten maakten een uitstekenden in druk. Zy waren allen van de modernste wa penen en van voldoende levensmiddelenvoor- raden voorzien. Zeer goed uitgerust waren ook de afdee lingen vrijwilligers, die later naar het front vertrokken. In aansluiting op het défilé sprak generaal Cabanelias als zijn meening uit, dat na aan komst van deze versterkingen de operaties van de militaire groep voor Madrid weder op gang zullen komen. Men beoordeelt hier in het hoofdkwartier den toestand nuchterder dan de de wereld ingestuurde overwinningsberichten doen ver moeden. Een lid van den generalen staf verklaarde, dat de militaire situatie voor Franco uiter mate gunstig is, aangezien Madrid niet over één enkele geordende afdeeling van het ge regelde leger beschikt: Indien de uit het Noorden oprukkende troepen van generaal Mola tot dusver slechts langzaam gevorderd zijn, dan is de oorzaak daarvan niet zoozeer de tegenstand, waarop zij gestooten zijn, als wel de noodzakelijkheid, om de troepen in den rug en in de flanken te beschermen. Men wacht thans, totdat de operaties van generaal Franco ten noorden van Sevilla en Cordoba met succes beëindigd zijn, om dan Madrid gelijktijdig van het Noorden en van het Zuiden uit aan te vallen. Franco heeft feitelijk een gemakkelijker taak dan Mola, die in een büitengewoon moei lijk terrein moet oprukken. Daar staat echter tegenover, dat de noordelijke groep de be schikking heeft over alle icgertanks, terwojl Mola's manschappen bovendien munitie en levensmiddelen voorzien j de volksfronters. Weliswaar kan de Madrileensche regeerm,, steunen op het grootste deel van de ooi logs vloot, doch deze wordt in haar operaties aan merkelijk gehandicapt door gebrek aan brand stof. De regeering zal een vereeniging van de troepen van Franco en Mola dan ook wel niet verhinderen kunnen en is dit eenmaal ge- Sft JE 2al d6 ^geroorlog spoedig ge- SliflSlngdnauweliZn t^Uchtwapen is de be- tegenstanders op dit geble{J ^ster^n GIBRALTAR, 27 Juli. pR„ offensief van de nationale troepen jn ci geving van Malaga, dat, zooais men weet in communistische handen ia, gonneh. heden be" Duidelijk kon men hier de geweers hooren uit Guadiaro, waar afdeelingei" V°3 het Vreemdelingenlegioen, die in de richtte" van Malaga oprukken, op roode militietroepen zjjn gestooten. Honderden leden van de mili tie zouden reeds gesneuveld zijn. De rooden, die zich op den terugtocht be vinden, willen echter opnieuw een poging ondernemen, om Malaga te verde gen. Een deel hunner is zeer gebrekkig gewa pend met stokken, ploertendooders, dolken en Verouderde pistolen. Naar verluidt, hebben de Marokkaanscne legionnairen een afdeeling regeeringsgetrou- we carabineros gedwongen, in de voorste ge lederen plaats te nemen, zoodat zij de kogels van den vijand opvangen, Het ligt in de bedoeling van het commando der nationale troepen, Malaga zoo spoedig mogelijk te bezetten. Reeds zijn vier-honderd rooden en ruim hon derd-twintig nationalisten in de hevige ge vechten, die om deze stad geleverd worden, gesneuveld. De communisten trekken thans terug en steken de bosschen in brand, om den opmarach van de Marokkanen naar Malaga te vertra gen. Van Gibraltar uit kan men duidelijk zien, dat uitgestrekte beboschte terreinen ii^ vlam men staan. Inmiddels zet generaal Franco de troepen transporten voort. Nog steeds komen honder den legionnairen per vliegtuig uit Ceuta in Algeciras aan. GIBRALTAR, 27 Juli. (UN. PRESS). Het ten noorden van Gibraltar gelegen plaatsje Ban Roque, dat in handen van de nationale troepen is, werd heden door regeeringstroepen gebombardeerd. Van de zijde der nationalisten wordt mede gedeeld, dat