HERNIEUWDE ACTIVITEIT OP ALLE FRONTEN. B' DE MYSTERIEUSE WAPEN-AFFAIRE TE ANTWERPEN. Hevige gevechten om Badajoz. ZAMORA TE PARIJS. BUITENLANDERS IN SPANJE GEDOOD. DE SOVJET-DEFENSIE IN HET VERRE OOSTEN. VATICAAN PROTESTEERT TE MADRID. doodelijke ongevallen -IN DE BERGEN. DINSDAG 11 AUGUSTUS 1936 Santander door de nationalen bezet. Roode transportarbeiders-bond erbij betrokken Bemiddelaar tusschen Madrid en Franco? ALS „REGEERINGSTROEPEN" een STAD BEZETTEN. HET BOMBARDEMENT VAN ALGECIRAS. De Britsche kapitein Saville door een granaat getroffen. Vloot en leger „gereed". De Dempo" door Spaansche oorlogs- scheden als schild benut. Wegens de gruwzame gewelddaden tegen kerken en kloosterlingen. HET VLIEG-ONGELUK NABIJ CROYDON. NOODWEER IN ZWITSERLAND. Groote schade in het Donau-dal en in de omgeving van het Bodenmeer. DE OUDSTE COURANT TER WERELD. Heeft opgehouden te bestaan. DEENSCHE BOEREN BESLUITEN TOT MELKSTAKING. Eischen zullen andermaal aan de regeering worden voorgelegd. Oorzaak nog niet bekend. MILITAIRE DOCUMENTEN ONTVREEMD IN FRANKRIJK. Zaterdag a.s. intocht van Franco's aanhangers in Madrid T ISSABON," 10 Augustus. (UN. I 4 PRESS.) Uit alle berichten, die alhier in den loop van den dag van de zich in handen van de nationale troe pen bevindende Spaansche radiosta tions zijn opgevangen, valt te conclu- deeren, dat niet alleen de noordelijke armee van generaal Mola de hoofdstad weer dichter is genaderd, doch dat ook de zuidelijke armee onder commando van generaal Franco groote vorde ringen maakt. De inneming van de stad Badajoz, welke niet ver van de Portugeesche grens is gelegen, kan ieder uur worden verwacht. Het geleidelijk opdringen van Franco's troepen van de Middellandsche zee kust in noord-westelijke richting wijst erop, dat de nationale commandanten hun plannen systematisch uitvoeren, zonder voortijdig een beslissing te for- ceercn. Terwijl generaal Mola in de Sierra de Gua- darrama zijn stellingen consolideert en den aanvoer van nieuwe troepen, munitie en levensmiddelen bespoedigt, wordt Madrid ook van het Zuid-Westen uit steeds dichter inge sloten. De Zondag op Badajoz ondernomen lucht aanval wordt hier als het voorspel van het groote offensief tegen deze stad beschouwd, >velke voor den verderen opmarsch naar Ma drid van groote strategische beteekenis is. Tijdens het luchtbombardement moeten tal van soldaten der roode militie gesneuveld zijn. Door vluchtelingen, die alhier uit Spanje zijn aangekomen, wordt beweerd, dat Bada joz slechts door zwakke afdeelmgen van e volksfrontmilitie bezet wordt gehouden, die den goed uitgerusten troepen van Franco slechts geringen tegenstand zouden kunnen hieden. Inmiddels worden ook van het Noordelijk front succesen der nationalen gemeld- Mola's troepen zouden o.a. Guadalajara, dat vijf en veertig kilometer ten Noorden van Madrid is gelegen, hebben Ingenomen. In het Westen des lands zou Albuquerque door de nationale troepen bezet zijn. PARIJS, 10 Augustus (D. N. B.). Naar een bijzondere correspondent van de Temps" uit het strijdgebied van Badajoz meldt, schijnt het dat de nationale troepen daar inderdaad de overhand krijgen. Reeds hebben zij Merida ingenomen, dat een belangrijk knooppunt van wegen en spoor lijnen vormt. In Merida zouden de nationalisten e ver binding met de troepen van Sevilla, Caceres en Burgos tot stand hebben gebracht. In Badajoz, aldus meldt de correspondent verder, heeft zich een merkwaardig indicent voorgedaan. In de kazerne der stad bevon den zich ongeveer twee honderd veertig man z.g.n. ontwapende civiele garde. Op een goe den avond nu verscheen een officier van de roode militie met eenige mannen en twee mitrailleurs in de kazerne en deelde daar mede, dat de nationale troepen zich nog slechts enkele