ENGELSCHEN. GRAFSTEENEN IN DE ST. ROMBÖUT VAN MECHELEN. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1936 EERSTE PLECHTIGE H. MISSEN. HILLEGERSBERG. OPENING SPEEL WEI TUINDORP „VREEWIJK". SIMULTAAN HAM TE MAASTRICHT. ENGELSCHE TOERISTEN VERWACHT SCHOONHOVEN. DIEFSTAL VAN EEN OVERJAS. BERKEL EN RODENRIJS. VLAARDÏNGEN CURASAO ALS STIEFKIND. Feodale correctheid. ER MOET EEN NIEUWE VLOER KOMEN. Het is de uitdrukkelijke wil van den kardinaal, dat niets vernield tvordt, dat geëerbiedigd moet worden. m De weleerwaarde pater Joannes Pansier van de Orde der Benedictijnen droeg Zondag morgen zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk van St. Liduina te Hillegersberg. De neomist werd bij het H. Misoffer geassis teerd door pastoor J. B. A. M. Pilbry als pres- byter-assistens Diaken was een half broer van den neomist, de onder-directeur van het Phi- losophicum te Warmond de Zeereerw. Hoog- gel. Heer L. J. H. Wolf en subdiaken was kapelaan P. J. J. Hofstede uit Noordwijker- hout, terwijl als ceremoniarius fungeerde een theoloog van het Sepiinarie Warmond. Op het priesterkoor hadden plaats genomen de Hoogeerw. Heer Kanunnik J. H. Niekél, directeur van het Philosophicum te Warmond en de Zeereerw. heer J. M. H. van der Lugt, leeraar van het Seminarie Hageveld te Heem stede. Het zangkoor van de St. Liduina-parochie zong de Missa s.s. Trinitatis van Hub Cuy- pers, het Tantum Ergo van Van Leeuwen en het „Laudate" van Ruygrok. Prof. L. J. H. Wolf hield de feestpredikatie naar aanleiding van de tekstwoorden van Joan. V. 4 „Haec est victoria, quae vincit mun- dum, fides nostra". Het is ongetwijfeld als een groot voorrecht te noemen, dat de vader van den neomist in den gezegenden ouderdom van bijna honderd jaar dit schoone priesterfeest van zijn zoon heeft mogen bijwonen. Desmiddags recipieerde de neomist in de ouderlijke woning aan den Breitnersingel, terwijl hy des avonds een plechtig Lof cele breerde, waarna door het koor de Priester cantate van A. Franssen werd gezongen. Gisteren beleefde de Tuindorpsche jeugd weer 'n schoonen dag. De speelwei werd voor de vierde maal opengezet. Al was 't geen groote plechtigheid, 't mocht toch 'n heuglijke gebeurtenia heeten, dat voor de kinderen van de H. Kruisvindingparochie 'n speelgelegen- heid werd geopend. Om ongeveer kwart voor tien sprak de directeur Pater H. de Gruyter O.S.C. namens pastoor Mulder O.S.C. 'n kort woord van welkom tot de zusters en broeders, leidsters en leiders en kondigde de speelweiwet af. Te oordeelen naar de gezichten viel die wet erg mee! Er werd zelfs verlof gegeven om op bescheiden wijze de kunstgrepen en vaardigheden van moeders kookkunst na te doen. Na dit openingswoordje zwermden de hon derden kinderen over het veld uit en streken neer op de plekjes door hen uitgekozen. Ze laadden de lucht met zang en lach, zoodat geen enkele leidster of leider 'n rimpel be hoefde te trekken in 't voorhoofd. Het speelterrein van Vreewijk ligt aan den Smeetlandsche dijk. De oppervlakte bedraagt 15.000 vierkante meter. We behoeven niet uitvoerig te vermelden, dat de inrichting van zoo'n terrein kosten meebrengt. De directeur zal zeker genegen zijn om giften te ontvangen. Als u dat stort op gironummer 96127 met vermelding „voor speelwei", dan komt 't best in orde. De laatste simultaan vond plaats bij de damclub „de Schuivers". Van de 30 partijen won Ham er 14, maakte 12 partijen gelijk en verloor 4 partijen. Van de in totaal 137 gespeelde partijen is de uitslag: 85 ge wonnen, 31 remise, 21 verloren, derhalve 73%. a Na beëindiging der laatste party sprak de voorzitter van den Z. Limburgschen Dam- bond, de heer J. Westerberg. Hij gaf een his torisch overzicht van Limburg's damleven en overhandigde den heer Ham namens de Maas- trichtsche damclubs een zeer fraaie herinne ringsplaquette. Donderdag 6 Augustus a.s. wordt in onze haven verwacht het Engelsche passagiers schip „Monrose" met een aantal toeristen aan boord. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Schoonhoven en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1936 ingelegd f 20286.14 en terugbetaald 21582.95, dus meer terugbetaald dan ingelegd 1296.81. M.U.L.O.