zij erin geslaagd zijn, de rooden b« San Roque te verslaan. Een vertegenwoordiger van de United Press gelukte het vandaag, door te dringen tot La Linea. In deze stad werd heden een bekende anarchist, Clavijo genaamd, gearresteerd en naar de kazerne vervoerd, waar hij waarschijn lijk nog vanavond zou worden gefusilleerd. Naar verluidt, bevinden zich in de kazerne te La Linea nog tachtig gevangenen, die in groepen standrechtelijk zullen worden neerge schoten. Inmiddels zetten de nationale troepen de opmarsch naar Malaga voort, dat zij spoedig hopen in te nemen. LSSABON, 27 Juli. (UN. PRESS). Volgens alhier binnengekomen berichten hebben Spaan sche regeeringsvliegtuigen heden een lucht aanval ondernomen op het vliegveld van Te- toean in Marokko. Zij zouden erin geslaagd zijn, een aantal vliegtuigen en hangars te vernielen. LONDEN, 27 Juli (D. N. B.). Een bijzon dere correspondent van Reuter, die zoo juist Uit Barcelona naar de Fransche grens is teruggekeerd, deelt mede, dat in de beneden stad een groote reeks winkels is geplunderd en in brand gestoken- De lijken van vrouwen, mannen, paarden en muilezels liggen in de straten en het af val hoopt zich steeds meer op, hetgeen een walgelijken stank verspreidt. De drogisten en apothekers hebben steeds hun winkels opengehouden, doch hun voor raden verband raken nu uitgeput. Bijna alle kloosters en kerken van de stad zijn in asch gelegd. Men heeft gezien, hoe anarchisten, die de Sint Anna-kerk in brand staken, op het altaar dansen uitvoerden, en het kruisbeeld verbrijzelden. Een groep opstandige officieren, die in een klooster hun toevlucht had gezocht, werd, na heftigen tegenstand te hebben geboden, tenslotte tot overgave gedwongen. Alle officieren werden ter plaatse vermoord. Eén van hen werden zelfs de armen en beenen Gezicht op de aan de Zuidkust van Spanje gelegen stad Malaga, die geheel in communistische handen is. In den loop van gisteren zijn de troepen van generaal Franco een groot offensief begonnen, teneinde de rooden te verdrijven. afgesneden. Het klooster staken de bandieten hierop in brand. De stroommasten van de tram zijn tijdens de schietpartijen afgebroken, zoodat de ge leidingen overal de straten versperren. Den correspondent waren op straat verder auto's opgevallen, die door de autoriteiten ge- confiskeerd waren en waarin met revolvers gewapende meisjes patrouilleerden. De Catalaansche regeering heeft bezit ge nomen van het wereldberoemde klooster van Montserrat, teneinde het te veranderen in een sanatorium voor tuberculozen- PARIJS, 27 Juli. (D.N.B.). De „Liberté" publiceert een mededeeling van het te Barce lona verschijnende blad „Solidhridad Obrera", volgens welke reeds vijftig uit Frankrijk af komstige vliegtuigen te Barcelona zijn aan gekomen en twintig andere in Madrid. Een persagentschap meent te weten, dat het hier de eerste levering betreft van een aankoop van in totaal driehonderd vliegma chines. Hetzelfde blad publiceert uit Lissabon af komstige berichten, volgens welke in Badajoï beschonken kerels in de woningen van groot grondbezitters zyn% binnengedrongen en daar vrouwen en meisjes mishandeld hebben. Uit Lugo verluidt, dat het gepeupel daar een ware jacht op priesters maakt. Aan den ingang van een kazerne is door communisten het hoofd van een ouden priester opgehangen. In Tuy, waar de regeeringstroepen Zondag tot den terugtocht gedwongen, werden, heeft de roode militie kinderen in haar voorste ge lederen geplaatst, om aldus den opmarsch van de nationalisten te verhinderen. MADRID, 27 Juli. (UN. PRESS). Generaal Villegas is heden alhier gearresteerd. Van regeeringszijde wordt beweerd, dat