kilometers van Badajoz bevon den. De civiele gardisten haalden daarop een aantal wapens, die zij hadden weten te ber gen te voorschijn en openden het vuur op de regeeringstroepen, die op hun beurt de kazer ne den geheelen nacht door beschoten. Eerst na een langdurig gevecht zouden de regeeringstroepen weer de overhand hebben gekregen. Tegen tien uur des morgens werd de witte vlag geheschen, nadat de commandant van de kazefne en zes en twintig manschappen den dood hadden gevonden. BURGOS, 10 Augustus. (UN. PRESS). Op alle fronten, ten noorden en ten zuiden van Madrid alsook in het oosten bij Saragossa en in het noord-westen bij Oviedo valt een ver haasting van de nationale troe^nbewegtagen te constateeren, vooral in ve verscherpte aanvallen van de reg g strijdkrachten. Met het oog op de kritieke situatie, waar zich Oviedo bevindt, tracht generaal Moia zoo spoedig mogelfjk via San Sebastian een nieuwen uitweg naar zee te krijgen. Vandaag is men voor het eerst erin ge slaagd, een rechtstreeksche telefoonverbin ding tot stand te brengen tusschen het hoofd kwartier van Mola en dat van de zuidelijke armee. Tot dusver konden beide hoofdkwar tieren alleen via de radio met elkaar in con tact treden. De oorlogscorrespondenten mogen zich thans in gezelschap van officieren naar het front begeven. Mola schijnt niet te willen, dat de nieuwe opstelling van zijn troepen in bizonderheden bekend wordt. Er gaan hier geruchten, dat Franco giste ren Mola telefonisch heeft medegedeeld, dat zijn troepen in acht-en-veertig uur met hun voorbereidende operaties klaar zullen zijn, zoodat men erop zou kunnen rekenen, dat de intocht van de nationalen in Madrid a.s. Za terdag zal plaats hebben. LISSABON, 10 Augustus. (D.N.B.). Het Lissabonsche blad „Seculo" meldt uit Elvas, dat Badajoz Maandag opnieuw door vlieg tuigen der nationalisten met bommen is be strooid. De luchtraid begon om elf uur en veroor zaakte onder de leden der roode arbeiders- militie een geweldige verwarring. Vele marxisten trokken over de grens naar Portugal, waar zjj ontwapend werden. De zender Tetoean bevestigt de inneming van Santander door de nationalistische troe pen. De radio van Burgos meldt, dat een natio nalistische afdeeling, de tusschen Merida en Badajoz gelegen stad Montijo heeft veroverd PARIJS, 10 Augustus. (D.N.B.). Naar de „Paris Soir" uit Tanger verneemt, zouden de troepentransporten van generaal Franco uit Ceuta naar Algeciras beëindigd zijn. Franco moet ongeveer vijftien-duizend man naar het Iberisch schiereiland hebben overgebracht. Uit Gibraltar verluidt, dat vliegtuigen van de nationalisten Malaga Maandagmorgen heb ben gebombardeerd. Volgens een bericht uit Lissabon, zijn de stad en de provincie Santander heden in han den van de nationale troepen gevallen. Te Bayonne is bevestiging ontvangen van het bericht, dat San Sebastian geheel ver stoken is van water. TANGER, 10 Augustus. (R.O.) Het radio station van Tetoean verspreidt het volgen de bericht: Twee vliegtuigen der Spaansche regeering, elk bemand met drie vliegers, zijn gedeser teerd. De militairen hebben zich aangesloten bij het leger van generaal Mola, dat ten Noorden van Madrid opereert. Te Barcelona zijn 400 priesters doodgescho ten. ten. Te Lora del Rio bij Cordova zijn Zaterdag 195 personen in een put geworpen en te Con- stantia bij Sevilla 250 personen. De putten werden daarna met dynamiet vernield. De stad Guadalajara, welke is gelegen aan den spoorweg Madrid-Barcelona, is door de colonnes van generaal Cabanelias, die uit Sa- ragosso kwamen, bezet. WASHINGTON, 10 Aug. (UN. PRESS). Aan het staatsdepartement is heden mede gedeeld, dat de Amerikaansche onderdanen, die ln Madrid vertoeven, zijn aangespoord, de Spaansche hoofdstad op zijn laatst vanavond te