-EXAMENS. x Te Hillegersberg zijn geslaagd voor het Mulo-diploma A de dames M. v. d. Bogerd, W. Jansen, M. de Kuiper en M. Versluis en de heeren P. de Rijk, J. Pluut, en J. v. d. Pauw allen te Schoonhoven en mej. A. Ver- spuy te Goudriaan en de heer W. Endeveld te Lopik. Al deze personen waren leerlingen van de Chr. Ulo-school alhier. OP BEZOEK. Schoonhoven heeft bezoek gehad van een gezelschap, bestaande uit 36 kinderen van de leden der vereeniging „G.E.O.S." uit Rotter dam-Noord; alhier gearriveerd met een motorboot. Na den maaltijd, die genuttigd werd in het hotel van den heer Oskam aan den Opweg, gingen zij naar het voetbalveld dat te hunner beschikking was gesteld en waar zij zich uitstekend hebben geamuseerd met verschillende spelletjes. Het weer was gunstig en om 5 uur zijn ze weer vertrokken. DE ZEILTON VAN SCHILPEROORT. Onder zeer groote belangstelling van de inwoners van Schoonhoven heeft Zaterdag avond de heer H. Schilperoort uit Rotterdam in de Lek nabij de Kat een demonstratie ge geven met zijn zeilton. Nadat hij eerst was geholpen om in de ton te kruipen en zijn kleeding aan te doen, ging hij de rivier op en gaf daar een demonstratie, met de mede- deeling, dat het de bedoeling van hem was, op deze wijze het Engelsche Kanaal over te steken. Dezelfde heer is destijds met een waterfiets dit Kanaal overgestoken. ONTSLAG GEVRAAGD. In verband met haar voorgenomen huwe lijk heeft mej. A. Soeters tegen 15 Septem ber a.s. ontslag gevraagd uit haar functie als onderwijzeres van de R. K. school, mej. Soe ters is 11 jaar als onderwijzeres aan de R. K. school verbonden geweest. De school verliest in haar een uitstekende kracht. De heer M. J. V., wonende te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan van dief stal uit zijn auto staande in de Dorpsstraat, van een overjas. VOETBALMATCH. Zaterdagavond a.s. zal op het T.O.G.-terrein een voetbalmatch worden gespeeld, opge luis' erd met muziek door de muziekvereeni- ging ten bate van „Godsdienst- en Kunstzin", mede ter viering van het eerste lustrum. De clubs zijn T.O.G.Aeolus, aanvang 7,15 uur. Het Lof zal dien avond te 6 uur worden gehouden, waarna de muziekvereeniging af marcheert naar het T.O.G.-terrein. Het belooft een mooien avond te worden. Ei is een prijs beschikbaar voor de winnende club en een troostprijs voor de verliezende. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Apolonia W. A., dochter van E. Brabander en J. Hulst Maria, dochter van D. C. Haak en D. Zijderveld Gerardus J. F., zoon van A. G. de Veld en C. A. M. Zuidam. Petrus A. M., dochter van J. van den Bulk en A. Th. Hulst. Wilhelmina J. M., dochter van E. A. G. van Steenderen en M. W. van Winden. ONDERTROUWD: A. van der Lugt 23 j. en A. A. Klapwijk 25 j. beiden te Berkel en Ro denrijs. AANRIJDING. De 60-jarige mej. de L. werd in de Land- straat aangereden door een fietsrijder en Irvam zoo ongelukkig te vallen, dat zij een hersenschudding bekwam. CHR. ORANJEVEREENIGING. De Chr. Oranjevereeniging is er in geslaagd de feestelijkheden, welke op 31 Aug. a.s. door deze vereeniging worden gegeven, een buiten gewoon karakter te geven, door dien avond een geheel nieuw programma te brengen, n.l. de opvoering van het prachtige openlucht spel „Nederland en Oranje" in 3 tafereelen. De opvoering van dit groote werk, waaraan ca. 150 personen medewerken, zal plaats vin den op het feestterrein aan den Broekweg. Van het begin tot het einde zal dit werk boeien door zang, muziek, declamatie, vlag- genrei, springrei, en schitterende costuums. Tegen billijken prijs zullen op het terrein 'n ruim aantal stoelen te huur zijn, terwijl door de installatie van een prima geluidsinstallatie voor een goede weergave over het geheele terrein zal worden zorggedragen. Tot slot zal een schitterend vuurwerk worden afgestoken. VLAARD. VRIJW. BRIGADE TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Zaterdagmiddag werd in de Gele Inrichting in de Spoorhaven een goedgeslaagde demon stratie en onderlinge wedstrijden gehouden van bvengenoemde brigaed. Na een openingswoord van den voorzitter der afdeeling Vlaardingen, den heer de Laat, hield de heer van