hij de eigenlijke aanstoker is geweest van den op stand in Madrid. Hij was evenwel tot het laatste oogenblik erin geslaagd, zijn plannen geheim te houden. Eén groot aantal buitenlanders verliet van daag per trein de hoofdstad in de richting van Valencia. Dit bewijst wel, dat het gevaar voor een aanval op Madrid nog geenszins is geweken. VATICAANSTAD, 27 Juli. (STEFANI). Het officieele orgaan van het Vaticaan, de „Osservatore Romano" wijdt een beschouwing aan den burgeroorlog in Spanje, welken het een tragisch en barbaarsch voorwendsel noemt om priesters te dooden, kerken in brand te steken en kloosters te vernielen. Verder schrijft het b^ad: Men staat hier niet tegenover een regeering te Madrid of een dictatuur van de opstandelingen, maar tegen over iets, dat geen menschelijk gelaat of zie) heeft. We staan tegenover €en Ku Klux Klan, die een politiek, een methode, een (joel is gewor den voor gangsters, kortom, voor diegenen, die het communisme, welks vaan zij hijschen. belyden. In Catalonië staat Europa voor den twee sprong, waar men moet beslissen of men op marsch is met de menschheid of daarbuiten. Zonder dat zal Europa optrekken met een bom in den zak, zooals ook Spanje opgetrok ken is. Naar wij vernemen zal de conferentie van het Duitsche episcopaat op het graf van den H. Bonifacius te Fulda dit jaar van 1822 Augustus gehouden worden. In verband met de voorbereidende werk zaamheden vertoefde de Pauselijke Nuntius mgr. Caesare Orsenigo eenige dagen te Fulda, waar hij o.m. een vergadering van het dom kapittel bijwoonde. LONDEN, 27 Juli. (R.O.). Toen de „Queen Mary" het lichtschip „Ambrose" naderde, is een vliegtuig, waarmede negen persfotografen het schip tegemoet waren gevlogen, in zee gestort. De „Queen Mary" veranderde onmiddellijk van koers, doch een Amerikaansch schip, dat zich in de nabijheid bevond, bereikte het eerst de plaats van het ongeluk. Gemeld, wordt, dat een der inzittenden van het vliegtuig om het leven is gekomen, ter- wyl enkele anderen gewond werden. MEXICO (Stad), 27 Juli. (A.N.P.) De re geering van den staat, Nayarit heeft gisteren de godsdienstwetten dusdanig gewijzigd, dat 'n het vervolg 2 priester in den staat mogen verblijven in plaats van één zooals tot nog toe. .Van onzen Parijschen correspondent). Hendaye, 26 Juli 1936. Op de Fransche Baskische kust kleurt de zomerbedryvigheid wel vroolijk, maar niet voldoende om de bezorgdheid te maskeeren, welke door de bpaansche bedrijvigheid van den overkant gewekt is. Kanongebulder en zelfs geweerschoten zijn hier hoorbaar, zooals hier ook in de nachtelijke lucht de rossige gloed ^hn sommige branden zichtbaar was. Formaliteiten het politietoezicht is beleefd, maar streng en onophoudelijk veel mobiele garde, af- en aanrijden van officieele auto's, het is die grensbedrijvigheid op den zoom van de katastrophe, een die erger ia dan oor log, omdat de zonen van eenzelfde land elkan der verscheuren, in een strijd welke om aard en omvang een burgeroorlog is. Toen wij Parijs verlieten, kwam daar juist Gil Robles aan met nog eenige andere Span jaarden, onder wie een zeer^ vermogend man, die onmiddellijk een vermogen heeft beschik baar gesteld om elders vliegtuigen te koopen v°or het leger van Franco en Mola, zoo dat Van Madrid of Barcelona uit Frankrijk vlieg tuigen zou bekomen. °»1 Robles wil niet geïnterviewd worden. Hij wek* d'en 8telregel van den politieken uitge- beeff116! trouw volgehouden, wat niet belet zocht' 1 V d€ FranSche autoriteiten hem ver ken tot on Zlch uit Biarritz temg te trek" verder te g minst Dax- H« verkooa n0« wat alle pubnekHefc™ Z'Ch "U t6 T" twee jaren gele^Tf iSole<Tn- feC*!