IN DE GUADARRAMA-BERGEN REGENT HET BOMMEN. Hevige luchtbombardementen eischen tal van slachtoffers. Burgos, 29 juii. (ün. press). li Plaatselijke sovjets in Catalonië. GUNSTIG ANTWOORD VAN BERLIJN DONDERDAG 30 JUEI 1936 VOORLOOPIG NOG GEEN BESLISSING. r? MEXICO'S SCHANDE. de vier fokkers te bordeaux ERNSTIG INCIDENT TE WEENEN. NIEUWE OVERVALLEN IN PALESTINA De elkaar bestrijdende legermachten houden elkaar in evenwicht. MIERRA DE GUADARRAMA, 30 O Juli. (VAN DEN u. P.-COR- RESPOtNDENT REYNOLDS PAC- - i Nog altijd vervolging van priesters en Katholieke leeken. Een centraal gezag bestaat er niet meer. FRANKRIJKE HULP AAN MADRID FRANSCH JOURNALIST OMGEKOMEN. DE BOUW VAN DE TWEEDE „QUEEN MARY". Zal 18 maanden in beslag nemen- 15 PERSONEN VERDRONKEN. Het Oostenrijksch—Duitsch accoord in gevaar Reeds honderdtal nazis, die betoogin gen hielden voor Anschluss tijdens Olympisch feest, gearresteerd. Op uitnoodiging tot deelneming aan een nieuwe Loearno-conferentie. Twee-en-twintig Arabieren om het leven gekomen. Daar de ten Noorden van Madrid opereerende strijdkrachten nabij het op vijf-en-zeventig kilometer van de hoofdstad gelegen Buitrago noch voor noch achteruit kunnen en geen der tegenstanders op 't oogenblik uitzicht heeft op onmiddellijk succes in één open veldslag, heeft men den dag van heden gevuld met een lucht bombardement, teneinde het moreel van den vijand te schokken. Het regende vandaag dan ook bom men en granaten op de bergen van de Guadarrama, waar vier honderd duizend man geregelde troepen en vrijwilligers van de nationale partij tegenover de numeriek veel sterkere volksfronters staan. Aan beide zijden liepen de verliezen in de honderden. Alleen reeds bij Buitrago werden tijdens een bombardement, dat door vijf regee- ringsvliegtuigen werd uitgevoerd, dertig natio nalisten gewond en een soldaat gedood. De nationalisten slaagden erin, twee regee- ringsvliegtuigen neer te schieten. Door de tegenpartij werd een van hun eigen vliegtui gen gedwongen, een noodlanding te maken. De bemanning slaagde evenwel erin, de vlucht te nemen, hoewel zij vanuit de lucht met tal van handgranaten werd bestookt. Twee vliegtuigen van de nationalisten bom bardeerden met succes verschillende vracht auto's op den weg van Madrid naar Buitrago, die versterkingen voor de regeeringsstrijd- krachten aanvoerden. De beide machines een Bréguet en een Haviliand wierpen in totaal honderd twin tig kilogram springstoffen neer, tengevolge waarvan tientallen personen werden gedood. Men kan de tegenwoordige phase van den burgeroorlog het best karakteriseeren als „pen strijd van de zenuwen", die ten doei heeft het moreele weerstandsvermogen van den tegenstander door onophoudelijke lucht aanvallen en on-on der broken artillerievuur te breken. Men doet zulks klaarblijkelijk in de overtuiging, dat een onmiddellijke beslissing toch niet mogelijk is en dat nog langdurige gevechten zullen moeten worden geleverd. Uit Sevilla arriveerden hedenmorgen vroeg bij de troepen van Mola vier driemotorige bombardementsvliegtuigen, die als een aan- zienlijke versterking van de tot dusver zwakke luchtstrijdkrachten van de Noordelijke groep boeten worden beschouwd. In den loop van den dag zijn wij tot aan de voorste stellingen van de nationalisten doorgedrongen en zagen vandaar, hoe tal van gewonden op vrachtauto's, die van een Roode kruisvlag voorzien waren, naar de veldhospi talen achter het front werden gebracht. Van hier zullen zij dan verder vervoerd worden haar andere noodlazareten, die in scholen en openbare gebouwen In Noord-Spanjé zijn in gericht. De nationale troepen zijn zeer vindingrijk ta het maskeeren van geschut en ook in het rechtstreeks misleiden van den vijand. Zoo