Veen een toespraak, waarin hij op het groote belang van zwemmen, en in het bijzonder van reddend zwemmen wees. Vervolgens had de opmarsch plaats van de leden der brigade, waarna op het midden ponton verschillende grepen werden gedemon streerd. Na de verschillende demonstraties werden de wedstrijden gehouden, waarvan de uitslag is als volgt: 25 M.. schoolslag heeren: 1 P. Wapenaar 20.3 s.; 2 W. Hoogerwerf 23,4 s.; 3 W. van den Berg 24,1 s. 25 M. schoolslag, 10 M. met drenkeling: 1 K. Faber 26,4 s.; 2 A. Heymans 28,1 s. 25 M. rugzwemmen: 1 P. Wapenaar 28,4 s. 25 M. schoolslag dames: 1 J. Korpershoek 24.4 s.; 2 K. van der "Ende 25,1 s. Estafette 3 x 25 M. heeren: 1 ploeg: D. Kramer, J. Tiel, A. Baggus. 25 M. rugslag dames: 1 J. Korpershoek 33,4 s.; 2 M. v. d. Does 35.4 s. Popduiken: 1 A. Baggus 38,2 s.; 2 J. Tiel 39.2 sec. BURGERLIJKE STAND Aangifte van 30 Juli3 Aug. GEBOREN: Johanna, dochter van K. van Selm en C. Brederveld, Kuiperstraat 52 Petrus J., zoon van A. Hoogendam en K. T. M. Groen, 1 Maasboschstraat 24 Aart, zoon van A. Sterk en A. Geilvoet, V. Kinsber- genplaats 36 Laurens, zoon van J. Kra mer en J. S. de Bruijn, Tollensstraat 16 Anthonie, zoon van S. Vermeer en M. Stolk, C. Houtmanstraat 41. OVERLEDENJacob Hartman, 1 dag, Bleekstraat 39. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bijFoet, Havenstraat 22, portemomnaie met inhoud; Kloosterman, Stationsstraat 77, oorknop; Vermeulen, Hoog straat 78, portemonnaie met inhoud; de Bruijn, Westhavenkade 23 H, huissleutel en kindertaschje; van der Brugge, de Wetstraat 48, portemonnaie met inhoud; Politiebureau, bos sleutels; Bijl, Heemraadstraat 44, zakje met boter; Sta. Parallelweg 3-5, rijwielplaatje; Verschoor, Heemraadstraat 6, gouden ring; van Leeuwen, Prins Hendrikstraat 5, rozen krans; Moerman, Bauwstraat 22, handschoen; Bakker, 2e van Leyen Gaelstraat A, porte monnaie; Kramer, Zomerstraat 23, portemon naie; Voogt, le van Leyden Gaelstraat 32, muziekrol. GESLAAGD. De heer G. C. Boer alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor de Nijverheidsonderwijs- acte N 2b. Voor het Mulo-diploma A slaagden van hier te Rotterdam L. J. Visser, H. Noordhoek, J. Leewis, M. Dijkshoorn, J. Nuyt, B. van Haften, P. de Goede, A. Bot, A. Wapenaar, J. Starre, A. de Korte, J. van Leeuwen, K. Wapenaar, J. Voogd en C. de Bruyn (diploma B). SCHEEPVAARTVERKEER Gedurende de maand Juli 1936 zijn alhier aangekomen 65 stoomschepen, waarvan 14 bunkerschepen, tegen in de maand Juli van het vorig jaar aangekomen 48 stoomschepen, waarvan 13 bunkerschepen. missionarissen en de bevolking voelden zich gelukkig, rijk, al was 't zonder geld en goed. Tot een tiental jaren geleden de almach tige olie zich over Curagao kwam ontfermen, de olie zou Curagao gelukkig en rijk maken, ongekende welvaart brengen. Vreemde heersohers kwamen in 't land, en met hen een vloed van nieuwe bewoners, die vroeger nooit naar Curagao hadden omge keken, omdat er niets te verdienen was.. Olie- employé's en veel arbeiders Import uit de omliggende Zuid-Amerikaansche landen, ohe trekt aan, evenals vroeger het goud in Klon- dyke en in den Transvaal. Is Curagao er gelukkiger op geworden? De oude bevolking van zwarten en kleurlin gen kan 't weinig beamen, zij happen maar weinig mee van de welvaart, die als een hoorn van overvloed over Curagao zou worden uitgeschud. Zij zijn de laatsten, die er vet van zullen soppen. Met moederland, dat zelf diep in de zorgen zit, denkt „Curagao, de arme kolonie, welke van Kol aldoor maar wilde verkoopen, kan zich tegenwoordig best zelf bedruipen". Het is vet van de olie. Maar de missie, die zich bijna zeventig jaar belangeloos over de ko lonie heeft ontfermd, raakt in druk en nood. Het ziet de Curagaosche bevolking in dien tijd geweldig toegenomen, in tal en last, maar weinig in welvaart. Op 1 Januari 1935 was het aantal katholieken tot 68.725 gestegen op een totale bevolking van 83.254. De Rotterdamsche missiebisschop mgr. Vuylsteke, die bijna heel zijn priesterleven op Curagao heeft gesleten, heeft wonderen ver richt om 'die geweldige uitbreiding bij te blflven. Hfl heeft onsterfelijke verdiensten verworven door zijn