verlaten, aangezien er gevaar bestaat, dat later de verkeersverbindingen geheel zullen worden verbroken. De Amerikaansche zaakgelastigde in Ma drid, Wendelin, heeft het staatsdepartement ervan op de hoogte gesteld, dat de toestand in de hoofdstad steeds dreigender en gevaar lijker wordt. In de nabijheid van de Amerikaansche ambassade heeft men machinegeweervuur gehoord. Morgen zal de kruiser „Quincy" in Valen cia aankomen om daar de Amerikaansche onderdanen uit Madrid aan boord te nemen. ■tlcala Zamora. Spaansche regeeringsvliegtuigen homba rdeeren een door de nationalisten nabij Sevilla over de Guadalquivir gebouivde brug. PARIJS, 9 Augustus. (R.O.) De voormalige president der Spaansche republiek Alcala Za mora is met den sneltrein van 10 uur 10 van avond uit Berlijn te Parijs aangekomen. Zoo als bekend, heeft de ex-president een reis ge maakt door Noorwegen. Er waren te Parijs heel wat belangstellen den aan het station. Een belangrijke orde dienst was blijkbaar noodig geacht, om inci denten te voorkomen en Zamora veilig naar zijn hotel te brengen. De ex-president werd door de menigte be groet met den kreet „Leve Spanje". PARIJS, 10 Augustus (Van onzen corres pondent). Alcala Zamora, de oud-president van de Spaansche republiek, die gisteravond laat met den Berlijnschen trein te Parijs is aangekomen heeft zich zeer bereidwillig laten interviewen, maar zich hoe- genaamd niet uitgesproken over de rol, die iuj denkt te spelen in de Spaansche wan orde. Hij heeft het doen voor komen, alsof hij te Parijs jour nalistiek gaat beoefenen voor de Zuid- en N.-Amerikaan sche pers. Niettemin heeft zijn komst in sommige krin- j.ipi.. P_ei w^chting gewekt, dat hrj als be middelaar zal optreden tusschen Madrid en waar de generaals Franco en Q ano voor republikeinen worden gehouden. Aicala Zamora, die er 2ich Qp de revolutie, die een einde maakte aan de monar chie, te hebb®n Z°nder bIoed te doen vloeien, heeft zich bitter beklaagd, dat Zijn eenige ervaring als president van de Spaan sche republiek is geweest, dat de revolution- nairen en de rechtschen beiden tot eiken prys wilden komen tot den stnjd en hij zeide, dat hij zijn verjaging van stonde af had be schouwd als het einde van de democratie in Spanje. Zamora wil blijkbaar eerst eenige dagen in Parijs verblijven, om zich van den toestand in Spanje op "de hoogte te stellen, alvorens ztfn houding te bepalen. In de Spaansche nationalistische i in<= en e Parijs verwacht men, dat van Franse e zij e pogingen in het werk zullen worden ges e om Zamora te bewegen, bemiddelend op e treden. Toch gelooft men niet, dat deze pogingen bij den huidigen stand van zaken succes zul len hebben, zoolang het gouvernement van Madrid niet bij machte is, zijn gezag dermate ce herstellen, dat het de revolutionnaire mili ties kan ontwapenen. i RUSSEL, 10 Augustus. (VAN ONZEN CORRESPONDENT). Nog steeds is geen licht gekomen in de zaak van de spoorwagons met wa pens en munitie, welke zich momen teel in de Antwerpsche havens bevin den. De vermoedens, dat de gevaarlijke inhoud van de spoorwagons voor Spanje bestemd is, nemen echter meer en meer vasten vorm aan, niettegen staande dit van alle zijden wordt ge logenstraft en op de kisten vermeld staat, dat de bestemming van de wapens en munitie Guatamala is. In een Antwerpsch blad wordt gewezen op de groote bedrijvigheid, in België aan den dag gelegd door een kolonel van het Spaansche regeeringsleger, Bolano genaamd, die steeds in communistische kringen vertoeft en hier wapens en munitie zou hebben aangekocht, voor welke operatie hij over een bedrag van vijf millioen francs beschikte. De aankoop was gemakkelijk te verwezenlijken, doch de moeilijkheid bestond in het uitvoeren van de wapenen. Hedenochtend is men begonnen