staken zij in den afgeloopen nacht op de ber gen ver in den omtrek zichtbare kampvuren aan, om een eventueelen aanval op het eigen- Hjke kamp, dat drie kilometer vérder lag, af te wenden. Ondanks de geringe soldij zijn de troepen vo1 strijdlust en vastbesloten om zich in de moeilijke bergstellingen te handhaven tot dat de zege zal zjjn behaald. Uiteraard wordt er hier een strenge con trole uitgeoefend op personen, die van spion- nage worden verdacht. Ook ons heeft men ge durende vier uur in hechtenis gehouden. Ni dien tijd werden wij bewaakt door civiele gardisten, die den vinger voortdurend aan den trekker van het geweer hielden. Wij werden evenwel weer vrijgelaten, toen wij konden bewijzen, dat wij niet uit Madrid kwamen en ook geen spion waren. GIBRALTAR, 29 JuU. (R.O.) De onder zeeër „C. 3" van de regeeringsvloot is door een watervliegtuig van de nationalisten tot zinken gebracht. Het personeel van den vuurtoren deelde mede, dat het het vaartuig in de Straat van Gibraltar zag, toen een watervliegtuig ver scheen, dat in de richting van Ceuta vloog. Het toestel bemerkte het schip en wierp bommen omlaag, welke men op geringen af stand van den onderzeeër zag ontploffen. De „C. 3" verdween en het vliegtuig daalde tot ongeveer twintig meter boven den water spiegel en zette vervolgens de vlucht naar Ceuta voort. LONDEN, 29 Juli. (D.N.B.). De correspon dent van Reuter te Tanger heeft Woensdag een onderhoud gehad met generaal Franco, die hem o.m. verklaarde, dat hij geen onnoo- dige hardheid wenscht te gebruiken. Franco zeide verder, ervan overtuigd te zjjn, dat alles goed gaat. Hij beschikt over ge noeg geld, doch het gevaar schuilt hierin, dat de Spaansche regeering van Moskou en Frankrijk hulp krijgt. Hiervan hangt het af, hoe lang de regeerings-strijdkrachten het kunnen volhouden. Generaal Franco gaf ten slotte zijn teleur stelling te kennen over het feit, dat hjj tot dusver niet er in geslaagd is, de geheele vloot aan zijn zjj de te krijgen. Daar deze evenwel gebrek aan brandstof en aan levensmiddelen heeft, is haar overgave nog slechts een kwestie van tijd. Naar uit Gibraltar vernomen wordt, trach ten de onderzeeërs van de Spaansche regee ring thans de zeeëngten van Gibraltar te bloltkeeren, om de militaire groep te beletten, haar troepentransporten van Marokko naar Spanje voort te zetten. De nationalisten zitten echter ook niet stil. Him vliegmachines kruisen voortdurend boven de zee en behalve dat zij den onderzeeër „C 3 in den grond hebben geboord, hebben zij nog een anderen onderzeeër, de „C 4", zoo zwaar beschadigd, dat deze boot naar de haven van Tanger moest terugkeeren. De kanonneérboot „Data", waarvan onlangs bericht werd, dat zij tot zinken was ge bracht, bljjkt zich in handen van de nationa listen te bevinden. De bemanning van het schip is in de gevangenis geworpen. Van de zijde van generaal Franco is in middels medegedeeld, dat hij ook beschikt over de kruisers „Almirante Cervera" en „Mendez Nunez" alsmede over het slagschip „Espana". ARD)Generaal Mola heeft besloten, te trachten Madrid in te nemen, zon der op de mïlitaire voorbereidingen van het leger van generaal Franco voor den opmarscb naar de Spaan sche hoogdstad te wachten. Uit het besluit van Mola, om zijn troepen zoo spoedig mogelijk in een beslissenden slag om Madrid te wer pen, is te concludeeren, dat hij een einde wil maken aan het onnoodig bloedvergieten. Bovendien wil hij in een slag den strijd om de macht in Spanje doen beëindigen. Hij staat namelijk op het standpunt, dat met de bezetting van Madrid ook de zege van den militairen opstand is gewaar borgd. Mola bereid den grooten aanval sedert da gen voor. lederen dag opnieuw worden op vrachtauto's