® zelfde gare d'Orsay 7 7™ 7 toen i„w Angelo Herera ont- Katholieke Volk.actl, <?j Robles zich voortaan gehee, aan de volksparüj zou geven. Gd Robles is intusschen minister geweest en Herrera voltooide tot aan deze beslissende dagen zijn priesterstudie, ©e'n roe ping volgend, welke zijn vrienden niet heeft verwonderd. 't Was geen ondervragingspoging aan het gesprek van toen te herinneren. „Herrera had toch wel gelijk, toen hij zei: Wacht eens tot over twee jaar. Spanje zal dan zien. waar het aan toe Is - De Zuid-Express heeft buitengewoon veel reizigers, de trein is heel lang en de atmo- spheer is zeer zwaar. Het overgroote deel der reizigers zijn Spanjaarden, meest die hun relaties hebben op de Baskische kust. De zoon van een voormalig gezant van Spanje te Londen, collega ook, springt nog bijtijds in de coupé. We hebben reeds langen tijd dage lijks contact en zijn werkelijk ongéwone neerslachtigheid komt niet van de feiten, die hij met vertrouwen afwacht, maar van de onmogelijkheid, waarin hy verkeert om zich in den strijd te werpen coupés. toch leest elke Spanjaard op eiken wand waarop zyn blik stuit: „Zwijg, de vijand luistert!" Ben ander Spaansch collega, een heetbloedlge Andalusiër, hebben we de laatste dagen meermalen tot voorzichtigheid in zijn onstuimige uitlatingen moeten aanmanen. Zienderoogen werd hij beluisterd. De Span jaarden beloeren elkaar met een wantrouwen, dat nog aangewakkerd wordt door het bewust zijn, dat nu elke daad gerechtvaardigd is als het belang der party haar vraagt. En de be kenden zoeken elkander natuurlijk, al was het maar om elkaar moed in te spreken. Ook hier op de Baskische kust leven de tal- ryke Spaansche families, die of uitgeweke nen of zomergasten waren - wier aantal nu belangrijk is toegenomen door het groot aan- tal families, dat nog de grens heeft kunnen overtre een achter gesloten vensters en deuren. Zij vertoonen zich niet dan in ver trouwden kring. Over het algemeen zijn zij wel op de hoogte van den gang van zaken, want nog voortdurend weten er koeriers door te komen met nieuws van het Noorderleger der rebellen. Dat maakt, dat zij weinig ge- impressionneerd worden door de nieuwstij dingen der berichtgevers uit Spanje, die som- mair en in bedenkelijke mate falikant zijn. Tegen de radiomededeelingen van Madrid zijn ze al bijzonder op hun hoede. Een zeer langdurige burgeroorlog. Wat erg zwaar drukt, is die volkomen on bekendheid met het lot hunner betrekkingen voor wie ze alles hebben te vreezen. Ook voor de naaste toekomst, want er is geen Span jaard, onverschillig van welke kleur en er zijn helaas heel wat kleuren die niet over tuigd is, dat een zeer langdurige burgeroorlog is uitgebroken. De zichtbare spanning betreft echter de Fransche Basken. ook al maakt de nabijheid van het katastrophe-gebied hier iedereen belangstellend genoeg om het werk niet te doen vlotten, en ondervragend en be schouwend bijeen te scholen, waar er maar gelegenheid toe is. Hoe meer men de grens nadert, hoe loo nier bedrijvigheid, welke nochtans van be angstigende nervositeit is. Alsof men zich hoeden wil voor verdwaalde kogels. Hoe meer men nadert, vooral buiten de wegen, hoe meer hebben de Fransche mobiele gardes ook num- meriek de overhand. Er is natuurlijk een dek- kingsscherm dat onzichtbaar wordt gehouden. Het eenige wat wij er van zagen, was een militaire, auto met hoofdofficieren. Daarby was generaal Réquin, commandant van het 18de legercorps, dat zijn staf te Bordeaux heeft, en die biykbaar inspecteerde Ook de civiele autoriteiten, die veel werk hebben, ver toonen zich op zeer discrete wijze. Grensincidenten. Men zoekt natuurlyk