de lading aan boord te brengen van een Nederlandsch schip. In één der Antwerpsche havens ligt name lijk het Nederlandsche schip „Lodewijk". Dit schip, dat te Rotterdam thuis hoort, is Zon dag vandaar afgevaren en kwam hedenmor gen te vjjf uur in Antwerpen aan. De „Lode wijk" draagt dezen naam pas sedert j.l. Don derdag. „Het Laatste Nieuws" voegt hier het vol gende aan toe: Vorige week behoorde dit schip nog toe aan de firma P. A. van Es en Co. te Rotterdam en toen was de naam van het schip: „Goote". Het schip werd aangekocht door personen, in Den Haag gevestigd. (Officieel werd mede gedeeld, dat het schip was verkocht aan jhr. E. van Lintelo de Geer te 's-Gravenhage. Red. Msb.). Het schip kreeg een nieuwe offi- cieele benaming, terwijl tevens de gewone bemanning werd versterkt. Ook werd allerlei nieuw materiaal aan boord gebracht, terwijl het ruim nog werd vergroot. Naar wij van een paar leden der bemanning hebben vernomen, meende men, dat de „Lo dewijk" slechts één dag te Antwerpen zou blijven en Maandagavond bereids zou ver trekken. Even na acht uur vanmorgen werd met het lossen van de spoorwagons een aanvang ge maakt. De kisten werden op de kade ge plaatst, doch om half negen kwam een gede legeerde van den socialistischen transport arbeidersbond ter plaatse. Deze gaf den werk lieden order, het lossen te staken en de reeds geloste kisten weder in de spoorwagons terug te brengen. Hierop werd het werk, dat met twee kra nen werd verricht, gestaakt. Naar verluidt zou de afgevaardigde door de politie zijn opgebracht, doch hiervan kon men geen bevestiging krijgen. Op het bureau van den Transportarbeiders- bond deelde men mede, dat men te dezen aanzien geen enkele verklaring had af te leggen. Nadat de kisten weder in de spoorwagons waren geplaatst, werden zij weder gesloten en verzegeld door de spoorwegadministratie en de douane-beambten. Men veronderstelt, dat de inhoud der kisten uit het buitenland afkomstig is. Een der K. W. P.-medewerkers, die thans in Zuid-Spanje vertoeft, bevond zich juist te Ronda, het centrum der Spaansche olijven- handel, toen daar de communisten binnentrok ken. Aan zijn uitvoerigen brief ontleenen wij het volgende: „Het trof mij al aanstonds, dat hier in Ronda alles precies in zijn werk ging zooals in het communistische Catalonië. Overal vestigden de communisten hun macht volgens de bekende aanwijzingen van Moskou. Voor heel Spanje blijkt eenzelfde plan te zijn ont worpen, dat door de bolsjewisten met koorts achtiger: haast wordt uitgevoerd. Ronda onderging hetzelfde lot als zoovele andere Spaansche steden en dorpen. Toen de „regeeringstroepen" de stad hadden bezet, trad niet aanstonds de communistische ter reur in. Alereerst werden geestelijken en fas cisten opgesloten en werd enkele dagen de overwinning op de meest uitbundige wijze gevierd- Toen hield een der communistische leiders van het balcon van een huis op het hoofd- plein een redevoering, waarin hij zijn kamera den eraan herinnerde, dat zijn „vrienden" nog steeds in leven waren. „Gij zult wel we ten', voegde hij er aan toe, „wat ge te doen hebt." Dienzelfden nacht werden zeven en veertig van die „vrienden", burgers, die we gens hun sympathie voor het nationale le ger' in de gevangenis geworpen waren, in auto's naar het kerkhof gevoerd, waar zij werden neergeschoten. Toen trok een opgewonden menigte de stad rond en stak alle kerken in brand, slechts de kathedraal bleef gespaard Men zocht over al naar priesters, om hen te vermoorden en hJevelen er het slachtoffer van de opge zweepte volksmenigte zijn geworden, is nog niet vast te stellen Twee Italiaansche gees telijken die in een hotel een onderkomen had den gevonden, werden ontdekt, op straat ge sleurd, en daar in koelen bloede doodgescho ten