onvermoeide actie voor de scholen en door het stichten van nieuwe missie-staties. De bouw van zijn laatste kerk heeft zijn ontijdigen dood beteekend, toen hij op het bouwterrein kwam te vallen, welk on geluk zjjn dood is geworden. Hoe dikwijls is hij niet met den bedelstaf door de Vereenigde Staten getrokken om bij de Amerikaansche geloofsgenooten het kapi taal te zoeken, dat zijn arme zwarten van Curagao hem niet konden geven, zelfs niet toen de olie beloofde hun welvaart te bren gen. Mgr. Vuylsteke hield in de Vereenigde Sta ten vaak zeven preeken per dag. In het begin van zyn episcopaat zette zijn opvolger Mgr. Verriet, die ook heel zijn leven aan Curagao heeft geofferd, het gelukkige werk van Mgr. Vuylsteke voort. Hij bouwde twee nieuwe kerken, en zes andere werden door hem vergroot, hg stichtte vier nieuwe scholen, en gaf er aan acht andere een be- langrgke uitbreiding. Hij bouwde ook een nieuw groot ziekenhuis, en gaf aan twee be staande gasthuizen een nieuwe uitbreiding. Maar nu zyn alle hulpbronnen uitgeput. Amerika zelf is ook in druk gekomen, en het moederland kent zijn eigen zorgen, En toch blyft de behoefte aan uitbreiding nijpen. In de parochie van Yandocet staat nog een houten kerk voor byna 2000 paro chianen, ze is heelemaal door de houtwurm verteerd. De parochie van Groot-Kwartier heeft ook een houten kerk voor 2850 paro chianen. Deze kerk is veel te klein, daar er honderden arbeiders zgn bygekomen, die nu bq de „Curagaosche Petroleum Industrie" werken. De parochiekerk op Montagne is in- dertgd voor 600 menschen gebouwd. Nu wo nen er ruim 3000. Ook de eilanden Saba en Aruba wachten op een beurt. 't Is hoog noodig, dat de bevolking gehol pen wordt, want van alle kanten werken alle mogelijke Amerikaansche secten om de ka tholieke bevolking naar zich toe te halen. ZO hebben nog geld in overvloed. Zoo dreigt dan het eens zoo bloeiend Vica riaat van Curagao in zijn groei gestuit te worden, als er geen financieele hulp wordt gevonden, die Mgr. Verriet in staat stelt nieuwe kerken te bouwen of bestaande te vernieuwen en te vergrooten. 't Gaat hier niet alleen om een Nederlandsche missie, maar ook om een Hollandsehe kolonie, waar honderden Hollandsehe priesters hun leven hebben geofferd. Wij lezen nu dagelijks met schrik in ons hart van eeuwenoude kerken en kathedralen, die door een demonischen haat worden ver woest en in brand gestoken, in het hart van een oude beschaving. Hier vragen zwarte arbeiders om een een voudig bedehuis als troost en versterking in hun harde zwoegersleven. Kunnen wy gelukkiger Gods' zichtbare straf over de ontzinde wereld uitboeten dan door deze misdeelden in onze eigen kolonie te hulp te komen? Mgr. Verriet heeft zgn eigen secretaris Pater I. de Bruyn naar Holland gezonden om zijn zaak te bepleiten. Deze heeft domi cilie gekozen ten huize van Pastoor Biesta. Berg en Dalsche Weg te Nymegen. Pater de Bruyn beschikt over het giro nummer 1445 64, waarop de giften kunnen worden gestort, groot en klein, mits er uit drukkelijk bg gezet wordt: „voor het Apos tolisch Vicariaat van Curagao". Er was een tgd om plechtig als Pot gieter te beginnen dat de kolonie Curagao het stiefkindje was van de Nederlandsche regeering. Curagao was een zorgenkind, dat het moederland veel geld kostte. Vergrgsde landgenooten om niet van ouden van dagen te spreken zullen zich nog wel herinneren, dat elk jaar weer bg de begrootingen het kamerlid van Kol, die als koloniale specialiteit optrad, strijk en zet de vraag stelde of 't niet raadzaam was Curagao maar te verkoopen aan de een of andere mo gendheid, die er trek in had. Johan Braakensiek teekende indertijd een prent, waarby v. Kol een handkar door de straten voortduwde, met het opschrift ,,een kolonie te koop". De doorsnee-Nederlander interesseerde zich weinig voor deze arme kolonie, die maar een houwpost was; als hy van Curagao sprak, dan was 't- over een glaasje met het bekende smakelijke vocht, dat een geigken naam droeg. Over Oost-Indië bestond een gansche literatuur, Curagao bleef altyd een Assche- poes. Als in het moederland nog over Curagao gesproken werd, dan was 't omdat onze Ne derlandsche priesters