nieuwe troepen, levensmiddelen, conserven, brood, ardines in blik en uitrus tingstukken, zooals slaapzakken, schoenen en jassen, welke door de winkelzaken, die met de opstandige beweging sympathiseeren, den rebellen ter beschikking zijn gesteld, en ver der nog ihunitie, naar het front getranspor teerd. Ik ben ervan overtuigd, dat al deze voorbereidingen het begin vormen voor den aanval op Madrid. Op het oogenblik schijnt het generaal Mola onverschillig te zijn, of de regeeringstroepen in de andere deelen van het land zich in hun stellingen blijven handhaven, of dat generaal Franco zich voet voor voet door de roode ge bieden van Zuid-Spanje een weg naar Madrid vechten moet. Hfl heeft thans slechts één doel voor °°gen: de bezetting van de hoofdstad. Generaal Mola volgt echter een te voor- Onder het gejuich der bevolking trekken Spaansche nationalistische troepen door Burgos op weg naar het terrein van den strijd PERPIGNAN, 29 Juli. (D.N.B.) Reizigers, die alhier uit Barce lona zijn aangekomen, deelen mede. dat de Catalaansche regeering, koe- wel zij de nationalistische beweging in haar gebied althans voorloopig heeft onderdrukt, feitelijk toch niets meer te vertellen heeft. Een centraal gezag bestaat er niet meer. De plaatselijke bewindvoerders, communisten zoowel als anarchisten, oefenen een onbeperkte macht uit. Kenmerkend is, dat in bijna geheel Catalonië de gemeentehuizen zijn ver laten. De plaatselijke autoriteiten zetelen in een of ander lokaal op de wijze van de sovjets en decreteeren de ongelooflijkste maatregelen. Het bolsjewisme viert er hoogtij. Visschers rijden in auto's door de straten en verdeelen hun vangst onder de bevolking tegen afgifte van bons. De boeren werken over het algemeen door, doch zjj worden gedwongen hun rund- en pluimvee en hun tarwe eveneens tegen bons af te leveren, die het stempel dragen van een of andere communistische, anarchistische of syndicalistische organisatie. Dit bonnenstelsel heeft in enkele dagen een grooten omvang aangenomen. In Barcelona zelf heerscht nog steeds een vrij groote opwinding. Nationalistische scherp schutters, die zich op de daken nestelen, laten de roode militiê geen oogenblik met rust. Anderzijds zetten de rooden hun vernielings werk systematisch voort. Uit de huizen van rechtsgezinde personen worden alle meubels, boeken en documenten de straat opgesleept en in het openbaar verbrand. Van de kerken is alleen de kathedraal nog over eind gebleven. De levensmiddelen beginnen langzamerhand schaarsch te worden. Tabaksartikelen zijn sinds Zondag in de stad niet meer te krijgen. Vluchtelingen uit Spanje vinden op Fransvhen bodem rust na de angstige uren, welke zij in het land van den burgeroorlog doormaakten. Een groep dezer vluchtelingen wordt te St Jean de Lus ontscheept. zichtige tactiek, om de beslissing met on voldoende middelen te forceeren. Hjj wil zijn aanvalsgroep zoo sterk maken, dat ze tegen 300.000 gewapende soldaten, die de volksfrontregeering in Madrid in geval van nood op de been kan brengen bestand zal zjjn. SEVILLA, 30 Juli. (R. O.) De zender der nationalisten te Sevilla heeft in den afgeloo pen nacht om kwart voor twee bekend ge maakt, dat de regeeringstroepen overal te ruggeslagen worden. Alle dorpen, tot aan Aymonte aan de Portugeesche grens toe, zjjn in handen der militairen gevallen. De verbindingen tusschen Madrid en Va lencia zouden worden bedreigd, waardoor de ravitailleering van de hoofdstad via de Oostelijke havens zou worden stopgezet. De strijdkrachten van generaal Mola heb ben een driemotorig toestel der regeering ten Noorden van de hoofdstad neergeschoten. Generaal queipo de Llano heeft de berich ten tegengesproken, volgens welke hij het