grensincidenten te voorkomen en dat is moeilyk genoeg. Een ge val was bepaald grappig. De douane wilde een zending roode Baskische berets, welke blijkbaar voor de opstandelingen bestemd wa- rsn, niet laten passeeren. Immers de „rood koppen" groeiden zoo snel, dat zelfs in het veel grootere deel van het Baskenland, dat to Spanje ligt, er geen roode berets meer wa rén te krygen. De Fransche beretmakers kon den dus uitvoeren. De douaniers durfden niet °P eigen gezag handelen en consulteerden het ministerie van handel. Dat kon moeilyk een roode beret tot oorlogseontrabande verklaren en de berets mochten door. Maar er zijn moeilijkheden van erstiger aard. De grens kronkelt als dè Bidessoa zelf en de no-mans-landjes daarin zijn 'talrijk, en dienen niet altijd voor een vorstelijk huwelijk. Ze Is kronkelend ook als het herderspad op de heuvels en in de bergen, dat dikwijls een listig heen en weer en op en neer buigend smokkelpad is, verraderlyke triangels latend, waardoor men nog iets anders kan doen dan elkander bespieden. Niet ver hier ligt de bergpas van Ibardine en het bergpad dat de grens vormt, maakt zoo'n triangel, doordat het Fransch gebied daar een uitstekende punt vormt en nog wel geheel beboscht, ln het Fransch gebied. Nu liggen de rebellen aan de eene zyde de volksfronters aan de andere zydè van dien driehoek. Na tuurlijk niet om elkander met rust te laten. De afeade van Irun is aan de Fransche over heid komen vertellen, dat als de rebellen schieten, de volksfronters genoodzaakt zullen zijn zich door dat bosch op hen te werpen, wat natuurlijk een schending van onzijdig gebied is. De Fransche autoriteiten zullen hem wel een glas water hebben geboden en ver zocht hebben maar voorzichtig te zyn. Ook heeft de luitenant van de carabineros die aan het hoofd van 150 van zijn mannen het cyfer zal wel Marseillaansch zyn het fortje Anderlaza, dat nog uit den kring der Carlisten dateert, tegen de rebellen verdedigt geklaagd, dat om hem in den rug te nemen, enkele elementen van de rebellen op Fransch gebied zouden zijn doorgerongen. Dat moest natuurljjk serieus worden genomen en kon niet aan de landmeters alleen worden over gelaten. De kapitein van de gendarmerie, die Brouil- Iard heet, moest zich met dat zaakje debrouil- leeren en stuurde een patrouille naar den pas van Ibardine, 'de grens l ugs tot aan de Bi- dassoa, pijnlijke bergtocht, die er goed werd afgebracht. In de boerderijtjes huilden de kinderen en klaagden de vrouwen en de pa trouille vertelde later zeer bewogen te zyn ge worden door die misère-tooneeltjes... Ie brave gendarme, coeur gros et plein de larmes Natuurlyk hebben de kogels om hun ooren ge floten, zelfs hebben ze mitraillieuses gehoord, maar krijgsgevangenen hebben ze niet mee gebracht. Op de heuvels en daar waar men in de richting van Fontarabie kan kyken, ziet men menschen met kykers en die zien weer auto's met roode of Zwarte en rood-zwarte vlaggen, die heen en weer ryden. Daar hoort men ook gemakkelijk de geweerschoten en nu en dan het ratelen van een mitrailleuse en van grooten afstand komend den even loeienden slag van een kanonschot. Vluchtelingen arriveeren. Alles komt hier in rep en roer, als er een troep vluchtelingen arriveert. Zoo kwamen in het nabye St. Jean de Luz een honderdvyftig- tal vluchtelingen van allerlei nationaliteit, waaronder naar 't schynt ook Nederlanders, aan, die daar waren aangebracht door een Engelsch schip. Zoo nu en dan ontmoet er die over de heuvels zijn gekomen en tusschen de strijdenden zyn heengesloperi. Maar als ge- woonlyk weten die menschen weinig te .ver tellen, wat steek houdt. Dat belet niet, dat