er een harde missie hadden. En daarom waren de Katholieke Ne derlanders Curagao wel gezind, en offerden gul hun kwartjes voor de arme zwartjes. Historisch hebben de Hollanders in 1634 Curagao in bezit genomen. In die dagen wa ren alle inwoners katholiek, en als eersten zegen, dat zij Hollandsch bezit waren ge worden, kregen zij de blijde boodschap dat de katholieke godsdienst verboden werd ver klaard. De Roomsche priester mocht er voortaan geen voet meer aan wal zetten. Zoo goed en kwaad als 't ging hebben held haftige misisonarissen getracht het katholiek geloof oj^ Curagao te bewaren, tot in 1870 de missie van Curagao als Hollandsehe ko lonie werd opgedragen aan de paters Domini canen. Het eerste begin was zeer moeilyk „pas d'argent et pas des Suisses". Slechts drie pa ters konden voor Curagao worden afgestaan. Maar dank zy de heerlijke solidariteit van de katholieke landgenooten hebben de Domini canen er prachtig kunnen werken. Hoe zy Curagao hebben verzorgd en gekoloniseerd bewees het prachtige gedenkboek, dat zy vol trots na vyftig jaren arbeids mochten uitgeven. Zy hebben tot het geestelijk heil op Cu ragao en de Bovenwindsche eilanden kerken gebouwd, scholen, ziekenhuizen, gestichten voor de weezen en de jeugd, leprozen- en krankzinnigengestichten, zij hebben Curagao een R.K. Volksbond, een St.. Josephgezellen. een katholieke pers gegeven. Maar met dat al bleef Curagao stoffelijk een arme kolonie, die weinig vruchtbaar was en permanent ge kweld werd door langdurige droogten, die telkens weer den schralen oogst deden mis lukken. Om in den stoffelyken nood tege moet te komen herstelden de Paters op het eiland een verloren gegane nyverheid, de in dustrie der strooien hoeden. Zy richtten voor de arme bevolking speciale vlechtcursusseu in, richtten vlechtscholen op, zy trokken er zeiven als handelsreiziger op uit om voor de opbloeiende industrie meer afzetgebied te Vl^feBleef toch''een arme kolonie,'mrar^'f^Sflementszittingen) zich aan den nieuwen (Van onzen Londensche correspondent). Onlangs stierf lord Sterachie. Erfgenaam van den titel was de honourable Edwin Stera- chey, zijn eenige zoon. Deze is thans lord Sterachie. Het bovenstaande wordt niet door een zet fout geteisterd. De tegenwoordige lord Ste rachie heette, toen hy nog niet lord Ste rachie heette, Sterachey. Het geslacht dagteekent van Crécy, maar men neemt aan dat het vóór Crécy, zy 't dan niet in de gedaante van een geslacht, ook reeds bestond, ofschoon slechts in geringe mate. Nu iets anders. Lord Printon is lid van 't kabinet, 'n Jaar geleden was sir Algernon Sunlife Blister lid van 't kabinet. Acht jaren geleden was sir Algernon Boyd Croame lid van 't kabinet. Ctg hebt 't reeds geraden: de twee sir Alger nons en lord Printon zijn een en de zelfde per soon, of, óm niet in eerbied te kort te schie ten, persoonlijkheid. Sir A Boyd Croame werd sir A. Sunlife Brilster toen acht jaren geleden zijn oom sir Gerald Sunlife Blister stierf. Nauwelyks hadden hij, de eerste minister, de leider van de oppositie, de speaker van 't lagerhuis en Hansard ('t officieele verslag der naam gewend, of sir Algernon kreeg er alweer genoeg van. Hij besloot zich bij de algemeene verkiezingen niet weer candidaat te stellen in het district dat hem aanbad;bygevolg verhief de eerste minister hem tot peer, zoodat hij als lid van 't hoogerhuis toch in 't kabinet kon blyven. Zijn geslacht dagteekent dus van de algemeene verkiezingen van 't jaar negentien honderd en zooveel. Volgens het decreet van zyn creatie tot baron heeft hij deze verhef fing te danken aan „belangrijke diensten, den lande bewezen". Over 500 jaren zal er, als alles goed gaat, een lord Printon zijn, die Lord Printon is, en bij kroningsplechtigheden wellicht 't erfelyk recht zal hebben het visch- couvert van den souverein te dragen, alleen omdat in negentien honderd en zooveel sir Algernon Sunlife Blister meer dan genoeg had van den naam, dien hij toen al acht jaren gedragen, en bovendien den lande zulke be langrijke diensten belezen had. Maar aangezien verwacht mag worden dat 't geslacht in den loop dier vyf eeuwen voort durend glorierijker zal worden, is het waar