voornemen zou hebben, de betrekkingen met zekere vreemde landen, met name met Frank- rjjk, te verbreken. In aansluiting op deze mededeelingen van den zender te Sevilla is te Lissabon een be richt ontvangen uit het hoofdkwartier van generaal Mola, volgens hetwelk Madrid thans geheel omsingeld zou zjjn. Alle verbindingen van de hoofdstad met de plaatsen, welke nog in handen der regeering zjjn, zouden zjjn ver broken. Nopens de bezetting van Huelva deelde de zender van Sevilla nog mede, dat de commu nisten het volkshuis hardnekkig hebben ver dedigd en dat het gebouw bij de gechten ge heel werd verwoest. De gouverneur van Huelva, die tot het volksfront behoort, is gevlucht. De Sevilla-zender meldde, volgens een cor respondent van de „United Press" voorts nog, dat het aan land brengen van Morok- kaansche troepen niettegenstaande de aan houdende patrouille-diensten der Spaansche regeerings-oorlogsschepen in de Straat van Gibraltar nog steeds voortduurt. Dezelfde zender deelde voorts mede, dat de regeeringsstrijdkrachten reeds 25 vliegtuigen zouden hebben verloren. Bovendien werd nog het volgende bericht verspreid: Vier regeeringsvliegtuigen hebben gisteren Granada gebombardeerd. Bjj het bombarde ment zjjn bommen neergekomen op het zie kenhuis, zonder evenwel slachtoffers ^e maken. Ook heeft men boven het in aanbouw zjjn- de nieuwe stedeljjke ziekenhuis bommen naar omlaag geworpen. Tengevolge van bomsplinters werden twee arbeiders gewond. De vliegtuigen van generaal Franco zijn op gestegen, om den strijd tegen de regeerings vliegtuigen aan te binden. Drie vliegtuigen der rooden werden in den strijd, welke zich daarop ontspon, naar om laag geschoten. PARIJS, 29 Juli. (R.O.). Volgens de „In- transigeant" zou de Spaansche ambassade thans op haar herhaald aandringen bereikt hebben, dat het ministerie van luchtvaart een aantal, vliegtuigen van het type Potez, die biet meer gebruikt worden, overdoet aan de constructeurs, in ruil voor later te leveren moderne toestellen. De constructeurs zouden dan het recht heb ben, de betreffende vliegtuigen van de hand te doen, aangezien zjj niet meer als gevechts vliegtuigen geclasseerd zjjn. De vereischte toestemming van het ministerie van buiten- landsche zaken zou vandaag verwacht wor den. PARIJS, 29 Juli. (D.N.B.De „Liberté" Publiceert een bericht, volgens hetwelk uit documenten, die men op gesneuvelde linksche leiders in Spanje heeft gevonden, blijkt, dat door verschillende buitenlandsche regeeringen hulp is verleend aan de Spaansche regeering. De zender van Sevilla zou hebben bekend gemaakt, dat fotografische copieën van deze documenten aan alle regeeringen gezonden zullen worden, teneinde deze regeeringen in staat te stellen, daaruit conclusies te trekken. LONDEN, 28 Juli (R.O.) Een vertegen woordiger der „British Airways" heeft het gerucht tegengesproken als zouden de vier vliegtuigen dezer maatschappjj, die te Bor deaux landden en daar worden vastgehouden, bestemd zjjn voor de Spaansche rebellen. Hij gaf toe, dat de machines te koop waren, doch hun definitieve bestemming zou waarschijnlijk Lissabon zjjn, waar zjj voor het vervoer van dagbladen zouden worden gebruikt. In antwoord op een Interpellatie in het Hoogerhuis, verklaarde Lord Stanhope, dat de voorziening met brandstoffen van Spaan sche oorlogsschepen een zuivere handels kwestie is, die de Regeering niet raakt. In dien. zoo verklaarde hjj, een maatschappjj meent in alle veiligheid stookolie aan deze schepen te kunnen leveren, dan bestaat er geen reden voor haar, dit niet te doen. rabat, 28 Juli (R.O.) Het blad „Vigie Maiocaine" verneemt, dat gistermiddag een vliegtuig, met aan boord de Parjjsche jour nalist Guy Mazieres, tjjdens een