er onder het volk de meest dramatische verhalen gaan van wreedheden, moorden en ook van hel dendaden, die hier slechts het product van de verbeelding zijn, al zal de werkelykheid ze aan gene zijde van de grens op menig punt evenaren. De meeste vluchtelingen zyn te veel ver vuld van het leed en de angst die zij uitgestaan hebben, dan dat zij maar iets zouden kunnen uitbrengen. De bevolking hier is echter veel spraakzamer, alhoewel de Basken niet bepaald uitbundig zijn. Maar ze kennen de geschiedenis van het Baskenland van over de grens. Ze weten hoe elk plaatsje zyn geschiedenis heeft, zyn bloedige, van toen de strijd ging om don Carlos, en het minst wat men vermoedt, is dat ook nu weer voor geruimen tyd zoo'n broe- derkrijg den bodem met zyn bloedvlekken zal bedekken. Nu en dan gaat er iemand voorbij die al zeer gesloten is. Hoe hy de grens is over gekomen, weet men evenmin, noch waar. Het is een partijganger, die met 'n boodschap komt voor de vrienden op Fransch grondgebied, met ty dingen, maar die men niet verklapt. Zij zyn minder haveloos dan de vluchtelingen. Het zyn energieke kerels, waaruit ook de politie niéts kan halen en die boven de ingeboren Sppan- sche fierheid nog die andere hebben, een dienst te bewyzen aan hun zaak. Vroeg in den ochtend hadden we toch iets van het Spaansche grensgebied willen zien, anders als de brug van den overgang van Hendaye naar Irun. Kleumend in den vocn- tigen ochtendnevel want ook hier blyft de zomer uit gingen we een pad op waardoor het fazanteneiland Zuidelyk bleef. Om dezen tyd van het jaar kan men daar van Franschen kant af nog gemakkelijk komen. Voor een his torisch plekje van zulke vermaardheid is het eilandje dat vlak is, maar mooi begroeid, zoo vlak zelfs dat de Bidassoa er gêmakkelyk over heen kan vloeien, is dat eiland wei heel be scheiden. Als er niet wat palen geheid waren en het ding nog al steenig was, zou 't al lang verdwenen zyn. H erinneringen. Voor my is de groote herinnering sinds hedenochtend het wederzien van Jean Imberti, die me deed uitroepen: „Wat doe jy hier". In 't Fransch natuurlyk. En 't antwoord was: „les circonstances ne sont point toujours les mêmes". Vanmiddag samen dejèuneerend hadden we notre petite histoire genoegzaam kunnen opdiepen om ons te herinneren, dat onze eerste ontmoeting een jaar of twaalf geleden plaats had op Chateau Yquem, toen de graaf de Lur Saluces ons zyn fijnsten wyn liet proeven. Vérder hadden we elkander gezien op een Foire de Bordeaux op een „Semaine Sociale" op eenige Parijsche congressen en 't laatst by de Jubilé-sluiting te Lourdes. Hij was gisteren tot de rebellen doorgedron gen, in de richting van Vera. By eiken post had men hem gezegd, dat hij niet verder kon. Maar hij had zijn zakken vol gehad met num mers van „La Liberie du Sud-Ouest", het ka tholieke blad van Bordeaux, en die nummers gaven met grooten kop, met .manchet" zooals ze hier zeggen „Een groote overwinning voor de rebellen". En aangezien de rebellen van wat er om hen heen gebeurt precies even weinig af weten, als wy, die aan de grens staan, wierpen ze zich op de krant, natuurlyk voor eiken post of patrouille maar één exmplaartje. De truc is niet nieuw, maar feilloos. WEENEN, 27 Juli. (HAVAS). Uit Rome wordt aan de „Reichspost" gemeld, dat men in Duitsche kerkelyke kringen meent te we ten, dat invloedrijke instanties in Berlyn aan het werk zyn, met het doel, Duitschland er toe te brengen, zijn politiek jegens het Katho licisme te herzien. Het Vaticaan zou het resultaat hiervan wil len afwachten om eventueel met Berlyn in onderhandelingen te treden over een accoord betreffende de interpretatie