Kenmerkend voor het communistische pro gram is weer het feit dat alle magazijnen en winkels der stad aanstonds in beslag geno men werden. De auto's moesten allen ter beschikking van de communisten worden gesteld. De groote kleeding magazijnen werden leegge plunderd door opstandige boeren, die met mestvorken gewapend de stad rondtrokken. Een ieder, die ervan verdacht werd, fascist te zijn, werd aanstonds neergestoken. BAYONNE, 10 Augustus. (R.O.). Het Engelsche consulaat te Bayonne heeft bericht ontvangen, dat kapitein Saville, eigenaar van het Britsche jacht „Blue Shadow", die een tocht langs de Spaansche kust maakte, is gedood, terwijl zijn vrouw ernstig gewond werd. Het jacht was op weg van Bilbao naar Oporto, doch op 40 kilometer van Gijon werd de schroef beschadigd. Het schip trachtte de haven binnen te loopen, doch werd door de artillerie van de regeeringsforten beschoten. Onmiddellijk keerde men, doch buitengaats werd het jacht getroffen door een granaat van het schip der nationalisten „Almirante Cervantes". Kapitein Saville werd, zooals gezegd, ge dood en ?ijn echtgenoote, die zich eveneens aan boord bevond, werd ernstig gekwetst. De bemanning wist het schip naast den Britschen torpedojager „Cornet", welke voor Gijon lag te brengen. Deze stoomde met het stoffelijk overschot en de gewonde aan boord naar Saint Jean de Luz. De Spaansche autoriteiten hebben hun leedwezen betuigd en verklaarden, dat de „Almirante Cervantes" op ieder schip schoot, dat de haven van Gijon in of uitging. ROME, 10 Augustus. (R.O.). De „Messa- gero" verneemt uit Genua van de vrouw van een Italiaansch ingezetene te Barcelona, dat haar echtgenoot door de rooden is gedood. De vrouw is met de „Principessa Giovanna" naar Genua gevlucht. Haar verhaal luidt als volgt: Mijn man, Nicolas Nietri, stond ingeschreven bij den fascio te Barcelona. Hij was er trotsch op Italiaan en fascist te zijn en telde de bedrei gingen met den dood, welke de Catalaansche communisten hem deden toekomen, niet. Den 29sten Juli bevonden mijn man en ik ons in onze bar, toen eenige roodhemden, tot de tanden gewapend, op ons café aankwa men. Mijn man begreep direct, dat het beslissen de oogenblik gekomen was en greep zijn ge weer. Hij klom op het dak, om te trachten de bandieten op een afstand te houden, doch zoodra men hem zag, werd een mitrailleur op hem leeggeschoten, zoodat hrj levenloos in eenstortte. BAYONNE, 10 Augustus. (UN. PRESS.) Het Duitsche vrachtschip „Bessel", dat hier met Duitsche vluchtelingen uit San Sebasti an is aangekomen, is, naar de leden der be manning melden, kort na zijn vertrek uit San Sebastian door een rood bewapend schip ach tervolgd. De bemanniilg van dit roode schip heeft getracht, het Duitsche schip aan te houden en te enteren. De Duitsche torpedoboot „Albatros" heeft dit echter bemerkt en is de „Bessel" te hulp gekomen. Het schip der Spaansche rooden is daarop omgekeerd en is zoo snel mogelijk naar San Sebastian teruggevaren. Volgens bericht uit Moskou heeft de pre sident van het Russisch Verre Oost-gebied verklaard, dat thans het roode leger in den verren oriënt en de Russische Pacific-vloot gereed zijn, om iederen vijand, die een aan val zou aandurven op Ruslands grens, een slag toe te brengen, waarvan hij zich niet gauw zal herstellen. „Een bedrag van 3.000.000.000 roebels is dit' jaar besteed", zeide hij verder, „alleen voor de defensie van het Verre Oosten. En een bijna even groot bedrag was reeds de laat ste drie jaar voor onze verdediging uitge geven. Het dubbel spoor voor de transsiberi- sche lijnlangs de Amoerrivier, alsmede op een ander traject zijn thans gereed; eenige vol komen nieuwe spoorlijnen zijn in aanbouw, terwijl een volkomen nieuw netwerk van stra tegische wegen is