vlucht boven de zóne der opstandelingen is neergeschoten. Guy Mazieres werd gedood, de piloot werd gewond PARIJS, 28 Juli (R.O.) Naar uit Perpignan wordt gemeld, is de grens nog steeds voor vreemdelingen gesloten. De verslaggevers van de ..Echo de Paris" en de „Populaire", die trachtten de Spaansche grens bij Bourg Madame te overschrjjden, werden terug gewezen. In Londensche kringen verwacht men, zooals wij reeds in een deel onzer vo rige editie konden melden, dat de bouw van het zusterschip van de „Queen Mary" te Huil 18 maanden zal duren, zoodat het schip in het voorjaar van 1928 van stapel zal loopen en in den zomer van het daaraanvolgend jaar zijn maidentrip maken zal. Naar de bladen melden, zal het nieuwe schip 2000 ton meer meten dan de „Queen Mary", welke een tonnage heeft van 80.773 ton. De kosten zullen vermoedelijk 5.500.000 p.st. bedragen, een half miilioen pond meer dan de „Queén Mary". Het schip zal eeu grootere snelheid hebben en zuiniger zijn in het gebruik van stookolie dan het oudere zusterschip. Reeds zijn een aantal proeven genomen met modellen in de modeltank van de werf aan de Clyde. De bouw van dit nieuwe schip is een schit terende werkverschaffing. Aan de werf zul len reeds 7000 man werk vinden, terwijl in de verschillende andere bedrijven 250.000 man voor het nieuwe schip zullen werken, zoodat ongeveer 1 miilioen pond zullen worden uit betaald aan loonen op de werf. CHICAGO, 30 Juli. (R O.) Op het Michi- gan-meer is een schip, de „Material Service" gezonken. Van de uit 23 koppen bestaande bemanning zjjn er 15 verdronken. WANDADEN DER KERKHATERS ONTKETENEN REBELLIE. DAT de kerkvervolging in Mexico nog onverminderd voortduurt, blijkt wel uit de treurige statistieken der laatste maanden, die weer talrijke gevallen vermelden van geweldenarijen en daden van terreur tegen priesters en Katholieke leeken. W ij doen slechts een kleine greep uit de vele feiteu: „Den len Mei vierden de communis ten in Panindicuro, in den staat Michoacan ,,op waardige wijze" den internationalen rooden feestdag", door een kerk te vernielen. Zij namen alle beelden uit dit oude heiligdom weg en verbrandden deze op „feestelijke wijze". Onder deze heiligenbeelden bevond zich ook een voorstelling van den Barmhartigen Heiland, die door de geloovigeu op bijzondere wijze werd vereerd. Drie dagen tevoren was een der mooiste heiligdommen van Guadalajara, de St. Fran- ciscuskerk, in brand gestoken en totaal ver nield. Kort daarop staken de communisten in den staat Durango de kapel van Guadeloupe Vit- toria in brand, zonder dat de autoriteiten tusschenbeide kwamen. Op 15 Mei trok de inspecteur der staats domeinen, Alfred Vasquez, aan het hoofd van een gewapenden troep mannen de St. Michel- kerk te Noloaloc binnen, waar zij alle beelden wegnamen. In de stad Vera Cruz werd een der meest vreedzame burgers, Lisandro Roherol, met zijn vrouw, zjjn dochter en enkele andere perso nen gearresteerd, omdat zij ervan verdacht werden „clandestien" te hebben gebeden. Een kruis, enkele beelden en kerkboeken werden als bewijsmateriaal inbeslag genomen. De Katholieken die geweigerd hadden om deel te nemen aan een rooden optocht in Huatusco (in den staat Vera Cruz) werden onder ge weervuur genomen. Er vielen drie dooden en veertien gewon den, grootendeels vrouwen en kinderen. In Zaeateeas werd de student Manuel Lopez de Lara gearresteerd en nog denzelfden dag gefusilleerd, omdat hij godsdienstige propa ganda had gemaakt. Is het dan te verwonderen, dat de Katholie ken, die tot het uiterste getergd worden en voortdurend hun leven bedreigd zien, thans naar andere middelen zoeken dan gebed? De eerste reactie was een massa-demon- Stratie die in talrjjke plaatsen