schijnlijk en ook zeer te hopen, dat in vier-en- twintig honderd en zooveel de oudste zoon en ergenaam van lord Printon de honourable Roger Prynton met y zal heeten. Men kan de Engelschen verdeelen in twee groepen, namelyk in diegenen die 't werk woord Sterachie zonder fouten vervoegen en het zelfstandig naamwoord Boyd Croame precies zyn vergrootenden en overtreffenden trap weten te geven en hierop tro'tsch zyn; en in diegenen die hiertoe niet in staat zijn en zich ervoor schamen. Ik heb verweerde oud-kolonels van 't Indi sche leger zien blozen omdat zy lichtzinniglyk lord Sterachie met ey inplaats van met ie uit spraken. Een ieder weet, dat de echtgenooten van scherpne'uzige hausse-speculanten een' flauwte nabg geweest zyn, wanneer zij erop betrapt werden sir Algernon Sunlife Blister voor een stellenden trap te houden, terwgi toch een ieder die in zekere kringen verkeert of verkeeren wil, weten moet, dat hy de vergrootende trap is van sir Algernon Boyd Croame. Onbemiddeld achtergebleven weduwen van miskende maar fatsoeniyke echtgenooten bly ven aleen dank zg de gedaante-verwisselingen der Sterachies en der Printons noemenswaar dig in 't leven. Niet lang geleden zocht ik er een op. Ik had haar man gekend in wat hij en zij ten onrechte zyn glorletgd noemden een brave imbecile van 'n man, over 't paaid getild door zijn plotselingen dood, eenige jaren geleden, zy werd door vrienden, niet zoozeer van haar levenden als wel van haar dooden man, geholpen om van de zwaar belaste ech telijke woning naar een kleinere, van daar naar 'n nog kleinere woning te verhuizen, vervolgens naar 'n provincieplaats, waar zij goed uit den weg, en ten slotte naar een veel afgelegener provincieplaats, waar zij nog be ter uit den weg was. Gelukkig met weinige uitzonderingen zg, die zich hij hun dood niet hebben te verwijten, ooit een arm achterge bleven weduwe geholpen te hebben! Veel van 't niet vele dat zy bezat, heeft zij te gelde gemaakt, maar „Who's Who" en „Brett's", beiden van 1919 het jaar waarin zg weduwe werd heeft zg meegevoerd van huis tot huis en van provincieplaats tot pro- (Van onzen correspondent.) U dacht Immer», dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon pesseerenl Meer langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker weten! Brussel, 28 Juli 1936. De steenen vloer van de al-oude St. Rom- bouts-Kathedraal van Mechelen is op sommige plaatsen zoo zeer versleten, dat men er eerst daags toe zal moeten overgaan een nieuwen vloer te doen plaatsen. Voor wie de kathedrale kerk van Mechelen kent, ryst dadelyk de vraag: wat er dan wel zal geworden van de vele grafsteenen, welke zich in den huidigen vloer bevinden en paral lel hiermede met de graven onder deze stee nen Het gerucht was verspreid, dat men ge woon een nieuwen vloer boven de oude stee nen zou aanleggen, waardoor deze radicaal zouden komen te verdwijnen. Begrijpelijker wijze heeft dit nogal opschudding teweeg ge bracht bg de archeologen en de folkloristen. Het gerucht was zelfs tot in het buitenland doorgedrongen, wat o.m. blijkt uit het feit, dat de commissie der monumenten uit de Pas-de-Cglais te Atrecht onlangs vergadering hield en daar een motie goedkeurde, waarin de wensch werd uitgedrukt, dat de grafstee nen der Mechelsche Kathedraal zouden be houden worden op grond van de overweging, dat een groot aantal burgers van de streek van Artois daar begraven liggen, van in den tijd, dat zij als leden behoorden tot den Groo- ten Raad van Mechelen. Toen men in Mechelen kennis kreeg van deze motie en van hooger bedoelde geruchten, was men betrekkelijk verwonderd over de lichtzinnigheid van de personen, die zich on gerust maakten over iets, waar niet de min ste aanleiding toe is, want het kerkbestuur van St. Rombouts denkt er heelemaal niet aan deze steenen, waaronder er zich overigens vele bevinden welke niet de minste archeolo gische, historische of folkloristische waarde hebben, te laten verloren gaan. Het is een feit, dat de bestaande vloer door een nieuwen moet vervangen worden. De be staande is meer dan een eeuw oud en heeft niet alleen door slytage, maar ook door het bombardement van Mechelen, in 