aangelegd, dat nog voort durend wordt uitgebreid. LISSABON, 10 Augustus. (R.O.) Opvaren den van het Nederlandsche stoomschip „Dem- po", dat gisteren in de haven van Lissabon is aangekomen, hebben beschreven, hoe het schip door oorlogsschepen der Spaansche regeering is benut als schild na het jongste bombarde ment van Algeciras. Kapitein van Duyn was op de brug van de „Dempo" ooggetuige van het verschrikkelijke bombardement van Algeciras. „Ik koerste zoover mogelijk uit de Spaan sche kust", aldus verklaarde de kapitein, „toen twee Spaansche oorlogsschepen ver schenen, die in dezelfde richting en met de zelfde snelheid gingen varen als de '„Dempo", halfweg tusschen mijn schip en de kust. Plot seling openden zij het vuur op Algeciras, welke stad we in de verte onder stralenden zon neschijn konden zien liggen. De gevolgen van het bombardement moeten ontzettend zijn geweest, want eenige oogenblikken later kon den we reusachtige kolommen rook omhoog zien stijgen, welke den hemel verduisterde. Even later beantwoordden de kustbatterijen het vuur, doch raakten slechts het water. Ver scheidene granaten sloegen op een afstand van slechts ongeveer zeshonderd meter van de „Dempo" in zee". Passagiers aan boord van de „Dempo" ver klaarden, dat, toen de nationalisten het vuur openden, de Spaansche regeeringsschepen hun koers wijzigden en, de „Dempo" als' schild be nuttend, achter het schip om zich in veilig heid brachten. BERLIJN, 10 Augustus. (R.O.) Het Duit sche nieuwsbureau publiceert een telegram, waarin gemeld wordt, dat de Spaansche re geering vliegtuigen van de Lufthansa, die dienst deden tusschen Madrid en Alicante, in beslag heeft genomen. VATICAAN SCHE STAD, 10 Aug. (R.O.). In een niet-onderteekende redactioneele aan- teekening, welke op de eerste pagina gepubli ceerd wordt, maakt de „Osservatore Romano" bekend, dat de Heilige Stoel met kracht bij de regeering te Madrid geprotesteerd heeft in verband met de heiligschennende daden, die tegen de kerken en de kloosterbevolking zijn bedreven. Het Vaticaansche orgaan schrijft o.a.: De moorden op kloosterlingen en religieusen be gaan, de verwoesting van kerken en kloosters en het belemmeren van de uitoefening van den eere-dienst moesten wel een protest uit lokken van den kant van den Heiligen Stoel. Al willen wij toegeven, dat de regeering van Madrid zich soms in moeilijke omstan digheden kan bevinden, om zoo betreurens waardige excessen, waaraan elementen, die zij overigens zelf bewapende, zich te buiten gingen, te onderdrukken, men moet toch niet vergeten, dat in het verleden herhaalde en dringende protesten van de zijde van den H. Stoel evenmin de regeering ertoe hebben kun nen bewegen, op krachtdadige wijze in te grijpen, om gewelddaden tegen de kerken te voorkomen en te straffen. Tot dusver werd aan de gerechtvaardigde protesten van den Heiligen Stoel geenerlei gevolg gegeven. Alle achtbare menschen verwachten, dat de regeering van Madrid zal ingrijpen, om een einde te maken aan zoo betreurenswaardige excessen of tenminste, dat zij in het openbaar haar leedwezen zal betuigen over de heilig schennissen en dat zij hare verantwoordelijk heid duidelijk zal scheiden van de verant woordelijkheid van hen, die deze gruweldaden bedreven. De „Osservatore Romano" eindigt, met al de geloovigen aan te sporen, hun gebeden te vermenigvuldigen voor den terugkeer van de gerechtigheid en den vrede in Spanje. FREIBURG, 11 Augustus. (D.N.B.) Boven het Hegau- en Donau-dal en in de omgeving van het Boden-meer hebben gisterenavond heftige onweders gewoed. Van de hellingen stortten de watermassa s met razende snelheid in het dal en richtten in het dorp Leipferdingen en in eenige nabu rige dorpen groote schade aan. Het Erch-, Hattinger- en Donau-dal wer den in