spontaan ge houden werd, teneinde te verkrijgen dat de kerken weer voor den eeredienst zouden wor den opengesteld. Dergeljjke betoogingen werden gehouden in de staten Vera Cruz, Queretaro, Puebla, Ta basco, Michoacan, Campeche, Sonora, Nayarit, Jalisco en elders. Doch alles zonder resultaat. In verschillende staten heeft men het hou den van optochten verboden, in andere geval- den werden de deelnemers gearresteerd. In Amatlan (Staat Vera Cruz) werd door de politie wildweg op de betoogers geschoten, waarbjj tallooze slachtoffers te betreuren vie len. Het is ongetwijfeld een gevolg van deze feiten, dat de strjjd in Mexico thans een zeer tragische wending genomen heeft. Thans maken de Mexicaansche bladen mel ding van een rebellenleger, dat zich de „liber- tadores", de bevrjjders, noemt, en dat reeds in de bergachtige streek van Los Altos zou zjjn gesignaleerd. Dit leger zou opgericht zjjn in den staat Jalisco en thans reeds 10.000 soldaten tellen, dat is ongeveer een vierde gedeelte van de sterkte van het regeeringsleger. Deze troepen zouden onder leiding staan van den bekenden Katholieken leider Lauro Rocha, die onder de bevolking van den staat Jalisco de volgende proclamatie zou hebben laten verspreiden: „De Libertadores" zullen de wapenen niet neerleggen, voordat de vrjjheid van geweten, van godsdienst en van onderwijs en alle vrjj- heden, die een beschaafd land aan zjjn bur gers waarborgt, zjjn herkregen." Door middel van vliegtuigen zouden belang- rjjke zendingen wapenen en munitie vanuit de Vereenigde Staten naar de zone, waar Lauro Rocha zich ophoudt, zrjn overgebracht. In den staat Chihuahua werd de kanton rechter van Citta Juarez, Sr. Miguel Mendoza uit zijn functie ontheven, omdat hij aan drie priesters toestemming had gegeven om hun geestelijke bediening uit te oefenen. Tegelijkertijd werd een decreet uitgevaar digd, waarbij het aantal wetteljjk toegelaten priesters op een bevolking van een half mii lioen zielen tot één werd teruggebracht. Te voren waren er 5 priesters wetteljjk toege laten. De bisschop protesteerde tegen dit besluit, doch tevergeefs. Voortdurend nog worden priesters om de geringste futiliteiten gearresteerd, geljjk on langs in Mexico s hoofdstad, de eerbiedwaar dige priester, don José de Jésus de la Torre, die geboeid door de stad naar de gevangenis werd gevoerd. In Guadalajara, in den staat Jalisco, werden twee Jesuieten, de Paters Albert Navarro en Theophilus Camachom de voormalige direc teuren van het inbeslaggenomen seminarie van Thaquepaque, gearresteerd. Sedert een maand zjjn deze beide priesters op geheimzin nige wijze verdwenen. Een andere priester, don Cipriano Zapien werd in Tecario gevangen genomen. De on derwijzers van de landbouwschool beschul digden hem ervan, dat hjj zich verzat zou hebben tegen de socialistische methode van onderwijs en opvoeding, die in de Mexicaan sche scholen algemeen is ingevoerd. Een der ergste schanddaden, die de roo den begingen, 'was de arrestatie van Pater José Mendoza. De priester celebreerde juist de H. Mis in de kerk van Corralejo staat Guanajuato) toen de politie het kerkgebouw binnendrong. Pater Mendoza werd van het altaar wegge sleept, geboeid en nog gekleed in de litur gische gewaden naar de gevangenis gevoerd. Den volgenden dag werd de priester naar een strafkolonie gedeporteerd. Maar het zijn niet alleen de priesters, d:e voortdurend aan vervolging blootstaan. Ook de trouwe Katholieke leeken hebben veel wreedheden van de godsdiensthaters te ver duren. WEENEN, 29 Juli (R.O.) De leden van de regeering, die heden de overdracht van het Olympisch vuur bjjwoonden, trokken zich terug van deze plechtigheid wegens een in cident, dat door nationaal-socialisten werd uit gelokt. De ministers kwamen daarop bjj een op de bondskanselarij, waar zjj een conferentie hiel den met den prefect van politie Skubl en ver scheidene andere hooge politie-ambten&ren. Zij stelden zich bovendien telefonisch in ver binding met dr. Schuschnigg, die zich te Salz burg bevindt. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de regeering vastbesloten is met de grootste gestrengheid tegen de ordeverstoor ders op te treden, zelfs al zou het Oosten- rij ksch-Duitsch accoord hierdoor in gevaar gebracht worden. WEENEN, 30 Juli. (R. O.) In verband met de betoogingen, welke tal van nationaal- socialisten gisteravond tjjdens het Olympisch feest hebben gehouden ten gunste van „Anschluss" zijn in den afgeloopen nacht reeds een honderdtal personen gearresteerd. Verscheidene agenten werden bjj de bot singen, welke ontstonden, toen de politie een charge uitvoerde op de demonstranten, ge wond. Een nationaal-socialistisch leider van Duitsche nationaliteit, die zich onder de de monstranten bevond, werd eveneens gearres teerd. De politie blijft waakzaam. WEENEN, 30 Juli. (R. O.) De bewoordin gen van het officieele communique der Oos- tenrijksche regeering betreffende de natio- naal-socialistische incidenten van gisteren doen verwachten, dat de regeering inderdaad geen enkele clementie jegens de daders zal betoonen. De gearresteerde nationaal-socialisten, die de voordeelen van de onlangs afgekondigde amnestie genoten, zullen nu hun geheele straf moeten uitzitten, geheel afgezien van de nieuwe straffen, die zij zullen krijgen. De regeering heeft de aanvullende amnes tie voor eenvoudige politie-delicten, die ieder- oogenblik had kunnen worden afgekondigd, opgeschort. Volgens niet-officieele bron zjjn in totaal reeds 150 arrestaties verricht, en zullen nog meer volgen. Het „Deutsche Nachrichtenbureau" publi ceert over de incidenten van gisteravond te Weenen, een eigen lezing. Volgens het Duit sche bureau droegen de demonstraties een Marxistisch karakter. De leiders der demon stranten, die volgens het bureau alleen reeda volgens hun uiterlijk tot de Joodsch-Marxis- tische kringen moeten behooren, stieten ten einde de autoriteiten te misleiden, nationaal- socialistische strijdkreten uit, ten einde de nationaal-socialistisch gezinde deelen der be volking tot deelneming aan de demonstraties te verleiden, een poging, welke voor zoover tot nog toe valt te overzien, mislukt is. PARIJS, 30 Juli. (R. O.) De „Journal" pu bliceert een telegram van zjjn correspondent te Berlijn, waarin deze verklaart uit zeer be trouwbare bron te hebben vernomen, dat de rjjksregeering in het begin van de volgende week zal antwoorden op de uitnoodiging, om deel te nemen aan een nieuwe Locarno-con- ferentle. Het Duitsche antwoord zal gunstig luiden, in uiterst verzoenende bewoordingen zijn ver vat en voldoening geven aan de betrokken regeeringen. JERUSALEM, 30 Juli. (R. O.) In den loop van op troepenconvooien uitgevoerde aanval len zjjn gisteren 22 Arabieren gedood. Zij waren grootendeels leden van gewapen de benden. LONDEN, 30 Juli. (A. N. P.) De minister van koloniën heeft vandaag in het lagerhuis de benoeming bekend gemaakt van een ko- ninkljjke commissie van onderzoek inzake Palestina. Voorzitter dezer commissie is lord Peel. De taak der commissie is een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der recente onlusten, in het bjjzonder ten aanzien van de vraag, in hoeverre Arabieren of Joden reden tot klagen hebben over de tenuitvoer legging der bepalingen van het volkenbonds mandaat. De commissie zal haar taak in Palestina aanvangen, zoodra orde en rust in het land hersteld zullen zjjn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3