1914, veel geleden. Sommige steenen zijn gebroken of geheel uit hun voegen gerukt en geven aan de kerk een aanblik van verwaarloozing, die het prestige eener metropolitanekerk niet waardig is. Het voornemen om een nieuwen vloer te plaatsen bestaat trouwens reeds sedert jaren en men 'heeft de verschillende aspecten van dit werk re'eds ernstig kunnen onderzoeken. Het is heelemaal onjuist te beweren, dat de grafsteenen zouden vernield worden, of onder den nieuwen vloer zouden komen te liggen. De aartsbisschoppelijke overheid heeft zelfs uit eigen initiatief opdracht gegeven, dat niets mag verloren gaan wat eenige archeologische, historische, of heraldieke waarde heeft. Onder de ruim tweehonderd grafsteenen, welke zich in St. Rombouts bevinden, zijn er, die werkelijk niet de minste waarde meer heb ben, doordat de inscripties door siytage geheel zyn uitgeveegd. Toch zullen ook deze bewaard blyven uit pieteitsoverwegingen. Zij zijn, ma terieel gesproken, echter niets meer dan ver sleten steenen tusschen de andere versleten steenen van den vloer. Men zal deze, zooals vroeger reeds by eenzelfde omstandigheid in de Kathedraal van Reims is geschied, in den grond stoppen op de plaats zélf, waar zy thans liggen. Op deze wijze heeft men zekerheid, dat zy' niet voor profane doeleinden zullen worden gebruikt. Wat de andere steenen betreft, die wèl een zekere waarde hebben, deze zullen weggeno men worden en na gerestaureerd te zijn, wor den ondergebracht in plaatsen in de kathe draal, waar zij voortaan beter zullen bewaard blijven. Deze steenen bevinden zich thans meestal in de midden- en de zijpassages en in het deambulatorium, dus juist op plaatsen, waar zij bijzonder aan slijtage zijn blootge steld Bij de herstelwerken, zullen zy tusschen de kolommen worden geplaatst, dus in deze gedeelten van de kerk waar de passage het geringst is. Men kan nu doen opmerken, dat na deze verplaatsing de grafsteenen niet meer de kis ten zullen bedekken waarvoor zij aanvanke- lyk zyn bestemd geweest. Hierop antwoordt de archeologische dienst van het aartsbisdom dat die steenen in den loop der tijden, reeds meer dan eens zijn verplaatst geweest. Vroe ger lag het hoogkoor van de kerk er vol van. Men heeft deze dan weggenomen en er an dere plaatsen aan gegeven. Sommige dezer steenen werden rechtstaande in de muren der zy-kapellen gemetseld. Daar komt anderzyds nog by, dat heel wat steenen, die thans in de kathedraal liggen, daarin zyn gebracht, toen het oude kerkhof, rondom de kathedraal, werd onteigend. De meeste grafsteenen, die zich thans in de kathedraal bevinden, zyn gewyd aan de na gedachtenis van personen zonder de minste be teekenis. Het is een tijdlang mode geweest, dat burgers van Mechelen hetzij uit piëteit, hetzij uit hoovaardigheid, in de kathedraal werden begraven en het graf met een grooten steen werd bedekt. De archeologische dien sten hebben ook geconstateerd dat tal van graven, waarop zich steenen bevinden, niet eens meer een stoffelyk overschot, of assche, of ornamenten van een overledene bevatten. Ook heeft men opgemerkt, dat soms een steen waarvan de inscriptie niemand meer intereseerde, werd omgekeerd en op een nieuw graf werd gelegd, nadat op zyn rug zijde een nieuwe inscriptie werd aangebracht. Dit is o.m. het geval geweest met het graf van bisschop Hauchin, wiens testament-uit voerders zuinig zyn te werk gegaan, met een dergelyken occasie-steen te koopen. Tydens de Fransche revolutie werden door de vreemde soldaten vele graven openge maakt, om te zien of er geen schatten in verborgen waren. Lichamen en geraamten werden eruit gehaald en weder op andere plaatsen ter aarde besteld. In 1810 werden de van het hoogkoor af komstige grafsteenen, en in 1818 deze uit de Heilige Sacraments-kapel, naar de omge ving van den tol'en verhuisd. Toen in 1863 werken werden uitgevoerd voor het verwar men van de kerk veranderden alweer vele steenen van plaats. Een typischen aanblik geeft deze sgroote rtrozaielc van g'oiatecnen zeer zoker. wel aan de kathedrale 'kerk, doch het is ook een reu, dat deze heterocliete bevloering een. eerder rommelig aspect aan de kerk geeft. Thans gebeurt het