van het Concor daat. Uit Massaoea te Aden aangekomen rei zigers melden, dat deze stad in brand staat. Kortgeleden opgerichte petroleumtanks zou den in brand zijn gevlogen, waarna de vlam men zich uitbreidden tot de opslagplaatsen en tevens het vliegveld aantastten. Niet minder dan 50 vliegtuigen zouden door het vuur zyn vernield, terwyl honderden per sonen bij de catastrofe om. het leven zouden zyn gekomen. Naar aanleiding van de geruchten over een brandcatastrofe te Massaoea publiceert het Italiaanschce agentschap Stefani de volgen den mededeeling: Te Otuhlo bij Massaoea heeft tengevolge van zelfontbranding een ontploffing in een munitiemagazijn plaats gehad. De brand, die op de ontploffing volgde, werd snel geloca- liseerd en gebluscht. De schade bleef beperkt tot het, verlies van een deel der munitie. Er zyn geen slachtoffers te betreuren, ter wijl ook het in de nabyheid liggende vlieg veld geen schade heeft geleden. Nader meldt het agentschap nog, dat by den brand te Massaoea tien personen lichte verwondingen zouden hebben opgeloopen. 4 JERUSALEM, 27 Juli. (R.O.) In Arabische kringen viert men vandaag den lOOsten dag van de staking. De opperste Arabische raad verlangt, dat de staking wordt voortgezet, tot alle eischen der Arabieren zijn ingewilligd. De Joodsche nationale raad heeft de tra- ditioneele pelgrimsreis naar den Klaagmuur, welke Dinsdag zou plaats hebben, afgezegd in verband met de onzekerheid van den toe stand. Naar verluidt, zijn tien Arabieren gedood by een botsing met Britsche troepen in de heu vels van Judea. JERUSALEM, 26 Juli. (R.O.) De voornaam ste Arabische leiders, onder aanvoering van den groot-moefti, den voorzitter van den Arabischen raad, hebben zich vanmorgen naar Aman begeven, teneinde overleg te plegen met Emir Abdoella. t PETROVALOVSK, 27 Juli. (A.N.P.)Op 23 Juli j.l. is naby kaap Lopatka, aan de Zuidpunt van Kamtsjatka, in dichten mist een Japansche schoener met tien opvarenden op den oever geworpen. De visschers werden in den vuurtoren on dergebracht. Twee dagen later strandde onder gelyke omstandigheden een ander Japansch schip. Hierby volgde een motorontploffing, waardoor het schip werd vernield en vier opvarenden werden gedood. Vyf opvarenden werden door de sovjet kustwacht gered. De schipper verklaarde, dat de ontploffing een gevolg was van het feit, dat het carbid in den motor met water in aanraking kwam. SJANGHAI, 27 Juli. (D.N.B.). Volgens be richten uit Charbin is de trans-Siberische exprestrein op de in een steile helling loopen- de lyn tusschen Khingan en Pokotoe ver ongelukt. De tweede locomotief van den trein, twee wagons derde klasse en een postwagen stort ten van een steile glooiing omlaag. De wagons eerste en tweede klasse bleven staan. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend. Men vreest echter, dat het aanzienlyk is. BERLIJN, 27 Juli. (R.O.). Op het vlieg veld naby Wamemuende is een nieuw model vliegtuig, bestuurd door den bekenden vlieger Udet, gebroken tijdens 'n demonstratievlucht, welke in aanwezigheid van Lindbergh werd uitgevoerd. Udet wist zich met zyn'valscherm in veilig heid te brengen. Hy verstuikte een been en kreeg eenige sny wonden by het neerkomen, doch zal waar schijnlijk over een week weer dienst kunnen doen. MOERMANSK, 27 JuU. (STEFANI). De ysbreker „Krassin", die naar de wateren van Oost-Siberië is vertrokken om de schepen „Iskra" en „Smolensk" by te staan, die in het ys gevangen zitten, deelde draadloos mede, zelf door ijs te zyn geblokkeerd in het Dide- long-kanaal. Door het slechte weer is het niet mogelyk hulp te zenden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3