korten tijd overstroomd. In de stallen stond het vee tot den buik in het water. Var kens en ander HJein vee moesten uit het wa ter gered worden. Tal van ooftboomen wer den door den stroom meegesleurd. Op den Steckinger straatweg hadden op verschillende plaatsen aardverschuivingen plaats. In Ingen liepen een metaalwarenfabriek en een houtzagerij onder water. Een groot deel van den oogst in het gebied werd vernield. In Konstanz en omgeving richtte hagelslag op de velden en in de tuinen buitengewoon ernstige schade aan. In den loop der vorige week heeft de oudste courant der wereld afscheid genomen van zijn lezers, daar het blad zijn uitgave heeft moeten staken. De Chineesche oppositiepers heeft door het verdwijnen van de „Peiping Bao" een zeer merkwaardig orgaan verloren. Sedert 1810 verscheen de „Peiping Bao" al3 weekblad en dit persorgaan stond in het He- melsche Rijk in hoog aanzien. Het eerste num mer verscheen echter reeds in 402. In dat jaar werd het blad gesticht door Su-Kung, den uit vinder van de Chineesche boekdrukkunst. Ook in den jongsten tijd heeft dit invloedrijke weekblad als spreekbuis van de Salenk-partij in China een zeer belangrijke rol vervuld en in de pers wordt het verdwijnen van dezen Methusalem der bladen algemeen betreurd. AARHUS, 10 Augustus. (D.N.B.)De ver tegenwoordigers van de groote Deensche landbouw-organisatie „Landmaenens Sam- menslutning", hebben Zaterdag te Aarhua vergaderd en besloten op Zondag 13 Septem ber a.s. een melkstaking te beginnen. Indien de meerderheid der boeren aan deze staking meedoet, zal men nogmaals de eischen van de Deensche landbouworganisatie aan de regeering voorleggen. Worden de eischen weer van de hand ge wezen dan zal op 15 November een alge- meene staking van de boeren volgen. MUENCHEN, 11 Augustus. (D.N.B.) Gis teren is de 18-jarige hoogerschoolstudent Heinzz Schrede uit Pforzheim in het gebied van den Sanling bij Fuessen omlaaggestort en om' het leven gekomen. Hij wilde met een vriend den Sauling beklimmen. Daar dezze tocht hun echter te moeilijk bleek, keerde de beide bergbeklimmers terug, nog voordat zij den top hadden bereikt. Bij de afdaling had het ongeluk plaats. Het lijk van Schrade werd geborgen en naar Schongan overgebracht. Op den Ifflinger bij Meran is de 18-jarige FritzStrauss uit Untermais doordelrjk veron gelukt. Strauss had reeds een week geleden getracht, een der moeilijkste beklimmingen in het gebied van den Ifflinger uit te voeren, Waarbij h(j dertig meter omlaag viel. Geluk kig bleef hij toen aan zijn bergtouw hangen, zozodat hij ongedeerd bleef. Zondag waagde hij den tocht opnieuw, waarbij hij opnieuw viel. Ditmaal brak echter zijn touw en Strauss stortte in een diepte van honderd meter, waarbij hrj werd gedood. LONDEN, 10 Augustus. (R.O.) Men heeft nog niet kunnen vaststellen, welke de oor zaak is van het ongeluk, dat hedenmorgen met het ljjnvllegtuig „Vellox" van de „Im perial Airways" is geschied. Het toestel, dat een technische proefvlucht maakte, was niet voor het vervoer van pas sagiers bestemd. Tijdens de noodlottige vlucht bevonden zich geen post of goederen aan boord. PARIJS, 10 Augustus (D. N. B.). Op het station van Chambery is men een diefstal van belangrijke militaire documenten op het spoor gekomen. Toen daar gisteren een verzegelde wagon werd geopend, om eenige kisten uit te laden, bleek, dat een kist met plannen van den generalen staf betreffende de verdediging der Alpengrens was opengebroken. Een deel van den inhoud der kist schijnt te ontbreken. De wagon was Donderdag uit Parijs vertrokken. De politie heeft zich met het ministerie van oorlog in verbinding gesteld, om na te gaan, welke documenten gestolen zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1936 | | pagina 3