niet zelden, dat, als men het ongeluk heeft boven een dezer grafsteenen geplaatst te zijn, men daar voortdurend met zyn stoel schommelt op uitgekapte wapen schilden of andere decoratieve motieven van deze steenen. Bij de aanstaande vloerwerken, zullen de huidige steenen in drie verschillende catego rieën verdeeld worden: le) deze die zullen bewaard blyven, omdat zij van historische of archeologische waarde zijn; 2. deze die niet in die categorie vallen, en 3e.) (je ateenen die vernield zyn en n-et meer kunnen be waard blijven. En opdat dit alles met kennis van zaken zou worden uitgemaakt, zal een commissie worden benoemd, die de grafstee nen in deze categorieën zal verdeelen. Het is overigens de uitdrukkelijke wensch van den a i dinaal, dat niets zal worden ver- nielc van wat moet geëerbiedigd worden. vincieplaats, met haar toegewyden hond en haar wereld-verachtende kat, die een tragi®011 gebrek aan begrip hebben van het voortdu rende verval hunner meesteres. In elke nieuwe woning, hoe klein ook, vond zy steeds een knus hoekje voor den hond en de kat en een vensterbank voor „Who's Who" 011 "Brett's". Goede vrienden te Londen, die elk een guinea bijgedragen hadden tot het „fonds", hebben hoofdschuddend tot elkaar gezegd ua(. schande was dat zy, onder haar omstandighe den, nog 'n hond en 'n 11 a' eten gaf, en haar pleegmoederschap over „Who's Who" en „Brett's" is vaak aangehaald als een tref fend bewys van haar onjuist inzicht in haar eigen maat8chapPelüIce positie. Maar de hond en de kat hebben haar m staat gesteld mensch- en „Wh° s Who" en „Brett's" hebben haar in staat gesteld meer dan mensch, name lijk dame te blyven. Hoezeer ook haar huid en haar kleeren versjofelden. Niet lang geleden zocht ik haar op in haar jongste woning, 't \yas hartbrekend. Ik kan mij nlet vo°rsteilen, dat een 'man die een vrouw heeft die weduwe kan worden, by zulk >n bezoek niet aan z'h eigen dood denkt. Zij had rheumatiek en zat in een rommeligen keuken in een deerlijk gehavenden leunstoel op rafelige, verkleurde kussens uien schoon te maken (of wat men met uiten doet). Er was een tijd geweest dat 't bijna als onfat soenlijk gegolden zou hebben, indien men zich in haar tegenwoordigheid 't woord keu ken had laten ontglippen. „Who's Who" en „Brett's" lagen op 't aan recht, waaruit ik afleidde, dat de keuken ook haar boudoir was. Zonder deze monumenten van het fatsoen van haar imbecilen echtge noot, zou ik met diepe smart gedacht hebben: „De wil in haar, dame te zyn, is gebroken". Een onweerstaanbare drang iets heel llef- deryks tot haar te zeggen, maakte zich van my meester. Ik wilde haar toonen dat ik, ondanks de keuken, de uien, de rafels, de verkleurdheid, de versjofeldheid, geloofde in haar en in de nagedachtenis van haar man. De wil een vervallen weduwe te troosten, wordt steeds vervuld. Ik behoefde niet te zoeken naar passende woorden. Zij werden my als 't ware ingegeven. „Lord Sterachey is gisteren gestorven", zei ik. zy keek my streng hoofdschuddend aan en maakte een vermanende beweging met haar uienmes. „Lord Sterachie", verbeterde ze my. „De erfgenaam van den titel heet Sterachey". ■Neen, deze weduwe had nog niet met de weréld afgedaan. Ik ben er zeker van dat zy !ord Printon en anderen, die sinds den dood van haar man tot peer verheven zyn, in haar editie-1919 van „Brett's" bijgeschreven heeft. Heel myn hart dringt er by my op aan haar 'n editie van 1936 toe te zenden anoniem per post. aar ik durf niet. Ze mocht er eens achter komen en denken dat ik den draak met haar deftigheid steek.' Er zyn in Engeland vele honderden pëVsoon- ïykheden die sir John (met een of andereen familienaam) heeten. Ik ken iemand die by voorkeur over dezen of genen sir John spreekt, maar halsstarrig weigert hem door middel van den familienaam nader te defini- eeren. „Dat doet men niet", zegt hij. Laatst had hy 't over twee verschillende sir Johns tegelijkertijd. Hij ruste in vrede. Sater-. Prof. tluib Luns bezig-aan de voltooiing van een portret van mgr. dr. G. C. van Noort, gemaakt in opdracht van de Ver» tot Weldadigheid van den Allerh. V erlosser.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 2